1953 ouw Schade in „droge gebieden" thans vastgesteld BN Eenheid - maar in welke vorm Rijksuitkering aan gemeenten lm Een „dure" sigaret voor drie kwartjes Mda-sUft Wat een Wonderlijke Wereld RADIO Drie huizen op de heuvel eratie. TWEEDE BLAD VRIJDAG 3 JULI 1953 I *r!Komzf! eerst wt \l geheim is! In conclaaf Engelse Melange 350 Taxateurs en 75 ambtenaren gingen rond Voor Schouwen-Duiveland en Kruiningen is het nog niet mogelijk Boekenplank r~ Lang gezocht doch thans gevonden Gehuil DE, HEER Magnuson in Engeland heeft een nieuw record geves tigd. Hij heeft door het invullen van formulieren zo'n ongewone nd van zijn vertrek ,nd ging John naar hij zijn plaats in de s de voorstelling al al was donker. Vóór ïw en de rook van in zijn neus. Plot- chtop zitten: al zou worden, hij zou de et niet vergeten. Hij ir en zag het profiel Schemerdonker. Zijn gefluisterd voor hij Sylvia. Ze keerde schok om en staar- hoorde hij, bijna niet meer hoe ze uit omen. Ze stonden in rmen om elkaar en spreken. Door een hij hees, een sigaret, ?n niet meer bestaat. ofd, er waren tranen and van de Voorzie- ie sigaret is voor 't ren weer te krijgen, en kocht een pakje je dacht ik: John! e en vond het eerste erzien: de cocktail is hij: jij, ik en.Cock- en Onveranderd. voordelig 8 porties uit een pakje :ek. at. aan prijzen oofde paren eren nkels. l'AJSI DKR STEEN niERBARE KATHOLIEKEN, wij U moeten één blijven, zei onze Kardinaal op de dag der Krom stafviering tot alle katholieken van Noderlsnci* Verderop in zijn toespraak signa leerde hij de gevaren, welke deze eenheid bedreigen, het allermeest op staatkundig gebied, doch ook reeds dreigend op maatschappelijk en cultureel terrein. Welnu, ik kan niet nalaten zo ging Kardinaal de Jong voort met de meeste nadruk er op te wij zen dat het bewaren van de een heid op elk terrein van het open baar leven althans voor zover het ons vaderland betreft nood- 1 zakelijk en onmisbaar is. De eigen katholieke organisaties op heel het terrein van het open bare leven hebben in het verleden onze emancipatie mogelijk gemaakt en bevorderd, zij zijn ook voor de toekomst, althans in de min of meer nabije toekomst, nog even noodza kelijk en belangrijk, niet alleen voor de bloei van het geloofsleven onder ons katholieken, maar mede ook om positief een christelijke maatschappij in Nederland op te louwen. Let wel: de Kardinaal spreekt over één blijven, over het bewaren van de eenheid. Hij ziet die een heid wel bedreigd en aangetast, maar voor het overgrote percentage der katholieken bleef ze totnutoe richtsnoer. De Kardinaal spreekt verder al leen voor Nederland en hij maakt de restrictie: de min of meer nabije toekomst. Wat er elders gebeurt of wat in een latere periode onzer emancipa tie moet geschieden, laat hij in het midden. Thans, in dit Nederland is de een heid naar buiten noodzakelijk en belangrijk. £)E KATHOLIEKE intellectuelen die de Partij van de Arbeid als hun politiek tehuis kozen, blij- ken zich ernstig over de woorden [van de Kardinaal te hebben bera- Iden. De weerslag van dit beraad i vinden we in een lang artikel van I Geert Ruygers voor hun orgaan. Hij erkent die noodzaak, die be- I langrijkheid der eenheid op poli- I tiek terrein niet. Want, stelt hij: 1. Geen enkel punt in de tradi- I tionele leer der Kerk vergt, dat ka- Itholieken in één eigen partij geor- I ganiseerd moeten zijn. 2. Een partij-politieke eenheid I der katholieken is niet het normale, I maar een absoluut abnormaal ver- I schijnsel. 3. Een partij-politieke eenheid I der katholieken is niet wenselijk, i wijl ze niet reëel is. L Stelling 1 kan men aanvaarden als algemeen beginsel. Stelling 2 heeft echter zo'n abso luut karakter, dat men er dadelijk een vraagteken bij moet zetten In het Europa van heden ziet men po litieke groeperingen, stoelend op confessionele wortel, niet alleen in Nederland, maar ook in België, Lu xemburg, Duitsland en Italië, ter- wijl dit van de Franse M.R.P. toch ook tot op belangrijke hoogte kan worden gezegd. Is dat allemaal abnormaal? Stelling 3 gaat rechtstreeks in te gen hetgeen de Nederlandse histo rie van de laatste halve eeuw leert. Gaat ook in men constateert het met verdriet tegen de woorden van de grote Kardinaal, die de eigen katholieke organisaties op al le terrein nog steeds noodzakelijk en belangrijk noemt. Wat wel heel ver afstaat van de kwalificatie „onwen selijk" en „irreëel". QELUKKIG BLIJFT het niet bij deze afwijzing zonder meer. Partij-politiek vindt de heer Ruygers verdeeldheid in het katho lieke kamp normaal. Politiek ziet hij toch ook wel een mogelijkheid van zekere eenheid, maar dan al leen in de vorm van een gesprek- centrum. Men kan daar eens of een paar keer per jaar samen praten, om voor de practijk der politiek weer naar verschillende partijen terug te keren. „De katholieken in de P.v.d.A. zijn steeds bereid geweest", zo zegt hij „in een open gesprek de vraag omtrent de eenheid der ka tholieken onder de ogen te zien. Zij aanvaarden, dat er ook ten aanzien van de politiek onder de katholie ken ergens een gemeenschappelijk heid bestaat, die haar brandpunt in het bovennatuurlijke heeft en die belangrijk genoeg is om in een of andere uitwendige vorm te worden vastgelegd, over alle „rechtmatig verschil van inzicht" heen. Wanneer in Nederland de Katholieke Actie eindelijk eens waarlijk ten leven zou kunnen worden gemaakt, dan lag wellicht daar de aangewezen or ganisatievorm". We betwijfelen zeer, of de Katho lieke Actie, „levend instrument in handen van de bisschoppen", zich met zulk een taak zou kunnen be lasten. We moeten de beantwoor ding van die vraag trouwens ook maar aan de leiding der K. A. over laten. Dat het echter, op welke manier dan ook. tot een gesprek zou ko men, ware o.i, toe te juichen. Een gesprek dat echter pas vruchtbaar zou kunnen worden als men wilde afstappen van al te theoretische be spiegelingen en zich wil bezinnen op de stand van zaken op dit tijd stip in dit Nederland, gelijk ook Kardinaal de Jong in zijn toespraak zo duidelijk deed. Men dient dan ook met ernst te overwegen, dat het nog heel wat an ders is als wetenschappelijk ge vormd katholiek een stukje van de oecumene te vertegenwoordigen in een partij op veel-kolommige basis dan het daarin meetrekken van een grote massa katholieken, die daar na meteen onder de bestraling van de propaganda voor N.V.V., V.A.- R.A., Vrije Volk en andere voor ka tholieken ongewenste instituten ko men te staan. Doch laten we nu de onderwer pen voor het gesprek nog niet op sommen. Laten we eerst zien, of het ge sprek op gang kan komen. 5.4 millioen meer WOOR de jaren 1953, 1954 en 1955 wil de regering: de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten op een wat andere zasis zetten. Volgens een thans ingediend wets ontwerp zouden er uit het gemeente fonds slechts twee uitkeringen wor den gegeven, namelijk een Algemene Uitkering en een Belastinguitkering. Er wordt een minimum vastgesteld van 20 gulden per inwoner. Dit heeft tot gevolg een verhoging van het to taal aantal uitkeringen van rond 5.4 millioen gulden. Met dit bedrag wordt enige verbetering bereikt in de finan ciële positie van 319 gemeenten. In afwachting van de uitslag van een onderzoek naar verdere mogelijk heden ten aanzien van het eigen be lastinggebied der gemeenten, stelt de regering voor de individuele gemeen ten in het genot te stellen van de op brengst van de hoofdsom der grond belasting en der personele belasting. Het gemeentefonds wil de regering versterken met een bedrag van 150 millioen, te putten uit een deel van het Rijksbelastinggebied. Voorgesteld wordt, de opbrengst over de gemeenten te verdelen naar een factor, die het verschil is tussen de uitkering wegens ondernemingsbe lasting over 1950 en die van de grond en personele belasting tezamen. Het voordeel van de voorgestelde verde lingsmaatstaf is in ieder geval, aldus de memorie van toelichting, dat deze de budgetaire behoeften der afzon derlijke gemeenten zeer nabij komt. Advertentie; n J_|ET ZONDERLINGE protest van de Belgische sigarenfabrikanten heeft niet verhinderd, dat de bestaande regeling met een maand is verlengd. Intussen is het Bene- lux-overleg wel in conclaaf gegaan. Ook Sint Nicolaas zou er nu niet kunnen binnendringen. Noch de bij eenkomst in Den Haag, noch die in Brussel werd ook maar door een communiqué gevolgd. De volgende Woensdag wordt dit geheim beraad in Luxemburg voortgezet. Het gaat allemaal nog over een manier om wat men in België de loondumping noemt te overbruggen. Of dat nu met een fonds of met een bescher mende heffing zal gaan, is nog niet beslist. Nederland kan er natuur lijk alleen maar voor voelen, een tekere vorm van protectie toe te staan, als er beslist sprake is van abnormale concurrentie. De norma le concurrentie mag niet worden am gelegd. Men krijgt echter de in een deel der Belgische wheid zulks nu juist wil. Affront HE7 ZIT NIET goed met de vei- HpfC NederlandIndonesië. aanDtakbSeSnvn?iniSteLL"nS ka een loi;;v volgens Merde- President Soeka nt °Pëeleverd fresiaent boekarno wilde hem niet eens ontvangen. Nu is Soekarno bezeten van de Irian-idee en hij kan het blijkbaar met verkroppen, dat een Neder lands minister zo maar in durft te gaan praten overnamen! werking in economisch opZicht. Nlet het belang van Irians bevolking overweegt in de gedachtengang de Indonesische president, maar nationalistische trots. Nederland kan zich daardoor niet laten aftrekken van zijn roeping en zijn plicht. Internationaal ligt deze aangele genheid trouwens veel gemakkelij ker dan toen de toekomst van In donesië in het geding was Geniet van Douwe Egberts' Pickwick thee munt uit door zijn typisch-Engelse, kernachtige smaak en zijn diepkleurige, rijke afschenk Engelse melange (groen etike 74 cent. Ceylon melange (geel etiket) 88 cent. Douwe Egberts F\E taxatie en de vaststelling van de herstelbare watersnoodschade aan gebouwd onroerend goed in het ge hele rampgebied (met uitzondering van de nog onder water staande ge deelten, t.w. de polder Kruiningen en Schouwen en Duiveland) is over eenkomstig de toezegging van minis ter Witte vóór 1 Juli beëindigd. De schade-afdoening draagt uiter aard nog een voorlopig karakter. Definitieve afwikkeling is pas moge lijk na het tot stand komen van de desbetreffende Wet. Rond 350 taxateurs hebben tezamen met 75 ambtenaren van het Ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting in vijf maanden tijds de scha de aan 32.074 objecten opgenomen en vastgesteld. In de droge gebieden kan het aantal aangiften wellicht nog met ongeveer 10% stijgen. Deze zullen echter veelal betrekking hebben op kleine schadegevallen. Van de 27.041 eigenaren, die wer den opgeroepen tot het plègen van overleg over het vastgestelde schade bedrag, zijn 23.053 verschenen; 93% daarvan verklaarde zich met de taxa tie accoord. Van het nog onbekende totaal aan tal schadegevallen op Schouwen en Duiveland werden er reeds 4366 ge registreerd. Slechts in 939 gevallen was het mogelijk de schade te bepa len. Van de gevallen in het gebied rond Kruiningen, waar het opnemen van de schade nog niet mogelijk is, werden er 932 geregistreerd. Voor Noord-Brabant kunnen de volgende cijfers vermeld worden: van zijn Rampschadebureau Geertruidenberg Almkerk Andel Dussen Eethen Geertruidenberg Giessen Loon op Zand Made Oosterhout Raamsdonk Rijswijk Sprang-Capelle Veen Waalwijk Waspik Werkendam Woudrichem Wijk en Aalburg sub-totaal Rampschadebureau Steenbergen Bergen op Zoom Dinteloord Fijnaart Halsteren Nieuw-Vossemeer Ossendrecht Oud en Nieuw Gastel Steenbergen Woensdrecht Wouw 5 457 7 5 Advertentie) Rampschadebureau Hoeven Hoge- en Lage-Zwaluwe Klundert Standdaarbuiten Terheijden "Willemstad Zevenbergen sub-totaal Zevenbergen sub-totaal Totaal-Generaal 404 8 41 6 2 62 3 409 18 107 10 1 45 723 11 2 "2316 83 52 385 111 325 32 7 279 17 8 "1299 736 759 4 206 208 498 2419 6034 14 7 1 38 1 4 57 20 56 9 147 11 26 19 6 23 74 259 452 7 387 8 41 6 2 52 3 402 18 106 10 1 43 720 11 2 2271 82 48 321 87 269 32 7 270 17 8 1141 8 706 739 4 206 201 466 2330 5742 C cS CÖ <3 c/3 o H a 220.323,70 2.822,25 329.288,48 943,70 14.205,69 1.391,- 118,08 48.702,93 923.82 104.344,82 2.264,58 38.658,18 6.268,36 436, 13.867.57 328.087,35 4.229.50 492,50 KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE 17e DEEL Zeventiende deel! Wat een impo sante rij vormt de tweede druk van de Katholieke Encyclopaedic al. De woorden M. worden nu grotendeels afgewerkt en in de aanvang leest men al van de sympathieke stad Maas tricht, waarvan ook een aantal mooie foto's zijn opgenomen. Madrid krijgt ook een goede beurt en Mainz en Manchester en Mandalay en Mantsjoe- rije en de Marshalleilanden en Ma rokko en Martinique en Mechelen en Mexico en Middelburg (ook al met mooie foto's). Waarmede we dan en kele der voornaamste aardrijkskundi ge trefwoorden hebben genoemd. Als we dan eens in de geschiedenis van grote mannen en vrouwen willen duiken, kunnen we o.m. het nodige lezen over Macdonald, verschillende Margaretha's, Mao-tse-toeng, Marx, Multatuli, Maurits Memlinc, Mengel berg. Belangrijke verhandelingen, waarin vooral ook de waarde van de katholiciteit dezer encyclopaedic tot uiting komt, zijn die over Maria, over de Minderbroeders, over de Mis, over de Missie en over het Modernisme. Verschillende wetenschappelijke on derwerpen komen aan de orde zoals die over de Mens. over de Midden stand. (Uitgave N.V. Joost van de Vondel, Amsterdam, en N.V. Stan daard-Boekhandel, Antwerpen). Advertentie*» f 1.117.368,51 62.717,— 88.166,— 735.128,— 270.226,— 605.020,— 48.247,— 5.235,— 220.465,— 12.951,— 2.260,— f 2.050.415,— 1.861, 507.646,22 880.191,35 1QQ 33.314:85 257.253,71 405.996,76 f 2.086.756,89 f 5.254.540,40 is het alles overtreffende middel ter verwijdering van likdoorns, eksterogen, eeltknobbels, wratten enz. Voorbij is de tijd van pleister, zalf of tinctuur. Bij het gebruik van zult U verbaasd zijn over het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. TI ET ZAT niet goed met dat jon- getje boven in die boom, alweer in het rumoerige Bristol. Hij huilde als een bezetene en iedereen dacht, dat hij weliswaar kundig naar boven was geklommen, maar dat de aftocht hem moeilijker viel. Er durf de geen man naar boven, zo hoog zat dat kereltje wel. Men haalde er de brandweer bij met een hoge lad der en toen was het gevaar snel be zworen. Alleen lag de oorzaak van zijn uitvoerig gehuil ergens anders, liet nest, dat zijn aandacht had ge trokken bleek leeg. Het slachtoffer wil nu niets meer met vogels te ma ken hebben. Term F)E NIEUWSTE soldatenterm is ook binnen. Wij gooien hem direct in de handel, U treedt een wille keurig persoon tegemoet, bekijkt hem hoofdschuddend, voelt hem met na druk de pols, spreekt echter geen woord ter vertroosting, klopt met grote stelligheid op uw voorhoofd en wanneer u dan nog geen klap van de patiënt te pakken hebt, wordt ge zegd: Ja, hoor eens even vader. DAT is toch niet normaal meer. Niemand hoeft in te zien, waar het om gaat. Ruilt je LJOLLYWOOD weet toch maar van aanpakken. Een filmmaatschap pij maakte een film, die „Niks aan het handje" heette. Een man, die in het dagelijkse leven muzikale shows schrijft was ook bij de pinken, leende het gegeven van de film en ging zijn gangetje. De musical kwam uit onder de titel „Het Hazelaarvlag getje". Een naam, die nergens op slaat, maar die in ieder geval zijn geld opbracht. Nou moeten wij weer even bij de tijd zijn, redeneerde Hol lywood en ging van de musical weer even vrolijk een film vervaardigen. Draaimolen QERALD PECK in het verre Georgië (V.S.) had een oom, die een draaimolen exnloL teerde. Gerald mocht wel een keer de zaak regelen. Hij bracht vier van zijn vriendjes mee. Hij pakte de zaken goed aan, want in een half uur tijd durfde niemand meer het mechanisme op. Zelfs de oom niet, die vertwijfeld de klandizie zag verlopen en zijn attractie met sprongen over het kermis-terrein zag dansen. Gerald had, trouw bij gestaan door zi.in makkers, onver droten in de electrische aandrij vingsmachine gewroet. Door het verzetten van alle handles en het verdraaien van alle beschikbare schakelaars, had de draaimolen plotseling een buitengewone snel heid gekregen. Men schatte, dat het hele geval met 1000 k.m. vaart ronddraaide en hard op weg was de geluidsbarrière te doorbreken. Na een uurtje bracht Gerald de attractie tot stilstand. Hij mag nooit meer met zijn oom mee. Er zijn grenzen. Zelfkennis TN ZIJN EIGEN levensbeschrijving, een dezer dagen uitgegeven om de cultuur te verrijken, bekent de crooner Bing Crosby, die ge wel licht kent als een schatrijk man, dat hij eigenlijk helemaal geen mooie stem heeft. Hij denkt, dat wij hem met ons allen zo leuk vinden, omdat we luidkeels in de badkamer of in andere afgesloten ruimten zingen en ons daar nog vleien met de gedach te, dat we het beter doen dan onze Bing. Om te bewijzen, dat hij niet stond te liegen nam hij deel aan een ama teurswedstrijd. Hij verloor er gran dioos. De man. die won, was een smal kereltje, die Bing Crosby imi teerde. Record vaardigheid gekregen, dat het kam pioenschap hem practisch niet meer kon ontgaan. Het begon, toen de heer Magnuson een motorvergunning aan vroeg. Hij kreeg zoveel formulieren in te vullen, dat hij begreep, dat hierbij vlug moest worden gewerkt wilde hij ook nog tijd overhouden om te eten en enkele uurtjes slaap te genieten. Om in vorm te blijven, vroeg hij voor de aardigheid nog een vestigings- en een werkvergunning aan. De resultaten zijn verbluffend. Hij kan nu per uur 134 formulieren invullen. Met handtekening en al. Zijn aanslagbiljet vergt echter twee volle werkdagen. Moeder pLOYD MILLS verloor het gehoor nadat hij drie jaar geleden een aanval van diphterie had gekre gen. Het kwam weer in orde toen hij met een klap zijn hoofd stootte te gen het dak van de auto, die door zijn moeder werd bestuurd. Mevr. Mills vindt dit ongeluk nog niet zo gek. En de 9-jarige Floyd ook niet. V ogelverschri kker r\E HEER FELTER in New-Orleans die het eerzaam beroep van boer uitoefent, bemerkte tot zijn be vreemding, dat de vogelverschrikker op zijn akker onder een boom zat. Dat is eigenlijk niet de bedoeling, legde de heer Felter uit. Het was te warm, zei de vogel verschrikker. Knoven ENE RARE DINGEN gebeuren niet alleen in het Westen. In tegen deel zelfs. Ook in het Oosten we ten ze van aanpakken. Zo werd een winkelier in Tallinn, in het door de Russen bezette Estland, tot 22 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij had gehamsterd. En nog eens niet mis ook: Gramofoonplaten met lie deren, waarin Stalin wordt gepre zen. Sedert de dood van de leider zijn ze evenwel zo sterk in waarde gedaald, dat de winkelier er goed koop kon aankomen en ze kon om werken tot duur betaalde knopen. Sportief pEN BANKROVER had de bank in Santa Monica op het programma staan. Hij drong er binnen en zei de directeur, dat hij wel belang stel de in de inhoud van de kluis. De directeur maakte hem echter duide lijk, dat hij daar de sleutel niet van bij zich had. Daar kopen we niks voor, zei de bankrover en eiste toen de portemonnaie van de directeur zelf. Er zat precies één dollar in. Hij stak de schamele buit in zijn zak, maar vond bij het verlaten van het gebouw op een bureau nog een ac- tetas met 1100 dollar. De directeur kreeg zijn dollar te rug. De dief wilde het breed zien. ZATERDAG 4 JULI 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Koorzang; 7,45 Morgengebed en liturgische kalender; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramo foonmuziek; 9,00 Voor de huisvrouw; 10,00 Voor de kleuters; 10,15 Gramofoon-mu ziek; 11,00 Voor de zieken; 11,45 Man nenkoor en solisten; 12,00 Angelus; 12,03 Gramofoonmuziek; (12,3012,33 Land- en tuinbouwmededelingen)12,55 Zonnewij zer; 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13,20 Amusementsmuziek; 14,00 Boekbe spreking; 14,10 Gramofoonmuziek; 14,40 Gevarieerde muziek; 15,00 Kroniek van letteren en kunsten; 15,40 Gevarieerde muziek; 16,05 Sopraan en orgel; 16,30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17,00 Voor de jeugd; 18,00 Idem; 18,15 Journa listiek weekoverzicht; 18,25 Hammond- orgelspel; 18,45 Buitenlandse correspon denties; 19,00 Nieuws; 19,10 Internationale tenniskampioenschappen Wimbledon; 19.20 Parlementair overzicht; 19,30 Gramofoon muziek; 20,25 De gewone man; 20,30 Licht baken; 20,50 Gramofoonmuziek; 21,00 Ge varieerde muziek; 21,35 Actualiteiten; 21,45 Metropole Orkest, koor en solisten; 22,30 Wij luiden de Zondag in; 23,00 Nws.; 23,15 Nieuws in Esperanto; 23,2224,00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter VARA: 7,00 Nieuws: 7,13 Gramofoonmuziek; 7,30 Idem; 8,00 Nieuws; 8.18 Gramofoon-mu- ziek; 8,30 Orgelspel; 8,55 Voor de vrouw; 9,00 Gymnastiek; 9,10 Gramofoonmuziek; (Om 9,35 Waterstanden); VPRO: 10,00 ..Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10,05 Morgenwijding; VARA; 10,20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11,35 Pianoconcert; 12,00 Gramofoonmuziek; 12,30 Land- en tuinbouw'mededelingen; 12,33 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Accordeonorkest; 13,50 Weekjour- naal; 14,20 Lichte muziek; 14,45 Muzikale causerie; 15,05 Streekuitzending; 15,30 „Van de wieg tot het graf'; 15,45 Ka merorkest en soliste; 16,30 Sportpraatje; 16,45 Jazzmuziek; 17,15 Cooperatiedag; 17,40 Gramofoonmuziek; 18,00 Nieuws en commentaar; 18,20 Mandoline-orkest; 18,40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19,00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19,30 „Nederlanders in den vreemde", klankbeeld; 19,55 „De ze week", causerie; VARA: 20,00 Nws.; 20,05 De Hoop moet varen; de Hoop zal varen!; 20,20 „Amor verdwaalt", hoor spel met muziek; 21,15 Socialistisch com mentaar; 21,30 Promenade-orkest en klein koor: 21,55 Ronde van Frankrijk: 22.05 „Dodenhuis", hoorspel: 22,35 Weense mu ziek; 23.00 Nieuws; 23,15—24,00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter: 11,45 Gramofoonmuziek; 12,30 Weerberichten; 12,34 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13.15 Verzoekprogramma; 14,14 Vlaamse muziek; 15,15 Ethnische muziek; 16,00 Gra_ mofoonmuziek; 16,30 Accordeonmuziek; 16,45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17,10 Ac cordeonmuziek; 17,25 Gramofoonmuziek; 18,15 Idem; 18,30 Voor de soldaten; 19,00 Nieuws; 19,40 Gramofoonmuziek; 19,50 Gevarieerd programma; 21,00 Lichte mu ziek; 22,00 Nieuws; 22,15 Solistencon cours; (23,0023,05 Nieuws); 23,4024,00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 12,10 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13 10 Verzoekprogramma; 14.05 Gramofoonmu ziek; 14,30 Koorconcert; 16,30 Lichte mu ziek; 17,00 Nieuws; 17,15 Lichte muziek: 18,30 en 19,40 Gramofoonmuziek; 19,45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 21,00 Gra mofoonmuziek; 22,00 Nieuws; 22,10 Lich te muziek; 22.50 Nieuws; 23,00 Dansmu ziek; 23,55 Nieuws. B. A. Williams V 139 rf.y" e.jn ,6,ned,e over zÜn voorhoofd «ruppelde bloed langs zijn oren en «apen. Hij lag daar slap en als le venloos. Dood? vroeg Clint hees Tope schudde van neen. Hij hield «Jn hand om Rab's pols en voelde slagader1 zwakke kl°PPen van de Dood nog niet! antwoordde hij. ™1 stond op en wendde zich naar wif.,agGn toe en zijn zaklantaarn loze een lichtstraal over de roer en b n aohter het stuurwiel. Clint apnc kwam naast hem staan. Er- in de voorgevel van het huis de ,een raam opengeschoven. Door tan)„ s'ernis klonk de stem van toch? Wie is dat? Wie is daar itM?r nog voordat iemand antwoord 'kunnen geven, werd het raam tieh dickt geschoven. June drukte tgelukk' te®en Cbnt aan en zei diep •n? !pat is Asa! Owat moet dat de Clint? Wat is er toch aan Clint schudde meewarig het hoofd en staarde naar Asa Taine. die achter het stuurrad vastgeklemd zat. Hij was bewusteloos en zijn houding had iets akeligs en angstwekkends. Zijn armen hingen slap langs zijn zijde; de verbogen stuurkolom drukte het wiel tegen zijn borst, zodat hij eruit zag alsof hij opgeblazen was. Hij hield zijn hoofd in een dwaas onna tuurlijke houding. Naar een zijde overhangend rustte hij tegen de deurstijl van het portier. Zijn hoofd zelf stond rechtop, zelfs iets achter over, maar zijn kin scheen tegen zijn borst aangedrukt. Het had er veel van weg, alsof hij in een hoestbui verstard was. In gedachten en als tot zichzelf sprekend, mompelde Tope: Ik ben ervan overtuigd, dat hij met groter snelheid tegen die boom terecht is gekomen dan hij verwacht had. Den kelijk heeft hij mij gezien en is daar door wat van streek geraakte raakte zijn bezinning kwijt en gaf vol gas. Hij had helemaal niet de bedoeling, er zo hard tegen aan te komen. Er werd een keukenvenster ge opend vlak in hunne nabijheid en mevrouw Taine riep: Wie is daar toch? Wat gebeurt daar in vredesnaam? Ik bij het, tante EvieJune!. Asa en Rab hebben een ongeluk ge kregen! antwoordde June op die vraag. Een ogenblik stond mevrouw Taine sprakeloos van schrik, als een witte gedaante afstekend tegen de don kere vensteropening. Toen verdween ze plotseling. Rand en nog een politieagent kwa men hijgend door de regen aanhollen. Wat is hier aan de hand? vroeg Rand. Zonder uitleg te geven, zei Tope kortaf: Een van jullie moet het andere huis bewaken. De ander gaat inspecteur Heale halenja Rand, doe jij dat maarAls hij niet te ziek is om zich te bewegen breng hem dan hierheen. Rand ging zonder meer heen, om zijn instructies uit te voeren cn zijn kameraad begaf zich naar het huis. Clint wilde nog enige vragen stellen, maar Tope zweeg zwijgend op de auto. Sedert het eerste ogenblik, dat zij Asa daar vonden, was inspecteur Tope niet van zijn zijde geweken en had het licht van zijn zaklantaarn onafgebroken op hem gericht ge houden. In dat licht zagen ze nu, dat zijn lippen in beweging kwamen en iets mompelden. Hij knipperde met zijn ogen tegen het licht, dat er vlak inscheen, We zullen je er zo dadelijk tus sen uithalen Asa, riep June mede lijdend. Mevrouw Taine kwam de keuken deur uitgelopen, liep Rand, die juist naar binnenging, voorbij en sloeg onder het lopen een doek om. Zo kwam ze bij de wagen. Asa! Asa dan toch! riep ze. hem bij zijn schouder vattend en schud dend. O! fluisterde hij, in een zucht van pijn. M'n hoofd! M'n hals! Raak er niet Mevrouw Taine wendde zich tot de inspecteur. Vlug wat! zei ze bevelend. Haal hem eruit! Waar is Rab? Ze keek hen beurtelings aan. Asa begon met halfverstijfde tong iets te mompelen. Zijn lippen waren al blauw. Spijt me, moeder, trachtte hij glimlachend te zeggen. Hij sprong net voor de wagen. Ik reed recht op hem in. Kon het niet helpen. Hij opende de lippen en sloot ze nogmaals. En met heel veel moeite herhaalde hij: Ik kon het niet helpen. We we ken.. allebei., dezelfde kant uit. Hij scheen wat op krachten te ko men. En ofschoon hij nog steeds doodstil zat, hief hij zijn hoofd iets omhoog en naar opzij. Zit stil, Asa, smeekte zij. We zullen wel voor je zorgen. Ik zal dokter Gabler dadelijk roepen. O als nu iemand toch eens iets voor me deed! Maar niemand bewoog zich. Ik wilde naar de stad gaan, mom pelde Asa, Maar zodra ik., op de hoofdweg., kwam.. gingen mijn., lampen uit. Ik ging terug., om een nieuwe De woorden kwamen er met grote tussenpozen uit. Langzaam en als een van buiten geleerd lesje. Tope, door medelijden bewogen, tikte mevrouw Taine op de schouder. Mevrouw, gaat u gerust de dok ter opbellen. We zullen wel op hem passen. Gaat nu nu maar! Ze wilde gevolg geven aan zijn aanmaning, maar Asa begon weer te praten en ze bleef luisteren. Ik kwam., zonder licht., terug Rab stak net de wegover en toenweken we naar., dezelfde kant uit. Hij sprong net voor., de wagen. Ikkon niet meer., uitwij ken. Vlak tegen hem op! Mevrouw Taine begreep er niet veel van. Wat bedoelt hij toch? vroeg ze verwonderd. Waar is Rab dan? Rab is ook gewond, mevrouw, zei Tope bedaard. We hebben de dokter hard nodig. Kunt u hem nu niet even opbellen? Ditmaal gehoorzaamde ze hem. Ze haastte zich weg en even later hoor den ze haar binnen opbellen. Asa vroeg weer iets onverstaan baars. Dan klaagde hij opnieuw: O, mijn nek!.... Waar is Rab? Ik probeerde nog.... hem te ontwij ken.. Is hij dood? Langzaam en op zeer ernstige toon antwoordde Tope: Je hebt Rab niet geraakt Asa. Ik trok hem nog net bijtijds weg.. van de boom, waartegen je hem wilde verpletteren. Zijn stem klonk onbarmhartig streng en veroordelend. Het scheen lang te duren, voordal Asa zijn woorden begreep. Ze zagen, dat hij begon te beseffen wat er ge zegd was, en dat er een trek van woede op zijn gelaat kwam. Zijn mond vertrok zich. Zijn ogen puil den uit en staarden in 't licht. Zijn hoofd steunde nog steeds op dezelfde vreemde wijze tegen de deurpost, met de kin voorover tegen zijn borst. Leeft hij nog? vroeg hij lang zaam en nadrukkelijk. Hij zal er wel bovenop komen, antwoordde Tope. Mettertijd wordt hij helemaal beter. Zonder het hoofd tê bewegen, sloeg Asa een onderzoekende blik ojp hun aller gelaat. Dan staarde hij in de duisternis en trok zijn lippen op, zo dat zijn tanden op een afschuwelijke manier bloot kwamen. Dan bewoog hij zich. Alsof hij een sprong wilde nemen, tot daden overgaan. Zijn lip pen klemden zich opeen; hij trok zijn schouders op; heel zijn lichaam wrong zich overeind en zijn hand schoot naar omlaag.. Met een ruk hief hij die hand op en er glom een pistoolloop in de lichtbundel van de zaklantaarn. Inspecteur Tope boog zich naar binnen in de wagen en trachtte het wapen te grijpen. Maar voordat hij het beet kon krijgen, voordat hij Asa nog aanraakte, was er al een eind aan gekomen. Toen de gewonde zich zo had ingespannen om voorover te bukken naar de revolver, had zijn hoofd die beweging slechts langzaam gevolgd. Het scheen achterover te blijven hangen en opeens als door een onzichtbare hand opzjj gedrukt te worden. Het was vreemd en onna tuurlijk om aan te zien. Asa's hoofd draaide zich griezelig om, alsof het geslipt was. En ogenblikkelijk zakte Asa ineen als een gesprongen lucht ballon. Hij lag doodstil. June uitte een versmoorde kreet. Tope greep het wapen beet en pakte de man bij zijn arm. Hij staarde hem een moment verbluft aan en stapte achterwaarts van de treeplank af met de revolver in zijn hand. Goeie genade, inspecteur, is hij dood? vroeg Clint angstig. Wer kelijk dood? Ja, zei Tope zachtjes. Hij is dood! XV. Met hun drieën stonden ze een tijdlang naast de wagen, waarin de dode achter het stuurrad zat. Totdat Rand terugkeerde. Heale komt, zei hij. Zo dade lijk. Deze man hier in de wagen is dood, zei Tope. Blijf bij hem. Kom nergens aan. Hij wendde zich om naar c!e plaats, waar Rab op de grond lag. Mevrouw Taine kwam het huis uithollen. Dokter Gabler komt zo dadelijk, riep ze al van verre en voegde er hijgend aan toe: Waar. is Asa? Wat hebben jullie met hem gedaan? June sloeg haar \rmen om haar heen en hield haar weg van de auto. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5