Zwitsaletten Werkgelegenheidsnota behandeld nog met D.D.D. BANDEN Het Goese veilingcomplex wordt nog niet vernieuwd Gemeente-ontvanger van Hulst en Graauiv hoorde twee maanden tegen zich eisen Z.-VLAANDEREN Walcheren Kilometers Beter! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JUNI 1953 Zomerzitting van de Provinciale Staten A. Stemerding buitengewoon lid van G. S. Griffier der Staten jubileerde De echtelijke tragedie te Wolfaartsdijk D PERIODIEKE PIJNEN1 Jaarvergadering Pre- pareerinrichting Heinkenszand LOPEND NASLEEP VAN DE STORMRAMP Ook geen nieuw pakstation te Kortgene BSCBS'SSrSS» FRAUDE-GEVAL VOOR MIDDELBURGSE RECHTBANK Wederom over gebrek aan afdoende controle geklaagd TERNEUZEN OOSTBURG MIDDELBURG AGENDA HEDEN MORGEN ^MSTERENMORGEN is in de Statenzaal te Middelburg de zomerzitting van de Prov. Staten geopend. Wegens afwezigheid van de Commissaris der Koningin, berustte de leiding der vergadering bij het lid van G. S., de heer C. Philipse. Hoewel de voorzitter er zich in eerste instantie tegen verzette, besloot men de nota, die G. S. aan de Satenleden hebben gezonden over de werkgelegenheid in Zeeland en alles wat daarmee verband houdt, eerst in de afdelingen te behandelen en naderhand in de openbare zitting hierover te discussiëren. Inmiddels beantwoordde de voorzitter al een aantal vragen van het Statenlid mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.). Advertentie) ¥Tl¥T¥T Niet krabben. De helder 11 li I I 1% vloeibare D. D. D. kal- V# JU \J JA meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bloemen op tafel 25 jaar in dienst der provincie Zeeland C isteren was het 35 jaar geleden, dat mr. J. Pilaar, thans Griffier der Staten van Zeeland, als adjunct-com mies in Provinciale dienst kwam. Ter gelegenheid van dit feit ston den gisteren bloemen op zijn tafel in de Statenzaal, hem uit waardering ge schonken door het Prov. bestuur en het personeel van de griffie. De wnd. voorzitter der Staten, de heer C. Phi lipse. sprak de jubilaris bij het begin der zitting toe en wees op de ijver, trouw en liefde, waarmee de heer Pi laar zijn werk altijd heeft verricht. Met de benoeming tot Griffier met ingang van 1 April 1951 zag hij de bekroning op zijn werk en een harte- wens in vervulling gaan. Hij heeft zijn belangrijke taak, aldus de voor zitter, uitgevoerd op een wijze, die bo ven alle lof verheven is. De heer Phi lipse sprak tenslotte de wens uit, dat de Griffier de gaven en krachten mo gen worden geschonken om zijn taak in het belang der provincie voort te zetten. Mr. Pilaar bracht hierop dank voor de bloemen en de goede woorden. Hij zei zeer erkentelijk te zijn voor de lof. die hem werd toegezwaaid. Ik doe hét werk met liefde, aldus de ju bilaris. ook als Griffier. Hij bracht de staten dank voor de wijze waarop men hem het vervullen van zijn taak gemakkelijk had gemaakt en de wijze, waarop men hem tegemoet was getre den. Officier concludeerde tot poging tot moord" \/oor de Middelburgse rechtbank diende gisteren de zaak tegen de 31-jarige los werkman A. V. uit Grijpskerke, die op 20 October 1952 te Wolphaartsdijk een poging deed zijn gewezen echtgenote, mej. L. v. G. te wurgen. Verdachte bekende de vrouw bij d.e keel te hebben gegrepen, doch gaf niet toe met voorbedachte rade te hebben gehandeld. Volgens hem was hij dagen achtereen onder de invloed van drank geweest. De of ficier nam dit laatste, gezien de fei ten en de uitlatingen van V. voor die tijd. niet aan. Hij achtte bewezen, dat V. poging tot moord ten laste kon worden gelegd. Gezien het rapport van de psychiater concludeerde hij wel tot verminderde toerekeningsvat baarheid. Hij eiste tenslotte 4 jaar onvoorwaardelijk met aftrek. Uitspraak 30 Juni. Rundveekeuringen te St. Jansteen QOOR de Provinciale Commissie ter verbetering van het Rundvee in Zeeland werden te St. Jansteen de jaarlijkse keuringen gehouden. De uitslagen waren als volgt: Oudere stieren: Paul van Jos. d' Hooghe, 78 punten. 1ste prijs. Nico van de Stierenvereniging, 78 punten, 1ste prijs. Jonge stieren: Dirk van Dina van Jos. d'Hooghe 2e prijs. Koeien, 1 x gekalfd: Mieken van Jos. Dobbelaar, 78 punten. Bertha van Jos. d'Hooghe, 78 punten. Planeet van Gust. Ringoot, 76 punten. Ida van Fr. v. d. Waard, 75 punten. Emma van Fr. v. d. Waard 74 punten. Jannet van Eug. van Remortel, 74 punten. Koeien 2 x gekalfd: Bertha van Jos Dobbelaer, 82 punten. Belia van Gust Ringoot, 78 punten. Koeien 3 x gekalfd: Ster van Eug. van Remortel, 78:5 punten. Elza van E. C. de Rechter, 78.5 punten. Molly van Eug. van Remortel, 78 punten. Koeien, 4 x gekalfd: Rieta van Jos. Dobbelaer, 82 punten. Bertha van Jos. Braem, 79 punten. Koopman van E, C. de Rechter, 78 punten. Oudere koeien: Wilhelmina van Jos Dobbelaer, 83 punten. Mietje van Jos. d'Hooghe, 77 punten. Roza van Gust Ringoot, 76 punten. Vaarzen: 1 Bertha van Gust Rin goot. Runderen: 1 Irene van Jos. Dobbe laer. 2 Mulder van Jos. Dobbelaer. Slijpje 6 van Gust Ringoot. 4 Slijpje 7 van Gust Ringoot. Kalveren: 1 Gust Ringoot. 2 Fr. v. d. Waard. 3 Jos. Dobbelaer. 4 Fr. v. d. Waard. Het gemeentebestuur van St. Jan steen stelde voor f 50.- aan prijzen beschikbaar. Het had tevens gezorgd voor een goed geoutilleerd terrein. Tot buitengewoon lid van G S. werd gekozen de heer A. H. S. Stemer- ding (C.H.) te Souburg. Verzoek schriften om bijdragen voor het nieu we hospitaalkerkschip „De Hoop', de afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren,, van de Ver. voor Instrumentale Muziek te Middelburg en van de Commissie voor Hygiëne van het Kind in Zeeland werden in handen gesteld van G. S. om prae-advies. De voorzitter deelde nog mede. dat over de Polderregle menten in de zitting van 22 Juli a.s. zal worden gestemd. In de vorige zit ting werd over deze reglementen ook ai gestemd, doch toen staakten ae stemmen. WERKLOOSHEID wanneer zich kleine land- en tuin bouwers melden bij het Arbeidsbureau er een project in uitvoering kan wor den genomen. Tholen. tot voor de ramp een zwarte vlek, heeft nu prac- tisch geen werkloosheid meer, mede dank zij landbouwherstel. In de oaas- te toekomst zijn hier geen moeilijk heden te vernachten. In O. Zeeuwsch Vlaanderen zijn door de uitvoering van D.U.W.-werken eveneens bijna geen werklozen meer aanwezig. Een lange lijst van plannen, die gereed zijn voor uitvoering is klaar. Voor de aanleg van rijwielpaden op Tholen en Zuid-Beveland zijn inderdaad werklo zen uit Brabant ingezet. Deze maatregel vloeide voort uit het feit. dat in Zeeland niet genoeg werklozen aanwezig waren om voor de uitvoering van deze werken een Rijkssubsidie te verkrijgen. Daarom zijn G.S. accoord gegaan met deze maatregel. Hoewel de heer Philipse tenslotte betoogde, dat de Prov. Sta ten eigenlijk geen taak hebben op het gebied van de werkgelegenheid daar dit een Rijkszaak is. stemde hij er uiteindelijk in toe, dat de nota eerst in de afdelingen zal worden doorge sproken en daarna in openbare be handeling zal komen op 22 Juli a.s. Nadat de vergadering was gesplitst in de afdelingen, werd de bijeenkomst verdaagd. De Staten zullen op 22 Juli a.s. 's morgens om half 11 weer in openbare zitting bijeenkomen. ("Aver de werkgelegenheidsnota, stel- de de heer v. d. Feltz een aantal vragen. Hij wilde allereerst weten in hoeverre de financiën van de Provin cie hierbij betrokken zijn. Voorts vroeg hij of de werken door de ramp worden vertraagd en waarom op som mige plaatsen werklozen uit Brabant zijn ingeschakeld, voor Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (Arb.) en voor de heer D. Kodde (SGP) waren de opmerkin gen van de heer v. d. Feltz aanleiding te vragen de nota naar de afdelingen te verwijzen voor een bespreking. De heer Philipse, die de vragen van ba ron v. d. Feltz beantwoordde, deelde mee. dat bij de werkgelegenheid de financiën van de Provincie alleen be trokken zijn voor bureaukosten en reis- en vergadervergoedingen. Inder daad. aldus de voorzitter, zijn diver se werken door de ramp opgeschort, o.m. in Tholen. Het ziet er niet naar uit. dat deze werken binnen afzienba re tijd kunnen worden aangepakt. Hij deelde mee, dat Prof. Polak, voorzitter van het C.W.O. Donderdag naar Zee land komt om een vergadering van de Prov. commissie voor werkverrui ming mee te maken en bezoeken te brengen aan Groede en Axel, waar werken worden uitgevoerd. DIVERSE GEBIEDEN |C heer Philipse deed- vervolgens mededeling over de stand in di verse gebieden. Hij zei. dat in ver band met de inundatie en de inzaai van gerst, in het komend najaar werkloosheid moet worden verwacht in de zak van Zuid-Beveland. Het Prov. bureau neemt maatregelen, dat PASTOOR H. HEYTVELDT OVERLEDEN 1914-1922 te Zierikzee In Huize St. Liduina te Hillegersberg is overleden de zeereerw. heer H. F. Heytveldt. emeritus-pastoor van Voorhout. De overledene, die in 1874 in 's-Gra- venhage geboren werd. was 15 Augus tus 1898 priester gewijd; achtereenvol gens was hij kapelaan te Den Burg, Rijpwetering, Amsterdam (Bagijnhof), Haarlem (St. Bavo), Rotterdam (H. Joseph). Bergen en Goa>. in 1914 werd hij benoemd tot paltoor te Zie rikzee, in 1922 te Kethel. in 1926 te Heemskerk, terwijl hij van 1927 tot 1937 pastoor was in Voorhout. Hier verkreeg hij zijn emeritaat, waarna hi.i zich vestigde in Huize Liduina te Hillegersberg. advertentie: Moderne vrouwen bestrijden ze meti ..'n Z WfTSAL preparaat.' ("Ander voorzitterschap van de heer w M. B. van Iwaarden kwam de coöperatieve prepareerinrichting ..Sa menwerking" te Heinkenszand in ver gadering bijeen. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het afgelopen jaar grote activiteit door de inrichting werd ontwikkeld; er werden n.l. niet minder dan 111.552 kg. uien van de leden ge prepareerd terwijl daarnaast nog ruim 18000 kg. uien van een door wa tersnood getroffen inrichting te Krui- ningen werd geprepareerd. Het prepareerloon bedroeg 11 cent per kg. het overschot voor het a.s. sei zoen werd bepaald op 5 cent per kg. Eb' werd 13.575 Ontvangen, terwijl de uitgaven bedroegen 13.569. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing werd in de vacature H. Brou wer gekozen de heer J. Lamse te Co- lijnsplaat, terwijl werd gekozen de heer C. de Vriend uit Baarland. Tot lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer J. IJzerman te Heinkenszand. Advertentie) RIJWIEL «MOTOR QP DE GISTEREN TE GOES gehouden alg. vergadering der Veilingvere niging Zuid-Beveland, hield de voorzitter, de heer J .Lenshoek, een in leidende beschouwing, waaraan wij het volgende ontlenen: De fruitoogst in 1952 was overvloedig maar de financiële resultaten waren daaraan niet even redig, wat te wijten was aan de hagelschade en aan de moeizame afzet naar het buitenland. Pas op het allerlaatste werden dc prijzen voor het gekoelde fruit goed. Zo waren de uitkomsten voor de bedrijven over het algemeen slecht. A ls gevolg van de ramp besloot het bestuur de stichting van een pak station op N. Beveland niet door te laten gaan. daar teveel van 't fruit- gebied op dit eiland verloren ging. Ook is voorlopig afgezien van ver nieuwing van het veilingscomplex, terwijl eveneens de aansprakelijk^ heidsregeling, waarvoor het bestuur plannen had om dit te wijzigen in verband ih'et "de vernieuwing der vei ling en de daaraan verbonden kosten, voorlopig van de baan is. GASBEWARING EEN SUCCES Tn het afgelopen jaar werd het pak- station te Oudelande uitgebreid njet een loods, die 20.000 kostte. Daar de gasbewaring voor verschil lende soorten fruit een succes blijkt, komt het bestuur met het voorstel twee gewone koelcellen tot vier gas- cellen om te bouwen, wat 30.000 moet kosten. Ook is het noodzakelijk de afmijnklok te vernieuwen. De gang van zaken was in het afge lopen jaar voor de veiling over het algemeen gunstig, zodat ƒ240.000 kon worden afgeschreven, terwijl de vrij hoge herstelingskosten aan de gebou- Advertentie) wen eveneens geheel betaald zijn uit de lopende rekening. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het ledental stationnair bleef met 1051 leden. Het pakmate- riaal is uitgebreid met 135.000 nieuwe kisten. De secretaris memoreerde ten slotte. dat volgend jaar de veiling 50 jaar bestaat. De heer Buteyn bracht namens de finsne. commissie verslag uit en concludeerde tot goed keuring van balans en rekening. De eerste sloot op een bedrag van 1.668.000 en de tweede met 'n bedrag van ƒ265.000. Nadat de vergadering zich had verenigd met het advies der financiële commissie, werd in de plaats van de heer Buteyn. die moest aftreden vervangen in genoemde com missie door de heer v. d. Have en tot plaatsvervanger de heer van Willigen. Veilingsprovisie, koelloon en mate- riaalhuur werden op oude basis vast gesteld. De vijf aftredende bestuurs leden, de heren J. Lenshoek, C. Nijsse J. Kakebeeke, J. Mol en J. Pikaart, werden bij acclamatie herkozen. De rente van het ledenkapitaal werd bepaald op 4 pCt. Het bestuur kreeg machtiging tot eventuele aankoop van emballage. Zonder veel discussie werd het be stuursvoorstel tot ombouw van de koelcellen tot gascellen aanvaard. Geef vader 'n UNION! door „fluormagio HET IS WEL 'n droevig geval, dat van U", zei gisteren de president van de Middelburgse rechtbank tegen de 50-jari- ge C. V. uit Graauw, die als gemeente-ontvanger van Hulst zich ongeveer f 11.000 heeft toegeëigend uit de kas van die stad. ZICHZELF AANGEGEVEN WEL BEGRIP, GEEN VER ONTSCHULDIGING ]\yiET enkele trekken schetste de president het geval. Verdachte is afkomstig uit een goed milieu. Zijn grootvader was burge meester van Graauw en zijn vader, die voor vermogend doorging, ont vanger. In 1932 was verdachte, na verschillende tegenvallers in zijn le ven, secr.-penningmeester geworden van de commissie Hulst-de Paal; 10 jaar later hij tevens ontvanger van Graauw en in 1946 ook ontvanger van Hulst. Aanvankelijk knoeide hij al leen in zijn eerste functie en niet als gem. ontvanger. Pas toen een gelijk tijdige controle van het wegschap en de kas van Graauw in zicht kwam, vergreep hij zich aan de kas van Hulst. Wel was zijn beheer te Hulst slordig en V. had daarvoor verschil lende waarschuwingen te incasseren. Toen in Hulst controle op komst was, wist hij geen raad meer en gaf zich te Middelburg zelf aan. De pres. zag verd. als een gemak kelijk levend, vriendelijk man, die café's bezocht en cadeautjes uitdeel de aan kennissen. Daardoor kwam het dat hij, hoewel vrijgezel, in moei lijkheden bleef. Gelukkig voor Hulst vond de pres., dat verzekering de schade dekt. Tenslotte wees hij op het blanco strafregister van verdach te. [AE Off. van Justitie vond het wel treurig, dat de rechtbank weder om een ernstig" fraude-geval had te berechten, nu nog we) tegen een gem.-ontvanger, wiens plicht en eer een correct beheer eist. Afkomstig uit een goed gesitueerde en geziene fa milie. leefde hij het leven in die kringen mee, hoewel hij aanvanke lijk slechts f 150 per jaar verdiende! Dat bracht hem er toe zich jaren achtereen aan verduisteringen schul dig te maken uit de kast van Hulst den Paai welke hij het laatste half jaar aanzuiverde uit de kas van Hulst. Begrip kan men voor deze man hebben, doch geen verontschuldiging voor zijn daden. Daarom kon spr. niet meegaan, met het overigens deskun dige rapport van de Reclassering, waarin een gecombineerde straf werd gevraagd, met een maximale gevangensstraf van één jaar. De generale preventie moet hier 'n woord meespreken en daarom eiste de Officier 2 jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. EEN STUK TRAGIEK 1WIR. Kurtz, die als verdediger op trad. zag een stuk tragiek in het feit, dat indien verdachte bij zijn re- MOEILIJKHEDEN IN DE GEREF. GEMEENTE Als gevolg van een conflict ontstaan over een rapport, uitgebracht over de opleidingsschool voor predikanten van de Geref. Gemeenten in Neder land te Rotterdam en over het ont slag van dr. Steenblok, docent aan deze school, is o.a. ds Aangeenbrug, predikant bij de Geref. Gemeente al hier buiten het verband (Ier Geref. Gemeenten in Nederland geplaatst. BURGERLIJKE STAND Geboren: Bianca d. v. A. Schelfaut- Oostdijk; Edgard z. v. P. van der Hooft-Lauret; Annalisa d. v. F. de Brouwer-Gommers; Anna d. v. G. de Mul-Goossen; Geertruida d. v. M. van der Linde-van de Ree; Cornelis z. v. I. de Back-Gort. Ondertrouwd: J. Platteeuw 24 j. en L. Hamelink 21 j.; H. Geensen 39 j. wedn. en A. Vermeulen 35 j. gesch. Huwelijken: P. Roelofsen 28 j. ge sch. en J. Dourleijn 23 j; L. de Putter 50 j. en M. Schauenburg 49 j. wed.; A. van den Bergen 28 j. en G. van Mossevelde 26 j.; J. dg Vos 25 j. en D. Elve 24 j.; C. Vader 26 j .en S. de' Blaeij; H. Wagenaar 25 j. en M. Re- minsen 23 j. Overleden: P. Jansen 87 j. wedn. van A. Koole; S. de Smidt 80 j.; S„ de Meijer 67 j. echtg. Van J. Hame link; C. Dieleman 76 j. wedn. van P. van der Gouwe; J. van Kouteren 87 j. wedn. van C. Neve. Sluiskil haal gevonden hebben. Westdorpe zal dat nooit vergeten. De overste dankte voor de attentie. St. Jansteen Advertentie) laties had aangeklopt, hij gemakke lijk de f 11.000 had kunnen lenen, maar gedrukt door zijn schuld, liet hij dit na. Vervolgens schetste spr. hoe zijn cliënt pech had met zijn studie voor notaris en met een poging om be roepsofficier te worden. In Limburg een zaak begonnen hielp zijn associé hem van zijn geld af. Zo moest hij genoegen nemen met een functie van f 150! Pas in 1942 kreeg hij er een nevenfunctie met f 800 salaris bij, tot dat hij in 1948, dank zij zijn benoeming te Hulst, een gecombineerd salaris van f 6000 ontving. Sinds die tijd hielen de verduisteringen ook op, maar wegens familie-omstandigheden kon er van aanzuivering niets komen. Boven zijn stand leefde V. zeker niet; wel naar zijn stand, doch miste daar eerst de middelen toe. Als spr. met V. in aanraking komt, ziet hij hem steeds als de comman dant van een artillerie-afdeling te Soesterberg, toen hij, gezeten op een appelschimmel, aan het hoofd van die afdeling uitrukte, beschenen door de herfstzon. Graag heeft spr. onder hem gediend en blij was hij nu hem ook op deze plaats te kunnen dienen. Nog wees pleiter er op dat in al de jaren dat verdachte bij het wegschap Hulst-de Paal was geweest, afdoen de controle zo goed als uitgebleven was. Hard is deze man, zo besloot mr. Kurtz, reeds getroffen, mede om de gevolgen voor zijn familie-leden, die op hem steunden. Ook daarom vroeg hij een zo clement mogelijke straf en dan liefst in de vorm zoals daarom werd ge vraagd in het reclasserings-rapport. Uitspraak 30 Juni a.s. CAISSON VERSLEEPT VOOR DICHTING DIJKEN Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen was men no" een .grote caisson rijk, die eventueel dienst kan doen voor de dichting van de dijken. Als nog een stille getuige van de landingsdagen, lagen 3 caissons gemeerd aan het zgn. Eiland te Sluiskil. Rij de inpoldering van de Braakman heeft men. 2 van deze betoncolossen gebruikt als zink- stuk in de afsluitdijk. In een van de ze laatste dagen is nu ook de laatste vertrokken om als zinkstuk aan de Zeeuwse dijken dienst te doen. Nadat men voldoende water had uitgetrok ken. waardoor het gevaarte minder diepgang kreeg, heeft men de caisson met behulp van 2 sleepboten het ka neel uitgeloodst en heeft men. pa de Schelde te zijn overgestoken, deze steeds zwijgende oorlogsgetuige aan de plaats van bestemming afgeleverd. CONCERT IN HET ZIEKENHUIS Het is ongetwijfeld van de leden van de R.K. Fanfare een mooie geste geweest om een concert te geven voor de Eerw. Zusters en zieken van het R.K. Ziekenhuis. Men had hiervoor in de tuin een rustig plekje uitge zocht. waar men naar hartelust kon musiceren. Dat naast de Zusters toch zeker de vele zieken hebben genoten kon men concluderen uit vele glunde rende gezichten die men voor de ra men van deze grote bouw zag. Na af loop van het concert, dat ruim ander half uur in beslag nam, bracht de heer Hallegraaf als voorzitterdei- Fanfare aan de Eerw, Moeder dank voor de gulle ontvangst en de blijken van belangstelling. Hij sprak de hoop uit dat dit concert mocht uitgroeien tot een jaarlijkse traditie. Namens de Eerw. Moeder en Zusters bracht Pater Rector voor het gebodene dank. Speciaal was hij de tolk van de zie ken, die dit concert ten zeerste op prijs stelden. Met een pittige mars als laatste groet nam men afscheid, met het vaste voornemen dit op gepaste tijden te herhalen. DE STOEPJES VERWDIJNEN Wie de laatste weken langs de gro te weg is gekomen, en hiermede be doelen we de verkeersweg langs het kanaal, zal het zijn opgevallen dat er voor de woningen een ongewone be drijvigheid heerst. Van huis tot huis zijn de bewoners bezig met het op breken van hun stoepjes. Deze moe ten plaats maken voor een trottoir met daarvoor een nieuw aan te leg gen rijwielpad. Alhoewel dit onge twijfeld een grote verbetering zal zijn, zullen de bewoners hun stoepjes missen Bij prachtig zomerweer kon men ze daar 's avonds aantreffen ge, nietend van de mooie avonden en de koelte van het naast de weg liggend kanaal. Men zal dra, waar eens de ge schuurde stoepjes en geverfde hekjes een trots waren van de bewoners van die straat, met deze werkzaamheden beginnen. Sas van Gent VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Bij Koninklijk Besluit van 2 Juni J.l. is het besluit van de Gemeente raad tot intrekking van de verorde ning tot het heffen van een belasting op de vermakelijkheden in de gemeen te goedgekeurd. Dit raadsbesluit trad op 16 Juni in werking, zodat vanaf die dag geen vermakelijkheidsbelas ting meer verschuldigd is. Zeer zeker goed nieuws voor de bioscoop-exploitant en de verenigingen die stceds maar weer van hun vaak magere recette nog een deel aan de gemeente moes ten afdragen. Westdorpe Fanfare naar Heikant. Of\ze plaatselijke fanfare „Eikels wonden Bomen" heeft deelgenomen aan het muziekfestival te Heikant. Ook heb ben de muzikanten er een concert ge geven. Ongeval. Onze dorpsgenoot E. de S. kwam zodanig met zijn rijwiel te vallen, dat hij met enkele hoofd wonden in het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil moest worden opgenomen. Zuiddorpe ONVERWACHTE SERENADE Door het muziekgezelschap „Eikels worden bomen" uit Westdorpe, op te rugtocht van het festival te Heikant, werd onverwacht aan de ouden van dagen in het gesticht van O.L. Vrouw van Lourdes. een serenade gebracht, Dat dit voor de oudjes een aangena me verrassing was, bleek duidelijk uit de glunderende gezichten. Er is in Zuiddorpe nog altijd geen muziekgezelschap en men was alge meen van mening, dat het een heel ander leven zou zijn met „muziek in het dorp". „En waarom we dit nu doen' sprak tenslotte directeur de Hulsters. „Wel dat is omdat we in Zuiddorpe met de vlucht in 1946 zo'n goed ont- NAAR HET MUZIEKFEEST Per fiets maakte de R.K. harmonie „St. Jan" een reisje naar Vrasene in België, alwaar aan het muziekfeest werd deelgenomen. Clinge GEMEENTERAADSVERGADERING Vandaag zal er in de raadszaal vari het gemeentehuis alhier een openbare raadsvergadering plaats hebben om 18 uur waarin o.a. gesproken zal wor den over het verlenen van subsidies aan de Klompenmakersbeurs en aan de militaire tehuizen. Het uitbrei dingsplan zal eveneens besproken worden, alsmede de diverse bezwaar schriften. Verder zullen de huisnum mering en de verschillende straatna men in de gemeente aan de orde ko men. G raauic Benoemd. Tot lid van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank is door het bestuur in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. Bruggeman. benoemd de heer P. van Campen. De Klinge Waes GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar B. Rijckaert-tyTets vier de in intieme kring zijn gouden brui loft. Op dringend verzoek van de ju bilarissen werden er geen feesten ge organiseerd en werd het feest in hui selijke kring met de familie gevierd. Kemseke Rustverstoorders. De gezellige drukte, die in de grenswijk „De Paal" naar aanleiding van de feestelijkhe den van daags te voren heerste, werd door het optreden van een drietal zonderlingen uit „De Stroper" zeer verstoord. Deze vonden niet beter dan de een-armige M. met een mes een steek toe te brengen en een zeke re F. erg toe te takelen. Een en an der zal een staartje hebben. Nieuw-Namen Bevorderd. Tot wachtmeester le klasse der Rijkspolitie is bevorderd de heer L. Provoost en zulks te reke nen met ingang van 1 Januari 1953. Lamsivaarde Prachtig resultaat. De tweedaag se Fancy Fair welke in onze parochie werd gehouden ten bate van het mis siewerk van Pater Emery de Klerk bracht maar even een netto winst op van ruim f 1300. Kloosterzande MET TATIANA NAAR TERNEUSEN Het lOperettegezelschap De Schel- aeklanken van Kloosterzande zal op 21 Juni a.s. in Terneuzen de operette „Tatiana" van Colin Graham voor het voetlicht brengen. Het gezelschap dat ook dé premiè re te Hontenisse bracht heeft met de ze operette niet alleen in eigen plaats maar ook in Hulst en Axel reeds veel succes geoogst. Stoppeldijk NAAR HET BONDSCONCOURS Onze plaatselijke muziekvereniging fanfare St. Cecilia heeft het voorne men om op 28 Juni deel te nemen aan het door de R.K. Bond voor "Har monie- en fanfaregezelschappen uit geschreven Bondsconcours te Bergen op Zoom. De vereniging komt uit ih de 3e afdeling met een verplicht en een vrij nummer onder leiding van de dirigent dhr. H. E. de Gucht. Koewacht JAARVERGADERING RUNDVEE VERENIGING De rundvee verzekeringsvereniging „De Eendracht" hield alhier in café Bonte haar algemene jaarvergadering Na de opening door voorzitter de Gronckel, werd door de secretaris- penningmeester, de heer de Vliegher, het financieel jaarverslag voorgelezen waaruit het volgende bleek: In de kas 1 Juni 1952 f 747,19. Ontvangen aan premie f 1126,87. Uitgaven gedu rende het afgelopen jaar f 1316,55. Saldo 1 Juni 1953 in kas f 557,51, Uit het verslag van de kascommissie bleek dat alle bescheiden In orde wa ren bevonden. Bij de bestuursverkie zing traden periodiek af de heren B. de Gronckel en P. Boone doch werden bij acclamatie herkozen. Als schatters werden als voorheen aangesteld de heren H. Suij en J. de Bock, Er werd nog besloten koeien ten hoogste voor f 800 te verzekeren. In het afgelopen jaar is uitkering gedaan voor 2 koeien. St. Gilles PLECHTIGE H. HARTHULDE Alhier vond de plechtige inzege ning van het nieuwe H. Hartmonu- ment en de toewijding van onze grensgemeente aan het H. Hart plaats. Deze plechtigheden werden verricht door Mgr. Calewaert, bisschop van Gent. Bijna alle H. Hartbonden uit het Land van Waes waren naar onze grensgemeente gekomen om deel te nemen aan de grote optocht. De dag werd met een Pontificaal Lof geslo ten. Vrasene MUZIEKFESTIVAL In onze grensgemeente vond een muziekfestival plaats waaraan, naast onze eigen muziekvereniging, de mu ziekgezelschappen uit Oudergem Ver- rebroeck, Kieldrecht, Doel. St. Jan steen en St. Pauwels deelnamen. De concerten op de kiosk trokken een enorm aantal toehoorders, 's Avonds vond een groot bal plaats, dat zeer druk bezocht werd. R.K. lagere school voor het in ont vangst nemen van diploma en speld. Burgemeester mr. K. Hoekzema verwelkomde kapitein L. Stoorvogel uit Hulst, het college van wethouders, wachtmeester Harriot en het onder wijzend personeel. In enthousiaste be woordingen ging spreker in op het belang van onderwijs in de verkeers regels. Wanneer we bedenken dat in het afgelopen jaar ruim 1200 mensen in een verkeersongeval gedood wer den en er in Oostburg 26 ongelukken gebeurd zijn, dan is het toch wel noodzakelijk dat de jeugd over de eisen die het huidige snelverkeer stelt geïnstrueerd wordt. Spreker hoopt dat de scholieren het geleerde in practijk zullen brengen en door hun gedrag in het verkeer een voorbeeld voor anderen zullen vormen. Aan alle geslaagden werd toen een diploma en speld uitgereikt. Een span nend moment volgde toen de namen bekend gemaakt werden van degenen die voor de verkeersbrigade uitver koren waren! Van de Christelijke school zijn dit: A. Riemens, J. Verwijs, S. Fieret en J. Boone. Van de Openbare school: J. - Quaars, F. Schout, S. Versluijs. Chr. de Graaf en N. Baars. Van de Katho lieke schooi: A. Noe, J. v. d. Classe, H. Verhulst en A. Marteyn. Hun werd een. koppel en een zgn. spiegelei uitgereikt welke voorlopig welwillend door de verkeersbrigade uit Rotterdam beschikbaar gesteld zijn, totdat de plastic koppels |earri- veerd zijn. Kapitein Stoorvogel was zeer erken telijk voor hetgeen hier bereikt is en hoopte in de leerlingen goede propa gandisten voor veilig verkeer gevon den te hebben, die door een strenge verkeersdiscipline het aantal onge lukken zouden doen verminderen daarbij steunend op het feit dat het verkeersonderrieht op de scholen reeds zijn nut bewezen heeft. Hierna werd nog een filmpje van het ver- keersexamen vertoond. Tot slot volgde de installatie van de brigade op de hoek Markt Burchtstraat, waar het geleerde met veel ernst in practijk gebracht werd. Het ligt in de bedoeling dat in de naaste toekomst de brigade bij het aan- en uitgaan van de scholen op de drukste verkeersjfunten in functie zal treden. Biervliet Benoeming. De heer R. de Houck, onderwijzer aan de R. K. school alhier, is per 1 Juli benoemd aan de St. Jozefschool te Boskoop. Aardenburg OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN Alhièr overleed-op: 95-jarige leeftijd de oudste- inwoonster van Aardenburg Anielie de Bruijcker, weduwe van Désiré van Belleghem. Zij werd in Oostburg geboren en woonde sinds 1880 in Aardenburg. De oudste Inwo ner van de gemeente is Andreas Rodts uit Eede. die thans eveneens 95 jaar is. De mannen maken onder de oudste inwoners der gemeente het grootste deel uit. Ouder dan 90 zijn nog Poly- dore Vlaeminck uit Eede, bijna 92 jaar. en Eduard Corthals uit Draai brug. die 90 is. Vrouwen van 90 jaar en ouder zijn er niet. De "oudste vrou welijke inwoonster is Johanna Beun, Wed. J. Masclé, die 87 jaar is. ARMENWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van he den de Katholieke Stichting Bejaar denzorg Walcheren, gevestigd te Mid delburg, geplaatst is op de lijst van instellingen van weldadigheid, be doeld in artikel 3 der Armenwet en wel onder categorie b. Middelburg, 13 Juni 1953 Burgemeester en Wethouders voor noemd. 137-0 J. W. Kögeler, burgemeester wnd. W. F. van Riet, secretaris wnd. KRANSLEGGING Op 20 Juni a.s. zal ter gelegenheid van de Wereldveteranendag. door de bonden van oorlogsslachtoffers en oud-strijders, een krans worden ge legd bij het bevrijdingsmonument op de Groenmarkt. Hierna zal het ..Cre do" worden aangeboden aan de Com missaris der Koningin en aan dr. Bolkestein. burgemeester van Middel burg. RESTAURATIE OOSTKERK Aan de historische Oostkerk tre den tekenen van verval op. Een res tauratie van dit merkwaardige ge bouw wordt geschat op een kosten van bijna 100.000. Verzoeken zijn aanrijk en provincie gericht om subsidies, waarop echter nog geen beslissing viel; gewacht wordt op een advies van Monumen tenzorg. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. AXEL. Centrum 20 uur: Ellen. OOSTBURG. Ledel 20 uur: Don Ca- millo. SAS VAN GENT. Olympia-theater 20 utir: Kapitein Demónio. TERNEUZEN- Luxor 20 uur: Achter de brede Missouri. VERKEERSEXAMEN EN INSTAL LATIE JEUGDVERKEERSBRIGADE De geslaagde candidaten voor het schoolverkeersexamen verzamelden I zich op de bovenverdiepingvan de ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Victoria en haar Huzaar. GOES. Grand: Een dubbel leven. MIDDELBURG. Electro: Faust en <fe duivel. OOSTBURJ. Lede] 20 uur: Don Ca- millo. /LISSINGEN. Alhambra: Tom Browns kostschooljaren.

de Stem | 1953 | | pagina 2