moE MUZIEKHOF EINDHOVEN maakte goede beurt Rumoer rond de Tour-ploeg ind Kruiningen krijgt een groepsbureau voor cle Rijkspolitie Dronken fietsers en chauffeurs voor Middelburgse politierechter 'nfees* als een Te Waarde is men tegen herverkaveling Bij hoger loon hoger kinderbijslag OM DE GOUDEN PLAK DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JUNI 1953 EEN WEG LANGS DE LAVENDELDIJK Scheepskapitein liet vaartuig in de steek W\ In een bewogen vergadering viel de beslissing Ministers kwamen naar Kruiningen 9e Ronde van Schoon- dijke Géén Nederlanders in voorste gelederen Buikpijn van opgekropte zenuwen Verheugende decisie van de K.N.A.C. Commissie-Aalberse beveelt aan: Met een minimum en een maximum SPARTA NU PRACTISCH UITGESCHAKELD R.C.H. aan de kop) gaf Vitesse geen kans Ontevredenheid in Eindhoven en Limburg EEN BRIEF AAN GODDET EN FELLE REACTIE VAN PELLENAARS EN HIER IS DAN DE ZWITSERSE PLOEG Zoals verwacht werd EXAMENS MARKTEN een nog in wel- 1 water- I en en- re Oos- 1 en de In emi- lac. de Ivoonde l.ik als lij twee 1'echten |;rkreeg Thans Igevon- Ich als Ie staat lipieg. ■genoot, 1 motor- gere- borzaak brstoml |e wor- sche- JOR zoals Blij- I bij de ld. lelijker In dit J.Herre- Idieren- jien be- Tan de inwo- i goed- gehele lellen, [tig zijn lit veer- [le dier- lil knip- l/eemaal IKE dat de J op het Itholieke In loka- Ide raad PN Bone- at. die Kroon- willen |et voor- Linker zullen pre Za- I op de Idoel de Ide Lan- s bleek zal op a.s. een Open- JN DE GEMEENTERAAD van Kruiningen deelde de voorzitter, wethouder P. H. A. Polderman, mede, dat h(j een persoonlijk schrijven van burge meester Vogelaar had ontvangen, waarin deze meedeelde, dat zijn toestand vooruitgaande ls. r\E algemene voorschriften van po- litie. houdende een verbod om het overstroomde gebied der gemeen te betreden, welke voorschriften op 16 Mei 1953 door de burgemeester zijn uitgevaardigd, werden door de raad bekrachtigd. Het verbod geldt niet voor eigen inwoners en met af gifte van vergunningen zal de nodi ge soepelheid betracht worden. Het is alleen nodig, dat ongewenste per- sinen geweerd kunnen worden. De heer Griep vroeg of het politie toezicht voldoende is. Te Hansweert is dit z.i. niet het geval. Er bevinden zich hier een groot aantal D.U.W.-ar- beiders die te laat in de straten van Hansweert blijven rondslenteren. Toegekend werd een premie voor verbetering van de woning van H. Oele te Hansweert. Omdat velen van de toegekende premie geen gebruik meer hebben gemaakt, werd bij wijze, van uitzondering voor de heer Oele' nog een premie beschikbaar gesteld. WACHTVERBOD |~\OOR de vestiging van de noodse- cretarie in de Hoofdstraat te Hansweert komt daar veelvuldig een opstopping voor van de links en rechts geparkeerde auto's. De raad besloot daarom een wachtverbod voor de linkerzijde van deze straat vast te stellen. In principe werd besloten tot het bouwen van een groepsbureau voor de rijkspolitie annex twee dienstwonin gen. twee cellen en garage. Nu de ge meente toch al zoveel te bouwen en te herstellen heeft wilden enkele leden de uitvoering van dit werk liever aan het rijk zelf overlaten. Tenslotte ging het plan toch door. onder de voor waarde, dat de exploitatie-kosten vol ledig door het rijk zullen worden ver goed. De r.k. schippeiwschooi kreeg me dewerking tot het aanschaffen van leermiddelen en schoolmeubelen tot een bedrag van f 10.836,69. De bij zondere school te Oostdijk tot een bedrag van f 2200. EERVOL ONTSLAG Q VEREENKOMSTIG zijn verzoek werd aan de heer L. Soeting niet ingang van 1 September 1953 eer vol ontslag verleend als vakleraar in de lichamelijke oefening aan de open bare ulo-school te Kruiningen. De heer Soeting, die benoemd is aan het chr. lyceum te Goes houdt de ulo- en kweekscchool te Kraboen- dijke nog aan, netgeen sommige leden vreemd vinden, daar hij indertijd be noemd is. voor een combinatie van scholen te Kruiningen, Yersese, Tho- len en Krabbendijke. Het zal nu moeilijk zijn om voor de eeistge- noemde scholen een nieuwe ieraar te vinden in verband met het aantal lesuren. De voorlopige begroting van de her stelcommissie. aanwijzende een bedrag van f 11.000 wordt behoudens enige wijzigingen goedgekeurd. Nu de Lavendeldi.jk te Oostdijk door de waterstaat zozeer is verzwaard, bestaat er voor de bewoners van de Oostdijk een grote behoefte aan een straat onderlangs de Lavendeldjfk, De kosten van deze straat, die 540 (Advertentie m. lang moet zijn. en in de polder Waarde is gelegen, worden begroot od f 27.000. De mogelijkheid bestaat, dat het ministerie van wederopbouw deze kosten zal vergoeden. Men zal hiertoe stappen ondernemen. Besloten werd aan vrijwilligers, die zich hebben aangeboden om straks te helpen bij het schoonmaken van de huizen op Kruiningen een vergoeding van f 2,50 per man en per dag toe te kennen. EINDE DER UITDELING IN Juli zal de uitdeling van de kle- ding uit de loodsen in Goes beëin digd worden. De herstelcommissie stelt voor de geevacueerden uit Schouwen-Duiveland die te Goes zijn ondergebracht, in de gelegenheid te stellen een keuze te maken uit de alsnog beschikbare gedragen kleding. De raad kon \jch hiermede vereni gen. De loodsen zelf mogen niet ver. huurd wórden maar zullen t.z.t. ver kocht worden. Er hebben zich reeas veel adspirant-kopers aangemeld. De heer Witte vroeg naar de aanleg van de straat voor de Noorse woningen. De heer ie Clercq is opgedragen hier voor een begroting op te maken. Aan de pachters van de tuingrond, die voor deze woningen in beslag is genomen, zal behalve een schadever goeding voor de vruchten ook een pachtvergoeding worden verleend. De heer Griep wees erop, dat het van belang is, dat raadsleden medegaan met de schatters, die bezig zijn de schade te Hansweert op te nemen. Voor de werkwijze dezer sdhaUers heeft hij overigens niets dan lof. De heer Pouwer informeerde naar de mogelijkheid om middenstanders in te schakelen bij de leveranties aan het D.U.W.-kamp. terwijl de heer Ram- meloo gaarne een stopplaats van de bussen van de Nederlandse spoorwe gen aan de hoek Zanddijk-Rijksweg zag ingesteld. TWEE Middelburgse kantoorbedien den, n.I. de gebroeders B. C. en F. K. waren op Zaterdag voor Pink steren naar Domburg gegaan om de bloemetjes eens buiten te zetten. Toen zij 's nachts om 1 uur onder weg waren naar huis, werden zij in de gemeente Oostkapelle door een Rijkspolitieman aangehouden omdat zij kennelijk verkeerden onder in vloed van alcohol Zij hadden n.I. de volle breedte van de weg nodig en op zeker ogenblik re den zij tegen elkaar, waarna zij ken nis maakten met de straatstenen. Door de wachtmeester werden zij toen, zoals het in vaktermen heet: „in het belang van hun eigen en. de openbare veiligheid ter ontnuchte ring overgebracht naar het arrestan tenlokaal te Domburg". De volgende morgen bij hun verhoor zeiden zij, dat ze zich van het gehele geval niet veel meer konden herinneren, alleen wisten ze nog. dat ze teveel bier had den gedronken. De Politierechter veroordeelde de ze twee verdachten, die niet ter zit ting verschenen, beiden, conform de eis, tot f 40 of 20 dagen. TN de avond van de 1ste Pinksterdag werd er te Domburg nog een dron ken fietser aangehouden, en wel de grondwerker J. H. H. uit Nijmegen, die in een D.U.W.-kamp te Grijps- kerke verblijft. Ook hij werd ter ont nuchtering opgesloten, en heden, bij verstek, eveneens veroordeeld tot een geldboete van f 40 of 20 dagen hech tenis. (~)OK de Belgische zeeloods R. G. D. uit Vlissingen had teveel gedron ken. op 29 April 1.1. reed hij met zijn volkswagen bij de gevangentoren over de boulevard. Blijkbaar verloor hij toen de macht over zijn stuur, want eerst reed hij helemaal links over het trottoir en toen aan de rechterkant van de weg tegen een muurtje, waar na de wagen enige meters verder tot stilstand kwam. Het gevolg van deze botsing was, dat van het muurtje on geveer twee m2 metselwerk werd ver. nield en de rechtertreeplank van ver- dachte's wagen «svas afgebroken. Bij het verhoor en ook ter recht- Onherroepelijk. f/"& de laatste 3 dagen ac H°U" op Dat gaat naar Den Bosch toe MUZIEKHOF „Van de grond mijner vaderen moet men afblijven" LIET voornemen der regering om op het geïnundeerd geweest zijn- Ie gebied de herverkaveling toe te lassen, is niet in goede aarde geval- cn. In een zeer bewogen vergadering te Waarde hebben de grondbezitters rich met 76 tegen 26 stemmen tegen de herverkaveling uitgesproken. De tegenstemmers bezitten 285 en Je voorstemmers 237 ha_ waaruit dus blijkt dat de grote eigenaars in het algemeen vóór de herverkaveling zijn. De voorzitter van de Zeeuwse pol- derbond. de heer P. Dekker uit We- meldjnge, uitte ernstige critiek op de gang van zaken door de regering ge volgd. Eerst had zij. volgens hem, de grondbezitters moeten polsen, want thans moeten de tegenstanders een omslachtige weg, via een verzoek aan de Kamer volgen, om Waarde uit het wetsontwerp gelicht te krijgen. Ir. Post de cultuurconsulent, hield, vóórdat tot stemming werd overge gaan een warm pleidooi voor de her verkaveling van de polder Waarde, die daar, naar zijn inzicht, rijp voor was. KRUININGEN SLECHT VOORBEELD? "piJDENS de discussie bleek al heel vlug. dat de meerderheid niet overtuigd was door het betoog van de consulent. De situatie, zoals die voor de ramp was werd niet onbevredigend geacht. „Onbekend, maakt onbemind", zo bracht ir. Post hier tegen in. „Gaat u maar eens in een gebied dat her- verkaveld is informeren. U zult alleen met warme voorstanders van de her verkaveling kunnen spreken". ..Nu, dan behoeven we niet ver te gaanwas het antwoord uit de ver gadering. „Kruiningen is een mooi voorbeeld. Iedereen bijna heeft daar slechte ervaringen opgedaan". En een ander voegde er aan toe. „Hoe zult u de grond van Waarde nog productie ver kunnen maken?" De debatten werden steeds heftiger en plotseiine klonk de uitroep: „Van de grond mijner vaderen móet men afblijven!", waarna het even doodstil werd. De voorzitter van het polderbestuur, de heer v. Traassen, die voorstander was. probeerde nog olie op de golven te gieten en betoogde dat het ging om: „Nu of nooit". „Dan maar nooit", riep men hem toe. waar de voorstanders weer even positief op reageerden. Tenslotte volg de de stemming, welke door de tegen standers werd gewonnen. En willen rijden met de zee-water-expres DIJ de dienst Dijkherstel kwam be- richt binnen van de minister van Waterstaat, de heer Algera, dat hij van plan is om volgende week Vrijdag, dus op 3 Juli, met enkele van zijn confraters een bezoek te brengen aan Kruiningen. Er werd bovendien door hem de wens te kennen gegeven, dat het gezelschap aan een rit kan deel nemen met de goederentrein, die een of tweemaal per dag bij eb, langs de kistdamlijn, door de polder Kruinin gen wordt gemaakt. De directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. Heyblom, zal de mi nisters als gids dienen. zitting ontkende verdachte dat hl] dronken was geweest. Hij had tevo ren in de sociëteit wel wat borrels ge dronken maar als zeeloods was hij gewend om te drinken en kon hij goed tegen alcohol. De botsing was volgens verdachte een gevolg van het feit dat hij door wat stenen en op de weg en het slechte zicht een verkeer de manoeuvre had gemaakt. De officier van Justitie was ech ter van mening, dat verdachte wel de gelijk onder invloed verkeerde tij dens het ongeluk en eiste twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van mo torrijtuigen voor de tijd van zes maanden. De uitspraak luidde: een week gevangenisstraf en zes maanden ontzegging. /"ïMDAT hij op 2e Pinksterdag te Zoutelande dronken op de fiets had gereden werd de opperman A. de W. uit Koudekerke. bij verstek ver oordeeld tot f 20 of 10 dagen. KOPPIG T"\E sjouwerman Ch. v. V. uit Mid.- delburg had verzet gepleegd tegen de politie te Goes, toen hij na slui tingstijd Uit een café werd verwij derd. Hiervoor werd hij bij verstek veroordeeld tot 2 maanaen gevange nisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en tevens tot een geldboete van f 60 of 20 dagen hechtenis. BLIKDIEFSTAL ]~YE opkoper N. v. A. uit Middelburg reed op 29 April 1.1. met zijn vrachtautootje langs de vuilnisbelt te Terneuzen. Daar zag hij een hoeveel heid gesorteerd oud blik liggen, waar hij wei zin in had. Hij laadde toen al het blik, dat verpakt was in oude matrasovertrekken, op zijn wagen en verkocht dit te Middelburg aan een andere opkoper. In totaal bleek het volgens de stukken ongeveer 900 kg. te zijn. Ter zitting erkende verdachte het hem ten laste gelegde. Hij had het blik inderdaad gestolen. Hij wilde de eigenaar ervan schacléloos steften. maar deze wilde 1000 kg. blik vergoed hebben, terwijl er maar ongeveer 300 kg. was geweest. Ofschoon de eis tegen deze verdach te l week gevangenisstraf was. werd hij veroordeeld tot f 75 of 10 dagen. (Tenniscompetitie Promotie 4e klasse) S.J.E.F. I (Aardenburg)- Drive I (Sas van Gent 4-4 Heren enkelspel: H de JongG v Waes 6-1 6-4; P StaalA Verhaegen 8-6 3-6 6-8. Dames enkelspel: Mevr de Jong Mevr van Waes 9-11 0-6: mej I Trap manmej D Wauters 7-5 7-5. Gemengd dubbelspel: Echtp de Jong echtp van Waes 6-4 6-3; mej I Trap man en N Vandewallemej D Wau ters en A Verhaegen 9-11 4-6. Heren dubbelspel: H de Jong en N VandewalleG van Waes en A Ver haegen 8-6 6-2. Dames dubbelspel: Mevr de Jong en mej I Trapmanmevr van Waes en mej D Wauters 3-6 6-2 2-6. Doordat SJEF 1 in deze wedstrijd meer partijen won dan Drive 1 (n.I. 10 tegen 8) promoveert SJEF 1 naar de 3e klasse van de KNLTB, afd. Zuid. Zaterdag a.s. voor amateurs Dank zij de activiteit van de Wie lersportvereniging Schoondijke. zal ook dit jaar tijdens de kermis de traditioneel geworden wielerwegwed- strijden niet ontbreken. Een dertigtal renners, o.w. de Bruijn, van Schayck, Oomen, Zwartepaal, Konings en Que- kelberghe, hebben ingeschreven voor het parcours over 100 k.m., dat de volgende wegen omvat: Willemsweg, Groeneweg, Gaternisseweg, Pr. Bea- trixstraat. Zoals altijd valt te ver wachten. dat deze wedstrijd de nodige belangstelling zal trekken. Het par cours wordt verreden op Zaterdag 27 Juni a.s., aanvang 14.30 uur. Start en aankomst in de Pr. Beatrixstraat. In Ronde van Ostende Te Ostende werd een wegwedstrijd voor profs verreden over 157 km. On der de deelnemers bevonden zlcji en kele Nederlandse renners, die zich echter niet bij de eerste wisten te plaatsen. De uitslag luidt: 1 Firmin, 3 uur 28 minuten, 2 Jochums, 3 M. Rijckaert, 4 Mathijs, 5 De Vos. 14e ex aequo: een grote groep ren ners, waarbij onze landgenoten Henk Stevens, Lambrichs, Janssen, Gelissen, en Verwijmeren. Bartali icon, Coppi staakte de strijd in Ronde van Toscane £)E RONDE VAN TOSCANE over 245 km. is gewonnen door Bar tali in 6 uur 43 min. 17 sec. Tweede werd Brasoia in 6.46.15, derde Pet- tinati in 6.46.47 en vierde Pellegri ni in 6.47.48. In deze wedstrijd, waaraan al leen Italianen deelnamen, moest Coppi de strijd staken wegens buik krampen. W. Goddaert wint te Moerbeke In de grensgemeente Moerbeke werd een wegwedstrijd voor nieuwelingen verreden, waaronder de besten uit de streek. De koers werd fel betwist en tenslotte was het Willy Goddaert, die als eerste door de finish ging vóór Th Apers, J v d Velde, Ed Thielens. A Present. J Franssens, R Verstraeten, P de Wyngaerd en J Goetbals. De 70 kilometer werden afgelegd in 1 uur 50 minuten. Piet v. d. Lijcke bizonder op dreef te Zomergem (B.) Blijkbaar liggen de Belgische wegen v. d. Lycke bijzonder goed, want de zo veelste fraaie prestatie werd door hem te Zomergem verwezenlijkt. Slechts in Roger Baetslé, een der favorieten voor het wereldkampioen schap, moest hij zijn meerdere erken nen. De uitslag was: 1 R Baetslé. 2 P v d Lycke op 2 minuten, 3 W Vermeulen op 2 minuten 30 seconden, 4 A de Meyer op 4 minuten 5 seconden, 5 J Wille, 6 O Claes op 5 minuten, 7 K Rabin, 8 M Breways. Géén int. startbewijs voor Benelux-ronde „Scheldegouwen" heeft via de RAC Zuid van de KNAC gedaan gekregen, dat voor de vierde Beneiux-ronde op 10 en 11 Juli a.s. geen internationaal startbewijs nodig is. Met een nationaal startbewijs kan nu volstaan worden, wat een groot financieel voordeel in houdt. Kampioenschappen Zeeuwsch-Vlaamse tafel tennis De kampioenschappen in de Z. Vlaamse tafeltennis worden 2 Juli a.s. in het Klein Casino te Sluiskil be slecht. Deze uitermate spannende wedstrijden zijn dan het einde van een, door de Watersnoodramp, lange competitie. Daar de wedstrijden voor de dameskampioenschappen en de le kl. heren reeds zijn verspeeld, gelden deze beslisingswedstrijden enkel voor de heren-teams. De eerst-geklasseer- den uit beide klassen van Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hieraan deelnemen. Voor Oost-Z.- Vlaanderen zijn dit Animo 2 en 3 uit Sas van Gent, terwijl West Zeeuwsch- Vlaanderen op de groene tafel ver schijnt met de herenteams Sla Raak 1 uit Biervliet en Advendo I uit IJzen- dijke E'en commissie uit het Centrum voor Staatkundige Vorming met Mr. P. Aalberse als voorzitter en Dr. Veld kamp als secretaris betoogt in een zo juist ingekomen rapport, dat pro gressie in de kinderbijslag naar ver houding van het loon oen eis van so ciale rechtvaardigheid. Bovendien, al dus de commissie, wijzen de grondsla gen. waarop de vigerende Kinderbij slagwet berust, in de richting van een dergelijke progressie. Uit berekeningen blijkt, dat door het ontbreken van een progressie naar het inkomen de kinderbijslag als deel van het loon voor de hogere in komens een steeds geringer percenta ge uitmaakt. Naar het oordeel der commissie kan deze scheve verhou ding in het algemeen niet worden op geheven door de bestaande fiscale te gemoetkomingen aan de gaote gezin nen. De commissie beveelt een stelsel aan. waarbij met inachtneming van een minimum en een voorlopig maxi mum aan bepaalde loongroepen verschillende kinderbijslagen worden vastgekoppeld. Het minimum dient naar de mening der commissie te lig gen bij het loon der ongeschoolde ar beiders, het maximum bij het maxi mum-dagloon, hetwelk de Werkloos heidswet kent. De commissie gaat uit van zeven loongroepen. waarbij de kinderbijslag per dag en per kind in iedere volgen de toongroep ƒ0,05 hoger is dan in de voorafgaande. Bij een dagloon van f 6.60 en minder bedraagt de kinder bijslag: voor het eerst f 0.46 per dag: voor het tweede en derde ƒ0.51 per dag en per kind; voor het vierde en volgende ƒ0.67 per dag en per kind. Voor de volgende loongroepen worden deze bedragen als volgt gewijzigd: Loongroep fneer dan f 6.60—-f 8. f 8.00—f 10.00 f 10.00—f 12.00 f 12.00—f 14.00 f 14.00—f 16.00 f 16.00 le kind 2e en 3e kind 4e kind e.v. f 0.51 f 0.56 f 0.72 f 0.56 f 0.61 f 0.77 f 0.61 f 0.66 f 0.82 f 0.66 f 0.71 f 0.87 f 0.71 f 0.76 f 0.92 f 0.76 f 0.81 f 0.97 De huidige progressie naar het kin dertal dient, zolang deze althans niet wordt verbeterd, bewaard te blijven Zou de2e progressie worden verbeterd dan dient naar het oordeel der com missie deze verbetering in alle loon groepen te gelden. De commissie raamt de kosten van de aanbevolen wijzigingen op plm. 60 millioen per jaar. n ISTERENAVOND is de strijd om de gouden plak van de K.N.V.B. voortge zet, respectievelijk te Haarlem (Heemstede) en Rotterdam. Het fraaiste resultaat behaalde Eindhoven, dat op het Sparta-kasteel met 0-1 van Terlouw c.s. won. R.C.H. zegevierde op eigen grond over het Arnhemse Vitesse, waar door R.C.H. de leiding in het tournooi om het landskampioenschap kon nemen. Eindhoven en Vitesse delen thans de tweede plaats, terwijl Sparta de rij sluit. De spanning is dus voorlopig nog niet voorbij. Hieronder volgen de verslagen der beide ontmoetingen. Eén minuut na de hervatting had de thuisclub reeds de 2-1- voorsprong, die ook het eindresultaat werd. De eerste aanval van de Haarlemmers zaaide paniek voor het doel van Vitesse. Weyand werkte onvoldoende weg en uit een scherpe pass van Koster bracht van Lieshout de stand met een onverwacht schot op 2-1. R.C.H.—VITESSE 2-1. Haarlemmers waren sterker DE HAARLEMSE CLUB behaalde 'n verdiende 2-1 overwinning, met welke cijfers Vitesse niet eens ontevreden mocht zijn. RCH was over alle linies sterker en hoewel de Arnhemmers in de eerste helft goed partij gaven, was toen reeds te merken, dat de over winning de Haarlemmers practisch niet kon ontgaan. Vooral het tempo der thuisclub was hoger dan dat van de Arnhemmers en in techniek wagen de gastheren hun tegenstanders even eens de baas. Vitesse moest het evenwel zónder Albers stellen. Hij werd onvoldoende vervangen door Wielheesen, waardoor de taak van Hendriks verzwaard werd. De Arnhemse spil had boven dien zijn handen vol aan de kwieke Haarlemse midvoor Gallis en dikwijls moest Hendriks het hoofd buigen voor de Haarlemse aanvalsleider. In de tweede helft bleek, dat het betere uithoudingsvermogen van door slaggevende betekenis was. De voor hoede van RCH schoot er lustig op los, maar zij miste precies dat greintje geluk, waarop een voorhoede recht kan laten gelden en voorts was de Arnhemse doelman L'Amie in schit terende vorm en talrijke moeilijke schoten heeft hij in deze wedstrijd verwerkt. In de Arnhemse aanval speelde de linkervleugel E. en G. Jan sen uitstekend. Zij vormden dikwijls een groot gevaar voor de Haarlemse achterhoede, welke laatste linie ech ter in goede vorm speelde. De verde digers van RCH werden in hun taak op prachtige wijze bijgestaan door Biesbrouck, die voor en na rust het gehele middenveld beheerste. Samen met zijn collega Lassehuit was hij een voortdurend struikelblok voor de Arn hemse aanval. Kort voor het einde moest de middenvoor van Vitesse. Huibers, wegens een hoofdblessure 't veld veriaten. Hij werd vervangen door Brons. Reeds van de aftrap af gaf RCH de toon aan en zij behield het initiatief. Na 23 minuten werd het overwicht beloond met een fraai doelpunt van Gallis, die Hendriks met een schijn beweging passeerde en daarna de Arn hemse doelman kansloos sloeg (1-0). RCH liet daarna de teugels iets vie ren, waarvan Vitess» gretig gebruik maakte om het spel naar de andere helft te verplaatsen. Zes minuten na het doelpunt der gastheren bracht E. Jansen de partijen op gelijke voet. Na een doelworsteling maakte hij er 1-1 van. SPARTA—EINDHOVEN 0-1 v. Melis door Terlouw bedwongen NA EEN NIEUWE nederlaag op eigen terrein werd Sparta gisteren practisch voor de Nederlandse voetbaltitel uit geschakeld. De wedstrijd tegen Eind hoven was zeer aantrekkelijk, waarbij Sparta technisch iets beter was en als ploeg een homogener geheel vormde Het was jammer, dat de Rotterdam mers in zekere zin het slachtoffer wer den van een fout van scheidsrechter Martens. Er was in de tweede helft bijna een half uur gespeeld, toen van Rooy de bal met de hand naar zich toe trok, doch terwijl vriend en vijand èn de vlaggende grensrechter op het fluit signaal wachtte, liet de arbiter rustig doorspelen. Van Rooy plaatste naar Schmidt en uit diens voorzet kopte van Melis in (0-1). Dat dit doelpunt het enige zou blijven, lag min of meer voor de hand, aangezien bij beide ploe gen het schieten wel het slechtst ver zorgde onderdeel was. Eindhoven kreeg tegen de goed op dreef zijnde Sparta-verdediging min der kans dan de gastheren, die op nieuw moesten ervaren, dat twee zwakke plekken in de voorhoede, die de kunst van het schieten niet yer- staan. in staat zijn elke goed opgezette aanval teniet te doen. Het waren midvoor Boots en inval ler Terlaak, die hierin schromelijk te kort schoten. Vooral eerstgenoemde heeft enkele prachtkansen onbenut gelaten. Maar ook Schmidt, practisch de enige, die voor de rust in de ge legenheid daartoe werd gesteld, faalde tweemaal achtereen voor open doel. De fraaie kopbal waarmee hij een aan val voltooide, werd door een machti ge save van Landman onschadelijk ge maakt. Uit een en ander mag blijken, dat men van een boeiende en afwisselen de strijd heeft kunnen genieten. Toch heeft Sparta voor de rust zeker de beste kansen gehad. In de duels wa ren de verdedigers *ian Eindhoven ze ker niet de minderen van de Rotter damse aanvallers en zo behoefde Frans Tebak rechtsbuiten van Ede niet uit de weg te gaan. Spil van Tuyl maakte enkele foutjes, maar was verder, zo wel technisch als tactisch verre de baas over Boots. Doelman Hansen I^ËRRIE IN EINDHOVEN, herrie In Zuid-Limburg!.... We mochten vorige week, naar aanleiding van de moeilijkheden, welke in België en Italië naar aanleiding van de samenstelling der ploegen voor de Ronde van Frank rijk in de wielerwereld dier landen waren ontstaan, er nog wel op wijzen, dat wij in Nederland daar weinig of niets van bemerkten en Kees Pell- naers in alle rust en vrede zijn équipe had kunnen presenteren UET BLIJKT NU, dat men daar in Eindhoven, met betrekking tot de niet-verkiezing van Hans Dekkers en in Zuid-Limburg wat Jan Lam brichs aangaat, heel anders over denkt. Het begon met critische artikelen in de Eindhovense pers, die de Neder landse ploegleider verweten, dat het niet aanging een renner als Dekkers, die zich dit seizoen kennelijk spaarde om volkomen fit en getraind de Tour in te kunnen gaan, te passeren voor Sjef Jansen, die volgens die critieken met stukken door de kleine, zwarte Eindhovenaar qua prestaties ook dit jaar werd geslagen. Daarna bereikten ons ook uit Zuid- Limburg berichten van ontevreden heid, i.e. de niet-aanwijzing van Jan Lambrichs, die volgens zijn zeggen voor 99% zekerheid van onze ploeg leider had verkregen, dat hij dit jaar in de equipe zou worden opgenomen. ANDERE STAPPEN TNAT DE RUST in Eindhoven inmid- dels nog niet is teruggekeerd, blijkt uit de stappen, die door de heer W. Gysbers, chef van het kabi net van de Eindhovense burgemees ter, in deze kwestie zijn ondernomen, als Eindhovenaar en wielersport-en- thousfast. Hij heeft zich met een uitvoerig schrijven rechtstreeks tot Jacques God- det gewend, waarin gewezen wordt op de kwaliteiten van Dekkers, die twee maal kampioen van Nederland was, dit jaar tweemaal derde werd (op de Cauberg en te Zandvoort) en in de Tour 1952 behalve een voortreffelijke knecht, bovendien een etappe voor de ploeg won. MET STOMHEID GESLAGEN TN DE BRIEF aan Goddet wordt de aandacht er op gevestigd, dat Dekkers, zeker van zijn verkie zing in de ploeg van dit jaar, met stomheid geslagen was, te moeten er varen niet tot de uitverkorenen te behoren en mèt hem de ontelbare Eindhovense aanhangers. De heer Gys bers heeft Goddet verzocht, te bevor deren, dat Dekkers alsnog in de Ne derlandse ploeg zal worden opgeno men. BOM BARST VERKEERD rjIT SCHRIJVEN, mèt de handteke- ning van de heer Gysbers. voor zien van die van 91 ambtenaren ter secretarie te Eindhoven, heeft blij kens een bericht in de Telegraaf kwaad bloed bij Pellenaars gezet, te meer schrijft dit blad, omdat de heer Gysbers afschriften van de brief aan Goddet gezonden heeft aan de KNWU (het blad „Wielersport", Karei van Wynendaele, etc. - Red.) Pellenaars had aan de correspon dent van genoemd blad medegedeeld, „Dekkers niet in de Tourploeg op te nemen, al haalde hij vóór 3 Juli (be gin van de Tour) nog 100 goede re sultaten". En verder: „Als Goddet de deelneming van Dekkers zal eisen, zal in het geheel geen Nederlandse ploeg starten"..,. Gisterenmiddag vernamen wij nog uit Eindhoven, dat de VW van die stad een telegram aan Jacques God det heeft gezonden, waarin adhaesie wordt betuigd aan het schrijven van de heer Gysbers. Uit bovenstaande blijkt dus wel, hoe de door ons in België en Italië gesig naleerde ontevredenheid, óók naar ón ze gewesten is overgeslagen. Voor de Tour de France DE ZWITSERSE PLOEG voor de Tour de France zal bestaan uit: Koblet, Schar, Huber, Chevalley, Schellenberg, Metzger, Pianezzi, Reiser, Croci Torti en Diggelmann. Meili en Lafranchi zijn als reserves aangewezen. Koblet won Ronde van Zwitserland DE LAATSTE ETAPPE van de Ronde van Zwitserland, van St. Moritz naar Zürich (246 km.) is gewonnen door Hugo Koblet, die hiermede tevens winnaar werd van de Ronde. Het klassement van de 8e en laatste etappe luidt: 1 Koblet 7 uur 5 minu ten 42 seconden, 2 Clerici 7 18 02, 3 Schar, 4 Barozzi. beide zelfde tijd, 5 Kamber 7 20 13, 6 Metzger, 7 Cerami, 8 Russenberger, alle drie zelfde tijd. Het eindklassement luidt: 1 Koblet 50 2 11, 2 Schar 50 40 51, 3 Barozzi 50 45 31, 4 Clerici 50 46 39. AIoïs de Loor (De Klinge) schitterend 2de te Mechelen Aan de koers voor onafhankelijken te Mechelen werd door 42 renners deelgenomen. Hij was pas begonnen of een onweer brak los en de regen stortte bij bakken neer. Voortdurend waren er renners die een ontsnap pingspoging waagden, maar het lukte aan niem'and, tot op het laatste van de koers Simons en de Loor er toch in slaagden zich van de hoofdgroep los te maken. In de spurt behaalde Alois de Loor een mooie 2e plaats achter B. Simons. Vervolgens arri veerden A. Christiaensen, R. Gronde- leers, A. v. d. Auwera, Ed. Thoen, G. Vermeulen, R. Vermeulen, J. Don ders en J Ponsaert. De 150 k.m. werden afgelegd in 3 uur 50 minuten. verdedigde zijn heiligdom op verdien stelijke wijze. De Eindhovense voorhoede bleef evenwel iets beneden de verwachting, ook al doordat van Melis zo goed ais uitgeschakeld werd door Terlouw. En dat konden de Eindhovense voor- waartsen niet goed maken, ondanks vaak uitstekende switches op beide vleugels. Toch was aan deze voorhoe de. zeker na de rust. de voorkeur te geven boven die van Sparta. Het meest bevredigende resultaat was, een en an der in overweging genomen, onge twijfeld een gelijk spel geweest. De stand is nu: RCH 3 2 10 5 6—3 VITESSE 3 1113 7—7 EINDHOVEN 3 1113 5—6 SPARTA 8 0 12 1 3—5 Ingelaste K.N.V.B.-wedstrij den voor Zondag 28 Juni Door de KNVB werden voor het programma van Zondag 21' Juni de volgende wedstrijden ingelast: Gewone competitie: SiveoDHV 2, Divo 2Virtus 3, Kaaise Boys 2De Schutters 3. Voor de promotie: Internos 3Whi te Boys. Opnieuw werd vastgesteld de wed strijd Devo 2Roosendaal 5, terrein Roosendaal. RIJKS KWEEKSCHOOL MIDDELBURt». Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagde mej. E. Lootens te Sluiskil voor haar akte onderwijzeres. ONDERWIJZER. Op de R.K. Kweekschool te Oudenbosch slaagde voor akte onderwijzer George van Waterschoot, te Groenendijk. H.B.S. B. Aan het Janseniuslyceum te Hulst slaagden voor het eindexamen HBS B: F L Baert, Koewacht, J M J Borm, Graauw. J J M Everaert, Terhole, L L de Graaf, Hulst, D C A Pieterse, Axel, BBIde Potter, St. Jansteen. BSO Remery. Westdorpe, P J W M Staal, Stoppeldijk. P F Stevens, St. Jansteen, W F N M de Vleesschauwer, Sluiskil, A B M van de Walle, Hulst, M W de Zwart, Kuitaart. SLAGERSVAKSCHOOL Bij het door de Utrechtse Slagers vakschool te Hulst gehouden examen slaagde de heer Em. Biesbroeck voor het diploma slagersgezel. REDDINGSDIPLOMA. Te Vlissingen nam dr van Gelder het examen van het medisch gedeelte van het reddingsdiploma A af. De acht candidaten slaagden allen. Het waren de dames D de Rijke, J Geldof. T Snij ders, H v d Ven en A Cornelissen en de heren P de Kraker, J Traas en C Poerstamper. BRESKENS. Vismijn. Visaanvoer op dfe Vismijn van 15 t.m. 21 Juni: 563 k.g. schol avn 43—20. 4378 kg. bot 21—16: 4324 kg. sphar 42—16; 550 kg tong 180110; 97 kg. rog 50—16; 1473 kg. handelsgarnalen 138 —68; 5450 kg. exportgarnalen 20565. GOES, 24 Juni 1953. Exportveiling: Kruisbessen 15. Vat-veiling; Aardbeien: Madame Moutot 80,1081; Jucunda 9195. Gewone veiling: Aardbeien A 76; B 46 75; Rode bessen A 5369: B 3367; Kersen; Rivers B 58—81; Hollanders B 6870; Meikersen BB 3554; Frambozen A 7301; B 55—75, alles per 100 kg. Gro«nten-veiling: Komkommers 18; Kropsla 2,503; Bloemkool 820; Vroege aardappelen grote 24—26; drielingen 21—2;4 kriel 1922; Doperwten '3042; Waspeen 918; Spinazie 12—23; Gr. Savoyen 16; Tuinbonen 19—25; Postelein 35; Tomaten 9096; Uien 1113; Spitskool 8; Gr. Sja lotten 17; Peulen 140; Rabarber 15; Kro ten 6—22; Uien 15—17; Wortelen 10. de laatste d"rie per 200 bos, overige per' 100 kg. 's HERTOGENBOSCH. 24 Juni 1953. Op de markt van heden werden aan gevoerd 4474 stuks vee, zijnde: 1433 run deren. 378 vette kalveren. 549 nuchtere kalveren, 75 fokzeugen, 318 slachtzeugen, 102 lopers, 1275 biggen. 172 schapen, 163 lammeren en 9 geiten. De prijzen waren als volgt.: Melk- en kalfkoeien van 825—1025; guiste koeien van 560—760; kalf vaarzen van 725—1000; klamvaarzen van 670—700; guiste vaarzen van 565675; pinken vam 385485; gras kalveren van 225—300; tokkalveren van 95155; nuchtere slachtkalveren van 45 59; zware soorten van 62.50—80; drachti ge zeugen van 240—320; lopers van 60— 72; biggen van 32—48; schapen van 60— 80; weilammeren van 35—52: zuiglamme- ren van 5870, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 736 stuks. Prij. zen: extra kwaliteiten liepen tot 3.05 le kw 2,85—2,95, 2e kw 2,65—2.75, 3e kw 2.35 —2,45. vette stieren 2,60—2,65, worst koeien 2102,20, alles per kg geslacht ge wicht, vette kalveren zware soorten van 2,502,75, vette kalveren middenklasse van 2,202,40, vette kalveren lichte soor ten van 1,802,10, nuchtere slachtkalve ren van 1,251,35, zware soorten van 1,40 —1,75, slachtzeugen van 1.52—1,62, alles per kg levend gewicht met 4 kS tarra. Overzicht: Minder aanvoer van rund vee. Melk- en kalfkoeien, mede door te hoge vraagprijzen, kalme handel, prijzen moeilijk te handhavefl. Korter aanvoer van guiste koeien en weidevee, handel Iets vlugger met staande prijzen, Zware guiste koeien voor de weide gingen bo ven notering. Korter aanvoer van jong vee, handel iets vlugger, prijzen bleven stationnair. Grote aanvoer van vette kal veren, over het geheel handel tamelijk wilhg met iets hogere prijzen. Minder aanvoer van nuchtere slachtkalveren, han. del vlug met hogere prijzen. Minder aan voer van biggen waardoor handel vlug ger met hogere prijzen. Lopers flauwe handel met staande prijzen. Minder aan voer van schapen en lammeren. Goede zuiglammeren voor export vlugge handel met hogere prijzen. Weilammeren mati ge handel. Korter aanvoer van slachtvee waardoor over het geheel handel vlugger met wat hogere prijzen in de beste kwa liteiten. Slachtzeugen kalmer handel met lagere prijzen. KAPELLE, 24 Juni 1953. Exportveiling: Kruisbessen 18,80; afw 5,20 per 100 kg. Industrieveiling: Frambozen 5 ton 62,50- Aardbeien: Madame Moutot 27 tela 81.10— 82,30; afw. 65,20; Jucunda 14 ton 85,30 85.90; afw. 67.60, alles per 100 kg. Gewone veiling: Aardbeien: Madame Moutot 6084; Madame Lefèbre 4557 61; Bowa 5681; Climax 67—90; Deutsch Evern 53; Jucunda 51; Kersen: Early Rivers 59—88; Hollanders 7690; Meikersen 3355; Vroege v. Wer- der 62—72; Vroege Witte 29—30; Elton 24 41; Rode bessenFay's Prolific 30—77; Jonk heer van Tets 3096: Frambozen: Mailing Promise 55—100, al- les per kg.; Kasperziken 12—18 per stuk; Groenten: Oude aardappelen 8 5; Eer stelingen grote 22—25; drielingen 17—19; kriel 13—14: Doperwten 38—50; Peulen 75 77; Rabarber 2021; Groene bonen 1.43; jalotten 16, alles per kg Kropsla 2.5— 4.5; Bloemkool 8—23; Komkommers 19— 23 per stuk; Kroten 57 per bos

de Stem | 1953 | | pagina 3