Internationaal karakter versterkt Walcheren Roofoverval GEZONDHEIDSZORG in de branding Publieke Tribune Politie-agent was op huwelijksreis Luchtwachter „uitgehoord" VIRIGLEY Super-connies voor de K.L.M. Loon voor „slavenwerk" POLITIEKE MOORD Overstromingen Gepavoiseercl, klaar voor de vlootschouw Enorme deelneming, óók uit België 7) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 JUNI 1953 J DERTIG JAAR WIT-GELE KRUIS MIDDELBURG VLISSINGEN Faillissementen in de maand Mei Merkwaardige ontdekking te Heusden DE In Italië BIJ„ Britse spoorwegen schuldig verklaard Duitse zangers bezochten Oosterhout T.T. ALS NIMMER TEVOREN Voor de eerste maal in Nederland MUZIEKHOF Voor de Watersnoodrit, met start en finish te Goes V oortvarendheid gestraft 4e Benelux-Ronde M.A.C. „Scheldegouwen" Vele inschrijvingen uit België en Duitsland Motorcross te Hulst Dood gebleven tijdens wedstrijd AANBESTEDINGEN MARKTEN FAE TWEEDE DAG van de viering van het 30-jarig bestaan van het Wit-Gele Kruis had weer vele man nen en vrouwen bijeengebracht om te luisteren naar de redevoeringen van van Pater dr. J. Ponsioen, de arts E. Ausems en dokter Mol. Pater Ponsioen wees op de geva ren, welke de snelgroeiende organi saties voor de volksgezondheid be dreigen en die met name vooral lig gen in de toenemende laïcering van de menselijke activiteiten op dat ge bied. De heer Ausems legde de vin ger op een gevoelige plek in de sa menwerking tussen de Kruisvereni gingen en huisartsen en wel zodanig, dat hij de weg wees, welke moet wor den afgelegd om tot verbetering te komen. Het K.V.P.-lid van de Tweede Ka mer, dokter Mol, had een rede ge schreven, die ter vergadering werd voorgelezen. Die rede sprak van een diep verlangen naar een behoorlijke wettelijke basis voor samenwerking tussen overheid en particulier initia tief. Alle hoop is gevestigd op de in gediende wet Gezondheidsdienst. Hij noemde Limburg als de provincie, waar de rammelende verhouding tus sen Kruisverenigingen en schoolart sendiensten in goede banen begint te komen. De vergadering werd ook bijge woond door Staatssecretaris dr. Mun tendam, die in ee kort woord wees op de gezamenlijke taak inzake gezond heidszorg van overheid en volk. Hij zwaaide mr. de Vreese, de secretaris generaal van de federatie, lof toe voor diens uitstekende werk. Ten- echtpaar van der rhijt nam afscheid Tijdens een bijeenkomst in de raad zaal van het stadhuis werd door het voltallig college van burgemeester tn wethouders en door vele ambtenaren afscheid genomen van het echtpaar van der Rhijt, dat ruim 28 jaar is werkzaam geweest als concierge van het gemeentehuis. In zijn toespraak roemde burge meester Mr. B. Kolff de toewijding en trouw, waarmede het echtpaar steeds de gemeente heeft gediend, en sprak de hoop uit, dat het nog lang en in goede gezondheid van zijn welver diend pensioen zou mogen genieten. Namens het gemeentepersoneel gaf de waarnemend secretins, de heer I. van Waarde, uiting aan zijn waardering voor de wijze, waarop ae heer van der Rhijt steeds zijn taak had vervuld, eerst, sedert 1919. als bode. daarna, vanaf 1925, als bode- concierge. Spreker, die mevrouw van der Rhijt mede In zijn nulde betrok, bood namens de burgemeester, de wethouders en het personeel een ver rekijker aan. Voor mevrouw van der Rhijt waren er bloemen. Hierna dankte de heer van der Rhijt ontroerd voor de tot hem ge richte woorden. Hij bracht speciale dank aan zijn echtgenote voor de wii- ze. waarop zij hem steeds bij het ver vullen van zijn taak heeft terzijde ge staan. EERVOL ONTSLAG De gemeente Middelburg heeft op haar eigen verzoek eervol ontslag verleend aan mevrouw A. M. Dekker van Hulst, tijdelijk lerares in de scheikunde aan het gymnasium. PROPAGANDA-AVOND B.B. in het Scheldekwartier is een pro- paganda-bijeenkomst gehouden voor de organisatie Bescherming Bevol king, waarin het woord is gevoerd door de heer H. B. Verwaijen, pro motor van de Stichting B.B. De burgemeester, mr. B. Kolff, wees in zijn openingswoord op de bijzon dere positie, die Vlissingen als A- gemeente inneemt en waarvoor zovele vrijwilligers nodig zijn. Met vertrou wen, aldus spreker, hebben wij de wervingsdatum tegemoet gezien, maar de ramp op 1 Febr. heeft de gedach te aan de B.B. afgewend. Gelukkig is het de laatste weken beter gegaan, maar wij zijn nog ver van het eind cijfer af. De heer Verwaijen wees er in zijn rede op. dat gezien de grote belang stelling voor deze avond, het hem moeilijk viel te denken, dat de B.B. geen levend begrip is in Vlissingen. Hij kon meedelen, dat van de 200.000 personen, die in geheel ons land no dig zijn voor de B.B., er reeds 125.000 personen zich hadden aangemeld. De noodzakelijkheid van deze organisatie, die in de eerste plaats gebaseerd is op rampbestrijding in oorlogstijd, toonde hij aan met cijfers uit de twee wereldoorlogen. Met deze cijfers voor ogen moet men zeggen: De or ganisatie der B.B. moet nu opge bouwd worden, want er zijn Jaren van oefening nodig om paraatheid te krijgen. Hierna werden enige films getoond over het werk der B.B., waarna bur gemeester Kolff de heer Verwaijen dank bracht voor zijn rede. Aan de ze avond werd medewerking ver leend door de Kon. harmonie Ons Genoegen, die enkele marsen ten ge hore bracht. Dat deze propaganda-avond ge slaagd is blijkt wel uit het feit dat in de pauze enkele tientallen 'zich voor de B.B. hebben aangemeld. WAAR BLIJFT DE KINDERBIJSLAG Reeds vijf maanden wacht ik nu al op de uitkering vgn de kindertoeslag. Als Nederlander, in België werkzaam ondervindt mijn gezin nu al bijna een half jaar de onaangename gevolgen van een wijziging in de gang van za ken bij de uitkering daarvan. Verschil lende malen heb ik aan diverse in stanties, o.a. de Raad van Arbeid, afd. Belgische Zaken, te Breda gevraagd om inlichtingen, doch er kwam nooit antwoord. Van de bond kreeg ik be richt, dat dit slechts een gevolg was van de reorganisatie en dat deze pe riode een overgangstijd betekende. Maar intussen wacht ik reeds zo lang ve'e anderen, dat ik het gevoel krijg enigszins aan het lijntje lo«^'0r<?eli ®ebouden. te meer, daar geen enkele brief om inlichtingen ooit beantwoord wordt. u,>iag ec.n arbeider. die z'n kinder bijslag uitsetkond kan gebruiken, niet verwachten nu toch eindelijk eens de uitkering te ontvangen? H. B. slotte werd een telegram gezonden aan Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong. CONGRES KERKMUZIEK IN DEN BOSCH WAN 9 tot en met 13 Juli zal ia 's-Hertogenbosch een internatio naal congres over kerkmuziek wordea gehouden. Bij die gelegenheid zullea verscheidene bekende en modern* kerkelijke composities in de St. Jaa worden uitgevoerd. EXPOSITIE VAN K. HUINEMAN TE AMSTERDAM TN de zalen van Arti et Amicitiae zal van 13 Juni tot 5 Juli een ten toonstelling worden gehouden van werk van de in 1952 overleden Zeeuwsch-Vlaamse schilder Huine- Export tomaten naar België stopgezet Met ingang van 12 Juni heeft de regering van België de invoer van to maten uit Nederland tijdelijk stop gezet. De laatste dag van inklaring was Donderdag 11 Juni. E>e export van tomaten naar België werd de laatste weken toch reeds bemoeilijkt door ho ge exportheffingen. Het aantal faillissementen, uitge sproken In de afgelopen maand Mei, bedroeg in de provincie Zeeland 0 en in Noord-Brabant 9. De aantallen over dezelfde periode van 1952 be droegen resp. 3 en 21. En verdachte kreeg (voorlopig) de vrijheid /"■ISTEREN zou de Bredase Recht- bank de zaak tegen de 23-jarige Tilburger V. hebben voortgezet, die vorige week Donderdag nogal wat opzien baarde. Mr. Bins, de Officier van Justitie, eiste toen 12 maanden gevangenisstraf voor de diefstal van f 2.20, enige passers en trekpennen. Gisterochtend had de Rechtbank de verklaringen van drie getuigen a décharge willen onderzoeken n.a.v. hetgeen de politie-agent zou vertel len, die in deze kwestie proces-ver- baal had opgemaakt. Helaas bleek de bewuste agent op huwelijksreis te zijn, zodat de zaak opnieuw en nu voor onbepaalde tijd moest worden uitgesteld. In afwachting van de ver dere behandeling besloot de Recht bank om de beklaagde V. voorlopig in vrijheid te stellen. 4?- Bij restauratie Ned. Hervormde Kerk DIJ de restauratie van de in Novem- ber 1944 gedeeltelijk verwoeste Ned. Hervormde kerk te Heusden werd in een kolom een eigenaardige ontdekking gedaan, aldus meldt de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. Aan de dag tredende verbrijzeling van materiaal, in metselwerk en tuf- stenenlagen van de noorderkolom van het schip nabij het koor. bracht de noodzakelijkheid mede deze kolom grotendeels té vernieuwen. Na een vrij ingewikkelde schoor- constructie tot behoud van het nog in goede staat verkerende bovendeel van de kolom, kon met slopen begon nen worden. Daar een doorlopende funderingsmuur ontbrak, werd gestut op een bewapende betonplaat, gestort op de enigszins vastere ondergrond- laag. Bij graafwerk hiervoor bleek op 1.05 meter 'beneden de huidige zer- kenvloer nog duidelijk de aanleg van de oorspronkelijke kerkvloer aanwezig te zijn. Verder ontdekte men de fun dering van de tot transept uitgebrei de noorderzij'beuk. Bij het voorzichtig slopen van de kolom kwamen dicht onder de huidi ge stenen vloer fragmenten te voor schijn van een, aan de noord-oostzij de ingemetselde schaal van grijs aar dewerk. De plaatsing deed aanvan kelijk denken aan een wijwaterbak, doch in het omgevende metselwerk bleek hiervóór geen nisvormige ruim te gespaard te zijn. Wel bevond zich in de schaolholte een passende bijge- hakte baksteen in de kalkspecie ge vlijd. Hierboven was in.laagverband doorgemetseld. Opmerkelijk was voorts, dat op de hoogte van de ge vonden schaal de tufstenen laag niet doorliep tot de kern van de kolom, doch zich alleen bepaalde tot een tufstenen profielband. Het zou van belang kunnen zijn te weten met welk doel deze schaal werd ingemetseld. Acoustische bedoeling, als elders wel vermoed, kan hier niet -beoogd zijn. Vermeld zij ten slotte, dat in het hoger gelegen deel van de kolom res ten werden aangetroffen van de overkappingsconstructie der voorma lige zijbeuk. Advertentie) Journalist gedagvaard F)E OFFICIER van Justitie bij de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft de leerling-journa list L. J. E., werkzaam bij „Het Rot terdams Parool", gedagvaard om op 23 Juni te verschijnen. De dagvaarding tegen hem ver meldt o.m., dat hij een adjudant van de Luchtwachtdienst zou hebben „uit gehoord" over de opzet, de bouw en de inrichting van een bunker, zulks in opdracht van de redactie van zijn krant. Deze gegevens, waarvan de ge heimhouding in het belang van de Staat der Nederlanden zou zijn ge boden, zou hij hebben verwerkt in een door hem als leerling-verslagge ver bij het genoemde dagblad ge schreven en voor publicatie bedoeld artikel. GÓ* de'echtckau^r) /"XMSTREEKS Donderdag of Vrijdag van de volgende week kan de al lereerste Lockheed „Super Constella tion" met z.g.n. compound-motoren op Schiphol worden verwacht. De K. L.M. is de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld die dit langste verkeersvliegtuig met deze motoren ontvangt. Het ligt in de bedoeling dat de „Super Connies" half Augustus en kele vluchten per week voor de toe ristendiensten over de Noord-Atlanti sche Oceaan zullen maken. Voor dit vervoer ingericht zal het toestel tach tig passagiers kunnen vervoeren met een snelheid van tussen de vijfhon derd en zeshonderd k.m. per uur. Het zal de „Constellation", die 62 passa giers kan vervoeren, vervangen. In het Bantamse AMERIKAANSE onderneming „Pasir Koppo", gelegen in het Bantamse, is aangevallen door een uit zes man bestaande, gewapende bende. Uit het kantoor waar op het mo ment van de aanval de administrateur en drie staf-employé's waren, roofden zij een bedrag van 65.000 rupiahs. Hoe wei de aangevallenen geen weerstand boden, losten de bandieten toch een aantal schoten, waardoor de admini strateur, de heer de Rotte, aan het hoofd werd gewond, en de employé, de heer A. J. de Witte en een Indone sische employé in de buik werden ge troffen. Vervolgens gingen de aanval lers hun slachtoffers met messen te lijf, waardoor van de heer de Rotte de linkerarm werd afgehakt en de heer de Witte aan de neus zwaar ge wond raakte. I. G. Farben veroordeeld ,UEN DUITS GERECHT te Frank- fort heeft de I. G. Farben ver oordeeld tot het betalen van tiendui zend Mark aan een voormalige ge vangene van het concentratiekamp van Auschwitz, die bijna twee jaar als siaaf-arbeider bij deze onderne ming heeft gewerkt. De betrokkene is de te New-York wonende Duitse Jood Norbert Wollheim. De I. G. Farben moet volgens de uit spraak de tienduizend Mark plus vier procent rente van 1 Juli 1951 af ten name van Wollheim bjj een Duitse bank deponeren. EEN relletje te Minervino Mur- ge (Italië) tussen communisten en christen-democraten is Donderdag een christen-democraat doodgescho ten. Vier van zijn partijgenoten wer den zwaar gewond. De twee groepen hadden een woor dentwist over de uitslag van de jong ste verkiezingen. De politie stelt een onderzoek in. In Oost-Franse dorpen: \/OOR DE derde opeenvolgende dag X stroomde Donderdag het water door tientallen dorpen in Oost-Frank rijk. Weg- en telegraafverbindingen werden verbroken en veel vee is in het water omgekomen. Door het water van de rivieren de Doubs en de Saone is de hooi-oogst langs de oevers vernield. In de buurt van Montbeliard moest het werk in drie fabrieken worden stopgezet. Ook de verkeersweg van Parijs naar Ge- nève is door het water afgesneden. Aan scheepsramp in de Ierse Zee T~\E Britse Staatsspoorwegen zjjn Donderdag schuldig verklaard aan de ondergang van de door h«n ge- exploiteerde veerboot „Princess Vic toria", die in Januari j.l. bij een storm in de Ierse Zee is gezonken. Hierbij kwamen 133 personen om het leven. In een uitgebreid rapport van een uit vier personen bestaand tribunaal van het Ministerie van Verkeer, wordt gezegd, dat het in gebreke blij ven van de eigenaresse, de Britse verkeerscommissie, en van de gezag voerder, kapitein John Dudley Reed, de ramp heeft veroorzaakt, dan wel er toe heeft bijgedragen. Ook naar Muziekhof QOSTERHOUT heeft in de afgelo- pen dagen met waarlijk Brabantse gastvrijheid onderdak verleend aan kunstbroeders uit Duitsland. Van Za terdag tot en met Dinsdag was na melijk de Diezer Mannergesangverein Harmonie uit Diez-Lahn te gast bij leden van Aurora en andere ingeze tenen. De nauwe vriendschapsbanden, die beide verenigingen met elkaar onder houden, dateren eigenlijk reeds van het bezoek, dat de Nachtegalen inder tijd aan het Duitse plaatsje brachten. Later was ook Aurora er welkom en in Oosterhout achtte men het ogen blik rijp de Duitse zangers voor een tegenbezoek uit te nodigen. Met 58 man is dit nu afgelegd. In een open luchtconcert en de volgende dag in een concert in het St. Janspatronaat toonden de Duitsers, wat ze op vocaal gebied waard waren. De Nachtegalen Aurora en de Kon. Harmonie verleen den daarbij hun medewerking. De beide overige avonden was men in ge zellig samenzijn bijeen. De Duitse gasten bezochten verder het na- tuudbad de Warande en togen tevens met autobussen naar de Muziekhof in Den Bosch. Dinsdag vertrok men weer met de stellige belofte aan weerszijden, dat de gelegde contacten niet zullen wor den verwaarloosd. „Heb je opgemerkt wat voor een prachtige bontmantel zij droeg - en hoeveel gezonder hij eruit ziet sinds ie het roken en het drinken opgegc- heeft?" Groot aantal fabrieksteams ingeschreven DE INSCHRIJVINGEN voor de Grote Prijs van Nederland der KNMV, wel ke 27 Juni a.s. op het circuit van Drenthe zal worden gehouden, over treffen alle voorgaande, nu Duitsland ook weer is toegelaten door de F.I.M. Niet alleen hebben, zoals gemeld, Ho- rex en NSU ingeschreven, ook BMW heeft zich thans officieel gemeld, met als rijders Walter Zeiler, Hans Meier, Hans Baltisberger en Gerhard Mette. Gestart wordt in de 500 cc-klasse, zodat deze aan officiële fabrieksteams de Norton en AJS uit Engeland heeft, tegenover Gilera, Guzzi en MV uit Italië en de Horex met H. P. Muller en F. Schön, uit Duitsland. Een buitengewoon ,veld" dus, waar bij AJS heeft ingeschreven met Will Doran, de Nieuw-Zeelander R. Cole man en R. Sherry. In de 350 cc-klasse komen uit: Nor ton, AJS met bovengenoemde rij ders, Guzzi, MV. In de 250 cc-klasse Guzzi en NSU en in de 125 cc-klasse Morini, MV, en NSU, zodat er deze keer weer strijd te verwachten is. De inschrijving sluit 13 Juni, maar nu reeds staan voor de 125 cc 32 rij ders ingeschreven, van wie 17 Neder landers, voor de 250 cc 16, van wie vier landgenoten; in de 350 cc 48. van wie 5 Nederlanders en voor de 500 cc niet minder dan 59, van wie zes land genoten. Advertentie) v m 2 - Vele schepen, die zullen deelnemen aan de Kronings-Vlootschouw, die door Koningin Elisabeth II op 15 Juni a.s. zal worden afgenomen, liggen reeds op de rede van Spithead, het verzamelpunt voor de „deelnemers". Op de voorgrond de Russische krui ser „Sverdlov" (10.000 ton), achter dit schip het Britse vliegtuigmoederschip „Indomitable", op de derde rij, de Britse kruisers „Sheffield" (links) en de „Swiftsure" en op de achtergrond de torpedobootjager „Diamond" en de kruisers „Apollo" en „Manxman" (rechts). Van de achtersteven van de evenals de andere gepavoiseerde Russische kruiser, wappert de vlag met de ster en de sikkel en de hamer. 3000 meter-duel Slijkhuis-Reiff INDIEN ALLES gunstig verloopt, zal het op Woensdag 8 Juli a.s. in Ne derland voor de eerste maal tot een duel op de 3000 meter tussen de Belg Gaston Reiff en Wim Slijkhuis komen. Op die dag organiseert „De Trekvo gels" op de Duinhorst-baan te Wasse naar internatinale wedstrijden, waar bij Reiff op de 3000 meter aan de start zal verschijnen. Met de genezing van de blessure van Slijkhuis is het thans zó gesteld, dat verwacht kan worden, dat hij met de Belg de strijd zal aanbinden. Nog interessanter kan deze 3000 me ter worden, als de uitgenodigde Duit se crack Herbert Schade derde in de 5000-meter finale te Helsinki naar Wassenaar komt. Voor de 1500 meter heeft men voorts de Belg Hans- wijck, winnaar van de Silverrush en de Duitse mede-wereldrecordhouder op dit nummer, Werner Lueg geïnvi teerd. Op de 800 meter hoopt men op de deelneming van o.m. Urban Cleve (Duitsland) Dat gaat naar Den Bosch toe DE BELANGSTELLING voor de Zon dag door de MAC Inter Scaldes te or ganiseren Watersnoodrit blijft voort duren. Donderdagmorgen waren reeds ruim 300 voertuigen, in totaal bemand met bijna 600 mensen, ingeschreven. Daarvan komen meer dan 100 voertui gen uit België. Bovendien hebben enkele grote Bel gische clubs medegedeeld, met een grote ploeg te komen, zonder vooraf in te schrijven. Bij gunstig weer zul len ongetwijfeld ook nog heel wat deelnemers zich laten inschrijven aan de startcontróle op de Kreekrakdam. Deze startcontróle is geopend van 10 tot 13 uur, de finishcontröle te Goes Incident tijdens Grote Prijs van Gembloux TIJDENS DE wegwedstrijd om de Grote Prijs van Gembloux, heeft zich een incident voorgedaan, waardoor het niet mogelijk is geweest een definitief klassement uit te geven. Een groep van zeven renners, bij wie Keteleer, Wauters en Suyker- buyk, bereikte de gesloten spoorweg overgang te Masy met 45 seconden voorsprong op het grote peloton. De wedstrijdcommissarissen verboden hun de spoorweg over te steken, omdat de trein in aanfocht was. Een 20-tal ren ners van het inmiddels gearriveerde peloton stoorde zich.echter niet aan het verbod, klom over de afsluitbomen en reed door. De finish werd in deze volgorde gepasseerd: 1 Keteleer, 160 km. in 4 uur 10 mi nuten; 2 Mariën op 1 lengte; 3 Isidoor de Ryck zelfde tijd; 4 Constant Ver- schueren op 35 seconden; 5 Piet Haan 6 Leenen, beide zelfde tijd; 7 Van der Stockt op 1 minuut; 8 van der Eist; 9 Gillen; 10 Wim van Est, alle drie in dezelfde tijd. Nico van Est werd 17e en Piet van As behoorde tot een groepje dat 18e ex aequo werd geplaatst. De renners, die zich bij de spoor wegovergang aan het verbod gehouden hadden, dienden een protest in, waar op de wedstrijdleiding een ander klas sement opstelde, dat er als volgt uit zag: 1 Keteleer; 2 Mariën; 3 Isidoor de Ryck; 4 Coupain; 5 Wauters; 6 Bod- son; 7 Marcel Ryckaert; 8 Serin; 9 Geus; 10 Hardiquest; 11 Vercammen; 12 Adams; 13 Janssens; 14 Michiels; 15 Maertens; 16 de Smedt; 17 Verhaert. De andere renners, die de finish passeerden zullen door de Sportcom- missie van de Belgische Wielerbond moeten worden geklasseerd. QNDER HOOGSPANNING wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de vierde Beneluxronde, het grote toeristische evenement van de M.A.C. „Scheldegouwen", dat dit jaar op 10 en 11 Juli a.s. verreden zal worden! Reeds nu blijkt de belangstelling stukken groter te zijn dan vorig jaar, toen ongeveer 250 motor- en autorijders deelnamen. Vooral uit het buitenland komen vele aanvragen binnen, o.m. uit West-Duitsland (nu al negen) en uit België. Ook dit jaar zal de start plaats vinden op de Grote Markt te Bergen op Zoom, de finish is weer op de Markt te Middelburg. In Bergen op Zoom zal iets vroeger worden vertrokken, nl. om 12 uur. Bovendien is de route ongeveer 60 km. korter. Zij is nu welgeteld 1079 km. Het gevolg van een en ander is. dat de eerste rijders 's Zaterdagsavonds eerder worden verwacht. Naar globale berekening kunnen er vóór 7 uur al heel wat in Middelburg zijn gearriveerd. Start in Bergen op Zoom finish te Middelburg DE ORGANISATIE draagt ditmaal wel een bijzonder karakter, mede ten gevolge van de gebeurtenissen op 1 Februari. Het bestuur van ..Schelde gouwen" heeft zich ernstig afgevraagd of het niet beter zou zijn de Ronde af te gelasten, maar bij nader inzien werd hiertoe niet besloten, ook al om dat het voordeel zou kunnen hebben de aandacht op Zeeland gevestigd te blijven houden. De moeilijkheid was echter, dat niemand wist, of de weg door Zuid-Beveland op tijd gereed zou komen. Ingeval dit niet zo zou zijn, werd de gedachte geopperd aan de Provincie te vragen extra boten te la ten varen over de Wester-Schelde voor het vervoer der deelnemers. Ge lukkig bleek dit alles niet nodig, want de weg kwam bijzonder snel klaar. ARNHEM VOOR AMSTERDAM EEN ZEER belangrijke vraag bij het organiseren van de Ronde was, of de route geheel voldeed en of het nu per sé nodig was de drie hoofdsteden aan te doen. Vooral de deelnemers uit Zuid- en Noord-Holland vonden het vorige jaren niet prettig, eerst de reis naar Bergen op Zoom te ondernemen en dan weer langs ongeveer dezelfde weg naar Amsterdam te rijden. Om kort te gaan; er is nu besloten Am sterdam te laten schieten en de eerste hoofdcontröle in Arnhem te vestigen. De KNMV zal deze hier verzorgen. Maar vóór de rijders in Arnhem zijn hebben zij al een hele trip achter de rug. Zij zullen n.l. via Tilburg over Sint Michielsgestel naar 's Hertogen bosch rijden en dan over Hedel, Zalt- bommel, Vianen, Vreeswijk, Jutphaas, Zeist, Barneveld, Otterloo. Aangezien deze tocht bij daglicht wordt gereden, zal men kunnen genieten van het prachtige natuurschoon van de Velu- we. DE VERDERE ROUTE VAN ARNHEM gaat het over Nijme gen, Grave, Uden, Veghel, St. Oeden- rode en Son naar Eindhoven, waar 't nachttraject begint. In Hasselt is er een uur verplichte neutralisatie en dan wordt de rit vervolgd over Na men, Marche, Bastogne (waar het dagtraject begint) en Arlon naar Lu xemburg, de tweede hoofdcontröle. Dan zal gereden worden door het Müilertal over verschillende dorpen naar Vianden, via Clervaux naar Sint Vith en verder via Eupen naar Luik, waar de tocht naar Brussel aanvangt. Daar is de derde hoofdcontröle. Over Aalst, Gent, St. Niklaas en Antwerpen loopt de route naar Putte, waar het laatste gedeelte van de Ronde naar Middelburg een aanvang neemt. De route loopt dus door de prachtigste gedeelten van de Luxemburgse en Bel gische Ardennen. DE IN SCHRIJFGELDEN DE INSCHRIJFGELDEN voor de deel nemers zijn gelijk aan die van het vorig jaar. Men krijgt daarvoor een ontbijt, enkele versnaperingen, een lot voor de tombola en voor degenen, die dit wensen, gratis logies in Middel burg. Automobilisten, die geen lid zijn van de KNAC, hebben een speciale startlicentie nodig. Deze bepaling, welke voor deze toe ristische Ronde overigens geen enkele zin heeft, wordt door de KNAC ge handhaafd vanwege de internationale overeenkomsten met andere automo biel-organisaties. Twee Zeeuwse atlileliek- records gesneuveld Woensdagavond sneuvelden er twee Zeeuwse athletiekrecords. Dat gebeur de te Vlissingen tijdens door de V. en A-V. De Zeeuwen georganiseerde wed strijden. Truus Haasdonk van Hellas uit Goes stootte de kogel 10.08 meter en Staf Dobbelaere liep de 1000 me ter in 2 39 9. Bij het nummer discus werpen heren bleef de Vlissinger Grootjans nu ver achter bij de Hage naar Maat, die dus stevig revanche nam. Clubkampioenscliappen tafeltennis te Sas van Gent De clubkampioenschappen van de Tafeltennisvereniging Animo te Sas v. Gent zijn dezer dagen beëindigd. Met een grote spanning worden deze wed strijden reglmatig gespeeld. Tenslotte was het mej. R. de Wilde die de beste dame bleek te zijn, terwijl de heer R. Claysens bij de heren met de kam pioenstitel ging strijken. van 11 tot 14.30 uur. De finish wordt gehouden in de omgeving van het sta tion en er wordt geparkeerd op het veilingsterrein. Vandaar wordt om kwart voor één gezamenlijk vertrokken naar Katse Veer, vanwaar een speciale boot de deelnemers naar Zierikzee zal bren gen. Vanuit Zierikzee wordt dan in groepen een korte bustocht gemaakt door de droge corridor van Schouwen en Duiveland. De Rijkspolitie zal op alle belang rijke punten aanwezig zijn, terwijl ook de Goese gemeentepolitie voor een perfecte verkeersregeling heeft ge zorgd. De Wegenwacht.is eveneens van de partij en zal langs de route extra patrouilles verrichten. De prijsuitreiking vindt plaats te Goes, onmiddellijk na terugkeer uit Zierikzee. Op Zaterdag 4 Juli Evenals vorig Jaar wil men nu ook te Hulst weef een motorcross organi seren. Het ligt in de beoeling dit eve nement op Zaterdag 4 Juli te laten doorgaan. Het parcours zal waarschijn lijk weer op de wallen worden uit gestippeld. '"Tijdens een gisteravond op het sportpark Zuid të Bussum ge speelde voetbalwedstrijd tussen twee bedrijfselftallen is de 21-jarige H. Knoppers uit de Langstraat, aldaar, plotseling voorover gevallen en ter plaatse overleden. De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt. TERREINBEWERKING TE TERNEUZEN". Door het gemeentebestuur van Terneu- zen werd aanbesteed het bouwrijp ma ken van het nieuwe industrieterrein tus- ten Baandijk en soorweg. Voor het ver richten van grondwerk, leggen van riole ringen en sraten werd ingeschreven als volgt: J de Oude Biervliet 129.975: M P Hol Kloosterzande 139.847; L v d Klippe Vlissingen 149.000; firma Bunschoten, IJzendijke 143.656; P A Rammeloo Ph'- lippine 131.840; P Mollet Hoofdplaat 135.900; Lueasse en Sonselee Walsoorden. 135.000 en P de Regt Terneuzen 139.940. Gunning is aangehouden. POOTAARDAPPELEN-BEWAARPLAATS TE TERNEUZEN. Voor de heer J Mosselman te Goes werd door het Architectenbureau Fraanje te Terneuzen aanbesteed het bouwen van een luchtgekoelde pootaardappelen-be- waarplaats op het nieuwe industrieterrein te Terneuzen. Ingeschreven werd als volgt: Gebr de_ Bruyne Ternezen 66.768; J Kolijn Terneuzen 68.750; S J Mielen. Terneuzen 66.000; firma Gebr v d Poel Terneuzen 66.200; F v d Veen Terneuzen 68.300; F J Lensen Axel 69.000; P Mat- hmijssen Axel 73.200; firma Bolsens-Ze- gers, Clinge 73.000; A v d Lande Kloetinge 71.350; L W Hamelink Zaamslag 64.690; A Rinders Hoek 65.856; R Bleyenberg Sint Jansteen 70.500; J v d Brande Sint Jan steen 69.700; J C de Vos Reuzenhoek 71.000; firma Gebr de Theye Terhole 69.100. Gunning is aangehouden. GOES, 11 Juni 1953. Exportveiling: Kruisbessen 16.50—20.85. Gewone veiling: Aardbeien 130150, in guldens per 100 kg. KAPELLE, 10 Juni 1953. Exportveiling: Kruisbessen 15.80—18.20 per 100 kg. Gewone veiling: Kersen: Vroege van Spithoven 1.10—1.20; Aardbeien: Madame Lefèbre A 1.06—1.69; B 93—1.35: afw. 45— 76; Madame Moutót A 1.341.61; B 90— 1.15; afw. 6379; Deutseh Evern A 1.43 1.66; B 1.19; Climax A 1.28—1.37; Regina A 1.70; Roem van Iperen A 1.241.28: B 981.03. alles per kg. Peren; Francisca Borgia 16—17; Appels! Jonathan 1.01 per kg. Groenten: Eerstelingen grote 27—35; dr lingen 20—24; kriel 17—21; Oude aard appelen 13—14; Rabarber 18—23; Sjalot ten 17; Savoye kool 23, alles per kg.; Kropsla 2.54.5Bloemkool 18—20; Kom kommers 38 per stuk; Kroten 30—34 per bos. TERNEUZEN, 10 Juni 1953. Per 100 stuks in centen: Sla A 250—510; Per stuk in eenten: Bloemkool A 31—45; B 1532; C 1115; Witte komkommers B 30—32; C 28; Per bos in centen: Selderij p: Reen II 20—29; Kroten 24—28; Uien 8—9; Sjalotten 12; Per kg in centen: Eer stelingen I 29—35; II 22—32; kriel 15—24; Asperges afw. 104—162; Aardbeien per doosje A 30—50 A II 30—33; B 21—27- Peulen 149—151; Kersen 65—71. Savoye kool 16—23. WATERSTANDEN Mannheim 3.52 (+0.01); Trier 1.57 (+0.46); Koblenz 2.33 (onveranderd); Keulen 2.11 (—0.07); Ruhrort 4.20 0.10); Lobith 10.24 0.12); Nijmegen 8.10 0.11); Arnhem 8.14 0.10); Eefde 3.30 0.10); Deventer 2.33 0.07); Namen La Plante 1.40 (+0.02); Borgharen 39.59 Belfeld 10.83 0.01); Grave 4.73 (+0.08); Vreeswijk 0.76 (+0.01); Lith 0.24 (-r0.il).

de Stem | 1953 | | pagina 3