HET Chgfariite A Bestrijding der werkloosheid omvat vele projecten Z.-VLAANDEREN Walcheren ZU1D-BEVEEAND Ontwikkeling werkgelegen heid nog vrij onoverzichtelij 1 MGR. VAN DE BOM: OP DE BRES VOOR HET ONDERWIJS IN ETTEN Bidault krijgt „koele ontvangst" Uitvoerige nota van Zeeuwse G. S. Vele subsidies zijn toegezegd Rampschade der Provincie bedraagt vele tonnen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JUNI 1953 Herbegrafenis slacht offers van Stavenisse Bij een koperen pastoors jubileum Raad van Stavenisse tegen watersnoodschadewet Padvinderslokaal in Heinkenszand Zaterdag in gebruik „VAN JULIANA TOT JULIANA" Onderwijzersdag Vier betrouwbare middelen in 1 tablet MIDDELBURG AXEL Laatste Nieuws AGENDA HEDEN 27 Ju On in hel ^ED. STATEN VAN ZEELAND hebben de Prov. Staten een uitvoerige nota doen toekomen, die mededelingen bevat omtrent getroffen maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid in onze provincie. Het werk der Prov. Commissie voor de Werkgelegenheid tot 1 Juni wordt in deze nota breedvoe rig omschreven. Uiteraard is de situatie op dit punt na 1 Februari jl. belang rijk gewijzigd, maar toch konden diverse objecten, voorbereid ter bestrijding der werkloosheid, in uitvoering worden genomen. Een flink aantal andere werken werd door de Commissaris voor de Werkgelegenheid aangehouden. Ged. Staten delen o.m. mede, dat een bedrag van f 16.200.- is ontvan gen als subsidie voor hulppersoneel t.b.v. de voorbereiding der extra- werken. Er werden extra middelen be schikbaar gesteld van Rijkszijde voor op korte termijn uit te voeren pro jecten in het kader van de z.g. 1 Maart-actie, d.w.z. werken, waarbij op 1 Maart 1953 „de schop in de grond gestoken moest zijn". Vóór deze da tum verleende het Coördinatie-Colle ge voor Openbare Werken (C.O.W.) al subsidie voor de aanleg van een rijwielpad op Sint Philipsland, aanleg van rijwielpaden bij de Brabantse grens en verbetering der bestrating op genoemde plaats. Op Maandag 2 Februari zou worden begonnen met de verbetering van de weg Sint An- naiand-Stavenisse, waarvan de kosten op f 540.000.- werden geraamd. Ten gevolge van de ramp kon hier niets van komen, In het algemeen waren er al heel wat subsidie toegezegd. In de eerste plaats betrof dit de verbetering van de ringweg bü Poortvliet (kosten f 350.000.-), de verbetering van de rondweg te Tholen (kosten f 220.000.-) met toezegging van extra bouwvo lume voor de bouw van zeven wonin gen ter vervanging van huizen, die hij de doorbraak in het stadje verdwij nen moesten en de verbetering van de havenbeschoeiing te Tholen (kosten f 120.000.-). Dit laatste ge schiedde, nadat de directie van de Prov. Waterstaat had gerapporteerd, dat ook bij een ev. kanalisering van de Eendracht als onderdeel der nieuw te maken Antwerpen-Rijnver- binding de Thoolse haven wei zal blijven bestaan. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd subsidie toegezegd voor de afgraving van de Armendijk te Axel, met aan leg van speelveld en parkeerterrein, ophoging van laag weiland en het ma, ken van groenstroken. De geraamde kosten bedragen f 297.000.-. Het werk is in uitvoering. Dat is ook het geval met het riolerings- en bestratingsplan te Groede (kosten f 313.280.-). Een subsidie van f 280.000.- werd hiervoor voorlopig toegekend. Het subsidie voor de verbetering van de traverse in Groede werd voorlopig ingetrok ken. Ook voor objecten op Zuid-Beve land werden de nodige bijdragen toe gezegd. Allereerst voor de verbete ring van de weg Hoedekenskerke- Kwadendamme over een lengte van 2600 meter (kosten 1 220.000.-) en ver volgens voor onderhoudswerken aan de Rijksweg (geschatte kosten f 195.000.-), waarin echter ook een bedrag van f 28.000.- is verwerkt voor herstel van oorlogsschade te Breskens. Van alle bovengenoemde werken werd het subsidiepercentage slechts voorlopig bepaald. De betrokken ge meenten of waterschappen kunnen er echter op rekenen, dat door de uit voering van de werken in hun finan ciële positie geen moeilijkheden zui len ontstaan. AANVRAGEN INGEDIEND op ongeveer 250 h.a. in de Braakman gelegen grond, met welk karwei een bedrag van f 123.600.- gemoeid is. In West Zeeuwsch-Vlaanderen werd voor verbetering van de ringdijk Cadzand dorp-Cadzand badhuis subsidie ver zocht en op Noord-Beveland voor het verhogen en verzwaren van een deel van de zeedijk van de Nieuw-Noord- Bevelandpolder. RUILVERKAVELING INPOLDERING West in Axel, waarvan de kosten op 120.000.- worden begroot. Dit werk wordt dringend noodzakelijk geacht. Een bijzonder belangrijk project is het maken van een zuiveringsinstalla tie door de gemeente Hulst, Clinge (inclusief Clitex) en Sint Jansteen, met riolerings- en bestratingswerken c a. De kosten daarvan worden op f 965.000.- geschat. Over de financie ring moeten de gemeenten nog over eenstemming bereiken. Er werd goedkeuring verleend voor de uitvoering van egalisatiewerk zaamheden en het graven van sloten ken gebieden. r*ED. STATEN maken in deze nota ook officieel wereldkundig, dat zij op 17 November 1952 bij de Cen trale Cultuurtechnische Dienst een aanvrage tot ruilverkaveling van het gehele eiland Tholen hebben inge diend. Na de ramp heeft genoemde Dienst echter Ged. Staten gewezen op de in bewerking zijnde wettelijke be palingen tengevolge van de ramp. De hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat ontving opdracht te adviseren omtrent de mogelijkheid en de wenselijkheid van indijking van de Pluimpot, op Tholen (St. Maartens- dijk-Scherpenisse). Tenslotte bevat de nota de mededeling, dat aange houden is de uitvoering van de vol gende werken: verbetering ringweg Poortvliet, idem rondweg (doorbraak) Tholen, idem havenbeschoeiïng Tho len, idem Hoedekenskerke-Kwaden- damme. De mogelijkheid van uilvoe ring is afhankelijk van de ontwikke ling der werkloosheid, die thans nog vrij onoverzichtelijk is in de betrok- Zaterdag 4 Juli herdenkingsdag NJAAR DE burgemeester van Stave- nisse mededeelt is de datum, waarop de rampslachtoffers uit zijn gemeente op de algemene begraaf plaats van Stavenisse zullen worden herbegraven, bepaald op Zaterdag 4 Juli a.s. welke dag als herdenkingsdag zal worden aangewezen. Alhoewel de definitieve indeling van deze herdenkingsdag nog niet ge heel is vastgesteld, staat het wel vast, dat aan de plechtigheid op de be graafplaats in de Ned. Herv. Kerk van Stavenisse een herdenkingsdienst voor alle gezindten vooraf zal gaan. Het opgraven en vervoeren der ramp slachtoffers zal door vrijwilligers ge schieden. Sas van Gent RAUWELIJKS ZIJN DE FEESTKLANKEN op het Instiuut „St. Joseph" verstomd of Etten gaat zich opnieuw opmaken om een sympathieke figuur uit zijn midden hulde te brengen. Kon bij Mgr. Huys gesproken worden van een enigszins intiem feest Zondag a.s. zal de gehele Ettense parochie haar eerste Monseigneur een feest gaan bereiden bij zijn 12'A-jarig pastoorschap van de St. Lamber- tus-parochie. f""ED. STATEN delen voorts mede, dat voor een aantal andere wer ken een aanvraag is ingediend. In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen betreft dit in de eerste plaats het leggen van een stamriool t.b.v. het uitbreidingsplan- U)EKEN J. VAN DE BOM heeft dit ongetwijfeld verdiend. Voor iemand, die Jaren niet in Etten ge weest is, is het moeilijk dat kleine landelijke dorpje van voorheen terug te kennen. Een enorme vlucht heeft het sinds het einde van de vorige oorlog geno men. De gemeente zorgde voor de uit breiding van de plaats. Mgr. v. d. Bom was de ziel en promotor van de groei op geestelijk gebied. Het is moeilijk in enkele woorden zijn grote verdiensten voor de plaats Etten weer te geven. Het grootste probleem, waarmede de opvolger van deken van de Biesen te kampen had was wel de zorg voor de talrijke kinderschaar van zijn pa rochianen. Voor onderwijs was men na de lagere school aangewezen op de ontwikkelingscentra in de grotere plaatsen. Weinig ouders zagen het nut in om hun kinderen naar deze scholen te sturen, met alle gevolgen van dien. De gemeente deed haar best om in dustrie aan te trekken. De plaats zelf kon onmogelijk geschoolde arbeids krachten leveren, omdat ze ze niet had. Insiders weten hoe Mgr. v. d. Bom hemel en aarde bewogen heeft om tn zijn parochie onderwijsinstellingen voor zijn opgroeiende jeugd te krij gen. Hoe hij samen met burgemeester van Rooy er op uit trok om klooster ordes te bezoeken en hen te bewegen in Etten scholen te stichten. De be kroning van dit zwoegen vond hij in de toezegging van de Broeders van Liefde om in Etten een Juvenaat met Mulo en ambachtsschool te vestigen. Zijn jongens waren nu in staat hun ontwikkeling op te doen om later als volwaardige arbeidskrachten hun plaats in het leven in te nemen. De boerenjongens kregen naast de Mulo hun Lagere Tuinbouwschool. Een an der niet minder groot probleem vorm den de meisjes en met name de fa brieksmeisjes. De noodzaak om door hun bijdrage in het gezinsinkomen het gezin in stand te houden bracht hen dikwijls naar de fabriek, waar zij veel leerden maar practisch niets wat voor hun later leven als moeder van een gezin waarde had. Zij moesten 's avonds lessen kunnen volgen in godsdienstkennis. koken, naaien, breien, algemene ontwikkeling, kort om alles wat een goede moeder en echtgenote moet weten. De huishoud school „Regina Mundi" verscheen en de Mater Amabilisschooi gaat in Sep tember draaien. TWEEDE PAROCHIE ryE gemeenteraad van Stavenisse heeft besloten accoord te gaan met de bouw van negentien houten woningen, welke door Noorwegen be schikbaar zullen worden gesteld. De ze woningen zullen bestemd worden voor watersnoodslachtoffers. De raad aanvaardde met algemene stemmen een voorstel van burgemees ter en wethouders, om bij de Tweede Kamer een adres in te dienen, in houdende ernstige bezwaren tegen be paalde onderdelen van het ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953. Met name was de gemeenteraad van oordeel, dat het wetsontwerp zodanig wijziging behoeft, dat de rijksbijdra ge zoveel mogelijk het bedrag van de geleden schade zou benaderen. De huisraadschade dient in de wettelijke regeling te worden betrokken. Het wordt onbillijk geoordeeld, dat de bij drage voor herstelschade aanzienlijk lager is dan de bijdrage voor nieuw- oouw. De aftrek van elke rijksbijdra. ge ad f 50 wordt voor de minder ge situeerden te hoog geacht. De gemeenteraad ging met algeme- nes temmen accoord met het voorstel van de burgemeester, om de Commis saris der Koningin in overweging te geven tot algehele terugvoering van de bevolking te besluiten. SIRENE MAAST de stichting van ontwikke lingscentra voor jongens en meis jes eiste de zielzorgen, het charitatie ve en sociale werk zijn aandacht op. Etten wordt te groot voor één paro chie. Het contact tussen herder en parochianen lijdt hieronder gevaar. Mgr. v. d. Bom zag dit gevaar en stelde alles in het werk om te ko men tot de stichting van een tweede parochie. De raad van de gemeente kon dit streven warderen en gaf zijn goedkeuring aan het plan. Ook de Bisschop stemde toe. doch stelde als eis, dat er eerst een kern gevormd moest worden, zodat de tweede paro chie recht van bestaan had. Op het ogenblik is men door het bouwen van huizen aan de Bisschops-Molenstraat bezig om dit plan te verwezenlijken. Het charitatieve werk van deken v. d. Bom vond zijn bekroning in het stichten van een Charitatief Centrum, waardoor bereikt werd, dat alle orga nen die zich op dit terrein bewogen, zich bundelden in een toporgaan, waardoor niet alleen de verstrekking van natuurlijke goederen beter gere geld werd maar nog mee de geeste lijke bijstand tot zeer mooie resulta ten heeft geleid. Het streven van Mgr. v. d. Bom is door het stichten van de Muziek school het muzikale peil van de Et tense gemeenschap op te voeren. FEESTPROGRAMMA A LS onderdeel van de bescher- mingsmaatregelen tegen eventuele stormvloeden besloot de raad over te gaan tot aanschaffing van een nieu we grote sirene. Burgemeester en wethouders bereiden een regeling voor interne evacuatie voor. De raad heeft tenslotte besloten over te gaan tot aankoop van grond, nodig voor de bouw van vijftig nieuwe woningen. De aanbesteding voor de bouw zal over enkele weken geschieden. fTEN SCHILDER uit de school van i zou moeten doen gaan. Maar deze Overbeck kreeg eens de op- grootheid gaat verborgen onder de dracht, om het woord van Christus [neerbuigende gedaante van Chris- in beeld te brengen: „Ik ben een vuur op aarde komen brengen en wat wil Ik anders dan dat het ont stoken wordt?" Hij schilderde dan de Christus met het hart brandend in de geopende zijde, naar alle kan ten vlammen uitschietend. De kun stenaar gaf Christus een brandende fakkel in de hand en in het rond schilderde hij een menigte andere harten, die de Heer met Zijn fakkel trachtte te ontsteken. Vele harten brandden daardoor om Christus heen, maar bij sommige bleef Zijn poging zonder gevolg. Hij vermocht niet, ze te doen ontbranden. Hetgeen deze schilder hier uit- beelde, is wel een goede uitdruk king van wat de godsvrucht tot het H. Hart betekent, die wij in de Junimaand intenser dan anders be oefenen en waarop onze aandacht bijzonder gericht wordt op de Vrij dag van deze week, waarop wij het feest van het H. Hart vieren. TN TEGENWOORDIGHEID van de Districtscommissaris voor Zeeland, de heer J. J. Meijboom uit Middel burg en vele andere genodigden, zal mr. dr. A. J. J. M. Mes in zijn functie als voorzitter van de groepsraad Za terdagmiddag a.s. te Heinkenszand nieuwe padvindersgebouw openen van de „Karei Doormangroep". Voor de verkenners en welpen van deze groep, leden van de N.P.V., gaat daar mee een lang gekoesterde wens, een eigen troeplokaal, in vervulling. Het gebouw staat tussen de Herv. Kerk en de Lagere school en de jon gens hebben het geheel zelf inge richt. Het is een vroegere noodschoot uit Nieuwdorp die 14 meter lang en 7 meter breed is. Het gebouw heeft 2 lokalen en een leiderskamertje. De groep in Heinkenszand telt 20 welpen en 12 verkenners. Hopman is H. de Reiger. REIS OUDEN VAN DAGEN 1953 Op Donderdag. 25 Juni a.s., gaan onze ouden van dagen het er weer eens heerlijk van nemen. De reis zal ditmaal gaan naar Overmeire-Donck, via Hulst-St. Niklaas en Lokeren. Aan de reis kan worden deelgenomen door personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, en door invali den. Gelegenheid tot opgave voor deelname bestaat nog op Zaterdag 13 Juni a.s. des n.m. tussen 3-30 en 8.30 uur in het café van de heer G. H. F Bockstael aan de Oostkade nr. 6 Van de zijde van de Vlaamse Toe risten Bond is reeds de volle mede werking toegezegd van de heer Hec tor Gijselinck, terwijl evenals vorige jaren advocaat mr. Cleymaat uit Gent (B.) de reis zal meemaken. Op Belgisch grondgebied zal het gezelschap worden geëscorteerd door de Belgische Verkeerspolitie (de be kende ^Zwaantjes"), die er wel voor zullen zorgen, dat de karavaan, die uit verschillende auto's zal bestaan, overal veilig doorheen zal worden ge loodst. De deelname en medewerking van de heren Gijselinck en Cleymaat zijn de borg voor een perfecte organisatie, daar zij, zoals zij reeds in voorgaande jaren hebben getoond, op dit gebied wel de nodige ervaring hebben. De animo onder de ouden van da gen is reeds zeer groot, zodat wij er van overtuigd zijn, dat, wanneer de weergoden eens een goed humeur hebben, het voor de deelnemers een onvergetelijke dag zal worden. KERMISVREUGDE IN DE ZAND STRAAT Op 6. 7 en 8 Juni j.l. vierden de be woners van de wijk Zandstraat weer hun eigen kermis, een jaarlijks terug kerend evenement, waarop men reeds lang te voren zit te „vlassen" en waar voor men plannen in overvloed heeft. Jammer was het echter, dat zoals het trouwens meestal in deze wijk voorkomt ook dit jaar geen kermis- inrichttngen voor de jeugd te bespeu ren waren, op dl* punt wordt men in de Zandstraat werkelijk steeds stief moederlijk bedeeld. Dansenthousias- ten konden terecht in de op het erf van de heer C. Smulders opgerichte danstent, alsmede in het café van de heer L. Th. Wauters. Om de kleinen enigszins schadeloos te stellen voor het gemis aan een „mallemolen" of een zweefmolen, werden door een klein comité, waar in o.a. de heren J. M. G. de Rijk, hoofd der R.K. Bijz. School „St Pe trus", R. C. van der Spiegel, J. Th. de Brauwer en G. A. Rotthier zitting hadden, kinderspelen georganiseerd. Door de landbouwer P. J, Ou brie was voor dit doel een hem toebehorende weide welwillend afgestaan. Circa 65 kinderen konden hun hartje ophalen bij deze spelen en zij wedijverden bij het zakkenlopen. hoogspringen, ver springen. koekhappen enz. om het hardst om de vele prijzen. Het mooie van een en ander was nog, dat geen enkel kind teleurgesteld naar huls moest gaan, want elkeen kreeg een prijs, natuurlijk naar maatstaf van de geleverde „prestaties". De organi satoren van dit jeugdfeest komt zeer zeker een woord van lof toe voor het veie belangeloos door tien verrichte werk. perwachtmeester Dieleman, werden aan de leerlingen van de hoogste klas sen van de lagere school de verkeers- diploma's uitgereikt. Aan het theoretische examen na men 144 leerlingen deel, waarvan er twee werden afgewezen. Voor het practisch examen waren 138 deelne mers. waarvan er 4 werden afgewe zen. 115 leerlingen, die voor de eerste keer examen hadden gedaan, kregen het diploma. Er waren 19 deelnemers die het examen voor de tweede keer met goed gevolg hadden afgelegd en zij ontvingen het fietsvlaggetje. Dan waren er nog 9 jongelui, die zowel hun theoretisch als practisch examen foutloos maakten. Deze pres tatie werd beloond met een mouw- embleem. Zij mochten tevens 't ge noegen smaken om in de wagen van de verkeerspolitie rond te toeren. Bij de diploma-uitreiking wees ka pitein Stoorvogel nog op het nut en de noodzaak van de verkeersopvoe- ding. Nieuw hotel. Op de hoek van de Zeestraat-Kanaalkade is men met de bouw van een hotel begonnen. Het wordt echter door velen betreurd dal het plantsoen dat daar enkele jaren geleden met zorg is aargelegd nu gaat verdwijnen. Breskens pT VEN ALS op Sacramentsdag trek ken op vele plaatsen de plech tige processies uit, zingt de liefde haar lofzangen, bidt het geloof zijn vurige gebeden tot het H. Hart van Christus. Wanneer wij hier evenwel van godsvrucht spreken, staan wij voor iets heel anders dan de devotie die wij hebben tot Gods lieve Hei ligen. Daar is het vaak, alsof de biddende mens op spreekuur komt met zijn noden en verlangens, zoals hij aan een dokter zijn lijden open baart en hoopt op genezing. De godsvrucht tot het H. Hart gaat hier ver bovenuit. Wij naderen hier tot het Hart van de Godmens als tot het symbool, de vuurhaard van Zijn brandende Liefde tot ons. We staan hier voor het ontzagwekkende van de Godheid, waarvoor de eerbied een heilige huiver door het gemoed tus' Mensheid, die met alle inten siteit ons bemint. Christus gebruikt bij Zijn openbaringen aan de H. Margaretha Maria, woorden en vergelijkingen, die bevattelijk zijn voor ieder mens, ja, die ontleend schijnen aan hun spraakgebruik. Hij plaatst deze evenwel in haar volle schoonheid en verhevenheid en zij zijn zo gesublimeerd, dat alle men selijke onvolmaaktheid er ver van verwijderd blijft. Slechts dit grote doel hebben Christus' openbarin gen: het Hart te doen kennen van de Godmens, dat brandt van liefde tot de mensen en hen omhoog te trekken tot Zich. Bij al het neer buigende evenwel van Christus' Mensheid, voelen wij de harteklop van het Goddelijk Hart en worden voor de beschamende werkelijkheid gesteld, dat Zijn majesteit door menselijke ongevoeligheid wordt versmaad en verguisd. Daardoor is het eerherstel een der wezensele menten van de godsvrucht tot het H. Hart en heeft de intensere liefde die wij Het toedragen het fijne ken merk der voldoening. jyjOEILIJK is het denkbaar, dat een gelovige, die enigszins ge voelig is in de bovennatuurlijke sfeer, niet aan de oproep van het brandende Hart van Christus zou beantwoorden. Zeker in deze tijd, waarin inderdaad in velen het ge loof verzwakt en de liefde Gods verkoelt, is de godsvrucht tot het Heilig Hart een werkdadig middel van herstel en het moge een troost zijn, dat in zovele gezinnen Zijn beeltenis staat uitgestald en wordt vereerd, want in stilte zal daar het vuur der Godsliefde blijven gloeien, ontstoken en gevoed aan het Hart, dat altijd brandt. 70ALS gezegd wordt dit feest Zon- dag a.s. gevierd door de gehele Ettense parochie. Om 9 uur zal er een plechtige Hoogmis met assistentie gehouden worden, waaronder de neef van de deken, Dom Jac. v. d. Bom, de feestpredicatie zat uitspreken. Van 10—12 uur zal in het patronaat een receptie gehouden worden waar aan alle verenigingen en parochianen zullen deelnemen. Tijdens de receptie, die zal worden opgeluisterd met mu ziek. zal de heer v. d. Berg, hoofd der Jongensschool, namens de vere nigingen het woord voeren en het ca deau, de opbrengst van de collecte voor de kerkbanken, aanbieden. Het grootste moment voor Mgr. v. d. Bom zelf zaï aanbreken als hij in optocht gebracht zal worden naar de nieuwe Mariakapel naast het gemeen tehuis om haar in te zegenen, in de bange oorlogsjaren beloofde Etten Maria een kapel als Etten gespaard mocht blijven. Tot 1953 duurde het voor deze schuld kon worden inge lost en het zal pastoor v. d. Bom een vreugde en voldoening geven dat nu dit grote moment is aangebroken. Na de plechtige inzegening zal de déken zijn parochianen toespreken. Opening te Goes J^E RIJDENDE tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" waarvan de opbrengst ten goede komt aan sociaal en cultureel werk, uitgaande van het Koningin Julianafonds" en het „Prins Bernhardfonds" opende gisteren haar poorten op de Grote Markt te Goes. De tentoonstelling, die is onderge bracht in twee grote opleggers werd gisterenochtend bezichtigd door bur gemeester en wethouders van Goes alsmede enkele andere autoriteiten Voorts heeft de Goese schooljeugd in klasseverband de expositie bezocht. De expositie geeft aan de hand van een uitvoerige reeks van voorwerpen, afkomstig uit het Koninklijk Huisar chief een beeld uit de jaren, die lig gen tussen de tijd waarin Juliana van Stolberg leefde en de tijd, waarin on ze vorstin Koningin Juliana leeft. Er zijn vele fotocopieën van brie, ven en documenten, prachtige kunst' voorwerpen, die aan de Oranjevor sten hebben toebehoord. Men ziet er de jurk. waarin H. K. H. Prinses Wil- helmina. Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Marijke zijn ge doopt en ook de japon door Koningin Juliana gedragen bij haar inhuldiging in 1948, De expositie blijft tot en met Donderdag in Goes; daarna volgt Middelburg 12-16 Juni. Vlissingen 17- 19 Juni. Breskens 20-21 Juni en Oost burg, Sluis, Aardenburg. Terneuzen. Sas van Gent. Axel, Hulst en IJzen- dijke van 22 Juni tot 8 Juli. Op 9 Juli a.s. zal te Temeuzen een katholieke onderwijzersdag gehouden worden. AANRIJDING OP DE RIJKSWEG Op de rijksweg Breskens-Schoon dijke deed zich een aanrijding voor tussen een vrachtwagen met aanhang en een bestelauto. De vrachtwagen, van de fa. D. uit Goes, bestuurd door L. W. S. uit Wemeldinge, wilde links van de weg een erf op rijden en gaf geen voorrang aan de bestelauto, be stuurd door H. uit Den Haag. De be stelauto werd zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's kwamen uit de richting van de Prov. Boot. GEGUND Door de architect BNA, ICP Loonen werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Drieweg te Groede. Het werk werd na aanbesteding gegund aan de volgende aannemers: firma Gebr. Vergouwe, firma C. Brevet, en firma W. v. d, Walle te Breskens. Firma P. Dhont te Nieuwvliet en W. Brakman te Groede. VISMIJN: Visaanvoer in de week van 1—6 Juni6292 kg bot 36—163T71 kg schar 4S—16; 128 kg schol 36—16; 419 kg tong 80—120: 10 kg wilting 25; 7823 kg export garnalen 187—60; 1767 kg handels-garnalen 114—60. Sluis Advertentie) Dê vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door dok toren in de hele wereld aan Kun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en heb ben millioenen mensen baat ge bracht bij pijnen en griep. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IH ÉÉN TABLET 1 'n 4ij'doet wonderen! Stekene BRAND IN TEXTIELFABRIEK Grote schade In onze grensgemeente ontstond brand in de textielfabriek van de fa. van Eerdcnburgh. Het vuur nam gro te uitbreiding aan, ondanks het krach tig bestrijden door de brandweer. Ook de St. Niklaasse brandweer nam aan het blussingswerk deel. De schade is zeer groot. De vermoedelijke oor zaak is kortsluiting. AMOKMAKER Een grote herdershond heeft gedu rende enkele nachten de wijk „De Stuiver" onveilig gemaakt, waarbij hij het vooral gemunt had op konij nen. Verschillende bewoners van deze wijk vonden des morgens konijnen doodgebeten in hun hokken. Ofschoon men heeft getracht de eigenaar van de hond op te sporen, is men daarin tot heden toe niet geslaagd. Vermoe delijk is deze in België woonachtig. Advertentie) Zierikzee 50 JAAR DOCTORAAT IN RECHTSGELEERDHEID Op Vrijdag 12 Juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer mr. J. H. Mulock Houwer, alhier geboren en thans wonende te Rijswijk. DE VEILIG VERKEERSWEEK Ook onze plaats staat deze week ge heel in het teken van het veilig ver keer. Een wagen, met geluidsinstal latie, van de Verkeerspolitie, reed door de straten en de weggebruikers werden van hieruit op hun verkeers overtredingen gewezen. Aan slachtoffers geen gebrek: en menige verkeerszondaar kreeg nu in het openbaar een terechtwijzing, die hij niet licht zal vergeten. Vandaag zal een gratis test plaate vinden van auto's en motoren. Deze test begint om 7 uur op het terrein aan de Kanaalkade gelegen naast de vroegere melkfabriek. De deelnemers zullen een certificaat van keuring ontvangen. Morgen zal kapitein L. Stoorvogel in het stadhuis een lezing houden over „Het wegverkeer en de wegge bruikers". VERKEERSDIPLOMA'S UITGEREIKT In tegenwoordigheid van burge meester van Oeveren, dokter Schilt- man, voorzitter van de veilig ver- keerscommissie. kapitein L. Stoorvo gel van de Rijkspolitie, opperwacht meester Bogaart van de verkeerspoli tie en de plaatselijke commandant op- APOLLO 75 JAAR In verband met de viering van het 75-jarig bestaan van het plaatselijk muziekgezelschap „Apollo", heeft het bestuur van deze vereniging, in sa menwerking met het gemeentebe stuur. een vergadering belegd tegen 19 juni a.s. op het gemeentehuis, waar de inwoners van Sluis hun idee- en voor de viering van dit heugelijks feit naar voren kunnen brengen. Verrebroek (B.) GASONTPLOFFING Toen mevrouw Z„ uit onze grensge meente, het gastoestel wilde aanste ken, deed zich een hevige ontploffing voor. Vermoedelijk was door een de fect aan de gasleiding een grote hoe veelheid gas ontsnapt, die plotseling tot ontploffing kwam. Mevrouw Z., haar dochtertje en een buurmeisje liepen ernstige brandwonden op, ter wijl verschillende ruiten uit de ramen gerukt werden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het verzoek van de comm. venn. J. J. de Vlieger en Co., om in perceel Rotter- damsekaai no. 27, kadastraal bekend in sectie B. no. 2845. een limonadefa- briek te mogen oprichten, door haar is ingewilligd. 445-0 Middelburg, 8 Juni 1953. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad in zijn vergade ring van 2 dezer besloot aan de Ver eniging voor Gereformeerd Onderwijs te Middelburg medewerking te ver lenen ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het vernieuwen van de lichtinstallatie, alsmede het leveren van diverse ornamenten ten behoeve van de school aan de Gra venstraat. 444-0 Middelburg, 9 Juni 1953. JUNI PAARDENMARKT Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, I. dat op Donderdag 18 Juni 1953 op het Molenwater de jaarlijkse paarden markt zal worden gehouden; II. dat de paarden niet anders kun nen worden toegelaten dan tussen 8 en 10 uur; III. dat de paarden langs de Zuid singel van de zijde van de Bree en de Korte Noordstraat ter markt mogen worden aangevoerd en niet anders dan onder geleide en ten getale van hoogstens 2 per geleider; IV. dat geen paarden ter markt mo gen worden gebracht of gehouden, dan na voorafgaand veeartsenijkundig onderzoek ter plaatse; V. dat het verboden is reeds ge bruikt stro op de markt te brengen of anders dan van gemeentewege daar van weg te voeren. Middelburg, 9 Juni 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. BERENPAS, burgemeester wnd. W. F. VAN DE RIET, 443-o secretaris wnd. Heinkenszand p£D. STATEN van Zeeland blijken thans in staat te zijn wat meer concrete gegevens te verschaffen om trent de gevolgen, die de watesnood voor de provinciale financiën heeft gehad. Zij doen dit in de vorm van een wijziging der begroting voor 1953, De voornaamste schadepost blijkt be trekking te hebben op de provinciale wegen, waaraan naar een zeer globa le raming van de hoofdingenieur-di recteur van de Prov. Waterstaat voor f 300.000 schade is ontstaan. De schade aan gebouwen, aanleg plaatsen enz. van de Prov. Stoom bootdiensten wordt voorshands be groot op f 225.000 en die aan voeren de goederen op de diverse aanleg plaatsen op f 25.000. De tijdelijke veerdienst Katse Veer, Zljpe .Dord recht blijkt een tekort van f 34.000 te hebben opgeleverd en het> tekort op de veerdienst Zierikzee-Anna Jacoba Polder is f 43.800. Het geschatte ver lies op de dienst Hoedekenskerke- Perkpolder is. blijkens een voorstel tot wijziging van de begroting der Prov. Stoombootdiensten, f 17.800. Dit zal echter vermoedelijk opwegen tegen de vermindering van het ex ploitatietekort van de dienst Ki-uinln- gen-Perkpolder, die sedert de ramp nacht niet meer ls uitgeoefend. De schade aan de eigendommen van het Prov. Gasbedrijf wordt getaxeerd op 40 mille. WERDER is een post opgenomen van f 55.000. In hun toelichting zeg gen Ged. Staten, dat veelvuldig dienstreizen moesten worden gemaakt voor het opnemen en onderhouden van contacten met de zgn. rampge bieden, terwijl voor het bezoeken van binnen- en buitenlandse autoriteiten excursies moesten worden georgani seerd. Verder is. mede op aandrang van de minister van Binnenlandse Zaken, tijdelijk een delegatie van het Prov. Bestuur in Zierikzee gevestigd voor het. onderhouden van contacten met gemeente, en waterschapsbestu ren op schouwen en Duiveland, In de eerste dagen na de ramp heeft de Provincie verschillende uitgaven voor haar rekening genomen, evenals de voorlopige financiering van het ber gen der lijken op Schouwen en Dui veland. Dit alles heeft globaal f 55.000 gekost. Alle kasten zullen bij het Rijk wor den gedeclareerd en verwacht mag worden, dat zij op grond van de wet financiering wederopbouw publiek rechtelijke lichamen, die van over eenkomstige loepassng op de storm- vloedschade zal worden verklaard, zul len worden vergoed. Tenslotte wordt bij begrotingswij ziging een bedrag van f 5000 voor het Nationaal Rampenfonds gevraagd. De ambtenaren der Provincie zullen n.l. zelf ca. f 5000 bijeenbrengen en Ged. staten willen dit nu verdubbe len. PRIJSWINNAARS Door -het organisatiecomité werden de prijzen toegekend aan diverse buurtverenigingen, firma's en perso nen, die bij gelegenheid van de fees telijkheden bij de installatie van Bur gemeester Derckx. versieringen had den aangebracht of deelgenomen had den aan de volksspelen. Voor de verschillende categorieën waren de le, 2e of 3e prijswinnaars: Straatversiering: 1 Kerklaan. 2 Dorpsstraat. 3 Clara's pad. Eerepoor ten: 1 Buurt bij A no. 90. 2 Buurt bij A no. 119. 3 Westerstraat. Verlich ting: 1 Dorpsstraat. 2 Kerklaan. 3 Ju- lianastraat. Gevelversiering: 1 W. Houtzager. 2 A. Rijk. Tuinversiering: 1 C. Nijsse. 2 Dr. Staverman. Etalage wedstrijd: 1 Firma G. Wisse. 2 Firma G. Tramper. 3 Firma A. Heijboer. Versierde paarden: 1 F. de Roo. 2 M. Martens. 3 A. Lammers. Volksspelen: Stoeltjerijden met paarden: 1 B. Si- monse. 2 J. Simonse. 3 A. Lammers. Hinderniswedstr. met motoren'. 1 P. Bolle. 2 F. Bliek. 3 J. Wirtz. Kussen gevecht: 1 J. Nieuwenhuijse. 2 A. Dekker. 3 C. Zuidweg. Ballon wedstrijd 1 M. Zuidweg. 2 M. Raas. 3 Alb. Grim. INGELANDENVERGADERING In de lokaliteit van de heer A. Ver meulen vond een druk bezochte in gelanden vergadering plaats van het Waterschap 's Heer Arendskerke. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dijkgraaf D. W. Lin- denbergh uit 's Heer Arendskerke, de watersnood en gaf uiting aan zijn blijdschap dat de uitgebreide polder gelukkig hiervoor gespaard bleef. Wel werden vele voorzorgsmaatregelen ge- troifen, teneinde bij overstroming te kunnen ingrijpen. Verder deelde hij mede, dat het nog niet mogelijk was de plannen tot het aanbrengen van een coupure in het Eindeweg te Heer Arendskerke te verwezenlijken aangezien met de desbetreffende grondeigenaren nog niet tot overeen stemming kon worden gekomen. Uit het jaarverslag van de ontvan ger-griffier, de heer M. J. van den Dries, te Heinkenszand, bleek, dat de polderwegen in goede staat verkeren terwijl de Oude Zanddijk en de Meer- kotsedijk van een nieuwe teerlaag werden voorzien; ook de waterafvoer is thans goed te noemen. De rekening 1952-1953 werd hierna vastgesteld, er was een batig slot van f 950.13. De begroting 1953-1954 werd eveneens goedgekeurd, het dijkgeschot werd bepaald op f 25.- per H.A. schot- bare gronden, f 24.- voor vronen en vrijlanden en 10.14 pet. voor de ge bouwde eigendommen. Besloten werd de Langeweg vanaf de gemeente Ovezande tot de Doel man. in de gemeente Heinkenszand, van' een teerlaag te voorzien, terwijl de Oude Zanddijk en dé Meerkousen- dijk overgeteerd zullen worden. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van de Perponcherpolder tot uit- lozing van zijn polderwater door de watergang van de polder 's Heer Arendskerke. Wegens aftreding van de heer N. Otte uit 's Heer Arends kerke werd tot gezworene gekozen de heer J. Vermue Jz. te Heinkens zand, terwijl in de vacature N. Otte en A. v. d. Dries tot afgevaardigden van het Waterschap de Piet werden gekozen de heren N. v. Stee te Hein kenszand en J. Goense te Ovezande. De Dijkgraaf bracht de niet terug kerende heren dank voor het veie werk, hetwelk zij in dienst van de polder tot stand gebracht hadden. Kapelle AARDBEIEN-EXCURSIE Zaterdag a.s. zal de N.F.O. opnieuw een excursie organiseren naar het aardbeien-proefveld van de Fa. A. van Liere en Zn. Enkele weken geleden werd dit proefveld bezichtigd toen de aardbeien in bloei stonden, thans zullen de vruchten worden bezich tigd. Zelfs van buiten Zeeland komen ve len dit proefveld bezoeken, zodat ook thans weer op een grote deelname aan deze excursie wordt gerekend. UNE REDE waarin Bidault aan de Franse Nationale Vergadering om zijn investituur als premier vroeg, werd gisterenmiddag met ..gematigde geestdrift" ontvangen. Met name de radicalen, zonder wier steun Bidault geen kans maakt, waren „koel". In de wandelgangen achtte men zijn kansen geringer dan Dinsdag, toen men een kleine meerderheid voor hem verwachtte. Tegen middernacht gaf men hem hoogstens 50 procent. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue 1953: Kon. Vlaam se Opera, 20 uur: De lustige boer. OOSTBURG Ledel. 20 uur: Huwelijks tragedie. TERNEUZEN Luxor, 19.30 uur: Don Camillo. Thans Het in visoil museum ren viuil winterm! breidiug f Vóór bcnedeinl men, dol t»o veil verf de tenti ziohtelijkj den. BenediJ nialige keldertje kelders, de 13e vooral vj fresco ir tijd toerl nog niet| zelf wart breed en| eensteen de binnd soms all< zwart schilderdl en fig uil komt aa| ding van tus aan aan de hannes voeteind H. Maag haar sch VEI rye was| als archeolol grootste T ze beschl gevondeij hoek van toe Sluisl eeuw heif dieping groepeer houww.erl en zeg| lioofdpu Parma el Thans I kele hanl le. terwii rlge conf van Dan Napoleon ook hierl van het tauratie I Het ma gehele vJ onstuimil Toen museum I provisor^ kan mer geheel st| meling. bare waa voor geh ren. Eerst van pyE eerst u Schel zijnde oil ninklijke 11.30 uur mevrouw drikse, et generaal rine. Het land" dra De jag zgn. A-k] waterven machinev dragen e mijlen p het schii hoofdbew 12 cm. ii ingericht luchtdoel zal zijn derzee boo Opricl 7.H EX heeft een O Deze rugkeren len op 1 dat op d< zijn gewi derwijs e aanzien de ouden In aan/ dat onlai da Comi derwijs tegenwooi Sch ooiras reau voo het K.O. zin. Dit ting van daarvoor plaatsen. Kathoüek voeren, de oprich comité's Haarlem, Utrecht tè's zulle; genwoord iholieke ke Ondê voor het propagan- Kon.

de Stem | 1953 | | pagina 2