Z.-VLAANDEREN Zuid-Beveland De 20.000ste kraan in Zeeuwsch- Vlaanderen ging open Bredase Stille Omgang trekt weer uit Gouden bruiloft te Westdorpe Middelburgs nieuwe school PUROL doet Uw huid Goed! Biervliet gaat woningbouw., stimuleren School te Ossenisse wordt hersteld De problematiek van het maat schappelijk werk in de bedrijven DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI 1953 De heer van Waes te Hoofdplaat kreeg foto ,de grote fles" van PRACHTIG CIJFER ONDERWIJZER RESA-HILVERSUM Zwagers gokten om een raadszetel EELTGEZWELLEN aan de grote teen Wegverbetering in Vogelwaarde VOOR DE DERDE MAAL: Ditmaal: echtpaar Buijsse-Nimmegeer REISDEVIEZEN tourisme of zakenreizen VREEIVEDEVALUTA AAN- en verkoop C. J. COMPIET IN DE BONDSRAAD Oudste inwoner van Sas overleden Geen nieuwe aansluitingen van de P.Z.E.M. Kappers mogen tot half acht open zijn Vrouwen! GOES AGENDA HEDEN MORGEN MAANDAG Kamerl over QISTEREN is de 20.000ste Zeeuwsch- Vlaamse woning door de Water leiding Maatschappij ..Zeeuwsch- Vlaanderen" op het waterleidingnet aangesloten. De gelukkige was de heer van Waes te Hoofdplaat Het was niet alleen voor hem een heugelijke dag. doch ook voor de Maatschappij, welke deze gelegenheid heeft aange grepen om wat kleur te geven aan haar werk. dat altijd in stilte en haast ongezien gedaan wordt. Het was dan ook een groot aantal gasten, dat in Hoofdplaat bijeen kwam. Behalve de directeur en an dere functionarissen van de maat schappij waren er ook vele commis sarissen. ("AM goed twaalf uur waren de gas- ten bij het versierde huis van de heer van Waes aangekomen en bur gemeester J. F. Temmerman van Hoofdplaat bracht de aansluiting tot stand door een ook al versierde kraan open te draaien. Men hoorde het water vanaf de leiding in de straat, waarin d„ door de burgemees ter geopende kraan was aangedacht, naar de woning stromen en toen daarna de directeur, ir. Dikötter en de president-commissaris de heer B. A. Th. M. Truffino in de keuken aan de kraan draaiden, bleek er wel de gelijk water uit te komen. De heer Truffino memoreerde dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen nog enke le duizenden aansluitingen tot stand gebracht moeten worden en hij feli citeerde zowel de heer van Waes als de waterleiding maatschappij. De be woner van het aangesloten pand kreeg een aardige oorkonde-op-rijm waarin het feit vermeld is en een fraaie foto van de Oostburgse water toren, „de grote fles", waar we alle maal uit drinken", zoals de heer Truf fino zei. De heer van Waes bewoont het be wuste huis nog maar sinds kort. Hij is getroffen door de watersnood. Nu Advertentie; Wilt Gij worden Vraag dan zo spoedig mogelijk uitvoerige inlichtingen aan de Cursusdie reeds honderden candidaten heeft opgeleid voor het Officiële Examen. Welke merkwaardige resultaten Res a in de loop der jaren heeft weten te behalen, kunt U lezen in onze uitvoerige prospectus, dat U op verzoek gratis wordt toe gezonden. Aan Examencandi- daten zenden wij desgevraagd de uitwerkingen, met tips van het Schriftelijk Examen 1953 Steeds gaarne tot Uw dienst. Bekende Schriftelijke Cursus In de kleinste gemeente van Zuid-Beveland TN de zitting van de gemeenteraad van 's-H. Abtskerke. de kleinste ge meente van Zuid-Beveland, werden de nieuw gekozen heren Q. v. d. Vrie, J. Proos. M. Tolhoek. M. van Liere, J. van 't Westeinde en P. de Jonge ais raadslid toegelaten. De loting wel ke moest plaatsvinden tussen de zwa gers W. Minnaard en P. de Jonge viel ten gunste uit van laatstgenoem de, zodat wethouder Minnaard niet in de raad terugkeert. De heer M. Remijnse volgt hem op. De raad verleende verschillende subsidies, o.m. aan de lagere tuin bouwschool te Kapelle, die f 35 per leerling zal ontvangen. De subsidie voor het Chr. Lyceum voor Zeeland en de R.K. H.B.S. zullen afhankelijk zijn van de grootte der nadelige sal di der scholen Besloten werd de bij drage aan de korfbalvereniging „De Poel" te verhogen met f 88,50. zodat deze bijdrage I.v.m. de bouw van een kleedlokaal is verhoogd tot f 638.50. Advertentie) had hij weer iets met het water te maken, waardoor hij in de belang stelling kwam doch dit water kwam gelukkig van de goede kant! Nadat het personeel van de maatschappij nog aan mevrouw van Waes bloemen had aangeboden, trok het gezelschap naar het gemeentehuis, waar het ge meentebestuur een ontvangst had ge organiseerd, UIT HET ZUIDEN U)E president-commissaris sprak daar de heer R. J. Bot, de dis- tricts-opzichter, toe. Men kon voor hem geen betere dag uitgezocht heb ben, want hij vierde juist zijn ver jaardag. Bovendien kwam het zo uit dat de allereerste aansluiting door de maatschappij tot stand is gebracnt op 12 Juni 1933 en juist op dezelfde datum 20 jaar later, was nu de 20.000ste gevolgd. Burgemeester Temmerman van Hoofdplaat hield een korte toespraak waarin hij zijn voldoening er over uitsprak dat alle gasten gezond en wel uit Zuidelijke richting waren ge arriveerd: een gevatte zinspeling op de nog steeds niet gevallen beslissing ten aanzien van de nieuwe Braak manwegen! Hij wenste de Watereliding geluk met het fraaie aantal aansluitingen, dat op een woningvoorraad van 23,910 een prachtig cijfer is. Tot slot sprak de heer A. L. S. Lockefeer. Advertentie) Een succesvol middeltje tegen eeltknobbels en eelt- gezwellen aan de teen is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Da- let Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking en op zwelling op. zodoende kan de grote teen zijn normale vorm en stand her nemen. Vraag 'n tube Dalet Balsem aan Uw apotheker of drogist, ver laagde prijs 1.85. Een circulaire met nadere bijzonderheden wordt U gaar ne toegezonden op aanvrage bij N.V. Agila, afd. 18, IJmuiden. P\E RAAD VAN VOGELWAARDE leverde een record-prestatie door de agenda binnen een half uur door te nemen. Niettemin werden in dit kort tijdsbestek belangrijke besluiten genomen. r\E schoql van Ossenisse is dermate in verval geraakt, dat volledig herstel of nieuwbouw noodzakelijk wordt. De raad behandelde een ver zoek van het R.K. schoolbestuur ex art. 72 der L.O. wét, waarbij de no dige steun wordt verzocht. Reeds eni ge tijd geleden was een bespreking gehouden tussen burgemeester en wethouders van Vogelwaarde, de heer Schout, lid van Ged. Staten, de heer Kuijpers, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Goes en ae pastoor van Ossenisse. Men had tij dens deze bespreking overwogen wat te doen stond; de oude school gron dig verbeteren of een nieuwe schooi bouwen. Direct resultaat leverde de ze bijeenkomst echter niet op, maar wel werd aan Bouw- en Woningtoe zicht opdracht gegeven om de nodi ge berekeningen te maken, waaruit de voor- en nadelen van de twee mo gelijkheden duidelijk moesten blij ken. Thans kon de voorzitter de raad mededelen, dat de bouw van een nieuwe school op f 45.000 begroot is, terwijl herstel van de oude school op f 35,000 wordt geraamd. Het school bestuur van Ossenisse voelt meer voor herstel van de oude school, omdat men dan de beschikking houdt over een gymnastieklokaal. Bij een nieu we school zou dit komen te verval len. Burgemeester en wethouders stel den aan de raad voor om het verzoek van het schoolbestuur te Ossenisse in te willigen en een crediet te verlenen van f 35.000. Met dit voorstel kon de raad zich zonder hoofdelijke stem ming verenigen. WONINGBOUW U)AARNA deelde de voorzitter me- de. dat door de Kath. zeeuwsch- Vlaamse Woningbouwvereniging drie woningen zullen worden gebouwd in de kom van Stoppeldijk. De hiervoor benodigde bouwgrond is indertijd door de gemeente aangekocht en dient thans te worden overgedragen aan de Woningbouwvereniging, waar toe de raad besloot. De bouwkosten van deze woningen worden geraamd op plm. f 10.000 per woning. Van de Woningbouwvereni ging was een verzoek ingekomen om een bouwvoorschot. Naast de drie thans te bouwen woningen, zal in de nabije toekomst nog een vierde wo ning worden gebouwd. Burgemeester en wethouders stelden dan ook voor om een bouwvoorschot te verlenen van f 40.000. met welk voorstel de raad zich kon verenigen. Tevens besloot de raad in ver-band met de verstrekking van dit crediet een lening aan te gaan van f 40.000. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat verbetering van de weg Stoppel dijk, Boschkapelle. Stoppeldijkveer (Bossestraat en Drie Gezustersdijk) nog niet mogelijk is, omdat deze weg niet voorkomt op het door Ged. Sta ten voor 1953 vastgestelde urgentie plan. op de vraag van de heer Vink of er dan helemaal niets aan deze weg zal gedaan worden, antwoordde de voorzitter, dat met het Polderbe stuur in overleg zal wca-den getreden. Burgemeester en wethouders zouden graag binnen afzienbare tijd verbe tering van deze weg bewerkstelligen. Bouw- en Woningtoezicht is reeds doende met het gereed maken van een ontwerp-plan. VACANTIE-TOESLAG UXE raad besloot verder tot het ver- lenen van een vacantie-uitkering aan het gemeente-personeel tot een bedrag van 2 pet. van de jaarwedde, een en ander met inachtneming van een maximum van f 75 en f 50 resp. voor de gehuwde en de ongehuwde ambtenaar. De heer de Poorter maakte van de rondvraag gebruik om te vragen wan neer het toegewezen subsidie aan de voetbalver. Vogelwaarde zal worden verleend. De voorzitter antwoordde, dat dit zal geschieden, zodra d© begroting door Ged. Staten is goedgekeurd. Op de vraag van de heer de Booij hoe de stand van zaken is met de riolering te Ossenisse, antwoordde de voorzitter, dat hierin spoedig zal wor den voorzien. De heer j. Mangnus had een klacht omtrent de verspreiding van de can- didatenlijsten bij de laatste gemeen teraadsverkiezing. Het was nem ge bleken.. dat velen geen lijst hadden ontvangen. De voorzitter deelde hieromtrent mede. dat voldoende huis aan huis- biljetten tijdig ter post zijn bezorgd, zodat de gemeente hier geen schuld treft. ^ADAT HET CONGRES van de kath. vereniging; van maatschappelijke werkers Dr. Ariëns op Bouvigne Donderdagavond was geopend met een inleiding van drs. J. P. A. van den Dam, was het Vrijdag de beurt aan de „spe cialisten", om bepaalde aspecten van het werk aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Zo sprak er als eerste pater D. Pillen, soc. drs. te Utrecht, die de problemen van het maatschappelijk werk in de bedrijven onder de loupe man. Waarschuwing tegen verregaande staatsbemoeiing VfAN heel de problematiek van het maatschappelijk werk in de be drijven noemde de inleider het be drijfsmaatschappelijk werk op zich het grootste probleem, waar er im mers nog tal van fundamentele onze kerheden daaromtrent bestaan. Men is het nog niet eens over de meest elementaire pricipes van dit werk. Drs Pillen zocht in zijn inleiding naar de wezenlijke verantwoording van het maatschappelijk werk in de bedrijven, waarvan het zo moeilijk is een karakteristieke begripsbepaling te geven. Hij kwam, aan de hand van het proefschrift van dr. van Loon, tot de bevinding, dat de bestrijding van de maatschappelijke noden moet sijn af gestemd op het individu, systematisch moet plaats vinden en vooral ook ge richt moet zijn op bestrijding van de oorzaken. De verantwoording van het maat schappelijk werk zocht de spr. via een definitie van de moderne onder neming. die niet puur economisch moet zijn, maar die ook gericht moet zijn op het welzijn van de arbeidsge meenschap. EENZAAMHEID QNDANKS de grote drukte in het bedrijf nu en de vele mensen die er werken, zijn er tal van arbeiders onderhevig aan een onnatuurlijke, do dende en vervlakkende eenzaamheid, die aanpassingsmoeilijkheden met zich meebrengt, niet accidenteel, maar ge geven met het feit van de moderne onderneming. Deze maatschappelijke nood eist de karakteristieke aanpak van het maat schappelijke werk en hierin lag vol gens spr. de wezenlijke verantwoor ding van het maatschappelijk werk. Tenslotte legde pater Pillen er nog de nadruk op, dat het maatschappe lijk werk een vertrouwensaangele- genheid is, die moeilijk in regels en voorschriften is te vangen. En even eens beklemtoonde hij, dat de maat schappelijk werker zeer bezorgd moet zijn om de persoon van de werkende mens. DRIE TENDENZEN ETEN geanimeerde gedachtenwisseling vulde hierna de tijd die nog rest te alvorens prof. dr. D. v. Eek uit Nij megen het woord nam om te spreken over de justitiële jeugdzorg. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat het maatschappelijk werk funda menteel op de verkeerde weg is, wanneer het streeft naar de bevrijding van de mens uit de noden, die hij el ders optmoet dan in zijn verhouding met God. f~\P Dinsdag 16 Juni a.s. vieren de bewoners van de Zwarte Hoek te Westdorpe voor de derde maal een gouden bruiloft. Ditmaal is het feest voor het echtpaar Kiuijsse-Nimme- geer, Emile en Eulalia zijn dan ook erg in hun schik voor het komende feest. Van 1903 af tot 1911 werkte Emile op de akkers. Niets heeft hij ooit lie ver gedaan dan boeren. Daarna heeft hij 10 jaar als kastelein gewerkt in een café van de heer van Waes. Toch was dat niets voor hem en in 1921 ging hij een eigen boerderijtje begin nen. Van 's morgens vijf tot 's avonds I negen stond hij zingend en fluitend j op het land om voor zich en zijn ge- zin de kost te verdienen Zelfs nu nog I n s ?e gelegenheid tot feliciteren, en - hij is thans 73 - Werkt hij hele ™*uur hefc volksspelen voor dagen op zijn boerderijtje. En ook j jougd. waaraan mooie prijzen be- nu nog zingt en fluit hij dé hele dag, op lopen. Om half tien wordt in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, 's Middags krijgen de buurtbewo- DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. voor Uw: Kantoren: IN ZEELAND: Sluis en Hansweert. IN NOORDBRABANT: Roosendaal - Station; Putte; Wernhout Wuustwezel; Goirle; Bergeijkse Barrière. ■■■Geopend: van 7.30 uur-22.30 uur. (Ook 's Zondags) De parochie Middelburg is de laatste jaren wel verrijkt met nieuwe bouw werken, alle getuigend van smaak en durf. Ziehier, nog in de steigers, de nieuwe R. K. school. dat het een lieve lust is. Ook zijn vrouw Is een zeer opge ruimd mens. Uit hun huwelijk wer den drie kinderen geboren, welke al len zijn gehuwd. Zij hebben 13 klein kinderen. ALS HET MET DE KAR WAS TEDER jaar krijgen zij de gelegen heid om deel te nemen aan de reis voor ouden van dagen. „Als het met de kar was wel", zegt Emile. „Het Is veel te druk in de bus". Ook heeft hij wel wat over voor de sport, maar dan alleen voor de paar densport. Op vijf wagens worden de familie leden met het comité naar de kerk gebracht, waarvan één wagen met drie gouden paren geladen zal zijn, immers de twee vorige gouden echt paren zijn van dezelfde familie. Deze keer echter zullen er geen jiaarden voor de wagens lopen, doch tractors. Wel zullen een aantal paarden voor- I schikbaar gesteld zijn. 's Avonds om acht uur zal de plaatselijke fanfare j ..Eikels worden Bomen" een serenade j brengen aan de oudjes. Als het weer- een beetje meewerkt, zal de Zwarte Hoek weer eens laten zien, dat zij feesten kan. In dit verband waarschuwde hij te gen drie gevaarlijke tendenzen, n.l. het humanistisch perfectionnisme, de splitsing tussen de levensbeschouwing en het technisch maatschappelijk werk en de technische opvoeding, alsmede de verregaande staatsbemoeiing, die spr. het sluitstuk van de ontkerste ning noemde. In scherpe, waarschuwende woor den ging hij nader op deze drie ten denzen in. Ook de rede van dr. van Eek werd met een stevig applaus beloond, even eens gevolgd door een debat, dat door tijdnood moest worden afgebroken. MEER CONCRETE WOORDEN LIET MIDDAG-PROGRAMMA werd ingezet door prof. H. M. M. Fort- mann uit Bilthoven, die in een gees tige rede het gehele gehoor aan het denken zette, hoe nu eigenlijk een lezing in elkaar moet worden gezet. De wijsheid, die de laatste tijd over de hoofden van de z.g.n. massa-jeugd wordt uitgestort, begint angstwekken de vormen aan te nemen, stelde spre ker vast. Er zouden meer concrete woorden moeten worden geuit. Prof. Fortmann vond ondertussen de tijd de diverse controversen in het maat schappelijk werk te signaleren. TN de hoogste top van de R.K. Pa- brieksarbeidersbond werd als onbe zoldigd bondsraadslid benoemd de heer C. J. Compiet uit Sluiskil. Hij heeft daar zitting namens de Chemi sche Industrie in Zeeuwsch-Vlaan deren. Deze vacature is ontstaan door het eervol ontslag van de heer F. Jurriëns, eveneens uit Sluiskil, die naar een andere vakorganisatie is overgegaan. Sinds enkele jaren is de heer Compiet voorzitter van de plaat selijke R.K. Fabrieksarbeidersbond te Sluiskil. Ir Herweger over de watersnoodschade Op de alg. vergadering der Z.L.M. die Maandag 22 Juni a.s. Goes wordt gehouden, zal de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir. s. Herweyer, spreken over „Het herstel en de vergoeding van de wa tersnoodschade". Advertentie) Sluiskil Scheepvaart. In de maand Mei kwamen voor Sluiskil 5 zeeschepen met een gezamenlijke bruto register- ton van 14.753. De binnenvaart was drukker. Niet minder dan 170 binnen vaartschepen hebben higr gelost of ge laden. Het totaal bruto register ton van de binnenscheepvaart beliep 68.899 DE BRANDWEER DER B.B. NAAR BUITEN. Onze plaats mag er op roemen, dat er van begin af aan onder de bevol king een grote animo bestond voor de Bescherming Burgerbevolking. Zij waren dan ook de eerste plaats in Zee land, die actief de B.B. heeft laten draaien. Zo zagen we voorgaande week de manschappen in hun nieuw uni form, terwijl deze week de brandweer van de verschillende blokken erop uittrokken voor hun eerste buitenoefe ning. Nadat zij enkele maanden de theorie van hun instructeur, de heer Vermeulen hebben gevolgd, ging men dit in de praktijk omzetten. De grote brandweerwagen moest er aan te pas komen. Een eindje buiten het dorp heeft deze nieuwe brandweergroep voor het eerst een echte spuit gehan teerd. Sas van Gent OP 93-Jarige leeftijd overleed al hier de oudste inwoner van onze ge meente, de heer Franciscus Johannes van Oppen. Ofschoon zijn gezichtsvermogen de laatste Jaren sterk was verminderd, was hij toch nog kerngezond, getuige het feit. dat hij de middag vóór zijn dood nog dapper in de tuin achter zijn woning stond te spitten. Rond half zes des avonds kreeg hij een hersenbloeding, aan de gevolgen waarvan hij enige tijd later is be zweken. Frans werd geboren te Rilland- Bath. waar zijn vader als Rijksamb tenaar was gestationneerd. op 29 Fe bruari 1860. Toen hij amper 14 jaar oud was, zat hij al in het schilders vak. Zijn eerste grote karwei ver richtte hij op de Scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen. In 1884 ves tigde hij zich als huis- en decoratie schilder in Sas van Gent. We heb ben hem nog vaak horen vertellen, dat. toen-ie in de strenge winter van 1890 het bovengewelf van de R.K. kerk aan het schilderen was, de door hem gebruikte verf elk half uur be vroren was, zodat telkens opnieuw tot ontdooten moest worden overge gaan. Frans' grootste hobby was het kwe ken van kanaries. En dat hij het nog zo slecht niet deed. blijkt wel uit het feit. dat hij verschillende prijzen op tentoonstellingen in de wacht wist te slepen. Ook als kunstschilder ver diende hij zijn sporen. Vele ereblij- ken zijn de bewijzen, dat hij ook als zodanig zijn mannetje kon staan. Na 1940 vervaardigde hij echter geen en kel schilderij meer. Ieder, die hem kende, zal zich Frans steeds herin neren als een arbeidzaam mens met een opgewekt karakter. Requiescat in pace! naar bouvigne Op 17 Juni a.s. gaan een 50-tal moeders uit Sas van Gent. Philippi ne, Sluiskil en Westdorpe naar de Mariaburcht Bouvigne voor een heer lijke en gezellige moederdag. Bouvig ne heeft deze keer voor alle bezoe kende dames nog een extra-verras sing. Iedere deelneemster aan de moederdag krijgt n.l. een gratis lot, waarmede men kans heeft op een prachtige naaimachine met inge bouwde fraaie kast. Verloting dezer naaimachine heeft eerst op 1 Octo ber a.s. plaats. Zeer zeker wordt door deze verras sing de reis naar Bouvigne nog aan trekkelijker gemaakt. IJzendijke JONG LEVEN OP DE VESTE. Het koppel zwanen, dat sedert vo rig jaar „De Veste" bevolkt, heeft thans 6 jongen uitgebroed. De donzige diertjes hebben veel bekijks van de wandelaars en kinderen. DAT LIEP GOED AF. Doordat het dochtertje van de heer van Oers geen voorrang verleende, reed zij op het gevaarlijke punt, waar de Verl. Molenstraat ir* de Koningin nestraat uitkomt, op een personenauto bestuurd door de heer G. Govaert uit Groede. Dit ongeval liep wondergoed af. Het kind kwam er met een ver nielde fiets en de schrik af. I Biervliet d' |\JA ZEVENTIEN MAAL een 7-0 overwinning behaald te hebben, struikelde het voorstel van B. en W„ om de muziekkiosk te verplaatsen naar de Zuid- Oost-zijde van het Marktplein, met twee stemmen tegen vijf. In het kader van de verfraaiing van het Marktplein en na bestudering der adviezen van deskundigen kwamen B. en W. met dit voorstel, dat om de hoge kosten geen genade kon vinden in de ogen van de raadsleden. Jammer, het blijft een sta-in-de- weg voor het nieuwe gemeentehuis. De heer A. v.. Hoeve (CHU) wilde het plan nog even in beraad houden, maar een spontaan voorstel om de hiervoor benodigde f 3000 te storten, als startgeld voor de actie „monument Willem Beukelsz" werd zó welwil lend ontvangen, dat deze pleister op de wond door B. en W. in dank werd aanvaard. Het ellenlange programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Na het on derzoek der geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden, werden de inge komen stukken doorgenomen. Ver schillende gevallen van woningverbe tering bet behulp van het Terlingen- fonds waren nu definitief goedge keurd. Ook de goedkeuring van de begroting 1953 was ontvangen. In de toekomst zullen de kappers- bedrijven tot 19.30 open mogen zijn en mogen de kappers hun klanten tot 20 uur afhelpen. Een bijdrage van f 211.20 werd ver leend aan de Chr. Bewaarschool, zijn de het tekort over 1952. DE KOEIEN VERDRONGEN DE GEITEN Het verzoek van de plaatselijke commissie, ter verbetering van het rundvee, om een jaarlijkse subsidie, waaruit bleek, dat de commissie het liefst zou zien, dat de gemeente het totaal der kosten voor haar rekening zou nemen, kon de goedkeuring niet wegdragen. Een subsidie van f 40 over 1953 en f 50 per jaar na 1953 21 Juni, Stille Omgang. Weer zullen die dag duizenden van Breda en verre omgeving de schone traditie voort zetten van de ontzaglijk velen, die hen voorgingen. In het vroege mor gen-uur zuilen zij in stil gebed cirke len rond de monumentale kerk en machtige toren van de Bredase markt, die stille, maar schone en grootse ge tuige van de diepe godsdienstzin van onze voorvaderen. Eeuwenlang reeds levert dit machtige bouwwerk ons het bewijs, hoe toen de ingezetenen van Breda en de pelgrims van buiten be zield waren met een diep levend ge loof, met een daadwerkelijke liefde voor Christus Eucharisticus. Maar klinkt uit diezelfde toren ook niet een aanklacht tegen velen van ons? Want men moet horende doof zijn en ziende blind, wil men niet constateren, hoe in het algemeen het godsdienstig leven meer en meer ver vaagt en oppervlakkig wordt, hoe bij velen, buiten dat ene uurtje per week dat zij in de kerk zijn van katholiek zijn zo goed als niets meer wordt ge merkt. Intentie voor de Stille Omgang ..Bidden tot behoud en terug keer van de gelovige ijver om alles te herstellen in Christus door de H. Eucharistie". De massa van onze katholieke men sen gaat steeds verder afstaan van God het contact tussen Jezus en hen wordt steeds losser. Of is het, u nog nooit opgevallen, die dalende lijn van het aantal H. Communies, dat telkens met Nieuwjaar wordt meegedeeld. Hoeveleh stellen er nog prijs op 's morgens aanwezig te zijn bij het Eucharistisch Offer; of hebt ge de uitzonderingen wel 'ns geteld die hun opwachting komen maken, wanneer Jezus de Koning, de Verlosser reci- cieerd tijdens het Lof? ]~)IE MONUMENTALE TOREN van Breda, die stille getuige, klaagt ons aan, dat wij bezig zijn dat diep geloof en die grote Godsliefde van op- ze voorvaderen te verspelen en te verliezen, ieder, voor wie het katholiek zijn nog iets betekent, moet dit ter harte gaan. Ieder, die nog iets voor God en zijn godsdienst voelt, moet er alles voor over hebben, moet er aan meewerken, dat bij hem en bij anderen alles zal worden hersteld in Christus Hoe meewerken? Z. H. Exc, Mgr. Jos. Baeten, uw Bisschop, wijst u de weg: door de H. Eucharistie. Wanneer gij het grote, het gewich- wichtige. het noodzakelijke van die intentie inziet, hebt gij dan nog wel een aansporing nodig om u in de morgen van 21 Juni te komen aan sluiten bij die biddende stoet, om in gebed en offer Jezus Eucharisticus te komen smeken, dat gij en anderen weer bezield moogt worden met een gelovige ijver om alles te herstellen in Christus Wanneer gij in uw parochie de aan sporing hoort, om deel te nemen aan de Stille omgang, geef dan gehoor aan die oproep en weet dat ook uw plaats is in die rij van biddenden, om met uw Bisscbop, met uw Priesters, met vele anderen Jezus in het H. Sa crament te smeken voor dat grote, noodzakelijke doel' dat alles weer her steld mag worden in Christus. C. d. B. Moderator werd toegekend. De f 10 verhoging in de toekomst hebben de koeien de geiten ontfutseld, daar de bijdrage voor de geitenverbetering wordt in- getfokkenwaar geen geiten zijn, behoeven er geen verbeterd te wor den. Bij raadsbesluit van 29 September 1950 is in principe besloten, mede werking te verlenen, inzake het aan sluiten van verschillende percelen op het electriciteitsnet van de P.Z.E.M., indien de kosten voor de gemeente niet hoger kwamen dan f 150 per perceel. Aangezien de gevallen op het buurt schap Roodenbroek op f 409 per per ceel komen, werd afwijzend beschikt. Het nijpend tekort aan woongele genheid en het feit, dat de particu liere bouw tergend langzaam gaat doordat de rijksfinanciering zo lang op zich laat wachten, heeft B. en W. doen uitzien naar een mogelijkheid, om een einde te maken aan deze toe stand. Het voorstel om gemeentelijke cre- dieten te verstrekken, ter bespoedi ging van de herbouw, vond dan ook onmiddellijk vruchtbare grond bij de raadsleden. Onder nader vast te stellen voor waarden zullen thans, tegen buiten gewoon lage rentevoet, credieten ver strekt worden aan particulieren, die hun herbouwplannen willen realise ren, waardoor verruiming van woon gelegenheid zou kunnen worden ver kregen. Tijdens de rondvraag wees de heer A. de Meyer er nogmaals op, dat de daken van de noodwoningen te Drie wegen hersteld moeten worden, ter wijl 't wegdek daar ter plaatse even eens nodig verbetering behoeft. In de kwestie met de begrafenissen bleek nog steeds geen verbetering ge komen, hetgeen ten zeerste wordt be treurd. Na de rondvraag ging de raad over tot geheime zitting. (Advertentie*! Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togai is onschadelijk voor hart. nie ren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40 en f 8.88. DE AANRIJDING OP DE PATIJN- WEG Niet drs. de G. was bij de aanrij ding op de Patijnweg betrokken, maar wel de heer R. de G. OPENING MEDISCH CENTRUM Op Zaterdag 27 Juni a.s. zal het gebouw van het Medisch Centrum aan de Beatrixlaan. waarin ook het nieuwe badhuis is ondergebracht, of ficieel worden geopend. EEN WITKOPGORSPAARTJE. In de buurtschap Kapitale Dam werd door een vogelliefhebber een paartje van de witkopgors ontdekt. Het verschijnen van deze vogels ia Nederland moet als een grote zeld zaamheid worden beschouwd. Kemseke Schichtig paard. Toen een zekere R. uit onze grensgemeente met paard en kar naar zijn land reed. werd het dier plotseling schichtig. R. viel daar bij van de kar en klaagde over in wendige pijn. Een bijgeroepen genees heer stelde vast. dat een tweetal rib ben gebroken waren. Assen ede Diederiksbal. Gewoontegetrouw zal ook dit jaar in het park van de heer Cruyi, gelegen tegenover het ziekenhuis, het „Diederiksbal" wor den gehouden en wel op 14 en 15 Ju ni a.s. De tweede dag wordt in de avonduren een prachtige modeshow gehouden. Tijdens de feestdagen zal het park in een zee van licht baden, terwijl het op de vijvers een schit terende waterfeeërie zal worden. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg! Komediantenrevue 1953. Kon. VU Opera: De Consul. AXEL Centrum, 18,30 en 21 uur: Tha African Queen. DE KLINGE Cinema van Dijdk, 20 u.f De karavaan cTer ontsnapten en Eer lijk duurt het langst. GOES Grand: Anna. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: De arend van Madagascar; Schieting op de staande wip. KAPELLEBRUG Schieting bij wed. B, de Smet om 15.30 uur. MIDDELBURG Electro: 24 uur uit een vrouwenleven; Schouwburg: Het tes tament van dr Mabuse. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Don Ca- millo. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: Angelo. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De avon turen van Captain Clark: Concert gebouw, 20 uur: Jong, knap en rijk. VLISSINGEN Alhambra: Anna; -• Luxor: De halfbloed. ANTWERPEN Kon. Neef. Schouwburg! Komediantenrevue 1953; Kon. VI» Opera, 14.30 uur: Zwarte viooltjes: Om 20 uur: Victoria en haar huzaar. AXEL Centrum, 16.15 uur: The Afri can. Queen; Om 20 uur: Ellen. BIERVLIET F. Oubrie, 15 uur: Grot* schieting. DE KLINGE Cinema van Dijck, 15 en 20 uur: De karavaan der ontsnapten en Eerlijk duurt het langst. GOES Grand: Anna. HULST Bioscoopgebouw, 14.30, 17.15 en 20 uur: De arend van Madagascar; S. Blommaert, 15 uur: Schieting; Ca., fé v. d. Walle, Dubbele Poort, 10 uurj Prijspiering ten bate van de 50-jarige bruiloft familie de Vette. KAPELLEBRUG Wed. B. de Smet, 15 uur: Schieting. KOEWACHT Fl. David, 15 uur: Schie ting. MIDDELBURG Electro: 24 uur uit een vrouwenleven; Schouwburg: Het tes. tament van dr Mabuse. NIEUW NAMEN Schieting op de staan de wip. OOSTBURG Ledel, 14. 16.30 en 20 uur! Don Camillo. SAS VAN GENT Olympia Theater, 14.30 uur: Kapitein Demonis; Om 19 en 20 uur: Angelo. TERNEUZEN Luxor, 16.30 en 20 uurt De avonturen van Captain Clark; Om 14 uur: Jong, knap en rijk; Con certgebouw. 20 uur: Jong, knap en rijk, VLISSINGEN Alhambra: Anna; Lu xor: De halfbloed. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue 1953. DE KLINGE Cinema van Dijck, 20 u.t Alles op zijn best en Lekenfilm. GOES Grand: Anna. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Moe der en kind. MIDDELBURG Electro: 24 uur uit een vrouwenleven; Schouwburg: Het tes. tament van dr Mabuse. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Don Ca millo. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: Angelo. TERNEUZEN Luxor. 23 uur: De avon turen van Captain Clark. VLISSINGEN Alhambra: Anna; Lu xor: De halfbloed. DE verlenging te". B. en de oostelijk Dit in verl gels en de van het vo mens neem zegt dat d< waren als wordt voor Kerkvoorde de vissers jaartje on< willen prob de andere onder bepa Zeer voida naar huis maken. A: wordt med uitbreiding school met voorstel va traverse va weg verkla veiligheid Verlengde onder de 1 principe w< gewas voor en een voo r Verbette I—IET Twe 1 1 d. Heul de C.B.T.bJ vergaderinj constructief ontwerp-Ra nogal eens.l derwerp gaf hout zaagt 1 de heer v.| bezonnen zwakke oolf ontwerp. Onjuist gering als I moeten nerf logsschade.l maal hogen economisch! zwakker wJ De regelil noemde sp| beter dan f t.a.v. de geiing vo rijen, die gunstig zijl De vergq stekend nL niet bedrijl kentje vooij Een zwa| ontbreken i voor velen met de na- aanwezig, zal goed pas te acl dat ook del volkomen il Het buitJ huisraadscq dering niet! dan is er cf en blijven^ gekeerd wol Beiangrijl wetsontwerp °P genomen] mensen, dié opnieuw kapitaaltje I Spr. bleek le vergoediJ

de Stem | 1953 | | pagina 2