Expositie in IJzendijke's Raadhuis Walcheren Zuid-Beüeland Z.-VLAANDEREN Herstel dijkvak Willemstad- Dintelsas nadert voltooiing ÜJCESl taii WRIGLEV Rioolbelasting te Axel voor de huurder VAN 9 JULI TOT 29 SEPTEMBER ile nationale film Nog steeds wrijving om de melkprijs 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 JULI 1953 2 Jachttaferelen in grafische, ceramische, wevers- en schilderskunst enz. Opperwachtm eester V. de Bruijn ter aarde besteld De jongens van Nisse acti veren vroede vaderen VERBOUW VAN BORS. SELES RAADHUIS FILMPROGRAMMA'S VEULENKEURINGEN TE GOES In O. Z. Vlaanderen wil men uniformiteit AL TE GEK Het paard verrichtte goede diensten r\e vier stroomgaten, die aan de Brabantse kant in de Eendracht waren geslagen zijn hersteld, alleen moet er nog gras in worden gezaaid en moet men het geheel opdekken met krammatten. Hier heeft men 7 km. dijk moeten herstellen. Ook hier is gebruik gemaak van het paard om de dijk aan te stampen. De aanvoer van klei geschiedde hier niet uit de gorzen, maar van uit de drooggeble- ven Beesiuspolder. Deze klei is beter te verwerken dan de natte klei uit de Uiterwaarden. De hoogte van de wa terkering is hier een halve meter op gevoerd, het ligt echter voorlopig niet in de bedoeling het hele dijkvak op de nieuwe hoogte te brengen. Voor de aanvoer van zand had men de be schikking over de baggermolen-zand- zuiger Europa" Voor het transport I naar de moeilijk te bereiken plaatsen I maakte men hier gebruik van smal- spoor. VLISSINGEN GOES De herverkaveling in de noodgebieden Omdat rioleringsplan f 20.000.- vraagt HULST AGENDA HEDEN MORGEN QOOR HET SUCCES van het vorig jaar aangemoedigd, gaat IJzen- dijke ook nu weer een schilderijententoonstelling organiseren. Deze expositie, welke van 9 Juli t/m 29 September in het Raadhuis wordt gehouden, is geheel gebaseerd op de jachtvoorstellingen en wat daar mee samenhangt. De opzet is zodanig, dat de expositie iedere kunstlief hebber zal kunnen bevredigen. DEHALVE schilderijen worden en- kele aquarellen en gravures ten toon gesteld, evenals een fraaie col lectie ceramiek, glas, zilver, ivoor en albast. Tenslotte zal er het een en an der op 't gebied van de tapisserie te zien zijn. (Advertentie') Merkwaardige stijging TROPHY CORK Naar verluidt werd in Juni wederom 8.3 méér Trophy Cork verkocht dan in de voorafgaande recordmaand. Insiders verwondert dit niet gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ets. Virginia sigaret. 36-oo Ontroerende plechtigheid /~\NDER overweldigende belangstel- ling werd Donderdag te Middel burg het stoffelijk overschot van de opperwachtmeester der Rijkspolitie, commandant van de verkeersgroep Middelburg, de heer V. G. de Bruijn, op het R.K. Kerkhof ter aarde be steld. Bij het sterfhuis had zich een stoet geformeerd van de districts-Rijkspoli- tie en verkeersgroep o.l.v. Lt. Spaan derman, de groepscommandanten en afgevaardigden van de diverse dis tricten en van politie te water o.l.v. kapitein Stoorvogel. Als slippendragers fungeerden 12 opperwachtmeesters van de Rijkspo litie. Bij aankomst voor de kerk van de H. Petrus en Paulus, waar de H. Mis van requiem werd opgedragen, werd door de verkeersgroep een erewacht gevormd, die het saluut bracht. Na de H. Mis had op het R.K. Kerkhof de begrafenis plaats. Toen de kist met het stoffelijk overschot daalde, brapht de verkeersgroep wederom het sa luut. Namens allen werd door de dis trictscommandant van Zeeland, ma joor van Ballegoyen-de Jong een kort woord gesproken, waarbij hij de over ledene schetste als een uitstekend po litieman en een voortreffelijk mens en huisvader. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig: de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de vroegere districtscommandant in Zeeland van de Rijkspolitie, overste van Helden, de majoor van Gorcum uit Den Haag, de commissaris van po litie in Middelburg, de heer Rene- inan en vele andere personen uit de politiewereld. De begrafenis was een treffende, ontroerende plechtigheid. MISSE heeft geen sportveld, tot er- 1 gernis van de jeugd, vooral de mannelijke, die nu haar voetbalnei gingen intens is gaan botvieren op het dorpsplein, wat nogal eens onaange name situaties schept. In de jongste zitting van de raad werden deze sportieve excessen be sproken en de vroede vaderen beslo ten er zo vlug mogelijk een einde aan te maken, door met subsidie der ge meente, een weiland in te richten voor sportterrein. Voorts werd de heer C. J. Bos be ëdigd als raadslid en werden de ge loofsbrieven der nieuw gekozen raads leden in orde bevonden. De raad be sloot een stukje pastorietuin ter grootte van 675 vierk. m. te verhu ren aan P. Westveer voor de tijd van 3 jaar tegen 3.5 cent per vierk. m. onder voorwaarde, dat de huurover eenkomst ontbonden zal worden, als de gemeente de grond nodig heeft. De grond is door de gemeente in erf pacht genomen van de diaconie der Ned. Herv. gemeente. Het voorstel om de subsidieverle ning aan het Chr. Lyceum en de R.K. H.B.S. te Goes te beperken werd aan genomen, evenals het voorstel om de muziektent van de muziekver. „Ons Genoegen" over te nemen. B. en W. ontvingen machtiging tot aankoop van bouwgrond en tot het maken van plannen voor de bouw van twee wo ningen. Er zijn nog vier aanvragen binnengekomen om huizen met Rijks subsidie te vernieuwen. (Advertentie CA. 150 CATALOGUS NUMMERS WAN IJZENDIJKE'S burgemeester, jhr. von Bönninghausen thoe He- ringhaven, mochten we het een en ander horen over wat er gedurende de tentoonstellingsmaanden in het fraaie Raadhuis van zijn gemeente is te zien. De oorspronkelijke bedoeling was in de expositie een overzicht te ge ven van wat er in alle eeuwen van de christelijke beschaving in de schil derkunst met betrekking tot de jacht is gepresteerd. Men is daar echter van teruggekomen, aangezien het onbe gonnen werk bleek. Nu heeft men zich voornamelijk bepaald tot werken uit de 17e, 18e en 19e eeuw, waarvan de twee eerstgenoemde wel het be langrijkste zijn. Behalve van een zeer groot aantal musea heeft men ook van Koningin Juliana de medewerking ontvangen. Uit het Koninklijk bezit zijn voor de duur der tentoonstelling enkele fraaie werken afgestaan, waaronder werken van de Beeldemaker en Dirk Maes. Beider schilderijen stellen Prins Wil lem III ter jacht voor. Verder zijn uit het Koninklijk be zit enkele kostbare boekwerken ter beschikking gesteld. UIT VELE LANDEN TALRIJKE musea in Nederland en België hebben zich bereid ver klaard eveneens de expositie te IJzen- dijke te helpen slagen, door menig fraai schilderij af te staan. Zo zullen er werken zijn uit het bezit van het Museum Boymans, het Frans Hals Museum, het Haags Gemeentelijk Mu seum, het Rijksmuseum, het Centraal Museum te Utrecht, van de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoor werpen, het Kon. Oudheidkundig Ge nootschap. het Nederl. Legermuseum enz. Ook de Nederl. Jagers Vereniging Vier nieuwe woningen worden verkocht De raad van Borssele besloot de verbouwing van het raadhuis te gun nen aan de fa. de Muynck en Zonen. De vier woningen welke aan de Zuidzijde van het dorp gebouwd wor den blijken te duur om als huurwo ningen te worden bestemd. Er zijn drie adspirantkopers. Het vierde huis zal in reserve gehouden worden tot een vierde koper zich aanmeldt. De prijs voor de buitenwoningen is be paald op f 6900.- en de middenwonin gen op f 6400.-. In de vacature-Maljaans werd tot lid van het B. A. gekozen de heer G. V. Liere. In de financiering herbouwplicht J. van Dalen zullen enkele aanvullen de voorwaarden worden opgenomen. Hierna kwam het verplicht verzeke ren tegen brandschade aan de orde. De heren P. van Liere en A. Melis zijn tegen verzekeren. De burgmees ter deelde echter mede, dat het voor schrift van hogerhand komt. De bewoners van de Noordsingel verzochten de raad in een brief, de bomen voor hun woningen te laten snoeien, aangezien door de dichte groei geen zonlicht in de woningen kan komen. In het najaar zal de raad hierin verbetering brengen. Bij de rondvraag informeerde de heer Nieuwenhuizen hoe het stond met het werk aan de haven. Daar dit werk in het najaar opgeleverd moet worden, meende hij dat de uitvoer ders tot spoed aangemaand dienen te worden. B. en W. beloofden er achter heen te zullen zitten. en talrijke particulieren verleenden hun medewerking. Niet in het minst hebben de Belgi sche musea gezorgd voor een aantrek kelijke uitbreiding der expositie. Be halve vele schilderijen zijn er b.v. uit Brussel ook verzamelingen cera miek, waaronder een uitermate fraaie collectie Delfts blauw. Het mooiste Delfts blauw moet men, vreemd ge noeg, in België zoeken! Onder de categorie ceramiek valt ook een zeldzame verzameling porce- lein, afkomstig uit vele landen, waar onder China, Japan, Spanje, Italië, Frankrijk enz. Alle geëxposeerde voorwerpen hebben betrekking op de jacht. In totaal zullen er ca. 45 schilderij en zijn. Het aantal catalogusnummers bedraagt evenwel minstens 150, zodat wel duidelijk is dat er buiten de pro ducten der schilderkunst nog zeer veel te bewonderen valt. Evenals vorig jaar zullen er ook dit jaar op bepaalde data uiteenzettingen door deskundigen worden gegeven. LJIERONDER laten wij de katholie- de keuringseisen volgen van en kele films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Olympia theater. Sas v. Gent: Burcht der haat, 14 jaar; Het teken van de gorilla, 14 jaar. Luxor Theater, Terneuzen: Het ze vende kruis, 14 jaar. Concertgebouw, Terneuzen: Moord aan de Seine, 18 jaar, strikt voorbe houden. Ledel Theater, Oostburg: Muiterij op het goudschip, 14 jaar; Branden de vleugels, 18 jaar. Het Centrum, Axel: Twee in een auto, alle leeftijden; De avonturen van Kapitein Clark, 18 jaar. Bioscoopgebouw Hulst: Het Wonder van Fatima. alle leeftijden. Hofzicht Theater, IJzendijke: De dochter van de sheriff, 14 jaar. Luxor, Vlissingen: De gesluierde Maja, alle leeftijden. Electro. Middelburg: Les Misera bles, 18 jaar. Advertentie) Ter gelegenheid van zijn veertigjarig 4 bestaan organiseerde de Bond van Zuid-Bevelandse Paardenfokkers een veulenkeuring te Goes. Zij had de volgende resultaten: Hengstveulens geboren na 1 Mei 1953: Peter v. Nico, van P. v. Sabben; Kuns v. Brunswijk van gebr. Verdonk; Eduard van B. de Maaker Wolfaarts- dijk; Voudesuille van D. Timmerman en Roland van M. in Anker, Schore. Hengstveulens geb. in 1953. voor 1 Mei: Frans v. Wemeldinge; A. Zandee. Victor van v. d. Linde, kloetinge; Bertus van J Driedijk. Wolfaartsoijk en Victor v. Biezelinge van P. Scheele. Merrie-veulens geb. na 1 Mei 1953: Obelia van J Lenshoek, Kloetinge; Astrid van C, de Waal, Heinkenszand; Letta van W. Mol, Ovezande; Cora van H. v. Liere Abtskerke; Mirza ir.; Hilda v. d. Slakkepad van J. v. d. Dries, Heinkenszand; Jeanne v. d. Stoof laan van C. Verdonk; Flora van P. v. Sabben en Astrid van C. Mol, Waarde; Merrie-veulens, geboren vóór 1 Mei 1953: Caroline van C. Lokerse Heinkenszand; Bianca van P. Janse; Veronica van D. Temmerman; Flora v. d. Meeshof van gebr. Verdonk; Ella v. Nico van wed. vermue, Nieuw- dorp; Anna tfan J. Driedijk, Wol- faartsdijk. Merrie-veulens (gr, maat) geb, in 1952: Nicole v. Doolman van C. de Wael; Dora van B. de Maaker; Ursula van D. Timmerman: Henry van P, Janse; Zita van C. Mol; Paula van P. Nijsse. Kleine maat: Ella van J. de Vrieze; Ninette van C. de Waal; Cora van P. v, Nieuwenhuyzen. Hengsten met 5 afstammelingen: Nico II van gebr. Verdonk; Nico van Ella van D. Timmerman en Karei v. Keilen van Lenshoek, Hengstveulens geb. in 1952 le pr. Nico van Vluchtenburg van C. Ver- donk-v. d. Heijden Nieuwdorp; 3e Iman uit de Stooflaan, idem. Vierspannen merries van één eige naar; ie pr. Vierspan van D. A. Tim merman te Kattendijke; 2e pr. Vier span Bruinschimmels van J. Lenshoek te Kloetinge; 3e pr. Vierspan vossen, idem. Vierspannen merries van twee eige naren: le pr. C. de Waal, Heinkens zand en H. van Ovrbeeke. Kapelle; 2e pr. P. Scheele, Biezelinge en A. Schrier. Kapelle; 3e pr. C. Verdonk- v. d Heyden en gebrs. Verdonk, Nieuwdorp, Verkrijgbaar bij elke fotohandelaar verlaagd in prijs Formaat 6x9 Mezzochrome f 1.30 Mezzopan f 1.45 ook formaat Spectropan f 1.70 4.x 6.5 en 6 5 x 11 duurder hoeft beter bestaat QP DE GISTERENMIDDAG te Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse melkfederatie in Zeeland buiten Walcheren, die bijeenkwam onder leiding van de nieuwe voorzitter, ir. J. Dorst, vormde de melkprijs wederom een punt van discussie zonder dat men nog tot een oplossing geraakte. Ook de tegen strijdige belangen tussen de veehouder en de slijter kwamen nu en dan vrij scherp naar voren. in te grijpen wanneer te ver wordt gegaan. Ook daar is de prijs omhoog- gebracht met één cent en die cent wordt nu door de regering weggehe- ven. zodat boer en slijter er niets aan «hebben en de consument de dupe wordt, wat zich misschien weer wreekt in minder consumptie. Ten zeerste drong spr. aan de prijzen zoals die nu zijn te handhaven en zei. dat het bestuur het in deze met hem eens is. Komt de hele zaak weer op de hei lig. dan kon men wel eens minder goed uitkomen. De heer Pollet bleef op zijn stuk staan en zei, dat men in zijn kring wilde doorzetten, terwijl namens de Goese melkslijters. door de heer Schipper ook op een hogere prijs werd aangedrongen, hoewel daar de prijs al een cent hoger ligt dan op Walcheren. Erg veel bijval vond deze spr. niet. Tenslotte werd overeenge komen, dat het bestuur nog eens met de kringen zal vergaderen en onder wijl het bedrijfschap zuivel zal pol sen of een nieuwe verhoging geaccep teerd zal worden. De heer Pollet be loofde toen te zullen proberen of men nog één week met die verhoging wil wachten De aftredende bestuursleden werden hierop herkozen en in de twee vaca tures koos men J. Plasschaert te Sluis en ir. Minderhoud te Wilhelminadorp. Madat de heer Zee een uiteenzetting had gegeven over de huidige melk- en zuivelpositie, in verband met het vrijgeven der prijzen sinds 19 April j.L. sneed de afgevaardigde van Sas van GentWestdorpe, de heer R. Pollet al spoedig de kwestie aan van de verschillende prijzen welke voor de melk aan de consumenten worden bedongen. Als voorzitter van zijn kring zei hij, dat men daar geen ge noegen meer mee nam. Z.i. is het al te gek. dat men te Hulst 24 cent bere kent en te Sas van Gent 23 cent. Die ene cent meer kwam de veehouder best toe gezien zijn risico en het werk eraan verbonden. Van slijterszijde werd toen al vlug opgemerkt, dat het dan billijk was, dat ook zij een deei van die cent kregen, wat weer allerlei reacties opleverde, welke de voorz. tot de verzuchting bracht, dat men er zo nooit uitkwam. Hij gaf te kennen, dat men te Hulst dat eigenlijk niet had mogen doen en waarschuwde in het algemeen tegen het brengen van on rust in deze materie. De prijzen zijn niet slecht en al werden ze vrijgege ven: het gebeurde in het Westen leert, dat de regering niet aarzelt om J_jET DIJKVAK WILLEMSTAD-DINTELSAS is thans zo goed als hersteld, alleen rest nog het bekleden van de dijk met graszoden en op twee plaat sen met klei. De herstelwerkzaamheden zijn uitgevoerd door een drietal aan nemingsfirma's, die met groot materiëel het werk hebben aangepakt. Het werk is uitgevoerd met een zandzuiger, die een vermogen heeft van 2000 ku bieke meter per uur, twee perszuigers en drie bulldozers. Vierhonderd arbei ders waren de laatste maanden bü het herstel van de zeekering ingeschakeld. In dit dijkvak heeft men 1000 meter zeedük en enkele kilometers binnendük moeten herstellen. ("\p de vijf plaatsen, waar de water- kering het had begeven, is de hoogte van de dijk thans van 5.10 me ter NAP gebracht op 6 meter NAP. Het ligt in de bedoeling bin nenkort het hele dijkvak op de nieu we hoogte te brengen. Met deze werk zaamheden hoopt men in November gereed te komen. Het aansluitende dijkvak van Din- telsas tot aan de Steenbergse Vliet, die het waterschap Volkerak moet beschermen, hoopt men over een maand definitief te hebben hersteld. Hier moest over een lengte van ne gen kilometer dijk een kilometer nieu we dijk worden aangebracht en op verscheidene plaatsen moest de dijk. die door overslag was beschadigd. worden hersteld. Hieraan zijn 250 ar beiders werkzaam geweest, men heeft gebruik gemaakt van smalspoor, waar over dagelijks enkele duizenden ku bieke meters zand en klei werden ge transporteerd. ZEEDIJK ST. PHILIPSLAND F)e zeedijk van St. Philipsland aan de zijde van de Krammer was zo goed als onbeschadigd gebleven. Aan de andere kant daarentegen moest ongeveer drie km. dijk worden gere pareerd. waarvan 600 meter nieuwe dijk. De dijk is zwaarder gewodren en 60 cm hoger gemaakt dan voorheen. Hier heeft men de moderne manier toegepast, elders heeft men voor het aanstampen van het dijklichaam ge- hruik gemaakt van paarden, doch hier heeft men de nieuwste trilmachi- nes gebruikt. De buitenkant van deze dijk is afgezet met bazaltblokkcn. Voor de aanvoer van zand, dat door de zandzuiger Utrecht gewonnen en door de perszuiger Overijssel opgespoten werd was een pijpleiding nodig van 1600 meter met een diameter van 50 cm. Einde September hoopt men hier klaar te komen, dan rest er voor de Virmza die dit werk uitvoert, nog het herstel van 10 km. binnenwegen, die van het water ernstig hebben ge leden. DE EENDRACHT UITBOUW TECHN. SCHOOL De middelbaar techn. school, onder afdeling van de de Ruyterschool. zal dit najaar ook een cursus openen in de weg- en waterbouwkunde, welk onderwijs in Zeeland tot nu toe vooral aan het Z.T.I. te Goes plaats had. De minister van onderwijs gaf reeds toe stemming. OP AVONTUUR Sinds Dinsdagavond werd hier de 11-jarige H. vermist. Vermoed werd, dat de jongen uit zucht tot avontuur er in geslaagd was om met het circus, dat hier gespeeld had, mee te reizen naar Middelburg. Een ingesteld on derzoek bracht gisteren aan het licht, dat dit vermoeden juist was. De Mid delburgse politie heeft dadelijk de jongen weer met de vader meegege ven. VLAGGENPARADE IN DE ST. ADRIAANSTRAAT 'n Hele reeks kleurige vlaggetjes waait hoog van de stang in de St. Adriaanstraat. Vele vroegen wat dit vrolijke en fleurige geval betekent. Ingewikkeld is het niet. De winkeliers in deze straat wilden de nuchtere sleur van alle dag eens op deze pittige wijze doorbreken HET BEZOEK DER GENTSE POLITIE Morgenochtend 12 uur arriveren per autobussen hier 'n honderd Gentse Advertentie) politie-mannen voor een ontmoeting met hun Goese collega's. 's Middags om twee uur zal het gemeentebestuui de dienaars van Her mandad ontvangen: om vier uur geeft de Gentse politie-harmonie een volks concert op de Grote Markt en om zes uur treden de politie-elftallen tegen elkaar in het veld. Het Goese elftal moest aangevuld worden met enkele hulpkrachten. Zo komt in het doel de heer Roza van Gemeentewerken te staan en de twee gymnastiekleraren v. Hensbergen en Goedee kregen 'n plaats in de voorhoede. Kruiningen VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN De afdeling Kruiningen van de Bond van Plattelandsvrouwen verga derde in de Prins van Oranje te Goes. De waarnemend presidente, mevr. Kostense-Kraak, heette in het bijzon der welkom de voor deze middag uit genodigde spreekster, mevr. Huijs- man-Griep van Rilland-Bath, die een interessante bespreking hield over het boek „Robert" van v. Nijnatten- Doffegnies. De afgetreden presidente, mevr. Kakebeeke-Koning, werd ten afscheid een bondslepeltje aangeboden. Vriendschapspakketjes van de zus- terafdeling uit Loppersum (de vroege re woonplaats van mevr. Kostense- Kraak) en beschikbaar gesteld voor de getroffen leden vormden een wa re verrassing, die dankbaar werd aanvaard. Tot provinciaal bestuurslid werd ge kozen mevr. Marcusse-van den Bos uit Waarde, met als plaatsvervangster mevr. Drever-van Hekke uit Schore. Sas van Gent GEMEENTERAADSVERGADERING Benoeming nieuwe wethouder Maandag 6 Juli a.s. komt alhier de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. De agenda omvat o.m. de benoeming van een wethouder in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. A. Marquinie. Tevens zal de heer P. de Ridder als raadslid worden beëdigd en geïnstalleerd en zullen de geloofsbrieven van de be noemde raadsleden worden onder zocht. Voorts zal een verzoekschrift ter sprake komen van het bestuur der woningbouwvereniging „Vooruit", al hier om aanvulling van het uit de gemeentekas toegekend voorschot voor verbetering van lichtleidingen met gedeeltelijk nieuwe aanleg van electrisch licht in de 17 arbeiderswo ningen dier vereniging. Westdorpe T axatie-commissies IN de jongste vergadering der Stich ting voor de Landbouw werd over de herverkaveling van verschillende door de watersnood getroffen gebieden uitvoerig van gedachten gewisseld. Het bestuur was van mening, dat de georganiseerde landbouw meer in vloed in deze uiterst belangrijke ma terie dient te hebben, dan tot dusver bij herverkavelingen het gefal is ge weest. De nodige stappen hiertoe zul len worden ondernomen. De vergadering betuigde haar in stemming met het besluit van de in gelanden van de Polder Waarde, om ook met de plannen tot herverkave ling van deze polder accoord te gaan. De Stichting zal contact opnemen met de betrokken instanties inzake de opname van getroffen boeren in de N.O.P. De commissies die de opbrengsten der granen in de rampgebieden moe ten taxeren, in verband met de uit te betalen vergoedingen door Land- bouwherstel, werden in overleg met deze Dienst en de Prov. Voedselcom missaris ingedeeld. In totaal zullen 11 taxatiecommissies worden benoemd. Voor hetgeen op het terrein der ge schenkzendingen door andere provin cies en ook door het buitenland wordt gepresteerd bestaat algemeen grote waardering. Voor de geschenkzendin gen werktuigen die binnenkort wor den verwacht werd door het bestuur een werkcommissie benoemd. SPORTWEDSTRIJDEN OP KERMIS-ZOND AG Zondagmiddag na het Lof worden door de jongens van het patronaat verschillende athletiek- en behendig heidswedstrijden georganiseerd voor de jeugd van 10 tot 16 jaar. Omdat de jongens hun prestaties van de patro- natendag te Hulst, waar zij naast de wisselbeker ook nog verscheidene me dailles wisten te behalen, graag in eigen omgeving en voor eigen publiek tonen, en tegelijk de opbrengst ten goede komt aan het pas-opgerichte patronaatswerk, mag worden ver wacht dat het Zondag druk zal zijn op het R.I.A.-veld. HET WONDER VAN FATIMA Het Bioscoopgebouw vertoont het komende weekeinde de film Het won der van Fatima, die in meer dan een opzicht een bezoek waard is. Op de eerste plaats Wekt het gegeven van Onze Lieve Vrouw, die aan enkele Portugese kinderen verscheen, maar op de tweede plaats is het verhaal ook volkomen aanvaardbaar. Het is on danks de kleuren en ondanks de .Amerikaanse" vervaardigers een stemmig filmwerk geworden. (Alle leeft.) Naar St. Jansleea. De R.K. Mu ziekvereniging „Eikels worden Bo men" heeft een uitnodiging ontvan gen van de R.K. Harmonie te St. Jansteen. om aldaar deel te nemen aan het internationaal festival, op Zondag 26 juli a.s. huiswaarts begaf kwam hij te vallen. Het slachtoffer werd een huis bin nengedragen. waar de dokter verwit tigd werd. Deze stelde een dubbele schedelbreuk vast. De toestand van het slachtoffer, dat 25 jaar is, is zeer ernstig. Stekene GOUDEN BRUILOFT Onder enorme belangstelling vierde het echtpaar van de Velde-Vercaute- ren zijn 50-jari^l bruiloft. De wijk, waar de jubilarissen wo nen leek één vlaggen- en bloemen zee. Tot laat in de avond heerste er een echte feestelijke stemming. Schoondijke LEKKAGE Mej. P. de le L. moet minstens ge dacht hebben aan een tweede waters nood. toen ze in de vroege morgenuren ontdekte, dat in een kamer van de door haar bewoonde noodwoning het water maar steeds hoger kwam. Na de eerste schrik te boven te zijn ge komen. verhuisde het meubilair naar de straat en werd de gemeente-op zichter gewaarschuwd om de oorzaak, een lek in de waterleiding, te verhel pen. Daar het gezin de le L. zou ver huizen was de vloerbedekking reeds verwijdert, waardoor de schade werd beperkt. Biervliet Benoeming, Aan de R.K. Bijz. School is per l Juli in vaste dienst tot onderwijzeres benoemd mej. J. v. d. Waeter uit Groede. Waterlandkerkje RAADSVERGADERING Bij de ingekomen stukken was een besluit van Gedeputeerde Staten, be helzende de goedkeuring van de be groting dienst 1953. Op eigen verzoek werd aan de ge meente-arbeider P. J. van den Broeke eervol ontslag verleend met ingang van 1 Augustus a.s. De verordening tot het heffen van rioolbelasting is bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. Ver der werd een beslissing genomen om trent de geloofsbrieven van de ge noemde raadsleden. Alle nieuw be noemde raadsleden werden tot lid van de raad toegelaten. Bij de rond vraag kwam de wens naar voren de bestrating van de Molenstraat te ver beteren. Aardenburg NIEUWE BRANDSPUIT Met sirenegeloei arriveerde de nieu we motorbrandspuit. Na bezichtiging door het gemeentebestuur en het brandweerpersoneel werd een demon stratie gegeven op het Marktplein, waarbij naast de burgemeester diver se raadsleden, de districtsinspeoteur van het Brandweerwezen, de heer Schoonheim uit Breda en het voltal lige brandweerpersoneel ul« Aarden burg Eede Sint Kruis en Draaibrug aanwezig waren. Op de Markt werd een demonstratie gegeven met water uit een brandput, doch hier kon de spuit niet op volle kracht werken. De demonstratie die daarna in open water werd gehouden op net erf van de heer Jules de Rijcke was interes santer. Met tien stralen werd hier ge spoten en met één straal een hoogte bereikt van 45 m. Na de demonstratie werd de spuit aan het gemeentebe stuur overgedragen. Sluis Advertentie) Arrestatie. Door de rijkspolitie werd aangehouden zekere J. uit Ber gen op Zoom. die zich in Middelburg heett schuldig gemaakt aan flessen trekkerij. Hij werd voor nader onder zoek op transport gesteld naar Mid delburg. REIZENDE EXPOSITIE OP DE MARKT Vanaf morgen tot en met Maandag is op de Markt de reizende tentoon stelling „Van Juliana tot Juliana" te bezichtigen. Zaterdag is de expositie geopend van 9.30-18 en van 19-22 uur; Zondag van 13 tot 22 uur en Maandag van 9-18 en van 19-22 uur. De expositie is ondergebracht in twee tegen elkaar geplaatste autobus sen. Er is een grote en zeer fraaie verzameling van voorwerpen te be wonderen, welke aan de leden van het Huis van Oranje hebben toebe hoord. De oudste stukken dateren uit de tijd van Juliana van Stolberg en vanaf de 16e eeuw tot nu toe is er een grote collectie gebruiksvoorwer pen welke aan de Oranjes hebben toe behoord. De jongste voorwerpen zijn tekeningen, opstellen, boetseerwerk enz. van de Prinsesjes. De opbrengst van de tentoonstel ling komt ten goede aan het Koningin Juliana Fonds en het Prins Bernhard Fonds. Kemseke Ongelukkige val. De kleine A. H. kwam onder het spel zo ongelukkig te vallen dat doktershulp noodzake lijk bleek. Deze stelde een sleutel been-breuk vast. Hengstdijk Benoemd, Onze dorpsgenote mej. Frida van de Bulck werd benoemd tot onderwijzeres aan de Bijzondere la gere school te Graauw. Doel [V/I et het oog op de uitbreiding van Axel cn de ligging en toestand van de oude riolering is tijdens de raads vergadering voor de kom van de ge meente een nieuw rioleringsplan opge maakt. Aan dit plan zal in de toekomst het gehele bestaande rioleringsstelsel .successievelijk worden aangepast. Voor enkele gedeelten t.w. Pieter Pau- lusstraat. Ds. Janscharpstraat en de Stationsstraat is de herziening in de eerstkomende jaren urgent. Voor deze uitbreiding van het rioolstelsel zijn grote sommen benodigd, die door een geldlening zullen moeten worden ver kregen. Om de rente en aflossing hier van te dekken en ook voor het onder houd zal een rioolbelasting worden ingesteld. Deze rioolbelasting zal ca. f 20.000.- opbrengen. De belasting zal worden geheven wegens gebouwde eigendommen en de daarbij behorende erven, die belenden aan openbare straten en wegen, waar in een bij besluit van B. en W. open gesteld gemeenteriooi is gelegen of die op een zodanig riool direct of in direct lozen. Belastingplichtig is hij. die ais be woner krachtens eigendom, huur of .om niet" het genot heeft van een pand. gebouw of erf. De gehele raad was overtuigd, dat de belasting er moet komen, maai' het voorstel, dat de huurders de belasting moeten betalen ontmoette tegenstand. Toen een half Jaar geleden de riool belasting ter sprake kwam, was men algemeen van oordeel dat dit ten laste van de eigenaar zou komen, zo als dit in bijna alle plaatsen, waar deze belasting is ingevoerd, gebrui kelijk is. Men is echter van dit stand punt afgestapt. De voornaamste re den is wel, dat de gemeente zelf 450 woningen heeft. Indien de eigenaar de belasting zal dienen te betalen, dan zal in verband met de gemeentewo ningen de opbrengst duizenden gul dens lager liggen daar het niet vast, staat, dat de gemeente deze rioolbe lasting kan verrekenen in de huur. En de ƒ20.000— zijn zo hard nodig, dat men geen risico wil lopen. De heer A, Kesbeke. die betoogde, dat het rechtvaardig en billijk was, da de belasting op de eigenaar druk te kreeg alleen maar steun van de heer P. Wondergem toen hij zijn voorstel indiende, zodat de huurder over het jaar 1953 naast zijn vele be lastingbiljetten er nog een zal krijgen voor de rioolbelasting. GRONDVERKOOP voor de nieuwe landbouw-huishoud- school. Het terrein is ca. 4000 c.A. Ook op het verzoek van de Lawn tennisclub om de huur van de grond, waarop hun tennisbanen liggen, te verlengen van 10 tot 40 jaar. met het oog op het te bouwen clubhuis, werd ingewilligd. De A.R. fractie wenste echter de aantekening, dat zij hierte gen was, daar er ook 's Zondags wordt getennist. Aan de hengelsportvereniging G.O.A. is de kleine Kreek verpacht voor 450 en de zwemvereniging zal 100 moe ten betalen. INDUSTRIE-TERREIN l_Iet is herhaaldelijk voorgekomen, dat voor industrievestiging een perceel bouwgrond werd gevraagd, ge legen aan behoorlijk vaarwater. De ze terreinen zijn niet direct ter be schikking van de aanvragers, en er gaat een hele tijd mee heen om deze in bezit te krijgen, waarop geïnteres seerden dikwijls niet kunnen wachten. In het belang van de industrie vestiging in de gemeente wordt het als noodzakelijk gevoeld om deze ter reinen in eigendom te krijgen. De raad besloot daarom om ln prin cipe te besluiten tot aankoop van de verschillende percelen aan de Axelse Sassing. ERNSTIG ONGEVAL Toen een zekere W. W. uil grensgemeente zich met zijn onze motor Aan de Kerkeraad van de Geref. Kerk werd een strook grond ver kocht aan de Pironstraat, groot 60 cA. Achter de Molenstraat en ten Noor den van het ontworpen parkeerterrein heeft het oesuur van de Z.L.M. te j Goes de benodigde bouwgrond gekocht I ANTWERPEN. Kon. Necï. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. GOES. Grand: Fanfan de Musketier. MIDDELBURG. Electro: Les Misera- bles. Schouwburg: Weense operette. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: De burcht der haat. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Het zevende kruis. VLISSINGEN. Luxor: Gesluierde Maja. Alhambra: Banneling der eilanden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. AEiL. Centrum 6.30 en 9 uur: Twee in een auto. DE KLINGE-WAES. Kinema van Dijck 8 uur: Het legioen der gedoemden. GOES. Grand: Fanfan de Musketier. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Het wonder van Fatima. MIDDELBURG. Electro: Les Misera bles. Schouwburg: Weense operette. OOSTBURG Ledel 8 uur: Muiterij op het goudschip. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: De burcht der haat TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Het zeven de kruis. Concertgebouw 8 uur: Moord aan de Seine. VLISSINGEN. Luxor: Gesluierde Maja. Alhambra: Banneling der eilanden. R.K. Verenigingsgebouw 3.30 uur: ver gadering overhiedspersoneel.

de Stem | 1953 | | pagina 2