DE VRESELIJKE ROMAN VAN MARIETTA KIPLINEU Zilveren bruidegom verbaasde zijn gasten Rij der kampioenen zal Zondag wel groter worden ONTKNOPINGEN OP DE VALREEP SLAGVELD IN NAPELS PARUS KERKHOF WORDT TE KLEIN „Ja, of ik schiet" Plechtige herdenking Frédéric Ozanam De Watersnoodrit wordt groot succes DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JUNI 1953 V CN Vennoovd gewaande werd vermoord Rechtbank in Helsinki voor dilemma DE ONTDEKKING Opruiming op Père Lachaise draaiende SCHIJF ONDANKS DE REVOLVER.... Hertog van Edinburgh niet in een straalvliegtuig PANDIT NEHROE en THOMAS MANN ere-doctor NA DE GIRO Athletiek Hulst-Kloosterzande Honderden inschrijvin- Middelburg-Baronie en Dosko-Alliance belangrijkste ontmoetingen in 2 B N.A.C. kan T.E.C. degradatie bezorgen gen binnen Opmerkelijke zege van Piet Haan Woutje Wagtmans 6de te Heyst aan Zee SPORT IN 'T KORT EXAMENS MARKTEN 5N HET mbtenaren. veteranen van het Klerk werd -2 gewon- e. ERT is amper ermis weer ïrschillcnde ïlegenheden tat stellen eden mede- en Maan- ir toe gaan. kajotters deelnemen l.A.J. bede- in 1954 zal alle activi- het in hun lesfonds fi- |lat hei mo ge arbeider, edevaart zal s de kermis iwielstalling raatsgebouw komt geheel ïgs-Lourdes- RZOEK ek op t.b.c. t naar wens r 3700 inwo- zoek waren er slechts ie niet aan leelgenomen, evallen. die Wgelicht of e staan. In- buiten be- antal wrige- root om een iren. OLITIE isten bij de lan opper en wacht- de Rijkspo- ïeen Inspee- n oorkonde an de Rijks- ivuwde Fe it in touw ;er toe. UNG Ned. Her?, een verzoek emeentelijke ■ing van de J. S. Bach, rk zou wor- bedoeling dit irend gebeu- erenden zijn m Koor met itholiek kna- een garan- t/3 door de lente en 1/3 .V. Door ge- elfde uitvoe- in het Con- n. Aangezien oor de aan- binnengeko- en beslis- gadering uit- jestuur Eede agd voor de luwe school- ere School te ke stemming villigd. xilbestuur en ie is een ver gemeentelij- bouwen van rrein van de ie zaal Sanc- :r en wethou- plaats van al kosten, een /en. Uit de voren, dat e worden ge ding van het it terrein der det algemene i een vergoe- het planten rond het ter- et 3 tegen 8 men van ver- n van een 11- afgewezen. Stichting Ka- ce Gezinszorg, n subsidie in a f 800 wordt onderwijzeres Markt moest tegen 3 stem- rerd mej. Tn. benoemd, mm ing wordt de begroting .anstellen van secretarie. over Johannes- Der fidele Het gestolen. lympia-theaterr urn 8 uur. 7.30 uur: Don uw 8 uur: Don Tranen over Verenigingsge- rheidspersoneel. red Schouwburg Kon. Vlaamse en haar Huzaar, en 21 uur: Ster van Dijck, 20 lacht, en Dood- over Johannes- ïw 20 uur: Ster- tro l'. Der fidele Het gestolen uur: De smok- Olympia-theater: 19.30 uur: Don ouw 20 uur: Don Tranen over Zondige grenzen. Het DRAMA, waarvan momenteel de Finse pers vol is, begon al twintig jaren geleden, toen de thans 43-jarige Marietta Kiplineu verliefd werd op een dertigjarige jongeman. Beide partijen meenden liet ernstig en geleidelijk aan begon men over het huwelijk te Spreken. Mariëtta stelde haar verloofde voor kennis te 'komen maken met haar tante, die haar opvoeding had verzorgd, want het meisje had haar ouders al vele jaren geleden verloren. De twintig jaar oudere tante werd evenwel hals over kop verliefd op de verloofde van haar nichtje en ze stak haar voorkeur niet onder stoelen of banken. Hierdoor ont stond narigheid en uit deze narigheid kwamen enige onbetekenende schermutselingen voort. De buren hoorden harde woorden en weder zijdse dreigingen. deeld. Men had haar het beste stuk van haar leven ontstolen. Doelloos ,liep ze door de straten. Zonder vast plan reisde ze met de trein door Fin land. Ze dacht er nauwelijks over na, dat ze op deze wijze vlug door het opgespaarde zakgeld heen zou zijn. Maar in haar hersenen stond gegrift, dat haar tante destijds de kamer in moordscène had gebracht en dat ze zelf opzettelijk was ondergedoken om de verdenking op Mariette te wer pen. Ze wist niet eens in welke stad ze was uitgestapt. Evenmin wist ze door welke straat ze liep of met welk doel. Maar plotseling zag ze een oude vrouw, vermagerd, in lompen gekleed en vies. Voor het eerst sedert hanr arrestatie ging er een schok door haar heen: ze herkende haar tante. Waren haar hersenen en zenuwen toen uitgeschakeld en reageerden de spieren op het demonische onderbe wustzijn? Ze liep op de vrouw toe en TTOEN een werkster enige dagen la- ter haar taak wilde verrichten vond die tante en nichtje afwezig. Dat kwam meer voor. Het gaf echter te denken, dat er overal bloedsporen werden aangetroffen en de kamer duidelijk tekenen toonde van een ge houden vechtpartij. De buren kwamen kijken, herinnerde zich de bekvechte- rijen, waarvan ze getuigen waren ge weest en alarmeerden de politie. De tante was eveneens spoorloos. In de keuken werd een jurk van Mariette aangetroffen, waarop zich bloedspat- ten bevonden, zodat de verdenking op het jonge meisje vielen. Mariette werd ontdekt. Ze vertoefde met haar verloofde in een andere stad. Hoewel ze ontkende iets met een mogelijk misdrijf te maken te hebben gehad en vol hield, dat ze niet wist, waar haar tante zich bevond, werd zij ge arresteerd en veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Men was er nim mer in geslaagd het lijk van de tan te te ontdekken. wurgde haar cn rustig liet ze zich meevoeren. Ze kende immers de ge vangenis. De vrijheid lokte niet! DILEMMA TERUG IN DE WERELD ENE juristen stonden voor een di- lemma: Mariette had negentien jaren onschuldig gevangen gezeten. Nu had ze een moord begaan om iemand, die gerechtelijk al jaren ver moord was. Kan men een lijk ver moorden? Aangenomen, dat juridisch de tante nog leefde, dan zou Mariette veroordeeld kunnen worden, doch dan diende de negentien jaar als voorar rest te gelden. Men zocht de oplos sing in deze richting. De pleiters toon den evenwel glashelder aan, dat de vrouw destijds tot 20 jaren was ver oordeeld, omdat er geen verzachten de omstandigheden konden gelden cn ze hardnekkig had blijven ontken nen. Nu moesten evenwel verzachten de omstandigheden in aanmerking worden genomen, zodat ze hooguit vijf jaren zou krijgen en schadever goeding kon eisen voor de veertien jaren, welke ze te lang in voorarrest had doorgebracht. Men draaide in een kringetje heen en weer. Vandaar, dat de zaak een jaar werd uitgesteld. Dezer dagen heeft de rechtbank vonnis gewezen. Het was een Salo- monsoordeel. Mariette, die inmiddels weer was vrij gelaten werd veroor deeld tot een kleine geldboete wegens lijkschennis. Inmiddels zijn er goede geesten ge komen, die haar moreel weer op peil hebben gebracht. In een andere stad en onder een andere naam is de vrouw een wasserij begonnen. Ze werkt dag en nacht, want de uitput ting en de slaap zijn haar beste vrien den. Politie contra fascisten CEN ernstige botsing fascisten en de tussen neo- politie heeft Woensdagavond het centrum van Na pels in een slagveld herschapen. On geveer 65 personen, onder wie tien politiemannen liepen verwondingen op. De ongeregeldheden ontstonden, toen de politie trachtte tienduizend leden van de neo-fascistische „sociale beweging" te verspreiden, die. na het luisteren naar verkiezingstoespraken van enige van hun leiders, zonder toestemming der autoriteiten een op tocht hadden gevormd. FVP het beroemde Parijse kerkhof Père Lachaise, dat uit 1804 da teert, worden de graven, waarvan de concessie verlopen is, opgeruimd. De ze graven worden geopend onder toe zicht van een functionaris lomdat sommige ervan juwelen bevatten) en de overblijfselen van het gebeente verzameld, om later te worden bijge zet in een ossuarium. Men wil door deze reorganisatie wat meer ruimte krijgen op het overvolle kerkhof, dat voor vele Parijzenaars een rustieke tuin en voor vele toe risten een bezienswaardigheid is, omdat hier vele beroemdheden een laatste rustplaats hebben gevonden. Om er maar enkele te noemen: Cho pin, De Musset. Oscar Wilde, Molière, La Fontaine, Daumier, Corot, Dau- det, Sarah Bernhardt. David, Dela croix, Rossini, Bizet en De Balzac. YJT/EGENS goed gedrag kreeg ze één jaar gratie. Een goed jaar geleden kwam ze zodoende terug in de maat schappij. Ze was ontgoocheld en ver hard. Haar verloofde van toen was gehuwd. Bij niemand van haar oude vrienden durfde zij aankloppen. Een blik in de spiegel toonde haar diepe groeven en verbeten trekken in een tanig, vergeeld gelaat. Nergens zag ze een nieuw begin. Evenmin kon ze de noodzaak van een nieuw begin ont dekken. Ze was onschuldig veroor- PEN van de meest gemakkelijke me- E- thoden om de eerste schreden te zetten op het pad der kennis van mu ziek is het luisteren naar program mamuziek, d.w.z., waaraan een han deling ten grondslag ligt, die men van stap tot stap kan volgen. Daarom is de opera zo'n algemeen geliefde kunstvormDe muziek wordt door het woord verduidelijkt en andersom. Een andere vorm is die van het bal let, waarbij de musicus een zeer be paalde handeling en geschiedenis op het oog heeft gehad, zodat er wel vrijheid voor de balletleider bestaat, hoe hij laat dansen en hoe hij het geval ensceneert, doch waar geen vrijheid wordt gelaten van het ver haal af te wijken. Zulke muziek is echter ook zonder de dans zeer goed genietbaar en uitstekend te volgen, als men het verhaal maar eenmaal kent en daarover hoeft men bij lang speelplaten niet in te zitten, aange zien daarbij gemeenlijk tekst en uit leg in extenso worden gegeven. Zulke muziek is op brede basis van oud tot modern vastgelegd en zij is bij uitstek geschikt voor de muzikale vorming der jeugd. ,,I A Boutique Fantasque" van Ros- sini op Decca LXT 2555 is zulk een werk, op voortreffelijke wijze uit gevoerd door Ansermet met het Lon- dens Symphonie-orkest. Het speelt in een winkel, waar poppen worden ver kocht, die kunnen dansen: boeren- poppen. Italiaanse poppen, Russische kozakken, een dandy, een straatven ter. enz., en waarbij de gehele win kel een paar poppen helpt vluchten, die door verschillende kopers van el kaar gescheiden dreigen te worden. Het ballet is niet door Rossini zelf samengesteld, maar door Raspighi uit werk van Rossini bijeengelezen. Ieder die enigermate weet, welk een enorme rijkdom aan volkomen vergieten me lodieën het werk van Rossini bevat vergeten, omdat ze overal ver spreid liggen in groot werk, dat niet meer wordt gespeeld zal begrijpen, dat een selectie als hier geboden wordt, fantastisch is en in hoge mate in het gehoor ligt. Niemand, die niet bij de eerste auditie zegt: „wat gezel lig!" £N om nu maar ineens een sprong te doen naar een heel ander gen re waarvoor al het bovenste ook geldt, maar waarvoor velen nog bibberen omdat het zo „modem" is: Strawins- ky's „Petrouchka" op Decca LXT 2502 uitgevoerd door het orchestre de la Suisse Romande, eveneens onder lei ding van de vereerder van Strawins- ky: Ernest Ansermet. Iemand, die nooit moeite doet eens naar de nieuwe muziek te luisteren, zal bij het eerste horen zeggen: „wat een warwinkel!" Laat hem drie keer luis teren. Het volgen van het program ma, de handeling, helpt hem enorm om in de kortste keren orde in de „chaos" te scheppen. Een plaat, die zeer veel kan bijdragen om in de mo derne muziek te worden ingevoerd, iets wat ouderen goed kunnen go- bruiken. Typisch is, dat de jeugd de zaak de eerste keer al door heeft en om herhaling vraagt, al is het werk jazz. Toegegeven, het is minder Vnt'i €iUs dan het werk van Rossini, rtio e modern werk minder melo- is. maar daarom is het geen wlüü1 ^e- Het vereist iets meer vFnnen en iets meer aandacht. Als ris *Lniet 's- dan ligt dat niet aan maar aan de hiiste- LtWaartnee niet gezegd wil zijn, imL hioderne muziek over de hele- linie zo enorm is! WATERSTANDEN Mannheim 406 (+10). Trier 121 (+91. Koblenz 260 (+6), Keulen 229 (+11). Ru- hrort 426 (-8), Lobith 1016 (-11), Nii- megen 793 (+11), Arnhem 802 - 10). Eetde 308 13). Deventer 210 11) Na men La Plante 144 1). Borgharen 3956 (onveranderd). Bclfeld 1089 (—22). Grave 460 (—1), Vreeswijk 0.52 (—18.) (Van onze Parijse correspondent). T^RGENS op een goed gemeu- bileerde tweede étage in Parijs vierde dezer dagen een echtpaar zijn zilveren huwe lijksfeest. Zo iets komt zelfs in de Franse hoofdstad dagelijks voor en zou het vermelden niet waard zijn. Tijdens de feeste lijkheden echter legde de zil veren bruidegom een zo merk waardige verklaring af, dat deze bruiloft het hoogtepunt van het jaar is geworden.... HIJ 7E zaten beiden in een fraai ver- sierde stoel. Zij, Antoinette, nog knap, nog charmant en niet ouder lijkend dan dertig en hij, Charles Re- ver, stevig, glimlachend en tevreden. Aan de tafel zaten kinderen, fami lieleden, vrienden en kennissen plus enige journalisten, die speciaal waren uitgenodigd. Het feestdiner was af: het leek alsof (Franse) engel tjes het verhemelte kusten. Toen de dames van likeur waren voorzien en de heren keurend aan hun cognac nipten, stond de zilveren bruidegom op. Hij zeide, dat niet alleen minis ters het recht hadden verklaringen af te leggen, doch ook gewone huis- tuin-en-keukenburgers, gelijk hij. Daarna kwam zijn verhaal. In zijn jeugd was Charles geen ge makkelijke jongen. Hij beminde het leven iets te veel en hoewel zijn ouders doodarm waren weigerde hij halsstarrig op de universiteit zijn best te doen. Vandaag wandelde hij met Yvonne, morgen met Nicolle en overmorgen was hij beiden weer ver geten voor Madeleine. Toen kwam Antoinette, jong, knap, vol levenslust, maar ernstig. Ze werd verliefd op de drieste knaap en ook hij voelde iets in zijn hart branden, doch dat gaf hem niet de moed zijn pleziertjes op zij te zetten. Hij hield Antoinette min of meer op ..sleeptouw", evenals de andere meisjes. En toen gebeurde het. EN ZIJ VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA DEN HAAG MA een korte woordenwisseling op straat begaf hij zich naar zijn ka mer. Enige ogenblikken later werd er op de deur geklopt. Tot zijn stomme verbazing zag hij Antoinette aan de deur staan. Ze was woedend. Het was de eerste keer, dat ze zijn kamer be trad. Nog voor Charles een woord had kunnen spreken trok het meisje een geladen revolver. Kort en bondig ver telde ze hem, dat hij had te kiezen of te delen. Of onmiddellijk trouwen en ernstig blijven of ter plaatse neerge schoten worden. Antoinette meende het. Zich volkomen van haar doen en "WOLGENS de „News Chronicle1 v heeft het Britse ministerie van luchtvaart een strikte order aan alle posten van de luchtmacht uitgevaar digd om de Hertog van Edinburgh te ontraden in straalvliegtuigen te vlie gen, hetzij als piloot, hetzij als pas sagier. „De Baad voor de Luchtvaart is van opvatting dat, zolang de kwestie van het vliegen van de hertog niet geheel vermoedelijk met de konin gin zelf is geregeld, de verleiding tot het maken van een vlucht, zonder dat hierover van tevoren overleg is gepleegd, dient te worden vermeden. „Het wordt niet raadzaam geacht voor de echtgenoot van de Koningin om zelfs maar korte vluchten te ma ken, zonder dat het paleis hiervan weet", aldus het blad. Deze zomer zal de hertog een groot aantal posten van de R.A.F. bezoeken. Hij behaalde on langs zijn brevet om solovluchten te maken in een oefentoestel. Tot dus verre maakt hij twintig vlieguren. Voor het besturen van een militair vliegtuig zijn normaal 200 vlieguren vereist. laten bewust meende zij, dat haar le ven zonder Charles geen zin zou heb ben. Vandaar, dat ze eerst hem wil de neerschieten en daarna zich zelf van het leven wilde beroven. Moeilijk en zwaar gaf Re ver toen het ja-woord. Hij wist, dat er met Antoinette niet te spotten viel. Als hij zijn woord brak zou ze hem weten te vinden. Onder deze bedreiging werd enige weken later het paartje in de echt verbonden. Moest zo'n huwelijk onder dwang niet tot mislukking ge doemd zijn? De. lief de kent geen wet ten. Na een paar moeilijke weken vonden de partners zich en van lie verlee werd Charles een ernstige man, die nu getuigde een gelukkig huwelijk te hebben en alles aan zijn vrouw verschuldigd is. Rever is thans €en beduidend koopman met een groot kapitaal en rijke bezittingen.... Al enige dagen later werden er in Parijs drie meisjes gearresteerd, die met een revolver hun verloofde tot een huwelijk wilden aansporen. In Cambridge EAE UNIVERSITEIT van Cambridge heeft Nehroe, de 64-jarige Pre mier van India, het ere-doctoraat in de rechten verleend en Thomas Mann, de 77-jarige in Duitsland geboren Amerikaanse schrijver en filosoof, het ere-doctoraat in de letteren. Nehroe was na het overlijden van generaal Smuts van Zuid-Afrika aan gezocht voor het „Chancellorship" (titulair hoofd) van de universiteit van Cambridge, doch hij trok zich terug ten gunste van Lord Tedder, maarschalk van de RA.F. Thomas Mann verwierf in 1929 de Nobelprijs voor de literatuur. Hij verblijft op het ogenblik in Zwitser land. ("NP 2 Juli a.s. zal te Utrecht de na- tionale eeuwherdenking plaats vinden van de sterfdag van Frédéric Ozanam, die in 1833 het initiatief nam tot de oprichting van de St. Vincen- tiusvereniging, die zich reeds dade lijk snel over de gehele wereld ver breidde en die sedert 1846 ook in Ne derland werkzaam is. Om 10 uur v.m. zal de Aartsbis schop-Coadjutor van Utrecht een Pontificale H. Mis opdragen in de kerk van O.L. Vrouw ten Hemelop neming, terwijl om 3 uur n.m. een plechtige herdenkingsbijeenkomst zal worden gehouden in het gebouw Ti- voli, alwaar Prof. Mr. J. J. M. v. d. Ven, Hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht de herdenkingsrede zal uitspreken. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door het man nen- en jongenskoor van de Kathe drale kerk te Utrecht en het Gelder se Orkest. „Van Est en Wagtmatis heb ben uitstekend gereden Het duurde nog al enige tijd, «Korens Kees Bellenaars, zojuist met een toestel van de KLM op Schiphol uit Milaan aan gekomen, Donderdagavond door de douane was. Niet alleen wilden de beambten (run mening over de resultaten van de Neder landers horen, („We mogen niet «Hoppe ren; vooral van Est en W'agtmans hebben uitstekend gereden"), maar bovendirn had de „Pel" het een en ander aan ge geven- In zijn koffer bevond zich een kleine accordeon, een der weinige stoffelijke premies, die de terugreis naar Nederland meegemaakt hebben. Bovendien had hij nog een grote kartonnen doos bij zich, die hij koesterde als een kostbare sclhat. In deze doos zaten tien versnellingsappa- ralen, van een kwaliteit, waar elke weg renner van likkebaart. Zij zijn bestemd voor de Nederlandse ploeg in de Tour de France. In Frankrijk zullen er nog tien klaar liggen, compleet met reserve onderdelen. Dit was een van de resul taten van de tocht, die Pellenaars na de Ronde van Italië langs een aantal Itali aanse wielerfabrieken heeft gemaakt. Hij is niet voor niets een dag langer dan de renners weggebleven. In zijn zakboekje staaf een lijst van de artikelen, die de Bredanaar voorts heeft los gekregen: 20 velgen met naven, 20 freewheels, 24 ket tingen, 20 stel remmen en 20 stel pedalen, alles het beste van het beste. WAT TE VERDIENEN VALT. Maar o,p dit lijstje staan ook bedragen, die aangeven, hoeveel lires elk der fa brieken voor een Nederlandse ereplaats in een étappe van de Tour en in het eindklassement zullen uitkeren. Mocht een Nederlander in de Tour een étappe winnen, dan krijgt hij van de betrokken vijf fabrieken in totaal 85.000 lires, voor de Nederlandse eerste plaats in het eind klassement hebben zij in totaal 575.000 lires beschikbaar gesteld Voor de tweede, dexde en vierde plaats zijn dan nog, zowel voor de étappes als voor het eindklassement bedragen be schikbaar, die ook in de vijf en zes cij fers lopen. Het antwoord is nu aan de renners, dis in de Ronde van Frankrijk de Neder landse kleuren zullen verdedigen. Door nieuwe Hulster se atletiekvereniging In Hulst werden op het Sportpark ath- letiekwedstrijden gehouden tussen Hulst en Kloosterzande. De wedstrijden werden georganiseerd door de jonge R.K. Hul- sterse Athletiekverenigng. Er was vrij veel belangstelling en het is te ho,pen, dat deze belangrijke tak van sport, nodig als basis voor vele andere sporten, de waardering kriigt welke ze verdient. Het initiatief van de nieuwe vereniging valt slechts toe te juichen. De uitslagen waren als volgt: 600 m. junioren: 1 J. Neeteson (Hulst) 1-4-1: 2 P Bax (Hulst) 1-5-1; 3 Jos Pica- vet (Hulst; 4 R Neeteson (Hulst); 5 Struylaert (Hulst). 150 m. senioren: 1 Ed. Steijns (Hulst) 4438-5; 2 Wim Steijns (Hulst) 4-41-9; 3 Jo Vael (Hulst): 4 Jos. Picavet (Hulst); 5 A. Hillaert (Hulst): 6 Struylaert JHulSt). Kogelstoten 5 kg. senioren: 1 van Mieg- hem (Hulst) 11.74 m.; 2 de Zwart (Hulst) 11.15 m.: 3 Hillaert (Hulst) 9.70 m.; 4 de Windt (Hulst) 961 m.; 5 Schuurman (Hulst) 8.20 m.; 6 Vos (Hulst) 7.32 m. Kogelstoten 3 kg. junioren: 1 P Bax (Huist) 12.85 m.; 2 Meeuwse (Hulst) 10.59 m.; 3 P. d'Hont (Hulst) 10.57 m.; 4 G Kouyzer (Hulst) 10.54 m. 80 m junioren: 1 J Neeteson (Hulst) 109: 2 R. Neeteson (Hulst) 11; 3 C Stey- aert (Hulst); 4 A Meeuwse (Hulst); 5 C Kouyzer (Hulst); 6 P d'Hondt (Hulst); 7 Rudi Picavet (Hulst.) 100 m. senioren: 1 J. de Maagt (Hulst) 12.8; 2 van Mieghem (Hulst) 13: 3 J Jan sen (Hulst); 4 M. de Zwart (Hulst); 5 Reggie Picavet (Hulst); 6 Ed. Steyns (Hulst). J-JET WORDT ZONDAG een hoogst belangrijke competitiedag, die, als alle vastgestelde wedstrijden doorgang zullen vinden, voor de eerste klassers tevens de afsluiting van een veelbewogen competitie zal zijn. Veelbewogen, want heeft men het al meegemaakt, dat de allerlaatste ontmoetingen de beslissingen moesten brengen inzake het kampioenschap in nota bene drie van de vier klassen Precies zo staat het in de tweede klasse B, waar Baronie en Dosko aan hun voor laatste wedstrijd toe komen en nog altijd niet te zeggen valt wie titel houder zal worden, óf beide clubs met een gelijk aantal punten zuilen eindigen. Elders in den lande werd intussen met promotiewedstrijden begonnen: in A. en B. en overmogen wordt nu ook in D. gestart. Langzaam maar zeker gaat deze competitie dan toch ook haar einde krijgen ■"TOT de clubs, die ongetwijfeld de vlag klaar zullen gaan leggen, behoort in 1 B. o.i, Vitesse, dat thuis- spelend ongetwijfeld van A.G.O.V.V. zal winnen, hetgeen we van Heeren veen, dat in Haarlem op bezoek gaat niet zonder meer durven zeggen. In 1 C. speelt Sparta op eigen grond tegen Excelsior en Willem II, even eens op eigen terrein, contra V.V.V. Sparta gaat een zware dobber krij gen aan Excelsior, temeer omdat tus sen beide clubs nogal rivaliteit be staat en de Exeelsior-voorhoede uit stekende schutters heeft. Willem II zal het evenmin cadeau krijgen van de clubs van Klaassens Wint echter Sparta, dan heeft een zege van de tricolores geen invloed meer op de 27ste wedstrijd noodzakelijk. Aan spanning dus geen gebrek! R.B.C. gaat zijn laatste ontmoeting wel winnen contra Hermes D.V.S. en N.A.C. zal zich ongetwijfeld van zijn sportieve plicht kwijten tegen T.E.C., dat bij verliezen of gelijk spel de de gradatie niet kan ontlopen. Van A D. O. kan eveneens worden verwacht dat het Maurits sportief partij zal ge ven en Feijenoord besluit de compe titie met een kleine zege op Xerxes. DE TWEEDE KLASSERS eindstand. Een gelijk spel van Ter louw c.s. doet de beide pretendenten gelijk in punten eindigen, in welk geval een beslissingswedstrijd nood zakelijk wordt. Dit zal trouwens even eens het geval zijn met Heerenveen en Vitesse, indien beide de slotwed strijd in volledige winst omzetten. En met P.S.V. en Eindhoven is het van 't zelfde laken een pak. Eindhoven kwam Woensdagavond aan zijn 25ste wedstrijd toe, tegen Bleyerheide. Hij werd in een zege omgezet, waardoor van Melis c.s. op gelijke hoogte kwa men met P.S.V. A.s. Zondag speelt Eindhoven zijn laatste ontmoeting, toevalligerwijs wéér contra Bleyer heide. doch nu „uit". P.S.V. krijgt het zwakke D.H.C. op bezoek, zodat aan te nemen is, dat daarvan gemakkelijk gewonnen wordt. Doet Eindhoven dat nóg eens van Bleyerheide. hetgeen óók in de lijn der verwachtingen ligt, dan eindigen ook deze titeipretenden- ten gelijk en wordt hier eveneens een VOALS hiervoor reeds werd aange- haald, speelt Baronie uit bij Mid delburg, terwijl Dosko voor eigen pu bliek de handschoen opneemt tegen Alliance. Voor de Bredanaars zowel als de Bergenaren hangt er alles van af, want een struikeling kan aan alle illusies een einde maken, voor een van beide. Wij verwachten intussen niet dat dit gebeuren zal. R.A.C. speelt als derde op de ranglijst nog altijd mee, al is dat dan met een the oretische kans; met het bezoekende Axel zal het intussen weinig moeite hebben cn Terneuzen geven wij een kansje op gelijk spel contra M.O.C., nu het duel op Z.-Vlaamse bodem plaats vindt. DE DERDE KLASSERS TN de 3e klasse B. moet, nu Uno Ani- mo en Oss met een gelijk aantal punten zijn geëindigd, een beslissings wedstrijd worden gespeeld. Op het ogenblik dat deze beschouwing ge schreven werd was echter nog niet bekend, waar en wanneer deze be langrijke ontmoeting zal doorgaan. In 3 D. gaat het Zondag gebeuren: Vlissingen en R.C.S. spelen hun laat ste en beslissende wedstrijd tegen el kaar op het terrein van Vlissingen. De thuisclub heeft aan een gelijk spel voldoende om feest te kunnen vieren. Wint echter R.C.S., dan hebben beide clubs eenzelfde aantal punten en.... is ook hier een 23ste wedstrijd nodig om de kampioen te kennen. Wij menen echter dat Vlissingen het niet zover zal laten komen. Als N.-Borgvliet bij ODIO weet te winnen, is Clinge hier het kind van de rekening, ook al zou de laatste De Zeeuwen weten te kloppen, hetgeen natuurlijk niet is uitgesloten in deze phase van de competitie. Ook Bres- kens moet een goed resultaat boeken bij R.K.F.C. om zich volledig veilig te kunnen noemen; dat zal echter een zware dobber worden. Biervliet kan thuis over Zeelandia zegevieren en Corn. Boys over Meto. DE VIERDE KLASSERS TN Zevenbergschenhoek zal Zondag het nationale dundoek uitgesto ken kunnen worden, als D.H.V. een zege op S.A.B. weet te behalec. Al geloven wij, dat dit gebeuren zal, er staat niettemin ernstige tegenstand te wachten van S.A.B., dat degradatie nog even uit zou kunnen stellen, door gelijk te spelen. Velocitas kan het te gen Zundert niet houden. Laatstge noemde zal intussen haar kansen te loor zien gaan, als D.H.V. wint, maar kan dan toch nog als fraaie tweede eindigen. Als in 4 G. De Schutters bij Yerseke een draw weet weg te slepen, zijn zij titelhouder. We zien dit laatste gebeuren, wellicht wordt het zelfs een overwinning. Steenber gen krijgt het nog kwaad te verant woorden contra N.S.V.; een gelijk spel? Nu in 4 H. Hulst titelhouder werd, is de spanning in de kopgroep verdwenen, echter nog lang niet in de staartgroep. waar het vechten om lijfsbehoud blijft tussen P.S.K., Oost burg en Koewacht. P.S.K. heeft het overmorgen het moeilijkst, met de uitwedstrijd bij Hulst. Koewacht staat er wat dat betreft tegen Steen ietwat gunstiger voor, evenals Oostburg con tra IJzendijke. R.I.A. en Hontenisse zijn aan elkaar gewaagd, doch Aar denburg zien we winnen van Sluis kil Voor de YVatersnoodrit, de sterrit naar de ramgebieden van Zeeland, die volgen de week Zondag door de MAC Inter- Scaldes wordt georganiseerd, blijkt grote belangstelling te bestaan. Nadat vorige week meer dan duizend reglementen aan motorrijders en automobilisten in bin nen- en buitenland waren verzonden, kwamen sindsdien nog enkele honderden aanvragen om ieen reglement binnen. Nu de inschrijving is opengesteld kwa men ook de inschrijvingen vlot binnen en het eerste honderdtal werd in enkele dagen volgeboekt. Indien het in dit tempo Diverse Belgische rivalen geklopt Te Bierbeek (B.) heeft Piet Haan uit een veld van 81 renners een wedstrijd over 165 k.m. gewonnen in 4 uur 22 min., vóór de Belg Zaegers, Marcel Hendrickx, Adriaenssens, Verhaert, Keteleer, Isi- door de Ryck, Schils, Impanis en cfe Feyter. Jef Janssen werd 16e. Belg Couvreur won Voor een wedstrijd over 170 k.m. te Heyst aan Zee zijn 99 renners gestart. De uitslag luidt: 1 Hilaire Couvreur 4-12-0; op 30 sec. 2 Joye, 3 Sorgeloos, 4 Wambeke, 5 Rosseel, (allen Belgen); 6 Wout Wagtmans, 7 Ron- dele, 8 Braeckevel, 9 Leclercq, 10 Marcel Buysse, (eveneens allen Belgen). Successen voor Gebrs. Saelens te Assenede Te Assenede werd een koers voor lief hebbers verreden, waaraan een 30-tal renners deelnamen. Gentiel en Gilbert Saetens van Stekene reden een buitenge woon prachtige koers en wisten resp. de 2e en 3e plaats in te nemen na O. van der Linden, doch vóór Raveay, van Kerckhoven, Vermeulen, Mortier. Buysse De Meijer en Maurik. De 110 k.m. wer den afgelegd in 3 uur 7 min. - Het N.O.C. zal dit jaar wederom een nationale vijfkamp organiseren. Deze vijf kamp, welke van 6 t.m. 10 Juli te Amers foort wordt gehouden, bestaat uit de onderdelen: paardrijden of motorterrein- rijden of handgranaatwerpen, schermen, schieten, zwemmen en veldloop. De semi-interland voetbalwedstrijd Duitsland B—Spanje B, welke 14 Juni a.s. te Dusseldorf wordt gespeeld, zal worden geleid door Karei van der Meer. Te Odense (Denemarken) werd een int. sprintwedstrijd gehouden voor profs. Van Vliet werd eerste in het eindklasse ment met 7 p,, gevolgd door Derksen met 3 p.; de Deen Schandorff werd. derde imet 2 pt. blijft doorgaan, zal Zeeland volgende week Zondag een ware invasie van mo torrijders, automobilisten en bromfietsen beleven. De medewerking, welke van alle zijden bij de organisatie wordt ondervonden, is boven lof. Ook de Wegenwacht wilde niet achterblijven en besloot om op de dag van de rit extra patrouilles in te leggen. Naast de plaquette voor de rijders en het lepeltje voor de passagiers, krijgen zowel de deelnemers als de ingeschreven .passagiers een gratis lot voor een tom bola, waarin reeds nu voor meer dan f 500.aan prijzen is. Bovendien zijn er vele extra prijzen in de vorm van bekers, medailles, enz. Over de boottocht naar Schouwen en Duiveland worden nog isteeds onderhan delingen gevoerd. De situatie is echter zodanig verbeterd, dat aangenomen mag worden, dat ook dit onderdeel van het programma die dag doorgang zal vinden. Over de rit zelf nog het volgende: Alle deelnemers komen bijeen aan de start controle op de Kreekrakdam, vanwaar d» afgepijlde route begint. Deze controle is geopend van 1013 uur, zodat ook de van ver komende deelnemers ruimschoots gelgenheid hébben om zich op tijd te melden. ONDERWIJZER. Te Dongen slaagde voor onderwijzer de heer J. Everaert te Terneuzen. GOES, 4 Juni. Exortveiling. Kruisbes sen 30.5533, 's-HERTOGENBOSCH. 4 Juni. Op de paardenmarkt van heden werden aan gevoerd 1284 stuks, waaronder 13 veulens. Overzicht: korte aanvoer van paarden met matige belangstelling. Goede soor ten gebruikspaarden waren verkoopbaar en deze werden verhandeld tegen hoge .prijzen; de mindere soorten flauwe han del, prijzen moeilijk te handhaven. Hit ten en ponny's kalme handel. Slacht- paarden handel redelijk, kwaliteiten jon. ge slachtpaarden boven notering. De prijzen waren als volgt: voljarigen. 850—1000 per stuk; 2-jarigen 700850; jaarlingen 525675, jonge werkpaarden 800—1100. hitten 400—725. ponny's 275— 550, slachtpaarden 1.50—1.70 per kilo ge slacht gewicht. Prima jonge slachtpaar den liepen tot f 1.90 per kilo geslacht gewicht. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 2 Juli 1953. KAPELLE, 3 Juni. Exportveiling. - Kruisbessen 29.30—36.80 per 100 kg. Ge wone veiling: Aardbeien: Madame Lefè- bre A 12o179, B 81108, afw. 45, Deutcli Evern I 151171. Peren: Francisca Borgia 9—16, alles per kg. Groenten: Rabarber 23, Sjalotten 12, Aardappelen 16, Spinazie 40, alles per kg.; Kropsla 2Bloemkool 1216, Bospeen 38, per bos. KOEWACHT, 4 Juni 1953. Strovlas, on gerepeld 14—17, gerepeld 18—25. Vlas lint, putroot 180—225. dauwroot 170—205. Lijnzaad, ongekeurd 50—52. Bolraap 4—6. Kalme markt. TERNEUZEN. 3 Juni. Sla A2 5.70—6.10 B2 2.50—2 80. Bloemkool A 40—44, B 21— 34, C 916, D 11; Selderij 15. Peen II 39 —42, Kroten I 21—25. Uienl II 9—10. Sja lotten 717, Eerstelingen (onges.) 3644 Eerstelingen kriel 33. Aardbeien (doosje) A2 3350, Savoye kool 26—34,

de Stem | 1953 | | pagina 3