PANG BATAVUS fie _J& *J<cte mste tang. =^g» Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland Walcheren Domburg heeft nieuwe badcabines en nieuw paviljoen De „bevroren*' toren van Clinge K.A.B. te Zuiddorpe Steeds meer belangstelling voor ziekenhuisverpleging op W alcheren CASTELLA houdt Uw huid jong DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 JULI 1953 Het eerste herbouwde object na de ramp De bouwtijd bedroeg maar twee en halve maand Pijn hier - scheuten daar Oriëntatiedag voor Jonge Meisjes W atersnoodcommissie K.V.P. vergaderde PREMIEKEURING VOOR MERRIES De waterleiding vraagt de aandacht Indrukwekkend was de processie In majeur gesteld jaarverslag Stijgende kosten werpen nauwkeurige berekeningen omver Districtsvergadering K. A. in Aardenburg TERNEUZEN AXEL HULST NU drievoudig keus in Castella GOES MIDDELBURG VLISSINGEN AGENDA HEDEN MORGEN TYE stormvloed vernietigde op 1 Februari jl. de badcabines en het strand paviljoen van Domburg. Vijf maanden later werd een nieuw complex officieel in gebruik genomen. Het lijkt bijna een wonder en wie het vlak na de ramp had durven voorspellen, zou voor onwjjs zijn verklaard. Want de chaos was volkomen en de ruine van beton, hout en ijzer totaal. Maar de Domburgers hebben de mouwen opgestroopt en zijn niet gaan zitten wach ten op een schaderegeling. Vóór het officiële seizoen moet de zaak weer voor elkaar zijn, zo was hun standpunt enzij hebben geijjk gekregen. In twee en halve maand is het hechte bouwwerk voltooid. Daarom was er grote voldoening in de harten van alle Domburgers en vooral van de leden der Stichting Badplaatsbe- langen Domburg, toen de burge meester, mr. W. Crommelin, die voor zitter der Stichting is, met enkele welgekozen woorden cabines en pa viljoen voor het publiek openstelde. Naar alle waarschijnlijkheid was het 't eerste object in ons land, dat na de ramp volledig werd herbouwd en wat niet minder belangrijk is kon worden betaald met gelden, die van het Rijk als rampschadevergoe ding werden ontvangen. Alles is even solide. De aannemer, de heer J. Ver- hage uit Middelburg, heeft in een ge forceerd tempo een complex groten deels van beton neergezet ,dat van 'n heel wat steviger constructie is dan 't vorige. Een groot aantal betonnen palen vier meter in de grond dragen het geheel. Aan een brede be tonnen overloop liggen 26 ruime ca bines, alle voorzien van een vlonder, een spiegel en de nodige kapstokken. Er zijn twee douches. In de garderobe is plaats voor 285 kledinghaken. Het strandpaviljoen heeft een zeer ruim terras, ook van beton, van waar men een uitstekend gezicht heeft op zee en strand. Voor de exploitant is er een flinke en modern ingerichte ruimte. TOESPRAKEN Durgemeester Crommelin sprak een welkomstwoord tot de talrijke ge nodigden en wees er op, dat, al had Domburg geen mensenlevens te be treuren, de materiële schade, vooral voor de Stichting Badplaatsbelangen, zeer groot was. Maar al spoedig stond vast, dat de strijd tegen de zee niet zou worden opgegeven. Be sloten werd cabines en paviljoen op dezelfde plaats, maar dan hogerop en in steviger constructie, te herbouwen. Mr. Crommelin zei dankbaar te zijn voor de volkomen harmonie bij het maken en het uitvoeren van de plan nen tussen de Stichting, het gemeente bestuur en de Polder Walcheren. Een commissie van vier ervaren en met de zee goed bekende Domburgers werd ingesteld. Eén der leden, de heer A. Boone, ontwierp het plan en werkte het ook uit. Hij kreeg nu niet alleen hartelijke dankwoorden, maar ook een boekwerk. SYMBOLISCHE NAAM r\e burgemeester dankte ook de aannemer en de mensen van de heiploeg. Dat waren de gebroeders Leeflang en mr Crommelin wilde deze naam graag zien als een symbool voor (Advertentie en stramheid in lijf en leden al die vormen van Rheumatische on gemakken kunt U met Krusehen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Krusehen. Tienduizenden vonden en vinden bij Krusehen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Krusehen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. het hele complex. Toen er moeilijk heden dreigden met de schadevergoe ding, adviseerde het Prov. Bestuur door te gaan. De schaderegeling kwam zeer vlug voor elkaar, zó vlug, dat 't werk al met ontvangen schade- gelden kon worden betaald. Wethouder J. de Visser dankte na mens 't Domburgse gemeentebestuur de Stichting hartelijk voor de gele verde prestaties. Hij vond het com plex fraaier dan het oude. Namens de V.V.V. wenste de heer W. Brand de Stichting van harte geluk met het behaalde succes. Mr dr R. Graaf van Lynden, voor zitter van de Polder Walcheren, uitte tenslotte zijn grote bewondering voor hetgeen is gepresteerd. Na de toespraken wandelden de ge nodigden naar de toegangstrap naar de badcabines, waar mevr. Cromme lin met het doorknippen van een rood-wit-blauw lint de toegang ont sloot. Nadat de burgemeester hier de driekleur gehesen had, werd het complex bezichtigd. In Cenakel te Tilburg Nieuw initiatief In het Cenakel te Tilburg wordt dit jaar voor het eerst een verdiepings dag voor jonge meisjes georganiseerd „ter oriëntatie in het leven". Het wordt een uitwisseling van ge dachten tussen jonge mensen uit alle delen van ons land over levenspro blemen, die hen allen interesseren. De centrale vraag zal zijn: Waar liggen onze kansen in de moderne maatschappij, wat betreft de uitgroei van eigen persoonlijkheid en het uit dragen van ons Christendom in de wereld van nu? Inleidingen worden gehouden door pater dr S. Trooster S.J.., mevrouw Stolte-Niehuser, e.a. Na iedere inlei ding wordt een gedachtenwisseling gehouden. Advertentie] Vraagt eens RANG Crista] fruits 32 ct. per 100 gram. U vindt in RANG Cristal fruits diverse fijne smaken, citroen, frambozen, sinaasappel enz. Uw winkelier heeft ze. het op de naam RANG op het beschermend om- hulsel van teder „Rangetr" JAARVERGADERING V.V.V. Voor de jaarvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer bestond slechts matige belang stelling, waarover de voorzitter, de heer H. de Meyer, zijn spijt uitdrukte bij het begin van de bijeenkomst. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen, terwijl in de vacature ont staan door het vertrek van de heer v. Haersma Buma werd voorzien door de verkiezing van de heer D. de Haas. Ter sprake kwam het bezoek van Oostenrijkse „Bundesbahnkapelle" op 19 Aug. waarvan een grote trek van belangstellenden naar Terneuzen wordt verwacht. Sat van Gent ONDANKS DE ZOMER: Probleem der arbeidskrach ten besproken TN d« Hollandse Tuin te Bergen op 1 zoom kwam bijeen de Watersnood commissie van de K.V.P.. welke com missie op initiatief van de Kringbe- sturen van de Kringen Middelburg. Dordrecht en Tilburg is geformeerd om de leden van de Tweede Kamer van de K.V.P. in te lichten over de problemen en moeilijkheden, die zich in het watersnoodgebied voordoen. Omtrent verschillende facetten van het herstel werd in deze vergadering gesproken, doch in het bijzonder werd aandacht gewijd aan het pro bleem van het aantrekken van vol doende en geschikte arbeidskrachten voor het herstel en de nieuwbouw van woningen, zulks met het oog op de openbare werken-politiek van de re gering. De uitslagen te Terneuzen pISTEREN was Terneuzen aan de beurt in de serie premiekeurin gen voor merries vanwege „Het Ne- derlandsche Trekpaard" afdeling Zeeland. De uitslagen waren: 2-Jarige merries kleine maat: Kari- na van 't Windgat, eig. J. de Regt- Dieleman, zaamslag; Jacinthe van de Heistraat eig. Joh. Dekker A. Hzn., Zaamslag; Ella van Kapelle, eig. J. de Regt-Dieleman, Zaamslag; Tinie van de Punthoeve. eig. M. Dieleman Mzn., zaamslag. idem, grote maat: Rita eig. H. Wolfert, Terneuzen; Mina van Willemskerke, eig. A. Tol lenaar. Hoek; Elza van Kemenade, eig. P. Dieleman Mzn., Hoek; Dorine van zaam, eig. O, Dees. Zaamslag. 3-Jarige merries, kleine maat; Clai- rone van de Zwaan. eig. H. de Regt- de Kraker, Terneuzen; Gretha van Terneuzen eig. J. Huijssen-de Bruij- ne, Terneuzen; Ria, eig. P. Diele man Mzn.. Hoek; Lena, eig. P. Die leman Mzn. Hoek. Idem. grote maat: Marie van Willemskerke, eig. M. Wauters, Sas van Gent: Laura van Zorgvliet, eig. L. de Regt. Zaamslag. 4-aJrige merries kleine maat; Ju liana van Willemskerke, eig. A. Tol lenaar: Norma, eig. P. Dieleman Mzn.. Hoek; Mia van de Vergaertpolder, eig. P. de Jonge-de Kraker. Terneu zen, Idem, grote maat: Paula van Stoppeldijk eig. O. Verbist, Bosch- kapelle: Alwina, eig. M. Wauters. Sas van Gent. 5-10-Jarige merries, kleine maat: Bella van othene, eig. Joh. Dekker, Zaamslag; Harolda eig. P. de Rui ter. Sluiskil; Diana van Kruispolder, eig. Wed. M. de Regt-Dieleman, Hoek: Astrid van Stoppeldijk, eig. Joz. Dees Dzn. Zaamslag; Orva, eig. F. Dieleman. Hoek; Orpha van Elza, eig. Eug. de Moor, Zaamslag; Marij ke van Zorgvliet, eig. L. de Regt, Zaamslag; Solina van Graauw. eig. P. van Oteghem, Hoek; Erna van Coegorspolder, eig. P. Dieleman Mzn.. Hoek: Trixie van de Punthoeve. eig. M. Dieleman Zaamslag; Reina van Melo. eig. P. Dieleman Mzn. Hoek. Idem. grote maat: Olga van Othene, eig. Joh Dekker Zaamslag; Mirza, eig. H, Wolfert, Terneuzen: Lea van Pauwvliet eig. Abr. van Hoeve, Zaam slag; Blondine van Willemkerke, eig. A Tollenaar Hoek; Jabina van Sluiskil eig. J. van Hoeve, Sluiskil; Maria Christina van Jaap, eig. M. Dieleman Mzn., Zaamslag: Castorina van de Zwaan. eig. H. de Regt-de Kraker. Terneuzen- Dora van Groede. eig M. Dieleman. Hoek: Clairona van Zaamslag, eig. Jac. Haak-Dees. Zaamslag: Sarina van Moelenhoek. eig. M. Wauters, Sas van Gent; Dora van Terneuzen, eig. J. Huijssen-de Bruijne Terneuzen: Elza, eig. P. Dieleman Mzn Hoek: Hilda, eig. H. de Jonge Hoek. Aan de merrie Esperance van Pauwvliet, eig A van Hoeve, zaam slag werd een herinneringsmedailie toegekend. TNE directie van de Waterleidingmij ,.Z.-Beveland", die op het gebied van de watervoorziening gedurende de laatste maanden wonderen heeft verricht, gaat volgende week, op aan drang van het bestuur der N.V. met de Nederlandse pers op excursie langs de omvochten punten in het geïnun deerde gebied om daarna nog een kijkje te gaan nemen bij de prise d'eau te Ossendrecht. Advertentie) I~JE TOREN van de Clingse parochie- kerk staat in een netwerk van steigers. Het klinkt, zo midden in de zomer, nog al eigenaardig maar de toren is kapot gevroren, hetgeen vanzelfsprekend al een tijdje geleden is gebeurd. In de afgelopen winter heeft het bouwwerk weer een flinke „klap" gekregen en gevoegd bij de onzicht bare verwoestingen die vorige winters veroorzaakten, is dit zo funest ge weest voor de toren, dat het dringend nodig was, het bouwsel te restaureren. Tijdens vele regenbuien is de toren op talloze plaatsen „ingewaterd" en dit vocht bevroor in de winters. Op de duur werd daardoor het bouwwerk nogal zwak en hoewel er enkele ma len wat aan bijgewerkt is, was het toch niet meer verantwoord de toren zo te laten staan. Er dreigden grote stukken af te vallen. Nu zijn de werk lieden bezig de zwakke plekken te verwijderen. Daar is nog al wat werk aan, want er zijn hele vierkante me ters los. Wanneer er nog een vrij strenge winter gekomen zou zijn, zou den er ongelukken kunnen gebeuren. OOK DE KERK sommige van 12 tot 15 cm breed! worden hersteld. De galmgaten wor den vernieuwd en als alle restaura tie-werkzaamheden achter de rug zijn, krijgt tenslotte ook het uurwerk iets nieuws: een electrische installatie, die goed werkt. Want daaraan mankeert ook het nodige. Verder krijgt ook de kerk zelf een beurt. Losse, kruimelige voegen wor den hersteld, de draagbalken voor de dakgoot welke geheel weggerot wa ren, worden vernieuwd, enz. Het is 'n heel werk, maar wanneer straks de Clingse toren uit de steigers is, kan hij weer tegen een stootje. En de restauratie zal tenslotte bekroond worden met een geheel opnieuw ver gulde haan. ("iNDANKS het feit dat er in bijna alle omliggende plaatsen iets te doen was, was er voor de jaarlijkse O. Z.-Vlaamse K.A.B.-bedevaart toch een goede deelname. Indrukwekkend was de H. Sacra mentsprocessie vooral omdat de De ken van Hulst er aan deelnam, ge kleed met cappa magna. Het paars rood van dit prachtig staatsiegewaad schitterde in de stralende zon. Velen hadden zo iets nog nooit gezien en weinigen wisten dat slechts de De ken van Hulst het dragen mag om dat het een voorrecht is verbonden aan de basiliek, waarvan de meters lange sleep gedragen werd door een misdienaar. De predikatie aan de grot werd gehouden door de Deken en had als onderwerp het behoud van het ge loof in deze wentelende tijden. De predikant noemde het Vlaamse land een Marialand, en wees erop, dat ook Z.H. de Paus telkens terug komt op Maria; het is nu de tijd van Maria. Daarna volgde de bedevaart rond de kapelletjes om de volle aflaat te verdienen en al spoedig zag men in de grot en in de verrijzeniskapel on telbare kaarsen flikkeren. SCHONER DAN OOSTAKKER Cr komt nu een nieuwe vierkante „band" en ook de vele scheuren De enige flets met de 5 plussen Laat Uw kinderen zo'n pracht Hete winnen in de leuk* OpeteWadetrUd Inlichtingen bü Uw Batavu*4eal*r TTET 24e jaarverslag van de Vereniging „Ziekenhuisverpleging op Walche ren", uitgebracht door de secretaris-penningmeester, de heer L. Onder dijk, is in majeur gesteld. Er was een sterke vooruitgang te constateren, vooral wat de aanvullende AA-verzekering betreft, terwijl ook de B- en C- verzekering gestadig vooruitging. Dit alles was een gevolg van de grote acti viteit van de meeste agenten, gestimuleerd door het kantoor der vereniging. Het bestuur zegt er trots op te zijn, dat de ruim 25 jaar oude vereniging het volle vertrouwen der Walcherse bevolking bezit. Mede te danken is de ver blijdende vooruitgang aan de goede samenwerking met de beide ziekenfond sen op Walcheren. Alle ziekenfondsverzekerden op het eiland krijgen nu ook bij tweede klasseverpleging de meerdere kosten vergoed. Het bestuur heeft de vraag onder het oog gezien, of een andere organi satievorm verbetering zou kunnen brengen in de activiteit van de plaat selijke afdelingen, die hier en daar nog veel te wensen overlaat. Men kwam echter tot de conclusie, dat de stichtingsvorm nog minder demo cratisch zou zijn dan de bestaande toestand en dat men beter kan over gaan tot het zonder meer toelaten van leden tot de algemene vergade ring. De nog steeds stijgende kosten wierpen alle nauwkeurige berekenin gen omver en waren oorzaak, dat ook in 1952 belangrijke voorstellen moes ten worden voorbereid en nieuwe be rekeningen moesten worden gemaakt voor 1953. De tariefsverhogingen bij ziekenhuisverpleging, die niet in de premies waren verdisconteerd, moes ten ten laste der reserve worden ge nomen. De andere verzekeringen en sana- AOK een bus uit West Zeeuwsch- Vlaanderen had zich bij de be devaart aangesloten. Een van de deel neemsters was zo enthousiast, dat zij met luide stem verkondigde: „Het is de eerste keer dat ik hier ben, maar ik moet zeggen: het is hter veel schoner dan in Oostacker". MEETING TN tegenstelling met vorige jaren werd de meeting gehouden aan de grot inplaats van onder de linden, waar men te veel hinder had van verkeer en straatrumoer. Spreker was de heer Jan Mertens, bondsvoorzitter, met het onderwerp: Arbeidersvereniging R.K. Arbei dersvereniging. WANDAAG wordt in het jeugdcen trum te Aardenburg een districts vergadering van de Katholieke Actie voor de vrouw gehouden. De dag wordt ingezet met een plechtig Lof. waaronder rector de Kroon de prédicatie zal houden. Na het Lof wordt in het jeugdhuis door rector van Hooydonk gesproken over het onderwerp ..Emigratie, noodzaak en voorbereiding hiervan". Daarna wordt het woord gevoerd door de voorzitster van de K A. voor de vrouw in het bisdom Breda, mevr. N. Mol- Sinnighe. De districtsvergadering wordt gehouden voor alle katholieke vrouwen. PRIJSUITDELING OP YPELAAR De jaarlijkse prijsuitdeling op het seminarie IJpelaar zal op Donderdag 16 Juli a.s. te tien uur v.m. geschie den door Mgr. J. Baeten. bisschop van Breda. Door de leerlingen zal een opvoe ring worden gegeven van „Broeder Juniperus" en „Zuster Luit", twee korte spelen van Laurence Housman. HARMONIE NAAR ZELZATE Gedurende de Half-Oogstkermis te Zelzate, in het tijdvak van 8 tot 17 Augustus a.s. zal ook de vijf-jaar lijkse Handelsfoor worden gehouden. Het bestuur van het comité „Han delsfoor van het Noorden" heeft ge meend deze gebeurtenis te moeten opluisteren met muziekconcerten en wel op 8, 15 en 16 Augustus. Ook het Harmoniegezelschap De Verenig de Vrienden in onze gemeente heeft een uitnodiging ontvangen om op een dezer dagen een concert te verzor gen. Besloten werd aan deze uitnodi ging gevolg te geven en als datum vast te stellen de eerste dag van de kermis, nl. Zondag 8 Augustus. Schoolreis. De leerlingen uit de hoogste klassen van de openbare la gere school A, alhier, zullen op 9 en 10 Juli a.s. een schoolreisje maken naar Arnhem en omgeving. Op het programma staan o.a.: bezoek aan de vennen te Oisterwijk, watertochtje naar De Westerbouwing (een land goed bij Oosterbeek oi> de Hoge Ve- luwezoom bij het Drielse veer), wan deling door Sonsbeek, enz. Overnacht wordt' in de Jeugdherberg Alteveer. Op de terugtocht wordt nog een be zoek gebracht aan het natuurbad De Warande te Oosterhout. De kleineren gaan op 10 Juli naar Walcheren. Zij gaan de aapjes in het dierenpark van Klein Blijdorp bezich tigen en pootje baden in Domburg. Circus Mullens. Velen zullen zich hebben afgevraagd, waar in 's he melsnaam het circus van Jos Mullens zijn tenten had opgeslagen in onze ge meente. Iedereen had al met spanning naar de komst van dit circus uitge zien, doch op de dag, dat er een voor stelling zou worden gegeven (2 Juli) was ér niets te bekennen. De tournée schijnt echter gewijzigd te zijn, want thans is bekend geworden, dat „Le Cirque Géant" eerst op 9 Juli a.s. naar Sas zal komen. We hopen nu maar. dat dit dan ook werkelijk het geval zal zijn. Philippine OUDJES GINGEN OP STAP De ouden van dagen hebben onder de vaderlijke hoede van burgemeester P. van Hoek, een prachtige reis ge maakt. Twee volle bussen met negern tig oudjes trokken via Gent en Kort- rijk naar de Kluisberg. Al hadden de meesten dan ook zeven of acht kruis jes achter de rug, veel van hen be klommen toch nog vol durf en onder nemingsgeest de hoge bergen. Ze kwamen stralend weer terug en door de fanfare werden de oudje,s verwel komd. Op de kiosk staande, dankte burgemeester van Hoek alle inwoners van Philippine, die het mogelijk ge maakt hadden dat de ouden van da gen op stap konden gaan. Vooral P. S.K. kreeg een pluimpje. Dat de oud jes helemaal niet moe waren .toonden ze tenslotte door op de fanfaremuziek een rondedans te maken. Nieuwe buurvereniging organiseert wielerwedstrijden De bewoners van de wijken ouiten de Graauwse Poort, die een aantal van ongeveer 1500 personen, dus 1/3 van Hulst omvatten, hebben de Kop pen bij elkaar gestoken en onder voorzitterschap van de heer Chr. Wil- lemstein een bijeenkomst gehouden, waarop de buurtvereniging „Nieuw Hulst" gesticht werd. Men heeft met opzet deze naam gekozen om voor eens en voor altijd een eind te ma ken aan de benaming „Korea", die door de bewoners volstrekt niet op prijs gesteld wordt. In iedere straat is een comité met een eigen werkco mité gevormd, terwijl het grote, alles overkoepelend bestuur, als volgt werd samengesteld: voorzitter, de heer Chr. Willemstein; secretaris, de heer P. van Ham; penningmeester, de heer Th Stallaert; bestuursleden, de he ren L, de Wilde. A. Esseling, J. Roos, D. Geensen. R. Buys, E. Weemaas, Th. Maas en J. Vermeulen. Dit comité heeft zich met het be stuur van de W.S.C. ,De Sportvrien den" in verbinding gesteld en na ver schillende besprekingen kwam men tot het besluit, dat de W.S.C. zou trachten op een afgesloten parcours in Nieuw Hulst in Augustus 'n koers voor amateurs en op Zondag 2 Augus tus een koers voor nieuwelingen te organiseren. De plannen zijn goedge keurd. zodat er gestart kan worden. De voorbereiding is reeds in volle gang en er is een buitengewoon goe de samenwerking. De inwoners van dit gedeelte, die toch ook altijd in Hulst kopen, vertrouwen erop. dat de middenstand en degenen aan wie om steun gevraagd wordt, ditmaa. geen verstek zullen laten gaan en dat een steentje zal bijgedragen worden om deze koersen te doen slagen. Voor de amateurs wordt aan prijzen ter waai de van f 350 ter beschikking gesteld en voor de nieuwelingen een waarde van f 100. Er is een koers voor deze laatste categorie om de z.-Vlamin- een. die beginnen, ook eens een kans te geven in eigen omgeving. Boven dien zijn er vele prijzen en premies. StJansteen REISJE VOOR OUDEN VAN DAGEN Alhier werd een comité opgericht, dat een reisje op touw zal zetten voor de ouden van dagen. Als datum werd vastgesteld 26 Aug. e.k. Clinge Bevorderd. Met ingang van 1 Ju li werd de wachtmeester der Rijkspo litie Th. Louwerse alhitr, bevorderd tot wachtmeester le klasse. Koevcacht Naar de Braakman. Deze week zullen onze Koewachtse boeren van de N.C.B.-afdeling een excursie lin ken naar de Braakman. Voor deze excursie bestaat van de zijde der boeren een zeer grote belangstelling, aangezien dit uitgaat van een actie die gevoerd wordt door de N.C.B.- kring in Z.-Vl., met het doel, om zo veel mogelijk katholieke boeren te plaatsen in de Braakman. Bedevaart. Zondag werd door onze plaatselijke K.A.B-afdeling een bedevaart georganiseerd naar Onze Lieve Vrouw van Zuiddorpe. Niette genstaande de warmte was er voor deze bedevaart een grote belangstel ling. Overslag (Advertentie.) KRAMENMARKT BLIJFT IN DE NOORD STRAAT B. en W. delen de raad mede, dat de kramenmarkt in de Noordstraat zal blijven. Met verschillende verenigin gen en personen is deze kwestie be sproken. De eindconclusie was echter steeds dat aan elke plaatsverandering een nadelige kant Is, waarvan de winkelstand ook de dupe zou worden. DE EMMASTRAAT WORDT NIET VERBETERD Daar de Emmastraat, dat 'n parti culiere weg is, in zeer slechte toe stand verkeert, heeft het gemeente bestuur reeds meermalen hierover ge correspondeerd met de eigenaar. Een bevredigende oplossing kon niet wor den bereikt. Men is ook niet van plan deze weg van gemeentewege te ver beteren. GEEN SUBSIDIE VOOR ZIEKEN HUIS TE SLUISKIL Het bestuur van de St. Eiisabeth- stichting te Sluiskil heeft in een uitvoerig schrijven de resultaten van de exploitatie van het ziekenhuis uit eengezet. In 1953 wordt een tekort geraamd van f 64.000. Zij vraagt een subsidie van f 1 per ligdag van pa tiënten uit de gemeente. In 1952 be droeg het aantal ligdagen van de Axelse patiënten 11.400. Op het ver zoek werd afwijzend beschikt in ver band met de financiële toestand van de gemeente. toriumverzekering deelden in de al gemene vooruitgang. De huidige sana toriumtarieven zijn zodanig gestegen, dat men wil men voor de volle ver- pleegprijs gedekt zijn, zich dient te dekken voor een uitkering van f 10, per verpleegdag. Voor rekening der vereniging wer den vorig jaar 1637 personen in zie kenhuizen opgenomen met in totaal 26025 verpleegdagen. Daarvan waren 896 verplicht en 741 vrijwillig verze kerd. De uitgaven aan verpleegkos- ten bedroegen f 212207.60. Het aantal verzekerden was 22785, op 1 Januari 1952 en 23327 een jaar later (A-verze- kering). Eind 1952 was 't aantal AA- verzekeringen 15107 en het aantal B-C-verzekeringen 7085. De exploitatie der A-verzekering leverde een nadelig saldo op van f 2184.23 en de B-C-verzekering f 7689.72. Het voordelig exploitatie saldo der AA-verzekering bedroeg ■i 7374.75. Geniet van de heerlijke Bloemenzeep De nieuwste aanwinst van Castella, de onverpakte Bloemenzeep met de zéér lage prijs van slechts 20 cent per stuk, brengt een frisse, schuimende zeep binnen ieders bereik. De Bloe menzeep heeft een heerlijke lente geur en is verkrijgbaar in vier zachte tinten. Er is thans Castella voor iedere Benoeming. In de vergadering van stembevoegde ingelanden van de Va- rempépolder alhier, werd de heer Omer de Cock met algemene stem men benoemd tot gezworene van die polder. De heer P. J. de Clerck moest wegens bereikte leeftijd aftreden. Advertentie) VERWONDINGEN DIE IN HET GEZIN KUNNEN VOORKOMEN Sluis 75 jaar Christelijke school De Christelijke School viert dit jaar haar 75-jarig bestaan, welk feit litie. Th. Louwerse alhier, bevorderd dacht zal worden door wedstrijden voor de schooljeugd op het Gemeen telijk Sportterrein. Des avonds zal in het jeugdgebouw door de kinderen een bont programma worden opge voerd voor ouders en belangstellenden. SCHOOLJEUGD NAAR DOMBURG De hoogste klassen van de Christe lijke School maakten van Woensdag tot Zaterdag een schoolreis naar Domburg waar zij logeerden in de jeugdherberg „Nieuw Walcheren". Van hieruit weiden diverse fiets tochten gemaakt over Walcheren en verschillende bezienswaardigheden bezocht. SLEUTELBEEN GEBROKEN Op het eind van de Nleuwstraat kwam mevr. de M., die op een brom fiets in de richting Draaibrug reed, in botsing met twee fietsers. Mevr. de M„ die na de val klaagde over pijn in de schouder werd door dokter P. A. Staal naar huis vervoerd, waar werd geconstateerd dat zij een sleu telbeen had gebroken. De materiële schade was gering. ZelzatL IJzendijke bliksem ingeslagen Tijdens het hevige onweder, dat over onze streek woedde, is de wo ning van de heer E. v. d. Moeren in de St. Stevensstraat door de bliksem getroffen. Er ontstond brand in de woning, doch deze werd spoedig ge blust. Een radio en enig huisraad werd vernield. autobus tegen kanaal- afsluiting Toen een autobus der firma Selecta uit Gent, uit de richting Zelzaete naar Gent terugreed, ontstond er ter hoog te van de wijk „Stuivenberg", in de gevaarlijke bocht langs het kanaal Gent-Terneuzen, een defect in de vrouw, voor iedere huid en voor iede re beurs. Ook in de warmste zomerda gen, als 't extra druk is en U haast tijd te kort komt, kunt U zich met Castella toch 't genot verschaffen van een weldadige massage. U kunt im mers kiezen uit drie soorten. Heeft Uw huid behoefte aan veel zacht, over vloedig schuim, neem dan Castella Spécial (32 ct.). Is Uw huid het meest gebaat bij de klassieke Castella Schoonheidszeep - ook deze kost slechts 32 cent. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van de ze heerlijke zeep voor slechts 50 ct. Profiteer nop heden van dit bijzon dere aanbod! En wilt U voor een lage prijs toch het genot hebben van een echte merk- stuurinrichting, waardoor de bus van zeep, dan is er thans Castella Bloe menzeep voor U. met de geuren en tinten van lentebloesem, voor de zéér bescheiden prijs van.... 20 cent per stuk! de weg afschoot. De chauffeur van de bus slaagde er echter in om zijn voer tuig. op 10 cm afstand van de 3 meter diepe kade tot stilstand te brengen, zodat een en ander nog goed afliep. OVERGEPLAATST De wachtmeester le klasse der rijkspolitie postcommandant G. j. M. Ultee, wordt met ingang van 8 Juli a.s. overgeplaatst naar de groep Sluis in gelijke functie. Wachtmeester Ul tee is reeds 11 jaren in IJzendijke bij de politie werkzaam en staat bij de bevolking in hoog aanzien, velen gin gen bij wachtmeester Ultee raad vra gen en altijd vond men hem bereid om te helpen. Voor de misdadigers was hij echter onverbiddelijk en hij rustte niet voor hij deze aan de Offi cier .van Justitie kon overgeven. Hij is een humaan en ijverig politieman, die de bevolking node ziet vertrekken. Benoemd. Tot besteller bij de P. T.T. in vaste dienst alhier, is be noemd de heer P. van de Broeke. thans als hulpbesteller werkzaam te Water landkerkje. VANDALISME Gisterenmorgen om 12 uur hebben enkele schooljongens, die hun domi cilie hebben in Bouwplan II. als bar. baren huis gehouden in de beplan ting aan de Westsingel. Vooral de jonge bomen moesten het ontgelden en sommige knapten zij ruwweg in twee. Pas toen groteren tegen hen ageer den, trokken zij tierend af. SCHRIK EN BLIJDSCHAP Toen de zakenman D. van hier te Wolfaartsdijk zijn dag wilde begin nen. bespeurde hij tot zijn Schrik, dat hij zijn acte-tas, waarin o.m. f 3000. in het postkantoor te Goes had laten staan. Zijn schrik werd niet minder toen hij daar de tas niet terugvond en ook de politie van niets wist. Bedremmeld thuis komend bleek de tas echter door de ee2'lijke vinder, v. d. V., teruggebracht te zijn. Zijn blijdschap hierover luchtte D. door v. d. V. een flinke beloning te geven. Ovezande OUDEN VAN DAGEN GAAN REIZEN Zoals ook vorig jaar zullen ouden van dagen weer gaan reizen. De huis-aan-huis-collecte voor de be strijding van de onkosten bracht f 131.55 op. De datum en plaats zijn nog niet bekend. Yerseke DE EERSTE PANNEN IN HET WATER Zaterdagmorgen werden de eerste pannen voor het opvangen van het oesterbroed te water gelaten, daar het uitzwermen van de oesterterve» geconstateerd was. WEGÊNWET Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier ge meente (2e afdeling) van 8 tot en met 22 Juli 1953 voor belanghebbenden ter inzage ligt een voorstel van hun college aan de gemeenteraad tot gun stige beschikking op het verzoek van J. Davidse, wonende te Middelburg, tot onttrekking van het Arnemuidsch* voetpad aan het openbaar verkeer. Middelburg, 6 Juli 1953. Burgemeester en wethouders voorn, N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. 530-O parochienieuws Voo de kinderen, die hun plechti ge H. Communie doen. zal een eerw, pater Donderdag. Vrijdag en Zater. dag van deze week een speciale re traite geven. niet meer zwemmen in kanaal Tot nu toe stond de politie hel vrije zwemmen in het kanaal ooglui kend toe, omdat er geen zwembad was. Nu echter het zwembad geopend is en er dus geen enkele reden mee* is om het verbod niet te handhaven, zal er vanaf heden weer streng op worden toegezien. Men is dus gewaai* schuwd. Advertentie) ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Komediantenrevue 1953. HULST Bioscoopu'ebouw, 8 uur: Hei wonder van Fatima. SAS VAN GENT Olympia Theater. 8 uur: Het teken van de gorilla. TERNEUZEN Luxor. 8 uur: Van eer bruiloft komt een bruiloft, GOES Grand: Boefjes van Montmartre MIDDELBURG Electro: Toen stond de aarde stil. VLISSINGEN R.K. Verenigingsgebouw: Vergadering toneelvereniging Vrienden kring: Luxor: 't Pad der zonde; Alhambra: Boemelstudenten. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg. 8 uur: Komediantenrevue 1953. AXEL Centrum. 20 uur: De avonturen van Captain Clark. HULST Bioscoo.pgebouw, 8 uur: Hf wonder van Fatima. OOSTBURG Ledel, 8 uur: Brandend- vleugels, SAS VAN GENT Olyinpia Theater. uur: Het teken van de gorilla. TERNEUZEN Luxor. 8 uur: Van een bruiloft komt een bruiloft.

de Stem | 1953 | | pagina 2