Pagblat) £)cSfem Telepaat zijn is geen pretje r Na het oproer in Berlijn LI Gouden jubileum van Ford Mda-stift Twee dollars zoek Wat een Wonderlijke Wereld Een „dure" sigaret voor TWEEDE BLAD VRIJDAG 19 JUNI 1953 3 Tijdelijk blinde piloot leerde Het moet in UW HERSENS gegrift staan: Drie huizen op cle heuvel 26) Hollands belang Stoorzender zien zonder ogen Testamenten Boekenplank RADIO a II ET OPROER in Oost Berlijn is neergeslagen. Tegen tanks en mitrailleurvuur kan de vastbera denheid van ongewapenden ook niet op. De doden liggen verslagen en in het communistische deel van Duitsland zullen de arbeiders geen kans krijgen van hun begrafenis een betoging te maken. In stilte zullen de slachtoffers aan de schoot der aarde worden toevertrouwd. De geheime politie gaat nu op jacht naar de leiders van het op roer en er zal met hen wel korte metten gemaakt worden. Of het een spectaculaire afschrikkings executie zal worden dan wel een geluidloos verdwijnen moeten de machthebbers beslissen. In ieder geval: de orde zoals dat heet is hersteld. Maar de gevolgen van deze on gehoorde gebeurtenis kunnen diep- insnijdend zijn. IJOE is ze immers ontstaan? Na de dood van Stalin die grote vredesvriend en vader der volkeren gingen de opvolgers een geheel andere tactiek volgen. Hun staat ook voor ogen één volks- democratische wereld, van het Kremlin uit geregeerd. Maar de groeiende militaire en economische macht van het Westen, gestimuleerd door de tactiek van de koude oor log, deed de vervulling van deze droom al meer naar de achtergrond wijken. Vandaar het besluit Stalins tactiek te verloochenen en de toe naderingsapostel te gaan spelen, teneinde het Westen in verwarring en verdeeldheid te brengen. Men kent de lange rij van z.g. conces sies, waarover we iedere dag op nieuw verbaasd stonden. De jongste acte in dit spel van ommezwaai werd gevuld met opzienbarende veranderingen in Oost Duitsland. Generaal Tsjoeikof, „de bevrijder van- Berlijn", eerst in zijn macht hersteld, kon weer inrukken. Het Russische toezicht werd aan de „burger" Semjonof toevertrouwd en hij gelastte aan de marionetten Grotewohl en Ulbricht de open lijke bekentenis van fouten en een stopzetting van de bolsjewisering. Men kon ook hier te lande deze lieden door de radio hun kronkel redeneringen horen uitschreeuwen en het was om er wee van te wor den. In een normaal-democratische staat zouden zulke lieden, die hun onbekwaamheid zelf uitmaten, ge woon weg gestuurd worden. Hier stonden ze ondanks al hun zelfver nedering toch nog van een hoge to ren te blazen en over „vrijheid" te bazelen, waarbij dan het applaus van de opgecommandeerde partij leiders niet ontbrak. De arbeidersmassa trok echter wel de normaal-democratische con clusie en begon te betogen voor het verdwijnen van deze lieden en voor het houden van echte verkiezingen. De duizenden, die begonnen, had den hiermee uitgesproken wat in honderdduizenden leefde. Spontaan groeide het oproer, waartegen de Volkspolitie slechts voor een deel overtuigd communist niets vermocht. Het vuur der vrijheid, zo lang verstikt, vlamde hoog op. Doch toen moest de Rus zijn mas ker van welwillende vredesliefde wel afzetten. Tanks en mitrailleurs werden zijn argumenten. Een ge tergd volk moest weer bukken en grommend staat het nu op de steigers, om het reclamestuk van de volksdemocratische opbouw, de Stalin-allee, verder te voltooien.. TN het Kremlin zal men echter he- vig aan het denken zijn gezet. De nieuwe tactiek heeft op een be langrijk punt gefaald. De teugel werd te ver gevierd. De schuld bekentenissen der marionetten keerden zich tegen het communis me zelf. De „opvoeding" tot de nieuwe leer bleek in acht jaar tijds aan de Oost-Duitse arbeidersmassa Advertentie» verspild te zijn. Zij verstaat onder vrijheid nog echt vrijheid. Zij droomt van een één Duitsland, waarin werkelijk democratie heerst. Dit is een bittere ervaring voor de rode tsaren. Een bittere ervaring vooral ook daarom, wijl men bij het uitbreken van een ge wapend conflict tussen Oost en West nu niet zal kunnen rekenen op de loyauteit van de Oost-Duit sers. En zo moet men zich wel afvragen zal het in de andere sa tellietstaten anders zijn? jVfEN kan zich voorstellen, hoe de rimpels zich nu samentrekken in de voorhoofden van de Sovjet- groten. Er zullen wellicht verwij ten vallen aan het adres van de promotoren der nieuwe tactiek. De ernstige vraag rijst: Moeten we niet terug naar de methode-Stalin, de strakke methode van de koude oorlog? Het oproer werd bedwongen. Maai de politieke deining, daar door verwekt, golft verder. Nie mand kan nog voorspellen wat de gevolgen ervan zullen zijn. NIETS helpt U beter dan de ALDASTIFT wanneer een likdoorn niet ver dwijnt. De ALDA-STIFT helpt U voorgoed, verricht een wel daad aan Uw voet. GEEN ZALF, GEEN PLEISTER EN GEEN MES! Slechts de 90 ets. helpt met SUCCES Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. B. A. Williams Die is door mijn vrouw naar bed gebracht, antwoordde Tope, Ze was doodop. Maar Clint kan je alles ver tellen. wat er te vertellen valt. Heale knikte goedkeurend en vroeg aan Clint: Jij hebt immers de brand ont dekt, Jervies? Clint vertelde nogmaals zo kort mo gelijk het verhaal en de inspecteur luisterde aandachtig en zonder hem te onderbreken toe. totdr'. de jongeman klaar was. Daarna begon Heale hem te onder vragen Tope liet hen alleen en ging naar het brandende huis toe. .Er stonden enige troepjes mensen, die wakker waren geworden door het alarm of de vuurgloed hadden gezien vanuit de verte Ze waren komen kij ken. hoe het zou aflopen. Tope bewoog zich rustig tussen hen "JE christelijk-historische senator Kolff woont in Geldermalsen, Zogezegd dus in de provincie en vandaar dat hij er zo goed oog voor heeft, hoe men in de Randstad Holland nog steeds nimmer de rui me, het hele land overziende blik heeft. Zijn opmerking, gemaakt bij het debat over de opheffing van het spoorlijntje Den Haag-Schevenin- gen, was volkomen ad rem. Men gaat pas bezwaren koesteren tegen bepaalde aspecten van de spoor weg-politiek, als er een Hollands belang in het gedrang komt. En dat geldt niet alleen de spoorwegpoli- tiek. Neem bijvoorbeeld de kana len-kwestie. Dat men oog heeft voor de Rotterdamse belangen, die tevens nationale belangen zijn, uit stekend. Dat men nu echter rustig de West-Brabantse waterstaatkun dige toestand, waarmee ook het landsbelang gemoeid is, verwaar loosd laat, kunnen we niet waardé ren. Het laten slepen van deze kwestie is onverantwoord. VY/AT VELE MENSEN van occultisme denken, is vaak nog veel vreemder dan welk psychometrisch of telepathisch verschijnsel dan ook. De een gelooft er geen draad van en is er niet van af te bren gen, dat zo'n telepaat een soort van super-goochelaar is. De ander slikt alles op dit gebied met overdreven goed-gelovighed en een derde ziet in een hypnotiseur, magnetiseur een soort van duivelskind. De wetenschap weet nog niet alles te verklaren, doch de parapsycholo gie zal toch eens al dit „vreemde" weten te doorgronden. Want er is niets duivelachtigs aan. In wezen bezit ieder mens iets van de z.g. paranormale vermogens. Wie heeft nooit een voorgevoel gehad, dat uitkwam Onlangs beschreef een groot landelijk weekblad de geschiedenis van een Londenaar, die geblinddoekt door de Engelse hoofdstad fietste. In ons land treedt een telepaat op, die geblinddoekt een auto bestuurt. Hoe kwam deze man, die optreedt onder de naam Cordoni, er toe, deze merkwaardige stunt (die hij meer gebruikt als propaganda voor zijn theatervoorstellingen) op touw te zetten Hieronder volgt het antwoord. TN 1943 in Engeland verblijvende, werd hij dienstplichtig en hij werd geplaatst op de cadettenschool. Een goed jaar later was hij piloot en es corteerde in een nachtjager bommen werpers. Hij werd gewond. Een gra naatsplinter trof zijn oog en hij was blind. Voor die tijd was hij een normale jongen, die misschien nooit aan tele pathie gedacht had. Alleen was hij in zijn jeugd al twee maal van huis weggelopen en evenveel keren door de politie weer thuisgebracht. Toen hij blind in een hospitaal lag, kon hij het leven niet meer aan. Hij kreeg zenuwstoornissen, werd opge nomen in een inrichting voor zenuw lijders waar hij, evenals al in 't hos pitaal, de boel kapot smeet. „Zienof doodgaan", was zijn enige idee. VOORSPELLENDE DROOM A ES men Woensdagavond naar Radio Hamburg wilde luisteren, waar een spreker de gebeurtenis sen in" Oost-Berlijn behandelde, kreeg men een geluid te horen, dat uit de oorlogsdagen goed bekend is: Het tergende dreinen van een stoorzender. Slechts bij flarden kwamen de woorden van de spre ker erdoorheen. Ook het Westen mocht niet weten, wat een vrije Duitser over het lot van de ge knechte landgenoten zei. De stoor zender echter bewijst, hoe het com munistische regime de waarheid vreest. Nu worden de praatjes rondgestrooid, dat provocateurs uit het Westen, ja dat zelfs strooibiljet ten uit Amerikaanse vliegtuigen de massa's zouden hebben opgehitst. Jammer genoeg heeft een heirleger van journalistieke waarnemers daarvan niets gemerkt. Naast hun grove onderdrukking van de stem der waarheid zetten de heren com munisten ook nog hun grote leu gens. TIET Nederlandse cabaret-gezelschap van Wiesje Bouwmeester, dat na een tournée van 2 maanden voor de B.P.M. en de bond van kunstkringen van Djakarta naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, heeft deze reis moeten uitstellen. Toen zij op het punt van vertrek stonden, bleken de leden van het gezelschap de 2 reisdollars, die zij bij hun vliegtocht naar Indonesië, zo als alle passagiers, hadden ontvangen, maar die ze bij aankomst nog niet hadden besteed, niet te kunnen tonen. De douane liet daarop de bagage uit het vliegtuig terughalen, dat vervol gens zonder de cabaretiers vertrok. Geen speciale kleur voor snelbrommers Naar aanleiding van het desbetref fend verzoek van de K.N.A.C., om de zgn. snelbrommers in het verkeer duidelijk te doen opvallen door voor deze vervoersmiddelen een speciale kleur voor te schrijven, heeft de Mi nister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, dat hij geen vrijheid kan vinden een dergelijk voorschrift te bevorderen. TOEN begon het. Hij ging niet dood, maar zag. Niet met zijn ogen, maar op een vreemde wijze, welke hem zelf beangstigde. Als de ver pleegster hem zei dat er een brief voor hem was, antwoordde hij: „Ja, van m'n zuster", want hij wist het. De verpleegster moest, om hem te kalmeren, wat met hem praten. Waarover moest ze met de overner- veuze patiënt spreken? Ze kletste maar wat. „Kijk, daar komt een auto" of: „Het is mooi weer". Toen zat ze voor het raam en er gebeurde buiten niets. Maar ze moest hem afleiden. Daarom zei ze maar: „Daar fietst een man" en: „Er loopt een hond". „Dat is niet waar!" zei hij plotse ling. Hij wist dat ze loog. De ver pleegster sprong op. Zou hij kunnen zien? Maar de patiënt zag niets, hij wist, hij voelde het. Toen kreeg hij nachtmerries, af schuwelijke, afmattende dromen. De eerste kwam steeds terug. Hij zat voor een groot venster en er passeer de een man met een bult, gekleed in vrij sjofele kleren. Zijn tanden ston den naar binnen. De man liep voorbij het raam en hij had een touw over de schouder. Een lang touw. De man liep maar, doch aan het touw kwam geen eind, naar het scheen. Eindelijk zag hij wat de vreemde man voort trok. Het was een doodskist, die over de grond sleepte. In die kist lag hij zelf, hij, de man die niet kon zien, die verpleegd werd in een gekken huis. Er kwam plotseling een andere man, met een leren jasje aan en een zwarte pet op. De man gooide hem uit de doodskist, hij stond en leefde. En de man met het leren jasje nam zijn plaats in de lugubere kist in. Die droom keerde steeds terug. Het was de meest weerzinwekkende van de vele nachtmerries die hij in die tijd had. „IK KEN DIE MANNEN" TNTUSSEN was hij geopereerd en hij kon weer zien. Een half jaar was hij blind geweest. Maar dat vreemde vermogen om te zien zonder ogen blééf. Hij liep later inmiddels in Nederland teruggekeerd op het Rembrandtplein in Amsterdam. Haast .hebbend, riep hij een taxi aan, maar toen hij wilde instappen drong een man met een bult en naar binnen staande tanden hem opzij. „Ga dan maar eerst, als je zo'n haast hebt", dacht hij, zich afvragend waar hij die man met de bult toch van kende. De taxi-chauffeur had een leren jas je aan en een zwarte pet op. De wa gen startte en de ex-piloot staarde het voertuig na. „Ik ken die twee man nen", peinsde hij. Toen reed de taxi onder een truck. De beide mannen waren op slag dood. En hij wist in eens, wie het waren. Als hij op straat iemand tegen kwam, wist hij in een flits wat aie man dacht. Haalde hij een hond of kat aan, dan begon het dier soms plotseling te slapen. Het vreemdste was dit gevoel als hij sommige voorwerpen aanraakte. Hij voelde er „leven" in trillen, kreeg visioenen en gedachten die de zijne niet waren. Daarna kon hij niet meer „nor maal" leven. Het werd een obsessie. Door een toeval ontdekte hij dat hij pijnen kon doen ophouden. Het was in Brussel. Een meisje werd aangere den en bloedde hevig. Hij zag het on geluk en werd hevig nerveus door het gillen van het meisje. Hij ging naar haar toe, rtiet als hypnotiseur of magnetiseur, doch als gewoon mens. Hij pakte het meisje bij de schouder en schudde haar heen en weer. „Je bloedt niet meer. je voelt geen pijn meer", zei hij dringend. En het bloe den hield op, het meisje gilde niet meer. Hij zelf was het meest ver baasd. Doch daarna ging hij het met opzet beproeven. Hij ging optreden. „UW HUIS BRANDT' TN Arnhem gaf, in een volle zaal, een man hem een voorwerp, dat hij psychometrisch zou gaan „aflezen". Toen hij het even betastte, zei hij: „Meneer, bij U thuis is er brand". Er was brand. Wat hij aanpakte ging voor hem leven, van wie hij aankeek, las hij de gedachten alsof de man ze uitgesproken had. „Het is geen pretje telepaat te zijn", zegt hij. „Er komen honderden mensen en ze komen allemaal met moeilijkheden, narigheden en leed. Ik zou liever als een gewoon mens leven. Maar ik kan niet. Als ik niet werk, ben ik als een accu die zich zelf oplaadt. Ik moet dit doen, onder een vreemde dwang". Toch zijn er ook vrolijke dingen. Er kwam een boer. in een Gelders dorpje. Zijn varken was gestolen en hij wilde weten door wie. ,.Wa' mie da' kost. kan mie niet verdommen, maar 't varken moet terug". „Kent U een Rinus", vroeg de tele paat. „Da's de buurjongen, die wil met m'n dochter trouwen Maar d'r komt niks van!" zei de boer stug. „Rinus heeft het varken", zei de te lepaat. 's Avonds wachtten drie boerenjon gens hem met hooivorken op. Een van hen was de ontmaskerde Rinus. Hij liep met gekruiste armen op het drietal af. De helden vluchtten. En de volgende morgen vertelde het hele dorp: „Hij had ineens horens op z'n kop en ook een staart. Hij was de duivel!" DE OUWE BOK C"EN 72-jarige man kreeg een ano- nieme brief. „Je bent een ouwe bok", stond er in. Of meneer de tele paat wist wie dat gedaan had. „Kent U Josefientje?" Ja, dat was een vriendinnetje van hem. Die had het dan gedaan. Jose fientje was 71 jaar Ze was hevig verontwaardigd en kwam de telepaat even uitschelden. Hoe kom je d'r bij! Maar toen ze wegging, opende ze de deur nog even op een kier en riep: „En toch is het een ouwe bok!" Slechts zelden hypnotiseert hij mensen en nooit in het openbaar. „Dat vind ik mensonterend, zo voor een volle zaal". Een standpunt dat huldiging verdient. Wel hypnotiseert hij als het nodig is, zoals eens voor een klein meisje dat geopereerd moest worden en niet gechloroformeerd kon worden. Omdat hij met z'n ogen dicht „ziet", kan hu geblinddoekt een wagen be sturen, ja zelfs nog veiliger dan een ziende chauffeur. Want hij voelt ook de dreigende gevaren, die er nog niet zijn. Als een kind oversteekt, ziet de normale autorijder het gevaar pas. Als het kind wil oversteken, merkt de blinde bestuurder het reeds. Henry II, Benson en William Clay Ford onder de portretten van groot vader Henry en vader Edsel. Henry n is de president van de Ford Motor Company, Benson president van de Lincoln-Mercury Division, William Clay chef van de research-afdeiing. Op 16 Juni werd het gouden jubileum van de Ford Company in de V. S. herdacht. TT ZULT HET niet ge- -- ET ]0ven maar neven staande afbeelding is 'n testament. In alle ver schrikkelijke vormen, waarin dat kan voorko men. Dat van de 84-jarige Elisabeth Watson Walker bijvoorbeeld. Deze dame hield zich bezig met de edele dichtkunst. Maar er scheen wat aan haar geestes-scheppingen te haperen, want niemand durfde ze uit te ge ven. Nu heeft mevrouw in haar tes tament bepaald, dat haar erfenis (f 10.000.-) zal moeten worden be stemd voor de uitgave. (Van die ge dichten uiteraard). Het Gerechtshof heeft echter uitgemaakt, dat daar niets van komt en dat het geld naai de familie gaat. De gedichten waren te slecht. Een gewezen cassière (42 jaar) van de deftige Parksclub in Londen had meer geluk. Zij slaagde er in 1949 in. een 87-jarige vrijgezel aan de haak te slaan, die kort daarop het leven liet. De doodsoorzaak werd niet ge meld. Om precies te zijn was de on dernemende juffrouw 15 dagen met hem getrouwd geweest. In zijn testa ment liet hij vast leggen, dat ze f 10.000.- zou krijgen. Nu zei de rech ter weer, dat ze de hele buit (meer dan een millioen) kon binnenhalen. Het huwelijk was toch geldig. Dan woont er ergens op de grote wereld ook nog iemand, waarop in Engeland een erfenis ligt te wachten van ruim 150.000 gulden. De erfge naam is onvindbaar. Wij zijn het in ieder geval niet. Mannetjesputter CEN BOER in het ver- re Oakland, had een ongelukje. Hij reed met zijn tractor over zijn Wakkers, kwam door een Af of andere oorzaak on der de kolos terecht en al zijn vrienden gingen zich voorbe reiden op een stemmige begrafenis. De tractor sloeg over de kop. ver loor een belangrijk gedeelte van de motor-inventaris, belandde in een droge sloot en verspeelde met deze manoeuvre drie wielen. De farmer kwam echter met een verontwaardigd gezicht onder de wrakken uit kruipen. Hij pulkte de ijzeren stangen en verwrongen ma chine-onderdelen van zijn lichaam en zei: „Je kunt je niet voorstellen, hoe zwaar zo'n tractor is". Hij had al leen een bloedneus. T ram U)E ENGELSEN heb- I> ben eindelijk een verklaring gevonden nt M voor hun gepoch, dat de beste zeelieden van de hele wereld uit Liver- pool komen. Zij wijzen op de gemeentelijke trams en zeg gen: „Die gammele karren hotsen en botsen zo over de rails, dat een jon getje bij regelmatig gebruik van die vehikels op zijn achtste jaar in staat kan worden geacht de zwaarste stormen op zee te weerstaan". Don Camillo £)E NORSE groeten van Don Camillo. Vanaf de preekstoel in zijn Italiaanse dorps kerkje heef hij ver klaard, dat ten eerste de communistenleider Pep- pone moet ophouden zijn nageslacht te voe den met appels en peren uit de boomgaard van mijnheer pastoor, dat hij ten tweede bij nader inzien toch maar moet doorgaan met deze verderfelijke activiteit, omdat hij •Peppone) dan weer eens de concre te kans loopt op een harthandige vingerwijzing van zijn geestelijke leidsman. Overigens heeft Don Camillo geen reden tot klagen. De eerste film, die men over zijn avonturen draaide, werd zo'n succes, dat er al gauw een tweede is gekomen: De terugkeer van Don Camillo. Deze titel schijnt met opzet gekozen, want op het ein de van de film evacueert het hele dorp, behalve Don Camillo, tengevol ge van een watersnood. De eventuele derde film zou dus kunnen heten: De terugkeer van Peppone. Oom Nico r\IT IS de oom Nico, die zo vaak in de- ze rubriek optreedt en 4V zich een buitengewone TTw populariteit heeft ver- toorven door het ver tellen van verhalen, waarvan reeds bij voorbaat vast staat. dat ze zijn gelopen. Eigenlijk is dit een verboden publicatie, want het is vast komen te staan, dat oom Nico bij zijn eerste optre den werd afgeschilderd als een op vallend kaal man. terwijl hem een volgende maal een keurige haar dos werd toebedacht. Vandaar dat petje. Reukoorlog {Ten Amerikaanse /U- parfum - fabri- »kant beraamt plan nen om heerlijk rui kende regen over Parijs te laten neerdalen. De firma wil vaten met geparfu meerd ijs in de wolken boven de lichtstad uitwerpen. Men hoopt, dat het ijs smelt en dat de Parijzenaars niet zo flauw zijn als hazen naar binnen te lopen om daar de bui af te wachten. De reden van dit merkwaar dig optreden is, dat de Ameri kaan meent, dat de vrouwen in zijn land veel te veel Franse reukwaters gebruiken. Wan neer hij nu de Parisiennes kan overrompelen met zijn pro ducten is de hemel weer op geklaard. Ons neef je QNS NEEFJE is een getrouw bezoeker van films, waar ze niet op een kogel meer of minder kijken. Geen wonder dus, dat hij de drie-dimen sionale cowboy-film met ongeduld verbeidde. „Het is, alsof u de gevech ten zelf beleeft. Zo natuurgetrouw en zo levensecht zijn de opnamen", stond op de reclame-biljetten. Het bezoek vond gisteren plaats. Hij kwam, behalve met het rood-groene brilletje, thuis met een nog roken de revolver. „Toevalligerwijs in de buurt geweest van een optredend cowboy", legde hij rustig uit. „Eén handigheidje en ik had hem in mijn zak". Tot overmaat van ramp kwam de theater-eigenaar vandaag zeggen, dat hij ons neefje nooit weer op be zoek wenste. Hij had alle filmsterren lastig gevallen met zijn katapult en allen pootje gelapt, wanneer daar toe de gelegenheid werd geboden. Raadsel VT/U HEBBEN ons ge ruime tijd afge vraagd, wat het plaatje hiernaast voorstelt. Ten- W slotte hebben wij de 4 zetter geraadpleegd, die gevoel heeft voor het ontwarren van raadsels, omdat hij telkens wijs kan uit de wild geschre ven kopij van de redactie. Hij tuur de er geruime tijd naar en merkte op: „Ik denk, dat ik het onderste-bo- ven heb". „Dan zou ik het om draaien", ried zijn collega slim. Met een droevig lachje kregen wij het ge heim terug. „Ik weet het wel", zei de werkzame man, „maar ik zeg het niet". (Advertentie GEDACHTEN VAN EEN MONNIK Pater Aloysius Verhoeven van de Trappisten-abdij in Zundert heeft heel wat individuele retraites gege ven in zijn leven en daarbij ervaren, hoezeer ook de moderne mens hun kert naar levensverdieping. Hij heeft in die retraites gedachten ontvouwd, welke hem een steun en troost waren in zijn monnikenleven, maar welke toch ook geldend zijn voor andere le vensstaten. Gedachten over Gods eeuwige liefde. Zijn Voorzienigheid, Zijn Barmhartigheid; gedachten over de ootmoed als grondslag van het geestelijk leven, over het wezen der volmaaktheid en nog veei meer. Deze conferenties zijn nu op verzoek van velen gebundeld in een deel van de «5» Advertentie) Vox Romana Reeks. Daardoor kun nen deze inspirerende en rijk-geladen beschouwingen in nog veel wijder kring sterkte en geestelijk voedsel verschaffen. Een boek, dat aanbeve ling verdient zowel voor priesters en religieuzen als voor leken, die ernst willen maken met hun geestelijk le ven. (N.V. Uitgeverij De Forel, Rot terdam). HET RIJK DER INSECTEN In de serie „Wat leeft en groeit", uitgegeven door Het Spectrum, waren niet minder dan 16 van de reeds ver schenen deeltjes gewijd aan Insecten. Thans is als bekroning van dit on derdeel een deeltje verschenen, dat een overzicht geeft van het gehele rijk der insecten. A. Kolsteren geeft daarin enig inzicht in de betekenis van het insectenrijk voor de leven de natuur. En vervolgens geeft hij de systematiek, om dan stuk voor stuk de insectenorden kort te bespre ken. waarbij hij voor reeds behandel de orden kan verwijzen naar vroe»er verschenen deeltjes. Het geheel is ook weer met foto's en tekeningen ver lucht. en deed zijn best, hier en daar hun gesprekken af te luisteren. En toen zag hij Asa Taine in een donker hoekje bij de oude schuur met iemand staan praten. Hij herkende Lis- sa Thayer. Haar gezicht was niet ver licht. omdat Asa tussen haar en de gloed stond, zodat Tope haar gelaats uitdrukkingen niet kon onderscheiden. Maar hij zag, dat Asa zich naar haar toeboog, waarop zij hem ontweek. Toen riep iemand Tope bij zijn naam en de oude heer zag. dat Lissa in de duisternis wegsloop en dat Clint en Heale naar hem toekwamen. Terzelf- dertijd herkende Asa Clint en kwam naar hem toe. Zo, Jervies. zei hij vriendelijk. Wat heb jij met June uitgespookt? Heale en Tope stonden een beetje zijwaarts van hen beiden. Ik heb haar naar huis toe ge bracht. antwoordde Clint. Ik meen de. dat het beter voor haar was. als ze hier vandaan kwam. Asa knikte goedkeurend. Ze heeft het hard te verantwoor den gehad, niet alleen vannacht, maar allang tevoren, stemde hij toe. Maal ais je haar niet terugbrengt, dan steek je jezelf in een wespennest, hoor. Ze willen haar hier niet laten gaan. Maar hij lachte bemoedigend en her vatte: Houd haar vast, Jervies! Laat haar niet los! Laat je door hen maar niet afschrikken! Ik zal wel voor June zorgen!, zei Clint zelfbewust. Dan wendde hij zich tot Tope en zei, blijkbaar niet erg op zijn gemak: Ik voel me óp. Als u er niets te gen hebt, ga ik maar naar huis. Dan blijf ik daar oppassen. Tope knikte hem toe en op dat ogenblik keerde Asa zich om en zag de inspecteur. Hé!, riep hij verwonderd. In specteur Heale, als ik het goed heb? Hii keek langs Tope naar Heale en er kwam een trek van argwaan op zijn gelaat. Ciint vertrok en een der brandweer lieden kwam naar hen toe. Het water droop van zijn witte helm af en zijn gummi-jas glom van het nat. We kunnen in de eerste uren nog niets uitrichten, zei hij. Alles is nog veel te heet. Wat uitrichten'', vroeg Asa Wat bedoelt u? Inspecteur Heale weifplde even n zei toen: Dit is brandmeester Ma son, Tope! En dan tegen Asa: Ja, ziet u, me neer Taine,' we vermoeden, dat hier brandstichting heeft plaats gehad! Brandstichting? herhaalde Asa koeltjes, en het kwam Tope, die hem goed in het oog hield, voor, dat hij moeite deed, om zijn stem rustig te houden. En waarom? Om meneer en mevrouw Hurder te doden!, zei inspecteur Heale stroef. Er volgde een lange stilte. Brand meester Mason verwijderde zich en ging naar het vuur toe. Asa bleef met gebogen hoofd in gedachten staan. Dan hief hij even het hoofd op en keek langs inspecteur Heale heen. Rab!, riep hij op gedempte toon. Inspecteur Tope keerde zich nog juist op tijd om en zag, dat Rab naar hen toe kwam uit de richting van de oude schuur. Hallo!, zei hij op effen toon. Wat is er aan de hand, Asa? Dit is inspecteur Heale, stelde Asa voor. Hij denkt, dat de brand is aangestoken, om opa en oma Hurder te vermoorden. Tope keek Rab onderzoekend aan. Aangestoken?, riep de jongeman uit. Vermoorden! Wie zou in vre desnaam.... Waarom zou iemand dat willen doen? vroeg hij van de een naar de ander kijkend. Om dezelfde reden waarom me vrouw Leaford vermoord is, zei in specteur Heale onmeedogend en Rab riep uit: Tante Kitty? Maar die heeft toch te veel.... Heus, ze is vermoord, viel Heale hem in de rede, en er klonk een bijna wrede klank in zijn stem. Ze is ver moord, meneer Taine, en dat is ook het geval met die oude mensen. Ten minste mevrouw Hurder. Meneer Hur der wordt misschien nog beter. Maar als u dat vermoeden hebt gehad in het geval van tante Kitty, waarom hebt u dan tot nog toe niets gedaan?, riep Rab verontwaardigd uit. Waarom hebt u dat niet eerder ge zegd? Dan was dit vannacht misschien ook voorkomen! Ik meende, erkende Heale, dat we dan meer kans hadden. Loop naar dp maan!, schreeuwde Rab woedend. U hebt met uw ver moedens de hele zaak. ja. en nu zit ten we ermee.U bent al net zo stom en zo Bedaar wat. Rab. kwam Asa nu rustig tussenbeiden. Ik ben ervan overtuigd, dat inspecteur Heale te goe der trouw gemeend heeft, zo het beste te doen. Op slot van zaken kon hij toch niet zeker vaststellen, dat Kitty vergiftigd was. Misschien heeft ze wel degelijk een hartverlamming gehad en meer niet. (Wordt vervolgd). ZATERDAG 20 JUNI 1953. Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en lit. k.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvr 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; ïo.oo V d kleuters; 10.15 Sym- phonette ork. en sol.; 10.55 Radio-Ral- lye; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.3012 33 Land- on tuinb.meded.; 12.33—12.36 Ra dio Rallye); 2.36 Musette ork.; 1255 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.;" 13.20 Lunchconc.; 14.00 Boekbespr.; 14 10 Radio Rallye en gram.; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 V. d. jeugd; 18.00 Gevar. muz.; 18.15 Journa listiek weekoverz.; 18.25 Harmonie-ork.: 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Pari. overz.; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", caus.; 20.50 Gram.; 21.00 Gevar. muz.; 21.35 Act.; 21.45 Radio Philh. ork.; 22.30 Wij luiden de Zondag in1; 23.00 Nws.; 23.15 Nws. in Esperant.; 23.22—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus.: 10.05 Mor genwijding. VARA; 10.30 V. d. arb. in de continubedrijven; 11.30 Vierhandig pia nospel; 12 00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded., 12.33 Gram.; 1.300 Nws.; 13.15 Dansmuz.; 13.50 Weekjourn.; 14.20 Orgel en zang; 14.45 Muz. caus.; 15.05 Gronings progr.; 15.30 „Van de wieg tot het graf"- Id 4j Radio Philharm. ork.; 16.30 Sport- praatje; 16.45 Lichte muz.; 17.15 v. d. jeugd; 18.00 Nws. en comm.; 18.20 Accor- deonork.; 18.40 Regeringsuitz.Zoeh-\cht op de Westerse Defensie; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout" caus 19.40 „Het Oude Testament in de- caus>: 19 55 ..Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; ->o15 Gevar. progr 21.15 Soc. comm 2L30 Melropole-ork.; 22.00 „Dodenhuis", hoor spel; 22.30 Weense muz.; 23.00 Nws 23 15 —24.00 Gram. Brussel (Vlaams), 324 m. 11.45 Ka- mermuz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.- 13.00 Nws.. 13.15 Gram.; 14.15 Vlaamse muz.; 15.15 Ethnologische muz.; ïo.oo Gram.; 6.45 Engelse les; 17.00 Nws.; 17A0 Gram. 17.30 Orgelconc.; 18.30 V. d. .sold.- 19.00 Nws 19.40 Kinderkoor: 19.45 Gevar. muz.; 21.15 Accordeonmuz.; 21.30 Gram.' 21.45 Accordeonspel; 22.00 Nws.- ">2 15 Verz.progr. 23.00 Nws.; 23.05—24.00* Dans muz. Brussel (Frans), 484 m. 11.45 en 12.10 Gram.; 13.00 Nws.; 13.10 en 14.05 Verz.- progr.; ,5.00 Operamuz.; 16.30 Lichte muz.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muz 18.30 Gram.; 19.00 Wenen en Schubert; 19.40 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 en 20.30 Gram.; 21.00 Ork. conc.: 22 30 Gram.; 22.50 Nws: 23.00 Gram.; 23.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5