DE DODENRIT op het eiland Man H.J. Soffers (Hoogerheide) ontslagen uit gemeente-functies Voor het hoog houden van Brabants cultuur TEHT80H- STELLING De grote finale van de Engelse kroningsfeesten v DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI 1953 IJzendijkse Raad trok belangstelling Anjerfonds vraagt weer steun Vxider"! De zwem-interland tegen Engeland Behalve mensen sneuvelden óók records LUNDIA VARSSEVELD (GLD.) TELEFOON 256 Zuid-Afrikaan Amm won Kamerlid sprak te Goes over Rampschade-wet NA VERTREK FRACTIE VERSW1JVER: Bewogen vergadering, waarin smeulende emoties opnieuw opvlamden Quorum-voorwaarde bleek niet van kracht Voortzetting baan- kampioenschappen Nederlandse renners in België SPORT IN T KORT WAT IS ER MET JAN NOLTEN MARKTEN Gevaarlijk punt onder de loupe genomen PI de te IJzendijke gehouden raads vergadering was de publieke tribu ne geheel gevuld. Deze belangstelling was te wijten aan een pi/nt op de agenda betreffende al dan niet ver pachten van het viswater „De Jetse aan de hengelaarsclub „Lukt het vandaag niet, lukt het morgen". Onder de ingekomen stukken was een bezwaarschrift van de N.C.B. te Tilburg tegen het parkeren van auto bussen voor de Landbouwhuishoud- school Daar de halte reeds was ver plaatst werd dit schrijven voor ken nisgeving aangenomen. Het zedelijk lichaam „Opvoedings gesticht 't Withof' te Etten krijgt een bijdrage van f 100 voor iedere leer ling uit de gemeente die deze school bezoekt. Van de heer E. Wijffels wordt een strook grond aangekocht voor f 3.50 per m2 om te dienen als Uitweg voor de op de Gaaipersweide te bouwen woningen. Het Protestants Tehuis te Sluis krijgt f 150 subsidie. Daar in de kom der gemeente zeer weinig houtgewas groeit wordt een verordening kapverbod in het leven geroepen. Voor aansluiting van woningen op het electr. net in de onrendabele ge bieden zal een bijdrage worden be schikbaar gesteld van f 200 per ge val De café's zullen gedurende de zomermaanden tot 24 uur geopend mogen zijn. De afd. Uzendijke van de Kath. Nationale Bond voor E.H. BO krijgt een subsidie van f 85 als bijdrage in de kosten van de gehou den cursus. situatie werd door de raad ter plaatse opgenomen. nog vrees voor willekeur bij de taxa ties. Bij de discussies wees o m. dr. van Beekom. de landbouwconsulent, op de wet defensieschade-1940. welke de ge leden schade,volledig vergoedde. De heer v. d. Heuvel zei dat het grote verschil hierin steekt, dat toen het rijk zelf de schade had veroor zaakt en dus wettelijk aansprakelijk was. Bij de oorlogsschade erkende de regering die schuld niet en natuur lijk is thans helemaal geen sprake van positief recht. Een andere spreker klaagde over de vaaghed der vergoedingen, waarop de heer v. d. Heuvel zei. dat de re gering pas met het stelsel der voor schotten kan breken als de wet in het Staatsblad is gekomen. DE VISSERS HADDEN BEET \/AN de plaatselijke hengelaarsclub ■V was een verzoek ingekomen om verlenging van de pacht van de „Ves te". B. en W. stelden voor om alleen de oostelijke zijde in pacht te geven. Dit in verband met de kostbare vo gels en de minder gunstige ervaring van het vorige seizoen. Raadslid Rie- mens neemt het voor de vissers op en zegt dat de vernielingen niet zo groot waren als wel door de voorzitter wordt voorgesteld. Ook de heer Van Keikvoorde grijpt de „dobber" voor de vissers en zou het nog eens een jaartje onder bepaalde voorwaarden willen proberen. Na ruggespraak met de andere leden krijgen de hengelaars onder bepaalde voorwaarden hun zin. Zeer voldaan trokken de hengelaars naar huis om de hengel in orde te maken. Aan het R.K. kerkbestuur wordt medewerking toegezegd bij de uitbreiding van de R.K. Jongens school met een vierde leslokaal. Op voorstel van de A.N.W.B. wordt de traverse van IJzendijke tot voorrangs- weg verklaard. Met het oog op de veiligheid zal het gevaarlijke punt Verlengde Molenstraat-Tramremise onder de loupe worden genomen. In principe werd besloten om het hout gewas voor de woningen in te korten en een voorrangsbord te plaatsen. De Doktersdienst Zondag wordt te Goes de dokters- dienst waargenomen door dokter Griep: te Middelburg door mevr. Pei; te vlissingen door dokter Boone en .e Heinkenszand, Arendskerke en Wol- faartsdijk door dokter Vos. Dokter Folmer te Driewegen neemt waai voor dokter Luyckx en dokter Geldei- blom te Nieuwdorp voor dokter Kh- viets te Borssele. ^IMTEMtATIONALE TE WAALWIJK van 21 t/m 31 Aug. 1953 schoenen Dienst dierenartsen Op Zuid-Beveland West nebben Zondag dienst de heren Joh. Klaa.,- sen te Heinkenszand en A. Elzermah te Goes. (Advertentie \7ijfhonderd gulden aan de Staffan- fare van de Bond van Landelijke Rijverenigingen van de N.C.B., 200 gulden aan Breda's Katholiek Ge mengd Koor, 350 gulden aan N.N. te Tilburg voor een fluit, 720 gulden aan N.N. te Made voor persoonlijke mu ziekstudie, 900 gulden aan de Pastoor der St. Lambertuskerk te Wouw, 1000 gulden aan de Harmonie ,,St. Jan" te Kaatsheuvel, 500 gulden voor 6 opvoe ringen van het operfluchtspel „Galg der Glorie" te Tilburg, 200 gulden aan de Stichting Ontspanningscen trum Vrouwenhof te Roosendaal, 150 gulden aan de Stichting „De Huiskat" te Oosterhout... Willekeurig hebben we enkele voorbeelden gehaald uit een lange lijst van bijna 250 subsidies, welke het Provinciaal Anjerfonds Noord Brabant sinds 1948 heeft ver leend aan jonge talenten en aan in stellingen en evenementen op het ge bied van volksontwikkeling, kunst en jeugdzorg. In nog geen vijf jaar tijds is er nu 150.730.59 gld. uitgekeerd. En men mag aannemen, dat die be dragen goed besteed zijn. Er wordt zorg voor gedragen, dat ze juist daar terechtkomen, waar anders een goed plan dreigde te verzanden of een jong talent zijn verdere ontplooiing ver sperd zag door een materiële hinder nis. in zulke gevallen bewerkt een be trekkelijk klein bedrag grote resulta ten. Vandaar dan ook, dat het Provin ciaal Anjerfonds de durende belang stelling van alle gewestgenoten ver dient. Men weet. dat het een onderdeel vormt van het landelijke Prins Bern- hardfonds. In de eerste jaren na de bevrijding heeft het ook van een cen traal punt uit de subsidies verstrekt. Doch de decentralisatiegedachte, wel ke juist op het gebied van de cultuur bevordering van zulk een grote bete kenis is. heeft geleid tot de oprichting van Provinciale Anjerfondsen. Er is nu een edele wedijver ontstaan in het opvoeren van de middelen, waartoe een jaarlijkse iijsteninzameiing wel het leeuwendeel moet bijdragen. Die inzameling staat weer voor de deur. Van 15 tot en met 30 Juni zal men V komen storen met het verzoek om een bijdrage voor het Prins Bernhardfonds waaronder dan de Anjerfondsen res sorteren. Het is wellicht geen gun stig ogenblik, nu de watersnood zo veel van onze vrijgevigheid heeft ge vergd. Doch het culturele leven mag deswege niet stagneren. Brabant heeft het meer dan ooit nodig zijn eigen aard en zijn eigen waarde op cultureel gebied te versterken, nu het econo misch zo veel nieuwe invloeden onder gaat. Vandaar dat we deze collecte met bijzondere aandrang aanbevelen. NOG EEN MANIER Nederlandse ploeg voor Blackpool gedeeltelijk gekozen VOOR DE op 27 Juni a.s. te Blackpool te houden landenwedstrjjd zwemmen en waterpolo tussen Groot-Brittannië en Nederland zijn voor de Nederland se ploeg de volgende zwemsters en zwemers aangewezen: Dames: 100 meter rugslag: Joke de Korte, ODZ; 200 meter rugslag: Rika Bruins, GZ en PC; 400 meter vrije slag: Geertje Wielema, HZC; 4 x 100 meter estafette vrije slag: Koosje van Voorn. DZN; Ria Vonk, HDZ; Els van der Ploeg, ADZ; Geertje Wielema, HZC; Schoonspringen: Els van der Horn, 't IJ. De zwemster voor de 100 meter vrije slag zal nog nader worden aangewe zen. Heren: 200 meter schoolslag: v. Zijl, Sleutelstad; 400 meter vrije slag: Ten Thye, LZO; 4 x 100 meter estafette vrije slag: De Vreng, AZ '870; Dik- staal, 't IJ; Pieters, DWR; schoonsprin gen: van Moll, Aegir. De deelnemers voor de 100 meter vrije slag en de 100 meter rugslag, als mede de vierde man voor de 4 x 100 meter estafette vrije slag, zullen nog nader worden aangewezen. VOOR DE waterpoloploeg zijn negen spelers uitgenodigd. Het zevental zal eerst te Blackpool worden opgesteld. Het zijn: van Gelder, Smol, beide HZ en PC; Bijlsma, Haarlem; Korevaar, Merwede; Cabout, GZC; van Fegge- len. Meeuwen; Luchs, Robben; Sievers, HZC; Finee, Dolfijn. Voorts staat er zowel bij de dames als de heren een 3 x 100 meter wis selslag estafetflt op het programma. De Nederlandse vertegenwoordigers voor dit nummer zullen te Blackpool uit de aanwezige zwemsters en zwem mers worden gekozen. ETr is nog een andere manier, om het Anjerfonds te steunen. Er zijn een 150-tal prentbriefkaarten ver vaardigd van Brabants stad en lana, artistiek en typografisch uitmuntend uitgevoerd, welke tegen niet te hoge prijs verkrijgbaar zijn in mapjes van vijf. Er zijn o.a. series, die culturele objecten in West Brabant t.w. Klun- dert. Hoeven en Rucphen uitbeelden. Er zijn. er, die de streek tussen Zeven bergen, Oosterhout, Zundert en Chaam (dus met inbegrip van Breda) bestrijken. Er zijn er met taferelen uit de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Er zijn er, die Tilburg en omgeving met inbegrip o.a. van Baarle Nassau tot object hebben. En zo gaat dat het hele gewest door. Men kan het ene doen - de collecte steunen - en ook het andere niet laten. Giften van de bedrijven zijn natuur lijk eveneens welkom. Er gingen er al enkele vóór met stevige bedragen. Brabant heeft in dit opzicht een naam hoog te houden. Het heeft aan de spits gestaan van de provinciale inzamelingen. Het is de vorige keer naar een iets lagere plaats afgezakt. De ere-plaats op de ranglijst kan weer verdiend worden. Edele Brabant, were di 01* PAGINA 1 VAN DIT BLAD is te lezen, hoe de befaamde Engelse motorcrack Leslie Graham tijdens de jaarlijkse mo torraces op het eiland Man om het leven kwam, terwijl korte tijd later de Australiër Walker verongelukte. Dit betekent, dat ge durende dit sportevenement, berucht om zijn hoog gevarencijfer men zal nu wel concluderen: t e h o o g vier mensenlevens te betreuren zijn. strijd tussen Amm en Duke sneuvelde het ronderecord opnieuw. Duke Advertentie) Mr. O. U. der Wets: Ik kén maar geen orde krijgen in mijn ma gazijnen. Het is en blijft een chaos, omdat ik zo'n grote ver scheidenheid van artikelen heb. Mr. F. I. Sjent: Ja man, dan is er maar één oplossing: Neem de monteerbare stellingen met alle mogelijke vakverdelingen en ladekasten. 100% Ruimtebe- nutting. Dat vind je alleen bij „LUNDIA". Vraag onze grote catalogus W/IJ BEGINNEN ons af te vragen of langzamerhand door de el kaar beconcurrerende fabrieken niet te hoge eisen worden ge steld aan hun rijders. Na lezing van onderstaand ver slag zal men tot de conclusie ko men, dat het in die 500 cc.-race niets minder dan een dodenrit is geweest. „IDEALE" OMSTANDIG HEDEN Megen en zeventig renners kwamen aan de start voor de race in de 500 cc-klasse, welke over 1 ronden met een totaal afstand van 425.04 k.m. ging. Om de 10 seconden vertrok een deelnemer. Een van hen was Geoff Duke, win naar in 1950 en 1951 op Norton en houder van het circuit-record met een gemiddelde van 151 k.m. per uur, nu uitkomend voor «ilera. De omstandigheden waren ideaal, het was zonnig en er stond een frisse wind uit Westelijke richting. Het tempo lag reeds dadelijk zeer hoog, wat wel bleek uit het feit dat Duke in de eerste ronde, dus met staande start, het ronde-record ver beterde en bracht van 153.24 k.m. per uur op 155.10 k.m./h. In de tweede ronde deed hij het nog sneller: 155.99 k.m./h. Nog geen kilometer na het beëindigen van zijn eerste ronde, met een gemiddelde van 150.95 k.m., ge beurde het ongeluk met Leslie Gra ham. NIEUW RECORD MA de tweede ronde had de Zuid Afrikaan Amm de leiding met zijn Norton vóór Duke (Gilera) en Armstrong (Gilera). Tijdens de felle draaide de derde ronde met 156.43 k.m./h. gemiddeld en Amm met 156.75 k.m./h. Voor Duke kwam ech ter 6poedig het einde. In het begin van de vierde ronde raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, begon wild te slingeren en het was voor alle ooggetuigen een opluchting, toen hij ongedeerd kon opstaan na met zijn Gilera van het circuit te zijn geslipt. Het was echter niet mogelijk de strijd voort te zetten, want de olie stroom de uit zijn machine. Amm, die op dat moment in tweede positie lag met een minuut achterstand, nam de lei ding over. Na de helft van de race waren reeds talrijke deelnemers uitgevallen. Zonder opgaaf van redenen w^jd de Italiaan Bandirola door de Augusta- manager uit de strijd genomen en ook de Zweed Johansson stapte na de der de ronde aan de pits af. GESLIPT 2 Brett (Gr. Br.) met Norton 2.49.03.8 (150.85 km/h.) 3 Armstrong (Ierland) met Gilera 2.49.16.8 (150.66 km/h). 4 Coleman (Nieuw Zeeland) met AJS 2.50.49.6 (149.29 km/h.) 5 Doran (Gr. Br.) met AJS 2.54.25.0 (146.22 km/h). 6 Friend (Gr. Br.) 'met Norton 3.02.44.6 <139.56 km/h). Ray Amm ontsnapte in ^e zevende ronde ternauwernood aan een ernsti ge val, toen zijn Norton vervaarlijk begon te slingeren, na met een der voetsteunen het wegdek te hebben ge raakt. Maar de steun brak af en Amm ging ten slotte met een bungelend been als winnaar over de eindstreep. Dat Armstrong zo onverwacht zijn tweede plaats kort voor het einde kwijt raakte, bleek achteraf te wijten te zijn geweest aan een mankement aan zijn ketting, hetgeen hem kost bare seconden kostte. Dit is de finale van de grote vaandel- parade, de „trooping the Colour", die op de officiële verjaardag van de Ko ningin Elizabeth II werd gehouden. De Koningin staat voor de toegang tot Buckingham Palace en salueert, terwijl de Household Cavalry voorbij rijdt. Schuin achter de Koningin staat haar echtgenoot, de Hertog van Edingburgh, gekleed in de uniform van "Veldmaarschalk. Het publiek vulde de Kroningstribunes langs de Mali en rondom het Queen Victoria Memorial geheel. IVE Australiër Kavanagh, lid van de Norton-ploeg, slipte aan het einde van de derde ronde. Hij bleef onge deerd, maar zijn machine was onbe rijdbaar geworden, zodat ook bij het opgaf. Intussen behield Amm de lei ding met ruim anderhalve minuut voorsprong op Armstrong en de Nieuw-Zeelandse AJS-rijder Cole man. Zijn gemiddelde bedroeg op dat moment 152.32 k.m./h. Coleman werd tenslotte van de der de plaats verdrongen door de Engel se Norton-rijder Brett. Toen ging Brett op Armstrong af en inderdaad slaagde hij erin zijn landgenoot voor bij te komen. De aanval op de leider Amm mislukte echter. Amm behield de kop en won vóór Brett en Arm strong. DE UITSLAG 1 Amm (Zuid Rhodesia) met -Nor ton 425.04 k.m. in 2 uur 48 min. 51.8 sec. gemiddelde snelheid 151.03 km/h. Verbeteringen zijn gewenst l_IET Tweede Kamerlid, de heer v d. Heuvel, tevens voorzitter van de C.B.T.B. heeft gister op de leden vergadering van die bond te Goes een constructieve rede gehouden over het ontwerp-Rampschade-wet. Wordt er nogal eens. wanneer het over dit on derwerp gaat, het systeem „van dik hout zaagt men planken" aangewend, de heer v. d. Heuvel hield een zeer bezonnen betoog en toonde naast de zwakke ook de sterke zijden van het ontwerp. Onjuist vond spr. het. dat de re gering als uitgangspunt meende te moeten nemen de regeling van de oor logsschade, omdat deze schade tien maal hoger lag en 's lands financieel- economische toestand toen heel wat zwakker was. De regeling van de herbouwschade noemde spr. bevredigend en vrij wat beter dan de herstelregeling vooral t.a.v. de bedrijfspanden. Ook de re geling voor de herbouw van bctsrde- rijen, die nog op de helling staan zal gunstig zijn. De vergoeding voor het vee is uit stekend met uitzondering van het niet bedrijfsmatig vee. als het var kentje voor de slacht. Een zwak punt in de wet is het ontbreken van de bedrijfsschade, wat voor velen pijnlijk zal aankomen. Ook met de na-schade, hoewel in beginsel aanwezig, is het een zwak geval. Men zal goed doen de herstelverklaring pas te accepteren, indien vaststaat dat ook de structuur van de bodem volkomen in orde is. Het buiten de wet houden van de huisraadschade had sprekers bewon dering niet. Blijven die mankeren dan is er ook geen recht van beroep en blijven de normen, waaraan uit gekeerd wordt, geheim. Belangrijk vond spr., dat in het wetsontwerp de herbouwplicht niet is opgenomen. Dat verzekert oudere mensen, die tegen de rompslomp van opnieuw beginnen opzien, van een kapitaaltje. Spr- bl<;ek het beginsel van integra le vergoeding aan te hangen en uitte T)E HEER H. J. SOFFERS te Hoogerheide, die reeds ontslagen was als ambtenaar ter secretarie, heeft nu ook ontslag ge kregen als gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burger lijke stand. Het ontslagbesluit werd genomen in de Raadsverga dering, nadat de fractie Verswijver uit protest tegen het voorstel de zaal had verlaten. De bijeenkomst droeg een bewogen karakter. De tegenstel lingen in de gemeente, die de laatste tijd hun afspiegeling vin den in de Raadsbesprekingen, traden er opnieuw scherp aan het licht. LJET .begon met de mededeling van burgemeester Mazairac, dat de Raad van Beroep te Utrecht het ont slagbesluit van B, en W. in de zaak Soffers had gehandhaafd. Nadat indertijd dit ontslagbesluit was gevallen had de heer Soffers be roep aangetekend bij het ambtena rengerecht en de beslissing van B. en W. werd nietig verklaard. De Raad van Beroep echter, die in hoogste instantie uitspraak doet. had B. en W in het gelijk gesteld. De burgemeester was van oordeel, dat de overwegingen die de Raad van Beroep had laten gelden, vernietigend waren voor de ambtenaar in kwestie. De argumenten, zei hij. die hier naar voren gebracht zijn. rechtvaardigen de conclusie, dat de heer Soffers niet meer geschikt mag worden geacht voor een overheidsfunctie. De beslissing of hij in zijn kwali teiten van ambtenaar van de burger lijke stand en gemeente-ontvanger gehandhaafd kan blijven, aldus de heer Mazairac, moet bij de Raad be rusten. Ik ben er echter van over tuigd. dat het gemeentebestuur zijn taak niet naar behoren kan vervul len. als het zich niet geruggesteund weet door behoorlijke ambtenaren. De overweging, die ook de Raad van Beroep laat gelden, «lat hij door zijn uitlatingen de eerbaarheid van zichzelf en van zijn superieuren heeft aangerand, maken het onmogelijk dat hij als ambtenaar van de burgerlijke stand blijft fungeren. „Zo staat de zaak", aldus de bur gemeester, „in haar simpelheid en haar diepe ernst. Als dit alles op de zelfde voet door kan gaan. zou dit voor het gemeentebestuur een kaak slag zijn. „ER STAAT MAAR ééN WEG OPEN" WETHOUDER JACOBS was we gens ziekte, verhinderd de verga dering bij te wonen en ook de heren Marcus en Leenaerts waren niet aan wezig. Toen de burgemeester was uit gesproken, vroeg de heer Rens het woord. Ik ben tot de conclusie gekomen, zei hij. dat de schuld van de heer Soffers inderdaad niet in twijfel kan worden getrokken. In zijn huidige functies kan hij niet gehandhaafd blijven. Wil de raad de gemeente niet te schande ^aken, dan staat er maar één weg open. Ik stel voor. de heer Soffers eervol ontslag te verlenen als gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Jansen (fractie Verswijver) vroeg, waarom de heer Soffers ge straft was. Waarop de burgemeester antwoordde, dat dit uit de overwe gingen van de Raad van Beroep mocht blijken. De heer Soffers zou de schijn op zich hebben geladen, dat hij deelgenoot was in het wan gedrag (de anonieme briefschrijverij) van zijn echtgenote. Zijn uitlatingen zouden ervan hebben getuigd, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat hij er althans van af wist. Verder waren er zijn uitlatingen tegenover de burgemeester en wethouder Ja cobs. Of iemand het voorstel Rens wilde steunen, vroeg de heer Mazairac. Waarop de heer Verswijver het woord nam. „GEFORCEERDE VERKLARINGEN" IK heb indertijd gezegd, betoogde hij, dat de beschuldigingen over dreven waren. Men is met getuigen verklaringen gekomen om die be schuldigingen waar te maken. Men liet de getuigen tekenen, maar dat is geforceerd gegaan. Verschillende ge tuigen konden voor het ambtenaren gerecht, onder ede. hun beweringen niet handhaven. Eigenlijk, aldus de heer Verswij ver. is er van alles maar weinig over geschoten. voor de Raad van Beroep hebben raadsleden moeten getuigen, die de zaak aanvankelijk verschrik kelijk vonden. De spreker noemde dit ontslag afschuwelijk. De getuigen, meende de heer Ver swijver, hebben alles vernomen uit de mond van 0e voorzitter en van wethouder Jacobs. „Bij de verkiezin gen is weer eens gebleken, dat de strijd ging tussen de heer Soffers en wethouder Jacobs. Die strijd werd bij de stembus uitgevochten. En de ge meente heeft zich uitgesproken voor de heer Soffers (Ter verduidelijking van dit laat ste: de fractie Verswijver kreeg 6 ze tels van de II die de raad telt) ZONDER STEMMING F)E burgemeester onthield zich van commentaar. De uitspraak van de Raad van Beroep achtte hij dui delijk genoeg. Hij bracht het voor stel van de heer Rens in de raad. Waarop de heren Verswijver, Jansen en Raaymakers de zaal verlieten. Van de 11 raadsleden waren er dus nog maar 5 aanwezig. In normale omstandigheden te weinig, om een besluit te kunnen nemen. De wet stelt echter, dat, ook wanneer het vereiste quorum niet aanwezig is, zon der hoofdelijke stemming een voor stel kan worden geaccepteerd, wan neer enkele raadsleden in de loop der vergadering de zaal verlaten. Niemand vroeg stemming. En dus werd het voorstel geaccep teerd. Het houdt in, dat de heer Soffers per 12 Augustus eervol ontslag wordt verleend, „we gens ongeschiktheid, anders dan wegens ziels- of lichaamsgebre ken". Bovendien wordt onmid dellijk een schorsingsbesluit van kracht. NIEUWE SCHOOL? Vandaag en morgen te Amsterdam DIT WEEKEND worden op het Olym pisch Stadion te Amsterdam de baan- kampioenschappen van Nederland voortgezet. Het programma luidt: Zaterdag: series sprint amateurs en herkansingsritten, kwart-finales ach tervolging profs en 50 k.m. voor ama teurs zonder gangmaking. Zondag: finales sprint amateurs en profs en achtervolging amateurs, als mede finale 100 k.m. achter grote mo toren. ONZE AMATEURS hebben zich deze week bij verschillende wielerwedstrij den in België duchtig geweerd. Zo wist Jan Stevens in een door de Belg L. Mathyssen te Seilles gewonnen koers, de 2e plaats te bemachtigen, terwijl Gelissen, Paas en H. Stevens, resp. de 7e, 9e en 11e plaats bezetten. Antoon van Boekei uit Amsterdam won een wedstrijd te Hoxem-Hoegaar- den, terwijl J. van de Lycke en van Quickelberghe, beide uit de Zeeuwse gemeente Groede, respectievelijk 2e en 10e werden te Den Haan. Weer in een andere wedstrijd te Peer ging J. Nies- kens als 5e door de finish. Hier was C. Paymans 20e. Ook onze beroepsrenners deden het niet slecht. In een koers te Tremelo gaven Dekkers en Thijs Roks in een veld van 94 renners flink partij. Dek kers ging met 50 meter achterstand op de winnaar als 3e over de eindstreep, terwijl Thijs Roks, die in de laatste ronde nog met 20 seconden voorop lag door pech werd achtervolgd. Ook Woutje Wagtmans en Wim van Est verdwenen door bandbreuken e.d. uit de strijd. Schieting te 's-Heerenhoek De uitslag van de schieting van V. J.O.S. te 's Heerenhoek luidt: Hoofdvogel: Albr. Remijn, Hoek; le klep Jac. de Baar, Ovezande; 2e klep P. Rentmeester, Ovezande; 3e klep J. Verdonk, 's Heerenhoek; 4e klep J de Baar, Ovezande; le zijvogel A. v. 't Westeinde, Ovezande; 2e zijvogel M. Almekinders, Kwadendamme; le kal P. Bliek. Ellewoutsdijk; 2e kal J. Vet te, 's Heerenhoek; 3e kal A. Vette, 's Heerenhoek; 4e kal P. Rentmeester, Goes. De voor de zomercompetitie van de KNZB te Amsterdam gespeelde wa- terpolowedstrijd heren in de le klas se B tussen Het IJ en Zian (Den Haag) is geëindigd in een 5-3 overwinning voor Zian. Te Stockholm heeft het Zweedse voetbal-elftal voor 28.000 toeschouwers een 1-0 overwinning op Frankrijk be haald. Met rust was deze stand reeds bereikt. De Utrechtse gemeenteraad heeft Donderdag zonder hoofdelijke stem ming een voorstel goedgekeurd om een garantie te verlenen voor de wereld kampioenschappen tafeltennis ten be drage van 30.000 gulden. Het is hier door vrijwel zeker geworden, dat ds wereld-kampioenschappen in 1955, waarvan de organisatie, zoals bekend, aan de Nederlandse Tafeltennisbond is opgedragen, te Utrecht zullen worden gehouden. UAE agenda zelf was vrij onbelang rijk. In principe verklaarde de raad zich accoord met de bouw van een nieuwe meisjesschool, waarvoor de besprekingen nog gevoerd moeten worden. De lokalen in het huidige schoolgebouw zouden dan door het V.G.L.O. kunnen worden gebruikt. Gedeelten van de Huijbergse en Ossendrechtsebaan zullen aan de ge meente Huijbergen in eigendom en onderhoud worden gegeven. Verschil lende landwegen, onder de rook van de dorpskom, zullen verhard worden en ook met de verbetering van de Vianenstraat wil men spoedig een be gin maken. Strijd in Dauphiné Liberé gestaakt DE VIJFDE ETAPPE van de Dauphi né Liberé van Uriage naar Val d'Isère over 207 kilometer, is gewonnen door de Fransman Lucien Teisseire in 7 uur 1 minuut 23 seconden. De verdere uit slag luidt: 2 Robic 7 02 3 Gaul 7 02 55; 4 Ge- miniani 7 04 28; 5 Serra 7 06 07; 6 Vil- lard 7 08 41; 8 Mahe 7 12 23. Onze landgenoot Nolten heeft tij dens deze etappe de strijd gestaakt. Teisseire (33 38 33) bezet thans de eerste plaats in het algemeen klasse ment. Tweede staat Gaul (33 43 32) en derde Robic (33 44 05). Wegwedstrijd te St. Jansteen In verband met de kermis zal te St, Jansteen traditie-getrouw een weg wedstrijd verreden worden. De koers zal voorbehouden zijn voor Amateurs en plaatsvinden Zaterdag 27 Juni a.s. De aanlokkelijke prijzen waarborgen de beste amateurs aan de start. GOES. 12 Juni 1953. Exportveiling: Kruisbessen 20.20. Gewone veiling: Kropsla 3,504,00; Bloemkool 11—46; Komkommers 24—44, alles per 100 stuks; Vroege Aardappelen grote 2729; drielingen 2426; kriel 22— 24; Gr. Savoye kool 2023: Peulen 100— 190; Spitskool 20—23; Gr. Sjalotten 13— 20 Spinazie 53; Doperwten 7276; Tuin bonen 59; Rabarber 14—25; Aardbeien 110 —140, alles per 100 kg.; Kroten 30—44; Wortelen 8—37; Uien 21—22; Selderij 7, alles per 100 bos. KAPELLE. 11 Juni 1953. Exportveiling: Kruisbessen 18,40—48.80 per 100 kg. Gewone veiling: Aardbeien: Madame Lefèbre 1,29—1,54; MacTame Moutöt 1,07— 1,30; Deutsch Evern 1,46—1,71; Roem van lp eren 1,35—1,37; Climax 1,23—1,29: Bowa 1,65; Kersen: Early Rivers 1,18, alles per kg. LEEUWARDEN. 12 Juni 1953. Aangevoerd 125 stieren 2,502,74 per kg slachtgewiaht; 45 vette koeien, eerste kwaliteit 2,602,87, tweede kwaliteit 2.50 2,59, derde kwaliteit 2.202,49; 1104 melk- en kalfkoeien 6001050; 30 pinken 250510; 80 graskalveren, geen notering; 557 nuchtere kalveren 2553 466 vette en weideschapen 60100 946 lammeren 3055; 316 vette varkens, oude varkens noteren 1,551.65; vette biggen 1,731,78; zouters 1,721,77; 289 biggen en lopers, biggen 2045; lopers 4680 26 bokken en geiten, geen notering; 132 paarden 450 975; totale aanvoer 4116. Stieren, aanvoer klein, steimming kal mer, prijzen lager; melk- en kalfkoeien aanvoer minder, stemming kalmer, prij zen lager: pinken, aanvoer klein, stem ming minder, prijzen lager; graskalveren geen notering; nuchtere kalveren, aan voer minder, stemming lui, prijshoudend; varkens, aanvoer klein, stemming lui, oude varkens en vette biggen gelijk in. prijs, zouters iets minder; biggen en lo pers, aanvoer klein, stemming traag, prij zen als vorige week: schapen, aanvoer minder, stemming kalm, prijzen iets la ger; lammeren, aanvoer minder, stemming kalmer, .prijzen iets lager; paarden, aan voer ruim, stemming zeer kalm, prijzen, lager. WAALWIJK, 10 Juni 1953. De stabiele toestand op de diverse hui- denrnarkten handhaaft^ zich nu al enkele maanden. Natuurlijk doen zich wel en kele kleine schommelingen voor, doch de. ze zijn van onbetekenende aard. Zo blijven de prijzen van inlandse hui den op een vast peil met kleine fluc tuaties voor bepaalde gewichten, waar voor de vraag, al naar behoefte groter of kleiner is. De voorraden blijven ge ring, wat hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door de belangrijke export. Exotische hui den blijven .prijshoudend met een toene mende belangstelling, voornamelijk van buitenlandse interessanten. De aanvoer van Ja va-buffelhuiden blijft gering, terwijl de prijzen zich over het algemeen handhaven. De bedrijvigheid in de schoen- en le derindustrie is iets aan het afnemen. Vooral voor zoolledercoupons is de be langstelling gering, terwijl daarentegen afvallen zich nog voortdurend in een goede belangstelling mogen verheugen. Over het algemeen blijft men echter voorzichtig met aankopen en dekt men zich alleen voor directe behoefte, het geen een lichte terugslag heeft op de algemene bedrijfsdrukte. WATERSTANDEN Mannheim 283, 0.12; Trier 235, 0.78; Koblenz 242, +0.09; Keulen 212. +0.01; Ruhrort 418, —0.02; Lobith 1019 —0.05; Nijmegen 802, 0.08; Amhom 809, —0.05; Eefde 325, 0.05; Deventer 227. 0.06; Namen La Plante 141, 0.01; Borgharen 3983. +0.24: Belfeld 1120, - 0.37; Grave 467. 0.06: Vrees wijk 065, —011; Lith 052, +028.

de Stem | 1953 | | pagina 3