In Breda... St. Willebrord... Zeven bergschen Hoek... Boxtel öf 's-Boscb? iraan Huurverhoging en verhonden problemen Voor terugkeren- den in het ramp gebied Wat een Wonderlijke Wereld Waar valt de klap op de vuurpijl Atda-stifl Drie huizen op de heuvel RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 12 JUNI 1953 H" chaotisch de gedachten zijn omtrent de huurverhoging en alles wat daarmee samenhangt, kan wel blijken uit het feit. dat in de Tweede Kamer 134 verschillen de. zéér ver uiteenlopende en zelfs tegenstrijdige vragen zijn gesteld om inlichtingen te krijgen over de plannen, welke de regering twee maanden geleden aankondigde! Advies M' Om mezwaai Lang gezocht doch thans gevonden Het, gaat ons zo langzamerhand duizelen van alle vredelie vendheid in deze wereld. Nadat er eerst een pauze was ingetreden in de ommezwaai van Malenkov c.s., zien we het nu gebeuren. c DOSKO, BARONIED.H.V. en UNO ANIMO MOETEN LAATSTE HINDERNIS NEMEN P. S. V. of Eindhoven vierde le klasse kampioen Firmament vrije ves- Makelaars ^we Ginne- g Avada ingebouwde il de Luxe, met J.L.O. vanaf f 333. lotorenbdrijf Telef. 477. 2de hands ,n en ondttr- C. v. Beek, Gravenmoer. EN ling „Dat ibilenmscöie- Smet, Ka- JO uur. 670 18, 19 en 20 vierdaagse U A. C. Vee- és. Tel. 3035. Het ministerie gaf er geen ant woord op. Er is nü, langs de pers, een ander antwoord gekomen: de wetsontwerpen raken gereed! Of dat en of de wetsontwerpen zelf een antwoord moeten beteke nen op de 134 vragen, zullen we nog wel bemerken. De chaos in wat komen gaat, blijkt ook in de verschillende doel einden van de komende voorstellen tot belastingverlaging I De opvoering der kosten van levensonderhoud door de huurver- j hoging moet tegengegaan worden j door verlaging van verschillende verbruiksbelastingen en door een kleine verhoging der lonen (de z.g. compensatie) II. Aan de voortdurende klach ten uit de middengroepen, dat zij door de Inkomstenbelasting veel te veel gesneden worden, moet een beetje tegemoet gekomen worden. III. De industrie, vooral die ge leid door vennootschappen, moet de kans krijgen een beetje meer uit haar bruto-winsten over te houden om mettertijd meer in vesteringen te kunnen doen. Wie nu niet begrijpt, dat deze verschillende voorstellen, dan nog gekoppeld aan een geheel afzon derlijk onderwerp: de toestem ming aan de huiseigenaren om de huren te verhogen, tot een ver warrend debat zullen leiden, kent de tegenstelling niet, die zelfs in de Regeringsmeerderheid heerst! Verschillende katholieke kringen hebben een eigen visie op wat komen gaat. De K.AB. bijvoor beeld heeft zich geuit om als huurcompensatie in te voeren een loonsverhoging van 5 pet. Natuur lijk zal men daarmee bedoelen óók de salarissen van de ambtenaren (de z.g. hoofdarbeiders) Dit denkbeeld heeft het grote voordeel eenvoudig te zijn en recht op het doel der compensatie af te gaan. Een nadeel heeft het, dat alle gepensioneerden en kleine rente niers (die óók hogere huur moeten gaan betalen!) er geen compensa tie door krijgen. De winkelhoudende midden- standsbedrijven hebben een ander denkbeeld opgeworpen. Dit komt overeen met regeringsplannen afschaffing van de omzetbelasting bij de verkoop. Dat geeft vereen voudiging in hun administratie. Maar do regering kan die om zetbelasting niet missen; dus het is de bedoeling, dat de maker van het artikel die gaat betalen. Maar juist daarom wordt de middenstand, die zelf dingen maakt van die vtreenvoudiging uitgesloten Die moet nog wel. in de bestaande plannen, omzetbe lasting betalen. Dus heerst er in een deel van de middenstand er gernis. dat die administratieve rompslomp bij hen nog wel blijft bestaan. De regering is echter wel van plan voor een groot aantal ar tikelen van eerste levensbehoeften de omzetbelasting af te schaffen of althans te verlagen. Ook bij het verschaffen van deze gegevens kan men zien tot welke moeilijke discussies overigens dit onderzoek zal leiden. [en mag aannemen, dat onder meer de K.V.P.-leden de voor stellen tot huurverhoging niet zul len afwijzen. En de compensatie daarvoor ten volle ook voor de gepensioneerden en kleine renteniers zal willen zoe ken in allerlei maatregelen van belastingverlaging. Terwijl men zal trachten de belastingvereen voudigingen ten bate van de in dustrie en de middenstandsbedrij- ven te beschouwen los van de com pensaties. Het is maar de vraag of de re- gerings-meerderheid haar daarin zal willen volgen. En als dat niet het geval is, komt de vraag, welke consequenties de K.V.P. daaruit zal trekken. Natuurlijk staan we nog enige maanden voor de eindbeslissing. Maar het zal logisch zijn. dat de eindbeslissingen vallen vóór de behandeling van de Rijksbegroting 1954. die immers in October a.s. aanvangt. Zal de K.V.P. een eigen houding aannemen, dan zal het een kwes tie van taktiek zijn om het de P v. d A. gemakkelijk te maken de door de K.V.P. gewenste koers te volgen Immers nog steeds leeft in de P.v.d.A. een geest om de huurver hoging niet te beschouwen als een recht voor de huizenbezitters, maar als een gunst, waarvoor de huizenbezitter ook nog een veer, respectievelijk een veertje aan de staat moet aanbieden. B. o. Z. Ir. J, 250 noodverblijven en ruim 700 houten woningen J7r zal niet zijn te ontkomen aan het stichten van noodverblijven voor personen, «.ie hun woning verloren zagen gaan en wie men toestemming tot terugkeer in het overstromingsge bied geeft. Alsmede voor hen, die als gevolg van de sanering van de bebou wingstoestand niet op korte termijn in een herstelbaar pand terug kunnen keren of een nog bewoond pand cm die reden moeten verlaten. Dat zegt Minister Witte in zijn M. van A. in zake de wederopbouwwet. Zou men echter volledig toegeven aan de aandrang die er bestaat om terug te keren aldus de bewinds man dan zou het aantal noodver blijven oen paar duizend moeten be dragen. Dit gaat de minister veel te ver. Zijns inziens zal men zich in de ze sterk moeten beperken. Medegedeeld zij, dat de bouw van 250 noodverblijven opgedragen is. De kosten van deze verblijven met bijbe horende werken zijn op 1.4 millioen gulden geschat. De terugkeer van de bevolking zal mede bevorderd kunnen worden door het opstellen van houten woningen, welke door het buitenland zijn ge schonken en die in de loop van het jaar zullen aankomen. Haar aantal bedraagt ruim 700. Het ligt in het voornemen van de minister het verlenen van een tege moetkoming in de ongedekte exploi tatiekosten van woningen, die ter ver vanging van krotten worden gebouwd, volgens een voor het gehele land gel dende regeling te doen geschieden. Een zodanige regeling verkeert in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Advertentie) VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG i J—Jet is een wonderlijk advies, dat de Sociaal Economische Raad met betrekking tot de dividend beperking heeft uit gegeven. Hij stelt vast: Practisch betekent deze dividendstop slechts een niet-uit- kering van winst van 80 millioen. wat maar een heel klein bedrag is in vergelijking met de economi sche grootheden, welke men er door wil beïnvloeden. Echter brengt de dividendbeperking be slist nadeel, door het verstrekken van risicodragend kapitaal af te schrikken. Minder juiste aanwen ding van het kapitaal wordt er door bevorderd. Ze geeft een on gewenste discriminatie tussen in vesteringen in binnen- en buiten land en verband met de loonpoli tiek bestaat er hoegenaamd niet. DusNee, nu volgt niet de „dus", welke men zou verwachten. De S.E.R. meent, dat men de divi dendbeperking toch nog maar een jaar moet verlengen. In dat jaar moet het publiek dan duidelijk ge- maakt worden, dat de dividendbe perking niets meer betekent en dat het verband met de loonpoli tiek „goeddeels ten onrechte" is gelegd. Laten wij het zo vertalen: De Partij van de Arbeid, die altijd op dat verband heeft gehamerd, moet gelegenheid krijigen haar zwaai te maken. We kunnen niet zeggen, dat dit advies van moed en doortastend heid getuigt en zijn zeer benieuwd, hoe de regering erop zal reageren. GERINGE KRACHTS VERSCHILLEN Advertentie) is het alles overtref Jende middel ter verwijdering van likdoorns, eksterogen, eeltknohbels, wratten enz. Voorbij is de tijd van pleister3 zalf of tinctuur. Bij het gebruik van zult X] verbaasd zijn over het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. dat de wapenstilstand in Korea zo goed als bereikt is; dat in Oost-Duitsland de collec tivisatie, militarisatie en kerkver volging wordt afgeblazen; dat in Oostenrijk de afscher ming der zönegrsms is opgeheven; dat met Amerikanen getrouwde Russinnen zich bij hun man mo gen gaan vervoegen; dat de Russische grenzen zullen worden opengezet voor buiten lands toerisme; datwe zullen nog wel het een en ander vergeten zijn. Maar laat de vrije wereld tegen over al deze verschijnselen ook luisteren naar het woord van Pre sident Eisenhower: Behoudt uw totale eenheid. De communistische aanvalskracht is nog niet vermin derd. 7a* *n komende weekeinde de heersende spanning: worden opgeheven of een gedeelte er van? Wordt PSV ditmaal kampioen in het Zuiden of Eindhoven; blijven Dosko en Baronie tot het laatst toe winnen en zet DHV de slotwedstrijd tegen Madese Boys in een zege om, doet Uno Animo het zelfde in Boxtel, of Wellicht als nooit tevoren wordt de voetbal gemeenschap zo volledig bezig gehouden met deze vragen en ontelbare an dere, die in verband gebracht worden met de resultaten, welke geboekt kun nen worden in Den Bosch, in Breda, in St. Willebrord, in Zevenbergschen Hoek en bij Uno Animo—Oss. Liet is immers zo, dat bij gelijk spel of winnen door Baronie en Dosko bijv. de eind-oplossing in 2B verscho ven wordt. Een puntenverdeling bij P.S.V.- Eindhoven, Zaterdag in Den Bosch, zal óók al geen kampioen opleveren, evenmin als dat het gevolg zal zijn, wanneer Uno AnimoOss onbeslist zou blijven en DHV er tegen Madese Boys slechts in zou slagen tot een puntenverdeling te komen. Er moe ten dus uitgesproken afwijkende din gen gebeuren, wil de competitie hier Zondagavond achter de rug zijn. Als in Den Bosch bijv. een van beide verliest, komt er een kampioen uit de bus. Hetzelfde gebeurt wanneer Ba ronie of Dosko zouden struikelen; hier mag geen der partijen verliezen, nóch gelijk spelen, omdat de andere daarvan dan zal profiteren. Welk een spanning en welk een slot-ontwikkeling! Het is immers in alle opzichten mogelijk, dat in deze vijf gevallen Zaterdag en Zondag 'n beslissing uitblijft, waardoor een aan tal nieuwe wedstrijden nodig wordt, t.w. DHV-Zundert, Baronie-Dosko, nogmaals PSV-Eindhoven, zomede Uno Animo-Oss. Advertentie) jyjen voelt wel, dat er van werke- lijk krachtsverschil in alle de ge noemde wedstrijden vrijwel geen sprake is. Eindhoven en PSV hebben in het laatste stedelijke treffen reeds gelijk gespeeld. Het komt dus in hoge mate op beheersing aan en. het benutten van de wellicht spaar zame kansen, die wederzijds geboden gaan worden. In niet geringe mate komt het er ook op aan of de des betreffende arbiters de teugels in handen zullen hebben. Want het ligt nu een keer voor de hand, dat hier en daar de spaanders er af kunnen vliegen. Als het in die ontmoeting op de Vliert aan zal komen op kwaliteit, dan zal Eindhoven winnen, omdat dit team als ploeg een beter geheel vormt dan dat van PSV. Maar zal Eindhoven kans geboden worden haar spel te ontplooien TITELPRETENDENTEN STAAN GOED VOOR DE WINST. Lletzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor de ontmoeting Baronie RAC en Rood WitDosko. Hier hebben de twee titelpretendenten on getwijfeld de beste winstkansen, of beter gezegd: de kansen zelf geheel en al in handen. Baronie kan als sterker worden beschouwd dan de be- verlaagd in prijs Formaat 6x9 Mezzochrome f 1.30 Mezzopan M.45 ook formaat Spectropan 1 1.70 4 x 6.5 en 6.5 x 11 duurder hoek beter bestoet zoekende Rijenaren en Rood Wit is bepaald zwakker dan Dosko, maar. een feit blijft, dat RAC nóch Rood Wit verder nog iets te winnen of te verliezen hebben en daardoor rusti ger zullen opereren dan hun tegen standers, voor wie er letterlijk alles van af hangt. Er schijnt een ogenblik aan gedacht te zijn, deze wedstrijden Zondagavond te laten doorgaan, doch uiteindelijk is men daar weer van af gestapt, zodat op het gebruikelijke tijdstip: half drie, wordt begonnen. Uitzonderlijke ontwikkelingen daar gelaten, menen wij, dat zowel de Bre- danaars als de Bergenaren deze laat ste ontmoeting in een overwinning om zullen zetten, zodat tenslotte een beslissingswedstrijd, naar alle waar schijnlijkheid op het RBC-terrein te Roosendaal, de kampioen aan zal moe ten wijzen. Het is geen vraag meer, dat beide wedstrijden enorme belang stelling zullen trekken en het ziet er op het ogenblik, dat deze beschouwing geschreven wordt, naar uit. dat de weersomstandigheden geschikt zullen zijn voor voetbal. TAe drie andere ontmoetingen in 2B zijn. zonder belang. MOC-Internos, die Zaterdagavond wordt gespeeld, kan een zege voor de thuisclub ople veren. Axel is wellicht in zoverre opgewassen tegen Terneuzen, dat een draw wordt behaald, terwijl Goes van Middelburg moet kunnen winnen. OOK HIER SUMMUM AAN SPANNING Lloogst belangrijk is de beslissings wedstrijd Uno Animo-Oss, welke op het terrein van ODC te Boxtel wordt gespeeld. In Loon op Zand kan de kampioensvlag uit, als gewon nen wordt! Gemakkelijk zal dat zeker niet gaan, maar de papieren van Uno Animo staan minstens zo gunstig als die der tegenpartij en is het niet méér dan de moeite waard, om zich tot het uiterste in te spannen en tot het laatst toe te vechten voor de begeerde titel in 3B. welke uiteindelijk ook weer kansen biedt voor promotie naar de 2e klasse! Komaan lui, uit de reeds befaamde gemeente van „De Ef- teling", stel uw aanhang niet teleur en schenk de kans Zondagnamiddag de driekleur uit te steken! Nu in 3D zowel kampioen als de gradant bekend werden, hebben de resterende wedstrijden hier geen be tekenis meer. De Zeeuwen zal wel van Biervliet winnen, Meto idem van Clinge en Breskens van Corn. Boys. DE VIERDE KLASSERS [SJIEUWTJE uit het land der sterren (en balken): De Centraal Europese Luchtmacht, waarvan het hoofdkwartier in Parijs zetelt en waartoe ook Nederland be hoort, telt zesmaal zoveel uniformen als er landen zijn vertegenwoordigd. Hierbij zijn inbegrepen de gala- uniformen die bij speciale gelegen heden worden gedragen. De Ameri kanen hebben 7 verschillende uni formen, de Canadezen en Fransen 5, Engeland en Nederland 4 en de Belgen 3. De overige 12 uniformen zijn verdeeld over de vrouwelijke leden van de Amerikaanse en Fran se luchtmachten. Hoog op de wielen IWIEER dan 200 auto's, ouder dan 35 jaren, begonnen een snel heidsrace van Londen naar West minster, een afstand van 36 km. Alle ouwetjes haalden hijgend de eindstreep. Uraniumvrij vest IN HET Parijse gerechtsgebouw ging een daverend gelach op. toen baron du Roure vertelde, dat hij jarenlang een asbest vest had gedragen om zich te bescher men tegen uranium, dat bij nader onderzoek doodgewoon zand bleek te zijn. De baron was bij de neus geno men door drie oplichters, die hem meer dan een millioen gulden af handig hadden gemaakt in verloop van twee jaren. Ze hadden zich uitgegeven voor agenten van de Franse geheime Dienst en beloof den hem voor zijn geld „uranium" en „gestolen geheime plannen" van een straaljager alsmede het Legioen van Eer. Toen die onder scheiding wat lang op zich liet wachten kreeg de baron argwaan en diende hij een aanklacht in te gen het drietal, zijnde de heren Louis Gagliardoni, Raymond Al berto en Marius Carlicchi. Zonneschil VLflLT gij 25.000 mark verdienen, dan moet u bewijzen dat dr. Büren, een advocaat te Osnabrück geen gelijk heeft met zijn bewering, dat de zon bewoond is. Hij gaat ervan uit, dat de zon een koude kern heeft. Daar omheen be vindt zich een hele tijd niets en dan komt er een „schil" die licht geeft. De zonnevlekken zijn niet an ders dan gaten in die schil. Nu verkeerde de kas van de Ver eniging van Duitse Astronomen in deplorabele toestand en die 25.000 markt lokten wel aan. Dus zetten twee leden zich aan het weerleg gen van dr. Biirens stelling. De rechtbank wees de eis tot uitkering van het bedrag toe, maar dr. Büren heeft het hogerop gezocht en beide partijen wachten thans met span ning de uitspraak in hoger beroep af. Leeuiv op straat TN HOUSTON (Texas), de stad van de koele-ïucht-service voor auto mobilisten, beleefde een garage houder de schrik van zyn leven toen een dame zijn werkplaats kwam binnenstuiven onder de kraet: „Daar komt de leeuw aan op straat!" Een monteur greep voor alle ze kerheid een bandlichter en liep naar buiten. Rustig wandelde daar een leeuwin voorby. Achter zich aan slepend een stuk ketting. De mon teur greep die ketting, hield de leeuwin zoet met het voeren van zyn twaalfuurtje, bestaande uit bo terhammen met worstjes en kaas, totdat de eigenaar zich meldde. Die trad 's avonds met het dier in een nachtclub op. Snapshot IRONING Frederik van Denemarken maakte per auto een uitstapje op het eiland Fyn. Steeds maar bleef een taxi achter hem aanrijden. Er in zat een persfotograaf die met alle geweld een plaatje van de vorst wilde maken. Welnu, hij kreeg de kans. Plotseling stopte de konink lijke auto, Frederik stapte uit en de fotograaf kreeg een dringend ver zoek, zijn koning niet zo op de hie len te zitten. Met een onbelichte film keerde de fotograaf naar zijn ate lier terug. Energiebedrijfje-spelen pf/IJ horen de kleine Iwan al vragen aan de kleine Iljitsj, of hij mee gaat energiebedrijfje of hoogoventje spelen. ..Aufbau und Frieden", een in de Duitse taal verschijnend Tsjechisch blad, weet te vertellen, dat communistische kindertjes helemaal nooit van die vuil-kapitalistische spelletjes spe len als zandfortjes bouwen, diefie- met-felös en indiaantje-en-kebooi. Zij spelen „vredesstrijdertje" en „verdedigertje van Korea" en bou wen van zand hoogovens en ener giebedrijven. Paradijs en Hel r\E weg naar Paradijs (bij Bergen in Noorwegen) is smal. De weg naar de Hel (bij Drontheim In Noorwegen) is breed, wel 12 meter. Nu er in een haarspeldbocht van de weg naar Paradijs een ongeluk met een autobus is gebeurd, wil men de weg naar Paradijs even breed ma ken als de weg naar Hel. In de bus pf/ANNEER een Duitse telegram besteller de geadresseerde niet thuis treft, gooit hij het telegram in de brievenbus en plakt hij op het naambordje een strookje met de woorden: Kijk a.u.b. vlug in de brievenbus!" Dronken Louis ETEN drankzuchtige papegaai, een rioolterrier en een halfblinde kat waren de huisdieren die met het gezin van de filmacteur van Majorca kwamen gevlogen naar het Engelse vliegveld Northolt. Het echt paar wilde graag een film maken, in Engeland en hun kinderen, de 9- jarige Patty en de 7-jarige Jeff wil den per se hun lievelingen meene men. Van het Ministerie van Land bouw kreeg Louis, de papegaai, een landingsvergunning. Hij vierde dat feit in het vliegtuig met drie Mar tini's. „Daar is-ie gek op", zei de heer Wilde. Cnorme spanning is gebleven in 4F, waar DHV, als gevolg van de ne derlaag bij SAB, de laatste ontmoe ting contra Madese Boys met succes zal moeten aanwenden, om de titel in te kunnen palmen. Madese Boys kan bij een overwinning geen zijde meer spinnen, omdat in dat geval Zundert kampioen zou zijn. De man nen uit Zevenbergschen Hoek hebben intussen aan een gelijk spel óók niet voldoende; dit zou hen nl. op dezelfde hoogte brengen als Zundert, hetgeen een beslissingswedstrijd noodzakelijk zou maken. Er zit dus een heel apart tintje aan deze 18e en laatste wed strijd in deze klasse. Niettemin heb ben wij het staan op een zege van DHV, die bovendien méér dan ver diend zou zijn, want hoe keurig heb ben deze lui zich niet door de tenge volge van de watersnood opgelopen achterstand heen geslagen! Het moge gerust feest zijn in Zevenbergschen Hoek. Dus mannen van DHV aan de slag voor de slotwedstrijd! In 4 G worden slechts twee ont moetingen gespeeld: Ierseke-NSV en Steenbergen-HSC. Wint NSV, hetgeen wij durven veronderstellen, dan ver dringt NSV De Schutters van de kop. Steenbergen heeft goede kansen om een kleine zege op HSC te behalen. In 4H is er alleen spanning in de staartgroep gebleven, met PSK als vermoedelijke degradant. Overmor gen krijgt deze het veel sterkere Aardenburg op bezoek en het ziet er dus niet erg rooskleurig uit voor de gastheren. Steen kan het kampioen Hulst wel lastig maken, maar zal dit toch geen nederlaag weten te bezor gen. IJzendijke's papieren staan iets gunstiger dan die der bezoekers, Koe wacht, doch Oostburg zal alle zeilen bij dienen te zetten om EMM „uit" te kunnen kloppen. Sluiskil gaat ver moedelijk een nederlaag tegemoet contra RIA. Tenslotte is er dan in 4F nog vastgesteld Groen Wit-Velocitas, een beslissingswedstrijd voor de laat ste plaats in deze klasse. De wedstrijd wordt, op het terrein der V.V. Gilze gespeeld. Als Groen Wit zegeviert, is zij voor de 4e klasse behouden. Komaan Groen Witters, doe je best, er kan beslist gewonnen worden! Advertentie) B. A. Williams 20) Maar de inspecteur zei lachend, terwijl hij naar het meisje op de oever keek: Ik vermoedde wel, dat er iets achter zat, dat Clint zo vaak deze kant uit ging! Hoe maakt u het? Ik heb u al eens meer ontmoet, weet u nog wel? Ze herinnerde zich dat heel goed en dat zei ze ook tegen hem en voelde dadelijk een zeker vertrouwen in Tope. Maar ze zei tegen Clint Ik kan vandaag niet mee de rivier op. Ik moet gauw terug zijn. Opa Bow- don is vandaag niet erg Lekker. Ze konden me nodig hebben. Maar we kunnen hier wei een poosje blijven zitten praten. Later trachtte ze zich vergeefs te binnen te brengen, of Tope haar dien dag iets gevraagd had, maar ze kon zich geen enkele bepaalde vraag her inneren. En toch had ze hem pre cies verteld, hoe haar moeder ge storven was; ovei het kruiswoorden raadsel en de hoofdpijn van haar moeder en over het feit, dat er geen melk in de ijskast was en tante Evie die was gaan halenvan alles en nog wat had ze hem verteld. Ze had gezien, dat Clint aandachtig zat toe te luisteren en langzamerhand had ze een onrustig gevoel over zich gekre gen en bemerkt, dat Tope haar han dig alles wist te laten vertellen. Op slot van zaken had ze hem de gehele geschiedenis van A tot Z verteld, van het ogenblik af, dat oom Justus de melkfles in de keuken had omge gooid, tot aan het moment waarop haar moeder gezegd had, dat de melk zo vreemd smaakte, en toen was gaan slapen, om nooit meer wakker te worden. Toen June hem die opmerking van haar moeder meedeelde, had de oude heer met tevreden belangstelling ge knikt en naar Clint gekeken. En June, die besefte dat hier iets achter moest zitten, was opgestaan en had gezegd: Ik moet heus weg.... opa Bowdon Tope knikte en Clint kwam naar haar toe. Ik loop een eindje met je mee, had hij gezegd. Ze had Tope goeden avond gewenst en was samen met Clint de heuvel opgeklommen. Toen ze buiten zijn gehoor waren, had ze huiverend gezegd: Ik was alles van dien nacht bijna vergeten. Zeg eens, Clint, wat is er eigenlijk? Wat wilde hij van me? Wie is hij? Wat had hij ermee voor? Hij is een beste kerel, had Clint haar gerustgestelu en met een glim lachje eraan toegevoegd: Hij is een aardige oude heer. Je moet weten, hij is met miss Moss getrouwd en ik veronderstel, dat zij er hem op afge stuurd heeftom een oogje op jou te houden, June! Voor mij is zie net mijn eigen moeder, zie je! Het gelukte hem tenslotte haar te vreden te stellen. Voordat ze af scheid namen, nog buiten het gezicht der drie huizen op de heuvel, spra ken ze af, elkander de volgende mor gen te ontmoeten bij de hut van Jim. En toen nam ze afscheid van hem en zag iets in zijn ogen en begreep, wat er in zijn hart om ging. Toen ze het huis binnentrad ver nam ze de tijding, dat opa Bowdon een half uur geleden gestorven was... IX. Tot haar grote verwondering ween de June over ops Bowdon veel meer dan over haar eigen moeder gedaan had. Zijn heengaan trof haar diep en ze ging naar haar kamer en bleef daar geruime tijd alleen. Toen kwam Asa bij haar aankloppen, en hij wist haar te troosten. Hij was voorbereid om heen te gaan, June, zei hij. Tob er niet te veel over. Het was niet meer dan het springen van een snaargeen pijngeen angst. Hij drong bij haar aan, dat ze mee naar benedon zou gaan. De oudjes hebben je nodig, zei hij. Jij en Rab en ik, we moeten hen over de schok wat heen zien te brengen. Opeens kreeg ze een heftig, wan hopig verlangen om bij Clint te zijn. Maar omdat dit onmogelijk was, glimlachte, ze tegen Asa, droogde haar tranen en ging mee naar beneden met opgericht hoofd. T-n ze droeg dien verdere avond haar deel van de bit tere last mede Nog voor het afgesproken uur sloop June het huis uit naar het bosch om Clint te ontmoeten. Hij zou wel ge hoord hebben van de dood van opa Bowdon en begrijpen, hoe verlan gend ze naar zijn komst en bijzijn moest wezen. T ti ze rtior het bos. waar het on licht speelde tussen 't gebladerte, het pad naar de heuvel bereikt had, zag ze, dat hij reeds op haar wachtte. Zo dra hij haar ontdekte, kwam hij haar snel tegemoet. Bij zijn nadering bleef June stil staan en voelde een rilling over al haar leden. Hij kwam met uitge strekte handen naar haar toe, en zonder te weten, hoe het zo kwam, zonder zich ergens bezorgd over te maken, lag ze in zijn armen. En voelde zich overgelukkig en veilig. Was ik gisteren maar niet zo lang met jullie blijven praten, zei ze na een poosje. Dan zou ik hem nog levend getroffen hebben. Was ik maar eerder thuis geweest! Maar Junedaar kon jij toch niets aan doen?, drong hij bij haar aan. En je was toch graag bij me en voelde je gelukkig. Dat zou hij immers ook heerlijk voor jou gevon den hebben? Met Oma Bowdon moet je echt medelijden hebben, zei ze zachtjes. Ze is zo diken zo zwaar en beweegt zich zo lastigZe zit maar aldoor met haar handen in de schoot en ze huilt niet, maar ze kan ook niets zeggen O, Clint, ik had nooit kunnen denken, dat zo zoveel van hem hield! Zo gaat het dikwijls tussen men sen, die lang met elkaar geleefd heb ben, verzekerde hij haar. Je zult eens zienals wij eens oud en grijs zijn en stuntelig rondhobbelen... Het zou me niets kunnen sche len of ik al oud werd, fluisterde zij, als het maar met jou was. Clint je moogt nóóit meer van me weg gaan. (Wordt vervolgd). ZATERDAG 13 JUNI 1953. HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Mor gengebed en litur. kal.; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 j Gram.; 10 Voor de kleuters; 10.15 Gram. 11 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12 An gelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen;12.33 Slavische me lodieën; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Katholiek nieuws; ;3.20 Gram.; 13.35 Maastrichts stedelijk orkest; 14 Boekbe spreking; 14.10 Gram.; 14.40 Amateurs programma; 15.15 Kroniek van letteren; en kunsten; 15.55 Promenade orkest; 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie; 16.30 „De schoonheid van het Gregori- aans,,;, 17 Voor de jeugd; 18 Gevar- liedjes; 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Lichte muziek; 18.40 Regenngsuit- zending: „Zoeklicht op de Westerse De fensie"; 19 Nieuws; 19.; 0 Pianospel; 19.20 Pari. overzicht; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", cau serie; 20.50 Mannenkoor; 21.15 Amuse ments muziek; 21.50 Actueel: 22 Maas trichts stedelijk orkest; 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22-24 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7 Nieuws: 7.10 Gram.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.-. 8 nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de vrouw! 9 Gymn.; 910 Gram 10 „Tijdelijk uitge schakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.30 Viool en piano; 12 Gram, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Hawaiian-ens.; 13 Nieuws; 13.15 Me- tropole-orkest en -koor; 13.50 Week- journaal; 14.20 Filmprogramma; 14.45 Huismuziek; 15.10 Amateursprogramma; 15.30 Boekbespreking; 15.45 Radio Phil- harmonisch Orkest en solist; 16.30 Sport- praatje; 16.45 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 18 Nieuws en commentaar; 18.20 Gram.; 19 Artistieke staalkaart; 19-30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week'', causerie; 20 Nieuws; 20.05 Actueel; 20.15 „Die Czardasfurstin", operette (fragm. uitv.); 21.20 Socialis tisch commentaar; 21.35 Dansmuziek; 22 „Dodenhuis", hoorspel; 22.30 Lichte muziek; 23 Nieuws; 23.15-24 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.; 13 Nieuws; 13.15 Muziek voor millioenen, 14 Gram. 15 De wereld der muziek: .6 Gram. 16.45 Engelse les; 17 Nieuws; 17.10 Ac- cordeonmuziek, (17.25-17.30 Gram.); 17.45 Mannenkoor; 18.30 Voor de soldaten. 19 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Omroep or kest sol.; 21 Gram.; 21.15 Moderne tij den; 22 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23 Nieuws; 23.05-24 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.10 Orkestconcert; 13 Nieuws; 13.10 Verzoekprogramma; 14.05 Klass. verzoek programma: 15 Gram. 16.30 Lichte muziek; 17 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18-30. 19 en 19.40 Gram.; 19.45 Nieuws; 20 Jazzmuziek. 20.30 en 21 Gram.: 22 Nieuws: 22.10 Jazzmuziek; 22.50 Nieuws; 23 Dansmuziek; 23.55 Nws.

de Stem | 1953 | | pagina 5