Z.-VLAANDEREN DE GEDOEMDE INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID TE STAVENISSE Terneuzenaar redde twee kinderen ZEEUWSE VERKEERSCOMMISSIE VERGADERDE TE GOES 't „Rijwielpad Walcheren" in L952 De Gentse politie paradeerde te Goes De „Kungsholm" nadert zijn voltooiing Wat is eigenlijk 'n „weggedeelte" Niet op 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 JULI 1953 2 Symbolische herbegraving van 128 doden Aandacht gevraagd voor bevolkingsonderzoek De 21ste Kath. Onder- w^jzersdag voor Zeeland DE H20KK TE ST. JANSTEEN Reeds verbetering op enkele punten 'n Gplllk hii pen nnnplllk zou zijn weggespoeld. Bovendien zou, n urciuii UIJ eert unyeiun als besi0ten wordt tot verzwaring en Ze kwam, ze zag en..... speelde gelijk Een der hutten aan boord van de Kungsholm NIEUW ZEELANDS PREMIER OP DE BEVELANDEN HULST MIDDELBURG Principiële zaak voor Kantongerecht AGENDA HEDEN MORGEN Gj »WAT S'mgl dat ik nu Ujke afdt mensen ik door vriendsch een Brab hoefte zoals ik Dongen de nacht i zet, ik be in mijn niet verg^ voor het D) yATERDAG zijn de slachtoffers van Stavenisse op de eigen dodenakker te rusten gelegd met de symbolische teraardebestelling van een der 128 do den. Kort an het middaguur vond in de Ned. Herv. Kerk een herdenkings dienst plaats, waarin voorging ds. j. J. van Dijk, de consulent uit St. Anna- land en na deze dienst trok een lange stoet van verwanten, voorafgegaan door de autoriteiten en gevolgd door honderden belangstellenden naar het kerkhof. Lfet kerkgebouw was stampvol en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Op de begraafplaats heeft burge meester Verburg namens de bevolking en het gemeentebestuur zijn dank ge richt tot de autoriteiten en tot hen die zich bereid verklaarden, deze her begraving mogelijk te maken. Nadat de sybolische teraardebestelling had olaats gevonden legde hij een krans neer. DE MINISTER SPREEKT Prof Beel noemde het leed, dat hier is geleden, onnoemelijk groot. „Maar" zei hij. „laten we de ogen opslaan naar Hem die met het Kruis de kracht geeft het te dragen." Na zijn toespraak legde hij een krans. Namens het provinciaal bestuur sprak de heer C. Philipse. „Bid en werk", zei deze in zijn troostwoorden. U zult hiertoe de kracht ontvangen. Ook hij legde een krans neer. Voor de adopterende gemeenten uit Noord- Holland sprak burgemeester Wytema van Alkmaar die eveneens een krans legde. Namens de nabestaanden werd ge sproken door de heer A. van 't Veer, (Advertentie Ver. van B. en S. op Walcheren tn de in Hotel „De Burg" te Middel- burg gehouden vergadering van de Ver. van Burgemeester en Secretaris sen op Walcheren heeft de voorzit ter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke en Biggekerke, speciaal aandacht gevraagd voor de tweede „ronde" van het bevolkingsonderzoek op t.b.c., die voor wat Walcheren be treft in Veere is gestart. In de gehele provincie blijkt zich het verschijnsel voor te doen van een aanmerkelijk slechtere opkomst der bevolking dan bjj het eerste onderzoek. Aan de an dere kant blijkt echter, dat het aan tal geconstateerde afwijkingen hoger is dan de vorige maal. De heer Dreg mans deed een dringend beroep op de aanwezigen hun volledige medewer king te geven in de strijd tegen deze gevreesde volksziekte. Een ander onderwerp, dat aan de orde kwam, was de verwijdering van huisvuil in de plattelandsgemeenten. Reeds enkele jaren gelden is een commissie ingesteld, die dit vraagstuk had te bestuderen, maar het is zeer moeilijk gebleken tot concrete resul taten te komen. Besloten werd nu op zo kort mogelijke termijn een oplos sing te vinden. De zaak dringt, omdat straks, wanneer de herverkaveling achter de rug is, het opruimen van huisvuil veel moeilijker zal worden. die zijn grote dank betuigde voor het feit. dat de slachtoffers thans op ei gen grond een laatste rustplaats heb ben gevonden. „Spare God ons allen voor verdere rampen", zo besloot hij zijn bewogen toespraak. Wagen reed van helling het ivater in Zondagavond reed een tienjarig meisje van de familie de Ridder te Terneuzen met een kinderwagen, waarin haar driejarig broertje Fred dy en vierjarig zusje Corry gezeten waren, op de oprit langs de Oostkolk. Op een gegeven moment struikelde het meisje en liet daarbij de kinder wagen los. Deze reed toen de helling af en verdween met de beide kinderen in de metersdiepe schutkolk. De juist pas serende chauffeur van de gemeenterei nigingsdienst, N. J. v. d. Wege, zag het ongeluk gebeuren en begaf zich zonder zich een moment te bedenken te water, waarbij hij er in slaagde beide kinderen te redden. (~\P Donderdag 9 Juli a.s. zal in het Concertgebouw te Terneuzen de 21ste Kath. Onderwljzersdag voor Zee land gehouden worden. De dag zal geopend worden met een H. Mis uit dankbaarheid, opge dragen door de zeereerw. heer H. van Loon, rector te Hulst. De hoogtepunten van de dag vor men verder in de voormiddag: Een herdenkingsrede 100 jaar Kromstaf door H. de Boer te Noordwijk. In de namiddag zal genoten worden van hetgeen de Poolse violist, de heer Ko- warski, begeleid door mej. J. van Puyvelde de aanwezigen biedt Antoon van der Plaetse, de West- Vlaamse voordrachtkunstenaar, zal declameren uit de werken van Ver- schaeve, Streuvels en Timmermans. Het geheel biedt de Zeeuwse on derwijzers weer een pracht-dag. Is doodgeivoon een Kleine Koempoelan van verkennersleiders WIE weet wat een ADCWIH20KKA is? Neen, het is niet de titel van een of andere Russische functionaris, noch een algebraïsche formule vol gens welke men goud kan fabriceren of atomen splitsen met een hakmes. Het is doodgewoon een van de man nen die iets met de H20KK te maken hebben en wat dat is, snapt iedereen zo. H20 is water en KK is „kleine koempoelan". het is dus een kleine koempoelan welke in het teken staat van het water. Omdat deze koempoe lan nu eens op touw gezet is voor de leidsters en leiders van de verken ners van de K.J.B. uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft ze de naam van „kleine" koempoelan gekregen. Die ADCWIH20KKA is dus gewoon een assistent-districts-commissaris voor welpen inzake H20KK-aangelegenhe- den. De H20KK wordt gehouden in St. Jansteen, op het terrein van de water leiding maatschappij op 11 en 12 Juli. Het zullen voor de Oost Zeeuwsch- Vlaamse lieden van de jeugdbeweging twee zotte dagen worden, want toen de organisatoren van de kleine koem poelan eenmaal aan het fantaseren sloegen, hield het niet meer op. Het werd een H20-vloed van originele in vallen, om in de stijl te blijven. Al leen die leidster die informeerde of nodig was om in H20-costuum te verschijnen, bleek haast nog meer fantasie te hebben dan de H20KK- Neptunus en zijn mannen. Oriënterende besprekingen met het oog op de toekomst FyE op 20 Mei j.l. na de in Middel- burg gehouden verkeersconferen- tie ingestelde werkcommissie hevft voor de eerste maal vergaderd in ho tel „Centraal" te Goes. Deze commis sie is als volgt samengesteld: mr. G. F. Lunsingh Tonckens, burgemeester van Renesse; K. van Everdingen te Vlissingen, lid van de Spoorwegraad; J. Duvekot te Goes, voorzitter van het district Zeeland der E.V.O.; J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens; drs. H. J. P. Verschaffel te Sas van goederenvervoer over België door het uitvallen van de verbinding Krui- ningenPerkpolder nog steeds met kustpaspoorten is toegestaan. De re geling voor het vervoer van fruit op Schouwen voldoet momenteel wel. Wanneer straks het harde fruit gaat komen, zal een nieuwe regeling moe ten worden getroffen, waarover be sprekingen zullen worden gehouden. De verkeerscommissie besloot o.a. aandacht te besteden aan de verbe tering der aansluitingen tussen trei Gent, voorzitter van de industriële nen en bussen. Bekeken zal worden. kring in O. Zeeuwsch-Vlaanderen; E. Smit, directeur der Prov. V.V.V. en A. Drost, secretaris der E.V.O. die ook als secretaris der verkeerscommissie op treedt. Het bleek, dat na de ver- keersconferentie reeds enkele resul taten konden worden geboekt. De commissie heeft op vele punten al heel wat gegevens verzameld en gaat daarmede voort. In de vergadering werden oriënterende besprekingen gevoerd omtrent de op tal van pun ten nog bestaande problemen en ver langens. De verbeteringen, die konden wor den geconstateerd, hadden betrekking op de doorgaande verbinding met de spoorbussen van Vlissingen naar Krabbendijke v.v., zodat men niet meer in Goes behoeft over te stap pen; het voorlopig blijven rijden van de Z.V.T.M.-bussen tussen Sluiskil en Breda v.v. (zonder dat men grenspa- pieren behoeft te bezitten), alsmede de in uitzicht gestelde koplading op het veer ZijpeAnna Jacoba Polder. Tot voldoening stemt ook, dat het A/JET de voorbereidende werkzaam- 11 heden voor het herstellen van het rijwielpad van Vlissingen over de zee dijk naar Ritthem, lezen we in het jaarverslag van het „Rijwielpad Wal cheren" over 1952, vlotte het niet erg met de Rijkswaterstaat en de N.V. Haven van Vlissingen was overeen stemming bereikt voor het leggen van een gedeelte van dit rijwielpad op de havengronden welke gronden aansluiting geven op de zeedijk. Een groot kwantum materialen was reeds op het terrein gebracht om, zodra ook overeenstemming met de polder Wal cheren zou zijn verkregen, met de uit voering van dit werk te beginnen. Dit werk kon echter niet doorgaan, omdat de aan onze vereniging afge stane gronden op het haventerrein voor een ander doel nodig waren. „Zien wij echter nu naar de dag van 1 Febr. '53 terug, dan mogen wij dankbaar zijn dat dit werk nog niet in uitvoering was, aangezien het nieu we rijwielpad op de dijk zeer zeker jV/JET VIER GROTE AUTOBUSSEN arriveerden Zaterdagmiddag één uur 'n vierde deel van het Gents politiekorps. Niet minder dan 150 man stapte met de hoofdcommissaris, de heer A. de Walsche, uit en werd begroet door inspecteurs Siebels en adj. Louisse. Een vrachtwagen met de instrumenten van de harmonie rolde naar het Slof Ostende en wer ddaar ontladen. OU ADAT bij de fa. Leynse de inwen dige mens was versterkt, had de muzikale hulde voor hotel de Koren- 1 beurs plaats en volgde de officiële ontvangst ten stadhuize. Daar de burgemeester met de N. Zeelandse premier aanzat aan de lunch, voerde wethouder van Melle het woord, die er op wees dat de Gentse politieman nen zich niet als de diplomaten bepa len tot woorden maai' dat zij metter daad door hun bezoek de Benelux brengen. Hij wenste hun een prettige dag toe en hoopte dat zij nog menig- maal Goes de eer van hun komst zul- Na afloop dezer vergadering ging len aandoen. De schepen van Gent. men over in een vergadering van de I de heer Cnudde. dankte voor de Kringraad Bescherming Bevolking, i vriendelijke woorden evenals voor de welke onder leiding stond van burge meester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg. De begroting voor 1954 werd vastgesteld. vriendelijke invitatie van het Goese politiekorps en hoopte dat deze ver broedering de voorbode zou zijn van regelmatig contact met de nieuwe vrienden in dit vriendelijke stadje. Een hartelijke heildronk bleef niet uit en na deze verpozing gaf de 65 man sterke harmonie, op een verhoog voor het stadhuis, een concert, dat klonk ais een klok en door honderden belangstellenden dankbaar aanhoord werd. VRIENDSCHAPPELIJK verhoging van deze zeedijk, het niern we rijwielpad zeker moeten worden opgebroken voor zover het niet zou zijn weggespoeld. We zullen het her stellen van het rijwielpad op de zee dijk dus moeten uitstellen tot het tijd stip dat het werk aan de dijk gereed zal zijn". HET SLOBBERDUINSE PAD welk percentage der reizigers van deze aansluitingen gebruik maakt, teneinde te kunnen uitmaken, welke belangen in het spel zijn. Ook de verbinding tussen Zierik- zee en Katse Veer zal in studie wor den genomen. In deze studie wil de commissie ook betrekken de verbin ding tussen Zierikzee en Colijnsplaat, teneinde in staat te zijn goed gedocu menteerde adviezen te geven, wan neer vroeg of laat de uitvoering van het drie-eilandenplan doorgaat. Er zal ook nadere studie worden gemaakt van de tarieven voor de diensten op de Ooster-Schelde. Met verschillende instanties zal contact worden gezocht in verband met een zo snel mogelijk herstel der wegen op Schouwen en Duiveland na het droogvallen van dit eiland. TJet ms „Kungsholm" voor de Zweden-Amerika-lijn nadert zijn voltooiing Zoals bekend, zal over enige weken reeds een technische proefvaart wor den gemaakt, maar daarna keert het schip voor verdere afbouw naar Vlis singen terug om pas einde September of begin October na de officiële proef vaart en overdracht naar Zweden (Gothenburg) te vertrekken. Intussen wordt op de werf te Vlissingen hard gewerkt aan de afwerking van ex- en interieur. Kortelings heeft men de beide reusachtige schoorstenen aan boord zien plaatsen en het spreekt wel vanzelf, dat ook al ziet „men" dat zo niet, binnenin eveneens hard wordt gewerkt aan de inrichting van dit luxueuse schip, dat in lijndienst varende 800 passagiers en op kruistochten 400 kan meevoeren. De salons bijv. worden iets zeer bijzonders. Ingericht naar ontwerpen van vooraanstaande Zweedse kunstenaars, uitgevoerd door „De Schelde" en de bekende firma Mutters uit Den Haag, ontstaan hier smaakvolle en ge- distingueerde ruimten, waarin het een genoegen moet zijn als passagier te verblijven. Dat geldt zowel voor de conversatie- en rooksalons, als voor de eetzalen, schrijfkamers, gehoorzaal, kinderkamer, waranda's, enz. Schilde rijen en beeldhouwwerken van Zweedse kunstenaars sieren de vertrekken. Wat in het algemeen van de salons werd gezegd, geldt ook voor de butten, die vanzelfsprekend meer voor het persoonlijk verblijf van de pas sagiers moeten dienen. Ook deze zijn met zeer veel zorg ontworpen en in gericht, zodat iedere reiziger, ook de meest verwende, er zich helemaal thuis zal gevoelen. Ook aan de ligging van de hutten is alle aandacht besteed. Alle zijn langs de buitenzijde geprojecteerd, hetgeen het voordeel heeft, dat zij niet alleen zonder uitzondering daglicht door de patrijspoorten ontvangen, maar ook dat elke hut aan een der hoofdcorridors ligt, hetgeen aan een prettige indeling natuurlijk in sterke mate ten goede komt. FNE voetbalwedstrijd, welke des avonds om zes urn- begon, werd door een duizend toeschouwers ge volgd. Nadat de aanvoerders geschen ken hadden uitgewisseld de Belgi sche spelers ontvingen een lepeltje verrichtte de heer Siebels de aftrap en ontwikkelde zich een sportieve kamp. vol spanning en vuur. De par tijen wagen vrijwel tegen elkaar op en zo bleven veel doelpunten uit. De Geese politie wist de leiding te ne men en te behouden tot de rust. Na de thee maakten de Belgen een goal en de eindstand was 11. In Slot Ostende had een „laatste treffen" plaats, wat uitermate gezel lig was. De dirigent van de harmonie werd hier nog een fraai wandbord aangeboden. Ongeveer negen uur volgde het afscheid, dat. wanneer we ons niet al te zeer vergissen, wel tot een spoedig weerzien zal leiden. WAN het omleggen van het zgn. Slobberduinse rijwielpad, in het kader der herverkaveling is helaas in 1952 ook nog niets gekomen hoe wel dit overeengekomen was met de commissie voor ruilverkaveling. Het onderhoud aan het rijwielpad van Vlissingen naar Zoutelande had regelmatig plaats. Op sommige plaat sen wordt hinder ondervonden van mollen onder het pad, waardoor ver schillende tegels los kwamen te lig gen. Door het doorgroeien van de wortels van duindoorns kwamen dit i jaar ook vele tegels los te liggen, vooral op het gedeelte pad te Zoute-1 lande. Veel last wordt ondervonden van het overgroeien van gras doordat de gronden naast het rijwielpad niet waren omgespit. Ook het hemelwater dat van de bosgronden afkomstig is en dat geen uitweg heeft doordat op sommige plaatsen geen buizen onder het rijwielpad zijn gelegd, bezorgt ons veel overlast. Ook zijn er nog automobilisten die het rijwielpad met hun auto berijden. Door deze hande ling worden de opsluitbanden wegge drukt en komen de tegels los te lig gen, wat voor de vereniging een gro te schadepost betekent. WAT is DAT? Kreeg te Goes 're Belgische serenade Liet meest spectaculaire van mr. ^Hollands bezoek aan de Bevelanden was wel, toen in de middag de har monie van de Gentse politie hem te Goes een klinkende serenade bracht. Staande bij de hoofdingang van hotel de Korenbeurs naast zijn vrouw, in gezelschap van jhr. de Casembroot en diens echtgenote en geflankeerd door N. Zeelandse en Zeeuwse auto riteiten. zag de premier het keurkorps tront maken voor het hotel en hoorde, in de houding staande, de respectieve volksliederen van N. Zeeland. Neder land en België aan. Na deze wellui dende en verrassende surprise i'ichtte mr. Holland zich spontaan tot de Belgen, hen dankend voor hun spon tane hulde. De Commissaris der Koningin zette de speech van mr. Holland in het Ne derlands over en betuigde ook zijn erkentelijkheid aan de Gentse politie, waarvan hij de hoofdcommissaris aan de heer en mevr. Holland voorstelde. NAAR HET RAMPGEBIED Sas van Gent heropbouw houtzagerij De wederopbouw van de kort gele den door brand geteisterde houtzage rij annex kistenfabriek van de heer J. van Sloten aan de Paardenvest, is bij onderhandse aanbesteding gegund Hontenisse het bevolkingsonderzoek 't Bevolkingsonderzoek in onze gemeen te is weer voorbij. De opkomst was ech ter teleurstellend. Bedroeg het aantal deelnemers in 1951 60 pet. der be volking ditmaal slechts plm. 45 pet. aan firma Gebr. R. n A.^Clays- Het is wel jammer, dat dit verschijn- r' sel zich voordoet temeer daar hier door een actief en doeltreffend stre ven naar een goede volksgezondheid wordt tegengewerkt. IJzendijke sens alhier. Door deze Fa. is inmiddels een aanvang gemaakt met de werk zaamheden, zodat dit bedrijf binnen afzienbare tijd weer in werking zal kunnen worden gesteld. ZWEMBAD WORDT DRUK BEZOCHT Ondanks het feit, dat de eerste j Ernstige val. De bakkersknecht helft, van de maand Juni meer op een j. B, werkzaam bij bakkerij Sturm - zacht wintertje geleek dan op het de Keijser. kwam bij het afdalen met zomerseizoen, waardoor vele zwem- een emmer water in de bakkerijkelder enthousiasten werden afgeschrikt, is het bezoek aan het zwembad over de ze maand toch niet tegengevallen. In totaal zijn 5701 personen zich komen verfrissen. Vanaf de wederopenstel- ling van het zwembad aan het eind van de maand Mei zijn nu reeds 7661 betalende bezoekers de poorten ge passeerd. KON STEDELIJKE HARMONIE PROMOVEERDE Op het Bondsconcours te Bergen op Zoom sloeg de Kon. Stedelijke Har monie een uitstekend figuur met een goede bezetting .ronde warme klank, apede stemming doch een beetje stijf van voordracht. Zij behaalde in de afdeling Uitmuntendheid Harmonie 303 punten. Ie prijs met promotie. Bo vendien verwierf zij de medaille, ge schonken door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom, voor de hoogst geplaatste Zeeuwse vereniging. Koewacht OP BEZOEK De vlasi'oterij „St. Andries" in on ze gemeente kreeg 2 excursies op eén dag te verwerken. De eerste was een groep boerenzoons, die een club had den gevormd en 'n reis maken door Nederland. Dezelfde zijn vorig jaar naar Amerika geweest. De tweede groep was de lagere landbouwschool uit Vorkum en Gelzum in Gelderland. Overslag UjE ledenwerfactie te Vlissingen en Middelburg ondernomen had weinig resultaat. Om het publiek in deze op zijn plicht te wijzen zullen langs de rij wielpaden borden worden geplaatst met het opschrift: „Wat is dat: geen V.R.W.-lid en dan op dit pad?" Uit het financieel verslag blijkt dat de rekening 1952 sluit op een eindbedrag van 6711 met een saldo van f 3422. In 1951 bedroeg dit saldo f 3414. Advertentie) BeDroefde hulp bu verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Eerste caisson te Kruiningen geplaatst ]~ye eerste caisson in de afsluitings- j werken bij het laatste gat in de i zeedijk te Kruiningen is Zaterdagmid- dag om drie uur geplaatst. ryes morgens waren mr. Holland en zijn staf aan het Wolfaartsdijkse- veer door de Commissaris der Konin gin en de andere Zeeuwse autoriteiten begroet waarna een bezoek werd ge bracht aan Kortgene en omgeving. Op het gemeentehuis werd de premier door burgemeester en wethouders ver welkomd en werd hem aan de hand van kaarten een inzicht gegeven in de door de ramp ontstane situatie. Een rit langs de drooggevallen pol ders en langs de meest getroffen wij ken zegde hem in deze waarschijnlijk nog meer. Te Goes werd in hotel de Koren beurs de maaltijd gebruikt, waar jhr. de Casembroot de hoge gasten dank te voor hun belangstelling en de bur gemeester van Goes mr. Hofland het boekwerk „Holland so it is" offreerde. De premier beantwoordde de sprekers hoffelijk, zinspeelde op de historische relaties tussen Nieuw- en oud Zee land en vertelde cn passant, dat het aantal Nederlandse emigranten in Nieuw zeeland gestegen is tot 20.000 en dat ze daar geziene gasten zijn. Daar men, ook door de muzikale hulde, met het tijdschma in de knoei was geraakt, werd afgezien van het bezoek aan Hansweert en bepaalde men zich tot Kruiningen. Met vracht wagens werd het gezelschap naar de kom van het dorp gebracht en in de Korenbeurs ontvangen door het dage lijks bestuur der gemeente en de dijk graaf. De premier zei later tot jhr. de Casembroot zeer onder de indruk te zijn gekomen van hetgeen hij had gezien en getroffen te zijn over de moed en het vertrouwen, welke uit de houding van de getroffenen sprak. Een der leden van zijn staf liet een primustoestel achter voor een gedu peerd gezin. Na een hartelijk afscheid aan de Zanddijk ging mr. Holland met de zijnen naar Eindhoven, waar de di rectie van Philips hem wachtte. Noodweer, Tijdens het onweer, dat boven de gemeente losbarstte, werden in het dorp verscheidene wo ningen door de bliksem getroffen. In een woning van de heer Perket werd er duchtig huis gehouden, waarbij er gaten in de schoorsteen en plafond werden geslagen. In twee woningen werden de lampen van het plafond geslingerd en in honderden stukken neer gesmakt. Voor het douane-kan toor kwam het tot een treffen, waar bij de straatstenen uit de weg werden geslingerd. Wonder boven wonder zijn er geen branden veroorzaakt. van de trap te vallen en viel achter over in de diepe kelder. De direct ontboden dokter heeft na de hevig kreunende ongelukkige de eerste hulp te hebben verleend, hem per ambulancewagen van het Rode Kruis naar het ziekenhuis te Oost- buig laten overbrengen. Aldaar bleek, dat hij inwendige kneuzingen had opgelopen. Er waren geen lichaamsdelen gebroken. Schoondijke Benoeming, Tot onderwijzer aan de R..K. Lagere School te Slijkplaat (gem. Hoofdplaat) is benoemd onze dorpsgenoot de heer R. Hamers, mo menteel onderwijzer te 's-Heerenberg (Gld.). klein billjdorp trekt Zaterdag was het buitengewoon druk in de stad. wat ook tot uitdrukking kwam in het bezoek aan Klein Blij- dorp; bijna 6000 belangsellenden pas seerden de controle. In totaal heeft de dierenverzame ling nu al 11.000 bezoekers getrokken. Kruiningen BUITENLANDSE VACANTIE VOOR KRUININGSE KINDEREN Dinsdag, 7 Juli as., vertrekken 5 kinderen uit Kruiningen voor een verblijf van 4 weken naar Italië De gelukkigen, die bij loting zijn aan gewezen zijn: Daniel Manneke, Jaap van der Peijl, René van Tatenhoven, Janna Verhaagen, Cobi de Visser. Leidster is mej. C. C. Blok. Op 20 Juli a.s. gaat een groepje van 10 kinderen naar Denemarken, eveneens voor 4 weken. Hiertoe be horen: Marie de Back, Thijs Bauer, Jannie ie Clercq, Joh. G. van Hoepen, Mientje Malgo, Adri Quaak, Corry van Stee, Suzy de Visser, Kees de Vis ser en Ina Westveer. Deze groep wordt vergezeld door de heer W. J. Cats- man en mej. J. van Houdt. J~AE Kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, behandelde de principiële zaak tegen J. E. P., le raar te Middelburg, wie door de Amb tenaar van het Openbaar Ministerie ten laste was gelegd, dat hij te Mid delburg, komende uit de Sint Jans straat, waar éénrichtingsverkeer is voorgeschreven, met een bocht s?aar links de Lange Delft was ingereden en bij het nemen van die bocht zich geheel links van de weg had bevon den. Verdachte en zijn raadsman, mr. J. G. A. van Geldrop Meddens, advo caat te Utrecht, betoogden, dat ver dachte volgens de wettelijke bepalin gen niet anders had kunnen hande len, aangezien hij bij het naderen van de bocht St. JansstraatLange Delft verplicht was zich tevoren naar de linkerzijde van het voor het ver keer uit zijn richting bestemde weg gedeelte te begeven (art. 28 Wegen verkeersreglement). Deze verplichting tot zgn. „voorsorteren" brengt naar hun opvatting mee, dat de bestuurder van een motorvoertuig bij een weg, waar éénrichtingverkeer geldt, de linkerzijde van die weg moet houden, zodat verdachte bij het nemen van de bocht naar links zich noodzakelij kerwijze links van de weg moest be vinden. De eigenlijke vraag betrof, of onder „weggedeelte", van welk be grip het W.V.R. zelf geen definitie jyjIJN goede vriend Karei Mees is voor een dub beltje geboren. En dan word je volgens Koos Speenhoff en anderen nimmer een kwartje. Doch er zijn mensen die dit aanvaarden als een vol dongen feit en er vrede mee hebben. Doch Karei Mees nogmaals hij is een goede vriend van me hoopte nog iedere dag dat de machine die de menselijke munten slaat, een vergissing zou be gaan en hem als kwartje zou afleveren. Karei Mees was lokettist bij de Spoorwegen. Hier, in deze nederige functie, rook hij, naar hij me vaak zeide, de geur van de vrijheid die ach ter gindse spoorbomen en achter het laatste sein huis van ons stationsemplacement lag. Ik, als nuchter mens, rook in het gebouw waar de lo ketten ivaren, nimmer iets anders dan de slechte koffie, een brouwsel dat een dikke schoonmaak ster dagelijks serveerde. Voor Karei was dit an ders. Hij was een beetje een dagdromer. Ik wist dat hij 's avonds weemoedig uit zijn dakvenster kon staren over de daken van de stad. Dan dacht hij dat de duiventil op zijn buurmans dak de brug van een zeeschip was en de waslijn van z'n over buurvrouw Schaap de streep van de horizon, die beefde in het daverende licht van de tropenzon. Als hij aan zijn loket een kaartje voor Rotterdam verkocht, keek hij de betreffende klant van de NS kameraadschappelijk aan, als wilde hij zeggen „Ja, man, daar weten WIJ van. nietwaar?" Maar de muntenmachine had Karei Mees nu eenmaal als dubbeltje in circulatie gegeven. "yotdatOch ja, daar staat het nu. Dat enkele woordje: totdat.Het is als een zwaardhouw. In zijn zes lettertjes bepaalt het 't leven van mil- lioenen mensen over de gehele wereld. Het valt als een bom in ons rustig voortkabbelende bestaan. Totdat Ook voor Karei Mees kwam een „totdat". Ik had het verwacht, laat ik u dat zeggen. Ka- rel Mees was lichamelijk niet honderd procent. Hij mocht dan in zijn dromen vliegende forten over woestijnen en oceanen voeren, achter zijn loket mocht hij dan in de geest met Scott naar de Noordpool en met Schweitzer naar Afrika trekken, in werkelijkheid was Karei Mees een zwak manneke, zonder veel lichamelijke weer stand. Reeds sinds de dag dat wij vriendschap slo ten, kende ik zijn klachten over een voortdurend fluiten in de oren. Zijn uitpuilende ogen, die hem op een kikker deden gelijken, wezen er voor iedereen, die hem slechts één keer zag, op, dat er aan Kareis gestel iets haperde. Vooral als mijn vriend moe was, scheen het alsof zijn ogen uit hun kassen zouden rollen. Een eng gezicht. Het was mij niet onbekend gebleven, dat Ka- rel met de klachten over het schrille gefluit in zijn oren en de kikkerogen, alle plaatselijke artsen had lastiggevallen. Geen der geneesheren had kunnen of willen zeggen wat nu precies de oorzaak van die moeilijkheden was. Ze mompelden wat over allergie en stuurden mijn vriend gepeperde nota's toe. En op dit moment komt het „totdat". In de vorm van de nog jonge dokter Vellemans, die sedert enige weken een praktijk in onze stad bedreef. De man had zijn spreekkamer nog maar nauwelijks in orde, of Karei liet zich al bij hem aandienen. Het resultaat van het consult kreeg ik weinig dagen later te horen. Karei vertelde het me op een mooie lente- avond. Mijn vriend was uiterst secuur onder zocht, beklopt, betast en gemeten en tenslotte had Vellemans ernstig het hoofd geschud. „Het is vreselijk, meneer Mees", sprak hij eindelijk, „maar ik moet u zeggen, dat u nog hoogstens een half jaar te leven hebt, Dat gefluit doet u de das om Karei was wonderlijk genoeg niet geschrok ken. ,,Ik vermoedde het wel", zei hij vlak. „En is het eigenlijk geen voorrecht als je weet hoe veel tijd je nog gelaten is? Van dat halve jaar zal ik profiteren, dat beloof ik u! Ik heb nog een aar dig spaarpotje en daar blijft geen cent van over. Geen cent!" Zoiets kan men zich als dubbeltje niet per mitteren, begrijpende lezer, zo dacht ik terstond. Doch hier was het schrikkelijke „totdat" geval len. Zou Karei voor enkele maanden een kwartje mogen zijn....? L"arel Mees nam geen halve maatregelen. De volgende ochtend stapte hij resoluut naar zijn onmiddellijke chef en deelde deze gezagsdrager mede, dat hij een opgewarmde kalfskop was, die uitgebeend en wel bij geen enkele slager ook maar een stuiver zou opbrengen. De chef was bovendien een gemenerik, slechts in boosheid te evenaren door verschillende superieuren, die deze zelfde dag ook nog het nodige van Karei Mees te horen zouden krijgen. En dat gebeurde. De heer Peen van de afdeling Personeelszaken werd voor rund uitgekreten en mejuffrouw Korrel, zijn tanige se cretaresse hoorde door Karei Mees verklaren dat zij ooit in haar leven van het ganzenbord moest zijn weggelopen. Karei Mees nam vervolgens het ontslag, dat hem inmiddels viermaal was aangezegd, in ont vangst en vertrok Hij kocht drie nieuwe costuums, zeven paar schoenen (voor elke maand één paar en het laatste voor in de kist), 27 paar sokken en een gloednieuwe auto met acht cylinders onder de motorkap. Hij zegde zijn kosthuis op, na zijn hospita te hebben bericht dat ze een baviaan was. Na dit alles geregeld te hebben, zou de ge doemde Karei onze stad verlaten. Zijn laatste be zoek gold nog slechts de heer Wabbelaar, een kleermaker, die Karei een dertigtal overhemden zou aanmeten. En zieti als deze kleermaker Wabbelaar er niet geweest zou zijn, dan zou Karei Mees waar schijnlijk zes maanden lang als kwartje hebben geleefd. Doch nu kwam er weer het „totdat", in de persoon van Wabbelaar, die argeloos had gevraagd (dit met het oog op de leverantie van de dertig overhemden): „Welke maat boord hebt u?" On middellijk had Wabbelaar een meetlint te voor schijn gehaald en geconstateerd.' „Ik zie 't al. Maat zestien". „Dat is te groot", klaagde Karei Mees, die dat laatste halve jaartje graag fatsoenlijk voor de dag wou komen. „Ik heb altijd maat vijftien." Toen had Wabbelaar zakelijk gezegd: „U moet 't natuurlijk zelf weten. Maar als u te nauwe boor den blijft dragen, krijgt u straks uitpuilende ogen en een scherp gefluit in. uw oren....!" geeft, bij een weg of straat, waarift éénrichtingverkeer geldt, die gehele weg of straat is. Als getuige in daze zaak werd gehoord de heer M. A. Heneman, commissaris van politie te Middelburg, die er op wees, dat de gebruikers van een weg met éénrich tingverkeer rekening hebben te hou den met tegenliggers, b.v. met leden van de politie en brandweer, die een algemene ontheffing hebben Van het verbod om een weg in één richting te berijden, is verleend. Als deskun digen waren gedagvaard de heren ir. D. N. U. van Hoytema te Den Haag, lid van het Juridisch Economisch Ver keerstechnisch College van de K.N.A. C. en de verkeersingenieur A. L. Ros- cam Abbing, secretaris van genoemd College, die een uiteenzetting gaven van het begrip „weggedeelte", ge noemd in lid 3 van art. 28 Wegenver keersreglement, en van de technische en juridische aspecten van dit geval. Op *de vorige zitting, waarop deze zaak behandeld werd, was reeds als deskundige gehoord de heer f. A. Mastenbroek, verkeersexpert van de A.N.W.B. Tussen de deskundigen, de Ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. T. Lebret en, verdaehtes raadsman ontspon zich een uitvoerig debat over de begrippen weg en weg gedeelte. Alle deskundigen verklaar den, dat in vrijwel geheel Nederland de practijk is, dat men zich in een geval van éénrichtingverkeer voor het nemen van een bocht naar links ge heel ter linkerzijde van de weg be geeft (bij een weg met verkeer in bei de richtingen ter linkerzijde van de rechterhelft). De Ambtenaar van het O.M. eiste tenslotte tegen verdachte f 6 boete subs. 3 dagen hechtenis. De Kantonrechter achtte het ten laste gelegde feit bewezen doch niet strafbaar en ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. De Ambtenaar van het O.M. heeft tegen dit vonnis ho ger beroep ingesteld. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. ABSDALE. Dansen bij J. Verstraeten. DE KLINGE-WAES. Kinema van Dijck 8 uur: Het legioen der gedoemden. GOES. Grand: Fanfan de musketier. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Het wonder van Fatima. KLOOSTERZANDE. Dansen in hotel Maerman en hotel van Leeuwen. Schieting op de staande wip bij A. Raes om 4 uur. MIDDELBURG. Electro: Les misera bles. Schouwburg: Weense operette. OOSTBURG - Ledel 8 uur: Muiterij op het goudschtp. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: De burcht der haat TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Het ze vende kruis. VLISSINGEN. Luxor: Gesluierde Maja Alhambra: Banneling der eilanden. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 8 uur: Komediantenrevue 1953. HULST BioscoopL'ebouvv, 8 uur: Het wonder van Fatima. SAS VAN GENT Olympia Theater. 8 uur: Het teken van de gorilla. TERNEUZEN Luxor. 8 uur: Van een bruiloft komt een bruiloft. Wat mij Sociale Vl eerst aan f Serrarensl overgegaa^ zich laten! se vertegl heel veel| moest er voor de overigens I zijn, wantl commissiel is trouwel schapen oj aan te tre de nieuwej sificaties van het richting ui Dit was f N/IERKV ivl hoe Jl „beweging aan hij zrl Hij beg| en niets zo ging h| niseerde, hij daardj de Jonge I komst waf men hen neer van| in Gilze) trekking Rijen. En j kringleidd saan voon kruiste hij men met J den. In 11 salarieerdl droeve d| Augustus Duitsers, de overn.fi verdwijnel in de K.a| in men kon werlj ook het diocesaan I W.-bondeif spreking Daaruit de herriji nieuwe gij geschied, hadden gi den te ov| len van 40) Zijn 1 sprakelooa Hier Tope en pen over. Op dat bier naar l Herel vredenheil het bewusl Blijft! ademloos, f O, dl len, antwl trouwen. morgenocfl wat met u Hij keer ie bekwan bazing. Denk! dere gedaf Dat 1 met zekerl Waarl die richtirf Wetel het bewijs

de Stem | 1953 | | pagina 2