*7/ bent mijn man. pc j&ltetti De wetsvoorstellen zijn er Wat te denken van de ROTARY? Wat een Wonderlijke Wereld Drie huizen op de heuvel RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 17 JUNI 1953 H" ER, KOMT nóg een bezuiniging: Het onderwijs bij het Lager On derwijs wordt gratis. Het denk beeld ligt geheel in de lijn van de P.Vid.A Door hoge belastingen ieders inkomen goed afromen en door allerlei bijkomstige gunsten de mensen een beetje tevreden stellen! Verloochend rapport De Rosenbergs Bisschoppelijk verbod in Nederland berust op neutraal karakter der organisatie Geen verband met vrijmetselarij Ziek I DE. HEER Ronald Curtis, in de Amerikaanse staat Virginia ont snapte uit de gevangenis, waar Advertentie) ZIJN er heel wat, de voor stellen tot belasting-verlaging, die de Regering indiende tege lijk met die welke de huiseigenaren de gelegenheid geeft bepaalde huur verhogingen in te voeren. We kunnen nu rustig de experts aan 't werk laten om de Kamer-le den (en dan denk ik in 't bijzonder die van de KVP) voor te lichten over de verdiensten van ieder voor stel afzonderlijk. Het eindresultaat kunnen we wel niet rustig, maar toch geheel onderworpen aan het beslissingsrecht van de Staten-Ge- neraal overlaten aan de beslui ten van Tweede en Eerste Kamer. Over één ding kan de gehele be volking zich verheugen: belastingen worden verlaagd. Na acht jaar maar steeds in druk verhoogd te zijn wordt de veiligheidsklep tot een eer ste afblazen gesteld. Daarover moet ieder Nederlander zich verheugen, al zullen zeer velen zuchten: Is dat nu alles? Als men nu echt regeringsgezind is (ook al moet men nog zoveel be lasting betalen!) zal men denken en zeggen, dat het goed is, dat het Mi nisterie geen risico neemt door te vér te willen springen, door te veel te verlagen. En dat aantal zou veel groter zijn, als de middengroepen de verstotenen door deze voor stellen óók eens geholpen werden. En de kleine renteniers en de ge pensioneerden zijn helemaal bij al wat voorgesteld, niet begrepen. Over de gepensioneerden wordt gezegd dat er aan gedacht wordt! Dus het aantal regeringsgezinden is niet groot! Het Kabinet heeft de gelegenheid niet gegrepen om een duidelijk waarneembare koers-ver- andering in te gaan. Op zich zelve is dit jammer.... want we willen toch gaarne alle maal een regering, die de tijden ver staat. Alle belasting-verlagingen zullen, naar van Regeringszijde berekend wordt, aan de schatkist de eerste jaren 'n 300 millioen minder inkom sten geven. Maar de Minister van Financiën vergeet, dat grote groe pen van intellectuelen (de midden groepen) zijn berekeningen wan trouwen. Daarom had er een spec taculair voorstel moeten komen! Maar niet hier een klein beetje en dan daar een beetje! I .ATEN WE nu eens gaan bekijken de verlagingen ten dienste van de compensatie. De Regering berekent, dat die compensatie zowat de helft zal zijn van de huur-verho- ging. En met hoeveel daarna de lo nen en tractementen moeten wor den verhoogd, komt in de Staten- Generaal daarna in bespreking. De suikeraccijns wordt flink ver laagd. 't Zal per slot worden 9 cent per k.g. en daar in ons land ruim 50 k.g. per hoofd en per jaar ge bruikt wordt, zal de huiselijke be zuiniging dus per hoofd f 4.50 per jaar zijn. Afgeschaft worden de omzet-be- lasting op schoenen en huisbrand; de Regering schat dit op 4 a 5 gul den per jaar en per persoon. Door wijzigingen van de persone le belasting wordt per jaar per huisgezin minder geheven f 12.- a f 6.- per jaar voor alle gezinnen. Dat wordt dan volgens de Rege ringsberekening totaal f 28.- voor een 2-persoons huisgezin en f 40.- voor een 4-persoons huisgezin. En dan krijgen de lagere inko mens ook nog een wijziging in de heffing van de Rijksinkomsten-be lasting, doordat het zuiver inkomen waarvoor belasting zal worden ge- ind, nu zal beginnen met f 2790, in plaats van f 2490. Geen enkel be zwaar er tegen.... maar zodra de middengroepen beginnen f 3090 blijft de belasting zoals deze nu van kracht is. Toen ik nog een kleine jongen was, was er te B. o. Z. een school, waarbij het onderwijs met enkele dubbeltjes per week betaald moest worden. Dubbeltjes waren al een grote uitgave, toen voor een halve cent en een cent heel wat gekocht kon worden. Wij kenden toen nog de reclamestunt: Alles kost een dub beltje; men maakte er zelfs een car navalsliedje van. Daarnaast was er een school, voor de „minvermogenden", gratis onder wijs. Iedereen stuurde z'n kinderen naar de eerste school. Alleen de „heffe des volks", zij die aan de buitenkant van het maatschappelijk leven ver keerden, zonden hun kinderen naar de tweede school. Na de invoering van de leerplicht werd het schoolgeld geleidelijk al gemeen. De fout is geweest, dat na 1918 de schoolgeldheffingen hoe lan ger hoe hoger en hoe langer hoe drukkender werden. Men had dus nü ook kunnen vol staan met de heffing te verlagen, maar 't begrip: „Voor het onderwijs moet betaald worden" laten bestaan. In de ogen van velen niet alleen van a-socialen zal de waardering voor het onderwijs nóg kleiner wor den, dan het nu reeds is. Straks ontstaat de toestand, dat de „massa" alleen maar door de staat wordt gesteund en geen bij drage heeft te leveren aan diezelfde staat. B. o. Z. Ir J. VAWVWAW-mVm-mVm JTR IS WEER wat met een publi catie uit de katholiek-politieke hoek aan de hand. Het geldt dit maal echter geen publicatie van de KVP zelve, maar van het Centrum voor Staatkundige Vorming. We maakten reeds melding van het rap port der commissie-van der Grinten over „Sociale voorzieningen voor zelfstandigen". Daarin werd gepleit voor het verlenen van kinderbijslag en het treffen van een ouderdoms voorziening alleen voor behoeftige zelfstandigen en dan zonder premie betaling. Dit strookt echter geens zins met hetgeen steeds door de KVP en ook door de katholiek-so ciale organisaties is bepleit. Zij wil len kinderbijslag voor iedereen op grondslag van de verzekerings-ge- dachte. Zij willen die gedachte ook doortrekken in andere sociale voor zieningen voor zelfstandigen. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft zich reeds met een verklaring ge- distancieerd van het rapport-van der Grinten. In het werkprogram der partij wordt de verzekerings-ge- dachte ook voor de sociale voorzie ningen ten behoeve van zelfstandi gen beslist aanvaard. Dit stand punt handhaaft men. Woordvoerders van de Katholieke Middenstand hebben iets dergelijks verklaard. Het rapport zal in katholieke kring dus zonder effect blijven. De socia listen echter zullen er nog wel eens gebruik van maken om hun opvat tingen omtrent uitkeringen door de staat te steunen. Want niets en niemand brengt u van de wijs Een ROXY roker bent u en blijft u omdat geur en smaak van ROXY niet te evenaren zijn. U bent overtuigd van ROXY's rotsvaste kwaliteit, U weet het beste te kiezen. Daarom bent U mijn manl EEN zeer instructief boekje over de Rotary is als uitgave van het Geert Grote Genootschap verschenen. Pater Dr Alph. van Kol S.J. schreef het in een geest van welwillendheid en be grip zonder aan het principe te kort te doen. zijn, meent Pater van Kol, omdat „practische houding" en „levensbe schouwing" niet absoluut te scheiden zijn. De schrijver erkent echter, dat Rotary juist in de latere jaren meer bewust er naar streeft zoveel moge lijk op practisch maatschappelijk viak te blijven. TWEEëRLEI REACTIE JyJIEMAND VAN al degenen, die zich nu zo heftig bewogen tonen door de zaak der Rosenbergs, kan er met kennis van zaken over oordelen. Dat is duidelijk. Het staat ook vast. dat hier een openbaar pro ces heeft plaats gehad, waarbij de beklaagden en hun verdedigers alle kansen kregen. Onder de heftig be- wogenen van thans zijn er heel wat, die geen kik gegeven hebben, toen de grote processen achter het IJze ren Gordijn zich afspeelden, waar de methodes van procesvoering een aanfluiting vormden van iedere ge zonde rechtsgedachte. Laten we dat alles voorop stellen, om toch als ons oordeel uit te spreken, dat we ons opgelucht zouden voelen, als in de ze zaak het woord „gratie" viel. Een doodstraf is zo iets onherroepelijks. Als er maar een fractie van één procent kans is, dat er onschuldigen worden geëxecuteerd, kan men o.i. de uitvoering van deze straf niet gelasten. Ja, het is moeilijk thans de indruk te wekken, dat men wijkt voor het geschreeuw van hen, die alle communistische rechts-ver- krachting verheerlijken. Er zijn ech ter ook mensen van onverdacht de mocratische overtuiging, die hun stem verhieven om het niet-door- gaan van de executie te bepleiten. Het ware verstandig en billijk daar naar te luisteren. LIij vertelt eerst het een en ander o<er de geschiedenis van de Ro tary: hoe ze in 1905 gesticht werd door de advocaat Harris in Chicago, haar verspreiding over geheel Amerika, En geland, het vaste land van Europa en alle andere werelddelen. Eind 1952 waren er 7647 clubs in 83 landen met totaal ongeveer 365.000 leden Dan komt de organisatie aan de or de: In iedere stad één club (in gro tere steden 2), opgebouwd volgens het classificatie-beginsel, d.w.z. uit iedere tak van handel en industrie en van de vrije beroepen één vertegenwoor diger. Lid wordt men alleen op uit nodiging. T.a.v. godsdienst en politiek laat men iedereen vrij. Zes tot tien clubs in een land of streek vormen een district, aan het hoofd waarvan een gouverneur wordt gekozen. Het hoogste gezaghebbende orgaan van de Internationale Rotary is de jaarlijkse Convention". Het Hoofdbestuur be staat uit 14 leden. Er is een interna tionaal secretariaat in Chicago. Dit zijn zo enkele van de vele fei telijke wetenswaardigheden over de Rotary, welke Pater van Kol ter in leiding ten beste geeft. DOELSTELLING F}an komt hij te spreken over de doelstelling, welke het best wordt uitgedrukt door de spreuk: „Dienen verrijkt het leven." De grote vraag is, of dè Rotary met dit ideaal alleen maar een practische houding of ook een levensbeschouwing aan haar le den wil voorhouden. In 1915 werd een zg. code of ethics samengesteld, wel ker inhoud Pater van Kol omschrijft als een soort humanistische zaken- moraal. waarmee Rotary zich op een gevaarlijk pad begaf. In Rotary-krin- gen werd ze ook becritiseerd en hoe wel ze nog altijd in het Handboek is opgenomen, is- ze feitelijk allang in onbruik en aan de gemiddelde Rota- riër onbekend. Met dat al blijft het antwoord op de vraag, of Rotary haar leden alleen een practische hou ding of ook een levensbeschouwing wil bijbrengen, niet geheel duidelijk. Het kan ook niet geheel duidelijk Tn de reacties der katholieken op de Rotary-beweging constateert Pa ter van Kol van meet af aan grote verschillen. De ene stroming was ne gatief, wantrouwig, afzijdig. De an dere positief, welwillend actief deel nemend. De negatieve stroming overheerst in de Latijnse landen: Midden en Zuid-Amerika, Spanje, Italië, aan vankelijk in Frankrijk; ook in België en Nederland. De positieve stroming heeft de leiding in de Verenigde Sta ten, Canada, Ierland en de meer An- glo-Amerikaans georiënteerde gebie den; later ook in Frankrijk en Zwit serland. Het negatieve standpunt bracht vooral twee bezwaren naar voren: Ro tary zou een soort mantelorganisatie van de vrijmetselarij zijn en zij zou het beginsel van het indifferentisme verd#Ugen, van de gelijkheid even-, tueel de overbodigheid van alle gods-, diensten. Op grond van stukken en feiten meent Pater van Kol te kunnen vaststellen: Rotary heeft als zodanig niets te maken met de vrijmetselarij. Wel is o.a. in Spanje en Mexico de vrijmetselarij in Rotary ge- penetererd, maar die feiten wor den ook door de leiding van' R.I. zonder meer afgekeurd. Verder meent Pater van Kol na on derzoek van de publicaties dat de neu traliteit van Rotary t.a.v. de gods dienst geen indifferentisme is, al moet hü erkennen, dat deze neutraliteit ge varen van practisch indifferentisme met zich kan meebrengen. De vertegenwoordigers van het po sitieve standpunt onder de katholie ken verwerpen natuurlijk ook de twee genoemde bezwaren. Bovendien wijzen zij op het feit, dat vele gou verneurs en zelfs enige presidenten katholiek waren, dat in de V.S. vrij veel priesters en zelfs enige bisschop pen het lidmaatschap aanvaardden en dat ook in andere landen priesters onder de leden van de Rotary-clubs worden aangetroffen. Men acht de be doelingen van de Rotary goed ver enigbaar met een principieel katho liek standpunt. Men ziet wel enige bezwaren en moeilijkheden, maar men wil deze juist overwinnen door de katholieken te laten toetreden. Pater van Kol zelf meent, dat de vraag, of de voordelen van meedoen opwegen tegen de bezwaren niet in abstrato kan worden beantwoord, maar alleen door rekening te houden met plaatselijke verhoudingen en omstandigheden, die van land tot land verschillen, en met eventuele uitspraken van de bisschoppen. UITSPRAKEN Advertentie) T Jitvoerig bespreekt de schrijver dan de uitspraken van de algemene kerkelijke overheid en van het plaat selijk episcopaat. Volgens die algemene uitspraken staat het nu zó, dat er voor de gees telijkheid, een verbod bestaat om het lidmaatschap van de Rotary te aan vaarden of haar vergaderingen bij te wonen. Afgezien van strengere bis schoppelijke bepalingen blijft echter de mogelijkheid open, dat priesters nu en dan als gast of spreker op een Rotary-bijeenkomst aanwezig zijn Voor 'de leken bestaat er. geen alge meen verbod. Wel echter bestaat zo'n verbod in Nederland, dat reeds da teert van 24 Febr. 1929. In enkele an dere landen werd de Rotary verboden om anti-katholieke gezindheid e.d., in Nederland echter berust het op het volledig neutrale karakter van deze organisatie. Dit verbod mag daarom zeker niet op één lijn gesteld worden met het verbod bv. om lid te zijn van een communistische vereniging, waarop de sanctie staat van weigering der Sacramenten. HET MOTIEF LJet bisschoppelijk verbod, gemoti veerd door de neutraliteit der Ro tary, moet men, naar Pater van Kol beredeneert, zien tegen de achter grond van het katholieke organisatie leven in Nederland. Het feit alleen dat Rotary 'n we-reld omvattende beweging is die geen eigen levensbeschouwelijke basis bezit, brengt met zich mee, dat de Bisschop pen in de diverse landen een andere gedragslijn zullen volgen al naar ge lang de plaatselijke verhoudingen en omstandigheden anders liggen. Wan neer men nu Nederland vergelijkt met Amerika, hèt land van de Rotary, dan ziet men onmiddellijk zeer grote ver- ITET GEHEIMZINNIGE familie-lid van oom Nico, dat iedere dag de ze wondere rubriek in elkaar steekt, is ziek. Het begon met een droog gehoest, waarmede hij de hele redactie verontrustte. Waarmee maar gezegd, dat niemand hem in stilte wantrouwt, dat hij zich school- ziek houdt om daardoor beter de ge neugten van de zomer te ondergaan. Ziek II QOK DE HEER Eden is ziek. Hij is enkele dagen geleden in Boston geopereerd. Zijn toestand gaat vooruit volgens de laatste bulletins. Nu wilde het geval, dat hij in het ziekenhuis zijn 56ste verjaardag moest vieren. Maar de traditionele verjaardagstaart bleef, ondanks de stijgende lijn in de gezondheids-toe stand van de Minister van Buiten landse Zaken, achterwege. Hij mocht die toch niet opeten van dr Cattell. Alles ivelkom [NE DIEVEN, waarmede wij heel wat ruimte kunnen vullen, staan toch maar voor niets. Uit Bex- hilj. Sussex, komt het bericht, dat er versierselen zijn gestolen, die de nij vere burgers daar ter gelegenheid van de Kroningsfeesten hadden op gesteld. Ze werden gewoon van het voetstuk gerukt en meegenomen. Niemand weet, wat de dieven er mee kunnen doen. Wellicht staat hun gil de aan de vooravond van de kroning van een dievenkoning en willen zij daar werk van maken. In ieder geval de politie zit achter de lelijkerds aan. Masterpiece (Meesterstuk), de zil vergrijze poedel van Alexis Pulaski, is ook gestolen. De hond verdiende een slordige 40.000 gulden per jaar met zijn werk in de kennel en voor de ideale modellen, die hij de ont werpers voor vrouwelijke poedel kapsels aan de hand deed. 3-Dubbel £)E BEELDROMANS zijn ook al 3-dimensionaal (oftewel drie dubbel) te zien. De eerste staaltjes daarvan begonnen een de zer dagen in de New-Yorkse bio scopen te rouleren. Compleet met de rode en groene glaasjes om ze te kunnen lezen. Politie en liefde INE POLITIE van Yersey City heeft een merkwaardig baantje bijge- kregen. Zij moet patrouilleren op het Journal-plein en speciaal de daar gevestigde bushalte in de gaten houden. Louter om de vrouwen, die hun echtgenoten naar de bus bege leiden, te bewegen de bus niet al te lang op te houden door uitvoerige omhelzingen en afscheidskussen. Tijd genoeg VTEERTIG JAAR geleden meende de heer Arthur Ruddleston, dat een onderzoek hem geen kwaad zou doen. Hij stuurde daarom een briefje aan de Nationale Gezond heidsdienst met de vraag of het kon. Nu is hij met pensioen. 71 jaar oud, en langzamerhand had hij zich met de gedachte verzoend, dat ze hem met geen geweld wilden onder zoeken. Gezien zijn leeftijd bleek het (achteraf) ook niet nodig. Maar na veertig jaar er zijn inmiddels twee wereldoorlogen verstreken kreeg hij zijn briefje terug met de aante kening, dat hij nu wel gelegen kwam. Het was in de post verloren gegaan. In stijl hij eigenlijk tien jaar moest verblij ven wegens moord. Hij kon dezer da gen weer worden gearresteerd. En opeens was het de politie duidelijk, waarom Curtis zo lang onder water had kunnen blijven. Hij had sinds zijn ontsnapping een mooi baantje gehad: particulier detective. Hij was in het bijzonder belast met het be waken van een safe. Neef "^/ij kunnen de verleiding niet weerstaan stiekum 'n neefje binnen te smokkelen. Een neefje van oom Nico. Vijf jaar. Hij werd gisteren door zijn vader betrapt toen hij zich omstandig stond te sche ren. „Wat niet is, kan komen", legde hij uit, terwijl hij het mes aan zijn broek afveegde. A pplaus f ARY COOPER, de Amerikaanse filmster, begon als een bezetene te applaudiseren, toen een Fran se jury de natnen van de winnaars van de „Victóire" (een nieuwe ver sie van de Osca*-prijs) bekend maak te. „Bravo", bulderde Gary. „Dat is de man, die hem verdient". Tenslotte bleek, dat men hèm had afgeroepen. Hij verstaat namelijk geen woord Frans en had zich in zijn bijvals-be- tuigingen laten leiden door de reacs ties van de andere aanwezigen. Eri die waren erg gunstig. Cooper heeft overigens nooit te klagen over belangstelling. Hij vormt steeds het middelpunt van verwoede autogrammen-jagers, die hun leven in de waagschaal werpen, wanneer ze een handtekening van de beminde filmster kunnen bemachtigen. Zelfs toen Gary in het ziekenhuis lag, kwamen de verpleegsters hem har telijk toezingen. Dit blijkt wel uit bovenstaand plaatje. Men kan het gek vinden, maar zó ziek zijn willen wij ook. Ziekelijk WIJ REALISEREN ons te laat, dat we met ziek zijn zijn begonnen en dat we er mee ophouden ook. Zo maar een ziekelijk gevalletje dus, deze Wonderlijke Wereld. schillen, die logisch tot een andere gedragslijn t.a.v. Rotary leiden. In ons land is het katholieke verenigingsle ven veel sterker ontwikkeld en veel beter in staat de katholieken een maatschappelijke organisatie op katholieke grondslag aan te bieden dan in Amerika het geval is. In het algemeen trouwens wordt het maat schappelijk leven in ons land veel sterker door levensbeschouwelijke dif ferenties beinvloed dan in vele andere landen pleegt te geschieden; hetgeen ongetwijfeld voortvloeit uit de ook maatschappelijk zo uitgesproken prin cipiële levensinstelling, die de Neder lander nu eenmaal kenmerkt, In deze feitelijke constellatie heeft de katho lieke Nederlander het medeleven met en de steun van- de katholieke organi saties bijzonder van node; terwijl an derzijds de katholieke organisaties, die voor ons katholieke leven onont beerlijk zijn, het medeleven en de steun van de katholieke leken niet kunnen missen. Welnu het zo intense Rotary-clubleven laat voor 'n druk bezet zakenman of een vooraanstaand beoefenaar der vrije beroepen nauwe lijks ruimte open voor actieve deei» name aam katholieke organisaties. Het belang van het katholieke ver enigingsleven zou in ons land zeker geschaad worden door het lidmaat schap van Rotary toe te staan. Daar komt tenslotte nog bij, dat ook dé neutraliteit van de Rotary in deze constellatie van ons vaderland voor de katholieken meer bezwaren met zich meebrengt, dan in een andere si tuatie het geval zou zijn. Wie dit allee overweegt, zal gemakkelijk begrijpen, waarom de Nederlandse Bisschoppen het tot hun plicht rekenden het lid maatschap van Rotary aan de Neder landse katholieken te verbieden. Misschien maakt hier iemand de moeilijkheid, dat sinds het bisschop pelijk verbod van 1930 de maatschap pelijke verhoudingen tussen katholie ken en niet-katholieken in Nederland toch wel enigszins gewijzigd zijn. Dil is inderdaad het geval maar of daar om de houding tegenover de Rotary herzien dient te worden, is een andere vraag; en deze kunnen wij rustig overlaten aan de Nederlandse bisschop pen die van de gewijzigde omstandig heden natuurlijk even goed op de hoogte zijn als wie dan ook. B. A. Williamg V 24) Het lijkt me alles zo vreselijk onwer kelijk. We zullen eerst een warme kop chocolade drinken, zei miss Moss; dat knapt ons wat op. Toe June, helpt u me even? Ze nam het meisje mee' naar de keuken en riep over haar schouder heen: Inspecteur Tope.... je laat Clint met rust totdat we terug zijn, begrepen? Ik moet het ook horen! Ik heb geen rust nodig! zei Clint grimmig. Laten we met ze mee- saan, inspecteur! En meteen volgde hij miss Moss op de hielen. En ter wijl ze druk bezig was met water op te zetten en chocolade klaar te ma ken, ging Clint op de aanrecht zitten en trok June naast zich en zo ver telden die twee, wat ze te vertellen hadden Ik had June meegevraagd naai de bioscoop, zei Clint maar het was een razend vervelende film en daarom zijn we eruit gelopen en rustig naar huis gereden. Voor haar huis bleven we even stil staan en babbelden nog wat.En al heel gauw zaS zij, dat het huis in brand stond.. tope knikte eens en June vertelde verripr- Ik moet de voordeur bij vergis sing open gelaten hebben toen ik wegging, of anders moet die open- gewaaid zijn, want we zagen de vlam men binnen in het portaal. En toen zijn we dadelijk naar bet huis gehold, nam Clint het van haar over. Er kwam een auto voor bij en ik heb nog gevraagd, of die man alarm wou maken. Intussen was June al op de stoep aangekomen. Maar ik pakte haar juist bijtijds beet, want ze wilde naar binnen. De rook drong in dichte wolken de deur uit en binnen was het één vuurzee. Maar ze zei, dat meneer en mevrouw Hur- der nog binnen waren. Hij trok June wat dichter tegen zich en zij keek hem aan met wijd open ogen. Het regende dat het goot, ver volgde hij toen heb ik mijn zak doek in de regen open gehouden en die over mijn mond gebonden en zo ben ik het portaal ingegaan. Maar de rook dreef me toch terug cn toen vertelde June me, dat ze gelijkvloers in de vleugel van het huis sliepen. We zijn toen om het huis heen ge hold naar het raam van hun slaapka mer. hij wachtte even en ging dan verder: De ramen waren gesloten en de dichtgetrokken gordijnen ston den reeds gedeeltelijk in brand. Alle ramen zaten op de knippen. Ik klom op een vensterbank en sloeg met mijn zakmes 'een ruit in. Toen heb ik mijn hand naar binnen gestoken en wist ik een knip los te krijgen en het ven ster open te duwen. Ik denk, dat ik toen mijn hand verbrand heb; want toen ik het raam open duwde, kreeg ik juist een grote vlam vlak in mijn gezicht en daardoor liet ik me los en tuimelde uit de vensterbank naar be neden. Hij keek naar June. Ik viel net bovenop haar, want ze stond vlak onder me. Toen hebben we een poging gedaan om door de badkamer naar binnen te komen, vertelde Clint verder. Daar brand de het nog niet en ik klom door een van de ramen naar binnen. Maar toen ik de deur van de badkamer open duwde sloegen de vlammen me van alle kanten tegemoet en ik moest te rug en de badkamer sluiten. Miss Moss viel hem in de rede en zei: Hier, drink nu eerst deze kop chocolade leeg! Ze had voor hen allen ingeschon ken en reikte Clint zijn kop toe. Goeie genade, wat is dat heet! riep hij met zijn hoofd schuddend. Ik heb voorlopig van zulke hete din gen meer dan genoeg. Maar je zei toch, dat je hen., meneer en mevrouw Hurder.. eruit gehaald hebt? drong Tope hem tot verder vertellen. Daar kom ik zo dadelijk aan, zei Clint. We hebben het toen eerst nog met een ander raam, vlak bij hun bed geprobeerd. Ik sloeg dat in en daar kwam wel veel rook, maar geen vlam uit. Ik kroop dus naar binnen en kwam met mijn voet op het bed terecht. Ik voelde iemand liggen en trok die naar buiten. Dat was me vrouw Hurder. Ik liet haar door het venster zakken, waar June haar op ving. En toen hem. Maar het bed stond al in brand., met hele kleine vlammetjes. Hij keek weer naar het meisje, dat naast hem zat en zei: Ik geloof niet, dat ze erg verbrand waren. We waren nog net op tijd. Het vuur breidde zich anders ongelooflijk snel uit. Maar was de brandweer er toen dan nog niet bij? vroeg Tope, Nee, nog niet! antwoorde Clint hoofdschuddend. Die kwam pas na mevrouw Taine. Eigenlijk pas nadat Asa gekomen was. June en ik zijn hard aan de gang geweest en ik ge loof, dat het een hele tijd geduurd heeft. Mevrouw Taine? vroeg miss Moss. Ja ziet u.. mevrouw Taine en Asa waren die nacht bij mevrouw Bowden gebleven. Mevrouw Taine zei, dat ze er niets van gemerkt had, voordat bij hen in huis het licht uit ging en dat ze het vuur pas zag, toen ze ging kijken, of er soms een stop doorgeslagen was. Ze kwam er net aan, toen we de oude lui uit het huis hadden gehaald. En toen kwam Asa ook. Hij heeft hen, samen met mij naar het huis van Bowden gebracht, omdat ze toch niet in de regen kon den blijven liggen. Daar hebben me vrouw Taine en June de zorg voor hen overgenomen. Maar toen ik naar buiten ging, kwam June weer met me mee. Waren ze aangekleed? vroeg Tope Ik meen: mevrouw Taine en Asa Taine? Ja, dat wél, zei Liint zonder na denken. Toen de brandweer kwam, stond de ene vleugel in lichte laaie en de andere had ook reeds vlam gevat. En ze konden de kraan van de brand put niet open krijgen. Er was trou wens maar één brandput en die ligt een driehonderd meter verderop. Het hele zaakje was al tot de grond afge brand, voordat ze goed en wel water konden geven. Tot de grond toe? De vloeren vielen in, zei Clint. En het dak ook. Ik weet het niet zeker, maar ik geloof, dat de muren gedeeltelijk nog overeind staan. June had de ogen gesloten en miss Moss beduidde haar man, dat hij niet méér zou vragen. Maar hij scheen het niet te bemerken en vroeg ver der: En.... hoe was het met de an deren? Waar waren mevrouw Taine bijvoorbeeld en Rab? June gaf antwoord. Rab was da delijk na het avondeten naar Prove- dence gegaan. Hij had daar morgen ochtend zitting van de rechtbank en moest pleiten. Oom Justus is zo doof als een pot en kon dus niets horen. Enjawe hebben hem zijn licht zien uitdraaien om naar bed te gaan, net voordat de brand begon. Heb je hem zelf gezien? vroeg Tope. We zagen zijn licht uitgaan, ver beterde June hem. In de keuken. Hij gaat daar na het eten graag zitten dutten en wordt soms helemaal niet meer wakkerMaar we hebben goed gezien, dat zijn licht uitgedraaid werd. (Wordt vervolgd). DONDERDAG 18 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7,00 Nieuws; 7,15 Gramofoonmuziek; 7,45 Morgengebed en liturgische kalender; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramo foonmuziek; 9,00 Voor de huisvrouw: 9,35 Watersatnden; 9,40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10,30 Morgendienst; KRO: 11,00 Voor de zieken; 11,45 Gra mofoonmuziek; 11,50 „Als de ziele luis tert", causerie: 12,00 Angelus; 12,03 Lunchconcert; (12,30-12,33 Land. en tuin- bouwmededelingen); 12,55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13,20 Piano en bariton; 13,50 Gramofoonmuziek; NCRV14,00 Promenade-orkest .en so list; 14,45 Voor de vrouw; 15,15 Kinder koor; 15,30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16,30 Sopraan en .piano; 17,00 ,,Eben Hae. zer", hoorspel voor de jeugd; 17,30 Gra mofoonmuziek; 17,40 Voordracht; 18,00 Te nor, hobo en orgel; 18,30 Gramofoonmu ziek; 18,35 „Op de stelling"; 18,45 Gramo foonmuziek; 19,00 Nieuws en weerberich. ten; 19,10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord: 19,30 Gramo foonmuziek; 20,00 Radiokrant; 20,20 Ra dio-vossenjacht; 21,15 Gramafoonmuziek; 21,30 „Chlorophyl, dat geen chlorophyl is", causerie: 21,45 Marinierskapel; 22,15 Pia norecital; 22.45 Avondoverdenking; 23,00 Nieuws cn SOS-berichten; 23,15-24,00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II 208 meter AVRO: 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7,15 Ochtendgymnastiek; 7,30 Gramofoonmu ziek; VPRO: 7,50 Dagopening; AV RO: 8,00 Nieuws; 8,15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem: 9.00 Morgenwijding; 9,15 Lie deren; 9,25 Voor de vrouw: 9,30 Gramo foonmuziek; 10,50 Voor de kleuters; 11,00 Gevarieerd programma; 12,00 Zang en pia no; 12,25 In 't spionnetje; 12,30 Land. en tuinbouwmededelingen; 12,33 Gramofoon muziek; 12,50 Uit het bedrijfsleven; 13,00 Nieuws; 13,15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Metropole-orkest; 13,50 Gramofoonmuziek; 14,05 Cabaret; 14,30 Bas en piano; 15,00 Voor de zieken; 16,00 Tussen vier en.vijf; 16,45 Voor de jeugd; 17,30 Militaire actualiteiten; 17,40 Gramo foonmuziek; 17,45 Regeringsuitzending: „Moderne schrijvers over Indonesië", door prof. dr G. Stuiveling; 18,00 Nieuws; 18,15 Sportproblemen18,25 Reportage of gramofoonmuziek; 18,30 Lichte muziek; 19,00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19,30 Amusementsmuziek; 20,00 Nieuws; 20,05 Radio Philharmonisch Orkest en solisten; 21,10 „Sinaasappelen en Citroenen", hoorspel; 22,25 Lichte mu ziek; 23,00 Nieuws; 23,15 Sportactualiteil ten; 23,30-24,00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter; 11,45 Gramofoonmuziek; 12.15 Amusementsmu ziek; 12,30 Weerberichten: 12,34 Amuse mentsmuziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Gramo foonmuziek; 14,00 Engelse les; 14,15 Gral mofoonmuziek; 14,30 Franse les; 14,45 Klassieke muziek; 15,30 Gramofoonmu ziek; 15,45 Dansmuziek; 16,00 Negro-spiri. tuals; 16,15 Koorzang; 17,00 Nieuws; 17,10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinde ren; 18,15 Koorzang; 13,30 Voor de solda ten; 19,00 Nieuws; 19,40 Gramofoonmu ziek; 19,50 Voordracht; 20,00 Verzoekpro gramma; 21,00 Voor de vrouw; 21,45 Ver zoekprogramma voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22,55. 23,00 Nieuws. BRUSSEL, FRANS, 484 meter: 11,45 en 12,10 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13,20, 14,00 en 15,00 Gramofoonmuziek; 16,00 Lichte muziek; 17,00 Nieuws; 17,15 Verzoekprogramma; 18,30, 19.00 cn 19,40 Gramofoonmuziek; 19,45 Nieuws; 20,00 Hoorspel met muziek; 21,30 Gramofoon muziek; 22.00 Nieuws; 22,10 Lichte mu ziek; 22,50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5