Hongaarse Katholieken zwijgzaam als de Kerk Eerste Super Connie van cle K.L.M. op Schiphol Ir. W. VAN AS 35 jaar directeur Z. E. V. te Breda DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 JULI 1953 5 Heinkenszand trekt geld uit voor straat- aanleg Een trekker voor de brandweer SPOOK" IN ENSCHEDE Jubileum werd gevierd met zeer drukke receptie Vakbeweging in Europese Orga nismen Eis gesteld door secre taris van het I. C. V. Priesters krijgen er 120 gulden per maand Zelfbeschikking zonder recht van afscheiding Eerste Ronde van De Biezen J. van Osta werd eerste In Ronde van Schoon- dijke SPORT IN 'T KORT EXAMENS MARKTEN Sas van Gent REIS OUDEN VAN DAGEN Dat er in onze gemeente iets spe ciaals te doen was. bleek dezei dag al vroeg, want verschillend.wimrtols versierd met vlaggetjes wimpels reden door de straten en zetten koe naar de Westdam. Inde daad was het een bijzondere dag. d 'maal ecnwr alleen voor de Ouden van Dagen, die voor de zesde maal na de bevrijding hun jaarlijkse reis gingen maken. On- der ieleide van de verkeerspolitie uit Terneuzèn werd om circa tien uur «Stm met 28 auto's en een grote au- f hn^van de Z.V.T.M.: 130 personen waren van de partij. Onder het gezel schap bevonden zich o.a de heien Hector Gijselinck en G. Cleymaet uit Gent (B.l, respectievelijk vertegen woordigers der V.T.B. en V.A.B., en de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer Via sluiskil en Axel werd in vlot tempo Kapeilebrug bereikt, waar. na een kort oponthoud bij de douane, de reis werd voortgezet naar „De Tromp" Hier werd in de lusttuin „De Wal" voor het eerst verpoosd. Door St. Niklaas ging het nu recht op Waasmunster aan, waar in het spijshuis „De Lekkerbek" een kostelij ke'maaltijd gereed stond. De oudjes hebben hier de £aam van „De Lekker bek" alle eer aangedaan en lieten zich bij het smullen van hun beste zijde kennen. In het bijzonder mag worden vermeld dat de dame, die in Waasmunster ais „burgemeester" de scepter zwaait er met haar secretaris prijs op stelde het gezelschap te ko men begroeten. Van Waasmunster werd de tocht voortgezet naar Overmeire-Donck, waar onder de kundige leiding van de heer Gijselinck enkele bezienswaar digheden werden bezocht, o.a. een ka pel uit de 15e eeuw. waarbij de pas toor van deze kapel zo welwillend wac een korte uitleg te geven. Toen was Gent aan de beurt. Hier werd het gehele gezelschap door de directie van de brouwerij „Meireson- ne" ontvangen. Dat de oudjes dit op prijs stelden bleek wel uit het feit, dat men hen met zachte dwang moest bewegen weer in de auto's plaats te nemen om de terugtocht naar Sas van Gent te beginnen. Met meer dan een uur vertraging arriveerde men weer in Sas, waar. zo als telkenjare gebruikelijk is, het har moniegezelschap „De Verenigde Vrien den" stond opgesteld. Achter het mu ziekgezelschap waarbij zich tal van ingezetenen hadden gevoegd, ging het naar de Markt toe, waar allereerst het woord werd gevoerd door Dr. Fuylaert, die nogmaals allen hartelijk dankte, die aan het welslagen van de reis hadden medegewerkt. De burge meester richtte een speciaal woord van dank aan de heren Cleymaet en Gijselinck. Als laatste spreker was het de beurt aan advocaat Mr. Cleymaet uit Gent (B.), die de organisatoren van de reis hulde bracht en ook de Ingezetenen in zijn huidewoorden betrok. Ben da verend applaus was uiting van de sympathie welke men hier in de ge meente voor hem heeft. Met het spelen van het „Wilhel mus" en de „Brabangonne" werd deze prachtige en in alle opzichten uitste kend geslaagde dag besloten. JAARVERGADERING VER. EXPL. ZWEMBAD De Vereniging tot Exploitatie van een Bad- en Zweminrichting in deze gemeente hield haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering in hotel „Rot terdam". Evenals vorig jaar werd ook thans deze vergadering zeer slecht be zocht. Van de ruim 161 leden, die de vereniging telt, was er zegge en schrijven slechts één lid opgekomen. Van het bestuur waren aanwezig dé heren M. L. Remery, H. M. Vermoet, ir. R. H. van Krevelen en M .D. van Binsbergen. Begrijpelijkerwijze werd de agenda in een zeer vlot tempo af gewerkt. Mededeling werd gedaan over het invoeren van diploma-zwem men voor kinderen en over de verla ging der contributie, welke tot heden toe f 1 bedroeg, doch vanaf 1953 op f 0,50 is gebracht. De heren J. H. B. Puijlaert en R. H. van Krevelen wer den beiden in het bestuur herbe noemd. CIRQUE GEANT Het Nationaal Reuzen Circus van Jos Mullens (Le Cirque G ant). komt niet op 3 Juli a.s„ zoals eerst was be richt. doch reeds morgen. Het zal standplaats nemen op de weide achter de N.V. Textielfabriek „De Schelde". Overplaatsing. De brugwachter bil de Rijkswaterstaat J. Geers is met ingang van 1 Juli a.s. in gelijke func tie overgeplaatst naar Terneuzen. Westdorpe SUCCES VOOR DE MUZIEK VERENIGING De R.K. Muziekvereniging „Eikels worden Bomen" heeft te Bergen op Zoom op het bondsconcours een groot succes kunnen boeken. Zij behaalde een eerste prijs in de 4e afdeling fan- fare met in totaal 264 'i punten en pro motie naar de 3e afdeling. Als ver plicht nummer werd gespeeld Petite Suite van Kousemaker. waarvoor 134't punten werden .gehaald. Het vrije nummer was Elsinore van Bise- link waarvoor 130 punten werden ver diend. 7 ARBEIDERSWONINGEN De gemeenteraad kwam in openba re vergadering bijeen. Bij de ingekomen 'stukken troffen we aan een bewijs van goedkeuring van de tijdelijke ziektekostenregeling van het gemeentepersoneel. Gunstig werd beslist op de vacan- tie-uitkering 1953 van het gemeente- personeel. Goedgekeurd werd het aan brengen van een tweetal brandkranen in de Singel. Op verzoek om subsidie voor het R.K. ziekenhuis te Sluiskil werd een subsidie verleend van f 1 per ligdag per patiënt uit onze ge meente met een maximum van f 4000 per jaar. Deze subsidie werd verleend voor het jaar 1953. Van Gedeputeerde Staten werd be- richt ontvangen, dat de renteloze kas- geldlening aan de provincie moest worden terugbetaald. Tot aflossing hiervan werd besloten. Punt 2 van de agenda betrof de be handeling van een tweetal verzoeken voor ontheffing van hondenbelasting waarop gunstig werd beslist. Het besluit tot overname in eigen dom. beheer en onderhoud van de steenweg werd in die zin gewijzigd, dat door het gemeentebestuur van Westdorne werd overgenomen het ge deelte van de weg voor zover gele gen in de gemeente Westdorne Te vens werd van Autrichennolder ge kocht de grond, waarop deze weg is gelegen. Besloten werd tot het doen aanbe steden van 7 arbeiderswoningen en wel nn fZfrnndorn 4 stuks en in de Lfndentaan 3 wen in een. Deze wonin gen zullen op 16 Juli worden aanbe steed Voor dekking van de stichtingskos- ten van deze woningen werd beslo ten om bij het bankierskantoor Staal en Co. een geldlening aan te gaan van f 75.000. Bij de rondvraag kwam ter sprake de kermis te Stroodorpe en werden inlichtingen gevraagd betreffende de verordeningen op de winkelsluitings wet. Een en ander werd door de voor zitter toegelicht. St. Jansteen KERMIS Gedurende de kei-mis werd een 3-tal dagen fancy-fair gehouden in het jongenspatronaat ten bate van patro naat en jeugdwerk. Attracties en con sumptiegelegenheid maakten er goede zaken De kermis is druk bezocht gewor den en heeft een goed verloop gehad. Staande en liggende wip. alsmede de dansgelegenheden en andere attrac ties hebben goede verdiensten ge maakt. Clinge GROTE RAT GESCHOTEN Dezer dagen bemerkte de landbou wer R. V. alhier op zijn erf in de Hoge Geeststraat een zeer grote rat. Door middel van een jachtgeweer wist hij het dier te doden. Met inbe grip van de staart was deze rat 55 cm. lang en had een gewicht van 1200 gram. Het dier had veel overeen komst met een Muskusrat. De staart was zwart en aan de kanten afgeplat. De landbouwer V. bracht het dier naar het gemeentehuis, waar verzen ding naar de Plantenkundige Dienst te Wageningen plaats had ter nadere vaststelling. Indien het werkelijk een Muskusrat is, zal aan de betreffende persoon een bedrag van 15.wor den uitgekeerd. Kloostersande R.K. HARMONIE ST. CECILIA PROMOVEERDE Het R.K. Harmoniegezelschap St. Cecilia verwierf op het te Bergen op Zoom gehouden Bondsconcours de eerste prijs in de 2e afdeling Harmo nie. St. Cecilia promoveerde hierdoor naar de le afdeling. St. Cecilia zal ter viering van de promotie a.s. Zaterdag een muzikale rondwandeling maken. Koewacht NAAR DE ARDENNEN De vereniging van oud-leerlingen van het landbouwonderwijs in onze gemeente, maakte een reis per tou ringcar naar de Belgische Ardennen, In Brussel werd de reis echter onder broken door een defect aan de bus, hetgeen na een twee uur wachten werd opgelost. In Brussel werd een bezoek gebracht aan het Paleis van Justitie. Vervolgens werden Waterloo en een film over de slag bij Water loo bezocht. Charleroi, de Citadel van Dinant, en Namen. Op de terugreis werd gereden langs de Maasvallei Als laatste werd nog eens gestopt op de Antwerpse foor. HET VLASSLIJTEN NADERT Onze vlassers zijn zich weer aan het gereedmaken voor het a.s. vlas- slijtseizoen. waarmee binnen een paar weken wordt begonnen. Overal zijn ze druk bezig met het in orde brengen van de machines, welke de edele vlas planten zullen moeten plukken. Het aanbreken van de slijttijd betekende voor onze vlassers weer het begin van de drukte. Er moet weer vroeg en laat gewerkt worden om het vlas zo vlug mogelijk samen te kunnen brengen. Het donkere weer van de laatste weken is de oorzaak dat men later kan beginnen met slijten dan andere jaren. Kieldrecht gouden bruiloft Het echtpaar L. Laureys-Verley vierde onder grote belangstelling zijn gouden bruiloft. Het feestcomité had alles tot in de puntjes verzorgd en tot in de kleine uurtjes heerste er een gezellige sfeer. Retranchement DE JEUGD OP SCHOOLREIS De leerlingen van de openbare school maakten een driedaagse school reis. met als eindpunt het Westland. Tijdens de heenreis bezochten zij de Liga-fabrieken te Roosendaal. Te Rotterdam wandelde men door de tunnel en werd een rondvaart ge maakt door de havens. In de jeugdherberg te Loosduinen werd de nacht doorgebracht. De tweede dag werd Den Haag be zichtigd w.o. Ridderzaal, gebouwen van Eerste en Tweede Kamer, minia tuurstad Madurodam. Verder werd een speeltuin bezocht. De laatste dag be zocht men de groenteveiling te Poel dijk en bloemenveiling te Honseler- dijk. terwijl fn Rotterdam de Engelse kroningsfilm werd bijgewoond. Ook Diergaarde werd niet voorbijgelopen en in Breda ging men nog eens naar de speeltuin". De jeugd kan terugzien op een goed geslaagde en leerzame reis. IJxendijke Dat liep goed af. Toen N. K. van zijn werk kwam en met zijn rijwiel de weg wilde oversteken, werd hij door een achterop komende personen auto bestuurd door de heer C. de S. uit Oostburg gegrepen. Het rijwiel werd vernield. De auto liep een deuk op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. W aterlandkerk je OUDSTE INWONER OVERLEDEN Alhier is overleden de heer C. de Nood Sr. Hij bereikte een leeftijd van 91 jaar. Hij woonde tot zijn dood met zijn echtgenote op de hofstede bij zijn zoon op de wijk Klein Brabant. In 1919 vestigde hij zich als landbouwer in deze gemeente. Hij was de oudste inwoner van onze plaats. BLIKSEMINSLAG Tijdens het onweer van de laatste dagen sloeg de bliksem op de tele foondraden, die naar de woning lopen van de vlasser Ch. Verheye in de Goudenpolder In de woning ontstond begin van brand. De brand kon zich niet verder uitbreiden daar de be- ners snel ingrepen door te blussen met dekens. Zonder dat had de wo ning waarschijnlijk binnen korte tijd in lichter laaie gestaan. Benoemd. Tot besteller bij de Posterijen in vaste dienst te IJzendij- ke is benoemd de heer P. J. van den Broeke. ("ANDER voorzitterschap van burge- meester H. J. Derckx kwam de raad der gemeente bijeen. Ten be hoeve van de Chr. School zal een be drag van f 360.- worden uitgetrokken voor aanschaffing van leermiddelen. De tijdelijke ziekte-onkostenregeling is verlengd tot 1 Jan. 1954. Een bedrag van f 14.000 is op de begroting ge plaatst voor aanleg van een gedeelte van de Westerstraat, de inschrijving zal binnenkort plaats vinden, terwijl het werk aan de laagste inschrijver zal worden gegund. Vastgesteld werd de verordening straatbelasting. Tot 3e leerkracht aan de O. L. School werd met ingang van 1 Sept. benoemd mej. Pieterse uit Wolphaartsdijk. De be grotingen over 1952 en 1953 werden goedgekeurd. Op zijn verzoek kreeg de heer A. Raas een belangrijke verhoging voor het ophalen van huisvuil. Inplaats van f 312.-, zal hij nu f 520.- ontvan gen, hetgeen hierop neerkomt dat het tarief voor ophalen huisvuil verhoogd wordt tot f 3.50 per jaar. Als ambte naar van de Burg. Stand werd met algemene stemmen burgem. Derckx benoemd. Door een commissie werden de ge-1 loofsbrieven der nieuwgekozen raads-1 leden nagezien en in orde bevonden. Bij de rondvraag vestigde de heer Simonse de aandacht op de achter stallige schoolgelden. De voorzitter antwoordde, dat door achterstand bij het opmaken van het cohier ook nood gedwongen achterstand ontstaat bij de inning. De heer Vermue merkte op dat de afwatering van het Clara's pad drin gend verbetering behoeft. Na enige discussie deed de voorzitter de toe zegging deze kwestie grondig te zul len onderzoeken en eventueel te ver beteren. Het verlanglijstje van de heer van Leeuwen bevatte o.a. de wens naar een verjongde en vernieuwde brand weer en vrijwillige assistentie voor de politie in geval van brand. Hierop deelde de voorzitter mede, dat deze kwestie reeds in B. en W. onder de loupe was genomen en dat waar schijnlijk reeds op korte termijn een trekker voor de brandweer zal wor den aangekocht. Tenslotte vroeg de heer Coppan de aandacht voor de bouw van industrie woningen. Zodra de toewijzing wat bouwvolume betreft, binnen zijn, zo antwoordde de voorzitter, zal met een nadere uitwerking van de reeds be staande plannen begonnen worden. PLAGERIJ \TOOR de VIERDE achtereenvolgen- de nacht hadden zich gisteravond honderden mensen verzameld hij een woning aan de Roomweg te Enschede, waar zich sedert enkele maanden 's-nachts een geheimzinnig geklop laat horen. Dit werd zo erg, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. een bewoner van dit perceel, waarin twee gezinnen zijn gehuisvest, de politie waarschuwde. Deze houdt thans voor de vierde achtereenvolgende nacht de wacht bij de woning. In de afgelopen dagen is de politie aanwezig geweest, doch opzienbarende gebeurtenissen deden zich niet voor. Nauwelijks echter was de rust in en hij de woning teruggekeerd, of het geheimzinnige geklop diende zich weer aan. Vorige nacht was het zó sterk, dat de bewoners het huis ver lieten. Eén gezin is naar elders ver trokken. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een pla gerij, maar zekerheid bestaat niet. Gemeentepersoneel van Lokeren komt naar Aar denburg Op het gemeentelijk sportpark van Aardenburg zal op Zaterdag 4 Juli a.s. een wedstrijd worden gespeeld tussen het'gemeente- en politiepersoneel van Aardenburg en het personeel van de stad Lokeren (provincie Oost-Vlaan- deren, België)). Vanwege de perso neelsvereniging der Stad Lokeren was daartoe een aanvrage gedaan De re- turnwedstrijd zal over enkele weken te Lokeren plaats vinden. Onder de spelers van Lokeren bevinden zich verscheidene goede krachten, die bij de stadspolitie werkzaam zijn. Motorcross te Kieldrecht In de grensgemente Kieldrecht zal in de wijk Prosperpolder een motor cross gegeven worden en wel Zondag 12 Juli a.s. HE£ 35-JARIG directeurschap van W. A. v. Aas bij de Zuivel Ex port Vereniging: te Breda is in be scheiden mate gevierd. Dat wil zeg gen, de viering heeft feitelijk enkel bestaan uit een receptie, die gehou den werd in de tuin van hotel Den nenoord te Breda. Deze receptie even wel drukte in bijzondere mate de ge negenheid uit, die ir van As zich in de jaren van zijn directeurschap verwor ven heeft. Tot zelfs van ver over on ze landsgrenzen waren de belangstel- LIET is werkelijk noodzakelijk, de eis van vertegenwoordiging van dr arbeidersorganisaties in alle offi ciële Europese organismen met klem naar voren te brengen, want in tal van organen worden op sociaal-econo misch gebied beslissingen getroffen over de hoofden van de arbeiders heen. De organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking zal haar re laties met de vakbeweging moeten herzien. Dit was een voornaam on derdeel van het betoog, dat de heer Aug. van Isterdael, algemeen secreta ris van het I.C.V. voor de Verbonds vergadering van de K.A.B. hield. Dr. J. J. Hirdes, geneesheer-direc teur van het sanatorium „Berg en Bosch" hield een causerie over deze instelling. TIET katholieke volk van Hongarije is, evenals de Kerk zelf, zwijgzaam geworden; maar het houdt met onwankelbare trouw vast aan de ware geestelijken en laat zich door dwangmaat regelen niet van de wijs brengen". Dit verklaarde een priester uit het aartsbisdom Estergom, die er in geslaagd is uit Hongarije te ontvluchten. Kloosterlingen merendeels uit kloosters verjaagd „Ondanks alle maatregelen der com munisten heeft 95 pCt. der ou ders zijn kinderen voor het gods dienstonderwijs gemeld. Dit bewijst, hoe groot hun moed en standvastig* heid is, als men daarbij bedenkt, dat alle bijzondere scholen afgeschaft zijn en het godsdienstonderricht op lagere, middelbare en hoge scholen slechts als facultatief vak bestaat. De ouders zijn dikwijls verplicht zich persoonlijk bij de communistisch schoolhoofden te vervoegen om hun kinderen voor het godsdienstonderricht te laten in schrijven. UITEENGESLAGEN opmerkelijk zo vervolgde de Hongaarse vluchteling hoe de communistische machthebbers al hun inspanningen gericht hebben tegen het eens zo bloeiende leven der reli gieuze orden en congregaties Op on menselijke manier is men tegen hen opgetreden, omdat hun opofferende werkzaamheden de communisten een doorn in het oog waren. Daarom be gon het staatsgezag geruime tijd gele den de abten en kloosteroversten in arrest to stellen en de bezittingen in beslag te nemen. Daarna ging het over tot ontbinding van alle klooster gemeenschappen. interneerde honder den kloosterlingen of deelde hen in bij arbeidsbataljons. Anderen kregen de kans als dagloners of bedienden ergens een karig loon te verdienen Do bisschoppen die bij al deze aan tastingen van de rechten der Kerk niet stil zaten, hebben na langdurige onderhandelingen tenslotte weten te bereiken dat 8 abdijen in stand moch ten blijven. Maar de totale bezetting mocht niet meer dan 30 personen be dragen; voor de rest zijn alle andere kloosters gesloten gebleven „VREDESPRIESTERS" Intussen hebber de bisschoppen nog steeds de volle last van de beper kende bepalingen tegen hen zelf ge richt, te dragen Verscheidene vica rissen-generaal der Hongaarse dioce sen zo vertelde de priester zijn door ..vredespriesters" vervangen; en kele bisschoppen kregen zelfs van staatswege een commissaris toegewe zen die aan alle besprekingen van de bisschop deelnemen Deze „vredes priesters" zijn meestal uiterst zwakke figuren, die na gevangenschap en kwellingen, tot de beweging zijn toe getreden en zich in „volksdemocrati- sche geest' hebben laten herscholen. Hun aantal echter, reeds gering op zich zelf neemt nog steeds af. DE OPLEIDING T~Ae gewone priesters, die zielzorg in hun parochies uitoefenen, krijgen hun onderhoudskosten uit de staats kas betaald sinds alle kerke'ijke be zettingen publiek eigendom zijn ge worden. Het inkomen van een pries ter is per maand ongeveer 120. maar er moet bij gezegd worden, dat het leven er zo duur is. dat een paar schoenen b.v. alleen reeds 30 kost! Van de vroegere elf seminaries lei den er nu nog slechts zes studenten op, doch onder toezicht van de com munisten. Er bestaat grote toeloop tot de seminaria, maar velen moeten we gens plaatsgebrek afgewezen worden. Vroeger bezat iedeTe universiteit haar eigen theologische faculteit, tegen woordig heeft alleen Boedapest er een met 250 studenten. Nieuw voorstel LIET PRINCIPE van het zelfbeschik kingsrecht zal zijn vervat In de preambule van het statuut, dat de staatkundige verhouding zal regelen tussen Nederland, Suriname cn de Ned. Antillen. Het recht van secessie is daar niet inbegrepen. De herziening van het statuut zal echter op niet te moeilijke wijze zijn te verkrijgen hetzij door een voorstel tot wijziging van de Rijkswet, waar voor in de verschillende Rijksdelen slechts een meerderheid van stemmen nodig is, als er geen wijziging van de Grondwet mee is gemoeid; hetzij volgens de gewone procedu re in Nederland, als zulk een wijzi ging er wel mee gemoeid is, doch dan zal in tweede lezing geen twee derde meerderheid nodig zijn. Er zullen voorstellen tot wijziging van de Grondwet worden ingediend, welke de kans op afwijking er van zullen verminderen. Ziedaar in grote trekken het com promis-voorstel, dat de regering thans aanbiedt om de gerezen moeilijkheden uit de weg te ruimen. lenden gekomen, om de jubilerende directeur de hand te drukken. Het plateau in de lommerrijke, fraaie tuin van Dennenoord, was met een zee van bloemen omgeven, toen rond vier uur de receptie begon. Vooraf was de jaarvergadering van de Z.E.V. gehouden en tijdens deze vergadering had de heer Galema uit Den Bosch, voorzitter van de Bond van Directeuren van Coöp. Zuivelfa brieken in Brabant, de heer van As toegesproken en hem de gelukwensen van de bond aangeboden. Tijdens de receptie maakten velg deelnemers aan de vergadering uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holl»nd, nog van de gelegenheid gebruik om ir van As persoonlijk te feliciteren. Vrijwel van 4 tot 6 uur bleef het in Dennenoord een gaan en komen van mensen, die hun sympathie voor di recteur van As in een enkel woord en een handdruk wilden uiten. O.a. za gen we er dr Boekei, hoofd van de Rijkszuivelinspectie, de heer Keestra, hoofd van het zuivelkwaliteitscontro- lebureau. tal van directeuren van zui velfabrieken, die bij de coöperatie zijn aangesloten, directeuren en oud-direc teuren van zuivelverkoopverenigin- gen. ir de Vring. Rijkszuivelconsulen», de heer Greveling van de M.I.V. in Den Haag en voorts nog tal van za kenrelaties. niet alleen uit Nederland, maar eveneens uit België. Frankrijk en zelfs uit het Verre Oosten. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG En de hangende protesten Kampioenschap van Nederland: RCHEindhoven; VitesseSparta. Promotie 2e klas: A. Oosterparkers ZFC; B. VolendamEBOH; C. DOSKOHelmond; D. Rigtershleek Quick. Promotie res. 2e klas: Middelburg 2 —DOSKO 2. Competitie: 4G: SteenbergenIer- seke; 4H: HulstKoewacht. DE HANGENDE PROTESTEN Op Schiphol 9treek het eerste Super Constellation Verkeersvliegtuig van de K.L.M. neer. Het is de „Proton", die door de K.L.M. zal worden ge bruikt op de lijnen naar Noord- en Midden-Amerika en Zuid-Afrika, en in de toekomst naar het Verre Oosten. De Proton is het eerste van de 13 nieuwe vliegtuigen, alle Super Constellations uit de Lockheedfabrie- ken te Burbank (Cal.), dat op Schip hol arriveerde. Wanneer eventueel een beslissings wedstrijd tussen Dongen en Vlissingen zal worden vastgesteld, is op dit ogen blik nog niet bekend. Het is zeer de vraag of deze ontmoeting (de derde dan) a.s. Zondag eventueel zal wor den gespeeld, tenzij de protestcommis sie het door Dongen ingediende pro test spoedig zou behandelen. Wordt dit aan Dongen toegewezen, dan is die beslissingswedstrijd niet nodig, omdat Dongen dan kampioen zal zijn. In het andere geval, dus wanneer het protest wordt afgewezen, komen bei de promotie-pretendenten nog een keer op een neutraal terrein tegen elkaar uit. Wat het protest van VOAB (tegen DHV) betreft, ziet het er naar uit, dat dit zonder nadelige gevolgen zal blij ven voor DHV, zodat haar promotie naar de 3e klasse wel zeker is. BINDELS NAAR R. B. C. Naar wtf vernemen, zal de ex-NAC speler Bindels het volgend seizoen de RBC-gelederen te Roosendaal gaan versterken. Schitterend geslaagde ker- miskoers te St. Jansteen Alfons Borremans zege vierde Begunstigd door prachtig zomer' weer stuurde de heer L. Wöginger 25 renners de baan op voor de 110 k.m. wegwedstrijd, die bij gelegenheid van de kermis gehouden werd. Deze keer had het ijverig bestuur er voor ge zorgd, dat het 'n koers voor liefheb bers was en niet, zoals het vorig jaar, toen beroepsrenners aan de start ver schenen, die niet presteerden wat men van hen verwachtte. De grote uitblinkers van deze koers waren de winnaar Alfons Borremans uit Hoogerheide en de door een val uitgeschakelde Zeeuwse renner Ri- nus Verhelst. Wellicht had de wed strijd een ander aanzien gekregen, als deze laatste niet had moeten opgeven door force majeure. Verschillende renners deden een ontsnappingspo ging en tenslotte hadden we aan de 60e k.m. een viertal leiders, bestaan de uit de Nederlanders Borremans en v. d. Velde en de Belgen Vermeulen en Saelens. Het schitterende ronde-parcours en de talrijk geschonken premiën waren er oorzaak van. dat in een hoog tem po gereden werd. Op het einde van de koers gaf Bor remans een gepaste wip en hoe de anderen zich ook inspanden, hij bleef alleen de leiding behouden om afge scheiden als groot overwinnaar te ein digen. Op de volgende plaatsen arriveer den resp. P. Maes, J. van Driessche, A. v. d. Zande, E. de Wael, G. Saelens, P. Schrouwen, J. Roovers, J. Maes, A. v. d. Wiele, W. Vermeulen, J. van Overfeldt, van den Elshout, Baten burg en Oosthoek. Zoals we dat elk jaar te St. Jan- steen gewoon zijn, zat de leiding ook nu weer in prima handen. Iedereen in het comité heeft begrip voor zijn taak en moesten we dan toch een paar namen naar voren brengen, dan waren het zeker die van C. van Oos terhout en A. Reijns voor wie nooit enige moeite te veel is. J. Westdorpe uit 's Heeren- hoek won Ter gelegenheid van de kermis in de wijk De Biezen onder Eede werd de eerste ronde voor nieuwelingen verreden. Het parcours liep over een afstand van 78 k.m., verdeeld in 20 ronden. Aan de start verschenen 18 renners. Reeds na 4 ronden kwamen J. Westdorpe uit 's-Heerenhoek, A. van Meel uit Wouw en F. van Wijchen uit Goes met lichte voorsprong door. Half koers hadden deze drie de voor sprong reeds opgevoerd tot 48 secon den. In de 12e ronde deed de Zeeuwse kampioen A. Versluijs uit Vlissingen een poging om alleen de kopgroep in te lopen. Op 5 ronden voor het einde liep Westdorpe alleen uit en wist met ruime voorsprong deze eerset ronde van de Biezen te winnen. De uitslag luidt: 1 J. Westdorpe, 's-Heerenhoek, de 78 k.m. in 2 uur en 6 min.: 2 A. van Meel. Wouw; 3 Th. van Wychen, Goes; 4 A. Versluijs, Vlissingen; 5 J. Corthals, Aardenburg op 1 ronde; 6 J. Werkx, Clinge; 7 L. Traas. 's-Heerenhoek: 8 A. Murijn, te Aardenburg; 9 J. Huisson. Ierseke; 10 A. van Meel, Bergen op Zoom. TOUR IN 'T KORT Een speciale postzegel, met ge ïllustreerd stempel, in beeld brengend de 50e verjaardag van de Ronde, zal in de circulatie worden gebracht ter gelegenheid vap de doorkomst in Luik de 4e en 5e Juli. Philatelisten kunnen hun wensen kenbaar maken aan het postkantoor te Luik, bureau no. 1, vóór 4 Juli. Als Astrua zijn furonkels niet tij dig kwijt kan raken, zal hij in de Italiaanse ploeg vervangen worden door Zuliani. Jean Le Guilly, lid van de Franse nationale ploeg, kon precies op tijd 's Konings rok uittrekken om aan de Tour te beginnen. Gisteren kreeg hij z'n demobilisatiepapieren! Als Coppi niet mee doet zou dat toch 't geval zijn? zal hij aan wezig zijn bij de terugkeer van de Tourkaravaan in Parijs op Zondag 26 Juli. Fausto is, tezamen met andere, vroegere winnaars van de Ronde, daartoe door de Tour-organisatie uit genodigd. En zo zal hij dan toch zijn ere-ronde mogen rijden, zij het onder andere omstandigheden dan in 1949 en 1952. toen hij zegevierend het Pare des Princes binnenreed Onder grote publieke belangstelling en begunstigd door goed weer werd Zaterdagmiddag de 9e ronde van Schoondijke verreden. Het parcours liep van de Prinses Beatrixstraat door de Willemsweg in de richting IJzen- dijke en door de Groeneweg terug naar de Sasputsestraat, zodat in 16 ronden ongeveer 100 km. afgelegd moest worden. Van de ruim 30 verwachte renners verschenen er evenwel slechts 13 aan de start, hetgeen zijn oorzaak voorna melijk vond in het verzetten van de datum van deze wielerwedstrijd, zo dat verschillende adspirant-aeelne- mers zich nu hadden laten inschrijven voor een soortgelijke course in Sint Jansteen. De uitslag luidde als volgt: 1 J. v. Osta, Fijnaart, 2.35 uur; 2 J. A .Hul- termans, Wouw; 3 P A. van de Lijcke Groede, 4 J. Looien, Steenbergen; 5 P. de Bruin. Roosendaal; 6 O. van Quekelberghe. Groede; 7 P. W. Dam, Roosendaal; 8 M. C. Dominicus, Nieuw dorp (op 1 ronde); 9 F. van Schaik, Middelburg; 10 P. Zwartepoorte. Mid delburg: 11 A. Wouts, Wouw; 12 A. Cosijn. Middelburg. C. Kepers uit Roosendaal kwam na 12 ronden te vallen en moest zich met een hoofdwonde onder dokters be handeling stellen. De te Hilversum in de le klasse dames gespeelde waterpolowedstrijd voor de zomercompetitie KNZB tus sen De Robben en HZC is door de Robben met 41 gewonnen. NORBERTUSLYCEUM ROOSENDAAL. Voor het eindexamen HtBS-A slaagden aan het St. Norbertus-Iyceum te Roosen daal te volgende candidaten: Toon Bruijns, Rucphen; Harry Gros- veld, Roosendaal; Kees Hobbelen, Til burg; Jan 't Hoen, Brecïa; Kees Huij- brechts, Rijsbergen; Michiel van Kalmt- hout, Zegge; Wim Kerekaert, Westdorpe; Wim de Moor, Breda; Jacques van Poll, Jos van Steen, Jan Vermunt, Jaap Ver schoor, allen Roosendaal; Hans van de Wouw, Zundert en Jan Zegers, Utrecht. POLITIE-DIPLOMA. Bij de Amersfoort afgenomen monde linge examens voor het politie-diploma slaagden de volgencfe leden van de bri gade Sas van Gent der Kon. Marechaus see; Wmr, le klasse A. van Waart, Wimr. M. van den Berg (met aantekening); en «Je Mar, le klasse C M Baas, J Jannes, K de Jong, J van Kommer en J H V Poip- pelaars Uit Breskens slaagden de wachtan. H B Mulder, de wachtmeesters der Kon. Marechaussée C van den Hoven (metloêj en J. Schuurman. KRAAMVERPLEEGSTER. BfJ het examen voor kraamverpleeg» ster te Hulst behaalde mej. N. Cornell* uit Philippine haar diploma. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT. Voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur slaagde aan de Technsche Hogeschool te Delft de heer C A Smink te Breda. Voor het propae deutisch examen scheikundig ingenieur slaagden de heren L van den Berg te Sluiskil, K Cleerdin te Den Bosch en H J van 't Haaff te Zierikzee, VOORLOPIG MACHINISTEN- DIPLOMA. Geslaagd te Den Haag voor het voor lopig diploma Scheepswerktuigkundige de heren L W Gillissen te Mddelburg; C van de Plassche te Goes; R W Fastenau te Mddelburg en C van de Mast te Sou burg. BRESKENS, 28 Juni. 3416 kg. bot 35—1»; 2778 kg. schar 55—16; 1151 kg. schol 39— 26; 908 kg. tong 140—73; 166 kg. rog 54— 16; 6246 kg. garnalen export 20779; 284 kg. idem (handel) 1986. GOES, 30 Juni. Eierenprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 10; een deneieren 8; kalkoeneieren 14; ganzen eieren 20 cent. Prijs voor verse kippeneieren f 2.03 per kilo. Voor vuilschalige en gewassen eie ren wordt 2 cent per stuk minder uit betaald. GOES, 30 Juni. Vat-veiling: Aardbeien Mad. Moutot 75.1076.20, Jucunda 80.50 81.50; Mad. Moutot (afw.) 68.10, Jucunda (afw.) 67.60, Frambozen 60 75. Gewone veiling: Aardbeien A 79-81, B 5679, Frambozen A 7278. B 5669, Rode bes sen A 59—60, B 3655 Kersen: Hollanders B 36—68. C 34. Meikersen B 15—47, Vr. van Werden B 3858, Markiezen B 51 73, Br. Blanch 38, Peren: St Remy 11 12, Perziken I 15, II 611. Groenten: Bloemkool A2 2122, BI 1216, afw. 15 17 Komkommers Al 2021, A2 1920, BI 16—18. Cl 10—14, Kropsla 2.50—3. Dop erwten 2032, Groene Savoyekool 12. Spitskool 5—6, Waspeen 8—9, Tuinbonen 1821, Dubbele Princessebonen 100120, Eerstelingen (grote) 2023, Drielingen 1819. Kriel 511, Andijvie 18. Sjalotten 13, Rabarber 510, Bospeen 1425, en Kroten 35. KAPELLE. 30 Juni. Industrieveiling. Aardbeien: Madame Moutot (35 ton) 74 75.90, idem afw. 67.20, Jucunda (24 ton) 7984.40, idem afw. 68,10. Gewone veiling Aardbeien: Madame Moutot 6296, Cli max 6690, Bowa 77r Kersen: Earlv Ri vers 4675, Markiezen 5687, Vroege van Werder 5882, Meikersen 4257. Hollan ders 57—81, Elton 3540, Suikei'kersen 38 Rode bessen: Jonkheer van Tets 37—77, Fay's Prolific 3384, Witte bessen 37, Frambozen: Malling Promise 72101, en Pruissen 6895. ROTTERDAM, 30 Juni. A.anvoer in to taal 3278. Vette koeien en ossen 350. Ge- bruikvsee 914, Vette kalveren 140. Gras kalveren 84, Nuchtere kalveren 129, Big gen 329, Paarden 117, Veulens 27, Scha pen of lamineren 129, Weide-zuiglamme- ren 377, Bokken of geiten 21 Vette koeien 285—295, 272—282. 240—210; vette kalveren 252—264. 244—252. 230—256, graskalveren 400325250, nuchtere kal veren 58—5046, varkens (levend gew.) 534640; slachtpaarden 195185175; veulens 450400300, schapen 120100 94; lammeren 1009070, weide—zuiglam- meren 857555, kalfkoeien 1125950 840, melkkoeien 1125950840, vare koeien 775680620, vaarzen 825750650 pinken 550500400. Vette koeien aanvoer iets minder, han- de kalm, prijzen als gisteren, prima's boven notering; vette kalveren: aanvoer even kleiner, handel vlot, ruim prijs-hou. dend; graskalveren aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen even stijver; nuchtere kalveren aanvoer minder, han del redelijk, prijzen iets hoger; biggen: aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen onveranderd; slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen iel s stijver; veulens aanvoer iets minder, handel goed, prijshoudend; schapen aan voer als vorige week, handel stil, prijzen stabiel; lammeren aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen stabiel; weide- zuiglammeren aanvoer groter, handel kalm, ruim prijshoudend; kalfkoeien aan voer als vorige week, handel stil, prijzen constant; melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, prijzen constant; vare koeieen aanvoer iets ruimer, handel rede lijk, prijshoudend; vaarzen aanvoer even groter, handel goed, prijzen onveranderd; pinken: aanvoer even groter, handel goed ruim prijshoudend; bokken of geiten aan voer als vorige week, handel tamelijk, goed prijshoudend. TERNEUZEN, 29 Juni, Sla 250-280, Bloem kool A 919, B 8, Groene komkommers A 1920. B 16, Witte komkommers A 15 —16, B 12. C 13. Peen II 14—17, Kroten 6—9, Eerstelingen I 2326, II 17—20, Rode kool 7—8, Savoye kool 3—7, Rabarber 15 —17, Tomaten A 50—61. B 50—54, C 1549 CC 32. Fruit: Aardbeien: Soltwebel 75 85, Madame Moutot 7297, Rode bessen: Jonkheer van Tets 5063, Prolific 30. WATERSTANDEN Mannheim 678 (+40), Trier 242 (+3), Koblenz 439 (+27). Keulen 442 42), Ru» hrort 650 (+53). Lobith 1219 (-52). Nij megen 983 (-50). Arnhem 965 42), Eefd© 438 33), Deventer 330 31), Namen La Plante 131 25), Borgharen 4037 (+21), Belfeld 1131 —37), Grave 480 (—39).

de Stem | 1953 | | pagina 3