J Pagblad PeStem Dreigbrieven verontrusten New Yorkse beursmagnaten [A Vaticaanstad oase in politieke storm in Rome AKKERTJE L 3 rker De ramp en haar gevolgen de lekkerste halfziVare shacf Rheumatiek-scheuten Groene doodsb zaaien schrik Wat een Wonderlijke Wereld w* TERIJ N.V. aklieden: TWEEDE BLAD VRIJDAG 5 JUNI 1953 Overwinnaar Onze Ionen Partijen „katholieker clan tie Pans steunen de communisten Dader (beurscollega?) nog niet gepakt Brief in jas.... B. A. Williams Drie huizen op de heuvel Na-kreunincjen IN Televisie-beelden beschermd Telefoon als spr ook j esver teller RADIO en in :diend heden usieve aantal bank- in van roducten en Vlaardingen blik 733-00 IELE LAND eiding genoten p vaktechnisch in. Brieven te reiszaken. LDEN M.O. RAAT 14, HULST boekhoudingen, len en midden- BRU66M iim pR ZIJN EEN aantal wetsontwer pen ingediend, om de gevolgen van de rampschade voor de be trokken gebieden en ingezetenen zo goed mogelijk op te vangen. Daar is allereerst de grote Rampschade- wet, welke de materiële schade tot op zekere hoogte wil vergoeden aan de getroffenen. Verder is er een ontwerp om publiekrechtelijke li chamen tegemoet te komen. Dan is er een ontwerp, dat zich bezig houdt met de wederopbouw en deze te vens dienstbaar wil maken aan een vernieuwing van de bebouwingstoe stand. Het laatste ontwerp houdt zich bezig met de agrarische weder opbouw en de herverkaveling in de overstroomde gebieden, zoals dat ook na de ramp van Walcheren in 1944 is geschied. De drie laatste ontwerpen zijn al in de afdelingen der Tweede Kamer behandeld. Ten aanzien van de we deropbouw en de herverkaveling bestond geen noemenswaardige op positie. Wel werd door enkele le den gewezen op moeilijkheden en bezwaren. Zo vindt men het een heel moei lijk probleem wat er gebeuren moet met de terugkerende bevolking ge durende de tijd, dat de gewenste wederopbouw van de plaats harer inwoning zijn beslag nog niet heeft gekregen. Keren de bewoners weer in hun slechte woning terug het geen reeds geschiedt en gaan zij dan over tot herstel, dan ontstaat het gevaar, dat de sanering, welke het wetsontwerp beoogt, hierdoor wordt belemmerd. Deze enkele le den zouden dan ook tijdelijke nood- verblijven willen inrichten, een denkbeeld, dat ons echter verre van aanlokkelijk lijkt. Wat de herverkaveling betreft, waren er leden, die de gelegenheid wilden aangrijpen, om nu meteen maar een wetsontwerp in te dienen, dat toepasselijk is op alle voor her verkaveling in Nederland in aan merking komende gebieden, waarbij dan aan de noodgebieden voorrang kan worden verleend. Echter werd o.i. terecht opgemerkt, dat de voor bereiding van zo'n algemene wet te veel tijd zou vorderen. Een moei lijkheid is bovendien, dat bij her verkaveling elders cultuurgrond ter beschikking moet worden gesteld. Waar moet men dat doen? In de N. O.-polder, waar alleen maar weidebedrijven kunnen uitgegeven worden? Het vraagstuk is niet ge makkelijk. Y(/AT DE financiële hulp aan de publiekrechtelijke lichamen bij het herstel der stormvloedscha- de aangaat, zijn in de afdelingen op merkingen gemaakt, die bewijzen, dat men het wetsontwerp te schriel vindt. Dit heeft het immers alleen maar over schade, die rechtstreeks een gevolg is van overstromingen in de nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari. Er is echter allerlei schade die met rechtstreeks door de vloed is ontstaan. Er mag dan ook geen twijfel bestaan, zo menen de rap porteurs, dat ook de kosten, welke de gemeenten hebben moeten ma ken in verband met de stormvloed, voor vergoeding in aanmerking ko men. Genoemd kunnen worden: de kosten, ontstaan door het aanleggen van noodwegen, de inrichting van noodziekenhuizen, de zorg voor de voedselvoorziening, noodvoorzienin gen voor drinkwater, de noodver lichting, de bewakingsdiensten, de opruiming, het reddingswerk, de verpleging van slachtoffers, de ber ging en het begraven van lijken e.d. Ook denke men aan de belangrijke verliezen, weke de gemeenten lij den tengevolge van de omstandig heid, dat de openbare nutsbedrijven langere of kortere tijd buiten be- drijf moesten blijven en daarna met een beperkte capaciteit moesten werken, tengevolge waarvan de in komsten belangrijk achterbleven bij de kosten. Dit alles kan men toch zo maar niet ten laste van de gemeenten la ten. De regering zal hier verder over de brug moeten komen. QVER DE grote Rampschadewet .hebben de afdelingen der Ka mer zich nog niet beraden. Al thans, het Voorlopig Verslag is nog niet verschenen. Er zijn echter al heel wat stemmen gehoord, welke de ontoereikendheid van deze rege ling in het licht stelden. De Provin ciale Staten van Zeeland hebben in een motie kort en goed gesteld, dat de materiële schade integraal moet worden vergoed, dat ook aan de im materiële schade aandacht moet ge schonken worden en dat de huis- raadschade niet uitsluitend ter le niging aan het Rampenfonds dient te worden toegewezen. Ook de Stichting van de Land bouw bracht verschillende wensen naar voren. We verwachten; dat dit alles in de Kamerfracties ook nauw gezet overwogën zal worden. „Inte graal" zal de Regering dit ontwerp er wel niet door krijgen. Daar moet nog heel wat aan bijgeschaafd wor den! Advertentie) Advertentie) QNDER HET ministerschap van professor van den Brink is een industrialisatieprogram opge steld en uitgevoerd, dat tot prach tige resultaten heeft geleid. Dr Win- semius, de scheidende directeur-ge neraal van de industrialisatie, heeft bet met klinkende cijfers bewezen. Het is goed, dat het Nederlandse volk beseft, wat er onder inspiratie en stuwing van een katholieke mi nister door gezamenlijke krachts inspanning is bereikt. We geloven, dat de KVP dit gerust in haar pro paganda mag opnemen. Als de P.v. d. A. altijd maar weer Drees, „de vader der ouden van dagen" naar voren brengt, dan kunnen Wij onze van den Brink op het schild verhef fen, de overwinnaar van de werk loosheid. Zeker, we weten het, dit is kabinetspolitiek geweest, maar dat was de noodvoorziening voor ouden van dagen ook. We zijn vaak maar al te bescheiden tegenover de brutaliteit van anderen. Komt, pro paganda-experts, hier is iets, waar mee we terecht tot het volk kunnen gaan en dat, goed aangepakt, ook tot het volk zal spreken. QUD-MINISTER van den Brink heeft in een kwartaaloverzicht van de Amsterdamsche Bank duidelijk stelling genomen ten aan zien van onze toekomstige loon-po- litiek. Mede ter wille van de Bene lux mag Nederland geen uitzonde ring blijven vormen op de overige West-Europese landen, mag het de verdenking van loondumping niet nodeloos op zich laden en moet in ons land tot een vrijere loonvorming worden besloten, zo meent Prof. v. d. Brink. Het is wel goed hierbij nadruk kelijk op te merken, dat een vrijere loonvorming iets anders is dan vrije loonvorming, een volledige terug keer naar het vooroorlogse sys teem. Daar pleit zo goed als nie mand voor. De samenhang tussen de loonvorming in de verschillende sectoren moet blijven bestaan. Maar de Overheid kan verder terugtre den, de organen van het bedrijfs leven kunnen dit nu wel aan. Dan kunnen we aan de Belgen tonen, of inderdaad onze stellige verwachting juist is, dat meer vrijheid betrek kelijk weinig verandering in de loonhoogte zal brengen. Onze Bene lux-partner heeft dan echter geen enkel argument meer, om aan onze loonpolitiek de verdere uitbouw van de Benelux op te hangen. WATICAANSTAD vormt een oase van vrede en rust temidden van de politieke storm, die reeds weken in Rome en in geheel Italië woedt. Nu de verkiezingen vlak voor de deur staan, concentreren de politieke partijen al hun pogingen om in de nog weinige, beschikbare dagen voor Zondag de steun en de sympathie van het kie zerspubliek te winnen. Bijna alle mu ren van de stad Rome zijn verdwenen achter rijen van verkiezingsplakka- tcn. Doch één stap binnen het gebied van Vaticaanstad en alle tekenen en geluiden van de geweldige politieke strijd zijn verdwenen. Het Vaticaan immers bewaart naijverig zijn status als onafhankelijke en souvereine staat. Het zou echter verkeerd zijn te ver onderstellen, dat de H. Stoel onver schillig staat tegenover de uiteinde lijke resultaten van de verkiezingen. Daarvoor staat er te veel op het spel. Een communistische overwinning zou immers niet alleen vervolging van de Katholieke Kerk in Italië betekenen, maar zou tevens het algemene be stuur van de Kerk in gevaar brengen. Een bewijs voor de daadwerkelijke belangstelling van het Vaticaan kan gezien worden in het feit, dat Radio Vaticana in de laatste week voor de verkiezingen iedere avond het Ro zenkransgebed uitzendt voor de red ding van Italië. Bij de aankondiging ervan verzocht Radio Vaticana het Italiaanse Volk zich bij deze gebeds campagne aan te sluiten. Een bekend Italiaans spreker, pater Pellegrino S. J., spreekt na het bidden van de Ro zenkrans de Italianen toe. „BRUIKBARE GEKKEN" CR bestaat overigens weinig gevaar meer, dat de Italiaanse Commu nistische Partij en haar verbondenen Zondag de meerderheid zullen beha len. Daarentegen staat echter de er varing. opgedaan in de communisti sche landen, dat de communisten daar hun overwicht niet één keer op wet telijke wijze hebben verkregen. De practijk heeft geleerd, dat de commu nisten tot nog toe steeds aan de macht zijn gekomen met de hulp van „bruikbare gekken", die zich bereid willig leenden als treeplank voor de communisten. De verschillende partijen der Onaf- hankclijken en van de extrcem-recht- sen dienen thans in Italië de belan gen der communisten, evenals de so cialisten en boerenpartijen hebben gedaan in de landen, die thans onder het juk van liet Kremlin gebukt gaan. Dit geldt in Italië ook voor verschei dene groeperingen, die zich nog Ka tholieker vinden dan de Paus zelf. COALITIE-GEVAAR F)IT is een nieuwe manoeuvre van de Italiaanse communisten, die ontdekt hebben, dat penetratie bij de links-georiënteerde Christen-De mocraten onbegonnen werk is, doch dat de rechterflank vrijwel onbe schermd is, daar van die kant nog nimmer strijd behoefde te worden ge leverd. De communisten hopen nu door steun te geven aan de extreem- rechtsen stemmen af te snoepen van de gematigde Christen-Democraten. Het gevaar voor de Christen-Demo craten schuilt dan ook niet zozeer in de linkse partijen als wel in de recht se. Deze situatie verklaart, waarom de Osservatore Romano de burgercomi- té's der Katholieke Actie en de bis schoppen gedurende de verkiezings campagne zulke duidelijke gepreci seerde instructies hebben gegeven. Zij hébben herhaaldelijk erop gewezen, dat de Katholieken hun stemmen moeten concentreren op dc groep van gematigde partijen onder leiding van de Gasperi's Christen-Democraten. Zij redeneren aldus. Het is noodzake lijk, dat deze groep een stabiele re gering vormt. Daarom moeten alle persoonlijke verschillen, ofschoon wettelijk toegestaan, worden opgeof ferd voor het algemeen welzijn. Indien de groep van gematigde par tijen er niet in zou slagen minstens 51% van de stemmen op zich te ver enigen, dan bestaat het reële gevaar, dat de communisten voldoende stem men zullen vergaren om een poging te doen tot vorming van een coalitie kabinet. Zij zouden alles daarbij op offeren om tot overeenstemming te komen, zelfs met dc extreem-recht- sen, teneinde zo aan de macht te ko men. Eenmaal in het bezit van de macht zouden zü zich bedienen van dezelfde middelen, die in de commu nistische landen zoveel succes hebben opgeleverd, namelijk de methode der stap-voor-stap liquidatie van de op positie. Nu de verkiezingscampagne ten ein de loopt wordt het evenwel duidelijk, dat de meerderheid van het Italiaan se verkiezingscorps zeer goed inziet, wat er op Het spel staat. Alles wijst er dan ook wel op. dat de midden groepen de zo noodzakelijke meer derheid van 50+1 zullen behalen en zodoende 65% van de zetels in het parlement zullen bezetten. Het enige reële gevaar is gelegen in de apathie en in de nalatigheid van vele kiezers om Zondag zich de moeite te getroos ten naar het stemlokaal te gaan. Po litieke waarnemers zijn van mening, dat dit nog wel mee zal vallen, om dat het publiek niets liever wil dan aan het werk gaan onder een stabiele regering, die zijn belangen zowel binnen- als buitenlands goed behar tigt. Advertentie) kunnen U opeens beletten te werken. 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! yERSCHEIDENE vooraanstaande Amerikanen, vooral in beurskringen, worden momenteel zenuwziek gemaakt met geheimzinnige groene brieven, waarin hun aanstaande dood wordt aangekondigd, die dan ook kort na ontvangst van de brief volgt, terwijl de politie nog niet heeft kunnen achterhalen, waar de groene doodsbrieven met de griezelige aankondigingen vandaan komen. door zijn huisarts onderzoeken en deze constateerde geen spoor van ziekte of enige afwijking in zijn ge zondheid. Hoover ontbood inspecteur Parker; de beide brieven werden vergeleken en daarbij werd vastge steld, dat zij met dezelfde machi ne waren geschreven en geen vinger afdrukken bevatten van iemand an ders buiten degenen, die de brief in handen hadden gehad. GEESTESZIEKE Degin Februari van dit jaar vond de bekende New-Yorkse bankier Follwer in zijn jas een brief, die daarin gestoken moest zijn in Wallstreet. Het was een groene brief in een groen couvert, terwijl tekst en adres met machineschrift geschreven waren. In deze brief werd de ban kier, die zich door gunstige specu laties een groot vermogen had ver worven aangezegd, dat hij op een be paalde dag en op een bepaald uur zou sterven. Follwer, een 40-jarige kern gezonde man lachte ermee. Hij wierp de brief echter niet weg, doch gaf deze door aan de recherche-inspec teur van Wallstreet, John Parker. GEEN ZIEKTE. FJeze deponeerde het merkwaardige schrijven in een bureaulade, nadat hij in een laboratorium had laten vaststellen, dat er noch op de brief noch op het couvert andere vin gerafdrukken te constateren waren dan die van Follwer en hem zelf. Het voorval was al door de bankier en ook door de inspecteur vergeten, toen de financier Sternberg enige tijd later in het privébureau van zijn vriend Edgar Hoover verscheen, de beroemde chef van het FBI, het Amerikaanse Scotland Yard. Ook Sternberg kwam met een groene brief die hij in zijn actetas had aange troffen en waarin zijn aanstaande dood werd aangekondigd. Hij, Stern berg, een der kopstukken in de Ame rikaanse financiële wereld, een man in de bloei van zijn leven liet zich 14) Maar later moet ze het hebben ho ren onweren en ze was zo bang voor het licht.... Toen moet ze opgestaan zijn en de twee andere erbij ingeno men hebbenOch, had ik ze maar allemaal verknoeid! Hoe weet je dit alles?, vroeg oom Jim, en zijn stem klonk hees en zelfs een beetje ontstemd. Hoe kan iemand ter wereld weten, wat ze ge daan heeft? Welde andere tabletjes wa ren immers weg?, zei June. Was het flesje helemaal leeg?, drong oom Jim aan. Het meisje aarzelde. Dat weet ik niet, antwoordde ze. We konden het flesje niet meer te rugvinden. Denkelijk is het onder het bed of ergens anders terecht geko men. We hebben er daar niet naar ge zocht. Zij lag daar Haar stem stokte. Clint hield haar hand vast. Nu moet u er verder niet meer aan denken, miss Leaford. zei hij drin gend. U moogt daar niet over tob ben. Ze was zo bang voor het lich ten, fluisterde 't meisje, en klemde haar handen om haar knieën samen Och, ze zijn daar allemaal even bang. Bang voor niets! Ze doen niets dan angstig fluisteren en letten op ieder woord, dat je zegt Maar, vervolgde ze doodsbleek wor dend. ik wil niet bang zijn! Er is heus niets om bang voor te zjjn, hield Clint vol. Gisterennacht was u ook niet bang! Ik was niet bang.voor u, be kende ze hem en ze voelde zich ver heugd. toen ze de glans van blijdschap zag, die uit zijn ogen straalde. Maar terstond daarop werd ze onrustig. Ze was hier te lang gebleven. Ik moet weg!, zei ze. Dan breng ik u even terug, zei Clint, opstaande om haar te vergezel len. Heus?, vroeg ze dankbaar. Ze liepen de anderen voorbij. Miss Leaford wil naar huis. zei Clint. Ik kom hier weer terug. Zwijgend wandelde ze het pad af met Clint aan haar zijde. Hij sprak over haarzelf en over wat haar in de toekomst te wachten stond. Hij zei, dat hij van plan was nog eens terug te komen. En binnenkort nog wel. Ik zal u opbellen, beloofde hij haar. En ze vroeg zich af, wat tante Evie zeggen zou, als hij haar opbelde. Toen ze in het gezicht der drie hui zen kwamen, bleef Clint staan. Ik ga niet mee naar binnen, zei hij. Maar vergeet niet. dat ik te rugkom. En gauw ook. Hij nam haar hand in de zijne en hield die éen ogenblik vast. En zon der te begrijpen, hoe hij het wagen durfde, kuste hij haar vingers. Ze zag hoe zijn ogen schitterden. Goedendag!, zei ze. Ze maakte haar hand los en ging al leen verder. En ze beschermde met haar andere hand de plek, waar zijn lippen haar rechterhand hadden aan geraakt. Zo ging ze het huis binnen. En toen ze erin was, kwam Asa achter haar aan geslopen door het bos. HOOFDSTUK VII. [V/IISS MOSS was degene, die onom- stootbaar vaststelde, dat Kitty Lea ford vermoord was. Ze was in de auto achtergebleven, toen Thayer, de eigenaar der garage, aan Tope op diens verzoek uitduidde, hoe het pad liep, dat naar de hut van Glovere voerde. Thayer kwam na een poosje terug en toen verscheen er uit het kantoortje der garage een meisje, dat op hem toe liep. Thayer noemde haar Lissa en miss Moss bemerkte, dat zij zijn doch ter was. Heel toevallig maakte ze een praatje met die twee. Na een tijdje viel het haar op, dat Lissa haar blik ken met een zekere bezorgdheid ves tigde op iets of iemand, die het huis naderde. En toen miss Moss die kant opkeek, zag zij een man zich sluipend tussen de bomen door naar de garage richten. Lissa verdween toen, zonder een woord te zeggen, in huis. Ze kwam niet weer te voorschijn en de geheim zinnige man evenmin. Miss Moss was van mening, dat ze hem later altijd wel aan zijn gestalte en houding zou weten te herkennen. Ze bleef nog wat met Thayer praten en vond, dat ze haar tijd niet nutteloos had besteed, toen Clint en Tope een poosje later terugkeerden. Ik heb haar gezien!, zei Clint op gewekt. En met haar gesproken. Ze [Wten kwam tenslotte tot de con- elusie, dat men hier met schrij verij van een geesteszieke te maken had, totdat de pers meldde, dat de bankier Follwer op de autoweg tus sen New-York en Philadelphia met doorschoten slapen in zijn wagen was aangetroffen. De politiedokter constateerde, dat de moordaanslag nog vóór midder nacht gebeurd moest zijn. Het was toen 3 Maart en de groene brief in de bureaulade van Follwer had zijn dood op de 2e Maart aangekondigd. Sternberg kreeg prompt een ze nuwinstorting en vertrok met zjjn huisarts voor herstel naar Miami, waar hü in een bekende inrichting plotseling ziek werd. Men vond spo ren van arsenicum in zijn slaappoe ders die hjj geregeld innam. De crisis kreeg haar hoogtepunt op 14 April. Zijn dood was in de groene brief aangezegd op de 19e, maar de financier herstelde en bracht het er levend af. BEURSCOLLEGA Darker, ingelicht over de ernstige ziekte van Sternberg, kreeg intus sen twee andere groene brieven in handen. De rijke industrieel Thompson had in zijn postbus een groene brief aangetroffen, waarin zijn sterven werd aangekondigd op de 17e Mei, terwijl de beursspeculant Ferguson in zijn auto, die buiten het beursge bouw geparkeerd stond, eveneens een groene brief gevonden had. De beste detectives werden naar Wallstreet gedirigeerd, die alle fabrikanten van groen briefpapier en groene envelop pen bezochten en honderden schrijf machines aan een nauwgezet onder zoek onderwierpen. De politie kreeg de overtuiging, dat de schrijver var. deze lugubere brieven gezocht moest worden in beurskringen. BEROERTE ■"Thompson sloeg de adviezen van de politie in de wind en bleef aan zijn normale werkzaamheden. Op de 14e Mei kreeg hij een auto-ongeluk, doordat hij in botsing kwam met een zware vrachtwagen. Zijn auto sloeg om, doch hij kwam er van af met een paar gebroken ribben en een hersen schudding. Ferguson stierf weinige dagen later aan een beroerte. Nu ging de politie de identiteit na van iedere beursbezoeker en onder zocht van iedereen de binnenkomen' de post. Talrijke detectives vermom den zich als beursmensen, zonder tot enig resultaat te komen. Intussen heeft John Morris van het Effectenkantoor Morris Brown te New-York op zijn beurt een groene brief ontvangen, die onder de voor deur van zijn kantoor was geschoven. Ook hem is de dood aangezegd en wel op 14 Juni a.s. Morris is een oudere man en heeft het volkomen op zijn zenuwen gekregen. Hij heeft zich teruggetrokken op zijn landgoed in Californië waar hij door vier re chercheurs bewaakt wordt. Intussen is men er nog niet in ge slaagd om de schrijver van de groene brieven te vinden, terwijl vele voor aanstaande figuren in New-York's beurswereld met angst en vreze hun post in ontvangst nemen en elke dag een groene brief ontvangen. \Y/E ZIJN ER wat erg laat mee onze excuses, lieve lezer(e)s- (sen) maar we willen ze toch niet op het hart houden, deze nage- luiden van de Britse kroningsfees ten. Od de Hillsborough Hill. 167 meter boven de zeespiegel, te Ilfracombe. heeft een groot Kroningsvuur ge brand. Dagenlang lag het hout al klaar. Op de vooravond van de kro ning heeft iemand het vuur aange stoken, zodat heel Ilfracombe nog vlug hout heeft moeten aanslepen om een nieuwe brandstapel op te bouwen. Driehonderd kinderen van Britse luchtmacht-mannen in Irak hebben op Kroningsdag niet op de hun be loofde pepermuntstokken mogen lur ken. De fabriek in Londen zou ze op verzoek van de R.A.F. via de luchtmacht naar Irak sturen, maar de douane heeft er beslag op gelegd, omdat via de R.A.F. alleen militaire goederen mogen verzonden worden. En pepermuntstokken, zegt de dou ane, zjjn dat niet. Op Malta zouden 5000 schooljon gens ter gelegenheid van de feesten voor het paleis van de Gouverneur een gymnastiekdemonstratie geven. Ze droegen allemaal een haarnetje vanwege de hevige wind. Bombay heeft Koningin Elisabeth als kroningsgeschenk een parasol van bloemen gestuurd, samengesteld uit lotusbloemen, tuberozen en orchi- deëen. In Barnsley heeft de heer Fred Atkins een „kleur-injectie" gege ven in de drie eieren, waarop een zijner kippen zat te broeden. De kloek zag daags voor de kroning drie wonderlijke kuikens uit de eieren te voorschijn komen: een rood, een wit en een blauw, ver tegenwoordigend de kleuren van de Engelse vlag. Toch wordt ver wacht. dat de kuikens zullen op groeien tot kippen van normale kleur. En tenslotte hebben we zitten kij ken naar het Kroningsbal in Totten- ham-hall. Per televisie. Wel, we hebben ons hart kunnen ophalen aan een wonder van gratie en vormen. Maar er kwam ook een revue van de dansen in de periode tussen Eli sabeth I en Elisabeth II. Het won derlijkste waren de dansers en dan seressen uit de eerste 25 jaren dezer eeuw. Als kleine jongen hebben we kleding en dans toen waarschijnlijk heel gewoon gevonden, nu hebben we hardop zitten lachen. Heren met zware snorren en nauwe broekspij pen. Dames met afgezakte tailles, zeer korte rokjes. Uit den jare 1913. „Geen wonder, dat daar oorlog van moest komen", merkte iemand op. Schadmc-bibliotheek THEN MILLIOEN stukken uit de Vaticaanse bibliotheek worden op de microfilm vastgelegd en ondergebracht in een bomvrije kluis in Amerika. Dc kosten van het fil men bedragen 200.000 dollar (780.000 gulden) en ze worden betaald door de Amerikaanse Ridders van Colum bus. Schaakspelletje P)E ANGLIKAANSE bisschop van Guildford (Eng.) en het Lager huislid Godfrey Nicholson te Farnham wilden graag een spelletje schaak spelen. Men heeft nu gisteren een terrein afgebakend, dat als schaakbord moest dienen en de leer lingen van de Grammar School te Farnham als schaakstukken gebruikt. Laatste steen VR ZOU, ter viering van de vol tooiing. een laatste steen" worden gelegd van een nieu- we school te Bary St. Edmunds (Eng.). Men heeft de plechtigheid ttitgesteld tot de roodborstjes, die in het gat voor die steen een nest je hebben gebouwd, met hun kroost zijn weggevlogen. Ongelukje T)E MOTORRENNER G. Murphy, die wilde deelnemen aan de En gelse T.T.-races, was aan het oefenen op het eiland Man, toen hij van de baan vloog, verscheidene be tonnen palen verbrijzelde en van zijn motor vloog. Terwijl de motor met een knal in vlammen opging, stond Murphy volkomen onbescha digd op. Eeuulinge JN Menziken, in het Zwitser se kanton Aargau, vierde een dame haar honderdste verjaardag. Roken ongezond? zegt ze „Ik heb tot nogtoe elke dag twee sigaren gerookt en voel me kiplekker." Program ZIJN benieuwd, hoeveel stemmen de goed in zijn vlees zittende professor Corrado Te- deschini a.s. Maandag te Rome op zijn „Biefstuk-partij" zal weten te verenigen. Hoewel hij de oprich ting van die partij, die elke Ita liaan een dagelijks pond biefstuk belooft, voor de grap had gedaan, (Italië heeft niet voldoende koeien om al die biefstukken te leveren) is de prof het nu serieus gaan me nen. Hij heeft meteen zijn verkie zingsprogram maar uitgebreid: af schaffing van belastingen, een schooljaar van 30 lesuren in to taal. een werkdag van 4 uren, af schaffing van gevangenissen, af schaffing van Latijn. Grieks en Ge schiedenis op de scholen en tweehonderd procent opslag op lo nen en salarissen. Daar moet prof. Lieftinck di» nu de Turken gelukkig maakt maar eens op afgaan, misschien valt er nog iets van die Italiaanse collega te leren. Fietstochtje BONN is een fietser aangekomen, de 25-jarige student Baduizam- man Ahmed uit Oost-Pakistan. Hij heeft er ongeveer 16.000 k.m. op zitten en vertrok in Juli 1951 uit zijn dorp met 350 gulden op zak. Hij had zoveel over vreemde landen gelezen, dat hü ze zelf wilde zien. Nederland heeft hij ook al bezocht. Hij wil nu via Zwitserland, Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie en Afganistan naar hui» peddelen. Hondenneus CEN HONDENNEUS moet goed zijn, maar een mensenneus is be ter, zeggen de geleerden in de Verenigde Staten, die 4000 verschil lende geuren in bepaalde groepen on dergebracht hebben. De mensenneu» is nog steeds het gevoeligste orgaan om geuren te onderscheiden, ver klaarden zij. Betaald TN LOARIN (Ohio) had een huis vrouw haar handtas verloren. Daarin bevonden zich o.m. 135 dollar aan contanten en een onbe taalde rekening van 15 dollar. De tas 7.al wel gevonden zijn, want toen de vrouw de volgende dag haar schuld wilde voldoen, hoorde zij van de gasadministratie, dat de rekening juist was betaald. Maar van di# overgebleven 120 dollar heeft ze nog niets gehoord. Moeilijke juridische puzzle C~)P de dag van de kroningsplechtig- heid te Londen hebben enige dag bladen foto's afgedrukt, die aan het televisiescherm waren ontleend. In derdaad heeft men niet verzuimd de bron te vermelden, een enkele redac tie zelfs onder verontschuldiging, dat de kwaliteit van de opnamen enigs zins te wensen had overgelaten „ten gevolge van het minder goede televi siebeeld". De vraag rijst nu. of dat fotograferen van televisie-beelden zonder meer geoorloofd is. Mr. W. Wagenaar, lid van de pro gramma-leiding van de K.R.O. heeft ons als zijn oordeel te kennen gege ven, dat de bladen, die foto's naar te levisie-beelden hebben laten maken, in overtreding zijn geweest. Ofschoon het niet geheel zeker is. dat het auteursrecht de publicaties door mid del van televisie beschermt, geldt z.i. een ander motief, namelijk, dat de artistieke waarden zover mogelijk dienen te worden beschermd tegen over een wellicht onrechtmatige daad. De televisie is een nieuwe vorm van openbaarmaking, waaraan best een proefproces zou kunnen worden gewijd. Zoals mr. Wagenaar ons ver zekerde, is deze materie zeer moei lijk; hij zou er een compleet proef schrift over kunnen schrijven. Doch eer het zover is. zal de rech ter stellig vóór de wetenschap een be slissing hebben genomen. FAE „sprookjes" per telefoon hebben in Wenen zo'n succes dat de tele foondienst heeft besloten de sprook jes op te bouwen tot het peil van korte radio-hoorspelen. Tot dusver werden de sprookjes door de Weense Moeder de Gans ver teld aan kinderen, die nr. „a-0-60" draaiden, doch in het vervolg zullen ook geluiden op de achtergrond wor den ingevoegd, zoals het blaffen van honden en het kraaien van hanen. Behalve deze sprookjes per tele foon kan de Wener, door bepaalde nummers te draaien, voorts recepten, menu's, weerberichten, muzieknoten en inlichtingen uit encyclopaedieën krijgen. is 'n wonder van 'n meisje! O ja, Clint? Dat is fijn!, zei miss Moss, maar keek daarbij onderzoekend naar haar eigen man. Inspecteur Tope stapte zonder een woord te zeggen de auto in en Clint zette zich aan het stuur. Ze reden te rug naar Boston. 'n Ongeluk?, vroeg miss Moss na een tijdje. Dat zegt dokter Derry tenminste, antwoordde Tope afwezig. Ja, hij zal het als een ongeluk beschouwen, zegt hij. En zuchtend voegde hij er even later aan toe; Wat ben ik toch een ellendige bemoeial Wat is er dan? Waar zit je nou weer over te piekeren?, vroeg zijn vrouw. Hij schudde weifelend het hoofd. Ik weet het zelf niet, antwoordde hij onzeker. Er is hier een vrouw gestorven en het heeft er alle schijn van, dat er niets bijzonders aan de hand is. Maar toch zijn er heel wat kleinigheden, kleine gebeurtenissen en omstandigheden, die vreemd en onge woon en Wat dan wel?, vroeg miss Moss. Dat miss Leaford bijvoorbeeld een dokter is gaan halen, zonder zich de tijd te gunnen zich eerst behoorlijk aan te kleden? De 'oude heer maakte een gebaartje, als wilde hij een zwerm lastige mug gen wegjagen. Ja, dat ook, gaf hij toe. En dan. dat de telefoon niet in orde was en dat het electrische licht net op het verkeerde ogenblik uitging en dat de voordeur, ondanks dat die iedere avond gegrendeld werd. open- woei. en dan die man, die daar zo alleen in dat hos woont en Wat is dat voor iemand?, viel zijn vrouw hem in de rede. Wat denk je van hem? Het is een stoere kerel, ant woordde Tope. En die niets uit voert. Hij woont er helemaal op z'n eentje, schrijft verzen voor zijn ple zier, dwaalt door het bos rond en de manier, waarop hij naar miss Leaford kijkt, zou je doen vermoeden, dat hij erg bezorgd voor haar is en veel met haar op heeft. Hij heeft tegen me ge zegd, dat hij veel zin had om June daar vandaan te halen en met zich mee te nemen, nu haar moeder dood is. Heeft hij dat gezegd?, riep Clint verontwaardigd uit. Die die schooier? Ik Maar als hij dan zo op miss Lea ford gesteld is, viel miss Moss hem in de rede, hoe denkt hij dan over de rest van de familie Kenesaw' Tope begon te grinniken. Hij heeft heel wat over hen ge praat. Hij schecyi hen allen heel goed te kennen en vertelde me, dat de oude mevrouw Bowdon en mevrouw Taine. haar dochter, de touwtjes stevig in handen hebben en allen naar haar pij pen laten dansen. Hij vergeleek ze met mensen, die in een vallei achter een hoge dijk wonen. Bowdon is schatrijk en Hurder ook; en hun geld is als het water, dat tegen de dijk aanstaat en dat bij hun dood de vallei zal over stromen en nieuwe wegen zoeken. En de anderen zitten nu achter de dam te wachten, tot die bezwijkt, en hou- den hun emmers klaar om zoveel mo gelijk water op te vangen en geen druppeltje te laten verloren gaan. (Wordt vervolgd). ZATERDAG 6 JUNI 1953. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7,15 Gewijde muziek; 7,45 Morgengebed en li turgische kalender; 8,00 Nieuws en weer berichten; 8,15 Gramofoonmuziek; 9,00 Voor de huisvrouw; 9,35 Waterstanden; 9,40 Gramofoonmuziek; 10,00 Voor de kleuters; 10,15 Gramofoonmuziek; 11,00 Voor de zieken; 11,45 Gramofoonmuziek; 12,00 Angelus; 12,03 Gramofoonmuziek; (12,3012,33 Land- en tuinbouwmededelin- gen); 12,55 Zonnewijzer: 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13,20 Amusementsmu ziek; 14,00 Boekbespreking: 14,10 Prome nade-orkest; 15,05 Kroniek van letteren en kunsten; 15.45 Orkestconcert; 16.05 Gramofoonmuziek; 16.10 Maastrichts Ste delijk Orkest en soliste; 16,30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17,00 Voor de jeugd; 18,00 Limburgs programma; 18,15 Journalistiek weekoverzicht: 18,25 Dans muziek; 18,45 Buitenlandse corresponden ties; 19,00 Nieuws; 19,10 Gramofoonmu ziek; 19,20 Van het Binnenhof; 19.30 Gra mofoonmuziek; 20,25 De gewone man; 20,30 Lichtbaken; 20,50 Gramofoonmuziek; 21,00 Gevarieerd programma; 21.50 Ac tualiteiten; 22,00 Amusementsmuziek; 22,30 Wij luiden de Zondag in; 23,00 Nieuws: 23,15 Nieuws in Esperanto; 23.22—24,00 Omroeporkest en solist. HILVERSUM II 298 meter VARA: 7,00 Nieuws; 7,10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8,15 Gramofoonmuziek; 8,30 Orgelspel; 8,55 Voor de vrouw; 9,00 Gymnastiek; 9,10 Gra mofoonmuziek; VPRO: 10,00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10,05 Morgen wijding; VARA; 10,20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11,35 Piano- kwintet; 12.00 Gramofoonmuziek; 12,30 Land. en tuinbouwmededekngen; 12,33 Gramofoonmuziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Omroeporkest; 13,50 Weekjournaal; 14.20 Dansmuziek; 14,45 Muzikale causerie; 15.05 Fries programma; 15,30 Van de wieg tot het graf; 15,45 Lichte muziek; 16,15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkeipt en solis ten; 17,15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws en commentaar; 18,20 Harmonie-orkest; 18,40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse defensie; 19,00 Artistieke staalkaart; VPRO: 19.30 ..Passepartout", causerie; 19,40 „Het Oude Testament .n deze tijd", causerie; 19,55 „Deze week", causerie; VARA: 20,00 Nieuws; 20,05 Actualiteiten; 20,15 „Consternatie in Kwekkeldam", mu zikale comedie; 21,15 Socialistisch com mentaar; 21.30 Accordeonorkest en solist; 22,00 „Dodenhuis", hoorspel; 22,30 Ween se muziek; 23,00 Nieuws; 23.1524,00 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter: 11.45 Strijkkwartet; 12.17 Gramofoonmuziek; 12,30 Weerberichten; 12,34 Gramofoonmu ziek; 13,00 Nieuws; 13,15 Liederen; 13,30 Gramofoonmuziek; 14,15 Idem; 15,15 Eth- nische muziek: 16.00, 16.20 en 16.30 Gra mofoonmuziek; 16.45 Engelse les; 17,00 Nieuws; 17,10 Gramofoonmuziek: 17.30 Orgelconcert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19,40 Gevarieerd programma: 21,00 „King Arthur", opera: 21.50 Gramofoon muziek; 22,00 Nieuws: 22.15 Accordeon- muziek; 22,30 Gramofoonmuz.ek; 22,45 Ac- cordeonmuziek: 23,00 Nieuws; 23.0524,00 Dansmuziek. BRUSSEL. FRANS. 484 meter: 12,10 Omroeporkest; 13.00 Nieuws: 13,10 Ver- zoekprogramma: 15.00 Gramofoonmuziek; 16,30 Lichte muziek; 17,00 Nieuws: 17.15 Lichte muziek; 18.00 Voor de soldaten; 18,30 en 19,40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20,00 Gramofoonmuziek; 20.30 Festival van ?t Italiaanse lied: 22,00 Nws.; 22,10 Festival van 't Italiaanse lied; 22,50 Nieuws; 23,00 Dansmuziek; 23,55 Nieuws, V

de Stem | 1953 | | pagina 5