Frans kapelaan werd ordestichter DE KWARTEEUW DER ONTLUIKING 124 Coureurs aan de start De voortdurende strijd tegen suner-cracks de „Een heilige!" De „Van Speyk" naar de Nederlandse Antillen Geen verdrag zonder ons" Goddet meent afdoende formule te hebben uitgedacht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1953 Morgen feest voor cle Priesters van het H. Ilart WEGENS DE KERKVERVOLGING WEEK HIJ UIT NAAR NEDERLAND Vierde deel „In Vrijheid Herboren" Het integralisme streng gevonnist Steeds nieuwe autori teiten naar Zeeland VOORLICHTING OVER EMIGRATIE In T.T.-races, vandaag te Assen DE FINALY'S NAAR FRANKRIJK SPORT IN T KORT Boekenplank 40ste RONDE VAN FRANKRIJK Tour minder zwaar dan vorige jaren EXAMENS MARKTEN F)AT een kapelaan kloosterling wordt, behoort tot de zeldzame gebeur tenissen. Maar dat hij zelf een nieuw religieus genootschap sticht mag wel iets enigs genoemd worden. Leo Dehon, kapelaan van St. Quentin (N. Frankrijk), werd kloosterling en ordestichter en morgen is het 75 jaar geleden, dat hij zijn kloostergeloften aflegde. Zijn lange le ven is helemaal besteed geweest aan grote en heilzame ondernemingen die hem in de dankbare herinnering van velen doen voortleven. Maar in de congregatie die hij gesticht heeft, is hij meer dan een mooie her innering. Zijn ideaal en zijn heilig leven wekken nog altijd ijver en be zieling bij zijn talrijke geestelijke zonen, de Priesters van het H. Hart. £)aarom zal in hun huizen, waaronder het Juvenaat te Bergen op Zoom en het Groot Seminarie te Liesbosch, de eer ste professie van hun stichter dankbaar worden herdacht. Maar ook bij anderen, die de persoon en het leven van pater Dehon leerden kennen, is be wondering en verering ge groeid. Zijn proces van Zalig verklaring is ingeleid en de Kerk staat ons toe pater Dehon als Dienaar Gods aan te roepen. Toen Leo Dehon in 1871 jongste ka pelaan werd in een parochie van der tig duizend zielen te St. Quentin, had hij in Rome juist zijn studies vol tooid. Maar hij had meer dan een gewone priesterstudie achter de rug. Omdat zijn ouders ertegen waren, dat hij priester werd. was hij eerst in de rechten gaan studeren. Nadat hij daarin het doctoraat had behaald en meerderjarig was geworden, kon hij zijn priesterideaal gaan verwerkelij ken. In Rome studeerde hij aan het Franse seminarie, werd priester ge wijd en bekroonde zijn studie met drie nieuwe doctoraten. De mensen van St. Quentin had den dus meer dan een reden om hoog op te zien tegen hun nieuwe kapelaan die ook door zijn statige verschijning en vriendelijke voorkomendheid eer bied en vertrouwen wekte. Hij had al gauw gezien wat in zijn parochie al lereerst nodig was. De talrijke arbei dersbevolking verkeerde in dezelfde ellendige toestand als overal elders. Liefdadigheid alleen kon hier geen oplossing brengen, hier stelde ook de sociale rechtvaardigheid haar eisen. Kapelaan Dehon behoort tot de eer sten die dit inzagen. Voor de arbeidersjeugd stichtte hij een patronaat; om de kutholieke ideeën te propageren, bracht hij de uitgave van een katholiek dagblad tot stand. En omdat hij ook de pa troons van hun plichten tegenover de arbeiders wilde overtuigen, richtte hij een werkgeversvereniging op. Zijn bisschop is meer dan tevreden en benoemt hem tot directeur van de sociale actie en tot erekanunnik. Maar kap. Dehon zelf is is niet vol daan. Vanaf zijn seminarietijd voel de hij zich getrokken tot het kloos terleven. Hij verlangde naar een le ven, waarin alles geordend zou zijn op een volmaakte harmonie tussen gebed en activiteit, tussen zorg voor Gods eer en zorg voor de mensen. Hij had vanaf zijn jeugd een vurige de votie tot het H. Hart en een groot verlangen om eerherstel te geven. Nu wilde hij intreden in een congregatie waarin de H. Hartdevotie op bizonde- re wijze beoefend werd. Maar wie zou het werk voortzetten, dat hij onder nomen had? Dw oplossing kwam. toen de bisschop hem een nieuwe, gewich tige taak opdroeg', de oprichting van een katholieke middelbare school. VOORSTEL AAN DE BISSCHOP I__|ij stelde nu aan de bisschop voor om zelf een congregatie te mogen beginnen, die het eerherstel aan het H. Hart tot doel zou hebben en die onder de schijn van een college ge sticht zou kunnen worden. De bis schop stemde toe. Kapelaan Dehon, die nu ook schooldirecteur werd en ordestichter, begon zich voor te be reiden op zijn kloostergeloften. Zijn professie had plaats op 28 Juni 1878. Voorlopig was hij het enige gepro feste lid van de congregatie. Maar bij zijn professie ontvingen ook twee le kenbroeders het kloosterkleed, terwijl een priester als postulant intrad. In de beginjaren van het instituut had de stichter de grootste moeilijk heden te overwinnen. Zijn zwakke ge zondheid hij kreeg herhaaldelijk bloedspuwingen de brand die een deel van het college verwoestte, in terne moeilijkheden, die bijna het voortbestaan van de congregatie voor goed onmogelijk hadden gemaakt, dat alles bewees, hoe ernstig God, de zelfopoffering, waartoe pater Dehon zich bij zijn professie bereid ver klaarde, had opgevat. Maar ondanks de moeilijkheden van het begin, nog door vele anderen gevolgd, breidde de congregatie zich uit. De kloostervervolging in Frankrijk had als gunstig resultaat, dat pater Dehon gedwongen was naar een toe vlucht in het buitenland uit te zien. Zo kwam de eerste stichting buiten Frankrijk in Sittard tot stand. Door middel van zijn congregatie heeft pater Dehon zijn idealen ver eeuwigd en zal hij ze blijven verwer kelijken. Bij hem stond niet de uit oefening van een bepaalde vorm van zielzorg voorop, maar het wekken en verbreiden van een bepaalde vorm van geestelijk leven. Hij wilde eer herstel brengen en doen brengen aan het H. Hart door zich uit liefde tot dit Hart helemaal op te offeren. Alle uiterlijke activiteit moest tot doel heb ben de vestiging van het rijk van het H. Hart d.w.z. de liefedvolle Christus moest door Zijn liefde heersen over heel het menselijk leven en heel de menselijke activiteit die hij na de stichting van zijn congregatie op nog breder plan voortzette. Zijn volgelin gen moesten zelf gegrepen zijn door Christus' liefde, dan zouden ze ook de wereld in de greep van die liefde kunnen brengen. BIJNA VEER4IG JAAR Bijna veertig jaar heeft pater Dehon zijn congregatie mogen besturen. Hij heeft nog mogen zien, hoe haar activiteit zich over de wereld heeft verbreid. Want naast opvoeding en sociaal werk zag hij ook weldra de missionering als een der activiteiten waardoor het rijk van het H. Hart het beste kon gevestigd worden. Maar tenslotte hechtte hij niet de meeste waarde aan dit werk naar buiten. Het ging hem boven alles om de innerlij ke geest, waaruit het voortkwam. Pater Dehon stierf in 1925 te Brus sel De indruk, die hij gemaakt had op'degenen, die hem kenden, wordt het beste weergegeven door kardinaal Pompile: „De indruk die ik van hem bezwaar is die van een heilige Veel gebedsverhoringen zijn al verkregen op zijn voorspraak en het is opmer kelijk, hoe vaak de sociaal zwakkeren hier de bevoorrechten zijn. Drofessor Rogier is weer tan het woord in de vierde aflevering van ,,In Vrijheid Herboren". Het eerste kwart van de twintigste eeuw komt nu aan de beurt, waarbij natuurlijk niet precies gestopt kan worden vóór 1 Januari 1925. Aan de orde komt bijvoorbeeld ook nog de stichting van de ïilburgse Hogeschool, terwijl daar entegen het optreden van Roeping en De Gemeenschap blijkbaar voor het volgende deel bewaard wordt, om de vernieuwingsbeweging der „jongeren" straks in haar geheel te kunnen be handelen. De in dit deel besproken kwart eeuw wordt die der ontluiking ge noemd. Het is de tijd van het on stuimig opdringende socialisme, dat door rebelse felheid, maar ook door voorbeelden van idealisme en onbaat zuchtigheid een deel en niet het minderwaardigste deel, constateert Rogier van de jeugd achter zich kreeg. Een rechtstreeks aandeel in de legislatieve sociale verbetering hadden ze in deze periode niet. Maar het zou geschiedenisvervalsing zijn aldus de schrijver van het Gedenkboek te ontkennen, dat hun bezieling, zelfs via Oudegeests spoorwegstaking en Troel stra's befaamde vergissing van No vember 1918, er de grote stimulans toe is geweest. ..Waren onder ons niet mannen als Passtoors, Ariëns, N. op den Berg J. F, vlekke, Henri Her mans Aalberse. Aengenent en Poels opgestaan om. optornend tegen ver zet en verdachtmaking, ónze arbeiders en hun kinderen vrij te maken, dan zou vermoedelijk ook hier zijn ge beurd wat in al te veel landen een feit is geworden: dat de blanke geest drift van het jonge socialisme een nog groter getai van onze 'kinderen van 'iTVsSm Hr. Ms. Fregat „Van Speyk" vertrekt uit de haven van Den Helder naar de West, waar de Hr. Ms. „Willem van der Zaan, die 14 Juni reeds uit Wil lemstad vertrok, zal worden afgelost. De commandant, Lt. ter Zee eerste klasse, C. E. baron van Asbeck, deel de mede, dat hij op 13 Juli a.s. te Wil lemstad hoopt aan te komen. Aan boord van de „Van Speyk" bevinden zich 140 manschappen. Nu tceer N .-Zeelandse premier TEDERE week bijna geniet Zeeland de eer van hoog bezoek en volgen de week wordt het bepaald een ge drang. Behalve minister Algera en zijn confraters, heeft ook de premier van Nieuw Zeeland, die de toepasselijke naam van Holland draagt, het plan om Zaterdag 4 Juli naar Zuid- en Noord- Beveland te komen en vermoedelijk zal minister Drees hem vergezellen op deze tocht. De Commissaris der Koningin, die eind Juni van zijn vacantie terug keert, moet het officiële program nog samenstellen. fE GOES werd een A. E. C. afde ling geïnstalleerd, waarin een aantal algemene organisaties verte genwoordigd zijn. Men k„n hierin een uitbreiding zien van het algemeen landbouw emi gratie comité (Alec) dat tot nu toe zich slechts op een beperkt terrein der emigratie bewoog. Voorzitter van deze commissie is de heer Ph. Haverhoek te Goes, ter-- wi.il het secretariaat wordt waarge nomen door de heer Ir. J. Bos. Land- D°uwhuis Grote Markt te Goes. De commissie houdt zich bezig met voorlichting en behandeling van aan vragen van emigranten en houdt aaartoe spreekuur iedere Maandag avond op het Landbouwhuis te Goes. Christus vervreemd had dan nu reeds gebeurd is...." In deze zinsnede vindt men het leidmotief voor een betoog, dat ach tereenvolgens de politieken de sociale actie onder de loupe neemt en de grote voortrekkers schetst met al hun deugden en feilen. Schaepman komt ook nog ter sprake en van Nolens wordt een zeer markant portret gete kend: ondoorgrondelijk, een kille in druk achterlatend, niet populair, zon der aansluiting bij .,het volk achter de kiezers". Maar zijn leiding van de sterkste fractie is het land ten zegen geweest, hij heeft de katholieke ka merfractie tot een hecht bloc ge maakt, waarop als vriend of vijand viel staat te maken. Ruys en Aalberse komen verder als belangrijke opko mende figuren voor het voetlicht en onder de sociale emancipatoren, door Rogier geschetst, vinden we o.a. de erote Zuiderlingen Mgr. C. C. Prinsen, Lambert Poel! J. F. Vlekke, Poels en de drie Praemonstratensers Van den Eisen, Van Beurden en Van Aken. Ook de vrouwenbeweging krijgt haar beurt de vrouwenbeweging, „die een verschot van latente krachten voor het edelst lekenapostolaat heeft be schikbaar gesteld." De culturele ver nieuwing ziei. we oprijzen in een vol gend hoofdstuk met haar ontluikende romankunst, met tijdschriften als Van Onze Tijd, met Klarenbeekse club. De Violier en Het Thijmgenoot- schap eri alle grotere en kleinere per soonlijkheden die daarin hun deel hadden. VERZET EN VERDACHT. MAKING n het laatste hoofdstuk kunnen ge lukkig weer harmonieuser accoor- den ten gehore worden gebracnt. De geschiedschrijver mag er velerlei heil zaam initiatief boekstaven. Het werk van Pater de Groot, Van Noort Vla ming Beysens treeat naar voren. De accie van Petrus Canisius vinden we geschetst. De veelzijdig begaafde Ge- laid Brom, de zo moeilijk te portret- Uien van Ginneken met zijn weten schappelijk werk en zijn stientingen Pastoor Beukering. J. A. S. van Schaik en Diepenbrock. P. C. de Brouwer, van Gils en Moller, zij en nog meer anderen staan hier gete kend in hun grote emancipatorenwerk dat zo veel vrucht droeg en katholiek Nederland verder uitleidde uit het diensthuis. Tenslotte wordt in strikte neutraliteit gewaagd van de strijd om de vestingsplaats der katholieke uni versiteit, Alleen krijgt Den Bosch een veeg uit de pan: Nog altijd was in de hoofdstad Den Bosch ondanks het bisschoppelijk purper een en ander over van de taaie traditie der liberali serende bourgeoisie. Het gemeentebe stuur had zich de Leergangen door Tilburg laten ontnemen en liet liet zich de universiteit door Nijmegen doen: het heeft tenminste geen facili teiten aan haar willen toekennen, die Nijmegens aanbiedingen konden over treffen.... Het is natuurlijk ondoenlijk In een kort bestek als dit de rijke veelzij digheid ook van dit vierde deel van „In Vrijheid Herboren" weer te ge ven. Enig denkbeeld moge men erdoor verkregen hebben. Overbodig eigen lijk te vermelden, dat het weer is ge schreven in fraaie gespierde stijl en met volstrekte openhartigheid welke de piëteit niet uitsluit. Men kan wel verwachten, dat het hoofdstuk over het integralisme polemiek zal oproe pen. Want de geestesgesteldheid, wel ke het in het leven riep en in het le ven hield tot aan de veroordeling door Benedictus XV, is taai en ziet men nog wel eens hier of daar opdui ken. Het is ook mogelijk, dat er aan de feiten hier en daar nog iets te verschikken of te retoucheren valt. Aan het vonnis als zodanig zal echter wel niets veranderd kunnen worden. rhan echter moeten in het vijfde hoofdstuk andere toetsen worden aangeslagen. Het verzet en de ver dachtmaking, die in de voorgaande hoofdstukken reeds enige malen ter sprake kwamfii. vinden dan uitvoe. rige beschrijving. Het is de droevige tijd van de integralistenstrijd, waar in M. A, Thompson de eerste trompet blies. Die tijd van troebelen wordt hier opengelegd in heel zijn samen hang. zijn methodes, zijn intriges, zijn verbitterende en beschamende ver schijnselen. Rogier heeft hier gebruik kunnen maken van allerlei onbeken de archiefstukken en zijn pen wordt gloeiend van verontwaardiging en veroordeling, als hij dit alles moet kronieken. Hij gaat ook niet voorbij aan de moeilijke vraag, waarom Mgr. Callier het razen van Thompson scheen te dekken en in ieder geval lane onwillig bleef hem tot zwijgen te verplichten. De geschiedschrijver acht dit een onmiskenbare fout in een overigens grote figuur, waarvan hij een boeiende karakteristiek geeft. Van Thompson moet hij vaststellen, dat er geen enkel gebaar van verzoe ning of eerherstel kon worden opge tekend. Thompson stierf naar een tot inkeer gekomen oud-medestander van hem verzekerde, in het ongeschokt geloof, dat hij alleen in de strijd om het integralisme het recht en het ge lijk aan zijn zijde gehad had. Wie in zulk een consequentie een eer ziet aldus besluit Rogier dit hoofdstuk zal deze hem geredelijk geven. Voor ieder ander bevestigt zij tenminste zijn goede trouw. VRIJDAG IS DE rekening opgemaakt voor de T.T.-races te Assen. Van de 195 inschrijvers zullen er vandaag 124 aan de start komen. De resterende 71 zijn, hetzij niet verschenen, hetzij door motorpech of andere kleine ongeluk ken uitgeschakeld, óf hebben de ge stelde limiettijden niet kunnen halen. Een verrassing mag wel genoemd wor den, dat de fabrieks-DKW's van de Duitser Hobl en onze landgenoot Piet Knijnenburg in de 350 cc-klasse de limiet niet bereikten. In de 125 cc-klasse zullen 29 rijders starten, van wie 16 Nederlanders. De Duitser Haas is in de training in deze klasse vèruit de snelste geweest met 7 minuten 40 seconden. Op hem volgt Mendogni met Morini met 7 minuten 47 seconden, die dicht op de hielen ge zeten wordt door de drie M.V.'s van Ubbiali, Copeta en Sandford. De snel ste Nederlander was de Greet op NSU die met een tijd van 8 minuten 31 se conden na de training de achtste plaats inneemt. In de 250 cc-klasse komen slechts 17 renners uit, onder wie de Neder landers Postma (Guzzi)Knijnenburg (DKW1, Kremer (Excelsior) en Plet eveneens op Excelsior. De buitenge woon snelle ronde van Reg Armstrong van 6 minuten 34 seconden heeft de Ier ver vóór concurrent Lorenzetti op Guzzi, gebracht. De Italiaan liet 6 mi nuten 45 seconden voor zich afdruk ken. Sieb Postma op de elfde plaats is met 7 minuten 50 seconden de eerste Nederlander. LO SIMONS SNELSTE NEDERLANDER Indonesië over N. Guinea: HE WAARNEMEND Hoge Commissa ris van Indonesië, mr. Susanto Tirtoprodpjo, heeft namens de Indo nesische regering aan minister Beyen een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat iedere poging om zonder voorafgaand overleg met Indonesië tot een accoord te komen met Australië over West-Nieuw-Guinea als een on vriendelijke daad zal worden be schouwd, omdat de status van Nieuw- Guinea nog steeds een betwist punt vormt. Minister Beyen heeft daarbij aan de wnd. Hoge Commissaris medegedeeld dat Nederland niet overweegt een verdrag met Australië te sluiten met betrekking tot Westelijk Nieuw Guinea. DOBERT EN GERALD FIN AL Y, de door toedoen van hun pleegmoe der Rooms-KatholLek gedoopte Joodse wezen, die sedert enige tijd spoorloos verdwenen zijn geweest, zijn Vrijdag, in de Spaanse stad San Sebastian toe vertrouwd aan mej. Germaine Ribie- re, afgezante van Kardiaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon. Met mej. Ri- biere zijn zij naar Frankrijk vertrok ken. De twee broers zijn toegewezen aan de zorg van hun Joodse familie. Op een verzoek van de pleegmoeder, rae- juffr. Brun, om haar de kinderen te laten, is nog enkele dagen geleden af wijzend beschikt. conden. In deze race zullen ook vier Nederlanders starten: Henk Steman op Matchless, Priem Rozenberg eveneens op Machless, Piet Bakker op de Nor ton van dr Fokke Bosch en Lo Simons op Matchless. Steman is het best ge klasseerd met 6 minuten 41 seinden op de achttiende plaats. In de eerste klasse B heren van de zomercompetitie KNZB heeft Zian te Den Haag met 2-1 verloren van 't IJ (Amsterdam). Te Amersfoort won AZ en PC in de eerste klasse A heren met 7-3 van Ne- reus (Zaandijk). De Hongaar Tumpek heeft Donder dagavond opnieuw het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag verbeterd. Op 31 Mei van dit jaar vestigde hij met een tijd van 1 minuut 4.3 seconde een nieuw wereldrecord op dit num mer door meer dan één seconde on der de vastgestelde limiettijd te blij ven. Thans liet hij een tijd van 1 mi nuut 3.4 seconde voor zich afdrukken waarmede hij het op zijn naam staan de record met 0.9 sec. verbeterde. BIJ DE 350-cc'ers gaan 39 rijders van start. De Nederlandse kleuren wor den hier verdedigd door Lo Simons op AJS, Elbersen op AJS. Poel op Ve- locette en Iesberts op AJS. Na de trai ning staan hier de Guzzi's van Loren zetti (6 minuten 30 seconden) en An derson (6 minuten 31 seconden) bo venaan, gevolgd door de AJS van Co leman (6 minuten 36 seconden); dan komen Ray Amm (6 minuten 38 secon den), Ken Kavanagh (6 minuten 39 seconden) en Jack Brett (6 minuten 40 seconden), de voornaamste troeven van .Norton. Maar insiders zijn van oordeel, dat de Nortons nog lang niet alles hebben laten zien. De snelste Ne derlander is Lo Simons, die met 7 minuten 14 seconden de negentiende plaats inneemt. OOK HIER 39 DEELNEMERS IN DE 500-cc-klasse tenslotte met 39 deelnemers zullen bij de start al leen Gilera's op de eerste rij staan, n.l Duke (6 minuten 6 seconden), Mi- lani (6 minuten 9 seconden), Colnago (6 minuten 11 seconden) cn Masetti (6 minuten 13 seconden) Dan komt Ray Amm op Norton, met 6 minuten 14 seconden, gevolgd door de Guzzi van Lorenzetti met 6 minuten 14 se ONDERDRUKKING EN VERZET. In de 43-ste aflevering wordt o.a. geschreven over „De Voorlichting" door H. J. van den Broek (De Rotter dammer) over Engelandvaarders door Mr. Burger, over Londens Geheime Diensten door Mr. Fock en de ver houding Londen-Indië door Mr. Blom. Tenslotte begint Mr. van Angeren met een beschouwing over de schepping van Het Militair Gezag, waarin hij laat uitkomen, hoe er van de aanvang af in bezet gebied ernstig bezwaar tegen bestond. We zien het vervolg van dit verhaal met belangstelling tegemoet. (Uitgave J. M. Meulen- hoff, Amsterdam, en Van Loghum Slaterius, Arnhem). Sportweekend te Middelburg De adviescommissie voor sportaan- gelegenheden organiseert een sport weekend. Voor heden, Zaterdag 27 Juni is het volgende programma vastgesteld: Om 2 uur wordt met enkele muziekcorp sen van het Molenwater vertrokken met alle deelnemende verenigingen. Er wordt een mars door de stad ge maakt, waarna naar het sportterrein aan de Nadorst worat gemarcheerd. Om 3 uur vindt een handbalwedstrijd plaats tussen EMM en Olympus, uit Vlissingen. Om 4 uur is er een korf balwedstrijd tussen Swift en Deetos uit Dordrecht. Om 5 uur volgt een hockeywedstrijd en om 7 uur een voet balwedstrijd. 's Avonds is er een feestavond in het Schuttershof. Er zullen gymnas tiek- en tafeltennisdemonstraties plaats vinden. De keurturnploeg van de Ze bra zal eveneens optreden. 's Zondags wordt er om 12 uur ge tennist, om 1 uur gevolleybald, terwijl om 2 uur atletiekwedstrijden begin nen. In de pauze spelen de dames-elf tallen van EMM en Olympus 'n hand balwedstrijd. Twee Franse voetballers verongelukt Een gecompliceerd auto-ongeval in de omgeving van Reims heeft aan zes personen het leven gekost. Tot de slachtoffers behoren de linksbuiten van de kampioen van Frankrijk Sta de Reims, Meano, en de doelman van de tweede divisie-club Troyes, Abe noza. PARIJS, EIND JUNI (van onze speciale verslaggevers) 1~IE RONDE VAN FRANKRIJK is ditmaal, èn wat de duur èn wat de totale afstand betreft, korter dan in voorgaande jaren. En ze telt lang niet zoveel lastige cols. Vergeleken bij 1952 zijn zestien min of meer vervaarlijke klimpartijen vervallen, waartegenover staat dat de Vars, de Izoard en de Lautaret weer in het route-schema zijn opgeno men. De Tour is dus minder zwaar geworden, wat nog niet betekent, dat de strijd om de zege een minder fel karakter zal krijgen, eerder geldt het tegendeel. Maar het schema ziet er ontegenzeggelijk minder geducht uit. Sommigen hebben destijds, met een knipoogje, onmiddellijk ver klaard dat deze Tour op maat gesneden was voor een Louison Bobet, mits in goede vorm. En er is ook gesproken over een ant-Coppi Tour, van een wedstrijdformule die aan de overmacht van de klimmers par excellence, van de „adelaars" van Alpen en Pyreneeën, een eind moest maken. Hoe heeft in zijn tijd Henri Desgran- ge, de Vader van de Tour, niet ge vochten tegen de „dode" etappes, te gen de langdurige adempauzen waar in van strijd geen sprake was! Zo werd de Tour-formule telkens weer gewijzigd, al zochten noch Desgrange, noch Goddet naar een voor alle tijden geldende ideale formule. De formule zal elk jaar min of meer ingrijpend veranderd moeten worden, al naar gelang de varierende omstan digheden dit noodzakelijk maken. En het enige wat Goddet hopen kan is, dat de voor een bepaald jaar gekozen foimule ideaal zal benaderen. TEGEN DE SUPER-CRACKS. ENE FORMULE van de TourHier raken we het punt ana, dat de or ganisatoren van de Ronde altijd de meeste zorgen heeft gebaard, en im mer baren zal. Er is immers, behalve de strijd tussen de renners onderling, ook altijd nog een worsteling tussen de organisatoren, die een kleurige, heftige, bewogen course van start tot finish verlangen, en de renners en bloc die. hoe gebrand ook op successen, toch altijd geneigd zijn orr. het succes langs de weg van de minste weer stand te verkrijgen, afgezien nog van de bijkans onvermijdelijke combines. C"EN anti-Coppi Tour in 1953 Men mag, ook nu Coppi (waar schijnlijk niet meedoet, de term ge bruiken, maar met zeker voorbehoud. De zaak staat namelijk vooral niet zó, dat het chauvinistische overwegingen zijn, waardoor Goddet zich heeft laten leiden. De Tour is ongetwijfeld een wedstrijd waarmee grote nationale be langen, sportief en zakelijk, nauw zijn verweven Maar ze is tevens een om zo te zeggen supra-nationaal gebeuren geworden, waarin het verlangen naar de Franse zege niet de boventoon voert bij de organisatoren. Wat zij eisen en nodig hebben is een span nende, levendige en sportieve strijd, die het publiek in Frankrijk en daar buiten voortdurend geboeid houdt. Dit doel kan niet worden bereikt, wanneer het overwicht van een ren ner van extra-klasse zó groot is, dat de uitslag van de course naar mense lijke berekening al van tevoren vast staat. En in een dergelijk geval moet de wedstrijdformule er aan te pas ko men om de kansen wat meer gelijk te maken, om de kloof tussen de enkele super-cracks en de grote massa van de andere renners zoveel mogelijk te vernauwen. „MIDDENSTANDERS" MOETEN MEER AAN BOD KOMEN JJij heeft, in het begin van het jaar, duidelijk en onomwonden uiteen- Maar de renners in de Tour hebben meestal weinig tijd om de schoonheid van dit land te bewonderen en te ondergaan. Niet voor niets kregen zij de naam „dwangarbeiders van de weg". Niettemin een fraai stukje natuurschoon waarin „de Karavaan" hier voortijlt. gezet, wat hem voor ogen stond. Het ging er om de macht van de superieu re enkeling (enj te beknotten. De conclusie lag voor de hand: het par. cours moest gemakkelijker worden én minder bergétappes tellen, waarin de super-cracks een al te grote voor sprong op de anderen zouden verwer ven. Hiermede is verklaard, waarom de Tour dit jaar zoveel minder cols telt dan in 1952. Waarom de bergétappes aanmerkelijk korter zijn geworden. Waarom slechts één tijdrit inplaats van twee in het rooster is opgenomen. En waarom de tijdsvergoedingen in de bergen - die Coppi in 1952 vier minuten opleverden! - zijn vervallen, alhoewel het bergklassement gehand haafd blijft. INVLOEDRIJK Pe formule voor de Tour stelt de or ganisatoren dus in staat een gro te invloed uit te oefenen op het ka rakter en het, verloop van de strijd. Ditmaal heeft Goddet de voorkeur gegeven aan een zo veel mogelijke ni vellering van de kansen, in de hoop dat niet hetzelfde zal gebeuren als in de laatste Giro. toen de grote heren Coppi en Koblet de course vrijwel doorlopend stil legden om de strijd om de hegemonie alleen in de Dolo mieten-etappes samen uit te vechten. STREPEN DOOR DE REKENING Qverigens mag men de invloed van de formule niet overschatten. En men kan zich voorstellen hoe het Goddet te moede is geweest, toen hij dezer dagen vernam, dat Coppi, wiens overmacht hij in de eerste plaats had willen breken, besloten had dit jaar niet te starten'. Maar al is de Tour dan ook minder zwaar en al doet Coppi wellicht niet mee, wat ieder spijten zou tenzij er te elfder ure toch nog een com promis bereikt wordt de strijd om de ereplaatsen behoeft er niet min der boeiend om te worden. Het is zeer goed mogelijk, dat de verschil len aan de kop van het algemeen klassement geringer zullen blijven en de einduitslag langer onzeker. AKTE L. O. Aan de E.K, Kweekschool 't Withof te Etten slaagde mej. J. v. d. Waeter te Groede voor de akte L. O. E.H.B.O. Voor het te Sluis afgenomen EHBO- examen. door de doctoren H. de Jong uit Oostburg en P. A. Staal uit Sluis slaagden de volgende personen: Dames: D Rookus en J Verheule. De heren: G Coppens, D v d Zee, H Lokerse, J Clijncke. J van Kaam. J Fran, eke. E Schram, J Cortvriendt, J Keijmel en G Cocquyt, Geen enkele candidaat be hoefde te worden afgewezen. POLITIE-DIPLOMA Bij het te Amersfoort gehouden examea behaalden de wachtmeesters J L J Jan sen te Philippine het politie-diploma met lof. ONDERWIJZERES Bij het examen voor onderwijzeres, in Breda gehouden, is geslaagd mej Marie José Lockefeer uit Nieuw-Namen. RIJKSKWEEKSCHOOL MIDDELBURG Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor het onderwijzersexamen P Beun te Aardenburg. J Jansen te Kloos- terzande. L Koekman te Goes, C van Loe„ nen te Vlissingen, M v d Maas te Zierik- zee en E Weug te Vlissingen. ROTTERDAMS TOONKUNST CONSERVATORIUM Aan het eindexamen van het Rotter dams Toonkunst Conservatorium werden o.m. de volgende einddiploma's behaald: Koordirectie C TI de heren H W ten Hacken, Den Bosch en J F Ivens, .Hulst. GOES, 26 Juni 1953. Vatveiling: Madame Moutot 90,30; afw. 70; Jucunda 94.40; afw. 70,10. Fruitveiling: Rode bessen 3267; Aard beien 4594; Frambozen 5533; Early Ri vers 6880; Hollanders 72—93; Meikersen 37—52. Groenten: Komkommers 1120; Bloem kool 818; Aardappelen 623; Doperwten 23—39; Waspeen 2325; Kroten 511; Spi nazie 1016; Savoye kool 713; Spitskool 7—8; Tuinbonen 20—25; Postelein 28—29; Rabarber 511; Peulen 90; Wortelen 14 —21; Uien 15—16; Stamsnijbonen 65; Sja lotten 10; Selderij 6—11; Dubb. princes- sebonen 160180; Spinazie 10—16; Toma ten 7493; Kropsla 2,504. KAPELLE. 26 Juni 1953. Industrieveiling: Aardbeien: Madame Moutot 27 ton 94,50—97,70; afw. 73,50; Jucunda 12 ton 99,1099,50; afw. 77,30 per 100 kg. Gewone veiling: Aardbeien: Madame Moutot 5881; Madame Lefèbre 4548; Climax 70—116; Bowa 60—92; Soldwetoel 63—72; Kersen: Early Rivers 4085; Hollanders 5996; Meikersen 3955; Vroege van Wer. der 59—80; Markiezen 7195; Suikerker sen 40; Elton 41. Rode bessen: Prolific 3263; Jonkheer van Tets 3467; FrambozenMalling Promise 55—92; Pruissen 5864, alles per kg. Kasperziken 720 per stuk. Groenten: Aardappelen grote 1723; dr. 1214; kr. 711; Doperwten 3145; Ra barber 514; Dubb. Prmcessen 121135; Savoye kool 1113; Uien 16; Sjalotten. 11; Snijbonen 70 alles per kg.; Kropsla 2.55; Bloemkool 823; alles per stuk; Bospeen 23; Kroten 48; Selderij 1.5—6.5; Peterselie 4; alles per bos. LEEUWARDEN. 26 Juni 1953. Aanvoer: 90 stieren van, 2,54 fot 2.79 per kg. slachtgewicht; 75 vette koeien, le kw. van 2,65 tot 2,93; 2e kw. van 2,59 tot 2,64; 3e kw. van 2,30 tot 2.58; 715 melk en kalf koeien van 6001075; 30 pinken van 250—515; 82 graskalveren geen note ring; 474 nuchtere kalveren vam 2557; 22 vette weideschapen van 60105; 692 lammeren van 30—57: 333 vette varkens notering oude van 1,551,62, vette biggen van 1,501,80 en zouters van 1,731,77; 275 biggen en lopers, biggen van 2045 en lopers van 4680 47 bokken en gei ten, geen notering; 75 paarden van 450— 950; in totaal 3110 stuks. Overzicht: Stieren aanvoer klein, stem. ming vlot, prijshoudend; melk- en kali koeien, aanvoer als vorige week, vrij goe. de stemming, prijshoudend; Pinken aan voer klein, stemming enige vraag, prij zen niet lager; graskalveren geen note ring; nuchtere kalveren aanvoer klein, iets meer vraag en prijshoudend; zware kalveren gaan boven de notering; varkens aanvoer klein, stemming lui, oude var kens en vette biggen gelijk in prijs, zou ters iets hoger; biggen en lopers, aanvoer klein, stemming traag, prijzen als vorig® week; schapen aanvoer groter, stemming vrij goed, prijzen prijshoudend; lamme ren aanvoer groter, stemming vrij goed, prijshoudend; paarden aanvoer vrij goed, stemming zeer kalm, prijzen niet hoger.' WAALWIJK, 25 Juni 1953. Er is enige verslapping in de handel ingetreden als gevolg van onvoldoende orders in de schoenenindustrie. De ver koop van zomerschoenen is beneden de verwachtingen gebleven. Mooi zomerweer zou de verkoop stimuleren. Het is voor de industrie van groot belang, dat de schoen winkeliers hun niet* onbelangrijke voor raden kunnen ruimen. Ook de betalingen zijn langzaam en typeren de minder vlot te gang van zaken van de laatste tijd. De hoop is nu gevestigd op de a.s jaar beurs. De lederprijzen blijven over het geheel standhouden. Zoolleercoupons ondervin den veel concurrentie van de ledersurro gaten. Halzen en liezen zijn weinig voor radig en hiervoor wordt een vlotte ver koop gemeld, eveneens zijn lichte cou pons voor de schoenfabrieken gevraagd. Voor inlandse huiden is de markt stand houdend tot vast. De Nederlandse looie rij koopt mondjesmaat. WATERSTANDEN Mannheim 450, +0.33; Trier 174, 0.04; Koblenz 291, 0.20; Keulen 260 +0.09; Ruhrort 468, -0.06; Lobith 1065, —0.06; Nijmegen 848, —0.03; Arnhem 847, 0.01; Eefde 363, 0.02; Deventer 265, 0.01; Namen la Plante 156. 0.32; Borgharen 4086. —0.34; Belfeld 186, +0.26; Grave 495, -rO.12.

de Stem | 1953 | | pagina 7