I ankondiging Z.-VLAANDEREN ACTIVITEIT VOOR DE LOURDESBEDEVAART een GEMEKT TUM voortik, Cokesfabriek zou Zeeland grotendeels van gas kunnen voorzien Zuid-Beveland Zev< Eei be D. n Oostenrijkse industriëlen schonken Zeeland diesel-vrachtwagens Voor week-end<«vacantie Sluiskil: wel „gasfabriek", geen gas me Te, „To 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1953 2 Negen particuliere vervoerders ermee verblijd BISDOM BREDA Nieuw soort mat voor bekrammen TERNEUZEN AXEL REISDEVIEZEN T0URISME 0f zakenreizen VREEMDE VALUTA AAN'EN VERK00P V.K.A.J. IN BISDOM BREDA Afdeling Oostburg aan de kop Doktersdiensten Dierenartsen Nog slechts drie plaatsen profiteren D Het Rijk beslist GOES AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Kle voor (Advertentie) Jb Hiermede berichten wij, dat Dinsdag 14Juli 1953 ons verbouwde kantoor te Breda, Van Coothplein 35 officieel in gebruik zal worden genomen. DE NEDERLANDEN Alle Verzekeringen „Ik wens U veel geluk met Uw wagen", zegt de heer J. Berlijn van het hoofdkantoor der ABEGO te Den Haag. Het blijde gezicht van Mevrouw van Paasschen uit Kruiningen en de glundere glimlach van haar echtge noot, die al achter het stuur zit, tonen hoe blij zij zijn met dit geschenk. LIET hart is er zo vol van, dat we "EI er bijna niet over kunnen pra ten", zei Vrijdagmiddag de heer J. van Paasschen uit Kruiningen. Hij sprak mede namens acht van zijn Zeeuwse collega-vervoerders, die in Breda waren om op het emplacement van Van Gend en Loos zo maar een nieuwe vrachtwagen in ontvangst te nemen. Die vrachtwagen werd hun aangeboden door een groot aantal Oostenrijkse industriëlen. „Dit is een bewijs van hulp, die hoopgevend is", aldus Mr. Holla tij dens de overdracht, die hij verrichtte als rijks-hoofdinspecteur van het ver keer in de drie zuidelijke provinciën. „Oostenrijk, zelf kreunend onder de oorlogsgevolgen, vergeet zijn eigen moeilijkheden en helpt Nederland, dat zwaar getroffen werd door een wa tersnood. Aan deze hulpverlening zou den de Zeeuwen, indien dit nodig zou zijn, zich kunnen optrekken. Uw pro vincie, amper bekomen van het oor logsgeweld, wordt getroffen door de ellende van de watersnood, er zit een parallel in beider leed. Zie deze ga ve als een waardering voor Uw pro vincie. achter dit cadeau staat een onmetelijk medeleven. Allerlei instanties hebben er aan moeten medewerken om dit geschenk ter hand te kunnen stellen. Dank werd zodoende door Mr. Holla ge bracht aan de directie van Van Gend en Loos te Breda, de douane en de rijksdienst Abego. De heer F. Bevort van deze dienst heeft daarna de contactsleuteltjes van de nieuwe wagens uitgereikt. Dat ging vergezeld van een stevige wel gemeende handdruk; proficiat en ge luk met de nieuwe wagen. Glunde rende gezichten straalden hem tegen. En even daarna ronkten de zware dieselmotoren van de Saurers en Steyrs onder de pedaaldruk van hun Nederlandse eigenaren. Bij elkaar stond hier een geschenk van ruim twee ton, waarmee negen gedupeerde Zeeuwse eigen vervoerders werden verblijd. Het zijn P. Bauer. G. Eclc- hardt, J. C. Blok en J. van Paasschen, allen te Kruiningen, Verder C. v. d. Wekken te Zierikzee, Van den Beres transportbedrijf te Vlissingen, J. Krijnse Locker te Dreischor, J. de Vlieger te Brouwershaven en S. Hart te Renesse. Velen van hen waren met vrouw en familieleden gekomen om (Advertentie) van deze blijde dag getuige te zijn. Triomphantelijk reed even daarna een file nieuwe Oostenrijkse vracht wagens het emplacement van Van Gend en Loos af, op weg naar Zee land. H.H. Wijdingen 7. H, EXC. DE BISSCHOP van Bre- da zal op Zondag 19 Juli a.s. de Prima Tonsura toedienen aan de volgende fraters van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart te Liesbosch: Joannes ign. vranken, Wilhelmus Th. M. van Loenhoud, Mattheus p. Braber,Antonius.h. Meijer, Joannes M. van Kampen. Wilhelmus B. Steenbakker. Adrianus P. Bontje. Leonardus J. Jansen, Joan nes Fr. van Berkel; en op Zondag 26 Juli a.s, te Ouden bosch aan de Missionarissen van de H. Familie; het Subdiaconaat aan; Arnoldus van Beers Michael Wevers, Adrianus van de Peet, Augustinus Baerwaldt, Antonius Cremers. Johan nes Kroegman. Cornelius Vis. Jose- phus schipperheijen. Andreas Kops, Antonius Wijgergans; het Priesterschap aan Adrianus van der Heijden, Gualterus van Stigt, An tonius Pfaff. Aegidius Wijnings. An tonius Blocks. Gisbertus Overgaag, Henricus den Hartog, Jacobus de Kinderen. BENOEMING Z. H Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur j van de R.K. Opticiënsvereniging ,,St. j odilia" afd. W.-Brabant de Weleerw. heer A. Stulemeijer te Bergen op Zoom HERKOZEN Sneller en beter dichten van dijken Liet is een bekend feit, dat in tij- den van oorlog en na een ramp wetenschap en techniek dikwijls re sultaten weten te boeken, die ver uit gaan boven de vooruitgang die in nor male tijden wordt geboekt. Iets der gelijks beleven we ook nu weer. voort bouwend op de ervaringen van vlak na de oorlog worden de moeilijkste dijkdoorbraken gedicht met betonnen caissons, binnen een korter tijdsbestek dan men nog stedhts een tiental Ja ren geleden durfde hopen. Nog een ander onderdeel van het veelomvattende werk. dat dijken bouwen is. gebeurt op een andere wij ze (en vlugger) dan vroeger het ge val was en wel het z.g. bekrammen, het van een strolaag voorzien van een pas gelegde dijk. die zolang het gras nog niet is gegroeid, het dijkopper- vlak moet beschermen. Bij de oude methode werden bossen stro op de dijk uitgespreid en de aldus ontstane stromat vastgepend met uit de hand gedraaide banden van schoof- stro. Deze oude beproefde methode voldeed alleszins, maar kon enkel woren uitgevoerd door vakkundige ar beiders en kostte veel tijd. Logisch was dus. dat .nu plotseling een buitengewoon groot dijkoppervlak moest worden bekramd, naar een vlug gere manier van werken werd gezocht. De oplossing werd gevonden door de strohulzenfabriek „Echt" te Echt die met sterk garen machinaal ge stikte stromatten van 5 bij 2 meter in de handel bracht van gelijke dikte als die van de met de hand gespreide stromat. Deze mat behoeft op het werk maar te worden uitgerold en vastgelegd met door dezelfde fabriek vervaardigd strokoord. Behalve een enorme tijdsbesparing heeft deze mo derne mat nog het voordeel/ dat ze volkomen dicht is en het vastleggen kan gebeuren door ongeschoolde ar beiders. Vooral op Schouwen-Duiveland wordt deze nieuwe werkwijze met succes op grote schaal toegepast. Nieuwe Landbouwhuishoud» hondschoot te Axel Liet landbouwhuishoudonderwijs, dat sinds enkele jaren wordt gegeven in enkele lokalen van de O.L.S.. zaï de beschikking krijgen over 'n nieuw schoolgebouw. Door de Z.L.M. is aan het architectenbureau Irs. A. Rothui zen en P. J. 't Hooft te Middelburg opdracht gegeven om de bouw te ont werpen. De nieuwe school komt ten Noorden van het ontworpen parkeerterrein achter de Molenstraat. Men verwacht volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. DE DRANK IN DE MAN Enkele opvarenden van het in de haven liggende Zweedse s.s, „Bohus". die te veel geestrijke dranken hadden genoten, kregen op de Markt onder ling een hooggaand verschil van me ning. Toen ze echter na een woor denstrijd tot daden overgingen, vond de politie het welletjes en rekende de heren in. Na ontnuchtering zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Ook een inwoner van Terneuzen had teveel aan Bacchus geofferd. Erger was dat de man toch nog per auto huiswaarts wilde. Na eerst getracht te hebben me zijnt wagen een muur tje te beklimmen, werd hij bij de juist geopende Axelsebrug door de po litie opgevangen, die hem voor eigen en anderer veiligheid belette zijn tocht voort te zetten. Westdorpe Kermis. De kermis behoort weer tot het verleden. Vooral Zondag was het zeer druk in de café's en dans zalen. Voor de jeugd waren er mooie vermakelijkheden op het kermister rein terwijl zowel op de staande als op de liggende wip schietingen wer den gehouden. Bij de schietingen bij G. Gijsel en de Wed. Spuesens is een bijzondere prestatie geleverd: A. de Ridder uit Zuiddorpe wist op de vier schietingen elke keer de hoogvogel te bemachti gen. De wielerkoers voor amateurs, die a.s. Zaterdag zal worden verreden, is wel een mooi slot van deze kermis- week. (Advertentie) half and half 85ct. Een „Ware Jakobs" product De zusters Benedictinessen van de j Altijddurende Aanbidding van het Al- lerheiligste Sacrament van het Kloos ter .Manna Absconditum", Poolse Weg, Breda, hebben op Onze Lieve Vrouw Visitatie, 2 Juli j.l„ Mère Ma ria van het H. Hart tot Priorin her kozen. IDE GRENSWISSELKANTOREN N.V. voor Uw: Kantoren: IN ZEELAND: Sluis en Hans-weert. IN NOORDBRABANT: Roosendaal - Station; Putte; Wernhout; Wuustwezel; Goirle; Bergeijkse Barrière. iGeopenl: van 7.3022.30 uur. - (Ook 's Zondags). MM /~\p de jongste kringbijernkomst van de V.K A.J, in het bisdom Breda is duidelijk komen vast te staan, dat allerwege in de afdelingen grote acti viteit heerst met betrekking tot de in 1954 te houden Lourdesbedevaart. Geen enkele gelegenheid wordt onbe nul gelaten om de zo noodzakelijke gelden bijeen te brengen. Directeur Hendrikse uit Breda heeft op de kringvergaderingen de Lour- desreis nog eens uitvoerig besproken en ook gewezen op het godsdienstige belang van deze pelgrimage. Dat er veie mogelijkheden zijn om deze tocht te doen financieren daarvan getuigen reeds verscheidene afdelingen. Oud- Gastel heeft op een propaganda-avond bijna honderd gulden bijeen weten te brengen. De Kajotsters kregen voor het doel gratis een vet varken! Nu wil men op Gastelse kermis de krulstaart in een hok „exposeren" en dan het publiek tegen vergoeding laten raden hoe groot het gewicht is. De afde ling Driesprong heeft op e program ma voor een uitvoering haar diensten aangeboden, dus een soort „heitje voor een karweitje". Het regende op drachten en zo kon het Lourdespotje aardig worden aangevuld. In Etten houdt men zich bezit met het soppen van kousen. De Rucphense Kajotsters mogen op de kermis loten verkopen voor het rad van avontuur en in de buurt van Rijen en oosterhout wor den de bossen afgestroopt voor mast- appels, terwijl men zich in Rijen bo vendien bezig houdt met de verkoop van ledige flessen. Weer in andere afdelingen wordt tijdens feestavonden koffie en thee geschonken en worden fraaie hand werken vervaardigd. Verder zijn er bieten gedund, op voetbalwedstrijden 1 gecollecteerd en werden balavonden georganiseerd. De afdeling Oostburg gaat aan de kop met veertien spaar- sters gevolgd door Nw. Namen. Oos terhout en D. L. Vr. van Goede Raad Driesprong (Breda) met ieder zes. Stonpeldijk en de Sacramentsparochie te Breda met vijf. "T"e Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter Alle- wijn (adres dr. Griep), te Middelburg door dr. Boerwinkel; te Vlissingen door dr. v. Kooten en te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dr. Zonnevyle. Dokter Gelderblom te Nieuwdorp neemt waar voor dr; Ki- viet en dr. Ferket te Driewegen voor dr. Luyckx. 7°ndag hebben op Zuid Beveland West dienst de heren A. Elzer- i man te Goes en M. Gaakeer ie Ove- zande. F aillissem enten Tn Juni werden in Noord-Brabant 17 en in Zeeland 1 faillissementen uitgesproken. Vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. 20 en 3. (Advertentie) DE OUDEN VAN DAGEN OP REIS Dank zij de goed geslaagde collecte zal men de ouden van dagen weer een mooie reis aan kunnen bieden. De reis zal dit Jaar naar Brussel en Wa terloo gaan. Als datum in vastgesteld 15 Juli a.s. EEN STAP VOORUIT In de Noordstraat is men begon nen met de afbraak van twee oude woonhuizen, in plaats hiervan zullen twee zakenpanden verrijzen. Een flin ke stap vooruit in de winkelstraat van deze plaats. St. Jansteen UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN Ook in onze plaats heeft zich een comité gevormd, ter voorbereiding van het uitstapje van de Ouden van Dagen, dat op 26 Augustus plaats vindt. HARMONIE NAAR STEKENE (B.) De R.K. harmonie St. Jan is uitge nodigd de fancy fair op te luisteren, die 15 Augustus te Stekene (B.) zal worden gehouden. Succesvolle uitvoering. Het cir cus Mullens gaf alhier een vertoning voor een talrijk publiek. Het pro gramma viel zeer in de smaak en oogstte grote bijval. Koetcacht VLASROTERIJ „ST. ANDRIES" De Raad van Toezicht en het be stuur van de vereniging vlasroterij .,St. Andries" kwamen op bezoek bij het pompstation van de waterleiding Mij. te Kapellebrug. Dit geschiedde om de reden, dat de waterleiding Mij. bezig is met de infiltratie-proef voor het zuiveren van rootwater, op het terrein van „St. Andries". Op het pompstation was de directie der wa terleiding Mij. aanwezig. De heer Dikötter, directeur, gaf een uiteenzet- 1 ting over de waterleiding Mij. en te vens over het doel van de infiltratie- proef. Hierna kwamen allen gezamen lijk naar het bedrijf van „St. An dries" waar de infiltratieproef werd bezichtigd en tevens ook het bedrijf. Hieruit kunnen we opmerken, dat de heren van het vuile water op bezoek Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN "J"OEN DE ENORME COKESFABRIEK te Sluiskil werd opgericht, was dat om transportkosten op de kolen welke bestemd waren voor de Franse hoogovenbedrljven, uit te sparen. Duizenden en duizenden tonnen steenkool werden naar Sluiskil vervoerd, waar men er cokes van maakte, zodat de brandstof stukken lichter werd. Het gas, dat men uit de steenkool „stook te", werd jaren lang verbrand. Milliarden calorieën gingen de lucht in. Pas later werd dit gas aanvankelijk gedeeltelijk nuttig aangewend en op 't ogenblik is het zo ver, dat er niets meer verloren gaat. Niettemin zou de Sluiskilse Cokesfabriek geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren van gas kunnen voorzien. Sluiskil heeft eenmaal een goede kans laten schieten. Lang geleden is er een „enquete" onder de bevolking gehouden. Wie gas wilde hebben, dien de op een lijst te tekenen. Er werden nog geen vijftig handtekeningen ver zameld.... Het is logisch, dat men voor zo'n gering aantal afnemers geen bulzen- net kan aanleggen. TOEKOMSTIG „RING-NET"? "Lot nog toe profiteren alleen Ter- neuzen. Axel en Hulst van het bijproduct van de Cokesfabriek. De huisvrouwen in deze plaatsen kunnen beamen, dat ze nog nergens zulk pri ma gas hebben kunnen gebruiken. Het brandt helder en schoon, geeft uitste kende hitte en de druk is steeds voor treffelijk. Hetgeen niet van alle plaat sen in Nederland gezegd kan worden, zeker niet waar nog gemeentelijke gas fabrieken bestaan. Een vreemde situatie is het even wel. dat Sluiskil, dat toch een der grootste gasleveranciers van het land op zijn grondgebied heeft staan, zelf nog steeds niet van dat gas kan pro fiteren. Voor de Sluiskillenaren, die zich moeten behelpen met flessengas of petroleum Is dat Inderdaad wel een beetje wrang! Aan de Cokesfabriek zelf ligt dat in genen dele. De gasvoorziening is niet baar taak. hoe vreemd dit ook schijnt De gemeenten welke de Cokesfabriek van gas voorziet, betrekken dit van het Rijk. dat het gas van de fabriek te Sluiskil „opkoopt" en voor haar rekening distribueert. De dienst „Ener gievoorziening" is het. welke deze zaak regelt. VROEGER WEINIG ANIMO Dehalve Sluiskil zijn er overigens In Zeeuwsch-Vlaanderen vele ge meenten die zonder gas zitten en waar men met vreugde de aanleg van het nodige buizennet zou begroeten. In West Zeeuwsch-Vlaanderen betrek ken enkele plaatsen gas uit Brugge; een dit tussen haakjes niet erg ideale toestand. Voordat het zo ver is, dat de op gas beluste gemeenten voorzien zijn, zal er uiteraard wel de nodige tijd ver streken zijn. Waar men gasvoorzie ning wenst, dient men een verzoek te richten tot ..Energievoorziening", wel ke instantie eerst nagaat of de aan leg van het (zeer kosbare) buizennet rendabel kan zijn. Er dienen dus in de bebouwde kommen voldoende ,,gas- -gegadigden" te zijn. ,e vraag dringt zich op, of de Co kesfabriek in staat zal zijn zo veel gas te produceren, dat het grootste deel van Zeeland kan worden voor zien. Dit is inderdaad mogelijk. Zo als men weet, zijn er door de Wester- Schelde reeds zinkers gelegd, welke Zuid-Beveland van gas zullen gaan voorzien. Men is in Sluiskil nu bezig zodanige technische maatregelen te treffen, dat de gasleverantie kan wor den begonnen. In de oorlog werd veel van de installatie vernietigd. Wanneer de tweede batterij gereed is, kan Goes het eten gaan koken op Sluiskils gas. Dit zal waarschijnlijk volgend jaar Juli het geval zijn. En de toekomstplannen? Zoals ge zegd behoort het niet tot de compe tentie van de Cokesfabriek, de gas levering uit te breiden. Doch wel ziet men daar de mogelijkheid om via Goes ook Middelburg en Vlissingen van gas te voorzien. Wanneer in de toekomst ooit nog eens een zinker van Vlissingen naar Breskens gelegd zou worden zou een ring-net tot stand kunnen worden gebracht, waardoor dan Zeeland, behalve de Noordelijkste eilanden, een uitstekend net zou be zitten met een gegarandeerd voldoen de druk. Nogmaals: dit zijn toekomstdro men, Technisch is echter dit grote en belangrijke bedrijf in de zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone daartoe in staat. kwamen bij de heren van het zuivere water en omgekeerd. Beide instanties waren zeer tevreden over de tot op heden bekende resultaten der proef neming. GESLAAGDE EXCURSIE De N.C.B. afd. Koewacht maakte met haar leden een excursie naar de Braakman. Het ledental was bijna voltallig. Verschillende werken wer den bezocht, de afsluitdijk, de afwa tering van de polder en de verkave ling. Vele van onze boeren stonden met bewondering te zien naar dit machtige werk en menige jonge bo.er keek met een begerige blik, om ook eens de kans te zien daar een boer derij te kunnen exploiteren. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan IJzendijke. 's Avonds keerden allen zeer tevreden huiswaarts. Nieutv-Namen BISAMRATTEN GEVANGEN Door de visser Hellemons werden in het dievengat aan de kreek „de Zestigvoet" 3 jonge ratten gevangen. Bij onderzoek te Wageningen bleek men te doen te hebben met de ge vreesde bisamrat. Er wördt nu ijverig gespeurd naar de rest van deratten- familie. Indien een van onze inwo- nes zo'n rat te pakken krijgt, waar schuw dan onmiddellijk de politie. Vaars aangeslagen. Door de Rijks politie werd in de Groot Kieldrecht- polder een vette vaars aangeslagen. De smokkelaars konden ontsnappen. K.A.IÏ.-nicuws. Door onze afde ling is in tegenstelling met voorbije jaren, niet deelgenomen aan de Be devaart Landdag te Zuiddorpe. Dat is zeer jammer daar zulke dagen voor de beweging en de beleving van onze idealen een noodzakelijkheid zijn. Bij een gehouden bestuursvergadering was bepaald, dat minstens 30 leden aan de Bedevaart zouden moeten deelne men. Dit getal werd niet bereikt Mo ge er een volgende keer meer belang stelling voor bestaan. Wegenverbetering De Ludmille- straat in de Prosperpolder, gedeelte lijk beklinkerd en geasphalteerd. is klaar gekomen. Het is een juweel van een weg en voor het vervoer richting Kon. Emmapolder en België een gro te aanwinst. Is deze verbetering het begin van de verbetering voor al de wegen in de Prosperpolder en omlig gende? Het is te hopen. Breskenr Vismijn. Visaanvoer op de vis mijn van 29-6 tm. 5-7 '53 2069 kg. bot van 0.210.16; 2354 kg. schar van 0.43 0.16; 1509 kg. schol van 0.250.16; 1023 kg. tong van 1.68—0.81; 375 kg. rog van 0.51—0.16; 4067 kg. export garnalen van 2.560.75; 679 kg. han delsgarnalen van 1.810.74. Aardenburg SCHOOLREISJE De R-.K. Meisjesschool ging dit jaar ï>P reis nabr het eiland Walcheren. Te Middelburg werd een bezoek ge bracht aan Klein-Blijdorp en werd de versiering bekeken. De tocht ver liep verder langs Veere. vrouwenpol der .Qostkapelle, Domburg, Westka- pelle. Zoutelande en Vlissingen. Veel genoten werd er van de zeelucht en aan het strand en in de duinen kon den de meisjes naar hartelust spelen. Te Westkapelle had men. de ramp indachtig, een grote belangstelling voor de zware zeedijk. Natuurlijk ont- brak een tractatie niet. REIS OUDEN VAN DAGEN Er heerste een gezellige drukte op de Aardenburgse Markt, toen de 38 auto's en bussen de meer dan 200 ou den van dagen een interessante reis gingen bezorgen door ,.ons eigen landje" Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de oudste inwoner ging mee; Met zijn 95 Jaren maar toch nog kras en gezond nam Andreas Rodts. oud wethouder en ambtenaar van de burgerlijke stand van Eede deel aan de tocht. En er waren nog eemr voormalige functio narissen, die aan de tocht deelnamen, o.a. de 85-jarige oud gemeente-secre taris van Eede C. J. van Vooren. de 74-jarige oud-burgemeester en de 84- jarige oud-secretaris van Sint Kruis A. J. Dhont en J. J. van der Hooft en de 71-jarige oud-ontvanger van Aar denburg G. P. H. Wijffels. De gros siersfirma Catsman had weer gratis voor versnaperingen gezorgd, en de gemeente bood rookgerei voor de he ren aan onder goede geleide van de motorpolitie en de wegenwacht met materiaalwagen ging het naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. langs de inge polderde Braakman, de fabrieken te Sluiskil en de vlasstreek Koewacht Heikant St. aJnsteen naar Hulst. Hier werd een verfrissing gebruikt en voor de belangstellenden stond een bezoek aan de basiliek en het geres taureerde stadhuis op het programma. De terugweg ging over Terneuzen, waar de lunch klaar stond. Burge meester van Dongen reed heel de tocht mee en vele oudjes waren in de gelegenheid een praatje met hem te maken, wat zij zeer op prijs stelden. Terug komd in Aardenburg stonden daar de Kon. Aardburgse fanfaren gereed om de oudjes een welkomstse renade te brengen. Sluis GEMEENTE ONTVING SCHILDERIJ Door de kunstschilder A. Devaere uit Damme werd aan het gemeentebe stuur van onze gemeente het door hem geschonken schilderij, voorstel lende de molen „De brak", overge dragen. In zijn dankwoord memoreerde de burgemeester de goede verstandhou ding welke er steeds heeft bestaan tussen het oude Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaanderen en vooral tus sen de oude steden Damme en Sluis. Tevens sprak hij de wens uit, dat het werk van de heer Devaere in Sluis en in overig Nederland nog meer erken ning zal mogen vinden. In zijn antwoord bracht de heer Devaere tot uitdrukking, dat hij hoop te, dat zijn werk zou mogen bijdragen tot versteviging van de band tussen de beide „Vlaanderens". Het schilderij, dat uiteindelijk be stemd is om te dienen ter verfraaiing van het te restaureren raadhuis, is thans in het tijdelijk-gemeentehuis on dergebracht. Overgeplaatst. De opperwacht meester L. Meertens is per 1 Augus tus overgeplaatst naar Aardenburg; de wachtmeester G. F. C. Vennix naar IJzendijke; de wachtmeester G. Ultée wordt van IJzendijke overgeplaatst naar hier. Verrebroek (B.) KOEIEN AANGESLAGEN In onze grensgemeente werden smokkelaars door de plaatselijke poli tie en douane verrast, toen zij een tweetal koeien frauduleus trachtten in te voeren. De twee prachtige exem plaren werden in beslag genomen en naar het depót te Clinge vervoerd. MULO-MASKERADE Op de Westsingel bewoog zich gis teren een even jeugdig als bont ge zelschap, bestaande uit 'n oratische sheik. 'n cowboy; 't heer in jacket, 'n Mexicaanse schone, 'n vrijbuitster met geweer, 'n Schotse Hooglanderin, 'n Marva-meisje. 'n onvervalste Zeeuwse boer en verdere uiteenlopende types. De stoet was omgeven door juichende scholieren en trok een belangrijke kwantiteit belangstelling. Het bleek, dat de examenklasse van de kath. Mulo. ter ere van haar laat ste schooldag, tot deze maskerade was overgegaan, om een kleurige punt te zetten achter de 4-jarige studie. 't Onderwijzend personeel keek maar vreemd op. toen de optocht bin nenschreed! Kwadendamiwe De kermis. Ook de kermis 1953 is weer rustig verlopen. Begunstigd door het mooie weer, was er Zondag een groot aantal buitenpoorters om van de kermis te profiteren. Jammer was. dat ook dit jaar weer de carous- sel ontbrak, zodat er voor de kleinere kinderen niets was. De grotere kon den zich in de luchtschommel en de zweef vermaken. Het is misschien ge wenst, dat volgend jaar van overheids wege gezorgd kan worden, dat ook de schoolkinderen een echte kermis ge nieten met een draaimolen? VERGADERING E.H.B.O. D-e afdeling St. Lucas van de R.K. Nationale Bond voor E.HB.O. hield in verband met het vertrek van dé tegenwoordige secretaris, de heer G. F. C. Vennix, een algemene ledenver gadering. Tot vervanger van de schei dende secretaris werd in het bestuur gekozen mej. T. I. F. M. van Hoote- gem. De pastoor en de heer J. de Bruij- ne voorzitter van de plaatselijke af deling. spraken woorden van dank tot de heer Vennix. voor het vele werk dat deze voor de E.H.B.O. heeft gedaan. De heer Vennix mocht van de leden een boekwerk als aandenken ontvangen. Op 25 Juli a.s. zal een demonstra tie worden gehouden. Op verschil lende punten in de gemeente zullen „ongelukken" worden geënsceneerd, waarbij de E.H.B.O.'ers in actie zul len komen en de ..gewonden" zullen behandelen. TENTOONSTELLING IN MOLEN In de korenmolen „De Brak" alhier' is een kleine expositie ingericht van tekeningen over alle in Nederland voorkomende molentypes. Deze be scheiden verzameling is gedurende het zomerseizoen voor bezoekers van de i molen te bezichtigen. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Komediantenrevue 1953. Gro te Markt, 8.30 uur: Openluchtuitvoe ring. Egmont door Kon. Ned, Schouw* burg. AXEL Centrum, 6.30 en 9 uur: Het banket der smokkelaars. BOSCHKAPELLE 8 uur Vergadering der supportersclub bij Th. Ottjes. DE KLINGE-WAAS Kinema van Dijk, 7.30 Uur: De gebrandmerkte. GOES Grand: De grote beslissing. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Op de bres. MIDDELBURG Schouwburg: Mara- Maru. Electro: Liefde van een front soldaat. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Het zevend# kruis. SAS VAN GENT Olympia Theater, f uur: Een avond in Parijs. TERNEUZEN Luxor, 8 uur; Anna. Concertgebouw, 8 uur: De Bron. VLISSINGEN Luxor; Twee matrozen te paard. Alhambra: In de greep vah de angst. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg* 3 en 8 uur; Komediantenrevue 1953. Grote Markt, 9 uur: Egmont, open luchtspel door Kon. Ned. Schouwburg, AXEL Centrum, 4.15 uur: Het banket der smokkelaars. 8 uur: Willy en Joe in Tokio. BIERVLIET 2.30 uur: Prijsschieting „Prins Hendrik" bij F. Oubrie. DE KLINGE-WAES Kinema van Dijck, 3 uur en 7.30 uur: De Gebrandmerkte, GOES Grand: De grote beslissing. HULST Bioscoopgebouw, 2.30 uur: Op de bres. 5.15 en 8 uur: Het hunkerend hart. HULST Schieting op de staande wip Grote schieting bij G. Nijs om 3 u. KAPELLEBRUG Schieting bij Wed, B. de Smet om 3 uur. KOEWACHT Schieting op de liggen de wip bij R. van Gremberghe. MIDDELBURG Schouwburg: Mara- Maru. Electro: Liefde van een front soldaat. OOSTBURG Ledel, 4.30 en 8 uur: Het zevende kruis, 2 uur: Royal Wedding, RAPENBURG Dansen in de bovenzaal bij D. Fassaert. SAS VAN GENT Olympia Theater, 2.30 uur; Klaar voor Actie. 5 en 8 uur: Een avond in Parijs. TERNEUZEN Luxor, 4.30 en 8 Uur: Anna. Concertgebouw, 8 uur: De Bron. VLISSINGEN Luxor: Twee matrozen te'paard. Alhambra: In de greep van de angst. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. Grote Markt 9 uur: Egmont, openluchtspel door Kon. Ned. Schouwburg. DE KLINGE-WAES Kinema van Dijck, 8 uur: De gebrandmerkte. GOES Grand: De grote beslissing. HULST Bioscoopgebouw, 8 uur: Het hunkerende hart. RAPENBURG Dansen in de bovenzaal bij D. Fassaert. MIDDELBURG Schouwburg: Mara- Maru. Electro: Liefde van een front soldaat. OOSTBURG Ledel; Het zevende kruis, SAS VAN GENT Olympia Theater, 8 uur: Een avond in Parijs. TERNEUZEN Luxor, 8 uur: Anna. VLISSINGEN Luxop: Twee matrozen te paard Alhambra: In de greep van de angst. r De pre| van til van hengs| gehouden bant van landsche 1 stond wel ken van voer en beter gekil nommeerd| wil men een tweej| éénjarige beider mol niet in enl he eer; kiaarl organiserel niet gezwl ren van eq zij veler teerd, die ij beleven v zal allen Liet is ai Don gel heeft eehal veel belanl In Dongenl omdat het| deze eerst, succes te men tegelil streeft; d<f goede aan I Dit bill de agel het DC (Molen (Grote! Terneu Naam Straat j (Niet gelegd!

de Stem | 1953 | | pagina 2