Rijk ZEEUWS BEZIT in ere hersteld JAC. GODDET: IN MIJN TOUR GAAT HET ANDERS! ONZE PUZZLE Chateauroux een ramp! De heer Gerard Proost spee Ide het in 4 maanden klaar >euren.... speuren DERDE BLAD ZATERDAG 20 JUNI 1953 Archivaris Pieters redde meesterlijk Als onderlinge af spraken hoogtij vieren NEDERLANDERS WEER ALS ETAPPE WINNAARS BESCHOUWD Goede ploeggeest 't belangrijkst Oplossing van vorige week ^Dikken Bruines Duivenkroniek Uitslagen Orleans T\/TIDDEN in de oude stad van Amsterdam, tus- sen Waag en Munt, ligt Rusland. „Hèt Rus land" zeggen de Amsterdammers. In het hart van de ouwetjes heeft het Rusland een apart plaatsje. Daar vindt men nog de oude gebou wen van de verlaten Augustijnerkerk, waar heen des Zondags de langslapende Amsterdam se jofferen naar de laatste Mis plachten te snel len, de nachtponnen gecamoufleerd door de toen nog zeer lange, getailleerde mantels en de J JN EEN GEZELLIGE KAMER, laag van verdieping en uitziend op de bedrijvige Kloveniersburgwal zit hij tegenover ons. Een slanke man van omstreeks vijftig, een scherpgesneden gezicht boven een gespik kelde butterfly. Hij moet een succesvol zakenman zijn, want de naam Proost heeft wereldfaam, het telefoonboek vermeldt achter die naam 'n groothandel in papier en een groothandel in bouwmaterialen en er zijn drukkerijen van andere naam aan welke die van Proost echter niet vreemd is Maar wanneer men zich een „succesvol zakenman" voorstelt, haalt men een ander beeld voor de geest dan dat van de heer Gerard Proost, j Is hij een sportsman of een artist Hij heeft iets van beiden. losse haren snel verstopt onder enorme hoeden. Het koor was er beroemd in de tijd van de (la ter verboden) „Muziek-Missen".» Nu is het er allemaal vergane glorie; de oude vloeren dreigen te bezwijken onder de voorraden papier van de firma aan de overzij: Proost en Brandt. Het is daar, aan die overzij, dat we een be zoek gaan brengen aan de heer Gerard Proost. TTET werk, waarover wij hem H nu komen spreken, heeft zowel een sportieve als een ar tistieke zijde. Tijdens de oorlogs ramp, waarbij Middelburg gro tendeels werd verwoest, lagen zeer kostbare boeken in de Ab dij. Toen de brand om zich heen greep, en de Abdij aantastte, poogde men het vuur te blus sen. Niet zozeer het vuur als wel het water bracht schade toe aan de boeken, twee uit de biblio theek van Madame de Pompa dour en twee uit die van Lo- dewijk XV De kostbare oude banden gin gen geheel verloren. „De heer Pieters, de archivaris, heeft het echter meesterlijk voor elkaar gekregen, dat de kostbare wer ken niet verloren zijn gegaan", zegt de heer Proost. „Hij heeft ze zo snel mogelijk uit het water gehaald en de De band van een der boeken van Ma dame de Pompadour. In de rand zijn afwisselend da wapentjes van Pompa dour (torentjes), Frankrijk (lelie) en Parijs (scheepje) verwerkt. gedrukte vellen tussen blanco kran tenpapier gedroogd. De boeken zijn geheel gedrukt in plaatdruk, d.w.z. elke bladzijde, tekst zowel als illustraties, werden in gro te metalen platen gegraveerd. Bij het inkten werden de groeven met inkt gevuld en bij het persen op het papier verkreeg men die lijnen, welke gegra veerd waren. Het is hetzelfde procédé als het maken van een ets. Vier boeken, alle vier met inge kleurde gravures! Ondanks het water gelukkig geen zout water! zijn de kleuren goed gebleven en de heer Pieters heeft de vellen zeer oordeel kundig tussen strocarton borden op geborgen." Eerste spoor En dan komt het verzoek aan de heer Proost, om deze boeken te binden in „de oorspronkelijke ban den" De heer" Proost herinnert zich zijn bezoek aan Londen in '48 toen hij eigenlijk tegen zijn zin en bedoeling verzeild raakte op een tentoonstel ling van Franse boeken uit enige eeuwen, waaronder de 18de rijk ver tegenwoordigd was. Hij had er de ca talogus van bewaard en daarin speu rend ontdekte hij een der titels van de Middelburgse boeken. Het betrof een exemplaar dat de stad Parijs ten geschenke had gegeven aan Lodewijk XV. Dit exemplaar berust thans in 't Victoria and Albert Museum. Aan dit exemplaar zat een hele ge schiedenis, die niet in kort bestek is weer te geven. Genoeg zij het te ver melden, dat dit werk een gedenkboek is van het huwelijk van de Dauphin (kroonprins). Het te Londen berus tende exemplaar was door Lodewijk XV aan een zijner dochters geschon ken, die het wapen van haar vader, midden op de band, liet vervangen door net hare. Een nader onderzoek bracht aan 't licht, dat de boekbanden waren ver vaardigd door Michel Antoine Pasde- loup „Relieur du Roi", en dat er niet minder dan2000 exemplaren van waren gedrukt. „Daar zijn we alle maal van achterover gevallen", zegt de heer Proost. In de rand waren telkens opeenvol gend drie emblemen verwerkt: de Poolse dubbele adelaar van Maria Leszynska de Franse lelie en het scheepje van het wapen van Parijs In de Bibliothèque Nationale te Pa rijs berust een exemplaar van de ko ning, dat de heer Proost liet fotogra feren. De heer Pieters herinnerde zich, dat de banden uit de bibliotheek van Ma dame de Pompadour van het goede Franse rood marokijn waren ,dat zeld zaam en moeilijk te verkrijgen is. Maar de heer Proost wist er in Frank rijk iéts van los te peuteren. De heer Pieters beaamde de ver onderstelling van de heer Proost, dat er turkooisblauwe, moiré-zijden een, om tot een nauwkeurige recon- schutbladen in hadden gezeten en toen waren er voldoende elementen bij structie te komen. Maardat alles, zonder énig fragment van de oude banden als mo del! Zó zijn ze geweest Mu ging de heer Proost uit van deze gedachte: ik ga die banden maken, zoals Pasdeloup die zou hebben ge maakt. Inplaats van de dubbele ade laar van Maria Leszynska komen er de drie torentjes van het wapen van Madame de Pompadour. Met behulp van een foto uit de Bibliothèque Na tionale kreeg men ook een voorbeeld te pakken van het achterplat en toen het ontwerp voor de band op boekfor maat 47 cm bij 61 cm gereed was, riep de heer Pieters uit: „Zó zijn ze ge weest!" Er kwam geluk bij r^e beide Lodewijkboeken, die de heer Proost te binden kreeg, wa ren veel eenvoudiger zoals alle delen uit 's konings bibliotheek. De banden bestonden en moesten dus worden gemaakt van blank kalfsleer met een eenvoudig lijnen-kader en in de vier hoeken meestal een dubbele L in spiegqj beeld met kroon. Het wapen des konings in het midden. De vorst was niet zó prachtlievend, meer was hij liefhebber van paarden en van de jacht. De schutbladen waren antieke, gemarmerde. Wat de wapens midden op het boek betreft, daarin bestaat een zeer grote variatie. Wat moest de heer Proost hierin doen? Hij erkent het ronduit: „Het geluk heeft me gediend!" Uit de Amsterdamse universiteitsbibliotheek kreeg hij een werk ter inzage, waarin afdrukken van de meest bekende gro te werken van die tijd waren opgeno men en daaronderde titels dezer Lodewijkboeken! Voor één exemplaar was bepaald het wapen van de ko ning gebruikt en voor het tweede wapen van een ander. Zelfs de afme tingen van de bandstempels waren aangegeven! Tenslotte was er mog een oude kloosterbijbel, waarvan de band vol komen verdwenen was. De heer Proost is toen naar de librije van de Wal- burgiskerk te Zutphen gegaan, waar dergelijke exemplaren voorhanden waren. Mede dank zij de vriendelijke bereidvaardigheid van koster Kieze- brink die de heer Proost maar liet rondneuzen kostte het binden van de bijbel wat minder moeite dan men verwacht had. In October 1952 kreeg de lieer Proost voor het eerst de kostbare boe ken te zien. Heel het werk was vol tooid daags voor de overstromings ramp. Toen werd het onmogelijk de kostbare vracht naar Middelburg te rug te brengen, maar thans zijn de boeken er. Men had begroot, dat ze eerst 1 Juni j.l. klaar zouden zijn. Het was sport NTu zouden we nog een heel verhaal kunnen schrijven over de tech niek van het binden zelf, waarbij een welhaast vergeten oude stempelpers werd ingeschakeld. Men heeft de vreemdste acrobatische toeren moe ten verrichten om het bladgoud even licht als papier-as! op de ban den te leggen en de uitzonderlijk grote banden te bestempelen. Maar dat zou ons te ver voeren. Laat ons genoegen nemen met de verklaring van de heer Proost: ,Het stempelen zelf Jeverde nóg meer moeilijkheden dan de historische kant van het geval." Tepslotte schoof de heer Proost het merendeel van de waardering voor zijn werk naar zijn medewerker Jac Nui- ver die de tekeningen had vervaar digd. „Het was prettig werken met hem", zeide hij. Dat binden was 'n echt liefhebberij- werk en het najagen van de histo rische gegevens een echte sport. „Zou je op dergelijke karweien je bedrijf moeten instellen", lachte de heer Proost, „dan kon je wel sluiten." Maar Zeeland kan weer trots zijn op zijn uniek en weigebonden boeken bezit. 1) Madame (Markiezin) de Pompadour, (17211764), geliefde van Lodewijk XV. Zij had enige invloed op de staatszaken. Zij was hebzuchtig en prachtlievend en haar speelwoede kostte de schatkist grote sommen. 2) Lodewijk XV (1710—1774), achter kleinzoon van de „Zonnekoning" leid de door zijn wispelturige regering de ondergang van zijn ongelukkige klein, zoon Lodewijk XVI die met Marie Antoinette onder de valbijl stierf in. 3) Maria Leszynska huwde in 1725 met Lodewijk XV. Zij was een dochter van Stanislaus Leszynski, koning van Polen tot 1709, toen hij de kroon ver loor na de Slag bij Poltawa. Advertentie) (Van onze Parijse correspondent) TJE Franse sportpers heeft nagenoeg geen aandacht besteed aan de Ronde van Italië, waarin de Franse renners overigens ook weinig presteerden. De meeste bladen volstonden met de uit slagen te vermelden. Dat was alles! Trouwens men kan het er over eens zijn, dat de Giro geen eerlijke krachtmeting was, omdat de onderlinge afspraken hoogtij vierden. Ongerust, dat de machtige Italiaanse ploeg ook in de Tour de France eenzelfde spel zal spelen, stelde Goddet in hoogst eigen persoon zekere Giro-practijken aan de kaak: „Het was verboden", schreef hij, „te demarreren gedurende de eer ste drie kwart van de étappes. Men moest tevoren „vergunning" vragen om voor een premie te mogen rijden, die dan werd gegeven op condi tie, dat de sprinters zich in het peleton zouden laten terugvallen, voor het geval ze tenminste dank zij de premierit een voorsprong zouden be halen. De renners, die zich hieraan niet wensten te storen, werden be zocht, bedreigd en gestraft, ja gestraft, via de contracten na de Giro en na de Tour de France. Wie voornemens was zich aan deze „spelregels" te houden, werd daarentegen begunstigd via toelating tot een grote ploeg voor een grote wedstrijd of via een étappe-overwinning, via een extra premie of extra contraeten. En tenslotte moesten de renners, die onaf hankelijk wilden blijven, zoals de kleinen, de nieuwen, de buitenlan ders, zoals o.a. de Nederlanders en de Spanjaarden, knapen van goeden wil, wel toegeven...." pen Parijs weekblad weet thans te berichten, dat Fausto jaar in jaar uit afstand heeft gedaan van al zijn prijzen in de Tour de France ten bate van zijn knechten, die de totaal-op brengst van de équipe gelijk op deel den, ongeacht hun plaats in het klas sement en zonder dat er eerst een ge deelte voor Coppi af moest. De kam pioen vond zijn grote winst in de vol gende drie maanden op tientallen wielerbanen, waar het publiek hem kwam bewonderen, omdat hij weer de sterkste was geweest in de Tour de France en waarop hij hoog startgeid kon eisen. Ook hierdoor wordt de wielersport een gevaarlijk zaakje. Het knechten systeem is in een evenement als de Tour nagenoeg onvermijdelijk. Liever zouden wij dip lelijke uitdrukking evenwel vervangen zien door het woord: ploeggeest. Maar wanneer het ploegsysteem ontaardt volgens het Italiaanse begrip bedreigt ze beslist de wielersport. FRANSEN ZIJN HET BEU QEGRIJPT U goed, het is niemand minder, dan Jacques Goddet, die dit schreef. Goddet heeft hiermee goed werk gedaan. Dergelijke prac- tijken hebben óók de Zesdaagsen vermoord. Aleen als tijdig wordt ge waarschuwd, kan worden voorko men, dat ze ook de grote ronden do den. Het publiek laat nu eenmaal niet met zich spelen. In de veertigste Tour de France zal er voor worden gewaakt, dat de ge volgen van de Giro zichtbaar wor den. Niettemin zal er weinig aan te doen zijn, als de Italianen onder elkaar de hand houden aan zekere afspraken. Daarop is ook niets tegen. Slechts wanneer ze andere ploegen willen beinvloeden, kunnen strenge maatregelen worden verwacht. In de Ronde van Frankrijk zijn ze toch al bevoorrecht boven de andere équipes, omdat ze kunnen schitteren met een paradepaard als Coppi; De vraag, in hoeverre deze ongetwijfeld zeer sterke Italiaan zijn overwinningen te danken heeft aan het knechtensysteem is inmiddels nog slechts gedeeltelijk beantwoord. FNe Franse renners hebben genoeg van het knechtje-spelen. Prima renners, kampioenen, werden jaar in jaar uit min of meer verplicht om hun persoonlijke kansen te offeren Advertentie) ten bate van een of twee vedettes. Deze opoffering wordt financieel slechts rendabel, indien de vedettes ook inderdaad als winnaars uit de strijd "komen. Omdat dit vaak niet het geval was, hebben bekende Franse renners genoeg van dit systeem. Van daar, dat verscheidene coureurs ge weigerd hebben te rijden in de équipe de France (waarin geofferd moet wor den aan de nationale trots) en er de voorkeur aan gaven deel uit te ma ken yan een kansloze regionale ploeg. BRENGT ONZE PLOEG HET VERDER Tnmiddels mogen we vooral onze Ne derlandse jongens niet onderschat ten. Ook de Fransen zijn er bang van. In 1952 hebben we bewezen, dat we niet alleen étappes kunnen winnen, doch 'ook de Tour voltallig kunnen uitrijden. Die twee prestaties spreken al voor zich zelf. En nu we kwan titatief op gelijke sterkte aan de start verschijnen als de andere landen, be staat er een brave kans, dat we het weer een stuk verder brengen. Het feit, dat we geen Coppi hebbeft en evenmin een Koblet, mag niet hin deren. Van Est, Nolten en Wagtmans hebben in Frankrijk al een geduchte naam. Er worden ons étappes toege schreven en.indien we de ploegen stuk voor stuk rustig en objectief be kijken, kunnen we slechts constate ren, dat alleen de Italianen sterker zijn. Voor de Fransen, de Belgen, de Zwitsers en de Spanjaarden behoeven we niet op zij. De ploeggeest, die vo rig jaar voorbeeldig was, kan ons ook thans in een gunstige positie brengen. Laten we hopen, dat onze jongens de driekleur dapper verdedi gen. Laten we hopen, dat ook dit jaar 'Kees Pellenaars voldoende uit houdingsvermogen en spirit heeft om zijn jongens telkens weer op te mon teren en ze voltallig in Parijs te bren gen. Dat is al een geweldige over winning. HORIZONTAAL: 1 werver voor de krijgsdienst; 8 boom; 9 spoedig; 10 noot; 11 waterstand; 13 masker; 15 fa- milielid; 16 schouwburgplaats; 17 wild zwijn; 18 familielid: 19 kraan; 21 voor zetsel; 22 gereed; 24 roofdier; 26 het Romeinse Rijk (afk.); 27 boom. VERTICAAL: 1 gelijkheid, orde; 2 herkauwer; 3 beruchte Nazi-instantie (afk.)4 bijgevolg; 5 noot; 6 voertuig; 7 herstelling; 12 bontwerk; 13 voorzet sel; 14 klap; 15 schrijfstift; 20 liefde god; 23 noot; 24 bergplaats; 25 noot! 26 eerwaarde heer (afk.). PET V RUW RE HEK KA U VETER F IK EER GE MARS KIEL RA EB RAMP SPEL OF ALT DO U BROER V TE KOM JE ELF D KAN In de vorige Tour huldigde onze ploeg het principe: altijd mee vóóraan. Dit leverde hun de grote successen. En dit jaar? Waarom zou dit niet opnieuw gelukken! Gerrit Voorting, op de foto aan de kop, blijkt z'n oude conditie aan het terugwinnen te zijn. pEN briefkaartje ontvangen uit Dordt: „Mijnheer De Bruin, daar ik in De Stem van 30 Mei de uitsla gen gelezen heb van de heer Trom melen te Dongen, zo ken ik u wel vertellen, dat zoiets bij ons in Dordt niet bestaat. Is het aldaar een vcre- nigingeske van niks of speelt bedoeld persoon misschien met honderd dui ven? Gaarne had ik uw gedacht, daar wij op ons werk verschil van mening hierover hebben. Veie groeten enz. (getekend J. P.)". Aeh mijnheer, gaat toch weg met uw pauwstaarten'. In Dongen een ver- enigingeske van niks, zegt U. Ge mot es komme. Uw schoenen vliegen ze uitIk wil echter geen ruzie ma ken, voelt u wel, daarom laat ik het aan de lezers in Dongen over, het oordeel over Dordt uit te spreken, op duivengebied. Volgens De Bilt (daar weten ze er trouwens ook niks van) zou t in het weekend van 13 Juni grillig zijn, doch vrij warm. Boven Frankrijk kwamen zogezegd regenbuien voor, die plaat selijk van onweer vergezeld gingen. Op sommige plaatsen in Duitsland en Frankrijk viel de laatste dagen zelfs meer dan veertig meter regen. Grote hitte kwam momenteel nergens in Europa voor, uitgezonderd Siberië, alwaar temperaturen gemeten wer den van veertig graden in de scha duw. Enfin, om kort te gaan en niet rond de pot te draaien, de Zaterdag vliegers werden 's Zondags gelost en het formidabele Bondsconcours van Chateauroux in de Nabvanpee. waar heel Nederland op zat te spinzen, werd een ramp vlucht van heb ik jou daar. De eerste duif werd gepakt door de totaal onbekende krabbers Kern de Weerd te Middelharnis te 4.15. Dit pauwstaartje zit liefst een uur en veertig minuten vooruit op Ko Nipius, de gevreesde kampioen van afd. C., die er 's avonds drie* door kreeg van de zes en dertig. Han Was sen te Rotterdam zit te 5.30 en Kap- pie de Groot, de Dordtse knokker, komt daar nog achter. Affijn, het was in één woord waterpolo en uit Mid delharnis wordt mij geseind dat de overwinnende kokmeeuw reeds de naam draagt van de Egyptische Ka naalzwemmer Faroek, ik bedoel Has- san-Adb-el-Rehim. Het was trouwens een klein blauw dofferke, dat verle den jaar nog lelijk de reutel gehad heeft en toen geen platte prijs heeft kunnen halen. Doch het is gekweekt van de ..Twintig", die reeds verschil lende eersten provinciaal en zelfs een eerste nationaal in de Nabvanpee won. Waar ik onder zulke omstandighe den zeer kurieus naar ben, is de wed denschap RovertsGeutjes, die dit jaar ieder acht duiven, zesduizend km. willen laten vliegen. Ik ben wer kelijk benieuwd hoeveel van de zes tien er op deze Chateauroux nog te ruggekomen zijn. In de Z.N.B. vlogen ze Orleans. De lossing was echter niet op Zaterdag, doch een dag later, op Zondag, zij het eerst te 10.15, 't is te zeggen vier uur en een kwartier over tijd. De duiven trokken zich daar gelukkig niets van aan, ze kwamen er doorheen jassen of het een drachtje van Duffel gold. BRABANT TN de Bredase Bond vlogen er 1563, 1 de helft minder als een paar jaar geleden. De eerste prijs wordt hier met klank gewonnen door Johann Strauss (van de Biemeeuwissen), op de voet gevolgd door Kees van Nij- natten (tevens winnaar van de derby! proficiat Kees). Strauss had er twee mee en van Nijnatten drie. Ziehier de uitslag: 1 bakker J. Strous van de Haagdijk, 2 C. van Nijnatten, 3 Jac. Horward, 4, 7, 26, 60 Gebr. Oomens (35 duiven ingekorfd), 5 Joh. Rijn- ders die sterk en constant pakt, al zegt hij niet veel, 6 A. Franken, idem hetzelfde, 8 A. Kleemans (is het er weer eentje van de gevreesde oude Stalin", Toon?), 9 Kiske Vrins, 10 C. G, van Nunen, 12 Chr, van Meer, 13 P. Vermeulen, 14 Th. Dekkers, 15 B. Vermunt, 16 M. Beenhakkers, 17 M. Miohielsen. 18 H. Nelemans, 19 A. Roks, 20 C. G. van Nunen, 21 Gebr. Schuurmans, 22 Jan Tijs, 23 A. Roks, 24 J. Graumans, 25 Piet van Althuis, 27 Jan Tijs, 28 H. Lambregts, 29 W. Cappetijn, 30 Jac. Kouwenberg (deze kauw vloog in zijn hemd. de eerste platte), 31 P. Jansen, 32 G. Kouters, 33 Jac. Rijnders, 34 Wijcik Co., 35 H. van der Kruissen, 36 A. Franken, 37 J. Bindels, 38 J. Remie, 39 P. Ver meulen, 40 J. van Boxtel enz. De hoofdprijs f 100) is voor C. G. van Nunen, de serie van vijftig voor A. Roks. Eerste opvolger A. Franken, met 6e cn 36e prijs. De voorzitter pakt er dus ook niet onder door. Concoursbond Terheijden Orle ans: 1 P. Dijkers, 2 C. Jansen, 3 Piet van Meel, 4 Jo Stroop, 5 P. Willart, 6 Gebr. van Bekhoven, 7 A. van Gas tel, 8 J. Hanegraaf, 9 Ant. van den Broek, 10 Janus Razenberg. Ulvcnhout: 1 Frans Martens (van 't Gatbroek), 2 en 6 Driek van der Aa, 3 W. van Oosterbosch, 4 A. de Jong, 5 Bart Nous, 7 P. van Eijnatten, 8 Jan Frijters (de St. Vincent-man), 9 Bram van den Broek, 10 Jac. de Kort enz. De primus is hier voorzitter van der Aa, twee mee, twee aan de leiding. De Luchtbode - Gilze: 1 Harrie Aarts (met de sprinter), 2, 9, 17 en 25 Gebr. Aarts (5 mee), 3 Joske van Roosendaal, 4 P. Timmermans, 5 Pietje van Bijsterveldt (de goeie voor op, tevens hoofdprijs). Eindstand vi- tessekampioenschap in deze machtige maatschappij: 1 Gebr. Aarts 3193 pnt., 2 W. Koek 2936 pnt., 3 Jan de Beer 2933 pnt. Het Zuiden - Rijen: 1, 12 en 19 Ber nard Raessen, 2 A. van Lisdonk, 3 Q. Bogdoll, 4 Bart Dekkers, 5 A. Baeten, 6 en 17 G. Backx, 7 C. Somers, 8 J. de Wit, 9, 15 en 16 Gebr. van den Hout (zitten er ook alle Zondagen met hun tractement tussen), 10 Jac. Smans, 11A. Mertens Zn., 13 Maas- Doms, 14 H. van de Steen. K.P.V. - Kaatsheuvel: 1 A. Schrau- wers, 2 J. P. Brouwers, 3 M. van der Velden, 4, 13, 16, 25 L. Ververs, 5 L. van Geel, 6 P. Dirkse, 7 A. van der Hoven, 8 B. van Heesch, 9 Jac. Vloe mans, 10 F. Damen, 11 J. Muizelaar, 12 Fr. van der Linden, 14 H. Snoeren, 15 Pooters-Ligtvoet enz. De eerste duif zat reeds te 4.15 en dan zo ver in de achtervlucht. De Posthoorn - Hoeven: 1 M. Brans, 2 J. Koevoets, 3 P. van Kuijk. 4 J. Veeke. 5 J, van Eekelen, 6 Ant. Huijs- kens, 7 Gebr. Claassen, 8 A. Schouw, 9 J. Marijnissen, 10 A. Aarts enz. Bergen op Zoom - V.B.P.: 1 L. Nijs- sen, 2 M. P. Buuron, 3 M. Chapel, 4 A. Vercammen, 5 A. Lambrechts. 6 S. Mertens, 7 J. Mentzij, 8 S. Spijkstra, 9 J. Mentzij, 10 C. van Bergen, 11 Gebr. Schot, 12 en 13 P. van Kaam, 14 C. Koopman, 15 W. Suikerbuijk enz. De drie kruikjes oude klare, voor het keelgat der duiven een weinig te smeren, geschonken door de heer Coppenolle, zijn gewonnen resp. door A. Vercammen met 55, F. van Over- veldt met 100 en S. Spijkstra met 2e overduif. Groot C.C.-concours van Orleans te Halsteren (918 duiven): 1 J: Snelders, 2 P. Groenewegen, 3 P. Veraart, 4 W. Wagenaar, 5 A. Petie, 6 A. Muskens, 7 C. Karremans, 8 C. Govers, 9 Gebr. van Dessel, 10 M. de Jong, 11 J, Jon kers, 12 Gebr. Huijbregts, 13 L. Ha genaars, 14 A. van Elzakker, 15 Th. Paulus, 16 Gebr. Huijbregts, 17 A. van den Enden, 18 A. Petie, 19 L. van Oevelen, 20 P. Veraart. Een buitenge wone prestatie werd geleverd door de heren van Raam en Schenkels, het zijn zozeer geen duivenmelkers, doch om het zaakje uit te rekenen, kunt ge uren in de omtrek geen accurater personen vinden. Het geheel stond weer onder leiding van voorzitter Jan van Elzakker. De Reisduif te Sprundel: 1 Piet Vergouwen (ook een gauwe), 2 Ding Broek, 3 en 6 Gebr. de Jong, 4 Harrie Vergouwen( niet te houen), 5 C. La- zeroms, 7 en 9 Janus Vergouwen, 8 Frans Roks, 10 Adr. van der Smissen, 11 Nico de Weert, 12 Dré Vergouwen, 15 Jan Konings enz. ZEELAND TTN dan zijn we nu weer aangeland in ZeeuwschlVlaandêren. PhilippineArras: 1 R. Everaert, 2 W. Lauret, 3 M. Bombelijn, 4 L. de Mul (ook geen prul), 5 F. Verstelle, 6 H. Cornelis, 7 en 8 W. Lauret, 9 J. Bogaert en 10 L. Taalman. De Hoop - Biervliet. Alhier is de derde étappe Orleans een rampvlucht geworden. De duiven van de ver schrikkelijke kampioen Jaap van der Linde trekken zich er echter weinig van aan, die boren overal dwars door heen. Jaap wint dit jaar alreeds zijn vierde fiets en is nu hard van plan een rijwielzaakje te beginnen. De in koop heeft hij voor niks. dus dat kan genoeg geaan! 1 en 7 Jaap van der Linde, 2 Ch. van Vooren en 3 P. van der Linde (deze beide vogels rechtstreeks van het hok van Jaap(, 4, 9 en 10 Th. de Boevere (kolossale uitslag). Naast deze Orle ans vlogen ze in Biervliet ook Moes- kroen (ergens in de Kongo): 1 en 3 H. de Ruijsscher, 2 Th. de Boevere, 4 en 5 A. Jansen, 6 P. de Puit, 7 A. de Puit, 8 J. de Meijer, 9 P. de Wever, 10 H. du Puy. P.V. „Hogeweg" te Hoofdplaat: 1 Gebr. Martens (25 minuten los), 2 en 10 E. Temmerman, 3 Gebr. Ameele, 4 R. Groosman (tot in St. Vincent houdt hij het vol), 5 Piet Pijcke, 6 Gebr. Baecke, 7 P. Vermeulen, 8, 13, 15 enz. Gebr. Temmerman, een der sterk ste fondsjarels van Zeeland, 9 A. den Hamer. De fondvluchten zijn alhier hoog in aanzien. Dit gezien het feit dat diverse leden zich op de afstand nationaal weten te onderscheiden. Moeskroen in dezelfde maatschappij: 1, 4, 6, 9 enz. Gebr. Hamelynck, 2. 3, 8. 13, 14 Gebr. Martens (pas op voor de firma's, zoals u ziet, klappen die er nogal teens tegen aan), 5 A. Pie- laet, 7 A. den Hamer, 10 A. de Waele enz. Steeds Sneller te IJzendijke: Orle ans: 1 C. de Putter, 2 V. Claeys, 3 W. van der Slikke, 4, 5, 6 en 9 A. de Smet (dat goed bloed niet liegen kan; deze persoon bezit trouwens slechts 160 duiven), 7 H. Groosman. 8 M. IJzebaert, 10 Izak Ocké. Moeskroen: 1 en 8 C. de Putter voornoemd, 2 en 3 H. Groosman, 4 en 9 G. Claeys, 5 Joh. de Smet, 6 P. Dellaert, 10 M. Huijs- man enz. GEWESTELIJK NIEUWS ("ORLEANS te Sehoondijke. Enorme deelname (474 duiven) o.a. van de fondmannen Dusarduijn (25), Risseeuw (35) enz. Uitslag: 1 Ch. de Poorter, Slikplaat (de Bordeaux-man). 2 en 3 (twee dufkes mee) L. Fremouw te Cadzand, 4 David Luteijn te Zuidzan- de, 5 P. Meij te Cadzand (de badgas ten schijnen in forme te zijn), 6 Staf de Wever te Sehoondijke, 7 M. da Smit te Sluis, 9 W. van der Slikke ta IJzendijke, 10, 14 en 15 A. de Smet te IJzendijke, 11 Jacob I. Risseeuw te Breskens (niet al te best gepakt, deze keer), 12, 22, 27 en 66 Staf Dusarduyn (18% prijsduiven), 13 Ch. van Vooren te Biervliet. ORLEANS O. EN W. pN dan hebben we hier de Orleans L~' voor Oost en West, georganiseerd door Rapenburg (581 duiven, brom fiets helaas niet voltekend): 1 G. de Cooker te Westdorpe, 2 en 7 Pr. Mar tens te Heikant, 3 en 14 C. Wieland te Axel, 4 J. Hamelynck te Terneuzen, 5 C. Heijnsdijk te Axel, 6 Staf de We ver te Sehoondijke, 8 P. van Damme te Rapenburg (zeer sterke fondman), 12 Piet Brand te Hulst, 13 M. de Smet te Eede, 14 C. Wieland te Axel, 15 Jaap Heida te Sas van Gent, 16 G. Baecke te Westdorpe, 17 E. Messegers te Axel. 18 L. van Bellen te Steen, 19 A, Pieters te Hulst, 20 Gebr, Kra mers te Hulst (winnen op de jubi leum vlucht van Dourdan( ter ere van de liefhebher Vinck te St. Jansteen 1 en 18 tegen 590 duiven met hun Straaljager en Lichten, zij bewijzen daarmee tevens dat schoon en goed best samen kunnen gaan handje in handje), 21 J. Buijs te Zaamslag, 22 R. Guijtenaar to Steen, 23 A. de Smet te IJzendijke, 24 J. Buijs voornoemd te Zaamslag, 25 Jac. van der Linde te Biervliet, 26 Jac. Risseeuw te Bres kens, 27 A. de Smet te Westdorpe, 28 G. Dusarduijn te Groede, 29 R. van der Veke te Zaamslag en 30 Ch. van Vooren te Biervliet. Maandagavond 22 Juni inkorven voor het groot nationaal concours (autovlucht) op St. Vincent. Zorgt dat ge er deze keer met uw tracte ment tussen zit, halen waar halen. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE.

de Stem | 1953 | | pagina 9