„GEKUIP" IN DE GOESE RAAD MAGGIs KIPPENBOUILLONSOEP L 48 ct Z.-VLAANDEREN Zuid-BeVeland Besmettingshaard gelocaliseerd „Het Wapen van Nassau Een Koempoelan op Kapellebrug DAGBLAD DE STEM VAN 'DONDERDAG 16 JULI 1953 Goes voelt zich bekocht vindt U NEDERLANDERS IN BELGIE „HET JAGEN IN DE KUNST" Stelend en sjacherend duo Paarden maakten bui teling in de kade „Voorrijder" kwam voor R.K. reders en schip pers vergaderden Nieuwdorpse slager knoeide WEK DE GAL IN UW LEVER OP Reuzencaisson aan de grond gelopen Haantje de Voorste Veel water en veel pech Personeelsmoeilijk- heden op Prov. Grifie TERNEUZEN HULST BRUGGEN bij Stroo- brugge verbeterd GOES AGENDA HEDEN H AL M r\E Goesc raad maakte met de vrij lange agenda welke hem werd voorgezet, korte metten, In één uur tijds was de vroedschap met alles, de rondvraag inbegrepen, klaar. badbedrijvigheïd ("AVER het belangrijkste voorstel: de aankoop van het gebouw op het Ravelijn waarin thans de Gezond heidsdienst voor dieren is gevestigd werd met geen woord gesproken. De tongen kwamen nog het meeste los (Advertentie) In Hotel-Restaurant (MOEKE) Prinsenkade 7 - Tel. 6141 - 6142 Breda Sfeer Gezelligheid en een Prima keuken. tfc- Speciale zalen voor Brui loften, vergaderingen, enz. over de tarieven van het nieuwe bad huis en dan speciaal over die van de kuipbaden. Met politiek „gekuip" had dit niet in het minst te maken, maar enkele leden waren er over ont sticht dat B. en W. hun veto hadden uitgesproken over de knipkaart voor deze baden. Het tarief van 40 cent vonden zij toch al aan de lage kant en om nu nog reductie ook te geven leek hun te bar. Dan nog liever een hoger tarief, zei de oppositie. Dat gaat niet, wierp weth. v. Melle te gen .want de kaartjes zijn al be drukt met de genoemde prijs. De tegenstanders gaven echter geen kamp en omdat B. en W. het kind niet met het badwater wilden weg werpen kapituleerden zij tenslotte. Na deze ..badbedrijvigheïd" vlogen met een vaartje de andere voorstel len onder de voorzittershamer door. De leeszaal kreeg een hogere subsi die van f 150 per Jaar: medewerking werd verleend voor aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de kath. meisjesschool en de hervormde school: de middelbare meisjesscholen kregen de gevraagde subsidie en het Gasthuis de garantie voor een geld lening. T.B.C.-EXPLOSIE Beklemtoond werd dat ook bij alle voorzorgsmaatregelen het toch kan voorkomen, dat zich plotseling een infectie-haard openbaart. Nadat de heer Vroome meegedeeld was dat het nieuwe gymnastieklo kaal in Oost volgende week aanbe steed wordt, begon de heer Zuidema over het aan Goes toegekende bouw volume. Hij kreeg tot bescheid, dat aanvan kelijk aan Goes tachtig nieuwe wo ningen warén beloofd, maar dat dit later is ingeperkt tot twintig. B. en W. zijn nog druk bezig om in dit laatste een wijziging te krijgen. Weth. Roose merkte op, dat B. en W. zich door deze wending zeer be kocht voelen en wethouder Buys on derstreepte nog eens het grote wo ningtekort. De moeilijkheden rijzen met de dag en B. en W. weten niet waar dat heen moet. ]~)E rondvraag was zeer geanimeerd en kreeg al dadelijk een drama tisch tintje doordat de heer Visscher de t.b.c.-explosie ter sprake bracht, die volgens hem ongerustheid had verwekt. De voorzitter antwoordde dat in derdaad door een t.b.c.-lijder bij wie deze kwaa] niet tijdig was onderkend, acht kinderen en één volwassene wa ren besmet. In verband hiermede wa ren de scholen gecontroleerd en re agerende kinderen doorgelicht. Voor enige ongerustheid was geen reden al beval de voorzitter het komende bevolkingsonderzoek warm aan. Op een nadere vraag van de heer Visscher. zei de voorzitter nog, dat, de ziekte van de schoolarts buiten deze kwestie staat. Zijn werk is voortge zet en binnenkort komt een defini tief vervanger Nieuwe kantonrechter te Zierikzee Bij KB. is benoemd tot kanton rechter te Zierikzee mr. H. van den Belt. thans griffier bij het kanton gerecht te Terneuzen. Belangrijke vermindering van verblijfsbelasting 7EER waarschijnlijk zullen spoedig de kosten van de Belgische ver blijfsvergunning belangrijk worden ver laagd. Volgens 'n pas in werking ge- den wet kan in België aan onderda nen van vreemde landen algehele of gedeeltelijke ontheffing van ver blijfsbelasting worden verleend. Hier bij zal men rekening houden, eens deels met de faciliteiten inzake toe lating van verblijf en vestiging door vreemde landen verleend aan Belgen, inzake verblijfsbelasting of gelijkaar dige belasting genieten, en anders- deels met het wederzijdse aantal ver- blijfhoudende Belgen en in België verblijf houdende onderdanen van die vreemde landen. Hieruit volgt, dat, terwijl Belgen in Nederland geheel zijn vrijgesteld van de betaling van verblijfsbelas ting. Nederlanders in België geheel of gedeeltelijk kunnen worden vrijge steld. Er wonen minder Belgen in Ne derland dan Nederlanders in België. Wij moeten afwachten wat de Belgi sche Kroon op dit punt zal beslissen. Expositie te IJzendijke geopend T~\OOR de Commissaris van de Ko- ningin in Zeeland werd te IJzen dijke in Zeeuwseh-Vlaanderen de ten toonstelling „Het jagen in de kunst", officieel geopend. De burgemeester van IJzendijke. Jhr. von Bönninghausen tot Hering- haven, kon zijn welkomstwoord rich ten tot tal van belangstellenden, on der wie wij opmerkten: mr. Schöl- vinck chef van het kabinet van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en mevr. Schölvinck, dr. Houtzager, directrice van het cen traal museum te Utrecht, de burge meester van eGnt, de heer Hornstra, directeur van de stichting „Zeeland", alsmede vele burgemeesters en auto riteiten uit de Zeeuwse en Belgische omgeving. De tentoonstelling beoogt aldus de burgemeester, het geïsoleerd gelegen Zeeuwseh-Vlaanderen in de gelegen heid te stellen, kennis te nemen van het anders moeilijk bereikbare kunst bezit uit de grote centra en uit vele particuliere verzamelingen. De Commissaris der Koningin Jhr. mr. de Casembroot, getuigde van zijn sympathie en van die van het pro vinciaal bestuur voor het genomen initiatief en illustreerde dit met te wijzen op de voor de provincie ver- voorwaardelijk met strekte subsidie. Gevoelige straffen rjOOR de fa. van O., te Middelburg was van de Stichting Watersnood Zeeland 1953 een vrachtauto ver huurd en F. v. O., wonende te Mid delburg, deed dienst als chauffeur op deze wagen. Regelmatig moesten goe deren worden vervoerd. Op een ge geven moment kwam tijdens een ge sprek tussen F. v. O., en de eveneens bij de Stichting werkende M. J. J. D.„ zonder beroep te Middelburg, het woord „rubberlaarzen" op de prop pen. Het ging om 200 paar, die f 4.— per paar voor D., zouden opbrengen. Van O., ging naar een Middelburg se winkelier en vroeg of deze een koper wist voor het partijtje. De win kelier denkende, dat het een nt - male transactie was zocht een ko per die in Goes werd gevonden, v. O., zou een winstje maken van f 450.- In Goes werden de compagnons aan gehouden, omdat ze ook met dekens hadden gesjacherd. D„ verklaarde, dat hij, nu hij de de dekens aan van O., had verkocht die er van op de hoogte was, dat hij hiertoe niet gerechtigd was niet meer vrij tegenover van O., stond en toen er over rubberlaarzen werd ge sproken, hij moeilijk kon weigeren. Toen de koper was gevonden had hij aan een van de in hei magazijn werkzaam zijnde magazijnbedienden opdracht gegeven 200 paar rubber laarzen verzendklaar te maken die door de chauffeur van O., zouden worden afgehaald. Bij de Stichting was D., belast met het houden van toezicht bij het lossen van schepen. D., zei, dat hij door het aanhouden van v. O., tenslotte be zweken was en eerst de dekens en later de rubberlaarzen had verkocht. Beide verdachten zijn na hun aan houding overgebracht naar het Huis van Bewaring. De Officier van Justitie eiste 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met onder toezichtstelling. De Politierechter ver oordeelde hen ieder tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met onder toezicht stelling. Tussen ical en schip MIEMAN'D heeft ooit kunnen ver moeden, dat er in Middelburg zo veel tussen wat en schip kan verdw- nen. Het bewijs daarvan is geleverd, toen twee zware paarden compleet met wagen de vaste grond verlieten en aan de Kinderdijk het water van de kade opzochten. Op de wagen la gen ongeveer 90 balen suiker en het spreekt vanzelf, dat dit de val wel enigszins versnelde. Natuurlijk was deze val- en water partij niet vrijwillig. De voerman J. S., van het expediteursbedrijf E. F., was bezig met het laden van balen suiker, uit een schip op de wagen, toen de paarden om onverklaarbare reden begonnen te trappelen en de wagen zodanig omtrokken, dat deze met een voorwiel boven 'het water kwam te hangen. Even later sleepte deze beide paarden mee naar bene den. De meeste balen kwamen op het schip terecht, maar de rest ging het water in. De voerman heeft kans gezien de paarden naar de Maisbaai te laten zwemmen, waar zij met veler inspan ning aan land konden worden ge bracht. Zij hadden slechts een paar schaafwonden opgelopen maar veel water binnengekregen, hetgeen voor één der paarden het nadelige gevolg van een longontsteking opleverde. De wagen kon door een kraanwagen worden opgetakeld. Vonnis: 3 maanden C. B., handelaar te Axel en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, was het behulpzaam zijn bij het smokkelen van kalveren en een auto ten laste gelegd. Met een gehuurde taxi was B„ als voorrijder opgetreden en of nu de kommiezen, de rechter-commissaris en de economische Politierechter de di verse verklaringen aan verdachte voorhielden, uit welke verklaringen duidelijk zijn rol in deze smokkelaf- faire naar voren kwam, het hielp niets. B., hield bij hoog en bii laaë vol. dat hij mét het smokkelen niets te maken had en wat hij met die auto in België gedaan .had, dat waren zijn zaken en daarmee basta! 3 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest, zo luidde het vonnis. Standpunt inzake Rijnvaart gehandhaafd TN een vergadering van de afgevaar digden der zeven afdelingen van de R.K. Schippersbond .,St. Cicolaas" te Goes heeft de Bondsvoorzitter, de heer Joh. Nefkens uit Rotterdam, o m. gesproken over de strijd welke in 1952 is ontbrand over de verlading van suikerbieten en welke strijd door een eervolle vrede voor beide partijen is beëindigd. De besprekingen voor de campagne 1953 tussen verladers en schippersorganisaties, welke inmid dels reeds zijn beëindigd hebben een zeer aangenaam en prettig karakter zeer aangenaam en prettig verloop gehad. Met betrekking tot de Nederland- sche Particuliere Rijnvaart-Centrale heeft de bondsvergadering haar standpunt nog eens in vier punten samengevat: 1. Gezien de huidige uitleg der Rijnvaartakte zal in de particuliere sector een vrije bedrijfsorganisatie voor <je Rijnvaart noodzakelijk zijn. 2. Het bestuur dezer bedrijfsorgani satie zal in handen gelegd moeten worden van de erkende organisaties van particuliere scheepseigenaars. 3 Aan ongeorganiseerden kan ge nerlei invloed worden toegekend in het bestuur van de bedrijfsorganisatie. 4. Bij het te heffen percentage aan bevrachtingsprovisie door dit be- drijfslichaam zal onderscheid ge maakt dienen te worden tussen ge- organiseerden en niet georganiseerde bedrijfsgenoten. De aftredende bestuursleden zijn herkozen, terwijl de heer H. J. C. de Ruyter als bestuurslid zijn intrede deed in de vacature-Stoop. UITSTAPJES De buurtvereniging Oranjekwartier tracteerde de kinderen van de leden op aardige uitstapjes. De oudere jeugd trok per bus naar De Warande te Oosterhout en de jongeren maakten een reisje naar Walcheren, waar o.a. te Middelburg de tijdelijke Diergaar de Blijdorp werd bezocht. Sluiskil Kreeg f 100 boete T~)E in Nieuwdorp wonende slager M. de J„ had toestemming gekregen een koe, welk dier voorwaardelijk was goedgekeurd, over de z.g. ,.vrij- bank" te verkopen. Dit moet vrij vlug en onder toezicht geschieden. Ook mag dergelijk voorwaardelijk goed gekeurd vlees niet aan een andere slager worden doorverkocht. Deze slager had echter enkele stukkf|i meegenomen naar een slager in Mid delburg en het in diens koelcel opge hangen. Ook was er met de door de vee-arts erop geplaatste stempels ge knoeid. De echtgenote van de slager uit Middelburg, J. P., had op haar beurt waar van dat vlees hetwelk vermoedelijk nog wel voor de con sumptie geschikt was verkocht. Zij wist niet, dat de J., dit vlees in haar koelcel had opgehangen. Vanzelfsprekend is dit lijnrecht te> gen de bepalingen van de Vleeskeu- ringswet en zo werd de Nieuwdorpse slager veroordeeld tot f 100.of 20 dagen hechtenis, de Middelburgse sla ger tot f 40.of 20 dagen hechtenis en zijn echtgenote tot f 15.of 10 da gen hechtenis. Bouw van tuinbouwschool te Kapelle begonnen Dezer dagen is een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe lagere Tuinbouwschool van de Z.L.M., welke komt aan de v. d. Biltlaan te Ka pelle. Tot op heden werd steeds les gegeven in een houten noodgebouw, dat niet meer aan de eisen voldeed. De nieuwe school zal dan ook zeker in een behoefte voorzien en het les geven in de oude school zal binnen afzienbare tijd tot het verleden be horen. Het werk wqrdt uitgevoerd door de fa. Blankenburgh te Nieuw dorp. KERMIS WEER ACHTER DE RUG. Het buurtschap Strodrpe heeft de jaarlijkse kermis weer achter de rug. In tegenstelling met voorgaand jaar was de belangstelling der kermisex ploitanten voor deze kermis groter en trof men naast een grote dans-tent enkele kermisvermakelijkheden. Als van ouds vonden er op de bol baan verschillende bollingen plaats, o.a. gaai- en staakbollingen. Beide dagen stonden in het teken van een echt gezellig buurtfeest. Scheepvaart. In de maand Juni deden 5 zeeboten Sluiskil aan om er gelost of geladen te worden met een gezamelijke bruto registerton van 6.926. Voor de binnen-scheepvaart be trof dit 114 schepen met een inhoud van 60.539 bruto register ton. Op excursie. De gezelligheids vereniging der beide fabrieken alhier, organiseerde voor haar leden een ex cursiedag. Hoogtepunten van de dag waren ongetwijfeld een bezoek aan Schiphol en verdere bezienswaardig heden te Amsterdam, alsmede een be zoek aan Murodam in den Haag. Sas van Gent (Advertentie) TJ ïult mor jen» „kiplekker' uit béd springen. Elke dag moet üw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Laverpilletjas. TN de nacht is ter hoogte van het veeregat. in het Schaar van On rust (Oosterschelde) een ongeveer zesduizend bruto-registerton metende reuzencaisson aan de grond gelopen. De caisson werd door de sleepboten „Oceaan" en-- „Blankenburg" van de Engelse haven Portland Bill naar Zierikzee gesleept en is waarschijn lijk tengevolge van hevige windstoten uit de koers geraakt. Sterke wind en regenvlagen maken op het ogenblik pogingen om de cais son vlot te slepen onmogelijk, zodat de „Oceaan" en de „Blankenburg" op beter weer moeten wachten. Vrijdag worden de eerste appels geveild Vrijdag 17 Juli a.s. zullen de eerste appels van het nieuwe seizoen weer geveild worden op de Zeeuwse veilin gen. De Provinciale Afzetcommissie voor fruit heeft met ingang van deze datum nl. de aanvoer toegestaan van Yellow Transparant boven 65 mm. De Yellows zijn dit jaar iets later dan het vorig jaar, toen de eerste op 10 Juli aangevoerd werden. 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelliGetrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even ge kruid èn in 5 minuten klaar1 Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn! V7IA DE „Kromme Zeebenenstraat", het „Pluviusplein" en de „Bok- kingsteeg" kon men het terrein berei ken, waar op Kapellebrug om 19.00 uur met een Vlootschouw de kleine koem poelan der leidsters en leiders der Verkenners in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren officieel werd geopend. Alles stond trouwens in het teken van het water, want na de plechtige onthul ling van het monument voor de on bekende aalmoezenier, was er een watcr-soirée. Daaraan werd o.a. door de stier van Santa Fé. Jonkvrouw Mana van de Kling en graven Bert van Hulst en Jan van Steen en Her tog Wannies van Absdale fleur ver leend. Tevoren had men de wijze les sen kunnen bestuderen, vervat in de vele spreuken, als „Al is de bakvis nog zo snel de jonkman achterhaalt haar wel", ..Een welp gaat zo lang te water tot ie smoort". „Een zee meermin is meer of min een vrouw van bouw" enz. Na het avondgebed trokken de zeemeerminnen naar hun aquarium en de zeerobben zochten de kooi op. r\E volgende morgen werd de H. Mis opgedragen door aalmoeze nier-hopman R. de Caluwé uit Fin land. Na de (water)thee werd er in de Java Zee een verwoede slag uitge vochten. waarna de leidsters terug keerden tot de kookpotten en de lei ders luisterden naar een sessie door commissaris Boezeman. Na de gru welijke waterzo-perikelen. waar men van de kookkunst der leidsters kon genieten, begon om twee uur de „wa- ter-matinée in polka-tempo". Een programma waarin vele sterren straalden. Een Italiaanse jodelaar, een Russische Cowboy en een com pleet circus met schimmel-appels en appelschimmels, olifanten en kracht patsers clowns en koorddanseressen. Nadat door middel van een water test het waterquotient der hersenen van de deelnemers was bepaald, be sloot een praatje van commissaris Boezeman over het ontstaan van het Verkennen in Nederland deze pretti ge H20KK. En de regen die daarna begon te vallen, zorgde er voor. dat men met een H20-fietstocht in stijl huiswaarts keren kon. G.S. zoeken oplossing in hoger beloning Het voorstel tot wijziging van het bezoldigingsbesluit prov. ambtenaren Zeeland heeft niet ten doel te geraken tot een algemene verhoging van sala rissen, maar alleen de Provinciale Griffie in voldoende mate met be kwaam personeel te doen bezetten en de mogelijkheid te verwerven, deze bezetting in stand te houden. Ziehier het antwoord van Ged. Staten op vra gen van leden der Prov. Staten in de afdelingen. Ged. Staten voegen er nog aan toe, dat 25 ambtenaren vertrok ken zijn en dat het aantal van 52 op 1 Juli 1953 te gering is in verband met de sedert de bevrijding toegenomen werkzaamheden. Nu doet de moeilijk heid zich voor, dat pogingen om in voldoende mate bekwaam personeel aan te trekken, niet tot het gewens te resultaat hebben gevoerd en daar om zijn Ged. Staten met een voorstel gekomen, dat bedoelt tussen- of uit looprangen te scheppen en 'n zodanige regeling te treffen, dat de ambtenaren Graauic V.V.V. VERGADERDE voor de De plaatselijke vereniging vreemdelingenverkeer, -waarvan laatste jaren door omstandigheden niet veel activiteit kon uitgaan, hield een dezer dagen een vergadering voor haar leden me het doel de vereniging nieuw leven in te blazen. Jammer ge noeg werd deze vergadering zeer slecht bezocht. Slechts 14 leden waren aanwezig. Om de reorganisatie zo ef fectief mogelijk te doen zijn, trad het oude bestuur in zijn geheel af. In het voorlopige nieuwe bestuur werden gekozen de heren: J. Brkhout, R. P. C. Hoefmans, J. Bpnschaert, J. P. Renique en A. E. de Smit. Als eerste actiepuntje heeft dit nieuwe bestuur op zijn programma staan: het aan werven van zoveel mogelijk leden. Te zijner tijd zal dan een nieuwe ver gadering worden belegd, waarin een definitief bestuur zal worden ge vormd. Harmonie naar St. Jansteen. Het harmoniegezelschap „De Verenigde Vrienden" heett een uitnodiging ont vangen om 28 Juli in St- Jansteen 'n avondconcert te verzorgen, dit als slot van het op die dag aldaar te houden internationaal muziekfestival. Ver moedelijk zullen bij dit concert dezelf de stukken worden uitgevoerd als in St. Nicolaas. Zuiddorpe JONG WERKT VOOR OUD Aangezien de geprojecteerde reis voor ouden van dagen heel wat kos ten met zich zal brengen, hebben enige ondernemende jongelui het ini tiatief genomen ten bate van die reis op Zondag 26 Juli, voor danslustigen boven de 17 jaar, een R.K. dansavond te organiseren. Verder zullen nog enige sporters de handen uit de mouwen steken voor hetzelfde doel: bolders zullen bollen, voetballers zullen voetballen. Mis schien schutters ook nog schieten. Tenslotte wordt bovendien gedacht aan een loterij. Mooi zo! NAAR HET ZIEKENTRIDUUM Naar wij vernemen zullen ongeveer zeven Zuiddorpse zieken deelnemen aan het ziekentriduum in Hulst. Wat het voor zieken die lange tijd de kerk niet meer hebben kunnen bezoeken, betekent, weer eens drie dagen achter een de H. Mis en het Lof te kunnen bijwonen en een mooie preek te ho ren, dat wetep alleen maar zij die zelf lang ziek zijn geweest. Maar dat de Zuiddorpse autobezitters er begrip voor hebben, bewijst wel dat reeds verschillenden hebben aangeboden hun zieke dorpsgenoten naar Hulst te vervoeren. OUDEN VAN DAGEN GAAN OP REIS. Door het desbetreffende comité worden plannen gemaakt voor een mooie reis per autobus op 4 Augustus a.s. voor de ouden van dagen waarop de Zuiddorpse oudjes veel zullen kun nen zien en genieten. Men vertrekt van Breskens. maakt een trip door het verdronken land van Zuid-Beveland en eindigt met Kaatsheuvel (Loon op Zand) en een bezoek aan „De Efte- ling", „de blijde wereld van het sprookje. Over Antwerpen keert men terug. behouden blijven. Want de vrees gegrond, zo zei 'n lid van Ged. Sta ten, dat het aantrekken van Griffie- personeel onmogelijk wordt. Het col lege wil een kleine commissie instel len, die moet nagaan of -bij de voor gestelde wijziging reprecussie skunnen ontstaan ten opzichte van andere pro vinciale diensten. In de afgelopen weken zijn de brug gen over het Leopoldkanaal en de Schipdonksevaart ten Zuiden van West Zeeuwseh-Vlaanderen vanwege de Belgische autoriteiten zodanig ver beterd. dat zij weer voor vracht auto's en autobussen konden worden opengesteld. Een afdoende verbete ring is het echter niet geworden. De autobussen van de S.B.M. die de dienst op Maldegem en Brugge on derhouden, kunnen thans weer nor maal rijden. Ofschoon er in de plaats van de oude bruggen geen nieuwe zijn gelegd, is het verkeer reeds veel druk ker geworden en is een eind gekomen aan net maken van omwegen. De Franse en Belgische autobussen met toeristen komen dan ook weer over deze hoofdweg. - PLEEGKINDERENWET Burgemeester en wethouders van Hulst, vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat ingevolge artikel 5 van de pleegkinderenwet het hoofd van een gezin of inrichting, waarin een pleegkind wordt verzorgd en opgevoed, verplicht is van de op neming van het kind binnen een week schriftelijk kennis te geven aan bur gemeester en wethouders. Ook van het vertrek of van het overlijden van een pleegkind moet aan burgemeester en wethouders schriftelijk worden kennis gegeven. De bovengenoemde kennisgevingen mogen uitsluitend geschieden op door de minister van justitie vastgestelde formulieren. Deze formulieren zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Onder pleegkind wordt in het alge meen verstaan een minderjarige be neden de leeftijd van 18 jaar, die bij anderen dan zijn ouders, voogd of bloed- en aanverwanten tot en met de derde graad, wordt verzorgd en opgevoed. Overtreding van artikel 5 der pleeg kinderenwet wordt gestraft met geld' boete van ten hoogste duizend gul den. 539-0 Hulst, 14 Juli 1953. Burgemeester en wethouders voorn., De burgemeester, B. A. Th. M. Truffino De secretaris, J. F. van Denderen BEDEVAART NAAR BANNEUX. In de vroege morgenuren vertrok een bus met ongeveer 45 personen uit Lamswaarde en Graauw voor een be devaartstocht naar Banneux, welke onder leiding stond van de paters Assumptionisten van Halsteren. Na 'n onderbreking te Scherpenheuvel, waar door de met de leiding belaste pater in een der zijkapellen het H. Misoffer voor de pelgrims werd opgedragen, werd de reis vervolgd naar het be devaartsoord, waar men omstreeks 't middaguur arriveerde. Omstreeks vier uur in de namiddag vertrok men uit het bedevaartsoord terug via Spa om daar en op verschil lende andere punten het natuurschoon te bezichtigen. Omstreeks half e'en was het gezelschap weer thuis. RAADSVERSLAG De vacantietoeslag voor het ge- meentepersoneel werd met algemene stemmen goedgekeurd. Wat de aanleg van de waterleiding te Krabbenhoek en Linie betreft kon men nog niets de finitief afhandelen, omdat de te ma ken berekeningen door de Waterlei dingmaatschappij nog niet waren vol tooid. De geloofsbrieven der nieuw geko zen raadsleden werden allemaal in orde bevonden. De verordening op de Reinigingsrechten werd ongewijzigd goedgekeurd, terwijl de Straatbelas ting ter afhandeling tot de volgende vergadering werd aangehouden, om dat door twee leden een voorstel tot afschaffing er van werd gedaan. Over het adres om subsidie van Blindenzorg werd goedgunstig be schikt. Met ingang van 16 Juli werd een ongevraagd eervol ontslag verleend aan de ontvanger der gemeente, en van Burgerlijk Armbestuur, tevens als onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Besloten wérd in de vacatures op deze vergadering nog niet te voorzien. Er zou o.m. eerst ge tracht worden ontheffing te verkrij gen van het Kon. Besluit, waarin be paald werd, dat men een Streek-ont- vanger zou dienen te nemen. De Bond van Mobilisatieslachtoffers kreeg een bijdrage toegewezen van 1 cent per inwoner. Van het wegschap Hulst-Paal werd het stuk weg Oude Kaai - Paal in eigendom overgenomen, nadat een be drag van f 10.000 werd vastgesteld om genoemd wegvak in behoorlijke staat te brengen. INTERNATIONALE VISWEDSTRIJD Onze plaatselijke hengelaarsvereni ging De Edelkarper heeft het aange durfd een groot internationaal vis- concours te organiseren. We kunnen ze met dat initiatief feliciteren, het is alleszins geslaagd. Niet minder dan 95 deelnemers trokken met hun hengels en gereedschappen gewapend naar de Graauwse Kreek. Onder hen waren zeer vele Belgische amateurs. Er waren 46 prijzen disponibel. Het ging om het grootst aantal vissen te vangen. Er werd wel weinig gevan gen; een paar vissers vingen elk twee stuks; alle andere prijswinnaars slechts 1 stuks. De eerste prijzen werden gewonnen door: 1. A. de Gucht en E. de Mille- naar te Hulst, 3 R. d'Hooghe, 4 Groot hart, (België), 5 Joh. Tioleman, 6 Dan- kaert, 7 Ger. van Poorten, 8 P. Boone te Hulst, 9 Th. de Kort te Hulst, 10 Siem van Leeuwen. Aardenburg BENOEMING LEERKRACHT. Door B. en. W. is tot boventallige leerkracht in tijdelijke dienst aan de O. L. School Markt alhier benoemd, de heer P. A. Beun, alhier. De heer Beun slaagde dit jaar aan de Rijks kweekschool te Middelburg. Tuinconcert Door de Kon. Mu ziekvereniging Aardenburgse Fanfare zal een proef worden genomen met het geven van een zomerconcert in het voor het publiek opengestelde parkgedeelte van het landgoed „De Elderschans". Zaterdag a.s. zal het eerste concert worden gegeven onder leiding van de dirigent W. Bruijnooge. Slaagt deze proef, dan ligt het in da bedoeling van de vereniging om re gelmatig concertuitvoeringen op De Elderschans te geven. Boschkapelle H. H. MARTELAREN VAN GORCUM. In de afgelopen dagen werd in onze parochie het feest van de H. H. Mar telaren van Gorcum, wier relikwieën in onze kerk speciaal worden vereerd feestelijk gevierd. Vooral des Zon dags was het weer ouderwets druk in ons dorp van de vele bedevaartgan gers, die de genade van deze Neder landse Heiligen kwamen afsmeken. Neomist. Op Zondag 19 Juli a.s. hoopt onze dorpsgenoot, frater J. de Maat, van de Congregatie der Missie (Lazaristen) uit handen van Mgr. Dr. G. Lemmens in de kapel van het Mis siehuis St. Joseph te Helden-Pannin- gen de H. Priesterwijding te ontvan gen. De wijdeling zal op 9 Augustus a.s. zijn Eerste Plechtige H. Mis in onze parochiekerk opdragen. Retranchement EEN GEZELLIGE GAST. De chauffeur de P.. van de AM.Z„ die eergisteravond na' zijn dienst een kop koffie had gebruikt in een café aan de Koepoort, verliet na het con sumeren daarvan weer die inrichting, toen hij achterop gelopen werd door een hem onbekend persoon. De chauf feur van geen kwaad bewust en den kend dat de man hem iets vragen wilde, stond even stil op straat en kreeg toen plotseling zo'n hevige klap op het hoofd, dat hij tegen de straat sloeg en enige tijd bewusteloos „bleet liggen. Later op de avond is hij per auto naar zijn woning in Yerseke kun nen vertrekken, maar moet enige da gen rust houden, daar een lichte her senschudding werd geconstateerd. Tegen de woesteling, een scharrelaar va% elders, die in een dronken bui gehandeld had, is proces-verbaal op gemaakt. NEOMISTENFEEST. Het comité uit de parochie, dat op gericht was in verband met het Neo- mistenfeest van pater F. Pennings. heeft gevolg gevend aan het verlangen van onze neomist een schrijfmachine en een model-gereedschapskist voor hem aangekocht. Dit zijn de parochie - geschenken, welke pater Pennings a.s. Zondagmid dag op de receptie, welke in 't zaaltje naast de kerk wordt gehouden, aan geboden gaan worden. OUDEN VAN DAGEN MET MUZIEK INGEHAALD. Gisteren zijn de ouden van dagen met vier autobussen naar mooi Oos terhout en Oisterwijk gereden, waar zij reusachtig hebben genoten. Toen zij des avonds tegen 10 uur terugkeerden, stond Euphonia bij de grens der stad gereed en bracht de stoet met muziek naar de Grote Markt, waar de blijde tocht eindigde. Heinkenszand RIJTOER OUDEN VAN DAGEN Traditiegetrouw zullen ook nu weer de ouden van. dagen een uitstapje gaan maken. Ditmaal gaat de reis naar Kaatsheuvel en omgeving. Ver der zal een bezoek worden gebracht aan het vliegveld te Woensdrecht en burgemeester B. Funk te Oudenbosch. Ruim 65 personen zullen aan de reis deelnemen. EEN SERENADE VOOR LUCTOR Ondier overweldigende belangstel ling van de zijde der bevolking bracht de fanfare Euterpe een serenade aan het feestvierende „Luctor" ter gele genheid van het feit dat deze voet balvereniging promoveerde naar de 3e klasse K.N.V.B. Dokter P. Staverman bracht ge lukwensen namens de bevolking over. De voorzitter van Luctor, de heer A. van Leeuwen, dankte voor de belang stelling. VISWEDSTRIJD De lustige Kantvisser alhier hield zijn jaarlijkse viswedstrijd. Ondanks het slechte weer was de belangstelling groot, zowel van de zijde van het pu bliek als van de vissers. De uitslag was als volgt: 1 Jan Schouten, 2 J. Kersten, 3 P. Lierman, 4 F. Slabbinck, 5 Iz. Dierckx, 6 Jac. Masclée, 7 Iz. Luteijn, Kampioen: Jan Schouten. Grootste paling: Joh. Luteijn Jr. Tul band gewonnen door P. Faas. Vrasene Kapelle Buitegewoon lucces. Door de on derwijzer, de heer G. Coppen, werd met 21 leerlingen delgenomen aan het kantonnaal examen. Alle leerlingen slaagden met bui tengewone cijfers. In het onderwüs- kantonnement komt een dergelijk feit slechts sporadisch voor. Stoppeldijk Kermis. De kermis behoort weer tot het verleden. De weersomstandig heden hebben niet meegewerkt, om van dit jaarlijks terugkerend festein een succes te maken. Toch waren verschillende kermis-attracties komen opdagen speciaal de kinderen waren goed bedacht. De exploitanten maak ten tengevolge van het regenachtige weer slechte zaken. Beter verging het de café-houders, die de kermisvierders tenminste een droog onderdak en een stevig glas bier konden aanbie den. Ook de dansliefhebbers konden op verschillende plaatsen aan hun trek komen. Tentoonstelling. In het Vereni gingsgebouw organiseerde de K.A.J. een huisvlijttentoonstelling, waarop tal van fraaie werkstukken te bewon deren waren. Velen kwamen op deze interessante tentoonstelling een kijk je nemen. De opbrengst-komt ten goe de van de Lourdes-actie. Breskens AARDBEIENSEIZOEN AFGESLOTEN Het aardbeienseizoen 1953 is in Kapelle weer afgesloten. In totaal zijn er dit jaar 857.000 kg. aardbeien aangevoerd, tegen het vorig jaar 701.000 kg. De middenprijs was ln 1952 61 cent per kg. en dit jaar 80 cent. BNOEMING In de vacature, ontstaan door de emigratie van de heer F. K. Kramer is benoemd tot fustmeester van de veiling „Kapelle-Biezelinge en Omge ving". de heer A. Toorenaar. tot dus ver 2e fustmeester. Tot 2e fustmees ter werd benoemd de heer M. O. Gij zel te Biezelinge. 1 erseke MOSSELVISSERIJ. In de afgelopen week werden onge veer 3000 ton mosselen aangevoerd, bestemd voor export naar België en voor de mosselconservenfabrieken al hier. De verzending naar het Noor den van Frankrijk en naar Parijs is nog niet opengesteld, zodat alleen België nog maar afneemt. De kwali teit der mossels is goed, behalve van die mossels die nog zgn. oude vis be vatten. Door de warmte van 14 dagen geleden zijn deze mossels zeer achter uit gegaan. Op de export was dit de afgelopen week van veel invloed ter wijl bovendien algemeen gesproken wordt over te hoge prijzen voor de consumenten in België. Indien de quantums geleverde mos sels werkelijk zo groot zijn als men voorgeeft, dan zal het zaak zijn de prijzen aan te passen aan de levens omstandigheden in België en Frank rijk. Ook met de concurrentie van Duitsland en Denemarken zal men rekening moeten houden wil men op het einde van het seizoen niet met een overschot van leverbare mossels blijven zitten. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. GOES. Grand: De politie volgt het spoor. MIDDELBURG. Electro: De troubadour. VLISSINGEN. Alhambra: De politie volgt het spoor. Bliksem ingeslagen. In de woning bewoond door de heer J. Blaakman, op het gehucht No. Een, is de bliksem ij/\n/tnai ingeslagen. In de woning werden vrij- Mi fff f It j\ wel alle electrische leidingen ver- nield, en een groot gat werd in het SAS VAN GENT Olympia-theater 8 dak geslagen. De zieh in de woning uug Wenn die Abendglockc lautet. bevindende personen kwamen met del TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Viva Zapota. schrik vrij. MJ best we een I D< antv wijs zouc instf de s ben. heid zoen met ook weid We datui dreig me v De tijd gewe ging tot d harti levin Da land stroo er ov het Dan alvor iets mach we tract; vres. bruta zakte onze bekni wat Er te ov ging kon samei dat n wanti er ve antw kwam schatt ren 1< genwe Des er to< men e dat m en gee kracht een roepso behoui Tha een ti betutt EMA

de Stem | 1953 | | pagina 2