He*yeg. PagblaD Pekten» Gillette apparaat Met zijn VIJVEN op de Nederlandse boerderij BANDEN l Veedieven J tweede blad woensdag 15 juli 1953 Andere bidden over aldus rfvólk naar tïï—WÏ PUROL Wat een w onderlijke Wereld een H MADONNA achter IJzeren Gordijn Kilometers Beter! (Ta p i o Werklozen Amerikaanse jongeren komen werken Heet Tragisch LOPEND Toffe jongens uit oHedelincenomtrent schan mededeling Worl^rlandcrs 11 dlugTdwfi van Nederlanders m het buitenland: Heropvoeding is nodig. Men moet hii die heropvoeding lerdege reke ning houden met het feit, dat wij, Nederlanders, voor een groot deel over het paard getild zijn. Wij vin den onszelf zo kolossaal, zo knap, zo eeestig, zo geleerd en bij ons is al- les evenals het bier, weer zo best, dat wij onze grofste lompheden bru taal aan anderen als een geschenk znvepl mogelijk „voor niks krijgt, .voor niks" meerijdt; inbus en tram en restaurant zonder betalen ver^ dwijnt - om over de hatelijke m nier. waarop suppoosten bij bmsco pen en andere instanties op parkeer plaatsen dubbeltjes en kwartjes af- troggelen, maar te zwijgen. In ieder geval: „Dat we toffe jon gens zijn dat weten ze nu in Lu- xemburg en heel de wereld Men kan het ook een beetje an ders bezien, getuige de volgende op merkingen van „E 1 s e v e r s Weekblad Waarom misdragen we ons? Waar. om doen we zo? Waarom lopen we met feestneuzen op, smijten we de schillen en de dozen in stukjes na tuurschoon, krassen onze naam ol vieze woorden in eigendommen van anderen en moeten aldoor weer te luidruchtig getuigen, „dat-we-totte- iongens-zijn"? Omdat we thuis niks maggen. Daarom. We maggen niet aan de schone gordijntjes komen. We maggen onze pakjes niet vuil ma ken. We maggen niet over het gras lopen. En zo gauw we de grens over zijn en ze ons niks kunnen maken, doen we het lekker toch! Gewoon een kwestie van evenwicht. En in- plaats van ons ook nog te vervelen met een buitenlandse cursus in ,niet maggen", zou het meer efficiënt zijn hier een beetje kalmer aan te doen met dat gevit en gezemel, dan wer den we vanzelf in andere landen vandaal-af. Dissertaties VRIJ NEDERLAND" heeft het over de grote kosten, welke het maken van een dissertatie met zich 'meebrengt: Een kale trap en een kamer zonder vloerkleed, zelfs na negen jaar hu welijk, is de straf voor een leraar, die zijn universitaire studie met een dissertatie besluit. Want een promo tie kost zo veel geld, dat men lang zamerhand werkelijk gefortuneerd moet zijn, om eraan te beginnen. Deze leraar is geen uitzondering, wel neen, het is eerder regel, dat zij, die promoveren in financiële moei lijkheden komen, die jaren en jaren uiterste spaarzaamheid vergen om er weer bovenuit te komen. Dat leert ons net rapport van dra H. M. In 't Veld-Langeveifl. uitgebracht voor het Prins Bernhard Fonds over „De fi nanciële aspecten van de academi sche promotie". Hét is de verdere bevestiging van het tot zekerheid uitgroeiende vermoeden, dat „de" universiteit met haar vormen en tra dities niet meer voldoet aan de eisen van de tijd. worden voorbereid. De vakorganisa ties zijn daarmee bezig en doen daar mee waardevol werk. Het is jammer, dat die opleiding niet gebeurt door de vakorganisaties en de onderne mers tezamen. Het „atoomhorloge" TN „FOREIGN AFFAIRS" schreef 1 'j. Robert Oppenheimer, ex-di- recteur van het atoom-laboratorium te Los Alamos en thans directeur van het Institute for Advanced Stu dy in Princetown, over de bewa peningswedloop o.a.: Veel weet ik niet en veel kan en mag ik ook niet zeggen, maar ik ge loof, dat de S. U. vier jaren bij de Ver. Staten achter is en dat de atoom-bewapening van de S. U. ook niet zo groot is als van de Ver. Sta ten in 1949. Maar ik meen, dat het over 10 jaren een nog schralere troost zal zijn, als de S. U. vier jaren achter is gebleven. Het minste, waar toe wij kunnen besluiten, is het feit, dat onze 20.000 bommen hoe nut tig ook voor de vulling van de ar senalen voor een grote oorlog in een diepere strategische betekenis niet opwegen tegen de 2000 Russische bommen. Er zal een tijd komen, waarin de kunst van het afwerpen der bommen en de defensie ertegen van veel grotere militaire betekenis zal worden, dan het bezitten van de meerderheid aan atoomwapens. De tegenzin tegen een oorlog is in alle landen thans een buitengewoon sterk agens en de periode van de koude oorlog, afgewisseld met pha- sen van schijnvrede, kan lang duren. Maar tijdens zulk een periode tikt het atoomhorloge" steeds sneller. (Advertentie) (Advertentie) Bij zonnebrand,doorzit ten, schrijnen, smetten Beria DN HIER hebben we dan het por tret van de man, die in de Sov jet-Unie tot de hoogste functies kon stijgen en die samen met Malenkov en Molotov in broederlijke eenheid naar voren trad na Stalins dood. een portret, gelijk de „P r a w d a' het tekende: Nooit zal een Beria er meer in sla gen de heilige vriendschap van onze broedervolken te breken. Verontwaardiging kenmerkt de ge voelens van de Sovjet-burgers, nu de monsterachtige plannen van deze koopbare provocateur en avonturier aan het licht gebracht worden, die geprobeerd heeft de kapitalistische methoden te herstellen en de volke ren opnieuw te onderwerpen aan de overheersing van afschuwelijke im perialistische uitbuiters. Ondernemingsraden \J(/AT MOETEN wij van de leden van de Ondernemingsraad eisen? Prof. Dr Th. Rutten beantwoordt deze vraag in het Maandblad „E c o- n o m i e" aldus: Allereerst, dat zij in de vergade ringen van de Raad niet optreden als afgevaardigden of als vertegen woordigers van hun vakorganisatie. Zij moeten spreken als bedrijfs-ge- noot, in zekere zin de functionele groep waartoe zij behoren vertegen woordigen. Het gaat om een geza menlijk beraad binnenshuis. Als men mij vraagt wie de meest geschikte candidaten zijn voor de O. R„ dan is mijn antwoord: bedrijfs- genoten, die bij de hunnen in tel zijn. Niet de onstuimige vechters voor be paalde belangen, maar de werkne mers, die bij huns gelijken een ze ker natuurlijk gezag hebben op grond van hun kunde en wijsheid. Met zorg behoren de leden van de Raad op het gezamenlijk beraad te IIET werkloosheidskwaad, waar- ■*- voor we het vorig jaar zo be ducht werden, kunnen we toch nog steeds -oed binnen de perken houden. Eind Juni waren er 34,000 minder werklozen dan het vorig jaar om deze tijd. Tegenover 56.000 man zonder werk stonden 22.000 vacatures. Dit is niet alleen het ge volg van een buitengewone om standigheid als het herstel van de watersnoodschade. Ook openbare werken en verruiming van het bouwvolume droegen tot de gun stige ontwikkeling het hunne bij. Terwijl tevens wat het belang rijkste is metaal-, schoenen- en textielindustrie een opleving ver toonden. Zeer opvallend is het ook, dat in een gemeente als Rucphcn, centrum van een noodgebied, op 't ogenblik geen enkele werkloze staat ingeschreven. We moeten nu niet gaan den ken, dat we er zijn. Straks bij het naderen van de winter, gaan de cijfers natuurlijk weer oplopen. Doch als het vertrekpunt laag ligt, kunnen we wellicht de top ook lager houden dan in vorige kwade seizoenen. Neem de proef op de som! Koop een Gillette scbeerapparaat no. 32 voor F. 1,10 (incl. 2 mesjes ter waarde van 30 et.) Reeds na de eerste keer scheren zult U bemerken dat U zich dan inderdaad beter en sneller scheert en dat een Gillette scheerapparaat en Blauwe» Gillette mesjes de ideale combinatie vormen! BLAUWE GILLETTE MESJES IN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR Een 9,goeie morgenbegint met Gillette Lastig QE MANSCHAPPEN Mary in Zaamslag, Johan in Zevenbergschelioek WIJF AMERIKAANSE plattelands- jongeren, drie meisjes en twee jongens, arriveerden Maandag j.l. uit Londen in Hoek van Holland om gedurende ongeveer vier maan den als speciale gasten van een aan tal Nederlandse boerenfamilies te worden opgenomen in ons platte landsleven. Hun bezoek vormt het antwoord op de reis in tegenovergestelde richting, die even zovele Nederlanders op 13 April met de „Nieuw-Amsterdam" aanvaardden. De uitwisseling is 'n on derdeel van het veelomvattende „In ternational Farm Youth Exchange Program" van de „4-H Clubs", de be kende Amerikaanse plattelandsjonge renorganisaties; de coöperatieve con sulaire diensten van het Amerikaanse Ministerie van Landbouw, en de zo genaamde „Land Grant Colleges". DE PROPAGANDA EEN TRAGISCH bewijs van de vergiftiging der „hoge" politiek door trots en aehtgrdocht in de- T ?elev«d bij het aanbod A mZ?SSeia.an Oost-Duitsland door hiïïori f' j werd afgewezen met bittere woorden als „belediging" en „provocatie". Men kan eenvoudig niet meer veronderstellen, dat er n de tegenpartu ook eenvoudige ge voelens van menselijkheid leven, Al- iZ dadeluk neergehaald tot het vlak van de rivaliteit en de oro- paganda. De kloof tussen OoTen West is toch nog diep, als zo iets met meer mogelijk is: hongerenden aan de overzijde van de politieke scheidslijn voedsel verstrekken Van de weeromstuit zullen nu in derdaad politieke slimmelingen in het Westen van deze weigerin» een stuk propaganda gaan maken. Waar op men in het Oosten zegt: Zie je nou wel? En zo worden menselijk heid en barmhartigheid overreden door de zware tanks van de „hoge" politiek. JYE AMERIKAANSE gasten, die ge- durende hun verblijf in Nederland ieder op drie of vier verschillen de particuliere boerenbedrijven zullen worden ondergebracht, zullen na hun terugkeer in de Verenigde Staten zij blijven tot 27 October in Neder land, maken vervolgens een korte va- cantiereis door West-Europa en sche pen zich tenslotte op 6 November te Cherbourg voor de terugreis in een groot gedeelte van hun vrije tijd be steden aan de verbreiding van hun ervaringen om aldus het hunne bij te dragen tot een beter begrip tussen de volkeren onderling. Vorig jaar bijvoorbeeld hebben de Amerikaanse deelnemers aan het uit wisselingsprogramma ieder gemiddeld 10.000 mensen in 90 lezingen over hun reis ingelicht. Bovendien heeft iedere uitverkorene aan gemiddeld 13 radio en televisie-uitzendingen meegewerkt, terwijl er gemiddeld 47 artikelen in kranten tijdschriften over of van iede re deelnemer in druk zijn versche nen. In het kader van het „International Farm Youth Exchange Program" zul (Advertentie) De heer J. Kretschmar van Veen, Ne derlands landbouw-attaché te Was hington bekijkt enkele Nederlandse brochures samen met John Henry Magness, (rechts), die naar Zeven- bergschehoek komt. len, naar men verwacht, dit jaar 135 jongeren, in leeftijd variërend van twintig tot dertig jaar, gedurende vier tot zes maanden van woonplaats ver wisselen. Sinds 1948 zijn 279 afgevaardigden van de Verenigde Staten voor uitzen ding in aanmerking gekomen; 217 plat telandsjongeren uit vele landen heb ben in het kader van het programma een kijkje genomen in de Nieuwe We reld. Men houdt er rekening mee, dat dit jaar 43 landen over de gehele we reld vertegenwoordigers naar Amerika zullen sturen en/of gasten zullen op nemen. De uitvoering van het reisprogram ma der vijf gasten berust aan Ame rikaanse zijde, behalve bij de drie eer der genoemde instellingen, tevens bij het Ministerie van Buitenlandse Za ken te Washington. In Nederland is met betrekking tot de uitwisseling veel voorbereidend werk verricht door de afdeling land bouw van de Amerikaanse Ambassade en het „Centraal Comité voor Uitwis seling van jonge Boeren en Tuinders" in Den Haag. WIE ER KOMEN „Sixtijnse Maagdenroof P\E „SIXTIJNSE MADONNA'' van Raffael Santi nam onder de kunst schatten van Dresden altoos een eerste plaats in. Het wereldberoemde schilderij stond in het museum van Dresden op een voetstuk van rood marmer en werd door millioenen kunstvrienden uit de gehele wereld bezocht en bewonderd. Talrijke kunst vrienden bezochten de stad Dresden vroeger uitsluitend om de „Sixtijnse Madonna". Thans moet het in Moskou zijn. Het beroemde schilderij behoorde bijna twee eeuwen lang tot de enorm rijke kunstschatten, die door hertogen, vorsten en koningen van Saksen in hun hoofdstad zijn verzameld. De „Sixtijnse Madonna" werd in 1754 in Italië gekocht en verhuisde in het zelfde jaar naar Dresden. Destijds was het schilderij al 238 jaar oud. want Raffael Santi moet het in 1516 voor de kerk van het San Fistoklooster in Piacenza hebben geschilderd. In 1754 ging het schilderij voor de eerste en voorlopig laatste maal op reis, van Ita lië naar Saksen. In 1944 werd het in een tunnel bij het Saksische stadje Pirna in veilig heid gebracht. In deze tunnel bevon den zich ook tal van andere kunst schatten. Voor de bewaking en behan deling werden ondanks de oorlog, in toereikende mate gezorgd. T"WEE DAGEN na de intocht van de Sovjet-Russische troepen in Dres- dèn verscheen een Sovjet-generaal majoor, in begeleiding van een onbe kend gebleven Duitser, die de gene raal op de „Sixtijnse Madonna" attent maakte. Op 12 Mei 1945 kwam een luitenant, Rabinowitsj, van de ,,Tropheëen-com- missie" in het Albertinum-museum van Dresden èn vroeg naar de ver blijfplaats van het schilderij, waarbij hij verklaarde, „dat alle kunstschatten in Duitsland zouden blijven, maar door de Russen zouden worden bewaakt". (~1P 14 MEI verscheen luitenant Ra- binowitsj opnieuw, ditmaal in be geleiding van de deskundigen, ma joor Grigorow en de vrouwelijke ma joor Sokolowka. Het schilderij werd op een vrachtauto geladen en onder leiding van de directeur van het mu seum naar Dresden getransporteerd. Uit een bericht van een Zweedse courant en volgens de lezing van een teruggekeerde Duitse offiicer blijkt, dat in het „Tretjakoff-museum" in Moskou de „Sixtijnse Madonna", eni ge Rembrandts, Titiaans, Correggio's, Rubens en Vermeers zijn te bezichti gen. De „Sixtijnse Madonna" is nu sinds 1945 achter het IJzeren Gordijn ver dwenen, maar de kunstvrienden in het Westen hopen, dat het beroemde schil derij mèt de andere geroofde kunst schatten niet voorgoed zijn verdwe nen. en vliegers ET IS ZO heet in Salt Lake City, L^ op het R.A.F.-vliegveld in Odi- dat de brandweersirenes op de ham vinden het leven daar ook grote torens zonder onderbreking geen lolletje. Ze zijn met zo velen, blijven loeien. Er zijn een heleboel dat men een groot gedeelte in tenten contacten gesmolten, er zijn draden heeft ondergebracht. Dat kan nog. door de war geraakt en dan schijn Maar er is één plaag: vlooien. Ze je zulke dingen te krijgen. Het meest kruipen overal in, in uniformen, bed- heroerde is, dat niemand een vinger den en schoenen. De omwonenden naar de loeiende monsters durft uit- genieten nu iedere nacht het opmer- steken, omdat de hele zaak onder kelijke genoegen, een deel van het stroom staat. Welterusten, zeggen ze leger Indianen-dansen te zien uit- in Salt Lake City. voeren om de insecten kwijt te ra- ken. Naar verluidt ontzien de vlooien Knap zelfs de bevelvoerend officier niet. Deze waardige ambtsdrager heeft F\E HEER Stillasano Rocco mag reeds drie nachten als een getergd niet mopperen. Hij heeft trots man rond het vliegveld gelopen, zijn laatste rapport van de La- Wanneer hij de startbanen niet had gere School in Locri op Sicilië ge- vermeden, zou hij zijn opgestegen, kregen. Zijn onderwijzer sprak waar- Zo hard moet die man hebben ge- derende woorden. Deze zei, dat zijn i0pen leerling vooral uitmuntte in geschie- Arhfpr denis. Geen wonder overigens, want /icnier de heer Rocco is 94 jaar. 1KORPORAAL Charles Novak is de- Over zijn verdere studieplannen is zer dagen uit Korea terug ge- nog niets bekend. Je moet niet te ver keerd in zijn woning te C g in de toekomst kijken, zegt een man Hij vond daar lichtel j =ic kerstboom nog volop in het licht en ais xvocco. volledig opgetuigd. Zijn moeder had hem reeds in De- Ageilt cember verwacht. Om nu de kerst- pru t \ivfiF ionee nnlitieman vreugde van haar jongen niet te be- £EN LANGt, jonge politieman d h d de boom laten staan. stuurde een kinderwagen met daarin een baby dwars door het Kaartje drukke centrum van Londen. De win- ,nr)r, rifM „„kenreis naar 37 kelende dames en heren keken hun V°°R, zakenreis naar AJ ogen uit en zijn collega's slikten hun siteden in het Caraibische ge- politiefluitjes in van de lol. bied kocht de heer Milles een verzamelkaart! e. De Mexicaanse De arme jongen kreeg hoe langer luchtvaartmaatschappij wilde se- hoe meer een blos van verlegenheid. cuur zjjn en leverde hem daarom Toen hij de luwte van een politiepost een reisbjijet Van bijna drie me- kon binnenstappen kwam de oplos- ter ]engte. Het kostte hem 60.000 sing: uit de bus. Hij had het voertuig gulden. onbeheerd aangetroffen en voor ver- Tlnnr der onderzoek maar meegenomen. De tl (Kir moeder helde later datzelfde bureau TTET ECHTSCHEIDINGSMOTIEF op met de mededeling, dat haar kin- J-J- van de week is dat van mevrouw derwagen was gestolen en dat ze de Doris Fosdick-Demo in Miami. dief eigenhandig zou villen, wanneer zij beschuldigde haar man er van, ze die in handen kreeg. De agent dat hij om het huwelijksgeluk te kleurde daarvan nog meer, maar de verstoren zijn haar groen had laten commissaris maakte zich kwaad en verven. Ze won het proces. heeft de dame in duidelijke termen Wat is groen tenslotte voor een uitgelegd, wat hij van haar dacht. kleur? Pop PEN POP, die bij speciale kunst grepen Mama begint te roepen, heeft in Vigo (Sp.) een inbreker ver jaagd. De man pakte het speelgoed op, dat daarop omslachtig begon te kraaien. Hij schrok daar van zo, dat hij het weer liet vallen en als een haas vluchtte. De omzet van deze poppen is nu schrik barend gestegen. Hiernaast mon sters van de speel goedfabriek. Ze kun- nen allemaal goed uit de voeten wat Ttnnkhilivf roepen betreft. De meest linkse telt -_ATTA A,Tf,,/ niet mee. JTEN ITALIAANSE krant publi- ceerde de resultaten van een on- T nil Ine derzoek, dat was toegepast op de LiOllies, buitenkant van een bankbiljet. Ge- FNE LAATSTE lekkerny is de zoge- bleken was, dat zich daarop 600.000 naamde kluts-lollie, die een En- bacteriën van allerlei soort bevon* gelse snoepfabriek op de markt den. Enkele soorten waren verwek- heeft gegooid. De lekkernij vertoont kers van ernstige ziekten. Kort na eerst alle kleuren van de regenboog, het verschijnen van dit artikel ver- smaakt achtereenvolgens naar sui- langden de kassiers van verschillen- kergoed, marsepain, gebrande pin- de banken in Rome een bijzondere da's en levertraan, kan „Hé" zeggen, toeslag op hun salaris, als schade- wanneer men er op duwt en klapt loosstelling voor het grotere gevaar hij de laatste lik met een reusachtige voor ziekten, waaraan zij zijn bloot knal uit elkaar. gesteld. (Advertentie) RIJWIEL s MOTOR Mary Margaret Copeland, die naar Zaamslag gaat, ter voorbereiding van haar reis naar Nederland, in jresnrek met de heer Kretschmar van Veen. pERALDINE ANN BOWDLER, 22 jaar oud, uit Kingsville (Ashatbu- la County) gaat naar Eist, Merkel beek en Barchem. De 21-jarige Mary Margaret Cope land uit Jonesboro (Craighead Coun ty) in de staat Arkansas verblijft tot en met 10 Augustus op het bedryf van M. Dieleman, D 155a, Zaamslag (Z.) Daarna gaat zij naar Limbricht en Al phen aan de Rijn. John Henry Magness, 30 jaar, af komstig uit Bel Air (Harford Coun ty) in Maryland komt na een verblyf in Peursum op 10 Augustus naar de Wed. B. P. M. van der Meer, C 137, Zevenbergschehoek, waar hij tot 16 September blijft. Tenslotte gaat hij naar Jelsum. Robert Williams Shoemyer, een 22- jarige boerenzoon uit Madison gaat naar Stellendam, Enschede, Niehove- Oldehove en Bovenkerk. Sybil Jo Smith tenslotte, een 23-ja- rig meisje uit Coolidge gaat naar Mid- denmeer, Koningsbosch en Zuilichem. EMART KITSSBLRN 7) Enjuffrouw Jac, vroeg hij bent u niet vrij ver uit de buurt van de Splayfoot Hoeve verdwaald? HOOFDSTUK VI. Zijn zieke arm. Jack Valley keek met haar diep blauwe ogen in het gezicht van Wil der voor zover dit zichtbaar was. U herkent me zeker nog wel? vroeg hij met een guitig glimlachje. Ja natuurlijk herken ik je, ant woordde ze even gemoedelijk, als hij gesproken had. Je bent Wes, de schooier, die zich verbeeldt, dat ge stolen vee over de „Afgesloten Hoogvlakte' gedreven kan worden. je een trap van een muilezel en een stelletje paarden gehad Wes? ik zie er wel een beetje ge- n gaf hii toe- Maar ik wilde der,fi1graag over heel iets an- oplopen? WUt U een einde mee kroegWierP een vluchtiSe blik in de j dat zal wel gaan, antwoord- ze. Maar ik wou zo graag hier noe een beetje kijken. Is hel nift interes- li~ n,"1 misschien wel. Laten we never een eindje wandelen. Ik moet DONDERDAG 16 JULI 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7,00 Nieuws- 7.10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7,45 Morgengebed1 en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramofoonmuziek; 9,00 Voor de huisvrouw; 9,40 Gramofoon muziek; NCRV: 10,00 Gewijde muziek; 10,30 Morgendienst; KRO: 11,00 Voor de zieken: 11,45 Gramofoonmuziek; 11,50 „Als de ziele luistert", causerie; 12,00 An. gelus; 12,03 Lunchconcert; (12,30-12,33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12,55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13,20 Alt en piano; 13,50 Gramo foonmuziek; NCRV: 14,00 Metropole- Orkest en solisten; 14.45 Voor de vrouw; 15,15 Gramofoonmuziek; 15,40 Bas-bariton en piano; 16,00 Bijbellezing; 16,30 Vocaal ensemble; 17,00 Voor d"e jeugd; 17,30 Gra_ mofoonmuziek; 17,40 Voordracht; 18,00 Strijkkwartet; 18,35 ,,Op de stelling"; 18.45 Gramofoonmuziek; 19,00 Nieuws en weerberichten; 19,10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19,30 Gramofoonmuziek; 20,00 Radiokrant; 20,20 Radio-Vossenjacht; 21,15 .Achter grachten, wallen en kantelen", klankb.; 21,45 Orgelconcert; 22,45 Avondoverden king; 23,00 Nieuws en SOS-berichten; 23,15-24,00 Orgelconcert. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; VPRO: 7,50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8,15 Gramofoonmuziek; 8,45 ld.; 9,00 Morgenwijding; 9,15 Omroepkoor en orgel; 9.30 Voor de huisvrouw; 9,35 Wa terstanden: 9,40 Gramofoonmuziek; 10,50 Voor de kleuters; 11,00 Cabaret; (Inter mezzo: ,,Hé, zijn die getrouwd?"); 11,25 Hammondorkest; 12,00 Pianoduo; 12,25 In 't spionnetje; 12,30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12,33 Lichte muziek; 12.50 Uif het bedrijfsleven; 13,-00 Nieuws; 13,15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13,20 Lichte muziek; 14,00 „Ja dat dacht, je maar", causerie; 14,15 Gramofoonmuziek'; 14,30 Viool en piano; 15,00 Voor de zie ken; 16,00 Gramofoonmuziek; 16,30 Ron de van Frankrijk; 16,40 Gramofoonmu ziek; 16,45 Voor de jeugd; 17,30 Militaire actualiteiten; 17,40 Gramofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Drs A. Jonker: „De Br its-W est -In dische federatie"; 18,00 Nieuws; 18,15 Sportproblemen18,25 Sport; 18.30 Gramofoonmuziek;. 19,00 Ron- u spreken. Tot zijn grote verbazing legde ze onmiddellijk haar hand op zijn lin kerarm. Ze vormden een vreemd stel, zij in haar sierlijke rijkleren en hij in zijn overall met zijn arm in een doek en een verband om zijn hoofd. Waar zullen we heengaan? vroeg hij. Ja dat weet ik niet! U heb me uitgenodigd. Blijft U hier de hele avond.? Ja. Ik heb vandaag te ver gere den en Gringo is er kreupel van ge worden. Ik moest wel ergens heen om te overnachten en Wigwam was het dichtstbij. Zijn ze op de hoeve dan niet ongerust over u? Ja, dat zal wel, zuchtte ze. Maar ik kan het niet helpen. Het'is me wel meer overkomen, dus zo heel erg ongerust zullen ze zich wel niet maken. Als ik soms te ver de woes tijn in rijd, slaap ik wel onder mijn paardendeken. De oude luidjes zijn er al aan gewend. Waarom maakt u zulke lange ritten? Wel gewoonweg omdat ik het leuk vind. Maar bovendien voor zaken. Zaken? Ja, ik zoek naar die veedieven. Goeie genade!.... U? Zeker.... waarom niet? Hij wierp zijn hoofd achterover van het lachen. Weet u dan niet. dat veedieven de van Frankrijk; 19,05 Gesproken brief uit Londen; 19,10 Gospelsongs; 19,40 Lich te muziek; 20,00 Nieuws; 20,05 Kamer-or kest; 20.55 „Verhuisdnieuw adres on bekend", hoorspel; 21,10 Holland Festi val: Koorconcert; 21,40 „125 Jaar Konink. lijke Militaire Academie", klankbeeld; 22,10 Gramofoonmuziek; 22,35 Jazzmuziek; 23,00 Nieuws; 23,15 Sportactualiteiten; 23,30-24,00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11.45 Klassieke muziek; 12,30 Weerberichten; 12,34 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Gramofoonmuziek; 14,00 Engelse les; 14,15 Gramofoonmuziek; 14,30 Franse les; 14,15 Gramofoonmuziek; 17,00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18,15 Madrigalen; 18,30 Voor de soldaten; 19,00 Nieuws; 19,40 Verzoekpro gramma; 19,50 Causerie; 20,00 Verzoekpro gramma; 21,00 Voor de vrouw; 21.45 Ver- zoekprogramma voor de vroUw; 22,00 Nws.; 22,15 Kamermuziek; 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 11,45 Gramofoonmuziek; 12,10 Gramofoonm'u. ziek; 13,00 Nieuws; 13.20 Gramofoonmu ziek; 14,00 Koor-concert; 16,00 Lichte mu ziek; 17,00 Nieuws; 17,15 Verzoekprograni- ma;_ 19,30 en 19,40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20,00 Hoorspel; 22,00 Nws.; 22,10 Lichte muziek; 22,50 Nieuws. gevaarlijke lui zijn? Ik ook, antwoordde ze bedaard op haar revolver kloppend. Maar, lieve kind... Ik ben geen kind, ziet u? Nou, maar toch wel een meisje! Laat ik u eens wat zeggen! U moet die onzin uit uw hoofd zetten. Het is een veel te ernstige zaak. De vee dieven, die op de Splayfoot Hoeve komen stelen zijn geen gewone die ven of zakkenrollers, of iets derge lijks. Die zien nergens tegen op. Het zijn rovers en moordenaars. Ze zou den u net zo goed als mij neerschie ten, als u hen in de weg stond. Het is een gevaarlijke situatie, juffrouw Valley. U moet liever thuisblijven. En vertel me nu eens, wat u in vre desnaam vanavond daar voor die kroeg uitvoerde.? Kijken anders niet. Ik vond het zo interessant. Ik ben hier wel meer geweest, maar dan altijd met vader of een van de lui van onze hoeve. Die lieten me nergens rondkijken. En nu wilde ik wel eens weten, wat ik van hen niet zien mocht. Ik ben nog nooit ergens bang voor geweest en ik wil niet als een oud wijf behandeld worden. Ik bekijk graag ook de an dere kanten van het leven, als ik er de kans toe krijg. Maar dit is gevaarlijk werk... ten minste in Wigwam. Het is hier een ruwe bende, juffrouw Jack. Als uw vader wist.,.. Zeg eens, hoe heet je eigenlijk? viel ze hem in de rede. Vertel me dat liever, dan me als een oude juffrouw te behandelen. Dat doen ze thuis al meer dan genoeg. Misschien stel je er wel belang in, dat jij mij ook in teresseert! Toch zeker maar een gril, is het niet? Och, ik ben benieuwd. Ik weet heel goed, dat je geen gewone spoor wegarbeider bent_ want die heb ik genoeg ontmoet, seclert ze hier aan de lijn bezig zijn. En je bent ook geen schooier. Je hebt een verleden. Hoe noemen ze je nog meer dan Wes Hij vermeed het rechtstreekse ant woord. Hebt u al logeergelegenheid voor vannacht? vroeg hij. Natuurlijk. Ik ken de familie van de betaalmeester der maatschap pij. Je denkt toch niet, dat ik op goed geluk hier gekomen ben? Hebt u die lui al gesproken en een en ander geregeld? Och... nee... dat niet. Maar het is nog vroeg. Tijd in overvloed Ik was van plan er aanstonds heen te gaan. Maar u wilde eerst een kijkje nemen, niet? U was bang, dat de be taalmeester en zijn huisgenoten het anders niet zouden goedkeuren? Ze begon te giechelen als een on deugend, eigenwijs kind. U zoudt 'n goede detective zijn, den Front' nauwelijks. Eerst uw naam! Weston, loog hij brutaalweg. Bill Weston. Als u me nu de weg wijst zal ik u wegbrengen naar de betaalmeester... Sssst! viel ze hem heltig in de rede, zijn arm stevig beetgrijpend. En ze begon hem plotseling mee te trek ken tussen twee uit balken opgetrok ken huizen in. Hij mag ons niet zien. (luisterde ze ademloos, toen ze in het duister verscholen stonden. Wie? vroeg Wes verbaasd. Iemand, die ik al weken lang de gaten heb gehóuden.... Daar komt hij aan. Ik heb hem een paar maal op een rit door de woestijn ontmoet. Hij is hier vreemdVerdraaid, hij is flink dronken! Kijk toch eens! Een man met een breedgerande hoed en een revolver op beide heu pen waggelde over de hele breedte der straat heen in het voorbijgaan. Het was Snag Fetters en Wesley was er dankbaar voor, dat Jack hem tijdig genoeg gezien had. Hebt u die man in de gaten ge houden? vroeg hij toen de veedief voorbij was. Ja. Vertelt u me dan eens gauw, zgi hij heel ernstig. Waar hebt u hem hef eerst gezien en wanneer was dat? ?e'„^aar boe'' bee' tl nu eigen- Ik heb hem met een andere man lijn.? Dat eerst... en dan verteÜen wat er zo al met u gebeurd is Ik voor het eerst bij de Crease Creek op een middag gezien. Ze kampeerden herkende u daarnet voor „Het Gou-1 aan het water. Ik ging er heen om Gringo te laten drinken en toen we door de wilgen kwamen, reden we bijna over hen heen. Waarmee waren ze bezig? Nergens mee. Ze zaten bij hun kampvuur te luieren. Ze hadden hun rijpaarden en een pakezel bij zich. Hebt u met hen gesproken? Natuurlijk. Maar daar had ik la ter spijt van. De man die we daarnet zagen wilde zich vrijheden veroor loven en toen heb ik hem op zijn nummer gezet. Toch niet waar? riep Wes uit. Heus. Ik was afgestapt om mijn paard het bit uit de mond te nemen, terwijl het dronk. Gringo wil beslist niet drinken met zijn bit aan. En die kerel kwam achter me staan en wilde me omhelzen. Ja. En toen? Wel. ik was zo verstandig niets te doen. Maar toen hij het helemaal niet meer verwachtte, rukte ik me los en hield hem mijn revolver onder zijn neus.Handen omhoog en gauw wat! zei ik en hij stak ze langzaam in de hoogte, terwijl zijn kameraad, die bij het vuur zat hem uitlachte. Ik hield hem onderschot, tot ik in het zadel zat en tussen de wilgen reed. Keurig gedaan! Was u niet bang? Niet heel erg. Niet zo erg, dat ik niet had kunnen schieten. En ik kon gewoonweg niet missen. En hebt u hem nog teruggezien? Eén keer. Ik reed alleen bij de Crow's Neck. Maar toen zag hij me niet. Nou., en omdat hij een vreemde was, wilde ik weten wat hij in onze streek te maken had en ging hem achterna. Hebt u het tegen uw vader ver teld? Nee,., dat niet.. Nog niet ten minste. Ze bleven nog een poosje in het donkere steegje staan en Wilder dacht ernstig na. Kom, zei hij einde- lij. Dit is geen plaats voor u. Ik zal u naar de betaalmeester brengen. U moet u niet aan hem of zijn vrouw laten zien, zei ze aarzelend. U bent.u bent maar een arbeider en in die kringen houden ze er zo'n standsgevoel op na. Dat hindert niet. Daar kom ik wel overheen. Maar ik moet nog eens ernstig met U praten, juffrouw Val ley. Als dat bij de betaalmeester niet kan, hoe denkt u dan over een wan deling naar mijn verblijf op de hoeve van die Mexicaan, een halve mijl hiervandaan? Logeert u bij de oude Guillermo? Juist. Nou, die ken ik heel goed. Al van jongsaf. Best, ik ga mee. En wat hebt u me nou wel te vertellen me neer Weston? Zegt u nou „Wes", net als vroe ger. Best. Ik ben nu eenmaal niet erg vormelijk aangelegd. Zeg u dan geen „u" meer tegen me. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5