Z.-VLAANDEREN Via twee grensposten van Breda naai Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren Zuid-Beoeland Zaterdag opening Medisch Centrum te Goes Gouden bruidspaar in de schaduw van de Aardenburgse Kruispoort Herverkaveling van noodgebieclen Met douaneman aan 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JUNI 1953 2 't Huis met de 147 deuren Waarschuwing voor het fruitmotje Dr C. VAN JOOST inspecteur V olksgezondheid In memoriam Pastoor Tesselaar Grote drukte in de Zeeuwse aardbeien, centra Oudheidkundige vondst te Graauw JAN MERTENS verlaat de Bredase K.A.B. Weinig nieuws van het waterfront TERNEUZEN Nadere bijzonderheden He gemiddelde bedrijfsgrootte be- draagt 10.46 ha., doch 58 pet. van de landbouwbedrijven is kleiner dan 5 ha., 42 pet. van de landbouwbedrij ven is zelfs kleiner dan 3 ha. Ook hier overweegt de akkerbouw. De verka velingstoestand is eveneens zeer slecht. De gemiddelde kavelgrootte bij deze kleine bedrijfjes bedraagt 0.66 ha., terwijl 52 pet van het aantal dier bedrijfjes 3 tot 5 kavels tellen. Het conflict in de Middelburgse middenstand Een buslijn waarvoor men bereid is te vechten Stukje „thuis" HULST MIDDELBURG VLISSINGEN GOES AGENDA LIET gebouw van het Medisch Cen trum te Goes, tot stand gekomen in eendrachtig samengaan van de Kruisverenigingen en met steun van de gemeente Goes, is gereed geko men Zaterdagmiddag a.s. zal \iet com plex. dat een inhoud heeft van 1900 m3 en dat ook een modern badhuis bevat, officieel geopend worden. De pers kreeg gister gelegenheid alvast een kijkje te nemen en de in druk daarbij bekomen is zeer gun stig. Niet zonder trots vertelde de direc teur van Gemeentewerken ons. dat met de ruimte gewoekerd en iedere vierkante centimeter benut is. Het be vat een veelvoud van zaaltjes en ver trekken ten behoeve van alles wat maar enigszins met het medische aanrakingspunten heeft en werd ge heel op de practijk ingesteld van de zaal met geluiddempende wanden voor het zuigelingen-onderzoek tot de geheimzinnig in en uit het plafond verdwijnende en komende trap, die tot de grote zoldar toekomstig rampendepot toegang geeft. Voor het personeel zijn op de eer ste verdieping prachtige flatjes, leder bestaande uit twee kamers en keuken gebouwd en boven het badhuis be vindt zich ook de woning van de bad- meester-concierge. OOK EEN BADHUIS \JIET minder dan 147 deuren draai en m net gebouw, wat meer dan iets anders een idee geeft van de ge compliceerdheid der inrichting. Met de eisen der hygiëne is volkomen re kening gehouden, wat o.m. ook blijkt uit het modern-opgezette badhuis waar zich 22 douche-cellen en twee vertrekken met kuipbad in bevinden. De nieuwste snufjes vindt men hier. waarbij vooral het vernuftig systeem der luchtverversing opvalt. Grote tegelplateaux om het gebouw FAe waarschuwingsdienst van de kring Zeeland der N.F.O.. de Ri.ikstuinbouwvoorlichtingsdienst en de Plantenziektekundige dienst waar schuwt er de fruitkwekers voor, dat de laatste dagen ei-afzetting van het fruitmotje is waargenomen. Dit be tekent. dat de eerste larven van dit insect ongeveer eind Juni verwacht kunnen worden. Daarom wordt aan geraden om in de tweede helft van deze week een bespuiting uit te voe ren met een parathion of D.D.T. be vattend middel in het door de fabri kant voorgeschreven percentage. Als regel zal parathion de voorkeur ver dienen, aangezien D.D.T. de uitbrei ding van spint in de hand werkt. Er wordt echter op gewezen dat niet met parathion gespoten dient te worden als er onderteelt is die binnen drie weken geoogst moet worden. BLADROLLERS T"\e motjes van de bladrollersoort, die verreweg het meest schadelijk is. zijn bezig met het afzetten van de eieren. De rupsjes die hieruit komen worden binnenkort verwacht. De bespuiting tegen het fruitmotje is ook werkzaam tegen de bladrollers, zodat beide insecten tegelijk bestre den kunnen worden. scheppen nog gelegenheid voor oefe ningen in de open lucht. In de loop van de volgende week zullen de verschillende diensten in het Medisch Centrum worden geo pend. wat ook met het badhuis het geval zal zijn; voor dit laatste moet eerst de raad nog de nieuwe tarieven vaststellen. Vier Jaar lang heeft het bestuur moeten vechten om het zover te brengen als men thans is doch nu heeft het Goes ook een inrichting kunnen geven, welke een pronk voor de stad en in het bijzonder voor de Beatrixlaan is. TN de vacature te Den Haag onlangs door het overlijden van dr. J. Planteijdt ontstaan, is tot inspecteur der Volksgezondheid (afd. t.b.c.-be- strijding) benoemd dr. C. v. Joost, t.b.c.-arts te Goes. Toevallig was ook de voorganger van dr. v. Joost, lange jaren te Goes als specialist werkzaam. Minimumprijs rode bessen |\/IET ingang van heden is door het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen een minimumprijs voor Rode Besen vastgesteld. Deze bedraagt f 30.- per 100 kg terwijl bij eventuele doordraai f 24.- vergoeding zal worden uitbetaald. Voor heffing moet f 0.02 betaald worden. (Advertentie.) AUGUST DIERICK: toneelspelen LEOI\IE BOERJAISkaarten yOOR DE VIJFDE MAAL dit jaar maakt Aardenburg zich op om een gou den bruidspaar te gedenken. En wie in Aasdenburg kent dit bruidspaap niet? Wel de Kaaipoort weet iedereen te staan cn daarnaast stond het café van August Dierick, en deze is het die vandaag 50 jaar getrouwd is. Dus iedereen kent het gouden paar. J~\E feestdag zal worden ingezet met een plechtige H. Mis uit dank baarheid in de parochiekerk En in deze parochiekerk heeft zo dikwijls de stem geklonken van de gouden bruidegom, want hij was gedurende lange jaren zanger van het kerkkoor. De laatste jaren evenwel heeft Guust er van afgezien, de jaren beginnen een woordje mee te spreken en er waren jongere krachten die het koor kwamen versterken. Ja zingen en to neelspelen daar was August Dierick sterk in. Weet U. dat hij jaren lang penningmeester en actief lid is ge weest van de Propagandaclub. een Katholieke vereniging die o.m. pro paganda maakte voor Katholieke candidaten bij de verkiezingen, maar ook toneeluitvoeringen gaf? En ge zien zijn aard, had Guust de komi sche rollen te verzorgen. Veel werd er gelachen om zijn voordracht v en zijn goed vertolkte rollen. Trouwens, dat hij geregeld samenspeelde met een der beste toneelspelers van de Aardenburgse oude garde, slager Frans Sam. spreekt reeds voor zich. Wanneer er een uitvoering was. dan kon men er van op aan dat Guust en Frans Sam de vrolijkheid er wel in zouden houden. Ja. dat was in de' goede oude tijd. En Leonie kon dan toch ook zo smakelijk zitten lachen bij die uitvoeringen!!! Maar ze kon ook nog meer. In kaarten had ze een bijzondere liefhebberij. Wanneer er klanten in het café waren, en er was een speler tekort, wel moeder Dierick deed heel graag mee en dan kon ze zo echt genieten van het spel. Uit de aard van de zaak had ze veel gele genheid om het te doen; in het café werd dikwijls een boompje gekaart. En velen zullen zich misschien nog wel herinneren, dat ze bijzonder ge lukkig was in het spel, of had ze voor kaarten een bijzondere aanleg? In leder geval heeft het haar ifefde voor het kaartspel veel goed geaaan. In de plattelandsplaatsen is het zo de ge woonte dat de mensen van de buiten naar de vroegmis gaan en dan blijven ze het grootste gedeelte van de voor middag in het dorp. Na de Mis wordt er dan bij vrienden of familieleden en vooral ook bij de caféhouders ge zellig een bakje koffie gedronken. Wel, het café van August Dierick was ook zo'n tnefplaats. Moeder Die- ÜASTOOR TESSELAAR overleden! Het bericht van dit onver- wacht overlijden bereikte mij in Den Bosch, toen ik daar nau welijks mijn jaarlijkse retraite begonnen was. Ik moet bekennen, dat ik er erg van onder de indruk kwam. En ook de parochianen in Yerseke en omgeving zullen wel geschrokken zijn van dit nog vrij plotseling afsterven. DASTOOR TESSELAAR is slechts enige dagen te Yerseke in func tie geweest, en de parochie heeft hem nauwelijks gekend. Toch past hier een woord van piëteitsvolle gedach tenis aan hem. die als Priester Gods 24 jaar lang met zoveel opoffering gewerkt heeft voor de zielen, hem toevertrouwd, en die enthousiast blij met zijn eerste pastoraat zo tragisch uit ons midden werd wegge nomen. Pastoor J. H. Tesselaar werd 11 Maart 1904 te Bovenkerk geboren, en ontving in Mei 1929 de H. Priester wijding Na in meerdere parochies van het Bisdom Haarlem als kape laan werkzaam te zijn geweest, waar van de laatste jaren te Castricum, werd hij op 5 Jan. j.l. door Z.H. Exc. Mgr. Huibers benoemd tot pastoor te Yerseke, als opvolger van pastoor Rouw. Hij arriveerde daar 16 Jan. en werd op Zondag 18 Febr. d.o.v. door Deken Nieveen v. Dijkum als pastoor geïnstalleerd. Reeds na enige dagen gevoelde hij zich zo ziek. dat hij te bed moest. Woensdag 21 Jan. heeft hij voor het laatst de H. Mis gelezen. Een kwaad aardige ontsteking ln de hersenen bond hem aan het ziekbed, waarvan hij niet meer zou opstaan. Op 13 Febr. fs hij naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd, daar voor zien v. d. H.H. Sacramenten der Stervenden en op 14 Febr. overge bracht naar de St. Ursula-klHiek te Wassenaar. Op 18 Febr. is hij in Was- IN de Zeeuwse aardbeiencentra is het op het ogenblik wel heel druk. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn velen bezig met de pluk. Ook op de veiling is het hierdoor een hele drukte. Dinsdag was er in Ka- pelle alleen voor de industrie een aanvoer van 65.000 kg. Aanvankelijk dacht men aan een topoogst voor aardbeien, doch de laatste tijd zijn er veel gerot dooi het slechte veer. De uitkomsten zullen nu wel bevredigend zijn. maar niet bij zonder hoog De prijs is echter goed te noemen. Dinsdag werd zelfs meer dan f 1.- per kg betaald. senaar geopereerd. Vanaf 16 Maart werd hij verpleegd in het ziekennuis St. Jan de Deo te Haarlem. Hoewel zijn toestand de laatste tijd stilaan minder werd, is het einde nog betrek kelijk onverwachts gekomen. Zondag 21 Juni is hij 's avonds half 10 vre dig en kalm gestorven. Veel is in de voorbije maanden door parochianen, familie en vrienden voor hem gebe den. God weet wat het beste is voor de mens. Zijn H. Wil geschiede! In de parochiekerk te Yerseke zal in de volgende week een Plechtige Requiem-Mis voor pastoor Tesselaar geschieden. Moge hij rusten in vrede! 's-Bosch. P. MAJELLA O.F.M. Cap. waarn. pastoor. Het Fort wordt afgegraven LIET PORT Zandberg, bekend uit de geschiedenis, o.a. tijdens de Bel gische opstand in 1830, wordt thans ten dele afgegraven om grond te krij gen die men nodig heeft voor de dijk versterking van de Kleine Melopolder te Paal. Er wordt momenteel het grootste bastion, genaamd De Kat, afgegraven. Hoewel de dragline al bijna een week werkt en een twaalftal vracht wagens aanhoudend op en neer rij den toch is nog maar een betrekke lijk klein gedeelte verdwenen. Bij het graven zijn ai verschillende kanons kogels te voorschijn gekomen, die. als ze ontdaan zijn van een dikke roest- laag een diameter hebben van onge- veei 10 c.m. en een gewicht van 11 kilo. Ouderen beweren, dat juist in dit bastion vele onderaardse gangen te vinden zijn. Men verwacht ook daar in noe wel oudheidkundige voorwer pen op te duiken. r~\P een Verbondsvergadering van de K.A.B.. die Maandag en Dinsdag te Utrerbt wordt gehouden, komt aan de orde de verkiezing van een gesa larieerd Verbondsbestniirder. Als enig candidaat is gesteld de heer J. Mer- tens. voorzitter van de K.A.B. in het Bisdom Breda. riek was Zondagmorgen altijd druk in de weer om de koffie gereed te heb ben totdat dê mensen uit de kerk kwamen en dan werd er knusjes een kopje koffie gedronken en gepraat over het nieuws, over de mode en over zoveel andere dingen waarin de vrouwen belang stellen. August Dierick en Leonie Boer jan wonen al lang in Aardenburg, of schoon ze er niet geboren zijn. Guust komt uit IJzendijke en zijn vrouw uit Biervliet, in welke laatste plaats ze op 25 Juni 1903 trouwden. In 1908 kwamen ze in Aardenburg wonen, dus 45 jaar geleden. Van beroep met selaar zijnde heeft hij aan vele hui zen ln Aardenburg en in de omgeving gewerkt. Later, omstreeks 1924, ging hij ook een café houden en een win kel. het eerst ln een huis recht te genover de Katholieke kerk, waar thans mej. Julienne de Rijcke woont. Oudere Aardenburgers kennen wel licht het café „In den Oranjeboom" nog wel. Aan het einde der twintiger jaren verhuisden ze echter naar het café in de schaduw van de Kaaipoort, waar zij tot na de beschieting nog hebben gewoond. HUIZEN BOUWEN TN Oost en West Zeeuwsch-Vlaande- ren was August Dierick overigens geen onbekende, tenminste niet bij de caféhouders, want naast de ge noemde beroepen, was hij ook nog agent van een biljartfabriek en in die functie heeft hij heel ons landje bezuiden de Schelde afgereisd. Ja, werkzaam is de gouaen bruidegom wel/tot zelfs nu nog, met zijn 73 ja ren. Stilzitten kan hij nog niet. Al tijd is er wel wat te doen. is het niet thuis, dan bij zijn kinderen, en deze zien vader graag komen, want hij knapt alles op. Op het ogenblik is hij zelfs bezig aan het bouwen van een schuurtje bij zijn zoon André in de Sassenstraat en het gaat bijna on der de kap! Maar ook zijn kinderen die in België wonen, in Knokke aan Zee of ln Maldegem, overal gaat hij graag een handje helpen als ei wat te karweien valt En bij hem zelf thuis moet alles er piekfijn opgeknapt uit zien. alles ordelijk en op zijn plaats. Na de oorlog moest hun huis vanwe ge een wegverbetering verdwijnen, en enkele jaren terug werd er tegen de Kaaipoort een nieuw voor hen ge bouwd. Een groot deel van het werk heeft August Dierick zelf opgeknapt, en toen was hij ook reeds de 70 ge passeerd! Het echtpaar heeft vier kinderen, twee Jongens en twee meisjes gehad. Er zijn 13 kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Vlak naast de Kaaipoort staat pro per en netjes hun huis. dat vandaag ongetwijfeld in de belangstelling zal staan. Zij hebben er een rustige oude dag, graag nog eens bezocht door hun kinderen. Ticee gaten gedicht in Rampaartse-dijk \/EEL nieuws hielden deze week de rapporten der dijkendichters niet in, wat niet zeggen wil, dat er stil gezeten is, althans bij Schelphoek al leen werd aan zinkstukken niet min der dan 14.800 M2 neergelaten in de golven, wat een geweldige prestatie is voor 6 werkdagen. Het meset eclatante nieuws kwam nog uit Duiveland, waar men er geslaagd is om twee van de drie gaten in de Rampaartsedjjk te dichten. Er blijft nu nog een gat van onge veer 100 meter breedte over, dat nu de volle vloed- en ebstroom te ver werken heeft en daarom niet gemak kelijk te sluiten is. Vooral de inwo ners van Oosterland zijn er tuk op dat de gehele dijk dicht komt, om dat er dan een kans is dat ze weer naar hun woningen kunnen terugke ren. Bij ..Levensstrijd" te Zierikzee is de hulpdijk zeer versterkt. Ook de La- vendeldijk bij Oostdijk op Zuid-Be veland is geweldig verzwaard. VEERHAVEN IN JULI DICHT TN de Kruiningerpolder zijn alle krachten samengetrokken bij het laatste gat, dat bij de Veerhaven. De voorbereidende werkzaamheden voor het aanbrengen van de twee land- hoofden zijn in volle gang. De „drem pel" waarop een der grote caissons moet geplaatst worden is zo goed als gereed. Ook met het inheien van de stalen damwand voor het tweede landhoofd is een hegin gemaakt. Men wil er alles op zetten om in Juli de polder van de Schelde af te sluiten, doch het zal dan wel eind Juli worden. Voorts vernamen wij nog dat een der reuze caissons uit Engeland bij Zierikzee is gearriveerd. Zij zal met nog een tweede dienst moeten doen voor de sluiting van de ringdijk bij Schelphoek. NIEUWE WONINGEN BETROKKEN Maandag werden de sleutels van de woningen van het eerst gereed geko men flatgebouw aan de toekomstige bewoners uitgereikt. Reeds Dinsdag heerste in het gebouw een drukte van belang van schoonmakende dames, metende en passende heren en nog hier en daar iets bijwerkende arbei ders. Maar, weer zijn een aantal ge zinnen aan een passende woning ge holpen en dit is alles waard. MEER DAN GOUD Het echtpaar D. de Bruyne-M S. de Bruyne-Scheele te Othene bij Ter- neuzen vierde het 55-jarig huwelijks feest. Van vele zijden mochten de oudjes goede wensen en geschenken in ontvangst nemen. Sluiskil Kunstmcstverscheplng. Begin deze week kwam aan de aade van de CNA alhier het Spaanse s.s. Monte Iciar. Genoemd schip neemt een lading kunstmest in. Philippine FRED EN ODILLE LEGGEN 'T BIJLTJE NEER Fred en Odille hebben 't bijltje er bij neergelegd. Hun hele leven heb ben ze gewinkeld en nu gaan ze een rustige oude dag genieten. Fred Lau- ret begon 53 jaar geleden een handel in Prineenhage en hij heeft hard moeten sjouwen. Toen kwamen de klanten nog niet zo. als tegenwoordig, geregeld naar een winkel lopen, maai de handelaar moest er zelf op uit. Heel de streek rond Breda heeft Fred in die tijd afgelopen, 's Morgens om QMTRENT de gebieden waarop het wetsontwerp herverkaveling nood- gebieden van toepassing is, hebben de ministers Mansholt, van de Kieft en Algera nog de volgende gegevens verstrekt: SCHOUWEN-DUIVELAND P)E gemiddelde bedrijfsgrootte in het oostelijk deel bedraagt 13.38 ha. Echter is 42 pet. van het aantal landbouwbedrijven kleiner dan 5 ha. Dit aantal neemt de laatste jaren nog toe, hetgeen uiteraard gepaard gaat met een afneming van het aantal gro te bedrijven. In hoofdzaak wordt hier de akkerbouw beoefend. Uitgaande van het huidige intensiteitsniveau der kleine bedrijven, kan de minimumbe- drijfsgrootte van een eenmansbedrijf gesteld worden op pl.m. 4 ha., 28 pet. van de landbouwbedrijven is zelfs kleiner dan 3 ha. De verkavelings toestand is zeer slecht. De gemiddel de kavelgrootte van laatstgenoemde categorie bedraagt 0.80 ha.. 34 pet. van de bedrijven in deze grootteklasse hebben nog 3 tot 5 kawels. THOLEN ZUID-BEVELAND DIJ een gemiddelde bedrijfsgrootte van 10.68 ha. treft men hier 51 pet. bedrijfjes aan van 1-5 ha. en 35 pet. der bedrijfjes is kleiner dan 3 ha. Ook de verkavelingstoestand is slecht. De gemiddelde kavelgrootte van alle bedrijven bedraagt slechts 1.94 ha.. 26 pet. van de bedrijven heb ben 3-5 kavels. Een bijzondere moeilijkheid in dit gebied vormen de boomgaarden, wel ke een verkaveling onder normale omstandigheden uiterst bezwaarlijk maken. Nu deze boomgaarden echter voor het overgrote deel ten dode zijn opgeschreven en het gebied overi gens tot de meest verkavelingsbehoef- tige in Nederland behoort, menen de ministers dat het niet verantwoord zou zijn, deze kans om tot een ver betering van de landbouwkundige toestand te geraken, te laten voorbij gaan. POLDER WAARDE te ontwatering en ontsluiting. Een behoorlijk snelle ontzilting is slechts te bereiken, indien op korte termijn de gehele afwatering wordt verbe terd. Hiervoor zijn uitgebreide cul tuur- en civieltechnische werken ver eist. Daarom, en gezien ook de on gunstige landbouwkundige toestand vóór de ramp, is herverkaveling van dit gebied de aangewezen oplossing. In de overige overstroomde gebie dends een herverkaveling minder ur gent te achten. Trouwens, verdere toepassing van herverkaveling dan op de genoemde vier gebieden moet met het oog op de capaciteit van het ap paraat uitgesloten worden geacht. J-JEZE 800 ha grote polder is voor meer dan een derde zwaar be schadigd. Vóór de ramp leed deze polder reeds aan een bijzonder slech- Verzoenende houding van midden standscentrale QP een bespreking, welke gisteren de pers had met het bestuur van de Middelburgse Middenstandscentra le is het conflict tussen de principi ële organisaties en „Handelsbelan gen" nog even uit de doeken gedaan. Zo men weet is dit conflict ont staan, doordat „Handelsbelangen" deelname aan het door haar opgezet te „Verkoopfeest" alleen openstelde voor haar leden of voor hen, die als nog als lid toetreden. De christelijke en kath. midden standsorganisaties voelden zich door deze maatregelen terecht gepasseerd en tekenden protest aan. Op een bijeenkomst, belegd door de waarn. burgemeester met partijen, is naar een verzoening gestreefd. De Middenstandscentrale verklaarde zich bereid een inschrijfgeld te betalen tot de hoogte van de jaarcontributie van „Handelsbelangen", maar de ver tegenwoordigers van „Handelsbelan gen" handhaafden de eis van het lid maatschap, wat voor principiële or ganisaties natuurlijk niet te accepte ren is. Niettemin wil de Middenstandscen trale het tafellaken nog niet als door gesneden zien beschouwd en gister werd nog eens beklemtoond, dat men gaarne een overkoepelend orgaan wil oprichten waarin partijen elkaar als gelijkgerechtigde partners zullen be schouwen. In de bespreking ten stadhuize, werd voor een nieuw contact de maand September genoemd, maar in feite hoopt de Middenstandscentrale, dat de samenwerking op zeer korte termijn, indien mogelijk nog voor de ze actie, tot stand zal komen. Het is voor de Middelburgse mid denstand te wensen, dat „Handelsbe langen" deze toegestoken hand zal grijpen. Uit onenigheid is immers nog nooit iets goeds tot stand geko men! TTET IS EEN PLEZIERIGE BELEVENIS, in een vreemde plaats, ver van huis, een goede bekende uit eigen stad of dorp te ontmoeten. Daardoor komt men als het ware plotseling een beetje thuis. Zo'n belevenis is het, voor het Bredase station de grijze Z.V.T.M.- bus te zien staan. De Zeeuwsch-Vlaming die het voertuig daar ziet, ervaart het alsof hij ver van huis zijn buurman tegenkomt en tegelijker tijd alsof zijn van Nederland bijna afgesneden streek toch nog een on verbreekbare band met de rest van het land heeft. Hetgeen door die bus dan gelukkig ook nog zo is. ten weten intussen precies dat ze on danks de adviezen, welke in vele plaatsen in het Noorden-van het land nog steeds gegeven worden, in Breda beter uit de trein kunnen stappen, omdat ze daarmee enkele uren win nen. ook de niet-Zeeuwsch-Vlamin- i gen die op familie of zakenbezoek 1 gaan. zijn op de hoogte. In vrijwel alle gevallen echter wel door een tip vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen! J"Nat men zich direct „thuis" voelt, is ook waar. Telkens stappen er meer mensen in de wachtende bus en de meesten kennen elkaar wel. Als de wagen vol raakt, verschilt het gesprek daar midden op het Bredase stations plein haast niets van dat op b.v. een caféterras in Hulst op een bankje in Axel of in een stille straat in een of ander Oost Zeeuwsch-Vlaams dorp. Een stukje gemoedelijkheid uit het land tussen Schelde en grens temid den van de haastige drukte in een drukke stad Telkens als <"t een trein aankomt. Komen nieuwe reizigers voor Z. Vlaanderen de bus binnen. De mees- UREN WINST A Is de bus geheel vol is, rijdt er een blauwe touring-car van de Brabe- na aan. welke tegen vertrektijd ook nog bijna geheel bezet raakt. Dan gaat het „internationale convooi" op pad Aap de grens is bijna geen op onthoud. Er stapt een douane-amb tenaar in. die niets zegt, nergens naar kijkt en alleen maar voorin gaat zit ten om er op te letten, dat er ln Bel gië niemand in- of uitstapt of dingen doet die niet geoorloofd zijn. Ook de Antwerpse tunnel is geen hindernis. De maatschappij heeft een abonne ment. Overigens kan Zeeuwsch-Vlaande- ren het toch niet sympathiek vinden, dat de tunnel-passage vanaf de eer ste dag na de ramp voor het transi- toverkeer voor honderd procent is toe gepast en dat alle pogingen om die extra lasten voor het toch al zo dure vervoer te verminderen, afgeketst zijn op de onwelwillende houding van de particuliere maatschappij welke de tunnel exploiteert. Zonder te stoppen rijden de bussen door naar de grens bij Kapellebrug, waar de douaneman uitstapt. En en kele minuten later staat men al in Hulst, waar tientallen reizigers uit stappen. Een half uur daarna is de bus aan het eindpunt in Sluiskil. Hoeveel voordeel zou deze enkele rit Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht hebben? Het is moeilijk dit te schat ten. Een rit met circa 100 mensen is geen uitzondering. Wanneer men aan neemt dat iedere reiziger gemiddeld twee uren bespaart, dan betekent dat een winst van tweehonderd uren. Uit- gedruk ln geld moet dit een respecta bel bedrag zijn. Om nog maar niet te spreken van de narigheid van het talloze malen overstappen, welke de reis via Nederlands gebied vereist. vie ruur begon hij en toen de zaken goed marcheerden en hij het druk kreeg, haalde hij er odille maar bij. want alleen is maar alleen. Jaren hebben ze ln ons dorp ge winkeld en tienduizenden keren heeft het winkelbelletje geklonken en tien duizenden malen hebben Fred en Odille „alstublieft" en „dank u wel" gezegd. Het zal vreemd zijn. nu dat voorbij is. niet alleen voor de bejaar de winkelende echtelieden doch nog meer misschien voor de klanten, ook de kinderen, die regelmatig om bood schappen gingen bij Fred en Odille. Na hun lange leven van hard werken is hun een velverdiende rust gegund. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Hulst brengen ter openbare kennis, dat ingevolge de op 1 Februari 1953 in werking getreden nieuwe hinder wet vergunning is vereist tot het op richten, in werking brengen, in wer king houden, uitbreiden of wijzigen van inrichtingen bestemd tot: a het uitsluitend of in hoofdzaak bakken van voedings- en genotmid delen in oliën of vetten (patates-fri- tes, vis, croquetten), met uitzondering van die inrichtingen, welke geen vaste standplaats hebben; b. het bewaren, bewerken of ver werken of vernietigen van oud papier of voor de sloop bestemde automo bielen; c. de beproeving van verbrandings motoren; 'd. het herstellen van verbrandings motoren en motorvoertuigen; e. machinale houtbewerking. Indien voor een der bovengenoem de op 1 Februari 1953 bestaande in richtingen niet reeds ingevolge de oude, thans vervallen, hinderwet of ingevolge de daaraan voorafgaande wetten of Koninklijke besluiten ver gunning is verleend, is degene die de inricb.ting drijft verplicht vóór 1 «\ugustus 1953 aan burgemeester en wethouders de bescheiden over te leggen, bedoeld in artikel 5, lid 2 der nieuwe hinderwet. Van de overleg ging van deze bescheiden wordt een verklaring afgegeven, welke voor de toepassing van de hinderwet als ver gunning wordt aangemerkt. Formulieren en nadere inlichtingen worden verstrekt ter gemeente-secre tarie. 150-0 Hulst. 23 Juni 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd, B. A. Th. M. Truffino. De secretaris J. F. v. Denderen. De burgemeester St. Jansteen Aantal baden. Gedurende de vo rige maand Mei werden in de ge meentelijke badinrichting 1890 baden genomen. Sluis VIERING V^N HET 75-JARIG BESTAAN VAN APOLLO. Onder leiding van burgemeester P. F. van Hootegem heeft dezer dagen een vergadering plaats gehad van de muziekvereniging Apollo en de bur gerij, waarvoor een behoorlijke be langstelling bestond. Op deze vergadering werden de technische en financiële moeilijkhe den besproken, die deel uitmaken van de feestviering, zoals de muziekver eniging zich die ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan heeft voorgesteld. Bij monde van de heer R. Plasschaert, voorzitter van Apollo, werd medege deeld. dat men de viering op een Zaterdag en Zondag in September, waarschijnlijk 12 en 13, heeft gedacht. Dit zou kunnen geschieden in combi natie met de jaarlijkse brandweer wedstrijden. Daar men met de muziek veel ingesteld is op Belgische muziek vrienden, stelt men zich voor Zater dags 3 Belgische en 3 Nederlandse korpsen uit te nodigen, terwijl 's Zon dags 4 Belgische en 4 Nederlandse uitgenodigd zullen worden. De totale kosten hiervoor zijn op circa f 1500. begroot, hetgeen door de burgerij van Sluis zal moeten worden opgebracht. Een omvangrijk comité werd gevormd en dit zal op korte termijn een werk comité samenstellen om de besproken plannen nader uit te werken. Groede EXPOSITIE VAN POTTEN BAKKERSKUNST. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer alhier heeft besloten dit jaar wederom een tentoonstelling te orga niseren, ditmaal van pottenbakkers kunst. De heren Kamerling Onens, Piet Wiegman en Dirk Huibers. bekende kunstenaars op dit gebied, zegden reeds hun medewerking toe. IJzendijke ER KOMT WEER EEN TENTOONSTELLING In het gemeentehuis werden onder voorzitterschap van burgemeester von Bönninghausen de voorbesprekin gen gehouden voor de schilderijenten toonstelling. De schilderijen zullen ditmaal betrekking hebben op de jacht. Daarom zal het ook een „Jacht- tentoonstelling" worden. Ook kunst voorwerpen op de jacht betrekking hebbende, zullen er te zien zijn. De tentoonstelling zal worden gehouden van 9 Juli tot eind September. SCHOOLREISJE De kinderen van de O. L. Lagere School maakten een schoolreis naar Tilburg. Des morgens 8 uur werd met autobussen vertrokken en te Bergen op Zoom werd een uur gepauzeerd om een bezoek te brengen aan de Speeltuin. Hier kon de oudercommis sie al direct aan het werk om de kinderen te duwen bij draaimolen en schommel. Hierna ging het naar Til burg waar een bezoek werd gebracht aan het prachtige dierenpark, waar de kinderen zich kostelijk hebben vermaakt. Thuisgekomen kwamen de kinderen niet uitgepraat over de vele dieren die zij gezien hadden. Aardenburg OUDEN VAN DAGEN OP REIS. Evenals vorig jaar heeft ook dit jaar het organisatiecomité een uitstapje voor de ouden van dagen uit onze gemeente op het programma staan. En thans is reeds uitgemaakt, dat deze tocht zal plaats vinden op Donderdag 9 Juli a.s. De reis zal gaan naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Waaraan een bezoek zal worden gebracht, is nog niet definitef uitgemaakt, doch wel licht zullen de Braakman, het water- winningsbedrijf te St. Jansteen en en kele grote polders in het uiterste Oos ten van ons landje bezuiden de Schelde worden bezocht. Geëmigreerd. Dezer dagen emi greerde onze plaatsgenoot Jac. de Bruijne naar Canada. Vroeger woonde hij aan de Herenweg. Hij vertrok als vrijwilliger naar Korea, waar hij twee jaar dienst deed en bij de gevechten vrij ernstig gewond werd. Hij verkreeg daar de rang van sergeant. Thans heeft hij een nieuw bestaan gevon den in Canada, waar hij zich als landbouwer zal vestigen in de staat Manitoba, nabij de stad Winnpieg. Zelzate Ongeval. Toen onze stadgenoot, de heer P. Tiscianelli met zijn motor rijwiel door de Dreeve kwam gere den, is hij door onbekende oorzaak komen te vallen. Hij moest terstond naar hei ziekenhuis te Assenede wor den gebracht, alwaar men een sche delbreuk constateerde. GEZINSKNIPKAARTEN VOOR „KLEIN BLIJDORP" Op Maandag 29 Juni a.s. zal, zoals bekend, de diergaarde „Klein Blij- dorp" op het parkeerterrein bij de Markt officieel worden geopend. Om het de inwoners gemakkelijker te maken met hun gezinnen dit smaakvol, door de Stichting „Herre zen Middelburg" ingerichte dieren park, met vele atracties te kunnen be zoeken, heeft het bestuur van de Stichting besloten om voor de inwo ners van de Zeeuwse hoofdstad goed kope knipkaarten die voor het gehele gezin gelden, beschikbaar te stellen. Deze knipkaarten zullen geldig zijn voor tien entrees. Kinderen tot veer tien jaar kunnen tot zes uur de dier gaarde bezoeken, tegen eenmaal knip pen, voor volwassen zal tweemaal worden geknipt. DE NIEUWE KATHOLIEKE SCHOOL Onlangs berichtten we al daj de minister gunstig had beslist op het verzoek om de nieuwe katholieke school acht in plaats van zeven loka len te geven. B. en W. komen nu ook bij de raad met een voorstel in die zin. NIEUWE STRAATNAMEN De verbindingsstraat tussen Bone- dijkestraat en Berlagestraat, die wordt aangelegd zal de naam Kroon- werkgracht dragen. B. en W. willen daarmee de herinnering aan het voor malige fort Linker Reduit of Linker Kroonwerk levendig houden. SPORTDEMONSTRATIE OP DE MARKT Volgende maand te beginnen zullen enkele sportverenigingen iedere Za terdagavond demonstraties op de Grote Markt geven, met het doel de jongelui van het geflaneer in de Lan ge Kerkstraat af te houden. B. en W. gaven reeds hun toestem ming. CIRCUS MULLENS Het grote circus Mullens, dat hier vorig jaar zo'n succes had, komt we derom naar onze stad. Maandag en Dinsdag zal het zijn tenten opslaan op het terrein bij de de Ruyterlaan. Op de eerste plaats zal de aandacht van de bezoekers en bezoeksters uitgaan naar de wilde dieren, die door de beste dierentem mers worden gepresenteerd. De talrij ke goede paardendressuurnummers, die telkens weer een hoogtepunt vor men in een circusprogramma, toch zeker als zij, zoals in het reuzecircus, zijn eveneens de aandacht waard. Daarbij brengt Mullens nog enkele nummers van werkelijk wereldfor maat. Eén van de glanspunten van elke voorstelling is het optreden van Ben Timenon Troupe's, Arabische wervelwindspringers. Nadia Houcke en Otto Schuman vertolken de hoge schoolrijkunst en tenslotte zijn er chimpansee's, die de tent in vervoe ring zulten brengen. Hansweert Ongeval Toen mej. de V. na een fietstochtje voor haar woning van haar rijwiel stapte, had zij het onge luk haar voet te breken. Opname in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. HERSTEL ZEEDIJK Ook hier is men eindelijk aan de definitieve herstelling en verzwaring van de Zeedijk binnen de kom van het dorp begonnen. Aan de bewoners van het dorp zal deze herstelling in de toekomst een betere nachtrust ge ven, vooral met ruw weer en harde wind. NOGMAALS: „IN 'T WITTE PAARD" De Harmonie „Scheldegalm" zal op veler verzoek op 9 en 11 Juli a.s. een herqpvoering geven van het Open luchtspel „In 't Witte Paard". Gezien het enorme succes dat vo rig jaar geoogst werd met de opvoe ringen zal het een genoegen voor ve len zijn, ook nu nog eens in de gele genheid gesteld te worden om hier van te genieten. Ovezahde Benoemd. Tot lerares in de huis-' houdelijke vakken aan de katholieke Landbouwhuishoudschool alhier, is benoemd mej. A. Kuyper uit Hoog- carspel. Ook de benoeming van een nieuwe lerares naaien zal binnenkort plaats vinden. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue 1953; Kon. VI. Opera. 19.30 uur: De Walkure. SAS VAN GENT Olympia Theater: Don Camillo.

de Stem | 1953 | | pagina 2