PaQfelaü PeSïem TRIUMPH M, Kuppens uit Oud- Gastel voorspelt woord is belangrijk: Voorzichtig!" VijnRH EUMIN helpt!. Wat een Wonderlijke Wereld Merkwaardige Mensen Knap óp die kale schutting met VIRGINIA IS ECHTE VIRGINIA EN DE VOLLE 80 CENT WAARD "THE FAMOUS BLUE POCKET" R A D I O - P R O G R A M M A'S TWEEDE BLAD ZATERDAG 13 JUNI 1953 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Ernstige fout Gezinspolitiek Zware aardbevingen rond Chili Wordt ook Uw feest af- of uitgesteld Alléén per brief LITURGISCHE KALENDER GOUDGELE VIRGINIA IN Politie-deken Drie huizen op de heuvel ff YY/E ZOUDEN van de ene verba- zing in de andere moeten val len! Inderdaad: „we zouden want we doen dat heel beslist niet. Het Kremlin en de heren Malenkov en Molotov mogen dan zo vaak zij wil len de huik naar wie-weet-welke wind verhangen, we blijven weten vanwaar de wind verzoenings-theorie. Moskou is er dus op uit om Eisenhower minder stug te maken en Churchill nog soepeler. Dat er bovendien een kans is om de wanorde in Oost-Duits- land wat op te ruimen en om het geroep „We willen eenheid" een Sovjet-klankbord te geven, is aan immers al jaar en dag zo dat de Sovjet-wind uit de Molotov-hoek waait ,soms als een liefelijke voor jaarskoelte en dan weer als een kwaadaardige en verkillende Noord Ooster-storm. Daarom hebben we ons maar niet al te zeer opgewonden over de reeks vriendelijke gebaren naar Wenen, die (zover we er nu over kunnen oordelen) toch wel weer geen voor boden zullen zijn van een werkelijk vredesverdrag met Oostenrijk, zelfs al is er dan een heuse Sovjet-am bassadeur benoemd in de persoon van de splinternieuwe Hoge Com missaris Iljitsjev. Niet veel anders is het inzake Turkije. Molotov heeft namelijk plotseling in een nota aan de Turkse regering verklaard, dat de Sovjet-Unie geen speciale posi tie meer verlangt bij het beheer van de toegang tot de Zwarte Zee. Dat is buitengewoon aardig van de Sovjets, maar het heeft tenslotte weinig om het lijf „eisen" te laten vallen ,die toch door gezonde „vrij heidsdrift" van de Turken reeds lang en grondig zijn achterhaald in een (nog beperkt) samengaan met het democratische Westen. JETS meer moeite hebben we ge had met de koersverandering in Oost-Duitsland. Daar gaat het alle maal ineens zo grootscheeps, dat we bijna geneigd waren Molotov het genoegen te gunnen van onze ver bazing. We kwamen niet eens aan een „volledige neiging" toe, omdat we weldra bedachten, dat het Molo tov momenteel bar slecht gaat, dat hij met zijn handen in het haar zit, dat er nauwelijks andere wind-rich tingen meer voorhanden zijn om zijn vredes-offensief naar het Wes ten te laten overwaaien en dat hij helemaal aan het einde (wie weet, hoe spoedig!) toch wel met de brok ken zal blijven zitten! Het Kremlin gaat dus „de fouten uit het verleden" herstellen. Oost- Duitsland krijgt ongevraagd een democratische ommezwaai te ver werken, de portretten van Pieck krijgen geen officieel plaatsje meer en Walter Ulbricht is in ongenade. De vluchtelingen mogen terugkeren en hun eigendommen weer in bezit nemen, gevangenen worden vrijge laten en de zelfstandige boeren kunnen van de Staat crediet op nemen. De verzoening tussen de Regering en de Evangelische Kir- che is waarlijk hartroerend en alle werk aan militaire Sovjet-werken is stilgelegd. Het is nu wel duidelijk geworden, dat Malenkov niet kan werken met de Stalin-mythe. Die moet dus koste wat het ook kost de wereld uit. Waarschijnlijk is hij daarin bin nen de eigen grenzen van de S.U. reeds grotendeels geslaagd. Voor het buitenland, dat in een geheel andere Stalin-mythe geloofde en nog steeds gelooft dan de Sovjets zelf .ligt het moeilijker. De veldslagen van wel willendheid moeten dus beter wor den voorbereid en een veel groter oppervlak beslaan. Voorlopig pro beert het Kremlin, wat er bereik baar is met schone gebaren. Eisen hower laat niet af te vragen vóór alles: toon uw goede wil met daden. Welnu, zover is het (helaas) nog geenszins. Zover zijn we niet in Oostenrijk en evenmin in Oost-Duitsland, al lijkt het allemaal nu nog zo prach tig. Het Kremlin beseft, dat de Bermuda-conferentie gevolgd kan worden door een bijeenkomst van de Grote Vier. Het weet ook, dat Eisenhower niet bijster veel voor „blinde toenadering" gevoelt. Het speculeert op Churchill met zijn UI IJ V Cl 1 vvviuii O waait. Het is Molotof niet ontgaan. Voeg er ten slotte nog bij, dat de satellieten achter het IJzeren Gordijn onrustig worden en zelfs min of meer op standing, dan kunnen we draag wijdte en waarde van de „ommekeer in Oost-Duitsland" snel genoeg bepalen. Eigenlijk is het in dat éne waarschuwende woord tot het Westen samen te vatten: „Voorzichtig!" W.Wi%%VW.VA%V!i Advertentie) UI OEVEEL kinderen telt het ge- middelde gezin in Nederland? Om en nabij vijf, heeft Drs. Plaen- burg in een brochure voor de KVP betoogd op grond van cijfers betref fende de gezinsgrootte bij keurlin gen. Van een gezin met vijf kinde ren dient men dan ook uit te gaan aldus zijn betoog als men de billijkheid van kinderbijslag wil vaststellen. De berekening van Drs. Platenburg is dadelijk van socialis tische zijde scherp aangevallen. En katholieke bladen hebben toen een scherp wederwoord laten horen. Het ziet er nu echter naar uit, dat de socialisten op dit punt gelijk had den. Professor Zegers van het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut geeft een publicatie, waarin hij be rekent, dat he gemiddelde gezin 3.41 kinderen telt. Verwijten op grond van het cijfer 5 aan het Centraal Bureau voor de Statistiek gedaan, acht hij dan ook volkomen mis plaatst en met een brochure als van Platenburg ziet hij de gezinspolitiek in gevaar gebracht. Het Vrije Volk heeft het volste recht nu te gloriëren. Die brochure is een fout geweest. Van de zijde van het secretariaat der K.V.P. geeft men dit ook volmondig toe. De brochure zal uit de verkoop ge nomen worden. poUTEN MAKEN is mensenwerk eigen. De glorierende socialisten hebben echter niet het recht aan deze fout de hele katholieke gezins politiek op te knopen. Prof. Zegers betoogt met klem van argumenten, dat deze gezinspolitiek natuurrech telijk gerechtvaardigd is en het ver zet tegen progressie in de kinder bijslag ongemotiveerd. Hij vraagt niet zonder reden, of bij dit verzet geen bevolkingspolitieke motieven een rol spelen. En dan stelt hij de beangste zielen gerust. Een demo grafische katholieke meerderheid is in de eerstkomende 70 tot 80 jaar niet te verwachten. Komt het zo ver, dan is de Europese samenle ving wel zodanig geintregeerd dat 't Nederlandse percentage-probleem geen rol meer zal spelen. Uit finan cieel oogpunt hoeft men ook niet te huiveren voor een recht doen aan de grote gezinnen. Als men het grote gezin 80 procent der gemid delde gezinskosten garandeert, wel ke men in het standaardgezin voor deze posten op het budget besteedt, dan zou dit een gemiddelde loons verhoging van slechts een half pro cent betekenen. En wel omdat het grote gezin van zes kinderen en meer een relatief zeldzaam verschijnsel is geworden. Er is dus alle reden om aan de gezinspolitiek, zoals die totnutoe door de K.V.P. werd gevoerd, vast te houden. J5 (Van onze redacteur) IN DE DORPSTRAAT VAN OUD-GASTEL, in een winkelpand, waarin vroeger luchtbuksen en kogeltjes werden verkocht, woont de heer M. Kuppens-Goosen, die door middel van een circulaire heeft laten we ten, dat hij voornemens is aan iedereen, die er om vraagt en betaalt, de toekomst te voorspellen.. Stellig is deze M. Kuppens-Goosen een van de merkwaardig ste mensen uit geheel Brabant, want zonder blikken of blozen schrijft hij, dat over enkele maanden Rusland de strijd weer op zal nemen tegen de randstaten. Bovendien zullen er bomaan slagen plaats hebben in Buenos Aires en Tunis, terwijl er last but not least tussen Mei en Augustus een groot aantal feeste lijkheden aan uit- of afstel onderhevig zullen zijn. J7r is geen enkele Gastelaar op te noem. n, die de heer Kuppens niet als een zeer zonderling mens bestem pelt. De dorpsbewoners, die deze man kennen, zullen hem de toekomst niet laten voorspellen, wetende, dat hij er evenmin iets van afweet als elke an dere waarzegger. Zij volgen echter wel zijn geschrijf, dat bepaald inte ressant is. De heer M. Kuppens-Goosen ls voor elke sterveling absoluut onbe reikbaar. Het is. ondanks herhaalde verzoeken, niet mogelijk tot in zijn woning door te dringen. Dat toch zou het meest aantrekkelijke zijn voor een krantenman, die eens graag nader kennis maakt met deze figuur. De heer Kuppens ontvangt echter, beta lend of niet betalend, geen mens. Maar toch is het mogelijk hem te ontmoeten en wel als hij een van zijn vele busreizen onderneemt. De waarzegger is practisch altijd hetzelfde gekleed. Hij draagt een ZONDAG 14 JUNI. Wit. Zondag onder het octaaf van het H. Hartfeest. 2e gebed H. Basilius 3e octaaf H. H3rt; Credo. Prefatie van het H. Hart. MAANDAG 15. Wit. Mis van het H. Hartfeest. 2e gebed H.H. Vitus enz. 3e van de H. Maagd. DINSDAG 16. Wit. Mis van het H. Hartfeest. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. WOENSDAG 17. Wit. Mis van het H. Hartfeest. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. DONDERDAG 18. Wit. H. Eu- phraëm. 2e gebed octaaf H. Hart. 3e H.H. Marcus en Marcellianus. 's-Her- togenbosch: Wit. Eucharistisch Hart van Jezus. 2e gebed H. Euphraëm. 3e H.H. Marcus en Marcellianus. VRIJDAG 19. Wit. Octaafdag van het H. Hartfeest. 2e gebed H. Juliana. 3e H.H. Gervasius en Protasius. ZATERDAG 20. Wit. Mis van de H. Maagd op Zaterdag. Gloria. 2e ge bed H. Silverius. 3e H. Geest. Prefa tie van de H. Maagd. Breda: Wit. Mi raculeuze H. Hostie. 2e gebed H. Sil verius. Credo. Prefatie van Kerstmis. Advertentie) zwarte hoed. een zwarte jas en zwar te schoenen. Hij heeft bruine ogen en een bruingrijze baard. Vele perso nen nemen voor de heer Kuppens de hoed af, want zij denken met een geestelijke te doen te hebben. Het meest merkwaardige van deze man blijft echter zijn voorspellings talent. het beste te analyseren, door een van zijn circulaires af te drukken, temeer, omdat deze circulaires „ao- tueel" zijn. ARME STAATSHOOFDEN! ,,l_Ionderden mensen over het gehele land. welke ik reeds in 1952 een voorspelling over de waterramp in Februari 1953 toezond, vragen mij opnieuw naar andere voorspellingen voor dit jaar. Opnieuw is nu weer te zien, dat tussen 10 Mei en 15 October 1953, maar vooral rond midden Juli weer stormen of vulcanische uitbarstingen, aard- en zeebevingen zullen komen' waardoor electriciteit uitgeschakeld kan worden, wat gevaarlijk wordt voor scheepvaart, vliegwezen. in en op kolenmijnen en vooral in liet West- land zullen de glazen kasten het zwaar te verduren hebben. In Holland en andere landen staan de regeringen voor onoplosbare problemen, ofschoon de militairen en politie opnieuw, evenals in Februari 1953. goede dien sten zullen bewijzen aan hen, die in nood verkeren. Ongekende hittegolven, droogte en branden zullen vele oog sten na juli 1953 doen mislukken en hongersnood brengen. Rond Juni 1953 nemen de Verenigde Staten en Egypte de strijd tegen el kaar op en Egypte zal zodoende op de eerste plaats Engeland veel last bezorgen, ofschoon Rusland rond Mei 1953 (de circulaire werd in. Mei 1953 gedrukt!) veel soepeler zal zijn, zal deze rond Augustus de strijd opne- MtmHfttGI TIKTEN. KAT EN GUMZEMD IV/IOCHT U OOIT, reizende door Engeland, het stadje Exeter be zoeken, kom dan vooral niet in conflict met de stedelijke politie, want dan loopt u grote kans een bekeuring te krijgen van de hoog waarde heer Deken himself. De deken der Anglikaanse kerk. A. Ross Wallace, is bijna twee meter lang en reeds grootvader. Tijdens een wervingsactie voor speciale politiediensten in zijn gemeente heeft hij zich aangemeld. men tegen de randstaten, wat enorm veel doden zal brengen. En als U rond Mei 1953 van zware aardbevingen in het buitenland rond Chili hoort, zul len er daarna meer aardbevingen ko men en de registreerapparaten werken dan niet meer. Einde 1953 is de oorlog in Korea af gelopen. Rond Juli 1953 hoort men van ern stige ziekte en of dood van een voor naam door ons geliefd persoon, die rond Den Haag of Amsterdam woont Voor Eisenhower kan het na Mei 1953 een lastige tijd worden, met als gevol gen financiële crisis en stakingen, overplaatsing van troepen enz. Papagos. Franco, Soekarno, Stalin, Mossadeq, Malcnkow en twee dito en de Sjah kunnen in 1953-1954 door ziekte of anderzins met hun leven in nood komen en tegelijk met Stalin zullen in diezelfde dagen twee voor aanstaande personen tn Rusland van het toneel verdwijnen. Rond Mei 1953 zal men in Buenos- Aires en Tunis horen van bomaansla gen en geh. wapenopslagplaatsen enz. Uit het bovenstaande wordt zeker iets goeds geboren. Ook is van leder een veel te weten in Verband met zijn verleden en toekomst, hetgeen ook al rechtstreeks van een foto is te zien, bijvoorbeeld: zult U straks door Uw examen komen, wat de gunstigste ja ren van Uw leven zullen zijn. Tussen half Mei en half October 1953 zullen veel afspraken, feesten, wedstrijden Advertentie) Trap INE UNIVERSITEIT van Houston in Texas (waar dezer dagen een leeuw op straat liep, waar men koude lucht in tankende auto's spuit en waar men elke dag wat anders beleeft) zou voor het eerst in Ame rika een „Opvoedkundig Uurtje" voor de televisie verzorgen. Toen het groene lichtje in de stu dio aan ging ten teken dat de uit zending kon beginnen, gebeurde er niets. De zender weigerde. De tech nicus, W. Davis, werd hoe langer hoe zenuwachtiger en toen hij hele maal geen raad meer wist gaf hij een trap tegen de machine. En daarop begon een feilloze uitzending van het Opvoedkundig Uurtje. Wat een rust! LIOE GAARNE zouden wij eens een dutje doen in de pas inge richte „dode kamer" van het natuur kundig instituut der Göttingse uni versiteit! Electrische noch geluids golven hebben er toegang. Men kan er de stilte horen suizen. De wan den zijn bekleed met een stof die alle geluid opslorpt en ze zijn voor zien van 15.000 glazen pyramides, waarin 3t4 ton grafiet is verwerkt. Best bier! IN AARHUIS in Denemarken kunt u op de tentoonstelling Drieduizend Jaar Bier een glaasje bier drinken, zoals het 3000 jaar geleden werd gebrouwen. Natuur lijk niet uit de schedel van uw vijand, maar uit een behoorlijk glas. He recept werd gevonden in het graf van een meisje uit het Bronzen Tijdperk. In dat prof, opgedolven bij Egtved op Jutland trof men een kan aan met een bruin droesem op de bodem. Ont leed bleek het te bestaan uit een aftreksel van koren, veenbessen, gagel en honing. Don Camillo LIET KAN BEST ZIJN, dat die pastoor in Dortmund (West- Duitsland) „De kleine Wereld van Don Camillo" heeft gelezen. Wat daar gebeurde doet tenminste sterk denken aan de activiteiten van die Italiaanse parochieherder. Max Reimann de voorzitter der communistische partij in West- Duitsland zou dezer dagen een toespraak houden op het Dort- munder marktplein. Max deed net zijn mond open toen de luidklokken van de na bije katholieke kerk in- volle he vigheid losbarstten en niet op de normale tijd maar vroeger dan gewoonlijk. En het duurde lan ger. Toen eindelijk Max zijn stem kon verheffen moest hij erg lang spreken. Maar al rekte hij zijn rede ook nog zozeer, de kerkdienst won het, want die duurde voor deze dag bijzonder lang. Publiek! J-Jet zal voor dictatoriaal aan gelegde dorpsburgemees ters griezelig zijn te bedenken wat het lot is van hun confra ters in de Amerikaanse staat Californië. Het is daar n.l. voor de toekomst verboden, geheime raadsvergaderingen te houden. Zij moeten 24 uur tevoren mededeling van de zittingen doen aan de dagbla den, de radio en de televisie! Tornado''s 7OEKT U de krant van gisteren é- nog maar eens op en kijkt u maar eens naar dat plaatje van het Amerikaanse Worcester. Hier een tornado en daar een tornado. Waar komen die dingen vandaan? De democratische afgevaardigde Ray J. Madden van de Amerikaanse staat Indiana verzocht aan de Se naatscommissie voor gewapende diensten een diepgaand onderzoek in te stellen naar het verhand tus sen de recente atoomproeven en de tornado's, die thans meer dan ooit de Ver. Staten teisteren. Hij verklaarde, dat in April 65 wervelwinden werden geregistreerd, dat is driemaal zoveel als het ge middelde tot nogtoe. In Mei werden er 70 gemeld en tijdens de eerste 9 dagen van Mei waren er reeds 52, dat is al meer dan het normale maandgemiddeldc. Atoom CERGISTEREN schreven wij over een te koop zijnde installatie voor een atoomfabriek, met een A. De zetter maakte er stoomfabriek (met een S) van. Wel, wij kunnen heel wat voordeliger stoom fabri ceren dan voor 38 millioen gulden. We zetten eenvoudig een keteltje water op het gas. Bril erbij Waukeshka Daily Freeman, een Amerikaanse krant, publiceerde dezer dagen de eerste drie dimentionale ad vertenties. De lezers kregen er een speciale bril bij cadeau om in het beeld „de diepte" te ge nieten. Plastic I ETTERLIJK alles maken ze van plastic. Chirurgen ge bruiken plastic om aangetaste in wendige ornanen te completeren. En de nieuwe kappen en beffen van de congregatie van de Zus ters van Etten zijn ook al van plastic. Op een bijeenkomst van het Amerikaans Medisch Genootschap is bekend gemaakt, dat het aeluk- te bij een aantal staar-patiënten de aangetaste ooglens te vervan gen door plastic. De Londense oogarts Harold Ridley heeft deze techniek, waarmede het gezichts vermogen hersteld kan worden, uitgevonden. In tegenstelling tot die van de zusterkappen is de plastic van de ooglenzen wèl door zichtia. Son ja schrok CONJA HENIE, het befaamds kunstschaatswonder in Ameri ka, beleefde tijdens haar verblijf in Londen een onaangenaam avontuur. Ze slaakte op een ochtend een door dringende gil toen ze, slapend in haar flat, de ogen opsloeg en ln de tronie van een inbreker staarde. Onmiddellijk vloog Sonja uit da veren en ze begon met haar kamer meisje de vluchtende man te ach tervolgen. Vergeefs echter, want hij ontsnapte en nam een buit van bont en juwelen mee ter waarde van meer dan 100.000 gulden. Prosit! HE GASTEN bij de begrafenis van de 53-jarige drankhandelaar Pinero zullen de gestorvene zeker een goed hart hebben toegedragen, toen ze kennis namen van zijn in 1947 opgestelde wilsbeschikking. Deze New Yorker had namelijk be paald, dat zij allen een glas ouds klare moesten drinken en niet be droefd mochten zijn. Ze moesten maar eens klinken op het goede, dat hij hoopte tijdens zijn leven te heb ben gedaan. en vermakelijkheden aan uit- of af stel onderhevig zijn. Ook zullen dan veel mensen van woning veranderen. Heeft U mij wat te vragen, dan ge beurt dit alleen per brief, met be taald antwoord, omrede ik aan mijn huis geen mensen ontvang." 20 tabl. 55 cis Tot zover de circulaire van de heer Kuppens-Goosen. Hij spreekt in een tweede pamflet de hoop uit, dat er van al zijn voorspellingen niets zal uitkomen, maar hij twijfelt niet aan de juistheid ervan. Wellicht is het goed ook een hoop uit te spreken en wel deze, dat niemand zich bij de neus zal laten nemen door deze waar zegger! B. A. Williams 21) Zo begrepen die twee in hun jonge levenslente een ogenblik het geluk van 'n vredige levensavond en werden er ernstig onder. Maar na 'n poosje riep Clint lachend uit Dat zal ik doen! Heus, dat beloof ik je op mijn woord van eer! Toen begonnen ze samen hartelijk te lachen en droogde June haar tra nen! Ik ben heus nog nooit te voren bang geweest!, zei ze. Nooit voor mezelf. Maar nu ben ik het wel, Clint! Heus ik ben bang. Voor mij en jou samen! Ik ben van plan ï- hier van daan te halen, riep hij uit. Ik haal je hier voorgoed weg, begrepen! Dat gaat niet!, sputterde ze te gen. Opa en Oma Hurder, die heb ben me nog zo hard nodig! Maar na een poosje stemde ze er in toe, hem dien avond nog eens te ont moeten, als de oudjes naar bed waren. Ze gebruikten het avondeten nog voordat het donker was geworden in de keuken van June. Rab was bij oma Bowdon gebleven, terwijl tante Evie intussen at; maar toen zij kwam aflossen, kwam ook hij eten en toen June zijn eten klaar maakte, zei hij goedkeurend: Jij hebt heel wat te dragen, June. Je bent to 'h echt 'n goeie meid! Ik wou, dat ik je wat helpen kon. Dat is vrouwenwerk, zei ze. Je doet nog veel méér voor hen, door hen af te leiden, Ik moet hen vanavond alleen laten, zei hij. Morgen vroeg moet ik aan de rechtbank in Providence zijn. Het is alleen maar voor de vorm, maar de rechter daar is erg op for maliteiten gesteld. Vanavond heb ik nog een onderhoud met mijn cliënt, dat is beslist noodzakelijk. Na zijn maal ging hij met oom Justus mee naar huis terug. Doch ®?.n half uur later kwam hij weer bij haar aan. June was net bezig de laatste vaten te wassen. Vader is in zijn stoel in slaap gevallen, zei hij. Als hij wakker rjcit, Saat hij wel uit zichzelf naar bed. Ik ga moeder en oma nog even wel te rusten zeggen. June, druk met haar vaten bezig, knikte eens. Het was half acht. Clint had gezegd, dat hij op haar zou wach ten en om acht uur een eindje verder op de weg te vinden zou zijn. Maar ze wanhoopte eraan, zó vroeg bij hem te kunnen zijn. Opa en oma Hurder zaten nog in de huiskamer en ze was al eens naar hen gaan kijken. Ze had den haar niet horen aankomen en opa zat met zijn hand beschermend over die van oma en streelde die zachtjes. June kreeg tranen in haar ogen, toen ze dat zag. Even later kwam Asa binnen. Heb je nog wat kokend water, June?, vroeg hij. Ik zou nog zo graag een kop thee hebben. Hij ging zitten en zette de ketel op en babbelde wat met hen, totdat het water kookte. Ze zette thee en haalde een half flesje melk uit de ijskast, waar uit ze een beetje in een kopje goot. Room heb ik niet zei ze. Het spijt me voor ie. Melk is net zo goed, als je er maar genoeg van gebruikt, zei hij. op zijn droge manier lachend. Zo is het met de meeste dingen, June. Te wei nig is ai net zo min goed als te veel. Genoeg, dat is het beste. Hij dronk zijn thee met kleine teug jes en keek haar ondertussen aan. Je bent in de laatste weken heel wat gegroeid, June, zei hij lachend. Je bent net een bloemknop, die open gaatMoet je daarvar. nu blozen? Dan wordt het tijd, dat je wat meer complimentjes krijgtZeg eens, hoe staat het met die jongen van Jervies? Hij zag haar schrik en verlegenheid en begon te lachen. Ik zal er geen woord van kikken, hoor! beloofde hij haar. Ze was er al bang voor geweest, dat Asa er iets van gemerkt had. Ze be greep niet, hoe het mogelijk was. Toch vond ze het niet erg, dat iemand haar geheim met haar deelde. En toen hoor de ze tante Evie in de slaapkamer bezig met oma Hurder. Ze bracht de oude dame naar bed. En opa Hurder kwam aan de keukendeur en zei: Wel te rusten, June! Ze gaf hem een nachtzoen en dat was iets heel ongewoons van haar. Hij straalde van vergenoegdheid en heel haar leven zou June er blij om zijn, dat ze hem die avond goeden- nacht had gekust. Toen ging hij naar de slaapkamer ,waar oma Hurder zich reeds bevond. Wat later kwam tante Evie in de keuken. Die arme oudjes doen bepaald geen oog dicht vannacht, zei ze op medelijdende toon. Ik zal hun maar een glas warme melk brengen. Ze zag het melkflesje staan, waaruit Asa zoeven voor zijn thee gebruikt had. schonk wat in een pannetje en stak het gas aan. Plotseling werd June koud van ont zetting Ze hield zichzelf voor, dat ze gek was, gek, stapelgek! Warme melk drinken was toch niets bijzonders? Rab kwam van buiten, druipnat van een juist gevallen bui. Hij liep naar tante Evie. die bij het gasfornuis stond en omhelsde haar. Wel te rusten, moeder, zei hij. Ik ben morgen voor de middag terug. De begrafenis is om vier uur, deelde ze hem op effen toon mede. Dat weet ik, antwoordde hij. Dan ben ik zeker terug. Wel te rusten kindje, zei hij tegen June. Tante Evie schonk twee glazen melk in en June vergezelde haar naar de andere kamer. Ze voelde een grote tederheid voor die twee oudjes. Ge willig dronken ze op aandringen van tante Evie de warme melk. Ze gaven de lege glazen terug. Toen gingen ze als twee kleine kinderen slapen. June nam de glazen op en ging er mee naar de keuken, om ze schoon te wassen. Achter zich hoorde ze tante Evie zeggen: Neen. Ik zal de ven sters dicht laten. Het mocht eens in regenen. En u hebt zo veel frisse lucht niet nodig. U zult zó wel inslapen. Ze wist altijd haar wil rustig door te zetten. In de keuken teruggekeerd, keek ze het meisje doordringend aan. Voel jij je helemaal wel, June?, vroeg ze. O ja, best! zei June. Je moest óók naar bed gaan, zei tante Evie beslist, wanneer je hier klaar bent. Wel te rusten, kind lief! Zodra de deur achter haar dicht was, kreeg June een neiging om scherp te luisteren, wat ze deed. Even later wist ze, dat ze vrij in haar bewegin gen was. Die gedachte bezorgde haar een on gekend geluksgevoel. Vrij! Ze keek op de klok. Het was half negen. Nu stond Clint natuurlijk al lang daar buiten in de regen op haar te wach ten. Met vliegende haast trok ze haar daagse kleren uit en de nieuwe japon door Asa voor haar meegebracht, aan. Enkele minuten stond ze voor de spie gel haar haren op te maken. Eindelijk was het naar haar zin. Uit die spiegel keek een stralend, lieftallig meisje haar aan. (Wordt vervolgd). ZONDAG 14 JUNI. HILVERUUM I 402 METER. NCRV: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra mofoonmuziek. IKOR: 8.30 Morgenge bed; 9.15 Kerkzang en kerkmuziek; KRO: 9.30 Nieuws; 9.45 Gramofoonmuziek; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 Kamermuziek; 12.15 Apologie; 12.35 Gra mofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.10 Lunch concert; 13.40 Boekbespreking; 13.55 Koor concert; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.45 Madame Butterfly, opera (2e bedrijf); 16.05 Gramofoonmuziek; 16.10 Katholiek Thuisfront overal!; 16.15 Sportreportage; 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 Doopsge zinde Kerkdienst; 18.30 Geestelijke liede ren; 18.50 Concertgebouworkest; 19.30 Ge. looft U dat?, causerie. KRO: 19.45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man; 20.30 Promenadeorkest; 21.10 Monsieur de St. Ives, hoorspel; 21.55 Lichte muziek; 22.05 Mensen zoals wij; 22.20 Musette-orkest; 22.35 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gramofoon muziek. HILVERUM H 298 METER. VARA: 8.00 Nieuws, weerberichten en .postdui- venberichten; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Nederlandse volksliederen; 8.55 Sport- en postduiven - berichten; 9.00 Langs ongebaande wegen; 9.10 Gramofoonmuziek met toelichting; 9.45 Geestelijk leven, causerie. VPRO: 10.00 Voor de jeugd; IKOR: 10.30 Nederl. Herv. Kerkdienst. AVRO: 12.00 Evt. postduivenberichten. Hierna Metropole orkest; 12.35 Even afrekenen, heren!; 12.45 Gramofoomuziek; 13.00 Berichten; 13.05 Lichte muziek; 13.35 Mededelingen; 13.40 Gevarieerde muziek; 14.00 Boekbe spreking; 14.20 Omroeporkest; 15.35 To neelbeschouwing; 15.50 Orgel en piano; 16.05 Dansmuziek; 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Tussen Kerk en Wereld, causerie; 17.20 Van het Kerkelijk Erf, causerie. VARA: 17.30 Voor de jeugd: 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sport uitslagen; 18.30 Hammondorgel; is.45 Spontane Reacties; 19.15 Weense muziek; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 21.05 Cabaret; 21.30 Lichte muziek; 21.55 Voordracht; 22.10 Gramo foonmuziek; 22.30 Kamerorkest en solist; 23.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Vlaamse foonmuziek; 23.2524.00 Dansmuziek. BRUSSEL 324 METER. 11.45 Orkest concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon muziek; 14.00 Operamuziek; 14.30 Vlaam. se liederen; 15.30 Koorzang en voordr.; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Vlaamse muziek; 17.30 Marsmuziek; 17.50 Gramo foonmuziek; 18.00 Bas en piano; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Orkestconcert; 20.00 Hoorspel; 21.06 Vlaamse liederen; 23.00 Nieuws; 23.04— 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 METER. 11.00 en 12.10 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 14.30 Gevarieerde muziek; 15.00 Groot Symphonieorkest en solist; 15.50 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17,00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 19.00 Katholiek halfuur; 19.45 Nieuws: 20.00 Omroeporkest; 21.00 Gramofoonmu ziek; 22.00 Nieuws: 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. MAANDAG 15 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws en weerberichten: 8.10 portuitslagen; 8.20 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek: 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Lichte mu ziek; 11.30 Herhaling Vossenjacht! 12 20 Gramofoonmuziek; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land. en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13 15 Harp-ensemble; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolra dio: 14.30 Gramofoonmuziek: 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gramofoonmuziek; 17 00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. Ir. L. J. Vroon: Wat betekent rijstcultuur voor de Tropen?; 18.00 Harmonie-orkest; 18.20 Sport; 18.30 Lichte muziek: 18.45 Engelse les; 19 00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Gramofoonmuziek: 21.00 Internationale samenwerking; 21.15 Pianokwartet; 21.45 Gramofoonmuziek; 22.05 Carillonklanken uit Canada; 22.20 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS. berichten; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramo foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Liederen; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoonmuziek: 11.00 Voordracht; 11.15 Kamermuziek; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tui nbouwm ededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Promenade orkest en koor; 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, causerie; 14.20 Gramofoon muziek; 14.30 Voordracht; 14.45 Cello en piano: 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gra mofoonmuziek; 17.50 Militair commen taar; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmu. ziek; 19.00 Muzikale causerie; 19.15 Re portage of gramofoonmuziek; 19.20 Ca baret; 19.45 Regeringsuitzending; Land- bouwrubriek: Het 13e internationale zui- velcongres; 20.00 Nieuws; 20.05 Die lusti- gen Weiber von Windsor, opera (gr.)- 22.15 Voordracht; 22.30 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Filmprogramma; 23 4524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 METER. 12.00 Gramo foonmuziek; 12.30 Weerberichten- 12 34 Voor de landbouwers: 12 42 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianospel: 13.30 Gramofoonmuziek; 13.45 Pianospel- 14.00 Orkestconcert; 14.45 en 15 00 Gra mofoonmuziek: 16.00 Voor de zieken: 17 00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les: 18.15 Gramofoonmuziek: 18.25 Fin kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 20'oo Zang en piano: 20.35 Gramofoonmuz 21 00 Orkestcocert; 22.00 Nieuws; 2215 Orgel spel; 22 55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. - 11 45 Gramo foonmuziek 12.10 Omroeporkest; 13.00 Nieuws: 13.20, 14.15 en 15.00 Gramofoon muziek; 16.00 Liche muziek; 17.00 Nieuws 17.15, 17.30. 18.30 en 19.00 Gramofoonmu ziek; 19.45 Nieuws: 20.00 en 21.00 Gramo foonmuziek; 21.15 Vocaal ensemble en solist; 22.00 Nieuws; 22,10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5