DEKKERS MENKES fey Z.-VLAANDEREN Zuid-Beüeland Overheid dient vooruitziende subsidiepolitiek te voeren Wannes en Lewies in 't goud Van Breda naar Dordt Kinderbijslagregeling en ouder domsvoorziening voor zelfstandigen Zeeuws actieplan DODELIJK ONGELUK VOOR BREDASE RECHTBANK MULDER Een kiespijn-aanval DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 JUNI 1953 Drs J. v. d. Dam voor maatschappelijke werkers: GEZINSZORG heeft vooral 'n sociaal aspect FEEST IN KAPELLEBRUG Internationaal feestcomité DORDT Bagijnhof 10, Commissie-van der Grinten adviseert: Zonder premiebetaling, doch slechts van beperkte strekking TERNEUZEN TIEN JONGELUI NAAR PARIJS De K.A.B. start met een nieuwe Sociale School Audiëntie Benoemingen TEXTI APPR HULST Tragisch gebeuren in de ochtend van 16 Maart Zaak werd in afwachting van dokters verklaringen geschorst GOES AGENDA HEDEN MORGEN T~\E katholieke vereniging van maat- schappelijke werkers Dr. Ariëns belegt momenteel een driedaags con gres op Bouvigne. Bij de vpening is het woord gevoerd door drs. J. P. A. van den Dam. adjunct-directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken te Breda Deze heeft eai uit eenzetting gegeven over de problemen bij het algemene maatschappelijk werk. Daarbij ging hij allereerst de ont wikkeling na van de armenzorg tot het maatschappelijk werk van deze tijd. Drs. van den Dam gaf het ver schil tussen het verouderde systeem en het ultra-moderne aan in wat hij zelf een scherpe zwart-wit-tekening noemde, van de tegenstellingen tus sen beide systemen, noemde hij o.m. de materiële instelling van.de armen zorg. die alleen de nood lenigde, ter wijl het maatschappelijk werk de mens in moeilijkheden vooral o.m. psychologisch benadert. Het oude systeem was bovendien op wantrou wen ten opzichte van „de arme" ge grondvest. het moderne systeem na dert de mens in nood met vertrou wen. Het is een feit. dat Vincentius en diaconie veelal nog moeite hebben zich aan de nieuwe toestand aan te passen. OVERHEID BLIJVE ALLEEN GARANT VIERDER in zijn rede betoogde drs. van den Dam. dat de staat en haar geledingen ernstig zullen moeten streven naar een goede toepassing van het subsidiariteitsbeginsel ten aanzien van het maatschappelijk werk. De overheid dient alleen garant te blijven voor het algemeen welzijn, ofschoon er een wisselwerking moet zijn. Niet alleen zal de overheid het par ticulier initiatief moeten steunen en laten overheersen, maar zij zal ook een royale en vooruitziende subsidie politiek moeten voeren. Desnoods dient de subsidie ongevraagd te wor den verleend, omdat deze niet af hankelijk mag zijn van de al of niet noodlijdendheid van het maatschap pelijk werk. Sprekende over de gezinszorg, ont wikkelde drs, van den Dam de stel ling, dat de nadruk niet te veel val len moet op de materiële kant van deze zaak, en dat zodoende het so ciale aspect meer dan ooit tot zijn recht dient te komen. De gezinshulp is de kinderziekten nog niet te bo ven, de financiering ervan is een der moeilijkste punten. MENTALITEITS- VERNIEUWING LIET sociaal charitatief centrum behandelde drs. van den Dam als Advertentie» slot. Het land kent thans 134 centra. Waarschuwend merkte hij over lit onderwerp o.m. op, dat men er met een technisch organisatorische per fectie niet is. Het gaat er namelijk ook om het parochieleven be ver nieuwen. Omdat men hier te maken neeft met een mentaliteits-vemieu- wing kan het Jaren en Jaren duren alvorens op dit terrein resultaten worden geboekt. Vóór de uiteenzetting van drs. v. d. Dam heeft de voorzitter een tele gram verstuurd aan het Nederlandse Episcopaat, waarin hulde en aanhan kelijkheid betuigd werd namens de congressisten. FILMPROGRAMMA LI IERONDER laten wij de katholie ke keuringseisen volgen van en kele films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond: Bioscoopgebouw, Hulst: De arend van Madagascar 14 jaar; Moeder en kind 14 jaar. Het Centrum. Axel: The African Queen 14 jaar; Ellen 18 jaar. Hofzichttheater. IJzendijke: Actie in de Stille Zuidzee 14 jaar. Olympia Theater, Sas van Gent: Angelo 18 Jaar; Captain Demorno 18 jaar. Lede! Theater, Oostburg: Don Ca- millo alle leeftijden. Concertgebouw, Terneuzen: Jong, knap en rijk 18 Jaar. Luxor Theater. Terneuzen: De avonturen van Captain Clark 18 jaar; Achter de brede Missouri 14 jaar. TN het uiterste Zuiden van de ge meente St. Jansteen, vlak bij de grens, ligt de buurtschap De Paal. Een vredig plekje, waar een kermis of baankoers wel wat volk kan lok ken, maar waar men Zaterdag 13 Ju ni over de koppen zal kunnen lopen. Op die dag zal het echtpaar de Kind- Polfliet zijn gouden jubileum vieren. Officiëel staan ze ingeschreven als Johannes en Louise, maar in de volks mond zijn ze niet anders bekend als Wannes en Lewies, Wannes, die in de Belgische ge meente Kemzeke werd geboren, wist aldra de weg naar Nederland. Als kleine jongen was dat om de Neder landse familie te bezoeken en later om er werk te vinden. De moderne verkeersweg St. NiklaasPerkpolder zag er toen geheel anders uit als nu maar als goede tippelaar liep Wannes het grensgebied en ook de stad Hulst voorbij om kennis te maken met de familie Folfliet te Terhole. Hij kwam daar meer en meer en13 Juni 1903 trouwde hij de dochter des huizes, Lewies. Niet. dat er precies woninggebrek was, maarhet zwakke geslacht heeft soms heel wat in de pap te brokken en daarom was hun eerste woonplaats de buurtschap Terhole. Het echtpaar ging daar werken bij de boeren, maar toen het vernam, dat de vlasserij betere perspectieven bood. trok het naar St. Jansteen. dat toen nog wel niet de naam van Root- dorp had, maar toch al een naam, die in vlasserkringen klonk als een klok. NAAR DUtfTSLAND T"OEN vrienden en kennissen spra ken over het hoge loon. dat hl Duitsland betaald werd, werd er geen ogenblik geaarzeld om de reis naar Duitsland te ondernemen. Man en vrouw vestigden zich te Essen, waar „Met dat tochtje heb ik honderden guldens gegpaard' „Wij hebben het maar kalm aan ge daan met de vervanging van het be schadigde huisraad. Mijn man zei: eerst maar eens kijken wat er van de Dijken Dicht terecht komt, en aaar bedoelde hij méér mee dan net aiehten van de kapotte dijken al leen. Het is, eerlijk gezegd, nogal meegevallen. Maar dat is nog geen reden om het geld zo maar over de boeg te gooien. Daar hebben wij vroeger ook al te zuinig voor moe ten leven! Toen hebben mijn man en ik samen een goed besluit geno men en gezegd: we gaan naar Dek kers Dordt. Dat is tegenwoordig maar een heel klein tochtje. We hadden eerst naar Dekkers geschre ven en toen stond er een auto voor ons klaar, geheel gratis. Bovendien kregen we onze reiskosten ook nog terug. Of we geslaagd zijn? Nou en of! Wat een keus hebben ze daar, en wat vielen de prijzen mee! Door naar Dekkers Dordt te gaan hebben we zeker honderden guldens ge spaard. Voor onze getroffen gebie den gelden heel aparte prijzen, zo- dat we met onze uitkering meer hebben kunnen doen dan we dach ten. En het ziet er uitstekend uit! Mooi en sterk, net wat een gezin met kinderen nodig heeft. U moet het ook maar eens doen. Een reisje naar Dekkers Dordt is de moeite dubbel en dwars waard, daar kunt U op rekenen." SPECIALE SERVICE VOOR DE SCHADE-GEBIEDEN Gaat U Uw woning opnieuw in richten? Vraag dan eerst aan de af deling Cliënten-Service van Dek kers Dordt, Bagijnhof 10, de cata logus aan. Deze catalogus bevat een antwoordkaart waarop U zonder enige verplichting Uwerzijds kunt vragen om het bezoek van een ad viseur van Dekkers Dordt. U kunt ook zelf de toonzalen bezoeken. Reiskosten worden dan vergoed. En onze auto staat voor U klaar. Bij Dekkers Dordt slaagt U gemak kelijker, omdat Dekkers Dordt méér heeft voor een lagere prijs en U prettig helpt! 563-00 Tel. K 1850 3551 - 3285 Een naam die een reputatie werd. de echtgenoot afdaalde in de mijnen, ze konden de Essenaren best verdra gen. maar het was en bleef toch een ander „slag", dan het luidruchtige Vlaamse. Wannes en Lewies vonden ook, dat ze daar in 1914 te veel pa rade-marsen gingen houden en toen ten slotte de zucht naar het geboorte land te machtig werd, verlieten ze de mijnstreek om zich te vestigen, waar ze nu nog wonen: aan de Nëderlands- Belgische grens. Ze waren precies op tijd vertrokken, want enige weken la ter brak de eerste wereldoorlog uit. NIEUW BEROEP Advertentie! VT/ANNES begon nu de handel in pluimvee. Het was nog in de ja ren, dat er geen „boeken" moesten worden bijgehouden, want de admi nistratieve rompslomp is nu eenmaal niets voor vrije grensbewoners. Beiden wisten ook, dat het Land van Hulst altijd gebrek aan droog Ka chelhout had. Lipks en rechts werd het natte hout aangekocht, op het erf werden enige droogrekken in el kaar geflanst en Wannes trok met zijn Lewies op bepaalde dagen met kachelhout de baan op. Later hiel pen de kinderen een handje. Natuur lijk waren er meerdere concurrenten op de baan, maar de familie van de grens gaf een „volle" baal en weldra hadden ze hun vaste kopers. Dat beroep hebben ze uitgeoefend tot voor een paar jaar, toen paard en kar werden verkocht en het echtpaar een rustig, welverdiend leven ging leiden. RIJKE KINDERSCHAAR pen commissie, ingesteld door bet Centrum voor staatkundige Vor ming onder voorzitterschap van Prof. Mr. W. van der Grinten heeft een rapport uitgebracht betreffende het vraagstuk van sociale voorzieningen voor zelfstandigen. Wat de kinderbijslag betreft, meent de commissie, dat daarvoor slechts in aanmerking kan komen die groep zelfstandigen, die qua inkomensposi tie met de groep handarbeiders gelijk kan worden gesteld, vandaar, dat ze een inkomensgrens van 3000 gulden voor een gezin van 3 kinderen voor stelt. Voor zelfstandigen met een in komen van 3000.t.m. 3200.— zou de kinderbijslag dan ingaan met het vierde kind. voor die met een inko- komen van ƒ3200.tot /3400.— met het vijfde kind enz. Hoewel er geen premie wordt be taald. zou de commissie de uitkering voor zelfstandigen niet belangrijk la ger willen stellen dan voor loontrek- kenden, die 51 cent per dag voor het derde kind en 67 cent, per dag voor de volgende kinderen krijgen. De totale kosten van de voorgestel de kinderbijslagregeling voor zelf standigen worden, exclusief admini stratiekosten, geraamd op ƒ30.61. OUDERDOMSVOORZIENING Ten aanzien van de Ouderdomsvoor ziening meent de commissie, dat het recht op een uitkering voor zelf standigen ware te beperken tot hen. die regelmatig als zelfstandige maat schappelijke werkzaamheden nebben verricht. Het bedrag van de uitkering zal in de orde van grootte moeten liggen van de uitkeringen volgens de thans geldende Noodwet. Het zal in ieder geval niet hoger kunnen liggen dan de uitkering, die toontrekkenden uit hoofde van een bodempensioenver zekering zullen ontvangen. Het is im mers niet aanvaardbaar, dat uitkerin gen aan zelfstandigen, waarvoor geen premie is betaald, de uitkeringen aan loontrekkenden zullen overtreffen. De uitkering ware afhankelijk te stellen b.v. van de kosten van levens onderhoud. De commissie denkt aan een uitkering van 110.— por week voor ongehuwden en van 20.— per week voor gehuwden. De inkomens grens zou zij willen stellen op 1040.— resp. 2080.—. Een bedrag aan eigen inkomsten van 520.— resp. 1040. zou niet voor aftrek m aanmerking komen. Slechts voorzover deze be dragen worden overtroffen, zou het eigen inkomen in mindering komen op de uitkering. De totale kosten van de voorge stelde voorziening worden op onge veer 50 r iilioen per jaar geschat. ANDERE VOORZIENINGEN Initiatief van Nijverheid en Handel LIET Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft 't initiatief geno men tot het organiseren van een Zeeuws actie-plan, dat tot doel heeft een grootscheepse beweging tot stand te brengen, die op alle punten van 't maatschappelijke leven in Zeeland zich zal gaan bezighouden met de vraag naar de toekomst en met de ontwikkeling van deze provincie. Op de enige tijd geleden gehouden ledenvergadering van het Departe ment heeft de secretaris, ir. L. G. H. M. van Gooi, de idee van een Zeeuw se actie gelanceerd. Daarbij ontwik kelde hij enkele gedachten met be trekking tot de noodzaak van een zo volledig mogelijke inpoldering der daarvoor in aanmerking komende Zeeuwse gebieden met de nodige kunstwerken als bruggen, sluizen, ha vens en tunnels, een vérgaande ont sluiting van eeland voor het verkeer door aanleg van verkeerswegen en nog betere spoorverbindingen, een verdere industrialisatie enz. Het De partement Zeeland zou bij deze actie kunnén optreden als „gangmaker" en coördinerend orgaan voor de activi teiten van andere organisaties en in stellingen, welke op hun terrein des kundig zijn. Een belangrijke taak voor Nijverheid en Handel zou ook zjjn het stimuleren van de vorming der publieke mening, waaraan in Zeeland helaas nog heel veel ontbreekt. Dat het bestuur van het Departe ment het bij de suggesties van zijn secretaris niet heeft gelaten, wordt bewezen door de uitnodiging, 4<e thans aan een vijftiental Zeeuwse in stanties is gezonden om Donderdag avond a.s. in Hotel De Burg te Mid delburg een praatavond bij te wonen. Op hetgeen ir. van Gooi voorstelde zijn al vele adhaesiebetuigingen ont vangen en nu wil het bestuur graag weten wat er in Zeeland reeds leeft en wat er nog dient te geschieden, maar vooral ook wat er naar de me ning van de Zeeuwen nodig is om 1wt een coördinatie van de reeds bestaan de activiteiten te komen. Deze praat avond staat onder het motto: „Wat kan en moet er gedaan worden in het belang van de toekomst van Zee land?" (Advertentie 1 FNe commissie ontraadt tenslotte een collectieve weduwen- en wezen voorziening, ziekte-, ziektekosten- en ongevallenvoorziening voor zelfstandl- Een. Wat de invaliditeitsvoorziening betreft indien voor arbeiders een invaliditeitsverzekering, die van enige betekenis is. tot stand komt. zou het overweging verdienen de zelfstandigen in de gelegenheid te stellen zich op dezelfde basis als de loontrekkenden •e verzekeren op grondslag van vrij willigheid Werkloosheid leent zich. voor zoveel de zelfstandigen betreft, kwalijk voor een collectieve voorzie- WOOR hun kinderen hebben ze ge werkt van de vroege morgen tot de late avond. Van de 10 kinderen zijn er nu nog 8 in leven. Verder zijn er 23 kleinkinderen en 6 achterklein kinderen. Als ge over de kinderen begint, dan raakt ge een tere snaar en moeder Lewies deelt vol moederlijke trots mee: „Als ik of mijne man ziek zijn, dan hebben we altijd te veel hulp. Al ons kinders zijn dan present om de helpende hand uit te steken". En deze familie gaat nu het gouden huwelijksfeest vieren ln een stem ming van de bovenste plank, in de buurtschap is een internationaal feestcomité gevormd, dat kosten noch moeite heeft gespaard en alles tot in de kleinste bijzonderheden heeft voorbereid. De mannen van het comité weten, dat de gouden bruidegom de kermis sen van de wijde omtrek afging om „in zijn jaren" voor de dans te spe len en de schoonste walsen uit zijn accordeon te „trekken". Muziek en zang zullen daarom niet ontbreken. Wat er verder op het program staat zal op 13 Juni wel blijken. Prijs van „Samen Europa .CAMEN EUROPA" heet de opstel lenwedstrijd, die is uitgeschreven door de gezamenlijke omroepvereni gingen in samenwerking met de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken. Jongelui van 16 tot 21 Jaar konden eraan deelnemen door het maken van een opstel be treffende de Europese samenwetking. Tot de winnaars (uitsluitend jon gens) behoren ook Ph. Verduit, Hal- sterseweg E 41 te Bergen op Zoom, 20 jaar en student aan de R.K. Leer gangen te Tilburg, en Jaap van Iwaarden, Wilhelininastraat 24 te Kapelle (Z.), die 16 jaar is en aan de Chr. Kweekschool te Middelburg studeert. Samen met de overige acht prijs winnaars zijn ze gistermiddag naar Parijs vertrokken. Dinsdag a.s. ko men ze terug en dan zullen ze aller lei aantrekkelijke dingen hebben be leefd, o.a. een bezoek aan Versailles, een lunch op de Eiffeltoren en een bezoek aan de opera te Parijs. Maan dag zullen ze te Straatsburg de ope ning van de bijeenkomst van de Ko len- en Staalgemeenschap meemaken. Als ze terug zijn zullen ze via de ra dio hun reisindrukken weergeven. TN VERBAND met de komende On dernemingsraden zal op verzoek van de besturen van de afdelingen der R.K. Fabrieksarbeidersbonden in de Kanaalzone de K.A.B. een nieuwe So ciale School openen. Het gesteld mi' nimum van 15 deelnemers is reeds ver overschreden. De belangstelling voor deze school is zelfs zo groot dat alleen van de afdeling Sluiskil 26 in schrijvingen binnen kwamen. De cur sus duurt 2 jaar, en er zal door be voegde leraren gedoceerd worden in Godsdienst, Taal. Arbeidsrecht en So ciologie. Het ligt in de bedoeling om met de lessen na de zomervacanties, dit is in September, een aanvang te nemen. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geeh audiëntie verlenen op 14. 15, 16, 17 en 18 Juni. Z.H. Exo. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de Kath. Toneelver. Comedia te Oosterhout de H.E. Heer Deken A. van Sasse van Uselt. en tot Modera tor van de Ver. v. d. Eeuwigd. Aan bidding en tot Steun aan Arme Ker ken, afd. Schoondijke. de Z.E. Heer Pastoor W. Froger. IEDERE DAG VEILING IN KAPELLE Met ingang van Donderdag ls in Kapelle iedere dag om 1 uur veiling van zacht fruit, behalve op Zaterdag. Dan wordt om 12 uur geveild. De ex portveilingen blijven op Maandag, Woensdag en Vrijdag om 1 uur en op Dinsdag en Donderdag om half twaalf. Groenteveilingen worden enkel op Maandag. Woensdag en Vrijdag ge houden. REISJES VOOR DE KINDEREN In een algemene vergadering van de Buurtvereniging Oranjekwartier werd besloten weer evenals vorig jaar voor de kinderen van de leden deze zomer reisjes te organiseren. De jongere kinderen trekken naar Wal cheren. de oudere naar Oosterhout. De toneelvereniging kreeg een pluim op de hoed voor haar ten bate van de verenigingskas gegeven voorstel lingen, waardoor deze kas beter ge vuld is dan vorig jaar. Leden die bin nen Terneuzen verhuizen, kunnen voortaan gedurende het lopende jaar lid blijven. HACHELIJK AVONTUUR Toen omstreeks middernacht een sleep twee aan twee vastgekoppelde zolderschuiten beladen met stortsteen zich op de oversteek Griete-Baarland bevond, beleefden de opvarenden van één dezer bakken een hachelijk avon tuur. Een grote passerende Ameri kaanse zeeboot veroorzaakte zulk een zware deining, dat de sleep zwaar be gon te dobberen en één der schepen bijna kapseisde. Tengevolge van de schuine stand verloor het schip zijn lading van 180 ton steen en schoof de langszij vastgemaakte nog geladen bak op de lege, die daardoor nog dieper in het water werd gedrukt. Eén der opvarenden, die zich aan dek be vond, zag het ongeluk aankomen en sprong overboord, een viertal ande ren, die beneden hun middernachts- koffie zaten te genieten, werden door het met grote kracht ln de roef stro mende water verrast en konden door deze stroom heen niet meer de roef verlaten. Gelukkig juist op het critie- ke moment brak de strak gespannen kabel, die de beide schepen verbond en pas toen kon de onfortuinlijke bak zijn normale stand hernemen en kon den de opgeslotenen aan dek komen, De overboord gesprongen H. L. uit Teurnezen werd een reddingvest toe geworpen. Hij kon even later door de sleepboot worden opgepikt, zodat dit ongeval gelukkig nog goed afliep. ZOMERFESTIVAL De V.V.V. heeft plannen dit jaar een zomerfestival te organiseren op 19 Augustus a.s. Eén der deelnemende gezelschappen zal zijn de bekende in Tirolercostuum geklede Oesterrei- ehische Bundesbahnmusikkapelle. De komst van dit grote korps staat vast, als de bevolking bereid is de leden van het gezelschap logies, etc. voor één nacht te verstrekken. Popingen om dit geregeld te krijgen worden momenteel aangewend. Concert. De Harmonie zal Za terdagavond in het Wilhelminaplant- soen een concert geven. Excursie. De leerlingen van de cursus voor het kruideniersvakdiplo ma trokken op excursie naar Amster dam naar het Koloniaal Instituut. De grote verscheidenheid tropische pro ducten, die hier steeds ten toon zijn gesteld, waren voor deze jongelui wel bijzonder leerzaam en interessant. Sluiskil NAAR BOUVIGNE Onze Koewachtse moeders zijn per touringcar naar de moederdag op Bouvigne te Breda geweest. Tevens was er voor hen die dag een verras sing want oud-kapelaan Verdunnen uit koewacht, welke thans kapelaan is te Bavel, kwam hen in Breda zelf opzoeken. Voldaan en tevreden keer den onze Koewachtse moeders des avonds weer op ons dorp terug. Naar Rome. Onze parochieher der. pastoor Ligthart. is vorige week op reis naar Rome vertrokken. Lamsivaarde wagen de wielrijder op het nippertje te omzeilen. Men werd toch echter voor een volgende moeilijkheid ge plaatst. Aan het begin van de afrit stond een luxe wagen van de heer O. uit Terneuzen geparkeerd, waarmede de vrachtwagen in botsing is geko men. De inzittende van de wagen, de heer O., zag het gevaar aankomen en had de tegenwoordigheid van geest het stuur om te draaien, waardoor zijn wagen, zij het dan zwaar beschadigd, van de dijk schoot. De bestuurder van de vrachtwagen heeft kans ge zien om voor de tweede maal het stuur om te gooien, met als gevolg dat de wagen op een grote betonnen paal tot stilstand kwam, waarna de wagen met een takel moest worden vrijgetrokken. Geen enkele van de bij dit ongeval betrokken personen liep maar enig letsel op, zodat hier als het ware van een wonder mag gesproken worden. Processie. De H. Sacramentspro cessie die voorgaand jaar vanwege de verbouwing van het R.K. Ziekenhuis niet in de open lucht kon plaats vinden, zal dit jaar bij goed weer in ere worden hersteld. Als voorberei ding op deze grootse huldiging vindt er in de Kerk een triduum plaats, dat gegeven wordt door Pater Sebastia- nus. Zondag zal na een H. Lof op het R.K. Schoolplein het H. Sacrament door de tuin van het R.K. Ziekenhuis worden rondgedragen. Concert De leden van ons plaat selijk muziekgezelschap hebben ge meend de Zusters en de zieken die momenteel alhier in 't Ziekenhuis lig gen eens te verrassen op een con cert. Het aanbod werd door de Eerw. Moeder bijzonder geapprecieerd en zo zullen de muzikanten Zondag na de processie een concert verzorgen voor de Zusters en zieken. DE KERMIS WEER VOORBIJ De eerste kermis van dit jaar be hoort weer tot het verleden. De at tracties waren ditmaal gering in aan tal, wat vooral door de jeugd werd betreurd. Overigens was er een ge zellige stemming en was oud en jong op de been. Advertentie) VEREDELDE TE X TIE LSTIJ F SE L (Advertentie') AUTO-ONGEVAL Door het toedoen van een onvoor zichtige wielrijder, de heer D. L. al hier, heeft er zich aan de inrit van Villapark een gecompliceerde auto botsing voorgedaan, waarbij, zij het als een geluk bij een ongeluk, nie mand een letsel heeft opgelopen. L., die zonder richtingaangeving plotse ling met zijn rijwiel de weg overstak om het villapark in te rijden, heeft een vrachtwagen van de Koninklijke Marechaussee, die uit tegenovergestel de richting kwam, niet opgemerkt. De chauffeur van de vrachtwagen, waar op zes marechaussees zaten, zag maar één uitweg om een aanrijding te voor komen. Door krachtig remmen en het stuur uiterst links te gooien, wist de VERWISSELING IN NIEUWE K.V.P.-FRACTIE Van de drie arbeiderscandidaten die op verkiesbare plaatsen op de K. V.P.-lijst stonden, zijn er zoals be kend twee gekozen, t.w. de heren A. Blommaeri en A. Esseling. Doordat vele voorkeurstemmen zijn uitge bracht, is de candidaat L. de Wilde, die op de vijfde plaats op de lijst stond, naar achteren geschoven. Van arbeiderszijde heeft men hiermede niet zonder meer genoegen willen ne men en men verlangde dat aan deze candidaat een mandaat gegeven zou worden, ten koste dus van een der gekozenen. Het bestuur van de K V.P. heeft, nu besloten dat deze wens ingewilligd moet worden. Het heeft derhalve de heer J. Martens verzocht zijn man daat aan de heer de Wilde af te staan. St. Jansteen BOTER IN BESLAG GENOMEN Door de beambten der I. en A. werd een partij boter in beslag genomen, die men frauduleus naar België wilde brengen. De smokkelaars wisten van de duis ternis gebruik te maken en konden zodoende ontsnappen. Clinge QP 16 MAART deed zich op de rijksweg Etten-Roosendaal een tragisch on geluk voor. De 65-jarige heer L. J. K. uit Tholcn reed toen met zijn auto in de richting van Etten en botste op een kwaad ogenblik op een zware vrachtauto, die langs de weg geparkeerd stond. De gevolgen waren verschrik kelijk. De luxe auto werd als een harmonica in elkaar gedrukt en, wat nog erger was, de heer M. v. Vossen uit Oud-Vossemeer, een vriend van de be stuurder K„ werd zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. T~\E bestuurder en een zoon van de heer v. Vossen werden eveneens gewond, doch minder ernstig. Giste ren werd dit tragisch gebeuren door de Bredase Rechtbank behandeld, waarbij de bestuurder, de heer K., als beklaagde terecht stond. Het onderzoek had aan het licht gebracht, dat de twee passagiers, va der en zoon v. Vossen, het ongeluk hadden zien aankomen. Ze hadden de heer K. nog gewaarschuwd, maar door een of andere oorzaak had deze hierop niet meer tijdig gereageerd. De Rechtbank had nu uit te zoeken, wat die oorzaak was, hetgeen te meer moeilijk was, waar de heer K. als een uitstekend chauffeur bekend staat. Hij kon op de vraag van de President bevestigen, dat hij zich die ochtend goed gezond had gevoeld en PROPAGANDISTEN OP STAP De propagandisten van Verovering maakten een uitstapje per autobus naar Antwerpen. Hier werd een be zoek gebracht aan de mooie en prach tige Lieve Vrouwekerk. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Koningshof en Kleuterhof te Schoten. Ook het Kleuterhuis van de Beuke laar werd met een bezoek vereerd. Het was een zeer gezellige dag. Koetvacht Overslag PECH MET NIEUWE AUTO De heer R. Broekhove, die zich en kele dagen geleden een nieuwe auto had aangeschaft, wilde een tochtje maken, waarvoor hij de auto uit de garage wilde rijden. Waarschijnlijk door een fout in de reminrichting, ge beurde het. dat hij achterwaarts te gen een muur opreed. De wagen werd aan de achterzijde deerlijk bescha digd. De chaufeur bekwam geen let sel. UIT B'OOM GEVALLEN De heer R. de la Ruelle. alhier, welke bezig was met kersen plukken, kwam door een verkeerde beweging te vallen. De heer de la Ruelle kwam met de borst op de leuning van een stoel terecht met het gevlog, dat hij enige ribben brak en inwendige kneu- znigen opliep. De ontboden genees heer liet het slaehtofer naar het zie kenhuis overbrengen. WATERSNOOD IN DE VOGEL KOLONIE Thans is gebleken dat in verband met de overvloedige regenbuien van de afgelopen weken de vogelkolonie in het zogenaamde kraaienbos deer lijk is getroffen. De tientallen vogels welke zich daar in de braam- en va renstruiken, die in en over de sloten groeien, hadden genesteld, zijn door het hoge water verdreven. Talloze jonge vogeltjes, eitjes en nestjes la gen in óe ronde verspreid. Het is voor onze geliefde vogeltjes een ware wa tersnood geworden. Sluis KERMIS BIEDT VEEL ATTRACTIES Door diverse verenigingen en In stanties is ook ditr Jaar weer getracht om van de kennis, die morgen begint, iets aantrekkelijks te maken. Op en bij het Marktplen zullen tal rijke attracties te vinden zijn, o.a.: luchtschommel, zweefmolen, auto scooter, golfbaan, brommotoirbaan. Deense Hoogvaart. glasblazerij, hpofd van Jut en voorts verscheidene kin dermolens en diverse tenten en kra men die nu eenmaal bij de kermis behoren. Ook de dansliefhebbers zul len bij intensief gebruik wel hun „zooltjes" kunnen slijten. Verder organiseert de boldersclub ..De Molen" een prijsbolling op de bolbaan van café De Molen. (Advertentie LIMONADESIROOP G0UDMERK tl. 1.65' NEEM VAN WAT U GEWEND 8ENI TE GEBRUIKEN „VAN JULIANA TOT JULIANA" De rijdende expositie „Van Juliana tot Juliana" heeft gedurende haar 2- daags bezoek aan Goes meer dan 1200 bezoekers, o.w. vele schoolkinderen, getrokken. Yerseke DIVERSE PLANNEN Op de agenda van de raadsverga dering van vandaag komen als voor naamste punten o.a. voor: aankoop van een autobrandspuit, voorstel tot verbreding Oude Torenstraat, bouw van 4 nieuwe woningen in Polen en aankoop van enkele percelen in Po len. Ongeval. Bij het afrijden van de grote oprit in de Molenpolder liep een plotseling overstekende hond te gen het voorwiel van de wielrijder L. N. Met een boog vloeg deze over zijn stuur en brak zijn sleutelbeen. geen sterke drank gebruikt had. Dr. P. J. Duinker uit Thot°n. die al lange jaren de huisarts van de heer K. is, onderschreef een rapport van dr. F. K. M. Küppers uit Bergen op Zoom, waaruit bleek, dat de gezond heid van de beklaagde een kortston dige afwezigheid door een hartembo- lie niet uitsloot. De Officier van Justitie, mr. Bau- wens, oordeelde het nuttig, dat men voor verdere behandeling de ziens wijze van dr. Janssens en dr. Küppers zou afwachten, waartoe de Rechtbank besloot. Maar niet dan nadat de Pre sident. mr. Bisschop Boele, de be klaagde had toegevoegd: „U moet zich in deze wachttijd maar niet ongerust maken, want U staat hier zeer gun stig en als goed chauffeur bekend". OUDEN VAN DAGEN OP STAP Onze ouden van dagen maakten weer hun jaarlijks uitstapje. Deze keer was de reis naar Brussel, 's Morgens om 7 uur werd vertrokken met 104 personen. De reis geschiedde onder leiding van het comité, de plaatselijke EHBO-vereniging en 2 muzikanten met accordeons. Met het weer hadden ze het echter slecht ge troffen want het heeft veel geregend. Dit deed geen afbreuk aan de stem ming. In Deurne by Antwerpen werd een consumptie gebruikt en het Ri vierenhof bezichtigd. Daarna werd 'n bezoek gebracht aan Brussel met al zijn bezienswaardigheden. Het Ko ninklijk Paleis, Ter Kameren Bos, het graf van de Onbekende Soldaat, het Paleis van Justitie, Manneken P. e.a. werden bezocht. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan het vlieg veld Meisbroek. Hier hadden de oud jes geen ogen genoeg om te kijken. Hierna werd nog eens uitgestapt in Dendermonde en St. Niklaas. De laat ste étappe geschiedde in een buiten gewoon prettige sfeer, want de oudjes zongen, dat het een lust was. Te Koe wacht in het patronaat werden zij op gewacht door het gemeentebestuur, de kapelaan en honderden belangstel lenden. Tevens werden de oudjes nog getracteerd op koffie met gebak. Dit werd verzorgd door de meisjes van de B.J.B. Burgemeester Dierillck sprak de oudjes toe. Daarna sprak de heer Wouters, voorzitter van het co mité, en vroeg het publiek de finan ciële steun om op deze voet verder te kunnen gaan. Ook dankte hij het ge meentebestuur voor de mooie gift, die het comité had ontvangen voor het welslagen der reis. Kapelaan van Lierop sprak woorden van waarde ring tot het organiserend comité. Ten slotte werden nog 5 taarten verloot, die geschonken werden door onbe kende gevers. Advertentie) Icon Uw plannen in duigen gooien. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! OOSTBTJRG Ledel, 20 uur: Don Ca- millo. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: Angelo. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De avon turen van Captain Clark. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue 1953. Kon. VI. Opera: De Consul. AXEL Centrum, 18,30 en 21 uur: The African Queen. DE KLÏNGE Cinema van Dijck, 20 u.: De karavaan der ontsnapten en Eer lek duurt het langst. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: De arend van Madagascar; Schieting op de staande wip. KAPELLEBRUG Schieting bij wed. B. de Smet om 15.30 uur. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Don Ca- millo. SAS VAN GENT Olympia Theater. 20 uur: Angelo. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: De avon turen van Captain Clark; Concert gebouw, 20 uur: Jong, knap en rtfk.

de Stem | 1953 | | pagina 2