r EMANCIPATIE NOG NIET VOLTOOID! Er gaan weer gelden naar de aandelensector (RADIO Kunstschatten uit Vaticaanstad Mei VELPON zie je er geen barst van! Wal een Wonderlijke Wereld een Drie huizen op de heuvel TWEEDE BLAD HAAGSE BRIEVEN Na drie jaar Stunt DONDERDAG 25 JUNI 1953 HDD Weekend Missie school voor meisjes Naar P.B.O. in begraf enisbedri j f Week brommen voor looddiefstal Beleggingsmarkt wacht op nieuwe staatslening Wolkbreuk DE M MIERLO ES ZOON I.T. r eens maar RAD 27.6.45 lige, nieuwe ïringen van it Spar-waar- lus ook met Zeer fijne rderl fiaking: :t voor 20 ct :t voor 20 ct :t voor 20 ct 10% korting 10% korting 10% korting 10% korting 10% korting 10% korting )ER STEEN )evefhebber... ymde Mfietwon of'ami foto's - wet/i/ren'Stop! WANNEER men over de noodzaak van de eenheid der katholieken op sociaal en politiek gebied spreekt, dan wordt bij herhaling de voltooi ing onzer emancipatie als een der voornaamste oogmerken genoemd. En terecht. Een nog niet geheel ge ëmancipeerd volksdeel heeft behoef te aan eendrachtige samenwerking. Wat is nu emancipatie der katho lieken? Het woord wordt zo dik wijls gebruikt, dat wie de betekenis ervan niet nauwkeurig kent, zich ervoor schaamt daarnaar te vragen. Kort omschreven wil emancipatie van ons volksdeel zeggen: het ver werven van een positie, gelijkwaar dig aan het niet-katholieke volks deel, waarbij tevens de eis geldt, dat anderen die gelijkwaardigheid erkennen. Ons volksdeel is niet volledig ge ëmancipeerd; nog altijd zijn de Roomsen in de ogen van velen an ders dan andere Nederlanders. Maar ook in financieel-economisch opzicht zijn wij katholieken niet gelijkwaardig aan anderen; welke positie bezitten wij in het bedrijfs leven in Indonesië, in de grote bankwereld, in de rederijen en scheepvaartmaatschappijen? En al zijn wij politiek wel geëmancipeerd welke plaats nemen wij in op de departementen, in het ambtenaren corps? TTN zijn wij intellectueel gelijk waardig? Nog onlangs werden cijfers gepubliceerd van het Hoger Onderwijs. Procentsgewijze is het aantal katholieke studenten nog te gering. Aan onze emancipatie ontbreekt nog wel het een en ander. Onder linge samenwerking in waarach tige eendracht is alleen hierom reeds geen overbodige luxe. £)E JONGSTE volkstelling, van 1947, geeft ons heel wat inte ressante gegevens over de positie der katholieken in ons land, met name ook over de maatschappelijke positie der katholieken. Zij doet ons de maatschappelijke opbouw der katholieke bevolkingsgroep kennen, zodat wij deze kunnen vergelijken met de opbouw van heel ons volk. En dan constateren wij een merk waardige situatie, die weer wijst op de noodzaak van een verdere emancipatie. Ter demonstratie kies ik hier de gegevens, berekend naar de be roepstelling van mannelijke gezins hoofden van 31 Mei 1947. Het cen traal bureau voor de statistiek heeft hiervoor drie grote onderdelen ge maakt: a) de bedrijfshoofden in de nijverheid, de landbouw, de winkelstand, enz., met de bedrijfs- B leiders; vervolgens b) administra tief personeel, ambtenaren, onder wijzend personeel, vrije beroepen, employé's, enz; en tenslotte c) de grote groepering der arbeiders. Deze groepen omvatten in geheel Nederland achtereenvolgens 35.6%, 18.3% en 41% van alle gezinshoof den. Voor het katholieke volksdeel zijn die percentages resp. 38, 14.9 en 45.4. Hieruit volgt, dat in katho lieke kring de arbeiders een groter deel van de gezinshoofden vormen dan over heel het land. Het katho lieke volksdeel bevat dus een gro ter gedeelte van deze economisch zwakkere groepering dan het volk in zijn geheel. Wat nu de bedrijfshoofden aan gaat: het katholieke percentage gaat boven het landelijke percen tage uit. Immers 38% van de katho lieke gezinshoofden behoort tot deze groepering tegen 35.6% bij de ge hele bevolking. Hiermee is echter geenszins gezegd, dat de katholie ken in deze sector van het maat schappelijke leven in verhouding een sterke economische positie zou den innemen. Men denke b.v. aan de vele kleine landbouwbedrijven in het Zuiden, vrijwel alle door katholieken geleid en aan de grote boerenbedrijven in het Noorden, waar de katholieken een minder heid, soms zelfs een kleine minder heid vormen. Ook in de nijverheid is de economische positie der ka tholieken in het Noorden van veel minder betekenis dan die der niet- katholieken, terwijl in het Zuiden niet alle industrieën door katho lieken geleid worden. De onvoltooide intellectuele emancipatie der katholieken blijkt duidelijk uit de tweede groepering gezinshoofden, die het C. B. S. onderscheidt: het administratieve personeel, de ambtenaren, het on derwijzend personeel (van onder wijzer tot hoogleraar), de vrije be roepen, enz. Verwerking van de C.B.S.-gegevens geeft een landelijk percentage voor deze groepering van 18.3. Bij de katholieke bevol kingsgroep is dit percentage slechts 14.9. En het zou nog lager geweest zijn, als b.v. het getal der handels reizigers en verzekeringsagenten in onze kring niet groot was. Een paar voorbeelden berekende ik te Uwer illustratie. Van alle gezinshoofden zijn er 33.4% katho liek. Bij de ambtenaren is het per centage der katholieken slechts 27.1%. Bij de vrije beroepen (art sen, advocaten, accountants, enz.), is het nog lager: 25.2%, terwijl het tenslotte bij de beroepsofficieren maar 18.73% bedraagt. En dan te weten dat de katholieken het groot ste contingent der dienstplichtigen leveren! (MJFERS SPREKEN. Bovenstaan de cijfers, bepaald door ver werking der genoemde gegevens van het C.B.S., spreken hier en daar zelfs heel duidelijk. Zij geven aan dat de maatschappelijke eman cipatie der katholieken nog niet voltooid is, dat het katholieke volks deel een groter deel arbeiders be vat dan het gehele volk en dat met name bij de intellectuele midden groepen (onderwijzers en leraren wellicht uitgezonderd), in katholie ke kring een tekort bestaat. \yANDAAG is het drie jaar gele den, dat de Koreaanse oorlog uitbrak. Een week geleden had het er nog alle schijn van dat we van daag ook het einde zouden beleven. De oude stijfkop Syngman Rhee heeft dat echter verijdeld. Terwijl de Amerikanen dachten, dat hij al leen maar kon bluffen, trof hij .de bestandsbesprekingen in het hart door de poorten der gevangenen kampen open te zetten. Verbluffend eenvoudig! Men kan zekere bewon dering koesteren voor de durf en de hardnekkigheid van deze oude heer. Maar als men let op de verwoes tende gevolgen, het voortduren van een oorlog, die al zo veel bloed, tranen en geld heeft gekost, dan verandert die bewondering in ver ontwaardiging. Ook het feit, dat de morele positie van het Westen te genover het Oosten in deze aange legenheid erdoor verzwakt is, moet op het debet van deze stijfkop wor den gezet. Het nare is, dat deze oorlog krijgskundig ook practisch niet te beëindigen valt. Tenzij men Rood China er rechtstreeks in be trekt door bombardementen op zijn grondgebied. Doch daar zit het ri sico van een algemene oorlog aan vast. En wie durft dit risico te nemen i J-JET VRIJE VOLK bespreekt het pensioenrapport van de ARKA en schrijft dit gemakshalve ook maar toe aan de K.V.P., om dan te gewagen van een nieuwe „stunt voor de middengroepen." De ge makkelijke wijze, waarop Het Vrije Volk het pensioenrapport afmaakt, laten we nu daar, om er even op te wijzen, dat de actie van de K.V.P. voor de middengroepen vlak vóór de verkiezingen volkomen ge dekt werd door een verklaring van het partijbestuur der P.v.d.A. Een imitatie-stunt dus! Nu de verkie zingen voorbij zijn, laat men de K.V.P. blijkbaar op dit punt weer alleen staan. m i Mgr. Giobbe zal tentoonstel ling openen op 30 Juni a.s. in Haags Gemeen temuseum LJET STAAT thans vast, dat de Apostolisch Internuntius, Mgr. P. Giobbe de - tentoonstelling „Kunst schatten uit Vaticaanstad, Italiaanse Kerken en Musea" op 30 Juni a.s. in het Haagse Gemeentemuseum offici eel zal openen. Reeds nu blijkt er in brede kring en grote belangstelling voor deze wel zeer uitzonderlijke ex positie te bestaan. De verschillende kunstschatten die aanwezig zullen zijn en waarvan vele Italië nog nooit eer der verlaten hebben, vertegenwoor digen niet alleen zeer hoge bedragen, maar zijn stuk voor stuk onderdelen van een rijke historie. Op bijgaande foto zie men een van de zeer waarde volle stukken, die op de tentoonstel ling in het Gemeentemuseum aan de Haagse Stadhouderslaan zal worden gehouden. Dit is nl. een fragment van een beroemde altaarvoorhang, in 1475 door Paus Sixtus IV geschonken aan de Basiliek St. Franciscus te Assisi. Op dit antependium staan St. Francis cus en Paus Sixtus IV afgebeeld. (Advertentie.) Tl—Zuiver en ontsmet ■IlllCl WCuw huid met de hel" llliNI ||i ii der vloeibare D.D.D. •*- jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DEHALVE de zustercongregaties, die haar leden uitzenden naar de missiegebieden, bestaat er in ons land ook een Missieschool voor Jonge Vrouwen, die meisjes opleidt voor Iekenhulp bij de missionering. Speci aal zien deze meisjes haar taak bij het onderwijs, in de ziekenverpleging en op sociaal gebied. De Missieschool, die tijdelijk onder dak vindt te Heerlen in de R. K. Vroedvrouwenschool, is van plan op 18 en 19 Juni a.s. een weekend te organiseren in „Onze Lieve Vrouw ter Eem" te Amersfoort, welk week end niet alleen voor leerlingen is be doeld. maar tevens voor haar, die met dit werk kennis willen maken. "TE UTRECHT werd de jaarverga- dering gehouden van de (Katho lieke) Federatie van Onderlinge Be grafenisverenigingen. Een flink aan tal afgevaardigden uit alle streken van het land was aanwezig. Naast onder werpen van huishoudelijke aard wer den niet minder dan drie inleidingen met discussie gehouden over proble men, die actueel zijn in het begrafe- nisbedrijf, n.l. de totstandkoming van een P.B.O., staatstoezicht op verzeke ring in natura en het onderling over nemen van verhuizende leden. Met algemene stemmen werd een motie ten gunste van een P.B.O. voor het begrafenisbedrijf aangenomen, in welke motie echter de conditie werd gesteld van een afzonderlijke afdeling in de P.B.O. voor het onderling be grafenisbedrijf. In het bestuur werden gekozen de heren Mr. J. H. *Blaauw (Eindhoven) en P. Vaessen (Ubach over Worms.) A. M. H-, timmerman te Tilburg, werd door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot een week ge vangenisstraf wegens diefstal van lood toebehorend aan het Waterleidingbe drijf der gemeente Middelburg. (Advertentie.) Wekelijks beursoverzicht van 18 t.m. 24 Juni 1953 OBLIGATIES. 16//6/'53 23/6/'53 3% Nederland 1962-1964 99 1 16 99 <18 3-3'/;% Nederland 1947 97 1/8 97 1/8 3% Nederland 1947 (doll.len 95 3/4 96 1/16 3% Nederland 1937 96 1/16 96 1/4 3% Ned. Invest.certif. 98 1/4 98 9/16 3% Grootboekobligaties 1946 96 5/8 96 5/8 3% Ned.-Indië 1937 A 96 11/16 97 3<L% Nederland 1953 I 102 1/2 1021/16 AANDELEN. Amsterdamsche Bank 170 169 3/4 Rotterdamsche Bank 169 165 1/2 De Twentsche Bank 165 3/4 164 7 8 Nationale Handelsbank 116 1/4 115 1/2 Ned. Handel-Mij. 162 163 Algemene Kunstzijde Unie 163 3/4 165 1/4 v.d. Bergh's en Jurg. Fabr. 266 1/4 267 Machinefabriek „Breda" 114 1/2 113 1/2 Van Gelder Zonen 150 3/4 151 Unilever 195 34 190 3'4 Holl. Kunstzijde Industrie 80 1/2 85 1/2 Ned. Kabelfabriek 213 /12 212 Gem.Bez.v. aand. Philips Gl. 159 1/2 164 34 Kon. Ned, Hoogovens 162 34. 161 1/2 Wilt. Fijenoord D.en-W.Mij. 174 174 1/2 Intern. Gew. Betonbouw 136 1/2 140 Internatio 139 1/2 141 Billiton Mij. II 200 219 Koninklijke Petroleum 311 3/4 317 1/2 Rubber Cultuur Mij. A'dma 96 1/4 89 Bandar Rubber Mij. 90 1/2 90 3/4 Holland Amerika Lijn 133 1/4 133 3/8 Kon. Ned. St. Mij. Nat. Bez. 125 3/4 125 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 131 3/4 132 1,2 Rotterdamsche Lloyd 123 123 Kon. Java-China Pak.v.l. 110 108 1/4 Ver. Vorstenl. Cultuur Mij. 21 1/2 21 3/8 Handelsv'er. „Amsterdam" 101 104 1/4 Ned. Ind, uiker Unie 87 85 1/4 Deli Maatschappij 94 96 Deli Batavia Maatschappij 130 133 Senembah 83 3/4 84 1/4 AMERIKAANSE FONDSEN. Anaconda Copp. Min. Comp. 34 3/4 35 3/4 Bethlehem Steel Corporation 49 50 7/16 General Motors 58 1/2 59 1/8 International Nicke 1 39 5/8 40 5/8 Republic steel Corporation 46 3/8 47 5/8 United States Steel Corp. 37 /1/2 38 1/4 Cities Service Company 79 1/2 80 1/4 Shell Union Oil Company 66 1/2 69 1/2 Tide Water Ass. Oil Comp. 21 3/8 221/8 Southern Pacific Company 431/4 44 1/8 Union Pacif. Railroad Comp. 104 105 1/2 Z~\p de Amsterdamse Beurs heeft de vriendelijke stemming ook in de afgelopen berichtsperiode voortgang kunnen vinden. Het is opmerkelijk, dat diverse fondsen thans met een koersstijging reageren op gunstige be drijfsresultaten, hetgeen in lange tijd het geval niet is geweest. Voorts schijnt het beleggend publiek in de huidige gang van zaken hier te lan de voldoende vertrouwen te hebben en waar hef koerspeil althans voor diverse fondsen zeker niet hoog ge noemd mag worden, vinden uit ne sparing verkregen gelden wederom hun weg naar de aandelensector op de effectenbeurs. Deze gang van zaken werd enerzijds mogelijk gemaakt door de belangrijke bedragen, die uit dividendbetallngen voortkomen, en anderzijds door het feit. dat de lage rentestand het koers peil op de obligatiemarkt zeer onaan trekkelijk maakt om thans tot de aan koop van vaste rentedragende stuk ken over te gaan. Het rendementsver- schil tussen de beide categorieën van fondsen is daarvoor te groot. De op belegging wachtende middelen bij pensioenfondsen, verzekeringsmaat schappijen en grootbeleggers blijven voortdurend aangroeien en men kan met zekerheid aannemen, dat een deel van deze middelen thans op de aandelenmarkt wordt ondergebracht Het valt niet te verwonderen, dait de beleggingsvraag nog voortdurend gericht büjft op de internationale waarden, daar de desbetreffende aan delen op het huidige koersniveau een zeer behoorlijk rendement afwerpen en de dividenden in ruime mate wor den verdiend. Speciaal aandelen Phi lips Gloeilampen waren goed ge vraagd zodat het slotdividend bij dit fonds geheel is ingehaald. Het aan- aeel A.K.U. ondervond steun van het gunstige jaarverslag dat de Vereinigte Glanzstoff heelt gepubliceerd. Zoals bekend bevindt 99 pCt. van het, aan- oelenkapitaal van deze onderneming zich in handen van de A.K.U. Het dividend kon met 1 pCt. tot 6 pCt. worden verhoogd Uit de kwartaal- ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT cijfers, die door de A.K.U. voor het eerst werden gepubliceerd, valt op te maken, dat het lopende jaar tot nu toe bevredigend is geweest Vermelding verdient de dividend declaratie van 11 pCt. (vorig jaar 10 pCt.) van de Fabriek van Electri- sche Apparaten v.h. F. Hazemeyer Co. Na afschrijving en reservering bedraagt de netto winst ƒ578.000.— tegen ƒ542.000 in het vorig jaar. De Nederlandsche Staalfabriek v.h. J. M. de Muinck-Keyzer keerde een divi dend uit van 12,5 pCt.. waarvan 10 pCt. in aandelen. De maatschap pij maakt gebruik van de Wet op d» Her-kapitalisatie. In de industriële sector konden ver schillende fondsen een koerswinst boeken. Van de meest helangrijke noe men wij Heemaf 188—196 Hoek's Ma chinefabriek 213218. Rommënhöller 135140, Rotterdamsche Droogdok 333340, Zwanenbérg-Organon 156 162.5. Op een lager niveau kwamen daar entegen aandelen Tricotagefabriek v.h. Frans Beeren en Zonen. 64—58, bil welk bedrijf de moeilijkheden nog niet overwonnen zijn. INDONESISCHE SECTOR Tn de Indonesische sector kwamen di verse fondsen op een hoger niveau. De Deli Batavia Tabak Mij. bezorgde haar aandeelhouders een verrassing door een dividend voor te stellen van 12 pCt. in contanten. Hiervan is 9 pCt. afkomtsig uit de winst, terwijl het restant evenals het vorig jaar af komstig is uit de dividendreserve. De directie verwacht binnenkort te kun nen overgaan tot de heropening van een deel van de gesloten ondernemin gen. De handelsvereniging Amsterdam keert een onveranderd dividend van 6 pCt. uit. De maatschappij verschijnt met een gunstig jaarverslag. Uit de balanscijfers valt waar te nemen, dat de vermogensverschuiving van Indo nesië naar Nederland en Ethopië heeft plaatsgevonden. Zoals bekend, is de H.V.A. doende de rietsuikercultuur al daar ter hand te nemen. Eind 1954 zal met de eerste normale campagne worden begonnen, terwijl men nu reeds over een aaneengesloten com plex grond van 5.000 H.A. voor de suikercultuur beschikt. Aandelen Bil- liton zetten de stijging voort. De Indonesische gemeenteieningen, die op het Damrak genotoerd worden hebben de laatste dagen wederom in de belangstelling gestaan. Dit naar aanleiding van de bekendmaking, dat op 1 Juli a.s. de uitloting zal piaats hebben van 2.400.000.— 4 pCt. obli gaties Bandoeng 1936. Met de aflos sing per 1 Juli a.s. zal de gehele ach terstand zijn ingehaald. Omtrent de betaling van de achterstallige rente p\E WOLKBREUK, die eerst nu tot dit achterbakse rubriekje is doorgedrongen, heeft de leden van ons bedrijf met grote verwondering geslagen. Op een zeker moment pro beerde het regenwater de zetterij binnen te dringen en ofschoon de heren, die daar verblijven in de regel maar afwachten, wat er van komt, nu besloten zij tot krachtdadig ingrijpen. Het nijvere gilde ontdeed zich en masse van de kleding, sloeg het gewoel, slechts gekleed in een broek, met grote belangstelling gade en wierp zich daarna in de golven. De strijd duurde enkele uren. De werkzaamheid bereikte het hoogte punt toen de werkers zich in hun opwindende kledij dwars door de stad naar de meest bedreigde pun ten wilden begeven. De enige man (uitgezonderd de redacteuren, die opeens waren over laden met werk binnenshuis), die op zijn gemak van het verheffend heldendom van zijn collega's stond te genieten, verklaarde zijn non activiteit met de woorden, dat zijn handen eigenlijk ook wel jeukten om aan de slag te gaan, maar dat hij er van afzag, omdat het zo regende. Buurvrouw JWIEJUFFROUW Margaret Pincer is beschuldigd. Er worden meer juffrouwen beschuldigd, maar in dit geval was het wel erg logisch. Wat had die dekselse juffrouw Pincer gedaan? Eerst had ze een hekel ge- I kregen aan haar buurvrouw, vanuit die gezichtshoek haar kat het leven ondraaglijk gemaakt en het zoontje des huizes diep gegriefd met de mededeling, dat hij in één woord een rot-gastje was. In de loop der jaren heeft de ondernemende dame echter zowat alles afgebroken, wat binnen haar bereik kwam. Er is nu niets anders over dan het huis. En dat zou de buurvrouw toch wel graag overhouden. taarn. Papa hapte van het daardoor ontsnappende gas en legde het loodje De wagen sloeg om, waar door mama, die er nog altijd in zat, haar blauwe oog thuis kreeg. Toen de zoon terug keerde en het geval enkele ogenblikken in paniek had bezien, viel hij flauw. Het hond je koos met bekwame spoed het hazenpad. omdat het wei in de gaten had, dat er iets was misge lopen. Omroeper Veelbelovend £)e 12-jarige Bobby Courter uit Jersey City heeft gisteren een prettige dag ge had. Hij is de jongste aandeel houder in de Erie Spoorwegen met een aandeel van omtrent f 60. Daarom mocht hij een ritje meemaken op de locomo tief van de Limited Express. Nadat hij was uitgestapt, lan ceerde hij onmiddellijk een efficiënte gedachte: Wanneer de bestuurder nu eens wat minder op zijn nagels zat te bijten en de passagiers gele genheid gaf bij hem ijsjes en lollies te kopen, dan scheelde dat weer idem zoveel in de winst, meende Bobby. Vaderdag .,r\IT VADERDAGVERHAAL is nog uit Amerika komen overwaaien. Vandaar dat het niet helemaal fris meer is. Het gaat over Frank Root uit Cleveland in Ohio, die door zijn beide zoontjes werd verrast met een baby-alligator. Maar toen papa probeerde, goede maatjes met hem te worden, door hem op zijn buik te kriebelen, beet het beest hem in zijn neus. Als gevolg daarvan wordt hij ook niet meer gekriebeld. (Die alligator). Ongeval rvOORDAT een auto pech kreeg op de Luton-weg werd een man door gas bedwelmd, kreeg een dame een blauw oog, ging een jongetje van zijn houtje en verdween een hondje. Dit hele gezelschap was op weg naar Luton, toen hun auto panne kreeg. De vader beval zijn zoon een eindje te gaan wandelen, omdat hij motorpech altjjd met krachtige be woordingen placht te herstellen. Toen het jongetje was verdwenen, sprong de auto, waarvan de motor nog steeds zwakjes liep, opeens naar voren en verwoestte een gaslan- LTEN T~XE OMROEPER van een Ameri- kaanse radio-zender heeft grote ontstemming gezaaid onder de daar wonende boeren. Zij hadden alle- maal ingeschakeld, omdat op dgt station een rede zou zijn te beluis teren, waarin een goed woordje zou worden gedaan voor hogere groen- teprijzen De omroeper moet echter de papieren door elkaar hebben ge haspeld, want hij geraakte geheel in vuur en vlam in een lezing over baby-voeding. Dochter RIJKE VADER wilde zijn dochter ter gelegenheid van haar verjaardag een kostbare ring geven, maar het meisje voelde meer voor een motorfiets. Hij was zo gek om die nog te schenken ook. Het kind rijdt er vandaag twee weken op en is hard op weg haar hele dorp uit te roeien. Tot dusver werden reeds 15 dode kippen, 33 hinkende honden en 24 manke katten geno teerd. De benzinepomp van de plaat selijke garage heeft ze vier maal tegen de grond gereden. Verder heeft ze drie kwart van de bevol king in de loop van dé bewogen dagen de stuipen bezorgd door de merkwaardige gewoonte, altijd 120 k.m. per uur te willen rijden. Er kan nog een hele litanie bij, maar we hebben het onbehaaglijk gevoel, dat niemand ons gelooft. Techniek NJU WE TOCH in de techniek zit- ten. Er is een apparaat in de handel gebracht, dat kikvorsgelui den kan produceren, zonder dat iemand weet, waar ze vandaan ko men. Niemand weet, waarvoor zo'n toestel eigenlijk kan dienen, maar ons neefje heeft er drie in bestel ling. De jeugd HEER PERCY ROSS uit Huil (76 jaar) mag er nog zijn. Hij werd op heterdaad betrapt, toen hij met grote snelheid dronken over de weg raasde. Hij gaf op, dat hij 21 jaar was en voegde er aan toe, dat dit een mooie leeftijd was om een» uit te zien naar een meisje. De poli- tie-agent, die verbaal opmaakte, ver trouwde het toen niet meer en ging zijn pols voelen. Daarop begon de heer Ross te dreigen, dat hü hem met zijn andere vuist naar het bu reau zou meppen als hij niet onmid dellijk ophield. Toen vervolgens de dokter er aan te pas kwam bood de grijsaard aan een hoogstandje te maken. Slechts met veel moeite werd hjj van deze activiteit weerhouden. Met die dronkenschap viel het ook mee, verklaarde de oude. Hoogstens een halve liter. Toen wist hjj zelf dat hij moest ophouden. Hij voelde dat aan. zei hij. is nog niets bekend, doch indien het voorbeeld van de provincie Oost-Java wordt gevolgd, zullen de houders van uitgelote stukken eveneens de achter stallige coupons binnenkort kunnen incasseren. BELEGGINGSMARKT p de beleggingsmarkt wordt de nieuwe staatslening, waarover reeds veel te doen is geweest, met smart verwacht. Enig herstel op de Amerikaanse ef fectenbeurs is ingetreden, doch de koerswinsten blijven nog zeer beperkt. Dit herstel wordt in de hand gewerkt door gunstige berichten uit het be drijfsleven en goede winstcijfers over de afgelopen maanden. (Advertentie.) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS B. A. Williams 31) Mooi zo, jonge dame!, zei Clint lachend. Je ben een heel ver standige vrouw. Nou even geduld, dat ik een douche genomen heb en Hij verdween en June keek zo spijtig naar de deur, die hij achter ach gesloten had, dat miss Moss er- 0111 lachen moest. Je kunt toch niet altijd bij hem wezen, lief kind, zei ze tot het meis je. Hij zal zo dadelijk wel klaar zijn. Zodra hij de kamer inkwam, stak ze haar arm door de zijne heen. Nou ben je helemaal van haar, Clint, zei miss Moss lachend. Een van haar schatten. Kijk zo'n kind nu toch eens! June begon te blozen. Maar ze zei heel ernstig: Ik hoor van hem, als hij mij ten minste hebben wil! En haar ogen naar hem opslaande, voeg de ze er fluisterend aan toe: Ik moet me nu wel aan jou vasthouden, Clint. Miss Moss ging naar de keuken en riep vandaaruit: Hoor eens, als jullie zo ver bent, dat je weer over zoiets als een ont bijt kunt praten, roep me dan even! In de vroege nami idag kwam in specteur Tope thuis. Hij zag er moe en doodop uit en zijn kleren waren doornat. Miss Moss duwde hem la chend de slaapkamer in en stond er op, dat hij zich eerst verkleden zou en droog goed aantrekken. Ze zou hem wei in bed willen stoppen, maar hij sputterde heftig tegen. June vroeg radeloos aan Clint: Wat is er nu weer, liefste? Wat is er voorgevallen?Waarom noemen jullie hem eigenlijk „inspecteur"? Is hij dan van de politie? Geweest!, antwoordde Clint, ja ren en jaren. Hij spande zijn gedachten in, om iets te vinden dat haar wat zou af leiden en zei daarom opgewekt O, hij kan je lange verhalen doen, heel interessant, over alles, wat hij meegemaakt heeft. Ik geloof, dat hij de beste detective is, die we hier in de buurt ooit gehad hebben. Ze keek hem aan met samengekne pen ogen. Detective?, vroeg ze fluisterend, Maar waarom is.... En opeens zag Clint, dat het bloed uit haar lippen zelrs wegtrok, zodat ze wit werden als een doek, ofschoon haar ogen rustig bleven. Clint, vroeg ze onverwachts, veronderstelt hij, dat moeder.... Hij behoefde gelukkig niet te ant woorden, want de inspecteur en miss Moss kwamen binnen en June wend de zich terstond tot de oude heer. Denkt U heus, dat iemand mijn moe der vermoord heeft?, vroeg ze snel. Clint sputterde wat tegen die vraag en de inspecteur stond besluiteloos. Toe, vertelt u het nou!, drong ze aan. Is het heus waar? Miss Moss mengde zich er nu in. Ja, June, zei ze bedaard. Ik gelool zeker, dat dit het geval is. Er lag een grote tederheid in haar stem en June sloot de ogen. Ze scheen groter te worden en stond roerloos rechtop. Daarop keek ze hen een voor een aan en zei langzaam: U moet hij mij vertellen. Zeg toch, wat ik nu doen moet! Miss Moss en Clint zwegen vol me delijden. Tope zei met overtuiging: - Uw houding is meer dan flink, miss Leaford. Het is heel hard voor u, dat weet en begrijp ik volkomen. Ik zou graag met u praten, als u er ook tegen kunt, dat ik u enkele vra gen stel. Tope begon bij mevrouw Leaford en kwam zo tot aan de treurige voor vallen van de verlopen nacht. Uw grootmoeder is overleden, zei hij. Maar meneer Hurder leeft nog. Hij moet eigenlijk in een zieken huis zijn, om alle kans te hebben be ter te worden. Maar mevrouw Taïne staat er beslist op, hem in huis te houden. Ze wil hem zelf verplegen en Hij zweeg en trok de wenkbrau wen samen, als had hij een angstig voorgevoel. U hebt me alles al verteld over uw moeder en wat er in de nacht van haar sterven gebeurd is, vervolgde hij na een poosje. Dat was, zoals U nog wel weet, toen ik met Clint kwam. Maar, miss Leaford, ik zou U nog een en ander over gisterennacht willen vragen.... over alles, wat er gebeurd is, vlak voor dat U het huis hebt verlaten, om naar Clint toe te gaan. Wat U gezien hebt, wat U ge daan hebt en wat de anderen precies hebben gedaan. June verzamelde haar gedachten zo goed mogelijk en begon hem alles nauwkeurig en omzichtig te vertellen. En onder het vertellen, maakte hij nu een dan een aantekening op een bloc-note, totdat ze besloot met de woorden: En toen nam Clint me mee en bracht me hiernaartoe! De inspecteur knikte goedkeurend. Dat is uitstekend, zei hij. Ik heb mijn best gedaan om erachter te komen, op welke tijd precies enige van die gebeurtenissen zijn voorge vallen. Ik heb een schema gemaakt. Er zijn enkele dingen bij, die U niet weet, maar toch zou het goed zijn, als U met Clint het eens nalas en me vertelde, of het volgens U zo in orde is. Hij reikte haar het beschreven blad over en Clint las over haar schouder mee. Miss Leaford begon voordat het donker was het avondeten klaar te maken. Allen kwamen aan tafel, me vrouw Bowdon uitgezonderd. Ze.kwa men om beurt. O-m ongeveer 7.50 uur kwam mevrouw Tairfe, om meneer en mevrouw Hurder naar bed te bren gen. Om 8 uur kwam Asa binnen om te gaan eten en gebruikte voor zijn thee melk uit een flesje. Na zijn vertrek warmde mevrouw Taine melk voor meneer en mevrouw Hurder. Rab Taine kwam binnen om goe- dennacht te zeggen. De melk stond op het gas. Hij stond er dichtbij. Daarna is hij naar Providence ge gaan. Om ongeveer 8,25 uur ging mevrouw Taine weg. Meneer en mevrouw Hur der waren toen in bed. Om ongeveer 8.30 draaide miss Lea ford de lichten beneden uit en ging naar haar kamer. Om 8.45 ontmoette zij Clint buiten. Om 11.05 keerden Clint en miss Leaford terug en stopten vlak voor het huis. Om 11.10 zagen zij het branden. Precies om 11.19 werd er alarm ge maakt. De spuit kwam klokslag 11.23 aan. Mevrouw Taine en Asa kwamen om 11,21 bij de brand. Precies om 11.51 belde mevrouw Taine op naar Providence om haar zoon te waarschuwen. Terwijl June en Clint dit schema zwijgend bestudeerden, verklaarde Tope verder: U weet, wanneer u naar boven bent gegaan en wanneer U Clint hebt ontmoet. Naar de tijdstippen, waarop de vroegere gebeurtenissen zijn ge schied, heb ik moeten gissen. Ik wist wel precies, wanneer het alarmsig naal gegeven was en wanneer de spuit aankwam. En in aanmerking nemend alles wat u gezegd en gedaan hebt, nadat U en Clint de brand ont dekt hadden, en voordat de spuit aan kwam, heb ik de tijd berekend, waar op U de brand hebt zien uitbreken. Juist, zei June. Ik geloof dan ook wel, dat het zo goed uitkomt. Ik heb ook een opgave van de telefonische oproep naar Providence, zei Tope Hoe ver was de brand al gevorderd, toen uw tante ging tele foneren? Het hele huis stond in lichte laaie, zei June. Tope knikte. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 26 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; '8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano-re cital; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.30 Lamd- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 13.40 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.50 Mannen koor; 15.15 Voordracht; 15.35 Gramofoon muziek; 16.00 Causerie over kamerplan ten; 16.15 Pianotrio; 16.35 Marinierska pel; 17.10 Vocaal ensemble; 17.30 Mili taire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Accordeon orkest; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Rege- ringsuitzending: Verklaring en toelich ting; 19.30 Strijkkwartet; 20.00 Radio krant; 20.20 Radio Philharmonisch orkest 20.50 „Robert", hoorspel; 21.45 Kerkcon- cert; 22.30 Viool en piano; 22.45 Avond- overcf' iking; 23.00 Nieuws en SOS-be- richten; 23.15 Evangelisatie-uitzending in de Litause taal; 23.30—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en bariton; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Piano en fagot. AVRO: 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmededlingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Promenade-orkest; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Alt en clavecimbel; 14.50 Boekbespreking; 15.10 Orgelconcert; 15.30 Musette-orkest. VARA: 16.00 Gra mofoonmuziek (met illustratie); 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Hawaiianmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 De publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, causerie; 19.00 Mannenkoor; 19.20 Hoorn duet. VPRO: 19.30 Humanitaire ach tergronden van de samenwerking tussen de volkeren, causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest; 20.30 Europa één. causerie; 20.40 Aanpassing, causerie; VARA: 21.00 Holland Festival: Radio Philharmonisch orkest en groot koor 21.40 Het leven betrapt; 22.00 Bui tenlands weekoverzicht; 22.15 Lichte mu ziek. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws 23.15 Orgelspel; 23.35—24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 METER. 12.00 Gramo foonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Orkestconcert; 14.30 Vlaamse pianomuziek; 14.45 en 16.15 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Viool en piano; 17.35, 17.40 en 18.00 Gra mofoonmuziek; 18.10 Prot. causerie; 18.20 Gramofoonmuziek; 1830 Voor de soldaten 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Rosine's Bruiloft, opera; 22.30 Int. Radio Universiteit; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER 11.45 en 12.10 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws, 13.10, 14.00, 15.00, 15.45 en 16.00 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gramofoon muziek; 1730 Zamg en piano; 17.50, 18.30 en 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Gra mofoonmuziek; 22 00 Nieuws; 22.10 Ka mermuziek; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5