BRUIDSSCHAT geen KOOPPRIJS Kon. Olie gunstig. AKU ver wacht dit jaar minder winst Joegoslavische propaganda op Oostenrijkse kansels Rondom de huurverhoging „OM», Wal een Wonderlijke Wereld Drie huizen op de heuvel (RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 11 JUNI 1953 Praatjes ELKE SCHENKT U Met VELPON zie je er geen barst van! dat WiH Advertentie I VANMIERLOM ZOON I.T. VAN REGERINGSZIJDE is er be- rir richt, dat de „Wet op de huur verhogingen" op komst is en te gelijk, werd er bij verteld, ook de voorstellen van belastingverlagin gen, die als „compensatie" zullen moeten dienen. Er werd niet bij ver teld of die twee voorstellen door het ministerie tot een onscheidbare twee-eenheid zullen worden inge diend. Want de debatten over het principe van de huurverhoging en die over de voorgestelde belasting verlagingen (in het kleine, het prac- tischel zouder in het geval van een twee-eenheid wel eens vruchteloos kunnen zijn, waarbij de voorstellen kunnen worden teruggenomen of tot een scheiding der politieke gees ten leiden. Dit laatste wordt door vele ka tholieken verlangd. Zij zijn de be ginsel-ruiters, die voorlopig zich niet verdiepen in het vraagstuk, of een andere eenheid van politieke geesten ten belange van het land te vormen is. Daarom schrijf ik niet over een scheiding van geesten. maar over een scheiding van tactiek! T~)E KWESTIE van een voorgestel de huurverhoging is een prin cipiële kwestie. Een kwestie van rechtvaardigheid ten aanzien van de huizenverhuurders. Acht jaar lang hebben onze ministers de huurprij zen laag gehouden ten bate van het algemeen economisch belang van het gehele volk. Een opgelegde vorde ring dus, zonder dat de vertegen woordigers van. het volk de bezit ters van het kapitaal, in huizen be legd, tegen deze vordering hebben beschermd, zonder voldoende ver zet tegen de socialistische tendens het bezit-recht te vervlakken. Het was dus een onrechtvaardig heid tegenover een overigens niet groot aantal bezitters! Ove rigens, geloven wij, voelden de ver antwoordelijke ministers en de mi nisteries deze kwestie niet aan als een onrechtvaardigheid, maar als een kwestie van economische tac tiek. Daarbij toonden zij zich alléén maar onverschillig voor het feit, dat de bezitters het tóch als een on rechtvaardigheid aanvoelden! jyjEN KAN niet zeggen, dat de ka tholieke volksvertegenwoordi gers (waarvan er velen de on rechtvaardigheid wél aanvoelden en er uiting aan gaven) voldoende macht ontplooiden om aan deze on rechtvaardigheid een einde te ma ken. Nu komt daar het wetsontwerp waarmee de huizenbezitters (voor de 2e maal) de kans krijgen de huren te verhogen; dus hun bezit op meer waarde te brengen. Er zijn daaraan voor de bezitters geen voorwaarden verbonden (zo als dit bij vroegere plannen tot ver hoging wel het geval was). Dat maakt de indruk, dat het te genwoordige (sinds September 1952 aan 't bewind zijnde) ministerie de principiële kant van de kwestie heeft aanvaard. Wel wordt, voor wat betreft de hoogte der huurver hoging nog een grens gesteld en in zover kan men nog spreken van 'n economische tactiek (een deel diri gisme nog!) Maar uit een oogpunt van landsbelang kan men dit mis schien wel aanvaardbaar heten. Het hoog houden van het principe van de rechtvaardigheid ten aanzien van het particuliere bezit, ligt ons inziens in het feit, dat aan de ver huurders geen eisen gesteld worden voor wat betreft het besteden der hogere huuropbrengsten. Dat is on tegenzeggelijk een vooruitgang. Als tenminste de volksvertegen woordiging de beslissing der verho ging aanvaard, los van de daarne vens ingediende belasting-verlagin gen. Het zal de vraag zijn of uiteinde lijk de P.v.d.A. dat zal doen. En de beslissing over de huurverlaging niet zal vastkoppelen aan het mee gaan van de KVP met de voorge stelde belastingverlagingen. TN VERSCHILLENDE kringen van de KVP acht men deze laatste te gering en dus zullen er vele amendementen komen. Dat zal een warboel van amendementen en be slissingen worden! Want de een wil die richting uit, de andere een an dere, een derde vindt alles wat voor gesteld wordt, verkeerd. Arbeiders doen voorstellen; uit middenstandskringen klinkt de nood; de middengroepen bijten zich op hun lippen: de industrie pleit te vergeefs om los van allerlei banden te komen! Let op: de behandeling van deze voorstellen wordt een unicum van chaotische gedachten en wensen! B. o. Z. Ir j. £)E BISSCHOPPELIJKE uitspraak omtrent de waarde van db be lichaming der politieke eenheid zal veeleer voor al degenen, die tot dusver de schaduwzijden en de ge breken fel hebben becritiseerd, de consequentie meebrengen, dat het nu zaak is de positieve waarden der politieke eenheid niet te doen ondergaan èn in eigen besef én in het besef van een deel der publieke opinie. Aldus Prof. Duynstee in de Maasbode. En hij gaat verder: „Dit sluit niet uit, dat critiek kan wor den uitgeoefend, dat critiek nodig en nuttig zal blijven en dat de politieke vrije meningsvorming zal moeten doorgaan. Maar de bisschop pelijke uitspraak sluit voor de toe- koms wél uit een geest van critiek, welke al is het onbedoeld het gevaar oplevert, dat de gevoelens van verbondenheid in de concrete belichaming der politieke eenheid zouden verdwijnen." Het is een openhartig en loyaal woord van de Nijmeegse hoogleraar dat velen met vreugde zullen be groeten. Advertentie) l_IOE DE MENSEN zich toch altijd weer op stang laten jagen door kwade geruchten?Een paar weken geleden was in Breda en wijde omgeving het gesprek van de dag, dat als gevolg van bliksem inslag een grote brandramp de Ba- roniestad zou treffen. Niet lang daarna werd heel West-Brabant er in betrokken. Er waren al mensen, die begonnen te bibberen, als ze door de radio iets hoorden van on weersmogelijkheden. De datum is voorbij gegaan en het gerucht stierf weer uit. Nu echter is er over het hele land een gerucht aan het rond dolen, dat we in deze of de volgen de maand een hittegolf moeten ver wachten, die vele slachtoffers zal opeisen en zeer ernstige gevolgen voor ons land zal hebben. Men heeft het in De Bilt nodig geacht erop te wijzen, dat deze voorspelling op geen enkel meteorologisch gegeven be rust. Het zijn praatjes zonder meer. Dwaas is hij, die zich daardoor zijn gemoedsrust laat ontroven. Bisschoppelijk protest tegen de exhorbitante huive- lijksgift De Vicaris Apcstilicus van Kwango in Belgisch Congo, Mgr. H. van Schingen S.J., heeft in een schrijven zijn gelovigen aangespoord de bru.ds- schat af te schaffen en te vervangen door een klein geschenk, zoals dat vroeger het geval is geweest. De bis schop tracht hiermede in te gaan te gen de ontstellende stijging van de bruidsschat, die in sommige gebieden van Afrika tot een waarde van enkele duizenden guldens is gestegen. De bisschop die in dit opzicht ze ker de mening van vele andere ker kelijke gezagsdragers in Afrika deelt, betoogt in zijn aansporing aan de gelovigen, dat de bruidsschat van ouds een teken was, dat de overeenstem ming tussen families bezegelde. Bo vendien vormde zij een blijk van dankbaarheid van de jonge man je gens hen. die hun dochter wilden af staan. Tenslotte vormde zij een on derpand voor de stabiliteit van het huwelijk. Maar volgens deze oude ge woonten was de bruidschat geenszins een koopprijs, die de toekomstige echtgenoot voor zijn vrouw te beta len had. 20 KOEIEN Advertentie) f~\p dit ogenblik echter ziet men, hoe eeuwenoude gewoonten misvormd worden door de willekeur en de harts tochten der mensen. Nog slechts tien jaren geleden vond men een bruid schat van f 35.reeds overdreven hoog. Nu vraagt men rustig het tien en twintigvoudige, zegt de bisschop (In andere streken van Afrika, o.a. in Kenya, is de prijs gestegen tot 20 koeien en meer, die een waarde van f3.000.a ƒ4.000vertegenwoordi gen). WEKELIJKS BEURSOVERZICHT van 4 t.m. 10 JUNI D 1952 ongunstig voor pharmac. industrieën e Amsterdamse effectenbeurs is de laatste dagen niet onvriendelijk gestemd geweest, hetgeen op zich zelf niet onbelangrijk geacht moet worden omdat de Amerikaanse effectenbeurs enkele flauwe dagen heeft doorge maakt. De internationale waarden kwamen alle op 'n hoger niveau. Ook lagen di verse industriële aandelen goed in de markt, terwijl de aandelen behorende tot de bankengroep, diverse scheep vaartmaatschappijen en vele cultuur waarden in koers konden aantrekken. Aandelen Holland Amerika Lijn ble ven gevraagd. De recente emissie van de maatschappij kan een succes ge noemd worden, hetgeen een verheu gend verschijnsel is In de Indonesische sector bestond speciaal voor de suikerwaarden een grote belangstelling. Het verslag van de Java Cultuur Maatschappij is m deze sector mogelijk de gangmaker ge weest. De maatschappij heeft de di videndbetaling hervat en keert over 1952 een dividend uit van 4 pCt. Dit bericht deed de koers van dit fonds een achttal punten oplopen. De aandelen de pari-koers H.V.A. overschreden KONINKLIJKE OLIE Liet jaarverslag van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maat- i schappij is thans verschenen. Het 1 toont een verdere versterking van de positie van dit wereldconcern. Van de meest, belangrijke cijfers maakten wij j reeds melding, zodat wij thans vol- I staan met enige punten, die een in zicht geven in de belangrijkheid van I dit wereldbedrijf. De vraag naar olie en olieproducten I steeg in 1952 in langzamer tempo dan i in de vorige jaren. Doordat het aan- bod ruimer is geworden, is de concur- Verbod van bisschop van Curk priesters, die komen uit staten, waar de Katholieke Kerk niet vrij is, hebben voortaan de toestemming van de bisschop van Gurk nodig om in diens diocees te mogen mislezen, biechthoren en voordrachten te hou den. In het diocesaan orgaan van het bisdom wordt deze bepaling afgekon digd met het oog op de excessen, die zich in het aan Joego-SIavic grenzen de Karinthië hebben voorgedaan. Vóór de onlangs gehouden verkie zingen heeft een grote groep commu nistisch gezinde priesters uit Joego slavië, leden van de verboden vereni ging van Cyrillus en Methodius, een bezoek gebracht aan Karinthië en hier zanguitvoeringen gegeven. Het programma van dit reisgezelschap bevatte ook godsdienstoefeningen, ech ter zonder dat het ordinariaat daar van op de hoogte was gesteld. Van daar, dat deze oefeningen geen door gang konden vinden. De nieuwe verordening maakt het onmogelijk onder het mom van gods dienstoefeningen de kansels in het grensgebied van Karinthië voor kryp- to-communistische propaganda te mis bruiken. De bevolking van Karinthië zelf is zeer ingenomen met deze nieu we maatregel. ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT OBLIGATIE. 2/6 '53 9/6 '53 3% Nederland 1962-1964 98 3/8 98 3/4 3-3^% Nederland 1947 98 13/16 97 3% Nederl. 1947 (doll.len.) 95 1/8 95 3/8 3% Nederland 1937 96 1/4 96 1/4 3% Ned. Invest, cert. 96 9/16 97 15/16 3% Grootboekoblig. 1946 96 7/16 96 7/16 3% Ned. Indië 1937 A 96 96 1/2 3a/«% Nederland 1953 101 15/16 102 3 16 AANDELEN. Amsterdamsche Bank 168 Rotterdamsche Bank 166 De Twentsdhe Bank 161 1/2 Nationale Handelsbank 112 3/4 Ned. Handel-Mij159 3/4 Alg. Kunstzijde Unie 162 1/8 v.cF. Bergh's en Jurg. Fabr. 273 Machinefabriek /Breda" 117 Van Gelder Zonen 1511/2 Unilever 189 3/4 Holl. Kunstzijde Industrie 86 Ned. Kabelfabriek 205 Gem.Bez. v. aand. Phil. Gloeil. 157 Kon. Ned. Hoogovens 158 1/2 Wilton Fijen. Dok- en W.M. 171 Int. Gew. Betonbouw 1351/4 Internation 1401/4 Billiton Mij. n 180 Kon. Petroleum 306 1/4 Rubber Cultuur Mij. A'dam 98 Bandar Rubber Mij. 98 Holland Amerika Lijn 1301/2 Kon. Ned. Stmb. Mij. N.B. 1241/4 Ned. Scheepvaart Unie 1241/4 Rotterdamsche Lloyd 124 1/2 Kon. Java-Ch. Paketv. L. 116 1/2 Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 17 5/8 Handelsver. „Amsterdam" 98 Ned. Ind. Suiker Unie 80 1/2 Deli Maatschappij 89 Deli Maatschappij 98 Senembah 80 AMERIKAANSE FONDSEN. Anac. Copper M. Comp. 36 5/8 Bethlehem Steel Corp. General Motors International Nickel Republic Steel Corp. United States Steel Corp Cities Service Company Shell Union Oil Company 170 169 1/2 163 1/2 115 1/2 162 1/2 162 3/4 273 116 151 192 1/2 85 1/2 214 158 3/4 160 174 1/2 135 1/2 140 178 307 3/4 90 1/2 90 1/2 133 1/4 126 1/4 126 1/4 124 1/4 116 1/2 19 3/4 101 84 921/2 921/2 35 7/8 50 3/8 60 1/16 40 5/8 47 1/4 37 3/4 81 _6613/16 Tide Water Ass. Oil Comp. 21 7/8 21 5/8 Southern Pacific Company 441/2 441/4 Union Pacific Railroad C. 105 3/4 105 50 1/4 60 3/8 40 1/16 47 1/16 37 7/8 8S1/4 1/8 in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "SLOW-SMOKE'VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA rentie verscherpt. De Koninklijke ton. Het aandeel van de Koninklijke Shell in de wereldproductie nam toe van 12,6 pCt. tot 13,1 pCt., hetgeen Shell goep heeft haar positie echter kunnen handhaven. De productie van ruwe olie steeg van 77 tot 83 millioen een nieuw record betekent in de ge schiedenis van de maatschappij. De verkopen stegen met 11 pCt. van ca. 15 milliard tot 17 milliard gulden. De bruto winst liep iets terug met 13.000.000 tot 234.000.000. maar de netto winst steeg door lagere belastin gen met £6.000.000 tot 126.000.000. Van deze netto winst werd 82 pCt. voor zelf-financiering in het bedrijf gehouden. Evenals het vorige jaar toonden de investeringen een verdere stijging en bedroegen ongeveer 188.000.000. dus ongeveer 2 milliard gulden. De eigen tankervloot heeft thans een omvang van 2,5 millioen ion. d.w.z. dat deze vloot niet veel kleiner is dan de gehele Nederlandse koop vaardijvloot, waarvan de tonnage ruim 3 millioen ton bedraagt. Het is wel kentekenend voor de hui dige toestand op de kapitaalmarkt, dat een dergelijk fraai verslag prac- tisch geen invloed heeft gehad op de notering van de aandelen Koninklijke Olie. De directeur generaal van de Ko ninklijke heeft medegedeeld, dat de notering te New York nog steeds in studie is. Men heeft belangrijke voort gang gemaakt met de technische voorbereiding om aan de eisen, ge steld tot toelating tot de officiële no tering in New York, te kunnen vol doen. Men hoopt een beslissing te kunnen nemen omtrent deze aange legenheid in het begin van het vol gende jaar. RAYON EN ENKALON ETen jaai-verslag, dat voorts de aan- dacht vraagt, is dat van de Alge mene Kunstzijde Unie, welke maat schappij naar men weet een onveran derd dividend van 9 pCt. heeft gede clareerd. Uit het jaarverslag blijkt, dat de bruto winsten van de eigen bedrijven van het concern met 11 millioen gul den zijn gedaald tot 42 millioen gul den. De inkomsten uit deelnemingen stegen van 6,7 millioen tot 83 mil lioen gulden, verkoop van effecten le verde een eenmalige bate op van ruim 8 millioen gulden. Het netto winstcijfer is echter in sterke mate beïnvloed door de belang rijke daling van de belastingen. Was voor dit doel in 1951 24 millioen gul den nodig, in 1952 behoefde slechts 9 millioen gulden voor belastingen te worden gereserveerd. Met dit al kon naar de reserve voor diverse risico's een bedag van 17,6 mil lioen gulden worden overgebracht, zijnde 5 millioen gulden meer dan in 1951. De uitbreiding van het Enkalon-be- drijf te Emmen zou nog belangrijke middelen vereisen. De liquide midde len zijn echter voldoende om hierin te voorzien. TONGEMEISJE, zoetk gij een be- J trekking? Een advertentie in een New Yorks blad biedt u een werk kring die niet saai is. Voor direct en voor het gehele seizoen gevraagd: JONGEDAME aantrekkelijke verschijning en goed zwemster en duikster. Moet niet meer wegen dan 55 kg. en geen last van zenuwen hebben. Zij moet op een getraind paard van een stalen pier in Atlantic City duiken in een tank. Aanvangssala ris 380 gulden per week. Advertentie 11 A/JOCHT GIJ soms idee hebben in het op richten van een complete stoomfabriek, dan kunt gij terecht bij de North American Aviation Incorporated, uiant die adverteerde er mee voor gega digden een hele pagina groot in Amerikaanse kranten. Kosten ongeveer 10 millioen dollars (38 millioen gulden.) Over drijf-drive in „rvRIVE IN" is het slagwoord van de moderne Amerikaan. Wij vertalen dat door „Rijd maar bin nen". Men heeft een drive-in bios coop en een drive-in theater. Men kan er in zijn auto blijven ziten om een film te zien en om een maaltje te eten. Nu heeft men in de Bronx (New York) de eerste drive-in kerk geopend. Van welke sectie die is, staat in het telegram niet vermeld. Maar dat de kerkbezoekers luierik- ken zijn. die liever liggen dan knie len staat o.i. wel vast. Gratis lucht fjE AUTO-RIJDENDE Ameri- kaan behoeft thans al bijna niet meer te ademen. De frisse lucht wordt hem bij wijze van service gratis toegevoerd. Als iemand in het vaak hete Houston in Texas tankt worden niet alleen zijn banden opgepompt, water in de radiateur gegoten, de ruitjes gewassen en het olie pc H gecon troleerd. maar ook krijgt hij een stroom frisse lucht toegevoerd, die de temperatuur in de wagen bin nen enkele minuten 20 graden doet dalen. En dat allemaal bij de benzineprijs inbegrepen. Koude lucht LOUDE LUCHT doet wonderen Orchidieeën kunnen in de vries lucht lang goed blijven. Daarom hebben de fabrikanten van koelkas ten in Amerika ter viering van de aflevering van de 16 millioenste ijskast duizenden orchideeën van de Hawaii-eilanden naar New York laten vliegen om er de Amerikaan se ijskast-dealers mee te verrassen. Wanklank £EN truck met oplegger, op weg van Fano naar Ge nua, slipte en vloog bij eerst genoemde plaats tegen een boom. De lading, bestaande uit 1160 Italiaanse accor deons, bestemd voor uitvoer naar de Ver. Staten, gingen „luidkeels" verloren. Bekentenis NJA 38 JAREN vruchtbare arbeid als onderwijzeres heeft mej. Effa E. Preston te New Brunswick (New Jersey) de lineaal er bij neer gelegd en het volgende gezegd: „Als ik mijn leven eens opnieuw moest beginnen, zou ik niet weten of ik weer in het onderwijs zou gaan. Ik zou eigenlijk leeuwentem- ster moeten worden en ik denk dat ik dan een heel goed figuur zou maken." Supporters ARCHIE BETZ zat te Milwau- kee (Ver Staten) te brommen omdat hij was gepakt wegens landloperij. Toen hij voor rechter Harvey Neelen kwam. werd hij veroordeeld tot uitwijzing en hij mocht zich nimmer meer in Milwaukee vertonen. Met klagende stem zei Archie Betz na het vonnis: „Maar mag ik dan zelfs geen baseball-wed- strijd meer komen bijwonen?" Toen antwoordde de rechter: Goed dan, maar na de wedstrijd moet je de stad weer onmiddel- liilc iiptIntpyi Archie Betz en rechter Harvey Neelen zijn allebei gloeiende sup porters van de baseballclub Mil waukee Braves. Kankerfonds CEN DIEF had ingebroken in de luxueuze flat van miss Rhae- monde Rahvis in Mayfair (Londen.) Miss Rhaevis is firmante van een befaamd modehuis. De dief was via het dak binnengedrongen en stal ter waarde van 50.000 gulden aan ju welen en bont. In de garderobe, waar een bontmantel werd ont vreemd, stonden busjes van het kankerfonds met een inhoud van 500 Pond (5000 gulden.) Die had de dief onaangeroerd gelaten. Chimpansee TN AMERIKA is een lelevisie-rel- letje uitgebarsten. Men had de uitzending van de kroningsplechtig heden in Westminster Abbye onder broken om een reclame op het scherm te brengen, waarbij een aan geklede chimpansee, J. Fred Muggs genaamd, de hoofdrol vervulde. Die goede Muggs zal niets weten van het onweer dat boven de hoofden van zijn televisie-bazen is losge barsten. Zomerver schijnsel TEN Amerikaanse visser uit San Pedro in Californië kwam thuis met een prachtvcrhaal. Met acht anderen had hij een zeemonster ge zien, zo groot als een duikboot Het dier had een vier meter lange hals en dook snel en sierlijk onder, toen de visser het tweemaal met een ge weer trof. Betvaking £)E regering van Birma had twee militairen gepos teerd bij de regeringskas in Mandalai om er 300.000 roe pies (225.000 gulden) te be waken. Toen zijn die twee soldaten er samen met de hele kas vandoor gegaan- Geschokt pEN DIEPGESCHOKTE dronkaard kan een geheelonthouder wor den, mogen we dr. Arnold, assistent van de Weense zenuw-specialist, prof dr. Hans Hoff geloven. Chro nische drankzucht is vaak een teken van zenuwstoornissen, zegt dr. Ar nold en de drankzucht zal met toe passing van electrische schokken te genezen zijn. De verbreding van de bedrijfsbasis heeft gunstige resultaten afgeworpen; immers kan de daling van de afzet van textiel-rayon en de daarmede sa menhangende achteruitgang van de winst aanmerkelijk worden gecompen seerd door de afzet van synthetische garens en van band-rayon. Wat de vooruitzichten voor dit Jaar betreft, is de directie van mening, dat, mochten geen prijsstijgingen optre den. de bedrijfswinst beneden die van het vorige jaar zal blijven. Dit be hoeft echter niet te betekenen, dat een verlaging van het dividend nood zakelijk zal zijn. hiervoor is de marge tussen de netto winst en de uitkering voor de aandeelhouders nog te groot. DIVERSEN Voor de pharmaceutische sector is 1952 geen gunstig jaar geweest. Bro- cades-Stheeman Pharmacia be haalde een winst, die 7 ton lager lag dan het vorige jaar. Er werd een divi dend gedeclareerd van 6 pCt., vorig jaar 8 pCt. Utermöhlen Co leed een verlies van ƒ7.000. Uit de divi- B. A. Williams 19) Miss Moss vond er iets op en zo kwam het, dat Clint in zijn hoedanig heid van hoofd zijner familie-ven nootschap, het voor deed komen, alsof hij de oude kwestie van het exploi teren als bouwgrond van een deel der goederen van de familie Kenesaw weer oprakelde. Het beheer over de gronden werd gevoerd door het kan toor van Bodwon en Taine en dus maakte Clint een afspraak met Rab en ging met Tope naar zijn kantoor toe. Rab ontving hen zeer vriendelijk, besprak de kwestie, maakte zeer scherpzinnige opmerkingen en bracht hen, op voorstel van Tope, naar het kantoor van zijn vader, waar Tope aan het oor van Justus Taine hun voorstellen uitschreeuwde, waarbij de oude man onbeweeglijk bleef zitten en niet in het minst liet blijken, of mj hem al of niet verstaan had. Ten j ,ze' hij met een paar woorden, dat hij er niets van wilde weten en zo konden ze weer gaan. Op weg naar huis vroeg Clint aan de inspecteur: En.... wat denktu van die lui daar? Ik geloof, dat Rab een goed hoofd heeft voor zakendoen, ant woordde Tope. Hij weet precies waar hij heenwil, vind je ook niet? Ja, stemde Clint toe Maar ik dendreserve wordt een dividend van 5 pCt. uitgekeerd, vorig jaar 9 pCt. Van de beleggingsmarkt valt dit maal weinig te vermelden. Een lichts koersstijging trad ook in deze afde ling op. De obligaties 3 pCt. Neder land 1962/64 zijn thans bijna op 1 punt onder pari aangeland. De onzekerheid inzake de toekom stige positie van de Verenigde Staten in het verre Oosten had wederom zijn invloed op de New Yorks? effecten beurs met het gevolg, dat een koers daling over de gehele linie optrad. Ook is de prijsdaling op de goederen markten in de Verenigde Staten nog niet tot stilstand gekomen. Advertent) e) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS bedoel eigenlijk, of u denkt dat hij of zijn vader iets met de dood van mevrouw Leaford hebben uit te staan? Maar Tope liet zich op dat punt niet uit. Eerst een paar dagen later vroeg hij droogweg: Zeg Clint, heb je miss Leaford nog terug gezien? Spreek je haar nog wel eens? Clint keek hem eens aan en begon dan te lachen. Ja, ik geloof, dat ik haar giste ren nog tegen het lijf gelopen ben. Ja, dat is wel zeker. Ik geloof ten minste dat het gisteren was! Ik zou haar wel graag eens spre ken, zei Tope. Ik heb haar wat te vragen. Heb je er enig idee van. waar ik haar morgen, om zo te zeggen, toe vallig, zou kunnen ontmoeten? Clint antwoordde en nu klonk zijn stem weer ernstig: Morgenavond heb ik met haar afgesproken. Als u dan eens meeging. Na de d,ood van Kitty Leaford dwaalden oma en opa Hurder als ver suft door hun huis rond, gebroken van verdriet. June deed al haar best om hen wat op te beuren en te troosten. Maar op een keer, dat ze probeerde om opa Hurder een beetje tot rust te brengen, zei hij langzaam: Je moeder heeft heel wat te verduren ge had, Junetwintig jaar langen het valt aan mij te wijten. Neen, neen, dat moet u niet zeg gen. U bent altijd lief en goed voor haar geweest. U en oma, allebei! 't Zat 'm niet in hetgeen we te genover haar deden, zei de oude heer. Maar in wat we toegelaten hebben En na een poosje vroeg hij, tot haar overgrote verbazing: June, wil je me niet eens meenemen naar die man, die daar bij de vijver woont? Naar oom Jim? vroeg ze verbluft. Noem je hem zo? vroeg de oude man. Hij mag me graag lijden, bekende het meisje. Ik geloof, dat het een beste man ls, zei de oude Hurder langzaam. Ik heb ongelijk gehad en dat wil ik tegenover hem bekennen. June aarzelde, omdat ze er niets van begreep. Maar na een poosje zei ze langzaam: Ik weet niet, waar hij op het ogenblik is. Hij is wegge gaan. De oude man keek haar. naar ze meende op te merken, teleurgesteld aan, toen ze hem dat vertelde. Ze had oom Jim bij de begrafenis van haar moeder gezien. Hij was keurig gekleed, zodat ze hem bijna niet herkende, gewend als ze was aan zijn losse, slordige kleding. Ze zag, dat hij naar haar keek en ze had hem wel willen toelachen, maar voelde dat het in die omstandigheden niet ging. De dag daarop was zij naar zijn hut in het bosch gegaan, maar had die gesloten en gegrendeld gevon den. Op de deur zat een briefje aan haar gericht. Er stond in, dat hij gauw terug zou komen, maar tot nog toe was dat niet gebeurd In de eerste veertien dagen, die er na de dood van haar moeder ver liepen, begon June zich voor het eerst in haar leven gelukkiger te voelen. Ze vond het zelf heel vreemd en schaamde zich erover. Toch was het zo. De wereld begon haar op won derlijke wijze toe te lachen. Clint was heel aardig en bezorgd voor haar en .dat waren anderen ook. Na de dood van haar moeder ver toonde de haar omringende wereld haar een zo heel ander gelaat dan vroeger. Mevrouw Bowdon, betoonde haar hartelijk medelijden. Tante Evie prees haar als een flink, dapper meis je. Rab maakte haar soms met een grapje aan het lachen. En Asa begon haar bijzondere attenties te bewijzen. Op zekere dag bracht hij haar stillet jes een grote platte doos mee, die hij het huis binnengesmokkeld had. Doe ze hier niet open, waar schuwde hij haar. En iaat niemand er iets van zien! Neem mee naar je kamer en pas het daar maar eens. Ik denk wel, dat het je maat is. Pas vooral voor de spiegel. En probeer dan je haar een beetje anders op te maken. De doos bevatte een japon, zoals ze er nog r.lmmer een gehad had. Veel chiquer gemaakt dan volgens de strenge voorschriften van oma Bow don. June schrok een beetje, toen ze zich zo de eerste keer in de spiegel zag, maar in stilte genoot ze, totdat Asa gelegenheid vond, om haar ter sluiks te vragen, of de japon goed zat. En toen zei ze: Ja, meer dan keurig. Ik snap niet, hoe je zo precies de maat weet. Ik heb een timmermansoog, zei hij lachend. Ze moest meelachen. Ik kan me je niet voorstellen in een winkel om zo iets te gaan kopen! Ik zal je nog wel meer verras sen, zei hij op vrolijken toon. En hij hield zich aan zijn woord en bracht haar enige dagen later weer een pakje mee. Toen ze dat open deed, was ze in de wolken en het duurde lang, voordat ze het waag de, zelfs al was de deur van haar kamer op slot, om die wondermooie kledingstukken aan te trekken. En het duurde dagenlang, voordat ze er enkele van durfde dragen onder haar gewone japon, zodat niemand het zag. Op zekere dag vroeg ze aan Asa, hoe hij er toch toe gekomen was, om zulke fijne kleren voor haar mee te brengen en hij antwoordde glimla chend: Dat zijn dingen, waarop een jong meisje recht heeft, June. Als je ooit indruk op een jongeman wilt ma ken, dan moet je zulke aardige ja ponnetjes dragen. Ze kreeg een kleur tot achter haar oren en vroeg zich af, of hij iets van Clint afwist, maar dorst het hem toch niet te vragen, omdat ze bang was voor zijn antwoord. Maar die angst was heerlijk. Ze ontmoette Clint hoe langer hoe vaker. Op de dag, dat ze hadden af gesproken elkaar bij de rivier te treffen, zag ze tot haar teleurstelling, dat Clint niet alleen in de kano zat, die de stroom af kwam naar de plek, waar zij op een heuveltje zat te wachten. Maar spoedig herkende ze in de metgezel van Clint de vrien delijk oude heer, die ook met hem megekomen was naar de hut van oom Jim. Toen ze aan land kwamen, veront schuldigde Clint zich vriendelijk. Mijnheer Tope moest ook deze kant uit, June, zei hij lachend. ik heb al tegen hem gezegd, dat drie mensen eigenlijk een heel gezelschap uitmaken, maar ik kon onmogelijk van hem afkomen. We zullen hem hier maar aan land laten zitten en dan samen stroomopwaarts gaan. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 12 JUNI 1953. HILVERSUM 1 402 METER. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Giamo- foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en clavecimbel; 11.30 Gramofoonmu ziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokge lui; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmu ziek; 14.00 Schoolradio; 14.30 Gramofoon muziek; 15.10 Boekbespreking; 15.40 Piano trio; 16.00 De strijd tegen mieren en blad luizen, causerie; 16.15 Viool en p.ano; 16.40 Gramofoonmuziek; 17.00 Vrouwen koor. sopraan en piano; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Gramofoonmuz.; 18.10 Idem; 18.30 Geestelijke liederen; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19,10 Regeringsuitzending: Verklaring en toe lichting; 19.30 Gramofoonmuziek; 20 00 Radiokrant; 20.20 Kerkconcert; 21.00 Ro bert, hoorspel; 21.55 Viool en piano; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverden. king; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 22.45 Het Evangelie in Esperanto; 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM TI 298 METER. VARA: 700 Nieuws; 710 Gramofoonmuziek; 715 Gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo- foonmuzieik; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gymnastiek; 9.10 Gramofoonmuziek 9.40 Voor cfe kleuters; VPRO; 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgenwij ding; VARA: 10.20 Gramofoonmuziek- 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang' 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Bariton eri piano; AVRO: 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Volkszang Toogdag; 13.00 Niquws; 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voordracht met muziek; 15 10 Pianorecital: 15.30 Gramofoonmuziek. VARA: 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Mil. causerie; 17.10 Voor cTe kinderen; 17.40 Orgelspel; 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.45 Problemen rond de huurverhoging' causerie; 19.00 Koorzang; 19.15 Pianospel; VPRO: 19.30 Humanitaire achtergronden van de samenwerking tussen de volke ren, causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nws* 20.05 Boekbespreking; 20.15 Blaaskwintet en piano; 20.30 Benelux, 20.40 Aanpassing, causerie; VARA: 21.00 Cabaret; 21.30 Het leven betrapt; 21.50 Gramofoonmuziek; 22.05 Buitenlands overzicht; 22.20 Lichte muziek; VPRO: 22.40 Vandaag, causerie; 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek, BRUSSEL 324 METER. 11.45 Gramo foonmuziek; 12.30 Weerberichten- 12 34 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 1315 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15 30 Gra mofoonmuziek; 16.00 Nieuwe geluiden- 1640 Jongenskoor; 17.00 Nieuws; 17.10 Strijkkwartet; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.10 Letterkundige causerie; 18.20 Gra- ™°foonmuziek; 1830 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Pianorecital; 20.10 Gramofoonmuziek; 20.15 Symphonie-ork. SV^SOliSt (°m 20 45 Kunstkaleidoscoop); 21.40 Gramofoonmuziek; 21.45 Vlaamse liederen; 22.00 Nieuws; 22.15 Internatio nale Radio Universiteit; 22.45 Gramofoon- muziek; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00, 15.00 en 15.45 Gramofoonmuziek; 16 00 Dansmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gramo foonmuziek: 17.30 Viool en piano: 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek: 19 45 Nieuws 20.00 Orkestconcert; 21.00 Gramofoonmu ziek; 2200 Nieuws; 22.10 Strijkkwartet; 22.50 Nieuws. i

de Stem | 1953 | | pagina 5