Hij smeet de kate chismus op tafel Zondag: Sint Vincent! Zo ziet Zuicldorpe er van boven uit Pastoor Sommenherder van 12 parochies tussen distels, communisten en armoede D Burgemeester lift [pikken Bruinet ftuivenkroniek DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUNI 1953 „Wij zijn geen Russische communisten; die artikelen nemen wij niet aan...." LA, Twee auto's Dit is het kerkje „Notre Dame de Sarrabone" te Boule d'Amont. Het kerkje dateert uit de elfde eeuw. Ge deeltelijk ligt het in puin. Met hoeveel liefde en zorg de vrome vroeg-middeleeuwers hun kleine be dehuizen uit natuursteen bouwden, blijkt wel uit het hierboven afgebeel de detail van het kerkje. Keurig-ge- metselde boogjes rusten op stellen van twee zuiltjes, voorzien van voor treffelijk gebeeldhouwde kapiteeltjes. Maar verre nakomelingen van deze bouwers verloren hun godsdienstzin; zij vervielen tot een volkomen onver schilligheid ten opzichte van de gods dienst en menen hun heil te moeten zoeken in het communisme. E reis naar het onvruchtbare l'Aspre is ondernomen. Wij heb ben een dorre bergstreek aangetroffen tegen de Pyreneeën in Frankrijks Zuidoost-hoek. Pastoor Sommen uit Breda raast hier met een bestel wagentje door de haarspeldbochten om zijn twaalf parochies en zestien kerkjes te kunnen bedienen. Nu gaan wij eens kennis maken met de bevolking. Hoe leven die mensen daar, hoe zijn hun opvattingen op geestelijk, zedelijk en politiek gebied? katten en kippen, alles loopt hier WAN LA TRINITé, het middelpunt van deze streek, dalen we af van 700 meter naar het 200 meter lager gelegen Boule d'Amont. Schilderachtig ziet men dit gehuchtje tot drie keer toe over de rand van de weg heen liggen in de diepte, terwijl men even- zovele malen nog een hele omweg moet maken om het tc bereiken. Een oud klein kerkje uit natuursteen van die streek opgetrokken, zoals ook de huizen, liggend in het dal, omringd door de hergen. Smalle straatjes stij gend en dalend, niet breder soms dan 1*4 meter, slecht bestraat met ruwe steenblokken We gaan een van de huisjes binnen. Opgewekt en goedig onderhoudt de pastoor zich met deze vriendelijke, eenvoudige mensen, 't Is een hartelijk gesprek met de mannen èn met de vrouwen èn de kinderen. De mensen hébben het met hun Hollandse pas toor, die zoveel voor hen doet. Ze hebben sympathie voor deze kleine, magere, harde werker, die alles wil zijn voor hen. en die hun leven en armoede wil delen; die dag en .nacht bij hen wil blijven, die hen helpt in ziekte en nood. VY/ANNEER we binnenshuis eens 1 even rondkijken, dan zien we geen gordijnen voor de ramen, die zijn hier onbekend. Een planken vloer geen vloerbedekking, geen behang., vuil en goor zien de wanden er uit. Stoelen zonder armleuningen. De vlie gen worden geweerd door de ramen met blinden te sluiten. Aanstonds wor den ze geopend. We moeten plaats nemen. Wat wilt ge wijn of water of koffie? We nemen wat landwijn met water, dat is fris en koel. Honden, rond, binnen en buitenshuis. BINNEN 50 JAREN. CEN JAAR of vijftig geleden bezaten al deze kleine parochiekerkjes een eigen pastoor. De priesters hadden toen nog een salaris van de staat en zo kon een priester, al was de paro chie nog zo klein, in zijn levensonder houd voorzien. Toen echter in 1905-'07 de wetten werden gewijzigd en de priesters hun salaris kwijtraakten, was het ondoenlijk voor deze kleine paro chies haar priester zelf te onderhou den. Als er een dood ging kwam er geen meer voor in de plaats. Daar komt nog bij: de priesternood in Frankrijk, die vooral sinds de eerste wereldoorlog groot is geworden. In het bisdom Perpignan was het aantal priesters in een halve eeuw terugge lopen van 300 tot 160, van wie thans een vierde boven de 70 jaar is. In 1949 werd er één toekomstige zielver zorger priester gewijd en afgaande op het aantal seminaristen, zal het in de nabije toekomst zeker niet beter wor den. Voor de bergen is dat het ergste; wanneer een dorp in l'Aspre zijn her der verloor, werd hij niet meer ver vangen. Dan luidden voor het laatst de klokken, de Godslamp werd ge doofd en de deur van de kerk geslo ten. Dan zag men alleen nog een priester uit een naburig dorp bij hu welijk of begrafenis. Doch langzaam gebeurde het meer en meer uit onver schilligheid of helaas ook door het slecht voorbeeld van een naburig priester, dat men het achterwege liet een naburig priester te roepen en dan deed men huwelijk en begrafenis maar zonder hem. Een zwijgzaam, duister bergvolk is 't, Catalanen, 'n kruising van Span jaarden en Fransen. Kleine wijnboe ren, zwoegers op 'n smal stuk grond in de valleien, waar men groenten verbouwt; schaapherders met hun schrale kudden; kleine taaie boeren, hun schaduw zwart op de harde ge barsten grond naast die van hun.ma gere muilezel. En zo geraakte l'Aspre geheel zon der priesters. De laatste in Boule d'Amont is in 1946 gestorven. Dan zag men in l'Aspre nog slechts een paar keer per jaar een priester; tijdens de bedevaart op Drievuldigheids-Zondag naar La Trinité, tijdens de jaarlijkse plechtigheden in het eenzame kloos terkerkje van de Notre Dame de Ser- rabone of een enkele keer nog met'n begrafenis. Priesters, die zich daarna haasten om weer beneden te komen. Naar de vlakte. In 1948 waren cr nog acht mensen, die hun Pasen hielden. Acht van de twee duizend. DE DORPSWIJZE. QEEN PRIESTERS van het bisdom Perpignan zelf konden gevonden worden, om de zielzorg over geheel l'Aspre op zich te nemen. Dat was te zwaar. De bevolking in l'Aspre voelde dit alsof de Kerk zelf hen in de steek liet. Geen H. Mis meer. geen preek, geen godsdienstonderricht voor de jeugd..,, zo werden ze geheel onver schillig voor de Kerk en een gemak kelijke prooi voor de communisten. Ja, natuurlijk, deze wisten dat hun tijd hier gekomen was en dat het voor hen gemakkelijk werk was. Hoe had eens een H. Pastoor van Ars ook weer gezegd: „Laat 'n dorp tien jaar zonder priester en de mensen zullen er leven als dieren". Het communis me vond hier gretig zijn prooi. Een onontwikkelde kerel, die enkele jaren in Partfs vertoefde, is hier nu hij die mensen de man „die alles weet" en die de lakens uitdeelt. Hij is de voorzitter van de Communistische Partij van l'Aspre. Bij de laatste ver kiezingen stemde 90% communistisch, dat is het hoogste percentage in Frankrijk, buiten Marseille en enkele randwijken van Pi-ijs. De bevolking heeft het verleerd om naar de kerk te komen en de H. Mis bij te wonen en de Sacramenten te ontvangen. Ze zijn onverschillig ge worden en hun kennis omtrent de godsdienstleer is bijna nul. Er wordt niet meer gebeden. Het getal doden overtreft het getal geboorten. l'Aspre: zijn bevolking is dor, onvruchtbaar geworden in geestelijk en moreel op zicht. La Trineté. het middelpunt van l'Aspre, is zelf geen parochie of ge meente. Zou je het een gehucht kun nen noemen: een kerkje, een pastorie, een gemeentehuis en het huis van een wegwerker met een garage? Vooruit dan, maar gemeentelijk behoort het onder Prunet en Belpuig. UITERLIJKHEDEN. H. Apostel Petrus, doch waar sinds de twaalfde eeuw de H. Drieëenheid bizonder vereerd wordt en waarheen jaarlijks verschillende bedevaarten gehouden worden, vooral op het feest van de H. Drievuldigheid. De bevolking is toch wel gehecht aan zijn kerkjes, doch dit soort van godsdienstigheid is slechts uiterlijk. Zo mag de pastoor eigenlijk niets op ruimen wat er aan oude en verou derde beelden, zonder enige kunst- of historische waarde, aanwezig is, zon der de bevolking daardoor te stoten. Daaruit blijkt hoe ongezond dit over geschoten stuk geestelijk leven is: beelden, kaarsen en reliquiën dat is alles, maar Mis en Sacramenten tellen niet mee. De meesten laten toch hun kinderen nog wel dopen. Twee-derde laat hen de eerste Communie doen en twee derde laat zich nog wel kerkelijk be graven. Maar dat is dan bij de mees ten ook alles. In de week is er nie mand aanwezig bij de H. Mis. 's Zon dags gewoonlijk slechts twee of drie vrouwen. Voor en na het eten wordt er niet gebeden, dat kent men een voudig niet meer. De Rozenkrans heeft men wel, maar het rozenhoedje bidden is weer onbr.kc.rd. Men zou zeggen: hier in de Pyrcneen, dezelfde bergen waar Maria verscheen aan de H. Bcrnadette Soubirous, zij het dan 300 k.m. naar het Westen, in Lourdes. hier moet men O. L. Vrouw van Lourdes toch wel goed kennen en overal een beeltenis van Haar in huis hebben. En inderdaad men kent O. L. Vrouw van Lourdes, maar als men vraagt: Wie is Zij? Wie is de Moeder van Jezus, dan weet men het in cte meeste gevallen niet. En zo groeien de kinderen dan ook op: zonder gebed, zonder godsdienstig leven, zo goed als onbekend met de leer van Christus. Slechts om de drie jaar kan de pastoor gedurende één jaar katechismusles geven in vier van de twaalf paro chies. DEZE KATECHISMUS.... r^E BEVOLKING, zo schreven we al, is voor 90% communistisch, dat wil niet zeggen dat ze volbloed com munist zijn. Wel nee. De pastoor was eens aan tafel bij een familie ter ge legenheid van een begrafenis. De man nen zitten dan apart .aan tafel. Hij zat temidden van een twintigtal com munisten. Mijnheer pastoor", zo zeiden zij, mogen wij U nu eens iets openlijk vragen „Dat moogt ge altijd", zo zei de pastoor, ..als ge mij dan maar de vrij heid geeft om te antwoorden." „Accoord! Pastoor, U werkt nu zo hard en wij waarderen dat, maar U hebt toch ook wel gehoord van die en die priester, daar en daar, en wat er in dat en dat klooster gebeurd is. Waarom maakt U zich dan zo druk om ons?...." „Hoor eens hier", zei de pastoor, „jullie halen bepaalde personen naar voren, maar daar werk ik niet voor. 't Gaat er bij mij helemaal niet om, om die personen of die toestanden te verdedigen ik verdedig de leer Gij valt bepaalde personen aan, maar de leer aanvallen die ik verdedig, dat dóet ge niet. Dat kunt ge immers niet dat weet ge zelf ook wel. Hier is de katechismus', en meteen wierp de pas toor er een op tafel, „wie van jul lie wil daar iets op zeggen? Deze Katechismus predikt de liefde onder alle mensen, onder allen. Maar dat juist kun je van jullie leer niet zeg gen. Let maar eens op artikel zoveel en zoveel van het communisme van Rusland en wat daar gebeurt, is dat liefde voor de mensen?" „Ja maar," zeiden zc, „wij zijn geen Russische communisten, die artikelen nemen wij niet aan. Wij zijn Franse communisten!" „Bewijs me dan eens, dat jullie de liefde leren voor allen zonder onder scheid Ze konden er geen antwoord op geven. Ze waren overrompeld door die kleine, magere, Hollandse Abbé. Och neen, overtuigde communisten zijn het niet. Het zijn communisten, zo zegt de pastoor vaak, a la Don Ca- millo, zoals beschreven in dat boek: veel lawaai maar weinig inhoud. De burgemeester van Prunet en Belpuig (La Trinité) is natuurlijk een commu nist. De verhouding tot de pastoor is i Advertentie GEEF U NU OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM langzaam goed geworden. De pastoor neemt hem met zijn auto vaak mee naar Perpignan. Vandaar dat hij de pastoor niets meer durft te weigeren, maar hij staat alzo dikwijls tussen twee vuren: van de ene kant de pas toor en van de andere kant de ge meenteraad, de partij. HUN KRUIS. ETEN COMMUNIST heeft met z'n os- sen een groot kruis boven op de berg gebracht. Een andere communist, die zelf een functie in de partij be kleedt, heeft datzelfde kruis opge richt en stevig vastgezet in de ruines van een oud kasteel daar ter plaatse. Maar van de andere kant: het ge beurde laatst bij de verkiezingen op het gemeentehuis te La Trinité naast de pastorie: van de 30 stemmen, <®-ie dèar werden uitgebracht 30 op de communisten. Dat is dus 100%, vlak naast de pastoor Het gebeurde eens dat de pastoorin een toespraak iets over het commu nisme zeide en men trachtte de micro foon voor z'n voeten weg te trekken. Ziedaar iets over de bevolking van l'Aspre. Grotendeels halve communis ten, geheel onverschillig voor de godsdienst. Is de streek inderdaad dor. droog, onvruchtbaar en ook de bevolking,van de pastoor kan men dat niet zeggen, integendeel! J. VAN KUIJK, pr. TRINITé is dus geen parochie, het is een kapel, toegewijd aan de jyjomeDteel, terwijl ik mijn welver sneden ganzeveer ter hand neem, en dit meesterstukje over uw eksters en krawatcn, aan het papier, dat ge duldig is, toe te vertrouwen, is een sensationele gebeurtenis bezig zich te voltrekken. Het enorme konvooi van door de acht en tochtig duizend St Vincentvliegers, is op de kale kruin van de Himalaya, ik bedoel de Pyre- neëen gearriveerd en de vergezellers maken zich gereed om de stalen veren aan de deurtjes der lange rijen verzen dingsmanden - op het afgesproken te ken - los te laten springen. Als dat gebeurd is, zal het luchtruim enige ogenblikken (erduisterd zijn van de gevederde reizigers en er zal een ruk wind door de straten van Biarritz vliegen van hun vleugelgedruis, dat al de pannen van 't dak doet kletle ren Na twee grote spiralen boven de stad te hebben getrokken, zullen eni ge machtige treinlopers zich aan de kop zetten van het geweldige peleron. dat met een snelheid van dik honderd per uur de duizend km. lange thuis reis za] aanvaarden. Twee uur later, als ze Bordeaux passeren, zal Bertus de Harder de langgerekte strepen aan de lucht, voor straaljagers aanzien, met koers naar Le Bourget. VOOR WIE? LIOEVEEL er op die zilveren vloot gepould is. kan ik op geen drie stuivers na zeggen, doch dat het eind cijfer ln de tonnen loopt, is aan geen twijfel onderhevig. Twee pijlsnelle pauwstaarten (welke dat weet op dit moment nog niemand' hebben ieder een automobiel aan hun staart han gen Verleden jaar waren dat twee auivinnelces. een blauwtje van bakker van Everdingen te Culemborg en een oontje van bakker Hopmans te Ber gen op zoom. Maandag leest U in „De Stem" waar ze dit jaar uit de lucht zijn komen duikelen OPBELLEN Jan Aarden te Steenbergen start als grote favoriet. In duivenwedstrij den is het echter zo. dat het negen keren van de tien een outsider is, die wint. Het is dan ook volstrekt geen pretje als favoriet te worden gedood verfd ge kunt dan welhaast op voor hand zeggen, dat de grote prijs uw neus voorbij zal gaan Enfin, hoe dit alles zij en wie ook de overwinnaar moge zijn, één ding weten wij zeker: de sterkste, de taai ste, de slimste en de gelukkigste duif (al deze kwaliteiten op deze dag in één vogel belichaamd) zal ermee gaan strijken Want van combine is geen sprake en voor frauderen krijgen ze de kans niet. O zo Kees! Daar ik de gegevens over de vroeg ste duiven onmiddellijk door krijg uit de Centrale, kunt ge altijd even bel len Breda 5(133, als ge denkt in aan merking te komen voor een wieltje van de auto. Ikan U alsdan, zonder persgeheimen te verklappen vermoe delijk wel inlichten of ge er los onder door zit, ja of nee. Voor ontelbare melkers zijn het spannende dagen. Ik kwam er van morgen een tegen, die er nu al uitzag als een zemelap. Sommigen doen van Vrijdag op Zaterdag geen oog dicht en ze raken geen sneeke brood en geen kommeke koffie aan. Het enige waar ze af en toe hun ais perkament zo droge lippen mee bevochtigen 1s een kruikske van die ouwe rechtuit: wie dat met mate doet put er bij ie der slokske nieuwe moed uit om ovet de duiven te praten en zijn kansen te wikken en te wegen. Ten einde u enig gedacht te geven, dat ge de gekne dingen mee kunt ma ken, geef ik U nog het resumé van een afgeluisterd gesprek tussen twee buurvrouwen, die precies weten, welke maatregelen ze moeten nemen om het waterschip in zijn juiste koers te houden: Christien: Als mijne man uit het lokaal thuis komt, met een stukske in zijn voeten, kruvt 'em altij onder de zetel!.... Marieke: Etvel, dat dee de mijne vroeger ook altij. mor ik 'eb 'em dat afgeleerd! Christien: Dan zijn ik eens ku- rieus??? Want dan zijde slimmer as ik.... Marieke: (lakoniek)Ik 'eb er de poten van onder gezaagd! BRABANT W'E HEBBEN deze week in de Z.N.B. een dubbelviucht gehad. Chateau- roux en Pont St. Max. Op Chateau- roux bleef de deelname ver beneden de verwachtingen. Slechts weinig lief hebbers uit de heffe des volks, die er hun goede duiven nog op meegeven. Ziehier de uitslag in de Bredase Bond: 1 3 4 7 12 Gebr. Oomens (29 duiven mee), 2 H. Lammerse (verloor de eer ste prijs met luttele seconden). 5 10 enz. J. C. Scheerhoorn. 6 B. Heijblom 8 Joh. van der Horst (deze ..petten- maoker" was niet op zijn kot, toen dat duifje thuiskwam: hij verspeelde hierdoor met zekerheid de eerste prijs) 9 J. Akkermans. 11 Chr. Bas- tiaansen. 13 Jac. Kouwenberg. 14 H Peemen. 15 H. Boot, 16 Chr. van Meer 17 Adr van Duuren. 18 A. Delhij, 19 J L. Jansen enz. Al met al een snel en gemakkelijk vluchtje met weinig duiven in con cours. 't Had niet veel om 't lijf en er zal niet lane over nagekaart wor den. Pont St. Max. daarentegen ver zamelde bijna viermaal zoveel duiven op dit concours was de uitslag ats volgt: 1 Jac. van Tilborg (schitteren de speler, geeft er slechts een stuk of vijf, zes mee. doch is van de kop en uit de hoofdprijzen niet weg te slaan) 2 Wed. M. Kremer 3 Jac. van Raak 5 J. Buuron 7 J. Bindels. 8 Chr van den Berk, 9 A. Geboers. 11 Dorux Sweres de kampioen van Princenha ge 12 P Schuurmans. 13 Dufornec- Staal 14 C Rijken, 15 L. Smeekens 16 Jos van Gooi. 17 P Jansen 18 P Lambregts. 19 J. C Scheerhoorn. 2o P. Dresens enz enz. De serie van hon derd is voor Rinus van den Akker met 29 en 54 die van vijftig voor Jan van der Horst voornoemd met 68 en 74. EVEN SAS VAN GENT Tn Sas van Gent waren er op de in terprovinciale Chateauroux 168 ge zet. De eerste duif viel te Axel bij C. Wieland te 13.13. Volgens mij moet die duif los voor uit spelen, in Brabant zit er mijns in ziens niet ene veer die er aan kan, ot het moesten de Gebr. Van Dessel zijn te Halsteren (13.45) of Alfons Bo- gaert te Bergen op Zoom (13.45). We zullen eerst maar even verder gaan met Chateauroux. WEER BRABANT "TERHEIJDEN1 M. Diepstraten. 2 en 4 C. Jansen, 3 6 en 7 Gebr. Van Beekhoven. 5 Janus Razenberg, 8 Ant. van den Broek. 9 en 10 P. Dijkers, Kaatsheuvel K.P.V. eerste duif 14.20: 1 7 13 16 en 17 A. Schrau- wers, 2 J. Vesters. 3 M. Lensveld. 4 R. Timmers. 6 en 10 A. Pijnenburg, 9 J Zeebrechts 11 W, Aussems. 12 M. Vesters, 14 A, de Bie, 15 A. Ezelmans enz. Dinteloord .De Luchtbode", eerste duif 14.21: 1 en 11 Chr. Nieuwland. 2 en 15 C. Rombouts, 3 5 en 13 P. Piet- jouw, 4 C. van der Wegen. 6 Gebr Pieljouw. 7 G. van Poppeien. 10 12 en 14 W. Huijzers enz. Bergen op Zoom, C.C. concours, eerste duif 13.45: l Gebr. Van Dessel, 2 J. van Overveld. 3 5 enz. C. van der Zande. 4 A. Hoppenbrouwers 6 C Govers, 7 G. de Zwart, 8 H. A. Vle gels 9 A. van Elzakker 10 A. van Wijk. 11 P. de Bruin, 12 B Hopmans. 13 Ant. Goossen, 14 Tiest Stok. 15 Gebr. Huijbregts enz. Gebr. Van Des- se] winnen wat er te winnen is en Halsteren is zowat met alles lopen. Bravo Willem en Piet! En hou je taai op St. Vincent. V.B.P. te Bergen op Zoom: 1 13 15 21 23 enz. Alfons Bogaart, 2 W. Grof- fcn. 3 Peet van Kaam 4 en 6 Dook de Niis 5 J. C. Buuron, 7 c. van Ber gen, 8 C A. (is toch voordeliger), 9 A. Lambreehts. 10 N. Stelwagen, II Gebr. Geerts 12 J. L. Jansen. 14 M Spiikstra enz. Vrijdagavond inkorven op St Quen- tin. hoofdprijs vet varken. Steenbergen „De Vliegsport": l en 18 Koosje Verkouter met mijn har telijke gelukwensen Koosje, ge pakt er als het er op aan komt toch ook niei onderdoor. 2 M. de Baat. 3 en 8 Th, de Groot (de kampioen der kam pioenen'.), 4 A. van Boxtel, 5 H. van Agtmaal, 6 Gebr. Schouteren. 7 en 15 M. Slokkers. 9 14 19 25 P. Zandboer, 10 P. Lammerse. 11 en 23 Qerard van Erp. 12 13 en 16 Jan de Weert. Alhier zijn 240 duiven ingekorfd voor St. Vincent!!! De soort van Toontje (te genwoordig Schouteren-Van Zoome- ren) is zwaar vertegenwoordigd! Sprundel ,,De Reisduif": l 8 en 19 Harrie vergouwen, 2 en 13 Ding Broek, 3 en 5 Adr. Vergouwen. 4 Gebr. de Jong, 6 Jos. Koenen, 7 Nico de Weert, 9 Jan Konings enz. Om geen drukfouten te maken was dit geen Chateauroux maar Pont St. Max. Zie hier (in Sprundel) de- grote fond- vlucht: 1 en 9 C. Lazeroms, 2 Adr. van den Broek 3 Gebr. de Jong, 4 en 5 Janus Vergouwen, 6 Nico de Weert, 7 en 8 Ding Broek. Ulvenhout: 1 7 en 10 Jac. de Koit (7 minuten los). De grote ..Donkere" liet ze weer eens even zijn staart, zien. 2 Frans Heijblom. 3 Kest Martens. 4 Willem van Oosterbosch, 5 en 9 Dirk van der Aa, 6 en 8 Sooi van Gils. Van Pont St. Max. deed vooral Marijn Martens van de Faisanterie van zich spreken (l en 6); papa rookte die dag. languit in het patattenveld twee pakskes Eelze sjek. Steeds maar let tend en loerend op de duiven ZEELAND "DOVEN het zwaar geboomte verheft zich de spitse kerk- toren van Zuiddorpe, een van die rustige Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten die geen pretenties hebben en waar de mensen rustig hun bestaan leiden. Rechts boven ziet men de weg naar Koewacht en de weg naar Axel loopt, aan de onderzijde, zo maar recht de foto af. Het zal de Zuiddorpe- naren niet veel moeite kosten hun woning te vinden. Het gemeentehuis verschuilt zich hardnekkig achter het dikke geboomte, dat ook in het hart van het dorp als een dikke wolk schijnt te hangen. Zuiddorpe heeft een oude historie. Op de alleroudste kaarten van Vlaanderen kan men het al vinden, aangeduid als „Suytdorp" of „Zuutdorp". (Luchtfoto K.L.M.) r)an schakel ik nu even over naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Afdelings- vlucht Chateauroux in het Westen: David Luteyn te Zuidzande (13.08). 2 M. de Smet .te Eede (13.03). plus'de knaakjespoulie. 3 C. van der Walle te Sluis (13.14), de veteraan, die er ane jaren tegenaan blijft hangen, 4 P. de Jonge te Schoondijke. 5 7 en 20 A. de Smet te IJzcndijke met zijn Buijsse's van Hooglede, maakt veruit de beste uitslag 6 N. Provoost te Hoofdplaat, 8 W. Bruijnooge (met een -witoog!), te Breskens. 9 J. Kools te Zuidzande. 10 p'us le overduif Staf Dusarduyn te Groede (die revanche gaat nemen op St. Vincent), 11 Gebr. Temmerman te Hoofdplaat. 12 W. Klaaysen te Bres kens 13 M Devenijns te Biervliet. 14 Jacob I. Risseeuw te Breskens. 15 J. van der Wegen te Breskens, jn A. Simpelaar te Oostburg, 17 L. van der Wege te Breskens. 16 A. Simpelaar te Oostburg, 17 L van der Wege te Bres kens 18 C Rodts te Eede 19 A de Zutter te Aardenburg. Arras, gewestelijk tc Sluis: 1 J. Kools te Zuidzande. 2 Jac. Risseeuw te Breskens. 3 A. Lauret te Reuan- chemer.t 4 en 11 J. Faes te Breskens, 5 J. Klaaysen te Breskens izondei- Katrijn), 6 A. van Haneghem te Re- I tranchement, 7 M. van den Busscne te Sluis 8 M. de Roo te Cadzand. 9 M. Faas te Breskens 10 M. de Smet j te Eede z. Kringvlucht Oost-Zeeuwsch-Vlaan I deren (waar vandaan staat er niel I bijl deelname 740 duiven: l Th. Borg- I Stijn te Axel. 2 J. Wentzeler te Stop peldijk, 3 J. Slock te Zuiddorpe, 4 J i Hamelynck tc Terneuzen, 5 J. Boo gaert te Boschkapelle. 6 A. Olte te Sluiskil. 7 K. Hamelynck te Sluiskil, 8 W. Rademakers te Boschkapelle, 9 Willem Broekhoven te Bergen op Zoom. ik bedoel Axel, 10 J. van Leu- l ven te Boschkapelle. 11 F. Michiels te Axel, 12 J. Acke le Sas van Gent. 13 J. Wieland te Axel. 14 F. Dcbbe- laere te Boschkapelle, 15 L. van Wees te Westdorpe. 16 P. Kerkhaert te Hengstdijk, 17 Janus Otjes te Bosch kapelle (ik weet trouwens niet of hij Janus heet maar dan moet hij zijn initialen er maar bijzetten), 18 19 en 20 L. Lauret te Boschkapelle. De man nen van „den Bos" waren dus niet misselijk deze keer. Oostburg: 1 C. van Hee te St. Kruis, 2 J. Simpelaar Pzn. te Oostburg, 3 j. Aalbregtse te Zuidzande. 4 p van Hee te Oostburg. 5 A. van Hijfte. 6 J. den Hollander te Waterlandkerkje. 7 J. Bakker te Oostburg, 8 Pv van Hee te Oostburg (serie I). 9 J. Simpelaar Jzn te Oostburg, lo J. Aalbregtse te Zuid zande enz. De Reisduif te Philippine (van hei mosselfront. 1 Willy Lauret 2 Air de Caluwé. 3 Willem Lauret, 4 M. C. Bombelijn, 5 Camiel de clerekq, 6 L Taalman, 7 Willem Lauret. 8 Joh Bogaert, 9 Nol Rammeloo en 10 Willy Lauret enz. H. van Rooy te Mechelen wint de le prijs nationaal van Brive in België, een duif van wijlen konfrater Louis Vermeyen wint de le prijs provinciaal Tours te Antwerpen (2455 duiven) De Angouleme in West Vlaanderen om de Beker van Koning Boudewijn bracht de zege aan Emiel Ockver te KnozKe, op de voet gevolgd door Charles Van der Espt te Oostende Oscar Rosseel te Eernegem wint de bokaal. BONDSCONCOURS OP CHATEAUROUX elfder ure bereikt mij de uitslag van het bondsconcours op Cha teauroux (1201 duiven) Gegeven bij het 60-jarig jubileum van de P.V. De Hoop" te den Bosch en uitge werkt door de dwangarbeiders van „Het zuiden" te Rijen. 1 D Luteyn te Oostburg (1409 m.) 2 M. de Smet te Eede 3 H Breker te Krabbbendi.ike 4 G. Wieland te Axel 5 G. de Koocker te Westdorpe. 6 Jaq Buyse te Zaamslag. 7 Jaq. Bremans te Rijen. 8 Gebr. v. Dene te Halsteren 9 P de Jonge te Schoondijke 10 Air' Bogaard te Bergen op Zoom. De snelste duif te Breda maar 1361 meter. Ziezo dat was voor vandaag weer genoeg. En nu maar een stijve nek van het in de lucht kijken naar ae dui ven van St Vincent. Als ze niet wil len komen, kruipt ge maar onder de zetel. Uw vrouw zal er toch vanavond de poten nog niet van onder hebben Allemaal goeie, DIKKEN BRUINE

de Stem | 1953 | | pagina 5