er In L'Aspre is melk noch honing Muskiet bondgenoot van 't zwarte ras Hotel Berg en Dal te V alkenburg uitgebrand COLPORTEUR H.H. FRUITTELERS Pastoor Sommen, herder van 12 parochies tussen distels, communisten en armoede ..Hier is seen cultuur meer; hier begint mijn parochie..." Ook schorpioenen Veel erger dan de Mau Mau Apartheidspolitiek een groot gevaar DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 JUNI 1953 4 Bevrijdingsmonument te Gennip Boekenplank DIENSTWEIGERING bij de watersnood Officiële mededelingen Domburg heeft prach tig recreatieterrein Advertentiën Dr. D. Dorrepaal practijk hervat. Edah N.V. 0 J CD OUDE en oudere verkenners uit Breda herinneren ziel) nog wel die vaandrig van de William Doylegroep die in pèpermunt als medicament een onbeperkt vertrouwen had. Dat was vaan drig Sommen. Hij is uit de Bredase'gezichtskring verdwenen; men vindt hem thans weer in Zuid-Frankrijk. In tegenstelling met Noord-Frankrijk, waar vele Nederlandse priesters werkzaam zijn, vindt men er in Zuid-Frankrijk, met name in de Zuidoosthoek in de Pyreneeën tegen de Middellandse Zee aan, in het bisdom Perpignan slechts drie in de zielzorg. Een in Sardinya, een meerbevolkte streek in het binnenland, een in Saint André bij Angelès aan de Middellandse Zee en dan.pastoor Sommen nabij Perpignan op de bergen, 700 m hoog, in La Trinité en omgeving. P)e streek waar werkzaam is, pastoor Sommen wordt genoemd L'ASPRE en niet voor niets; l'Asprt betekent: droog dor, onvruchtbaar. Het is hier harde rotsgrond, waar niets anders groeit dan distels en doornen; hard stekelig gras, cactussen en velerlei rotsplanten. Talrijke kurk bomen geven 'n aparte sfeer aan dit dorre landschap. Hier en daar staan ook nog enkele platanen; mimosas, laurieren en vijge bomen groeien meer in de vlakte. Het struikgewas is mooi; nu in de voorzo mer nog in 't frisse groen met allerlei gekleurde bloemen. De donkerpaarse lavendel staat te pronken èn met z'n kleur en vorm èn met z'n heerlijke diepe geur. De rotsen zijn van donker rood bruin geel tot grijs, groen, blauw en dopkerblauw toe. Met de hand kan men ze veelal uit elkaar rukken en dan valt het gesteente als gruis of in schilfers op de grond. Als men zo rus tig door dit stille landschap wandelt, uren zonder iemand te ontmoeten, over de kleine kronkelende voetpaad jes of op de goed aangelegde en on derhouden toeristenwegen, dan hoort men plotseling 'n dof geklingel-klan- gel van koperen klokjes en dan weet men dat een herder met z'n kudde schapen nabijkomt. Ja daar zijn ze: donker-grijze magere beesten, één, iets groter, zwarte ertussen en 'n stuk of tien bruine beesten. Er zijn er eni ge bij met 'n bel om de hals: zo blij ven allen gemakkelijk bijeen op 't ho ren van dat voortdurende geklingel. Heeft een van de dieren je in de ga ten, dan gaat de kop omhoog, het spits de oren en alle kijken die kant uit; even houdt het geluid van de klokjes op geen onraad?dan gaat 't weer verderOp die grote stille heide dwaalt de herder een zaam rond". ALTIJD WIND... rtaar tussen die hoge Canigou en de viakte van Rousillon ,30 km Jn vogelvlucht ten Z.W. van Perpignan en ongeveer even ver ten Westen van de blauwe Middellandse Zee, daar in de Pyreneeën tegen Spanje aan, daar ligt l'Aspre: dor, droog en onvrucht baar land. Water is er bijna niet: het moet in .dunne straaltjes worden op gevangen hier en daar uit de harde rotsen. En wee wanneer de Canigou in het voorjaar slechts matig met sneeuw is bedekt, dat betekent, dat in de komende zomer de bergbronnetjes uitgeput geraken en dat iedere liter water, die dan gehaald moet worden, 8 ct. kost. In de laagvlakten, waar men drui ven teelt voor de wijnoogst, is het volk rijk en welvarend, hier in l'As pre is niets dan armoede. Jonge men sen trekken dan ook weg, ze zien hier geen toekomst, ze ontvluchten de on vruchtbaarheid. Even voor 't einde van de laatste wereldoorlog woonden hier nog 4000 mensen, nu zijn er nog 16- a 1700 over. GEVAAR LOERT C*el brandt hier de zon aan 'n diep blauwe hemel, maar fel waait hier ook de wind van de Middellandse Zee, strijkend langs de Wbge Pyreneeën, die koelte brengt en het s'avonds zelfs fris maakt. Maar o wee als de wind van uit Spanje over de toppen van de pv- reneeën l'Aspre binnenvalt, de vinnig scherpe „tramontane", dan wordt het drukkend warm, heet als 'n oven. Maar o wee als de wind blijft aan wakkeren vanuit het Noord-Westen, vanuit Frankrijk dus. We maakten dat zelf dezer dagen mee. Dagen en nach ten aan een stuk door. „Hoge bomen vangen veel wind", is het spreek woord. maar ook: hoge bergen vangen veel wind. Bladeren en takken vliegen van de bomen. Kersen, abrikozen en druivenstronken worden eenvoudig- wek „gekraakt". Tn de verte steekt de hoge Mont Canigou zijn 2800 meter hoge top de lucht in; diepe ravijnen, waarin de sneeuw nog ligt, steken helderwit scherp af tegen het zwart-blauw van de berg zelf. Hoog steekt zijn scherp- tekenend silhouet af tegen de azuur blauwe hemel. Drie markante berg' toppen met sneeuw in de ravijnen, reeds duidelijk te zien vanaf de Mid dellandse Zee. Dikwijls is de top in de nevel gehuld, dan verwacht men regen of onweer met z'n daverend- rollende donderslagen, echoënd tussen de bergen. Soms drijven de wolken tussen de bergen door. Het waait hier bijna altijd, 'n Wind, die ontstaat, zo zegt men, door 't sterke verschil in temperatuur tussen de warme vlakten en de koude bergtoppen. WATER IS DUUR Liet wemelt hier van slangen, hage- dissen en schorpioenen. Slangen van één tot twee meter, die gevaarlijk zijn wanneer men ze s'middags stoort, als ze in de zon zich liggen te koes teren. Dan kan het gebeuren, dat zo'n slang zich ineens rechtop richt en dan 'n sprong maakt van vijf meter. Ze zijn in staat je te wurgen om de hals of rond je middel, je ribben te bre ken. Hagedissen zijn soms zo groot als n kleine kat. Wanneer ze je bijten bv. in de vinger, dan kunt ge niet losko men door je vinger uit zijn bek te trekken, pas op want heel je vinger zou openscheuren. Je moet juist los komen door je vinger dieper in z'n bek, in z'n keel te steken. Dat omdat z'n tanden haken zijn. Schorpioenen hebben van voren twee tangen, waarmee ze je vast grij pen, dan komt hun staart naar voren en daar zit het vergif in. Als men al deze beesten niet in het nauw drijft doen ze je niets. Wanneer men per auto van Perpig nan naar l'Aspre rijdt, dan zal de Pastoor U zeggen: „Ziet ge die dis tels en doornen, ziet ge hier groeit niets meer, hier is geen cultuur meer hier begint mijn parochie. Dan begint men te stijgen en de weg kronkelt in honderden bochten langs de bergen omhoog. Mijn parochie, zo vertelt de pastoor, heeft een oppervlakte van ongeveer 500 Km2. De afstand, die ik per jaar moet afleggen voor de ziel zorg: om Mis te lezen, Kathechismus- les te geven of de mensen te bezoeken of te helpen, die afstand bedraagt 30.000 KM per auto of motor. ZO WEINIG DOOPSELS Tk heb, zo vertelt de pastoor verder, terwijl hij z'n autotje een Simca bestelwagen, door de bochten draait, ik heb 16 kerkjes en 12 parochies; Vier van deze kerkjes zijn kapellen centrums van een of andere volksde votie, kleine pelgrimsoorden. „Hoe veel zielen hebt U .Pastoor"? 16- 1700! De taal, die men spreekt is Catalaans, 'n Spaanse taal. Ik heb 15-20 Doop sels per jaar en ongeveer 20 sterfge vallen. ZO VELE BOCHTEN The Simca piept in de bochten! „Pas- toor rij toch wat langzamer, aan stonds storten we in het ravijn! Dan rjOCTOB Sanya, D. Onabarmiro, een neger en geleerd opvoedkundige, brengt in een in Nigeria verschijnend dagblad een eresaluut aan de malariamuskiet als de bondgenoot van het zwarte ras tegen de over heersing door het blanke, en die voor het blanke een veel gevaarlijker ijand is dan welke moordenaarsclub van Mau Maus ook. CHAPELLE DE LA TRINITE Het volk even dor als het land lacht de pastoor: „Ik ken de weg en de bochten. Mijn berekening is zuiver. Ik heb meer dan 4000 bochten in mijn gebied en wel 100 hiervan zijn haar speldbochten". De banden hebben dan ook ontzaggelijk veel te lijden. Niemand, zo zeggen de mensen van l'Aspre, kan de pastoor volgen op z'n tochten, ze moeten het allemaal opgeven: 'n snelheid van 60 tot 70 KM en in de scherpste bochten nog 40! Wie durft dat? Piepend staat dan ineens de Simca stil voor vier huizen: 'n Kerkje, de pastorie, 't gemeentehuis en dan nog 't huis van de Cantonnier, de weg werker, met 'n kleine stalling, waar de pastoop zijn auto plaatst.... dan bent ge in LA TRINITè, het middel punt van heel l'Aspre. Voor de pos- torie aan de overkant van de weg kijkt men over 'n muurtje in diepe valleien. Hier is 'n klein postkan toortje bij de Cantonnier: „Poste Ru rale", Correspondant, Cabine tele- phonique" staat er op 'n plaat in emaille. „Poste de secours" op 'n an dere plaat voor de pastorie. Eerste hulp bij ongelukken. Op nog 'n andere plaat staat: „Chapelle de la Trinitè" „Monument historique". Zo hebben we dan al rijdende deze streek leren kennen. Met recht draagt deze streek de naam l'Aspre: dor, droog, onvruchtbaar, want zo is het land inderdaad.erg is dat voor de streek en zijn bevolking, maar veel erger nog is het, wanneer we. diezelf de naam met recht moeten gaan ge ven aan de bevolking zelf van die streek, die in godsdienstig, geestelijk en moreel opzicht dor droog, onver schillig, onvruchtbaar is geworden. J. van KTJYK pr. IN DE GREEP DER WERELDMACHTEN Drie politieke machten, Egypte, As- syrië en Babylonië bestrijden elkaar de opperheerschappij van het Oude Oosten. Deze rijken omringden Israël. Zij za gen in Israël niets anders dan zij za gen in vele andere staatjes, die in de wereldpolitiek geen rol speelden, ten zij als belastingbetalers en werkslaven of leveranciers van goedkope grond stoffen. De verhouding van 't kleine Israel tot deze rijken was als die van de Jordaan tot hun grote stromen, Eufraat, Tigris en Nijl. Hun bescha ving was veel ouder, hun koningen veel rijker en machtiger... En toch., het Boek der Boeken beschouwt de wereldgeschiedenis niet van het standpunt dezer grootmachten, maar met Israel als middelpunt van de wereld. Jahweh, de God van hemel en aarde, gebruikt Egypte. Assyrië en Babylonië slechts om het balorige Israël tot inkeer te brengen en stuurt ze weer naar huis, als ze te hard ge slagen hebben. In dit zesde deel van de populaire serie UIT HET BOEK PER BOEKEN beschrijft Drs J. Eyckeler het drama van de ondergang van Israel en Juda, een tijd vol tragische spanning, waar bij de stemmen van de grootsten on der de profeten luide weerklinken, om het geloof in Jahweh en de hoop op de Verlosser levendig te houden. De bekende hoofdredacteur en ge vierde radiocauseur behoeft geen aan beveling. Zij, die hem beluisterden of lazen, zullen ook dit werk met be langstelling lezen en het ongaarne sluiten, voordat ze het uitgelezen hebben. (Uitgave De Spaarnestad, Haarlem) J. H. ff/AS DE MUSKIET er niet —zegt hij dan was Nigeria's neger bevolking reeds lang onder de voet gelopen door blanke kolonisten, die van dit hete land één reusachtige plantage zouden hebben gemaakt en waarvan de Afrikaanse inwo ners in reservaten zouden frijn .op geborgen. Zoals dit in Zuid-Afrika het ge val is en zoals Canada en de Ver enigde Staten hun Indianen en Eskimo's ook ..opborgen". Laat ons daarom de muskiet dankbaar zijn zo schrijft fiij, die het land onzëfvaderen voor ons behouden heeft, „Wij kunnen hem nooit genoeg loven. Het minste wat we wel voor dit nuttige insect zouden kunnen doen, is het een ere plaats geven in onze nationale vlag." Liet is wel heel zeker dat deze zeer geleerde heer zijn mond niet voorbijpraatte met zijn gewaagd lij kende bewering, dat de muskiet de immigratie op grote schaal door blan ken anmogelijk heeft gemaakt. Al had hij daaraan ook nog kunnen toevoe gen, dat het klimaat daar ook een belangrijke rol in gespeeld heeft. De malaria en andgre tropische ziekten hebben langen tijd de vesti ging van blanke kolonisten dus van blanken, die er geslacht op ge slacht bdeven in tropisch Afrika tegengehouden. Zelfs heden ten dage met al onze kennis van de speci fiek tropische ziekten en dg moderng geneesmiddglen ertegen is het le ven in tropisch-Afrika voor blanken nog alles behalve een paradijsidylle. In de goede oude tijd werd bijv. de Westkust van frika ,het graf der blanken' genoemd. De blanken, die zich blijvend in Afrika wilden vestigen, gaven de voorkeur aan Zuid-Afrika met zijn gematigd klimaat in de hooglanden van Rhodesia, Angola, Kenya en het oostelijk deel van de Belgische Con go. De blanken aan de Westkust zijn voor het overgrote deel ambtenaren missionarissen en technici met een onbeduidende minderheid van kolo nisten. INVLOED VAN DE BLANKE Qngetwijfeld heeft de blanke kolo nist én overwegende invloed gehad op dg economische ontwikkeling van het Zwartg Werelddeel. Maar- toege geven moet worden dat hij de grootste bijdrage heetf gelevers tot de toe spitsing van het rassenprobleem, dat overal in Afrika zijn funieste ge volgen heeft maar nergens sterker dan in de Unie van Zuid-Afrika, waar met zijn Boeren en hun duizend fa- klok zelfs helemaal achteruit gezet heeft. Wijlen Oom Paul was onge twijfeld een grote en bewonderens waardige figuur, maar hij w^s er ten eeuwige dage „een dienstkneght moest zijn in de tenten van Japhet." De blanke kolonist heeft een grote rol gespeeld bij de ontsluiting van Afrika voor de wereldeconomie. Maar tevens heeft hij er belangrijk toe bijgedragen tusschen blank en zwart te v erhoogen. In de gebieden, staan de ondre de Britsche Kroon, zijn ze rechtevenredig met het percentage blanke kolonisten. De grote vrees der blanken is, dat de neger voor de overmacht van zijn aantal vroeger of later de politieke macht in handen zou krijgen. Reden waarom hij hem liefst in het geheel geen politieke rechten geeft .je weet wel waar je begint maar niet waar het ophoudt'. Daarom ook ver schilt hij vrijwel steeds van mening met de ambtenaren, die het mini sterie van koloniën van zijn natie uitzendt, en de besluiten van dit mi nisterie' ten voordele van de kleur- lingenn. In Kenya en Rhoresia zoeken de inboorlingen bescherming hunner rechten bij de Engelse Kroon en hoe wel deze maar zeer beperkte macht over de kolonisten heeft, werkt dit toch preventief. Er is practisch weinig onderscheid tussen de achteruitstelling der inboor lingen in Zuid-Rhodesia en de aan- Zuid-Afrika. Maar de Rhodesiers be weren, dat zij het geval met heel wat meer tact behandelen en dat de hand having der openbare orde vanaf 1897 tot op de dag van heden geen enkel mensenleven heeft gekost. Niettegen staande de eenstemmige oppositie der leiders van de inlandse bevolking in Zuid-Rhodesia zullen Noord, Zuid- Rhodesia en Nyassaland zeer waar- schijlijk binnenkort worden samen gesmolten tot één Midden-Afrikaanse federatie, lid van het Engelse Ge menebest Daar valt heel wat voor te zeggen maar ernstige twjjfel aan het feit of de inlandshe bevolking bij deze over eenkomst haar rechten wel behoor lijk gewaarborgd zal krijgen, is ze ker gewettigd. Godvruchtig gepraat over een gods vrede tussen beide rassen is op heden gebruikelijk bij de diverse locale po litieke leiders en de blanke leiders Het te Gennep onthulde monument ter nagedachtenis aan de gesneuvelde illegalen, militairen en burgerslachtoffers, in Noord-Limburg. Het beeld is van de beeldhouwer Jacques Maris, die bij het ontwerp van dit monu ment werd geïnspireerd op de parabel van de Barmhartige Samaritaan. De kunstenaar greep bij de uitbeelding van zijn gedachte naar vormen, die voor eigen omgeving van het land, waar het monument staat, karakteris tiek zijn. Hij koos het paard van het Noordlimburgse land en het beeld van de mens, die daar werkt en verkeert op eigen geboortegrond. De laaiende brand te Valkenburg, waarbjj het nog onlangs op kostbare wijze uitgebreide hotel Berg en Dal geheel werd verwoest. De 67-jarige huisknecht E. Jagers uit Geleen, die niet uit het raam durfde springen, kwam in de vlammen om en de kok die wel sprong, brak een been. De materiële schaue wordt op enitete tonnen geschat. De giocd van de brand werd in geheel Zuid-Limburg waargenomen. Te Aken en in het Belgische grondgebied deden overdreven berichten de ronde. zijn bijzonder kwistig met hun toe zeggingen ten opzichte van een broe derlijke samenleving. Maar men mag met reden twijfelen aan de ernst hun ner bedoelingen, gezien het feit, dat zij volkomen gefaald hebben om di verse van de meest kwetsende dis criminaties af te schaffen, die voor de inlandse bevolkingsgroepen gel den. REDEN TOT GROTE BEZORGDHEID. VV/at Malan ln de Unie van plan is, moet grote reden tot bezorgd heid geven. Zijn „apartheids-wet" zal onder meer meebrengen, dat de Ja vaanse kleurlingen in Kaapstad, na komelingen van de Javaanse bedien den en de Nederlandse kolonisten al daar, die tot op heden ongestoord en vreedzaam wonen tussen de Engel sen en Afrikaanders aldaar, hun hul zen zullen moeten verlaten en in een aparte wijk worden ondergebracht. Openbare toiletten, wachtkamers, trams, bussen enz. zullen voor hen ook niet meer toegankelijk zijn. Als het recept der Zuidelijke staten van de U. S. A. zal worden toegepast, wat zeer waarschijnlijk lijkt, zal elke persoon, die voor één zestiende ne ger is wat alleen nog te zien zal zijn aan de paarse kleur van zijn na- gèlbed een uitgestotene worden. Schoolarts K. Pels naar Utrecht Ptokter K. Pels, schoolarts voor wes- telijk Zeeuwsch Vlaanderen, gaat wegens een benoeming te Utrecht Terneuzen verlaten. Dokter Pels begon zijn fun'ctie als schoolarts vlak na de bevrijding. Ook in oost-Zeeuwsch Vlaanderen trad hij wel eens in die functie op, ter vervanging van dok ter van der Heul. Dokter Pels is een graag geziene persoonlijkheid, die men met lede ogen ziet vertrekken. Drie sergeants gestraft LIET hoog militair gerechtshof heeft de sergeant van de K.L., L. v. d. G uit Middelburg, de sergeant van de K.L.. C. J. J. uit Souburg en de sergeant der Kon. LUchtmacht. J. K. uit Souburg, die zich tijdens de wa tersnoodramp aan de dienst ttrok- ken hebben, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 5 maanden met af trek en terugzetting tot de rang van soldaat laagste klasse. De eerste twee waren door de krijgsraad veroordeeld tot 5 maanden met aftrek, K. had in eerste instan tie 3 maanden met aftrek gekregen. OPKOMST VOOR HERHALINGS OEFENINGEN Voor de militairen, die op Donder dag 25 Juni 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen, zijn enkele extra-treinen in gelegd, waarvan de dienstregeling hierna volgt. Voor de opkomst te Ede en Mill een extra-trein: 1) Amsterdam CS v. 9.40 Amsterdam MP v. 9.49 Amsterdam Amstel v. 9.55 Utrecht CS v. 10.33 Geldermalsen v. 10.59 Nijmegen v. 11.53 Boxmeer a. 12.23. Militairen met bestemming Ede moeten te Utrecht overstappen op de extra-trein in de richting Ede. 2) Den Haag S.S. v. 9.35 Voorburg v. 9.39 Gouda v. 10.03 Utrecht v. 10.30 Ede a. 11.00. Voor de militairen afkomstig uit Rotterdam vertrekt een extra-trein van Rotterdam DP om 9.29 die te Gouda met het uit Den Haag komen de deel combineert. Militairen met bestemming Mill moeten te Utrecht overstappen op de extra-trein in de richting Geldermalsen Nijmegen Boxmeer. Voor de opkomst te Ruc- phen een extra-trein:' Maastricht v. 7.58 Sittard v. 8.21 Roermond v. 8.44 Weert v. 9.06 Eindhoven v. 9.41 Boxtel v. 10.06 Tilburg v. 10.37 Roosendaal a. 11.23. De vorengenoemde treinen moeten reizen de militairen, woonachtig ill een der vorengenoemde plaatsen, als mede de militairen die via een dezer plaatsen naar hun bestemming reizen en derhalve op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats moeten vertrek ken. dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de extra-trein. Alle overige militairen moeten inge- volge hun lastgeving reizen met trei nen of bussen van de normale dienst regeling per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur. 135.00 Liet prachtige recreatieterrein bij de villa „Eldorado" te Domburg is in gebruik genomen. Het terrein is 20 are groot en door de eigenaar der vil la in gebruik gegeven aan V.V.V. De aanleg is verzorgd door de heer A. Boone. Dit alles was mogelijk dank zij steun van particuliere zijde, ter wijl „Nieuw Walcheren" de plantsoe nen schonk. Een groot aandeel heb ben ook de ingezetenen van Domburg gehad, want zij waren het, die in hun vrije tijd onder andere 800 zitbanken hebben vervaardigd en het kleedlo kaal hebben gemaakt. De gemeente garandeerde de huur van het terrein. Er is plaats voor 2000 bezoekers. Na een mars door het dorp door de muziekvereniging „Apollo" bracht de voorzitter van V.V.V. de heer W. Brand dank voor de medewerking, die de stichting van het recreatieterrein mogelijk heeft gemaakt. Hij hield een vurig pleidooi V.V.V. in het streven te steunen en dit alles ook financieel mogelijk te maken. Hij wees op de noodzakelijkheid de gasten een goede ontvangst te berei den. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen). Overleden: Mr. dr. Oh. van Oppen, 78 jaar, jaar, Maastricht, Mr. L. Broekhuysen, 50 jaar, Goirle. S. v. d. Hoorn, 62 jaar, Am sterdam. Ds. van Wijhe Smeding, 72 jaar, Amers foort, Pastoor K. Meurs, 46 jaar, Gendt (O.BJ, Op 28 Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, P. Mollèt en Maria van Daele da dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaar in het huwe lijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare Kinderen, Behuwd- Klein- en Achterkleinkin deren. Biervliet, Juni 1953. Tevens is het café 't Hof Van Holland op die dag om 4 uur gesloten. 145-0 Aan familie, vrienden en kennissen en het internatio naal bestuur, buurtbewoners en kroonsters, het muziekge zelschap van St. Jansteen, onze hartelijke dank voor de vele cadeaux, bloemen en ge lukwensen welke wij bij ons 50-jarig huwelijksfeest moch ten ontvangen. 146-0 J. J. de Kind L. de KindPolfliet Kapellebrug, Juni 1653. Hiermede maak ik bekend dat ik vanaf heden afscheid neem van mijn zaak. Voor de vele clanditie dank ik alle inwoners van Philippine, vooral de kinderen. A. J. Lauret, Markt 195. Vanaf heden neem ik de zaak van A. J. Lauret ov*r. Hopende dezelfde begun-^ stiging, 103-o Rudolf de Bock Philippine, 22 Juni 1953. II.II. Landbouwers en Vlas sers. Ondergetekende biedt zich beleefd aan voor het plukken van uw vlas met de nieuwe Hilca vlasplukma- chine. 804-o Désiré DE SCHEPPER Loonbedrijf Rapenburg Voor de vele blijken van be langstelling, welke wij op onze gouden bruiloft moch ten ontvangen, zeggen wij langs deze weg onze harte lijke dank aan familie, feest comité, bruidjes, kroonsters, buurt, muziekgezelschap en aan allen zonder uitzonde ring. 113-0 Em. Buysse-Nimmegqfrt Zwartenhoek, B 164, West- dorpe, Juni 1953. heeft de Spreekuren weer normaal. Spreekuren Scheldekade 28, Terneuzen, op Woens dag .en Donderdag, echter voortaan: 1314 uur. Zij die het plan of toegezegd hebben hun fruit te ROT TERDAM (Z.H.E.) te veilen, gelieve zich voor inlichtingen, regeling leeg fust en transport te wenden tot de vertegen woordiger dezer veiling: 157-0 N. DEN AREND, ZUIDZANDSESTRAAT 13, Telefoon 323, OOSTBURG. vraagt voor zo spoedig mogelijk ACTIEVE Aanmelden: Filiaal, Ginnekenstraat - Breda. HIERIN BRENGEN WIJ DE MEEST ATTRACTIEVE MODELLEN! FLAT. TEUS. PRACTISCH EN JEUGDIG, EN IN DE GOÉDE KWALITEITFM EN KLEUREN. BERGEN OP ZOOM KORTIMKSTKAAT 55 -30 KL 137 EEN VI dam is omdat overtrec duizend rente va TIEN rampgel Kongsvi ons lan< de lever huizen g MONTG gend ge 15 Septe Joego-Sl MAU avond e joeki. L kindere Verder vier lat EEN A in Jan. eerste land v: gen. EISENI tot nat bed. H te bidd sing va voor dl DE HE rige Fit vliegtui real ovi hij doo fn. RHEUN zijn vai tigd wo kunde Gosselit leraar EEN ang, 1 leven ters, Allen ontvii rijst AARTS burg, jc zer van het huv nia C ouders vlucht. ROND genval Er is i staalfab het wei worden BLIKSI in de k land te ris, hoo de huis slechts BULGA overeer commis marcati de rivii 5* la 4 4 4 4 4 De avond I J Veraf 4 de vr{ mist. J onweej t weinig in ter v I 4 vanl Maan J op 4.5 f uur.

de Stem | 1953 | | pagina 6