Er hapert wat aan het contact tussen provincie en Kamer 48 ct Z.-VLA ANDEREN Zuid-Beveland Walcheren MAGGI5 KIPPENBOUILLONSOEP De heer C ZWAGERMAN te Middelburg overleden Bevolkingscijfers van Zeeland DE MIDDENSTAND en de 22 paar Confiserie De Bie te St. Jansteen officieel geopend Vlekken? CETRE XI cantine wordt in 15 uur gebouwd j Nylon kousen 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 JULI 1953 Vergadering K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden Een motie naar de Minister van Waterstaat Komt er een busdienst Rilland-Krabbendjjke? Buitenlandse mossel importeurs te Yerseke Haantje de Voorste! Groot verlies voor agrarisch Zeeland F „Het Ned. Trekpaard" Huizen voor snoep Raadsvergadering Flink geboorte-overschot ging ten dele verloren door vertrek Veer over de Eendracht binnenkort hersteld Wat de K. v. K. te Middelburg deed Bevelandse Ziekenhuis- verplegingsvereniging jubileert Zeeuwse meisjes in Engeland GOES MIDDELBURG AGENDA HEDEN JN DE GISTEREN GEHOUDEN VERGADERING der K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden, kwam bij de rondvraag, toen de kwestie der Zeeuwse tentoonstelling deer de heer Verwer werd aangesneden, het contact tussen provincie en kamer ter sprake. P)E heer Roose zei het niet erg fat- soenlijk te vinden dat nu deze kwestie op provinciaal niveau is ge komen, de provincie daarover geen contact met de Kamer opnam. De voorzitter beaamde dit, ook ten aanzien van andere gevallen en wees op het feit, dat in de reconstructie commissie-Schouwen geen vertegen woordiger der Kamer werd gevraagd en wel van Horecaf. De juiste wegen in deze werden z.i. niet bewandeld. De heer v. d. Peyl informeerde naar de oorzaken hiervan, waarop de voor zitter geen antwoord kon geven. EVACUATIE-PLANNEN r\E heer Roose vestigde nog de aan- dacht op de geruchten welke lo pen over nieuwe evacuatie-plannen ten opzichte van Zeeuwse gebieden tegen as. winter. De secr. de heer de Jonge, zei die geruchten ook gehoord te hebben, maar hechtte er niet zoveel beteke nis aan. Alleen voor Schouwen is er gevaar, indien Schelphoek niet dicht komt voor de winter. De binnenstad van zierikzee zal evenwel wel veilig blijken. De Kamer zal in ieder ge val diligent zijn en haar maatregelen treffen wanneer dit nodig mocht zijn. Verder werd bij de rondvraag nog gewezen op de slechter geworden ver binding met N.-Beveland en de jam merlijke toestand met de nieuwe steigers, terwijl de heer Sleutel pro testeerde tegen het varen met de ..Robbenplaat" tussen Katseveer en Zierikzee. Dinsdagavond kwamen de passagiers wegens overkomend water kletsnat in Zierikzee aan. Geantwoord werd dat eerst de ha ven van Zierikzee moest uitgebaggerd worden voordat de gewone provinciale boot in de vaart kon komen. Waar schijnlijk zal dit reeds eind van deze week het geval zijn. EEN PROTEST Tn de raad van Riljand deelde de voorzitter mee, dat voor de ge meente een nieuwe Steyer is aange kocht voor f 8500 en dat de heer Leen- dertse te Hansweert zal proberen een busdienst Rilland Krabbendijke in te leggen. In deze vergadering heeft de heer Valk de aankoop van herbouwplich- ten van de erven van Baaien en de aankoop van krotwoningen toegelicht. Hierdoor wordt de gemeente in de gelegenheid gesteld nieuwe woningen te bouwen. De gemeente zal trachten deze woningen te verkopen. De beno digde grond zal aangekocht worden van de erven van Baaien voor f2.50 per vierk. meter. Na uitvoerige be spreking werd besloten 10 herbouw- plichten aan te kopen, benevens een aantal krotwoningen. De bouw van nieuwe woningen zal met spoed wor den behandeld. Men hoopt in Augus tus de aanbesteding te doen plaats vinden. Van de Reigersbergsepolder was een schrijven ingekomen inzake de onderhoudsplichten in verband met de opheffing van de haven te Bath. Op voorstel van de heer Francois zal aan de Reigersbergsepolder worden medegedeeld, dat het voorgestelde be drag van f2000 verminderd zal wor den met het bedrag, dat het onder houd van het havenplateau zal ver gen. Bij de rondvraag werd nog medege deeld, dat het aangespoelde hout, ge borgen op de oude begraafplaats. Za terdag bij opbod verkocht zal worden. r\E heer Roose signaleerde het feit, dat de Stichting Verladersbelan- gen nog steeds de vertegenwoordiger der Kamer weigert op te nemen. De voorzitter protesteerde hier ook tegen. Wel wil men hem een plaats inruimen, maar z.i. kwam die plaats de heer Roose toe. Daarop werd vol gende motie aanvaard. De Kamer, gehoord de discussies inzake het ontbreken van een door haar gewenste vertegenwoordiger der Kamer in de stichting Verladersbe- langen, spreekt als haar mening uit, dat daarmede het representatieve ka rakter aan de stichting moet worden ontzegd. De Kamer besluit deze motie ter kennis te brengen van de minister van Verkeer en Waterstaat en van de overige instanties, die dit aangaan". De heer van 't Westende informeer- Advertentie de naar het Drie-eilanden-plan. waarop geen bescheid kon worden gegeven, terwijl de heer Almk pleitte voor het emplacement te Kruiningen. De voorzitter zei, dat dit plan bij Spoorwegen al klaar ligt. Van de .mededelingen" meldden wij. dat het bestuur der Kamer een verzoek heeft gericht tot de minister van Financiën om de gemeente Goes aangemerkt te krijgen als zeehaven plaats in de zin van de omzetbelas- tingwet. Een beslissing in deze is door de minister voor zover bekend nog niet genomen. Ook is door het bestuur der Kamer steun verleend aan een initiatief van het Departement zeeland der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel voor het opnemen van Zeeland in de hell- copterdienst BrusselRotterdam. DANKWOORDEN U)E heer Steutei dankte het bestuur der Kamer inzonderheid de se cretaris voor hetgeen is gedaan voor Zierikzee en de heer v. d. Peyl breid de dit uit tot geheel het rayon van de Kamer. Propaganda voor Zeeuwse visserijproducten (~\P uitnodiging van enige mossel- exporteurs brachten een 30-tal mossel-importeurs en enige journalis ten uit België en Franrijk een be zoek aan Yerseke. Met een tweetal mosselkotters werd onder deskundige leiding van burgemeester Willemse en enige mosselkwekers een boottocht gemaakt naar de mosselpercelen. Ook de oester- en kreeftenbewaarplaatsen werden bezichtigd. Het geheel was bedoeld als propaganda om meer be kendheid te geven aan de Zeeuwse visserij-producten en daardoor de ex port te bevorderen. Na afloop van de excursie was er in hotel Nolet een gezellig etentje. Advertentie) 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelliGetrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even ge kruid èn in 5 minuten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn de ouderdom van 69 jaar is te Middelburg overleden de heer C. Zwagerman, oud-Ri.jkszuivel- en Vee- teelteonsulent voor Zeeland. Zijn sterke geest heeft hem de laatste ja ren van zijn leven in staat gesteld de ernstige lichamelijke bezwaren, waarmede hij te worstelen had, te overwinnen, maar nu is dan het ein de gekomen aan het leven van een man, die, hoewel Fries van geboorte, voor de ontplooiing van het Zeeuwse veeteelt- en zurvelwewen meer heeft gedaan dan in woorden kan worden uitgedrukt. Wijlen de heer Zwagerman werd in 1884 in Hauwert geboren. Van het hoofd der lagere school en van de dominé kreeg hij ulo-onderwijs en daarna ging hij naar de Middelbare Landbouwschool te Wageningen, vijf tien jaar oud. Na drie jaar was hij hier uitgestudeerd en reeds met in gang van 1 Januari 1903 werd hij assistent van de Zuivelconsülent voor Zuid-Hoiland. Daar bleef hij drie jaar werkzaam en toen volgde zijn be noeming (November 1906i tot Zuivel- consulent van de Z.L.M. Wijlen de heer zwagerman bleef dit tot 1913, toen het Rijk -agrarische consulent schappen ging instellen. Vanaf dat jaar tot 1 Januari 1951 heeft de over ledene dienst gedaan als Rijkszuivel- consulent voor Zeeland, tevens belast met veeteeltzaken, nadat hij voor de Z.L.M. reeds vanaf 1908- de belangen van de veeteelt had behartigd. VELE RESULTATEN „I—IET wordt een. mengeling van geuren in de gemeente St. Jan steen", aldus de plaatsvervanger van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, het Ged. Sta tenlid Alb. Loekefeer, in zijn toe spraak. die hij bij gelegenheid van de opening van de nieuwe fabriek „Con fiserie De Bic" te St. Jansteen hield. Naast de meer onaangename geur van de verschillende roterijen en vlasbedrijven, krijgen wij nu de aan gename reuk van de essences der ca ramels en toffees. DE OFFICIëLE OPENING stand komen van deze fabriek te be- vorderen. „Een ding is mij echter te gengevallen". zei hij.- zich wendena tot de plv. Commissaris der 'Konin gin; „Iedere industrieën dus piet al leen de nieuwe fabriek moet arbeids krachten uit andere plaatsen aan trekken. Deze gezinnen moeten woon ruimte hebben en hier zijn geen wo ningen voor, laat staan dat er moge lijkheden komen om huizen te bou wen. Hierin zou nodig verandering moeten komen". Hij verzocht de heer Loekefeer dringend dit onderwerp aan de Commissaris te willen voorleg gen. ZWAARTEPUNTEN VAN INDUSTRIEëN Premiekeuring van merries te Hulst P)E resultaten van de 44-jarige werkperiode in onze provincie zijn niet gering geweest. Op letterlijk elk terrein van de veeteelt en de zui vel bewoog wijlen de heer Zwager man zich. Hij stimuleerde de stich ting van zuivelfabrieken, van melk- federaties en van de gezondheids dienst voor dieren, van geitenfokver- enigingen, van de schapen- en var kensfokkerij, van bedrijfsstudiegroe- pen. terwijl hij ontelbare „praatmid dagen" organiseerde- en een voorvech ter was van een goede melkcontróle en van de K.I. Dat de ontslapene bij zondere belangstelling had voor het Zeeuwse paard, is-%bij,tal van .gede genheden en door hem genomen ini tiatieven duideiijlj. .gebleken. -- Daarnaast- zijn er van dé hand van wijlen de heer Zwagerman ontelbare artikelen en brochures verschenen. De laatste jaren van zijn ambtspe riode was de materiële oorlogsschade één der zaken, die hij niet naliet in vergaderingen en bij officiële instan ties met nadruk aan de orde te stel len. De weidewatervoorziemng van Zeeland had zijn" speciale aandacht. Van de Stichting Getroffenen Oor logsgeweld Zeeland was hij één der promotors. Hoe groot de waardering van agra. Sas van Gent De heer Scheffer wethouder De agenda vermeldde slechts een zevental punten, waarvan de behan deling ongeveer een uur in beslag nam. Allereerst legde het nieuw be noemde en toegelaten raadslid, de heer P. de Ridder, <je in de Gemeen tewet voorgeschreven eed af. De voor zitter, burgemeester R. A. J. den Boer. heette de heer de Ridder har telijk welkom. De geloofsbrieven van de voor de nieuwe zittingsperiode benoemde raadsleden werden in orde bevonden. Overgegaan werd dan tot benoe ming van een nieuwe wethouder in de vacature Marquinie. Bij de gehou den stemming bleek, dat de heer H. Scheffer 9 van de 11 uitgebrachte stemmen had vergaard, terwijl de heer P. de Ridder 1 stem was uitge bracht. Een verzoek van de heer P. v. d. Eeckhout om van gemeentewege een boom te willen doen verwijderen, welke de toegang tot zijn garage be moeilijkt, werd ingewilligd. Het reglement voor de gemeente lijke dienst voor sociale zaken, het welk in de vorige vergadering ter fine TTit het pas- verschenen bevolkings overzicht van Zeeland blijkt, dat gedurende 1952 de bevolking onzer provincie steeg van 273690 tot 275199 inwoners; een vermeerdering dus van 1509 Inwoners. MEER MANNEN DAN VROUWEN Mog altijd is Zeeland een der weini ge provincies, waar meer mannen dan vrouwen wonen, n.l. 138052 tegen 137147. Het aantal geboorten bedroeg 5490 of ongeveer 20 per duizend efi het aantal sterfgevallen 2279. Het geboorte-overschot bedraagt dus 3211. Dit surplus kon evenwel niet geheel Opgenomen worden, want tegen 12079 personen,. dio=.zich in Zeeland vestig den; waren er13781 ..die vertrokken. Door dit vertrek, hoofdzakelijk van jonge mensen, is het te verklaren, dat het geboorte-cijfer betrekkelijk laag is, vooral in veel landelijke gemeen ten,, waar zich weinig jonge gezinnen kunnen vestigen door gebrek aan nieuwe woningen en werkgelegen heid. Deze conclusie vindt steun in het feit, dat in tegenstelling met vroeger in de steden waar wel ge bouwd wordt, het gemiddelde geboor tecijfer in 't algemeen hoger is dan in de dorpen. De gestadig aanhoudende ontvolking van de meeste plattelands- Eigenaardig is het, dat Sas van Gent, hoewel industrieel niet in zie lental vooruitging. Ook Kapelle op Zuid Beveland had voor het eerst in jaren verlies, evenals Kruiningen en Wolfaartsdijk. Zeer merkwaardig is het, dat het sterfte-percentage nog steeds in dalende lijn gaat. Was het 15 jaar geleden nog 'n stuk boven de 9 per duizend: nu komt het amper bo ven de 8. van verdere bestudering was aange houden maakte een punt van ampele bespreking uit. Niettemin werd het, behoudens enkele kleine wijzigingen, overeenkomstig het door B. en W, op gemaakte concept vastgesteld. Op het verzoekschrift van de heer M. H. Meeusen alhier om toekenning van een permie uit het zgn. „T- fonds" naar analogie van de premie regeling woningverbetering voor de hem toebehorende woning aan de Noordweststr. nr. 1 werd goedgunstig beschikt, terwijl ook het verzoek van de woningbouwvereniging „Vooruit" alhier om aanvulling van het uit de gemeentekas toegekend voorschot voor verbetering van lichüeidingen met gedeeltelijk nieuwe aanleg van elec- trisch licht in de 17 arbeiderswonin gen dier vereniging werd ingewilligd. In de rondvraag kwamen de ge bruikelijke kleine wensen van de raad naar voren. Philippine EEN BALLON DREEF BOVEN HET DORP De ballon, die vrij laag over onze gemeente dreef en gedaald is in de Braakman, was van Belgische af komst. Ze was opgestegen in Maldegem en was al direct op een hoogte van 800 m. Daar het wolkendek 300 m.-was konden de vaarders niet zien waai ze waren. Bij daling zagen zij echter de Schelde. Daarom werden direct daar er anders gevaar bestond dat ze in zee terecht zouden komen. De maatregelen getroffen om te dalen, ballon had een inhoud van 660 m3. Eigenaar was A. P. C. Schaut uit Zellik <B.). piloot J. L. Segers, even eens uit Zellik. De medepassagier was E. IJselaert uit Maldegem. Bij de landing in de Braakman was er geen schade. Daar het hier al vele jaren geledenfis dat een ballon werd waar genomen. trok dit geval nog al enige belangstelling. Schoondijke TN aanwezigheid van de plaatsver- vangend Commissaris, de direc teur van het E.T.I. de heer Verburgt, voorzitter Horstman van de Kamer siasme CNriK te "Ruist wei-A epn nwmlfirpn. van Koophandel en de secretaris 1 Zeeland een gevaar", aldus rmg voor mertes «houden vm 1 Hendriks, de Arrondissements-com- ..vlissingen heeft zijn scheepsbouw, wege ^Het N^«landsch^ Trekpaard" de heer G. de Cleene jnt j de kanaalzonede zwane jndustrie «i afdeling Zeeland. De uitslagen war-en als volgt; 2-Jarige merries, kleine maat; Mol ly van Molenhoek, eig. F. Brooij- mans. Kuitaart; Avina van 't Hoog land. eig. Al. Serrarens. Ossenisse Jenny van Dien, eig, P. van Eerden burg, GraauwEmma, eig, P. Diele- j Vlaanderen" door hen een nieuwe on- bedrijf in groei zou toenemen. Nadat man-de Klerk, Terneuzen Idem, gro- <jerneming gesticht kon worden, die, i de heer Verburgt. directeur van het te maat: Heiene van de Melo. eig c. noewei klein van aanvang, haar best E.T.I. in Zeeland, <je gang van zaken Steijaert, Graauw; Mansca van Ca- zal dQ€n om de industrialisatie in Z.- i bij de totstandkoming nog even had thalijnhof, eig. A. verschueren, Vlaanderen te helpen bevorderen. gereleveerd werd een gezamenlijke Hengstdijk; Clara van de Melo. eig. gpeciaaj Werd het gemeentebestuur I rondwandeling door het bedrijf ge- van St. Jansteen bedankt voor de maakt. Men krijgt hierbij de indruk, grote bereidwilligheid, die getoond is, bij het tot stand komen van deze on derneming. pwpiiu .w, „„lp vp-n «ij- gemeenten moet met zorg beschouwd len de heer Zwagerman was, is ge- worden en is een krasse veroordeling risch Zeeland voor het werk van wij FNE voorzitter van de Kamer van j i?n, ^eer Zwagerman was, is ge. u Konnhanriei haA pen snprialp vp 1 bleken uit de naam die men aan het van de tot nu toe gevolgde woning den om db bedriif mrt «Srènthou" i voorbeeldbedrijf onder Grijpskerke. bouwpolitiek der overheid. begroeten °Wi zien in «B^ijk het werk van de overledene. De vermeerdering der bevolking te begroeten. „Wij rienjn j heef). gegeven n j het Hof Zwag€r„ St. Niklaas, burgemeester en secreta- Hulst en omgeving vlas en textiel, In- ris der gemeente St. Jansteen en ver- dien in een dezer sectoren een crisis scheidene andere genodigden, sprak j optreedt brengt dit een directe ver- de heer de Poorter, een der leden groting der werkloosheid mede. Het van de fam. de Poorter, eigenaren j is juist daarom zo prettig een ander van de nieuwe fabriek. Hij dankte de soort bedrijf te zien komen, dat in t Nederlandse instanties, die het heb- deze streek nu eens niets met vlas te oen mogelijk gemaakt dat in Z.- maken heeft. Spreker hoopte, dat het C. Steijaert, Graauw; Brunetta van Marisenhof eig. F. Verstraaten, Graauw: Coquette van de Melo, eig. C. Steijaert, Graauw; Hilda, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; Nadia, eig. D. Burm Nieuw-Namen; Belle van het Veerhuis, eig. A. Verdurmen. Kloos- terzande; Corrie, eig. E. de Beule, st. Jansteen. 3-Jarige merries, kleine maat: Ju liette van Rozenburg eig. E. van Wa terschoot. Hontenisse; udine van Molenhoek, eig. F. Brooijmans, Kui- aatrt; Corry van Absdale, eig. J. de Cock, St. Jansteen. Idem. grote maat INDUSTRIALISATIE BROODNODIG P)E heer Alb. Loekefeer richtte hler- na het woord tot de aanwezigen. ..Niet alleen het provinciaal bestuur, maar ook de Nederlandse regering bevordert zoveel mogelijk de industri- i alisatie, omdat dit voor het belang dat het een gezellig werken moet zijn temidden van deze snoeperijen. Alles ziet er kraakhelder uit. De meisjes met de heldere witte schorten, voorzien van het fabrieksembleem, kennen allen hun taak opperbest. Na de rondwandeling vond een di ner plaats in Hotel de Graanbeurs te Hulst, waarbij de directeur, de heer Bartz, een woord van dank. sprak aan alle sprekers van deze morgen. Bij Vossemeer DINNEN zeer korte tijd hoopt men het overzetveer over de Eendracht te hebben hersteld. De veerweg. die reeds enige tijd droog is komen te staan, zal zeer vlug worden gerepa reerd, Ook is in de waterlossing, die loopt vanaf de Kreek naar de sluit in de Eendrachtspolder, een zandzui ger geplaatst, die reeds in werking is om deze watergang uit te baggeren. Wanneer dit werk is voltooid, zal het water via de Kreek achter Nw.-Vos- semeer weer normaal door de sluis kunnen worden géloósd, en zal met het herstel van het land in de Een- drachtpolder kunnen worden begon nen. Advertentie, j kwam hoofdzakelijk ten goede aan de steden. Vlissingen bijvoorbeeld kwam van 24653 inw. op 25402; Middelburg j van 21733 op 21817; Goes van 13574 op 13653: Terneuzen van 13649 op 13790; Zierikzee van 7079 op 7129; Hulst van 4811 op 4902; Oostburg van 3370 op 3446; Sluis van 2510 op 2591 en Axel zelfs van 7530 op 7804. Ook industriële- of visserij-gemeen ten als Souburg, St. Jansteen, Yerseke en Breskens, konden zich handhaven, maar de meeste landelijke gemeenten werd het kind van de rekening. Aar denburg, IJzendijke, Schoondijke, Westdorpe, Koewacht, 's Heerenhoek, Hoedekenskerke, Borssele, Heinkens- zand en Arendskerke maken daarop gelukkige uitzonderingen. Over 't al gemeen had Z. VI. van deze ontvol king meer te lijden dan Zuid Beve land. Graauw bijvoorbeeld viel terug van 1786 tot 1750 inw.; Groede van 2218 tot 2198; Hoek van 2622 tot 2610; Hoofd plaat van 1386 tot 1376; Overslag van 311 tot 299; Philippine van 1298 tot 1291; Hontenisse van 5561 tot 5482; Vogelwaarde van 3845 tot 3795 en Wa terlandkerkje van 571 tot 555. Berthe van de Melo. eig. C. Steijaert, Graauw; Flora, eig, C. Schout, St. Jansteen; Oranda van Herseur. eig. R. Suij, Graauw; Gabby van Cam- bron. eig. P. Mangnus. stoppeldijk. 4-Jarige merries, kleine maat: Blan- ca van 't Hoogland, eig. Al Serrarens, Ossenisse; Yolanda van Cathalijnhof, eig. A. Verschueren. Hengstdijk; Le- onoara van Steen, eig. Jos Dobbelaer. St. Jansteen; Udine van Oostburg, eig. R. Doffemont, St. Jansteen. Idem. grote maat: Hermine van de Melo eig. C. Steijaert, Graauw; Cor rie van Molenhoek, eig. J. de Putter. Hontenisse; Annie, eig. R. Vereecken, Hontenisse; Inoja van Cathalijnhof. eig. A. Verschueren, Hengstdijk. 5—10-Jarige merries, kleine maat: Doca van het Waterhof. eig. Tn de Koek, Kloosterzande; Nelly van Pros per. eig, D. Burm, Nieuw-Namen: Wagonnette van Prosper, eig. D. Bui-m. Nieuw-Namen: Marianne van de Melo. eig. C. Steijaert, Graauw; Weijnanda. eig. R. Doffemont, St Jansteen: Bea van Molenhoek, eig F. Brooijmans, Hontenisse: Caline van Molenhoek, eig. F. Brooijmans, Kui taart; Gerda van St. Andries eig. Joh. Kips. Koewacht: Selma van Graauw. eig. Arth. Verbist-van Mol, Stoppeldijk: Monique van Molenhoek, eig. F. Brooijmans Hontenisse: Fla- via, eig. Hon. van Gassen. Ossenisse; Thea, eig. Gebr. van Overloop Koe wacht. Idem gorte maat: Ria van Molenhoek, eig. F. Brooijmans. Hon tenisse; Greta van Cathalijnhof eig. A. Verschueren Hengstdijk; Dalila van de Melo. eig. C. Steijaert, Graauw: Anna van Cathalijnhof. eig. A. Vtrschueren Hengstdijk: Dalila, eig. G. Staal. Graauw; Marga van Molenhoek eig. F. Brooijmans, Hon tenisse van ons land nodig is", aldus spreker. „Wij zien in ons gewest een wegtrek ken van werknemers omdat voor hen geen arbeidsveld meer aanwezig is. Daarom is het zo prettig, om weer een nieuwe fabriek te zien verrijzen. Het is weer in St. Jansteen. de voor uitstrevende plaats op industriegebied, die naast vlas en textiel nu weer een nieuw en ander soort bedrijf in wer king ziet gesteld. Dit is niet alleen een belang voor de gemeente zelf, maar een streekbelang." Spreker deelde mede, dat er plan nen bestaan om tot oprichting te ko men van en bouwplatenbedrijf, waar voor vlasproducten als grondstof worden gebruikt. Laat het gemeente bestuur ervoor werken, dat deze nieu we fabriek komt op de plaats, waar de grondstof bij de hand is, n.l. St. Jansteen. Dit zal weer een verdere stap in de goede richting der indu strialisatie van het land van Hulst betekenen. De heer Loekefeer sprak een ge lukwens aan de familie de Poorter met haar nieuw bedrijf en met de aanstelling van haar nieuwe direc teur, de heer W. Bartz. Hij kent de ze reeds vanaf zijn jeugd en noemde hem een dynamisch persoon, die van dit bedrijf nog heel wat aal maken. HUIZEN! HUIZEN! VLEKKENWATE VAN CETA-BEVER I_JET hoofd der gemeente St. Jan- steen burgemeester Geirnaerd kwam hierna met zijn gelukwensen namens het gemeentebestuur. Het had in het begin nogal wat voeten in aarde gehad maar na de informa ties die hij had genomen betreffen de de familie de Poorter, had hij met alle kracht medegewerkt om het tot Qp de gisteren te Goes gehouden vergadering der K. v. K. voor de Zeeuwse eilanden heeft de voorzitter, de heer Kammeraad, 'n uitvoerig ver slag uitgebracht over hetgeen de Ka mer na 1 Febr. voor de getroffen mid denstanders deed. De eerste zorgen gingen uit naar de Vlissingse middenstand. In een verga dering met gemeente-bestuur en mid denstands-organisatie is uitvoerig be raadslaagd over de onmiddellijke hulp aan het bedrijfsleven in de vorm van het verstrekken van voorschotten op de eventuele schade-uitkeringen en de regeling van de schadevaststelling. Op Dinsdag 10 Februari d.a.v. werd door de georganiseerde Middenstand te Vlissingen een vergadering gehou den. waarin de secr. der Kamer werd uitgenodigd advies uit te brengen omtrent de afzet van beschadigde winkelgoederen. 'T DRAMA-ZIERIKZEE Lleel wat te stellen heeft de secr. der Kamer gehad met Zierikzee, na dat zijn hulp was ingeroepen door middenstanders, die vielen onder de gedwongen evacuatie. Hem bleek al spoedig de tegenstel ling tussen bevolking en gemeentebe stuur. Door de rechtskundig adviseur van de middenstand werd in de eer ste vergadering, welke de secretaris der Kamer, de heer de Jong, bijwoon de, betoogd, dat het evacuatie-bevel niet rechtsgeldig zou zijn en dat met vrucht het gemeentebestuur voor de gevolgen aansprakelijk zou kunnen worden gesteld. De heer de Jong acht te op dit ogenblik de situatie niet zonder bedenkingen en vroeg en ver kreeg schorsing der vergadering ten einde met het gemeentebestuur over leg te kunnen plegen. In een vergade ring van B. en W, van 21ierikzee werd hem onmiddellijk toegang verleend en werden hem Ook van die zijde zeer welwillend volledig inlichtingen over de toestand'verschaft. Daarbij werd van de zijde van het gemeentebestuur de verzekering ge geven. dat uitstel van evacuatie niet mogelijk was en dat het daarvoor op gemaakte schema onverminderd en gadering bleek echter, dat aan ver schillende personen toch uitstel van evacuatie was verleend, wat nieuw overleg met B, en W. nodig maakte. Na verschillende nieuwe bijeenkom sten werd tenslotte het accoord be reikt, dat bedrijfshoofden, die nog voorraden hadden, tot 1 Maart moch ten blijven. De Kamer heeft toen een bijkan toor te Zierikzee geopend, terwijl de directeur-generaal voor de midden stand werd gevraagd naar Zierikzee te komen. Dr. Groeneveld Meyer gaf hieraan gevolg, wat o.m. tot gevolg had, dat de regering 800 evacuatie- kisten ter beschikking stelde. DE „EVACUATIE-POST" Wat uitgekeerd iverd "TET gelegenheid van haar zilveren jubilé, dat a.s. Zaterdag te Goes wordt gevierd, gaf de vereniging voor ziekenhuis-verpleging op de Beve- landen een gedenkschrift uit, waarin haar lotgevallen, beknopt worden weergegeven. De ontwikkeling der vereniging was zeer gelukkig. Bedroegen de ontvangsten en uit gaven in het eerste jaar resp. f 4857 en f 2484; over 1952 waren deze cij fers f 150.000 en f 142.000. In de 25 jaar van haar bestuur werd in 19191 gevallen een uitkering gedaan tot een totaal-bedrag van ruim 1.6 millioen gulden. Het leden tal bedroeg in het topjaar 1941: 40.196. Door de verplichte verzekering is dit thans teruggelopen tot 22985, waar van er 9667 een aanvullende en 6495 een sanatorium-verzekering hebben. In Anna-Jacohapolder Stunt van Polynorm "Ten behoeve van de werkers aan de dijken zal de bekende constructie firma Polynorm a.s. Vrijdag een kof- fie-cantine in de Anna-Jacoba-polder neerzetten in recordtijd. s Morgens om 5 uur begint de bouw en 's avonds om 8 uur, zo hebben de ondernemers beloofd, kan er reeds in de cantine koffie worden geschonken. Verschillende autoriteiten zijn door Waterstaat uitgenodigd naar deze stunt te komen zien. Vacantie in het centrum van Kent WIJFTIEN Nederlandse meisjes, wie* ouderlijke woningen in Zee land tijdens de watersnood werden vtrnield, zijn in Engeland aangeko men. De meisjes die tussen de 12 en 14 jaar oud zijn. zijn ondergebracht, in een landhuis in het centrum van het fruitgebied van Kent in Zuid- Oost Engeland. Gastheer van de Ne derlandse meisjes is de „Time en Ta lents" vereniging van Bermondsey in het gebied van de Londense dokken. Twee jaar geleden heeft een deel van de meisjes van Bermondsey een vacantie in Nederland doorgebracht en de vereniging beantwoordt thans de Hollandse gastvrijheid. ELECTRIFICATIE VERKORTING EN CATHALIJNEWEG Dinsdagavond j.l. werd een zevental woningen aan de Verkorting en de Cathalijneweg officieel op het elec- trisch net aangesloten. De bewoners hebben op deze zo begeerde aanslui ting niet al te lang moeten wachten. Na hun verzoek in de zomer van 1952, werden zij reeds in October 1952 van wege de N.V. P.Z.E.M. voor een be spreking in het kantoor te Oostburg uitgenodigd. Nog geen jaar dus na het verzoek is hun wens op bevredigende wijze vervuld. Voor de totstandko ming van deze garantielijn is door de gemeente financieel bijgedragen, ter wijl door de N.V. P.Z.E.M. zelf een bijdrage werd verleend uit het fonds voor onrendabele gebieden. (Advertentie EEN DER HOOFDPRIJZEN voor de grote Tour de France-prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM SETTER SET UJaar er grote behoefte was onder de middenstand aan voorlichting, heeft de Kamer een mededelingen blad „De evacuatie-post" laten ver schijnen, dat bijzonder op prijs werd gesteld. Voorts schetste de voorzitter de activiteit van de Kamer t.a.v. het wetsontwerp op de Watersnoodschade om daarmee enkele gegevens te ver strekken over de invloed van de ramp op eigen Kamer. Aanvankelijk waren van de rond 8000 in het Handelsregis ter ingeschreven zaken er ruim 2300 in meer of minder ernstige mafte be trokken bij de ramp. Een en ander manifesteerde zich in een grote ver traging bij de overboeking der jaar lijkse bijdragen. Momenteel is de achterstand aan Verschillende merken van bijzondere kwaliteit, met een totale waarde van 150— Aangeb. door: Fa. REISS v. d. BERGHE te HULST zienlijk ingelopen en bedraagt thans binnen de gestelde tijd van enige da-«nog ongeveer plm. 1100 te incasseren gen zou moeten worden uitgevoerd. I posten boven normaal tot een bedrag Na hervatting der middenstajidsver-1 van ongeveer f3500. HULDIGINGSCOMITé E. VISSCHER In het huldigingscomité voor de heer E. Visscher. de directeur der Ambachtsschool, die met pensioen gaat. hebben o.m. zitting jhr. rnr. A. de Casembroot; A. v. d. Vlugt, Ne- derl. gezant in Finland; mr. Pilaar, griffier der Staten: B. en W. van Middelburg; burgemeesters van Vlis singen Koudekerke en Kortgene; ir. Hupkes. dir. der Schelde en jhr. Roëll, voorz. bond Veilig Verkeer. Op 16 Juli heeft de huldiging plaats in hotel „De Burg", waarna een open bare receptie volgt, 's Avonds wordt dan nog een feestelijke bijeenkomst in Schuttershof gehouden. NOG GEEN DISTRICTSGEZOND HEIDSDIENST Vorig jaar Juni werden de doktoren v.' d. Werff en Doeleman resp. be noemd tot gemeente-arts en waarn. gemeente-arts voor de tijd van 1 jaar. De tijdelijke benoeming geschiedde omdat er mogelijkheden waren dat er een distri otsgezondiheidsdienst kwam. B. en W. delen thans de raad mee dat het onderzoek naar die mo gelijkheden geen positieve resultaten opleverde. Zij stellen daarvoor de raad voor de tijdelijke benoemingen om te zetten in definitieve. EEN JAN LIGTHARTSCHOOL De nieuwe lagere school aan de Vogelenzangsweg nadert haar vol tooiing. ze is bestemd voor het open met Sept. a.s. geheel in onder ge baar onderwijs. School A wordt er bracht. Het hoofd der school verzocht aan B. en W. om het gebouw de naam van Jan Ligthart. de bekende paeda- goog te geven. Dit stellen zij nu aan de raad voor. ANTWERPEN Kon, Ned. Schouwburg, 8 uur: Komediantenrevue 1953. GOES Grand: ster. 't Meisje en het mon- MIDDELBURG Electro: De vrouw van mr Craig. SAS VAN GENT Circus Jos Mullens. VLISSINGEN Alhambra: Zeg.... luis ter even.

de Stem | 1953 | | pagina 7