op Middenstandscentrale weigert medewerking aan feestweek si GA REN DM Onz Arie Boon, 85-jarige redder WALCHEREN ZuidmBeveland Z.-VLAANDEREN MINISTER DONKER opende Oostburgs Kantongerechtsgebouw George de Neve op de terugweg Prot( W DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 JUNI 1953 11 NIEUW CONFLICT IN DE MIDDELBURGSE MIDDENSTAND o Handelsbelangzou bestaansrecht der confes sionele standsorganisaties niet erkennen Ministers komen en gaan „Vrouwe Justitia moet haar blinddoek vervloekt hebben" Pro Ecclesia et ponti- fice voor de heer A. v. Arendonk Waterstaat ziet het nut van publiciteit in NIEUW AARDAPPELRAS Stoute Zeeuwse toe komstplannen besproken Van de Amstel naar de Ooster Schelde ZIERIKZEE bevolkt zich weer Veel uien gezaaid MIDDELBURG GOES Naar de 200.000! Nog maar 10 dagen De koene fietser zal de Marokkaanse reis in 22 dagen volbrengen Klein malheur bij de waterleiding onder Kruiningen AXEL K.A.J. en V.K.A.J. op reis Bekende sprekers bij onthulling monument Halsteren Brandstichting te Woensdrecht AGENDA HEDEN MORGEN Broei Laati An Get £)E CHR. MIDDENSTANDSVERENIGING te Middelburg heeft een spoed vergadering gehouden, waarbij verstrekkende besluiten zijn genomen ten opzichte van de medewerking aan de feestweken, die door de Ver. „Handels belang" van 29 Juni tot 1 Augustus a.s. worden georganiseerd. Besloten werd niet mee te werken aan de feestweek en de leden op te wekken hun mede werking te weigeren. Het bestuur werd gemachtigd die maatregelen te tref fen, die met het oog op de thans ingetreden toestand noodzakelijk mochten zijn. Dit besluit was in overeenstemming met een besluit van de Middelburgse Middenstandscentrale (waarin de Chr. en de R. K. middenstanders samen werken), waarin beide confessionele organisaties hun leden adviseren niet mee te doen. rje voorzitter, de heer P. I. Ham- ming herinnerde aan het plotse ling bekend worden van het feit. dat de Ver. „Handelsbelang" een verkoop actie zou ontketenen in de komende weken. Deelneming daaraan werd ech ter afhankelijk gesteld van het lid maatschap van „Handelsbelang". On danks protesten daartegen en on danks toezeggingen deze bepaling te zullen schrappen, is zij door het be stuur van ..Handelsbelang" gehand haafd. Tijdens een onderhoud met de voorzitter van ..Handelsbelang", mr. M. A. Terwoert, heeft de heer Ham ming de vraag gesteld waarom er niet in Middelburg kan worden samenge werkt en waarom opnieuw deze twee spalt nodig is. KIEZEN OF DELEN P»e voorzitter deelde mede, dat de Middelburgse Middenstandscen trale met algemene stemmen besloten heeft de leden op te wekken niet deel te nemen en de actie van „Handels belang" te doorbreken. Het bestuur der Chr. Middenstandsvereniging, al dus de heer Hamming, doet thans hetzelfde voorstel aan de leden. Laat thans het Christen zijn hoger zijn dan enig materieel gewin, aldus de voorzitter, die meende, dat men zich nimmer kan laten dwingen om in ver- A'a Mansholt iveer 41gera TUSSEN de Haagse departementen en Zeeland schijnt er wel een sneldienst te zijn. Er gaan weinige weken voorbij, dat men in onze ge westen geen minister ontmoet of sig naleert. Was het Dinsdag en Woensdag mi nister Mansholt die Zuid-Beve land en Schouwen aandeed en met landbouwkundigen de actuele proble men behandelde in verband met de stormrampgevolgen: gister bezocht minister Algera weer Schouwen-Dui- veland, voor een bezoek langs de dijkdichtingen, terwijl hij ook met de staf van Waterstaat en met de aanne mers allerlei besprekingen hield over de in gang zijnde werken. (Advertentie'» band met een verkoopactie lid te wor den van een neutrale en liberaal ge tinte org/nisatie als „Handelsbelang" in wezen is Het gaat in feite om het ai of niet erkennen door „Handelsbe lang" van de confessionele standsor ganisaties Ondanks diverse pogingen blijkt „Handelsbelang" niet bereid tot een permanente samenwerking. Waar om, zo werd uit de vergadering ge vraagd kan het in Middelburg niet zoals in Goes of Vlissingen? geen tegenactie z~»p vragen of men een tegenactie wilde beginnen, werd ontkennend geantwoord. De tijd is daarvoor te kort. Ieder zal individueel moeten doen. wat hij nodig vindt voor zijn zaak. Diverse suggesties werden in dit verband door de vergadering gedaan. Tenslotte viel het besluit niet mee te werken, waarbij drie der aanwezigen tegen stemden. Wanneer de leden van beide stands organisaties zich unaniem van mede werking onthouden op advies van hun besturen, betekent dit, dat meer dan 100 zakenlieden aan de feestweken niet zullen deelnemen! (Advertentie Brandend maagzuur blust U in een mum Een of twee Rennies laten smelten op de tong. En eer U het weet. is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug ger genezen dan het opkwam. Daar om een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben, 530-oo FNe heer A. C. B. van Arendonk te Breda, landelijk voorzitter van de R.K. Banketbakkers Patroonsvereni ging St. Nicolaas. heeft te Rotterdam uit handen van rector Heemskerk, ad viseur der vereniging, de pauselijke onderscheiding Pro ecclesia et pon- tifice ontvangen. Hij ontving deze onderscheiding voor zijn vele verdiensten in parochie, stad en land, gedurende een feest avond van de afdeling Rotterdam bij gelegenheid van haar twintig-jarig bestaan. Faillissement Het faillissement van G. A. Leen- dertse. landbouwer te Middelburg, is geëindigd door het verbindend wor den der enige uitdelingslijst. ISTERMIDDAG is in aanwezigheid van de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, het kantongcrechtsge- bouw te Oostburg. deel uitmakend van het nieuwe Rijkskantorengebouw, officieel geopend. De plechtigheid geschiedde in een bijzondere openbare zitting, waarbij talrijke hoge autoriteiten aanwezig waren. Behalve de minister behoorde de heer A. Schout, waarnemend Com missaris der Koningin en mr. C. R. f. van Roggen, president van de recht bank te Middelburg, tot de eregasten. Verder waren er vertegenwoordi gers van de rechterlijke macht, de ba lie. het notariaat, het leger, de Rijks politie, douane enz. aanwezig, even als burgemeester en wethouders van Oostburg. De kantonrechter, mr. P. van Meer wijk, schetste in een uitbundige speech de vreugde van allen, die bij het kantongerecht betrokken zijn, om dit nieuwe onderkomen van Vrouwe Justitia, die acht jaar geleden voor het eerst haar blinddoek moet hebben vervloekt, omdat deze haar verhin derde te zien de gruwelijke verwoes tingen van haar heiligdom. Thans echter is haar opnieuw een fraai en waardig onderkomen bereid, hetgeen behalve de onmiddellijk be trokkenen geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de zwaarst getroffen streek van heel het land, verheugt, De toestand, waarin het Oostburgs Kantongerecht jarenlang verkeerd heeft, was, althans naar het uiterlij ke. allerbedroevendst. „Job op z'n mestvaalt was comfor tabeler geïnstalleerd", aldus mr. van Meerwijk. ZONNEKLOK 1V/IET dankbaarheid gewaagde de kantonrechter van het fraaie ge schenk, dat de gemeente Oostburg had gegeven, in de vorm van een zonneklok, die reeds in de rechtszaal prijkte. Minister Donker had deze gift reeds schriftelijk aanvaard en daar voor eveneens zijn dank betuigd. Minister Donker hield hierna een rede, waarin hij blijk gaf, zeer goed ten aanzien van Oostburg te zijn in gelicht. Hij feliciteerde zowel de rech terlijke macht als de gemeente Oost burg met deze aanwinst. Ook de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst, verder de heer A. Schout en mr. van Roggen spraken gelukwensen uit, waarbij de laatste herinneringen ophaalde uit de tijd, waarin het kantongerecht in een café was gehuisvest, zodat het kon voor komen, dat de publieke tribune aan de tapkast grensde. Nadat ook de ambtenaar van het O.M., mr. Lebret, de deken van de orde van advocaten, mr. F. W. Adriaanse en burgemeester mr. K. Hoekzema nog hadden gesproken, was het officiële gedeelte afgelopen. Daarna defileerden de cursisten van de C.O.A.K. uit Middelburg langs de autoriteiten, die op het bordes van het Rijkskantorengebouw hadden plaats genomen. De kantongerechtszaal is volgens een speciaal ontwerp ingericht en voorzien van een uitermate indruk wekkend meubilair, hetwelk mr. van Meerwijk roemde als „het voorbeeld waar de inrichting der rechtszalen in ons land in de toekomst heen moet". Volgende iveek een mede delingenblad voor de icerkers aan de dijken \/ERRASSEND vonden wij het v nieuwtje, dat ons gister uit Schouwen bereikte. Volgende week n.l. laat de Rijkswaterstaat daar het eerste nummer verschijnen van een 14-daags mededelingenblad, bestemd voor de werkers aan de Schouwse dijken. Daarmee wordt wel zeer radicaal gebroken met de zwijgzaamheid, waarin sommige overheidsorganen zich menen te moeten hullen. Terecht ziet de Waterstaat op Schouwen in, dat het openleggen der kaarten; het weergeven van de juis te stand van zaken, de werkers aan de dijken stimuleren zal om hun zwa re werk met meer begrip en daar door ook met meer liefde en interesse te doen. Op veiling te Kapelle ETEN nieuw aardappelras werd er deze week op de veiling Kapelle aangevoerd. Het waren „Maatjes", gekweekt door de heer Johs. Slabbe- koorn te Yerseke. Reeds sedert 1949 is de heer Slabbekoorn bezig met het kweken van deze nieuwe vroege aard appel. Lange tijd kon er nog weinig van gezegd worden, omdat er nog geen kwantum van was. Thans is er reeds een behoorlijke hoeveelheid van gekweekt en de verwachtingen hier van zijn goed. De commissie tot be vordering van het kweken van nieu we aardappelrassen te Wageningen controleert geregeld het gewas en de ze commissie is er ook zeer tevreden over. De kwaliteit is best en ook de kilo-opbrengst is hoog. FILMPROGRAMMA U IERONDER laten wij de katholie- ke keuringseisen volgen van en kele films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Olympia Theater Sas v. Gent: Don Camillo: alle leeftijden; Het Centrum Axel: De vloot op stel ten 14 jaar; Zwakheid... uw naam is vrouw: volwassenen: Bioscoopgebouw Hulst: Het Banket der smokkelaars: 18 jaar; Polygoon sportfilm 1951—1952 alle leeftijden; Ledel Theater Oostburg: De dief van Venetië: 18 Jaar; Bajonetten op: 18 jaar. Concertgebouw Terneuzen: De Pi raten-Koningin 18 jaar; Woudsprook je - Circus arena: alle leeftijden. Luxor Theater Terneuzen: De knup pel in het apenhok: alle leeftijden. Betere verbindingen bepleit QP EEN PRAATAVOND, gisteren te Middelburg door het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehouden, heeft de secretaris, ir. van Gooi, nogmaals een lans gebroken voor de grootse plannen om Zeeland ter wille van zijn toekomst uit zijn isolement te verlossen. De eerste voorwaarde daartoe zijn betere verbindingen. In dit verband bepleitte spreker nogmaals doortrek king van de grote verkeersweg Am sterdam-Rotterdam naar Zierikzee, Middelburg en Vlissingen en verder, hetzij via een tunnel hetzij per brug, naar België en Frankrijk. Alleen dan zal Zeeland weer op economisch en agrarisch terrein de plaats in Neder land herwinnen, zijn groot verleden waardig en daardoor weer de oude welvaart terugzien en werk en brood opleveren voor zijn bevolking. Ir. van Gooi meende, dat nu de tijd rijp was om dit plan te propageren, al zal het wel- 'n vijftig jaar duren eer het in zijn geheel gerealiseerd kan zijn. Dit idee vond vrijwel alge meen ingang. Besloten werd aan de verschillende aspecten ervan zo mo gelijk volgend voorjaar een speciaal congres te wijden. Arie Boon, die op 24 Juni a.s. te Hoek van Holland zijn 85ste verjaardag hoopt te herdenken is één van de mannen waaarop Nederland met recht trots kan zijn. De heer Boon die in dienst was bij de Zuid-Hol- landsche Redding Maatschappij heeft tijdens zijn lange diensttijd 568 mensen helpen redden. Altijd stond hij klaar om er bij nacht en ontij op uit te trekken wanneer ergens voor de kust een schip dreigde te vergaan en er mensenlevens op het spel stonden. Arie Boon is één van die mannen die hun eigen leven konden inzetten om andere te redden. Een eigenschap, die eerbied en bewondering afdwingt. Op de foto Arie Boon, in zijn huiskamer, met een model van de viermaster „Wa terloo". Dit was het eerste schip, waarvan hij bij de stranding op 6 December 1895, de bemanning heeft helpen redden. Hij bevond zich toen aan boord van de eerste Nederlands stoomreddingsboot „President van Heel". Arie Boon heeft voor de vele reddingen, die hij tot stand bracht in de loop van de tijd een hele collectie medailles gekregen. Amsterdamse reinigings- mensen werken te Zierikzee TN het kader van de hulpverlening van het getroffen Zierikzee, zond de gemeente Amsterdam een ploeg van 25 man, personeel van de hoofd stedelijke reinigingsdienst, om met handkracht en technische hulpmidde len, het nog in flinke hoeveelheden aanwezige afbraak en rommel in die plaats op te ruimen. De mannen lieten er geen gras over groeien en pakten terstond de reuze- karwei aan. Jammer was het daarom, dat hevige regenval in de middag als spelbreker optrad. TN de Zierikzeese raad werd meege deeld dat er van de 7000 inwoners nog officieel 2700 geëvacueerd zijn. Er zijn dus reeds weer heel wat in gezetenen kunnen terugkeren. Gaan we op de grotere levendig heid in het stadje aan, dan zouden we haast zeggen dat het inwonertal dichter bij de vijf- dan bij de vier duizend ligt. LIOEWEL de belangrijkste uiencen- tra in Zeeland onder water staan of hebben gestaan, blijkt thans dat er toch in deze provincie ruim 500 ha. uien meer zijn gezaaid dan in 1952. Ook de totale oppervlakte zaaiuien in ons land vertoont een belangrijke stijging en we»l ruim 1100 ha. van 4988 ha. in 1952 tot 6170 ha. dit jaar. In Noord-Holland is de oppervlakte ver geleken met 1952 verdubbeld. (Advertentie HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis. dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bij lagen voorzien verzoek om vergunnmg ingevalge de hinderwet van Firma D. de Jager Jr.'s Ijzerhandel, Lange Delft 5 te Middelburg, tot het oprich ten van een opslagplaats van Shell Butagas op het perceel plaatselijk gemerkt Kanaalweg, kadastraal be kend gemeente Middelburg, sectie C. nr. 2685 ged. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 28 Juni 1953. Voorts heeft ieder ae gelegenheid in persoon of bij gemach tigde mondeling bezwaren in te bren gen in een openbare zitting ten ge meentehuize op Donderdag 2 Juli 1953 te 10.00 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemachtigde op bovenbedoelde zitting zijn verschenen, zijn niet ge rechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep ge rechtigd, indien zij niet woonachtig zijn in deze gemeente 631-o Middelburg, 18 Juni 1953. Burgemeester en wethouders voorn., De burgemeester wnd. J. W. Kögeler De secretaris, J. Ph, Koene. MIDDENSTANDSCENTRALE VOERT ZWARTE LIJST IN Tijdens de deze week gehouden ver gadering van de Middenstandscentra le is besloten over te gaan tot invoe ring van een zwarte lijst. Op deze lijst zullen de klanten der in de Chr. Middenstandsvereniging en R.K. Mid- denstandsveriging georganiseerde za kenlieden. die slecht of helemaal niet betalen, worden genoteerd. De lijst zal onder de leden circuleren. Tenein de onjuiste plaatsing op de lijst te gen te gaan, heeft het bestuur der Middenstandscentrale, waarin boven genoemde verenigingen samenwerken, besloten, dat iemand eerst dan op de zwarte lijst wordt gezet, wanneer drie middenstanders de naam van de be trokkene hebben opgegeven. Het be stuur der M.M.c. zal beslissen over het plaatsen op de lijst en geval tot geval bekijken, zoals bekend, zijn de Middelburgse bakkers onlangs tot in voering van een dergelijke lijst over gegaan, NIEUWE WINKELIERSVER ENIGING IN OPRICHTING In hotel ,,'t Raedthuis" is een ver gadering gehouden om te komen tot de oprichting van een winkeliersver eniging voor de Lange en Korte Noordstraat, alsmede voor de Noord poortstraat. Een aantal zakenlieden had hiertoe het initiatief genomen, mede door het feit, dat „Handelsbe lang" in de komende weken een actie ontwikkelt. Door het tegelijk houden van en kele vergaderingen voor middenstan ders over deze aangelegenheid is het nog niet tot de definitieve oprichting van een winkeliersvereniging geko men. Wel is een voorlopig bestuur geko zen. dat bestaat uit de heren B S. Geers. voorzitter, G. A. F Temme, secretaris L. IJssel en A. van Voorst, leden. Alle dertien aanwezigen zeg den toe tot de vereniging te zullen toetreden. NIEUWE KRACHTEN VOOR DE E.H.B.O. Woensdagavond examineerde dok ter C. Griep 20 cursisten van de afde ling Goes der Kon. Ned. Vereniging van E.H.B.O. Na afloop van het examen kon de examinator tot zijn grote genoegen meedelen, dat allen geslaagd waren. Hij complimenteerde tevens de do cent, dokter H. J. Entink, met het feit, dat alle candidaten een zeer goed examen hadden afgelegd. De namen van de geslaagden zijn: de dames N. J. Boogert, Th. Giesen T. Janse, E. Lobbezoo, J. de Looff en de heren L. Beije, L. Geene, A. God schalk, J. Goeman, E. Griffioen, A. Jopse, A. Klap, F. Moens, L. Oranje^ A. Slabbekoorn en L. Wassenaar, al len te Goes, mej. L. de Bal te Krab- bendijke, mej. C. v. d. Griend te Kloe- tinge, mej. T. Hoogesteger te Kapel le en de heer P, Dekker te Wilhelmi- nadorp. Mej. S. van Koeveringe en de heer B. v. Tienhoven, beiden te Goes, leg den met zeer goed gevolg herexamen af ter verlenging van hun eenheids diploma. De heer Wassenaar sprak tot slot woorden van dank tot zuster v. d. Kleij, die het practische gedeelte van de cursus voor haar rekening heeft genomen en bood haar een stoffelijk blijk van waardering aan namens alle cursisten. De diploma-uitreiking zal op een nader te bepalen datum plaats vin den. tieinkenszand ATTRACTIEVE TOCHT VOOR OUD-HEINKENSZAND Het comité dat de jaarlijkse uitstap jes voor de ouden van dagen organi seert, kwam in vergadering bijeen. Besloten werd ook dit jaar weer een dergelijk uitstapje te maken, waar bij ook de alhier geëvacueerde ouden van dagen worden uitgenodigd. Het ligt in de bedoeling de reis op Don derdag 23 Juli te doen plaatsvinden. Een bezoek zal o.a. worden gebracht aan het vliegveld Woensdrecht en de kende sprookjestuin te Kaatsheuvel. Ook een bezoek aan Tilburg en Breda staan op het programma. Op de te rugreis zal Oudenbosch worden aan gedaan, alwaar de deelnemers de gast zullen zijn van oud-burgemees- ter Funk. Sluiskil naar het sprookjesland Met glunderende gezichten arri veerden de leerlingen van de 3e; 4e en 5e klas rond 9 uur in de Kerk straat. Dat er genoten was. zag men aan de blijde gezichten en de lange verhalen, die wij tegen hun ouders, die hen waren komen afhalen, te ver tellen hadden. Over de sprookjestuin „De Efteling", die het hoogtepunt was geweest van hun uitstapje, kwa men zij niet uitgepraat, alsmede de aangrenzende speeltuin, waar men naar hartelust kon stoeien, ravotten en spelen. Bij de terugreis werd er in Antwerpen gepauzeerd. Men wandel de door de voetgangerstunnel, bezich tigde de mooie O. L. Vrouwekerk en het bekende Stadhuis. Toen men weer eenmaal over de Schelde was, ging het met sneltreinvaartje op huls af, nog lang genietend van deze mooie, maar ongetwijfeld te korte dag. Zandstraat Advertentie) voor de kleuterschool Op initiatief van de Sportclub werd een muzikale rondgang gehouden met behulp van een pierement. Bij deze rondgang Werd tevens een col lecte gehouden welke ten goede komt van het kleuteronderwijs. Men haal- Vrijdag: militaire avond met taptoe en cabaret. Zaterdag: Menamurial Minnestreels, Constellation*. Zondagterugkeer der Holzhacker Bub'n, herinnering Sportfantasie 1951 Entree 50 cent Jèt ontvangêteentrun ▼an Motiek't*" 25 MFl 7" ZONDAGAVOND precies, heeft de fietsende wereldreiziger uit Zuid- dorpe (Zeeland) Spanje alweer verlaten. Uit Marokko kreeg de familie de Neve twee kaarten. Het was daar raar volk, schreef George, als hij maar even stil stond kwamen er da delijk 2030 zwarten rond zijn fiets. Maandag startte hij voor Bordeaux en dan gaat hij verder naar Parijs. „Maar dat ligt hier nog heel ver van daan", luidt daarover het commen taar. „Doch ik kom er daarom wel". Geheel volgens het opgesteld plan is deze geweldige reis op de fiets ver lopen. Pech heeft de Neve tot hiertoe blijkbaar niet gehad. Het enige waar hij over klaagt in een kaart uit Ba- yonne zijn de bergen: „Alles gaat hier goed", schrijft hij letterlijk, „alleen is het erg lastig om op sommige bergen te geraken. Het is hier een streek voor een motor maar niet voor de fiets". In Madrid heeft George de stieren gevechten bezichtigd. En hoe karig hij anders ook is met zijn woorden, daar weidt hij toch even over uit. Hij schrijft: „Maar dat is de moeite waard, dat gaat leven om leven, de man of de stier, maar de stier heeft het verloren". aangetekend op de kalender ..ALS mij niets tegen gaat of mijn fiets breekt niet, dan ben ik 8 Juni in Marokko en de 19e of twintig ste weer thuis. Zo staat het door Ge orge aangetekend op de kalender. Zo zal het ook gaan! En moet men nu geen bewondering hebben voor de kennis, de moed en het uithoudingsvermogen van deze jonge Zeeuwsch-Vlaming? Geheel op zijn eentje heeft hij deze wereldfiets tocht voorbereid, uitgestippeld, étap pe voor étappe enstraks vol bracht. NJU vanwege het dichten van het Oostelijk dijkgat onder Kruinin gen. de getijstroom zich verlegde, blijkt dit nadelig te zijn voor de sta len buisleiding der waterleiding langs de Grintweg, 'n Paar jukken in het reeds bestaande stroomgat bega ven het. waardoor de leiding een kleine knauw kreeg. Voorzichtigheids halve is de watertoevoer via die buis afgesneden. Niemand bemerkt daar iets van. omdat de betonnen leiding voldoende capaciteit heeft en de re- serve-jukleiding ook sinds enige da gen werkt. de voor dit doel f 32,05 op, dat aan mej. Jong werd overhandigd. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Het comité, dat elk jaar een reis organiseert voor de ouden van dagen, is weer bijeen geweest. Er werd be sloten om een huis aan huis-collecte te houden door middel van envelop pen. Indien de opbrengst het toelaat zal er weer een aantrekkelijke reis voor de ouden van dagen worden samengesteld. Lamswaarde NAAR BERGEN OP ZOOM Het ligt in de bedoeling van de fanfare „Vrijheid Eendracht" aan het Bondsconcours te Bergen op Zoom deel te nemen. Lamswaarde, dat in de le afdeling fanfares speelt en reeds verschillen de le prijzen heeft behaald, ziet het concours hoopvol tegemoet. Kloosterzande NAAR HET BONDSCONCOURS De R.K. harmonie St. Cecilia zal onder leiding van dir. J. Mannaert aan het concours, uitgeschreven door de R.K. Bond voor harmonie- en fan faregezelschappen te Bergen op Zoom op Zondag 28 Juni deelnemen. Ten gehore gebracht wordt de ouverture „Joyeuse" als verplicht nummer en „Brusus", eveneens een ouverture, als vrij nummer. St. Cecilia, die in de 2e afdeling harmonieën speelt, hoopt ditmaal een betere prijs te behalen dan haar in Zaamslag werd toebedeeld. Zelzate IN HET KANAAL Toen mevrouw E. langs het Kanaal TerneuzenGent reed, geraakte zij plotseling van de weg en reed het Kanaal in. Gelukkig kon zij met be hulp van enige hulpvaardige handen op het droge gebracht worden. IJzendijke NIEUWE KEURINGSVEEARTS De raad kwam bijeen onder voor zitterschap van burgemeester von Bönninghausen. Afwezig was weth. de Meijer. De heer J. Hesseling zal de Badbarak aan de Tivoli in huur krij gen voor f 100 per jaar voor het ves tigen van een wasserijbedrijf. Aan de heer J .M. Willemsen werd op diens verzoek eervol ontslag ver leend als keurings-veearts en hoofd van dienst van de keuringskring IJzendijke. De voorzitter memoreer de het vele goede dat de heer Wil lemsen voor de gemeente heeft ge daan, vooral voor de paardenfokkerij. De keuringen van 18-maanders werd op zijn initiatief gehouden. Hij wens te de heer Willemsen een betere ge zondheid toe -en hoopte, dat hij nog vele jaren van zijn rust mag genie ten. Hierna kwam aan de orde het benoemen van een nieuwe keurings veearts, hoofd van dienst van de keu- ringskring IJzendijke. Voor deze benoeming werd de instructie gewij zigd en de jaarwedde vastgesteld op f 2250 tot maximum f 2500 per jaar. Alles inbegrepen. Van de gemeenten Hoofdplaat en Biervliet waren pro testtelegrammen tegen deze benoe ming ingekomen. Na stemming bleek de heer J. Westendorp, dierenarts te IJzendijke, met algemene stemmen te zijn benoemd. De navolgende bestra- tingswerken zullen worden uitge voerd: Nassaustraat, Beursstraat, Wa terpoortstraat, Landbouwstraat, Nieuwstraat. Het herbestraten van de Tivoli zal voor 1/3 deel voor reke ning van de aannemer komen. Bij de rondvraag informeerde de heer A. Dellaert naar het sportter rein. De voorzitter kon hieromtrent nog niets mededelen. concert Zaterdagavond om 8 uur zal „Ge duld Overwint" concerteren in de ki osk op de Markt. Het concert zal on der leiding staan van Jasper Antho- nisse. Hoofdplaat HET HERSTEL AAN DE VOSKAAIDIJK Nadat op 22 April J.L de Voskaai- zeedijk voor de eerste maal na de stormramp van 1 Februari j.l. de zee op provisorische wijze kon keren, werd thans het definitieve herstel be ëindigd. Deze Voskaaidijk was over een leng te van 52 meter doorgebroken. De doorbraak had tot gevolg, dat een stroomgeul ontstond ter diepte van 8 meter beneden de laagwaterlijn. Aan het definitieve herstel van de onmiddellijk ten Westen van de be bouwde kom gelegen, met zandzakken gedichte slaperdijk, moet voorafgaan de oplossing omtrent de lozing van de westelijke polder. Het bestuur van de Waterkering van de Calamiteuze polders Hoofd plaat en Thomaes en het bestuur van de Calamiteuze Hocfdplaatpolder heb ben in onderling overleg een voorstel bij de Rijkswaterstaat ingediend voor de plaatsing van een betonnen dui ker. Zodra een beslissing d^romtrent gevallen is. zal met dit werk worden begonnen. yWEE bussen met kajotsters en ka- jotters uit de gemeenten Honte- nisse, Vogelwaarde en Graauw trok ken er voor een dagje uit. Het doel van de reis was een bezoek aan Val kenburg en tevens verschillende an dere bezienswaardigheden in de pro vincie Limburg te aanschouwen. Ook het drielandenpunt te Vaals werd bezocht. De reis, die zeer vlot is ge gaan, werd door de deelnemers en deelneemsters zeer op prijs gesteld. jyiORGEN, Zaterdagmiddag om 3 uur wordt, zoals reeds gemeld, het oorlogsmonument te Halsteren onthuld. Direct daarna zal de harmo nie het Wilhelmus spelen. Bij de onthulling van dit gedenk teken, dat gebeeldhouwd is door Niel Steenbergen te Teteringen en aange bracht aan een zijmuur van de Oude Kerk achter het Raadhuis, zal het woord gevoerd worden door burge meester G. J. A. Manders uit Zun- dert, oud-commandant van drie der in Mei 1940 gesneuvelde Halsterse militairen, door de heer Sjef de Groot, oud-adjudant van Z.K.H. Prins Bern- hard, namens de verzetsstrijders, en door de ZeerEerw. Pater-Almoezenier L. Witte, namens hen. die in Indone sië hun plicht vervulden. De paters Assumptionisten zullen wijding aan de plechtigheid geven door het zingen van enkele liederen. Alle in Halsteren wonende oud-mi litairen en oud-verzetsstrijders nodigt men uit, om bij de onthulling door hun aanwezigheid de nagedachtenis van hen die vielen, te eren. |~)ES NACHTS werd de brandweer van Woensdrecht gealarmeerd voor een brandje op de Heimolen bij de Gebr. de Weert. Het bleek dat de 27-jarige L. de W. een houten bergplaats in brand had gestoken. De brandweer kon nog slecht een beetje nablussen. De schade is niet groot. De De W„ die zich direct als de schuldi ge aangaf, werd in verzekerde bewa ring gesteld. Het is niet de eerste keer dat hij brandstichting pleegde. GOES. Grand: In de klauwen der Maffia. MIDDELBURG. Electro: Dr. Hol.. Schouwburg: SOS, kind vermist. SAS VAN GENT. Olympia-theater: Don Camillo. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Een avond in Parijs. VLISSINGEN. Alhambra: Het kind, dat haar gegeven werd. Luxor: Op stand in Sing-Sing. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 19.30 uur: Carmen. AXEL. Centrum 6.30 en 9 uur: De vloot op stelten. GOES. Grand: In de klauwen der Maffia HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Poly goon sportfilm 1951-1952. MIDDELBURG. Electro: Dr. Holl. Schouwburg: SOS, kind vermist. OOSTBURG. Ledel 8 uur: De dief van Venetië. SAS VAN GENT. Olympia-theater: Don Camillo. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Een avond in Parijs. Concertgebouw 8 uur: De Piratenkoningin. Concertgebouw 3 uur: Kindervoorstelling Woudsprookje en Circusarena. VLISSINGEN. Alhambra: Het kind, dat haar gegeven werd. Luxor: Op stand in Sing-Sing. Afwijkt herstel Je kunt van die met journalistiek-go gauw bent, kun straat Broeder Commandeur gauw, want weer." „Wie is die I „Een beelden reldreputatie, grote betekenis werken in Roi en die aangezo< de Monte Cassii sieren. Hij is gi men en vertrei sterdam." Ik heb er gee over laten groe drie en zestig de maaltijd, ter de heer Comrr 173, in gezelsch den: een Pater in Peer (België de H.H. Harten Je behoeft de naar maar eve voelen, dat er view-rjs gebrok men hem „uit 't Viel heel er< ment voor een dellijk na een Broeder Rad Hoorn geboren klooster Maria aan de Rijn. seldorf, waar den, gedurend Gewerbe sch< klooster, waar besefte, wat v der Radboud 1 nusje-van-alles schillen, ketels bijkok-spelen, ontdekking va zich op het ku houwkunst wi zijn professor mozaiek-legger doorslaand sue mozaiek-versie ning-kerk in vertrouwd. Oo kapel voor de Coblenz, in n drijfwerk) is beroemde schi van het H. Kr de figuren van stantijn, die h zijde flankeren vaardigd. Hier nedictus-altaar, beroemde gou sen met de tw als koor-afslui voerd. In 't Bendict 'n aantal grote o.a. de vernieu pel. '"Terwijl de ooi de, arbeidc Jerusalem in d mitio B.M.V. met verfijnd-k mozaiek versi pel, dat, naar FNE VERKL/ is in de zonder geest» de Volksrepu M.R.P.) beto: Wellicht zt Marie nog o aantal weif» overhalen. M de stemming £)E DRIE V van Berl van de gealli Donderdagavi woordiger vo jetrussische I de eis gestel» maatregelen" riteiten in O worden inget: fend schrijve: verantwoorde tair geweld" der drukking Oostberlijnse munistische noemen de Westberlijnse sisch vuurpel het geweten ken". Het pi king op „he: wonden van burgers van uit onze sect De gealliët mening, dat regelen" van nteiten, gelei van he lijn".

de Stem | 1953 | | pagina 2