NIEUW RUSTHUIS IN DE KOP VAN SCHOUWEN BIANCHI" BESLISTECoppi niet Een monster-verkeers- vlieMiii» naar de Tour! Het Huis de Griffioen Door watersnood bespoedigd MGR. ZAK AR VRIJGELATEN BRITTEN BROEDEN OP Auriol volgt nieuwe methode Blijvend rumoer in Italiaanse wielerwereld DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JUNI 1953 |oe- lcts- I talen MEER DAN OOIT NOODZAKELIJK BOUW: OVER VIER MAANDEN Kloetinge trekt bijdra ge voor woningver betering in Op één dag Londen-New York heen en terug 113 Passagiers tegelijk Tweehonderd vissers in nood W.-DUITSLAND WIL MEER POLITIE Koblet nu op kop BARTALI NU KOPMAN OF MAGNI Of wordt het storm in een glas water Uit de Schatkamer der Legenden Selectiewedstrijden wereldkampioen schappen A.s. Zondag wegwed strijd te Hengstdijk Primeur in Nederland Tour in 't kort EXAMENS MARKTEN |sn ver met 2 lelandse |ito van vehi cle leg- Ide ern- I- kwam tt Zee- lilijkhe- E met toeding in bij- :tl uit naar viel S. amb- geven. ran de ian de s voor >p de rk een te 375 iervan 10 pet. e van ngen. ntvan- komen Tuln- t werd temen, van 4, een ïg per erzoek jdende vezan- baar per dienst Bruyn- Peek; nar en ;e en ïevylle. mhoek 'er en dokter vloot i 16.30 kind. QVER ONGEVEER VIER MAANDEN zal in de gemeente Haamstede worden begonnen met de bouw van een nieuw, modern ingericht rusthuis voor ouden van dagen, waarvoor de plannen al in 1951 werden gemaakt. Het wordt een gebouw met drie vleugels, gelegen in een prachtig bebost gebied. Wan neer de ramp niet over Schouwen-Duiveland was gekomen, had men ver moedelijk nog wel enige tijd met de bouw moeten wachten, doch nu vele ouderen door de watersnood hun huizen zijn kwijtgeraakt en er behoefte be staat aan goede huisvesting voor deze mensen, zal het gebouw bij voorrang verrijzen. Het schetsplan is al goedgekeurd en zodra alles bestedingsklaar is, zal het geheel ter goedkeuring aan de minister worden voorgelegd. Het huis zal plaats bieden aan 75 personen. |_Jet was in 1951, dat op initiatie! van vijf gemeentebesturen in de kop van Schouwen, te weten Burgh, Haamstede. Renesse. Serooskerke en Noordwelle. werd opgericht de .Stich ting Rusthuizen Westelijk Schouwen". In het algemeen bestuur namen zit ting vertegenwoordigers van deze ge meentebesturen, terwijl de kerken eveneens bestuursleden aanwezen. Van het dagelijks bestuur is de bur gemeester van Haamstede, Jhr. R. J. H. Q. Roëll voorzitter, de heren G. A. Haringsman secretaris. C. M. Moolen- burgh. penningmeester alsmede ds. J. van Vliet en J. A. van Waveren, leden. EERSTE PLAN r\p 22 October 1951 ontving de Mid- delburgse architect, ir. F. H. Klok ke opdracht een schetsontwerp te maken. Aangezien bekend was, dat van de bouw voorlopig niets zou ko men Vlissingen en Kortgene had den eerder aanvragen ingediend en genoten dus voorrang werd alles rustig overwogen en duurde het on geveer anderhalf jaar voor het plan gereed was. Het tehuis voorzag in de huisvesting van 60 bejaarden. De ramp van 1 Februari j.l. was oorzaak, dat het plan weer uit het dossier werd opgediept, omdat het rusthuis in eerste urgentie kan wor den gebouwd. Het Rijk drong aan op de bouw van een rusthuis, waarin plaats was voor 90 bejaarden, doch na rijp beraad heeft het bestuur ge meend de middenweg als de juiste te moeten kiezen en zal het rusthuis nu 75 ouden van dagen kunnen huisves ten. DE INDELING In twee van de drie vleugels bevin den zich 12 eenpersoonskamers van 3 bij 4 m. en 5 tweepersoonskamers van 4 bij 4 meter. De gangen zijn en- kelzijdig gebouwd, wat een ruime lich te indruk maakt. De derde vleugel omvat een gang, die aan beide zijden kamers heeft. Hier vinden 30 oudjes een plaats De kamers zijn voorzien van losse kasten, die geplaatst kun nen worden naar keuze, een wastafel en zijn gestoffeerd met gordijnen. De verdere aankleding wordt aan de bewoners overgelaten, ook kunnen zij Advertentie) QP VOORSTEL van B. en W. werd door de Kloetingse raad een wo ning aan de Schoolstraat verhuurd aan W. Louisse tegen een jaarlijkse huursom van ƒ230.—. Een gedeelte van dezelfde woning werd verhuurd aan het ..Groene Kruis" tegen een jaarlijkse huurprijs van ƒ40.— Een perceel tuingrond aan de Pe perstraat wei'd verhuurd aan J de Back benevens een hele serie perceel tjes tuingrond in het uitbreidingsplan De pensioengrondslag van de heer W oostingh werd gewijzigd vastge steld als 4200 per jaar als secretaris en ƒ341 als ambtenaar van de Bur gerlijke stand. Enkele raadsbesluiten inzake het toekennen van een gemeentelijke bij drage voor verbetering van woningen aan ingezetenen der gemeente werden ingetrokken. Op voorstel van B. en W. werd be noemd als schoolschoonmaakster, te vens kachelaanmaakster aan de L. school mej. A. de visser, tegen een jaarwedde van ƒ432. Aan de voetbalvereniging „Centrale Kleine Bedrijven" te Goes zal het sportterrein verhuurd worden gedu rende één avond per week a f ©0 per Jaar. De heer P. v. d. Bosse. gemeen tesecretaris zal een bedrag van f 100 ontvangen als een tegemoetkoming in de verplaatsingskosten van Kortgene naar Kloetinge. Op voorstel van B. en W. en na overleg met de inspecteur van het L. O. zal de heer J. Steenaard uit Vlis singen als enige sollicitant op de voordracht worden geplaatst inzake benoeming van een onderwijzer in tij delijke dienst aan de O. L. School. Op voorstel van B. en W. werd be sloten het aanvragen en aanvaarden van de definitieve rijksvoorschotten voor de vier arbeiderswoningen aan de Tervatense weg (bouwplan 1946) nl. 'n definitief grondvoorschot van 3807 en een idem bouwvoorschot van 40.493. NACHTELIJKE SCHIET PARTIJ BIJ VEESMOKKEL "^/ederom zijn ambtenaren van de I. en A. te Sluis er in geslaagd, een clandestien transport van twee vaarzen die voor België bestemd wa ren. te voorkomen. Na een schietpar tij. die vele inwoners van Sluis in hun nachtrust stoorde, wisten de smokkelaars te ontkomen aan de greep van de kommiezen, die samen werkten met de Rijkspolitie. Wel kon men beslag leggen op de vaarzen, terwijl de leverancier, zekere T. uit Biervliet werd gearresteerd, die in middels heeft bekend en in vrijheid is gesteld. kiezen de maaltijden in de eetzaal, dan wel op hun kamer te gebruiken, hetgeen uiteraard een verhoging der pensionprijs met zich brengt. DRIE KLASSEN r\e pensionprijs is verdeeld in drie klassen, al naar de verschillende bevolkingsgroepen. Behalve de nor maal gebruikelijke ruimten, zohls keu ken, eetzaal, toiletten, badkamers, bergruimten voor de gasten enz. bevat het gebouw een recreatiezaal waartoe de eetzaal kan worden vergroot, een bibliotheekkamer, een biljartkamer, een zitje, knutselruimten voor de mannen, wasruimten voor de vrou wen. Het gebouw is ook voorzien van centrale verwarming. Het terrein is ruim voorzien van bomen en 1,25 ha. groot zodat dit ook al recreatiemo gelijkheden biedt. PERSONEELSHUIS '"Tevens bevindt zich de villa „Duin oord" en een arbeiderswoning op dat terrein. De villa zal worden om gebouwd tot personeelstehuis en de arbeiderswoning kon portierswoning worden, vermoedelijk zai de naam ..Duinoord" overgaan op het nieuwe gebouw. Voor zover thans bekend, behoeft het bestuur zich geen zorgen te ma ken over de bezetting van het ge bouw. Natuurlijk gaan de mensen uit Schouwen-Duiveland thans voor, maar later zullen ook anderen, van buiten Schouwen en ook van buitpn Zeeland, hun intrek in dit rusthuis kunnen nemen. Dat dit geen illusie is, die het bestuur koestert, blijkt uit het feit. dat er al aanvragen van buiten Schouwen zijn binnengekomen, of men, als het tehuis niet direct vol geboekt mocht worden met eilandbe woners in aanmerking voor een plaats kan komen. Tenslotte verdient ver melding. dat. tengevolge van de ramp, bedragen en goederen gegeven zijn voor de inrichting van dit rusthuis. Zij kwamen zowel uit Nederland als uit Amerika. Secretaris van Kardinaal Mindszenty p\E SECRETARIS van Kardinaal Mindszenty, Mgr. Andreas Zakar, is twee weken geleden te Boedapest uit de gevangenis ontslagen. Dit ver neemt het K.N.P. uit gewoonlijk be trouwbare bron te Wenen. Mgr. Zakar werd in November 1948 op weg naar het bisschoppelijk paleis door drie personen overvallen, in een gereedstaande auto gesleept en naar het gebouw van de staatspolitie over gebracht. Met wonden overdekt zag de kardinaal zijn secretaris enige weken later in hetzelfde gebouw te rug als mede-beschuldigde. Op 3 Fe bruari 1949 werd Dr. Zakar in het zelfde proces als kardinaal Mindszen ty tot zes jaar tuchthuisstraf veroor deeld. De geruchten over het lot van kardinaal Mindszenty, die, zoals van verschillende zijden werd vernomen, binnenkort zou worden vrijgelaten, zijn nog niet bevestigd. Afschaffing collectief paspoort geeft moeilijkheden De nieuwe maatregelen inzake af schaffing van de collectieve passen heeft plotseling moeilijkheden ver oorzaakt. Aangezien alleen jongeren tot 16 jaar collectief over de grens kunnen, komen de organisatoren van reizen voor ouden van dagen en ge zelschappen voor het feit te staan, dat alle reizigers een pas of bewijs van Nederlanderschap moeten aan schaffen. Voor hen wier reis reeds ge heel voorbereid was is dit geen een voudige opgave. J7NGELAND, dat vooral in de na-oorlogse jaren een hoogconjunctuur beleeft in de techniek en de productie-ontwikkeling van het vliegtuig, heeft bij monde van Sir Roy Dobson van de Hawker-Siddeley-groep', waaronder ook de A. V. Roe-vliegtuigfabrieken ressorteren, een nieuw verkeersvliegtuig aangekondigd, dat het met gemak zal presteren om in één dag van Londen naar New-York en weer terug te vliegen. Het toe stel zal de naam dragen van Avro-,Atlantic" en wordt de passagiers versie van de Avro-,.Vulkan", de bommenwerper met de driehoeksvleugel, welke ongeveer acht maanden geleden op de internationale luchtvaart show van Farnborough werd voorgevlogen. LIET „GROTE nieuws op luchtvaart gebied" van toen is nu dus weer door een nog groter nieuws ge volgd, ofschoon het nog een poosje zal aanlopen, voordat de delta-reus „Atlantic" op het luchttoneel zal ver schijnen. Sir Dobson heeft meegedeeld dat het vliegtuig in de jaren 1957-'58 gereed kan zijn, indien er tenminste van de zijde van de luchtvaart-onder nemingen voldoende belangstelling voor bestaat. Uit de berichten, die tot dusver over het nieuwe toestel wer den vrijgegeven, mag voorshands al wel worden geconcludeerd, dat de „Atlantic" zich ongetwijfeld in die be langstelling zal mogen verheugen Het toestel is waard, dat nadere bij zonderheden worden vermeld, ook al moeten deze nog worden gezien met de reserve, die past bij ..de staat van ontwikkeling", waarin de „Atlantic" nog verkeert. In ieder geval weet men er al van, dat dit reusachtig verkeers vliegtuig gemiddeld honderd passa giers door de luchten zal kunnen ver voeren. Men is voornemens, drie uitvoerin gen te maken; een luxe uitvoering, plaats biedend aan 76 passagiers, die zullen worden ondergebracht in drie compartimenten, gescheiden door een bar en een verpozingsruimte. Een min der luxe uitvoering met 94 zitplaat sen en tenslotte de zogenaamde toeris tenklasse met een ruimte voor niet minder dan 113 passagiers. EN TOCH GOEDKOPER DLIJKENS DE berichten zal dit aam D staande straalvliegtuig voor de „grote vaart" zich goedkoper in de lucht kunnen bewegen, dan zijn voor gangers. De operationele kostprijs zal nog geen penny per passagiersmijl be dragen, ten aanzien waarvan Sir Dob son zich haastte, mede te delen, dat zulke cijfers bij een ander vliegtuig nog moéten worden aangewezen. De te verwachten interesse voor de „At lantic" mag mede worden afgeleid uit de belangstelling, welke de R.A.F. voor het bombardementstype van deze Avro aan de dag legt. Het nieuwe verkeersvliegtuig heeft een. naar de tekeningen uitwijzen, zeer ver uit de vleugels uitstekende romp, waarin de stuurhut plaats zal kunnen bieden aan vier personen. De brandstof, die de vier straalmotoren, welke twee aan twee in de vleugels zijn ingebouwd, zullen voeden, krijgt haar plaats eveneens in de vleugels. De romp zal derhalve volledig voor passagiersaccomodatie en de lading van eventuele goederen worden benut. En zo zal dit Engels verkeers-vlieg- tuig van morgen met een kruis-snel- heid van 950 kilometer per uur en daarbij op een hoogte van twaalf- tot dertienduizend meter door het lucht ruim kunnen voortsnorren, de vlieg tuig-technische roem van Groot-Brit- tannië over de wereld uitdragend. DRIEHOEK NEERGESTORT ETR WAS INTUSSEN een dissonant in dit jongste Engelse geluid. Op de zelfde dag namelijk, dat Sir Dob son het nieuws over de Avro-,.Atlan tic" bekend maakte, stortte in de om geving van Bristol een Gloster-Javelin neer. De Javelin, dat het eerste drie- hoeksvormige straalvliegtuig ter we reld is, uitgerust met twee turbo straalmotoren. is nog gesluierd in de geheimzinnigheid, maar moet bijzon dere onderscheppingskwaliteiten be zitten in alle weersomstandigheden. Het toestel kan een snelheid ontwik kelen van 1100 kilometer per uur en staat bovenaan on de vliegtuignomi natie van de R.A.F. Een voorlopig onderhoek naar de oorzaak van het neerstorten van het toestel heeft niet uitgewezen, dat er iets aan de constructie of aan het me chanisme zou hebben gemankeerd. Het vliegtuig had reeds 100 test-uren ge maakt. In de verte wordt veronder steld, dat door de piloot een navigatie- fout werd gemaakt. Goed en slecht nieuws dus van de Engelse luchtvaart, maar beide teke nen, dat er gewerkt wordt. Ten dien ste van de technische wetenschap, die nu eenmaal offers vraagt, ten dienste ook van het burgerluchtvaartverkeer, en niet in het minst van de Westerse defensie, die een versterking van de luchtmacht nog steeds ernstig behoeft. ISa het falen van Marie M"ADAT de radicaal André Marie in de Nationale Vergadering- ook een échec had geleden, heeft President Auriol alle voormalige premiers en leiders, die getracht hebben een re gering te vormen, alsmede de voor zitters der pariementsfracties, met uit zondering van de communisten, bij eengeroepen. De politici hebben beloofd, dat zij Zondag verslag zullen uitbrengen, of zij er in geslaagd zijn een gemeen schappelijk program op te stellen voor een regering op zo breed moge lijke basis. Voor de kust van Madras "WOLGENS een te Nieuw Delhi uit Madras ontvangen bericht zouden vissersvaartuigen met een gezamen lijke bemanning van tweehonderd koppen verloren zijn. Door de hevige stormen die in de laatste drie dagen in de omgeving van Madras hebben gewoed, zijn de schepen meegevoerd, aldus "dit bericht. Burgerlijke en marine-autoriteiten zouden in grote haast reddingsmaat regelen op touw hebben gezet. Bescherming grensbevolking T"\E WEST-DUITSE Bondsdag heeft Vrijdag besloten de omvang van de grenspolitie te verdubbelen van 10.000 tot 20.000 man. Het besluit moet eerst nog de goed keuring verkrijgen van de Westelijke geallieerden, die tot nog toe niet gun stig gestemd waren jegens uitbreiding van de West-Duitse politiemacht. Tijdens het debat verklaarde de mi nister van Binnenlandse Zaken, Ro bert Lehr, dat hij een „gordel van sterke punten" langs de grens wil vor men voor de bescherming van de daar wonende bevolking. In Ronde van Zwitserland De derde étappe van de Ronde van Zwitserland, van Rheinfelden naar Soleurs, een rit over 78 k.m tegen het horloge, werd gewonnen door de Zwit ser Koblet in 1 uur 46 min. 55 sec. De uitslag luidde verder: 2 Schar, 1-52-17; 3 Barozzi 1-53-19; 4 Zampini 1-54-57; 5 Clerici 1-55-03 6 De Filip- pis 1-55-04 7 Graf 1-55-19; 8 Fornara 1-55-21; 9 Austrua 1-55-48; 10 Cerami 1-56-04. In het algemeen klassement heeft Koblet thans de leiding met 14-47-00, vóór Schar met 14-52-20. Wegwedstrijd te Westdorpe op latere datxim Naar wij vernemen is de wieler koers voor amateurs te Westdorpe verschoven van Zaterdag 4 Juli naar Zaterdag 11 Juli a.s. Dit jaar zal er dus met de kermis geen wegwedstrijd gehouden worden. NA AFLOOP van een te Pavia gehouden vergadering heeft de directie van „Bianchi' meegedeeld, dat Fausto Coppi dit jaar niet zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De samenstelling van de Italiaanse ploeg stuit, zoals wij reeds meldden, op tal van moeilijkheden, in verband met de wei gering van Coppi, om samen met Bartali in één team te zitten. Ploegleider Alfredo Binda aarzelde tussen drie oplossingen; le een Ploeg Coppig-Magni zónder Bartali. 2e een ploeg Bartali- Magni zónder Coppi, 3e een ploeg Magni, zonder Coppi en Bartali. Binda koos de eerste oplossing en stelde een ploeg samen, bestaande uit Astrua, Baroni. Barozzi. Carrea, Coppi. Goggero, Gestri, Gismondi, Magni en Milano. Verwacht werd, dat de sporicommissie van de Itali aanse Wielerbond hiermee accoord zou gaan, maar vóórdat het officiële communiqué was opgesteld, bleek tijdens een telefonisch onderhoud met Coppi, dat deze een zeker voorbehoud maakte met betrekking tot Barozzi en Gestri, die in de ploeg waren opgenomen. Het besluit van ..Bianchi" om Coppi niet te laten starten luidt een nieuwe fase in, Binda moet thans een nieuwe ploeg samenstellen en naar verluidtzouden Bartali en Magni er de leiders van zijnl Tot zover een A.N,P.-bericht uit Milaan. MIEUWE ladingen koren op de mo len van Jacques Goddet! Nieuwe, heviger herrie in Italië! Of Coppi het „gevecht" met Binda wint, zal de organisatoren van de Tour minder kunnen schelen, feit, dat de „opstand" der Bartali-anen in Flo rence en geheel Toscane, de streek van Gino, het (voorlopig?) succes boekte dat er van verwacht werd, zal hun op dit ogenblik reeds voldoende zijn geweest! WIELERGODHEID. F)E campagne, welke in Italië ten gunste van Bartali werd gevoerd wij voorspelden deze week, dat dit gebeuren zou heeft dus succes ge had. Gino is al jarenlang bij de Transalpijnen een wielergodheid en zo'n figuur zet men niet zonder meer aan de dijk.... Grootse manifestaties hebben zich rondom Bartali afge speeld, zó groot, dat de Italiaanse Wielerbond, die de door Alfredo Bin da geselecteerde ploeg zonder Bar tali! moest sanctioneren, er niet alleen confuus van werd, maar ijlings een verontschuldiging moest zoeken, teneinde die sanctie te confronteren met de ernst van de betogingen, wel ke men in Italië ten gunste van Gino de geweldige op touw zette.... ZAKELIJKE BELANGEN? MöG is de wielersportbond er niet precies achter, waaróm Coppi zijn verkiezing in de Italiaanse ploeg af wees. Hij heeft nu wel doen weten, dat twee renners: Barozzi en Gestri, hem niet welgevallig zijn, maar daar kan de schoen 'm zeker niet wringen tenzij ook met deze twee een of andere Coppi niet welgezinde fabriek zou zijn gemoeid. Want vast staat, dat daarvan met Bartali in ieder geval sprake is. En waar zakelijke be langen meespreken. De Bianchi-fabriek heeft dus op haar beurt, ongetwijfeld met instem ming van Coppi, de knoop doorge hakt en bevolen dat Fausto niet mee zal doen. Is dit een uitlokken van beslissingen? Wil men aan die zijde ontdekken, wie de grootste populari teit op dit moment bezit: Ctppi of Bartali? Het is hier moeilijk uit te maken, maar vast staat, dat hoog spel wordt gespeeld, aan vier zijden: van TAE scheefgezakte muurankers aan de gevel van het oude huis de Griffioen vormden een moeilijk leesbaar jaartal; 1527. Bijna drie eeuwen werd de trapgevel van verweerde baksteen nu al weerspiegeld in het water van de gedeeltelijk met kroos be dekte gracht, waarin de lange stengels van de waterpest zacht bewogen op de haast onmerkbare stroming, een Glad van de lindebomen aan de wallekant i oor de Griffioen neerdwarrelde in de gracht, vertoonde zich een wate?ar W1J uitl°Pende rimpelkring in het bijna bewegenloze Traag verstierf het leven langs de stilste gracht van het dode stadje, waarvan het verleden geleidelijk wegbrokkelde. TN DE LOOP der jaren waren al heel wat huizen, die lang onbewoond hadden gestaan of onbewoonbaar waren verklaard, afgebroken. In alle straatjes en langs de grachten gaapten leegten. Het gras, dat tussen de ste nen groeide, overwoekerde weldra de ze plekken, waar de voetstappen hol klonken, omdat zich daaronder de af gesloten keldergewelven nog uitstrek ten. Zo was Veere honderd-en-vyftig en -twintig jaar geleden. over gesproken. Het logement had geen goede naam. Er heerste een drukken- de klamme stilte, een hatelijk, heime- lijk zwijgen, waarin veel kwaads ver- horgen lag. Uit de diepe kelders, die ten dele onder water stonden, steeg een geur op van schimmel en muf be derf, die doordrong tot in de vertrek ken gelijkvloers en weer terugweek met het keren van het getij. Was het de zo romantische ligging van het oude huis aan de gracht of Als de ontstemde klokken, hoog in de goedkope prijs voor zulk een groot tnron Wnrmon vherenhuis, die in later eeuwen telkens weer vreemdelingen verlokte om het te huren. Lang bleven ze er nooit, en na kor te tijd wachtte het huis weer gelaten op een nieuwe huurder, die nooit na liet te komen. de toren, begonnen te beieren, kon den ze niets anders verklanken dan een eentonige, langgerekte klacht "Arrrem Veere, arrrem Veere!" Het klonk als een laatste oordeel over het vergeten en verloren stadje aan de dichtslibbende kreek. pENS HAD het leven in Veere ge gist als jonge wijn. Schepen uit alle landen van de bekende we reld, Portugese karvelen, Venetiaanse galeien en de koggeschepen der Han zesteden lagen er in de haven. Snelle lichters en platboomde vaartuigen hadden de schepen omringd om de goederen over te laden en verder te brengen door de zee-armen en kreken naar de steden, hoger op aan de breed uitlopende rivier. Tegen de avond zochten de schepe lingen de talrijke taveernen op, waar het bloed vloeien kon als wijn en de gemorste wijn op de tafels nooit zo vlug stolde als het zoveel minder kostbare bloed. De reders van Marseille en Genua, de kooplieden van Reval en Riga, de kapiteins van Cadix en Lissabon ken den alle de namen der voornaamste logementen aan de grachten, waar de ze twistende horde werd geweerd en men zaken kon doen bij het licht van vele tinnen luchters, wier schijnsel weerkaatst werd in de kleurige boka len. LJET HUIS de Griffioen werd dan maar zelden genormd; zo veel te meer echter werd er fluisterend In Veere wist Edereen, dat de Grif fioen een spookhuis was,maar het kwam bij niemand op om eventuele huurders met verhalen af te schrik ken. Een stadgenoot zorgde immers voor het verhuren qg kreeg tevens provisie over de huurprijs. Men gun de hem dat graag en om de vreem delingen bekommerde men zich niet. Hoewel, zonodig, elke inwoner een sterker gekleurd en levendiger ver haal had kunnen vertellen over de Griffioen, hoorden zij desondanks met een beleefd en sceptisch zwijgen de huurder aan, die hen zijn belevenis sen toevertrouwde. Zo hecht was deze gemeenschap, die al maar kleiner werd met het verstrijken der jaren. J_JET WAS op een Donderdag in het begin van Februari van het jaar 1825, dat een nieuwe huurder zou komen. Er stond een straffe bries, toen zijn rijtuig, vroeg in de morgen, aan kwam ratelen uit de richting van Mid delburg. De makelaar Cornelis Griep wacht te hem op met de zware bos sleutels, die zijn linkerhand nauwelijks omvat ten kon. Een vriendelijke glimlach trok zijn wat somher gezicht uit de plooi, toen de lange, slanke vreemde ling, wiens haren aan de slapen grijs den, uit het rijtuig stapte en hem de hand ter begroeting reikte. „Mijnheer Griep, ik hoorde over de Griffioen spreken in een Londense club, toen het gesprek op spookhuizen kwam. De verteller was zeer ontdaan over wat hij gezien en gehoord had, en hij begreep niet, waarom alleen hij iets gemerkt had, en iedereen In het stadje zo verbaasd was, u wel het meest van al. „Maar u kent deze stad jes ook niet zoals ik hen ken", zei ik hem, „wat voor zin zou het hebben om een huis, dat geld opbrengt in een slecht daglicht te stellen? „Zo is het toch, mijnheer Griep!" De makelaar zocht de scherpe ogen van de vreemdeling te ontwijken, maar dat gelukte hem niet. Hij werd rood tot aan zijn spaarzame haren, waar de wind doorheen woei, en had grote moeite om iets weg te slikken, maar daarna moest het hoge woord er toch uit: „Ja, mijnheer". De vreemdeling lachte geluidloos. „Kom, laten we naar de Griffioen gaan". Cornelis Griep ontsloot de deur en ging voor. Sleutels knarsten; deuren kraakten open; bij het wegschuiven van zware gordijnen die tot aan de vloer reikten, viel het daglicht binnen in kamers, die sinds lang niet meer gelucht waren. „Wanneer de avond is gevallen en het donker hand over hand toeneemt, in dit moeilijk te verlichten huis, zal men schaduwen zien, zelfs waar deze niet zijn", zei de makelaar. „Is het achter deze kast, dat men de valdeuren, die al eeuwen geleden zijn weggebroken, nog open en dicht hoort klappen?" vroeg de vreemdeling, zonder op zijn woorden acht te slaan. „Komen dan uit de diepte de gesmoor de angstkreten omhoog, van degenen die eens door de waard van de Grif fioen zijn gedood? Is het dan niet, alsof de doden willen spreken, maar het niet kunnen?" „Ja, zo is het", antwoordde Cornelis Griep, „Hun schor gefluister schijnt de kamers te vullen. Wie hier zit krijgt het benauwd, o zo benauwd. Hij tracht te spreken, hij wil wat zeggen, maar het gaat niet. Ten laatste vlucht hij naar buiten en klopt op mijn deur of op de deur van een der buren en tracht ons duidelijk te maken wat hem overkomen is. maar zijn verhaal is zo vaag, wij begrijpen hem niet. Niet lang daarna vertrekt hij: de huur voor een geheel jaar is steeds vooruit voldaan. De waard van de Griffioen kon met de beste wil van de wereld geen aan winst genoemd worden van onze stad, maar na zijn dood heeft hij veel wil len goedmaken". De vreemdeling wendde zich om. „Ik had hier graag gebleven", zei hij. „het is niet terwille van de gees ten, dat ik straks weer terug zal rij den naar Middelburg, maar dit huis zal hier morgen niet meer staan. Vaar wel, mijnheer Griep". TN DE NACHT van Donderdag 3 Fe bruari 1825 stak er een orkaan op en de volgende morgen vroeg luid den de noodklokken over Veere, want een springvloed joeg de golven op tot in het Veergat. maar toen was het huis de Griffioen al ingestort. JACQUES R. W. SINNINGHE Bartali, van Coppi, van Binda en van de Italiaanse Wielerbond. De twee gregarii (knechten) Barozzi en Gestri spelen er geen rol in: zij zyn slechts toeschouwers. WAT NU? VAL de Italiaanse equipe dus zön- der Bartali en zónder Coppi de Tour ingaan? En komt in hun plaats Magni als kopman? Voorlopig kunnen we daarin nog niet geloven. Hoewel, éls het zou gebeuren, krijgt deze 40e Ronde van Frankrijk een volkomen ander aspect. Krijgen de Fransen wel licht weer eens kans om een zege te bevechten, hetgeen sinds 1946, toen Jean Robic als winnaar in Parijs ein digde, niet meer kon worden vejwè- zenlijkt. Het zou van de andere kant een De Bruinvan DongenKo- nings en van Osta o.m. aangetvezen Naar wij vernemen, zijn door de Sportcommissie van de KNWU de navolgende amateurs aangewezen om deel te nemen aan de drie nog te verrijden klassiekers: te Zandvoort, Ronde van Limburg en Omloop der Kempen, zulks ter nadere beoordeling voor de Ned. equipe, welke naar de wereldkampioenschappen op de weg te Lugano (Zwitserland) zal worden uitgezonden (in alfabetische volgorde) P. v. d. Brekel, P. de Bruin, Cuyten, Wies van Dongen, de Groot, van 't Hof, Kloosterziel, Jantje Konings, Kuit waard, van Osta, Pauw, Plantaz, Post, van Roon, van Steenselen, Stol- ker, Verhoeven, v.d. Weyden enWolfs. Nadat de drie wegwedstrijden zul len zijn verreden, zal de uit te zenden ploeg definitief worden samengesteld. Het zou al raar moeten lopen, als niet een of meerdere jongens uit onze gewesten zich daaronder zouden be vinden! Jan Plantaz en Roger Batslé (B) nemen deel! 7ONDAG (morgen) zal in Hengst dijk wederom een wegwedstrijd verreden worden voor Amateurs. Om half drie geeft de Burgemees ter van Vogelwaarde het vertreksein aan de ruim 50 ingeschreven renners. Het zal aan spanning niet ontbre ken, daar zijn wij van overtuigd, ge zien de renners met klinkende na men, die tot de vertrekkers behoren. Allereerst zien we onze streekren- ners Eddy de Waal, Rien Verhelst, Piet v. d. Lijcke en Cees Oosthoek, 4 strijdlustige jongens, die alles zul len geven om het erepodium te kun nen bestijgen. Een gemakkelijke opgave zal het echter niet zijn, daar er twintig ren ners ingeschreven hebben, die reeds een of meer koersen hebben gewon nen. We denken hierbij aan Jan Plan taz uit Eindhoven, die zeer zeker on der de favorieten gerekend mag wor den. Verder: Jan van Osta, de overwin naar de Kloosterzande, C. v. d. Borst, idem van Stoppeldijk, van Grinsven! idem van Sas van Gent, Rien van de Veeken, Jac. van Nispen, Wies van Dongen, Leo Cantineau, J. Heeren, Konings, Borremans, Jan Roovers enz. OOK BELGIë IS VERTEGEN WOORDIGD QNDER de inschrijvers merken we verder ook op de Belgen: Roger Batslé, een van de beste Belgische wegrenners, Genthiel en Gilbert Sae- lens, Louis Maes, de Paepe enz. Indien het weer mee mocht wer ken, zal a.s. Zondag Hengstdijk we derom bezocht worden door talrijke sportliefhebbers, die kunnen rekenen op een uitermate spannende strijd. V. V. V, Axel organiseert auto-rodeo ÏWIET de auto-rodeo, die vanavond (Zaterdag) in Axel, op het terrein van de VVZF, tegenover de Waterto ren, om 17.30 uur begint, heeft Axel de primeur in Nederland. Het gezelschap van Dr. Mann, be staat uit 10 personen, die de toepas selijke naam van zelfmoordpiloten hebben ontvangen. De auto-rodeo is wel de meest sensationele sport, die er bestaat. De auto's rijden op elkaar in. zodat een botsing onvermijdelijk lijkt. Zij vliegen over springplanken, gaan door schuttingen, stormen door het vuur en wie nooit een auto op twee wielen zag rijden, kan dat nu in Axel zien. In Amerika zijn de auto-rodeo's zeer populair en waarschijnlijk zullen er nu ook vele Nederlanders met deze sensatie-sport kennis kunnen maken. Met verschillende instellingen zowel uit Noord-Brabant als uit Zuid-Hol land heeft het gezelschap, dat zijn laatste rodeo's in Frankrijk reed. con tact opgenomen. Vertegenwoordigers hiervan zullen in Axel zijn om de ro deo te zien. volkomen open strijd brengen, want is eigenlijk iedereen er al vóór de Tour begint niet van overtuigd, dat het weer een Coppi-zege zal worden?! LIET wachten is dus nu op de uit- eindelijke beslissing van de Ita liaanse Wielerbond. Jacques Goddet zei er gisteren in zijn blad van, dat het Franse volk geen kwaad moet zoeken achter de gebeurtenissen in Italië en hij ver zocht zijn lezers niet te denken, dat daar ginds een comedie wordt opge voerd. Wat wij hierover denken, zullen we maar liever voor ons houden.... Dus géén Coppi en géén Bartali? We weten het zo net nog niet!! Vrijdagavond laat, lang nadat bo venstaand artike.l was geschreven, ontvingen wij via het A.N.P. het na volgende bericht: De Italiaanse Wielerbond heeft, na dat Coppi kenbaar had gemaakt zirh voor de Tour de France terug te trekken, de ploeg als volgt samenge steld: Astrua. Baroni, Bartali, Corrleri, Drei, Isotti, Magni, Minardi en Vin- cenzo Rossello. Reserves zijn: Grosso, Zuliani. Giu- dici, Beneditti. Coletto en Rivola. Bartali heeft dus gezegevierd!!! Het schijnt, dat Louison Bobet, Robic, Desbats, Diot. F. Mahé, Gueri- nel, Prouzet, Tonelleo, Mirando en Privat, aangewezen om in diverse regionale ploegen te starten, weinig ambitie hebben om hun deelneming officieel te bevestigen: zij hadden tot Donderdag namelijk niets aan de or ganisatoren van de Tour laten weten! Varnajo, een geliefd coureur in la douce France, zal niet meedoen. Hij voelt zich niet lekker. Hjj gaat van nu af zich voorbereiden on Bordeaux- Parijs, waaraan hij reeds een keer heeft deelgenomen. Een concurrent voor Wim van Est? Als Louison Bobet meedoet hetgeen niet zeker is, zoals men hier boven las mag zijn broer Jean niet starten. Jean is in militaire dienst en zijn overheden zijn van mening, dat hij niet naar de Tour behoeft als Louison rijdt. Zij vinden, dat de fa milie Bobet met één lid voldoende in het evenement vertegenwoordigd zal zijn. REDDINGSDIPLOMA. Te Vlissingen nam dr. van Gelder het examen af van het medisch gedeelte van het reddingsdiploma A aan acht candi dates die waren opgeleid eToor dr. Fru- meau, met assistentie van mevr. Simon- se-Roerstamper. Allen slaagden. Het wa ren de dames D. de Rijke, J. Geldof. F. Snijders. H. van de Ven en A. Corenelise en (Je heren P de Kraker, J. Traas en C. Poerstamper. AKTE L.O. Te Etten slaagde voor de akte L.O. mej, Henny van Wychen uit Goes. ADSPIRANT V.E.V, Voor het examen Adspirant VEV-cur- sist 1953 slaagden o.m. M. de Feijter, P. van der Hooft, P. Kayser, F. Smink te Terneuzen; C Bauwens, G. de Bruijn, J. Dieleman, F. van Doeselaar en G. de Groene te Sluiskil; A. Veleman en J. de Blaey te Hoek; D. Dieleman. J. Jan sen van Rosendaal en C. Wieland, Axel. GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Voor het cJiploma gemeenteadministra tie A slaagde o,p het te Den Haag ge houden examen de heer W. Dierickx te Heinkenszand. GOES. 19 Juni. Export veiling: Kruis bessen 23.102340. Gewone veiling; Aard beien A 115—135. B 88—120, Kersen: Ri vers B 66—101, C 36—50, Rode bessen 142. Groenten: Sjalotten 36, Doperwten 43 52. Vroege aardappelen grote 2426, Drielingen 2024. Kriel 1719, Peulen 140150, Tomaten 90100, Spitskool 17, Rabarber 1820. Gr. Savoye kool 1618, Tuinbonen 41, Waspeen 32, Dubbele Prin- cessebonen 170190, Komkommers Al 27 —33. BI 23—33, Bloemkool Al 18—2«7. BI 10—18, Kropsla AI 2.50—3.50, A2 2.50—3, Kroten 11—17, Wortelen 8—27, Uien 22. KAPELLE, 19 Juni. Exortveiling. Kruis bessen levering 19 Juni 25.60; idem, leve ring 20 Juni 26.30. Industrieveiling: Mad. Moutot 93,60—94. Jucuncïa 101.80—98.60. Afw. aardbeien zonder dop 69.90. Gewone veiling: Aardbeien: Madame Lefèbre 71 109. Madame Moutot 92128, Jucunda 93 —135, Deutsch Evern 71117, Bowa 118 145, Roem van Y.peren 6377, Soldwedel 134, Climax 133, Eva Macherau 133, Maohe rau Fruhernte 142. Afw aardbeien 4530. Kersen: Earley Rivers 69—93, Vroege wit te 27—37, Meikersen 76, Elton 2342. Rode bessen: Jonkheer van Tets 74174, Frambozen: Malling Promise 151—152. Groentenveiling: Eerstelingen, kriel IS IS. Drielingen 20—21, Grote 26—29, Krop sla 2^2~31j2, Boskroten 4—11, Bospeen 12—23, BosselcTerij 10, Uien 1—4VZ. Dop erwten 52, Bloemkool 8—19. Komkom mers 1630, Dubbele Princesbonen 160, Peulen 107. LEEUWARDEN, 19 Juni. Aangevoerd 75 stieren, f 2.54—2.79 per kilo slachtgew.; 40 vette koeien, le soort f 2.65—2.93, 2e soort f 2.59—2.64. 3e soort f 2.30—2.58 per kilo slachtgewicht. 533 melk- en kalf- koeien 60010.50, 35 pinken 250510, 74 graskalveren, geen notering; 484 nuchtere kalveren 2557; 280 vette en weidescha- pen 60100; 308 lammeren 3057; 364 vette varkens, oude f 1.55—162; vette biggen f 1.751.80, zouters f 1.721.76 per kilo levend gewicht; 284 biggen en lopers biggen 2045, lopers 4680; 20 bokken en^eit^n' geen noterinS: 70 paarden 450 950. Totaal-aanvoer 2567. Overzicht: aanvoer stieren klein, stem ming williger, prijzen hoger. Melk. en kalf koeien: aanvoer minder, stemming iets beter, prijzen iets stijver. Pinken; aanvoer 'klein, stemming iets williger prijzen niet lager. Nuchtere kalveren: aanvoer minder, stemming williger prij. zen hoger. Varkens; aanvoer klein.'stem. mmg kalm: oudé varkens en zouters lager, vette biggen iets hoger, biggen en lopers: aanvoer klein, stemming kalm. prijzen als vorige week. Schapen: aan voer minder, stemming iets beter, prij zen stijver. Lammeren: aanvoer minder, stemming iets beter, prijzen stijver. Paar. den: aanvoer minder, stemming zeer kalm, prijzen lager. TERNEUZEN, 17 Juni. Sla 2.502.70, Bloemkool A 8—17, B 8—13, C 8—11, Gr. Komkommers 28, Witte komkommers A 22—25, B 20, C 18, Selderij 9. Peen II 16— 30 Kroten 10—15. Uien 8—9. Sjalotten 6, Eerstelingen I 20—28, II 12—24, idem kr. 514, Aardbeien (doosje) 9—25, idem kg. 5095, Doperwten 4448, Peulen 55—92, Kersen 62—73. Bode bessen 86—90, Sav. kool 1016, Rabarber 1418. WATERSTANDEN Mannheim 399 (+17), Trier 166 (—1), Koblenz 265 (4-2), Keulen 243 (—6). Ru- hrort 453 (—7), Lobith 1057 (—7), Nij megen 842 10). Arnhem 842 (—10). Eef- de 356 8). Deventer 258 4), Namen La Plante 144 MO), Borgharen 3963 (-9)), Belfeld 105 (+15), Grave beneden 467 (+2.)

de Stem | 1953 | | pagina 3