Reusachtige Britse soldatenstad aan de Duits-Nederlandse grens GOLDEN IDWAY m ELIZABETHSTAD 85 DAGBLAD DE STEM VAN 'DONDERDAG 16 JULI 1953 11 isse smaak n.... AN O9} Tussen Roermond en Mönchen-Gladbach bouwen 3500 Duitse werklieden aan de „Headquarters-North", het nieuwe Engelse hoofdkwartier voor West-Duitsland. Vlaamse R. K. Senaats fractie opgericht Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN COiOfA/M/DWAY^ GOLDEN MIDWAY EXAMENS MARKTEN Dr. P. Schierbeek Geen spreekuur le HYPOTHEEK 4 v. d. Berg Co. AANBESTEDING NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE 's-Hertogenbosch TWEE VOLSLAGEN MACHINE-BANKWERKERS. 12 ipasta :rt-Fabrieken I in leuke :kingen. s Kees - ren die film de kiekjes. Karat (Van onze speciale verslaggever) WANNEER men in de buurt van Roermond de grenspost Elmpt passeert, staat men na een autorit van enkele minuten voor het grootste bouwwerk, dat momenteel in Duits land in uitvoering is. In een verbazingwekkend tempo wordt in het Rheindahlener Wald, on geveer halverwege München-Gladbach en Hardt, een stad gebouwd van 10.000 inwoners: Elizabethstad, de zetel van het nieuwe Britse hoofdkwartier in Duitsland, de Headquarters North. Een stad met alle comfort, waaraan de mens der twintigste eeuw behoefte heeft; een ziekenhuis, bioscopen, 'n slachthuis, 'n zwem bad, bibliotheken, een postkantoor en een schouwburg. Verder twee kerken, een katholie ke en een Anglicaanse, alsmede een aantal win kels en sportvelden. Ter bescherming van al dit comfort ligt rondom Elizabethstad een ring van vliegvelden in hun grimmige concentratie van militaire kracht er aan herinnerend, dat Elizabethstad de hersencentrale is van een or ganisatie, die tot de tanden gewapend dient te zijn om deze mens van de twintigste eeuw zijn comfort te laten behouden. JTR ontstond begin 1952 enige opwinding onder de bevolking van Mün chen-Gladbach, toen de Engelsen, op de hun eigen laconieke wijze hun voornemen bekend maakten, om het hoofdkwartier te Bad Oeyn. hausen, vlak bij het ijzeren gordijn, te verlaten en zich te nestelen op de linker-Rijnoever Hun oog was gevallen op München-Gladbach en de bevolking zag in de geest reeds het spookbeeld van soldaten, die met vorderingsbriefjes op de deurmat stonden. Het viel echter nogal mee, want de Britten hadden de blauwdrukken voor een geheel nieuw te bouwen soldatenstad reeds klaar. In het Rheindahlener Wald zochten zij een plek van tien vierkante kilometer uit als bouwterrein voor hun nieuwe hoofdkwartier. Weliswaar ging daardoor een „groene long" voor hel industrie-gebied van München-Gladbach verloren, maar de bevoking nam dit verlies graag in ruil voor een langdurige ontruiming van hon derden particuliere huizen. TN AUGUSTUS 1952 werd het druk in 1 het bosrijke gebied, dat op de toe- ristenkaarten wordt aangeduid met een grote, groene vlek. Reëen, ha zen en konijnen werden verjaagd door colonnes bulldozers, draglines, bagger machines en vrachtauto's. Het zachte geruis der bomen werd verscheurd door het zware gebrom van motoren. Tienduizenden berken, sparren en den nen vielen onder de machinale za gen en grijpers. Steeds dieper dron gen de bulldozers door in de bossen, op de voet gevolgd door wegenbou wers, stoomwalsen, egalisatie-machi nes en betonmolens. Een net van betonwegen met een totale lengte van 55 kilometer werd geweven rond het voorlopige houten barakkenkamp, waarin direetieketen, arbeiders en materialen werden on dergebracht. Dit alles was echter nog slechts voorbereidend werk. Het groot ste werk, de bouw van het hoofd kwartier, moest nog beginnen. Er ontstond in heel West-Duits- land een ware goudgravers-run naar het Rheindahlener Wald. Grote aan nemersbedrijven uit geheel West- Duitsland verhuisden naar hier met hun hele hebben en houden. Ze kwa men uit Flensburg aan de Deense grens en uit Beieren in Zuid-Duits- land, uit Hannover en uit München. Van alle kanten reisden bouwvak arbeiders naar de plek waar Eliza bethstad ontstond. Er waren onder de 3500 werklieden elementen, die met minder goede bedoelingen kwa men. Een aantal speciale politiepos ten der Krlminalpolizei zeefde deze elementen er uit. Voor de goede vaklieden bleef er goed betaald werk over, zij het, dat de hiervoor gel dende Duitse tarieven niet werden overschreden. Stukje voor stukje werden de dra den van het spinneweb geweven. Electriciteitskabels werden gelegd naar DüsseldorfMünchen-Gladbach en Venlo. Bijna 60 kilometer lang zijn de leidingen yoor gas en water. Op het ogenblik, tien maanden na dat de eerste bomen in het Rheindah lener Wald werden geveld, is een ge deelte der kantoren, woonhuizen en kazernes reeds onder de pannen. Geen week gaat voorbij of de mei wordt op een of ander gebouwencomplex gestoken. EUROPESE SFEER HET DUITSE arbeidsbureau toon de men ons een situatietekening van het bouwterrein. Tevoren had men ons de hoofdgebouwen in aan bouw laten zien: acht achter elkaar gelegen rijen gebouwen van drie ver- diepingen, met elkaar verbonden door dwarsbeuken. De lengte van 't hoofd gebouw is 240 meter, de diepte 180 meter. Achter het hoofdgebouw ligt een telefooncentrale van twee verdie pingen. Op de kaart beslaat dit geweldige complex nog geen twaalfde gedeelte van de gehele oppervlakte der „Head quarters North". De chef de bureau, die ons de si tuatieschetsen toont, is er aan ge wend te goochelen met cijfers en in ruime afstanden te denken. „In het Westelijke gedeelte komen de betonnen en gemetselde barak ken voor de legering van troepen. Het zijn ongeveer 200 barakken van eert verdieping. Tot dit gedeelte van het hoofdkwartier behoren exercitie terreinen, een groot aantal sportvel den, garages, keukens, ontspannings lokalen en typisch voor een Brits kampement de onmisbare ,;mess- rooms". Het Oostelijke gedeelte is gereser veerd voor 750 woningen, voor de gezinnen van officieren en onder-of ficieren, die hier min of meer per manent verblijven". De verbazing die zich in het begin van de bezoeker meester heeft ge maakt, heeft inmiddels plaats gemaakt voor een diepe indruk. Een imposante aanblik biedt de plek op het snijpunt van de A- en de C-weg, waar een enorm park van allerlei soorten ma chines is aangelegd. Het toont enige gelijkenis met een legerdump, zoals de geallieerden die in 1945 op vele plaat sen aanlegden. Met dit verschil, dat hele rijen betonmolens, hijskranen en draglines ratelend hun werk verrich ten, temidden van hopen opgetaste bouwmaterialen. Vrachtauto's rijden af en aan en brengen steeds weer nieuwe voorraden of laden andere voorraden op, om ze naar elders op het uitgestrekte bouwterrein te bren gen. Op deze plek, zo vertelt men ons, werden hamer en troffel verleden week enkele ogenblikken neergelegd, toen de Engelse opperbevelhebber van de NATO-groep-Noord, generaal Sir R. Gale, tijdens een korte plechtigheid de eerste steen legde voor de Head-quar- ters-North. Vertegenwoordigers van 't Britse landleger, de R.A.F. en de ma rine waren broederlijk verenigd. De plechtigheid kreeg een Europees tint je door de aanwezigheid van Franse, Belgische en Nederlandse militaire- en West-Duitse burgerlijke autoriteiten. Hun volksliederen werden gespeeld en de vlaggen van Engeland. Canada, Frankrijk, België en Nederland gingen in top. ..Het nieuwe Britse hoofdkwartier is op 31 Juli 1954 kant en klaar. Wij stel len voor, deze plaats naar de Engel se koningin "Elisabethstad" te dopen", aldus verklaarde generaal Gale. EFFICIENCY J7EN DER WEINIGE Britse officie ren, die wij op het werk ont- zij geven slechts de grote lijnen van het werk aan en la- BJl DE FOTO'S PENERAAL Sir R. Gale, opperbe- velhebber der NATO-strijdkrach ten in de Noordelijke sector van Europa, legde in aanwezigheid van talrijke militaire autoriteiten uit West- Europa en burgerlijke autoriteiten uit Duitsland, de eerste steen voor „Elisa bethstad", het nieuwe Britse hoofd kwartier, even voorbij de Nederlands- Duitse grens bij Roermond. Links van generaal Gale stond admiraal Sherbrooke, rechts Iuchtmaarschalk Sir Robert M. Foster (foto links). Een imposante aanblik levert het hoofdgebouw, bestaande uit acht ach ter elkaar gelegen, door dwarsbeuken met elkaar verbonden vleugels in het Rheindahlener Wald. Van de omvang van de gehele militaire stad kan men zich een voorstelling vormen, wan neer men weet, dat het in aanbouw zijnde hoofdgebouw op de onderste foto nauwelijks een vijftigste deel be slaat van de totale oppervlakte. ten de uitvoering verder aan de Duit se aannemers over toonde ons een typisch onderdeel van het geheel, dat duidelijk de snelle werkwijze demon streert. In Rickelrath, op slechts 20 minuten gaans van Elisabethsatd, ligt het nieuwe ziekenhuis der R.A.F. Een hypermodern gebouw, welks grond plan doet denken aan het Pentagon te Washington. Het bevat 300 bedden en telt 1000 ramen en 750 deuren. Bij el ke ziekenkamer behoort een badka mer. Rond het hospitaal liggen 60 per- soneelswoningen, wasserijen, garages, een brandweerkazerne en andere bij gebouwen. Het gehele complex werd gebouwd door 1500 arbeiders in105 dagen tijds. De kosten: 16 millioen gulden, nog geen tiende deel van de kosten der gehele Headquarters-North. Boven het geratel der bouw-ma- chines uit hoort men telkens het snerpende geluid van door het lucht ruim schietende straaljagers. Rond Elisabethstad ligt namelijk een krans van vliegvelden. Het eerste is Wildenrath, het twee de Teveren bij Geilenkirchen. Het derde is het vliegveld Brüggen, nog in aanbouw vlak bij de Duits-Ne derlandse grens, op nog geen vijf kilometer afstand van Roermond. De hangars zijn afkomstig van vroege re vliegvelden der Duitse „Luftwaf fe". Een der hangars diende eens als onderdak voor Hitiers koeriers vliegtuigen. En dit, zo merkt tenslotte onze Britse zegsman nuchter, doch niet ten onrechte op, toont aan, dat Elisabeth stad weliswaar handen vol geld kost, maar dat er toch niet met geld wordt gesmeten. Het Engelse woord ..effi ciency" vindt hier wel zeer duide lijk een practische toepassing. £)E VLAAMSE LEDEN der katholie ke Senaatsfractie hebben thans de afzonderlijke Vlaamse C.V.P.-Se- naatsgroep opgericht. Daartoe hadden zij verleden week al in beginsel be sloten, nadat zes Waalse katholieke Senatoren een socialistisch voorstel tot verdaging van het wetsontwerp- de Gryse hadden gesteund. De oprichtingsvergadering werd door 42 Senatoren bijgewoond. Men wil geen splitsing in de CVP-fractie doch men wenst, dat de Vlaamse Se natoren een gemeenschappelijke hou ding kunnen bepalen in vraagstukken die speciaal Vlaanderen aangaan. Van Sluijs won in Souburg De W.S.C. De Scheldemond uit Vlissingen hield te Souburg een wed strijd voor amateurs en nieuwelingen over 40 ronden in totaal 60 k.m. Toen er nog vijf ronden te rijden waren, zette een groep van drie man een felle achtervolging op de ont snapte v. d. Sluijs in. Het waren West dorp, Korthals en Quekelberghe en inderdaad liepen zij steeds meer op de vluchteling in. Het slot werd daar door nog spannende maar van Sluijs bleek onbereikbaar en werd dus win naar. De sprint tussen de drie achter volgers werd gewonnen door West dorp. De uitslag was: 1 a. van Sluijs, Vlissingen. 2 j. Westdorp, 's Heeren- hoek. 3 O. Quekelberghe, Groede (eer ste amateur). 4 j. Korthals, Draai brug. 5 van Wijchen, Goes. teraardebestelling wijlen de heer P. v. d. OUDEN De teraardebestelling van de Za terdag door zon droevig ongeval om gekomen heer P, v. d. Ouden had op de algemene begraafplaats onder gro te belangstelling plaats. Er was een deputatie van de gemeentepolitie en van de Stichting Watersnood Zee land. In de aula heeft de heer Schout namens de Stichting Watersnood en mede namens de Commissaris der Koningin uiting gegeven aan de gro te waardering die er bestond voor het werk van de overledene. Namens de afd. Middelburg van de Ned. Bond van Chr. Politieambtena ren sprak de heer A, den Hollander woorden van dankbare herinnering voor het werk van wijlen de heer v. d. Ouden die één der oprichters van de afdeling was en ongeveer 20 jaar voorzitter en de laatste jaren erelid. Ds w. j. Meister, Geref. predikant, wees erop. dat het steeds de lust van de overledene is geweest de Here te dienen, in zijn gezin, zijn werk en zijn kerk. waarvan hij vele jaren ouderling was. Ouderlingen der Geref. Kerk heb ben daarop de kist naar de groeve gedragen. Ds P. van Til heeft daar de Apostolische Geloofsbelijdenis ge lezen en de aanwezigen hebben daar na Psalm 48 6 gezongen. Een zoon van de overledene, de heer A. v. d. Ouden, dankte tenslotte voor de ge sproken woorden en de belangstelling. n.v. „focus" bestond 60 jaar. De bekende zaaak in optische arti kelen „Focus" bestond gister 60 jaar. In de loop van de jaren is de op be scheiden wijze begonnen zaak uitge groeid tot een bedrijf, waarin een zestig man personeel werk vindt. Het jubilé zal pas in September worden gevierd, omdat men thans, dank zij ook een order vah net Rijks- inkoopbureau van 40.00 veiligheids- brillen voor Ambachtsscholieren, met werk overladen zit. een braderie in de walstraat In de Walstraat. de grootste win kelstraat alhier, zal van 19 tot en met 22 Augustus een braderie worden georganiseerd, wat voor Walcheren iets nieuws Is. Dit initiatief, dat uitgaat van het Vlissingse Actiefonds en de Vlissing- se Mddenstandscentrale. is met groot enthousiasme begroet en de inschrij vingen stromen binnen. Vele zakenmensen zien in. dat er wat meer leven in de brouwerij moet komen en omdat er door het Actie fonds een spaarpotje is gemaakt, weet men zeeker, dat er voor diverse at tracties zorg gedragen kan worden. De Walstraatbewoners hebben recht van voorkeur op het trottoir voor hun zaak. De deelnemers uit andere stra ten kunnen intekenen voor een be paalde lengte trottoir op de vrij-blij- vende gedeelten; zo nodig zal het lot beslissen. De Rallye de Monte Carlo zal in 1954 van 18 tot 25 Januari worden gehouden. Athene, Glasgow, Lissabon, Oslo, Palermo, Stockholm en Monte Carlo zijn de startplaatsen. Promotiefeest V.C. Mis- siiigen Het feit, dat de V.C. Vlissingen is gepromoveerd naar de 2de klasse van de KNVB, zal Zaterdag feestelijk worden gevierd. Daartoe zal het be stuur 's middags van 4 tot 6 uur re cipiëren in de kleine zaal van het Concertgebouw. Haiidboogconcours te Heinkenszaiicl Ter gelegenheid van de Heinkens- zandse Markt organiseerde de hand- boogsocieteit „Soranus" wedstrijden op de staande wip, waaraan door 75 schutters werd deelgenomen. De uitslag was: hoofdvogel J. Rent meester, VOS, 's Heerenhoek. Ie klep L. de Jager, Doel naar Hoger, Wol- phaartsdijk. 2e klep C. Raas, Willem Teil, Ovezande. 3e klep A. A. Geen- sen, orgvliZet, Ellewoutsdijk. Zijvo gels L. de Haar, Goes en W. Pantus, Zeelandia, Ovezande. Hoofdkal J. de Jonge, Eensgezindheid, 's Heerenhoek en P. Rentmeester, Batavieren, Goes. Zijkallen L. Verdonck, Cocordia, 's Heerenhoek en A. van 's Westeinde, Willem Teil, Ovezande. Meeste vogels A. van 't Westeinde, Willem Teil, Ove zande. Kees Paymaiis won in België De Nederlandse kampioen der ama teurs, de Tilburger Kees Paymans, wist in België, te Lozen-Bocholt, een wegwedstrijd te winnen in de sprint van negen Belgen. De 115 k.m. wer den afgelegd in 2.55.- uur. Paymans versloeg hier een der Belgische can- didaten voor het wereldkampioen- schip, Willem v. d. Bossche, die de ronde van Belgisch Limburg wist te winnen. In het groepje van tien waar in Paymans aankwam, bevonden zich de rappe Reyns, Sterckx en Janssens. (Advertentie) de shag voor rokers die er „het fijne" van willen weten de shag van de zuiverste Amerikaanse melange de shag met dat aroma dat je zelden vindt door duizenden uitverkoren I. BI66ELAAR Co. H.V., ROOSENDAAL en toch maar ct per 50 gr. li Sportdag te Heinkenszand De sportvereniging „Atlas" te Hein kenszand gaat a.s. Zaterdag een serie sportdemonstraties geven ten bate van het uniformfonds van „Euterpe". Deze demonstraties vangen 's mid dags half drie aan op de St. Blasius- hoeve, van de heer Rijk en worden voorafgegaan door een mars in de dorpskom. In de avonduren gaan de werkende leden een openluchtuitvoering geven op het plein in de Kerklaan en vóór de aanvang maken „Atlas" en „Eu terpe" een mars door het dorp. Het gezelschap „Euterpe" verleent aan deze dag haar medewerking, zo dat het programma afgewisseld wordt met muziek. TECHNISCH INGENIEUR. De heer H. van der Linden uit St. Gil les behaalde te Parijs aan de Hogeschool cfer Kledingnijverheden de titel van Technisch Ingenieur. KATH. UNIVERSITEIT LEUVEN. De heer J. van Cleemput uit Kieldrech-t slaagde aan de- Katholieke Universiteit te Leuven voor dokter in de rechtsge leerdheid. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexamen civiel ingenieur (Je heer F J van Santé te Breda. Voor het ingenieursexamen voor civiel-ingenieur slaagden de heren J A van Dort te Bergen op Zoom; L A van de Walle te Hulst en P H van de Weele te Colijnslaat. BOUWKUNDIG OPZICHTER. Bij het examen te Arnhem, afgenomen door PBNA, slaagde voor bouwkundig opzichter de heer I. Lambert te Sluiskil. UNIVERSITEIT UTRECHT. De heer M J Dobbelaar uif_ Hulst, slaag de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen veeartsenij kunde. R. K. UNIVERSITEIT De eerw. heer A. de Schepper, La zarist, uit Boschkapelle, slaagde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voor het licentiaatexamen theologie. WERKTUIGBOUWKUNDIG TEKENAAR Aan de nijverheidsschool te St. Ni klaas slaagde de heer M. Ruts uit St. Gilles voor het diploma werktuigkun dig tekenaar. KANTOOR-STENOGRAAF Voor het examen 3-taïig kantoor stenograaf slaagde de heer J. P. Maes uit De Klinge. KANTOORTYPIST Aan de humaniora te St. Niklaas slaagde de heer G. van Vooren uit Stekene voor het examen kantoor typist. ZANG- EN MUZIEKDIPLOMA Aan het Instituut „Ward" te Roer mond slaagde voor zang- en muziek- diploma I en II de heer H. de Clercq uit Sluiskil. HOTELVAKSCHOOL Aan de Hotel-vakschool te Den Haag slaagde de heer Karei Biecbroeck van Hotel De Korenbeurs te Hulst. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TERNEUZEN Gediplomeerd zijn: Pieternella de Braai, Adriana M. de Bruijn, beide Terneuzen, Adriana de Feyter, Hoek, Maria W. Kayser, Beatrix W. de Koeijer, Elizabeth van Langevelde, Tanneke S. Leunis, Cornelia Chr. Loof, Dina Joh. Oostdijk. Helena Phi- lipse, Maria S. Schippers, Johanna v. Strien, Cornelia E. Verschelling, Ele na S. van Gelderen, Emelia Chr. M. Baert, Elisabeth de Blaey, Cornelia P. de Braai, allen te Terneuzen; Cor nelia N. Deurwaarder te Zaamslag; Sara Chr. J. van Doeselaar, Hoek; Elizabeth Donze, Zaamslag; Francien Drabbe, Leijntje J. Fieret, Johanna M. Hamelink, Ida Meeusen, Neeltje Oppeneer, Catharina A. Riemens, Sara Pijpelink, allen te Terneuzen; Anna P. Schooff, Sluiskil; Jacomina M. Ver- poorte, Catharina I. van Harn, beide Zaamslag; Gerarda M. A. Mannaart, Maria J. Bakker, beide Terneuzen; Elizabeth A. Chr. Balnikker, Maria C. Breepoel, beide te Hoek; Adriana L. van Cadsand, Terneuzen; Adriana Dieleman, Hoek; Janneke D. N. van Drongelen, Sluiskil; Jacomintje T. Haak, Jacomina P. A. Hamelink, Ma ria S. Jansen, allen te Hoek; Martina J. Chr. de Jonge, Hontenisse; Pieter nella L. de Zutter, Sas v. Gent; Mar tina de Kraker, Axel; Cornelia de Putter, Santina W. de Putter, Suzan- na J. Riemens, Jacomina C. Verpoor- te, Cornelia Francina Witte, Janneke de Zeeuw, Pieternella de Zwarte, al len te Hoek; Hanna M. Weijns, Axel; Stephanie L. Maas, Terneuzen. GOES, 15 Juli. Aardbeien 45—93, Fram bozen 93151, Rode bessen 50.8569, Kruisbessen 11—41, Kersen Zoete morellen 33—59, Klerken 43—71, Vleeskersen 29— 48, Zwarte kersen 4559, Krieken 4250, Oranje pruimen 3647. Druiven: Fran- kenthaler 160—170, Groenten: Komkom mers 15—28, Kropsla 8—11, Bloemkool 24 40, Tomaten 49—58, Doperwten 2856, Dubbele Princessebonen 4056, Saxabo- nen 38, Wagenaarsbonen 3139, Stamsnij- bonen 8895, Tuinbonen 2325, Eerste lingen grote 1315, idem drielingen 10 —13, idem kriel 5—7, Andijvie 6—16, Gr. Savoyekool 2023. Rode kool 12, Rabar ber 6. Postelein 22—24, Kroten 8, Uien 14 15, Wortelen 1417. KAPELLE, 15 Juli. Industrieveilin* Rode bessen (13 ton) 55.8056.30, Zwarte bessen (17 ton) 63.40—66.30, Rode bessen afw 55.10, Zwarte bessen afw. 55.10, Fram bozen 119.30, Dubbele Princessebonen (11 ton) I 48.20—50.30, idem n 43.40. Gewone veiling: Aardbeien 65111, Kersen: Kler ken 4683, Morellen 3365, Mierlose zw. 42—63, Varikse zwarte 5362, Krieken 42 52, Insp. Lohnes 3444, Wilhelrmna- kersen 47, Vleeskersen 2854, Zure mo rellen 3563, Markiezen 5583, Abesse de Moulon 4143, Citroenkersen 25, Vr. van Werder 42, Frambozen: Pruissen 111 141, Malling Promise 117197, Hornet 77147, Rode bessen: Prolific 54—78. Wit te bessen 2835, Kruisbessen 2353. Pruimen: Ruth Gerstetter 1856, Orange pruimen 4249. Groenten: Aardappelen, grote 1117, idem drielingen 68i£, id. kriel 6Vi, Rabarber 17fé, Doperwten 35 38, Uien 2y214, Savoye koel 16—23, Tomaten 2451, Gele bonen 19, Saxabo- nen 31, Kroten 121/£, Bospeen 16, Bloemkool 843, Komkommers 18, Krop sla 11. DEN BOSCH, 15 Juli. Op de markt van heden werden aangevoerd 5.798 stuks vee zijnde: 2.202 runderen, 392 vette kalve ren,. 407 nuchtere kalveren, 74 fokzeugen, 372 slachtzeugen, 102 lopers, 1.688 biggen, 214 schapen, 330 lammeren, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 800—1000, guiste koeien 575 750, kalfvaarzen 7251050, klamvaarzen 675750, guiste vaarzen 570670, pinken 375485, graskalveren 230290, fok kalve ren 110—165, nuchtere slachtkalveren 50 65, zware soorten 7290, drachtige zeu gen 250315, lopers 60—75, biggen 3045, schapen 6075, vette schapen 105, wei lammeren 3550, zuiglammeren 55—65, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 886 stuks. Prij zen: extra kwaliteiten vaarzen tot f 3.05, le kwaliteit 2.75—2.90, 2e kwaliteit 2.35— 2.65, 3e kwaliteit 2.302.40, vette stieren 2552.65, wostkoeien 2.152.25, alles per kilo geslacht gewicht; vette kalveren zw. soorten 2.552.80, vette kalveren mid denklasse 2.252.45, idem lichte soorten 2.002.15, nuchtere slachtkalveren 145— 160, zware soorten 1.651.95, slachtzeu gen 1581.69, jonge slachtvarkens 1.75— 7.85, alles per kilo levend gewicht. Beide laatste klasse met 4 kg. tarra. Overzicht: grote aanvoer van rundvee. De handel in melk- en kalfkoeien verliep flauw-duur. Goede soorten prijshoudend. Mindere soorten prijzen iets lager. Grote aanvoer van guiste koeien en weidevee. Het aanbod was groter dan de vraag, waardoor de handel traag verliep, prij zen moeilijk te handhaven. Grote aan voer van jongvee, de goede soorten flauw prijshoudend, de mindere soorten prij zen lager. Vette kalveren vlugge handel met iets hogere prijzen. Nuchtere slacht kalveren handel willig, met iets hogere prijzen. Lopers en biggen overwegend kalme handel met voor de lichtere soor ten iets lagere prijzen. Schapen en zuig lammeren trage handel met lagere prij zen. Geen export van zuiglammeren. Groter aanvoer van slachtvee, kalme han del met wat lagere prijzen .Slachtzeugen vlugge handel met iets hogere prijzen. ii WATERSTANDEN Mannheim 527 4), Trier 179 (onv.), Koblenz 351 2). Keulen 352 2), Ruhrort 576 8), Lobith 1188 17), Nijmegen 969 15), Arn hem 954 12), Eefde 470 12) Deventer 363 10), Namen La Plan- te 173 8), Borgharen 3993 7), Belfeld 1128 38), Grave 478 (4- 13). FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen). Ondertrouw d:G. van Tuyl, tandarts, en mej. A. van der Bijl, tandarts_ Al phen a. d. Rijn, Jeanne Laar hoven en Theo Kusters, Rot- terdam-Gilze. Overleden: Pieter Ken- tie, 60 jaar, Rotterdam. Jhr. mr. G. Tulleken, 63 jaar, 's- Gravenhage. Keel-, Neus-, Oorarts. tot 26 JULI op courante woon- en winkelhuizen vanaf Vanouds bekend adres: Nwe Ginnekenstraat 43. Breda. Tel. 4951/2 Anno 1896. Enige en algemene kennisgeving. Na een verblijf van 4jaar in Florida, U.S.A., overleed plotseling tot onze innige droefheid, onze onvergetelijke echtgenoot, vader en grootvader ALOYSIUS P. M. EGELIE vroeger eigenaar van de Fa. A. Kornaat, in de leeftijd van 68 jaar. M. Egelie en kinderen. St. Petersburg, Juni 1953. 533-oo t Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig gedragen lijden in het militaire sanato rium te Amersfoort, voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, onze lieve zoon, broer, behuwd- broer en oom, de Heer SJACK ROELANS, in de leeftijd van 28 jaar. Terneuzen: A. F. Roelans M. A. RoelansBracké Amsterdam: J. Roelans M. RoelansTwigt en kind Bonndorf (Dl.) A. Roelans en Verloofde Terneuzen: L. Roelans N. Roelans A. Roelans Terneuzen, 13 Juli 1953. Nieuwstraat 44 De plechtige uitvaartdienst, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op Vrijdag 17 Juli a.s. in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Ter neuzen. 573-0 Vergaderen; Nieuwstraat 44, Terneuzen om 9.30 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG zullen op Vrijdag 24 Juli 1953, om 10 uur vm ten Ge meentehuize trachten aan te besteden: Het uitvoeren van riolerings- en bestratings- werken in de kom van de gemeente Zaamslag. Bestek en tekening zijn, zo lang voorradig, tegen be taling van f 7,50 (rest, f 2,50), verkrijgbaar bij de Centr. Dienst v. Bouw- en Woningtoezicht en Gem. Werken in O.Z.-Vlaanderen, Herengracht 10, Terneuzen. 583-0 ZONDAG 19 JUNI, aanvang 1 uur, op het Veemarktdemonstratieterrein. Tuigpaarden, Jachtpaarden achter de meute en Hoge Schooldemonstraties. Springconcoursen L en Ma. Toegangsprijzen (bel. inbegr.) Overdekte tribune f 3.— en f 2.50; Onoverdekte- en voortribune f 1.50; Ringplaatsen f 1.voor volwassenen; f 0.50 voor kin deren en militairen. 515-oo Wij kunnen plaatsen: Voor goede vaklieden prettige en goed be taalde werkkring. FIRMA P. OTTEN, Havermarkt 1825, Breda. 569

de Stem | 1953 | | pagina 11