SHAG Jos. Jimkes: Muziekkorps zelf is de school voor de dirigent Roosendaal wacht op crediet voor „De Stok" Dit is nu Rodney Brodey Merrriekeuring te Steenbergen 7e Internationale Biesbosch - Stertocht RADIO Vee dieven j DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 JULI 19a3 Mensen van de Westrand „Over de verenigingen mag ik niet klagen" J Te eenzijdig... Gevoelige straf voor fietsendief Onze Familienamen Braspenning LIKDOORNS WONDEROLIE Weg Tilburg-den Bosch krijgt as- phalt-dek 36 dieren geprimeerd Goed geoutilleerd zwembad is geen luxe CRITIEK IS GERECHTVAARDIGD, MAAR NIET REDELIJK Toestand is niet onhoudbaar Boekenplank BIGGELAAR'S Feest voor watervrienden Muziek- en Zangfee»! te Klundert OS JIMKES die drie Bergse muziekcorpsen en twee korpsen van buiten He Stad dirigeert, heeft op het terrein van de blaasmuziek natuurlijk wel enire ervaring En die ervaring heeft hij niet alleen opgedaan tijdens zijn veelvoudig directeurschap. Van kindsbeen af heeft hfj in de muziek gezeten en hii had het niet van een vreemde. Zijn vader en vijf van zijn broers bliezen eveneens in een harmonie en dat ze er thuis „achter zaten" vindt hij alleen maar prettig. Op het ogenblik tenminste. Vroeger kon hij er wel eens minder enthousiast over zijn. /"OOR de oorlog was de belangstel- y ling voor de muziek groter dan nu. Daarvan is de heer Jimkes overtuigd Naarmate er meer mogelijkheden van sport en ontspanning gekomen zijn. leiden de verenigingen een moeilijker bestaan. Vroeger kwamen de leden vanzelf, tegenwoordig moeten ze wor den opgezocht. Het nut van de blaas muziek en de vreugde van het musi ceren moeten onder de jeugd gepro pageerd worden en de besturen heb ben daarom een zwaarder, maar ook verantwoordelijker taak gekregen. „Over het algemeen", zegt de heer Jimkes, „mogen we echter niet kla gen. Ik geloof dat het gebrek aan goe de dirigenten zwaarder weegt dan het gebrek aan goede muzikanten. Er wor den te weinig musici voor het diri gentschap bekwaamd. De muzikale opleiding is meestal te eenzijdig en als men eenmaal het fluwelen jasje aan heeft, vindt men zich te goed om mee te stappen in de rij der blaasmuzikan- ten. Terwijl toch juist de practijk de scholing moet geven. Niet alleen hier, in Bergen op Zoom, maar ook in andere plaatsen doet zich dit euvel voor. Het geldt voor de har monieën en het geldt ook voor de ku ren". TECHNIEK IWIEER dan twintig jaar werkt de 1 heer Jimkes nu met de dirigeer- stok. Tevoren heeft hij zelf in net korps geblazen. Diverse instrumenten leerde hij zodoende beheersen en die opleiding van de grond af aan, legde de basis voor een bredere muzikale ontwikkeling. Kolpings Zonen, Concordia en K.N. A. Ze spelen respectievelijk in de vaandelafdeling en in de afdeling uit muntendheid. De fanfare Scheldezo- nen uit Hoogerheide is pas gepromo veerd en de heer Jimkes heeft alle lof voor de prestaties van die vereniging. Zoals de vereniging (we mogen er dat wel aan toevoegen) lof heeft voor het werk van haar dirigent.... „Je kunt met een harmonie alles doen. Als de leden maar studeren wil len. Het gebrek aan vingertechniek geeft over het algemeen de grootste moeilijkheden. Als enkele leden te weinig repeteren, moet een heel korps daarop wachten. Het is veel prettiger als men tijdens de gezamenlijke repe tities aan de afwerking van een stuk kan beginnen". IEDERE TWEE JAAR... DIJ Kolpings Zonen hebben we nu weer zeven nieuwe leerlingen. Je moet met de jongens gaan praten, maar als ze de smaak eenmaal te pak ken hebben gaat het best. Volgend jaar willen we met de vereniging naar het grote concours in Kerkrade en U begrijpt dat er heel wat gerepe teerd moet worden voordat we die reis ondernemen. Ook op Borgvliet hebben we nooit over leerlingen te klagen. Het bestuur daar zorgt voor een uitstekende geest in de vereni ging en het staat wel vast dat voor Concordia een grote toekomst is weg gelegd. Iedere twee jaar moeten we met de verenigingen op concours. Dat is een verplichting. Men mag nu eenmaal niet op behaalde lauweren blijven rus ten. De muziekgezelschappen hebben een belangrijker taak dan men denkt. Ik wil daar niet over uitweiden, maar het is misschien aardig als ik U ver tel, dat een eerste hoornist van Kol pings Zonen in het orkest van de Ne derlandse Opera speelt en dat we nu weer een beroepshoornist voor het le ger gaan afleveren. In zekere zin is dat bijzaak, maar het lijkt me toch karakteristiek voor de muzikale op leiding die een korps kan geven". dULDEN MIDDENWEG Innerlijke bedoelingen spraken een woordje mee ,,\Y/EET U was ik soms jammer vind? Dat de muzikanten tegenwoordig nogal eens overladen worden. Door iedereen wordt een beroep op hen ge daan en dat geeft soms een zekere lusteloosheid tot gevolg. Je moet nu eenmaal de gulden middenweg be wandelen. Het is natuurlijk ook ver keerd als de repetities en uitvoeringen tot een sleur worden. Ik ben van oordeel dat men de mu zikanten begrip moet bijbrengen voor de inhoud van wat zij spelen. De wer ken moeten geanalyseerd worden en aan het musiceren moet een grondige kennis van de vormleer ten grondslag worden gelegd. En of ik het druk heb met mijn korpsen? Ja, nogal. Daar komt nog bij dat ik organist ben in de kerk van de H. Maagd en dat ik mijn muziek lessen moet geven. En nu komt de Maria-Ommegang weer. Dat geeft ook de nodige muzikale zorgen!" Voals er mensen zijn die Cent heten of Zweipfennig en deze naam aan niet al te waardevolle muntstukjes te danken hebben, moet de naam Bras penning ook afkomstig zijn van een muntnaam. Een braspenning toch was in de Bourgondische tijd een zil veren muntstukje van 10 duiten waar de In onze Brabantse geschiedenis is het woord bekend uit de legende van de bouwer van de Sint Jan, die een pot met erwten omverschopte, om dat hij vond dat een werkman die een braspenning kon verdienen, wat beters van zijn vrouw behoorde op geschept te krijgen. Hoe het geldstuk zelf aan deze naam kwam, is nog nooit geheel uit de doeken gedaan. Natuurlijk weten sommigen te vertellen, dat men in de goede oude tijd, toen alles nog zo goedkoop was, met deze munt eens goed kon brassen of smullen. Ande ren echter menen dat de naam hier vandaan komt dat men oudtijds het betrokken bedrag moest betalen als accijns voor het brassen of brouwen v e vat bier. Weer anderen zien ver wantschap met Engels brass: koper. Het laatste is al weinig waarschijn lijk ómdat de munt van zilver was. Tegen de andere afleidingen bestaan echter ook bezwaren: al met al weten wij het niet. pR A_ WEIJNEN (Advertentie) VERWIJDE*0 MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al Uevat gezuiverde wo*rder<Mie. ^Grtjium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. L35 bespaart U veel ellende. Slechte toestand noopt tot verbetering £)E A.N.W.B. bericht, dat binnenkort zal worden aanbesteed het op nieuw aanleggen van het eerste deel van de rijksweg Tilburg-Den Bosch. Door het verrichten van werkzaam heden aan ondergrondse leidingen, is het wegdek in slechte toestand ge raakt, waardoor deze verbetering noodzakelijk is geworden. De keien worden vervangen door een wegdek van asfalt. Benoemd tot dijkgraaf en Heemraad in Noord Brabant Bij Koninklijk Besluit zijn in de pro vincie Noord-Brabant benoemd: tot dijkgraaf van het waterschap De Geertruidapolder, ir. L. A. H. Peters, te Halsteren en met ingang van 1 Ja nuari 1954, tot heemraad van het wa terschap Heemraadschap van de Mark en Dintel, M. L. F. M. van der Stee, te Langeweg. HET FOKGEBIED in en om Steenbergen wil blijkbaar de trekpaarden, fokkerij nog eens meer extra stimuleren. Zo althans leek het ons toen daar de premiekeuring van merriën en hengsten met afstammelingen werd gehouden door de afdeling Noord-Brabant van de Kon. Ver. „Het Neder- landsche Trekpaard". r\E HENGSTENVERENIGING „Sa- men Sterk" had namelijk ter ge legenheid van die keuring een veulen keuring gearrangeerd van veulens van haar beide hengsten: de 5-j. zwarte Jan van Rondeputten, d. Nico van An nie, fokker M. van Fraayenhove te Axel en de 10-j. bruinsch. Azur II de Knokke, de Belgische geïmporteerde. En over deze keuring was het een en ander gezegd, zodat vele belangstel lenden daar waren: autoriteiten en fokkers uit verschillende provincies, o.a. uit Zuid-Holland en Limburg. TN de Stationsstraat te Oudenbosch nam op 30 April j.l. de grondwerker T. H. M. uit Rucphen een rijwiel mee, dat hem niet toebehoor de. Dit rijwiel stond voor een café, waar M. even tevoren was binnen ge weest om zijn zoveelste biertje te drinken en waar ook de eigenaar K. van de fiets aanwezig was. Toen deze enkele minuten later buiten kwam, bemerkte hij de dief stal en zette met behulp van een auto de achtervolging in. De dief had ech ter de grote weg verlaten en was via diverse binnenwegen naar huis ge fietst. Later trof de politie het vehi kel in een schuur aan. Het was mijn bedoeling, zo betoogde verdachte voor de Bredase rechtbank, om de fiets terug te brengen. De president, mr. Holleman, wilde deze innerlijke be doeling van verdachte niet tegen spreken, maar vond het toch wel een beetje onvoorzichtig om met een paar veroordelingen achter de rug dergelijke manipulaties uit te halen. Erg geloofwaardig klinkt zoiets dan niet meer in de oren, hield hij ver dachte voor en dat bleek maar al te duidelijk uit het requisitoir, dat de officier van Justitie, mr. Bauwens, hield. Hierin werd verdachte afge schilderd als iemand, die met alle geweld het slechte pad op wilde en blijkbaar in de veronderstelling leef de, dat men wel weer clementie zou betrachten. Mr. Bauwens achtte een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren Reclasseringstoe- zicht, de juiste strafmaat. Nadat de verdediger aangedrongen had op een korte vrijheidsstraf, daar beterschap volgens hem mogelijk was, bepaalde de president de uitspraak op 24 Juli a.s. Pi DE OCTOBERZITTING van 1952 verschafte de gemeenteraad van Roo sendaal een crediet van bijna f 100.000,— voor verbeteringen, die aange bracht zouden worden aan het zwembad „De Stok", zodat dit zwembad in de zomer van 1953 zodanig 7.0U. zijn geoutilleerd, dat de duizenden en nog eens duizenden zwemlustigen tevreden zouden zijn. Het gemeentebestuur zond de credietaanvrage onmiddellijk door naar G.S. Deze bestudeerde de aanvrage en zond de papieren door naar de provinciale waterstaat, die in deze aangelegenheden advies pleegt uit te brengen. Door allerlei omstan digheden en niet het minst door de watersnoodramp bleef het correctieplan gedurende vele maanden bij de waterstaat liggen. Het gevolg was, dat het Roosendaalse gemeentebestuur geen verbete. ringen voor het huidige zwemseizoen kon treffen. W. met een nieuwe kostenbegroting moesten komen, aangezien het oor spronkelijke plan niet gehandhaafd werd. In de daarop volgende maand vergadering werd een crediet gevo teerd van f 98.000,een crediet, waar tegen de raadsleden geen bezwaar hadden. De papieren gingen naar G.S., wer den vandaar doorgezonden naar de provinciale waterstaat, zij keerden en kele weken geleden met enkele be merkingen terug hij het Roosendaalse gemeentebestuur, werden weer inge zonden, passeerden opnieuw de nodi ge bureaux en zijn thans aangekomen bij de inspecteurs van de volksge zondheid. Regelmatig heeft het gemeentebe stuur op spoed aangedrongen, maar tot nu toe zonder bijster veel resulta ten. DE GEBREKEN TTET is vanzelfsprekend, dat het ge- meentebestuur het betreurt, dat er nog geen geld voor verbeteringen los kwam. Dit geld is absoluut noodzake lijk, omdat er aan het zwembad „De Stok" gebreken kleven. Deze gebreken zijn zodanig, dat er kan worden ge sproken van een niet-gewenste toe stand. Het is echter wel iets te sterk te spreken over een onhoudbare toe stand: onhoudbaar in de meest erge betekenis van het woord. Aan de niet- gewenste toestand heeft het gemeen te bestuur géén schuld. DE GANG VAN ZAKEN QMDAT juist in deze dagen zoveel w critiek wordt uitgeoefend op het zwembad „De Stok" is het nuttig de preciese gang van zaken uiteen te zet ten. Circa twee jaar geleden, toen ge meentelijke uitgaven door de investe ringscommissie nauwkeurig werden bekeken, werden talrijke verbeterin gen aangebracht aan het zwembad „De Stok", kwam in feite het zwembad tot stand en werd het dan ook offi cieel geopend. Het gemeentebestuur was er toen al van overtuigd, dat het geïnvesteerde bedrag te gering zou blijken om te voldoen aan de verlan gens van de inwoners van de stad, die een goed geoutilleerd bad wensten. Toen de geldmarkt iets ruimer werd en de investeringscommissie haar be langrijkste arbeid achter de rug had. brachten B. en W. opnieuw een cre diet in de raad (September 1952) om daardoor te bewerkstelligen, dat in het nieuwe zwemseizoen de accomo- datie aan „De Stok" aanzienlijk beter zou zijn. Door de manoeuvre van het raadslid, de heer A. Rademakers, die voor de instelling van een familiebad pleitte, werd de verschaffing van het crediet even opgehouden, omdat B. en IVOOR het langs uitblijven van het crediet en doordat als gevolg daar van geen verbeteringen konden wor den getroffen, zijn er enkele, minder gewenste, situaties ontstaan. Proviso risch werd twee jaar geleden een aan tal rieten matten geplaatst, die een af scheiding moesten vormen tussen het dames en herenbad Van deze afschei ding is een gedeelte verdwenen, dank zij enkele belhamels en dank zij tal rijke kleinere kinderen, die er een ge noegen in scheppn om de rieten sten gels te gebruiken bij hun spel en pijl- tjeschieten. Daardoor is er inderdaad een ietwat belachelijke toestand ont staan, doordat het dames- en heren- bad thans nog maar worden geschei den door een stukje IJzerdraad Ook de verversing van het water heeft wel eens iets te wensen over gelaten. B. en W. weten dat sinds ge ruime tijd en komt het crediet los, dan zullen in deze verbeteringen wor den tot stand gebracht. De critiek op het zwembad is dus niet geheel onrechtvaardig. Het is echter ten onredelijke critiek, omdat van de zijde van het gemeentebestuur ailes in het werk werd gesteld correc ties aan te brengen. Dit gemeentebe stuur een verwijt te maken is abso luut niet juist. Dal zal wel duidelijk uit de hier overlegde stukken blijken, MOORD IN DE LIFT. In de Prisma-^eeks van Het Speer eèn detective-verhaal (Advertentie) SUPER VIRGINIA trum verscheen van de Nieuw-Zeelandse schrijfster Ngaio Marsh, getiteld: „Moord in de lift". De geschiedenis, die Ngaio Marsh hier beschrijft, doet onmiddellijk den ken aan verhalen van Agathe Christie en Dorothy Sayers, In het huis van een Engelse aristo- cratenfamilie die voor de zoveelste maal op het punt staat om door de deurwaarder gegrepen te worden, wordt een suikeroom op nogal lugu bere wijze vermoord. De hechte band die de leden van het Engelse gezin aan elkander houdt, maakt het de in specteur van Scotland Yard moei- handboek voor amateur-detectives te worden opgenomen. Niettemin moet men aan het slot zeggen, dat „Moord in de lift" een echt ontspannend boek is, dat het in de Prisma-reeks wel zal doen. lijk om de zaak te ontknopen. Het hele geval ontwikkelt zich verbazend flegmatiek en met de nodige Engelse humor. Maar zo knap als de hierbo ven genoemde schrijfsters kan Ngaio Marsh het toch niet. Ze haalt er al te veel details bij om de geschiedenis boeiend te houden enkele passages uit het boek zouden waard zijn om in 'n Nu is het moeilijk en onvoorzichtig om over zulke jonge afstammelingen een oordeel te geven Azur liet en kel veulens zien; Jan vier veulens en vier enters maar het was toch een heel aardige en goed uniforme col lectie van zes hengst- en tien merrie veulens die van Azur II werd voorge bracht: goed typische en zeer goed ontwikkelde dieren, goed grof, alleen de stand achter was nog wat nauw. Kan beter worden. Van Jan v. R. een behoorlijk groepje, aardige veulens van niet de beste moeders de bes ten zullen naar Azur gebracht zijn. Azur liet zich goed zien, mooi soort; v. R. heeft zich goed ontwikkeld: grof en goedsoortig met goede gangen. CTEENBERGEN liet een goede col- lectie merriën zien, waarvan spe ciaal de tweejarigen opvielen. Van de kleine maat werd eerste de zeer goed typische, d. Leonard van Nico, van G. Maris te Heiningen drie twee den en twee derden van de grote maat werd eerste de bruinsch. Maria op de Brand, d. Bruno, eveneens van G Maris! Hier vier tweeden en twee derden. Van die 14 tweejarige gepri- meerden zijn vijf dieren van stal Ma- ris! Die in totaal 9 meriën geprimeerd zag. Of hier het paard ook nog ge waardeerd wordt! Van de driejarigen werd eerste de grove goedsoortige bruinsch. Irma, d. Leon v. Hegelsom, eig. G. Moors te Nieuw-Vosmeer, terwijl een halfzus ter een tweede premie kreeg en twêe derde premies toegekend werden, De 4—8-jarigen telden in beide ma ten twee eersten. Van de grote maat die een goede tweede en één derde tel de, waren het: de mooie en zeer goe de bruinsch. Nel v. Heenwerf, d. Her- seur v. Hagerhof, van Broos en Koop- mans te Kruisland en de niet minde re vos Lineke v. Bouwlust, d. Cantor, van C. A. v. Poortvliet, De Heen. Van de kleine maat waarvan vijf twee den en drie derden waren het de sterke en zware, zeer goede vossch. Clara v. Moretus Hoeve, d. Quibus v. Zuylen, van J. B. de Schutter te Din- teloord en de goedsoortige vlotte brui ne Elza v. Steenbergen, d. Herseur v. Hagerhof, van A. Stevens te Steen bergen. De oudere merriën tenslotte telden geen eerste premie: van de kleine maat één tweede, die welhaast eerste had kunnen zijn. TN totaal werden 36 merriën gepri- meerd. Hierbij valt het op dat ze van zo vele vaders afstammen: van Leon v. Hegelsom waren er 10, van Herseur van Hagendorf 4 dochters; al le andere vaders hadden slechts één geprimeerde dochter. RONDNEY D. BRODEY is een der twee jongetjes, die op 16 Sep tember 1951 met aan elkaar gegroeide schedels werden geboren. Op 17 December werd de Siamese tweeling in het academisch ziekenhuis van Illinois geopereerd. Het was een riskante onderneming, maar na diepgaande studie meenden de medici, dat een operatie met grote kans op succes kon worden verricht. Helaas deden zich tijdens de operatie complicaties voor. Dientengevolge overleefde Rodney's broertje, Roger Lee, de operatie niet. Hij lag geruime tijd bewuste loos en overleed toen. Rodney is echter geheel hersteld en speelt nu in de tuin van het ziekenhuis. TTET jaarlijks waterfestijn, de 7e In- ternationale Biesbosch Stertocht 1953, georganiseerd door de W.S.V. „De Amer" uit Breda, zal 25 en 26 Juli plaats hebben. Het experiment van verleden jaar, namelijk het inschake len van de P.N.E.M.-baven als verza melpunt, komt dit jaar te vervallen en de deelnemers kunnen weer meren aan de verbouwde plaatsen in de rivier de Donge. Volle medewerking voor het slagen van deze tocht werd verleend door de Rijkspolitie te water, door de V.V. V. Geertruidenberg, door de N.V. P. N.E.M., het 2e Reg. Genietroepen (Pontonniers), door Rijks Bakenmees- ter en Waterwacht. Ook het actieve bestuur van W.S.V. „De Amer", on der leiding van haar voorzitter, de heer R. Nolles uit Breda, en vice-voor- zitter A. Caspanni uit Tilburg, komt een woord van lof toe voor het or ganiseren van zo'n tocht. Ook voor de geestelijke verzorging is gezorgd. Zon dags zal om 8 uur een H. Mis worden opgedragen in een daarvoor speciaal gereserveerd schip, kenbaar aan een geel-witte vlag, door de aalmoezenier, terwijl op datzelfde schip door ds Kal mijn, Ned. Herv. predikant, een korte dienst zal worden gehouden. De V.V.V. neemt de gehele organi satie van het onderbrengen der gasten op zich. Op die dagen zal de Brabant, se leute hoogtij vieren, temeer nog omdat op die dag de Bergse kermis valt, en in alle oafé's gelegenheid zal zijn voor dansen en de winkels tot laat in de avond geopend zullen zijn. GROTE VERDIENSTB TNDEEDAAD Is het een van de grote verdiensten van de watersportvei» eniging „De Amer" geweest, dat zij door het jaarlijks organiseren van de Biesbosch Stertochten een steed» groter aantal watersportbeoefenaars uit het hele land, de weg leert kennen, haar dit uniek land voor watersport." Dit gebied heeft daardoor grote be kendheid en waardering gekregen, waardoor zijn betekenis voor de re» creatie van ons volk niet weinig word! verhoogd. Het R. K. Gemengd Zangkoor Nier- vaert, organiseert ter gelegenheid van zijn eerste lustrum, een zang- en mu- ziek-feest in het Parochiehuis, Deelnemende verenigingen zijn l Harmonia Volharding, Dinteloord, Da Zingende Snaren, Dinteloord, Chü. Gem. Koor Door Zang Vriendschap, Zwingelspaan, Premolada, Oud-Gastel Zevenbergs Mannenkoor „Melodia'", Stampersgat, Zangver. „Eendracht^ Standdaarbuiten. De opening heeft plaats op Woens dag 15 Juli door de harmonie Euterpe te Zevenbergen. Op het concours te Bergen op Zoom behaalde deze ver eniging de le prijs in de ere-afdelin^ DINSDAG 14 JULI 1953 HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en lit. kalender; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken" 10 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Cembalo-gezelschap en solist; 11 Voor de vrouw; 11.30 Amus. orkest en sol.; 12 Angelus; 12.03 Gram. (12.3012.33 Land en tuinb. mededelingn); 12.55 Zonnewij zer; 13 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Actueel; 13.25 Lunchconcert; 14 Amuse mentsmuziek; 14.35 Kamerorkest en so liste; 15.30 „Ben je zestig?"; (Tussen 16 en 17 Ronde van Frankrijk); 16 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Rubriek „Ne derland en de Wereld": Mr. J. Linthorst Homan: Europese Economische Integra tie; 18 Hammondorgel; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de jeugd; 18.52 Actueel; 19 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.15 ,,Uit het Boek der Boe ken"; 19.30 Gram.; 20.15 Holland Festival; 1953; Sopraan en piano; 21 Gram.; 21.10 Radio Philh. orkest; 22.45 Avondgebed en lit. kalender; 23 Nieuws; 23.15 Kamer muziek; 23.4524 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.50 Dagopening; 8 Nieuws 8.15 Gram.; 9 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstan den; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11 Voor de zieken; 11.30 Bariton en piano; 12 Gevar. muziek; 12.30 Land- en tuinb. mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Orgel en piano; 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.30 Lichte mu ziek; 14 Amerikaanse muziek; Kaleidis- coop; 14.30 „Een oud geslacht", hoorspel; 15.50 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.50 Mil. causerie; 18 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 R.V.U.: Dr. C. A. van Peursen: „De philosophie van de cultuur" (derde lezing); 19 Koorcon cert; 19.25 „Paris vous parle"; 19.35 Gram. 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's" 20 Nieuws; 20.05 Weense muziek; 20.45 „Moet je horen!"; 21 Hammondorgelspelj 21.20 Discoprogramma; 21.40 Gevar. muz.j 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Viool, alt viool, cello en fluit; 23 Nieuws; 23.15 New York Calling; 23.20 Lichte muziek! 23.45-24 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram.; 12.20 Weerberichten, 12.34 Operamuziek; 13 Nieuws; 13.10 Voor de tuinbouwers; 13.15 Gram.; 14 Orkestconc.; 14.15 Gram.; 15.15 Operamuziek; 17 Nieuws; 17.10 Gram.j 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18 Jeugd en muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Causerie; 20 Orkestconcert; 20.30 Gram.; 21 Idem; 21.30 Lichte muz.; 22 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 11.45 Gram.; 12.10 Omroep orkest; 13 Nieuws; 13.10, 14 en fl.30 Gram.; 15 Kamerorkest en soliste; 15.45 Gram.; 16 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Gram.; 18.30 Koorzang; N18.45 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Omroep orkest; 21 en 21.30 Gram.; 22 Nieuws; 22.10 Lichte mu ziek; 22.50 Nieuws. EMART KINSBVRN 5) uur 's morgens reed er een wagen voor bij de keuken en hoorde Wes de voerman schreeuwen. „Vlees, vlees. Ik hoor ze al brul len!" „Nou, dat is een mooie manier om „slager!" te roepen," dacht Wes, tot aan zijn ellebogen in het burdenwa- tar plassend. „Dat is echt voor een Hot u van veefokkers." En hij begon koedrijversliedje verder te zin- me' dat gehuil," snauw den" „Help me liever afla- TeTVaLvoeorbazesTuiie0n, h°fe T' In de m™ muilezels stonden. afgecfektèTladhng vlees* ZeU w„Wel, wat heb j:; op je hart?" vroeg no'kt?"' Bes' vlees' Heb ie n°S wa» Uit de keukentent klonk de schorre stem van de chef-kok: .Natuurlijk? ik kom zo bij je, joggie. Ik had nog maar net genoeg voor vanmiddag." ..Mooi zo," riep de voerman. Heh ben of niet. Ik vent het in alle "kam pen rond. Ik heb zes vette ossen en wie ze hebben wil, kan ze van me krijgen." Wes klom op een wielnaaf en hief het zeil op. De lading bestond uit hal ve ossen. „Waar komen ze vandaan?" vroeg hij onnozel. „Van de Splayfoot Ranch", was het antwoord, dat Wes de adem bijna be nam. Maar hij snapte het onmiddellijk. Splayfoot Hoeve voorzag de omlig gende kampen van vlees. Tijdens zijn eigenaardig onderhoud met Jacqueli ne was dit niet ter sprake gekomen. Hij maakte zich dus druk om niets Hij moest maar dadelijk bij Rainer weg en een ander baantje zoeken. Hij mocht het geld van de veefokkersver eniging niet verknoeien door een dag langer te blijven. „Kom je van de Splayfoot Hoeve?" vroeg hij de zwijgende voerman. „Ja. Waar dacht je dat ik anders vandaan kwam. Uit de lucht vallen?" „Maar je bent vanmorgen toch niet van Splayfoot af komen rijden?" „Heb ik dat dan gezegd?" „Je bent zeker gisteren naar Wig wam geweest en hebt daar overnacht" „Je bent een van de beste raadsel tjes-oplossers van de hele buurt, jog!" Toen kwam de kok naar buiten en met hun drieën hingen ze vier halve beesten op aan de haken in de koel kast naast de keukentent. ..Geef me een ontvangstbewijsjc", zei de voerman. „Ik moet nog voor drieën bij de Aaron-Babb Company zijn." Die avond na het eten nam Wes zijn ontslag en streek de paar dollars, die hem toekwamen, op. De volgende morgen reed hij met een vrachtauto mee naar het „front" om zijn onder zoek naar de veedieven opnieuw te beginnen. Maar onder de rit was hij met zijn gedachten meer bij Jack Val ley dan bij de veedieven. En slechts met een verdrietig zuchtje verdreef hij die gedachten uit zijn hoofd. Hij kreeg zeventig dollar per dag voor zijn diensten en mocht dus zijn tijd niet besteden met aan een meisje te denken, dat bij het vuur zat met haar grijze paard achter zich. Dus wijdde hij zijn aandacht aan zijn werk. Hij had dadelijk, zodra de president der Veefokkersvereniging hem de nodige gegevens verschaft had, gedacht, dat het vlees werd rondgevent in de ver schillende spoorwegkampen. De dief stallen immers waren begonnen in de tijd, dat er een begin met het aanleg gen van de spoorweg gemaakt was. Doch de komst van de vleesventer en zijn verzekering, dat hij vlees voor de Splayfoot Ranch rondventte, had zijn theorie in duigen doen vallen. Nu moest hij helemaal opnieuw beginnen. Als er veedieven waren, wat vrij ze ker was, dan moesten ze aan een der fronten te vinden zijn. En Wigwam was dichterbij Splayfoot dan Hornet. Plotseling kreeg hij een inval. Was het mogelijk, dat de oude bende van Fetters hier aan het werk was? Jaren geleden had Wilder gestreden tegen de beruchte Snag Fetters met zijn ben de veedieven en struikrovers aan de Mexicaanse grens. Met behulp der plaatselijke autoriteiten had hij hen uitgeroeid, of ten minste in hun hand werk gestoord. Snag Fetters had we ten te ontkomen met enkele bende leden en in jaren had Wilder niets van hem gehoord. Hij was een sluwe kerel, met meer verstand dan de meeste boeven, een onbarmhartige moordenaar, die avontuurlijk aange legd was. Het zou juist iets voor Snag zijn, om de veefokkers, die hij bestal, te misleiden door het te doen voorko men, dat het gestolen vlees in de spoorwegkampen uitgevent werd, ter wijl hij er in werkelijkheid ander af zetgebied voor had. Met die theorie voor ogen wilde hij in Wigwam zijn onderzoek beginnen. De vier muilezels stapten traag door de brandende hitte voort. De voerman was zwijgzaam, zodat Wilder niet in zijn overdenkingen gestoord werd. Hij keek naar het Oosten, waar de Afge sloten Hc gvlakte zich op korte af stand van hen verhief. De ontworpen spoorlijn liep van noord naar zuid evenwijdig met de hoogvlakte en de weg naar Wigwam volgde de door de ingenieurs uitgezette afpalingen. Wes had zijn mening over het ver voeren van vee over de Afgesloten Hoogvlakte ietwat gewijzigd. Het leek hem nu 'n besliste onmogelijkheid en hij had spijt over zijn stoute bewerin gen tegenover Jacqueline geuit. Hjj had ze ook slechts geuit, om het meis je aan het praten te krijgen over die eigenaardige rotsformaties. De zon daalde langzaam in het Wes ten, toen ze in Wigwam aankwamen. De arbeiders, die de rails legden, had den het werk gestaakt en zaten in de woonwagens te eten. Het werd leven dig op'straat, waar hier en daar reeds een dronken man rondzwaaide, en uit de kroegen klonk luid gejoel. Wilder nam afscheid van de voer man en zocht een eethuis op. Alle eet- gelegenheden waren tevens kroegen. In elke kroeg bevond zich ook een speeltafel, een dansvloer en gelegen heid tot overnachten. Gepoederde en geverfde dansmeisjes in korte rokken kwamen juist uit haar middagdutje om de hele avond met de zwaarge- schoeide kerels te dansen. Wilder zocht de zindelijkste kroeg uit, die hij vinden kon en zat nu op een hoge stoel te wachten op zijn ham met eie ren. „Het schijnt vanavond een levendig gedoe te worden," merkte hij op te gen de halfdronken kok. „Betaaldag", was het antwoord. „Blijf hier maar een poosje, Jack, dan zul je eens zien, hoe dol het hier toe gaat." Na zijn maal slenterde Wilder wat rond tussen de steeds groeiende me nigte op straat, waarbij hij zijn best deed. niet in de gaten te lopen. Maar plotseling bleef hij toch verbluft staan kijken, toen hij „Het Gouden Front" was binnengestapt. Want voor hem aan de bar stond in gezelschap van enige mannen niemand minder dan Snag Fetter zelf. Hij was van middel bare leeftijd, zwaar gebouwd en had zwarte haren en ogen. Zijn neus stond scheef en was aan de linkerzijde sterk ingedeukt. Als hij lachte, stak één en kele tand, als de snijtand van een wolf, naar buiten. De andere snijtand ertegenover had een normale lengte. Wesley trok zich snel tussen de me nigte terug, maar verliet het lokaal toch niet. Voor geen geld ter wereld zou hij gewild hebben, dat Snag hem zag. Onder voorwendsel, het balletje van de roulette aandachtig te bekij ken, hield hij de man tersluiks goed in de gaten. Dit was dus de kwestie! Hij wenste zich met dit bofje geluk. De aanwe zigheid van Snag Fetters in die streek vergemakkelijkte zijn taak aanmer kelijk. Dat nam echter niet weg, dat er nog bewijs geleverd moest worden, zelfs naar de mening van Wesley, die an ders genoeg bekend was met de kwa de reputatie van de man. Snag moest op heterdaad betrapt worden. En dat zou zo gemakkelijk nog niet gaan. Opeens kwam de veedief, van enige mannen vergezeld, regelrecht naar de speeltafel toe. Wes Wilder moest ma ken, dat hij wegkwam en zo vlug en onopvallend mogelijk verdween hij dan ook tussen de menigte en ging naar buiten. HOOFDSTUK V. HET VERBAND Zodra Wilder uit „Het Gouden Front" was, ging hij allereerst de man opzoeken, die voor het vrachtvervoer in Wigwam zorgde. Het bleek een der helpers van de hoofdingenieur aldaar te zijn. Er was een kist en een koffer voor hem aangekomen. Hij vernam van die man, die aan de grens van de plaats In een schuur woonde, dat het lastig zou zijn, een kamer te vinden. De meesten zochten nachtverblijf in de slaapketen, die de kroegbazen ach ter hun inrichtingen hadden gebouwd, en die tot honderd man toe konden herbergen. Het geluk was echter dien stig, want hij vond een kamertje in het enige huis van de plaats, dat die naam verdiende. Het had er al ge staan. voor dat de spoorweg werd aan gelegd en hoorde toe aan een oude Mexicaanse familie, wier huis het mid denpunt van de „lappenstad" was ge worden, omdat er een goede waterput bij was, die nooit leeg raakte. Hij moest, omdat het zo laat was, heel wat betalen voor 't vervoer van zijn bagage naar dat huis. En toen hij eindelijk veilig op zijn kamer met adobe muren van een meter dikte zat, begon hij met een paar geleende ge reedschappen zijn kist open te breken. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3