Zwitsaletten Cijfers spreken Gillette apparaat RADlÓ*j ken 4 DLI BANDEN im a.s. i) ling St. Petrus Graf MARIA BEZOEK Priesters weer de boosdoeners GAAT DE GEL-VORMING ONS LEVEN VERANDEREN Wai een Wonderlijke Wereld Drie huizen op de heuvel TWEEDE BLAD WOENSDAG 1 JULI 1953 Oud zeer Constateer het self! Congres Slecht leesbaar opschrift verklaard Weekende „Sobriëtas" te Heeswyk HOOFDPIJN, LOOM...? LICHT LOPEND Advertentie) ant-partijen DEUX-PIè- sz. agc prijzen. HULST uur. LL doorschrijf- nr. 1 VD. Bysterveld 4 Sb 100 1M). N DER STEEN hudien/fib er iets trr- m hert veer sti/!f WEER steeg het deviezenbezit en dit is nu zelfs groter dan tweemaal het bezit, nuanderhalf jaar geleden (Februari 19o2). In het eerste kwartaal van 1953 was de stijging zelfs groter dan in het laatste kwartaal van 1952. Ook de kwaliteit steeg zeer sterk. De niet gemakkelijk in volwaar dige deviezen om te zetten groep wordt geleidelijk aan kleiner. Men heeft er critiek op uitge oefend. dat de Regering voor een groot bedrag aan reisdeviezen be schikbaar stelde, zodat men die niet meer behoefde terug te le veren. Die critiek lijkt onjuist. In de eerste plaats zijn het deviezen naar landen, waar de E.B.U.-devie zen en de niet gemakkelijk om te zetten deviezen gelden. Daar wil men ook wel eens voordeel hebben van de reislust der Nederlanders en daarvan deviezen trekken. Zij leggen daarenboven allerlei contac ten in de landen van waaruit ook weer ingezetenen naar ons land komen. En wat betreft het .niet meer be hoeven in te leveren! Die deviezen, niet meer in de Bankstaat vermeld, verminderen de indruk van een welvaart, die anderen ergert en ze geven de kans weer enig bezit te vormen door de particulieren, waarvan de belastingen geen hef fingen gaan doen. Zij vormen mede een begin van de stille, nationale reserves, die bij het volk aanwezig is en niet in de schatkist vermalen wordt. Natuurlijk zijn dit maar kleinig heden; maar alle kleintjes helpen. Wc zitten anders in Nederland met 'n raar geval; overigens bewijzende hoezeer de schatkist zelf overhoop zit met 't vele geld. Deze verkoopt aan de Banken geen schatkistbiljetten meer. Ze lost slechts af. De schatkist kan dat doen, want ze bezit meer dan 1 milliard los geld. De schatkist geeft die biljetten uit, om zelf over geld te beschik ken. Die vormen dus 'n deel der kort lopende schulden van de staat. Dat behoeft nu niet meer te gebeuren, want door de veel te hoge belas tingen beschikt de Staat over veel geld. De lopende biljetten lost ze dus af. In 1950 stonden uit 7.005 milliard aan biljetten, maar de Staat had bij de Bank een tegoed van 218 millioen; verschil 6.787 milliard; in 1951 waren deze cijfers 5.948 en 151, dus een schuld van 5.797 mil liard en in 1952 waren de cijfers 5.659 verminderd met een tegoed 1 van 862 millioen, dus een schuld vanwege uitgegeven schatkistbil jetten van f 4.797 millioen. 1). Dat is natuurlijk heel mooi van uit het oogpunt van Staatsbeheer; maar het bewijst ook hoeveel de 1 I belastingbetalers moeten opbren gen. Die biljetten worden door de schatkist ook uitgegeven om aan de Banken de gelegenheid te ge ven om de bij haar voor korten tijd gedeponeerde gelden, enigs zins rendabel te maken door de aankoop van die biljetten. Deze welwillendheid wordt sinds enige weken door de schatkist niet meer bewezen en de Banken weten nu niet meer hoe dit geld op korte termijn te beleggen. Het gevolg daarvan is, dat de rente voor kort- I lopend geld enorm daalt, maar de zucht om het dan toch maar te be leggen op lange termijn toeneemt. Men zegt dat de Regering daarop vlast, om binnen enige tijd een lening uit te kunnen schrijven te gen voordelige voorwaarden. Of dit zo is, zullen we zien. In allen gevalle ligt de geldmarkt er gun stig voor en kan dan een deel van het circulerende geld weer voor een lange tijd uit de circulatie ge- j nomen worden. (Advertentie» £)e belastingopbrengst moet wel zeer groot zijn, als men ziet hoe de enorme uitgaven voor dijk en grondherstel kunnen worden ge financierd, zonder dat er zich een tekort aan geldmiddelen bij de schatkist toont. B.o.Z. Ir. J, 1) In 1947 was deze Rijksschuld nog 8398 millioen. Dus in 1952 was er al een schuldvermindering van ruim 3,6 milliard. praatje, jaar en waarom LIET is een vervelend maar het moet sinds dag weerkeren: Regering, laat ge de verouderde klasse-inde ling der gemeenten toch bestaan? Ook de heer Middelhuis van de K. A.B. heeft er weer op gewezen. Het is nu het goede moment nog eens hard op de trom te slaan. Allereerst omdat het hele loonprobleem nu toch op de helling komt. De Stich ting van de Arbeid is er al druk mee bezig. Verder omdat de komen de verhoging de huurverschillen tussen stad en land zo ongeveer recht wil trekken, terwijl juist dat huurverschil als „het" ware argu ment vóór classificatie op de prop pen werd gebracht. En ten derde: Al zou men nog iets van classificatie willen la ten bestaan, de manier, waarop thans een aantal gemeenten is in gedeeld, lijkt nergens naar. De in deling houdt geen rekening met to taal veranderde omstandigheden. Daarom: Nu is het goede ogen blik er, om het vraagstuk aan te vatten. Minister Beel, waarom talmt gij? Blauwe Gillette meajes geven hun hoogste rende ment in een Gillette scheerapparaat. Koop een Gillette apparaat no. 32 voor F. 1,10 (incl. 2 mesjes ter waarde van 30 cL). Dan constateert U al na de eerste keer scheren dat dit mesje en apparaat de ideale combinatie vormen, waarmede U zich per fect en snel scheert! BLAUWE GILLETTE MESJES EN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR Een „goeie morgen" begint met Gillette tm J-JET was Zondag in Tilburg een merkwaardig geval: journalis ten, die vrijwillig en met plezier naar een congres gingen bij de gast vrije Paters Salesianen. Anders is het altijd zo, dat de krantenschrij vers niet alleen met penhouder en blocnote, maar ook met een flinke portie lood in hun schoenen de ruimten plegen te betreden, waar iedereen de wijsheid in pacht heeft. De vele geproduceerde volzinnen interesseren hun geen steek trou wens, ze zijn overtuigd, dat ze het zelf veel beter zouden kunnen en dan moeten ze er toch een stuk van maken, waarvan ze met enige re delijkheid kunnen verwachten, dat er lezers zijn, wie het wel interes seert. Thans echter was men onder ons, kon men pen en papier^ laten rusten en kon men horen, d^t een krantenman niet aan zijn eeuwige zaligheid behoeft te wanhopen, om dat hij nu eenmaal dit zonderling ste aller beroepen heeft gekozen. Franciscus van Sales was wel geen journalist, maar hij had er toch zó veel van, dat hij de heilige patroon der krantenschrijvers werd. En als we naar zijn voorbeeld maar ge noeg kijken, dan zullen we niet meer vrezen voor de verschrikkin gen van telex en telefoon in de nacht, voor de aanvallen van de nieuwsduivel op de middag. |N DE DIRECTE omgeving van het graf van de H. Petrus in de crypte van de Vaticaanse basiliek zijn zo als het K.N.P. enige tijd geleden meldde, twee tekeningen ontdekt met daaronder een inscriptie. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met af beeldingen van de H.H. Petrus en Pau- lus, ofschoon de archeologen maar geen bevredigende oplossing konden vinden voor het vrijwel onleesbaar geworden onderschrift. Immers, de letters waren niet inge hakt, doch in zwart en rood geschre ven. Geruime tijd heeft de bekende Italiaanse archaeloge, mej. Guarducci, professor aan de universiteit van Ro me en specialiste in de epigraphologie, zich aan de oplossing ervan gewijd. F)E LEZING, welke mej. Guarducci thans aan het probleem geeft, vol doet veel meer. Zij geeft n.l. als haar mening te kennen, dat de beide tekeningen niet de Apostelen Petrus en Paulus voorstellen, doch Christus en Petrus. Een van de figuren is ken nelijk een oude man (St Petrus), ter wijl de andere jeugdiger aandoet. Wat betreft het onderschrift komt zij tot de volgende conclusie: „Petrus roga (dan volgt 'n kruis) XS pro Sanc(tis) hom (ini) b (us) Chrestian (is ad) corpus tuum sep (ultis). De letters tussen haakjes ,die door de inwerking der eeuwen onleesbaar zijn geworden, heeft mej. Guarducci zelf ingevuld. Het onderschrift onder de beide afbeeldingen zou dan in het Nederlands luiden: „Petrus, bid Jezus Christus voor de heilige Christenen, die bij Uw lichaam zijn begraven". r),E ARCHAELOGE heeft har studies samengevat in een boek werk, dat aan de H. Vader zal worden aangeboden. In dat werk zegt mej. Guarducci, dat zij een nieuw be wijs gevonden heeft voor het feit, dat het lichaam van de Prins der Apos telen aanvankelijk begraven lag op de plek, die vorig jaar tijdens opgravin gen onder de Sint Pieter werd bloot gelegd en later in het jaar 258 tijdens de vervolging van Valerianus werd overgebracht naar de catacomben aan de Via Appia. Zij beweert eveneens, dat het lichaam wederom werd terug gebracht naar de oude rustplaats, toen Constantijn de eerste Vaticaanse basi liek bouwde. Zij laat zich echter niet uit over de echtheid der relieken, die op de plaats van St. Petrus' graf ge vonden werden. Zij is van mening, dat daarvoor niet voldoende bewijsgron den aanwezig zijn. £)E tweede dag der Julimaand be groet ons met een feest der Moeder Gods. Het is een vertrouwd gebeuren, dat de Kerk overdenkt, daar iedereen het vele malen heeft overdacht bij het bidden van zijn rozenhoedje; het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth. Het is een van die gebeurtenissen uit de mor genstond der Verlossing, die ver vuld zijn van een zeldzame vreug de en waarin de verlichting door straalt van de H. Geest. Reeds de tocht van Maria over het gebergte van Judea wordt beschreven als een springen over de bergen, als een huppelen over de heuvelen. Maria was toen in gezegende om standigheden, meer zelfs, zij was de (Advertenties Belangrijke inleidingen gij gelegenheid van het eerste lus trum der landelijke onderwijzers- sectie van Sobriëtas wordt een week einde georganiseerd op 18 en 19 Juli in de abdij Berne van de Norbertij nen te Heeswijk. De inleiders op dit weekeinde zijn: pater Abdon v. Beek O.F.M. uit Nieuwe Niedorp, dr mr F. M. Haver mans, geneesheer-directeur van het St. Servatiusgesticht te Venray en 'J. J. v. d. Berg, voorzitter van de K.O.B. bisdom Breda, secretaris van het Paed. Centrum van het K.O.V. te Huiten. De onderwerpen zijn: Gods dienst en Alcoholisme, de Medicus en het Alcoholisme, de School en het anti-alcoholisme. De deelnemers zul len o»k in de gelegenheid zijn de Completen en de Conventsmis bij te wonen. De onderwijssectie omvat alle tak ken van onderwijs. (Advertentie Bestrijdt die vermoeiende pijnen met: 7~>2? anti-pijn tabletten MAAR VLUCHTELINGEN uit Zuid- Bohemen te Wenen hebben ver klaard, zijn de jongste anti-commu nistische opstanden in Tsjecho-SIowa- kije voor de communistische autoritei ten aanleiding geweest opnieuw maat regelen te nemen tegen de Katholie ke Kerk. Talrijke priesters zijn naar deze vluchtelingen vertelden uit hun parochies met name uit plaatsen in het bisdom Budweis ver wijderd, op grond van de beschuldi ging, dat zij verantwoordelijk zouden zijn voor de jongste anti-communisti sche demonstraties. Men neemt algemeen aan, dat deze verdwenen priesters zijn onderge bracht in het speciale concentratie kamp, dat de Tsjecho-Slowaakse re gering beeft opgericht voor priesters, die weigeren zich te onderwerpen aan de communistische richtlijnen. De ge vangen geestelijken delen nu het lot van hun bisschop, Mgr Jozef Hlouch, die verleden jaar van zijn zetel werd verwijderd en op 'n onbekende plaats gevangen wordt gehouden. Naar het K.N.P. voorts uit Tsjecho- Slowakije verneemt, zijn ruim 150 we reldgeestelijken en 100 kloosterlingen, die tot nu toe vertoefden in concen tratiekampen in de nabijheid van Praag, Gross-Meseritsch, en Brunn, in de uraniummijnen te werk gesteld. Een belangrijke Franse ontdekking. Een Franse geleerde heeft er een opzienbarende toepassing van ontdekt. meest gezegende der vrouwen, daar Zij de Christus droeg in Haar maag delijke schoot. In Haar dus had de barmhartigheid Gods over de men sen vorm en gestalte gekregen in het Mensgeworden Woord zelf, dat Zij onder het hart droeg. Haar gang over de wereld was op zich reeds een blijde boodschap. Wel zeer sterk kwam dit tot uitdrukking toen Zij de woning betrad van Haar nicht Elisabeth. Deze ontmoeting heeft niets van het gewone, zelfs de men selijke vreugde van dergelijke ogen blikken, dat twee familieleden el kander weerzien, wordt hier om- hooggeheven en is omstraald van bovennatuurlijk licht. Maria stort Haar hart uit tegenover Haar nicht Elisabeth en zingt op dit ogenblik de lofzang van het Magnificat. Eeuwen lang zou later de vreugde de mensen, die door het bovenna tuurlijke geraakt zouden worden, zich uiten door deze verheven woor den op de lippen te nemen en de diepe zin ervan zingend te beden- den. Waar dergelijke woorden ge sproken worden als in het Magnifi cat vervat zijn, daar voelen we, dat de sfeer vervuld is van de H. Geest en dat Zijn adem hen omgeeft. En zo sprak ook Elisabeth merkwaar dige woorden tot Maria, woorden, die edel en waardig genoeg waren, dat de gelovigen ze hebben gevoegd bij de groet van de Engel Gabriel en ze dagelijks herhalen bij het bid den van het Wees gegroet: Gij zijt de gezegende onder de vrouwen! gEGRIJPELIJK is het, dat de Christenheid het bezoek van Maria aan Haar nicht Elisabeth heeft willen gedenken; dit was meer dan een familiebezoek, het was een openbaring Gods en een uitstraling van de H. Geest. Bewon derend hebben de Christenen in hun gedachten gestaan bij deze twee heilige Vrouwen en bij het eenvou dige dienstbetoon, dat Maria de Moeder van Gods Zoon aan Haar nicht bewees gedurende de dagen zo vol verwachting, vreugde en zorg, dat Zij de aanstaande gehoon te van St. Jan tegemoet zag. Toen deze gebeurtenis plaats greep en de vader Zacharias zijn spraak her kreeg, klonk in zijn lofzang van het Benedictus het dankbare antwoord der mensheid, omdat God de zijnen had bezocht. Reeds alleen om deze beide lofzangen van het Magnificat en Benedictus zou de ontmoeting tussen Maria en Elisabeth verdie nen, herdacht te worden, maar deze is daarenboven zo vervuld van die pe gedachten, dat de Christenen haar steeds met vreugde vieren. En zo staat op de tweede Jui dit feest op de kalender, het Mariafeest der maand, en herdenkt de Christen de dienstvaardigheid van de dienst maagd des Heren en de vreugde, die het bezoek van Haar bracht, die Christus droeg. Gel-vorming is een wetenschappelijk proces, dat het mogelijk maakt een vloeibare toestand te doen overgaan in vaste vorm of juister gezegd in de vorm van Gel. Na twee jaar research is een Frans geleerde er in geslaagd dit proces der gel-vorming toe te passen op brillan tine. Hij heeft hierop onmiddellijk pa tent genomen, daar hij heeft vastge- steM. dat het product de „BRILLAN TINE GEL", hetwelk op deze manier verkregen is. buitengewone eigen schappen bezit. Inderdaad, wanneer de „BRILLAN TINE GEL" op het haar gebracht wordt, verdeelt ze zich in een groot aantal microscopisch kleine en dunne kristalheldere deeltjes. Het licht speelt temidden van deze deeltjes zo als het tussen de duizenden facetten van een diamant speelt, waardoor aan het haar een buitengewone, blijvende glans wordt verleend, zoals tot op heden nog niet bereikt werd. Daar bovendien het verschijnsel van deze flonkering verkregen kan wor den met een zeer kleine hoeveelheid „BRILLANTINE GEL", vertoont het haar geen spoor van vet. Binnenkort kunnen alle dames en heren hun voordeel doen met deze uitvinding, daar een bekend Frans merk het pa tent heeft verkregen en aanstonds het nieuwe product onder de naam Gel op de markt zal brengen. Ongeluk T"NE MAN, die met alle geweld een een borreltje wil drinken van onze laatste centen is een ongeluk. En een hele wonderlijke wereld on gelukken slechts bij elkaar te krijgen door je een ongeluk tc zoe ken is een nog veel groter onge luk. Niettemin hebben we cr van daag mee te maken. Niet echt YV7ANT het Amerikaanse congres heeft een speciale wet uitge vaardigd, die bepaalt, dat gesneu velde soldaten in Korea eigenlijk niet precies in dienst van het ge liefde vaderland zijn gevallen. Eigen lijk kun je beter zeggen, dat ze de dood vonden in vredestijd in dienst van de contra-spionnage. Want of schoon duizenden mannen het leven hebben gelaten in Korea zijn de Ver. Staten niet officieel met de Com munisten in oorlog. Filmster U)E BEKEERDE jongen uit de be- roemde film Jongensstad, is ook hard op weg om een minder brave jongen te worden. Met dank voor het leedwezen. Hij is momenteel be zig zijn vierde vrouw in te wijden in de edele kunst van het drama tisch toneelspelen. Wanneer ze het niet goed doet trouwt hij gewoon zijn vijfde vrouw. Merkwaardig ge noeg leert zijn huidige vrouw zich een ongeluk. Parade \/OOR een meer vermakelijk onge luk zorgde de heer Jimmy Brown, vier jaren oud. Alle mili tairen, die men in zijn stad voor een grootscheepse parade had kunnen opscharrelen stonden netjes in de rij. Ze torsten zware kolbakken en pikten het bijna af van de warmte, maar waren zich ondertussen zeer wel bewust van de ernfct van het ogenblik. Direct zou de burgemees ter komen, met alle hoge pieten uit de verre omgeving. Toen begon ech ter de heer Jimmy de inspectie maar. Hij stapte in kloeke paradepas door de gelederen, murmelde binnens monds zijn goedkeuringen en had de grootste bewondering voor de be renmutsen. Niemand snapt hoe de kleine Jimmy het hechte politiecor- don heeft kunnen doorbreken. Wel licht heeft hij dat helemaal niet ge daan en heeft een van de deelne mende soldaten hem onder zijn kol bak meegesmokkeld. Kakkerlak LEN JUFFROUW kwam klagen, dat ze in een fles drank van een maatschappij in het warme Ameri kaanse Georgië een kakkerlak had gevonden. Ze vroeg f 20000 schade vergoeding voor dit vermeende on gelukje. Maar toen kwam de heer Lawrencer, de advocaat van de maatschappij, op de proppen en die at niet flauw vier kakkerlakken achter elkaar op. Dit om te bewijzen dat men niet ziek wordt door het eten van kakkerlakken De maat schappij won het proces. Maar de advocaat zal zich wel dubbel laten betalen. Geluid pR is IETS MIS met de geluids- installatie in een bioscoop in het grote New York. In het begin is het allemaal normaal, maar naarmate het beeld vordert stijgt ook het ge luid. De lieve stem van opera-zange res Patrice Munsel klinkt gedurende dit vreemdsoortig procédé eerst ui termate betoverend, vervolgens als die van een forse visvrouw in een goede bui, daarna als die van een visvrouw, die ontzettend kwaad is en tenslotte als een brandsirene. die vier maal boven zijn toeren loopt. Oeff U\E schaarse Indianen, die het mo- derne Amerika nog telt kregen het een dezer dagen op hun heupen en gingen onvervaard een schoon heidskoningin kiezen. Ze joegen ai hun vrouwen bij elkaar, lieten hen daar hun vaardigheden tonen in het speerwerpen, het nekken van heren en het slachten van buffels en die dat allemaal het beste had gedaan werd Miss Vliegende Pijl. De foto grafen, die van deze opwindende plechtigheid hadden gehoord, schrok ken zich een ongeluk, toen ze een plaatje wilden komen verschalken. Zij ontwaarden een schoonheidsko ningin, die in staat kon worden ge acht wolkenkrabbers omver te du wen en tanks tegen te houden. Foto FNOOR puur toeval ontdekten wij deze foto op de sportpagina van ons blad. Wij hebben onmiddellijk de fotograaf opgebeld, hem ernstig over de compositie van zijn kiek onder houden en hem gezegd, dat hij ande re foto's in Stampersgat moet ma ken. Waarop deze wijsgerig opmerk te, dat een ongeluk in een heel klein hoekje kan zitten. Warm A ANSTAANDE winter zal men ln Luik politieagenten het verkeer zien regelen zonder overjas aan. ter wijl rond hen de sneeuw opstuift en de ruiten van de auto's kapot vrie zen. Het is wellicht niet in overeen stemming te brengen met de gang van zaken, maar de agenten over wegen tjeh hun dienst als het zo ver is in zwembroeken te verrich ten. En de andere mensen mogen dan met verkouden neuzen passeren, zo veel ze willen. De oplossing van dit verhaal schuilt in het feit. dat de agenten door in frarood zullen worden verwarmd, dat opstijgt vanuit hun standplaats. Ze staan gewoon in een warme ko lom. Het ongelukkige hiervan is om in de stijl van vandaag te blij ven dat zo'n infrarood gestraal plotseling kan ophouden en dan moet de luchtig geklede verkeers agent maar zien waar hij het zoekt. Liefde JTN het meest ongelukkige van de hele zaak zijn de volgende versregels: Een oude jonge juffrouw in Dussen Die kon zich met geen geweld laten kussen. Ieder zit er verschrikkelijk mee tussen Want het vuur dat valt niet meer te blussen. Advertentie) RIJWIEL s MOTOR DONDERDAG 2 JULI 1953 Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Vlaggenpara- de; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.45 Gram. NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; (12.3012.33 Land- en tuinb. meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en kath. nws.; 13.20 Sopr. en bas- bariton; 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Bonds dag; 14.45 Gram.; 15-00 V. d. vrouw; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Voc. ens.; 1.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor- dr.; 18.00 Metropole ork.; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en ecu pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio vossenjacht; 21.15 V. d. jeugd; 21.45 Pro menade ork. en klein koor; 22,15 Piano recital; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws. en SOS-ber.; 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Liederen; 9.30 V. d. vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.50 V. d. kleuters; 11.00 Gram.; 11.10 Operetteconc.; 12.00 Zang en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Metropole. ork.; 13.55 Cabaret; 14.25 Zang en clavecimbel; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Cult, progr.; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Mil. act.; 17.40 Ronde v. Frankrijk; 17.45 Regeringsuitz.; „Tiet con- cordante onderwijs in Indonesië", door Dr. D. M. v. d. Neut; 18.00 Nws.; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muz.; 18.55 Intern, tenniskamp. te Wimbledon; 19.05 Lichte muz.; 19.30 Amus. muz.; 20.00 Nws.; 20.05 Symph. ork., koren en solist; 22.10 Orgel spel; 22.30 Gram.; 23.00 Nws.; 23.15 Sport- act.; 23.30—24.00 Gram. Brussel (Vlaams), 324 m. 11.45 Omr. ork.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Eng. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45, 15.30 en 16.30 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kind.; 18.15 Dameskoor; 18.30 V. d» sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Pianorecital; 20.00 Klankb.; 20.20 Verz. progr.; 21.00 V. d. vrouw; 21.45 Verz. progr. v. d. vrouw; 22.00 Nws.; 22.15 Strijkkwart.; 22.55—23.00 Nws. Brussel (Frans), 484 m. 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.20 en 14.00 Gram.; 15.00 Groot symph. ork.; 15.45 Gram.; 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 18.30 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Hoorsp.; 22.00 Nws.; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nws. B. A. Williams 36) Uitstekend,! prees Tope en ze stapten uit en wachtten, totdat dok ter Gabier in zijn auto de weg kwam afgereden. Hij stopte op een wenk van Tope en deze sprak enige tijd met hem afzonderlijk. De dokter reea ver der, waarna Tope weer bij de twee anderen terugkwam en vertelde. Meneer Hurder wordt iets beter! Morgen zal hij in staat zijn te vertel len, wat er gebeurd is. als hij dan nog leeft. De dokter geeft wel hoop. Hij heeft de oude heer een slaapmiddeltje voorgeschreven! Hij hield plotseling aarzelend op. alsof zijn eigen woorden een veront rustende gedachte bij hem gewekt hadden. Dokter Gabier heeft er nog al oen handje van om slaapmiddelen voor te schrijven, dacht hij bij zich zelf en bleef een ogenblik in naden ken verzonken staan. Dan schudde hij zijn hoofd. Rand, waar is je kameraad vroeg hij. Aan de andere kant van het huis, een eindje het bos in. zei Rand. Tope dacht er even over na. Ja, goed, stemde hij toe. Be waken jullie samen die kant maar. Geef me je fluitje voor geval ik jullie nodig mocht hebben. Rand gaf het en Tope vervolgde: Meneer Jervies hier zal de wacht houden aan de Westzijde van de voor gevel en ik zal in de buurt van de keuken blijven. Als er iemand naar buiten mocht komen, laat die dan met rust. Maar als iemand naar het huis toekomt of er binnen wil gaan, laat het me dan dadelijk weten. Rand knikte, dat hij hem goed be grepen had. En Clint reed zijn wagen de weg in, die door het bos naai de rivier voerde en liet hem daar in het donker staan. Daarna gingen ze zamen de heuvel op om hun wacht posten te betrekken en gingen ieder huns weegs. Het was gaan regenen, zodra de duisternis was ingevallen en CHnt zette zijn jaskraag op tot over zijn oren. Hij leunde tegen de muur van het huis, vlak onder de vensters dei kamer, die June vermoedelijk zou be trekken. Rand kwam met de ladder aandragen en ze legden die op de grond vlak tegen de onderkant van het huis. Het huis was aan die zijde geheel in duisternis gehuld, behalve het vev- liclre keukenraam. Tope bevond zien daar aan de achterzijde. Het valgor dijn was neergelaten, maar als Clint een paar passen van het huis afstond, kon hij een verlichte rechthoek zien, die de plaats van dat raam aanwees. Er was iemand bezig; aan het avond eten denkelijk. Die persoon scheen met een andere te praten, want Tope stond in luisterende houding vlak onder het keukenraam. De achterkamer der tweede verdie ping, waar mijnheer Hurder tussen leven en dood zweefde, was niet ver licht. Blijkbaar waakte er niemand aan zijn legerstede. En Clint stelde zich al voor, dat er iemand de trap opsloop en naar de oude man toeging, en zijn hart begon te bonzen van angst, Zijn tanden klapperden op el kaar. Hij werd bijna dol van het nietsdoen en wachten, toen er iets gebeurde, dat hem enige afleiding bezorgde. Ergens werd een deur ge opend en er kwam iemand naar buiten. Clint zag, dat het niemand anders dan Justus Taine kon zijn, want het was een zwaar gebouwd man, die met gebogen hoofd liep. Hij zag de man stilstaan bij de met as gevulde kelder van het huis van Hurder en bij die sombere put als in somber na denken blijven staan. Clint had tijd genoeg om na te denken. Hij herinnerde zich zijn ver denking van Justus Taine en was blij, dat hij ten minste niet meer in hetzelfde huis als June was. Maar ook, dat Tope zijn theorie verworpen had en opnieuw beving hem toen 'n zenuwslopende vrees. Toen hij dan ook iemand tegen zijn arm voelde tikken, schrok hij en zou zeker een kreet gegeven hebben, als Tope niet terstond gefluisterd had: Sst! jon gen! Rustig nou! Clint stond te rillen op zijn benen, terwijl hij naar Tope luisterde. Ik heb kunnen verstaan, wat ze in de keuken zeiden, fluisterde Tope nauwelijks hoorbaar in de vallende regen. Mevrouw Taine gaat naar huis een paar uur slapen. Ze zei, dat meneer Hurder vooreerst toch wel niet wakker zou worden. Ze wilde niet, dat June bij hem bleef waken, omdat hij volgens haar mening voor lopig niemand nodig had. June moet dus in de kamer hier boven ons zijn. We zullen de ladder nu zachtjes op zetten, voordat de anderen naar bo ven komen. Clint knikte en probeerde iets te zeggen, maar zijn stem klonk schor en te luid. Hij tilde dus zwijgend de ladder op, geholpen door Tope en samen zetten zij ze geruisloos tegen de vensterbank van 't raam boven hun hoofd. Clint klom er terstond tegen op en bleef staan, toen hij met zijn hoofd op gelijke hoogte met de vensterbank was gekomen. Omdat er geen licht in de kamer was kon hij niet goed zien, of het rolgordijn open of dicht was. Maar hij bleef geduldig staan kijken in het duister achter het vensterglas. Eenmaal keek hij omlaag en zag Tope tegen de voet van de ladder ge hurkt. Zijn ronde gezicht was wakend omhoog gericht. Plotseling scheen er licht in Clint's ogen. De deur was opengegaan. Uit de gang scheen licht. June stond sa men met mevrouw Taine op de drem pel. Instinctmatig dook Clint omlaag. Eerst toen bemerkte hij, dat het rol gordijn wel omlaaggetrokken was, maar zo, dat er een brede kier van onderen open was gebleven. Door die kier kon hij ongezien alles opnemen, wat er in de kamer voorviel. Hij zag June en mevrouw Taine samen naar binnen gaan. June droeg een blaker met bran dende kaars in haar hand. Achter hen zag hij in de gang Asa en Rab staan en onderscheidde ook de om vangrijke gestalte van mevrouw Bowdon. En opeens begon zijn hart tot in zijn keel te bonzen. Mevrouw Taine had een glas melk in de hand. Mevrouw Leaford had een glas melk gedronken op de avond voor haar dood. De Hurders eveneens. De zo onschuldige drank kreeg plotse ling een onheilspellende betekenis voor 'Clint. Onwillekeurig ging hij een sport hoger staan en hief de hand op om het venster stuk te slaan. Maar Tope siste waarschuwend van beneden en Clint boog zich naar om laag en fluisterde wanhopig. Me vrouw Taine geeft haar een glas melk Ze zal het niet opdrinken! ver zekerde Tope hem. Ik heb haar gezegd, dat ze niets mocht eten en drinken, wat de anderen niet met haar mee aten of dronken. Clint aarzelde en richtte zich dan weer op, om te kunnen kijken, wat er binnen gebeurde. Rab en Asa zeiden samen June goedennacht en verdwenen. Daarna hoordte Clint de stem van mevrouw Taine tegen June op vertwijfelende toon spi-eken. lang en heftig. June zat op het ledikant met de kaars cn de melk naast zich. Ze gaf op al die verwijten geen ant woord. En al pratende stond mevrouw Taine plotseling op en verliet de kaméï. June bewoog zich niet. Ze keek naar de deur. Clint wachtte met klop pend hart. Ruim een minuut later fluisterde Tope: Kom naar beneden! Clint was in een oogwenk op de grond en Tope fluisterde hem in het oor: De deur! Eerst begreep Clint het niet, maar even later hooide hij een deurknop omdraaien en ver scheen er aan de achterzijde van het huis een gestaltedenkelijk me vrouw Taine. Ze liep met flinke stap pen weg. Hij zag haar gedaante af steken tegen het licht, dat uit de door haar geopende keukendeur van haar eigen huis kwam. Daar ging ze binnen. Clint klom weer tegen de ladder op. Voorzichtig, maande de oude heer. Vertoon je niet boven de vensterbank.! Zij mocht je van de overkant eens zien! Maar Clint kon de verleiding niet weerstaan om even door het raam te kijken, of alles wel veilig met June gesteld was. Hij zag, hoe ze een stoel heel voorzichtig onder de deurknop zette. De melk stond nog onaange roerd. Nadat ze de deur goed geslo ten had, blies ze haar kaars uit, kwam naar het venster en schoof het open. Ze boog zich naar buiten vlak boven hem en hij fluisterde: Is alles in orde, June? Ja, antwoordde zij langzaam. - Maar tante Evie gaf me een glas warme melk. Om lekker op te slapen zei zij! Ik heb haar beloofd, het in bed op te drinken. Maar ze is naar huis, stelde Clint haar gerust. Naar huis? vroeg het meisje ver baasd. En tegen mij zei ze. dat ze bij hem zou gaan waken! Hij is he lemaal alleen. Ik zal naar hem toe. Niet doen! vermaande Clint drifigend. Rab en Asa zijn nog in huis. En ze komt terug. Geef mij die melk. Ik zal Tope eens laten proeven. Ze bracht hem het glas en hij zei: Ik blijf hier vlak bij je., de hele nacht, liefste! Arme jongen! fluisterde ze me delijdend,. En dat in die regen! Maar dicht bij jou! zei hij glim lachend. Dan voel ik het niet! Hij nam de melk mee omlaag naar inspecteur Tope. De oude heer stak zijn vinger in het glas en proefde even. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1953 | | pagina 5