Van hakkepuffer tot straaljager EIGE Mes goed, monsieur! Parijse Wafels Over koude Juni's. foren en feesten Een gezellig klerk 2e klas Verliezen aan mensenlevens in Korea Bontmantels BADTASSEN REUZEL Firma E. A. IJSEBAERT Transportabel Zandstraalhedrijf GEMEENTE GOES DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JUNI 1953 Luchtvaart-afdeling bestond in 1913 uit niet meer dan een vliegtuig Mijlpalen Aardbeienveiling- in Kapelle Gevolgen van liet gebroken geweertje Nieuwe telefoon-cen trale te Roosendaal De Kleine Bazar ZITJE BIJ DE HAARD... TE KOOP: GOEDE TIMMERLIEDEN KINDERSCHOENEN 30 ct. p. pak (Eigen correspondentie). ONZE Koninklijke Luchtmacht viert deze zomer haar 40-jarig bestaan. Officieel valt deze datum op 1 Juli a.s., want op deze dag van het jaar 1913 kreeg ons leger in Soesterberg een luchtvaart-afdeling met een luchtvloot van.zegge en schrijve één vliegtuig. Voorts bestond de afdeling uit een commandant, drie vliegers en een sergeant-majoor administrateur. Het klinkt allemaal een beetje grappig, wanneer men de „vlucht" be schouwt die de .luchtvaart sindsdien heeft genomen, wanneer men de eskaders straaljagers gierend over onze steden hoort trek ken en wanneer men bedenkt, dat ons land thans een half dozijn militaire vliegvelden telt, waarop de gehele dag door de stalen vogels landen en opstijgen. Wanneer in Juli 1913 dat ene vliegtuig, de Brik van Marinus van Meel, in Soesterberg opsteeg en met een duizelingwekkende snelheid van wel tachtig kilometer per uur aan de horizont verdween, hoopten de vier achtergebleven mannen van de luchtvaart-afdeling innig, dat het toestel behouden zou terugkeren, omdat er anders een luchtvaart afdeling zou zijn zonder vliegtuig. 1 JULI 1913: De Luchtvaart-af deling wordt opgericht. 1 NOV. 1938: Instelling van het Wapen der Militaire Luchtvaart. 10 MEI 1940: Toekenning van de Militaire Willemsorde der 4e kl. 1 JULI 1948: Het wapen krijgt een eigen Luchtmachtvlag. 21 MAART 1953: De Luchtmacht krijgt het praedicaat: Koninklijk Driemaal per dag [A LS de plannen doorgaan zullen er in het komende seizoen driemaal per dag aardbeienveilingen worden gehouden op de veiling Kapelle-Bie- zelinge en Omgeving. De eerste vei ling zal dan beginnen 's morgens om 9 uur; de volgende om 12 uur en de laatste 's avonds om 6 uur. Het doel hiervan is steeds een vers product aan te bieden, hetgeen in het belang is van telers en kopers. In de afmijnzaal van de veiling Kapelle werd een vergadering gehou den van de aardbeientelers in dit ge bied. Toen werd in principe dit be sluit genomen. Op deze bijeenkomst werden voorts speciaal de kwaliteits eisen besproken. Het besluit over de veilingen zal nader worden bestu deerd en uitgewerkt. CJNDSDIEN is er inderdaad het eea en ander veranderd. Twee oorlogen hebben na deze oprichtingsdatum Eu ropa geteisterd en op deze eerste Juli dag van het jaar 1913 zal wel niemand hebben vermoed welk een belangrijke rol het Iuchtwapen in ieder modern leger nog eenmaal spelen zou. De eerste wereldoorlog was voor onze eigen luchtvaart-afdeling eerder een handicap dan een stimulans. Nederland was gelukkig buiten het conflict gebleven, dat Europa gedu rende meer dan vier jaren in vuur en vlam zette. Aan uitbreiding kon men in die tijd niet denken, daar al les uit het buitenland moest komen of in hoeverre het in ons eigen land werd gefabriceerd, bestemd was voor de oorlogvoerenden. Een welkome aanvulling vormden alleen de geïn terneerde vliegtuigen der oorlogvoe rende mogendheden, die in ons land per vergissing neerstreken, met dit nadeel echter, dat het hierdoor een allegaartje werd van de bovenste plank. Men deed het er echter mee, in afwachting vanb etere tijden. DIE GOEDE OUDE KISTEN f)EZE BRAKEN aan, toen het krijgs rumoer in Europa eindelijk ver stomde. Fokker kon weer leveren en spoedig beschikte de luchtvaart-af deling over een aanvulling van 60 C-l verkenners en 20 D7 jachtvlieg tuigen. De C-l verkenners waren tweepersoonsvliegtuigen, terwijl de D7 jagers slechts plaats boden aan een vliegenier. Jarenlang heeft men deze vliegtuigen gebruikt bij de op- Onze Koninklijke Luchtmacht kan thans een woordje meespreken bij de gemeenschappelijke verdedi ging van West-Europa, waartoe ook ons land behoort. De geweldi ge moderne machines, die op onze militaire vliegvelden te zien zijn, getuigen van de geweldige groei, die de Luchtmacht gedurende de laatste 40 jaar heeft ondergaan. leiding van piloten en wanneer men er thans de oude garde over spreekt, hebben zij alleen maar lof over deze ..kisten", waar van alles mee kon worden gedaan en die eenvoudig niet kapot te krijgen waren. ■intussen had de luchtvaartafdeling te Soesterberg zich organisatorisch verder ontwikkeld. Naast de reeds bestaande strategische en artillerie- waarnemingsafdelmgen, ontstond de afdeling opleiding, een radio- en foto dienst, een bewapeningsafdeling, een vliegmedische dienst en een meteo rologische dienst. Gemakkelijk had men het in die tijd echter niet, al werd in 1938 de luchtvaartafdeling ook verheven tot het Wapen der Militaire Luchtvaart. De beweging van „het gebroken ge weertje" had ook in ons land een bezuinigingswoede op alle militaire uitgaven veroorzaakt, die een gezonde uitbouw van het Iuchtwapen onmo gelijk maakte, nettegenstaande het feit, dat er zich reeds in het Oosten donkere wolken samenpaken. GOUDEN BLADZIJDEN LIET RESULTAAT van deze onder mijnende actie werd maar al te duidelijk op die trieste, zonnige ifior- gen van de 10de Mei 1940. Op deze morgen beschikt ons elger slechts over 124 gevechtsvliegtuigen, die niet eens allemaal te gebruiken waren. Wat deze „vleugellamme adelaar" toen echter heeft gepresteerd, zal steeds met gouden letters blijven op getekend in het boek der historie. Niet met honderden vliegtuigen doch met duizenden zwermde de vijand uit boven ons land. Onze jachtvliegers hebben echter geen ogenblik geaar zeld, evenmin als de bemanningen der bommenwerpers en verkennings vliegtuigen. Wie een machine te pakken kon krijgen, steeg op en ging de vijand te lijf, zonder te letten op zijn geweldige overmacht. In de luttele dagen van effectieve strijd, waartoe ons land toen jn staat was. verloor de Luft waffe ongeveer 500 vliegtuigen, waar onder ruim 200 jagers en bommen werpers, een prestatie die het Wapen der Militaire Luchtvaart de Militaire Willemsorde opleverde. WIJ SLOEGEN TERUG 'TOE NEDERLAND tot capitulatie gedwongen werd, zetten Neder landse vliegers, die naar Engeland hadden weten te ontkomen, de strijd voort. Gedurende de oorlogsjaren (Van onze Parijse correspondent) Begrijpt U het mocht ik naar de cassa om QOK in Frankrijk huilen de peuters als ze voor de eerste maal met de kapper kennis maken. De witte jas en de vreemde stoelen werken op het ge moed. Schaar en tondeuse zijn evenmin in staat hen gerust te stellen en dan is er per slot van zaken ook nog de Figaro, die zo idi oot doet om de kindertjes vrolijk te stemmen, dat de kleine mannen vrezen met een gevaarlijke gek te doen te hebben enze zetten het op een huilen. Op de duur zakt dat en vroeg of laat ontstaat er een période, dat ze graag gaan. Dan is het voor de ouders tijd om te gaan huilen, want sedert jaar en dag berekenen de Fran se kappers dusdanige ta rieven, dat het kortwieken van haren en baard een luxe dreigt te worden. De Franse kappers moe ten bar rijk zijn of een methode hebben uitge dacht om veel geld over de balk te smijten. Anders snap ik het niet. Uw cor respondent was dezer da gen te laat op gestaan. Dat kan de beste gebeuren, dus mij ook. Ik rende in de vesting van de Lodewij- ken, die op de landkaar ten staat aangegeven als Versailles een willekeuri ge kapperszaak binnen. Het zag er beslist niet def tig uit. Drie mannen waren er aan het knippen en het scheren en de vierde stond op mij te wachten. Het in zepen ging vlug en het scheren deed pijn. Toen de man vroeg, of het mes goed was, zei ik nee en toen werd hij boos en zei, dat het wel goed was. Niettemin haalde hij het even over de riem, doeh toen ging het nog slechter. Enfin, na zeven minuten was het drama voorbij. Om te knippen had de on getwijfeld brave man zes tien minuten nodig. Toen te betalen. Scheren met vinaigre 130 fr. Knippen zonder lotion 275 fr. Over de fooi zullen we maar niet praten. De heren kap pers verdienen hier goud. Waarom kunnen de Ne derlandse kappers in een schone, gesteven witte jas gekleed mijn baari en haren behoorlijk behande len voor vier kwartjes en waarom moet het hier vier maal zoveel kosten. Dat begrijp ik niet. Kuikentjes p R zijn tal van dingen, die we nooit zullen be grijpen, omdat Frankrijk niet alleen het land der onbegrensde moeilijkhe den, doch ook nog dat der duizend raadselen is. Zo heb ik me dezer dagen kuikentjes aangeschaft, om precies te zijn veertig voor 120 fr. per stuk. De volgende morgen lagen er twaalf dood en in drie da- gen had ik geen voer meer nodig. Toch waren we de opvoeding van de diertjes geheel volgens de regelen der kunst begonnen en hadden we zelfs meel ge kocht voor negentig fran ken per kilo. De koop was geschied in één der grote Parijse wa renhuizen, waar men zich en passant kan voorzien van baby-uitzetten, levens middelen, textielverf en wat een mens meer in zijn leven nodig heeft. We wer den er geholpen door een vrouw van raadselachtige leeftijd in zwarte jasschort. Ze greep met haar dikke handen tussen de honder den kuikentjes, nam er vijf, zes tegelijk bij poten en vleugels, al naar ge lang ze beet kon krijgen en greep toen een doosje, waarin de piepende geval len werden geborgen. De vrouw met het doosje en wij achter haar aan gingen naar de kassa om te beta len, waar tevens "een jon geman gereed stond om de „boeking" te verzorgen. Nadat de vermenigvuldi gingssom veertig maal 120 was geslaagd en ik wissel geld had terug ontvangen liepen de vrouw met de doosjes, de jongeman en wij weer verder naar de paktafel, waar een der de en vierde persoon no dig waren om de operatie te doen gelukken. De derde moest namelijk een touwtje om het carton- nen doosje doen en de vierde moest controleren of alles wel goed was ge lukt. En passant ontstond er een opgewonden debat over de vraag of de veer tig franken emballage af zonderlijk moesten wor den geboekt. Misschien noemde Adam Smith dat in zijn tijd „arbeidsverde ling". De omslachtige, kostbare en tijdrovende wijze, waarop mijn kui kens werden ingepakt stempelen dit systeem meer tot „arbeidsverschaf- fing". Misschien doet men daaraan iets te veel en vandaar, dat alles wellicht zo duur is. Enfin, mijn veertig kuikens zijn niet meer. Het doosje heb ik over gehouden. De bel E'EN bezoek aan de Fran se warenhuizen is trou wens voor touristen de moeite waard. Vaak zijn ze ultra-modern ingericht en nog vaker treft ge er verkoopstertjes aan, die Miss Europa achter zich zouden laten. Vooral in de parfumerie-afdeling staan altijd charmante meisjes, de levensmiddelenklanten daarentegen worden ste- vast bediend door ouwe. juffers, die zich nog slechts moeilijk en log voortbewegen. Enfin, stap voor stap komen ze toch van de suiker bij de rijst. Het loopt allemaal vrij behoorlijk, alleen het „keep-smiling" hebben ze (nog) niet door. Misschien zijn ze die tijd al voorbij. Het drama begint echter, als ge met groot geld be taalt, dat wil zeggen met een biljet van vijf of tien duizend franken. De kassa achter iedere toonbank wordt blijkbaar vaak gele digd, zodat men niet te rug kan geven. Nu valt men plotseling vijftig jaar terug. Men waant zich rond de laatste eeuwwisse ling. De verkoopster grijpt namelijk naar een bel, waarmee ze omslachtig, zo luid mogelijk en seconden lang staat te zwaaien, en herrie te maken. Op dat lawaai komt dan een da me toelopen, merendeels in het zwart, van rijpere leeftijd en wat gedistin geerder dan de verkoop stertjes. Ze heeft een gro te zwarte tas onder de arm. Daaruit wisselt ze het „grote" biljet en van lieverlede komt er dan weer orde in de afdeling. Dure zaken LIET is natuurlijk onbe leefd om te zeggen, dat de Fransen niet-econo- misch werken. Dat doen we ook niet. Maar aan de hand van bovenstaande (en vele andere) ervarin gen zouden we misschien mogen schrijven, dat er aan hun productie- en ver koopmethoden nog iets te verbeteren valt. Wellicht kan dat op de duur tot een prijsdaling leiden. En een daling der prijzen is het beste middel om sta kingen te breken. Indien men nu een paar zolen en hakken wil laten zetten op herenschoenen (43) betaalt men vlotweg een tientje. Maar omdat een paar goe de, nieuwe stappers nog altijd vier tientjes kosten hebben de schoenherstel lers werk, ondanks hun hoge prijzen. Frankrijk is te duur. van top tot teen, van de schoenmaker tot de kapper! heeft het 322 Dutch Spitfire Squadron de vijand menige gevoelige slag toege bracht, terwijl ook het 320 Mitchell Squadron, dat voor het overgrote deel uit Militair Luchtvaart personeel be stond, zich niet onbetuigd liet. Onze militaire vliegers vlogen al lerlei squadrons van de R.A.F. en we kunnen zeggen, dat er vrijwel geen vliegtuigtype van de R.A.F. is ge weest, of een Nederlander heeft er ook operationeel mee gevlogen. Na de tweede wereldoorlog is de Nederlandse luchtmacht in het kader van het Noord Atlantisch Pact zoda nig uitgebreid, dat een reprise van 10 Mei 1940 niet meer mogelijk zal zijn. Nederland heeft zich verplicht in geval van oorlog de luchtverdediging boven eigen gebied te verzorgen en een bijdrage te leveren in de tacti sche luchtstrijdkrachten. DE OPBOUW "TOT DEZE TAAK is onze Lucht macht in staat. Het hakkepuffen- de vliegtuigje, waarmede in 1913 werd begonnen, heeft plaats gemaakt voor de Gloster Meteor straaljager. De op bouw van onze Luchtmacht heeft zich de laatste jaren in een snel tempo voltrokken en men stelt zich ten doel de paraatheid in de lucht op te voe ren tot een sterkte in 1954 van 21 squadrons luchtverdedigingsjagers en tactische jagers tezamen, met daar naast o.a. verkenningseenheden en een transporteenheid. Tijdens de festelijkheden, die ge durende de maanden Juni en Juli in Soesterberg en Nijmegen zullen plaats vinden, zal onze luchtmacht getuigen van de groei der afgelopen 40 Jaar. Het hoogtepunt zullen de grootse Nato-vliegdemonstraties zijn. die op 18 Juli te Soesterberg worden gehou den. Aan deze demonstraties zullen tenminste 300 straalvliegtuigen deel nemen. die alle onze eigen kracht zullen tonen en de kracht der lucht machten van de landen, aangesloten bij de Nato. i l l Uil Vilkll J TTI ail Oost-Rozebeke. Sakkermaand IT" Valt moeilijk, nie op 't Juni-weer te sakkeren. M'nne chocolat klon tert, 't zout zwemt, de linoleum schimmelt, de plattebuis verroest, 'nne ganse natte litanie, enfin'. En, da noemen ze zomer. Er zijn er uit Tielt met vervroegde vacantie naar den Haan aan Zee vertrokken. Ze zitten er aan 't strand bij 't petrol-stoofke en met de fourrure om de nek gesla gen. De mannen van 't Weer-Station in Ukkel durven nie buiten komen, ze hebben schrik van 'n afrossing, want ze hebben zon voorspeld. De va- cantie-spreiding niet frankskes-sprei- rlin-vermits de gasten gaan lopen en den Hotelier de centen houdt. 't Leven in België hiet af- en vooruitbetaling. Tweede Sinxendag bruin bakken, derde Sinxendag bleek- vriezen. Ik zeg tegen onzen Onderpas ter, nou begrijp ik, waarom ze Hier boven zo barmhartig staan tegenover den ongedurigen Mens. Vandaag branden ze U 't vel van den neus en morgen kletsen ze u met hagel in oe bakkes." „Sus", zegde hij „ge mot de aardse zaken'uit eeuwigheidsgezichtspunt be zien!" En, ik antwoordde: „As m'nne kolenmarchand dat ook maar dee, maar die staat, bij elke honderd kilos, met z'n dagelijkheids-kwittantie voor m'nnen neus: „Boter, bij de vis, zul le." Schoon klappen as ge geen boter èn geen vis hebt!" Maar Sus, zou gene Sus zijn, as hij U nie 'n klaan bietje schrale troost gaf bij al de narigheid van hierboven. Ik meen. natuurlijk: bij de nare regels van hierboven. Meent ge, dat allenig deze winter genen zomer jongen kan? Lees de oude kronieken. Ik zeg dat, maar ik weet zeker, dat ge dat toch niet doet. Ten allen tijde kwamen er abnormale zomers en winters voor. Maar, onzen Onderpaster doe nie anders as datte. Tn 't jaar 1740 was er in Juni nog geen gras in de weiden. Het vee knaagde den muil kapot aan de eer ste spruiten op den harden grond en haalde de schors van de bomen. We gens gebrek aan voeder moest er en masse geslacht worren. Ge zaagt geen blommen. Dat kwam, omdat de win ter zo bizonder streng was geweest, dat de ontdooiing van de grond tot in Mei duurde. Die vorige winter vielen bij ons en in Holland en in de aan grenzende landen de vogels dood- gevrozen uit de bomen, 't Vroor in huis tot bij de stoof. En, neem nu eens de winter, de winter van Napoleon, de winter van 1812. Peis maar op zijn leger in Rus land, de geweren vielen de mannen van de kou uit de handen. En ook hier vroos het ongenadig hard. En d'n Onderpaster kwam met twee boe ken aan gedragen, van Erckmann- Chatrian ge weet die hebben sa men gewerkt en, als ge die leest, zult ge seffes zeggen: er is niks nieuws onder de zon. Ook dan hingen de mensen de fuik en den buik naar de wind. Ook dan waren er oorlogs woekeraars, die achteraf grote pa triotten werden. Daarom moeten wij klappen, lijk de wijze man, die zegt: „Laten we het weer nemen, zoals het komt en ons goed humeur nie verlie zen." /""e hebt te kiezen tussen twee Vlaamse volksgezegden: „Als 't koud en nat in Juni is, dan is het gras het jaar ook mis"of: „Men vreest niet als de gerst zich strijkt, want hij dan den boer het meest ver rijkt." We gaan zoetjes-aan naar Sint Jan, en ge weet, die wordt in Vlaanderen hoog geëerd. Zie naar Kachten, 't dorpke achter de vaart, eenzaam tus sen Roeselare en Isegem. In massa stromen de bedevaartgangers en ker- misvierders er heen. Vele landbouwers offeren er St. Dezer dagen zijn cijfers gepubliceerd over het aantal slachtoffers van de krijgsverrichtingen in Korea. Totaal beloopt dit reeds ruim 2.3 millioen mensen, waarvan ruim 400.000 man aan geallieerde zijde en bijna 1.9 millioen aan communistische zijde. Aan geallieerde zijde zijn de meeste slachtoffers gevallen in Zuid-Korea (ongeveer 250.000), terwijl de Verenigde Staten aan doden, gewonden en gevangenen 135.000 mensen hebben verloren. Nederland telt 107 doden, 362 gewonden, Turkije 536 en 1770, Groot-Brittannië 585 en 1921. Zeer hoog is het aantal gesneuvelden buiten de gevechtshandelingen in China en Noord-Korea. De verliezen buiten de gevechtshandelingen onder de UNO-legers zijn niet in deze telling opgenomen. Jan 'n hen. Die kopen ze dan van de kinderkes in Oost-Rozebeke ,die kerk terug en nemen haar mee te rug naar huis. Die kiek was dus ook, 'nne pelgrim. Die moest zo gezegd dan weer tussen 't pluimvee kuieren, om het te beschermen tegen kwalen. Juni is, in Vlaanderen ook de maand van de kermissen. Surtout die in St. Lievens-Houtem, maar daar ging het van oudsher al zodanig ple zant toe, dat ze verboden moest wor den. Gelukkiglijk respecteren die plaatsen zich nu door 'n deftige foor en 'n wielercours. Zonder wielercours geen deftige kermis. De eigenlijke volksvermaken in Juni geraken meer en meer in de vergeethoek, Maar, te komende St. Jan, kunt ge hier nochtans komen zien naar 't ringsteken en zaklopen. Andere tijden andere zeden; thans lokt de danstent en het sportvertoon. VY/e gaan in deze maand ook nog herdenken de sterfdag van Jan Frans Wïllems, de vader der Vlaamse beweging, die van zichzelve mocht schrijven: „Van mijn jongste dagen af heb ik getracht de verworpene moe dertaal te helpen opbeuren. Ik heb dezelve zowel tegen de bekrompen heid der Hollandse schrijfregels als tegen de verbasterdheid van het Vlaamse schooldialekt verdedigd." En dan, in Juni, de geboortedag van de grootmeester der Vlaamse schilderkunst, Pieter, Pauwel Ru bens. 't les te hopen, dat de leste helft van deez maand mild zal zijn voor zijn jeugdige apostelen in zijn kunst, die hun werk willen gaan op hangen tegen de bomen langs de openbare weg. in Gent. Ach, ja, ook in België gaat de beel dende kunst kuieren op krukken, 't Is de maand voor de groei van de pa tatten. De boeren zien er met verlan gen naar uit, maar, met schrik in 't hert naar de.... Colorado kevers. De er ook al jacht op maken, hebben er nog geen gevonden, maar, mochten ze er een vinden, 't zal in galop naar de politie worden gebracht. Ons kiekskes-boeren hebben 't druk. Ge hebt hier fokkerijen van tien duu- zend stuks. Ze zijn al doende, precau ties te nemen tegen de rui. Die zouen ze wel met handen en voeten willen tegenhouen en ze gaan fel te keer te gen het ongedierte, want kiekens die dat hebben, komen veul rapper aan de rui. Ze peinzen nu al op de in enting tegen diphterie. Ja, ge peist, dat de kiekenboeren't gemakkelijk verdienen, maar ge mot xe hier zien zitten, met de hoenders en de kal komen in 'n kist, om er zwavelpoeier in te blazen, drei, vier keren achter een. Om negen uur te bedde, om vier uur aan 't werk. Wilt ge ruilen? SUS VAN TESTELT Op Dinsdag 23 Juni r~\p Dinsdag 23 Juni a.s. om 20 uur zal de indienststelling plaats vin den van de nieuwe automatische tele fooncentrale te Roosendaal. Alle abonné's te Roosendaal zullen in ver band daarmede een nieuw telefoon nummer krijgen, dat een dezer dagen zal worden bekend gemaakt. Deze telefoonnummers zijn opgenomen in de nieuwe uitgaaf van de sectorgids voor Roosendaal, die binnenkort aan de aangeslotenen te Roosendaal, Nis pen, Oua-Gastel, Pindorp, Rucphen, Willebrord en Wouw zal worden uit gereikt. Tegelijkertijd zal voor ge sprekken van deze netten uit en be stemd voor netten, die automatisch bereikbaar zijn het nieuwe inter local tarief worden ingevoerd. NAAR MAAT. Bij le klas Bontzaak kunt u thans voor a.s. winter alle soorten bontmantels bestel len. Ook Vossen, Stola's, enz. De betaling künt u regelen. Schrijft u eens onder no. 27345-00 bureau van dit blad en de coupeur bezoekt u. WASMACHINE, Electrische snel wasmachine, nieuwste model 1953 met grote wrin ger, ongebruikt, in originele verpakking, volledige ga rantie. Capaciteit 4 k g. We gens omstandigheden voor f 275.Brieven onder no. 28190-00 bur. van dit blad. GOES TEL. 2637 ZUIVER GESMOLTEN 70 cent per 500 gram TERNEUZEN. PLAN VAN UITBREIDING EN BEBOUWINGS VOORSCHRIFTEN Het hoofd van het gemeentebestuur van GROEDE maakt bekend, dat het door de gemeenteraad vastge stelde plan van uibreiding, in uitvoerige kaarten uitge werkt, met bebouwingsvoorschrfiten, ter secretarie de zer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 5 Juni 1953 tot en met 19 Juni 1953. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, kunnen vóór 31 Juli 1953 hun bezwaren tegen het plan en de bebouwingsvoor schriften indienen bü gedeputeerde staten der pro vincie. Groede, 5 Juni 1953. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. C. EVERAARS. wordt pas volmaakt met een paar van die prettige moderne ARTIFORT- meubelen. Wi) zijn zó zeker van de buitengewone kwaliteit van deze meu belen. dat wij er VOLLE TIEN JAAR GARANTIE voor geven. Vraagt U naar het originele merk ART1FORT, voorzien van de speciale label 1 IA I YSEBAERT ARSENAAlSTRAAÏ 5 TELEFOON 2097 De Zeeuwse Coöp. Vee Aan- en Verkoopver. vraagt voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een G.A. voorlopig voor tijdelijk, met mogelijkheid tot vaste aanstelling. Kennis van vee gewenst. Brieven met inlichtingen aan „Zecova" - Landbouw- huis Goes. 197o tegen elk aannemelijk bod. Te bevragen 's avonds na 6 uur. 223-oo ZUTVELSTRAAT 3 BERGEN OP ZOOM gevraagd voor werk te Rotterdam. Aanmelden bij: Aannemingsbureau Gebrs. v. d. Luitgaarden, Virulyplein 15, Rotterdam Tel. 39242. Na kantoor: Beukelsweg 57B. HERHAALDE OPROEP Sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van ten kantore van de gemeente-ontvanger Diploma Boekhouden en/of G.A.I. of gevorderde studie hiervoor vereist. Salaris f 1512 tot 2304 (6-eenjaarlijkse verhogingen van f 132), vermeerderd met de bekende duurtetoeslagen Aanstelling geschiedt me.t een proeftijd van een jaar. Eigenhandig geschreven sollicitaties op zegel te richten aan burgemeester en wethouders vóór 15 Juni 1953. Zij, die reeds solliciteerden behoeven hun sollicitatie niet te herhalen. 196-0 WEGENS HUWELIJK DER TEGENWOORDIGE GEVRAAGD: WEEMAES-BRASSEL Groenedijk. VOOR GROEIENDE KINDERVOETJES A J cYtlooie aparte modellen Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder f 0.90, iedere regel meer 10 cent. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel. PERSONEEL GEVR. Doktersgezin te St. Niklaas vr. bekwaam dienstm. om in de huish. te helpen. Zich aanb. bij Dokter G. Vydt, Spoorwegl. 36. Deftig dienstmeisje gevraagd bij arts in België. Schrijven: Dr. Th. Loos, Zwijnaarde Stwg. 506 Gent (België). Flink Katholiek meisje ge vraagd als hulp in doktersgezin 4 schoolgaande kinderen, hulp werkvrouw en concierge. Hoog loon. Schrijv. of aanb. Dr. v. Herck, St. Rochusstr. 118, Deur- ne, Antwerpen.1680 Flinke dienstbode gevr. bij P. Claassen-Linders, Gastelseweg 59 Roosendaal.9893 Kinderjuffrouw gevraagd te Roosendaal. Brieven onder no. 9894, bijkant. Roosendaal. Gemak dient de mens. Geen voer zo gemakkelijk en voordelig voor kat en hond als Fellx. R.K. meisje als hulp in de huish. gevr., in gezin met kl. kinderen Schr. aanm. bij mevr. de Jong, Roelofstraat 131, Den Haag. Net meisje gevr. boven 19 jaar, voor dag en nacht, te Rotter dam, in een Brabants gezin met 4 schoolgaande kinderen. Mevr. M. Hamann-Asselbergs Mecklen- burglaan 32, Rotterdam. TE KOOP GEVR. Inboedels of gedeelte, antiek, kasten, klokken, koper, porce- lein, boeken, mahonie stoelen, enz. Bel 4237. Gebr. Couvreur, Visserstraat 4, Breda. 1729 Te koop gevraagd: goud, zilver, kabinetten, bureautjes, klok ken, tinnen en koperen voor werpen, staande petroleum lampen, oude tegels, mahonie- tafels, stoelen enz, enz. A. Jansen, Bastion 13, Middelburg. TE KOOP AANGEB. Cirkelzaagmachine met houten stoel te koop, baby lintzaag machine, wieldiameteT 40 cm, 2 P.K., Electromotor met scha kelaar 220/380. Te bevr. na 5 uur bij G. Voerman, Passluis A 16 - Westdorpe. 659 1 Luxe auto Chevrolet 1934 f 200, H Baby Ford je 1935 f 200, Opel vrachtwagentje 1937, 1 ton f 250, .ook ruilen tegen onverschillig wat. Motorrijwiel 125 cc. prima in orde f 225, ook ruilen tegen bromfiets, 1 solex prima staat f 125. Dekkers, Café, Bredase- weg 204, Roosendaal. Telf. 960. 0884 TE HUUR AANGEB. Vrije wem. woning te huur Ju ni en Juli, dicht bij strand, plaats voor 9 pers. Wed. J. Me lis-de Witte, Langedam 14, Zou- telande. WONINGRUIL Aangeb. te A'dam vrije lste eta ge aan gracht bev. 2 kamers, keuken, zolderruimte en zolder kamer, tel. Gevr. woning te Breda of omg. Br. ond. no. 1691 Woningruil A'dam-Breda. Aang. te A'dam grote voorkamer en- suite, flinke vierkante hall, rui me keuken, 2 grote slaapkamers (een met vaste wastafel) waran da en twee bergzolders; tweede étage, op nette stand; voor- en achter mooi uitzicht. Huurprijs: f 8.30 p.w.; gezocht te Breda omstr. 15 Juli of l Aug. a.s. ge lijkwaardige woning. Brieven onder no. 1785. HUIZEN Nieuwbouwwoningen, vrije ves tiging, vanaf f 10.950. Makelaars v. d. Berg Co., Nwe Ginne- kenstraat 43, Breda. VERLOREN Een herenpolshorloge verloren, op Vlaamse Kermis Zuiddorpe. Teg. bel. ter. te bez. bij A. Her man, Oude Polder Zuiddorpe. GEVONDEN Een paar regenpijpen gevonden. Tegen advertentiekosten ter. te bek. bij M. de Smet, Westdorpe, B 42. 658 Jong R.K. meisje gevraagd van kinderen houdend, als hulp in de huishouding. Hulp van werkster. Goed loon. Omg Brus sel. Br. aan Lemaire 98 Chassée de Malines, Sterrebeek. HANDEL Uit voorraad leverbaar alle soorten kolen aan zomerprijzen. Beleefd aanbevelend, Ed. van Damme, Kolenhandel, Ossenisse. DIVERSEN 'n Dag naar de Efteling is pas vacantie 1" „I>at

de Stem | 1953 | | pagina 6