Vand NATUURPARK ..DE EFTELING" ZV*?RHEUMIN f officieel geopend l Veedieven J X tweede blad dinsdag 14 juli 1953 Geen subsidie voor de polder Burg r>r Wal een W ondierlijke Wereld een i Een „dure" s igaret voor drie k iwartjes ^RADIO ïp enz., Iceker Doel is: Wegenverbetering Van Roosendaalse vissers vingen zeehond Pastoor de Lombaert overleden PROF. DR. J. DE quay,Dit is een grootse onderneming" Veelbesproken kwestie Moeder redde Jiaar kindje Het, Kaatsheuvelse Natuurpark „Ef- teling" is beslist uniek in Neder land op het gebied van ontspan ningsoorden. Men kan er urenlang zwerven door een weelde van natuur schoon over een uitgestrektheid van 65 h.a. En wat vindt men daarin al niet aan mogelijkheden tot ontspan ning. De kinderen vermaken er zich 6) Breda PCD 629-5 IJTEEN Waarom wel dansen in Hengstdijk en elders niet „»n de raad der gemeente Vogelwaarde werd een ver- p de vergadermg van de polder BuRG om een subgidie inde kosten zoek beha zoutlandse dijk en het Zoutlandstraatje. Het ligt in van verbeter ,der om genoemde wegen te asfalteren. Burgemees- de bedoeling a- raad vnop om on dit verzoek afwüaend te ter en Wethouders stelden de raad voor om op beschikken, De heer J. Vinke kon zich met de zienswijze van B. en W. ma'. gen en hield een warm pleidooi in het voordeel van de P°lder- stelde op de voorgrond, dat er bij de polders een streven merkbaar was om bestaande keiwegen te vervangen door geasfalteerde wegen. Spreker vond het vanzelfsprekend, dat hier voor bij de gemeente werd aange klopt De wegen worden veel ver beterd en hij achtte dit niet alleen in het belang van de polders, maar ook in het belang van de gemeente zelf. Hij zou dergelijke aanvragen om subsidie dan ook graag gesteund zien. althans v°or zover het wegen betrof, die voor het publiek van be lang zijn. De heer Vinke was van mening, dat deze wegen, speciaal de Zoutlandsedijk, na het tot stand ko men van de nieuwe weg Vogelfort Groenendijk, voor het publiek van belang zullen zijn. Hij vestigde er de aandacht op dat thans het gehele onderhoud grotendeels voor rekening van de oplders is. Dientengevolge zijn het de eigenaars, die alle lasten moeten dragen, terwijl toch ook door anderen deze wegen gebruikt worden. De voorzitter zette het standpunt van B. en W. nader uiteen. Aange zien in deze gemeente veel polder wegen gelegen zijn, is de kan zeer groot, dat bij inwilliging van dit ver zoek ook andere polders financiële hulp zullen vragen. Het eind zou hier van zoek zijn. Alleen voor werkelijke verbeteringen als wegen in dorps kommen zou hulp verleend kunnen worden. Na korte discussie besloot de raad het verzoek om subsidie van de pol der BURG af te wijzen. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de gemeenteraad werden door een commissie uit de raad onderzocht en in orde bevon den. De raad besloot hierna tot toe lating van de nieuwbenoemden. men waren, dat er een danstent was geplaatst. Omdat geen vermakelijk heidsbelasting is geheven, stelde hij er prijs op, in kennis te worden ge steld van de opbrengst van deze avond. De voorzitter antwoordde dat twee bestuursleden van het wieier comité een onderhoud met hem heb ben gehad. Zij hadden beweerd, dat zij een danstent konden huren voor f 75,— en dat de plaatselijke herber giers hiermee allen accoord gingen. Bovendien zou 75 procent van de op brengst worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Met deze feiten voor ogen heeft hij destijds een dansvergunning verleend. Als nu de heer de Bakker hem vertelt, dat bestuursleden van het wielercomité onwaarheid hebben verteld, kon hij dat bij het verlenen van de vergun ning toch niet vermoeden. TE HOGE LEGES WATERLEIDING. v 7 misschien wel mogelijk om meer uni formiteit in deze te verkrijgen. Op verzoek van de heer J. van Bellen zal de voorzitter bij de P.Z.E. M. informeren of de mogelijkheid bestaat tot aansluiting aan het elec- trisch net van de wijken Plattedijk en" Strooienstad. De heer de Poorter informeerde nog naar de stand van zaken met de woningbouw. De voorzitter deelde mede, dat de inschrijfprijs boven de raming is geweest. Thans zullen in- plaats van drie, voorlopig twee wo ningen gebouwd worden, hoewel nog altijd wijziging van het plan moge lijk is. Vier Roosendaalse hengelaars, t.w. de heren v. Zimmeren, Backx, Dirckxens en Mol, deden, toen zij aan het vissen waren in Poortvliet tegen over St. Philipsland, de ontdekking van hun leven. Een van hen bemerk te plotseling een zeehond. Het dier werd gevangen en mee naar huis ge nomen. De zeehond is ongeveer een half jaar oud en is 75 cm lang. Er is con tact opgenomen met de directie van de diergaarde in Tilburg, waar het ,,vis-beest" waarschijnlijk heen zal worden getransporteerd. Een zeehond blijft een merkwaardige vangst in deze streken. de N.V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" was een schrijven ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat de Rijksdienst voor Land'bouwherstel financiële medewer king zal verlenen bij de aanleg van waterleiding in de geinundeerde ge bieden. Landbouwherstel zal f 12.000 bijdragen. Het door de gemeente jaarlijks te betalen bedrag van maxi mum f 4250.—, in het exploitatiete kort zal tengevolge van deze bij drage kunnen worden verminderd met 4 van f 12.000. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot een wijziging van het algemeen ambtenarenreglement dezer gemeente inzake tegemoetko ming in ziektekosten ten behoeve van gemeente-ambtenaren. Een wijzi ging van de gemeentebegroting en van de begroting Burgerlijk Armbe stuur gingen vlot onder de hamer door. Minder vlot ging het tijdens de rondvraag toen de heer Vink de vraag stel'de, waarom te Hengstdijk bij gelegenheid van de wielerwed strijden wel gelegenheid tot dansen werd gegeven en op andere plaatsen in de gemeente niet. Ook wethouder de Bakker was over deze gang van zaken niet erg te spreken. De voor zitter had indertijd over het desbe treffend verzoek van de wielerclub advies gevraagd aan de wethouders, die er afwijzend tegenover stonden. Hoewel de burgemeestr nadien nog vrij was in het nemen van een be slissing. had hij toch liever gezien, dat in deze het advies van de wet houders gevolgd was. Bovendien be weerde de heer Bakker, dat de café houders er helemaal niet mee ingeno- De heer A. Vink vroeg of niet de mogelijkheid bestond om de leges- gelden voor de Bewijzen van Neder landerschap te verlagen. De voorzit ter antwoordde, dat hiervoor de le- gesvererdening moet worden gewij zigd. Hij zou deze kwestie eens be spreken in de vergadering van Bur gemeesters en Secretarissen. Het is w* De Rosenbergs PROFESSOR Buytendijk heeft in „De Tijd" de vraag opgeworpen, waarom de katholieke pers ten onzent zich zo weinig bemoeid heeft met de zaak der Rosenbergs, terwijl bijvoorbeeld de Franse katholieken zich zo fervent hebben gespannen voor een actie tot gratie-verlening. Nu menen we, dat verscheidene ka tholieke organen in ons land ook het onze zich bij deze roep om gratie hebben aangesloten. Wel ech ter hebben we ons verbaasd over het feit. dat thans zo'n felle actie werd losgeslagen, terwijl in menig geval van onbetwijfelbaar onrecht niemand de wereldopinie zo heftig in beweging heeft gebracht. En we menen, dat het toch ook van belang is even stil te staan bij de overwe ging, welke Eisenhower tot het af wijzen van het gratieverzoek noop te. de overweging namelijk, dat naar zijn overtuiging voor de Ko reaanse oorlog met zijn onnoemelij ke offers en verwoestingen de weg gebaand werd door de spionnage der Rosenbergs. Wij blijven deson danks van mening, dat, waar ook maar een spoor van twijfel over blijft, de doodstraf niet moet worden voltrokken. Hetgeen niet wegneemt, dat men begrip kan tonen voor de beslissing van Eisenhower, welke hem zwaar genoeg zal zijn geval len. Algemene vergadering Katli. bond Ouden van dagen Donderdag 16 Juli wordt in het R. K Militair Tehuis aan de Zwaan straat te Breda een diocesane bijeen komst gehouden van de Kath. bond van ouden van dagen en gepension- neerden. Tijdens deze bijeenkomst worden ettelijke voorstellen behan deld. De vergadering wordt afgewis seld door een lunch. Eerste product van „toeristenindustrie" Van parochie Kruisstraat te Moerbeke Toen pastoor de Lombaert van de grensparochie Kruisstraat te Moer beke met zijn motorscooter reed, werd hij plotseling onwel. De pas toor kwam te vallen en is vermoe delijk aan hartverlamming gestorven. De zeereerw. heer de Lombaert is te Moerbeke zes jaar pastoor en was een grote figuur in deze parochie. Natuurlijk heeft dit spoedig over lijden in de parochie grote ontstelte nis te weeg gebracht. i IS DIT PARK DAN NOG NIET AF dat kan misschien nog jaren duren toch hebben wij gemeend thans over te moeten gaan tot de officiële opening, nu enkele belangrijke objecten als het restaurant, de kanovijver en het zwembad in gebruik genomen gaan worden. Want wij willen er U kennis van laten nemen en U zeggen, dat wij U dankbaar zijn." Zo verwelkomde Zaterdagmorgen Burgemeester Mr. R. v. d. Hey- den een kleine 200 gasten, waaronder Prof. Dr. J. de Quay, Commissaris der Koningin in de Provincie Noordbrabant, leden van Gedeputeerde Staten, vele burgemeesters uit Brabantse gemeenten, vertgenwoordigers van de Ned. Heide Mij. en andere instanties en organen, die nauw be trokken zijn geweest bij de totstandkoming van het schitterende recrea tieoord, dat in Kaatsheuvel tot stand kwam. piEFDE, moraal en politiek zijn in Engeland weer samengeweven tot een veelbesproken kwestie, waarbij een lid van het Koninklijk Huis is betrokken. Algemeen neemt men aan, dat de 22-jarige Prinses Margret zou willen trouwen met de 38-jarige kapitein Peter Townsend, een gescheiden man. Townsend, die een plaats had in de hofhouding is inmiddels overgeplaatst naar Brus sel als militair attaché en de Prin ses maakt met haar \Toerlpr een Afrikaanse reis. Hiermee is de kwestie echter, naar het schijnt nog niet uit de wereld geholpen Er wordt in kringen van het Hof de Anglicaanse Kerk en de Politiek nog ernstig over gestudeerd. De Aartsbisschop van Canterburv ver zet zich heftig tegen het denkbeeld van zo'n huwelijk. Men was in ker kelijke kring juist bepalingen aan gaande het hertrouwen van geschei den lieden strakker aan het trekken. In het Kabinet moet verdeeldheid heersen. Er zijn drie ministers ge scheiden en hertrouwd. Van hen kan men moeilijk verzet verwachten. Evenmin van Churchill, die zich in dertijd aan de zijde van Edward schaarde, toen Baldwin dezen de weg naar de Kroon versperde. Maar anderen zijn nog zo „ouderwets" te menen, dat de Koninklijke Familie in alles een voorbeeld moet zijn. En dat een huwelijk als dit de toch al losser wordende morele opvattingen nog verder zou ontbinden. Het is te hopen, dat „de ouderwetsen" het zullen winnen! Toeristenindustrie Tn het ruime en riante restaurant aan de rand van de grote sier- vijver, waarin op het eiland de wa terval ruist_ had deze verwelkoming plaats en gaf burgemeester Mr, R. v. d. Heyden een korte schets van de historie en doelstelling van het na tuurpark. „Het is moeilijk", aldus Mr. v. d. Heyden, „de eenzijdigheid van onze leder- en schoenindustrie, waaraan de Langstraat zijn bekendheid dankt, te doorbreken hetgeen voor een goede werkverruiming een noodzakelijk heidheid is. Wij menen voor het door breken van de eenzijdigheid een weg gevonden te hebben door het schep pen van een toeristen-industrie in ons rijke natuurschoon, waarin wij uiteraard een punt moesten hebben, dat meer dan gewone aantrekkings kracht zou hebben. Profiterend van de aanwezigheid van een sportpark destijds opgericht door de Kaatsheu- velse pastoors Rietra en Kleyn, hebben wij een stichting in het leven geroe pen, die de uitvoering van het grootse plan ter hand nam. Zo zijn we gekomen tot deze opzet, een opzet, waarvoor wij de Ned. Heide Mij, bijzonder erkentelijk zijn. Niet minder dankbaar zijn wij de raad en Gedeputeerde Staten, die eerst f 400.000 en- vorig jaar, toen wij za gen dat tengevolge van de overgrote belangstelling (270.000 bezoekers) 't verantwoord was doer te gaan, nog een f 600.000 goedkeurden." UNIEK IN DEZE OMVANG. in een fraaie speeltuin met velerlei attracties, waarvan het heuse spoort je dat ze zelf kunnen bedienen wel het meest attractieve element vormt. Daar is een sprookjesbos, dat nim mer verveelt en waar klein en groot met bewondering en verwondering rondkijken. Daar is de nu gereedge komen grote kanovijver; daar is het nieuwe zwembassin, dat binnen enkele weken gereed zal zijn, dat ongetwij feld een zeer grote attractie zal gaan vormen. Het bad kan gelijktijdig door beide sexen worden gebruikt. Daar zijn de prachtige tennisbanen, sport velden, een siertuin, speelweide. Het is een complex, waarin voor „elck wat wils" te vinden is. Het is uniek.. STRUCTUUR KARAKTERIS TIEK VOOR PROVINCIE. U dat wilt bezigen wil ik U zeggen dat wij dan vandaag de eerste.pro ducten zijn, die U aflevert. Kwali teitsproducten!" De vraag of er nog meerdere van die recreatiecentra in Brabant zullen komen, beantwoordde Prof. Dr. J. de Quay met te zeggen, dat er nog wel enkele van deze objecten zouden kunnen worden toegelaten. „Maar de ze objecten slagen alleen als zij ge westelijk en groots worden opgezet". Hij wenste de Stichting geluk met de durf en de ondernemingsgeest. „Wij zullen hier gaarne en regelma tig terugkeren". Het anderhalf jarig dochtertje Anny van de landbouwer G. v. Waes raak te nabij de Belgische grens te IJzen- dijkê in de beerput. De moeder, die boven aan het werk was, zag, "toen ze beneden kwam, het kind juist boven komen. Daar het niet mogelijk was het kindje door de W.C.-opening er uit te krijgen, moest zij achterom lo pen om het kind door de beerruim- opening er uit te halen. Hoewel de toestand van het kindje zeer ernstig is, bestaat toch geen direct levens gevaar. (Advertentie) Tn het restaurant werd de gasten een A welverzorgde lunch aangeboden en hierbij bleek wel duidelijk, dat deze nieuwe aanwinst van Kaatsheu vels Natuurpark volledig voor haar taak is berekend. Tijdens de lunch werd het woord gevoerd door Prof. Dr. J. de Quay die het natuurpark roemde als een grote onderneming. „Toen wij Uw plannen kregen te be oordelen, hebben wij ons afgevraagd er was immers een millioen mee gemoeid of dit wel verantwoord zou zijn. Maar juist om de grootheid van opzet hebben wij er iets in gezien. Op dit terrein is immers met met klein opgezette ondernemingen weinig te bereiken. „Prof. J. de Quay noemde de onderneming interessant in zijn structuur". Deze is karakteris tiek voor onze provincie. De Stich ting wordt n.l. gevormd door de ge meente en de parochies. Daardoor wordt een goede en gezonde ont wikkeling bevorderd, die financieel maar ook moreel in orde is." De Commissaris verklaarde verder dat Gedeputeerde Staten volkomen vertrouwen hebben in het Natuur park. „Ik ben wat geschrokken van het woord toeristenindustrie, maar als f 20 tabl. 55 ets (Advertentie) Wraak Vergunning YY/IJ NEMEN op de eerste plaats Ï~\E VERGUNNING van het Ster- gaarne wraak op onervaren café in New Hall wordt niet meer sportkenners, die bevangen zijn verlengd. Het drankhuis is bo door de Tour de France en vanuit ven een kolenmijn gebouwd en het die gezichtshoek het fokken van ko- gebeurt nogal eens, dat de gevel en- nijnen onder sport rankschikken. U kele centimeters verzakt door de on- begrijpt, dat dit de situatie verward derliggende mijngangen. Men wil on- maakt. Het kan bijvoorbeeld zijn, gelukken voorkomen voor het geval, zeggen deze beklagenswaardige men- dat het ineens veel sneller gaat. sen, dat Jan Nolten aardig op weg is naar de zege te fietsen, maar dat Bal een onverlaat hem vasthoudt. Dan moet die fietsende onverlaat win- MA toeschouwer bi) een j- i,ir;i 1,1 voetbalwedstrijd een bal in zijn binnenzak steken, nadat men hem die met kracht in het gezicht heeft geschoten? Dit om herhaling te voorkomen? De rechter in Oakland vindt van wel. Het overkwam hem namelijk zelf. Verandering nen, want hij is de de beste. Wij hebben hier tegen ingebracht, dat dit toch niet normaal meer is. Zij konden hier slechts schamper om la chen. Poppen CEN DEZER dagen is in de Franse stad l'Aigle de „Sprekende Gale rij" geopend. Men heeft een was- rvg PATIENT van een opvoedings- senbeeldenmuseum in elkaar gezet EJ gesticht in Toronto verlangde en gramofoonplaten van de respec- verandering van milieu en stak, om tievelijke stemmen opgenomen. Ze ^.e bereiken een houten windmo- hebben Hitler, die een aardig woord- jen brancj De rechter bood hem je Duits weggeeft; Churchill, W1^us naderhand verandering van milieu stem is omfloerst door de rook, die aan; drie jaren gevangenisstraf, hij kennelijk juist inslikt; de Gaulle, die zijn woorden kracht bijzet, door bij herhaling de wassen vuist te hef- irBVOilgCtllS fen en Malenkov, die een betoog - rOLGENS het Indiase persbureau houdt over de waarde van een ste- .V heeft de regering van Mysore de vig glas wodka. bouw goedgekeurd van een ge vangenis zonder muren, hekken of cipiers, naar het voorbeeld van de beroemde gevangenis van Alcox in Oorlog Californië. De gevangenis, die zal - bestaan uit een zeker aantal bamboe- pEN VREDIGE bruiloft in Loea - hutten, zal gevangenen herbergen, da (in Portugees Angola, zoals ge ^ie reeds een jaar gevangenisstraf weet) veranderde plotseling in uitgezeten hebben. Zij kunnen er met een kleine, maar hevige oorlog. De hun gezin samenleven en vrij kun- gelukzalig glimlachende bruid zag nen gaan werken. Zij zullen betaald plotseling kandelaars en stoelen worden zoals de andere arbeiders, voorbij suizen en toen ze omkeek, Het Departement van Openbare was de strijd in volle gang. Werken, waar zij een baantje zullen Het kwam allemaal door de ex- krijgen, zal bij hun vrijlating een ge- verloofde van de bruidegom (die tuigschrift afleveren, juist „Ja" wilde zeggen), die op- De bezoekers zijn de enigen, die niets mogen zeggen. standig de kerk kwam binnenhollen en het een en ander ging rond schreeuwen. De beide families wil den de zaak stemmig laten verlopen en grepen dus de kandelaars in hun buurt, waarmee ze de orde-verstoor ster wilden verdrijven. Deze liet ech ter ook versterking aanrukken en spoedig waren de gevechten alge Tour ]TFN FRANS krantenverkoper heeft het gevonden. Na elke Tour-étappe rent hij met zijn vracht kranten de straat op en be gint daar direct te roepeh; ..Koblet heeft gewonnen". De voorstanders van de Zwitserse Hugo (en dat Motorfiets meen. Te meer, omdat mensen, die zijn er velen) weten niet, hoe snel met de hele zaak niets hadden te ff een exemplaar moeten kopen. maken, ook door het strijdrumoer Ook de tegenstanders niet. want werden beroerd en gingen mee- zii willen argumenten putten om slaan. diens vermeende zege te betwis- Het feest is de volgende dag in ten. alle stilte voortgezet. Hoe de krantenverkoper 't thans regelt, is niet bekend. Nep I HEEL ELLINGTON vraagt zich af, wie de geheimzinnige man is, die D EIGENAAR van een motorfiets eike nacht om precies 12 uur via In Sittard wilde van dit nuttig loudspeakers hele verhalen gaat af- voertuig af. Hij scharrelde een steken, die op niets slaan, maar niet- adspirant-koper op, die hij eerst een temin iedereen wakker houden. proefrit aanbood. Zelf ging hij ach- De politie-autoriteiten vermoeden, ter0P zitten, om maar vooral niets dat de man het niet helemaal zeker van óet plezier te missen. Het ging heeft, maar ook dat doet niets aan £oed. In de laatste bocht raakte de de zaak af. adspirant-koper de macht over het stuur kwijt. Hij reed dwars door de Nen II (gesloten) voordeur van de eigenaar diens huis binnen. De duo-passagier r^E PROFESSOREN van de Duke- jegde bij deze botsing het loodje en universiteit in Noord-Carolina (V. bleef voor zijn geschonden deur op S.) geraakten bijna over hun de tegels liggen, toeren van opwinding, toen ze op ze- Het motorvoertuig zette echter de kere dag een enveloppe in de brie- tocht voort en greep in de keuken venbus vonden met diploma's en ge- opa, die daar rustig zat te eten. tuigschriften van goed gedrag. Na- De motorrijder werd eveneens ge- derhand bleek, dat deze waren ver- wond. Hij besloot de motor niet te zonden door de studentenclub. nemen. WOENSDAG 15 JULI 1953. HILVERSUM I 402 meter NCRV: 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7,30 Gramofoonmu_ ziek;; 7,45 Een woord voor de dag; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8,1 8Gewij<fe muziek; 8,45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9,30 Voor de vrouw; 9,35 Gra mofoonmuziek; 10,30 Morgendienst; 11,00 Gramofoonmuziek; 11,25 „De Tognetti's komen", hoorspel; 12,00 Alt en piano; 12,30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12,33 Amusementsmuziek; 12,59 Klok-ge- lui; 13,00 Nieuws; 13,15 „Met PIT op pad"; 13,20 Gramofoonmuziek; 13,50 Idem; 16,00 Voor de jeugd; 17,20 Orgelconcert; 17,50 Gramofoonmuziek; 18,05 Pianokwar tet; 18,30 Spectrum van het Chr. Organi satie. en Vernigingsleven; 18,45 Kamer koor; 19,00 Nieuws en weerberichten; 19,10 Boekbespreking; 19,25 Gramofoonmuziek; 19,30 Buitenlands overzicht; 19,50 Gramo foonmuziek; 20,00 Racfiokrant; 20,20 Ra dio Philharmonisch Orkest, koor en solis_ ten; 21,15 Gramofoonmuziek; 21,30 „De Landbouw en de Wet op de publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie", causerie; 21,45 Hammondorgel; ^22,00 Promenade Orkest; Omroepkoor en "solist; 22,45 Avond-over denking; 23,00 Nieuws en SOS-berichten; 23,1524,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter VARA: 7,00 Nieuws; 7,13 Gramofoonmuziek; 8,00 Nieuws; 8,18 Gramofoonmuziek; 8,30 Or_ gelspel; 8,50 Voor de huisvrouw; 9,00 Gymnastiek voor de vrouw; 9,10 Gramo foonmuziek; (9.309,40 Waterstanden) VPRO: 10,00 „Boeken mee op reis en thuis", causerie; 10,05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11,00 Gra mofoonmuziek; 12,00 Metropole Orkest; 12,30 Land. en tuinbouwmededelingen; 12,33 Voor het platteland; 12,38 Gevari eerde muziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Ten toonstellingsagenda; 13,18 Orgel en zang; 13,45 Gramofoonmuziek; 14,00 „De weg omhoog", causerie; 14,15 Holland-Festi val: Kamerkoor en Radio Philharmonisch Sextet; 15,00 Voor de kinderen; 16,00 Ho bo en klarinet; 16,10 Voor de jeugd; 16,45 Voor de zieken; 17,15 Gramofoonmuziek; 17,50 Regeringsuitzending: H. M. Laup- man: „Nieuw Guinea en de zeevaarthis torie"; 18,00 Nieuws en commentaar; 18,20 Militaire causerie; 18,30 Actualiteiten of gramofoonmuziek; 18,35 Accordeonmu- ziek; 19,00 Gramofoonmuziek; 19,15 „De- EMART KINSBVRN Hij haalde er een goed, maar vrij versleten zadel, een hoofdstel, een paar van leren franje voorziene been kappen, enige wapens, leren armkap- pen en sporen uit te voorschijn. Hij legde alles klaar, ofschoon hij nog niet van zins was, er terstond gebruik van te maken. Hij opende zijn koffer en baalde er enkele benodigdheden uit. Maarna stak hij een automatisch 'n z^n zak> sloot zijn deur en nacht13" budon 'n de stille sterren- uur later stond hij naast de snpflp?mr van een der omgebouwde stel van het lan®e trein" ïanes 1 jdsP°or te kloppen, na gemlk bïi stnnft3e' dat er ™°r het men te ziin Bnv naar boven geklora" opschrift: deur stond het Spoorwegdokter. Wel te Moppon. „wel, en.... wat L hand?" klonk een gemöedemw" dS stem daarbinnen boven andi g,rove men uit. De dokter van St6m' maatschappij zat met drie yiinfr vrienden te whisten en hield van door werklui gestoord te wSrdèn als ze zijn diensten niet erg hard n?' dig hadden. d no" „Ik zou u even willen spreken, dok- mocratische Socialisten aller landen bij een", reportage; VPRO: 19,30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20,05 Po litiek commentaar; 20,15 „De Toverspade", sprookje; 21,15 Ronde van Frankrijk; 21 25 Omroeporkest; 22.20 „Bacteriën onze vrienden?" causerie; 212.35 Gevarieerde muziek; 23,00 Nieuws; 23,15 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23,20—24,00 Gramo. foonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11.45 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerbericht; 12,34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13,15 Gramofoonmuziek; 14,00, 14,45 en 15,15 Gramofoonmuziek; 15.30 Koormu. muziek; 17,00 Nieuws; 17.10 Gramofoon: muziek; 17,50 Boekbespreking; 18.00 Voor. dracht en muziek; 18,30 Voor de solda ten; 19,00 Nieuws: 19,40 Volksmuziek; 20,00 Hoorspel; 21,30 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22,15 Strijkkwartet; 22,5523,00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS. 484 meter: 11,45 Gramofoonmuziek; 12,10 Omroeporkest; 13,00 Nieuws; 13,10, 14,00 en 15,00 Gramo foonmuziek; 16,00 Lichte muziek; 17,00 Nieuws; 17,15 Lichte muziek; 18.30 en 19,40 Gramofoonmuziek; 19,45 Nieuws; 20,00 Gramofoonmuziek; 20,15 Concertge bouworkest; 22.15 Nieuws; 22,25 Gramo foonmuziek; 22,50 Nieuws. ter", zei Wes familiair. „Wat is er dan? Wat is er dan toch?" klonk het een beetje geprikkeld. „Ik ben iemand van buiten, dokter. Ik hoor niet bij de maatschappij. Ik betaal u extra." „Nou, kom dan maar binnen en laat eens kijken, wat eraan scheelt." Wilder stapte de wagon in en stond tegenover een zwaargebouwde, grijze, gedrongen man met doordringende ogen. „En?" „Ik wilde u privé spreken, dokter. Kan dat?" „Zeker.kom even hierheen. Jon gens, gaan jullie wat achteruit. Kom maar hier, Jack." Wilder volgde hem naar het uitein de van de wagon, dat afgeschut was als een soort behandelkamer. De dok ter stak een petroleumlamp op. „Ik zou u graag enige papieren la ten zien, dokter," zei Wilder, zijn kostbare geloofsbrieven te voorschijn halend. „Net als dat meisje uit het oude liedje, ben ik niet, wat ik schijn te zijn. Maar voordat u deze inkijkt, moet u me zweren, het geheim te hou den. Geen woord over me zeggen. Be grepen?" De ogen van de grijze dokter ver rieden zijn belangstelling. „Dat beloof ik je, als het me niet in moeilijkheden brengt", zei hij. „Dat gebeurt niet", antwoordde Wil der, de papieren overreikend. Onder het lezen sperden zijn ogen 1 zich steeds wijder open. „Goeie genade, kerel, daar zie je niet naar uit!" riep hij. „Zeg, ik zou je wel wat beter willen leren kennen, als je nog lang hier blijft. Ik verveel me hier dood. Maar wat kan ik voor u doen, meneer Wilder?" „Mijn arm spalken en verbinden", zei de detective. „Maar,..." „Ja, dat weet ik wel, hij is niet ge broken, dokter. Maar ik wil doen, of hij gebroken is. Doe het nou maar net jes. Ik zal er goed voor betalen. En u moet ook maar eens naar mijn linker oog kijken." „Het gaat niet over het geld. Maar ik ben zo nieuwsgierig!" zei de dok ter. „Voordat u ermee klaar bent, is die nieuwsgierigheid wel bevredigd", be loofde Wilder hem. „Begin nu maar!" Kort daarop nam hij afscheid van de dokter en klom uit de wagen. Zijn rechterarm droeg hij in verband voor zijn borst. De met wit gaas omwon den spalken staken ongeveer tien duim over zijn vingertoppen uit. Hij had ook een wit verband over zijn linkeroog, 'dat tevens zijn linkeroor bedekte. Vervolgens deed hij er navraag naar, waar hij een goed rijpaard kon kopen. Men zei hem, dat de Mexicaan, bij wie hij inwoonde er vermoedelijk wel een voor hem zóu hebben. Nu meende hij veilig terug te kun nen keren in de uitgaande wereld van Wigwam, in de overtuiging, dat het voor Snag Fetter een hele toer zou zijn hem met dat verband om zijn hoofd en z'n stoppelbaard te herkeiy- nen. Ook zijn versleten overall en zijn grove schoenen zouden meewer ken om de schurken te misleiden, want Snag had hem nooit anders gezien, dan in de zwierige uitrusting van een koedrijver. Hij begaf zich naar „Het Gouden Front", in de hoop, dat Snag zich daar nog zou bevinden. Toen hij de kroeg naderde en zich door de menigte een weg baande, zag hij voor de open deuren een meisje staan. Het was Jacqueline Valley van de Splayfoot Ranch! Hij kon zijn ogen nauwelijks ge loven. Hij bleef staan en hield zich schuil in de schaduw van het naast ,.Het Gouden Front" gelegen huis. Vandaaruit nam hij haar aandachtig op, vol verbazing over hare aanwezig heid. Ze droeg een breedgeranden parel- grijzen vilthoed en een rood zijden doek om haal hals. Haar slanke li chaam ws gehuld in een met franje voorzien lederen buis met een korte lederen rok, die haar hoge kaplaas» zen, waaraan glimmend zilveren sporen rinkelden, vrij liet. Aan haar rechterzij droeg ze een revolver met ivoren kolf in een versierde holster. Wes Wilder voelde zijn hart sneller kloppen dan hij gewend was. Een dergelijke gewaarwording had hij nog nooit ondervonden. Het open gelaat van het meisje sprak van scherpe oplettendheid. Haar zachte, blijde ogen straalden uit de gloed van het licht om haar heen. Uit de kroeg klonk een geweldig lawaai. De muzikanten maakten zo veel leven als ze maar konden, hoe wel zelfs het slaan van de turkse trom nog bijna overstemd werd door het stampen en lossen van zwaarge- zoolde laarzen en het stemlawaai, het wilde schreeuwen en lachen. Wes deed omzichtig enige schre den in de richting van het meisje en voelde een onverklaarbare koude rilling over zijn rug. Hij maakte zich wijs, dat dit zijn oorzaak vond in zijn bezorgdheid voor de veiligheid van het meisje in een dergelijke om geving; maar hij wist heel goed_ dat het geen andere vrees was dan die voor haar heerlijke vrouwelijke aan trekkelijkheid, die op hem inwerkte. Niet meer dan tien voet was hij nog van haar af. Ze veranderde een wei nig van houding en steunde haar hand op haar heup, maar bVjef een en al belangstelling voor wat er bin nen voorviel. Wes was nu in s/aat door het raam van „Het Gouden Front" naar binnen te kijken. Er viel, voor zover hij zien kon, niets bijzonder voor. Halfdron ken kerels sleepten de meisjes over de dansvloer, tilden haar van de grond en zwaaiden haar in het rond. Het orkest blies wat het maar kon. Om de speeltafels verdrongen zich mannen van allerlei slag en de buf fethouder had de handen vol. om de mannen en vrouwen aan de bar te bedienen. Dit alles vond Wilder heel gewoon, maar Jack Valley scheen er door betoverd. Twee dronken weg werkers kwamen arm in arm de straat door. Toen ze het meisje za gen bleven ze onvast op hun benen stilstaan. Kijk daar eris, Jack zei een hunner. Als dat mevrouw Buffalo Bill niet is! Wat denk jij? De andere wreef zijn ogen uit en keek wijsneuzig naar het meisje. Ik zou zo zeggen dat je gelijk hebt, ouwe jongen, antwoordde hij. Laten we haar eens aanklampen en vragen hoeveel Indianen ze vandaag neergelegd heeft! Samen waggelden ze naar haar toen en een hunner wankelde, mis schien per ongeluk, tegen haar op. Jack Valley keerde zich onmiddel lijk om, deed bedaard een stap opzij en bleef rustig in de kroeg kijken Nou meid, gromde een der ke rels. Zou je me niet eens 'n zoentje geven,? Het meisje draaide zich half om en nam de man koeltjes op, schonk het paar verder geen aandacht en richtte haar aandacht weer op het dansen, De man, die haar aangesproken had, maakte zich los van zijn kameraad en wankelde naar haar toe. Hij breid de zijn armen uit om haar te omvatten Maar toen hij zijn armen sloot vond hij daarin een ander onguur individu met een verband om zijn oog en zijn rechterarm in een draasdoek. Pas op, Jack, zei Wilder sussend. Je zult mijn gebroken arm zeer doen. De kerel liet zijn handen zakken en keek verbluft. Ik liep hier net over de straat en jij sloeg opeens je armen om me heen, zei Wes gemoedelijk. Daar zou ik niks op tegen hebben, als ik niet een beetje bouwvallig was. Kom loop nu maar door. Wes had bemerkt, dat het meisje zich snel had omgedraaid. Hij hoorde haar even fel naar adem hijgen en meende, dat ze hem herkend had. Maar hoor nou 's, zeurde de dronkenlap. Ik wou niet met jou gaan vrijen, hoor! Ik had het op "dat meissie daar gemunt. Nou, dan heb jc haar gemist, zei Wes bedaard. Loop nou maar door. Denk jij soms dat je een dien der bent? Ik ben nog veel erger! was het scherpe antwoord. Schiet opgauw wat! Kom nou mee, jog, zei de andere, je kunt een dame, aan wie je niet voorgesteld bent, toch zo maar niet zoenen? Die meneer met z'n kapotte arm heeft gelijk. Laten we maar naar Scotty trekken, waar we eerst heen wilden. Dat is 'n goede raad, Jack, viel Wes hem bij. Vooruit nou! Zwijgend nam de mislukte aanbid der zijn gedeukte hoed af, maakte een diepe buiging voor Jacqueline, viel bijna op zijn gezicht en wan. delde aan de arm van zijn kameraad verder. Wes wendde zich glimlichend tot het zwijgende meisje.

de Stem | 1953 | | pagina 5