DE DIEF (zonder dialoos) ONZE PUZZLE L 1 1 1 F F JJiéTStnct Waf een Wonderlijke Wereld land Moeilijkheden voor de grote Drie Soms duister een Drie huizen op de heuvel R A D I O - P R O G R A M M A' S TWEEDE BLAD ZATERDAG 27 JUNI 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Diepgaand verschil Sprekende film, waarin gezwegen wordt Dieptepunt De 5 d Oplossing van vorige week Buren LITURGISCHE KALENDER FRIESCHE GENEVER fere S., net zijn begat, Ian zijn tkkig te worden |e een Jen zeke- |;emeente de weg lilotseling It., kwam li volg dat ■gegrepen, ren. UM. Medisch lm heden- J.ur deelde |iw heden- voor het I het Rode J werd de leiitt aan purger, A. I schouwburg: Kon. VI. en 16.30 u.: Isiisabeth; Tsmannen. lüijck, 20 u.: |De man van |l 20 uur: De |ark;; Om van kon in- bg om 15 u.t |n nacht zon- urg: Singing I'll see you Theater. 20 Lur: Muiterij Irtgebouw, 20 |ieeft zij ge- 18 uur: De bbeth. fboden jung- naar Monte Ir: Volkscon- Javondconcert Int. Aanvang bera, 2.30 uur: '8 uur: Rigo- Schouwburg, J-evue 1953. [15 uur: Kik- De Kroning 8 uur: De 3, 4, 5, 6 en IErin; 8 uur: In Clark. Ima van Dijck. Ilen overal en lisschieting bij I— Gelegenheid |x bij Fl. Bau- staande wip jing op de lig- i Theater. 2.30 uur: Bureau |30 en 8 uur: lip; 2 uur: pij gedanst; Eén zomer |en 8 uur: I'll 2 uur: Pa- bel. Sen nacht zon- |burg: Singing erboden jung- |n naar Mon'e Schouwburg, 1953. 3 en 4 uur: uur: Avon- a 8.30 uur: De |lisabeth. ema van Dijck, overal en De •nheid tot dan- n. Bauwens; Pluym om 15 staande wip om npia Theater. 8 e. 3 uur: Muiterij 7, 8 en 9 uur: spel. Een nacht zon. Singing Guns. Verboden Jung' ian naar Monte (Advertentie.) DATUM van de Bermuda-con ferentie is vastgesteld. Men heeft nu toch de stellige verwach ting, dat er op 8 Juli wel een Frans kabinet met een Frans premier zul len zijn. In deze zelfde krant valt misschien al te lezen, dat Laniel de derde partner voor het gesprek zal zijn. Een betrekkelijk onbekende voor de buitenwereld, maar als we de beschrijvingen mogen geloven, een ideaal man voor samenbinding en verzoening der lastige partijen. Daar zullen ze dan zitten: Chur chill, Eisenhower en Laniel. De vader van deze fameuze gedachte, Sir Winston ,moet er zelf wel een beetje mee in zitten. Want op het moment, da thij het denkbeeld op perde, om een nieuwe gedachten- wisseling „op hoog niveau" in gang te zetten, was er nog niet geopen baard wat we nu weten: De gewel dige spanningen achter het IJzeren Gordijn en het ouder worden dan drie jaar van de Korea-oorlog. In het licht van het eerste dezer feiten komt een door Churchill tij dens zijn grote Lagerhuis-rede ook opgeworpen denkbeeld wel in een heel eigenaardig licht te staan, het denkbeeld namelijk tot het aanbie den van een Lor-n-no-pact aan Rus land. Zo'n pact mers zou de be zegeling betekenen van alles wat de Sovjets door en na de oorlog hebben veroverd en onder hun ty- rannie houden. Het ware tot de onderdrukte volkeren zeggen: „Wij aanvaarden de status quo". Terwijl nu in de bliksemflitsen van de Tsjechische en Oost-Duitse op standen plotseling weer is zicht baar geworden, wat de hoop en het vertrouwen is van millioenen en nog eens millioenen: het terugwin nen van de democratische vrijhe den en menselijke rechten. „Hier was nu een climax", zo schreef The Economist, „waarnaar de propaganda van de B.B.C., Voice of America en Radio Free Europe jarenlang heeft gestreefd. En wat gebeurt er nu?" De Duitsers in alle zones willen vrij zijn en zullen het niet begrijpen, wanneer men onno dig tijd verliest bij het streven om Duitsland die vrijheid terug te ge ven ,zei Hans Baumgarten in de Frankfurter Allgemeine. Als men nu een gesprek met de Russen zou willen aangaan, kun nen deze oproeren niet meer buiten de gedachten-wisseling blijven. Malenkov en Molotov zullen dan van hun kant niet met het propa- ganda-praatie kunnen komen aan dragen, dat het werk is van provo cateurs en betaalde agenten uit het Westen. Zal echter het Kremlin juist deswege niet te kennen geven, dat de tijd eigenlijk toch nog niet rijp is voor een bijeenkomst der Grote Vier? gIJ HET ONTWERPEN van de Bermuda-conferentie leek de kwestie van Korea er ook heel een voudig voor te staan. Na het over winnen van wat technische moei lijkheden zou er een bestand ge sloten worden. Als de wapens rust ten, kon men kalm overleggen wat er verder te doen stond om een complete vrede naderbij te brengen. Wat krijgt men nu echter voorgeschoteld? Een complete chaos. De Amerikanen zijn onge looflijk naief geweest en hun in lichtingendiensten hebben gefaald. Ze lieten de oude heer Rhee rustig knorrig zijn en dachten: Zonder ons kan hij toch niets. Het simpele trucje van het openen der krijgs gevangenenkampen hadden ze niet voorzien. Toch moet daar wel enige voorbereiding aan voorafgegaan zijn. Geen van de speurneuzen der Intelligence had het geroken. Alles bij elkaar een verschrikkelijke bla mage, waarin de Noordelijken heel wat stof vinden voor wantrouwig commentaar. Wat hebben Eisenho wer en Churchill elkaar daarover te zeggen? Ze kunnen eenstemmig oen klaagzang aanheffen over die trouweloze Rhee. De feiten veran deren er geen steek door. Het weer opvangen van de tienduizenden anti-communistische krijgsgevange nen zou een veldtocht op zichzelf worden. Tegenover de Russen zou den de Westelijken min of meer met de mond vol tanden zitten als de huidige stand van zaken op een conferentie der Grote Vier ter ta fel zou komen. Zullen daarom de Westelijken ook maar niet beslui ten, dat de tijd eigenlijk niet rijp is voor zo'n bijeenkomst? £HURCHILL zei dezer dagen: Men moet zich niet te veel voorstel len van de Bermuda-conferentie. Hij had er alle reden voor. Want de uitdrukking is van Walter Lippmann de gietvorm der Westerse politiek is gebroken. JN HET VRIJE VOLK is men iede re dag bezig te betogen, dat er toch zulke ernstige spanningen be staan in de K.V.P. Men haalt daar toe bepaalde concrete vraagstuk ken aan. waarover inderdaad wel eens verschil van mening bestaat. Hetgeen echter niet het feit aantast, dat over de algemene beginselen en de grote lijn der politiek de een stemmigheid heus wel gevonden wordt. Het is alleen een hebbelijk heid van ons katholieken, onze (be grijpelijke) meningsverschillen met luid rumoer naar buiten te dragen. Spanningen bestaan er beslist ook in de P.v.d.A. Alleen, daarover hoort de buitenwacht maar weinig. Toch merkt men er wel eens iets van. Zo kwam in „Tijd en Taak", het blad van de Prot. Chr. Werkgemeenschap der P.v.d.A., een artikel voor, dat gewaagt van een fundamenteel ver schil van mening. Het Vrije Volk had geschreven, dat elke levensbe schouwelijke richting recht heeft op gelijke behandeling door de staat. Een schrijver, die zich J. G. B. tekent, gaat daar dwars tegenin, Onze staat moet zich verzetten, zo betoogt hij, tegen doorvoering in de practijk van levensbeschouwingen, die het recht en de zedelijke nor men niet erkennen. „Het Vrije Volk vreest een staat op grondslag van een kerkelijke belijdenis en ik vrees een staat op grondslag van een on christelijke humanistische levens beschouwing". Men ziet, hoe diepgaand het ver schil gaat. Het wezen van de door- braak-partij zelve wordt er door aangetast. Y^/ERKELIJK een dieptepunt van gemeenheid bereikt in deze da gen de journalistiek, welke De Waarheid bedrijft bij het bespreken van de onlusten in Oost-Duitsland. In een grote kop verzekert het blad, dat de rouwbetogingen in West-Duitsland golden: concen tratiekampleiders, plunderaars en brandstichters. Zo wordt het mas saal een spontaan verzet van de Oost-Duitsers tegen een ondrage lijke tyrannie bemodderd en be spuwd. En dat zijn dan de lieden, die zich de enige ware vrienden van de arbeiders noemen.... regisseurs Clarence Green en Russell Rouse hebben enige tijd terug de aandacht op zich gevestigd door de film De Bron (The Well). Hierin werd. zoals men zich mis schien nog wel zal herinneren, de ge schiedenis verteld van een negermeis je, dat al bloemen plukkend op een verlaten terrein in een uitgedroogde bron valt en zichzelf niet kan bevrij den uit haar netelige positie. Haar afwezigheid veroorzaakt oairust on der de negerbevolking van het stadje, die denken, dat er sprake is van een misdaad en de schuld werpen op een blanke. Deze verkeerde veronderstelling dreigt aanleiding te worden tot een burgerstrijd onder de gemengde be volking van de streek, maar op het RAY MIDLAND ALS DR. FIELDS Waarom begon hij ermee? 2 3 6 8 9 10 13 15 17 18 20 21 22 23 28 29 30 32 33 1 37 HORIZONTAAL: 3. herkauwer; 5. wapen; 8. spoedig; 9. transportbedrijf (afk.); 10. ogenblik; 12. zwaardvis; 14. metaal 17. voorzetsel; 19. telwoord 20. titel (afk.); 21. voorzetsel: 22. boom; 23. Ludolfiaans getal; 24. nauwelijks; 26. sportterm (afk.); 27. grondslag; 29. gesloten; 31. plomp; 33. lofdicht; 35. telwoord; 36. oorlogsgod; 37. sluiting. VERTICAAL: 2. vlaktemaat 3. zacht week; 4. spil; 5. noot; 6. koraaleiland; 7. gevangenis; 10. muziekinstrument; 11. steenslag; 13. Indonesisch gehucht; 15. voorzetsel; 16. gereed; 18. deel van het jaar; 20. looimiddel; 24. familie lid; 25. noot; 27. dringend verzoek; 28. voertuig; 30. lichaamsdeel; 32. per soonlijk voornaamwoord; 34. boom; 35. landbouwwerktuig. RONSELAAR ES -DRA- RE G - - - G - - - P EB- MOM- PA LOGE - EVER MA-TAP-NA A - - - M - - - T A F - L O S - R I TAMARINDE laatste ogenblik wordt het meisje ont dekt en jn een eensgezinde poging om het kind van een wisse dood te red den verzoenen blank en bruin zich weer. Vooral in de dramatisch ver beelding van de reddingspogingen toonden beide regisseurs hun groot talent en het is dus met de nodige verwachtingen, dat de toeschouwer gaat kijken naar een nieuwe filmpres tatie van het duo, temeer, wanneer hii bij voorbaat weet. dat er in die nieuwe film geen woord gesproken zal worden. LAREN Ce Green en Russel Rouse hebben n.l. een geschiedenis be dacht, die uitsluitend m beelden ver teld kan worden en die het gesproken woord, zowel in de vorm van dialoog als in die van het begeleidend com mentaar. niet van node heeft. Het verhaal, waarbij deze stunt wordt uitgehaald, houdt zich bezig met een geval van atoomspionnage, waar in Dr. Allan Fields, gespeeld door de acteur Ray Milland, een leidende rol speelt. Dr. Alan Fields, gespeeld door de acteur Ray Milland. een leidende rol speelt. Dr. Fields, is in Washing ton een bekende atoomgeleerde, die om een of andere duistere reden zijn land verraadt door gegevens van zijn eigen werk en dat van zijn collega's aan een vreemde mogendheid uit te le veren. zijn opdracht bestaat in het fotograferen van geheime documen ten op een microfilm ten einde deze In een onschuldige verpakking door te geven aan zijn contactman, die voor verdere verzending zorgt. Bij de ze activiteit behoeft geen woord ge sproken te worden en het blijf dus lo gisch. dat wij in het eerste deel van de film alleen maar wat vage gelui den en het rinkelen van telefoons te horen krijgen en verder natuurlijk de bekende dramatische begeleidings- muziek. die de spanningen moet ac centueren. Maar dan wordt het verhaal inge wikkelder. Een van de contactman nen wordt door een auto aangereden en in zijn bezit wordt de microfilm aangetroffen. Een onderzoek volgt en di'. Fields, die zich onveilig begint te voelen, vlucht naar New York. waar het spionnagecomplot hem van valse papieren zaj voorzien, waarmee hij het land zal kunnen verlaten. Maar een geheime agent, die hem gevolgd heeft, komt tussenbeiden en in een daarop volgend gevecht wordt de po litieman gedood. Dr. Fields kan nu het land verlaten, maar op het laatste ogenblik bedenkt hij zich en in een stemming van schuld en boete geeft hij zich vrijwillig over aan het ge recht. Liet heeft bij deze complicatie van de intrigue de makers van de film kennelijk moeite gekost het ge sproken woord helemaal te elimine- ren en hun opzet, om tegen iedere prijs, toch een woordeloze film te ma ken, krijgt hier soms iets opzettelijks en leidt tot onnatuurlijkheden. Wat zij wel met hun film De Dief (The Thief) bewijzen, is, dat veel van de tekst in de meeste sprekende films) van 't ogenblik zonder veel moeite ge mist kan worden en dat ze alleen maar gebruikt wordt, omdat 't de meest voor de hand liggende en gemakkelijïiste me thode is om iets mee te delen. En ook bewijzen Green en Rouse met hun film. dat in verschillende passages de stilte een belangrijk element is, om de spanning tot grote hoogte op te voeren. Dat zijn wei is waar geen nieuwe ontdekkingen, maar het was toch wel weer eens nodig, dat ze onder de aandacht gebracht werden. En in De Dief gebeurt dat op bijzonder overtui gende wijze. Aan de andere kant wordt het ook wel duidelijk, dat de geheel zwijgen de film hier en daar onduidelijk en onvolledig wordt. Het blijft bijvoor beeld in het duister, waarom dr. Fields begonnen is met zijn landver raad. Uit zijn gedragingen blijkt, dat hij het werk met grote tegenzin vol brengt, maar waarom hij er mee door gaat, wordt ook weer niet nader ver klaard. En zo blijven er meer myste ries. o.a. de reden, waarom hij zich vrijwillig gewonnen geeft, terwijl hem na de moord op de geheime agent slechts de hoogste straf te wachten staat. Maar ai met al is De Dief een. boeiende film. die het probleem van het gesproken woord, juist op het ogenblik, dat de filmindustrie een nieuwe fase van de diepte film ingaat, en 25 jaar na de komst van d.e ge luidsfilm. op interessante wijze aan de orde stelt. C. B. ZONDAG 28 JUNI. Groen. 5e Zon dag na Pinksteren, 2e gebed H. Ire- naeus. 3e octaaf St. Jan. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 29. Rood. H.H. Petrus en Paulus. Credo. Prefatie van de Apostelen. DINSDAG 30. Rood. Gedachtenis van de H. Paulus. 2e gebed H. Petrus. 3e octaaf St. Jan. Credo. Prefatie van de Apostelen, 's Hertogenbosch: 4e gebed voor de bisschop. WOENSDAG 1 JULI. Rood. H. Bloed des Heren. 2e gebed (in stille Missen) octaafdag St. Jan. Credo. Pre fatie van het H. Kruis. DONDERDAG 2. Wit. O. L. Vr. Visitatie. 2e gebed (in stille Missen) H.H. Processus enz. Credo. Prefatie van de H. Maagd. VRIJDAG 3. Wit. H. Leo II. 2e gebed en laatste Evangelie H.H. Pe trus en Paulus. 3e van de H. Maagd. Credo. Prefatie van de Apostelen. 's-Hertogenbosch: Rood. H. Rumoldus. 2e gebed H. Leo II. 3e gebed en laat ste Evangelie H.H. Petrus en Paulus. VT/IJ BEGINNEN met de woning nood. In het verre Ystrad My- naeli in Wales kon de heer Arthur Norman met geen geweld een huis vinden voor zijn zes bekroonde honden. Hij deed er één goed duur van de hand. kocht van de op brengst vijf hondenhokken, vestig de de beesten in vier van die ken nels en zette zijn eigen huishouden voort in het vijfde hok. Hij hoopt alleen maar, dat hij het goed kan vinden met zijn buren. Type-fout TN MELBOURNE had luchtschrij- ver Fred Hoinville een fout ge maakt. Hij was twee uren bezig ge weest met zijn vliegtuig een grote advertentie in de lucht te schrijven, maar de opdrachtgever kwam kwaad melden, dat het telefoon nummer helemaal verkeerd was. Dat heeft hij nu hersteld. Kosten 1500 guldens. Briefje DROFESSOR Herbert Gurnee in het warme Arizone State moest het van het hart, dat het lokaal, waar hij college me ~st geven, zo buitengewoon slecht was. Hij schreef dus een briefje naar de rector mag nificus met de mededeling, dat het hok veel te klein was, armelijk ver licht, veel te veel gestoord door het verkeerstumult, terwijl het ergste nog wel was, dat het vertrek in een zwijnenboel werd veranderd, tel kens wanneer de rector magnificus met zijn grote handen wat kwam opzoeken. Gurnee heeft nog geen antwoord gehad. List Weervoorspeller Brancato is ziek en op van de zenuwen, omdat zijn weerberichten maar niet willen kloppen. Hij doet nu al jaren zijn uiterste best, maar het is altijd ver keerd. Hij wil nu alle luiste raars f 7 geven, wanneer hij in de toekomst goed raadt als diezelfde luisteraars hem maar 7 gulden komen brengen wanneer het niet goed uitkomt. Nou maar afwachten of de Amerikanen er in trappen. In vorm r)E KNAPPE, blonde Hollywood- ster Claudia Crawford heeft iets raars meegemaakt. En een struikrover ook. Deze trad flink achter een bosje te voorschijn, duw de de filmster een geweer in de rug en zei koen: „Ik ben een struik rover. Je geld of pang!" „Dat dacht je maar", gilde onze Claudia evenwel volgens de regels van de kunst. Zij wendde zich bliksemsnel om. smakte het geweer van de boef in de bomen en hem zelf tegen de grond. Daarna ging ze op hem zitten en dat vond de struikrover onder de gegeven omstandigheden beroerd. Want de politie kwam en zei: „Joe- pijee!" Verjaardag QNS NEEFJE viert binnenkort z'n verjaardag. Zijn adres volgt nog. Cadeaux onder de twintig gulden worden geweerd. Geschenken boven die prijs zijn welkom. Dank U. Van zijn ouders hoopt hij boven staand vliegtuig te ontvangen. Reeds lang bestond een dringende be hoefte aan zo'n bezit. Ons neefje leeft, eerlijk gezegd, op gespannen voet met de buren, wiens katten hij voor tijgers aanziet. Hij handelt daar ook naar en vangt ze ten koste van grote inspanning, om ze daar na schriftelijk aan te bieden aan ge- interesseerden van groot wild. Daarom wil hij een vliegmachine hebben om de rekening van groffe woorden en pakken slaag (of pak slagen, dat weten wij niet precies) vanuit de lucht te vereffenen. Gras zoden van geringe hoogte naar be neden werpen op ï.iets vermoedende burenhoofden zou hem ongewoon veel genoegen doen. Lift YNP de zeventiende verdieping van een groot Amerikaans waren huis stapte een zakenman met zijn derde vrouw in de lift. Hij was nog maar pas met haar getrouwd Op de achttiende verdieping stopte de lift, de deuren werden openge worpen en daarna stapte zijn eerste vrou'S' het hokje in, waarmede hij juist lang genoeg getrouwd geweest was om haar nog terug te kennen. De zakenman was zich nog steeds uit alle macht aan het herstellen, toen de deur weer open ging en zijn tweede vrouw de lift binnen stapte „Ik voelde me als Hendrik de achtste", verklaarde hij later bleek jes. Want zijn toenmalige vrouw kende zijn beide vorige wel, maar wist niet, dat hij er ook mee ge trouwd was geweest. Zij begon druk te praten en het moet haar stellig hebben bevreemd, dat de twee an dere dames niets terugzeiden en slechts met giftige blikken naar de man stonden te kijken. Volgens de laatste berichten loopt hij nu echter de kans drie ex-vrou wen tegen te komen. Mijnheer is voor de vierde maal hertrouwd. Rust Ook in Lissabon wonen millionairs. Een daarvan kreeg plotseling behoefte aan rust. Hij bewoog he mel en aarde om een straaljager te huren (kosten twintigduizend gul den. maar dat is minder) om er mee naar Parijs te vliegen. Daar geniet hij nu van de rust in het hotel aan het drukste verkeerspunt van de stad. Wanneer er geen auto's claxo- neren is er vuurwerk, maar kabaal maken doen ze er altijd. Rus CEN RUS is iemand, die in de hogere politiek altijd nee zegt en in het dagelijkse leven zeggen ze nee, als het ja moet zijn. Dat hadden ze aan mevrouw Lancaster verteld, die een diplomatenfuif wilde geven en ook een Rus had uitgenodigd. Er was wodka. En telkens wanneer ze hem een flink glas offreerde zei de Rus met een onnozel gezicht nee, zodat mevrouw het dan telkens ook met een verheerlijkt lachje voor hem neerzette. Dat ging zo de hele avond door. Op een gegeven ogenblik was de arme drommel zo dronken, dat hij werd gedwongen onder tafel te gaan liggen zingen van „Hopsa Opa Groen." Vier dagen later kwam hij terug. „Ik ben eigenlijk geen echte Rus", bekende hij verlegen „Wanneer ik nee zeg, is het ook nee."' Voordeel LIET GROTE VOORDEEL van dit rubriekje is, dat je zo maar een beetje kunt aanmodderen, terwijl niemand zich daar iets van aantrekt. Wanneer wij op dit eigenste ogen blik de heer Truman zat ten tonele voeren neemt niemand ons dat kwa lijk. Het bezwaar is, dat Truman niet drinkt. Vloer r)IT VERHAAL is bijna van eigen bodem. En het is nog waar ook. Er was een rechtszaak in Turnhout en omdat er Nederlanders, zowel als Belgen bij betrokken waren, toog ook een gedeelte van de Nederland se Justitie naar onze Zuiderburen. Het ging allemaal heel plechtig. Toen trad de Nederlandse griffier naar voren om inzage te nemen van de stukken. Maar het liep opeens moei lijk en tot zijn bevreemding stond hij met zijn oksels op de vloer. Een overhaast ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat die was ingezakt. Een afgezant van de ko ning plukte de ongelukkige uit het gat. Waarvan akte. Credo. Prefatie van de Apostelen. Breda: Wit. Alle H.H. Bisschoppen van Breda.' 2e en 3e gebed enz. als s-Hertogenbosch. Of overal: Wit. Vo- tiefmis ter ere van het H. Hart. Glo ria. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 4. Rood. Mis van het octaaf van de H.H. Petrus en Paulus. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Credo. Prefatie van de Apostelen. (Advertentierl LEEW WAR DEN B. A. Williams 33) En toen hij daar niets op zei, riep ze uit: Waarom zouden ze zoiets afschuwelijks doen? Misschien waren ze ergens bang voor, waar wij niets van afweten, antwoordde hij langzaam, of wil den iets verwerven! En zich tot zijn vrouw wendend: Justus Taine heeft alle testamenten in handen, dat van Hurder en dat van Bowdon. Hij wilde me niet zeggen, wat erin staat. Mettertijd worden ze wel publiek ge maakt.... maar dan is het misschien 3e laat. En dan weer op treurige toon tot June: U en uw neven zijn, lk d?nk' erfgenamen van al het hele' fortuto.06 famUie is" Van het -— Dat weet ik niet, bekende zij Pr-n^lfn617 Maar Wat kom* dat er nu eigenlijk op aan?, riep ze uit, voordat hij nog op haar vraag ant woord had kunnen geven. ik wil alleen weten, wie mijn moeder ver moord heeft! Dat meent u, niet waar?, vroeg Tope, haar vol bewondering aankij kend. Ja, natuurlijk! Omdat u me kunt helpen!, ver volgde hij. Het is een afschuwelij ke zaak om over te praten en bijna ongelooflijk. Maar miss Leaford, uw grootvader Hurder ligt daar in dat huis te sterven. Er is heel weinig nodig om het zover te krijgen. En de brandstichter van vannacht zoekt zijn dood!Enze hebben gewei gerd een verpleegster bij hem te ne men!, voegde hij er eenvoudig aan toe. Hij schudde afkeurend het hoofd en zei grimmig en toch beangst: Ik ben van mening, dat er een krank zinnige moordenaar daar aan de gang is, krankzinnig en toch zo ge slepen als een vos. Hij is nu al zo ver gevorderd, zonder een enkel spoor achter te laten. Het is voor het eerst in veertig jaar dat ik een geval meemaak, waarin we geen enkele leiddraad kunnen vinden. Waar wilt u toch heen, inspec teur?, riep Clint uit. Een ogenblik aarzelde Tope. Hij deed, alsof hij Clint niet ge hoord had en zei heel langzaam: Er is nog een ding, dat u moet we ten, miss Leaford. Inspecteur Teale heeft de man, die u oom Jim noemt, werkelijk gearresteerd. Heale denkt, dat hij de dader is. Maar waarom zou hij dat ge daan hebben?, vroeg June. Wat voor reden kon hij hebben? Toen zei Tope kortaf maar heel vriendelijk: Hij is je vader, June: Lange tijd stonden allen zwijgend bijeen. June zat roerloos en alle kleur trok uit haar gelaat weg, totdat ze zo bleek als een doek geworden was. Clint sloeg zijn arm om haar heen en zij vleide zich teeren hem aan. Ze ver borg haar gezicht niet voor hem. Ze staarde inspecteur tope aan; tranen stroomden uit haar ogen en haar lip pen bewogen zich als wilde ze spre ken. maar ze kon geen woord uitbren gen. Ze begon schokkend te snikken. Langzaam en uitdrukkelijk begon Tope te praten. Je moeder was in het geheim met hem getrouwd, toen ze nog heel jong was. Maar na een poosje kwa men ze naar huis. om daar te wonen. Nadat ze dat twee jaar volgehouden hadden, stuurden die oude mensen hun huwelijk helemaal in de war. Me vrouw Bowdon samen met mevrouw Taine stookten je moeder tegen hem op. Hij zei, dat meneer en mevrouw Hurder aan zijn zijde stonden, maar de anderen wonnen het toch. Ten slot te zat er voor hem niets anders op, dan uit huis te gaan. Hij wilde, dat je moeder met hem mee zou gaan, maar ze durfde niet en toen ging hij alleen. Van jouw bestaan hoorde hij pas later. Toen hij wegging, was ,ij er nog niet. Maar tien Jaar later kwam hij terug en toen ontmoette hij jou ln het bos en vertelde je hem wie je was. En daarom bleef hij toen in de buurt en bouwde zich die hut in het bos. Ze wilden hem eerst van hun land weg hebben, maar zover zijn ze toch niet durven gaan. Hij vroeg niets anders van hen dan dat ze hem in jouw na bijheid zouden laten, zodat hij je nu en dan kon zien. Hij sloeg een blik op zijn vrouw in de overtuiging, dat zij het geval be grijpen zou. ik weet, dat hij nog altijd veel van mevrouw Leaford hield. Haar sterven heeft hem geknauwd. Hij is toen weggetrokken maar gisteren kwam hij terug en vertelde, dat hij de gehele nacht in zijn hut is geweest, aldoor aan een stuk geslapen heeft. En nu heeft Haele hem opgesloten. Heale vindt het natuurlijk van zelfsprekend. merkte mevrouw Hope op. Hij denkt, dat meneer Leaford eerst zijn vrouw en daarna de Hur- ders heeft vermoord, opdat June al het geld zou erven. En dan kon hij June voor zich als zijn dochter opei sen en met haar al het geld erbij. June maakte een beweging alsof ze iets zeggen wilde, maar Clint hield haar beschermend vast, Toen zei ze toch zwakjes: Ik kan me herinneren, dat eens, toen ik nog een klein kind was. tante Evie een poging aangewend heeft, om me van hem af te houden en dat ik hem dat toen verteld heb. Toen is hij naar ons huis toe gekomen en heeft hij met haar ge sproken en na die tijd heeft zij me met zoiets nooit meer lastig gevallen... Ze wreef zdch de ogen uit als ie mand, die juist wakker wordt en stond op, steunend op de arm van Clint. Maar dit heeft hij niet gedaan!, zei ze met grote beslistheid. Wat kan ik er in vredesnaam tegen doen? Dit... als je tenminste wilt, zei Tope heel ernstig- Ik weet wel. dat het gevaar voor je meebrengen kan, maar... Gevaar?, herhaalde ze bijna woest. Wat kan gevaar me sche len. nu mijn moeder dood is en mijn vader in de... Mijnheer Hurder ligt in het huis van Bowdon. legde Tope haar rustig uit, en ze leggen het erop aan hem daar te houden. Ze willen eeen verpleegster hebben om hem te verzorgen. Maar u zouden ze wel wil len hebben, miss Leaford. Ze willen u thuis hebben en als u ging en ev dan op aandrong hem te verplegen... Clint maakte een snelle afwerende beweging. Maar June suste nem. Ja, ik begrijp u. zei ze tot de oude heer Ik za] gaan. Maar waar toe? Wat moet ik doen? Uitkijken en de wacht houden, antwoordde hij. Op alles voorbe reid zijn! Waarop voorbereid dan eigen lijk? tWordt vervolgd!. ZONDAG 28 JULI. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 8 Nieuws en weerber.; 8.15 Orgelconcert; 8.30 Morgenwijding; 9.15 Vocaal ens.; KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Gramofoorimuz. 9.55 Pontificale Hoogmis; 1145 Strijkor kest en soliste; 12.15 Apologie; 12.35 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.10 Amus. muziek; 13.40 Boekbespreking; 13a55 Phil- harmonisch orkest en solist; 15.05 Gram.; 1515 Radio Philh. sextet; 15.45 Tenor en piano; 16.10 Kath. Thuisfront overal!; 16.15 Sport; 16.30 Vespers. IK OR; 17 Vespers; 18 Zangcfienst; 18.45 De Kerk luistert naar Uw vragen, causerie. NCRV 19 Koor en orgel; 19.30 Gelooft U dat?, causerie; KRO: 19.45 Nieuws; 20 Gram.; 20.25 De gewo-ne man; 20.30 Musette-ork. en sol.; 20.55 Monsieur De St. Yves, hoorspel; 21.40 Promenade-ork. en sol.; 22.20 Act.; 22.30 Gevar. muziek; 22.45 Avondgebed en lit. kalender; 23 Nieuws; 23.15 Act.; 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H 298 METER. VARA: 8 Nieuws, weer- en postduivenberichten; 8.20 Gram.; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Ned. volksliederen; 8.55 Sport- en post duivenberichten; 9.00 Langs ongebaande wegen; 9.10 Gram. met toelichting; 9.45 Geestelijk leven, causerie; VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Nederl. Herv. Kerkdienst. AVRO: 12.00 Evt. posbduivenber. Hierna Amusementsmuz.; 12.35 Even afrekenen, heren! 12.45 Piano, spel; 13 Nieuws; 13.05 Meded. of gram.; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Boekbe spreking; 14,20 Instr. Sextet; 14.50 Toneel beschouwing; 15.05 Gram.; 16.00 Dans- orkest; 16.30 Sportnieuws. VPRO: 17.00 Tussen Kerk en Wereld, causerie: 17.20 Van het Kerkelijk Erf, causerie; VARA: 17.30 Voor de jeugd: 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 Hammondorgel; 18.45 Spontane reacties; 19.15 Weense muziek. AVRO; 20 Nieuws; 20.05 Operetteconcert; 20.55 Cabaret; 21.25 Omroeporkest; 21.55 Moet je horen!; 22.10 Lichte muziek; 22.40 Gramofoonmuziek; 23 Nieuws; 23.15Reportage of gram.; 23.2524.00 Muziekshow. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gram.; 12.15 Piano en electr. orgel; 12.30 Weer berichten; 12.34 Piano en electr. orgel; 13 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Thais, opera; 16.15 Gram.; 16.30 Koorconcert; 16.45 Gramofoonmuz.; 16.45 Koorconcert; 17.15 en 17.30 Gram.; 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gram.; 18.00 Zang en piano; 18.30 Gods. halfuur; 19 Nieuws; 19.30 Symph. orkest en soliste; 20.45 Verzoekprogramma; 21.15 en 21.30 Gram.; 22 Nieuws; 22.15 Zang en piano; 23 Nieuws; 23.0524.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 METER. 12.00 Gram.; 13 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 14.30 Harmonie-orkest; 15 Kamerorkest en soliste; 15.55 Gram.; 17 Nieuws; 17.10 Gram.; 19 Kath. uitzending; 19.45 Nieuws 20 Gram.; 21 Omroeporkest, 22 Nieuws; 22.10 Lichte muziek 22.50 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. MAANDAG 29 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7 Nieuws; 7.10 Gev\<ïjde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 Nieuws en weerber.; 8.10 Sportuitslagen; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.30* Morgendienst; 11 Gram.; 1.30 Herhaling Vossenjacht; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.: 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13 Nieuws; 13.15 Reportage: 13.20 Gevar. muziek; 13.50 Gram.; 14 Schoolradio; 14.30 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Vocaal ens.; 15.30 Viool en piano; .16X0 Bijbellezing; 16.30 Radio Philhar. orkest en soliste; 17 Voor de kleuters; 17.15 Gram. voor de jeugd; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Ir. W. de Jong: Veeteelt in Suriname: 18 Koorzang; 18.20 Sport; 18.30 Gevar. muziek; 19 Nieuws-en weerber.; 1910 Mannenkoor en orgel, 1920 Volk en Staat, causerie 1935 Gram.; 19 40 Radiokrant. NATIONAL PROGRAMMA: 20 Nieuws; 20.05 Geeft acht, wedstrijd tussen Zeemacht, Landmacht en Lucht macht; 21.10 Toespraak door Prof. Dr. J. Weterink; 21.15 Mil. orkesten; 22 Het Prins Bernhardfonds. klankbeeld; 22.30 Gevarieerd programma; 23.15 Nieuws; 23.3024.00 Gevarieerde muziek. HILVERSUM II 298 METER. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 8 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding- 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoonmuziek 11.00 Voordracht- 1115 Kamermuziek; 12.00 Lichte muziek'; 12^30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 In het pinonnetje; 12.38 Hammondorgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.30 Zi- geunermuziek; 14 Wat gaat er om in de wereld?, causerie; 14.20 Gramofoonmuz 14.30 Voordracht; 14.45 Pianorecital; 15 15 Voor de vrouw; 16.15 Gram.; 17.30 Voor de padvinders; 17.40 Gram.; 17.50 Mili tair commentaar; 18 Nieuws; 18 15 Gram 18.20 Rep. of gram.; 18 25 Amusements muziek; 19.05 Int. tenniskamp. te Wim bledon: 19.15 Lichte muziek; 19.45 Rege ringsuitzending: Landbouwrubnek- 20 00 —24.00 NATIONAAL PROGRAMMA (zie Hilversum I). BRUSSEL 324 METER. 11 45 Gram 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbou wers; 12.42 Gram.; 13 Nieuws; 13.15 en 14.15 Gram.; 15.15 Omroeporkest; 16 00 Voor de zieken; 17 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18 Franse les; 18.15 Gram.; 18.25 Fin. kroniek: 18.30 Voor de soldaten- 19 Nieuws: 19.40 Gram.; 20 Kamerokest' en solist: 20.35 Gram.; 20.50 Kamerorkest en solist; 21.30 Ital. liederen; 21.50 Gram.- 22 Nieuws; 22.15 Orgelspel; 22.55—23 00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Omroep orkest; 13 Nieuws; 13,20. 14 en 15 Gram 16 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15, 18.30 en 19 Gram.-, 19.45 Nieuws; 20 Gram 20 50 Kamerorkest en solist; 22 Nieuws- 2210 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 3