>e Melkweg dansmuziek weggeblazen l¥@EtOL 1 KEMPISCHE CULTUURDAGEN op 25 en 26 Juli De 12 equipes onder de schijnwerper Pastoor Sommen, herder van 12 parochies tussen distels, communisten en armoede De kunstschatten Mary Anderson Solex Adieu, Nederland Drievuldigheidsfeest in LAspre m-' Y/////""" en 3 De draaiende SCHIJF c Hoogtepunt in de rii van Brabantse feestdagen Voor 't eerstliteratuurprys van Hilvarenbeek t „De kansen van Midden-Nederland" Tien dozijn renners met uiteen lopende kwaliteiten Maar Koblet een gróót favoriet Nederlands initiatief Boekenplank Advertentie' j H4tar\ OEN HAAG ZONDAG 31 MEI, Feest van de H. Drieëenheid, was dit jaar voor La Trinité een bizondere datum. Men vierde n.l. het duizendjarig bestaan van de Chapelle de la Trinité, de Kapel, het Kerkje in 953 door Monseigneur Ricolfe II, Bisschop van Elne (Perpignan) geconsacreerd. Iii het Frans noemt dit hele geval hier een Ermitage". Dat is het juiste woord.! '11 Eremiet is 'n kluizenaar. Hier stond een kapel waarbij 'n kluizenaar woonde, die iedereen gastvrij ontving, niet blijvend in pension, maar de gaande en komende man, die voorbijkwam. 953—1953 Na duizend jaar: de Kerk leeft! De mensen van l'Aspre, geestelijk zo dor geworden, ze hebben het gezien. Dat is voor de pastoor de grote geestelijke waarde van deze viering! LIET Comité van de Vrienden van 1~1 l'Aspre had gezorgd voor een grootse viering. Meer dan 12.000 pel grims zijn dan ook uit de vlakte ter beevaart gekomen. Twee Bisschoppen waren aanwezig: de Bisschop van Perpignan zelf: Mgr. Henri Bernard en dc Bisschop van het naburige Car cassonne: Mgr. Marie-Pierre Puech. En de Abt van St. Michel de Cuxa uit de buurt. De viering begon met een Nacht wake en een H. Mis te middernacht. En terwijl de gelovigen op wèl-klin- kende melodieën hun Catalaanse lie deren ter ere van de H. Drieëenheid en ter ere van Santa Majestat (dit is dat bijzondere beeld van Christus aan het Kruis, waarover aanstonds) lie ten horen, galmden de beide grote klokken hun klanken over de bergen en de dalen, helder klinkend in de ijle nachtelijke berglucht. 's Morgens werden toen om 7 en om 8 uur twee gelezen H. Missen op gedragen cn om 10 uur een Pontifica le Hoogmis, gecelebreerd door Vader Abt van St. Michel de Cuxa, in de openlucht, waarbij Mgr. Bernard een feestpredikatie hield en waarbij een kerkkoor van de naburige stad Ceret de gezangen verzorgde. Na de H. Mis gingen alle autoriteiten naar boven, de berg op, om een groot kruis te ze genen, dat daar op de top op de ruï nes van een oud kasteel was opge richt. De pelgrims volgden, zodat op een zeker ogenblik de hele berghel ling vol mensen was. Een fleurig ge zicht was dat in de kleurige kleding van de vele vrouwen en meisjes. DE GROTE RUÏNE van het Majorkisch Koninkrijk; en tenslotte twee Altaarretabels, die zijn gewijd aan St. Petrus en de H. Drie eenheid. De Altaarretabel van St. Petrus, da terend uit het jaar 1732, is uitgevoerd in barokstijl. In de middennis zit de prins der Apostelen op een troon, ter wijl hij de attributen van het Opper herderschap bij zich draagt: de Tiara op het hoofd en het Kruis met drie zij-armen in de linkerhand. De Altaar-retabel van de Drieëen heid, hoewel veel kleiner dan die van St. Petrus, is nog veel volmaakter. Ze dateert uit het begin van de 17e eeuw en bestaat uit twee boven el kaar geplaatste panelen van ongelij ke grootte. Het onderste cn grootste stelt en relief de drie goddelijke Per sonen voor in menselijke gedaante; en wat vooral het meest markante is: de H. Geest wordt afgebeeld, niet als een duif, maar als een jeugdige man. GROOTSTE SCHAT telijke Pyreneeën: de vorm van de mond is bijzonder gelukkig en de ha ren zijn zeer fijn gebeeldhouwd. Zo lazen we dezer dagen in een ar tikel van l'Indépendant, een dagblad van deze streek, van de hand van Marcel Durliat. DE WIND MONSEIGNEUR BERNARD maak te een mooie vergelijking in zijn toespraak bij het kruis: „Het grote Kasteel," zo sprak Son Eminence, „dat als een sterke vesting met vele for tificaties eens daar boven op dc berg stond, is ten onder gegaan. Slechts ruines zqn er nog van over. De klei ne kapel, nederig, zonder versterkin gen, liggende aan de voet van die zelfde berg, bestaat nog! Nu, na duizend jaar, zijn wij van uit deze kapel naar boven gegaan en hebben daar het kruis geplant op de ruïnes. Alle Rijken der aarde zijn ten onder gegaan, maar Zijn Rijk, het Rijk van de Gekruisigde, bestaat nog! Zijn Rijk is het Rijk der waarheid, een teken voor l'Aspre en voor ieder een, dat de Kerk leeft, dat Christus leeft, dat het Geloof in Hem de we reld overwint en de tijd". Aldus Mon seigneur Bernard. COMPLETE MARKT [ldAAR de grootste kunstschat bezit lvi het kerkje van La Trinité in haar „Santa Majestat", een volledig gekle de Christus op het Kruis uit de 13de op het KruisAzeerè-ijc-od,u- ingLa eeuw; een figuur, heldhaftig en plech tig, vol majesteit, gebeeldhouwd naar het model van de „Volto Santo" van Lucas (Italië). De goddelijke Gekrui sigde is gekleed in een lang gewaad dat afhangt tot bij de enkels. De twee armen zijn wijd uitgestrekt, parallel- lopend met de zijbalk van het kruis en de voeten zijn ieder afzonderlijk naast elkaar door twee spijkers vast- geslagen. Het Hoofd is lichtelijk ge bogen naar links en de ogen zijn groot en geopend. De haren' zijn ver deeld in drie lange lokken, die neer hangen op de schouders. Deze Christus-figuur, de Christus van La Trinité, is het meest klassiek van uitdrukking en het best verzorgd in uitvoering v.an al de geklede Chris- tussen-op-het-kruis van heel de Oos- Advertentie) MA deze kerkelijke plechtigheid, gingen de mensen overal in het veld zitten, om hun boterham te ge bruiken. Er stonden verschillende kraampjes, waar men broodjes en drank kon kopen, terwijl andere koop lui kaarsen, exvoto's, souvenirs, ro zenkransen en medailles ten verkoop aanprezen, benevens anderen weer snoep en ijs, speelgoed, lederwaren en zelfs vloerkleedjes. Om drie uur na de middag kwam een orkestje uit Thuir, terwijl een groep jongens en meisjes uit Perpig nan in de kleurige Catalaanse kleding de Sardane (dit zijn speciale reidan sen) uitvoerden. Om zes uur was alles afgelopen en vertrokken en lag La Trinité weer in z'n landelijke rust en stilte als voor heen. Zo zag dit oude kerkje in de loop van tien eeuwen, dat het hier staat, vele bedevaarten komen en gaan. Dit oude kerkje bevat enkele zeer waar devolle voorwerpen van antieke kunst: De eikenhouten Deur,versterkt en tevens versierd met een ijzeren beslag, zo rijk van vorm, dat het mag gerekend^ worden tot het meest be werkte .ijzeren beslag van heel het land. ^en groot Kruis in de mooiste Frans-Gothieke stijl, uit het tijdperk xgm m Nee* gljPT* -5 y TENSLOTTE nog 'n verhaaltje la Don Camillo: De pastoor vernam toevallig dat ook de communisten op het Feest van La Trinité zouden komen met een orkestje en dat ze het enige pleintje, daarvoor geschikt, zouden gebruiken en dat ze nog wel in de voormiddag zouden komen, dus onder de H. Mis. De pastoor op hoge benen naar de burgemeester. „Is dat nu een werk? Het is een zuiver godsdienstig feest en dan nog wel in de voormid dag.... En zelf heb ik voor de na middag een orkestje besteld". „Goed", zei de burgemeester, „als jullie orkestje komt dan zullen zij weggaan". En terwijl de pastoor er zeer over deed: hoezeer de H. Mis zou gestoord worden door die dansmuziek der com munisten, lachte O.L. Heer vanaf het kruis en liet een felle wind blazen vanuit de goede richting en men had in het geheel geen last van de mu ziek. Maar de communisten waren dol dat hun opzet mislukte. Er klom er een in een paal en wierp een draad over het electrisch net en juist vóór de Mis werkten de luidsprekers niet. Maar O.L. Heer lachte op zijn kruis. De draad werd ontdekt, er was ech ter geen electriciën, maar een felle windvlaag wierp de draad eraf en met een kleine vertraging van één kwartier kon de H. Mis beginnen. En Christus lachte vanaf zijn kruis en de pastoor lachte mee en bad voor de communisten. J, VAN KUYK, pr. HOUTKUST Geopend v. 10-23 u-a.s. 2ondag 14-23 u Entree f 1.-. Militairen en kinderen i 0.50. Verlengd tol en met 7 Juli! Avonds in de gezellige Zuiueituin: Donderdag. VRli «n BLIJ Vrijdag; TIROLER HOLZHACKER BUB'N ZaterdagEDDY CHRISTIANI Maandag. DE BIETENBOUWERS 'eTzonXÏÏfon™ *AND KON M,L KAML „Santa Majestat", de geklede Christus op het Kruis van de Chapelle de la Trinité. Zij vond de ruitenwisser uit TN Tennessee is dezer dagen op 87- jarige leeftijd overleden miss Mary Anderson, uitvindster van de ruitenwisser op voertuigen. In 1903 verkreeg zij haar patent voor de tijd van 17 jaar. (Advertentie') (Van onze redacteur). P)E BONTE RIJ van feestelijke dagen, die kleur en glans geven aan het leven in Brabant, zou niet compleet zijn, wanneer daarin niet de langzamerhand traditionele Groot-Kempische cultuurdagen hun plaats hadden .Deze hoogtijdagen van de Kempen zijn typerend voor het land en het volk, men zou ze kunnen noemen een staalkaart van alle eigen schappen, die het zo aantrekkelijk maken om in de Kempen de gast te zijn. Ze zijn naar waarheid een feest voor de geest, fris en oorspron kelijk, gespeend van alle dorheid. Hilvarenbeek, dat zeker in die dagen klopt als het hart van de Kempen, spreidt al zijn gastvrijheid ten toon. Dit jaar zullen de honderden deelnemers er zich verzamelen op Zater dag 25 en Zondag 26 Juli. Wanneer op 25 Juli om 3 uur het openingswoord zal worden gesproken door de voorzitter van de stichting, dan worden daarin meteen de eerste sprekers aangekondigd: prof. dr. L. Rogier uit Nijmegen en dr. F. v. Me- chelen uit Laken, die beiden hun visie zullen geven op de kansen van Mid den-Nederland. Om 5 uur die middag trekken de deelnemers naar het fraaie gemeente huis, waar de heer A. Pillot uit Til burg een tentoonstelling zal openen, die de titel draagt: „Vijf eeuwen Ne derlandse boekdrukkunst". Terwijl de toeschouwers het hunne meenemen van wat op deze tentoonstelling ge boden wordt, beklimt de Bredase stadsbeiaardier Peter Maassen de Beekse toren, om er het welluidende P\EZER dagen heeft burgemeester J. L' p Meuwese van Hilvarenbeek de verslaggevers weer naar zijn scho ne, intieme dorp genodigd, om te ver tellen wat de Kempische Cultuurda gen 1953 te bieden zullen hebben. Een overzicht van het programma wettigt in alle opzichten het vertrouwen, dat het Kempische weekeind weer hoeiend en tevens weer ontspannend zal zijn, dat het weer echt bezield zal zijn van de geest, -die de getrouwe bezoekers zo goed kennen en die de nieuwe gas ten in één slag zal veroveren. Naast «je alom bekende van f. 392.80 lichtgetinte klokkenspel te laten zin gen- De laatste tonen van dit beiaardcon- cert zijn, om half zeven, voor de deel nemers het „sein tot de aanval". Heel vreedzaam overigens, want op de Vrijthof zal dan de roemruchte Bra bantse koffietafel gereed staan, die het lichaam de nodige krachten geeft om de geest in te spannen. Geduren de deze massale maaltijd zal de Vlaamse katholieke dansgroep „De Klepperman" uit Moll volksdansen de monstreren. Het programma vermeldt hier: onder veel meer. Tot slot van de Zaterdag zal de Tilburgse harmo nie „Concordia" met medewerking van de drumband van de R.K. Ver- kennersgroep Titus Brandsma een tap toe uitvoeren. De Zondag begint met een Hoogmis om halftien, waaronder Koenraad de Witte O. Praem van Tongerloo een Kempische preek zal houden. Direct daarna beleven de Cultuur- dagen een noviteit. Voor de eerste maal zal de uitreiking plaats vinden van de literatuurprijs der gemeente Hilvarenbeek. Er zijn twee prijzen een van f 100 en een van f 50 voor de beste niet- gepubliceerde gedichten die werden ingezonden en een prijs van f 250 is beschikbaar voor de beste roman, die in 1952 werd gepubliceerd. De jury, bestaande uit Anton van Duinkerken, Emiel v. Hemeldonck en J. Naaykens heeft zijn keuze gemaakt uit werk van auteurs, die geboortig zijn van of woonachtig in de provincie Antwer pen en Belgisch Limburg en in Noord- Brabant en Limburg. OPENLUCHTSPEL nniEN DOZIJN RENNERS zullen morgen in de Elzasser hoofd- stad Straatsburg tegenwoordig het hart van Europa hun racekarretjes op gang brengen voor de monsterraee, die dit jaar 4476 kilometer lang is. Teneinde onze lezers enig inzicht te geven wat betreft de kwaliteit der twaalf ploegen (van 10 man): zeven nationale en vijf regionale, zomede de daarin gekozen favorieten, geven wij hieronder een beschouwing, welke na lezing verhelderend zal kunnen werken. De met ijzer, rijk van vorm, beslagen deur van de Chapelle de la Ttrinité. CR is thans een plaat te signaleren, die de Bredanaar, die vorig jaar intensief de feesten heeft meege maakt, wel zal interesseren. Het is Philips N00617R, waarop de Konink lijke Mannenzangvereniging „Mas- traechter Staar" een aantal stukken tezamen gebracht heeft, waarvan zij de meeste ook gezongen heeft tijdens haar onvergetelijke avondconcert in 1952 op de binnenplaats van de Ko ninklijke Militaire Academie. Men be hoeft geen bewonderaar te zijn van mannenzangverenigingen, doch men zal een uitzondering moeten maken voor de Mastraechter Staar. Deze de monstreert een evenwicht en een liefde voor het lied, die ver boven elk dilettantisme uitgaan. Zij zingt vier kleine gebeden van St. Franciscus van Assisië, prachtig getoonzet door Francis Poulenc, de fijnzinnige, gelukkig nog levende, hoewel niet meer zeer productieve Parijzenaar, die vooral in de intimi teit zijn kracht zoekt en daarin meesterlijk slaagt. Gebedjes die een ongezochte gelegenheid bieden de toehoorders te leiden van de oude naar de moderne trant en geschikt voor elk goed mannenkoor om na een kerkdienst te zingen. Dan volgt „De Nachtegaal" van An- dré Gretry, de 18de eeuwer. Typische zang voor een mannenkoor, als het bij ieder succes wil boeken, van de trant waar we nu juist af moeten, maar nu ja, als mqn een overzicht wil geven van zijn kunnen, dan hoort zo iets er klaarblijkelijk bij. „En revenant d'Auvergne" en „Ke- lioda". die daarna ten gehore worden gebracht zijn twee Franse volksliede ren gearrangeerd door P. Hupperts, die prettig stemmen en op zeer ge acheveerde wijze door het koor wor den gezongen. £)OCH het hoogtepunt wordt ge vormd door de andere zijde der plaat, waarop een viertal „negrospiri tuals Deep River, Nobody knows My old Kentucky Home en Old black Joe. In de negrospirituals wordt het weemoedig verlangen naar een bete re wereld uitgezongen door een ras van mensen, die in al hun onder drukking als Amerikaanse negersla ven de blanke mens tonen dat zij cultuur bezitten. Wie nog mocht twij felen over de vraag, of de negers in staat zijn tot het opbouwen van een beschaving, als zij daartoe om welke reden dan ook worden gezet, luistere naar deze liederen, naar de inhoud geleend van anderen, naar de vorm cn de muziek omgebouwd tot een zeer eigen geheel, dat getuigt van een gro te begaafdheid voor muzikale uiting. ^A deze muziek is de Amerikaanse neger-medicus en dc Amerikaan se neger-architect gekomen. Na de Afrikaanse tam-tam al of niet via de Mau-Mau de Afrikaanse neger-cul tuur! pR doen vijf Franse regionale equi pes mee. Vijf maal tien coureurs. Vijf ploegen met een afzonderlijk karakter en een daarop ingestelde ploegleider. Al deze chefs d'équipe zijn oud-renner en kennen dus de knepen van het vak. Doch niet eerder dan in Straatsburg, gaan die ploeg leiders hun tien coureurs kneden en tot een werkelijk levend geheel ma ken: tot een equipe dus! Het streven is echter voor allen ge lijk en veelomvattend gericht op de volgende doelen: winnaar worden van het individueel klassement, het ploe- genklassement, de bergprijs en nog enige andere uitgeloofde enorme prij zen. waarmee ook dit jaar wederom kwistig wordt gestrboid. ZEVEN NIEUWE GEZICHTEN £)E NOORD OOST CENTRALE ploeg, die Ducazeaux als leider heeft, komt met zeven nieuwe gezich ten aan de start, De „oude" zijn Bau- vin. Meunier en Walkowiak; de nieu we: Anzile, Buchaille, Dacquay, Fo- restier, Hassendorfer, Labertonnière en Quenehen. Walkowiak acht men in Frankrijk de belangrijkste figuur in deze equipe. Fernard Mithouard is leider van de ILE DE FRANCE-ploeg, toen hij zelf nog reed, een model-ploegmaat ge noemd. De vijf sterkste in deze equipe acht „Mitou" de ook ten onzent goed bekende Caput, Diot, Guègucn, Quen- tin en Redolfi. Maar bovendien heeft hij groot vertrouwen in Stanislas Bober (niet Bobet), Renaud, Rouer Telotte en Tonello zijn als de 2e plan-' renners te beschouwen. OOK KEBAILI TWEE NOORD AFRIKANEN, die in onze gewesten allerminst onbe kend zijn: Kebaili en Zelasco zijn on dergebracht in de ZUID OOST-PLOEG welke wordt aangevoerd door Marius Guiramand. De acht andere heten: Baffert, Lucien Lazarides, Matteoli, Mirando, Molineris, Privat, Rotta en Vitetta. Verwacht wordt, dat „nieu weling" Privat zich als klimmer zal onderscheiden en daardoor kopman van deze equipe gaat worden. Paul Maye voert de scepter over de ZUID WEST-PLOEG, welke bestaat uit: Bares. Bastianelli, Colette, Darri- gade, Desbats. J. Dupont, Paret. Prouzet, Sabbadini en Vivier. Men weet nu reeds te vertellen, dat de homogeniteit in deze equipe niet bar sterk zal zijn. Sabbadini wordt geacht in staat te zijn sprintwinnaar te worden in bepaalde etappes hij moet erg snel zijn maar Darrigade, Dupont en Desbats weten ten deze óók van wanten. Dupont, die reeds vele koersen won is echter geen goe de Ronde-figuur. Verwacht wordt, dat tenslotte Jacques Vivier als kop man zal gaan fungeren, een jonge cou reur van klasse. DIE „BIQUET" WEST-PLOEG tenslotte, welke Leon Le Calvez als chef d'equipe heeft, wordt gevormd door: Audaire, Chupin, Esnault. E. Guerine], F. Ma- hé, Mallejac, Y. Marree, Morvan, Pon- tet en.Robic. Er is hier een bizon dere moeilijkheid, welke in geen en kele andere ploeg regionaal nóch nationaal aanwezig is. Twee ren ners, t.w. Mallejac én Robic, wensen reeds bij het vertrek als kopman te worden aangewezen. Vermoedelijk zal ..Biquet" het wel worden; vooral nu er zoveel reclame voor hem is ge maakt. CANARDO HAD „MOT" MET RUIZ QEHALVE de Franse nationale ploeg, waarover straks meer, is er een dito Italiaanse, een Spaanse, «en Zwitserse, een Luxemburgse, een Bel gische en een Nederlandse, wat neer komt op 5 regionale en 7 nationale equipes. Bespreken wij daarvan allereerst de Spaanse, die Mariano Canardo, eer tijds een machtig coureur, als leider heeft. Zoals in practisch alle landen, heeft ook Canardo moeilijkheden met de ploeg-samenstelling gehad en met name met Bernarde Ruiz, ook ten on zent niet onbekend. Hij werd door zijn wielerbond geschorst, maar dat heeft zoveel rumoer in het heetgeba kerde Spanje teweeggebracht, dat die zelfde bond het verstandig vond deze straf weer ongedaan te maken. Hij zal dus wél aan de start te Straats burg verschijnen! Intussen werd de ploeg, zónder Ruiz, reeds gekozen en het is dus de vraag, wie het veld voor Bernardo fameus klimmer! zal moeten ruimen. Zónder Ruiz, zag de équipe er als volgt uit: Garcia, Ge- labert, Gil, Ituart, Lorondo, Massip, Perez, Serra, Trubat en Vidai-Porcar. Lorondo, Ituar en Vidal-Pocar zijn vrij onbekend, de overige integendeel befaamd. Mét Ruiz zal het dit !k>ar dus een ploeg zijn om ernstig reke ning mee te houden, een die geen dwaze dingen zal doen zoals in 't ver leden nogal eens gebeurd is. Kenners noemen het een soliede. evenwichti ge equipe, met Ruiz, Serra, Perez, Gil en Gelabert als favorieten en klimmers, die zeer veel in hun mars hebben. VOOR 'T EERST COMPLEET LUXEMBURGERS hebben, sinds de ploegen hun intrede maakten m de Tour, naast de Fransen en de Belgen steeds hun waarde bewezen. Beroemdheden als Frangois Faber cn Nicolas Frantz hebben daarin een be langrijk aandeel gehad. Frantz maakt nog altijd school in zijn land. Nim mer tevoren konden zij precies als m ons land dus daar een volledige ploeg op de been brengen, maar dit uuar Z1J£ z® er óók met tien en ploeg- ,1 .an^z 's terecht optimistisch o er de toekomst. Behalve met Die- derich, Goldschmidt, Kirchen, Ern- zer. Kemp en Gillen, heeft hij het jon ge element ingeschakeld met Hein, Schmit, Dierckens en Charly Gaui. Vooral over deze Gaul, ternauwer nood 20 jaar. spreekt iedereen. Hij steeg snel op de wielerladder, won de Luxemburgse Pijl en klom opvallend goed in de Dauphiné. Daarom ver wacht men, dat Gaul zich het leider schap van zijn ploeg zal weten te ver werven; hetgeen uiteraard uniek zou zijn in de Tour, althans wat de jeug dige leeftijd betreft. MET GEMENGDE GEVOELENS CNNZE naaste Zuiderburen zien met zeer gemengde gevoelens hun ploeg naar de Ronde vertrekken. Heel wat herrie is er in de Belgische wie- Ierwereld geweest over het thuis la ten van Stan Ockers, hetgeen de Vla mingen toeschrijven aan de Franskil jonse invloeden, die Impanis ten kos te van alles in de ploeg wilden heb ben. Het verzet van Ockers heeft niet gebaat: de ploeg zal zónder Stanne- man in Straatsburg aan de start ko men. Zij wordt gevormd door: Ciose, Couvreur, De Hertog, Impanis, v. d. Stockt, Adriaenssens, De Bruijne, De Smet. van Genechten en van Geneug ten. Een jonge ploeg dus, waarmee Felicien Vervaecke de oude rot op pad trekt. Men wil het nu eens met de jeugd proberen en wellicht heeft Felicien die beter in de hand..! Want Stanneke is een uitstekende etappe-rijder, maar zegt men in bepaalde Belgische kringen hij speelde toch teveel „boekhouder" d.w.z. hij reed te berekenend én te individueel. Slechts drie renners, die ook vorig jaar deelnamen, vindt men in de equi pe van nu terug: Close, De Hertog en van der Stockt. Waarschijnlijk maakt Close de beste kans om kopman te worden in het Belgische eskadron, omdat hij onder hen de regelmatigste coureur is. Niettemin durft men aan de over zijde van onze grens niet al te en thousiast zijn over de verrichtingen in deze 50e Tour van de verjongde equi pe. Een ongunstig verschijnsel, hij het vertrek, voor dc coureurs! Want achter een Tourploeg moet de hele natie staan, wii zij tot briilante din gen kunnen komen. Zó is dat nu een maal met de Ronde van Frankrijk ge steld! Maar wie zal weten hoe goed die jongeren: Adriaenssens, van Genech ten, van Geneugten, De Bruijne en De Smet het doen zullen. In ieder geval gaven zij er blijk van uitstekende kwaliteiten te bezitten in de Route de France, de Zes Provinciën en in Parijs-Valenciennes! HIER DOMINEERT SLECHTS ééN! KANTELBAAR velen zullen in de Zwitserse ploeg, met een in bla kende vorm verkerende Hugo Ko blet, een vermoedelijke winnaar zien, althans zeker wat het individuele klassement betreft. Met ..mooie Hu- go" zullen deelnemen: Diggelmann, Croci Torti, Huber, Metzger, Russen berger, Chevalley. Schellenberg. Pia- nezzi en Schar. Ferdi Kubler is er ditmaal niet bij (ongenoegen met Ko blet!) Dat lijkt op stuivertje wisselen, want vorig jaar ontbrak op het laatste moment immers Koblet! De superioriteit, die Koblet in 1951 (toen hij de Tour won) ten toon spreidde, zal hij volgens velen ook nu weer kunnen ontwikkelen en ais Cop- pi wegblijft, moet men hém ongetwij feld als favoriet nummer één voor de overwinning tippen. In ieder geval staat het vast, dat de gehele Zwitser se ploeg zich scharen zal rondom mooie Hugo, die misschien moeite zal hebben met enige cols en de zware tijdrit, maar overigens zoveel pijlen op z'n boog heeft als vermoedelijk géén andere in deze jubileum-Ronde. Het is intussen nog mogelijk, dat Diggelmann en Croci Torti zullen worden vervangen (niet in al te beste conditie) door Lafranchi en Melli (een jongere). TENSLOTTE dan nog de squadra Italiana en de Franse nationale ploeg (onze eigen equipe nemen wij elders onder de loupe). Tegen de verwachting in, heeft Cop- pi dus gepersisteerd bij zijn weigering om tezamen met Bartali de Italiaanse ploeg de Tour in te trekken. De equi pe bestaat nu definitief uit: Astrua, Baroni, Bartali, Corrieri, Drei, Gros- so, Isotti, Magni, Minardi en Rosello. Ploegleider Binda heeft Bartali, Mag ni en Minardi als „gegadigden" voor het kopmanschap aangewezen en als speciale „krachtpatser" Giancarlo As trua uitgekozen. Al ontbreekt de grote Fausto dan in de Italiaanse squadra, met deze tien zal niettemin geducht rekening moe ten worden gehouden en al zal het misschien dan niet lukken Hugo Ko blet de eindoverwinning te ontnemen, goed voor de eerste plaats in het lan- denklassement zijn Bartali c.s. onge twijfeld, omdat de Italiaanse equipe tot nog toe altijd uitgeblonken heeft, als het op discipline en volledige team geest aankwam. DE 10 „HAANTJES" QOK IN FRANKRIJK is er heel wat te doen geweest vooraleer de na tionale ploeg definitief kon worden vastgesteld. Ze ziet er als volgt uit: Dotto, Geminiani, Lauredi, Ant. Rol land, Deledda, Le Guilly. Remy, Lu cien Teisseire, Bernard Gauthier, en Louison Bobet. Marcel Bidot, de chef d'équipe, heeft verklaard, dat vijf van deze tien ca pabel zijn om het leiderschap in de ploeg te veroveren: Bobet, Geminiani, Dotto. Lauredi en Teisseire, terwijl mogelijk Le Guilly over wie de Franse sportpers de laatste dagen niet uitgeschreven kwam zich óók tot die belangrijke positie op zal kunnen werken. Maar het zijn allemaal theo retische mogelijkheden waarmee we nu te maken hebben: de practijk moet uiteindelijk de oplossing brengen. In ieder geval is deze Franse ploeg er ene waarmee ernstig rekening zal moeten worden gehouden. Men heeft zich in la douce France nu een keer in het hoofd gezet deze 40ste in een Franse overwinning om te zetten! Of dat lukken zal. is voorlopig nog een vraag, die door niemand kan wor den beantwoord; hoe graag men dat ook zou willen. De Tour wordt gefilmd JN VERBAND met de grote be langstelling voor de Tour de France heeft de N.V. Haghefilm, die nauw zal samenwerken met de Tour de France-organisatie en met de leiding van de Nederlandse ploeg, besloten een film te maken, die meer zal bieden dan alleen maar 'n reportage van de Tour. De bedoeling is de sfeer van de Tour duidelijk te laten uitkomen en de camera-mensen zullen dus niet slechts wedstrijdmomenten opnemen, maar ook de aandacht vestigen op de entourage, de atmosfeer in de dorpjes en de tourictische aspecten van de wedstrijd. De gehele film zal in het Nederlands gecommentarieerd wor den. Het camera-werk staat onder lei ding van de heren Mullens en Hannes de Boer, terwijl de algehele leiding berust bij de heer Wiebe Mullens, di recteur van de Haghefilm. De opnamen zullen niet dc snelste gelegenheid naar Den Haag worden gezonden, waar zij ontwikkeld en gemonteerd worden, zodat zeer kort na de afloop van de Tour de film in roulatie zal komen en wel op 31 Juli PLAATS VACANT John van Eek uit Sportconi- missie KNWU Met ingang van 1 Juli heeft de secre taris van de Sportcommissie van de KNWU de heer Joh van Eek (Wasse naar), wegens zakelijke omstandighe den zijn functie als zodanig moeten neerleggen. Ook heeft de heer van Eek zich niet beschikbaar gesteld als chef d'equipe voor de wereldkampi oenschappen wielrennen, welke vol gende maand in Zwitserland worden gehouden. IAE Zondagmiddag wordt ingezet met een concert door Het Brabants Or kest met Dick Vos, altviool, als solist, gevolgd door een interne schrijvers vergadering, gepresideerd door Emiel van Hemeldonck. In de avonduren kunnen de deelne mers weer genieten van het traditio nele openluchtspel, een comedie van Jan Naaykens, getiteld „De Held van Waterloo", dat wordt opgevoerd door de inwoners van Hilvarenbeek. Om dat de Beekse toren dit jaar in de stelling staat, zal de opvoering plaats vinden op de binnenplaats van het ge meentehuis De première gaat reeds op 19 Juli en ook op 2 Augustus zal er nog een uitvoering gegeven worden. De Kempische Cultuurdagen worden besloten met een concert en taptoe, deze keer verzorgd door de Tilburg se Capelle „St. Jan", die naam en faam geniet Clarence E. Hunter, die per I Juli zijn functie als hoofd der Specials Missie in Nederland voor Economi sche Samenwerking van de Organl- satie van Wederzijdse Beveiliging heeft neergelegd. Advertentie) Het neusje wan de zalnw>» Èn.nie^«uurder dan andere. WIJ PREDIKEN U CHRISTUS Iemand, die dit keurig uitgegeven boek ter hand neemt en de onder titel leest: Cistercienser-monniken van de 12e eeuw beschouwen de liturgi sche jaarkring, is geneigd het onge opend ter zijde te leggen. Wat zouden deze monniken aan onze moderne tijd nog te zeggen hebben! Dergelijke kost mag goed zijn voor hun orde genoten, die in hun geestelijk leven de oude tradities voortzetten, maar aan mensen, die zich willen vormen volgens de gegevens van de nieuwere spiritualiteit hebben ze niets te zeg gen. Eerlijk gezegd was ik van dezelfde gedachte. Temeer omdat de meeste schrijvers met uitzondering van Bernardus voor ons onbekend zijn. Maar al lezende ben ik volkomen van inzicht veranderd. En ik onder schrijf volledig de woorden van Tho mas Merton: „Ieder die zich de in spanning getroost hun taal meester te worden, zal bij de cistercienserschrij- vers van de twaalfde eeuw de zuive re vreugde vinden van zielen, die God bezitten, zielen aan wie God zijn ge heimen heeft geopenbaard in een stra lende en tegelijk simpele ervaring". Daarom durven wij met aandrang dit mooie werk aan te bevelen aan mensen die degelijke spijs willen voor hun geestelijk leven. Maar op voorwaarde, dat ze zich moeite geven. Een oppervlakkig lezer zal zich te leurgesteld gevoelen. Het boek vraagt een zekere scholing op theologisch en ascetisch terrein en bovendien een smaak voor- en aanvoelen van mid deleeuwse gedachtenontwikkeling. Degenen, die het Grote Gebeden boek graag gebruiken, zullen ook veel smaak en genoegen virden in de lezing en overweging van deze beschouwingen uit de twaalfde eeuw. (Uitgeversmij. Pax, Den Haag) J. H.

de Stem | 1953 | | pagina 9