Mensen Republiek Andorra heeft moeilijk heden met Frankrijk BATAVUS Worsteling om de eenheid HET ZONNELIED Diplomatieke betrekkingen verbroken Wat een Wonderlijke Wereld RADIO TWEEDE BLAD DINSDAG 9 JUNI 195c Reeft Spanje er een wit voetje Goede raad Steeds scherper Nog eens: Picasso Een Humanitas-boekje van pater Maximilianus O.F.M. Cap Vifrt? RH EllMIN helpt!. f 20 tabl. Drie huizen op de heuvel REMOEDIGEND is het niet, wat er buiten de kring der K.V.P. om trent het zo dringend gestelde vraagstuk der eenheid wordt ge- zegd. De belangstelling van de Party van de Arbeid, zoals ze zich uit door haar algemene partij-organen, is er een van verontwaardiging en schamperheid. We belichtten de verontwaardiging reeds zoals ze o.a. tot uiting kwam in een be schouwing van Pieter in 't Hoen voor „Het Parool." De schamperheid be speuren we in 'n lang en zuur stuk, van „Vrij Nederland", waarin het woord „pressie" schering en inslag is. Het is overigens niet te verwon deren, dat men de ware aard van de bezorgdheid van het Episcopaat niet kan aanvoelen, als men het primaat van de politiek aanvaardt en deze niet ingeschakeld ziet in een geheel van beginselen en be langen, waarbij 's mensen hoogste einddoel het allerlaatste richtsnoer blijft. Het Episcopaat doet geen po litieke uitspraken. Het wil waken over de doorvoering der juiste be ginselen in alle geledingen der sa menleving. Het wil de invloed der katholieken ten bate van het gehele volk zo goed mogelijk verwezen lijkt zien. Van die gezichtshoek uit bekeken en alle omstandigheden in aanmerking nemend, heeft het de noodzaak der eenheid op alle ter rein voor deze tijd nog eens belicht. Wie hierin „pressie" wil zien, wie hier verwarring van politiek en godsdienst signaleert, komt, conse quent doorredenerend, bij het stand punt van Hitier zowel als van de volksdemocratieën, dat de Kerk al leen wat te zeggen heeft binnen de kerkgebouwen. Het ware wel goed, als de bestrijders van het Episco paat deze consequentie eens over wogen. Dan is er kans, dat ze voor hun eigen redenering gaan schrik ken. De katholieke leden van de P.v. d.A. weten natuurlijk wel beter. Hun houding tegenover de jongste uitspraken is daarom des te meer teleurstellend. „Niet al te veel van aantrekken, rustig doorgaan", is het parool, dat hun orgaan uitgeeft. Het milieu van de P.v.d.A. schijnt niet bevorderlijk te zijn voor de eerbied voor eveneens te duidelijk en te ge wichtig. Moge het spoedig werkelijk heid zijn, dat de grote maatschappe lijke organisaties erin slagen, in hecht en eendrachtig overleg te komen tot de opstelling van een eigentijds Neder lands, katholiek, economisch-sociaal programma. Aan hen, die door het ver trouwen van hun medeburgers geroe pen zijn, om 's lands algemeen welzijn te behartigen, zal het dan eerder mo gelijk zijn een staatsprogram op te stellen en een politiek te voeren, bin dend in eendracht en werfkrachtig in stootkracht. Zo bezien ligt er dus niet alleen een taak voor de K.V.P.maar ook voor de maatschappelijke organisa ties. Na het rumoer van het vorig jaar is het stil geworden in die ge lederen, wat aangaat de kansen van samenspreking en overleg. Wel is er het een en ander gereorganiseerd in het toporgaan, maar van plannen en initiatieven is naar buiten nog niets gebleken. Toch is het nu de tijd. De doorbraak is voorlopig gestuit. Het tegenoffensief dient echter te begin nen. Door talmen kan een histo rische kans gemist worden. IN SCHOONHOVEN zijn niet min der dan 80 personen zwaar ziek geworden na het eten van worst, die door een slager grotendeels gra tis werd verstrekt. Naar aanleiding daarvan heeft Mr. Dr. J. Hagen, Hoofd van de Vleeskeuringsdienst, Kring Schoon hoven, in een vraaggesprek met het Algemeen Handelsblad verklaard: „Ook het publiek is schuldig. Het weet, dat de vleesprijzen hoog lig gen en het weet dus ook, dat vlees niet goedkoop kan zijn. Wanneer vlees of vleeswaren goedkoop wor den aangeboden, aldus het Hoofd van de Vleeskeuringsdienst, kan dit nooit reëel zijn. Een klein concur- rentieverschil kan er zijn in de prij zen .Wordt het verschil in prijs groot, dan is het verdacht." Van middenstandszijde heeft men en de volgzaamheid ten opzichte het tegenover ons nuttig genoemd van de geestelijke herders. Over de reactie van de Weiter- groep behoeven we niet veel meer te zeggen. Vermelden we nog slechts dit: Haar orgaan betreurt „dat van de zijde der. geestelijkheid is getracht invloed uit te oefenen ten gunste van de K.V.P.", een uit spraak, die lijnrecht in strijd is met het beweren van de heer Weiter, dat de aanmaning van de Kardi naal in hoofdzaak was gericht tot de K.V.P. HOE TELEURSTELLEND deze reacties ook mogen zijn, vooral na de klemmende verduidelijking van de kardinaalswoorden door Mgr. Alfrink. blijft de plicht en de opdracht: Eenheid handhaven waar die bestaat, eenheid herstellen, waar die verbroken werd. We hebben het vertrouwen niet verloren, dat de leiders van de poli tiek afgescheidenen nu wel hoog hartig bisschoppelijke woorden op zij kunnen schuiven, maar dat er onder de volgelingen genoeg mensen zijn, die er ernstig over willen na denken. Tot hen moet onze belang stelling gaan. Professor Romme heeft in het Katholiek Staatkundig Maandblad gezegd: „Wij van de K.V.P. moeten ons open blijven stellen, meer dan ooit, om wegen van terugkeer te zoeken voor hen die ons verlieten en voor elk gesprek dat men met ons zou willen hebben over grieven van meningsonderdrukking, grieven die steeds de meest ruimhartige democratische behandeling en op lossing moeten vinden." We willen hierbij intussen laten aansluiten het woord, dat Mr. E. Sassen op het industrialisatie-con gres in Den Bosch sprak: Het lijkt mij een onjuiste, want niet te verwezenlijken eis, van een poli tieke organisatie te vergen, dat zij al leen erin slaagt, de eensgezindheid te herstellen. De tekortkomingen, die onze eenheid thans vertoont, hebben te duidelijk ook hun economiseh-sociale gronden en de economisch-sociale verantwoordelijk heden van de belangrijke georganiseer de maatschappelijke groepen zijn daar- £)E MOEILIJKHEDEN, die nu reeds enkele maanden bestaan tussen Frankrijk en Andorra, zijn vorige weck Zondag op een hoogtepunt gekomen. Aan Franse toeristen, die zich voor een week-end in de kleine staat in de Oostelijke Pyreneeën wilden begeven, werden aan de enige Frans-Andorraanse grenspost die er bestaat, door Franse doua niers tegengehouden en teruggezonden, omdat zij niet in het bezit waren van een paspoort en een visum. Dit is een nieuwe maatregel, die men kan beschouwen als deel uitmakende van de reeks min of meer vijandelijke maatregelen, die tijdens de laatste weken getroffen werden tussen de beide republieken. \TIEMAND kan met juistheid zeggen waar het conflict ontstaan is. Het kwam eerst tot uiting toen de Vallei enraad, tijdens een van zijn tweejaar lijkse vergaderingen op Pasen jl. af keurend bleek te staan ten opzichte van enkele Franse belangen die in \ndorra verdedigd worden door de Franse afgevaardige aldaar. Langza merhand is de spanning toegenomen en deze heeft uiteindelijk geleid tot een vrijwel bepaalde breuk tussen heide landen, n.l. het afbreken van al le diplomatieke betrekkingen met Frankrijk. Dit houdt voor Andorra in dat geen :nkele richtlijn van de Franse repu bliek. die haar vertegenwoordiging in Andorra la Vella, de hoofdstad gevestigd heeft, nog ernstig genomen wordt, terwijl er anderzijds geen re kenschap meer gegeven wordt van de genomen bestuurlijke maatregelen. „ONVRIENDELIJK" MAAR 1 'So O,, Een der leden van de Andorraanse Valleienraad. verluidt bestempelt men op *de Quai d'Orsay in Parijs de maat regelen die door Andorra genomen werden als „onvriendelijk". Zoals men 'weet staat Andorra enigszins onder voogdij van Frankrijk deze goede raad van een deskun dige ook aan onze lezers voor te leggen. We geloven ook, dat hij de overweging waard is. jSJ, AI, daar hebben we het dan gewaagd een vernietigend oor deel te citeren over Pablo Picasso. Weet U wat we hiermee hebben gedaan? Hiermee hebben we ons schuldig gemaakt aan infamiteiten, die „eens" als evenzoveel beschul digingen naar onze strot zullen vliegen. Aldus verzekert ons de heer Kees van Bemmelen uit Roosendaal, die de door ons geciteerde Parool criticus Prange en passant uitmaakt voor een „raté" met rancunes tegen de schilderkunst, waar hij zelf nooit echt aan toegekomen is. Met deze vriendelijke wijze van polemiseren geeft onze briefschrij ver v^n zichzelf een portret, dat zelfs Picasso hem niet verbeteren zal. Overigens hebben we er geen en kel bezwaar tegen te vermelden I dat een criticus van de Maasbode heel anders over het in Amsterdam geëxposeerde werk denkt: slechts aan wie volslagen blind is kan ontgaan dat deze tekenkunst nergens zijn weerga heeft, dat zij volstrekt persoonlijk en van een „on vervreemdbaar" karakter is. En de volstrekte leek, die zo gaarne debat teert over abstracte kunst zonder te weten wat dat is en die onder dat hoofd op de eerste plaats Picasso aan valt en vervolgens alles wat hem in de beeldende kunst „geschift'» voorkomt op het credit van Picasso verzamelt, kan aan de nu geëxposeerde prenten nog duidelijker dan aan Picasso's schilde rijen zien, dat het deze kunstenaar nooit te doen is om eien afgetrokken spel met louter beeldende middelen als daar zijn vlak ,lijn en kleur maar dat integendeel de curven en arabes ken en al die ongelooflijke vaste en wankelloee lijnen, die hij met stift of penseel neerschrijft, zonder omwegen de expressie van een menselijk bele ven beogen, een menselijk beleven van dingen, die het oog gezien heeft." Volslagen blind en volstrekte leek als we zijn buigen we dan maar nederig ons hoofd. DE actieve uitgeverij Lannoo te Tielt (voor Nederland Plein 24 Wa teringen), bekend om haar altijd interessant en keurig verzorgd huisorgaan „De Band", heeft onder de verzameltitel Humanitas een serie boekjes op stapel gezet, die de bedoeling hebben de geest naar alle kanten te verruimen. Onder de namen der schrijvers treffen we o.a. aan: Leon Bloy, Stefan Andres, Ernest Hello, dr D. Stracke S. J., Pa- pini enz. cn Spanje, dit laatste vertegenwoor digd door de bisschop van Urgel. Tot deze gemeenschappelijke voog dij werd besloten nadat Frankrijk en Spanje zich, vele honderden jaren geleden, elkaar herhaaldelijk het be zit van deze prachtige vallei, die An dorra is, betwist hadden. Sindsdien genoot Andorra een onbedreigde vre de. Zowel tijdens de Spaanse burger oorlog als tijdens de laatste wereld oorlog was het een schuiloord voor vluchtelingen uit beide landen. De 7000 inwoners van Andorra leven hoofdzakelijk van „toegestane" smok kel. Hierin ligt vermoedelijk één van de Franse grieven verborgen. De wei vaart van Andorra maakt het overbo dig veel belastingen te heffen, zodat het prijspeil er zeer laag is, ten op zichte van het Franse prijspeil. Nu heef t de Valleienraad, ten einde zekere grote bouwkosten te dekken. besloten belastin gen te heffen op zekere Franse producten die in Andorra binnenge voerd worden. Dit is Frankrijk niet welgevallig. ECHT OF VERZONNEN? Francesco d'Assisi Franciscus". In een beschouwing over de tekst geeft pater Maximilianus nog verscheidene nuttige toelich tingen. DRIE PERIODEN. Advertentie) 55 ets A ls vijf die deeltje verscheen „Zon- nelied" van Francesco d'Assissi, verzorgd door pater Maximilianus, leraar aan het Seraphijns Seminarie der Capucijnen te Voorschoten. In 1924 gaf pater Maximilianus in i Vn uit drie verschillende perio- een G.G O.-brochure al een vertaling ™°s hij ^t_dne v^er^nmenae^^^ van de Cantico di frate Sole met een voortreffelijk commentaar. Intussen "Wervolgens laat hij drie andere ver- V talers aan het woord. Daarbij heeft de studie niet stilgestaan en de vruchten daarvan zijn in deze nieuwe uitgave verwerkt. In een korte, heldere inleiding ver telt pater Maximilianus over het ont staan van het lied: Heel het leven van Franciscus is één hooggestemde melo die geweest, met de slotstrofe: het Zonnelied. Over het jaartal laat de schrijver zich niet uit. De meesten menen, dat het gedicht in 1225 ge maakt werd. VERTALINGEN. T~Ae middelmoot van dit klein, maar fijn boekje wordt ingenomen door een viertal vertalingen. Pater Maxi milianus zelf geefteen vertaling uit de Italiaanse tekst, zoals deze door Vittore Branca naar de beste hand schriften gereconstrueerd werd. Hij houdt zich zoveel mogelijk aan het oorspronkelijke en zet b.v. Frate Sole over in Broeder Zon in tegenstelling tot vele anderen, die het geslacht aanpassen en spreken van Zuster Zon. Het Italiaanse per vat hij op als „om" en niet als „door", zodat God niet geprezen wordt door de schepselen maar om de schepselen. Pater Gerlach O.F.M. Cap was van dezelfde mening in zijn „Zo bad den: een laat-Mid'deleeuwse, een volk se uit de 17e eeuw en een uit de 19e eeuw. De oudste ons bekende Nederland se vertaling is die van den goedhar- tigen minderbroeder Cornelis Thiel- mans (1622), schreef pater Gerlach in het eeuwfeestnummer van Fran- ciscaansch Leven. De oudste ©ns be kende Nederlandse vertaling, schrijft thans pater Maximilianus, wordt aan getroffen in Den Wyngaert van Sinte Franciscus uit 1518. Dus een verschil van meer dan een eeuw! De 17e eeuwse vertaling is van de Capucijn Nicolaas van-Estveldt van Amersfoort (1656) en ten slotte volgt de bewerking van Guido Gezelle, die zelf Vader Frans navolgde in nederige eenvoud. Het is bijzonder interessant deze translaten met elkaar te vergelijken en op hun waarde te beoordelen. Als epiloog is een fragment uit Sint Franciscus van Assisië door Johan nes Jörgensen opgenomen. Vanzelf sprekend werd dat gedeelte gekozen, dat handelt over het Zonnelied. Aan dit werk werd tevens een document afbeelding ontleend. Vermelden we tot besluit nog, dat Ludo Laagland een frisse omslag ver siering tekende voor dit aantrekke lijke boekje, dat we graag vele lezers toewensen. W. VAN DER VELDEN. FAE toestand is er intussen niet op verbeterd. Langs beide zijden heeft men de loupe te voorschijn ge haald en is men gaan zoeken naar allerlei werkelijke of ingebeelde grie ven. De stugge Andorranen die in de Valleienraad zetelen, en die zich niet ten onrechte beschouwen als onaf hankelijk, zijn van oordeel dat de door hen genomen maatregelen niet kunnen becritiseerd worden door de Franse regering wanneer het binnen landse belangen betreft. Vermoedelijk echter vreest Frank- ryk dat Spanje te veel invloed zou kunnen krijgen in de Valleienraad, te meer daar de Andorraan van nature uit reeds meer Spaans- dan Fransge zind is. Frankrijk verwijt Andorra thans ook het in beslag nemen van Frans materiaal, alhoewel men zich af vraagt over welk materiaal men het heeft. De Franse afgevaardigde in An dorra la Vella beklaagde zich boven dien over andere „onvriendelijke" maatregelen. Zo zou men Fransen die zich in Andorra wilden vestigen, moeilijkheden hebben berokkend, hen alzo de lust benemend hun plan ten uitvoer te brengen. Men moet echter weten dat men in Andorra zoveel mogelijk vreemde vestiging vermijdt en dat het wel niét bepaald onmogelijk, dan toch uiter mate moeilijk is om zich Andorraan te laten naturaliseren. Deze z.g. moeilijkheden hebben daarom steeds bestaan en mogen ge acht worden thans als „grief" te zijn aangedikt. Frankrijk klaagt er eveneens,, over dat het herstel van de weg uit de hoofdstad naar de Franse grens nog steeds uitblijft. Het is inderdaad een feit, dat er vanuit de hoofdstad wel een goede geasfalteerde weg naar de Spaanse grens loopt, terwijl er in de andere richting enkel een rotsweg loopt. Deze toestand weerhoudt Fran se touristen bij hun voornemen on* Andorra te bezoeken en men zou dit met een klein beetje slechte wil als voorkeur voor Spanje kunnen betite len. PERSOONLIJKE BELANGEN WOLGENS de Franse afgevaardigde v in Andorra zouden al de tegen over Frankrijk genomen vijandige maatregelen geïnspireerd zijn door enkele leden uit de Valleienraad die hiermede persoonlijke belangen be hartigen of hun haat tegen de Franse republiek of haar vertegenwoordigers in daden omzetten. De door Andorra genomen maatre gelen zijn momenteel drieërlei, n.l. het voorlopig afbreken van diploma tieke betrekkingen met Frankrijk, de vraag aan Spanje om economische hulp indien de Franse steun ontoe reikend zou worden of zou ophou den vraag die intussen reeds gun stig beantwoord werd en het af schaffen van visa voor Spanjaarden die in Andorra willen reizen. Wat het tour isme betreft is de toe stand dus momenteel omgekeerd. De Fransen dienen thans een paspoort te hebben met een visum dat hen 1000 Fr. fr. kost (ongeveer 10 gld.), ter wijl de Spanjaarden, die vroeger een visum nodig hadden, er thans geen meer behoeven te hebben. Andorra overweegt tevens het weg zenden van de enkele Franse ambte naren die zich nog in de hoofdplaats bevinden, indien er niet spoedig een verzachting van de huidige spanning tussen beide landen komt. Met be langstelling wacht men hier op de nieuwe Franse reacties. Duidelijk is het echter dat men in Spanje de ont wikkeling van de toestand nauwkeu rig volgt en het zou ons niet bevreem den indien de houding van de kleine republiek met welgevallen in Madrid wordt gade geslagen. Bendelid IN BROOKLYN (New York) had de politie er lucht van gekregen, dat twee benden een oude vete bloe dig zouden uitvechten. Het waren de benden van Navy Yard en Bo rough Hall, het strijdperk was het Ford Greene Park, de wapens be stonden uit slagersmessen en gebro ken flessen en de bendeleden waren schooljongens. De politiemannen stelden zich op achter bomen en toen de strijd ont brandde wierp zij zich temidden der strijdenden, sloot hen in en nam ze mee naar het bureau. Daar werden de ouders ontboden. Toen een 14-jarige knaap met zijn moeder de deur uit kwam, riep hij tegen een politieman: „Ik zal je voor de rechter brengen voor mishande ling en wederrechtelijke vrijheids beroving. Je maakt me niks!" Toen duvelde hij de stoep af ten gevolge van een stevige klap op zijn hoofd. Mama had haar veelbeloven de spruit een oplawaai gegeven. Kampioen SLOWEST (Langzaamste) heeft de jaarlijkse rennenvoor schildpadden in de Bronx-Die- rentuin (Ver. Staten) gewonnen. De berijdsters waren vierjarige meisjes die hengeltjes bij zich hadden met een banaan aan het snoer. Ze lieten die banaan voor de snuit van de schildpad ben- gelen, zodat die er achteraan liep om het lekkere hapje te bemach tigen. Langzaamste won het van Lanzamer en Langzaam.... Raadszitting REN met een geweer gewapende man stapte tijdens een gemeen teraadszitting de raadszaal binnen van het Braziliaanse stadje Salga- do. Hij sehoot de burgemeester en de gemeente-seeretaris dood en wtot te ontvluchten. De berichten vermeldden niet of het de ongeko zen candidaat van een vrije lijst" of een teleurgestelde dissident was. Jong getvend.... ]n Columbus (Ver. Staten) is de heer Willie Wilson ge arresteerd wegens gokken. Willie is net de 91 jaren ge passeerd. Veilig DIJ EEN BANK in Glasgow had men het geld zó goed opgebor gen, dat geen mens er meer bij kon, zelfs de bankbeambten niet, want de kluisdeur wilde niet meer open. Men haalde er mannen met dynamiet bij en die probeerden vier maal ver geefs het slot te doen springen. Daarna hees men met een kraan de kluis uit het bankgebouw en zo maar op de publieke weg haalde men er de 41-jarige Thomas Mc. Cotter bij, die gewapend met zijn hamer het gevaarte te lijf ging. Binnen twee uren had Thomas de kluis open. Het publiek werd op een veilige afstand gehouden en onder het wakend oog der politie brach ten bankbeambten voor tienduizen den aan bankbiljetten uit de kluis naar de nieuwe brandkast van de bank. Staking TN VERBAND met het ontslag van een mijnwerker gingen de colle ga's van 26 mijnen in New South Wales (Australië) voor 24 uur in staking. Dat leverde het land een verlies van 17.000 ton kolen. Even bellen P)E 17-JARIGE Gerald Myers in Watertown (New York) was ge durende de Engelse kroningsdag zó warm gelopen voor Queen Elisa beth, dat hij haar per sé persoon lijk wilde spreken. Hij brak in bij een bioscoop, vroeg telefonisch Londen aan, maar kon de verbin ding niet afwachten, omdat hij net werd gesnapt. Nu zit hij te brom men. King Kong YY/ANNEER gij in New York King W Kong wilt bezoeken, brengt men u niet bij een reuzenaap of een kampioen-bokser, maar loodst men u naar een afgesloten vertrekje, achter een sigarenzaak of een café. Speciaal in de negerwijk Harlem vindt men King Kongs. Men schenkt er voornamelijk een kleurloos pit tig glaasje, bekend onder de naam yak yak. De café's daar gaan 's nacht pas om 4 uur dicht, maar omdat er zoveel „plakkers" zijn die zelfs op Mat late of vroege) uur niet naar bed willen, werden de verboden King Kongs in het leven geroepen. Burgemeester [~)E STAD New Bredjord in de Amerikaanse staat Massa chussets telt 109.000 inwoners, dat is zowat tegen Tilburg aan. Burgemeester is de heer Edward Peirce. maar gij zult hem ver geefs op het stadhuis zoeken want de burgemeester zit voor vier jaar in de petoet, omdat hij een rechszaak tegen een gokkers complot heeft tegengewerkt. Even zo vrolijk blijft de burgemeester zijn stad vanuit zijn cel besturen, want een leemte in de wet veroor looft hem dat. De staat zou een nieuw wetsartikel moeten inlas sen, om de .zittende magistraat" uit zijn ambt te onzetten. K Honden pjE OVERIGENS vriendelijke En- gelse stad Rochdale wordt ver ontrust door Kim en Russier, twee politiehonden, die iedereen achterna zitten en iedereen bijten. Toen de inspecteur der buitenwijken op toer was, kreeg hij een flinke beet in een zijner kuiten en twee hoogge plaatste politie-beambten ontsnapten een dergelijk lot door het stadhuis binnen te rennen en de deur dicht te smijten voor de neus van Kim, aldus het verhaal van een der raads leden. Maar de politie ontkent, dat Kim en Russier dergelijke zonden op hun geweten hebben Een der wethou ders zeide, dat de honden al voor duizend gulden gestolen waren heb ben opgespoord en vier arrestaties mogelijk maakten. Wat er met de honden zal gebeu ren? Mogelijk gaan ze naar Monte Carlo, waar een 72-jarige dame een hondenschooltje heeft opgericht. Op het lesrooster prijken o.m. „nette tafelmanieren" en het trekken van een intelligent snuitje. Advertentie) De enige flets met de 5 plussen Uw kinderen zn'n preekt il.ti winnen In de leuk# Opstelw*djtriJd n Ullektlnsen bil Uw Bnlnvuwdcnltf Omringd door bergketens ligt daar Andorra la Vella, de hoofdstad der miniatuur-republiek. B. A. Williams 17) Ik tracht me er een idee van te vormen, zei Tope, hoe ze ertoe ge komen is of toe gedwongen werd, die extra dosis in te nemen. Waren er misschien schrammen op haar lippen, dokter, die erop konden wijzen, dat ze haar met geweld Neen, helemaal niet, zei dokter Gabler hoofdschuddend. Was er soms nog een of ander geneesmiddel, dat ze óók gewoon was in te nemen? In capsules, bijvoor beeld? Zodat iemand een paar van die tabletten fijn had kunnen maken in een capsule en die weer tussen de an dere, die ze innam, te leggen. Neen, daarvan is me totaal niets bekend, zei de dokter en, terwijl hij Nv5nnvl' iherhaalde hij nogmaals: op dat SSS8? "iets anders- Ik kan u Fn hb j s PIet van dienst zijn. En hij voegde er hees aan toe: Wat bent u nu van plan verder te gaan doen. inspecteur? gaan Inspecteur Heale aarzelde even met zijn antwoord. L Dat weet ik zelf nog niet erken de hij. - Misschien doe ik zélfs wel een poosje helemaal niets. Als het een moord is, dan zal de dader zich al licht veiliger gaan voelen en dan mis schien zichzelf verraden. Dokter Ga bler, richtte hij zich plotseling tot de huisdokter, acht u een van hen al len tot zoiets in staat? Of heeft een hunner er een reden voor? Maar dokter Gabler schudde ener giek het hoofd. Ik weet het niet, antwoordde hij. Ze zijn een vreemd, gesloten soort mensen. Ik zeg u, heren, het zijn ver schrikkelijke huizen en vreselijke lui. Ze zijn tot afschuwelijke dingen in staat. Plotseling hield hij zich in. Neendaar heb ik toch te veel mee gezegd!, riep hij uit. Ik laat mijn verbeelding te veel de vrije loop zonder bewijzen. Neem het me niet kwalijk en vergeet, wat ik daareven zei. Goeden dag, samen. Inspecteur Heale vergezelde hem tot aan de deur. Vlak na zijn vertrek werd Asa Taine aangediend. Tope hield hem van het allereerste ogen blik goed in de gaten. Hij scheen niet veel ouder dan dertig, maar had een ietwat verlopen trek op zijn gelaat. Hij maakte gemakkelijk kennis en keek inspecteur Tope #n zijn vrouw welwillend aan. Hij sprak langzaam en verveeld, maar zag hen recht in het gelaat. Ik hoorde, dat u me wilde spre ken, zei hij. Mag ik weten waar over? En voordat de inspecteur hem nog had kunnen antwoorden, voegde hij er grimmig aan toe: Om u de moeite van een leugen te besparen, wil ik vast wel zeggen, dat u, naar ik veronderstel, de dood van Kitty Lea- ford als een moord beschouwt. Dus kunt u van dat standpunt uit wel be ginnen. Ja, er zijn in elk geval enkele omstandighedenbegon Heale. Er moet iemand in de kamer van me vrouw Leaford zijn geweest, nadat ze in slaap gevallen was. Hoe weet u dat? Omdat miss Leaford een zeker flesje heeft weggezet in het medicijn kastje op haar moeders badkamer en dat is verdwenen. Asa Taine haalde grijnzend een flesje uit zijn zak te voorschijn. Hier is het! zei hij grimmig. Een ogenblik heerste er een onge lovig zwijgen. Toen vroeg inspecteur Heale bruusk: Hoe weet u, dat dit dat flesje is? Omdat ik het vaak genoeg heb gezien, antwoordde Asa onverstoord. Waar? en wanneer? Wel, Kitty hield er van voor gro te dame te spelen. Ze bleef soms hal ve dagen in bed liggen. Rab en ik gingen wel eens wat bij haar zitten praten, omdat we haar wat afleiding wilden bezorgen. Dat deden June en oma Bowdon ook. We hangen nog al aan elkaar als familie, ziet u?, ein digde hij met vinnige spot. We ver liezen elkaar niet graag uit het oog. Waar hebt u het gevonden?, vroeg Heale. Dit flesje dan altijd! In de kelder, antwoordde Asa terstond. Onder het luik van het wasgoed. Hoe kwam u erbij te gaan zoe ken? Helderziendheid misschien, ant woordde Asa. In verband met de plaats der misdaad. Waarom dacht u aan een mis daad?, vroeg Heale scherp. Ze namen hem allen onderzoekend op. Maar Asa Taine zei doodgewoon: Kitty kón zich niet van kant heb ben gemaakt. En een gewone te grote dosis kon haar niet zó snel doden. Ik heb nog al wat aan strafrecht gedaan, ziet u? O, bent u daarmee zo goed op de hoogte?, riep Heale op vinnig aan klagende toon. Ik vind, dat u goede kijk hebt op het geval! Ja, daar zoudt u verwonderd van kunnen staan, xerzekerde Asa hem. Waarom bent u dat alles niet uit eigen beweging komen vertellen? Ik wachtte liever af, om te zien, hoe lang het zou duren, eer erach ter kwam, antwoordde hij smalend: ondertussen heb ik mijn ogen goed de kost gegeven. Wie denkt u, dat het geweest kan zijn?, vroeg inspecteur Tope rustig. Iemand van de familie of een vreem de? Ja, ziet u, daar sta ik zelf voor, antwoordde Asa bedaard. Maar mijn overdenkingen gaan in dit geval deze richting uit. June heeft haar moeder naar bed gebracht en de dosis toege diend, die oorzaak werd van haar doodNatuurlijk is het best moge lijk, vervolgde hij met een onverschil lig gebaar. dat ze niet geweten heeft, wat ze deed. Tope zag zijn vrouw een gebaar van ontzetting of verontwaardiging ma ken, maar hijzelf voelde iets derge lijks niet. Hij vroeg bedaard: Hebt u vreemden in de buurt ge zien? Hoe dat zo?, vroeg Asa verveeld terug. Omdat ik hoorde, dat er van morgen in het bos achter het huis een man is gezien, antwoordde Tope. O, dat ben ik geweest, zei Asa heel gewoontjes. Ik heb u ook ge zien. En ik was toen bang, dat u het op mij gemunt hadt. Tope kreeg voor het eerst van zijn leven een kleur van verlegenheid en miss Moss glimlachte flauwtjes. Wat voerde u daar uit?, vroeg Tope. Waarom wilde u uzelf schuil houden? 'n Privé aangelegenheid, ant woordde Asa vriendelijk. Kom nou, u kunt het antwoord hierop niet weigeren, protesteerde Heale heftig. We moeten het nu eenmaal weten! Dan zult u het zelf moeten uit zoeken, inspecteur, zei Asa spottend en Heale werd vuurrood van kwaad heid. Mijnheer Taine, vroeg nu miss Moss. Had mevrouw Leaford een testament? Dat is tenminste een verstandi ge vraag, antwoordde hij. haar goed keurend aankijkend. Dat bewijst, dat u nadenkt,... Neen, mevrouw, vervolgde hij dan. ik kan u ver zekeren, dat ze zonder testameift ge storven is, en wat méér zegt, niet in staat haar schulden te betalen. Er volgde een ogenblik stilte en hij liep naar de deur. Maar inspecteur Heale zei bars: Wacht ev^n (Wordt vervolgd). WOENSDAG 10 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 METER. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek; 12.05 Zang en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek> 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interk. Thuisfront; 13.30 Gramofoonmuziek; 13.50 Idem; 15.45 Accordeonmuziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire reportage; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.30 Spectrum van het Chr. organisatie- en Verenig- gingsleven; 18.45 Geestelijke leideren; 19 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbe spreking; 19.25 Gramofoonmuziek; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gramofoon muziek; 20.00 Radiokrant; 20.20 Kamer orkest en solist; 21.00 Lichte muziek; 21.30 Ned. Staatslieden van de 19e eeuw, cau serie; 21.50 Hammondorgelspel; 22.05 Speurtocht door Zuid-Afrika, reportage; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondover denking; 23 00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 METER. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 00 Gymnastiek; 9.10 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Instrumentaal trio; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingsagenida; 13.18 Dansmuziek; 13.50 Gramofoonmuz.; 14.00 De weg omhoog, causerie; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor het kind; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Vierhandig pianospel; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Lichte muziek; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.50 Regeringsuitzen. ding: Antilliaanse jongeren bezien Ne derland, door H. Denner ten Ch. Corsen; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Act.; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.15 Praatje over consumentbelangen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20 00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Gevari eerde muziek; 21.00 Met eervol ontslag, hoorspel; 22.15 Pianorecital; 22.45 „Pijn" causerie; 23.00 Nieuws; 23.1 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.20—24.00 Gramo- fooijmuziek. BRUSSEL 324 METÖR. 11.45 Gramo foonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gramofoonmuziek ,Om 12.50 Koersen); 13 Nieuws; 13.15 Koorconcert; 13.30 Gramo foonmuziek; 14.00 Schoolradio; 15.40 Gra. mofoonmuziek; 16.10 Omroeporkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 17.30 Klankbeeld; 17.40 Volksliederen; 17.50 Boekbespreking; 1800 Viool cn piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Luit en mezzo-sopraan; 20.00 Hoor spel; 20.55 Gramofoonmuziek; 21.15 Vlaamse liederen; 21.30 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Bas en piano; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.55—23.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 METER. 12.10 Orkest- concert; 13 Nieuws; 13.10 en 15 Gramo foonmuziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws! 17.15 Dansmuziek; 18.30. 19.20 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20 Orkestconcert; 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmpziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5