Man, die geen vijanden heeft Deens opperhoofd van 44.000 negers I HET WONDER VAN FATIMA 3 SCHILDERSKHMN Emigranten varen van de zomer de winter binnen J. F. VERSCHUREN ZONNEBRILLEN Portret van Fr ankrijks nieuwe premier Joseph Laniel wacht moeilijke taak Verzwolgen Zeeuw Weer nieuwe Elisabet-zegels Kunstgebitten DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG „Overgangsregering" DE Winteravond je" in Australië „Nieuwe Nederlanders" vergelijken r\E nieuwe president is 63 jaar. Hij volgde in 1932 zijn vader op, die ook in de politiek zat en terwijl nu Joseph Laniel de hoogste sport van de ladder heeft bereikt staat zijn zoon aan het begin zijner loopbaan, daar hij pas kort geleden burgemeester -werd. Twee maal reeds was hij mi nister. Maar wat meer zegt, al gedu rende 54 jaren vertegenwoordigt de familie Laniel het arondissement Li- sieux in de assemblee. Zowel als mi nister en volksvertegenwoordiger was Laniel, die tot de Onafhankelijken be hoort en zeer intiem bevriend is met Paul Reynaud. steeds een rustige, kal me persoonlijkheid, die desnoods za ken aanviel doch altijd de personen spaarde. Zelfs in de tijd toen de On afhankelijken in de oppositie waren bleef hij gepast en matig. De negerhut van Oom Tage Nu naar Abessinië j 1LIENSTRAND is een mengelmoes van een wereldreiziger, een we reldburger, een avonturier en een idealist. Als duiker zwierf hij over de zeven wereldzeëen en tenslotte strand de hij in 1935 te Madagaskar. Hier leerde hij voor het eerst de negers na der kennen. Een'jaar later trok hij naar Frans West-Afrika, waar hij als scheepstimmerman, duiker en koop man werkzaam was tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De Grote Prijs van Bel gië voor motoren Kermiskoers in Hoofdplaat GEBR. SAELENS reden sterk in St. Niklaas Kampioenschap tafeltennis SPORT IN 'T KORT JUNIOREN VOETBALDEN IN TERNEUZEN Prachtige zwemmiddag in Vlissingen HANDBOOGCONCOURS TE 's HEERENHOEK De Ronde van Yerseke EXAMENS MARKTEN GOEDE De Kleine Bazar Goes. schrijfmachine monteurs, BIOSCOOPGEBOUW - HULST PRIMA VERKOPER (Van onze Parijse correspondent). nëRE TRANQUILLE, oftewel in goed Nederlands „Vadertje Rust", is er in geslaagd een Franse regering bij elkaar te harken. Qua namen is ziin ploeg sterk, vermoedelijk sterker dan een barer voorgangers, maar niettemin is het uiterst onwaarschijnlijk, dat ze het lengte-record van QueuillT zal breken. Dat is ook de bedoeling niet van Pere Tran- nuille, zoals de Franse journalisten en volkvertegenwoordigers Mon- seur Joseph Laniel sedert jaar en dag noemen. merken. De communisten zullen bin nenkort wel enige arbeiders van La niel vinden, die willen beweren, dat hij onsociaal is en een kapitalist van de oude klasse, die Frankrijk verder naar de afgrond leidt. Maar Laniel laat zich niet gemakkelijk van streek brengen. Zelf zei hij: „Ik heb brede schouders enik heb nu juist geen HIJ wil slechts proberen om een korte poos op het slappe koord te balanceren, enige orde op zaken te stellen, Frankrijk vertegenwoordig- baar te maken op de Bermuda-confe rentie, de grondwet te wijzigen en mede hierdoor het ongelukkige land, waarin men zich niettemin gelukkig voelt weer bestuurbaar te maken. Of hij in de verwezenlijking van dit mi nimumprogramma zal slagen moeten we afwachten. Maar hij heeft al een prachtig standbeeld verdiend als hij de helft van de politieke moeilijkhe den oplost. Uiteindelijk moet er ook iets te doen blijven voor zijn opvol gers. Frankrijk heeft namelijk nog meer lieden, die zich een politieke loopbaan wensen. GEEN KLEIN KARWEI snelheid, waarmee de slotphase van de moeizame operatie verliep, was meer dan verrassend. Terwijl een deel der Fransen nog meende, dat Pi- nay aan het sukkelen was en een an der deel inmiddels had vernomen, dat Auriol zijn hoop had gesteld op Fau- re kwam ineens Joseph Laniel uit de lucht vallen Reynaud had de president er van overtuigd, dat hij de enige politicus was. die op het minimumprogram van de Raad der Wijzen 'n investituur zou kunnen krijgen. Niemand was meer perplex dan Laniel zelf. Toen hij uit 't Elysées was hij nog steeds aangedaan. De pers vertrouwde hij toe: „Marian ne heeft mij gevraagd, jongens, maar weet je, wat ze van me wil, is geen klein karweitje!" Toch kon niemand het vlugger dan hij. Nadat hij van tien uur v.m. tot acht uur n.m. met de telefoon in de hand had gezeten, wist Frankrijk, dat hij zou slagen. Wat de volksvertegenwoordigers zijn zeven voorgangers hadden geweigerd, werd hem in de schoot geworpen, ten eer ste, omdat zelfs Franse volksvertegen woordigers begrijpen, dat een land bestuurd moet worden en ten tweede, omdat Joseph Laniel geen vijanden heeft. Het politieke spel der Derde en Vierde Republiek kon hem niet con- promitteren! NIET OPGEWONDEN opgewonden natuur. Van mijn vader heb ik het onderscheid tussen perso nen en zaken geleerd. Dat zal me ook nu weer van dienst zijn!" STAKINGEN? C* R wacht Joseph Laniel geen gemak- kelijke taak! Hoe lang zal de eens gezindheid van rechts en centrum rond zijn persoon duren? Het feit, dat deze ongelukkige crisis al 36 dagen duurde en per dag 3 milliard kostte heeft halsstarrige volksvertegenwoor digers gedwongen van twee kwaden het minste te kiezen; weet U hoeveel drie milliard franken is? Alle Fran se arbeiders moeten er gezamenlijk anderhalf uur voor werken! Men kan er twee duizend woningen mee bou wen. De crisis vertegenwoordigt dus ten naasten bij zeventig duizend wo ningen. Maar daarvoor is blijkbaar nimmer geld te vinden. In theorie heeft Laniel goed praten. Hij weet, dat hij de grote problemen, die zijn meerderheid verdelen, moet laten lig gen tot na een grondwetswijziging. Maar reeds de maatregelen welke dringend genomen moeten worden ter verdediging van de valuta kunnen hem doen vallen. Laten we over de grondwetswijziging nog maar niet eens spreken. Daarover bestaat een dusdanige onenigheid, dat er een to venaar aan te pas moet komen. Bo vendien accepteren communisten en socialisten de patroon, de kapitalist Laniel niet. Alleen als hij de oorlog in Indo-China wil beëindigen zullen ze zich vermoedelijk rustig houden. Maar ook Indo-China is een knuppel in het hoenderhok en vooral de radi calen zijn in dat geval gaarne bereid te vergeten, dat Laniel een vriend is van Herriot. Vooral omdat de sociale rust nog steeds niet is wedergekeerd en de eisen om loonsverhoging met de dag sterker worden zou het bewind van Laniel wel eens gepaard kunnen gaan met enorme stakingen, die Marianne nog meer kosten dan twee duizend woningen per dag. De vooruitzichten blijven somber, ook al is er dan een regering. Tenzij Laniel een tovenaar blijkt te zijn! 55 (Van onze correspondent in Australië), p ISTEREN bevond ik mij onder ruim driehonderd Limbur- gers, een paar honderd Brabanders; ongeveer een gelijk aantal Amsterdammers en enige honderden „verstrooide" Nederlanders. Allen aan boord van de „Sibajak", die na een uitermate vlotte reis, bijna twee dagen binnen het reisschema voor de havens van Sydney het anker liet vallen. De passagiers koesterden zich in de warme winterse zonnestralen en zeiden: „Het is hier nu net zo warm als des zomers in Nederland" Niettemin, we hebben toch óók onze winteravondjes", maar die worden op héél andere wijze doorgebracht dan we in Nederland deden! Politieke vrienden verweten hem eens, dat hij zich in het parlement niet genoeg roerde. Hij antwoordde: „Als ik dan niet verkozen wordt weet ik tenminste, dat het niet komt, om dat ik teveel gepraat heb. Ik heb een hekel aan praten. Ik zie liever daden. De actie is me heilig. Reynaud was de eerste, die hem geluk wenste. Hij zei: „Ik wist, dat je slagen zou, want je hebt geen vijanden!" De nieuwe president antwoordde: „Dat ligt dan toch aan hen. Ik heb nog nooit wit voor zwart gezegd." In feite hebben de leden van de On afhankelijken vóór op andere politici dat ze overal een vinger in de pap kunnen hebben. Ze zijn niet gebonden in een keurslijf van fraaie program ma's. Zo heeft Laniel goodwill in de M.R.P. als de zeer sociaal voelende, katholieke patroon, die zijn arbeiders vrijwillig laat delen in de winst, zijn buitengoed te hunner beschikking heeft gesteld als vacantieoord en door allen op de handen wordt gedragen. Bovendien is Laniel intiem bevriend met Bidault. Toen hem het president schap van de Kamer werd aangebo den zei hij lachend: „Nee, dank U, Monsieur Herriot is een heel goede vriend van me". Herriot en de radi calen hebben dat nimmer vergeten; de Gematigden zien in hem de tegen stander van belastingverhoging, diri gisme en nationalisaties en voor de Boerenpartij is hij de grondbezitter, die de boerenbelangen kent. Voor de vroegere R.P.F. blijft hij de moedige, opgewekte verzetstrijder. En zouden de Onafhankelijken en de A R.S. (oor spronkelijk afgescheiden Gaullisten) één der hunnen een candidatuur wei geren? Vandaar, dat Laniel moest sla gen. Jammer maar. dat Frankrijk niet eerder ontdekt heeft, dat deze Nor- mandiër de enige man was die op dit ogenblik de crisis kon oplossen. Zelfs de socialisten, die in de oppositie blij ven, omdat ze daarmee nieuwe leden winnen, weten niets op hem aan te LJET is altijd een mengelmoesje van dialecten op zo'n Nederlands emigrantenschip; ik oefen me vaak om de verschillende sprekers ervan „thuis" te brengen in Nederland.. Men hoort er Drents, Zeeuws, Fries. Limburgs, Gronings, Haags. Rotter dams en Amsterdams, om er enige te noemen. Ditmaal was Limburg het sterkst aan bod; uit Eindhoven b.v. waren er 17 gezinnen aan boord; 21 uit Maastricht, 15 uit Roermond; uit Noord-Brabant kwamen ruim 200 „op varenden" waarvan plm. 50 uit Bre da. Er waren talrijke Amsterdamse stadswapens te zien op de mouw of revers van de Groot-Mokummers, De Hagenaars brachten het tot een groep van tachtig. Dan waren er de honderden „verstrooiden" uit Neder land. Wat worden er weer een duizenden banden gelegd tussen deze „nieuwe Nederlanders in Australië" en familie en bekenden in het vaderland! ZOMAAR INEENS te koop zijn. Wie het goed kan beta len. gebruikt een electrisch kacheltje, doch het komt (óók in Australië!) duur uit. Wat het gas betreft; vooral in de buitenwijken der steden worden wei nig gasleidingen meer gelegd, omdat men zoveel mogelijk op electriciteit wil overschakelen. 70 weinig als de Australische fami- lie in andere tijden van het jaar in huls is. zo „huiselijk" Is zij gedu rende de winteravonden. Het kan n.l. des avonds flink koud zijn, althans naar Australische begrippen, zodat het aantrekkelijker is bij het haard vuur te zitten dan ..er uit" te gaan. Daardoor is het „ondanks de gema tigde winter, des avonds op straten en wegen veel stiller dan het geval ls tijdens andere seizoenen. Wat men in huls zoal doet? De vrouwen en meisjes zijn sterk in brei- en haakwerkjes, zij houden zich daarmee vaak onledig. De man nen hebben hun krantje, of Juister gezegd: krant, die gewoonlijk plm. dertig pagina's telt. Tenslotte is er de radio, die een zeer voorname plaats In het huiselijk leven inneemt. Op visite gaan en dus visite ont vangen. doet men in het algemeen weinig. In de steden hebben de bios copen. concertgebouwen enz. een be tere bezetting van des zomers. VROEG NAAR BED! |\/[OGE de Australiërs als regel des avonds niet te laat naar bed gaan, bijzonder des winters maakt men het niet te laat. hetgeen b.v. na tien uur reeds begint te gelden. Hier staat tegenover, dat men des morgens vrij tijdig, d.w.z. tussen zes en zeven uur met de nieuwe dag aan vangt. Dit alles impliceert, dat er in Australië geen uitvoerings- en verga deringsseizoen bestaat als we dat in Nederland kennen. Er mogen wat meer bijeenkomsten worden gehouden dan des zomers; de noodzakelijke jaarvergaderingen plaats vinden en de (spaarzamelijkei verenigingen haar uitvoering geven, het is heus niet no- ITIT Zeeland was er o.a. de familie P. Groot uit Ellemeet, op de kwaadste punt van Schouwen en Dui- veland. Zij vertelden mij hun triest verhaal over hetgeen de watersnood hen bracht. Nu de boerderij waarop Groot beheerder was door het water was vezwolgen, besloot hij zijn nieu we toekomst in Australië te zoeken. Alen had kans gezien in zeven weken tijd alles voor de emigratie gereed te krijgen. Zo had ieder zijn gesprek in de winterse zonnewarmte. En men prees de gelukkige vaart en goede service van de „Sibajak". Pater Maas en zijn trouwe helpers hadden weer een ex tra drukke dag; er valt voor zovéél te zorgen! Eerder reeds beb ik getracht U een beeld te verschaffen van de Australi sche winter, die het de bloemen ver oorlooft te blijven bloeien, het moge lijk maakt aardappelen, bonen en welk ander product ook vrijwel zon der onderbreking te planten en te oogsten. Al geeft een Leidse fabriek dan ook de mogelijkheid in Australië de winterse zuurkool met spek te eten. Maar thans wilde ik U vertellen hoe we hier, aan de andere zijde van de evenaar, onze winteravondjes door brengen. Het behoeft geen betoog dat dit nogal verschilt van de wijze waar op we dat in Nederland doen. GEEN „KOLENBOER" £)E DEEN Tage Lilienstrand is nauwelijks veertig jaar. Al in zijn jeugd was hij een vreemde jongen, die slechts boeken over ontdekkings reizen las en fantastisch kon dromen. Tijdens een opstelwedstrijd pende hij vier cahiers vol over een denkbeeldige reis, die hij gemaakt had naar Afrika. Toch zou hij hier werkelijk verzeild geraken. INDIEN er onder de lezers soms steenkolenhandelaren zijn met emi gratie-plannen. laat ik hen mogen vertellen dat zij hier in hun beroep beslist niet terecht kunnen. Het ls waar. zo „te hooi en te gras" wordt er wel een mudje kolen afgeleverd, doch ik heb hier nog nimmer een vrachtauto vol geladen met dat zwar te goud voor de winter, op de straten gezien. Zodat we in elk geval dat beeld missen. Hiervoor in de plaats ziet men wel ladingen blokken hout afleveren omdat verschillende wonin gen voorzien zijn van een open haard en des avonds een blokje wordt op gegooid. Waar zulks alleen des avonds noodzakelijk is, geldt de winter hier als een minder kostbaar seizoen als in Nederland. In heel veel woningen kan men het af met een petroleumkachel, die in de meest moderne en perfecte modellen LJIJ WERD namelijk scheepstimmer man, maar nog voor htf alle ge heimen van het vak onder de knie had, ging hij over stag en werd zee man. Korte tijd later zag hij weer gro tere mogelijkheden in het duiken en derhalve begon hy zich hier in te ver diepen. Maar, dat htf het brengen zou tot opperhoofd van een negerstam en leider van een sardientjesfabriek had hij ook zelf niet voorzien! VELE VRIENDEN beeSdTni" 'S C^* n.ieuwe EnseIse postzegel serie uitgekomen met de af- var 7an g E1'sabeth II. Ditmaal is het portret overgenomen door Mr r°u- an D"rot'ly Wilding- De 5 d. zegel is sepia en ontworpen Adshêart oó d' 'egel is cerise en ontworpen door Miss Mary shilling zegel is amberkleurig en een ontwerp van wijlen Mr. Edmund Dulac. Hij maakte hier onder de negerbe volking vele vrienden en toen hij bij het uitbreken van de oorlog weer naar Denemarken vertrok werd hij nage wuifd door een indrukwekkende, zwarte massa, die hij beloofde spoedig terug te keren. Het was per slot van zaken niet zijn schuld, dat de oorlog duurde tot diep in 1945, maar nauwelijks waren de krijgsverrichtingen voorbij of hij trok dwars door de mijnenvelden naar Afrika om zijn belofte in te lossen. De zwarte bevolking vierde zijn te rugkomst met vreugdevuren en feest maaltijdenMaar Tage voelde zich ook geroepen een politieke rol te spe len. Samen met de zwarte arts, dr Bin- ny, de Afrikaanse Gandhi, ondernam hij een kruistocht voor de vrijheid en de onafhankelijkheid der negers. Ze trokken het land door en hielden toe spraken, teneinde de nationalistische gevoelens op te wekken. De Franse autoriteiten waren hiervan allerminst gediend. Beide hervormers werden veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. De populariteit van dr Bin- ny en de Deen was evenwel zo groot, dat vele stamhoofden druk uitoefen den op het koloniale bestuur, hetgeen er toe leidde, dat zij al na drie we ken werden vrijgelaten. Een menigte negers, ongeveer tienduizend ontving de beide vrijheidsapostelen op het plein voor de gevangenis, waar de ge vangeniskleren plechtig werden ver brand. In een plechtige optocht, waar bij zowel Binny als Tage op een oli fant waren gezeten, werden de beide helden mee de bossen ingevoerd. De macht van de oerwouden, de speren der negers en de goden zouden hen be schermen. GLANS EN VAL "TOEN HET opperhoofd der Kuma- sis kinderloos stierf, werd met bij na algemene stemmen de Deen ge kozen. Zo werd hij heerser over 44.000 negers, enige duizenden, paimhutten eneen sardientjesfabriek. Dr Bin ny schonk hem zijn 21-jarige zuster, een beeldschone en rüke negerin tot echtgenote. Indien de goede man zich nu maar rustig had gehouden en al zijn aan dacht had gewijd aan zijn fabriek en zijn stam, zouden zijn kinderen wel licht fortuinen geërfd hebben, maar helaasTage Lilienstrand is geen rustig mens. De winst van de fabriek belegde hij in een enorme auto, die voorzien werd van een geweldige luid spreker. Daarmee trok hij de binnen landen in en overal klonk zijn stem voor de vrijheid. Kunt ge het de Fransen euvel dui den, dat ze op een goede morgen Tage verzochten terug te gaan naar zijn va derland in het hoge Noorden? Hij wei gerde. Daarom werd hij gearresteerd. De eretekenen van stamhoofd werden hem ontnomen en met de „Holland" werd hij naar Kopenhagen gebracht, NU DE NEGUS dig er iedere avond op uit te trekken. Het land van beloften voor de jour. nalist. Alles bijeen, „winteravondjes" in Australië, waar we ook op dit ogen blik weer aan toe zijn, wijken wel heel sterk af van hetgeen we in Ne derland daaronder verstaan. En zelfs kunnen we St. Nicolaas niet op be zoek verwachten... LJET BLOED kruipt waar het niet gaan kan. Momenteel is Tage scheep gegaan voor het land van de Negus. In zijn gezelschap bevin den zich vier witte geitjes, die hij de keizer ten geschenke wil geven. „Ik kom als opperhoofd van een be vriend volk uit het Westen", zei hij dezer dagen, „ik weet dus goed ont vangen te worden". Zijn bedoelingen zijn nochtans dui delijk. Hij weet, dat de Fransen op zijn aanwezigheid geen prijs meer stellen en hij geen kans heeft, via de kust zijn koninkrijk te betreden. Vandaar, dat hij het over land wil proberen. Voor Tage is het slechts een wande lingetje Helaas weer dodelijke afloop rtE GROTE PRIJS van België, mee- tellend voor het wereldkam pioenschap, heeft overwinningen op geleverd voor de Britten Anderson en Eric Oliver en de Italiaan Milani. Anderson zegevierde met Moto Guz- zi in de 350 c.c. klasse, Oliver won met Norton de 500 c.c. zijspanrace en Milani behaalde met Gilera de eerste prijs bij de halve liters. Helaas is deze Grote Prijs niet zon der ongelukken verlopen. In de twee de ronde van de 5<X c.c. race kwam de Australiër Ring, die op een A.J.S. reed, te vallen en moest met een zware hersenschudding naar het zie kenhuis worden overgebracht. Bij aankomst te Malmedy bleek Ring in middels overleden, In Hoofdplaat werd een nieuwelin- genkoers verreden, die over 60 k.m. liep. De uitslag werd na felle strijd: 1 J. Westdorp, 2 W. van As, 3 T. Luyten, 4 J. Hijdens, 5 A. v. Sluys, 6 W. Rijnvos, 7 Stoop, 8 P. van Est, 9 E. Denissen, 10 Schijvenaars. De gebroeders Saelens uit Stekene namen deel aan een 120 k.m. wegwed strijd voor liefhebbers te St. Niklaas. Na half koers ontsnapte een 10-tal renners, waaronder de gebroeders Saelens en Verhelst. Het pleit werd in de sprint beslecht en ditmaal was het Gentiel Saelens, die met een handbreedte won van zijn broer Gilbert. Daarna volgden Gorremans, Troch, Smet, van Aer- den, Brulez, Tops, van de Wiele en Bijl. Verhelst arriveerde als no. 14. De 120 k.m. werden afgelegd in 3 uur 8 min. In ons verslag van de kampioen schappen der Z.-Vlaamse Tafelten niskampioenschappen is een klein foutje geslopen. De samenstelling van het damesteam van de C.N.A. werd gevormd door de volgende dames: T. van Esch, D. Onderbeke en M. Clays- sens. Aan het tournooi om het wereld kampioenschap libre, dat van 28 Juli tot 2 Augustus te Vigo in Spanje wordt gehouden zullen de volgende spelers deelnemen: Carrera (Arg.), titelhouder. Iglesias (Chili), van Has- sel (België), Spielmann (Did), Nuss- berger (Zwits.), Pinto (Portugal), De Ruyter (Ned.), Domingo (Sp.), Gar cia (Sp.) en een Franse speler, die nog niet is aangewezen. In Terneuzen vond dit weekeinde een jeugdvoelbaltournooi plaats. De uitslagen in de A-klasse (spelers van van 15-17 jaar) werd: Vlissingen-De eeuwen 1-0. De Zeeuwen-Goes 2-1, Robur-Patrijzen 0-2, Goes-Vlissingen 1-1. De eeuwen-Robur 3-0. Vlissingen -Patrijzen 5-0. Robur-Goes 1-3. De Zeeuwen-Patrijzen 0-3. Vlissingen-Ro- bur 2-0. Patrjjzen-Goes 0-0. Uitslag; 1 Vlissingen 7 pnt. wissel beker en herinneringsbekera 2 Patrij zen 5 pnt. lauwerkrans. 3 Goes 4 pnt, lauwertak. 4 De Zeeuwen 4 pnt. me daille. Afd. B (12-14 jaar): Axel-Sluiskil 1-1, Corn Boys-Terneuzen 1 0-2. Vlis- singen-Terneuzen 2 2-0. Robur-Goes 0-1. Sluiskil-Vlissingen 1-2. Terneu zen 3-Axel 1-0. Corn Boys-Robur 4-1. Terneuzen 1-Goes 1-0. Sluiskil-Robur 7-0. Vlissingen-Corn Boys 3-0. Axel- Goes 2-0. Terneuzenl-Terneuzen 2 4-0. Uitslag: 1 Terneuzen, 6 pnt. wissel bekeren herinneringsbeker. 2 Vlissin gen, 6 pnt. lauwerkrans, 3 Sluiskil, i pnt. lauwertak. 4 Axel, 3 pnt. medail le. Aan de spelers van Sluiskil werd een vaantje uitgereikt wegens de hoogste score. In de groep A kregen de spelers ieder een asbakje, even eens vanwege de hoogste score. Het nieuwe zwembad officieel geopend Zaterdagmiddag vond in Vlissingen een belangrijke en lang verwachte ge beurtenis plaats. Het nieuwe zwem bad aan de westzijde van het kanaal werd officieel geopend. Er waren ve ie genodigden, onder wie het voltal lige college van B. en W. Burgemeester Kolff voerde onder meer het woord. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zwembad organiseerde de Vlissingse Zwem- en Poloclub De Zeehond nationale wedstrijden en wedstrijden voor de Zeeuwse zwem- competitie. Hieraan werd deelgeno men door DJK uit Amsterdam, De Bruinvis uit Sas van Gent, Luctor et Emergo uit Middelburg, De Schelde uit Terneuzen, Scheldestroom uit Breskens, SZV uit Souburg en De Zeehond uit Vlissingen. Aan het door Eensgezindheid ge houden handboogconcours werd deel genomen door niet minder dan 88 schutters. De uitslag: Hoofdvogel: C. Raas, Willem Teil, Ovezande, 1ste zijvogel: W. de Jonge, ADLM, Kwadendamme, 2de zijvogel: F. Wolse, Zorgvliet, Ellewoutsdijk, le bovenkal: Joh. de Jonge, Soranus, Heinkenszand. 2e bovenkal: L. Meyer, Juliana, Oudelande, le onderkal: E Jeremiasse, Zorgvliet, Ellewoutsdijk, 2e onderkal: C. Raas, Willem Teil, Ovezande, le klep P. Rentmeester. Willem Teil. Ovezande, 2e klep W. de Jonge, ADLM, Kwadendamme, 3e klep C. Westdijk, Zeelandia. Ovezande, 4e klep: G. Verheyke, Zorgvliet, Elle woutsdijk. De meeste kleine vogels werden ge schoten door P. Koens van Soranus, Heinkenszand. EVEN FOURAGEREN! De Zondag verreden derde étappe van Luik naar Rijssel, leidde o.a. door Brussel, waar de renners en vooral de Belgische, veel bekijks hadden. In de hoofdstad van België werden de „sla ven van de weg" al rijdende voorzien van voedsel. Hier ziet men de Belg Van Genechten zijn zakje dankbaar aanvaarden. De rond van Yerseke werd gewon nen door Huissoon. Over de 36 kilo meter reed hij 1 uur en 1)4 minuut. Winnaar bij de junioren werd P. Rentmeester. VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM De heer J. Tevel te Middelburg slaagde aan de Vrije Universiteit van Amsterdam voor het propaedeutisch examen theologie. ROTTERDAM. 6 Juli 1953. Aanvoer in totaal 1528 stuks. Vette kal veren 897, varkens 631. Prijzen: vette koeien 280290, 270280, 240260. Varkens 191189185. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, niet geheel prijshoudend, enige prima's boven notering. Varkens, le. vend gewicht, aanvoer even ruimer, han del goed, niet geheel prijshoudend, enkele prima exemplaren boven notering. ROTTERDAM, 6 Juli 1953. Binnenlandse granen, officieuze note ringen per 100 kg. franco Rotterdam. Voedergranen zeer kaim; zomergerst 26 26.50, grove daarboven, haver geschikt om te punten tot 27.25, overigens van 2325; mais, geschoond 31—32. GOES, 6 Juli 1953. - VAT-veiling: Aardbeien, Madame Mou- tot 1.80; Jucunda 77,80—78,80; Madame Moutot afw. 54.10; Jucunda afw. 58,10. Gewone veiling: Aardbeien 6085; Fram bozen 72109; Rode bessen 4367. Kersen: Hollanders B 6870; Markiezen B 64—82; Suikerkersen B 4144; Br. Brui ne B 66; Zoete Morellen B 6059; Vr. v. Werder B 65; Meikersen B 44. Druiven: Fraukenthaler 260270. Groente: Bloemkool 26—29: Komkom mers 2128; Kropsla 2,505, alles per 100 stuks. Tomaten 5571; Doperwten 3234; Gr. Sav. kool 19; Eerstelingen grote 1114; bonken 14; drielingen 1112; kriel 67, Tuinbonen 17—18; Rabarber 67; Andij vie 15—25; Bonen. (Wagenaars) 98; Rode kool 8; Spinazie 1314, alles per 100 kg. Kroten 6; Uien 1428; Wortelen 18, al les per 100 bos. KAPELLE, 4 Juli 1953. Industrieveiling: Aardbeien: Madame Moutot 6 ton, 68,1072; afw. 59,80; Ju cunda 4 ton, 75,70; afw. 63,50; Climax 7050; Zwarte bessen 65,70, alles per 100 kg. Gewone veiling: Aardbeien: Madame Moutot 4995; Kersen: Markiezen 6184; Hollanders 3063; Suikerkersen 3339; Meikersen 3455; Vroege van Werder 4772; Mo rellen 3953; Krieken 33; Inspecteur Löh- nes 46—63; Varikse Zwarte 50; Early Ri vers 41; Rode bessen: Fay's Prolific 4460; Jonkheer van Tets 4558; Frambozen: Malling Promise 6198; Hornet 5864; Pruissen 5896; Witte bes sen 1226; Kruisbessen 318, alles per kg. WATERSTANDEN Mannheim 603 (onveranderd); Trier 262 0.16); Koblenz 431 (onveran derd); Keulen 448 (—0.12); Ruhrort 681 (—0.30); Lobith 1298 (—0.17); Nij megen 1068 0.13); Arnhem 1041 0.11); Eefde 549 (—0.01); Deventer 431 0.01); Namen la Plante 167 (onver anderd) Borgharen 4044 (—0.63)Bel- feld 1205 (+0.32); Grave 498 (—0.10). Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder f 0.90, iedere regel meer 10 cent. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel PERSONEEL GEVR. Flinke dienstbode gevr. tegen eind Juli, liefst buitenmeisje, boven 18 jr. intern. Fa. J. C. Joosen en Zn, Baronielaan 102 Breda. Flinke dienstbode gevraagd te gen begin Aug., boven 18 jaar, liefet buitenmeisje, intern. Goed loon. Goede behandeling. In zakenhuis te Breda. Brieven onder no. 3201. Een net betrouwbaar meisje ge vraagd, voor d. en n., v.g.g.v., in gezin van 2 volw. pers. te Sche- veningen, goede behandeling - loon plm. f 60 p.m. Br. mevr. Bijdendijk, Mechelsestraat 35, Scheveningen. 8271 PERSONEEL AANGEB. R.K. persoon, 55 jr., zag zich gaarne geplaatst in klooster of katholieke instelling. - Alle land- en tuinb. werkzaamh. goed kunn. verr. alsmede melken, ploegen, witten en verven en matrassen maken. Br. onder no. 750, Dagblad De Stem, bijk! Hulst. DIVERSEN -n L)ag naar de Efteüng „Dal is pas vacantiel" TE KOOP AANGEB. 4 beste witte leghorns te koop ad f 15, een kruiwagen, draag- verm. 150 kg, Vlaams model f 28. Te bevr. Ziekenhuis Sluiskil of J. Zegers, D 33c, Philippine. HUIZEN Nieuwbouw, vrije vestiging, v.af f 10.950. Makelaars v. d. H&rg Co., Nwe Ginnekenstraat 43, Breda. Tel. 4951 - 4952. 2764 RUILEN Luxe auto, merk Lincoln V 12, prima staat, pracht wagen f 900; wil ook ruilen voor klei nere wagen. Dekkers, Qafé, Bredaseweg 204, Roosendaal. - Telef. 4840. HANDEL Voor fijnproevers; Oggel's koffie bruin-merk f 2.30 p.p. Heerlijke zware Hotel- en Salonkof f ie. DENTOFIX houdt u stevig op hun plaats I Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een wei nig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want DENTOFIX doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poe der werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Prijs per strooibus slechts ƒ2,25 in apotheken en drogisterijen. Voor direct gevraagd: bekwame één standplaats Breda, één standplaats B. op Zoom, één standplaats Middelburg. Uitvoerige schriftelijke solli citaties aan N. V. D. D. Groen's Handelmaatschappij, Dordrecht. 519-00 De indrukwekkende film: wordt ook heden DINSDAGAVOND vertoond, en om aan de vele aanvragen te voldoen, voelen wij ons verplicht nog een EXTRA VOORSTELLING in te lassen en wel morgen WOENSDAGAVOND. Beide voorstellingen aanvang 8 uur. 584- GEVRAAGD PER 1 SEPTEMBER EEN circa 30 jaar, voor onze afdeling Beren- Sportcolberts en Pantalons. - Uitvoerige be schrijving hoe lang in het confectiebedrijf werkzaam en in welke zaken en tevens opgave van verlangd salaris te richten onder ho. 1416 Advert. Bur. Jac. Duits, Dordrecht. VOOR TERSTOND GEVRAAGD Zij die zelfstandig kunnen werken genieten de voorkeur. Loon naar overeenkomst. SCHILDERSBEDRIJF KANAALWEG 89 SLUISKIL TEL. 327

de Stem | 1953 | | pagina 3