Offensief in Middelburgs raad tegen lichtmasten op de Markt Walcheren Zuid-Beüeland Z-VLAANDEREN NIEUW TORENUURWERK TE BOSCHKAPELLE Het Medisch Centrum te Goes Onderzeeboot]ager in zijn element DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 JULI 1953 TECHNISCHE BLUNDERS DIAMANTEN BRUILOFT TE BIERVLIET Echtpaar P. Mollet-M. van Daele in de bloemen gezet Ruilhandel in sterren BEDEVAART DER Z. VL. K.A.B. DE„ FINANCIëLE commissie had al bedenkelijk het hoofd geschud en verschillende leden bleken ook niet enthousiast. Herstelwerken in W.Z. Vlaanderen Het bezoek van Minis ter Algera MET DE PROV. STATEN UIT VAREN Naar Schouwen-Duivelaml VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE WATERSNOOD MIDDELBURG VLISSINGEN HET GEHUCHT OOSTDIJK WORDT HERBOUWD Ontvanger van Hulst ver oordeeld De moordaanslag te Wolf aartsdijk TERNEUZEN Prachtige verbeteringwaar heel de parochie verheugd over is Benoemingen bij water schappen VISMIJN IN BRESKENS GEOPEND AGENDA HEDEN MORGEN HET WAS WEEK een zeer tamme vergadering, welke de Middelburgse raad gisteren hield. Het enige punt, dat een vrü uitgebreide discussie opleverde, was het voorstel van B. en W. om op de Markt nog twee nieuwe lichtmasten te plaatsen, ieder met 32 lampen. Deeds 's morgens vroeg wapperden feestelijk de vlaggen in de Noord straat te Biervliet ter ere van het dia manten bruiloftspaar P. Mollet-M. van Daele. Vergezeld van hun talrijke kinde ren en kleinkinderen schreden de krasse oudjes naar de plechtige Hoog mis, die tot hun intentie werd opge dragen. De belangstelling voor het paar was groot vooral toen de Kon. Muziekver. Harmonie een serenade bracht, waar na met de feestvierenden een rond gang door de gemeente werd gemaakt. Vooral Peet zal genoten hebben van de ware bloemenhulde, want hij mag zeker doorgaan voor de beste bloemenkweker van het dorp. Ieder jaar prijkt een prachtig zelfgekweek te chrysant in de kerk en zijn bego nia's en dahlia's bezitten een verdien de faam. Hun goede gezondheid liet hen toe het bruiloftsfeest van 60 Jaar geleden tot in de kleine uurtjes over te vieren. Tn „Contact" het maandblad der Goese schilders, vonden we het volgende schone verhaal: Op 't ogenblik is de tijd er weer dat je met de stralende zon op je blote bol, (als het tenminste niet regent, en dat gebeurt niet zo dikwijls) veel of weinig sporten de hoogte in staat en je vanaf je hoge staan plaats nog wel eens meer hoort en ziet dan alleen maar kozij nen en keurig besneden stop verfrandjes. Of het in de lucht hangt weet ik niet, maar het grootste ge deelte van de jeugd spaart film sterren en iedereen ruilt met iedereen. Precies onder m'n ladder zijn ze ook aan 't ruilen en je hoort niets anders dan Doris Day enz. Onwillekeurig verplaats je je dan in gedachten (allemaal in de baas z'n tijd) tussen al deze sterren en je waant je ook in filmland, in de wereld van de schone schijn. Je staat te peinzen of je Maandag met Esther Williams en Dinsdag met Jane Russell zult gaan di neren of omgekeerd, tot je op eens uit je gepeins wordt op geschrikt door een wel zeer nuchtere jongensstem die hard roept: „Wie ruilt er mien vuuf meiden voe èèn vent?" Je moet dan weer toegeven dat je beter op de begane grond kan blijven dan zó hoog in de fantasieladder te klim men. ~~7 ONDAG a.s. zal weer vanuit geheel Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de K. A.B. trekken ter pelgrimage naar het Zeeuwsch-Vlaamse Lourdes ofwel Zuiddorpe. Hiermede houdt de K.A. B. haar jaarlijkse traditie in ere. Na de processie vindt er een openlucht lof plaats aan de grot waar de predi cate zal gehouden worden door De ken Plasschaert uit Hulst. Na de plechtigheden vindt de K.A.B.-mee- ting plaats waar het woord wordt ge voerd door Jan Mertens, voorzitter van de diocesane K.A.B. en die zal spreken over het werk van de Be weging. Wanneer de weergoden me dewerken zal het ongetwijfeld in Zuiddorpe een drukke dag worden. Overdracht van geschenk vee I7RIESLAND maakte gisteren weer een goede beurt. De Voedselcom- missaris uit die provincie, ir. Stienstra en enkele andere Friese officials arri veerden weer met een flinke zen ding geschenkvee in onze provincie. Nadat enkele kleinere aantallen waren afgegeven voor Schouwen en St. Phi- lipsland. ging het leeuwendeel naar de Zanddijk te Kruiningen, waar o.m. de secr. van de Stichting voor de Landbouw, de heer P. de Kam, de collectie, bestaande uit 8 koeien, 30 pinken en 24 kalveren, dankbaar in ontvangst nam en dr. Wagenaar van de Gezondsheidsdienst voor diezen, zijn erkentelijkheid luchtte in een stevige speech. Ook de plaatselijke commissie uit Kruiningen woonde de overdracht bij. 'n Deel der oppositie vond de ver lichting meer dan voldoende en de heer Wattel sprak zelfs van overda dig en 'n ander deel opperde aesthe- tische bezwaren. Masten op de Markt zelf bederven het uitzicht op het stadhuis en zijn een sta-in-de-weg bij openluchtvoorstellingen e.d. Meer licht moet van de zijkanten komen, meenden de heren Schorer en Hesse- link. De burgemeester vond de Markt bij avond „hardstikke donker" en voor zijn gevoel een „morsdode plek". 't Hart van Zeeiands hoofdstad moet stralend zijn. Over de plaatsing der masten valt nog te praten. Wethou der van 't Westende zei het eens te zijn met hen die aesthetische bezwaren hadden; de masten welke de meerder heid van B. en W. willen zullen z.i. zeker storend werden in het Markt- beeld. Het voorstel van B. en W. werd hierop, in gemengde stemming, met 11 tegen 7 stemmen verworpen. Enige bittere woorden vielen ook nog bij het voorsted van B. en W. t. a.v. een aanvullend crediet van 50.000 gulden voor de aanleg van een zwem inrichting omdat uiteindelijk heiwerk nodig blijkt. De heer v. d. Loo vond. dat de ar chitect zeer te kort was' geschoten; hij had grondonderzoek moeten toe passen. Ook de heer Hack zag hierin een blunder van de technici. Nadat nog enige ander leden bedenkingen tegen de gang van zaken hadden ge opperd, zei de voorzitter de critiek juist te vinden en dat er binnenska mers harder woorden over gevallen zijn dan hier in de raad (gelach). Het voorstel werd aanvaard met alleen de stem van de heer Schot tegen. Bij de benoeming van een leraar aan het gymnasium ging de raad op ver zoek van de heer Schorer even in co mité; na heropening werd no. 2 van de voordracht dit was 't voorstel van B. en W. de heer Tichelman uit Zeist met 12 stemmen benoemd; dr. J. Schipper uit Wassenaar kreeg 6 stemmen. Alle andere voorstellen gingen er zonder hoofdelijke stemming en zon der discussie door. Zo zal de gemeente-arts voortaan ook als politie-arts optreden; het ge meente-personeel krijgt een vacantie- toeslag; 'n stuk grond van het in dustrie-terrein werd verkocht enz. 'n Nieuwe tegenvaller stak nog in het voorstel van B. en W. om het reeds verleende crediet van f 98.000 voor de vernieuwing van de Seis-buitenbrug met f 12.000 te verhogen, daar gem.- werken zich misrekend had voor de werkzaamheden aan gas- en water leiding. Even gromde de raad weer, doch 'nadat de voorzitter nadrukke lijk had verzekerd aan hen die hier voor verantwoordelijk zijn, de pen op de neus te hebben gezet, werd van verder protest afgezien. CIRCUSNUMMER. DIJ DE RONDVRAAG mopperde de heer Breel (Arb.) nog er over, dat B. en W. toestemming hadden gege ven aan een circus om tijdens het koopfeest zijn tenten te Middelburg op te slaan. Wethouder Kögeler stond echter zijn mannetje en troefde de criticus danig af. Sinds jaar en dag komt te Middelburg eeu circus. Was het om één feestweek gegaan, dan zou mis schien uitstel mogelijk zijn geweest; doch nu betrof het er vijf. De heer Hack vroeg hoe het stond met de dienst Herbouw Middelburg. De voorzitter antwoordde, dat in ontstane vacatures niet meer wordt voorzien, maar likwideren gaat nog nog niet, daar er heel wat af te wik kelen is. Ook zijn er in de buitenwij ken nog vele herbouwingsgevallen. Spoedige houw nieuwe zee sluis te Cadzand In de herstelwerkzaamheden aan de kust van W. Zeeuwsch-Vlaanderen komt schot. Nadat de dijk bij Hoofd plaat in bijzonder snel tempo was hersteld is nu een aanvang gemaakt met de verdediging van de duinen te Cadzand door het aanbrengen van een dijk met betonglooiing vanaf het haventje richting Nieuwvliet over 400 m. Hoewel het werk eerst in No vember klaar moet zijn, mag ver wacht woren dat dit begin Septem ber reeds klaar is. De plannen voor een nieuwe zeesluis te Cadzand zijn in een vergevorderd stadium. Aange nomen wordt, dat de bouwput deze winter klaar komt, zodat in het voor jaar direct met de bouw kan worden begonnen. Bespreking met ir. den Hollander X/TtlJDAGMORGEN zal minister Al gera zijn reeds aangekondigd be zoek aan Zuid-Beveland brengen. Z.- Exc. arriveert om 10.21 met de ge wone trein te Krabbendijke en be geeft zich dan naar de Zanddijk om de situatie nog eens te overzien. Te Goes volgt dan een bespreking met de pres.-directeur der Ned. Spoorwe gen, ir. den Hollander en in de na middag zal de minister o.m. een trein- ritje maken door de polder Kruinin gen over het befaamde eb- en vloed lijntje. Tn verband met het weder beschik baar komen van het m.s. Ooster- Schelde kan thans door Ged. St. uit voering worden gegeven aan het tij dens de buitengewone zitting der Staten op 25 Februari jl. kenbaar ge maakte voornemen om met de leden van Provinciale Staten een vaartocht te maken naar het eiland Schouwen- Duiveland. Deze tocht zal plaats hebben met het m.s. Koningin Emma op 9 Juli a.s. Begin- en eindpunt van de tocht is het Wolfaartsdijkseveer. Zeeland droeg prachtig bij LJET Provinciaal Watersnood Comi té in Zeeland heeft thans alle door dit Comité ten behoeve van de slachtoffers van de jongste waters nood ontvangen giften en opbreng sten van collecten tot een gezamen lijk bedrag van f 182.528.45 aan het Nationaal Rampenfonds overgedra gen. Advertentie; OMYL het aidoende middel ter ver delging vanvlieg, vlo, mug, luis, enz. Deze onhygiënische, hinderlijke in secten veronaangenamen U het le ven en verstoren Uw gemoedsrust. OMYL bevat twee insectendoden- de stoffen, waardoor het snel werkt èn lang blijft nawerken. OMYL als vloeistof om te verspuiten Fles met 200 cm3 f 1,15. Ook ver- krijgbaar in grotere flessen en bussen. OMYL als poeder om te verstuiven. 50 gram f 0,65 -150 gram I 1,65 „OPPER" DE BRUYN OVERLEDEN De commandant van de verkeers- groep der rijkspolitie alhier, opper wachtmeester V. de Bruyn, is Maan dagmiddag op zijn bureau door een hartverlamming getroffen en was vrij wel onmiddellijk dood. Het H. oliesel is hem nog toegediend. Opper de Bruyn, 'n algemeen be kend en zeer gezien politie-man. be reikte de leeftijd van 49 jaar, In 1945 kwam hij uit Breda over naar de Zeeuwse hoofdstad. N.V. ORGANON-OSS Advertentie) Madat bij de betrokkenen een onder zoek ingesteld en overleg gepleegd was met de gemeente Kruiningen, besloot de raad van Krabbendijke de door de stormramp vernielde wo ningen te Oostdijk te herbouwen. Het besluit houdt in om 6 woningen te herbouwen in oostdijk, 2 woningen in Oosdijk of Krabbendijke en 3 wo ningen in Krabbendijke. 5 woningen worden niet meer herbouwd. Voor deze herbouw van Oostdijk is een uitbreidingsplan noodzakelijk. Ook voor Krabbendijke is een uitbrei dingsplan noodzakelijk, aangezien het raadsbesluit hiertoe in 1951 niet meer van kracht is, omdat 't ontwerpplan toen niet ter inzage is gelegd. De heer Vogelaar uitte enige be zwaren tegen het uitbreidingsplan om dat teveel grond onteigend zou moe ten worden. f"ISTER veroordeelde de Middel burgse rechtbank de voormajige gemeente-ontvanger van Hulst, C. V., tot een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden, met aftrek. De eis was 2 jaar met aftrek. A V. uit Grijpskerke, werd gister door de rechtbank te Middelburg veroordeeld, wegens moordaanslag op zijn vrouw, te Wolfaartsdijk gepleegd, tot 4 jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering. De eis luidde gelijk. OUDEN VAN DAGEN DE ZEE OP Dank zij een welwillend aanbod van de Flandria-directie te Antwerpen, kon aan de ouden van dagen uit de Gasthuizen alhier deze maand een boottochtje woren aangeboden langs de kust. In totaal komen 60 bejaarden hiervoor in aanmerking, maar omdat er 120 plaatsen zijn. mogen ook nog 60 leden van de bond van ouden van dagen extra mee. heinkenszand DOOR PAARD MEEGESLEURD Bij het opvangen van een paard uit een weide gelegen onder de ge meente Heinkenszand had de heer F. de K. uit Nieuwdorp het ongeluk in het vangtouw bekneld te raken. Het gevolg hiervan was dat hij door het dier werd meegesleurd. Bloedend verwond bleef hij in de weide liggen. Met een hersenschudding werd hij per brancard naar zijn woning ver voerd. Schoolreisje. Onder leiding van het onderwijzend personeel en enkele leden van de oudercommissie maakten de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare lagere school een uitstapje naar Den Haag en Scheve- ningen. Bezoeken werden gebracht aan het Binnenhof, de Ridderzaal, het pano rama Mesdag en de miniatuurstad Madurodam. Ook het paleis Noordeinde en het Vredespaleis werden bezocht. Naast een dag van ontspanning was het dus tevens een leerzame dag ge weest. Hoedekenskerke VRUCHTBARE RAADS VERGADERING Onder voorzitterschap van burge meester Mr. H. J. M. Stieger. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een tweetal mededelingen, vol gens welke aan de gemeente een to taalbedrag van ƒ46.000.zal worden uitgekeerd Besloten werd dit bedrag toe te voegen aan de reserve ad 14.000.-, waardoor in totaal ƒ60.000.- beschlkbaar komt voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemees ter en een nieuw gemeentehuis Bur gemeester en Wethouders werden ge machtigd terzake zo spoedig mogelijk olannen te doen ontwerpen. Op voor stel van de heer Boone zal onder het oog worden gezien, of het oude ge meentehuis kan worden ingericht tot gemeentelijk badhuis. Een kasgeldlening ad 50.000.— werd verlengd. Daar de verdeling van het restant subsidie aan de Kruisverenigingen over 1952 moeilijkheden opleverde wegens verschillend gevoerde admini straties. werd besloten een commissie te benoemen, belast met het taxeren van de bezittingen dezer verenigingen. In deze commissie werden benoemd de heren A. P. Kole. arts. J. C. J. Boone en A. Menheere raadsleden en M. A v. d. Have gemeente-secretaris. De geloofsbrieven der op 27 Mei 1953 gekozen raadsleden werden onder zocht en in orde bevonden, waarna besloten werd tot toelating der geko zen raadsleden. Ten aanzien van de voorgenomen verkeersomlegging Noordweg Julia- nastraat zal nog nader advies van de ANWB worden ingewonnen. Verder werd besloten tot intensiever toezicht op de bewoning der gemeente-wonin gen. waarbij van de toekomstige huur ders een waarborgsom zal worden ge vraagd van 25.ter nadere verreke ning. Na bespreking van een aantal min der belangrijke punten, werd de ver gadering gesloten. MEJ. OOSTINDIë NAM AFSCHEID Op de laatste vergadering van de Jeugdraad werd afscheid genomen van mej. Oostindië. sociaal werkster tevens secretaresse van de Jeugdraad, die wegens vertrek naar elders als zodanig had bedankt. Besloten werd weer een feestdag voor de kinderen te organiseren en de gemeenteraad te wijzen op het gebrek aan vergader ruimte en het ontbreken van kam peergelegenheid. EXCURSIE Het personeel van het Algemeen Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaande ren maakte een twee-daagse reis naar Luxemburg. Op de heenreis werd ge reden over Brussel en La Roche naar Echternach. De thuisreis werd ge maakt over Dinant. Vooral de omge ving van Echternach, het bekende „Klein Zwitserland" bracht de deel nemers in verrukking. UNE talrijke verbeteringen in de pa- rochie Boschkapelle hebben zich de laatste jaren met de regelmaat van een klok voltrokken. Al was er dus REGELMAAT, een KLOK ont brak, althans het stuk verouderd en versleten mechanisme in de toren kon op deze benaming nog nauwelijks aan spraak maken. Het is dan ook begrijpelijk, dat de wens van pastoor Vermeulen uitging naar een nieuw torenuurwerk. Het was ook werkelijk een aanfluiting voor de fraai gerestaureerde kerk om het te moeten stellen met een uur werk, dat letterlijk en figuurlijk zijn tijd ten achter was. Alleenwaar moest het geld weer vandaan komen? De pastoor klopte aan bij het ge meentebestuur van Vogelwaarde en niet zonder succes. De vroede vade ren tastten diep in de gemeentebuidel en schonken f 1000. De niet onaan zienlijke rest van de kosten (f 2000) zullen weer op de gewone manier gedekt worden: door bijdragen van de parochianen. Niet door grote giften, want daartoe is een arbeidersparochie als Boschkapelle niet in staat, maar door het wekelijkse offer, dat de in woners van Boschkapelle blijmoedig brengen voor de verfraaiing van hun kerkgebouw. Inmiddels is het nieuwe uurwerk al gearriveerd en is met de plaatsing ervan begonnen. Het uur werk is vervaardigd door de Neder landse fabriek van Torenuurwerken B. Eijsbouts C.V. te Asten. DE BEDIENING Zoals wij reeds hebben gemeld, is aan de Beatrixlaan te Goes het Medisch Centrum officieel geopend. Hierboven geven we een foto van het gebouw. LJET grote voordeel van het nieuwe 1 electrische uurwerk is gelegen in het feit, dat geen tijd moet worden verspild met het eindeloos trappen- klimmen in de toren om de klok op te winden. De bediening is n.l. zeer eenvoudig en vergt in normale om standigheden in het geheel geen tijd. In de sacristie is een moederklok op gesteld, die speciaal ontworpen is voor de regeling langs electrische weg van de motor-gedreven wijzerwer- ken. Het op tijd brengen van de moe derklok en daarmee automatisch het aangsloten motorwijze.rwerk geschiedt j eenvoudig door het vooruit, resp. ach teruit draaien van de minuutwijzer. Het uurwerk wordt gedreven door een gewicht, dat automatisch elec- trisch wordt opgewonden met een re serve-looptijd van ongeveer tien uur. Valt dus bijv. bij een onweer de stroom uit, dan staan wel de wijzers op de torenklok stil, maar de moeder- klok blijft op haar reserve doorlopen. De stroomimpulsen worden opgeza meld en bij terugkeer van de span ning automatisch in 30-voudige snel heid aan het motorwijzerwerk doorge geven. De wijzers lopen dus in een minimum van tijd hun achterstand in en de torenklok geett weer de juis te tijd aan. In normale omstandighe den geeft het werk elke minuut een stroomimpuls, zodat de torenwijzers elke minuut verspringen. Ook de nieuwe wijzerplaten, die een middel lijn hebben van 1.30 meter, zijn prach tig van uitvoering en duidelijk zal voortaan in het gehele dorp de tijd kunnen worden afgelezen. Het spreekt vanzelf, dat deze mooie verbetering door geheel Boschkapelle met vreug de wordt begroet. Naast dank aan de gemeente voor de spontane bijdrage, past hier zeker weer de grootste dank aan pastoor Vermeulen, die onver droten blijft ijveren om de parochie Boschkapelle een behoorlijk aanzien te geven. Het feit, dat de steun van de parochianen onverslapt blijft voortduren, zal voor hem aanleiding zijn om vol moed op de ingeslagen weg voort te gaan. Bij K. B. zijn benoemd: tot dijkgraaf van de Boonepolder. A. P. Woutersen, te Hoedekenskerke; tot plaatsvervangend dijkgraaf van de Boonepolder, C. Boogaard, te 's- Gravenpolder; tot lid van het bestuur van de wa terkering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, A. C. C. Tho- maes te Hoofdplaat. r\e nieuw gebouwde vismijn te Bres- kens is door burgemeester J. v. Eekhout uit Breskens in gebruik ge nomen. ofschoon de officiële opening pas 15 Augustus zal plaatsvinden. In zijn openingswoord wees de bur gemeester op de vele moeilijkheden, die vooraf zijn gegaan alvorens tot de bouw kon worden overgegaan. Daar de vismijn betrekkelijk aan de ingang van Zeeuwsch Vlaanderen staat vlak bij de Veerboot, wilde men er iets fraai's van maken. Als archi tect heeft men dan ook genomen de ontwerper van het fraaie stationsge bouw te Vlissingen, ir. S. van Rave- steyn. De hooggespannen verwachtin gen zijn volledig in vervulling gegaan. Het gebouw is geheel uit eigen mid delen gefinancierd en bevat een zes tal boxen elk met een eigen uitgang aan de rijweg. De verlichting is aan gebracht op aanwijzing van het Phi lips adviesbureau. Maandag werd dooi de burgemeester de eerste koop vis af geslagen en de eerste koper was de heer J. v. d. Berge uit Ossenisse. Met een passend woord werd deze vis over gedragen waarna de mijnmeester de zaak overnam en de verkoop als van ouds regelde. BURGERLIJKE STAND Huwelijken; C. Weeda 31 J. en W. Muller 25 j.; J. Doorns 34 J. en M. Hamelinck 18 j.; J. Platteeuw 24 j. en L. Hamelink 21 j.; H. Geensen 39 j. en A. Vermeulen 35 j. Geboren; Elisabeth d.v. F. Martens- Marcus; Heieen d.v. A. Dekker-de Rij ke; Rudolf z.v. R. de Block-Obrie; Adriana d.v. I. Verhelst-Vlaander; Do minique d.v. L. de Meijer-Debever Marinus z.v. A. Jansen-Verhelst; Wil lem z.v. C. Jansen-Hamelink; Sonja d.v. E. Hallegraeff-Hulscher; Job z.v. J Wolfert-Vasseur. Overleden: Michiel de Pooter 76 J. weduwn. van A. den Engelsman; Jan Van Aalst 91 j. weduwn. van E. de Bruijne; Bastiaan Harte 77 J. weduwn. van D. Jolijt; Judoca de Feber 88 j. wed. van N. Tazelaar. Schoolreisje De leerlingen van de hoogste klas van de Landbouw- huishoudschool „De Leeuwtjes" maakten een schoolreisje naar Den Haag en Scheveningen. Bezocht werd de tentoonstelling van melk- en melk producten „De Melkweg" en Panora ma Mesdag in Den Haag en Maduro dam en de boulevard en de haven van Scheveningen. De heenreis werd gemaakt over Antwerpen, de thuis reis over Vlissingen. Excursie. Door twee klassen van de Ambachtsschool werd een twee daagse excursie gemaakt. Bén groep bezocht een auto-reparatiebedrijf te Breda en een transformatorenfabriek in Nijmegen. Twee andere klassen maakten een reis naar Tegelen, waar de iJzer- en Metaalgieterij ,,De Glo be" werd bezichtigd. Uiteraard werd op deze reisjes het nuttige met het aangenome verenigd zodat het niet enkel excursies, maar ook ontspan ningsreisjes werden, die bij de deel nemers bijzonder in de smaak vielen. Sluiskil JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS Met, op een tiental uitzonderingen na, alle Sluiskilse gezinnen verenigd in het Wit-Gele Kruis kon de plaatse lijke afdeling ongetwijfeld terugzien op een geslaagd verenigingsjaar. Niet tegenstaande de weinige aanwezigen op de jaarvergadering mag men con cluderen dat het W.-G.K. tot volle te vredenheid werkt van de plm. 645 ge zinnen. Anderzijds is het echter jam mer dat zovelen van de aangesloten leden niet weten wat voor werk in de afdeling verzet wordt. Daarbij den ken we dan op de eerste plaats aan Zuêter Nicoleta, die dag in en dag uit voor de Sluiskilse zieken klaar staat. In 1952 heeft zij voor verpleging 1365 bezoeken afgelegd voor 38 gezinnen. 438 bezoeken aan zuigelingen in 53 gezinnen en 205 bezoeken voor t.b.c - bestrijding in 12 gezinnen. Daarbij heeft zij haar taak bij het consultatie bureau voor zuigelingen en het kleu terbureau, beide instellingen van feet Wit-Gele Kruis. Het kleuterbureau kreeg onder leiding van dokter Wech- gelaar 65 kleuters te verwerken met 102 consulten; het consultatiebureau, onder medische leiding van dokter Niehuser, had 52 inschrijvingen met 469 consulten. Op kosten van het W.- G.K. werd 1 kind voor herstel naar Heersel gezonden. Dank zij de liefda- digheidsschieting die de Brugschutters hebben georganiseerd en waarvan de opbrengst f 730 was heeft men kun nen voorkomen dat er een nadelig saldo is. In verband met de stijging van alle mogelijke kosten, o.a. ver sterkende middelen voor t.b.c.-pa- tiënten, verplegingsartikelen, sociale lasten enz. is het niet meer mogelijk om met eigen middelen het hoofd bo ven water te houden. Doordat dit jaar enkele zware uitgaven komen te vervallen is men van mening dat men tot een contributieverhoging in het huidige stadium nog niet mag over gaan. GEMEENTEBESLUITEN De laatste week zijn er in de ver schillende gemeenten beslissingen ge nomen die ten goede komen, ener zijds aan de uitbreiding van ons dorp anderzijds aan instellingen hier ge vestigd. De gemeente Terneuzen zal in de Louisapolder grond verkopen voor de Stichting voor Christelijk On derwijs. In de raadsvergadering van Westdorpe werd besloten om uit het contingent woningen, dat de gemeente was toegewezen er 4 te bestemmen voor de wijk Stroodorpe alhier. Al hoewel stroodorpe met deze toewij zing nog geheel niet uit haar moeilij ke impasse geraakt is, wordt dit door de bewoners toch allerwege toege juicht, In dezelfde raad besloot men om aan het verzoek van St. Elisa beth Stichting ter verkrijging van een subsidie van 1.per dag te voldoen, echter met dien verstande, dat dit per jaar het bedrag van ƒ4.000.— niet te boven gaat. De Raad van Sas van Gent kon deze gevraagde vergoe ding niet verstrekken en beperkte zich tot een subsidie van 0.50 per ligdag. NAAR DE TENTOONSTELLING De leerlingen van de hoogste klas sen van de diverse scholen alhier brachten een bezoek aan de tentoon stelling van Juliana tot Juliana, welke rijdende tentoonstelling in Terneuzen was gestationneerd. Zoals men weet. kwam de opbrengst ten goede aan het Juliana en Bemhard fonds. Benoemd. Aan de openbare la gere school alhier werd benoemd mej. J. Lootens alhier, die enkele weken geleden slaagde voor haar onderwij- zersaote. De benoeming gaat in per 1 September a.s. De nieuw benoemde vervangt <fe plaats van mevr. Plat- teeuw, aan wie eervol ontslag wordt gegeven. Philippine De eerste der drie te Vlissingen in aanbouw zijnde onderzeebootjagers, de „Zeeland" van de Kon. Ned. Marine loopt van stapel op de werf van De Schelde". De doopplechtigheid werd in aanwezigheid van minister ir. Staf, verricht door mevrouw H. A. S. van Houten-Hendrikse. DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP Voor de 27ste keer zijn de ouden van dagen op reis geweest en het is weer een onvergetelijke dag voor hen geworden, Onder leiding van de heer H. J. Colsen en met medewerking van zijn bestuur konden 's morgens al heel vroeg een 3-tal volle bussen vertrek ken. Dank zij de collecterende dames en de milddadigheid van Sluiskils be volking heeft men alles kunnen finan cieren. In een opgewekte stemming reden 116 oudjes naar de boot in Ter neuzen om na de tocht over de Schel de gemaakt te hebben via Zuid-Be veland naar Brabant te trekken. Rond Kruiningen heeft men de watersnood van nabij kunnen bezichtigen. Een maal Brabantse bodem bereikt ging het naar Bergen op Zoom waar de weekmarkt werd bezocht, om daarna te vertrekken naar Oosterhout. De Waranda te Oosterhout was het einddoel. In deze mooie omgeving heeft men het grootste gedeelte van de dag kunnen genieten. Aan het ge zelschap werd 's middags een koffie tafel aangeboden wat door de oudjes bijzonder op prijs werd gesteld, wat zij dan ook daadwerkelijk lieten blij ken. Bij hun terugkomst in Sluiskil waren vele dorpsbewoners naar de brug gekomen om het gezelschap te verwelkomen. Ook de R.K. Fanfare gaf acte de presence en wist een en ander een vrolijke noot te geven, be nevens het Mondaccordeon ensemble uit Axel, dat toevallig ter plaatse was. Namens de oudjes bracht de leider van het gezelschap allen hartelijk dank voor de reis die men aan hsm had aangeboden. Naast de vele mede werkers die deze dag uitzonderlijk hadden doen slagen dankte hij de bei de muziekgezelschappen voor hun waarderende nummers. Als tolk van de oudjes bracht de heer Bosschaert de heer Colsen dank voor het onvermoeide werk dat hij ook hier weer voor de 27ste maal had gepresteerd. Zij nog vermeld dat mevr. Hoebé, die bijna 95 lentes telt, de oudste deelneemster was. en dat zij zonder hulp van dames nog fris en monter de bus kwam uitgehuppeld. GOED GESLAAGD TUINFEEST Onder het motto „Steeds beter" gaf St. Cecilia haar jaarlijks tuinfeest. Ruim 2000 mensen van heinde en ver, zelfs van over de grens, vulden de weide waar talrijke vermakelijkheden ten dienste stonden van groot en klein. Maar het bijzondere van deze dag was wei, dat een uitgelezen radio- ensemble dit tuinfeest kwam opluis teren, n.l. Kees Manders, Johnny Meijer en Max van Praag en nog an deren. Kees Manders vooral had er al gauw de juiste stemming in met zijn verhaaltjes en liedjes. Max van Praag was door omstandigheden iets later gekomen, doch het hinderde niet. ook door hem werd de goede stemrrring er in gehouden. Een goed bandje zorg de er verder voor dat de jongelui een gezellige zwier konden houden. Het is heus niet te veel gezegd dat het bestuur van St. Cecilia een feest ge organiseerd heeft dat in één woord af was en het voornaamste is wel dat de kas van deze vereniging er weer een beetje vetter mee geworden is. Sas van Gent DRIE OUDEN VAN DAGEN VIELEN VAN DE BANK Auto-ongeval, dat goed afliep. Gistermiddag deed zich op de West kade een auto-ongeval voor. dat ge lukkig geen ernstige gevolgen had. Een kleine Belgische personenwa gen reed namelijk door onbekende oorzaak de groenstrook tussen de bei de rijbanen gelegen op en ramde daar bij een zitbank, waarop drie ouden van dagen hadden plaats genomen. Deze werden door de schok in het gras geworpen en raakten bekneld tussen de latten van de vernielde bank. Ze werden spoedig uit hun netelige po sitie bevrijd, waarbij bleek, dat zij geen letsel hadden opgelopen. De per sonenauto. die vlak langs een boom tot stilstand was gekomen, bekwam lichte schade. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953 AXEL. Centrum 8 uur: De Piraten- kóningin. GOES Grand: Kroningsfilm. MIDDELBURG. Electro: Star-lift. OOSTBURG. Ledel 8 uur: I'll see you in my cfreams. 2, 3. 4, 5 6 uur: Eliza beth is koningin. SAS VAN GENT. Olympia-theater 8 uur: Branding. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Gun Grazy. VLISSINGEN Luxor: Captain Scarlet. Alhambra: Boefjes van Montmartre. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg 8 uur: Komediantenrevue 1953. GOES. Grand: Kroningsfilm. MIDDELBURG. Electro: The Glass Mountain. SAS VAN GENT. Olympiatheater 5. 7. 8 en 9 uur: De kroning van koningin Elizabeth. VLISSINGEN. Alhambra: De vrouw van mr. Cray.

de Stem | 1953 | | pagina 2