HEVIGE VERONTWAARDIGING in Zeeuwsch-Vlaanderen MIDDELBURGS middenstand gooit HET ROER OM Z.-VEAANDEREN Walcheren Zuid-Beveland De herbouw van het Sluise raadhuis Kapelle-Biezelinge e.o. vergaderde 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 JUNI 1953 2 Zelfs de post mag de grens niet meer passeren Opheffing grensfaciliteiten: oorzaak van diepe verbittering en groot economisch nadeel Gevaarlijk symptoom Aankoop van een schilderij van Bosschaart Maak kennis met nieuwe aanwinst Thans drie soorten Castella Gascellen worden uitgebreid HAVENHERSTEL TE BORSSELE Provincie hield half millioen over in 1951 Verlies prov. gasbedrijf in '52: f 82.500 Groene baretten in O. Z. Vlaanderen TERNEUZEN AXEL Hij gaat vijf zomerweken vertier in de stad brengen MIDDELBURG VLISSINGEN Benoemingen bisdom Haarlem AGENDA HEDEN MORGEN £)E MEDEDELING van het Hoofd van de Vreemdelingendienst in Den Haag aan de directie van de Z.V.T.M., dat de faciliteiten voor de grensover schrijding zouden worden opgeheven, omdat de verkeerssituatie, ook ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaanderen, thans weer als normaal kan worden be schouwd, is de voorbode geweest van een nieuw onheil. Met grote verbazing heeft men nu geconstateerd, dat de postwagens van de P.T.T., welke vanuit Brabant naar Zeeuwsch-Vlaanderen wilden rijden, werden tegengehouden en door de douane-beambten via Zuid-Beveland wer den verwezen. Dit heeft tot gevolg, dat de post vele uren later pas aankwam. In Z. Vlaanderen, dat daardoor ernstig is gedupeerd, neemt men deze kwestie zeer hoog op. naar Kruiningen te varen, is-het een misdaad ten opzichte van dit gebied, dat de faciliteiten waarop men hier het volste recht heeft worden inge krompen of opgeheven". Niet alleen op straat, doch aak in de besloten ruimten waar met gezag beklede mensen deze kwestie bespre ken, uit men zijn diepe verontwaar diging. Het is waarlijk niet alleen de gene die in onnadenkendheid bewe ringen ten beste geeft waarvan hij de draagwijdte niet overziet, neen, thans zijn het in de begrijpelijke opwellin gen van bitterheid ook degenen die door hun functie gezaghebbende me ningen hebben, die nu mèt de massa gaan zeggen: „Laat men dan in vre desnaam de grenspalen in de Schelde MA de ramp heeft men een houding van geduldige afwachting aange nomen. Het verlenen van faciliteiten voor de grensoverschrijding werd dankbaar aanvaard en verwelkomd en toen er regelrechte busverbindingen op Brabant werden ingelegd (ten dele ondanks bezwaren van de N.S.) heeft men met dank vastgesteld dat het de overheid ernst was met de belangen van het geisoleerde Zeeuwsch-Vlaan deren. Nu het verkeer op Zuid-Beveland weer hersteld is, betekende dit een bedreiging voor het bezuiden de Schelde gelegen deel van Zeeland. In Den Haag maakte men uit dat de herstelde weg tussen Goes en Bergen op Zoom de volmaakte oplossing voor de verbinding naar Zeeuwsch-Vlaan deren tot gevolg had. Dat was het ar gument waarop de Vreemdelingen dienst de faciliteiten introk Wat was het gevolg? De post mocht niet meer via België worden vervoerd, de douane-ambtenaar die met elke Z. V.T.M.-bus meereed blijft voortaan weg zodat de passagiers alle nodige papieren moeten bezitten en speciale regelingen voor het overbrengen van geld moeten nemen. Bovendien en dit weegt minstens even zwaar is het bedrijfsleven des te meer gedupeerd. Het vervoer van goederen is toch ai uiterst duur, doch nu wordt het bedrijfsleven nog meer belast, omwegen van vele kilometers moeten gemaakt worden. GEZAGHEBBENDE MENINGEN VVfE hebben de meningen, vooral in het meest getroffen Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen over deze kwes tie gepeild en zijn tot de bevinding gekomen dat zelfs vele van de meest rustige en geduldige mensen thans openlijk gaan spreken over achteruit stelling. Men vindt dat de maat thans vol is en verschillende instanties overwegen ernstige protesten. Men zei ons: ,,De veren over de Wester-Schelde zijn. door het uitval len van de voornaamste verbinding Kruiningen—Perkpolder. niet alleen onvoldoende doch voor een zeer groot gedeelte van O. Z.-Vl. totaal onbruik baar. zo lang als het niet mogelijk is Advertentie) zetten, want ze schijnen er bijna al te staan!" MATUURLIJK, men zegt dit onder invloed van de stemming van he? ogenblik. Doch het maakt duidelijk, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen langzamerhand het geloof in de ob jectiviteit der landelijke overheid dreigt te verliezen. En dat is een ge vaarlijk symptoom. Er waren bestuurders van grote en machtige organisaties die ons zeiden: ,,We hebben steeds gedacht dat het onwetendheid, gebrek aan kennis was. welke steeds weer de onrecht vaardigheden ten opzichte van deze streek tot oorzaak had. Doch we vra gen ons nu af, of het opzet is!" Er is waarlijk geen diepgaande ver- keers-studie voor nodig, om vast te stellen dat de verbinding met Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen bedroevend slecht is en alle mogelijke medewer king van de zijde der overheid nodig heeft. Het reizen wordt echter steeds meer tot een puzzle gemaakt. Nu zelfs de postverbindingen er ernstig onder moeten gaan lijden, is de stemming onder de bevolking zozeer gedaald, dat men opmerkingen als hierbo ven aangehaald door talloze ver ontwaardigde en teleurgestelde mensen hoort uiten. En de ont stemming is niet verwonder lijk.... TN DE openbare vergadering van de raad van Sluis, waarin de heren A. Groosman en M. van Winsberghe met kennisgeving afwezig wa ren, deelde de voorzitter, burgemeester P. F. van Hootegem mede, dat Monumentenzorg heeft bericht dat de afbouw van het in 1944 verwoeste raadhuis met Belfort op de urgentielijst staat om in 1956 en volgende jaren in snel tempo te worden uitgevoerd en voor 1960 klaar zal zijn, welke mededeling door de raadsleden met genoegen werd ontvangen. Tevens toonde de voorzitter een schilderij van de kunstschilder Cl. E. Bonebakker, hetwelk in de jaren na de bevrijding in het kader van de actie Nederland helpt West-Zeeuwsch Vlaanderen aan Sluis werd toegezegd en thans is ontvangen. Dit schilderij zal te zijner tijd een plaatsje krijgen in het Belfort. Aan diverse personen te Sluis, waarvan in verband met de herver kaveling percelen grond werden ont eigend, en die thans hebben her bouw, werden deze percelen terug toegewezen. Aan legesverordening werd de be paling toegevoegd dat in het ver volg voor afgifte en verlenging van verblijfsvergunningen voor vreemde lingen zal moeten worden betaald. De kosten hiervoor zullen bedragen: voor afgifte en bij verlenging bij of vóór de afloop van de geldigheids duur: f 0.50 bij verlenging na afloop van de geldigheidsduur moet f 0.25 boete worden betaald. Aan G. Duprée ECHTE BLOEMENZEE? VOOR 20 CENT Hebt U al kennis gemaakt met Castel- la's nieuwste aanwinst? Een heerlijke frisse Bloemenzeepvoor slechts 20 cent! Onverpakt: U ziet de fijne pastelkleuren en geniet vol behagen van de diepe rozengeur. Meer dan ooit is het thans waar, dat IEDERE vrouw mooi kan zijn. Voor de komende warme zomerdagen, als U zich eens een keertje extra wilt verfrissen, hebt U thans zelfs keus uit drie soorten Castella. Vraagt Uw huid om extra rijk schuim? Castella Spécial, mild en zacht (32 cent), schuimt schier onuitputtelijk. Is Uw huid vooral gebaat bij een zeep, waar van het gehalte aan heilzame oliën bijzonder hoog is? Dan blijft de klas sieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) aangewezen, ven. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep thans verkrijgbaar bij Uw winkelier poor 50 cent. Pro fiteer nog gauw van dit bijzonder aanbod! En wilt U een echte merkzeep voor zéér bescheidep prijs, dan is er de on verpakte Bloemenzeep van 20 cent Maak Uw keus! QNDER voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge vergaderde in café „De Veiling", de Veilingsvereniging „Kapelle-Biezelin ge en Omgeving". In zijn openingswoord sprak de voorzitter over de ingediende ramp- schadewet. „Hierin zijn lichtpunten, maar er blijven ook nog vragen en wensen". Een lichtpunt voor de fruit telers noemde de heer Dekker het, dat de verloren gegane boomgaarden zullen worden vergoed op basis van de waarde van 31 Januari 1953. Verder hoopte hij dat de Tweede Kamer straks zal besluiten tot inte grale schadevergoeding van de zgn. na-schade. Het jaar 1952 is voor de kwekers minder gunstig geweest .Door de gro te aanvoeren zijn de uitkomsten voor de veiling echter zeer bevredigend. Sprekende over de verwachtingen van de komende oogst zei de voorzit ter. dat de boomgaarden voldoende hebben gebloeid, maar dat de vrucht zetting soms tegenvalt. Elders in het land is grote schade aangericht door de nachtvorst. Men spreekt van 40 pet. schade aan het harde fruit en 30 pet. aan de aard beien. In deze streek is de nacht vorst-schade van geen betekenis. Bij de mededelingen zei de heer Dekker, dat, zolang de spoorverbin ding nog niet is hersteld, het fruit in Krabbendijke zal worden verladen. De fruittrein zal hier dagelijks om 4 mr vertrekken. Door de directeur, de heer A. D. snoep, werd de balans en exploitatie- ekening toegelicht. De balans sloot net 'n totaalbedrag van f 1 578.377.80 Het netto batig saldo bedroeg 58 477.52 Namens de financiële com missie adviseerde de heer C. v. d. Vliet de rekening goed te keuren. "TOT lid der financiële commissie werd benoemd de heer J. Qanse- man-Wisse te Kapelle en tot plaats vervangend lid de heer W. Visscher te Schore. De contributie voor 1953 werd vast gesteld op f 1. Verder werd met al gemene stemmen besloten tot uit breiding der gascellen. De bestaande bewaarplaats zal hiertoe worden om gebouwd. Er komt dan een nieuwe ge legenheid voor gasbewaring voor 180 ton. In totaal is de capaciteit van de gascellen dan plm. 350 ton. De veilingprovisie voor de leden werd vastgesteld op grote veiling 3 pct„ kleine veiling 5 pet. en boom gaarden 3 pet. De gastveilers moeten 2 pet. meer betalen. De koeltarieven voor het komende seizoen bedjagen 1 cent per 100 kg. per maand voor de eerste 3 maanden. Hierna f 0,25 per 100 kg. per week. Niet-leden moeten 1.3 cent per kg. per maand betalen, alles voor het hard fruit. De gasbe waring kost 1,2 cent p.er kg. per maand. Aan het slot van de vergade ring deelde de voorzitter mede, dat het dezer dagen dertig jaar geleden was dat de heer A. C. de Klerk in dienst der veiling kwam. Met dit feit wenste hij de heer de Klerk van har te geluk. te Sluis werd een perceel tuingrond nabij het Geldelozepad verpacht. De heer G. Buskens werd op diens verzoek toestemming verleend om een perceel grond aan de Kaai tijde lijk te gebruiken voor het plaatsen van een noodwinkel. De heer A. Lako verkreeg toestem ming om de door hem bewoonde noodwoning te verbeteren. WONINGBOUW. Dij het voorstel van Burgemeester en wethouders tot aankoop v. d. grond aan de Ridderstraat, waarop thans de noodwoningen staan, deelde de voorzitter mede, dat dit jaar nog een 5-tal woningen zullen worden ge bouwd. Deze zullen vermoedelijk voor de noodwoningen worden ge plaatst. De raad besloot tot aankoop van de grond over te gaan. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten tot aan koop van een schilderij van F. Bos schaart voor f 100.Dit schilderij, voorstellende een gezicht op het Bel fort vanuit de Zuiddijkstraat, werd door de heer Bosschaart vrijwillig af gestaan ten behoeve van de alhier ge houden loterij voor het Rampenfonds, doch viel door een samenloop van omstandigheden op een niet verkocht lot. De koopsom zal thans alsnog in het Rampenfonds worden gestort. SUBSIDIES Aan de Stichting Protestants Tehuis voor Ouden van Dagen „Roaen- oord" te Sluis en de Stichting Ka tholiek Maatschappelijke Gezinszorg te Aardenburg werden subsidies toe gekend van respectievelijk f 250. en f 75. Op voorstel van B. en W. werd be sloten in de verordening op de hef fing van vermakelijkheidsbelasting de bepaling op te nemen, dat onder „dag" wordt verstaan een tijdvak van 24 uren aanvangende des middags te 12.00 uur; dit ter ondervanging van het bezwaar, dat bij de tegenwoordl ge redactie voor enige vermakelijk heid die des avonds begint en door gaat tot bijvoorbeeld 12.00 uur van de volgende dag, 2 dagen vermakelijk heidsbelasting moet worden betaald daar deze per dag wordt berekend. Dhr. van Hal wenste aantekening dat hij tegen deze wijziging was. Bij de rondvraag verzoohten de he ren van Hal en van Daalen voorzie ningen aan te brengen aan de stra ten en straatnaamborden te Sint An na. De voorzitter zegde verbetering toe. Verbouwing secretarie TN DE JONGSTE zitting van Borsse- le's raad werd meegedeeld, dat het herstel van de haven uitgevoerd zal worden door de fa. Schermers voor f 46.000. Vier avondbranders van de straat verlichting zullen omgezet worden in nachtbranders. De kosten zijn per lan taarn f 20.19 meer. De lantaarns zul len geplaatst worden bij de overweg, bij het postkantoor, op het plein Noor. derwegje en op de hoek Zuidsingel- Molenpad. Die gemeentesecretarie zal gedeelte lijk verbouwd worden. Aan de achter zijde zal een kluis gebouwd worden. Kinderen uit de gemeente, die de R. K. kleuterschool te 's-Heerehhoek bezoeken, zullen per jaar f 10.sub sidie ontvangen. Wat betreft de bouw van vier woningen aan de Zuidsin gel zal getracht worden met particu lieren in onderhandeling te treden. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden nagezien en goed gekeurd. Tot toelating in de raad werd besloten. De heer Nieuwenhuize zag gaarne dat er aandacht werd besteed aan het schilderwerk van de nieuwe woningen aan de Zuidzijde. QED. STATEN berichtten de Prov. Staten, dat het batig slot van de gewone diensct in '51: f 530.523 heeft bedragen. Aan dit bedrag willen zij de volgen de bestemming geven: toevoeging Alg. rerserve-oorlogsschade f 100.000 en vorming reserve veerverbindingen (eilanden) f 300.000. In hun toelichting merken Ged. Sta. ten op, dat de algemene reserve ver sterking behoeft, ook al omdat de verbetering van de steigers te Wolf- aartsdijk en Kortgene ten laste van deze post moet worden gebracht. Aan de reserve voor oorlogs- en ramp- schade zou f 100.000.moeten wor den toegevoegd omdat te verwachten is, dat een deel van de rampschade aan provinciale eigendommen voor reke ning van die provincie zal blijven. Daar ten behoeve van de verbete ring van de veerverbinding tussen Noord- en Midden-Zeeland in de toe komst vermoedelijk belangrijke be dragen geïnvesteerd moeten worden, willen G.S. hiervoor een bedrag van f 300.000.afzonderen. (Advertentie VOED? VERSTERK? EN DESINEECTEER? DE HUID QED STATEN boden de Prov. Sta- ten de balans van het prov. Gas bedrijf over 1952 aan, alsmede di verse rekeningen. Ged. Staten zijn erin geslaagd om, binnen het raam van het geraamde begrotingstekort, een bedrag van f 7.576 extra af te schrijven. In de afwikkeling van de oorlogs- en beziettingsschade is in het afge lopen jaar geen noemenswaardige verandering gekomen; slechts enkele posten van ondergeschikte betekenis waren op 31 December 1952 defini tief afgerekend. G. S. hebben goede hoop, dat in de loop van 1953 be langrijke voortgang met de afwikke- line zal worden gemaakt. In 1952 is aan herstel van oorlogs schade nog f 8.798 uitgegeven, zodat de totale kosten te dezer zake op 31 December 1952 f 565.078.bedroegen. Hierop is aan voorschotten ontvan gen f 317.449. De verliezen van het bedrijf waren in '52 nog f 82.500 en 't nadelig saldo der kapitaalsrekening bedroeg f 149. In 1951 bedroeg het verlies f 1000.— meer. ETEN zestigtal manschappen van de commandotroepen zijn vier dagen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen geweest om te oefenen met de Nationale Re serve. De reservisten stonden "ditmaal voor een zware taak daar zij niet wisten waar de commando's zouden toeslaan. Bij Zaamslag hadden de groene baretten hun hoofdkwartier opgeslagen. Van hieruit probeerden zij strategische punten te bezetten. De Nationale Reserve was echter op haar post en tot middernacht zijn er gevechten geleverd. Zo wisten de re servisten een goede slag te slaan toen zij bij Kijkuit een achttal manschap pen van de commandotroepen gevan gen namen. Voor de Nationale Reserve waren het goede oefendagen. „HULP IN NOOD" JUBILEEEDE Zaterdag vierde één der oudste Ter- neuzense verenigingen zo niet de oudste! haar 60-jarig bestaan. Re den van oprichting van deze vereni ging „Hulp in Nood" was de erbar melijk slechte voorziening op sociaal gebied op het eind van de vorige eeuw. Wie ziek werd, verloor meteen alle inkomen. Om hierin te voorzien staken enkele vooruitziende arbeiders de hoofden bij elkaar en stichtten een vereniging met als doel tegen beta ling van een geringe contributie de leden althans enig inkomen 'te garan deren tijdens zieke dagen. De bloei tijd van de vereniging ligt uiteraard in de jaren voorafgaande aan de in werkingtreding van de Ziektewet. Nadien liep het ledental terug en nu treden nog slechts enkele jongeren toe. Op de feestvergadering in 's Lands Welvaren, waar reeds 60 jaar wordt vergaderd, was nog één der oprichters, de heer K. Hamelink aan wezig. Onder het genot van een glaasje bier liet men het verloop dei- voorbije jaren de revue passeren. VOOR HET RODE KRUIS Zaterdag was het de laatste dag van de inzamelingsactie voor het Rode Kguis. Een poppenkast trok door de straten en gaf op vele plaatsen voor stellingen, die zich zeer in de belang stelling van de jeugd mocht verheu gen. Op de Markt werd een auto-on geluk in scène gezet, waarvan de slachtoffers door de -leden van de Transportcolonne naar de regelen der kunst werden verbonden en behan deld. In Hotel Rotterdam werd een bridge-drive gehouden. De baten van al deze acties kwamen aan het Rode Kruis. Met een muzikale rondgang van de Harmonie werd de actie uit geluid. Voor de ten bate van het Rode Kruis georganiseerde filmavond in het Luxor Theater, waarop de film „Het leven van dr. Ehrlich" werd ver toond, bestond flinke belangstelling. Mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, kantonrechter te Terneuzen en voor zitter van het actiecomité voor de in zameling, sprak een woord van wel kom en van dank aan allen, die de actie tot een succes helpen maken. Mutaties. Met ingang van 1 Juli zal het gewestelijk arbeidsbureau te Terneuzen ophouden bijkantoor van Middelburg te zijn, maar in een nieu we provinciale organisatie zelfstandig worden. Tot directeur is benoemd de heer C. Jansen, die tot dusver ook di recteur van het bijkantoor was. Sas van Gent Ongeval. Tijdens zijn werkwerk- heden bij de bouw van 6 woningwet woningen in de wijk Zandstraat, viel de heer R. Claeyssens van de aanne mersfirma gebr. R. en A. Claeyssens van een 5 m hoge stelling, waarbij hij een dubbele sleutelbeenbreuk opliep en hij verder aan het hoofd werd ge kwetst. Gelukkig is zijn toestand van dien aard, dat overbrenging naar het ziekenhuis niet noodzakelijk bleek. Sas van Gent ne L. van het erf gereden op de grote verkeersweg van De Klinge naar Kieldreeht onder het buurtschap De Kronenhoek. Geheel onverwachts kwam er een autobus aangereden, die haar onmogelijk kon ontwijken. I. L. werd tegen het beton gesmakt en in zeer ernstige toestand opgenomen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Clinge Enkel gebroken. Toen de hout handelaar E. B. zijn paard aan het verzorgen was. trapte dit op zijn voet zodanig, dat zijn enkel brak. B. moest zich onder dokters behandeling stel len. Dr. Brabers stelde onmiddellijk deze fracture vast en nam in verband hiermede de nodige maatregelen. ORIENTATIERIT VOOR FIETSERS Ook in Axel zal de Veilig-Verkeers- week niet onopgemerkt voorbijgaan. Morgen zal er namelijk een oriëntatie- rit plaats vinden voor fietsers. Van zelfsprekend zal er hierbij bijzondere aandacht worden geschonken aan de goede toepassing van de verkeers-re- gels. Voor de winnaars zijn mooie prij zen beschikbaar gesteld. Graauw BINNENBRANDJE Het is een goede oude gewoonte, dat bij de processie met het Allerhei ligste door het dorp, de bewoners van het dorp de vlaggen uitsteken en dat zij, die langs de weg staan, waarlangs Ons Heer passeert, nog meer aan dacht aan versiering van straat en huis besteden. De straat wordt met zand en bloemen bestrooid en voor de ramen van zeer vele huizen staat een H. Hartbeeld uitgesteld, rjjk ver sierd met bloemen en kaarsen. Zo was het Zondag tijdens de rond gang der processie ook bij mevr. de wed. Smulders-Durinck. De hele eta lage van het winkelraam werd er door in beslag genomen. Tijdens de processie merkte een buurvrouw, dat daar alles in brand stond. De eigena res werd onmiddellijk gewaarschuwd, en met vereende krachten kon alles worden geblust. Een paar mooie tafel kleden, een vloermat enz. gingen ech ter verloren. Ook de toonbank had reeds vlam gevat. Gelukkig was het vuur nog niet bij de vlakbij liggende textielgoederen in de winkel. Behou dens deze materiële schade, kwam de eigenares er met enkele brandwonden aan de handen af. Koewacht DE UNIFORMEN VOOR DE HARMONIE Er komt schot in. In onze gemeente is de eerste stap gezet om te komen tot oprichting van een comité, dat zich ten doel stelt de leden van de plaatselijke harmonie „De Verenigde Vrienden" in een uni form te steken. Onder voorzitterschap van burge meester R. A. J. den Boer is een voorlopig comité samengesteld, be staande uit de heren R. L. Verhelst, J. F. Oosterhout, T. van Roon en A. B. J. de Block. Dit voorlopig comité zal als schakel fungeren tot een de finitief comité. Tijdens de in het café van de heer P. Kalfsvel aan het Sta tionsplein belegde eerste bijeenkomst bleek wel, dat men in Sas van Gent het plan om de leden van „De Ver enigde Vrienden" van een uniform te voorzien, ten zeerste toejuicht. Het is daarom te wensen, dat de actie, wel ke binnenkort voor dit doel onder de de gemeentenaren zal worden ontke tend, tot het gewenste resultaat zal leiden. De eerste stap is in ieder ge val reeds gezet. Benoeming. Door B. en W. is met ingang van 1 Juli 1953 tot chauf feur-monteur bij de vrijwillige brand weer in de gemeente benoemd: de heer A. David alhier. Aldus is voor zien in de vacature ontstaan door be vordering van de vroegere chaufieur- monteur J. L. Renique tot brand meester. De Klinge Waes Onder een autobus. Zondagmor gen omstreeks half zeven kwam Ivon- HULDE AAN DE POLITIE Ons plaatselijk politiekorps, be staande uit de opperwachtmeester Schipper en Hugen en de wachtmees ters Morcus en Vercruisen, ontving deze week van de Algemeen Inspec teur der Rijkspolitie een oorkonde voor de bewezen diensten tijdens de watersnood. KIND ONDER EEN AUTO In de avonduren kwam een perso nenwagen, bestuurd door mevr. Ver gouwen, met haar dochter uit IJzen- dijke, uit de richting Koewacht. Het dochtertje van de heer F. van Poecke uit de Eikenlaan kwam van huis ge lopen en liep pardoes onder de auto. De bestuurster remde uit alle macht, doch kon niet beletten dat het kind tegen de bumper van de auto botste en op de straatstenen terecht kwam. Onmiddellijk werd de dokter geroe pen, die verklaarde dat het zeer goed was afgelopen. Het kind had verschil lende vleeswonden in het gezicht, doch was verder ongedeerd. Na een onderzoek door de verkeerspolitie konden de dames hun reis naar ÏJzen- dijke hervatten. Breskens Moerbeke Nieuwe burgemeester. Bij K. B. werd tot burgemeester van onze grensgemeente aangewezen de heer A. de Rom. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 2 Juni 1953 heeft besloten medewerking te weigeren aan het bestuur van de Vereniging voor Bijzonder Lager Onderwijs op Gereformeerde Grondslag te Middel burg tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de stichting van een bijzondere lagere school op 't Zand. 180-0 Middelburg, 6 Juni 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. GEERS, Burgemeester wnd. W. F. VAN RIET, Secretaris wnd. AFSCHEID DIRECTEUR AMBACHTSSCHOOL Op 16 Juli a.s. wordt de directeur der Ambachtsschool, de heer E. Vroosker 65 jaar en moet hij zijn func tie prijsgeven. Er vormde zich een comité van oud-leerlingen dat hem die dag wil huldigen en behalve een album met handtekeningen ook een passend ge schenk wil aanbieden. Een circulaire is uitgegaan naar alle oud-leerlingen, ouders en ver zorgers der leerlingen. 100 JAAR KROMSTAF GEVIERD In de feestelijk versierde zaal van het verenigingsgebouw in de Beurs straat heeft de afdeling Vlissingen van de K.A.V. 100 jaar Kromstaf herdacht. De voorzitster kon in haar ope ningswoord het bestuur van het Gilde verwelkomen. In haar inleiding, die in drie delen werd gehouden, sprak zij verder over de grote gebeurte nissen die gedurende deze 100 jaar op Katholiek terrein hadden plaats ge had. Het eerste deel werd afgesloten met het betuigen van trouw aan ons Vorstenhuis en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Het tweede deel, waarin zij sprak over de grote mannen gedurende die tijd, en waarin vooral de figuur van dr. Schaepman op de voorgrond kwam, werd besloten met het zingen van het Credo. Het derde deel, waarin zij sprak over de emancipatie der vrouw, werd besloten met het K.A.V.-lied. Na de pauze declameerde mevr. ten Hacken enkele gedichten, waarna zij samen met mevr. Oranje een samen spraak hield over het Katholieke verenigingsleven. Hoedekenskerke Qnder het kernachtige devies „Handelsbelang gooit definitief het roer om", heeft het bestuur van deze Middelburgse organisatie haar leden allen opgeroepen om deze zomer leven en vertier in de stad te brengen, ondanks het feit, dat de grote actie van „Nieuw-Walcheren" één jaar werd uitgesteld. 7 H. EXC. de Bisschop van Haai- lem heeft benoemd tot: kapelaan te Amsterdam (Sloten H. Pancra- tius), met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Sloter- meer voor te bereiden, de weleerw. heer L. J. Nijs, die kapelaan was te Amsterdam (H. Vincentius). Tot ka pelaan te Vlaardingen (H, Joan, de Doper), met de opdracht de oprich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden in Vlaardingen-Oost, de wel eerw. heer L. M. Sluijs. die kapelaan was te Leiden (O.L. Vrouw Hemel vaart en H. Joseph). In een bespreking welke het be stuur van „Handelsbelangen" met de pers had, had men alle lof voor het initiatief van het comité dat „Klein Blijdorp" ontwierp, maar men vond 't niet genoeg om gedurende zes we ken de mensen op straat te brengen. En daar toch moet de hotel- en win kelstand het van hebben. De stad Middelburg is voor zijn be staan, althans voor het bestaan van de handeldrijvende middenstand, aan gewezen voor een groot deel op een kopers-publiek van Walcheren en de gebieden rond dit eiland. Het vreem delingenverkeer is een tweede factor van betekenis. Uit deze bronnen vloeit een stroom van kopers naar Middelburg. Het is nodig te zorgen, dat deze bronnen niet opdrogen. Middelburg heeft door opeenvolgen de rampen veel van zijn „natuurlijke" aantrekkelijkheid verloren en het is nodig daarvoor iets anders in de plaats te stellen, meende het bestuur en het wierp al het berustend wach ten van zich af om daarna tot de daad over te gaan. Populaire muziekavonden, welke niettemin op een verantwoord cultu reel peil staan, cabaret, sportdemon- stratiés, massazang, versiering, licht, aantrekkelijke étalages, kortom een zeer uitgebreid programma, dat leven en vertier in de stad brengt, zullen in de wat saaie sfeer van deze goede, oude stad levendigheid en beweging moeten brengen. Nadat, dank zij grote geldelijke steun van de direct betrokkenen en het aanspreken van eigen kasmidde len, een basis was gelegd, konden vaste stekken worden gestoken. De medewerking is reusachtig en dat niet alleen van de leden, die zich met tientallen lieten inschrijven. Ook het gemeentebestuur zegde de hare toe; V.V.V. en alle mogelijke andere orga nisaties deden hetzelfde en zo mag men verwachten, dat de geschetste opzet slagen zal. DE START start is op 29 Juni. Zij eindigt op 1 Augustus en wordt dan afgesloten met een vuurwerk. Alle concerten, demonstraties en uitvoeringen vinden in de open lucht plaats, hetzij in de Buitenhof van het stadhuis, hetzij op de Grote Markt. Behalve de plaatselijke muziek korpsen en die van het eiland, komt er waarschijnlijk ook een uit België en zekerheid heeft men al van de komst van de 80 man sterke band der Tweka-fabrieken uit Geldrop. Het program vermeldt tenslotte nog een bonte avond door een vermaard ensemble; een massale zangdemon stratie, enz. De winkelstraten krijgen een feestverlichting en 'n bloem- versiering; aan de kopers worden winkelbonnen uitgereikt en onder hen die er het meeste van verzameld hebben, zal een groot aantal prijzen worden uitgereikt, waaronder zeer kostbare. Met koopavonden wil men de actie en de stad in een bepaalde feestelijke sfeer brengen. De reclame zal grootscheeps ge schieden o.m. door advertenties en door een in tienduizenden exempla ren te verspreiden folder. Inderdaad het roer is omgegooid! De passiviteit laat men schieten; tot activiteit gaat men over. 'N ESTAFETTE rte actie „Koopfeest Middelburg" zal officieel geopend worden op Zaterdag 27 Juni, maar de eigenlijke T ater deelde men ons nog mede, dat aan de opening een fakkel-esta fette wordt verbonden, van de Wal- cherse dorpen naar Middelburg, welk vlammend vertoon eindigen zal met het ontsteken van een groot vreugde vuur. VERGADERING „SCHELDE- STROOM". De zwemver. „Scheldestroom" hield in café Centraal een druk bezochte algemene vergadering. Het 1ste polozevental werd kam pioen in de 2de klasse. Dit, aldus de secretaris, bij zijn jaarverslag, moet een opwekking voor de dames zijn om ook met een polo-zevental aan de competitie deel te nemen. Ook op de lange afstand-zwemwed strijden werden door enkele leden goede prestaties verricht. De heer Carels uitte in zijn verslag woorden van waardering voor de badmeester, de heer Heijdens, Wegens de vele werkzaamheden door hem verricht en voor de heer Bondewel, die de leden trainde. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er over 1952 een flink nadelig saldo was, dat gelukkig door de opbrengst van de goed geslaagde bazar, onlangs ge houden, kon worden weggewerkt. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren Adr. Ver sprille en H. v. d. Sande. De aftre dende bestuursleden, de heren E. Seurs, M. van Meenen en I. de Hul ster werden bij acclamatie herkozen. De secretaris deelde vervolgens mede, dat de wedstrijdprogramma's voor het a.s. seizoen inmiddels zijn vastge steld. De eerste wedstrijd werd ge houden op 13 Juni te Sas van Gent. Voor Breskens zijn de d.d. 1 Aug. waterpolótournooi, 22 Aug. clubkam pioenschappen en wedstrijden met Sluis en Aardenburg, 29 Aug. zwem- competitiemiddag en herenwedstrijd. In de rondvraag werd als voor naamste punt de training uitvoerig besproken. Benoemd. In de vacature mej. J. Broodman aan de Fröbelschool is benoemd mej. F. de Meijer. Assenede COMMISSIE VAN OPENBARE ONDERSTAND In het gemeentehuis is de laatste vergadering gehouden van de Com missie van Openbare Onderstand in haar oude samenstelling. Begin Juli a.s. zal de nieuwe raad der commissie de eed afleggen in handen van de burgemeester. Deze nieuwe raad is samengesteld uit» de heren: F. Dumo- leyne M. De Raet, Aug. Comme, J, Wieme, R. Van Weynsberghe en M. De Backer. VERWIJDERING VERKEERS OBSTAKELS Men heeft thans een aanvang ge maakt met het afbreken van de oude woningen aan de linkerzijde van de Trieststraat, waarvan de onteigening een feit is geworden. Een en ander zal het verkeer zeker ten goede ko men en het entrée der gemeente uit de richting Zelzate. Ertvelde, Gent en Oost-Eekloo verbeteren. Brand. Het huis van de heer H. Grim is bij afwezigheid van de be woners totaal uitgebrand. De brand ontstond, doordat een petroleumstel, waarop eten stond te koken, in lich terlaaie geraakte. De brandweer van Hoedekenskerke kon met veel moei te, dank zij snel ingrijpen, de belen dende percelen behouden. Verzeke ring dekt de schade. Heinkenssand BURGEMEESTER BUITEN DE GEMEENTE? Onder voorzitterschap van de wnd. burgemeester, de heer C. Nijsse Gz., kwam de raad in openbare vergade ring bijeen. De rekening 1952 van het Burger lijk Armbestuur werd goedgekeurd. De gemeentelijke subsidie bedroeg f 1096.29. Vervolgens werd de reke ning van de vleeskeuringsdienst Hein- kenszand c.a. vastgesteld. De rekening sloot met een batig saldo van ruim f 1000.-. Over 1953 zal aan het gemeente- personeel een vacantietoeslag worden uitgekeerd. De uitkeringsverordening wordt in die zin gewijzigd, dat het on derwijzend personeel aan de werking van deze verordening zal worden ont trokken. Aan de afd. Zuid-Beveland West van het Nederlandse Rode Kruis zal een jaarlijkse subsidie worden ver leend van f 25.-, terwijl de Zeeuwse Landbouw Maatschappij een subsidie van f 10.- zal ontvangen voor elke leerling, die de te Kapelle te stichten lagere Tuinbouwschool zal bezoeken. Een aanvraag om subsidie voor de R.K. kleuterschool te 's Heerenhoek werd afgewezen, daar te Heinkens- zand een dergelijke kleuterschool be staat. Na korte discussie werd besloten, naar aanleiding van een door de Oranjevereniging gedaan verzoek, f 200.- uit te trekken voor dekking van kosten, verbonden aan het voor de schoolkinderen te organiseren feest in verband met de installatie van de nieuwe burgemeester. Daar momenteel de burgemeester in de gemeente geen woning kan wor den aangeboden, besloot men Gede puteerde Staten te verzoeken, onthef fing te verlenen van het verbod, dat het de burgemeester verboden is bui ten de gemeente te wonen. In de rondvraag vroeg de heer C Ch. Cappon (Gemeentebelang) aan dacht voor de heggen in de Doel- straat, Kraaiendijk en Slaakweg, daar deze het uitzicht op deze wegen belemmeren. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. aan deze aangelegenheid aandacht zullen schenken. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue 1953; Kon. Vlaam. se Opera, 20 uur: Victoria en haar hu zaar. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Ster ren stralen overal. SAS VAN GENT Olympia Theater, 20 uur: Sterren stralen overal. TERNEUZEN Luxor, 19.30 uur: Don Camillo; Concertgebouw, 20 uur: Kin- dersmokkel. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg: Komediantenrevue 1953. AXEL Centrum, 20 uur: Sterren stra len overal. SAS VAN GENT Olympia Theater. 20 uur: Sterren stralen overal. TERNEUZEN Luxor, 19.30 uur: Don Camillo; Concertgebouw, 20 uur: Kindersmokkel.

de Stem | 1953 | | pagina 2