Vand SPOOR De K.M.A. viert feest U mag ik graag... H" M. Oomens' Boekhandel - Breda AFBROKKELENDE TENDENS EN DALENDE OMZETTEN radI6") ptol« p"jr,»p Veedieven j Wat een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD 'DONDERDAG 16 JULI 1953 Oud zeer Immateriële schade Onze generaal Emissie-activiteit practisch verdwenen NA. UN MIERLO ES ZOON I.I. Truman gaat vrft uit Schot Reëen :;.3fc.S ïn™" 5 IW1«-m' **- j ROEMRUCHTE Breda maakt Tich weer op tot ee.. groot feest In de straten ziet men erebogen verrijzen. Mannen klimmen op lad ders, om ornamenten, vlaggen en lichtslingers te bevestigen. Het gro te park Het Valkenberg is afgeslo ten en in geheimzinnigheid verrij zen daar de verrassingen, waarbij Jan Derks als artistiek adviseur fun geert. Het is echter ditmaal niet een feestelijkheid met de stad zelve als middelpunt, zoals een jaar geleden, toen ze de eerwaardige leeftijd van 700 jaren bereikte. Thans geldt de opschik en de voorbereiding van t feestgedruis een inwoonster van eveneens eerwaardige leeftijd, de 125 jaren oude Koninklijke Militaire Academie. Moet men zich verheugen in het bestaan van een K.M.A.? Kunnen we in het algemeen blij zijn, dat er een militaire stand bestaat? De filosoof kan hier ontkennend antwoorden. Ach, waren alle mensen wijs en deden daarbij weldan zouden we inderdaad aan zulk een instelling en aan zulk een stand in de samenleving geen behoefte heb ben. ALLE MENSEN zijn echter niet wijs en ze doen niet allemaal wel. Recht en onrecht, waar heid en leugen strijden een onver zoenlijke strijd. Gelukkig meestal met de wapenen des geestes. Doch ook niet zelden ontvlammend in ge weld tegen levens en eigendommen. We weten het nog van zeer recente datum. We kennen ook allen de dreiging, die opnieuw over deze ar me wereld hangt. De krijgsmansstand is dan ook al tijd een zeer gerespecteerde stand geweest, behalve als hij zijn roeping ging vergeten en zich van middel tot doel promoveerde in een hoog hartig, zich van de rest der samen leving afsluitend militairisme. Daar hebben we echter in Neder land nooit veel last van gehad. Het strookt niet met onze volksaard. Als er overdrijving was bij ons, dan was het juist altijd aan de andere kant. Dan draaiden we iedere cent om, alvorens hem uit te geven voor zo iets „onvruchtbaars" als een leger macht of een vloot, dan bouwden we liever borstweringen achter tractaten en diplomatieke manoeu vres. En telkens als zo iets door brutale feiten omver was gerend, zakten we na enige opflikkering van onze militaire macht weer af tot het beknibbelen en betuttelen van alles wat onze verdediging aanbelangt. Er viel dan ook werkelijk wel iets te overwinnen, als men uit overtui ging het officiersberoep koos. Men kon niet steeds in alle kringen der samenleving rekenen op het respect, dat men verdiende. Men ervoer het wantrouwen der politici, telkens als er verantwoorde voorstellen, ver antwoorde uitgaven aan de orde kwamen. We moeten niet onder schatten, wat dit ook in de 125 ja ren levens van de K.M.A. een te genwerkende factor is geweest. Destemeer valt het te prijzen, dat er toch over het algemeen geno men een goede geest heeft geheerst, dat mannen met inzicht, doorzicht en geestkracht altijd weer hun beste krachten gaven om dit instituut tot een goede kweekplaats van be roepsofficieren op te bouwen en te behouden. Thans leven we ongetwijfeld in een tijd, dat de beknibbelings- en betuttelingsgeest gelukkig geluwd is. dat er besef is gaan leven in ge heel het volk voor de waarde van een hechte defensie met het oog op ons volksbestaan en de beveiliging van vrede en welvaart. We moes ten eerst de bittere beker der ty- rannie drinken, om ten volle te gaan beseffen wat de vrijheid betekent en wat zij ons waard moet zijn. De K.M.A. viert haar 125-jarig bestaan dan ook wel in een veel beter kli maat van algemene volkssympathie dan bijvoorbeeld 25 jaar geleden bestond. Daarnaast echter is het nu een bijzondere taak van de leiden de mannen om onderwijs en opvoe ding van de toekomstige beroeps officier te richten op de gemeen schappelijke Europese en Atlanti sche taak. Dat vereist 'n juist uitwe gen van vaderlands besef en inter nationaal inzicht. Dat heeft een heel nieuw aspect gegeven aan de oplei ding en men moet bewondering hebben voor de wyze, waarop het aloude Instituut zich thans weer aanpast aan de nieuwe tijd. Bij het uitspreken van onze ge lukwensen voor de traditierijke en toch ook steeds weer jonge K.M.A. mogen we dat vooral in dankbaar heid naar voren brengen. (Advertentie) •JVJVJWJWWWJWm (Advertentie) TN DE JAREN '20 tot '30 waren er velen, die geloofden aan de mogelijkheid van ontwape ning en wereldvrede. Bovendien re deneerde men: De moderne wape nen zijn zó afschuwelijk, dat het niet meer verantwoord is deze te gebruiken. Twee partijen in ons land gingen voor deze redenering overstag: De S.D.A.P. en de Vrijzinnig-Democra ten. Zij propageerden de afschaf fing van onze gehele Defensie. We zouden alleen nog maar een klein politieleger op de been hoeven te houden. Deze opvatting is ook voor de ontwapenaars onhoudbaar geble ken. In ons parlement steunen alle partijen (behalve dan natuurlijk de communisten) de opbouw van een stevige defensie. Voormalige ontwa penaars als Dr Drees en Prof. Oud maken geen enkel bezwaar meer. Er zijn mensen, die degenen, wel ke zich in de twintiger jaren zo schromelijk vergisten, altijd maar weer die fout onder de neus willen douwen, die hun het recht ontzeg gen, om een rol te spelen bij mili taire plechtigheden en jubilea. Het dunkt ons kortzichtig gezien. Dege nen, die thans alleen al door hun instemmende aanwezigheid bij be paalde plechtigheden hun vroege re fout openlijk belijden, moet men begroeten als welkome steun voor de opvatting, welke men in goede en kwade dagen zelf steeds heeft gehandhaafd. J*^A DE STATEN van Zeeland heb ben nu ook de Staten van Brabant duidelijk gewezen op de gebreken in de regeling tot ver goeding der rampschade, zoals de regering die heeft voorgesteld. De sprekers in Den Bosch hebben er vooral, op gewezen, dat de immate riële schade buiten de regeling bleef En hoe groot kan die niet zijn, zowel voor boeren als voor mid denstanders in het rampgebied. De heer Janssen heeft niet nagelaten er ook op te wijzen, dat het betrokken deel van Brabant toch al ligt onder de druk van onopgeloste problemen, zoals Bergse haven, Moerdiikkanaal afkwerken. Die bezorgde™?^ materiele schade, welke bijna niet te besommen valt. Daar mag men in regeringskringen ook wel eens aan denken! Ton Schilling: Gebonden in linnen 5.90 U bent iemand met een eigen overtuiging. ROXY is Uw vaste merk omdat U weet, dat geur en smaak van ROXY niet te evenaren zijn U bouwt op ROXY's rotsvaste kwaliteit en daarom mag ik U graag! Wekelijks beursoverzicht van 9 t.m. 15 Juli 1953 DE VASTE stemming, die gedu rende de tweede helft van de vo rige maand op de Amsterdamse effectenbeurs overheerste, viel in de afgelopen berichtsperiode een kente ring waar te nemen. De afbrokkelende tendens trad practisch bjj alle aande- lengroepen op en ging gepaard met een vrij aanzienlijke daling van de omzetten. Bedroegen deze omstreeks eind Ju ni f 3 tot f 4 millloen per dag, thans beweegt het omzetcijfer voor aandelen zich wederom rondom de twee mil lloen gulden. Het trekt echter de aandacht, dat de reactie van beperkte omvang is ge bleven en dat belangrijke koersverlie zen practisch niet zijn voorgekomen. In het begin van deze week scheen het marktbeeld zich weer ln gunsti ge zin te wijzigen, doch dit was slechts van tijdelijke aard. Wel blijft de on dergrond gunstig, dit ln tegenstelling met Wallstreet, waar de ongunstige tendens nog steeds blijft voortduren en het koersniveau verder is afge brokkeld. Behalve de bovengenoemde techni sche reactie is het ook mogelijk, dat de politieke ontwikkeling achter het IJzeren Gordijn enige terughoudend heid heeft veroorzaakt Bij de bankaandelen viel een daling waar te nemen voor de aandelen der grootbanken. De Nationale Handels bank viel op door een voortdurende vrij vaste stemming. Ook aandelen Cultuur-, Handel- en Industriebank bleven gevraagd. Bij de internationale waarden waren het alleen de aandelen AK.U., die de aandacht trokken. Dit bedrijf heeft bekend gemaakt, dat zij DM. 20 mil lloen aandelen Vereinigte Glanzstoff aan een Duits bankiersconsortium zal overdragen op zulke voorwaarden, dat daaruit een bedrag van f 15 mil- lioen door de A.K.U. zal worden ont vangen. Zoals bekend, is het aandelen kapitaal van de Vereinigte Glanzstoff practisch geheel in handen van de A.K.U. Door deze transactie wordt ln Duitsland wederom een markt ge schapen voor de verhandeling der aan delen Vereinigte Glanzstoff, doch te vens wordt bereikt, dat een betere waarde-raming wordt verkregen voor het resterende aandelenbezit der Ver einigte Glanzstoff dat in handen Is van de A.K.U. en dat na deze ver kooptransactie nog DM. 69 millioen nominaal bedraagt. De waarde van dit pakket bij een parikoers voor de aan delen en een omrekeningskoers van f 0.90 voor DM. 1 laat zich op ruim f 63 millioen becijferen, of bijna 80% van net kapitaal van de A.K.U., hetgeen overduidelijk de kracht aantoont van het A.K.U.-concern en de relatief lage koers voor de aandelen. De toch reeds sterke liquiditeitspositie is door deze transactie verder versterkt. INDUSTRIËLE SECTOR (Advertentie) Bankiert Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN I JIT DE industriële sector kan wor- den gemeld, dat de Nederland- sche Kabelfabriek haar winst-be wijzen op de beurs heeft geïntrodu ceerd. De Haarlemsche Machinefabriek v/h Gebrs. Figee verschijnt met een emissie, groot f 400.000.- met recht van voorkeur voor oude aandeelhou ders in de verhouding van 31. Op basis van de laatste beurskoers van 128% bedraagt de theoretische claim- waarde f 47.50. Alhoewel de markt positie voor het uitgeven van emis sies thans zeker niet ongunstig ge noemd kan worden, is het zeer opval lend, dat de emissie-bedrijvigheid ter beurze thans tot practisch nihil is ge reduceerd. Uiteraard is dit voor een groot deel te wijten aan de omstan digheid, dat zelffinanciering bij de meeste bedrijven een voortdurend streven is. Bij de Indonesische waarden lagen de suikerfondsen nauwelijks prijshou dend, terwijl in de rubberhoek de stemming verdeeld was met kleine af wijkingen naar beide zijden. De aandelen Deli-Maatschappij, die in het begin van de vorige week schijn baar werden gesteund op de koers van 100% of iets daarboven, moesten in 't begin van deze week een tweetal pun ten prijsgeven, doch op dit verlaagde niveau bestond voldoende belangstel ling. Lindeteves heeft een dividend ge annonceerd van 12% tegen 11% in het vorige jaar. Aandeelhouders kunnen een gunstig jaarverslag tegemoet zien, Dit veroorzaakte een koersverbetering tot 160%. Ook aandelen Borneo Sumatra Han del Mij. konden zich goed handhaven. AMERIKAANSE MARKT OBLIGATIES 7/7/'53 1W53 3 Ned. '62-*64 99 9/16 99 U/16 3-3Vt% Ned. *47 98 9715/16 3 Ned. '47 (dolll.) 96 96 3 Ned. -37 97 1/4 971/6 3 Ned. Inv.cert, 99 9811/16 3 Grootb.obl. '46 977/16 97 7/16 8 Ned.-Indlë '37 A 98 1/4 981/4 3»/4% Ned. '53 I 102 1/2 102 15/16 aandelen Amsterdamsche Bank 174 172 Rotterdamsche Bank 170 164 3/4 De Twentsche Bank 169 165 1/4 Nationale Handelsbank 123 1/4 1241/4 Ned. Handel-Mij. 1661/2 164 3/4 Alg. Kunstzijde Unie 162 1/2 1661/2 v. d. Bergh en Jurgens 272 3/4 270 3/4 Machinefabr. Breda 1151/4 115 Van Gelder Zonen 1541/2 155 Unilever 191 1/2 1901/4 Holl. Kunstzijde Ind. 86 1/2 831/2 Ned. Kabelfabriek 214 3/4 212 Gem. Bez. aan. Philips 170 167 Kon. Ned. Hoogovens 169 1/2 1711/2 Wilton Feyenoord 180 179 1/2 Int. Gew. Betonbouw 146 1451/2 Internatio 146 3/4 151 Billiton Mij. II 225 1/2 220 Kon. Petroleum 3141/2 3119/4 Rubb. Cit. Mij. A'dam 97 951/4 Bandar Rubb. My. 98 94 Holland Amerika Ujn 137 133 5/8 Kon. Ned. Stoomboot 1291/4 126 1/4 Ned. Scheepv. Unie 12B1/4 127 1/4 Rotterdamsche Lloyd 125 1/2 125 Kon. Java-China Paket 100 7/8 106 1/2 Ver. Vorstenl. Clt. My. 261/4 241/4 Handelsver. A'dam 100 3/4 106 Ned. Ind. Suiker Unie 891/4 841/4 Deli Maatschappy 100 3/4 98 1/4 Deli Batavia My. 169 1/2 156 7/8 ex. div. Senembah 80 3/4 871/3 AMERIKAANSE FONDSEN Cert. vab aandelen Anaconda Copper 35 3/8 331/4 Bethlehem Steel 50 3/4 501/8 General Motors 50 5/8 58 5/16 International Nickel 42 3/16 41 Republic Steel 49 47 1/4 United States Steel 381/16 37 5/16 Cities Service Comp. 81 1/2 82 Shell Union Oil 71 3/8 70 5/16 Tide Water Ass. Oil 221/8 22 1/8 Southern Pacific Comp. 44 3/18 42 3/8 Union Pacific Railroad 1081/4 107 P)E AMERIKAANSE markt bleef in haar lusteloze en terughoudende stemming volharden. Het is thans uitgemaakt, dat de excess profit tax in ieder geval zal worden verlengd tot het einde van dit jaar. De bestaande onzekerheid op internationaal politiek terrein deden de kopers op de achter grond blijven. CENATOR Mc-CARTHY heeft ver klaard, van de Amerikaanse Fe derale Recherche de verzekering te hebben ontvangen, dat Truman geen inlichtingen uit Canada over atoom- spionnage heeft achtergehouden. Mc Carthy achtte geen grond meer aan wezig om Truman op te roepen om voor zijn Senaatscommissie van on derzoek te verschijnen. Ongeveer twee weken geleden ver klaarde McCarthy, dat Truman als president een Rjst van ongeveer 150 van spionnage verdachte personen, opgesteld door de Canadese Regering, niet aan de FJM. zon hebben door gezonden. VRIJDAG 17 JULI 1953 HILVERSUM 1 402 meter KRO 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7,30 Gramofoonmu. ziek; 7,45 Morgengebed en liturgische ka. lender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramofoonmuziek; 9,00 Voor de huisvr.; 9.35 Symphonette-orkest en solisten; 10,00 Gramofoonmuziek; 10,50 Idem; 11,00 Voor de zieken; 11,40 Gramofoonmuziek; 12,00 Angelus; 12,03 Gramofoonmuziek; 12,30 Land- en tumbouwmededelingen; 12,33 Salonorkest en solist; 12,55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13,20 Actualiteiten; 13,25 Pianoduo en zang; 13,45 Voor de vrouw; 14,00 Strijkkwartet; 14,30 Metropole-orkest; 15,00 Schoolradio; 15,30 Pianorecital; (tussen 16,00 en 17,45 Ronde van Frankrijk); 16,00 Voor de zie ken' 17,00 Voor de jeugd; 17,15 Kinder koor; 17,40 Radio Philharmonisch Orkest; en soliste; 18,00 Gramofoonmuziek; 18,10 Franse chansons; 18,30 Streekprogramma; 18,52 Actualiteiten; 19,00 Nieuws; 19,10 Regeringsuitzending; Verklaring en toe lichting; 19,30 Gramofoonmuziek; (Om 20.00 CEN GEWEER ging af, toen de FNE PAROCHIANEN van de kerk eigenaar het even tevoren secuur jn Gwinear bemerkten tot hun had zitten schoonmaken- De on- bevreemding, dat de fel be- voorziene kogel drong dwars door geertje regen plotseling ook de een regenjas dc rug van een toeval- kerk binnenstroomde, toen daar verontwaardigd vroeg, wat er aan 't de vloer en gezellig was dat niet. handje was, toen hij hem aan rijn Bij een nader ingesteld onder- geschonden jas trok. zoek bleek, dat dieven het lood De kogel was afgeketst op dc sta- van het dak hadden gehaald. Het len gesp van zijn broeksriem, die hü regenwonder boette daardoor heel merkwaardigerwijze achterstevoren aan waarcje in. aan had. Dat is ons eerste wonder vandaag. Let op. Er volgen meer staaltjes. otOKltlg Glimlach nE STAKING van piloten en an- Hof AimieffvrtiP dere luchtvaartmensen van de ZO N GEVAL met het diawtwjje Transworld Air Line heeft ons Virginia Michael om een treffend nacjenken gebracht. Veronderstel, voorbeeld aan te halen. Louter ZQ het in hun hoofd kriJgen 0m door één maal te glimlachen ver- precjes 12 uur te gaan staken. Nu diende ze bijna anderhalf millioen p&00t Gerrit nog in de lucht en gulden. Ze deed het tegen een 37- navjgator Bertus is ook al ijverig jarige boer, die tot op dat ogenblik bezig op grote hoogte. Wat doen die verstokt vrijgezel was. De aanblik jongens ^an, wanneer ze hun staken- van Virginia maakte hern echter zo de makkers nje^ in het hemd willen overstuur, dat hij kort daarop net ze^en? gij moeten eveneens staken, loodje legde. De snel toeschietende me^ a^e gevolgen van dien. De pas erfgenamen konden met weinig vol- sagiers moeten maar zien wat er van doening vaststellen, dat ze de boot kom^ hadden gemist en dat de hele buit naar Virginia ging. Tegenstelling waarmee organisatoren van schreiden, terwijl de respectie- schoonheidswedstrijden pogen vejyjje moeders in opmerkelijke te. een en ander met al te dwaas te la- genstelling met dit luide leed glim- ten schijnen. Wat moet de mooie Miss iacj,end toezagen. Amerika, die binnen enkele dagen pj,-. jonge schreeuwlelijkerds wer. wordt gekozen wel niet kennen om den aUens ingeënt en dat stuitte op de begeerde titel m de wacht te sle- nogal wat bezwaren. pen? Het bericht werd als een bom de W sU wereld in geslingerd: de candidaten tnuis moeten minstens één ding kennen. /""HARLES STICKEL is weer in zijn Boem. Juffrouw Vera Robbins (dag huis te New York terug gekeerd. Vera) maakte eerst weinig kans, om- „Hoe gaat het met je?" vroeg de dat ze noch dansen, noch zingen, noch brave Charles aan zijn vrouw, die bridgen kan. Nu is echter gebleken, hU daarna vluchtig knste. Vijftig dat Vera de hele Amerikaanse wet jaar geleden had die mevrouw Stio- van buiten kent. En dat is ruim vol- *-"--x 1 doende. Ouderwets kei baar man voor het laatst gezien. De echtgenoot had al die jaren niets van zich laten horen. Een echtelijke ruzie zat hem dwars, verklaarde hjj, TTET Amerikaanse Congres heeft en daarom was h(j ook maar opge- een dezer dagen een niedw lid stapt. begroet. Het is de 78-jarige Ja- De heer Stickel is nn 86 jaar en htf mes Bowler, een grijze man met vertrouwt, dat het nu weer niet op zachte stem, maar niettemin een goed ruzie uitdraait. Want dan wordt het politicus uit de buurt van Chicago, moeilijker om 50 jaar te verdwijnen Wat zijn collega's vooral in hem en daarna weer levend te arriveren, waarderen zijn de sterke verhalen, die James uit de goede oude tijd op- Veranderd diept en met vunr ten gehore brengt. T In die goede, oude tijd dan, spookte F DUITSLAND schijnen de kunst- het nogal in de buurt van Chicago opvattingen ook flink veranderd, vanwege de gangsters. ui^aar«^? 65-jarige kunst- Bowler pocht erop, dat de verkle- schilder Arthur Kaufmann van mee zingen in zijn buurt zo ruw waren, praten. Twintig jaar geleden pro dat hij, toen hij een tip kreeg, dat beerde een tentoonstelling van de gangsters de stembussen wilden zijn werken te organiseren maar het stelen, hij onmiddellijk de grootste publiek trapte hem in de letterlijk hoeven opbelde met de mededeling, t.zm. i, dat, wanneer de bussen verdwenen, be? de Duitse regering ech- de gangsters zo buitengewoon vol ?er JicieiL laten vragen of het da lood zouden worden geschoten, dat "eer Kaufmann gelegen komt nu er vier takelwagens hij te pas zou- ee2? exP°s?ren. den moeten komen om hen op te stuur mijn schilderijen, heeft lichten. Na deze zin geraakt Bowler ra®da ycklaard. Maar ze moe. altijd buiten adem. Maar een felt is, if t betalen. En zelf blijf ik uit dat de bussen nooit zjjn gestolen in ouuit. Er zijn grenzen, zjjn district. _T T TTET TOPPUNT van Wonderlijkheid F. NATUURWONDER is, volgens Al (wat nu niet direct zo'n mooi ons neefje, een aap met een pet woord Is) moet volgens buiten- op, die in deze aanschouwelijke staanders dit eigenste rubriekje zijn. dracht bij de president van Ameri- Ze kunnen dit compliment hebben ka binnenstapt en met deze bespre- bedacht om een rondje op onze kos- kingen voert over een wapenstil- ten los te maken. Dit is helaas niet stand in Korea. gelukt (Advertentie) NAZET. •EGDEN. EN STAALWARENf A8SIEK EN Ti ZEVENBERGEN Ronde van Frankrijk); 20,05 „Die Zauber- flöte", opera (eerste bedrijf); 21,20 Bra bants halfuur; 21,50, Amusementsorkest; en solisten; 22,20 „Ik wijk voor niets'', klankbeeld; 22,40 Gramofoonmuziek; 22,45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk"; 23,00 Nieuws; 23,15—24,00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n 298 meter VARA; 7,00 Nieuws; 7,13 Gramofoonmuziek; 8,00 Nieuws; 8,18 Gramofoonmuziek; 8,45 Voor de huisvrouw; 9,00 Gymnastiek voor de vrouw; 9,10 Gramofoonmuziek; 9,35 Wa terstanden; 9,40 Voor de kleuters; VP RO: 10,00 „Thuis", causerie; 10,05 Mor genwijding; VARA: 10,20 Gramofoon muziek; 10,45 Voordracht; 11,05 Gramo foonmuziek; AVRO: 12,00 Musette-or- kest; 12,30 Land en tuinbouwmededehn- gen; 12,33 Sport en prognose; 12,48 Re portage; 13,00 Nieuws; 13,15 Mededelin gen en gramofoonmuziek; 13,30 Lichte muziek; 14,00 Kookpraatje; 14,20 Piano recital; 14,50 Voordracht; 15,10 Bas-bari ton en piano; 15,30 Lichte muziek; 16,30 Muzikale causerie; 17,10 Voor de jeugd; 17,40 Gramofoonmuziek; 18,00 Nieuws; 18,15 Felicitaties; 18,45 ,,De intern, ar- beicTsconferentie te Genève'*, causerie; 19,00 Kinderkoor; 19,15 Toeristische t.ps; VPRO: 19,30 „Op huisbezoek", cause rie; 19,45 „Op bezoek bij anderen", cau serie; 20,00 Nieuws: 20,05 Boekbespreking: 20,10 Sopraan en piano; 20,30 ,J)e Ver enigde Naties", causerie; 20,40 „Aanpas sing", causerie; VARA: 21,00 „Demo cratische Socialisten aller landen bijeen", reportage; 21,15 Muzikale causerie; 22,00 Buitenlands overzicht; 22,15 Lichte mu ziek; VPRO: 22,40 „Vandaag", causerie; 22,45 Avondwijding; VARA: 23,00 NWs.: 23,15 Orgelspel; 23,3524,00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter: 11.45 Gramofoonmuziek; 12,30 Weerberichten; 12,34 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Orgelspel; 14,00 Gramofoonmuziek; 15.15 Omroeporkest; 17,00 Nieuws; 17,10 Gramofoonmuziek; 18,00 Pianorecital; 18,30 Voor de soldaten; 19,00 Nieuws; 19,40 Gra. mofoonmuziek; 20,15 „Die Schöpfung", oratorium; 21,00 Verzoekprogramma; 21,15 „Die Schöpfung", (vervolg); 22,00 Nieuws; 22,15 „Die Schöpfung" (vervolg); 22,55— 23,00 Nieuws. BRUSEL, FRANS, 484 meter: 11,45 en 12,10 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13,10, 14,00 en 15,00 Gramofoonmuziek; 16,00 Lichte muziek; 17,00 Nieuws; 17,15 Gramofoonmuziek; 18,30 Pianorecital; 19,30 Gramofoonmuziek; 19,45 Nieuws; 20,00 Gramofoonmuziek; 20,30 Hoorspel; 21,00 Residentie-orkest; 22,50 Nieuws. EMART KINSBVRN 7) Laten we dan opstappen, zej hij. Misschien is het beter, dat we buiten om gaan, om die man te vermijden, waar je over sprak. Hij zal wel in een of andere kroeg zitten, meende ze. Laten we de gewone straat maar nemen. Ze gingen het voetpad op en nau welijks waren ze een eindje verder, of een man trad hen ir. de weg en richtte zijn grijnzende blik op Jacque line. Ze greep Wes bij zijn arm. Lieve hemel! mompelde ze angstig. Dat is u® man, die met hem kampeerde bij 9? Crease Creek.... Hf is dronken met waar? Laat hij me niets doen! iZaarl.e hebt 'n gebroken arm. Lieve hemeltje, wat nu? za^nNiet phgerust zjjn, zei Wilder eevaaru-t, y11 gebroken arm is zó leha^heb. 'k 6r nog n00it ee" vomtdiw.„aa<i de laatste acht jaar te do™ dÜh ?et kerels van dat slag zen, snoren De man droeg rijlaar- hoed n. i i,en een breedgerande vrad riehklVan een revolver be- hand di7 J:Iak ?nder zijn rechter- nand.diehij°p zijn heup hield. Rne spottend On^roV'3 JacqU?' vriend.? ek naar myn Laten we de straat oversteken, fluisterde het meisje, Wielder vast grijpend. Ze draaide zich daartoe om, maar de man versperde hen de weg. Wie is je gewonde vriend? vroeg hij. De bruine ogen van de man met de verbonden arm flikkerden ge vaarlijk. Je bent 'n aardig nest, zei de kerel spottend. Weet je nog, dat we elkaar bij de Grease Creek ontmoet hebben? Mijn kameraad was toen een beetje onhebbelijk. Ik zal je zo niet behandelen kindje. Laat die schooier lopen en kom mee naar binnen, dan trakteer ik. En we maken samen een dansje. Ik wed, dat je het aardig kunt. Wes Wilder onttrok zijn arm aan de hand van het meisje. Hij deed een stap vooruit en de schurk nam nem spottend op. Je moet die dame met rust laten broertje, zei hij zachtjes. De kerel keek hem een ogenblik brutaal aan. En opeens viel hij uit: Och schiet op en commandeer je muilezels, schooier'. Hij trachtte Wilder met zijn vlakke hand een klap in het gezicht te geven maar deze dook onder de arm door en drong zich vlak tegen hem aan. Zo stonden ze een ogenblik in adem loze afwachting, wie er beginnen zou. Er ontstond een oploopje. Uit de kroeg, waarvoor ze stonden, kwamen enige mannen naar buiten. En opeens hoorde Wes roepen: Wat is dat alle maal, juffrouw Jack? Wat gebeurt hier? Het was de stem van de voerman die vlees in het kamp van Rainer Quail had afgeleverd. Wes hoorde, hoe Jacqueline een kreet van opluch ting slaakte. O, Ed, help hem toch! Hij is mijn vriend en heeft een ge broken arm. Die man wilde mij be ledigen! Met een diep gegrom kwam de koe drijver naar voren en baande zich een weg door de menigte. Met gebo gen hoofd sprong hij op de makker van Snag af, greep naar zijn revolver en gaf hem tegelijkertijd een gewel dige opstopper tegen zijn kin. De man wankelde achteruit tegen de opge drongen mensenmassa aan. Wes vond dit een geschikte gelegenheid om het meisje mee te trekken en greep haar arm beet. Gauw riep hij. Naar de overkant en wacht daar op me. Wees niet bang; ik blijf bij je vriend. Hij trok haar mee tot halverwege de breedte der straat, toen hij, om kijkend zag, dat de vriend van Snag zijn evenwicht herwonnen had en naar zijn revolver greep. Ed bleek geen revolver bij zich te hebben. De menigte stiet een luide schreeuw uit en week terug van de twee tegen standers. De schurk hief zijn wapen op. om zijn vijand in koele bloede neer te schieten. Toen flitste een oranje vuurstraal midden uit de straat door de duisternis. De aanval ler gilde van pijn, zijn revolver viel tegen de grond en met een stukge schoten pols tussen zijn knieën, kromde de kerel zich van pijn. Ed! riep Wilder. Nou heb je de kans! Ga er vandoor man. En meteen pakte hij de arm van het meisje weer beet en holde met haar de duisternis tussen de huizen in. Daar bleef hij even staan en keek naar de menigte die zich om de gewonde verdrong. Hij zag de koedrijver de andere kant op lopen en zich snel verdwfderen. Mooi zo! mompelde hij en keerde zich naar het meisje om. Wat was dat? Wie heeft dat schot gelost? vroeg ze gejaagd. Dat komt er niet op aan. Houd mijn hand maar vast en laten we hard weghollen. Ze renden achter de huizen om en sloegen daarop naar links af, tot ze aan het einde der straat waren ge komen. Nu recht de wildernis in, zei Wes. We zullen proberen bij Guiller- mo te komen, voordat iemand ons op I het spoor komt. We zullen een halve cirkel maken om de grote weg te vermijden. Loop zo hard als je kunt Ze hield nog steeds zijn hand vast Hij hoorde haar hijgen onder net f voorthollen door de duisternis waar bij ze vaak over oneffenheden strul- keiden. Genoeg! zei hij eindelijk Ze vertraagden hun schreden, maar hf i hield nog steeds haar hand vast. I Is Ed veilig weggekomen? was I haar eerste vraag. Ja, ik zag hem weglopen, toen ik omkeek. Maar wie heeft op die kerel ge schoten? Ik denk een of andere onbeken de vriend van je, grinnilrte Wes. Maar 't schot werd vlak achter me gelost, zei ze. En er stond op dat ogenblik niemand anders dan jij vlak achter me. Daar komen we later wel achter, zei hij. Laten we nu maar gauw naar Guillermo gaan. Ze liepen zo vlug mogelijk door en het duurde niet lang of ze hadden de oude hoeve bereikt. Wes voerde net meisje naar de grote veranda en vandaar de breede gang in, die door het hele huis liep Daar bleef Jack Valley onder een ouderwetse hang lamp staan en riep uit: Zeg, je ver band is helemaal geschroeid Wes! Wat.... Ja, het vatte vuur. antwoordde hij. Na het schot heb ik het met mijn hand uitgedoofd. Waarna? Na het schot. Hij hield haar zijn verbonden vingers voor en ze zette grote ogen op, toen ze de loop van Wilder's automatische pistool tussen het verbandgaas zag uitsteken. Nu moet ik er een nieuw ver band om laten leggen, zei hij ge woontjes. Maarmaar ik snap er niets van, Wes! Ik heb je hierheen gebracht, om het je uit te leggen, zei hij. Laten we naar de keuken gaan, dan kunnen we praten. Guillermo heeft gezegd, dat ik doen kon of ik thuis was en naar mijn mening is een keuken het gezelligste vertrek van het hele huis. Ik ben nog een beetje ouderwets in mijn ideeën. HOOFDSTUK VH. Het begin. Jack Valley volgde Wilder naar de geriefelijke keuken van de oude Guil lermo. Ze zetten zich op de harde stoelen met stijve ruggen aan een zeil bedekte tafel. De beste manier om te beginnen zal wel zijn. je een paar brieven te laten lezen, "die ik bij me heb. Als je die gezien hebt, kunnen wij verder praten. Met zijn niet verbonden hand haalde hij onhandig het pakje kost bare brieven te voorschijn, waarbij hij de brief van de Veefokkers Ver eniging had gevoegd. De ogen van Jack glinsterden onder het lezen en een blosje overtoog haar wangen. Ze gloeide van belangstelling, toen ze hem de papieren teruggaf. Ik dach het wel! riep ze uit. Ik dacht het aldoor al! Niet, dat je een detective was, die naar de veedieven kwam zoeken, maar dat je toch wel iets bijzonders was! O., zoiets is me nog nooit overkomen Dat zo'n ge heimzinnig iemand zó maar in mijn leven is gekomen! O, Wes, waarom heb je me dat niet eerder verteld? Wel ik heb er nog niet veel gelegenheid voor gehad, zeide hij. Ik Ik heb zelfs geen gelegenheid gehad, het aan je vader mee te delen. Ik moest mjjn rol van spoorwegwerker wel een poosje blijven spelen, tot ik ver genoeg gevorderd was. Ik zou je misschien dit alles vanavond ook nog niet verteld hebben, als je me niej, over je ruzie met Snag had gesproken Wie is Snag? vroeg ze. Ik vind dat je me dat ook wel eens had mo gen vertellen. Snag Fetters, is een beruchte misdadiger en een veedief, antwoord de hij. Hü is degene, voor wie we ons daareven schuil gehouden hebben. Ik had hem al in „Het Gouden Front" gezien en me op een ontmoeting met hem voorbereid. Dit verband is slechts een vermomming en mijn on geschoren gezicht moet daartoe ook bijdragen. Ik wil liever niet openlijk met een grote revolver rondlopen en daarom heb ik de dokter die spalken laten aanleggen. Ik had natuurlijk mijn pistool al in mijn hand, toen hij dat gaas eromheen wikkeld. Als er dan genoeg herrie is weet geen mens waar het schot vandaan komt. En heb je die man zijn pols stukgeschoten door dat verband heenp Ja, ik geloof van wel. Hij stond vrij goed in het licht, dat uit die kroeg naar buiten viel. Je moet een uitstekend schutter zijn. Dat zal ik wel moeten toegeven, juffrouw Jack. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3