iet sin a ORD Architect en aannemer voor het Rijk van God fhfjiwjwiii ONZE PUZZLE P. BERNARD (Breda) oudste actieve gymnastiekleraar in ons land Belgische rampvluchten P. Wijffels 'dette 1950 woon- en winkelhuis fadu$&tt£' Helicopterdienst op Eindhoven? MENS SANA IN CORPORE SANO jpadcen BniincV Quivenkronfek IIDDEL! engebergte Te koop „CITAX" 2565 VI. ZANDEE DERDE BLAD ZATERDAG 13 JUNI 1953 Broeder Alexius met verlof in Hulst: Hij Inlandse kunst I Oplossing van vorige week Zwemlustig lissin gen kan zijn hart ophalen U/£U7f|VERF-LAKe* "Cl! IVf VERHISF ABR HIJ BOEKT OP 70-JARIGE LEEFTIJD NOG GROTE SUCCESSEN De jeugd blijft zijn volle aandacht opeisen Schoenen- en leder- beurs te Utrecht FRIESCHE GENEVER die >ekjes! in Grietje, euwwitje. even leuk, A. 'T Huy, Zandberg, F. Baart, Hulst. \R BIJ: ïdst, Tel. 2812 goes heuwe woningen op, met vrije vestiging yge hypotheek. Mooie Bevragen: L. A. OPSTAL ZOON, v. Beierenstr. i, Goes 1584. sdipl. Horlogemaker Noordstraat 103 terneuzen behoorlijke staat Gebruikt olie DE PREE erstraat 810, Mid- urg. Tel. 2344 MODERN i X I B E 9 R U F draait even telefoon wij staan te Uwen dienste liddelburgsestraat 1, GOES OOP ;unstige stand gelegen geschikt voor pension. - en erf groot 7.07 are. t vrij. F. Verhage, a-straat no. 24, Terneu - telefoon 2405. 827-o Broeder alexius, ofwel broeder arie neelemans is een sympathiek man, wiens ogen schitteren achter zijn brilleglazen. Hij heeft een karakteristiek baardje, dat zijn wilskracht onderlijnt en hem, vreemd genoeg", helemaal niet zo oud doet lijken als hij in werke lijkheid moet zijn. Hij praat met liefde en enthousiasme over de Congo, vanwaar hij se dert kort voor een korte vacantie is teruggekeerd. Broeder Neelemans logeert bij zijn familie op de Vismarkt in Hulst en hij ontvangt ons in een kamer vol artistieke figuren, door inlanders uit ivoor en ebbenhout gesneden. iHËli Jij begint met een Congolese sigaar aan te bieden, maar zo'n ding ziet er nog ai zwart en zwaar uit: geen kost voor een Nederlandse roker 1 Zijn blik glijdt langs de voorwerpen die in de kamer zijn uitgestald: be halve de gesneden figuren ook enkele schilderstukjes. Het zijn kleurige doeken, met opvallende vaardigheid geschilderd, al is er een bijna ondefi nieerbaar vreemd element in te vin den. .,Die zijn gemaakt door inboor lingen" zegt broeder Neelemans trots en hij vertelt dan van de .zwarten" uit dé Congo, die zich in de laatste jaren met verdubbelde kracht geëvo lueerd hebben. De schilderstukken leg gen getuigenis af van de huidige ont wikkeling van de oorspronkelijke Con- go-bewoners. „Er is een kunstschool in Stanleyville", vertel; de broeder, ..maar deze twee doekjes zijn ge maakt door een neger niet natuurlijk talent. Hij zag anderen blanken schilderen, en hij begon er ook aan. Met aanwijzingen van anderen en mij brengen ze het soms ver!" Onder de ebbenhouten figuren is een uiterst fraaie Madonna, waarin de maker tegelijkertijd zijn liefde voor hetvoor hem nieuwe geloot en tevens het mysterieuse van zijn volksaard, nog versterkt door het die- De zwart van het hout, heeft gelegd. NU UITRUSTEN Zo bouwt broeder Alexius een school: fraai van uiterlijke vorm, uitstekend van afwerking. Rechts van de vijf ne gerjongens sfwat op deze foto de broe der: een missiewerker en een doortas tend bouwkundige, die al meer dan veertig jaren in de tropen woont. tect opzichter, ploegbaas en nog van alles tegelijk is. Het geld wordt door de staat beschikbaar gesteld. Het lijkt wel gemakkelijk dan te gaan bouwen, doch er zijn in de gloeiend- hete Congo nog zo veel moeilijkheden te overwinnien. alvorens er een ge bouw staat. Broeder Alexius volgde de Neder landse methode, die nog al wat van lijk voornaamwoord; 16. oorlogsgod; 18. kledingstuk; 20. Egyptische zonne god' 21. waterstand; 22. onheil; 24. ont spanning, vermaak; 26. voegwoord; 27. zangstem 29. noot;; 30. familielid; 31. voorzetsel 33. drinkgerief34. perjoon" lijk voornaamwoord; 35. telwoord, 36. inhoudsmaat. VERTICAAL; 1. vrucht 2. water in Friesland; 3. wrok. haat; 5. klein kmd; 6. gebak; 8. schor; 9. gebouw; 13. tafel- fies; 15. dringend verzoek; 17. herkau wer- 19. boom; 22. koers; 23. slottuin, 24. geluid, klank; 25. prijzen; 28. me taal; 32. lengtemaat; 34. bevestiging. VAART-KAPOT OF - EI KEL- MR L - - - N A R - - - E O M - U T - K A - S I NOOR- - - RUI T TE - KG - OM - RE AE E K - - - R IN-GESEL-DE RATEL-RAVYN HORIZONTAAL: 1. hoofddeksel; 4. wild; 7. noot; 8. afsluiting; 10. loswal; 11. rijgsnoer; 12. persoonlijk voor naamwoord; 14. achting; 15. persoon- de Belgische verschilt. Alleen; wat betreft de arbeidsmethoden moest hij zich geheel aanpassen aan de inlan ders. „De neger is niet lui, zoals som migen beweren," zegt hij, „maar je moet een neger laten werken op zijn eigen manier!" Hij gaf hen een taak, waarvoor ze acht uren de tijd hadden. Was die klaar, dan konden ze gaan. En de ne gers bleken hun taak soms in vijf uren gereed te hebben. Dan waren ze wel bek-af, maar dat lag aan henzelf'. „Voor een scholen-complex kreeg ik'van het ministerie 50 maanden bouwtijd. Door deze methode had ik de hele zaak in 30 maanden klaar 1" vertelt de broeder. De minister stond stomverbaasd, vooral omdat de afwer king van de gebouwen zo uitstekend was, dat ze met „super-satisfactie" werden overgenomen .Waar komt U vandaan?" vroeg de minister aan broeder Alexius. ..Uit Zeeuwsch- Vlaanderen" zei deze, waarop de be windsman begon te vertellen, dat hij daar bekend was. „Een goed land..." almaar bouwen „f"\ok voor particulieren heb ik ge- bouwd". vertelt de broeder ver der. „Daar werd dik aan verdiend... en daar 'was onze missie goed mee Door heel de Province Oriëntale staan de bouwwerken van broeder Alexius: scholen, kerken, hulzen, gro te gebouwen van meerdere verdiepin gen. Hij is nu aan een watertoren be zig. zo bouwt hij, heel prozaïsch, maar niet minder doeltreffend, aan het Koninkrijk van God... Droeder Alexius !s een bouwer aan Gods Koninkrijk, in de meest let terlijke zin van het woord. Hij is een van de officiële bouwkundigen van het vicariaat en er staan vele gebou wen op zijn naam. Toen hij in 1910 naar Brazilië trok, was hij slechts thuis in de theorie van de vlakke meetkunde... en thans bouwt hij scholen, kerken, huizenblokken, een watertoren en magazijnen. „Je leert het door ervaring", zegt hij eenvoudig, maar het is duidelijk, dat het hem zonder hard sjouwen en... een behoor lijk technisch inzicht nooit gelukt zou zijn. Zijn tien Braziliaanse Jaren ga ven hem de tropen-ervaring en toen hij in 1926 naar de Congo trok, gaf hem dat een flinke voorsprong. In 1935 kwam hij met verlof en ook in 1946 was hij nog in Nederland. „Toen heb ik me nog moeten afbeulen met het organiseren van een reizende ten toonstelling, zodat ik nog vermoeider terugging dan Ik gekomen was. Dat zal deze keer niet gebeuren; ik wil nu eens goed utirusten!" eigen methode Ctanleyville, dat door de inlanders Kisanhani wordt genoemd, heeft zich in de laatste vijf jaren in grootte verdubbeld. Dat bracht voor broeder Alexius steeds meer werk mee. Hij doet niets anders dan bouwen en zijn foto's tonen, dat hij een goed archi- Advertenties 1 TPAMSINGEL-88-BREDA De stad van De Ruyter krijgt een mooi, modern zwembad. De op bouw ervan is welhaast voltooid. Nu nog maar veel mooi en warm weer en de Vlissingers kunnen genieten. Txezer dagen hebben besprekingen plaats gevonden tussen KLM- deskundigen, vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur van Eindhoven en de directeur van het Philips Reis bureau over de mogelijkheden van een belicopter-dienst op de Nederlandse lichtstad. In het stadsplan is al jaren geleden rekening gehouden met deze luchtvaartontwikkeling. Achter het nieuwe station, bij Woensel, is voorlo pig aan een mogelijk helicopter-vlieg- terrein gedacht. De heer W. J. van Wershoven, di recteur van het Philips Reisbureau, ziet een geregelde dienst van Brussel over Eindhoven naar Amsterdam als een eerste mogelijkheid. „Nu is de toestand zo", zegt hij, „dat een Phi- lips-ingenieur op zakenreis naar Lon den eerst drie uur nodig heeft om op Schiphol te komen, om in een goed uur vüegens Londen te bereiken. Dat Is eigenlijk een vreemde verhouding". (Advertentie IS deze meneer Bernard, die tegenover ons zit, de zeventig reeds gepasseerd en is het mogelijk, dat hij nog steeds enige malen in de week gymnastiekles geeft aan de jeugd, zowel aan de toe stellen als bij de vrije- en orde-oefeningen, en dat hij daarmede successen boekt, waarover men niet slechts in de desbetreffende vereniging „St. Christoforus" te Breda spreekt, maar in alle kringen van verenigingen, welke gymnastiek beoefenen? Het is bijna niet te geloven, want kan iemand, die de zeven kruis jes achter de rug heeft, dat moeilijke werk nog aan; is het mogelijk, dat men op die leeftijd nog zoveel energie kan opbrengen, zo enthousiast, met zulke glinsterende ogen vertellen kan over zijn activiteiten en daar bij een helderheid van geest aan de dag leggen, waarop jongeren jaloers kunnen zijn! Aan het einde van ons gesprek was er geen twijfel meer mogelijk: de heer Bernard uit Breda, is zeventig jaar, geeft wekelijks nog aan circa 140 jongens gymnastiekles (van 7-14 jaar),- geniet een benijdenswaardige gezondheid en zou volgens zijn eigen zeggen dood gaan als hij er gedwongen mee moest ophouden. rje heer P. Bernard is een rond- borstige Zeeuw, wiens wieg in Axel stond en is met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de oud ste. levende, gymnastiekleraar in Ne derland. Hij was daar in Z. Vlaande ren tot zijn 26ste jaar onderwijzer, koos in 1908 Breda als woonplaats en verblijft daar nog steeds. Tezamen met Jan van Hooff, een geboren Ber- genaar, die thans in Spekholzerheide van een welverdiend pensioen geniet hetgeen de heer Bernard trouwens eveneens doet wist hij het getuig schrift A. als gymnastiekleraar te be halen, hetgeen bepalend voor zijn ver dere leven is geweest, omdat gymnas tiek van jongs af zijn lievelingsvak was. Een bewijs hiervoor? Reeds in Axel gaf hij les aan collega's op de Normaalschool „We hebben er ge werkt, dat 't zweet er af liep". GROTE WERKZAAMHEID Megen en dertig jaar is het nu gele den, sinds hij te Utrecht dat ge tuigschrift behaalde en vanaf die tijd, tot 1 Jan. 1949, toen de heer Bernard pensioengerechtigd werd, heeft hij ge woon onderwijs gegeven en gymnas tieklessen, des avonds als leraar aan de Rijkscursussen te Breda, Zundert, Oosterhout en Langeweg. Bovendien ontvingen te Breda leer lingen van St. Fidelis, Aloysius, DOS. St. Vineentius gymnastiekles. Op dit ogenblik beperkt zijn werkzaamheid zich tot de leerlingen van het St. Willebrordushuis (reeds 40 jaar) en sinds 15 Januari 1947 leidt hij de ju nioren op bij St. Christoforus. Leuk om te horen, hoe de heer Bernard hier leraar werd, nu ruim zes jaar geleden dus. Er was bij deze vereniging een vacature en toen deze niet onmiddellijk kon worden ver vuld, kreeg hij het verzoek om tijde lijk men dacht voor ongeveer 2 1/2 maand zich met de junioren te be- P, BERNARD „Onvermoeid doorzetten... lasten. Hij aanvaardde deze functie, maar zodanig kweet hij zich van zijn, zeer moeilijke taak (wat is er zwaar der dan de jeugd in toom houden?!), dat het bestuur hem maar ai te gaar ne de leiding en de zorg voor de jongsten der vereniging blééf toever trouwen. 141 VAN DIE KNAPEN Llonderd een en veertig van die kna pen, in de leeftijd van zeven tot veertien jaar, heeft hij onder zijn hoe de en met welk resultaat, kan het best de heer Klemans, die de senioren van St. Christoforus leidt, vertellen, want als de jongens de 15-jarige leef tijd hebben bereikt, worden ze aan de heer Klemans „afgeleverd". Hoe de kwaliteit der turners gestegen is in die ruim zes jaren, kan o.a. de jong ste uitvoering van Christoforus ge tuigen en dat zal ook weer aan de dag treden, als de Bondsuitvoering van St. Joseph, straks te Rijen, waar aan de vereniging deelneemt, wordt gehouden. Overigens getuigt óók dat aantal junioren op dit ogenblik: 141 en te weten, dat de heer Bernard be gon met 80! „MIJN LUST EN MIJN LEVEN" ii et is en blijft mijn lust en mijn le- ven, zegt de heer Bernard, die niet uitgepraat komt en na eens door zijn grijze kuif te hebben gestreken en de dito snor te hebben beroerd, gezellig verder vertelt, een geheugen ten toon spreidt om jaloers op te wor den en tenslotte enthousiast uitroept: met die kleine gymnasten van mij durf ik het op dit ogenblik tegen alle clubs op te nemen, ook met die uit het buitenland! Graag vertelt hij ook over zijn werkzaamheid in het athle- tiekleven en zijn hele gezicht glun dert als het over dat nummertje touwtrekken gaat, waarbij viertallen uit Hoogerheide en Langeweg waren betrokken. Ik wist, zegt de heer Ber nard, dat die mannen uit Hoogerhei de stug geoefend hadden en als „me dium" een muilezei hadden aange wend. Toen ze echter op de Bondsdag verschenen en de lui uit Langeweg tegenover ziqji kregen dat waren befaamde! zeiden de Hoogerhei- denaren: daartegen is niets te begin nen en de mannen uit Langeweg wer den kampioen zonder er voor te heb ben behoeven te trekken!!!!! In de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt van 29 Juni tot en met 3 Juli 1953 de tweede Internationale Beurs voor Leder, Schoenen, Leder waren en aanverwante branches ge houden Deze Beurs, die door de Koninklijke Nederlandsche jaarbeurs In samen werking met de Stichting „In ter leder" wordt georganiseerd, zal een netto ex positieruimte van 6000 m2 beslaan, d.i. 1000 m2 meer dan het vorig jaar. Niet minder dan 444 firma's zullen aan deze Beurs deelnemen en wel 27S Nederlandse en 171 buitenlandse, t.w. uit West-Duitsland. Engeland, België Verenigde Staten, Frankrijk, ItaÜë, Luxemburg. Zwitserland, Oost-Duits- land. Zweden, Denemarken. Finland, Portugal, Spanje en Canada. Advertentie) Roosendaal en Oosterhout Weldadigheidsvl lichten jyjOCHT het gebeuren, dat ge ku- rieus zijt te vernemen, hoe het deze week geweest is met de duiven sport, dan zal ik U seffens uit de droom helpen. In België stonden di verse prachtige vluchten op 't pro gram, waaronder eerst en vooral de grote nationale Cahors van Cureghem -Centre. Er vlogen 2263 duiven, die de Zaterdag niet konden gelost wor den wegens regen, 's Zondagsmorgens 6.10 gingen ze het luchtruim in en het werd een zeer, zéér taaie vlucht. Het Nieuwsblad-Sportwereld gewaagde reeds van een rampvlucht en bericht te, dat er 's Zondagsavonds geen veer doorheengekomen was. In „De Duif" staat vermeld, dat er slechts één vo gel dezelfde dag zijn hok had weten te vervoegen. Daar ik zelf poolshoog te ben wezen nemen in YVcst-Vlaan- deren, is men echter gebleken, dat er dezelfde dag 9 duiven thuis gekomen zijn. Daaronder twee van de Waalse fondspeler Denis Adonis te Bailleux nabij Chimay op de Franse grens, één van Fortuné Faignaert te St. Sau- veur, één van Marcel Desmet te Wa- regem. En last not least eén van de grote kampioen uit het land van Rho de-, Valeer Docker te Moortzele. die los de eerste nationaal wint. Bruno Waeikens, Julien Mathijs, André Van Bruaene, Maurice Delbar. Hector Berlgengee enz. zijn niet bij de eer sten. doch zij zitte-jv er 's anderen- daagsi&axsaJMi fcwMo. Ook Angouleme in West-Vlaandé- ren en Bourges, groot regionaal te Po- peringhe zijn op rampvluchten uitge draaid. In tegenstelling tot anderslui dende berichten zijn er van Angoule me twee duiven dezelfde dag terugge keerd, te weten een van de Gebr. Van der Espt te Leffinghe bij Oosten de en een van Ch. Dubois te Moes- kroen. In de provincie Antwerpen vlogen 2882 duiven op Blois. Gelost te 8 uur 's morgens, waren er, op dat halve fonddrachtje 's avonds slechts 217 duiven door. Hier wordt met klank de eerste prijs gewonnen door Huys- kens-Van Riel te Ekeren-Donk (16.59) Andere vroegtijdige meldingen zijn van; Vijvermans te Muizen 16.47, Jan Peeters te Hoboken 16.49, Felix Goris te Antwerpen 16.55 (proficiat Fé, dat zal een dikke zijn, jongen). Constant Vromans te Deurne 17.Louis Bo- gaerts te 's Gravenwezel 17.04, Ma dame Maes te Waerloos (van de ge kende Bierbrouwerij) 17.04 en 17.14, Henri Claessens, Lambrechts-Wauters cn Frans de Ridder te Antwerpen, allen te 17.05, Jos van Havermaet te Clinge 17.06. Anseeuw te Hoboken 16.56, 17.12 enz. Van der Veken te Berlaar 17.13, Victor Baert te Ant werpen 17.13, Gebr. Weijn te St. Niklaas 17.14 enz. enz. De duiven van de Brabantse Unie te Bourges wer den door voorzichtige convoyeurs in gehouden en eerst Dinsdag gelost! Plezant is dat niet, doch op een kwa de vlucht uw duiven kwijtspelen en met een slag duivenboer-af zijn. 'is ook niet alles. IN EN ROND BREDA T ONZE kontereien vloog de Z.N.B. Dourdan, 390 km. of omtrent. In de Bredase Bond hadden de Gebr. Oomens, die gerekend naar het getal duiven, dat ze meegeven zelf wel een Bond konden oprichten, de eerste met de bovenste duif van 't lijstje. Als ge er 102 mee hebt (hon derd en twee), is zoiets een prestatie op zichzelf. Ziehier de uitslag 1 2 4 5 7 8 11 16 17 enz. Gebr. Oomens (het lijkt wel een Wigwams- of Nipius- uitslag), 3 M. van Gorp, 6 Jac. van Tilborg, 9 Jac. van Raak, 10 Jan Oo mens (Ulvenhout), 12 P. van Althuis, 13 Aa Verheijen, 14 J. van Noort, 15 K. Poppelaars, 18 L. Smulders, 20 Jan Sloekers, 21 C. Joosen, 22 P. Roks, 23 F. Martens, 25 Th. Vromans enz. enz. Ziezo, dat was dat. En dan heb ben we hier Ulvenhout, alwaar Kest Martens (6 duiven mee) al zijn vrien den de baard afdoet: 1 4 6 20 en 25 Kest Martens, 2 en 9 Janus Martens (waardoor het in de familie blijft), 3 Sooi van Gils, 5 Bart Nous (2 duif jes mee, wint 5 en 12), 7 A. de Jong, 8 Jac. de Kort (vijf van de zeven), 10 Janeke Ooninckx enz. In de machtige C.C. Terheijden was de uitslag als volgt: 1 Gebr. Van Dun, 2 3 4 en 5 (toe maar jongens), C. Jansen (zonder Tilanus, want ze vlo gen om de dooie dood niet in hun hemd), 6 P. van Oers. 7 A. van Gas tel. 8 D. Koremans, 9 Gebr. Van Beek hoven, 10 J. Goossen. 't Is indirect geen onbekende naam, Jansen, maar dat deze persoon zulke klappen uit zou delen, daar had toch niemand op gerekend. In „Het Zuiden" te Rijen spelen de Gebr. Van 'den Hout maar liefst 22 minuten vooruit: 1 Gebr. Van den Hout, 2 Alf. Metsaars, 3 G. Spren kels, 4 Bernard Raesscn, 5 en 10 Ra- merman Zn., 6 H. van Loon, 7 Gebr. Boomaars. 8 Jos. van Looy. 9 H. Jansen, 11 Maas-Doms, 12 Here mans, 13 A. Mertens, 14 G. Bogdoll, 15 Akkermans-Graumans enz. GOED DOEL ■"TUSSENDOOR even een paar an dere berichten. Zondag 14 Juni houdt de Oosterhoutse Postduiven- bond haar traditionele T.B.C.-vlucht op Orleans, afstand 465 km. De hele opbrengst komt ten goede aan Her wonnen Levenskracht en aan Santos. Doet allen met een duifje of drie, vier mee. dan helpt ge nood van uw lij dende medemens lenigen. Hetzelfde goede werk zal in Roosendaal wor den gedaan door de P.V. De Vrij- hcidsduif. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van Herwonnen Le venskracht, zal een groot afdelings concours worden gegeven, met als hoofdprijs vijfhonderd pietermannen, eveneens op de Orleans van 14 Juni a.s. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 23640 van concoursseeretaris Marijn van Ginneken, Vrouwemade straat 89 te Roosendaal. En dan hebben we hier nog iets uit Breda. De Bredase Bond organiseert ook dit jaar weer een liefdadigheids concours met de jonge duiven op Duffel en wel ten bate van: de St. Fidelis-vereniging, het Kindertehuis De Krabbebossen, de R.K. Gezinszorg en de Nationale Vereniging tot uit zending van zwakke kinderen, afd. Breda. In de commissie hebben tal van eminente personaliteiten, zich be wegend op het terrein van de cha- ritas, zitting. Ik kom op deze belang rijke manifestatie nog nader terug. BERGEN OP ZOOM MAG IK dan nu weer even over schakelen op de pauwstaartjes zelf? Verenigde Bergen op Zoomse Krabben te Bergen op Zoom. Zeer taaie vlucht, doch schitterende pres taties van M. P. Buuron en Alf. Boo- gaart (ras Huyskens-Van Riel). in concours 501 duiven: 1 17 26 enz. M. P. Buuron, 2 3 5 10 14 33 enz. Alf. Boogaart. Spr. is maar een kleine liefhebber en chauffeur bij de B.B.A., doch in de duiven een machtig kam pioen. Hij kreeg er verscheiden ge lijk op de plank, als 't zwaar weer is, gaat hij er altijd extra tegen aan han gen. No. 4 is A. Lambrechts 7 9 28 enz. P. Bernaards, die ge ook niet uit moet vlakken, 8 J. L. Jansen. 11 en 15 C. Mulders, 12 E. Hoeks, 13 25 enz. Cato van Berrege enz. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WAN BERGEN gaan we naar Z. Vlaanderen (straks komen we weer terug): we beginnen met de Kringvlucht van Dourdan in de Oos telijke afdeling. Dit concours werd georganiseerd door de Koninklijke Duivenmaatschappij „De Vrede" te Sas van Gent. Het zal lang in de her innering der lierhebbers blijven voort leven, al was het alleen reeds hierom dat in dezelfde week August Marqui- nie, oprichter van „De Vrede" en meer dan zestig jaar lid, het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Moge hij sphrijft mijn correspondent evenals zijn gevleugelde vrienden, be houden het hok van de Grote Mees ter hebben gevonden. Er vlogen 743 duiven en de uitslag is als volgt: 1 en 22 Th. Borgstijn te Axel 2 J. Wentzler te Stoppeldijk, 3 J. Slock te Zuiddorpe (proost), 4 J. Hamelynck te Terneuzen, 5 J. Boogaart te Bosch- kapelle, 6 A. Notte te Sluiskil, 7 K. Hamelink te Sluiskil. 8 W. Radema kers te Boschkapelle. 9 W. van Broek hoven te Axel. 10 J. van Leuven te Boschkapelle, 11 F. Michiels te Axel, 12 J. Acké te Sas van Gent. 13 J. Wie- land te Axel, 14 F. Dobbelaere te Boschkapelle. 15 L. van Waes te Westdorpe, 16 P. Kerkhaert te Hengst dijk, 17 Z. Otjes te Boschkapelle, 18 19 en 20 L. Lauret te Boschkapelle, 21 Th. Mattelee te Sluiskil, 23 L. Dey- Smis te Axel, 24 C. van Acker te Axel en 25 C. Marcusse idem. „De Hoop" te Biervliet, Dourdan: 1 2 en 11 Jaap van der Linde (bijge naamd de „Trommelen" van Zeeuwsch Vlaanderen, nou dan weten we ge noeg!), 3 en 12 Piet van der Linden (met de soort van broeder Jonathan, ik bedoel Jaap), 4 A. Jansen, 5 17 22 enz. Ch. van Vooren (de vooroorlog se kampioen), 6 H. de Ruijsscher, 7 en 10 B. van Waes, 8 Piet Pladdet, 9 C. de Pré. „Steeds Sneller" te IJzendijke: 1 A. Lammens, 2 H. Groosman, 3 en 8 A. de Smet, 4 en 10 A. Mussche, 5 A. Jaumotte, 6 A. Termote, W. van der Slikke, 9 H. Steenaert enz. „Nog Sneller" te Breskens: alhier werd ter gelegenheid van Bram Ver- meulens 35-jarig jubileum een pracht- concours uit Dourdan gegeven: 1 Ja cob I. Risseeuw te Breskens, 2 J. Faas 6 A. van den Heuvel, 7 L. van der Wegen, 8 I. Porrey, 9 W. Fenijn. 10 A. van der Voorde, 11 Jan van Gijs,' 12 en 14 W. Klaaysen, 13 Jac. I. Ris seeuw, 15 Faas-Van Opdorp. IJzendijke had ditmaal de organi satie van het gewestelijk concours. Alle cracks uit de streek, zo wordt mij geseind, waren met hun presentie aanwezig. Mannen als De Wever en Dusarduyn pakten wel een vroege duif, doch moesten uren wachten op de andere (10 pCt. prijs). Voor de derde maal in successie (1951 rijwiel, 1952 alles wat er te winnen was) wint Jaap van der Linde te Biervliet de eerste prijs: 1 2 19 Jaap van der Linde (proficiat Jaap, en doe zo voort jongen), 3 Staf de Wever te Schoon- dijke, 4 P. de Smit te Sluis (ras Cat- trijsse), 5 18 44 enz. Jac. I. Risseeuw te Breskens (goede uitslag), 6 (zes prijzen) Ch. van Vooren te Biervliet, 7 A. de Zutter te Aardenburg, 8 37 68 83 Staf Dusarduyn te Groede (uit dat bericht 10 pCt. prijs, leid ik af. dat hij er veertig mee had), 9 R. Blaak man te Sasput, 10 A. de Vos te St. Kruis, 11 A. van den Heuvel te Bres kens, 12 L. van der Wege te Bres kens, 13 Izak Porrey te Breskens, 14 A. Lammens te IJzendijke, 15 P. Pladdet enz. Dit was toch werkelijk een vlucht voor taaie, sterke duiven. Als het nog langzamer moet gaan dan 900 meter om prijs te halen, kun nen we beter met blauwe reigers gaan vliegen. In Retranchement speelt D. van Kerkhoven 15 minuten los met zijn tractement: 1 D. van Kerkhoven, 2 C. de Witte, 3 P. Maenhout, 4 8 en 10 M. van den Bussche, 5 E. Baart, 6 en 9 M. Leurgans, 7 Arthur van den Bussche Cs avonds nog ongeveer 60 pCt. achter). In Philippine wint L. de Mul van Dourdan: 1 2 3 4 en 7 en van Orleans: 1 2 3 6 7 en 10. Zei u wat? WEER BRABANT "HE REISDUIF" te Sprundel: 1 3 en 11 Adr. (Janus) Vergouwen, 2 Gebr. de Jong, 4 Harrie Vergouwen, 5 6 en 9 E. Lazeroms enz. K.P.V. te Kaatsheuvel: 1 7 en 10 J. van Riel, 2 Fr. Damen, 3 A. Schrau- wers, 4 6 9 en 11 Jac. Vloemans, 5 W. Aussems, 8 W. van de Ven, 12 Fc. van den Assem, 13 J. Voogd, 14 L. Mosselveld. 15 Ant. Hofman. Hoogerheide „De Luchtklievers"; 1 A. Mattheeuwsissens. 2 J. Verbraak, 3 P. van Loon, 4 J. Teuns, 5 J. Prop, 6 A. Smits, 8 Dolf Prop, 9 en 10 Al- fons Porp. De proppenschieters zijn dus weer sterk vertegenwoordigd. Dinteloord „De Luchtbode": 1 Geï- lings-Van Est, 2 M. Baartmans (doet ze ook den baard nogal eens af), 3 P Pietjouw, 4 C. Rombouts, 5 en 9 G. Krebbekx, 6 7 12 Chr. Nieuwland, 8 J. de Zwart en 10 Abr. Hartman. Tot slot Steenbergen „Vliegsport": 1 en 4 P. IJzermans (prachtprestatie met zo'n taai weder), 2 Petrus de Bruin, 3 H. Elzakkers, 5 M.-de Pree, 6 8 9 enz. P. Zandboer (ik noem het geen u-weet-wel), 7 enz. Th. de Lille, 10 Chr. Stoffelen, 11 12 enz. A. van Boxtel enz. Allemaal goeie (en volgende keer beter). DIKKEN BRUINE

de Stem | 1953 | | pagina 9