Egypte verwerpt Brits ultimatum z schap ALARMTOESTAND NA TWEE INCIDENTEN Prins Bernhard reikt Zilveren Anjers uit CONCESSIES VAN RHEE? Ruim 12 proc. voor afzonder lijke R.K. lijsten Vijf geestelijken in arrest Favoriet van de Tour uitgeschakeld Auf Wiedersehen! zei Hugo Koblet door ribbreuk lor de Tour Engelse soldaat gedood en een vermist Franse vrees lm Korea-Bestand Dat gejank van U. Conferentie van de „Grote Drie" RODE-KRUIS- ESTAFETTE GOEDE PRIJS IN ENGELAND 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND plastiek RKTEN De drie ministers: Nederlands meisje in Amerika vermoord „Laat de Engelsen maar beginnen koel weer KOREA Raadsstembus in percentages Meer dan 6 procent van de kiezers bleef thuis Invalide kinderen naar zomerkamp OPNIEUW DE ZAAK FINALY Nog 12 Nederlanders in ziekenhuis Een scherpe bocht... een witte steen... een val In de ontbijtzaal Twee vliegerofficieren rijden op trailer Reddingboot niet dochter I ten 93e JAARGANG No. 20773 UHgavei Nw V. Titgevers Mij. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag Bureaux: Bre a, Reigerstraat 16, Tel. Redactie 81. nistratie: 8778. - Verantwoordelijk H - BtA.L'veercau"en. Abonnementsprijs bij c of>r kwarlaai. per post vooruitbetalifë 1 5.45 pe hil nipl nnst a 1 c. oor (uitsluitend bij met-post f®!15' .p ,d9 incasso wordt berekend besten.) f 1.42 'n«5S°postrelt no. 278841. L<osse numpcrs 13 ci. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 14 JULI 1953 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 030 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de ^^TTilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) [kien- en achterli- J succesvol ingrijpen. lek van der Brink, 1 Sparta's gevaarlijk- j-Benningshof, wierp bucces in de strijd. |bijna alles in het vel Wille als Land seer kalme eerste op de voorgrond loster, die wel het de, benutte na wat Iterdamse aanvallen ]en door Couwenhove voorzet, die een [sloot, was juist bui- I Landman om op af- Iderschept ie kunnen [parta's keeper heen Ij min. de bal in het I .C.H. nog meer ver- diepe passes moest nsie alle zeilen bij- opstellen der Haar veel beter dan dat vas dan ook vrij on- |.a 19 min. de gelijk- Van Ede nam op ■hop en met een zui- prkte Benningshof de (1—1). Nadien heeft lan alles geprobeerd, lan de aanval niet zo ïrieus aan winst ge len. Deze kans was Toasten alser geen Jitaan. Zo snel konden Is of Koster niet zijn, 1 situatie. Alleen, of in [werking met Land- [de stand gelijk, een nigend resultaat waar- Verhouding juist werd 8 3 1 2 7 13-8 6 2 3 1 7 8.7 6 2 2 2 6 11-8 6 1 2 3 4 10-19 een voorlopig comité in, met vooraanstaan de wereld van litera- industrie en sport, ngezetenen van Eind- ebben. Dit heeft zich •ld een eveneens „De titelde plastiek van de Ben Guntenaar een in een Noordbrabant- .ls voorlopige keuze is illebrord genoemd. vedstrjiden te tostburg e Wielersportvereniging ardagmiddag 15 Augus- an tot het houden van trijd op het Kroonwijk- edstrijd staat open voor iieuwelingen over 100 0 Juli. mdustrieoelling dame Moutot 83.10, id. ucunda 83.10. idem afw. ssen: (28 ton) 50.40 w. 45 Zwart bessen em afw. 55, Frambozen 100 kilo; Gewone vei- Prmcessebonen 93135 naxxxxx 85—107, Mad. KersenKlerken 70 nes 75. Krieken 5971 Markiezen 78115, erder 68—92. Hollanders Zwarte 82-92, Mierlose I, Vleeskersen 63—71.1 04. Zure morellen 41. Wilhelminakers 65. Ci- Abesse de oMulon 68. Jailing Promise 120199 170 Hornet 61—150. Lo- 1. Rode bessen: Fay's 7. Jonkheer van Tets 49. 1731. Kruisbessen 16 Yellow Transparant val kiloGroentenEerste- 12—17, drielingen 4—8. Doperwten 40. Uien 11. -15. Gele bonen 4. Savoye ten 1859. alles per kilo —39. Krojsla 7V2, Kom- 22 Kroten 8V2. 7H. 11 Jui. Op de pluini- heden werden aange- 7.520 stuks. Prijzen: kip- 1.451.50, kippen (gekO tte jonge hanen, boven ht 1.95—2.00; gekleurde boven 1 kilo gewicht' ;Is per kilo levend gew 003,00 per stuk; konij- per kilo levend gewicht -5 00 per stuk. n: groter aanvoer van e hanen. Kippen flauwe agere prijzen Jonge ha- voor export, handel r0" doch iets lagere prijzen, oer van konijnen kalm® jeenkomst te Boedapest an het Hongaarse voet- tockholm, waar met 4-3 werd gewonnen, ver- xegleider, dat Hongarije zal beschikbaar stellen A-elftal, dat 21 Oct. te Engeland speelt. schouwers brachten op van het internationale ique te Aken de win- grote dressuurprijs", de or H. St. Cyr met zijn loed „Juli" een harte- nze landgenoot L. van eindigde met „Sara- ierde plaats met waar- ago heeft het Spaanse n 2-1 overwinning be- F\E DRIE MINISTERS van Frank- rijk, Engeland en de V.S. hebben gisteren tijdens hun besprekingen te Washington, Korea en Indo-China aan de orde gebx-acht. Bidault sprak daar bij de vrees uit. dat Frankrijk in een uiterst moeilijke situatie zou worden geplaatst indien een bestand in Ko rea zou leiden tot het verleggen van de communistische militaire druk van Korea naar Indo-China. Later op de avond zouden de mi nisters de besprekingen hervatten over Duitsland, de E.V.G. en de mo gelijkheid van een bijeenkomst van de staatshoofden van Amerika, En geland, Franki-ijk en de Sovjet-Unie. TN Salt Lake City (V.S.) is Zaterdag de 22-jarige. uit Nederland afkom- Sliercndregt van het le- stigc mej. R. ven beroofd. Achter het huls van de tandarts waar zij als dienstbode werkte is zij, naar de politie aanneemt, met een jachtmes doodgestoken. Mej. Slierendregt, die lid is van de kerk van de Heiligen der Laatste Da gen (Mormonenkerk) is twee en een half jaar geleden naar Salt Lake City vertrokken. TN EGYPTE is gisteren de alarmtoestand afgekondigd, zodra een ultimatum van het Engelse leger door de Egyptische regering was verworpen. De spanning is gegroeid nadat zich in de afgelopen dagen twee incidenten hadden voorgedaan. Zater dag werd een Britse soldaat te Ismaila getroffen door twee scho ten van een onbekende aanvaller. Hij werd zo ernstig gewond dat hij Zondag overleed. Bovendien wordt de Britse soldaat Ridgen sinds Donderdag jl. te Ismaila vermist. Het Britse leger had nu een ultimatum uitgevaardigd, ondertekend door brigade generaal Gordon, waarin de terugvoering van Ridgen wordt ge- eist. Dit ultimatum, dat gisterenochtend om 9 uur afliep, is door Egypte verworpen. FRANKRIJK zal binncnkoi't oen nieuw geldstuk ter waarde van 100 francs rijk zijn. De nikkelen 10 fres. gaat uit de circulatie. DE DUITSE GENERAAL von Falken- horst, eertijds opperbevelhebber in Noorwegen en in 1946 veroordeeld tot 20 jaar, is vrijgelaten. Hij ljjdt aan een hartkwaal. "een VXEB.K3TETI m Zwolle heeft kans gezien om in een jaar tijds 16 mille uit een brandkast te halen in haar werkhuis. Bij haar thuis werd nog 2400 gulden teruggevonden. BURGEMEESTER REUTER van West- Berlijn heeft in een andere, naar zijn oordeel „niet meer af te wijzen" vorm het door Amerika aan Oost-Duitsland gedane voedsel-voorstel herhaald. VIETNAM heeft in een nota te ken nen gegeven bereid te zijn met Frankrijk te onderhandelen over gro tere onafhankelijkheid. PEARSON heeft meegedeeld, dat hij niet van plan was om op voorstel van Nehroe de Assemblée onmiddellijk bijeen te x-oepen. Hij verwacht wel een bijeenroeping, zodra een Bestand ge tekend is. DE PRIJS van benzine is in ons land ingaande gisteren verhoogd met 70 cent per honderd liter. Petroleum werd 75 ets. per 100 liter duurder, GIBRALTAR zal niet worden overge dragen aan de Noord-Atlantische Ver- dragsorganisatie, aldus Selwyn Lloyd Britse Minister van Staat voor buiten landse aangelegenheden. DE REGERING zal een studiecorn- missie instellen, die tot taak zal krij gen een aanvaardbare regeling te ma ken voor aanbestedingen. DOND 9 uur gisterochtend steeg de spanning, niet alleen in Ismaila, maar in geheel Egypte. Reeds Zondag had de Egyptische ministei-, majoor Salem, tegenover de pei-s verklaard: „Geen enkel land heeft zijn vrijheid zonder bloedvergieten gekregen. Wij vei-langen ernaar dit bloed te zien. Laat de Engelsen morgenochtend om 9 uur maar beginnen". Direct na het verstrijken van het ultimatum verhindex-den Egyptische jongelui Egyptische arbeiders de Brit se kampen te betreden voor het ver- ï'ichten van hun dagelijks werk. Even buiten de Britse militaire zone richt ten Egyptische troepen een wegver sperring op. Nadat gisteren de alarmtoestand in Egypte was afgekondigd, werd ma joor Salem iets gematigder in zijn uit- spi-aken. Hij richtte zich in een radio rede tot het volk om mee te delen, dat het uur van de strijd nog niet geko men was. Hij waarschuwde voor een ongeorganiseerde strijd tegen de Brit ten. Hij zei dat de regering afwacht, welke maatregelen de Britten zullen nemen. „Als de tijd daar is, zijn wij bereid duizenden levens op te offe- ren". „Vandaag", zo zei Salem, „wordt te Washington een conferentie gehou den om middelen te vinden ter oplos sing van de Egyptische kwestie. De Britten trachten dit gesprek te be- invloeden door ons te dreigen". Generaal Naguib weigerde de Brit se zaakgelastigde Robert Hankey te ontvangen, toen die om een onderhoud vei'zocht. Hij verwees hem naar de minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Fawzy, met wie Hankey de ontwikkeling te Ismaila besprak. DRIE BESLUITEN V/OLGENS Londense politieke krin- gen nam het Britse kabinet Maan dagochtend de drie volgende beslui ten: 1. maati'egelen zouden worden ge troffen om de kanaalzone, inclusief Ismaila, geheel te isoleren; 2. generaal Sir Francis Festing, Brits bevelhebber in Egypte, zou opge- di-agen zijn alle aanvallen van Egyptenaren in de zone met ge weld te beantwoorden; 3. de Britse militaire politie zou op dracht hebben gekregen huiszoe king te verrichten om de vermiste soldaat op te spoi-en. Volgens een Brits woordvoerder hebben de Britse maatregelen slechts ten doel de verdwijning van nog meer Britten te voorkomen. Ismaila is nu voor de Britse militairen tot verboden gebied verklaard. De uitvoering van het ultimatum hield verschillende maati-egelen in. Naast een krachtig protest van de Britse ambassade bij de Egyptische re gering, werden maatregelen genomen om alle verkeer van en naar Ismaila te onderzoeken. Het cordon van Brit se troepen rond de stad werd ver sterkt en er wei'den speciale controle posten ingericht. Ook het uitgaande spoorwegverkeer van Ismaila staat onder streng toezicht. De politie te Cairo is verstei'kt en patrouilleert door de straten. In di plomatieke kringen in Londen vrees de men Maandagavond, dat Egypte en Engeland wellicht op het punt ston den tei-ug te keren tot de strijd die verleden jaar oplaaide tussen het Britse garnizoen en Egyptische gue- rillastrijders. In de loop van de dag werd het spoorwegverkeer tussen de kanaalzo ne en de Nijldelta gestaakt, omdat de Egyptische autoriteiten weigerden de treinen door Britse militaii-en te laten doorzoeken. Onderhandelingen had den tot gevolg, dat het verkeer spoe dig kon worden hervat. Beledigd raadslid w LIET P.v.a.dA.-raadslid W. Midden- dorp te Rcnkum heeft bedankt als lid van de gemeenteraad, omdat hjj zich beledigd acht door een uitlating van de burgemeester van Renkum, mr. D. Matzer van Bloois. die in een raadsvergadering bij de aankoop van bouwterrein tegen de heer Midden dorp zeide: „Dat gejank van u begint mij te vervelen". Later had de burgemeester in een persoonlijk onderhoud zijn excuus ge maakt, maar hij zeide zich nog te willen beraden of hij dit ook in het openbaar zou doen, zo vermeldt een open brief van de heer Middendorp. Toen de rehabilitatie in de raadsver gadering van 17 Juni uitbleef, stond het besluit van de heer Middendorp vast. Woensdagavond zal de gemeente raad weer vergaderen. Welke bijeen komst te Renkum met de nodige spanning tegemoet wordt gezien. OP ZIJN HANDEN heeft de 28- jarige circusartist Etienne Mar- chesi een wandeling gemaakt van 210 km. van Dyon naar Besangon. Hij deed er 20 dagen over. Per uur liep hij een km. JOHN CHRISTIE, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, en die ter dood veroordeeld is wegens de moord op zijn vrouw, zal geen gra tie krijgen, aldus de Britse minister van Binnenlandse Zaken Sir David Maxwell Fyfe. Woensdag wordt Chris tie terecht gesteld. DE B.N.A., Bond van Ned. Architec ten en de Raad van Bestuur Bouwbe drijf hebben een brief aan alle Neder landse gemeenteraden gestuurd met het verzoek de gemeentelijke bouw activiteit zoveel mogelijk te beper ken. ZWAKKE NOODSEINEN zijn opge vangen uit het gebied, waar de Dou glas DC-6 van de Transocean Air Li nes wordt vermist. Ook zijn er olie vlekken waargenomen en er is een reddingvlot opgepikt. CA.SSIANUS. de heilige martelaar, is uitgeroepen tot patroon van de steno grafen. Hij was een meester in het weergeven van woorden en zinnen oor korte tekens. Hij werd door zijn stift dooci§esto^en met schrijf- avondWSenVaChtlng t0t hCden- Wisiselende bewolking met en- kraohtG Mati«c' 'Üdelijk en wi T ",nd '"«en Zuid-West en West. Koel weer. ■u,,H„naaaS:i Zon ""der 20.55 uur. 7on ünoier uur' Morgen: Zon op 4.37 uur. j,aan op \za le Berg-étappe in de Tour dramatisch verlopen rjE EERSTE berg-etappe in de Ronde van Fi'ankrijk, giste ren verreden van Pau naai- Cau- terets (103 k.m.) heeft een drama tisch verloop gehad. De jonge Fransman Buchaille reed tijdens de afdaling van de Col d'Aubis- que in een ravijn en volgde daar mede het sinistere voorbeeld van Wim van Est in 1951. De jonge kerel liep wonderlijk genoeg slechts vleeswonden op. Ook Hugo Koblet maakte een val. Hij liep een rib-fractuur op, en wei-d op zijn beurt voor het verdere meerijden uitgeschakeld. Mèt hem verdween dus kansheb ber nummer één'uit de strijd. De Nederlanders brachten het er allen heelhuids af en arriveerden bin nen de gestelde tijdslimiet aan het eindpunt. Woutje Wagtmans was de beste landgenoot; hij reed keurig en behield zijn 2e plaats in het algemeen klassement. De ze ven anderen daalden in de rang schikking of handhaafden zich. Men mag zeggen, dat zij het er in de le bergrit goed hebben afge bracht. VOLANG de hangende kwesties niet definitief geregeld zijn, moeten onze vrienden tevreden zijn met de inhoud van het gemeenschappelijk communiqué". Dit verklaarde presi dent Rhee van Zuid-Korea met be trekking tot het communiqué, dat hij samen met Robertson heeft uitgege ven. De volledige bestandsdelegaties zijn gisteren tweemaal bijeen geweest. Een verklaring werd naderhand niet af gelegd. De „New York Times" wist gisteren mee te delen, dat Rhee „verstrekken de concessies" aan Amerika heeft ge daan, die niet zullen wox-den bekend gemaakt, omdat Rhee daardoor in verlegenheid zou komen. CHINESE AANVAL nr-RlCHTEN die gisteravond te van een aanval, 'aie bobi" jueeraken 25.000 Chinezen zou zijn ingezet ten Oosten van de sluipschuttersbergkam en ten Westen van de rivier de Poekhan. Hét zouden twee Chinese divisies zijn, die een aanval waren be gonnen over een front van meer dan 25 k.m. Een „snapshot van de „Grote Drie tijdens een vriendschappelijke bijeen komst in Washington bij President Eisenhower. Wij zien hier President Eisenhower, John F. Dulles, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en de plaatsvervangende Minister van Buitenlandse Za ken van Engeland, Lord Salisbury. 'JAVAALF HELPSTERS van het Ro de Kruis corps zullen vandaag een zeer verantwoordelijke estafette uit voeren om 57 invalide kinderen te brengen naar het zomerkamp van „Het vierde Prinsekind" by Tilburg. Slechts de allerernstigste patiëntjes worden per ambulance of npr ïnxp- trein of per bus en worden dan op de knooppunten opgevangen door er varen helpsters van de plaatselijke Rode Kruiscolonnes, die de jeugdige kampeerders weer naar een volgend station brengen, totdat ze in Lage- Mierde bij Tilburg aankomen. DE Franse politie heeft te Bordeaux I met deze kwestie ondervraagd, o.w. ,i l. verscheidene geestelijken en klooster- vjjf Baskische katholieke geeste-1 -• -- Z. K. H. PRINS BERNHARD heeft Maandagmorgen in het gebouw van de Ned. Handelsmaatschappij aan de Vijzelstraat te Amsterdam enkele zil veren Anjers uitgereikt aan personen, die daarvoor door het Prins Bern- hardfonds waren aangewezen. Op de foto ziet men Prins Bernhard tussen degenen, die de Anjers in ontvangst mochten nemen. Het zijn v.l.n.r. de Z.E. Rector L. W. Linssen, rector van de Jan van Eyck-academie te Maas tricht, Z.K.H., mevr. J, E. van Schen- del-Reesink, die namens de heer J. de Bruyn optrad, mr. B. de Gaay Fortman en de heer A. J. M. Gregoire lijken aangehouden, die ervan be schuldigd worden te hebben meege werkt aan de „ontvoering" van de Joodse oorlogswezen Robert en Gérald Finaly naar Spanje. De kinderen Finaly waren katholiek opgevoed door hun pleegmoeder, na dat hun ouders waren weggevoerd naar een Duits concentratiekamp, waar zij om het leven kwamen. De pleegmoeder weigerde verleden jaar gehoor te geven aan een gerechtelijk bevel om de kinderen over te dragen aan hun Joodse tante. De jongens verdwenen in Februari en werden verleden maand na een overeenkomst tussen Katholieke en Joodse autoriteiten uit Spanje naar Frankrijk teruggebracht. In totaal woi-den 12 personen van medeplichtigheid aan de „ontvoering" verdacht; 23 personen zijn in verband xusters uit Grenoble. De aanrijding in Keulen TN HET ZIEKENHUIS te Keulen be- bevinden zich nog de chauffeur en elf passagiers van de Nederlandse autobus, die Zondag met een koelauto in botsing is gekomen. Geen der Nederlandse slachtoffers verkeert in levensgevaar. De andere gewonden zijn, na be handeling in het ziekenhuis met ta xi's naar Nederland tex-uggebracht. Twee hunner hebben echter de ï-eis naar huis per ambulance-auto ge maakt, namelijk de dames Holst uit Breda, van wie een een been had ge broken. De Duitse leider van dit zie- kentranspoi-t toonde zich verrast over de égards, waarmee de Nederlandse wegge"bx-uikers een ziekenauto behan. delen. De geweigerde tomaten P)E Engelse importeurs, die de ver- leden Woensdag geweigerde en in beslag genomen 150 ton Nederlandse tomaten bestelden, mogen deze thans voor rekening van de Engelse dou ane verkopen. Zaterdag ging de eer ste partij tegen< redelijke prijzei> van de hand. Gisteren liep de prijs in Engeland zelfs op tot 14 shilling per kistje van 12 pounds, twee shilling boven de prijs dus, die door de „tomato and cucum ber marketingboard" als minimum wordt beschouwd om aanvoer van buiten toe te laten. De Engelse aan voeren schijnen iets kleiner te zyn, terwijl de concurrentie van zacht fruit kersen en aardbeien vermindert. Indien de tomatenprijs van gisteren zich in de komende dagen handhaaft, dan zal waarschijnlijk spoedig van Nederlandse officiële zijde het verzoek worden gedaan om dc Engelse grens weer voor Nederlandse tomaten open te stellen. (Van onze speciale verslaggevers) jl/TOOIE HUGOZo goed als iedereen verwachtte, dat hij de Tour wel zou winnen! Maar daar wachtte ergens op een berg pad van de Pyreneeën een witte steen op hem, een kleine witte steen, die hem ten val zou brengen, die hem voor deze Tour voor goed zou uitschakelen. IWf AANDAGMORGEN ontbeten wij 1 te Pau in dezelfde zaal als de le den van de Zwitserse ploeg. Koblet zat aan het hoofd van d? tafel, tegen over Alex Burtin, de ploegleider, en maakte grapjes met Schar. Meester Hugo gedroeg zich met een aan ach- j teloosheid grenzende onbevangenheid, die al zijn vrienden telkens weer in verbazing brengt. De eerste bergetap pe. een zeer belangrijke, zou begin nen. maar hem schenen geen zorgen te drukken. Hij at, praatte en lachte of hij straks alleen maar een straatje om zou gaan en winkels kijken in het drukke Pau. En tegelijkertijd bestu- desrdo hij ncTvkeurig de finishfoto's van de laatste etappe, Bordeaux-Pau. Bij het heengaan wensten wij hem een goede reis. Koblet was er erkentelijk voor, dat enkele Nederlandse journa listen hem succes toewensten. Hij dankte op hoffelijke wijze en zei vro lijk ..Auf Wiedersehen". Dat was des morgens tien uur. OM DRIE UUR IN DE MIDDAG dat hij ook een verwonding aan het achterhoofd had opgelopen. Hij is naar Cauterets gebracht, waar zijn toestand Maandagavond naar om standigheden bevredigend was. Even tevoren was bij bij de afda ling van de col van de Soulor met een snelheid van zeker 90 k.m. tegen het bruggetje opgevlogen. Huber, zijn ploegmaat, die voortdurend bij hem was, vertelde dat Koblet. toen hij bij het kleine bruggetje was gekomen, plotseling remde. Blijkbaar te laat had hij ontdekt, dat de weg niet rechtdoor liep. Het tegendeel was waar. De bocht was zeker 90 graden scherp. Bij het rem men vloog hij tegen een witte steen op, die daar lag als afscheiding van de weg en tuimelde van zijn fiets. Waarschijnlijk is hij door de grote snelheid by het remmen geslipt. WAAR HET GEBEULDE drie uur in de middag had dat w weerzien plaats. Toen lag Koblet met een dodelijk vermoeid, wit ge zicht, door pijn vertrokken en kreu nend in de auto van onze Zwitserse collega van „Sport" uit Ziirich. Een val bij een bruggetje had een ribbreuk veroorzaakt en een met bloed bevlek te doek achter het hoofd duidde er op, TTET Centraal Bureau voor de AA Statistiek heeft becijferin gen opgesteld met betrekking tot de gemeenteraadsverkiezin gen van Mei en daarbij vergelij kingen getrokken met de ge meenteraadsverkiezingen van 1949. De cijfers hebben betrek king op 939 van de 1011 gemeen ten. In 39 gemeenten wei'd nog niet ge stemd wegens de watei'snood en in 31 gemeenten was de verkiezing reeds klaar bij de candidaatstelling. Voor het totaal van die 939 gemeen ten vermelden we de percentages; R.K. lijsten K.N.P. P.v.d.A. V.V.D. A.R. C.H. Prot. Chr. Coxnbinatie Afz. Prot. Chr. lijsten Ger. Pol. Verb. S. Ger. C.P.N. Verdei-e groeperingen 6.3 procent van het aantal kiezers blijkt verstek te hebben laten gaan. Van het totaal aantal uitgebrachte stemmen (5.223.657) waren er 96.3 pro cent geldig. Bij volmacht is er gestemd voor 122.000 kiezers (51.000 wegens ziekte, 71.000 wegens verblijf elders). 1949 1953 21.3 20.5 il.v 0.6 25.2 28.1 7.6 8.1 8.1 7.4 6.6 6.7 9 6.3 9 0.5 0.6 1.4 1.4 6.9 5.3 9 2.5 even of zijn voetgespen goed zaten, boog zich over zijn stuur, zette met alle kracht aan en suisde door de zig zagbochten omlaag. Van de Ausbique daalt men eei-st 350 meter over een afstand van 8 kilometer. Dat is het beruchte stuk, waar van Est twee jaar geleden in het ravjjn is gestort. Daarna volgt een korte stij ging naar de col van de Soulor, en vervolgens duikt de weg, die verhard is, met hier en daar wat losse steen slag, omlaag met vervaarlijke percen tages, welke op sommige gedeelten de 16 overtreffen. Koblet en Huber, de eerste voor aan, stormden achter de Spanjaard aan. Zij waren vlak bij Arrens, waar de eerste boerderijtjes weer de be woonbaarheid der wereld aankondig den, toen bij kilometei-paal 71 het on geluk de slanke Zwitser achterhaal de. Waarom heeft Koblet zich ver- stuuid? Was het i-oekeloosheid? Wil de hij de achterstand op mannen als Schar en Wagtmans nu eens gaan in halen? Weet hij het zelf wel?.... Eén dode, één zwaar gewonde QP DE GROTE weg Breda-TUhurg is Maandagavond omstreeks 9 uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de le luitenant der Kon. Nederlandse Luchtmacht Muste uit Den Haag het leven heeft gekost, terwijl zijn colle ga, tweede luitenant Felken uit de provincie Groningen, zeer ernstig werd gewond, zodat voor zijn leven wordt gevreesd. Beiden ï-eden op een motor in de richting Tilburg, toen een trailer met oplegger, die op een parkeerplaats had gestaan, begon te rijden. Daarop is de motor, waarschijnlijk bij het passeren, op de trailer ingereden, zij kwam tussen beide voertuigen terecht en zó geweldig was de kracht, waar mee de botsing aankwam, dat de wie len onder de motor werden uitgesla gen. Een der officieren sloeg over de motor heen en kwam op het fietspad terecht. Het was de luitenant Muste, die op slag werd gedood. Zijn collega kwam midden op de weg terecht en werd later in zorgwekkende toestand opgenomen. Een geestelijke, die met een autobus met kinderen, toevallig op de plaats van de ramp aanwezig was, verleen de geestelijke bijstand. De ambulan cedienst en een dokter van het vlieg veld waren spoedig ter plaatse om hulp te bieden. Het stoffelijk overschot en de zwaargewonde zijn later naar het Sint Elizabeth-ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Naar de juiste toe dracht van het ongeval wordt nog een onderzoek ingesteld. LfOBLET had de pas-overgang van de 1700 meter hoge Aubisque be reikt met 5',i minuut achterstand op de lenige Lex-ono, een bergbeklimmer par excellence, maar een lid van de Spaanse ploeg, welke in het pei'soon- lijk klassement ergens onderaan zit. Tegelijk met Koblet kwam Huber mee. Die achterstand op Lerono baar de Koblet, de man. die even snel daalt als de gi-ote specialist Magni. zo niet sneller, geen zorgen. Hij voelde eens "N CISTERENMIDDAG passeerde te Ro'ttei'dam de Duitse redding boot ..Bremen". Deze boot is bij wijze van proef uitgerust met een kleine boot, wegende andei'halve ton. lang vijf meter bij een bi'eed- te van 1.80 meter. De twee schroe ven van dit kleine „dochter"- bootje worden aangedreven door twee volkswagenmotoren en het vaai-tuigje heeft een diepgang van 50 centimeter. Zelfs bij het slechtste weer kan men de kleine boot uitzetten om zo ondiepe plaatsen toch te kun nen passei-en. Zwaar weer zou echter een beletsel zijn om de klei ne boot weer aan boord te krijgen, doch dit probleem kan dan wor den opgelost.

de Stem | 1953 | | pagina 1