50 JAAR KORFBAL in Nederland Nederlands zaakgelastigde uit Sofia teruggeroepen Eden naar V.S. OP GRENSPATROUILLE LANGS BAMBOEGORDIJN De Zeeuwse fruitoogst staat er goed voor Zes Ned. renners vrijwel zeker van uitzending 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JUNI 1953 11 F Bulgaars verzoek onder protest ontvangen De Benelux bij de Bouwarbeidersbond Oesterexport nam iets toe in Mei Aanvullingsdetache ment naar Korea Melkkoeien vergiftigd? Mager mannetje op Oudejaarsavond Autoriteiten deden niet veel ONDANKS DE OMSTANDIGHEDEN Er wordt geen topoogst verwacht „Uitvinder"Nico Broekhuyzen nog in leven Tal van landen namen „licentie" Toen korfbal nog in de kinder schoenen stond NARE OUDE DAG MARKTEN Naar Tour de France SPORT IN 'T KORT De krant kunt U niet missen F lleze I nut limo linck I prijs |g 77 v. prijs Ro- 78 de ■prijs 76 Vaes, |Nel- 79 77 loe- prijs 80 I eig. Iten; Mey, erna, nten; jviey, bost. g: la laert, Hert, Waes, s, eig eig. ig. J. Fr. eig. prijs, 11e orpe; Puy- A. de g. C. prijs, Zuid- eig. ig. J, n; 4e >e; 5e •pe. g. R. g. C. ig. R. R. v. wbUTg aamse* uzaar. Ster- 'k, 20 Dood- nnes- St er- Wed. ■nissie- met fidele ;stolen Ster- grote VOLGENS het semi-officiële Joegoslavische persbureau heeft Nederland besloten om de diplomatieke vertegenwoordi ging in Bulgarije op te heffen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek om de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaarse autoriteiten betrokken zijn bij spionnage-activiteit. Van de zijde van het departement van Buitenlandse Zaken werd de ont- Belg. afgevaardigde betreurt afscheiding van 1830 /"Np het gisteren voortgezette congres vJ van de Chr. Bouwarbeidersbond te Middelburg, werd o.m. besloten van naam te veranderen. Gekozen werd die van Ned. Christ. Botiwbedrijfs- bond. De morgenbijeenkomst was voor 'n groot deel gewijd aan toespraken door de verschillende genodigden. Het in teressantste was de speech van de Belgische algevaardigde Camiel Nuyts die ook de Chr. Internationale verte genwoordigde. Hij hield een gloedvol betoog, waarbij hij de mening uit sprak, dat de stap van 1830 (schei ding tussen Nederland en België) een misstap is geweest. De Benelux bracht hij eveneens ter sprake en riep de aanwezigen op niet het lands belang te blijven zoeken, doch de in ternationale samenwerking. Slechts wanneer we eensgezind zijn en open oog hebben voor eikaars moeilijkhe den, kan de Benelux een feit worden. Hij bracht hulde aan de N.C.B. voor het pionierswerk op het gebied van de Internationale samenwerking. Als vertegenwoordigers van Zwit serland en oostenrijk spraken de he ren Schön en Fahrenberg. Algevaardigden van de kath. en alg. bouwvakarbeidersbonden wezen op de goede samenwerking en die van de Chr. Aannemersbond benijdde de werlkracht van de propagandisten van de C.B.B. en zou ze gaarne eens willen lenen voor zijn organisatie, welke suggestie nogal hilariteit ver wekte. Nadat 's middags het beleid van het bondsbestuur besproken en goed gekeurd was, genoten de vele alge vaardigden 's avonds van het cabaret program. dat het ensemble Carrell bracht. TN de maand Mei j.l. was de oester- 1 export groter dan in Mei 1952. Er werden van Yerseke uit 60.350 stuks verzonden tegen 36.600 in Mei van het vorig jaar. België nam ruim 46.000 oesters af (31.300V, Duitsland 6250 (3150) en Frankrijk 5500 (0). vangst van het Bulgaars verzoek be vestigd. Daaraan werd toegevoegd, dat de Nederlandse Regering volgens internationaal gebruik de heer Brink heeft doen terugroepen. De gronden, door de Bulgaarse re gering voor haar beslissing aange voerd zijn van dien aard, dat H. M. gezant te Sofia, die te Belgrado resi deert, reeds een voorlopig protest tot de Bulgaarse regering heeft gericht. Vooralsnog konden ons geen verdere mededelingen worden gedaan omtrent de nader door de Nederlandse rege ring te nemen stappen. Af scheidsplechtigheid te Roosendaal £>n aanvullingsdetachement voor het Nederlands detachement Verenig de Naties op Korea, ter sterkte van 201 man, zal Maandag 8 Juni a.s uit Roosendaal naar Marseille vertrek ken. om aldaar te worden ingescheept met bestemming Poesan. In de Engel- brecht van Nassaukazerne te Roosen- za' afscheidsplechtigheid worden gehouden, welke Maandagmor- een te 11.15 uur aanvangt. Door spuitstoffen "TWEE EN TWINTIG melkkoeien van de veerhouder A. Th. J. Hee- man te Beemster zijn vermoedelijk vergiftigd door verdelgingsstoffen, die zijn overgewaaid tijdens 't bespuiten van vruchtbomen in een nabij gelegen boomgaard. Getracht wordt door het toedienen van tegengif de koeien te behouden. De toestand van de koeien was giste ren zeer slecht. De veehouder mist reeds een aanzienlijke melkgift. Churchill neemt waar T"NE BRITSE minister van Buiten- landse Zaken, Eden, is Vrijdag uit Londen vertrokken naar Boston in de V. S., waar hy zich aan een nieu we operatie zal onderwerpen. Hij zal er voor onbepaalde tijd ble ven. Churchill is tijdens Edens afwe zigheid belast met Buitenlandse Za ken. De eerste-minister zal het resultaat van de operatie afwachten, alvorens hij zal besluiten of er een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken zal worden benoemd. In politieke kringen wordt MacMil- lan, de huidige minister van Huisves ting, genoemd als de eventuele op volger van Eden. De functie van plaatsvervangende eerste-minister, die eveneens door Eden wordt bekleed, zou dgn toevallen aan Butler, de mi nister van Financiën. WANNEER een verbannen missionaris door de communistische autoriteiten over de Chinese grens wordt gezet, is de eerste, die hem op Engels grondgebied zal begroeten, een priester of broeder van de Hongkongse grenspatrouille. Hij wordt door deze van een schoon habijt of toog voorzien, krijgt een warme zij het in verband met zijn meestal verzwakte toestand zeer lichte maaltijd, een treinkaartje naar Hong-Kong, bier, koffie en siga retten. Indien het nodig zou zijn, heeft men zelfs een brancard bij de hand om hem te vervoeren. De organisatie, die de uitgewezen missionarissen een dergelijke hartelijke ontvangst bereid, is de Hongkongse Grenspatrouille. Zij be staat uit priesters en broeders uit alle landen en van alle orden en con gregaties. Onafgebroken houden enigen van hen de wacht bij het Bam boe-gordijn om de uitgewezenen op te vangen. Bovendien maakt iedere dag een lid van de de grenspatrouille de urenlange reis naar het grens station Lowu, waar elke middag een overvolle Chinese trein de grens passeert. /"JVER het algemeen staat de Zeeuw- se fruitoogst er dit jaar weer goed voor. Er kan natuurlijk nog veel gebeuren eer men aan de oogst toe is. maar de vooruitzichten zijn gun stig en doen straks weer een over vloed van Zeeuws fruit verwachten, al zal het dan waarschijnlijk geen topoogst zijn, die voor de deur staat. Voor zover beoordeeld kan worden, is de vruchtzetting goed geweest. De peren zijn bijzonder goed gezet. Aan vankelijk werd hiervan een geringe oogst verwacht, want de bloei was in vele gevallen slechts matig. Maar de vruchtzetting viel ontzettend veel mee en als de rui niet al te sterk is, zal er toch sprake zijn van een goede perenoogst. appels £)E meeste appelrassen bloeiden rijk. Alleen de Goudreinette stelde te leur bij de bloei, maar ook deze appel valt mee nu de vruchtzetting heeft plaats gevonden. Wel moet er gere kend worden op minder appels, en dan speciaal Goudreinette, dan het vorig jaar. De stand van de pruimen is ver schillend. Er zijn fruitkwekers die klagen over een matige pruimenoogst, terwijl anderen met hun handen in het haar zitten omdat zij niet weten hoe zij alle overtollige vruchten van de bomen moeten krijgen. Tegen de wind beschutte percelen vertonen over het algemeen een veel betere stand, dan percelen die op de wind staan. Er moet niet gerekend worden op de enorm grote pruimenaanvoeren van het vorig jaar, maar toch wel op een zeer redelijke oogst. weinig kersen I^ERSEN zullen er ook dit jaar weer weinig zijn. Niet alleen, omdat dit product steeds meer uit het Zeeuwse fruitassortiment verdwijnt door het rooien van kersenboomgaar den, maar ook omdat de vruchtzet ting in vele gevallen matig tot slecht is. Vooral geldt dit voor de Markies en dikwijls ook voor Earley Rivers, de vroege kers, die zeer binnenkort reeds geplukt kan worden. De laatste jaren is de kersenaanvoer op de Zeeuwse veilingen aan het minderen en verwacht moet worden, dat dit proces zich ook in 1953 zal voortzet ten. kleinfruit wissel vallig HE stand van de aardbeien is bijna zonder uitzondering gunstig. On danks het droge en dikwijls schrale weer van de afgelopen weken stond dit product er prima voor en de regen van de afgelopen dagen heeft veel goeds gedaan. Een groot voorrecht voor de Zeeuwse aardbeienkwekers is, dat er practise!) geen nachtvorst- schade is, in tegenstelling tot andere delen van het land, waar de schade P\E HONGKONGSE Grenspatrouille werd in Februari 1951 opgericht door pater Paul J. Duchesne van de Congregatie van Mary-Knoll. Pater Duchesne werd zelf op 6 Januari 1951 uit communistisch China, waar lij Jarenlang had gewerkt, verdreven. Bij zijn aankomst te Lowu zag hij direct hoe gebrekkig de ontvangst van de Katholieke missionarissen geregeld was. De priesters, broeders en zusters, die door langdurig verblijf in gevan genissen en door mishandelingen in concentratiekampen meestal aan het eind van hun krachter. waren, werden door de burgerlijke autoriteiten ge heel aan hun lot overgelaten. Op ei gen gelegenheid moesten zij naar Hong-Kong zien te komen en daar hun missiehuis opsporen. Hoe vrucht baar het idee van een grenspatrouille dan ook geweest is. blijkt ongetwijfeld uit het. feit, dat de grenspatrouille sinds haar oprichting reeds meer dan 2.000 priesters, broeders en zusters heeft verwelkomd. OUDE MOTOR - BLIN KEND ETANDEN Pen der meest vooraanstaande leden van de Hongkongse Grenspa trouille is ongetwijfeld pater A. Po- ietti een Italiaan, die op zijn oude. maar betrouwbare motor langs dé Engels-Chinese grens op en neer jak kert. Een brede motorbril, een zware baard en een verschoten regenjas, blinkende tanden en een zeer opge wekt humeur maken pater Poletti tot een van de meest karakteristieke fi guren van de grenspatrouille. Door weer en wind trekt Pater Poletti er op uit. Achter op zijn motor heeft hij reeds velen, die illegaal over de grens waren gevlucht, veilig naar Hong- Kong gebracht. „KOELIES" O aan de aardbeien dikwijls aanzienlijk is. Landelijk wordt er daarom 'n ge ringere oogst verwacht, maar dit geldt met voor Zeeland. Minder gunstig is de stand van de frambozen. Het vorig jaar was de oogst hiervan slecht en ook dit jaar zijn de verwachtingen niet hoog ge spannen. Ook de kruisbessen doen het dit jaar minder goed. Hiervan zullen er belangrijk minder komen dan het vorig jaar. De stand van de rode en zwarte bessen is per perceel sterk verschillend. Op tegen de wind be schutte percelen is de rui meegeval len en is de stand goed, op andere percelen wordt slechts een matige oogst verwacht. Landelijk geldt voor dit product, dat het ook sterk van de nachtvorst heeft geleden, zodat op een matige oogst wordt gerekend. De bramen staan er meestal heel goed voor. Hiervan is nog weinig te zeggen, omdat de bloei nog komen moet, maar de verwachting is goed. Het geheel overziende, geeft de stand van de fruitoogst in Zeeland re den om te hopen op een behoorlijke oogst. Er zijn producten, die een uit zondering maken, maar dit is immers ieder jaar het geval. De totale fruit oogst in Zeeland zal wel belangrijk lager zijn dan het vorig jaar, maar dit ligt voor het grootste deel niet aan de stand van de producten, maar komt omdat pl.m. 1.000 H.A. verloren is gegaan door de overstromings ramp en dat is niet direct goed te ma ken. T")e Hongkongse Grenspatrouille heeft vele ongewone gevallen meegemaakt: mensen. In versleten, oude kleren, die iedereen voor dood gewone oude Chinezen aanzag, bleken bisschoppen of priesters te zijn. Man nen en vrouwen die er uitzagen als koelies, maar vloeiend Latijn of Frans konden spreken en zich konden identificeren als priesters of religieu zen. DUO-ENGEL liet meest opzienbarende geval was echter dat van een smal mager mannetje, dat op Oudejaarsavond 1952 aanklopte bij de Engelse grenspost en zich voorstelde als de bisschop van Hong-Kong. De politie, die dacht, dat hij door de behandeling van de com munisten een beetje in de war was ge raakt. weigerde voor vervoer zorg te dragen. Op zijn aandringen beiden zij ten einde raad tenslotte maar de mo- torpater. father Poletti op. Toen deze op het 'toneel verscheen, rende hij meteen op de magere figuur af, om helsde hem en riep uit: „De bisschop van Hong-Kong! Dit is de bisschop van Hong-Kong. die in de gevange nis heeft gezeten." Mgr. Lorenzo Bianchi zoals de naam van de bisschop luidt nam de excuses van de politie lachend in ont vangst en zeide gaarne gebruik te maken van de verversingen, die zij hem aanboden. Doordat de maaltijd, die de politie hem hierop voorzette, echter nogal utigebreid was. miste de bisschop de trein. Tegen alle cere monieel in sprong Mgr. Bianchi ach ter op <je motor van pater Poletti, en bij Fanling haalden zij de gemiste trein weer in. De bisschop zette de reis verder per trein voort en pater Poletti belde de autoriteiten te Hong- Kong op. zodat ondanks het late uur en de Oudejaarsavond toch nog voor een passende ontvangst gezorgd kon worden. Heel wat keren komen de leden van de Hongkongse Grenspatrouille alleen naar huis terug. Maar zij denken er niet aan hun werk op te geven, voor dat er voor de ruim 600 priesters, broeders en zusters, die nog in com munistisch China verblijven, geen kans meer zou zijn naar het gastvrije Hong-Kong uit te wijken. II ET ZAL in de geschiedenis van de sport weinig zijn voorgekomen, dat een sport wordt uitgedacht en dat na 50 jaar de „uitvinder" van het spel het genoegen smaakt getuige te kunnen zijn van een bloeiende bond, die zijn spel organiseert en heeft geïnternationaliseerd. Nico Brockhuysen is de gelukkige man, die op bijna 77-jarige leeftijd te midden van 30.000 korf baliers het jubileum van korfbal en de K.N.K.B. kan vieren. LIIJ zal, toen hij in 1902, na een reis naar Zweden, waar hij in Naas kennis maakte met een simpel volks spelletje, dat spelletje met leerlingen van zijn klas te Amsterdam speelde, ook niet het plan hebben gehad de sport met een nieuw spel te verrij ken. Het was "aardig de kinderen be zig te houden op de binnenplaats van zijn school en meer was zijn bedoe ling niet. Toen de Amsterdamse Bond voor Lichamelijke Opvoeding echter om een spel vroeg, dat door jongens èn meisjes gespeeld zou kunnen wor den, bood hij zijn spel aan en zie, het sloeg in, bij dé jeugd, maar ook bij de ouderen, die hij het onderwees om het de jeugd weer te kunnen leren spelen. Het Zweedse spel had geen re gels, alleen werd het in vakken ge speeld door de beide sexen en in de eindvakken stonden palen met een ring er aan. En als eis werd gesteld, dat men niet met de bal mocht lo pen. Aan deze principes hield Broek- huysen vast en aan de hand daarvan bedacht hij spelregels. Toen er bij Korfbal-uit de kinderjaren biedt wel een ander beeld, dan het spel dat nu onder dezelfde naam wordt beoefend. Al zou het alleen maar zijn van wege de veranderde stijl van het costuum van de deelnemende dames en heren. Zó korfbalden heren in pandjesjassen, met bolhoeden en echte snorren en dames met lange rokken in 1904 in Rotterdam. ouderen zo'n belangstelling voor zijn spel bleek te bestaan, stichtte hij met de inmiddels opgerichte clubs de Ne derlandse Korfbalbond en zo kon in 1903 de Bond de propaganda voor het nieuwe spel ter hand nemen. En met succes. Na tien jaar telde hij reeds 1600 leden, weer tien jaar later 13.000 en thans zijn meer dan 30.000 korf ballers bij de Korfbalbond aangeslo ten. IN 1920 INTERNATIONAAL m- dat CPOEDIG werd getracht het spel ternationaal te maken, maar lukte eerst in 1920 toen België gewon nen werd en in 1946 konden de pa len ook in Engeland worden geplant. Het vorig jaar slaagde een propagan- da-tour door Denemarken en de Deense Korfbalbond is met de ge noemde organisaties bij de interna tionale organisatie aangesloten. Ook Indonesië heeft kortgeleden aanslui ting verzocht. Werd korfbal aanvankelijk gespeeld oj? een veldje van 45 x 25 meter, thans spelen eerste klassers op ter reinen van 90 x 40 meter en is als minimummaat 75 x 30 meter gesteld. Dat met de grootte van het speelveld ook het spel een verandering moest ondergaan, laat zich begrijpen. Werd in de eerste jaren in langzaam tem po moeizaam getracht de bal door de korf te werken, thans wordt in snelle vaart met wisselende combinaties op dikwijls fenomenale wijze gemanoeu vreerd om zich vrij te spelen en zo kansen tot schieten te krijgen. Het simpele spelletje heeft zich gewijzigd in een volwaardig sportspel. 30 JAAR VOORZITTERSCHAP AAN de organisatie van de sedert 1938 Koninklijke Nederlandsche Korfbalbond is uiteraard ook heel wat veranderd en een Bondsbureau heeft de handen vol het vele, dat zich da gelijks voordoet, te verzetten. Nico Broekhuysen is van 1903 tot 1934 voorzitter van de bond gebleven. Toen werd hij ere-voorzitter en nam de heer S. A. Wilson zijn plaats in, tot 1946, toen de heer W. Chr. Schaap zijn taak overnam. Naast deze heren hebben tal van bestuurders een rol van betekenis ge speeld. We noemen K. J. Heijboer, mr B. G. A. Smeets, mr Parfumeur, prof. dr. ir. J. P. Mazure en Is. Vorst. Het huidige bestuur wordt gevormd door de heren W. Chr. Schaap, voor zitter, J. van Driel, secretaris, ir. H. A. Duns, M. J. van Glabbeek, S. Maasland, J. W. Rogge en R. Roggen. De heer L. D. Versluys was van 1917 tot 1951 secretaris-penningmeester- competitieleider en na hem is de bondsadministratie in handen van de heer H. M. van Driel gelegd. Vandaag zal de K.N.K.B. in Carlton te Amsterdam recipieren en des avonds zullen de oude leden in reü nie bijeenkomen. Morgen zal in het Ajax-stadion een vlaggenparade wor den gehouden, een show van het spel in 1903 worden vertoond, waarna de landenwedstrijd Nederland-België zal worden gespeeld. ISuvoluri gedeeltelijk verlamd De 60-jarige oud-eoureur Tazio Nuvo- lari is gedeeltelijk verlamd in een zie kenhuis te Mantua opgenomen. Hij was al verscheidene maanden ziek, maar zijni toestand is in de afgelopen dagen ver ergerd en wekt grote ongerustheid. Hij kan niet meer spreken en is slechts zel den geheel bij kennis. Alvorens auto-coureur te worden, kwam Nuvolari als motorrenner uit. Maar zijn grootste successen werden behaald aan het stuur van- racewagens. Hij won twee maal de 1.000 mijlenrace (de tweede in 1933), de Van der Bilt-wedstrijd in Amerika en tal van andere grote wed strijden. In zijn glorietijd was hij Italië's beste coureur en een van de beste ter wereld. GOES, 5 Juni. Kropsla 3—7, Bloem kool 3238, Komkommers 3340, Worte len 27—32, Selderij 1.00—3.50, Kroten 32, Groene Savoyekool 20, Aardappelen 11 16, Nieuwe aardappelen 2345, Peulen 170—190. Spinazie 39—42. Rabarber 23, Doperwten 75, Spitskool 18, Sjalotten 17 19, Aardbeien 120-220. KAPELLE, 4 Juni. Exportveiling. Kruis bessen 30.50—32 per 100 kg. Gewone vei ling: Aardbeien l.OO1.02 per kg. LEEUWARDEN, 5 Juni. Aangevoerd: 130 stieren 2.542.86 per kilo slachtgew.; 48 vette koeien, le soort 2.653.02, 2e soort 2502.64, 3e soort 2.202.49; 1158 mel'k- en kalfkoeien 6001090 59 gras kalveren geen notering; 68 nuchtere kal veren 2553, 690 vette en weideschapen, 60—100; 1028 lammeren 30—55, 313 vette varkens, oude varkens 1.551.65, vette biggen 1.731.78, zouters 1.711.75, 336 biggen en lopers, biggen 2045, lopers 46—80 38 bokken en geiten, geen note ring; 111 paarden 4501010 Totale aan voer 4632. Overzicht: Stieren aanvoer klein, stem ming willig, prijzen hoger. Melk en kalf koeien aanvoer minder, stemming vrij goed, prijzen als vorige week. Pinken: aanvoer klein, stemming vrij goed, prij zen als vorige week. Graskalveren geen notering. Nuchtere kalveren aanvoer min der, stemming willig, prijzen hoger. Var kens aanvoer klein, stemming willig, prij zen hoger. Biggen en lopers aanvoer klem stemming kalm, prijzen als vorige week. Schapen aanvoer zeer groot, stemming vrij goed, .prijzen iets hoger. Lammeren aan voer zeer groot, stemming vrij goed, prijzen iets hoger. Paararen aanvoer ruim stemming zeer kalm, prijzen niet hoger. fF ATERSTA1XDE1\ Mannheim 422 16, Trier 118 3), Koblenz 268 (-8), Keulen 239 (-10, Ru- hrort 440 (4-14), Lobith 1029 (-13), Nij megen 806 (+13), Arnhem 809 (+7), Eefde 316 (+8), Deventer 219 Namen La Plante 152 f8), Borgharen 3950 6), Bel- feld 1089, Grave 475 (+15), Vreeswijk 0.63 (+11). Uitsl. voor de Zeeuwse oplage 4 regels of minder f 0.90, iedere regel meer 10 cent. Bij 3 achtereen volgende plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen halve prijs berekend 25 Letters, cijfers of lees tekens gelden voor een regel. PERSONEEL GEVR. LOURDESBEDEVAART 7oals bekend, zal van 19 tot 27 Juni a.s. de K.A.B. Lourdesbedevaart gehouden worden. Uiteraard bestaat voor deze bedetocht veel belangstel ling. K.A.J, en V.K.A.J. hebben reeds een jaar actie gevoerd om enkele van hun leden de tocht te laten meema ken. Er zullen ook veel zieken deelne men. Dank zij de wekelijkse bijdrage van de verzekerden van het zieken fonds O.Z. kunnen uit het Bisdom Breda 44 zieken de reis gratis meema ken. Een spaarzaamheid voor het goe de doel. die zeker navolging verdient. LS voorbereiding voor de Tour de France, ter training en lering, en vooral wat het laatste betreft, heeft de deelneming aan de Giro haar nut zeker gehad. Oók voor hem zelf en onze ploeg in de Tour de France zal er van profiteren, aldus verklaarde Bellenaars gisteren, na thuiskomst te Breda. Ook Suykerbuyk deed goede din gen en ontpopte zich als een uitste kende Tourman. Voor van Breenen had Pellenaars alle lof. Als .Jtnecht" deed hü onschatbare diensten, zijn ploeggeest. zich vooral uitend in opof feringsgezindheid, was voorbeeldig. Hij vond het jammer, dat de K.N. W.U. de deelneming aan de Ronde van Zwitserland van twee onzer ren ners had afgewezen, omdat in die tijd de baankampioenschappen van Ne derland worden verreden. Zo gaarne had hij er Lambrichs en Sjef Jansen heengestuurd met het oog op de ploeg voor de Tour de France. Voor deze ploeg had hij overigens nog geen keuze gedaan, hij zou daar volgende week mee beginnen. Dat Wim van Est, Wagtmans, Suy kerbuyk, Roks, Nolten en Gerrit Voorting van de partij zouden zijn, was vrijwel zeker. Over de resteren de vier wilde hü zich nog even bera den. Keuze te over, want de lust om mee te gaan ontbrak bij onze renners ze ker niet. getuige de vele brieven, die hij reeds ontving. Ook voor 't mate riaal had hij geen zorg. Op 't beste van 't beste kan hij beslag leggen. Naar wij vernemen, bestaat de mo gelijkheid, (fat Prins Bernhard Zondag 7 Juni a.s. de wedstrijd om de Grote Prijs van Nederland op het Circuit van Zand- voort zal bijwonen. Bijverdienste Levens- en Varia- verzekeringsmij. vraagt agent te Terneuzen. Brieven ond. no. 409. Doktersgezin te St. Niklaas vr. bekwaam dienstm. om in de huish. te helpen. Zich aanb. bij Dokter G. Vydt, Spoorwegl. 36. Laborant gevraagd, ongehuwd, een goede opname kunnende maken. Brieven met opgave van referenties, leeftijd, verlangd salaris en portret aan Foto de Soomer, Papegaaistr. 15, Goes, tel. 2331. Te Wassenaar gevr. in R.K. gez. net meisje of juffr. Huish. liefst bek. m. koken, meer personeel aanwezig. Alle 3 mnd. vacantia n. huis m. reisgeld. Flink sal. Br. mevr. Vinke, Prins v. Wied- laan 10, Wassenaar. Antwerps Katholiek gezin met vijf kinderen vraagt voor on middellijke indiensttreding, dienstmeisje 19-21 jaar. Schrij ven: Mercierlei 58, Antwerpen. Deftig dienstmeisje gevraagd bij arts in België. Schrijven: Dr. Th. Loos, Zwijnaarde Stwg. 506 Gent (België). Flink Katholiek meisje ge vraagd als hulp in doktersgezin 4schoolgaande kinderen, hulp werkvrouw en concierge. Hoog loon. Schrijv. of aanb. Dr. v. Herck, St. Rochusstr. 118, Deur- ne, Antwerpen. 1680 Medewerkers gez. voor verkoop van vlot verkoopbaar verbruiks artikel (Duits fabrieks) waar door een ruime verdienste wordt geboden. Br. onder no. 166127 Bolrek Koningsplein 1, - Amsterdam. Mevr. Witlox, Tilburgseweg 16, Goirle, vraagt een meisje boven de 23 j. Zelfstandig kunnende werken en koken. Meerdere hulp aanwezig. Reeds maanden tevoren was elke kijkplaats langs de route van de stoet uitverkocht. Geen nood! Uw krant was er bij, met oog en oor. Een boeiend verslag vindt U in de kolommen van Uw dagblad, slechts weinig uren naderhand. Zo houdt Uw krant U op de hoogte van wat er gebeurt, waar ter wereld ook. In Uw dagblad vindt U het nieuwste nieuws, iedere dag weer. NIEUWS TREKT ALTIJD. IEDERE DAG Redactioneel nieuws en.... advertentie nieuws! Oók de advertenties brengen nieuws, van onmiddellijk be lang voor U en Uw gezin. De actieve zakenman weet dat. Daarom stelt hij zoveel prijs op dagbladreclame. Hij weet, dat die met aandacht wordt gelezen door zijn klanten en zij die het worden kunnen. ADVERTEER IN DAGBLADEN DOE HET GEREGELD PUBLICATIE VAN HET „CEBUCO" CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT R.K. hulp in de huishouding gevr., v.d.e.n. Was buitenshuis; hulp voor ruw werk aanwezig. Goed salaris. Aanm.: ra*vy. Glabbeek Baronielaan 37 Breda PERSONEEL AANGEB. Dame van middelbare leeftijd (weduwe) zoekt plaatsing voor gezelschap en de huishouding, bij heer of <Jame of klein ge zin, waar hulp voor ruw werk aanwezig. Goede referenties staan ten dienste. Brieven on der no. 0000 TE KOOP GEVR. TE koop gevraagd: goud, zilver, kabinetten, bureautjes, klók ken, tinnen en koperen voor werpen, staande petroleum lampen, oude tegels, mahonie- tafels, stoelen enz. enz. A. Jansen, Bastion 13, Middelburg. TE KOOP AANGEB. 'n Belgische huiskachel te koop z.g.a.n. Te bevr. bij L. Hoef nagels, Gravenstr. B 360 Clinge. Ford Taunus 1950, 2 Renaults 4 1949, 2 Skoda's 1949, 1 Citroën 1949. Ford 1947 kleur zwart. Chevrolet bestelwagen 1947. Autohandel Gebr. de Jong, Tel. 650, Roosendaal, Lyceumlaan 18 (vlak bij station). D876 Inboedels of gedeelte antiek, kasten, klokken, koper, porce- lein, boeken, mahoniestoelen enz. Tel. 4237. Gebr. Couvreur, Visserstraat 4, Breda. 1429 Prachtige bruine bamboehengel 4 x 2 M. te koop aangeboden, f 22.-. Markt 5, Oud-Gastel. Nieuwe snelvanger 80 mazen vleugels 3y2 M. f 25.- te koop aangeboden. Kruisnetten, fui ken, war- en zinkgarens. Vraag prijs, Markt 5, Oud-Gastel. 9889 In A'dam te koop op drukke st. Pr. Rijwielzaak met verkoop re paratie en grote stalling. Br. no. 68287 Bolrek. Kon. pi. L Am sterdam. Zware transport en open bak fietsen te koop, groentenwagens op lucht, partij paardentuig, luoht onderstellen, grote en kl. dresseerkar, ook voor Shetlan der. 4-jarige Shetlandische pon- nie, nieuwe en gebruikte auto banden. J. Tijs, Talmastr 61, - Breda. Tel. 4542, achter de'melk- fabriek St. Martinus. 1728 Te koop. Een in goede staat zijnde Etna-keukenkachel. Te bevr. Westkade 22. Sas van Gent Te koop, een naaimachine, zo goed als nieuw, onder garantie, driewielkar op luchtbanden. - Nieuw en diverse gebruikte tweeschaarsploegen en cultiva tors. Een Etna fornuis, 80 1. en een paardenploeg m. vast voor stel. Nieuw. De Troye, Smede rij, Westdorpe. TE HUUR GEVRAAGD Goed pension gevraagd. Week 1-8 Aug. 4 personen. Brieven onder no. 1686. TE HUUR AANGEB. Aangeb. zit- en slaapkamer met str. w., voor heer of dame of echtpaar z.k., met volledig pen sion, in centrum van Ooster hout. Brieven onder no. 1591'. Voor de zomermaanden te huur aangeb. vanaf 13 Juni goed gem. zitkamer met slaapkamer v.w. voor 2 prsonen met keu ken vlak bij zee Scheveningen, f 25.- p. w. Br. onder no. 1661. Vrije wem. woning te huur Ju ni en Juli, dicht bij strand. plaats voor 9 pers. Wed. J. Me- lis-de Witte, Langedam 14, Zou- telande. Den Haag. Te huur aangeb. v. d. maand Aug. ruim zonnig huis met tuin en garage gelegen vlak bij strand en duinen, 9 bedden en kinderl. Prijs f 125 p. w. Br. onder no. 27911. Gemeub. vacantiehuisjes te huur bij strand Zoutelande, Juni zeer voordelig. Volgeboekt van 25 Ju li—8 Aug. C. Jonker, Zonnebl.- str. 17, Goes, Tel. 3104. 75 WONINGRUIL Aangeb. te A'dam vrije 1ste eta ge aan gracht bev. 2 kamers, keuken, zolderruimte en zolder kamer, tel. Gevr. woning te Breda of omg. Br. ond. no. 1691 HUIZEN Nieuwbouwwoningen, vrije ves tiging, vanaf f 10.950. Makelaars v. d. Berg Co., Nwe Ginne- kenstraat 43, Breda. REIZEN Verhuur van uitsl. na-oorlogse, luxe wagens zonder chauffeur, 4 tot 7 pers. De Pree, Middel burg. Tel. 2344; Vlissingen: Van Dishoeckstraat 17. Telef. 662-513. HANDEL De grore verrassing: Avada - Victoria 1953 met ingebouwde motor, model Royal de Luxe f 565, D.M.F. Nestor met J.L.O. motor f 575, Solex vanaf f 333. Rijwiel en Hulpmotorenbedrijf Aart. Klip. Vlissingen. tel. 477. Let op, u kimt nu geld \-erdie- nen, op iedere markt deze week prachtige dames japonschorten voor 4.95. Heren khaky over hemden in alle maten van 8.95 nu voor 5.50 aan 't kraam met de na'am 't Interlockhuis. Let op, u kunt nu geld X'erdie- nen, de beste graslinnen Tref fer lakens, geborduurd en wel in 180 cm breecï voor de prijs van 5.95. Prachtige witte fla- nelen lakens, let wel 180 breed voor slechts 5.95 aan 't kraam met, de naam 't Interlockhuis. U kunt nu geld verdienen, ex tra mooie kwaliteit Interlock dames en heren-onderkleding v. dameshemd en directoir tesamen 1.98. Voor de heren het prach tige Interlock Peru in hemden en broeken 3.98, let op 't kraam met de naam 't Interlockhuis. Moffelen. Breng ons TJw oud rijwiel. Wij moffelen het weer als nieuw. Origineel fabrieks werk (ook chroom). A. Vermeu len, Rijwielhandel, St. Jansteen, tel. 93. DIVERSEN >n Dag naar de Efteling „Dat is pas vacantie!" Tijdens de kermis bergplaats voor rijwielen in het patronaat te Lamswaarde. 655 Grote schieting te Clinge bij J. v. d. Bergen op Zondag 7 Juni begin 3 u. Schutterssoc. Graauwse Poort bij G. Nys. Grote schieting op Zondag 7 Juni begin 3 u. Het bestuur. Hypotheek. - Op solicde onder panden geld beschikbaar voor 1ste hypotheek. - Inlichtingen vrijblijvend. J. P. van Mullem, Veemarktstr. 46a Breda tel. 6435 Kindje, blij, zegt tatata. Heeft een Plasticbroekje S.G.A.. 27147 Feestgedicht naar gegevens voor jubileum, huwelijk, enz. Cabaretprogramma voor iedere feestavond. Guus Keddy, Oude Vest 26a, Breda. Tel. 7517. Laat uw accu reviseren onder garantie, ook ruilen. Veel tevre denheidsbetuigingen. A. Boo maars, Westerstraat 1. Telef. 150 Klundert. 8852

de Stem | 1953 | | pagina 3