Vanfl Goed besluit na zes jaar Atda-stijÜ Honderd jaar geleden bouwde VHeerenhoel een katholieke school srssarJS». sr„iïA ssta Een merkwaardi 2brokje schoolstrijd Wonderlijke Wereld (RAD! O l Veedieven j TWEEDE BLAD VRIJDAG 10 JULI 1953 Het moet in UW HERSENS gegrift staan: Met deken Tomas brak Thorbecke de weerstand van G.S. Niet zo erg Gewoon verkrijgbaar Fakkelrallye dit jaar op 13-14 Sepember ÜtD- beslissing. 8 uur: Op 'burg: Mara- in een front- Het zevende ia Theater, 8 iur: Anna. Bron. ee matrozen In de greep Liet was 3 April 1947, toen de (eerste) commissie-Holst in op dracht van de regering een Jf?"1 maakte met haar studie over de in genieursopleiding ter tegemoetko ming aan een intensieve industria lisatie. Binnen een jaar kwam de commissie tot de conclusie, dat al leen door decentralisatie de behoef te tot ruimere opleiding zou kun- nen worden voldaan maar dat dit alleen behoefde te betreffen de mid denmoot van de studie. Begin en slot van de studie zouden in Delft kunnen worden gemaakt. De com missie zei dat de middenmoot van twee andere de studie op één of plaatsen (naast Delft) mogelijk zou moeten worden gemaakt. Op 21 Mei 1948 werd de tweede commissie-Holst ingesteld (door de ministers Van den Brink en Gielen). Deze commissie kwam tot de con clusie, dat een tweede Technische Hogeschool zou moeten worden op gericht, geheel gelijkwaardig aan Delft, met een beperkt aantal stu die-richtingen en korte opleiding. Hierbij zou Delft niet in het. ge drang mogen komen. Over het „waar" sprak de commissie zich niet uit. Maar daarmee hielden zich in de daarop volgende twee jaar de verschillende gegadigden intensief bezig. Een aantal gemeenten hielden rekening met de mogelijkheid, dat zij de tweede Technische Hoge school binnen hun grenzen zouden krijgen en verdisconteerden dat in hun ontwerp-uitbreidingsplannen. Van de candidaten noemen we: Amsterdam, Groningen, de Twentse steden. Eindhoven, Arnhem, Nijme gen, Maastricht. De Limburgse hoofdstad sloot echter een gentle man-agreement. Wanneer de tweede Technische Hogeschool in Eindhoven, dus in het Zuiden zou komen, zou zij afzien van verdere activiteiten ten eigen behoeve. Hier mee heeft Maastricht de kansen voor het (katholieke) Zuiden sterk doen stijgen. Wetend dat het, vech tend voor eigen standje, geen bar grote kans had op succes, stelde Maastricht zijn hulptroepen ter be schikking van een andere stad in het Zuiden, die voor kopschuwe niet-katholieken wat gemakkelijker aanvaardbaar was. philips stelde een millioen be schikbaar als bijdrage in de kosten. Ah! riepen de tegenstanders van Eindhoven, nu zal de regering overstag gaan. Philips kóópt de tweede T.H. voor Eindhoven! Maar toen op 10 Mei 1951 in de Tweede Kamer vanachter de regeringstafel werd verklaard: „het Kabinet heeft gemeend, dat Eindhoven de beste plaats van vestiging is", is eveneens gezegd dat het millioen van Philips niet de doorslag had gegeven, want ook als de tweede T.H. ergens an ders zou komen, had Philips dat geld ter beschikking gesteld. In de ze voor Eindhoven zo belangrijke zitting van de Tweede Kamer werd verder meegedeeld, dat er op de nieuwe tweede T.H. drie studierich- (Advertenties) NIETS helpt U beter dan de ALDA-STIFT wanneer een likdoorn niet ver dwijnt. De ALDA-STIFT helpt U voorgoed, verricht een wel dood aan Uw voet. GEEN ZALF, GEEN PLEISTER EK GEEN MES! Slechts de 90 ets. helpt met SUCCES Variwijgb. bij Uw apoth. of drog. tingen zouden zijn. Dezelfde mede deling volgde op 8 Augustus 1951 in de Eerste Kamer, waaraan werd toegevoegd, dat spoedig een wijzi ging van de Rijksbegroting-1951 kon worden verwacht. Met dit al was nog steeds niet de beslissing gevallen, dat er een twee de T.H. zou komen. Het kabinetsbe sluit betrof slechts dat, als er een tweede T.H. zou verrijzen, Eindho ven de plaats van vestiging zou zijn. Nu zou dus onderzocht moeten worden, hoe de (materiële) plan nen in Eindhoven zouden moeten worden uitgevoerd. Ook hiervoor zijn centen nodig en er kwam een wetsontwerpje voor (f 15.000. Dat heeft nogal een tijdje gelopen. Pas eind-Februari van dit jaar hebben we de openbare behandeling in de Tweede Kamer beleefd. Ook toen weer de vraag: maar kunnen we er nog af, als we dat voorberei dende werk in Eindhoven goedkeu ren? Waarop het duidelijke ant woord van minister Cals, dat men door dit wetje goed te keuren te vens te kennen zou geven, dat, als er een tweede T.H. zou komen, deze in Eindhoven zou komen te staan. Ook in de Eerste Kamer is hier aan van regeringszijde beslist vast gehouden. Allen stemden voor, zij het dat ook thans een kleine min derheid voorbehoud bleef maken ten aanzien van de vestigingsplaats. Maar de verhoudingen liggen in de Kamer toch zó, dat men gerust kan zeggen, dat thans de kogel door de kerk is. Een goed besluit voor het Zuiden. Een goed besluit voor heel Ne derland ER zullen weinig plaatsen in Nederland zo'n katholieke school traditie hebben als het kleine Z. Bevelandse dorp 's Heeren- hoek, dat honderd jaar terug al een katholieke school bouwde, na nog vóór het herstel der bisschoppelijke hiërarchie, Gedeputeer de Staten van Zeeland op de knieën te hebben gekregen Vermoedelijk is de 's Heerenhoekse school wel de eerste geweest, die door een kerkbestuur gesticht is. Liet is en merkwaardig brok school- tijd. waarvan de 's-Heerenhoek- se archieven 2ewagen en dat niet al leen om de feiten, maar ook om de achtergrond van het geval. Eén man vooral springt in deze geschiedenis naar voren. Het is de toenmalige pastoor van 's-Heerenhoek, deken Arnoldus To mas Rotterdammer van geboorte, thtoloog en filosoof van naam, krach tig bestuurder en deskundig beheer der van het grote vermogen, dat hij bezat. TOMAS EN THOMAS Len hotelhouder in Luxemburg be- sloot wegens zeer nare ervarin gen geen Nederlandse toeristen meer op te nemen. Parijse hoteliers klagen, dat landgenoten van ons er een gewoonte van maken op de ka mers te koken en meer bewoners binnen te smokkelen dan waarvoor wordt betaald. Van de zijde van de A.N.W.B. heeft men deswege een ernstige vermaning laten horen: Houdt toch in den vreemde onze goede naam hoog! Een woord, dat natuurlijk altijd gelding heeft Echter is het hier ook weer aldus, dat de slechte gedragingen van een klein percentage een heel volk een slechte naam dreigen te bezorgen. En zó erg is het nu ook weer niet! De vertegenwoordiger in Nederland van het Luxemburgse bureau voor toerisme heeft gezegd, dat de Ne derlanders nog altijd graag geziene gasten zijn. De boze hotelhouder staat alleen met zijn weigering. Er is gegeneraliseerd, zegt de man uit Luxemburg, de verhoudingen zijn volkomen scheef getrokken. Ziezo, dat geeft de burger dan weer moed. Als het maar niet de moed is tot nieuwe baldadigheid! We hebben indertijd iets geschre ven over het meningsverschil Prof. Zeegers-Platenburg met be trekking tot de grootte van het ge middelde gezin in Nederland. We hebben er ook bij verteld, dat de K.V.P. de brochure over „het gezin als basis voor gezinspolitiek" zou hebben ingetrokken. We vernemen nu, dat de verkoop inderdaad wel even is ingehouden, maar dat de brochure nu weer gewoon verkrijg baar is. Als bijdrage tot een debat, dat nog niet afgelopen is. TN het eerste kwart van de 19e eeuw bekleedde prof. Tomas een voor aanstaande plaats in het lerarenkorps te Hageveld. Dit bleef zo tot de ster van die andere bekende filosoof Cor nells Broere te Hageveld ging rijzen. Terwijl prof Tomas het met de leer van Thomas van Asprune hield, ging Broere meer de kant uit van de toen nog orthodoxe Lamennais. Broere die steunen kon op zijn beschermer mgr. van Bommel voor de strijd en prof! Tomas vond het beter Hageveld te verlaten en de practische zielzorg te kiezen. Na een pastoraat te Mid delburg, werd hij pastoor te Gouda en deken van Schieland; daarna pas toor te Beverwijk en deken van Ken- nemerland om tenslotte in 1841 pas toor te 's-Heerenhoek en deken van Middelburg te worden. Het parochie archief te Middelburg meldt dat hij naar zeeland kwam om uit te rus ten. Niettemin bleef deken Tomas nog dertig jaar in functie en sleet zijn dagen allesbehalve in ledigheid. Door de grondwetswijziging van 1848 was de onderwijsvrijheid formeel herkregen, maar het wachten was nog op een organieke wet voor het lager onderwijs. Voorlopig bleef de wet van 1806 nog van kracht en pas in 1857 kwam daarin verandering. Men moest dus tot die datum eerbie dig verzoeken aan de autoriteiten een bijzondere school te mogen stichten. Van een kerkbestuur mocht zo'n ver zoek niet uitgaan, want dan werd de school zogenaamd een kerkelijke in stelling, waarvoor de meeste machts hebbers van die dagen als de dood zo bang waren. Deken Tomas. die dit wicht, zocht een andere weg. Hij liet in Maart 1852 het. verzoek uitgaen van negen mannelijke parochianen en zond dit in. bij het toen al katho lieke dagelijks bestuur der gemeente 's-Heerenhoek. TN de omschrijving van het doel werden er geen doekjes om gewon den. „Requestranten wensen voor hun ne'kosten en lasten daar te stellen een school voor lager onderwijs ten behoeve der kinderen hunner ge loofsgenoten. waarin benevens het le zen schrijven, rektnen en datgene wat tot het lager onderwijs is beho rende. ook onderwijs wordt gegeven in den godsdienst overeenkomstig de leerstelling hunner kerk". Het gemeentebestuur van 's-Hee- renhotk had natuurlijk niet het min ste bezwaar om zijn zegen te geven op het verzoek, maar het moest ook een prae-advies van de schoolopziener hebben en dan tenslotte de goedkeu ring van Ged. Staten van Zeeland; vertikten die het dan stond beroep open op de minister van Binnenland se zaken, in die dagen de geweldige Thorbecke. Op 4 Maart 1852 was het adres in zee gegaan en op dezelfde datum wendde deken Tomas zich tot de schoolopziener, ds Dresselhuys. die nota bene heel in Utrecht woonde. Op 15 Maart verklaarde deze ..niet te zullen tegenwerken", maar gaf meteen te kennen dat hij niet over tuigd was dat de school voor de gods dienstige behoeften der parochie no dig was! ZESLIBERALEN INTUSSEN had het gemeentebestuur zich al tot Gedeputeerde Staten gewend, die na 14 dagen botweg te rugschreven dat naar hun Inzicht leerstellig onderwijs strijdig zou zijn met de nog van kracht zijnde veror deningen op het schoolwezen. Het college van G.S. bestond des tijds uit de heren Corn. Vis; Bastiaan Bomme; jhr. P. v. Citters; jhr. J. mr. A. Becius. Stuk voor stuk Iibe- Schuurbeque Boey. mr. J. v. d. Bilt en ralen van de smalle basis en be vreesd zich aan koud water te bran den. De school-opziener vond in het adres dat hem inmiddels bereikt had formele fouten en nam geen beslis sing. Begin Mei stelde deken Tomas een nieuw adres op en liet voor alle zekerheid <je beginselverklaring, wel ke wij hierboven citeerden, achter wege. Na twee maanden gezwegen te heb ben. berichtten Gea. Staten in Juli, dat zij de beslissing aanhielden en zich tot de minister hadden gewend met het oog op de toepassing der nog vigerende bepalingen. Kennelijk probeerde men dt zaak op de lange baan te schuiven. Doch daar moest men bij deken Tomas niet meer aankomen. De man. die destijds door de koning was ge decoreerd met de Nederlandse Leeuw, liet zich niet ringeloren. Zelf schreef hij minister Thorbecke en herinner de in zijn brief van 22 Juli 1852 aan het feit. dat hij reeds in het voorjaar tot de minister had gesproken over zijn vrees, dat Ged, Staten de op richting van een bijzondere school zouden tegenwerken. Minister Thorbecke schreef op 8 Augustus terug: „Ik mag aannemen dat op het ogenblik waarop ge deze brief ontvangt, reeds de magtiging van Ged. Staten tot oprigting dei- school in uw bezit zal zijn. Mogt dit evenwel niet het geval zijn. zo ver zoek ik u mij daarvan dadelijk ken nis te geven". Nu, G.S. hadden helemaal geen haast waarom de deken nogmaals een brief naar Thorbecke ond, die de treuzelende heren wel aan de oren zal hebben getrokken. Althans op 23 Sept. kwam de toestemming op de 's-Heerenhoekse pastorie, via het ge meentebestuur, binnen. Om hun ge zicht te redden, maakten G.S. het uitdrukkelijk beding, dat men zich houden moest aan de wettelijke voor schriften! EINDELIJK AANBESTEED Toen wij een kiekje maakten van 't gedeelte der R. K. Jongens school te 's-Heerenhoek, waarvan 100 jaar geleden de eerste steen werd gelegd, stroomde de jeugd toe. Geheel achteraan staan pas toor Kramer en het hoofd der school, de heer Favejee. TNAAR het bouwseizoen al te ver ge- vorderd was werd de school in 1853 aanbesteed voor de som van f 11.472. Zo hecht en ruim werd ze gebouwd, dat de tand des tijds er nog geen vat op heeft en de lokalen nog aan alle voorschriften voldoen. In Mei 1854 werd de school begonnen met meester Adriaan de Winter als eerste hoofd. Jongens en meisjes ont vingen er het onderricht totdat in 1876 de zusters van Etten een meis jesschool opende. Ondanks dat werd de Jongensschool later te klein en kreeg er een paar nieuwe lokalen bij. Deken Tomas droeg grootmoedig de financiële consequenties van zijn durf. Het Tomasfonds, dat hij sticht te, voor de opvoeding der kath. jeugd hielp de 's-Heerenhoekse scholen door de moeilijke jaren heen en werd ook een steun voor het jeugdwerk. Zo blijft zijn naam in gezegende herinnering te 's-Heerenhoek leven en zal volgend jaar. wanneer er hon derd jaar katholiek onderwijs is ge geven wederom op het voorplan ko men. Uoor de vijfde maal wordt dit jaar de Fakkelrallye Bayeux-Eindhoven gehouden en wel op Zondag: 13 en Maandag; 14 September, zodat men een minimum aan werktijd verliest nu de rallye praktisch tijdens een weekend wordt gehouden. Het parcours is 1400 km. lang en er zal een gemiddelde snelheid worden voorgeschreven van 50 km. per uur. Er is wederom een groot aantal prachtige prijzen (totaal bedrag 15000 gulden!) waaronder de zilveren fakkel, en dit jaar voor het eerst in plaats van enkele geldprijzen zeer kostbare luxe gebruiksvoorwerpen. Het eerste lustrum van de Fakkel rallye is aanleiding geweest voor de organisatoren om het sportieve ele ment uit te breiden met enkele klas sementen, die de rijders op de proef zullen stellen en de rallye nog inte ressanter zullen maken. Men streeft naar het invoeren van vier klasse menten en wel een bergklassement, een heuvelklim (die reeds met for mule in het reglement is opgenomen), een regelmatigheidsproef en een be hendigheidstest. Het aardige van deze klassementen is, dat deze alle vier binnen het rallye-parcours vallen en dus aan de finish achter de rug zijn. HET HEEFT er weer flink gespan nen in de gemeenteraad van Nottingham-city. Het vrouwelij ke lid, mevrouw Agnes Lucy vroeg het woord en bracht in een felle rede haar denkbeelden omtrent voetbal en cricket naar voren. „Waardeloos", meende ze. Waar is de tijd gebleven, dat de jongetjes cowboy en Indiaan tje speelden, zonder te worden aan gevallen door parkwachters, die daartoe werden gedreven door een overdreven zorg voor de grasmat? Dat was de vraag. De heer Griffin zei echter, dat hij de stuipen kreeg, alleen door aan bloeddorstige Indiaantjes te denken om nog maar te zwijgen van verniel zuchtige cowboytjes. Daarmee waren zijn ervaringen ook niet best. Hij haalde in dit verband zijn buur jongetje aan, die zich bij tijden ook wel eens bezig hield met cowboy spelen en vanuit die levenshouding jacht maakte op al zijn vee en zijn waterpistolen leeg schoot op de zoon tjes van zijn buurman, die hy voor paardendieven aanzag. De jongetjes in Nottingham-city blijven voetballen. Bril TWE HEER S. Longhi deed een dut- je in zijn tuin. Zijn bril schoof van zijn neus en kwam op zijn shirt te liggen. Daar gingen de gla zen dienen als brandglas, de zon deed de rest en twee minuten later laaiden de vlammen hoog op. De toestand van de heer Longhi kan nog geen stuiten lijden. Liefde MIEMAND KON iets .aanvangen met de jongeman, die gebroken door de liefde, in een gat van% de grote Tennessee-brug hing, zo'n slordige 50 meter boven de grond. Hij hoefde zich maar los te laten om te vallen. Hij was dat ook van plan, tot op het ogenblik, dat de knappe Cleo Foster verscheen. Cleo (22 jaar) leunde boven het gat en klopte de jongeman op zijn schouder. De zelf- moordenaar-in-spé keek naar haar lachende toet en kroop als de weer licht terug naar de veilige aarde. „Dat is dat", zei Cleo. President p X-PRESIDENT Harry Truman bestuurde ^zijn zwarte Sedan in de richting van New-York. Hij overtrad echter de harde verkeers wet en een nijver motor-agent (de heer Manley Stamp, voor het geval u hem tegenkomt) was er als de kip pen bij. „Ik zag hem verscheidene malen „snijden", zei Stamp later. ..Daarom riep ik hem een halt toe en ik waarschuwde hem het niet meer te doen, omdat anders het boekje te voorschijn zou komen". De heer Truman beloofde dat, breed glimlachend. Zes maanden geleden, toen hij de wagen kocht, was Truman een beetje benauwd. „Er zitten zo veel handles en knoppen aan, dat ik eerst een machinistenschool moet gaan bezoe ken, alvorens er uit wijs te kunnen", zei hij toen. Onderwijzeres MISS Bonnie Beal is er ook eentje. Ze beoefent het no bele beroep van onderwijzeres Niet helemaal, zoals het moet echter, getuige het rapport, dat over haar werkwijze ver scheen. Ze slaat, trapt, bijt, knijpt en wurgt de leerlingen. Het komt ook voor, dat ze hen met schoolboeken bestookt en de aanwijsstok als speer be nut. Nu heeft ZIJ op haar ogen gehad. In het kader van de onderwijsvernieuwing uiteraard. Schoen MOG MEER nieuws uit de schoe- nen-sector. Een fabrikant uit Wenen heeft patent gekregen op een damesschoen zonder enkelband jes. Een zuigertje houdt de schoen tegen de hiel gedrukt. Het zuigertje moet worden nat gemaakt voordat de schoen wordt aangetrokken. Geen spoor meer van klapperen. Mechaniek ENE BRITSE MARINE gaat binnen- kort een enorme „notenkraker" in gebruik nemen. Men wil de sterkte van schepen onderzoeken met dit mechaniek. Met hydrauli sche persen kan men eenzelfde druk als de zee op de scheepswanden uit oefenen. De Engelse Jantjes hebben ook reeds voorgesteld een lijvig ad miraal op zijn weerstand te beproe ven. Deze heeft echter al met klem meegedeeld, dat er grenzen zijn. Indiaan F\E HEREN op ons gewaardeerde archief konden wel een Indiaan leveren, zeiden ze. Zij pulkten in gespannen in grote kasten en toen kwam er DIT te voorschijn. „Een Indiaan met een versleten pet óf een Indiaan die niet in de ga ten had, dat vogeltjes een nest op zijn hoofd bouwden, of een Indiaan die graag voor gek wil lopen, maar in ieder geval een Indiaan", vertel den ze trots. „Hij zat in het India- nenbuiltje". Eentje TJET ongetwijfeld, goede Burtton- on-Trent telt momenteel slechts één werkloze. De stad telt 50.000 in woners. Die ene werkloze is een juffrouw, die te lui is, dat ze uit haar ogen kijkt, zelfs al worden die door vier man opengehouden. ZATERDAG 11 JULI 1953 HILVERSUM I 402 m.: KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Koorzang; 7.45 Morgengebed en lit. k.; 8.00 Nws. en weerber.; 815 Gram.; 9.00 V. d. huisvr.; 9.35 Gram.; 10.05 V. d. kleuters; 10.20 Gram.; 10.25 Pontificale Hoogmis; 12.00 Angelus; 12.03 Symphonette ork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Lunchconc.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Metropole ork.; 14.40 Amateurs- progr.; 15.15 Kroniek v. letteren en kun sten; 15.55 Piano en orgel; 16.20 ,,De vlie gende Hollander", caus.; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 V. d. kinderen; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Lichte muz.; 18.40 Re- geringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De ge wone man; 20.30 „Lichtbaken", caus; 20.50 Ronde v. Frankr.; 21.00 Amus. muz.; 21.35 Act.; 21.45 Promenade ork. en solisten; 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto; 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: VARA: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram (Om 9.35 Waterst.); VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus.; 10.05 Morgen wijding: VARA: 10.20 V. d. arb. i.d. con tinubedrijven; 11.35 Viool-trio; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Dansmuz.; 13.50 Weekjourn.; 14.20 Filmprogr.; 14.50 Huismuz.; 15.10 Amateurprogr.; 15.40 Boekbespr.; 16.00 Kamerork. en solist; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Gram.; 17.30 V. d. jeugd; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Gram.; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", caus.; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd'', caus.; 19.55 ,,Deze week", caus.; VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.15 „The Geisha", operette 21.25 Soc. comm.; 21.40 Pianoconc.; 22.05 „Dodenhuis", hoorsp.; 22.35 Muz. v. h. zuiden; 23.00 Nws.; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL, Vlaams 324 m.: 11.30 Ork. conc.; 12.35 Beiaardspel; 13.00 Caus.; 13.10 Nws.; 13.25 Operettemuz.; 14.15 Omr. ork.; 15.15 Knapenkoor; 15.30 Vlaamse piano- muz.; 15.45 Knapenkoor; 16.00 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.10 Gram.; 17.30 Or- gelconc.; 18.30 V. d. sold.; 19.00 Nws.; 19.30 Gevar. muz.; 19.40 Zangrecital; 20.00 Symph. ork.; 20.30 Klankb.; 20.50 Gevar. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Vlaamse kamer- muz.; 23.00 Nws.; 23.05 Dansmuz.; 23.35 24.00 Gram. BRUSSEL, Frans, 484 m.: 11.45 Gram.; 12.10 Omr. ork.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.05 Verz. progr.; 15.00 Gram.; 16.30 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz.; 18.30 Gram.; 19.00 Wenen en Schubert: 19.40 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Gram.; 21.00 Ge var. muz.; 22.00 Nws.; 22.10 Gram; 22.30 Gevar. muz.; 22.50 Nws.; 23.00 Gevar. muz.; 23.30 Gram; 23.55 Nws. EMART KUSSBIJRIS 8) „De hele omtrek is hier ongeveer zo als deze streek, waardoor jullie naar Splayfoot Ranch zijn gekomen," vervolgde ze. „Echt een woestenij, maar nog al heuvelachtig. En overal even zanderig.... In het Oosten ligt de Afgesloten Hoogvlakte. De dieven kunnen het vee die kant onmogelijk uitbrengen. Vader heeft in Wigwam een man op post gezet om ervoor te waken, dat er langs die kant geen vee weggevoerd wordt. In Hornet is °ok zo'n wachter. En andere plaatsen van verzending zijn er hier in de buurt niet. De dichtsbijzijndc stad is Hermit en dat is driehonderd mijl ver weg. Om het vee dus hiervandaan te zouden ze het helemaal rond- tiü ?c."AJSesloten Hoogvlakte" moe wee V°n en daai'na langs de spoor- zonder "at. dat, zou onmogelijk zijn, De stad vader het bemerkte.... ziin" t,™™?' )ullie vandaan gekomen de oude spoorweg16;? dvperd<:r°P langs nitpanu ,8» ls de enige andere wachter daar -1 echter ook een waarschuwde En arht zag cn ons Hoogvlakte beginnen de v,A*gesloten zijn, den mijlen onafgebroken bosgronden gedreven worden, op en neer, op en neer, over of langs toppen van soms zevenhonderd meter hoogte, waar bij na altijd sneeuw ligtZo staan de zaken dus op het ogenblik. We heb ben honderden stuks vee verloren. Op een goede dag werden er weer 'n stel weggedreven en hoe het gebeurt, blijft een raadsel. „Dat is buitengewoon vriendelijk van u, meneer Valley," antwoordde Ranier, een grote, donkere man van zowat dertig jaar in een linnen reis pak, leren beenkappen en met een nieuwe, zorgvuldig gedeukte Stet son op het hoofd. „Behalve Quail en ik zijn er nog vier anderen, die graag uw uitnodiging zullen aanvaarden. Is dat niet te veel?" „Helemaal niet helemaal niet! Ik kan er wel een dozijn herbergen. Als 't er op aankomt, doet Splayfoot niet voor een echt hotel onder." De vermoeide paarden werden ver zorgd, de nieuwe sjees in een schuur gezet en Rainer en Quail betraden t geweldig grote, onregelmatig ge bouwde huis, waar ze aan de vrouw van Valley werden voorgesteld. Zij was een korte, dikke vrouw, die als ze niet in de keuken bezig was, liefst voor het vuur zat te slapen. „Het spijt me. heren," zei Valley met slepende stem, „dat mijn nest van 'n dochter niet hier is, om het jullie een beetje gezellig te maken. Maar die meid zit aan haar zadel vastge plakt en het is een hele toer voor haar, om tegen het avondeten af te klimmen. Het duurde nier lang of de hele stoet kwam binnengereden. De muil ezels balkten, de paarden hinnikten in het vooruitzicht van voer en wa ter. Splayfoot Ranch was namelijk de enige drenkplaats tussen Nine Boy's Wells, mijlen ver naar het Westen en Wigwam, het einde van de spoorweg en het doel van de ka ravaan. Het werd een grote drukte. De mannen zetten haastig kookketels neer, stookten er vuurtjes onder en en koks gingen met koffiekannen en braadpannen aan het werk. De muil ezels en paarden werden naar de drinkbakken gevoerd en zo bleef het doorgaan tot de laatste wagens onder veel lawaai en geschreeuw op hun plaats stonden. Nu de grootste hitte voorbij was werden de mannen opgewekter. De gedrenkte dieren werden in de vee- kraal naar de troggen vol tarwe en haver gebracht, waarin ze met hun natte snuiten gretig rondwoelden. Dofrood steeg de rook der kookvuren omhoog. De doordringende geuren van gebakken spek en ham van ge bakken brood en gezette koffie hing over de stille vlakte. Er was een groot kampvuur aangelegd en de vlammen ervan stegen huizenhoog. In de warme gloed strekten de man nen, die niets anders meer te doen hadden dan wachten op hun avond eten, zich behagelijk en lui uit. En plotseling kwam daar midden door de drukte heen een meisje op een grijs paard aangereden, met Schitterende ogen en wijd open mond van verbazing. „Grote goedheid! Wat moet dat alle maal? Hoeveel lui zijn hier wel? Wat zijn jullie voor lui? Hoeveel hammen liggen er wel in die braadpannen? Hoeveel liters koffie zijn jullie aan het zetten? Hoeveel wagens.... paardenmuilezels hebben jullie? Vooruit, verteilen jullie me op slag alles, wat er te vertellen valt! Op schieten!" In het grote huis had het avond maal reeds een kwartier staan wach ten. Men wachtte op Jacqueline en „Ma" Valley was reeds een paar ma len de grote veranda opgestapt om naar haar dochter uit te kijken. De oude Tom, die met de beide aanne mers stijfjes in de voorkamer zat, in gezelschap van de opzichter en zijn helper, de hoofd-boekhouder en de controleur, putte zich uit in excuses voor zijn wegblijvende dochter. Ein delijk stak Ma Valley haar hoofd door de deur en zei: „We moesten maar niet langer wachten, Pa. Ze komt toch net, als het haar uitkomt. Breng je gasten maar mee naar de keuken, dan gaan we eten. Zo'n drommelse meid toch!" „Geef haar nog vijf minuten, Ma," opperde de oude Tom. „Misschien heeft de grijze een hoefijzer verloren of zo. Ik heb een paar dagen geleden ge zien, dat een van de achterijzers nog al los zat; maar die verdraaide meid was al weggereden, voordat ik mijn gereedschap kon halen om het beest te beslaan!" Winchel, de opzichter, stond op. „Als het nog vijf minuten duurt, voor we gaan eten," zei hij, „ga ik een ogenblikje naar het kamp, om aan een van de voormannen iets te zeggen, dat ik vergeten heb. Ik ben dadelijk terug, vrouw Valley. Maak u niet ongerust, dat ik te laat zal komenik heb al geroken hoe heerlijk, het zal worden!" Hij was met drie minuten terug en er speelde een lachje om zijn mond. „Vertel hun eens wat meer over het Afgesloten Hoogland, Jack," zei Idamohe, rustig een sigaret rollend. Jack deed het. Maar midden in haar beschrijving van het groteske rots landschap viel een man haar in de rede. „Neemt u me niet kwalijk", zei hij, „maar bedoelt u, dat die vlakte over al even steil uit de omgeving op rijst? Dat er van geen enkelen kant tegen op te rijden is?" „Juist," antwoordde Jacqueline, en Idahome zowel als Labarre knikten ernstig van ja. „En het is twintig mijl breed en vijftig lang?" „Zo ongeveer." „Met een meer bovenop?" „Een Soda-meer." „En er groeit zo goed als geen gras?" „Nee." „Toen we er voorbijrenden, zag het er in de verte uit als... 'n dameshoe dendoos.... ten minste van deze zij de," zei de man. „Het ziet er aan alle kanten on geveer hetzelfde uit, zei Jack. Het meisje keek haar ondervrager aandachtig aan. Hij zat tegenover haar aan de andere kant van het kaïhpvuur en staarde nadenkend in de vlammen. Hij was een lange, gebronsde kerel met donkerbruin haar. Hij droeg een roestkleurigen broek, een vettige grijze trui en een oude pet. Zijn zware schoenen waren nog nieuw. Doch, ofschoon hij er net zo ruw uitzag als de anderen om hem heen, en zich in lang niet gescho ren had, vond het meisje hem toch verschillend van de rest. Hij zag er verstandiger, en bekwamer uit. Hij kon nog geen dertig zijn, schat te ze. Zijn magere gezicht sprak van scherpzinnigheid en kracht; ze had nog nooit zulke opmerkzame ogen gezien. Hij wekte haar belangstel ling. Er waren anderen aan 't woord gekomen en nu hield hij zich stil. De hoofdkok, die tijdens de maaltijd een onbetwiste heerschappij over de man nen voerde, was naast het meisje ko men zitten en niemand durfde hem dat voorrecht betwisten. Jack boog zich naar hem toe en vroeg zachtjes onder het luide praten der anderen door: „Wie was die man, die me zo even ondervroeg?" „O, die?" antwoordde zijne maje steit. „Ja ik, weet niets van hem af, dame. Hij is bij onze troep geko men. toen we in Maysville aan het laden waren...." „Hé Shorty," wendde hij zich tot een man, die juist was opgestaan om zich een kop koffie in te schenken, „kom 's hier. Wou je spreken." Shorty, een typische wegwerker, kwam naar de kok toe, die hem fluis terend vroeg: „Wie is die knul met die vurige ogen. die daarnet zoveel vragen aan deze dame stelde?" Shorty keek met zijn rattenoogjes over het vuur heen. „O, die vent?" zei hij ietwat sma lend. „Dat is maar zo'n bijloper.... 'n zwerver.... Niet in vaste dienst." „Dat dacht ik ook al, Shorty. Hij lijkt me een echte schooier toe. Ik snap niet, hoe hij bij zo'n troep oud gedienden van Rainer en Quail is ge komen. Zeg, weet je soms, hoe hij hoet?" „Ik heb 'm door de jongens Wes horen noemen," zei Shorty. „Maar ik weet verder geen snars van 'm af." En Shorty slenterde weg om nog een kop koffie te halen. „Hebt u het gehoord?" vroeg de 'kok aan Jacquline. „Ja," antwoordde zij. „Maar waar om noemde hij die man een zwerver en een schooier?" „Ochja.... hoe zal ik zeggen... hij bedoelt, dat hij geen vakman is, begrijpt u? Net 'n mens als u en ik." Jack moest om die verklaring la chen en de mannen om haar heen hielden op met praten en keken naar haar. Van die ogenblikkelijke stilte maakte de man, die Wes genoemd werd, gebruik. „Wat gestolen vee kan toch mis schien wel over die Afgesloten Hoog vlakte vervoerd worden," zei hij. „Och, houd je snuit!" gromde de man naast hem. „Wat weet jij nou af van Afgesloten Hoogvlaktes? Jij zult meer verstand hebben van afgesloten kip penhokken is het niet, Jack?" Jacqueline kwam toen gemoedelijk tussenbeide cn vroeg aan de man bij het vuur: „Heet je óók Jack?" „Nee, ma'am," antwoordde hij. „Maar het schijnt, dat iedereen hier in het kamp Jack heet." „Dan pas ik c- goed bij, is het niet? Ze noemen mij ook Jack, moet je weten. Ik vind het leuk. Maar je ver gist je broertje, als je denkt, dat ze gestolen vee over de Afgesloten Hoog vlakte kunnen brengen. Ik dacht, dat ik je toch duidelijk verklaard had, dat het onmogelijk ging." „Ja, maar het zit zóó," was zijn antwoord. ,U weet zeker dat ze het vlakke land niet verlaten langs een van de drie verzendingsplaatsen hier in de buurt. U weet dat het onmoge lijk is, ze langs de spoorweg naar Hermit te brengen. Dan blijft er geen andere weg over dan die Afgesloten Hoogvlakte." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 3