PANG He „Een gestadig jager van het wild" St< w WALCHEREN Dierenarts C. J. Bovée te Bergen op Zoom overleden Zuid-Beveland J& Z.-VLAANDEREN Tot aan de Se helde-oever In Me Mininster Zijlstra op werkbezoek CASTELLA OOK UW IDEAAL! De provinciale bibliotheek betrok een vorstelijk home 1000 J Een DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JULI 1953 EEN MERKWAARDIGE EXPOSITIE IN IJZENDIJKE'S RAADHUIS Dijkwerkers in ramp gebied toch op vacantie Hem zal heel wat voor gelegd worden. DE PIJNLIJKE KWESTIE TE BAARLAND Drie nieuwe raadsleden benoemd De stoombootdiensten in het eerste kwartiaal Joviale figuur en hard werker met veel verdiensten Dierenarts bovee over leden. Het bericht zal ve len doen schrikken, niet alleen in Bergen op Zoom, maar in het hele West-Brabantse. Want de heer Bovée had zich in veel kwaliteiten bekendheid ver worven. Hij was eerst 44 jaar, te jong dus dan dat men dit plotselinge verscheiden had kunnen verwachten. Keus uit drie soorten Castella Bloemenzeep wint aller harten Gelukkkig samengaan van oude schoonheid en moderne vindingen Nederlandse Vlas spinnerij' MIDDELBURG <3C3 1$ vetsnapeuna. van cümsïeta/ig. TERNEUZEN OLIE en STEENKOOL Korte metten bij' Schelphoek AGENDA HEDEN MORGEN Jan F de i NAT! KUNÊ f7EN TOEVALLIGE ONTMOETING leidt vaak tot verrassende dingen. Twee jaar geleden maakte de burgemeester van IJzendijke, jhr. v. Bonninghause in een der Amsterdamse gemeente-musea kennis met de conservator, de heer O. Meyer. Dit contact leidde er toe, dat vorig jaar in het prachtige nieuwe raadhuis van IJzendijke de tentoonstelling „De Nederlandse Romantische school" kon worden gearrangeerd, die 'n drieduizend bezoekers, voorname lijk Belgen, wist te trekken. ook Juwelen van kleinere paneeltjes. De pronkstukken zijn de composities van d'Hondecoeteren Hondicus, Phi lip Wouwerman. Honthorst en Pau- lus de Vos. Buitengewoon goed is echter ook .De wachtende jagers" van Dirk stoop en de Valkenjacht" van Hackaert. Behalve de schilderijen en tekenin een is enig goed beeldhouwwerk ge ëxposeerd en schitterende stalen van kunstnijverheid, zoals het grote wandtapijt van Erasmus Orlofs. het porselein en glaswerk: alles versierd met jachtvoorstellingen. Van de rijks collectie jachtgerei noemen wij de jachtgeweren uit de oude en nieuwe tijd. Het schoonste exemplaar is het jachtgeweer met vuursteenslot van Leopold Berker. door het kunstig geciseleerd goud brons en zilver beslag. De opstelling verraadt de hand van de meester. Er werd bij alle verschei denheid een harmonisch en sluitend geheel verkregen, dat zeer overzichte- PROVINCIALE STEUN rjANKBAAR gewaagde burgemees- ter v. Boninghausen van de steun welke hij ook van provinciale zijde verkreeg. Helaas toont niet ieder evenveel begrip voor de prijzenswaar dige activiteit, welke de burgemeester ontplooit. Het is tenminste wel zielig, dat de Rijkswaterstaat niet eens toe stond een reclame-bord langs de weg van Breskens naar IJzendijke, in de berm te plaatsen en dat wegmoffel de achter het staketsel van de Bres- kense steiger! Het hoogste gezag in ons gewest ziet gelukkig ruimer, want jhr. mr. de Casembroot komt Woens dag 15 uliJ a.s. zelf naar IJzendijke om deze tentoonstelling, die tot eind September te bezichtigen is. te ope nen. J")E dijkwerkers in de rampgebieden zullen toch vacantie krijgen. Zulks in tegenstelling tot hetgeen de minister van Waterstaat, op grond van de Noodwet Dijkherstel, noodge dwongen moest bepalen. De nieuwe regeling omvat alleen de „droge werkers" Het ..natte" perso neel en de rijswerkers hebben van ouds hun eigen regeling, namelijk va cantie wanneer het werk het toelaat. Voor de droge werkers die norma^ liter onder de vacantieregeling van de bouwvakken vallen longeveer 4000 man) is een zo gunstig mogelijke re geling getroffen, waardoor zij, op de hierna te vermelden uitzonderingen na. hun vacantie in de normale tijd, namelijk van 27 Juli tot 1 Augustus krijgen zoals door de bedrijfsraad voor de bouwvakken is vastgesteld. In overleg tussen werkgevers, werk nemers en Rijkswaterstaat is bepaald, dat werkkrachten, die op bepaalde punten niet kunnen worden gemist, omdat de dijkwerken voor het storm seizoen begint, gereed moeten zijn, op andere tijdstippen vacantie krij gen. De uitgestelde vacantie op te ne men. wanneer het werk dit toe.aai. geldt voor: droge dijkwerkers aan de buitenwijken van Goeree-Flakkee en een stukje binnendijk bij Nieuwe Ton- ge, voor alle werkzaamheden van droge dijkwerkers op Schouwen-Dui- veland, voor hen op de buitendijken bij Kruiningen en Bath (Kruiningen- polder Waardepolder Reygersberger- polderj en voor de droge werkers aan de buitendijken van de Noordbrabant se Auvergnepolder onder Halsteren en van de Vijdtpolder onder Ossen- drecht bij de Belgische grens. Een jachtstilleven van M. d'Honde- coeter, dat te zien is op de tentoon stelling te IJzendijke. A.S. DONDERDAGAVOND arri- veert de minister van Econ. Za ken, prof. Zijlstra. te Temeuzen voor een tweedaags werkbezoek aan onze provincie. Z. Exc. wordt vergezeld door dr. Kramer, de dir.-generaal voor de industrialisatie. Met het pro vinciaal bestuur en de directeur van het Eti drs. Verburg, wordt Vrijdag de economische situatie van O. Z. Vlaanderen onder de loupe genomen. Behalve bezoeken aan verschillende indns4j-'oe« jïï. Lockef eer te Hulst; de vlasfabriek van Calle-Hesters te Hi- kant: de vlasspinnerij te Axel; de spiegelglasfabriek te Sas van Gent en de industriële onderneming „de Hoop" te Temeuzen. zullen er besprekingen plaats hebben met leidende figuren over de meest urgente problemen. Aan de orde komen o.m. de drinkwater voorziening in Z.-Vl.; het probleem van het afvalwater en de nieuwe vin ding van het groenzwingelen, welk een revolutionnaire ommekeer kan brengen in de vlasnijverheid. De minister zal te Middelburg over nachten om dan in de morgen be zoeken te brengen aan de Vitrite- works en de ijzergieterij van Boddaert te Middelburg. Daarna volgt een be spreking met. Ged. Staten, die dan de minister het industrialisatie-rap port Tholen gaan aanbieden en er bij hem op zullen aandringen Tholen tot ontwikkelingsgebied te verklaren. Het laatste programapunt is een conferentie met de pers. "7 O ALS bekend hebben de verkozen raadsleden, de heren M. AUeme- kinders (KVP-wethouder)L. de Bruiine Sr. (CH-raadslid) en C. van Damme (AR-raadslid) verzuimd tij dig hun geloofsbrieven in te leveren tengevolge waarvan hun plaatsen in gevolge de Kieswet zijn opengevallen. Echter bleek dat de heren voor ont vangst hebben getekend, terwijl na dien de heren de Bruijne en van Dam me hun stukken teruggevonden heb ben. Een bezoek dat de 3 heren te- samen met de burgemeester aan Mid delburg hebben gebracht bood geen uitkomst. Zodoende heeft de voorzit ter van het centraal stembureau thans de opvolgers op de lijsen benoemd verklaard, n.l. de heren L. van 't Westende (KVP) F. Meeuwse CH) en H. schout Hzn. (AR). Door de ramp veel wijzigin gen in het vervoer. PERST thans ontvingen we van de prov. stoombootdiensten de ver- voercijfers over het eerste kwartaal 1953. Zoals te voorzien was zijn er, door de ramp heel wat wijzigingen in de cijfers te constateren. Vlissingen - Breskens en Temeu zen - Hoedekenskerke kregen de volle winst doordat Kruiningen - Perkpol- der na 31 Januari uitviel. Vlissingen - Breskens had 412.062 passagiers en 59.471 auto's te ver werken tegen 279.039 en 36.890 in het eerste kwartaal 1952 en Temeuzen - Hoedekenskerke resp. 69.362 en 9286 tegen 55.437 en 3309 in 1952, Ook Zie- rikzee - Katseveer kreeg de klappen en zelfs de dienst Wolfaartsdijk Kortgene vertoont achteruitgang. De zg Baselboot bracht van Kort> gene naar Dordt 7198 passagiers. Het aantal vervoerde passagiers op alle lijnen bedroeg 275.800 tegen 683.900 in 1952 en het aantal vervoer de auto's 104.200 tegen 122.300. Geheel zuiver zijn de cijfers niet omdat door het wegspoelen van het dienstgebouw te Kruiningen de gege vens over het passagiersvervoer m Ja nuari verloren gingen terwij op de dienst Kortgene Wolfaartsdijk enige dagen gratis vervoer wat en men toen de gegevens niet bijhield. U)IT succes smaakte naar meer en zo is thans wederom met mede werking van de directie van de ste delijke musea te Amsterdam en in het bijzonder van de heer Meyer, de tentoonstelling ..Het jagen" ingericht. De jacht heeft in ons zo weinig bos rijk vaderland nooit die populariteit verworven als elders en leeft daar door ook minder in de kunst. Wan neer de nieuwe expositie in IJzendij, ke's raadhuis, dan toch nog zo'n om vang kreeg. is uit uitsluitend te dan ken aan de energie en kennis van de heer Meyer, die in de Nederlandse en Belgische musea evenals in de vele particuliere verzamelingen als een „gestadig jager" jagend, een over vloedige buit naar W. z.-Vlaanderen bracht. 42 DOEKEN UAe schilderijen vormen 't leeuwen- aandeel der expositie. Niet min der dan 42 doeken, hoofdzakelijk van oudere meesters werden _inde ver- deels onder ideale belichting. Er zijn monumentale schilderijen bij, doch TOVTAAL was hij en energiek. Zijn J vrienden waardeerden hem zowel om zijn prettige manier van optre den als om zijn grote werkkracht. Zo wel in zijn beroep als in de functies, die hem in het verenigingsleven wa ren toevertrouwd, ontplooide hij een activiteit, die bewondering afdwong. Op hetggbigdri^eï.y "baanbrekend wérk gedaan. Met hart en ziel was (Advertentie) Voor iedere huid en voor iedere beurs is er thans een voortreffelijke Castellazeep. Vooral op warme da gen is het heerlijk als U zich eens extra kunt verfrissen met zo'n geu rig, schuimend stuk Castella. Dege nen, wier huid veel schuim nodig heeft, gebruiken het best de over vloedig schuimende Castella Spécial (32 ct.), terwijl de liefhebsters van de klassieke Castella natuurlijk blij ven genieten van de heerlijke Cas tella Schoonheidszeep (32 ct.) Om nog eens algemeen de aandacht te vestigen op de voortrejfelijke kwaliteit van deze Schoonheidszeep levert Uw winkelier U tijdelijk TWEE stukke.i voor slechts 50 ct. Laat dit bijzonder aanbod vooral niet ongebruikt voorbijgaan'. Iedere vrouw kan mooi zijn, nu Castella bovendien met de nieuwste aanwinst, de onverpakte Bloemen- zeep, een echte merkzeep binnen Uw bereik brengt voor de zéér be scheiden prijs van slechts.20 ct. per stuk! Geniet van de zachte geu ren en de fijne tinten! Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te genie ten van een echte merkzeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost de nieuwe onverpakte Castella Bloemenzeep immers slechts.... 20 ct. per stuk. JJIT HAAR BEDOMPTE en enge noodbehuizing, in de provinciale biblio theek kunnen trekken naar de grootse en aloude Abdy, welke door bouw meester Lussanet stuk voor stuk in oude luister wordt hersteld. LERNPUNT van het nieuwe door de bibliotheek betrokken home, is de schone kapittelzaal, waarvan de hoge zoldering geschraagd wordt door een prachtige gothische hardstenen zuil en die geheel is uitgevoerd in Slavo nisch eiken. Deze kapittelzaal zal voortaan dienst doen als leeszaal en er zullen weinig bibliotheken zijn in Nederland welke de mensen van studie zo'n stemmigsvoi en royaal vertrek kun nen aanbieden. Het provinciaal be stuur heeft diep, zeer diep in de beurs getast om dit resultaat mogelijk te maken. Machtige boekenkasten, gevuld met naslagwerken breken de ruimte in de zaal gelukkig, wat ook het geval is met het overig meubilair- Rijke go belins geven de kille wanden de warmte, welke zij behoeven, terwijl de schitterend gefigureerde spitsboogra- men de achterwand cachet geven. Ademen in deze zaal evenals in de werkkamer van de bibliothecaris, de heer Pieters de middeleeuwen; in de rest van de vertrekken en zolders zijn de nieuwste vindingen van de tech niek benut om het boekenbezit veilig te bergen en gemakkelijk bereikbaar te maken. Naast de kapittelzaal is de vroegere ziekenzaal gesplitst in twee lokalitei ten. De ene moet dienst doen als ves tibule en de andere als uitleenbureau. In de vestibule prijkt ook de vitrine waarin de nieuwste aanwinsten der bibliotheek liggen uitgestald. In Nederland zijn slechts twee pro- yinciale bibliotheken, n.l. de Friese en de Zeeuwse, doch al waren er elf dan zou het voor de andere tien nog moeilijk zijn om te bogen op zo'n waardige en moderne huisvesting als de Zeeuwse thans bekwam. de opening Y^ANDAAG (Dinsdag) heeft de offi ciële opening plaats door de Commissaris der Koningin. Zij zal geschieden in de Statenzaal, waarvoor bij deze gelegenheid het waardevolst bezit der bibliotheek is uitgestald, met uitzondering dan van de Juwelen van madame de Pompa dour. die gestoken in de naar het orl- eineel nagebootste banden te pron ken liggen in de bibliotheek zelve. In de Statenzaal trekt de groep wie- gedrukken van voor 1500. het meeste de aandacht, maar ook de post-incu- nabelen zijn de moeite waard en zeer belangrijk is de collectie oude atlas sen waaronder de meesterwerken van Blaeu en de serie reisbeschrijvingen, waaronder de zeldzame .Toortse der zeevaart" van Dieric Ruyters uit Mid delburg. Tenslotte noemen we de prachtige boeken over natuurlijke historie en de merkwaardige schrijfvoorbeelden j van Roelands: v d Velde en Swaef. Deze expositie enig in haar soort, is Woensdag, Donderdag en Vrijdag. ook in de avonduren, voor ieder te I bezichtigen. kunstmatige insemmaiwl men slechts deze twee^ zxnviV, iAksa natuurlijk waren er nog veel meer. die zijn voortdurende aandacht hadden. De benoeming van de heer C. J. Bo vee tot adjunct-inspecteur bij de vee- artsenijkundige dienst en plaatsver vangend inspecteur van de volksge zondheid. enkele maanden geleden, mag bewijzen dat zijn werk de waar dering kreeg die het verdiende en dat men een belangrijke zorg op het ge bied van de volksgezondheid bij hem in goede handen wist. Zelden was hem iets teveel. Meer dan eens zagen we hem vermoeid op vergaderingen verschijnen en dikwijls was zijn dagtaak dan nóg niet ten einde. PAARDENSPORT TT/AT hij voor de paardensport neeft gedaan, zal altijd genoemd moe ten blijven. De heer Bovée was voor zitter van de Stichting Renbaan Kijk in de Pot te Bergen op Zoom en van de West-Brabantse Harddraverij en Concours-Hippique Vereniging. De laatste heeft hij jarenlang met gro te toewijding geleid. Enkele maanden geleden nog mocht hij, bij het gou den jubileum als voorzitter achter de feesttafel zitten. Hij was ook be stuurslid van de K.N.P. te Bergen op Zoom. Het hoeft amper gezegd, dat de heer Bovée veel vrienden had en dat zijn plotseling verscheiden een leemte brengt op meer dan één ge bied. De plechtige uitvaartdienst wordt morgen Woensdag, om 10 uur gehou den in de kerk van de H. Maagd te Bergen op Zoom, waarna de begrafe nis plaats vindt op het R.K. kerk hof aan de Wouwseweg. Saldowinst f 288.628.87 QP de grote terugslag in alle tex- tielsectoren, gedurende het twee de halfjaar 1951 en de teleurstellen de. onverschillige houding van de be treffende Nederlandse Overheids-m- stanties tegenover deze industrie die de enige in eigen land geteelde vezels bewerkt en verwerkt, volgde ook voor de Nederlandse Vlasspinnerij te Til burg een redelijk herstel. De produc tie in 1952 was, naar in het jaarver slag wordt opgemerkt, weliswaar la ger dan in voorgaande jaren de om zet nam echter toe. Hetgeen een ver mindering der voorraden tot gevolg had. In het vorige overzicht wees de di rectie bereids op de toenemende be lemmeringen van de export als ge volg van allerlei beschermende maat regelen, die door de importerende landen werden genomen ten oate \an de inheemse industrie. Thans dient bier nog aan te worden toegevoegd, dat sommige landen door subsidie en exportpremies aan de eigen vlasteelt en vlasspinnerij, de laatste in de ge legenheid stelt te exporteren tegen zen, die voor andere verliesgevend zijn Bovendien wordt in die landen de vlasspinnerij op eigen bodem nog beschermd door hoge invoerrechten. De resultaten-rekening over 1952 sluit met een voordelig saldo van f 288.628.87 (v j. f 281.971.(0' Voor gesteld wordt aan de reserve diverse belangen f 160.000 toe te voegen en alzo te brengen op f 795.000 de sta- tuaire reserve oeloopt f 335.000. De balans per 31 Jan. 1953 wijst een eindbedrag aan van f 5.577 803.13 De vorderingen bedragen f 2 132 444 60 de schulden f 1,146.819.31 Winst ter uitkering f 130.000. He> mverdeeld winstsaldo ad f 5195.65 w it overge boekt op nieuwe rekening. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 30 Juni 1.1. besloten heeft op grond van artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verlenen aan het be stuur van de Ned. Herv. School aan de Zuidsingel, tot het aanschaffen van leermiddelen voor het gewoon- en voortgezet gewoon lager onderwijs, zomede voor het vak handenarbeid van het voortgezet gewoon lager on derwijs. 322-0 Middelburg, 10 Juli 1953. Burgemeester en wethouders voorn., N. Bolkestein, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris, BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 30 Juni 1953 besloten heeft aan het bestuur van de Ver eniging" Christelijke Burgerschool, medewerking te verlener, tot de ver bouw van het schoolgebouw aan de Singelstraat t.b.v. de Ulo-school. Middelburg, 10 Juli 1953. Burgemeester en wethouders voorn., N. Bolkestein, burgemeester J. Ph. Koene, secretaris. 321-0 BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 30 Juni j.l. besloten heeft, op grond van artikel 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1x20. medewerking te verienenaa n de Ver eniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Gereformeerde Grond slag, tot het aanschaffen van school- meubelen i.v.m. toename van het aan tal leerlingen en van werkbanken ep -tafels en materialen voor het vak handenarbeid. Middelburg, 10 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders voor noemd. 350-O N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. CONCERT OP DE DAM Zondag j.l. gaf het Middelburgs Mannenkoor een concert op de Dam onder leiding van zijn zeer bekwame dirigent de heer Jan Kuiler. Het programma bevatte een 15-tal nummers van Nageli, Mozart. Brown, Schubert Impalof en Diepenbiock, van welke nummers ..Nobody Knows" en ,Die zwölf Rauber" ons het meest konden bekoren, terwijl ook de an dere liederen eminent goed werden gezongen. Derl v. d. Werf oogstte veel succes met zijn baritonsoli. Hij beschikt over een prachtig vol geluid met mooie voordracht, en een beroepszanger zou zijn soli niet hebben kunnen verbete ren. Een talrijk publiek was aanwe zig en uitte zijn dank door een veel- vuli'e applaus. Schn. FIETSEN WERDEN GESTOLEN Het afgelopen weekeinde zijn op de Markt enkele sportfietsen gestolen. Zij stonden onbeheerd en met op slót voor een café en de bezoekers, die enkele uren binnen waren geweest, konden 's avonds naar hun karretje fluiten. Het is dus zaak. dat niemand vooral des avonds zijn fiets bui ten laat staan en bovendien, dat ieder ervoor zorgt dat zijn tweewieler op slot is. Hansweert PRACHTIG GESLAAGD OPEN LUCHTSPEL Evenals vorig jaar trok ook nu de heropvoering van het openluchtspel „In 't Witte Paard" een enorme be langstelling. Was het weer op Don derdagavond nu wel niet bijzonder aangenaam dit was Zaterdagavond wel het geval. Bladstil was het in de tuin van „Scheldegalm" die als het ware in een sprookjestuin was omge toverd met zijn keurige decors en schitterende verlichting. Groot was weer het succes dat „Scheldegalm" boekte met deze be roemd geworden opvoering. De zeld zame acteurs en actrices waarover deze vereniging beschikt zijn tot ver buiten de dorpsgrenzen bekend, te meer nog nu dit gezelschap nog ge ëscorteerd werd door een twaalftal lieftallige dames, met hun dans en zang. Bovendien werd het geheel be geleid en opgevrolijkt door een Al- pen-Boerenkapel. Directeur C. J. J. Olie. onder wiens leiding alles tot stand kwam, oogstte bij het slot een donderend applaus. DRIE IN EEN WEEK Bij de politie alhier werd binnen een week tijds de aangifte gedaan van vermissing van drie rijwielen. Men zij dus gewaarschuwd. (Advertentie' in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend nmhtilopl uan toAnr DRIJVENDE EENDEN WONING In de vest bij de Middensluis is door de gemeente een keurige drij vende eendenwoning geplaatst, waar van de bewoner dit hoekje van het wandelpark zeker wat meer fleur en levendigheid zullen geven. Een idéé, dat voor uitbreiding vatbaar is! BURGERLIJKE STAND Gehuwd: A. Dees 29 j. en J. v. Es 22 j. Jan Kramer 28 j. en J. Riemens 23 j. P. v. d. Peyl 24 j. en A. Oppe neer 24 j. Geboren: Laura dv J. Fraanje- Boers, Wilhelmina dv P. de Jager- Otte. Pietejnella dv G. Wijngaarde-v. Boven. Johan zv A. Lensen-v. d. Hooft Tanneke dv J. v. Doeselaar-de Pooter, Johannes zv J. Missu-Dieleman. Jan na dv P. Verhage-den Toom, Jacob zv J. Goossen-Scheele. Jacobus zv J. de Jonge-Haak. Overleden: Cath. Romijnsen 72 j. Philippine AUTO MET KALVEREN IN BESLAG GENOMEN Surveillerende ambtenaren hebben in de nacht een goede slag geslagen. In de St. Albertpolder kwamen ze een auto tegen, waarin 14 kalveren gela den waren bestemd voor België. Dit vetpotje was wel de moeite waard om even mee te nemen naar Philippine. Van de chauffeur was niets meer te zien. Die had al bijtijds de benen genomen, na eerst toch t.og de auto (een Belgische) onklaar ge maakt te hebben. Daar dit gehele gevalletje, auto en beestjes, met ambtenaren-kracht ver voerd moest worden was dit wel een attractie voor onze jeugd. Sas van Gent met haar koorddansnummer en Hella Hodgimi met haar balanceerkunst oogstten eveneens veel applaus. Tenslotte was er het zeer spectacu laire optreden van de Timenon troupe van 11 Marokkaanse springers en piramidebouwers, hetwelk een goed slotnummer werd. BELGEN WERDEN NEDER. LANDERS De wijziging van artikel 2 van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap bij de wet van 15 Mei 1953, Stbl. no. 233, heeft tot gevolg ge had, dat in deze gemeente 121 perso nen van Belgische nationaliteit de Nederlandse nationaliteit hebben ge kregen. WIGWAM UITZENDING Op uitnodiging van de K.R.O. zal een jeugdgroep uit onze gemeente Zaterdag 8 Aug. een Wigwam-uitzen ding verzorgen in de studio te Hil versum (rechtstreekse uitzending). De muzikale omlijsting geschiedt wederom door „Die Trekkers", onder leiding van de heer E. P. v. Assche. Uitgevoerd zal worden een zomer- programma, dat is samengesteld door kapelaan H. v. Beek. De Sasse jon geren schijnen bij de radiomensen wel in de smaak te vallen. V ogelwaurde GESLAAGDE VOORSTELLING CIRCUS GéANT Degenen, die de enige voorstelling die het circus Géant in Sas gaf, heb ben bezocht, hebben van het begm tot het einde genoten van een pro gramma, dat bij wijlen zulk een adembenemende spanning bracht, dat het applaus eerst opklaterde, als het uitgevoerde nummer reeds enige mi nuten was beëindigd. Dit was o.a. het geval, toen miss Jonelli in de nok van de tent aan haar tenen en hielen aan de trapéze hing, aldus het doodsgevaar trotse rend en lachend de storm van bijval in ontvangst nam. Wat op het gebied van paarden- dressuur ten beste werd gegeven door mevr. José Strassburger-Mul lens. Otto Schumann, Nadia Houcke en de jeugdige dresseur Willy Mul lens, met hun schat van raspaarden, was een lust voor het oog. The flying Mulattis zorgden voor 'n extra sensatie en Constance Rosseli PLAN VAN UITBREIDING De burgemeester van Vogelwaarde maakt bekend, dat het ontwerp van het plan van uitbreiding in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter secretarie de zer gemeente voor een ieder ter in zage ligt van 11 Juli 1953 tot en met 8 Augustus 1953. en dat belangheb benden hun bezwaren tegen het ont werp kunnen inbrengen bij de ge- gemeenteraad. Vogelwaarde, 10 Juli 1953. De burgemeester voorn., F. A. Hendrikse Boringen in de ISoorder Kempen L)E Turnhoutse gemeenteraad neeft zich in zijn laatste zitting oezig gehouden met het olieprobleem in de Kempen Aanleiding waartoe was de aanvraag van twee wereldfirma s tot onderzoek en eventueel tot exploitatie van een olieconcessie over een opper vlakte van 107 000 ha. in de Noorder kempen De lijn wordt gelrokken van Baarle Hertoa 'toren) tot Turnnout «toren van het H. Hart) om verder Oostwaarts af te wijken tot de toren der kerk van Hechtel (Limburg). Bij de proefboring die te Turnnout plaatsvond voor rekening van de stad en van hei Nationaal Instituut voor de Steenkolennijverheid. heeft men op 1000 50 meter diepte de steen K«>'en- laag aangetroffen waarvan d.e "--"'logi sche dienst van België voorzien nad. dat zii op en duizendtal meters diep te zou liggen. Dwars door modier en water DEHALVE EEN goede gds, dient men in het Verdronlen Land van Saeftinge ook geiu; te heb ben. Het tij is wel na te -ekenen, doch het water heeft rare gillen en een geul welke men de eie keer wel kan oversteken, blijkt e«n vol gende maal ondoorwaadbaar zodat hele vierkante kilometers van de schorren onbereikbaar blijven Waar we de vorige week zijl blij ven steken (in de „Ijskelder") bleek het water nu laag genoeg te zijr. om de andere zijde te bereiken. We miak- ten n.l. nóg een oriëntatietocht, w>ar- aan ook de bedrijfscontroleur van de N.A.K., de heer J. Heyens, deel mm. Het moet voor een deskundige op landbouwgebied een temptatie zin, zo'n drieduizend hectaren vruchtbair land braak te zien liggen. Op het kaartje ziet men de dijk tus sen de Brugschen Polder en de Leys- polder. Waar deze aan de vroegere zeedijk uitkomt, daar is het punt, dat men met een betrouwbare gids kan bereiken. Het kost evenwel veel moei te en inspanning. Wie ooit eens aan de Ijskelder geweest is en het daar liggende kleine eilandje heeft beklom men, mag in de waan verkeren, dat hij de schorren van Saeftingen nu wel verkend heeft. BEVELAND VOOR 'T GRIJPEN lyiAAR ALS MEN dan nog zo'n kilo- meter of vier moet doortrekken, en steeds meer brede geulen ont dekt, welke doorwaad moeten worden, begint men wel te beseffen, dat de ver rassingen van het verdronken land vele zijn. Als onze gids niet kordaat en zon der aarzeling het water was ingestapt, zou geen van zijn „volgelingen" het gewaagd hebben. Achter hem aan schuivend, met de zware laarzen schuifelend over de on zichtbare bodem, trachten we de over zijde te bereiken. Wie even blijft staan, voelt zich wegzakken in de we ke grond en de toch altijd vrij sterke stroom doet de rest om hem het even wicht te ontnemen. Er lopen natuur lijk diverse laarzen vol water; alleen de gids blijft droog en hij is misschien de enige die in werkelijkheid geen ziertje last heeft van zenuwen. Door het Zeehondengat en het gat van Ciliaan bereiken wedan de Schel de. De Krabbendijkseweg is als het ware voor het grijpen en het dorp Ril land is stukken dichter bij dan Graauw, welke kerktoren we ver ach ter ons zien. Het is vreemd, de toren van Graauw in het Zuiden te zien. De dijk. de hui dige kustlijn van Zeeuwsch-Vlaande- ren, is een verre wazige streep. Veel tijd om daar naar te kijken, heeft men overigens niet, want op de meeste plaatsen betekent blijven staan; wegzakken in de modder. De tocht terug is stukken zwaarder. Als ge door de vette slik zwoegt en dan tot drie, vier keer toe in een ge vaarlijke plek geraakt, waar ge tot 't middel dreigt weg te zakken, zodat ge weer omwegen van honderden me ters moet maken, langs slikken waar ge „slechts" tot aan de knieën weg zinkt, lijkt het, alsof er nimmer een juister ogenblik kan bestaan om in 'n n-'» -«-">1 te gaan liggen en een gla bier te drinken. GEEN TWIJFEL OVER RIJPHEID DEHALVE DE MODDER zuivere klei ziet men in de schorren ook reeds wat zand. Niet veel; slechts juist merkbaar. Een begin van de overrijpheid? Als schorren een bouwvoor van 12 tot 15 c.m. hebben, (een laag klei van deze dikte dus), kan er gesproken wor den van rijpheid der gronden. Komt daar echter een laagje zand van 2 tot 3 centimeter op, dan is de waarde van de bouwvoor verdwenen. Dan zijn de schorren overrijp. Zo ver is het nog niet in het Land van Saeftinge. Maar wie zal zeggen, hoe lang het nog duurt? Eén ding staat vhst: als na verloop van tiid het zand de klei waardeloos heeft gemaakt, heeft Nederland een kans gemist, wel ke het naeselacht ons steeds bal blij ven verwijten. Enorme keileem- transporteur DIJ de dichting van het beruchte gat bij Schelphoek op Schouwen- Duiveland zal gebruik worden ge maakt van een enorme keileemtran- sporteur, die indertijd dienst heeft gedaan bij de Zuiderzeewerken. Het gevaarte, dat op het ogenblik in de haven te Vlissingen ligt, bestaat uit twee pontons van 50 meter leng te en 8 meter breedte aan elkaar ver bonden door een 30 meter hoge op bouw. Onder deze bouw. dus tussen de twee pontons door. kan een lich ter met keileem varen. Aan de op bouw bevindt zich een 35 m. lange arm met een grijper, die 8 ton kei leem kan opnemen. Langs de arm wordt de grijper gereden naar de plaats waar gestort moet worden. Vier dekschuiten zijn nodig ge weest om de onderdelen van de tran sporteur van de oever naar Vlissin gen te vervoeren en de montage zal on geveer een maand ln beslag nemen. Daar het gevaarte te groot is voor de Zeeuwse kanalen, zal het over zee naar Schouwen worden gesleept. ANTWERPEN. Kon. Nederl. Schouk- burg 8 uur: Komediantenrevue 1953 TERiNEUZEN. Luxor 8 uur: Ellen. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: Klaar voor de actie. GORS Grand: Verboden huwelijk. MIDDELBURG. Electro: Parasieten der wereldstad. VLISSINGEN. Alhambra: Kon Tiki. Luxor: De ranch cTer verdoemden. R.K, Verenigingsgebouw: vergadering Vriendenkring ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Ellen. OOSTBURG. Ledel 8 uur: Van een bruiloft komt een bruiloft. SAS VAN GENT. - Olympia-theater. 8 uur: Klaar voor de actie. AXEL Centrum 20 uur: Willy en Joe in Tokio. MIDDELBURG. Electro: Parasieten der wereldstad. VT ISSINGEN - Alhambra- Kon Tiki. Luxor- De ranch der verdoemden. R.K. Verenigingsgebouw: vergadering St. Vincentiusvereniging. JN Den Bosc groots en beuren in he Bond van de zilveren jubii „De Wonderb LJet feest zal ginnen me van de jubilei kampioenen dingen naai* Om 2 uur bej feest met een eens in het sf neelclubs zulle opvoeren, muz uitvoeringen volksdansgroep ren en zo mee spelen op de van het sportj bezoekers al w ten zal zijn. Om half vij stadion zelf Wonderboom" Bij de vierin K.A.B. zich op dat de Bond beiders zelf is, zinnen van de worden daaror de feestviering kent, dat de gens actief aar nemen, terwijl kinderen genoc te vieren. Zo door niet min( gespeeld worde sonen het spel Jan Naaykens, spel, zat al heid, dat hij t ven over de h voor de openli torie zich voor Het décor voor Plan van P LIET „Prins Be zo deelt ontworpen om te de kunst in het ie leven weer nemen, die zij v De vraag is n mogelijk zou zi beeldende kunst' te steunen, het stellen, door mi( volwaardige schaffen tegen e Besprekingen met deskundige naarsorganisatie. langstelling aan Uiteraard veri voering van eer grote voorberei moet staan dat mogelijk wordt schilderij en het male functie te vrije wisselwerl de kunstenaar bliek, aldus Fonds. J_|ET ONLANi maandblad dichter Martin Haan N.V. te l fraai portret oj Heteroge DEU REDACT! bestaande i en Bert Voet< werk gedaan d gen op te nem van belang zij heterogeen ge: net woord kw niet weg, dat de verschillen! overzichten ee v°rmen van o Nijhoffs oeuvrs daar duistere p houding tot he den we nerger Het is trouwen ze uitgave he Nijhoff nog n zullen toekom hun taak ver; de rijke verzi hier bijeen ge LIET BOEK gedichten

de Stem | 1953 | | pagina 2