HEMES Operatie „Levensstrijd" bijna voltooid Mda-stift Voorzitter Z.L.M over het wetsontwerp Rampschade WALCHEREN Zuid-Beveland Z.-VLAANDEREN KOMT DE POLDER KRUININGEN EIND JULI DICHT? Jaarlijkse fokveedag te Koewacht Goese firma doet nieuwe vinding 2 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JUNI 1953 2 Successen op de waterfronten Kleine oorxaken grote gevolgen I Kantongerechtsgebouw te Oostburg Filmprogramma Een sombere visie DE ROOSENDAALSE MOORDZAAK Berta van Em. van Remoortere kampioene KERMIS IN AARDENBURG Minister Witte sprak te Middelburg Excursie van Prov. Genootschap MIDDELBURG VLISSINGEN GOES f TERNEUZEN X&tfatïc ENAMEL Dit weekend carnaval in de Muziekhof AXEL Vooral van belang voor onze zeeweringen HULST AGENDA HEDEN MORGEN J~)E situatie bij de Zierikzeese ha- vendammen is niet hopeloos meer. De Zuidhoekpolder bij de Oos telijke havendam heeft men „naar boven kunnen halen", waardoor het stroombeloop in het gat gekalmeerd is en het nu weinig moeite meer zal kosten om de dam te dichten. Ook de operatie-Levensstrijd, de af damming van het gapende stroomgat in de Westelijke dam is zo goed als voltooid. Vandaag hoopt men de hulpdijk. die om het gat heen naar de boerderij „Levensstrijd" loopt, met caissons te sluiten, wat de getij-be weging in het gat tot een minimum reduceert, zodat ook hier de mogelijk heid om het gat te sluiten weer aan wezig is. De Zierikzeese havenarm is dan tevens veilig gesteld. Bij Schelphoek is in de afgelopen week weer 8400 m2 zinkstukken ge legd. Het 300 meter wijde gat is nu beschermd tegen vergroting en ver dere uitslijping. Met man en macht wordt gewerkt aan de 1800 meter lange ringdijk, die binnenwaarts om het gat wordt heengelegd. Hiervan is nu ruim 500 meter goeddeels klaar. Men werkt niet alleen van West en Oost uit. maar ook in het midden bij Serooskerke. bij welk dorp de pers kade van klei over een lengte van 150 meter klaar kwam; aan de Westzijde vorderde men 380 meter in de goede richting. Met de herfst moet men hier gereed zijn. anders ziet het er voor Schouwen somber uit. De uitvoerdens hebben echter goede moed. Op de an dere waterfronten op Schouwen—Dui- veland werden diverse successen ge boekt, De Schouwse dijk kon verder worden beveiligd en van de op ruim dertig plaatsen doorbroken Rampaart- sedijk kreeg men weer vier gaten dicht. De Schouwse dijk ligt nu 3 meter boven N.A.P., wat evenwel nog niet voldoende is. Ook in de vier Bannen is het vol levendigheid. 24 CAISSONS Advertentie) Dezer dagen heeft iemand zjn likdoorns met een mes trachten te verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim mer meer een mes of andere, ymslachtige niet botende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. O kunt thans op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoorns, wratten, enz. verwijderen met de 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. Opening op 18 Juni a.s. TNonderdag 18 Juni a.s. zal te Oost- burg het nieuwe kantongerechts gebouw officieel in gebruik worden genomen. De plechtigheid heeft 's middags half drie plaats. Hieronder laten wij de katholieke keuringseisen volgen van enkele films, die in Zeeuwse bioscopen worden ver toond: Olympia Theater Sas v. Gent: Ster ren stralen overal (alle leeftijden); Hofzichttheater IJzendijke: Always in my heart 'alle leeftijden); Luxor Theater Terneuzen: Don Ca- millo (alle leeftijden); Concertgebouw Terneuzen: Don Camillo (alle leeftijden); Kindersmok- kcl (18 jaar); Ledel Theater Oostburg: De smok- kelpoort van Azië (18 jaar)Huwe lijkstragedie (18 jaar); Het Centrum Axel: Sterren stralen overal (alle leeftijden). Advertentie) Hhenmatische Pijnen slopen Uw krachten- Maar at vreten ook In op Uw humeur on geitel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en inge wanden trager werken. De zes mi nerale zouten van Kruschen bren gen ze weer op gang. Als dat ge beurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. 652-00 DIJ Kruiningen komt er steeds meer perspectief. De beteugeling van het grote Oostelijke gat. door het leg gen van een ringdijk landinwaarts, schiet flink op. Van de Westelijke zij de uit zijn nu 24 betonnen caissons, ieder van elf meter lengte, geplaatst en vast bevestigd en aan de Ooste lijke zijde haalt men een kleilichaam op. Begin Juli hoopt men de ringdijk te kunnen sluiten. Bij de Veerhaven zit men evenmin stil. De bezinking gaat regelmatig door. om aldus een drempel te krij gen voor de serie caissons, waarmee de sluiting gaat plaats vinden. Voor deze sluiting zullen o.m. de twee ge weldige Phoenix-caissons, die zojuist in Engeland zijn aangekocht, worden neergezet. Deze reuzen hebben een inhoud van 7300 ton; ze zijn 62 me ter lang 19 meter breed en ook 19 meter hoog Hun diepgang is 6.2 m. Volgens het tijdschema, door Water staat opgemaakt, is de sluiting van de Veerhaven op 15 Augustus berekend. Men is. dank zij ook het gunstige weer. op dit schema ingelopen en kan men dit tempo handhaven, dan gaat het laatste gat eind Juli dicht. OVERAL HERSTEL ("AVER de rest van Zeeland is wel- nig nieuws te melden. Alierwege is men bezig met het definitief her stel. Er moet nog heel wat gebeuren wil men tegen het ruwe jaargetij zich weer volkomen veilig kunnen voelen, doch men is nu zo toegerust, dat er voor pessimisme weinig reden is. De polder Waarde is geheel droog gevallen en bij Bath begint men vol gende week met het leggen van een nieuw stuk dijk dwars door het schor heen. Twee grote zuigers, de Balder en de Aides zijn op komst om deze reuze-karwei te helpen opknappen. Wanneer men zo'n overzicht van Wa terstaat krijgt, kan men niet anders dan respect hebben voor hetgeen in weinig maanden tijds al bereikt is. UNE voorzitter der Z.L.M., ir. Geuze, heeft op de hoofdbestuursverga dering der Z.L.M. te Zierikzee ge sproken over het wetsontwerp Ramp- schade en zei dat dit bij nadere be studering nog teleurstellender uit valt dan de eerste indruk was. Niet alleen worden huisraadschade en ge- bouwenschade veelal voor een te groot gedeelte aan de getroffenen ge laten. wordt verder de vergoedings mogelijkheid voor naschade in 't on zekere gelaten, maar de getroffenen wordt door artikel 17 ook nog eens een belangrijke achterstand in de uitkomst van het afgelopen boekjaar bezorgd, zodat ze van het begin af aan in de komende moeilijke jaren met gebrek aan bedrijfskapitaal te kampen zullen hebben. Gemiddeld immers was per 1 Fe bruari nog 40% van de handels- en bedrijfsvoorraden aanwezig en deze zullen tegen de kostprijs en niet te gen de marktprijs per 31 Januari 53 vergoed worden, terwijl dat met vee wel gebeurt. Waarom dat verschil in behandeling tussen veehouders? KUNNEN EN WILLEN overkoombaar. Het is niet dat men niet voldoende kan helpen; het gaat er om of men voldoende Wil helpen. Thans krijgen wij nog een trap van onvolwaardigheid mee. Laten we stel lig hopen dat de Volksvertegenwoor diging dit odium op zal heffen. Teleurgesteld zijn we ook door het weinig krachtige geluid dat de Stich ting voor de Landbouw over de Wet op de Rampschade aan de Kamerp heeft doen horen. Zelden hebben we een zo slap gestelde en vlakke, weinig indruk makende nota over een zo ernstige zaak geproduceerd gezien. Zelden is de verwoestende werking van gecentraliseerde behandeling van diepwortelende regionale belangen beter gebleken". Tentoonstelling te Veere ~\e culturele commissie van de Schot- se Huizen te Veere opent morgen een tentoonstelling van schilderijen van Sarika Góth. De tentoonstelling loopt tot en met 27 Juni. Tegelijker tijd wordt in het woonhuis De Gouts- bloeme 'n permanente tentoonstelling geopend van nagelaten schilderijen door M. Góth. IR. GEUZE vond verder, dat Den 1 Haag te koud-economisch is te werk gegaan. Even technisch zuiver werd het Rampenfonds daarop echter door die Overheid ter ontlasting van haar ver plichtingen als de gewoonste zaak van de wereld ingepast. ,.Nu realiseren wij ons", zei spr.„ „ten volle dat met name een minister van Financiën in deze tijd zakelijk moet zijn ingesteld, maar wij hebben niet met dwingende overwegingen aangetoond gezien dat het onmogelijk voor het Nederlandse volk is om de rampschade te helpen dragen. De monetaire gevolgen van de gevraa*- de hulp zijn voor Nederland niet on- Zware straffen opgelegd VTfEGENS moord op de 29-jarige ar beider van Beek veroordeelde de Bredase Rechtbank gisterenmorgen de 31-jarige Roosendaalse chauffeur H. M. tot een gevangenisstraf van 12 Jaar met aftrek. De vrouw van het slacht offer, de 30-jarige C. H„ kreeg wegens medeplichtigheid aan deze moord 9 jaar met aftrek. Alleen de vrouw was op de zitting verschenen. Bij het horen van de uitspraak barstte zij in snikken uit en moest door een opperwachtmeester der Rijkspolitie ondersteund en weg gebracht worden. Veertien dagen geleden had de Of ficier van Justitie. Mr. Hustinx, te gen teder der verdachten 15 jaar ge- eist. fAOOR de afdeling Koewacht van de 11 Sterre van A. van Gremberghe. 12 Vereniging tot bevordering van het rundveeras in Zeeland, werd de jaarlijkse fokveedag te Koewacht 't Zand gehouden. Er was dit jaar bui tengewoon veel animo, aangezien er 72 stuks vee aanwezig waren, het geen ruim 1/3 meer betekent dan voorgaande jaren. Voor deze keuring waren door de vereniging tevens f 350.- prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag is als volgt: Stieren: 1 Wilfried van Em. de Gaever, 76 punten. 2 Prins Wilson van Kind. de Bock. Koeien 1 maal gekalfd: 1 Berta van C. de Schepper, 76 punten. 2 Mina van A. van Gremberghe 76 p. 3 Ria van Alf. de Letter 76 p. 4 Betsie van Fr. Braem 75 p. 5 Bella van H. de Waele 74 p. Koeien 2 maal gekalfd: 1 Griet van Em. de Vliegher 78!i p. 2 Blondine van J. Bonte 78 p. 3 Rina van G. Die rinck 77 p. 4 Blomme van de Kind. van Goeye 77 p. 5 Berta van A. van Gremberghe 761a p. Koeien 3 maal gekalfd: 1 Berta van Em. van Remoortere 78 p. 2 Berta van Th. van Daele 77 p. 3 Berta van Jac. de Vliegher 76 p. 4 Sterre van H. Temmerman 74 p. Koeien 4 maal gekalfd: 1 Betsie van A. Bonte 78 p. 4 Dit 3 van B. de Gronckel 77 p. Koeien 5 maal en meer gekalfd: 1 Mulder van J. Bonte 79 p. 2 Betsie van H. de Waele 78 p. 3 Mol van de Kind. van Damme 7714 p. 4 Mina van de Kind, van Goeye 77 p. Drachtige vaarzen: 1 Martha van B. de Gronckel. 2 Mol van J. Bonte. 3 Berta van de Kind. van Goeye. 4 Mai-tha van de Kind. de Bock. 5 Mul der 2 van J. Bonte. 6 Melda van Th. van Daele. 7 Bertha van Em. Carpen- tier. 8 Kato van J. Bonte. 9 Irene van J. Bonte. 10 Mina van H. de Waele. Sisca van Em. van Gaever. 13 Klara van A. Bonte. 14 Bertha 2 van Em. van Remoortere. 15 Marie van Em. van Gaever. 16 Bles van Kind. van Goeye. 17 Mulder van de Kind. van Goeye. 18 Suze van Em. van Gaever. 19 Berta van Em. van Gaver. Pinken 1 tot 2 jaar, groep A: 1 Ster re van de Kind. van Damme. 2 Blom me van de Kind. van Damme. 2 Anna van Th. van Daeie. 4 Bertha van C de Schepper. 5 Bertha van Jac. de Vliegher. 6 Helma van G. Dierinck 7 Ria van Kind. van Goeye. 8 Anna van C. de Schepper. 9 Irene van Th van Daele. Pinken van 1 tot 2 jaar. groep B: Mina van Em. de Vliegher. 2 Betsie van J. Bonte. 3 Mulder van de Kind. de Bock. 4 Rachel van Th. van Daele, 5 Liesje 2 van H. de Waele. 6 Elviera van Th. van Daele. 7 Maria van A. Bonte. 8 Sterre van Em. de Vliegher. 9 Trees van J. Bonte. 10 Bertha van Em. de Vliegher. 11 Corrie van Bonte. 10 Berta van Em. de Vliegher. 11 Corrie van J. Bonte. 12 Anita van Em. de Vliegher. 13 Klara van Em. de Vliegher. 14 Anna van A. Bonte 15 Celma van G. Dierick. 17 Melda van A. Bonte. 18 Martha van Em. de Vliegher. Kalvers: 1 Nelly van H. de Waele. 2 Julma van A. van Gremberghe. 3 Gusta van C. de Schepper. 4 Piet.ie van C. de Schepper. 5 Nelly van C. de Schepper. 6 Trien van J. de Vlie gher. Kampioene werd Em. van Remoor tere met Berta. Reserve kampioene Em. de Vliegher met Griet. Tevens was er een fokgroep aanwe zig van H. de Waele. bestaande uit een koe met 3 afstammelingen. Het was de koe Betsie met als le Bella, 2e Liesje en 3e Nelly. Amateurcourse de hoofdschotel "AE kermis van Aardenburg ls een der oudste en vermaardste in West Zeeuwsch-Vlaandern. Voor dit jaar belooft het weer minstens even druk te worden als voorgaande jaren, te meer daar de Aardenburgse ker mis veie Belgen trekt en ook vele om liggende dorpen er zich op concen treren. Behalve de gewone evenementen, zoals het dansen in alle café's. de wedstrijden op allerlei gebied enz. is de hoofdschotel weer de kermiscour- se voor amateurs, welke Maandag a.s. om 2 uur verreden wordt. Hiervoor hebben verscheidene be kende renners zich reeds laten in schrijven. De Zeeuwsch-VIamingen zijn ook goed vertegenwoordigd. Ma rien Verhelst uit Axel. de kampioen Zeeland; Eddy de Wael uit Klooster- zande en P. v. d. Lycke uit Groede zijn er. evenals o.a. P. de Bruyn uit Roosendaal, de Brabantse kampioen; J. van Osta uit Fijnaart en J. Roo- vers uit Etten. De coureurs rijden 40 ronden van 2>2 km. De start vindt plaats op de Markt en het parcours is verder als volgt; Marktstraat, Peurssensstraat, Haven. Weststraat. Burchstraat, Rul- terkwartierstraat. Landstraat, Oude Kerkstraat. Markt. Alle in het par cours opgenomen wegen zijn uitste kend geschikt voor een wielerwed strijd. Gedurende het week-einde zal Aar denburg zijn kermis weer beleven en ais het gaat zoals het alle jaren ging, zal er enkele dagen veel plezier ge maakt worden in de oude stad met zijn rijke historie. Advertentie) Op vergadering Chr. Bouw- arbeidersbond ("Ap de 18e algemene vergadering van de Chr. Bouwvakarbeidersbond, gisteren te Middelburg in het Schut- tershof onder grote belangstelling be gonnen, kon de voorz., de heer v. Eybergen. behalve de afgevaardigden van de Belgische. Franse, Zwitserse en Oostenrijkse bonden en de verte genwoordiger van 't prov. bestuur, ook minister Witte, begroeten. Met dankbaarheid zag spr. de werk loosheid in de bouwvakken sterk ver minderen maar een zorg blijft de sei zoenswerkloosheid. die de laatste win ters 40.000 bouwvakarbeiders omvat of 20 pet. van het totaal. Sterk ontkende spr. dat de arbeiders al te gemakke lijk tegen de uitkeringen aanleunen. ..Onze mensen werken tienmaal lie ver voor hun geld. dan dat ze het van de steun ontvangen." DE MINISTER ANTWOORDT JVAinister Witte dankte voor het wel kom en wijzend op de maatschap pelijke opbouw zei hij, dat de regering dat niet alleen kan doen. In georgani seerd verband moet dit samen gedaan worden. Wat de seizoenwerkloosheid betreft: in de bouwnijverheid speelt daar het goede of slechte weer een belangrijke rol in. Geheel te onder vangen is ze niet. De werkloosheid zelf tastte de regering aan door de Duw-regeling en de subsidies voor wo ningsplitsing en verbetering. Het uit smeren der bouwvergunningen over heel het jaar is meer een zaak van de gemeente dan van de regering. Wat de financiële regeling voor de huizenbouw zelf aangaat, daarbij tracht de regering het zo te schikken, dat een verdeling over het gehele jaar bereikt wordt. WAAROM VÓÓR HUUR VERHOGING? Madat de voorzitter had meegedeeld, dat het ledental van 1948 van 16000 tot 25000 was geklommen, sprak hij zich onomwonden uit vóór huur verhoging. omdat de lage huren een der oorzaken zijn van de grote sei zoenswerkloosheid in de bouwvakken. DE F.B.O. Tn de avondvergadering heeft prof. mr. Borst een referaat gehouden over de P.B.O. In het bijzonder be handelde hij enkele problemen, die betrekking hebben op de overgang van de privaatrechtelijke naar de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Gistermorgen zijn de congressisten ontvangen in de Burgerzaal door het gemeentebestuur en hartelijk toege sproken door de loco-burgemeester, weth. Kögeler. Vandaag worden nog twee bijeen komsten gehouden en met een ont spanningsavond, waarin het ensemble- Carrell optreedt, wordt deze alg. ver gadering gesloten. Advertentie) SCHIP AAN DE KETTING r- SsTERAVOND is voor de West- sluis te Terneuzen het Deense s.s. Amos aan de ketting gelegd. De inbe slagname geschiedde in verband met een schuldvordering ter zake van een. aanvaring, welke de Amos vorig jaar Mei in het Kielekanaal bij Hamburg met een Nederlandse coaster heeft gehad. Naar de Hoge Veluwe en Thorn LIET Prov. Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Noord- Brabant zal op 14, 16. 21 en 25 Juni excursies maken naar de prachtige herdenkingstentoonstelling van Vin cent van Gogh in 't Kröller-Miiller- museum op de Hoge Veluwe. 's-Her- togenbosch is begin- en eindpunt van de tochten. Op Maandag 29 Juni (H.H. Petrus en Paulus) wordt een excursie ge maakt naar Thorn, Roermond, St. Odiliënberg en Asselt. Het vertrek punt is Eindhoven. OPNEMING PLEEGKINDEREN Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat op 1 Juni 1953 de Pleegkinderenwet in werking treedt. Ingevolge die wet moet het hoofd van een gezin of inrichting, waarin een pleegkind wordt verzorgd en opgevoed, van de opneming van het kind binnen een week schriftelijk kennis geven aan burgemeester en wethouders van de gemeente, waar in het pleegkind verblijft. Formulieren voor deze aangifte zijn ter secretarie verkrijgbaar. Ook van het vertrek, alsmede van het overlijden van een pleegkind moet kennis worden gegeven. Middelburg, 27 Juni 1953. 806-O Burgemeester en wethouders voor noemd. KERKCONCERT DOOR DE MARINIERSKAPEL Op initiatief van mevrouw S. C. de Casembroot-baronesse van der Feltz, echtgenote van de Commissaris der Koningin, en van het bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren" gaf de Marinierskapei der Kon. Marine on der leiding van de Kapitein der Mari niers Gijsbert Nieuwland in de Nieu we Kerk een concert ten bate van de Stichting „Nieuw Schouwen en Dui- veland". Na het spelen van het Zeeuwse Volkslied bleek reeds hij het eerste nummer „The Royal Fireworks" van Handel de grote correctheid van het corps, kwamen de grote kunde van de dirigent en de voortreffelijke kwa liteiten van het orkest tot uiting en hoorde men een goed gestemd bas- register en clarinetten met een prach tig timbre. Een meesterlijke uitvoe ring met staaltjes van grote virtuosi teit en muzikaliteit kreeg de Sympho nic Militaire van Haydn, welke zeer beheerst en zuiver van toon ten gehore werd gebracht. De ..Woodland Sket ches" van MacDowell en „Sea Pic tures" van Elgar werden op de juiste wijze weergegeven. In een onberispe lijke uitvoering van het symphonische gedicht „Finlandia" van Sibelius toon de de kapel, dat haar musiceren op zeer hoog peil staat. Een boeiend con cert, dal, besloten werd met het Wil helmus en een bezoek aan de kerk ten volle waard was. D. K. DE ROOIJ „ONS GENOEGEN" NAAR ST. OEDENRODE De Kon. Harmonie „Ons Genoegen" zal op 14 Juni deelnemen aan het Fe deratief Muziekconcours te St. Oeden- rode. Onder leiding van Piet de Rooij zullen in de Ere-afdeiing worden uit gevoerd als verplicht werk „Spani- sche Skizze" van Eugen Fülling en als keuze-nummer de ouverture „Nachtlange von ossian" van Niels Gade. Ook zal worden deelgenomen aan de mars- en tamboer wedstrijd. Grijpskerke ZILVEREN EREMEDAILLE VAN ORANJE NASSAU Bij K.B. is verleend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver aan de heer J. Looi- se. koster van de Nederlands Hervorm de kerk alhier. M. Vcntevogel t Op 61-jarige leeftijd is hier overle den de heer M. Ventevogel, die in het muziekleven een belangrijke plaats innam. Zo was hij directeur van de mandolinevereniging „Tovido", van de accordeonclub „Crescendo" en van de gemengde zangvereniging te Westkapelle. Ook in enkele plaatsen buiten Walcheren trad hij op als di recteur van diverse muziekgezel schappen. EEN ONTSPOORDE ARTS In een der hotels alhier is door de politie gearresteerd de 50-jarige arts B. uit Amsterdam, wiens aanhouding door de hoofdstedelijke politie was verzocht, omdat de man wch aan ver schillende vermogensdelicten heeft schuldig gemaakt. Door de Goese politie is B. naar Amsterdam overgebracht. VOORZITTER MEDISCH CENTRUM In plaats van dokter Looyen, die wegens gezondheidsredenen aftrad, is tot voorzitter van het, Medisch Cen trum alhier gekozen dokter P. Staver- man te Heinkenszand. Ook van de secretaris, ir. W. Mulder, is een ont slagaanvrage binnengekomen. De opening van het Contrum is be paald op 27 Juni a.s. Kapelle VERGADERING VEILING Zaterdagmiddag om half drie zal in café „de Veiling" een algemene le denvergadering worden gehouden van de veilingsvereniging „Kapellc-Bieze- linge en Omgeving" te Kapelle. Op de agenda staat o.a. een bestuursvoor stel tot uitbreiding der gasceilen. Lantswaarde Z«H geschilderd met TJALLEMA S Stootwvft - Hoo^eUwfnd L 28 Hww Fabrikente: Fo. G«br. Tjollemo, Sn««k Den Bosch Musiekstad TN 's-Hertogenbosch Muziekstad, waar deze week in de Muziek hof de 75.000ste bezoeker wordt ver wacht, zal het Zaterdag en Zondag vrolijk toegaan. De feesten in de Mu ziekhof zullen dan n.l. in het teken staan van Carnaval. Ongetwijfeld zul len weer duizenden naar de Brabant se hoofdstad trekken, om deze festi viteiten mee te maken. MA twee jaar experimenteren is de betonfabrlkant J. Haringman te Goes, erin geslaagd een nieuw sy steem steenglooiing voor oeververde diging te ontwerpen, dat speciaal zijn belang heeft voor onze zeeweringen. Vorige week is op dit systeem voor Nederland octrooi verleend; in Duits land gebeurde dit reeds eerder en in Amerika is de aanvraag nog in be handeling. De uitvinding heeft betrekking op een steenglooiïng bestaande uit beton blokken, die in halfsteensverband di rect op het grondprofiel worden ge legd. Dit in tegenstelling met bestaan de glooiingen, welke op een krammat met briklaag worden geplatast. Dit systeem vertoont reeksen van trapeziumvormige verdiepingen, met schuinoplopende zij- en achtervlak- ken. De voordelen worden als volgt ge schetst: Het totale glooiing-oppervlak wordt door de verdiepingen in elk blok, on derverdeeld in vele kleine oppervlak ken, met aanmerkelijk kleinere hel ling dan die van de glooiing zelf. Een oplopende golf wordt eerst door de verdiepingen reeds gebroken, terwijl het terugvloeiende water in die verdiepingen enigszins wordt vastgehouden vanwege de kleinere helling, zodat een kussen wordt ge vormd dat de kinetische energie van de volgende oplopende golf geheel of gedeeltelijk zal vernietigen. Deze twee kenmerken, welke de uit vinding typeren, zijn uitermate ge schikt om de golfoploop tegen te gaan. Op een dijkvak, waar vlakke blokken liggen naast het systeem Ha ringman, is geconstateerd dat de golf oploop door de systeem-Haringman- glooiïng drie rijen blokken d.i. 1.50 M. lager werd gehouden dan op de vlakke glooiing. De heer Haringman deelde ons me de. dat de directies van verschillende polders en waterschappen er reeds toe overgingen, met dit nieuwe sy steem hun dijken te verdedigen, en zeer tevreden zijn over het resultaat. Vermeldenswaard is wel, dat alle proefvakken vóór 1 Februari 1953 ge legd, de geweldige Februari-storm zonder schade hebben doorstaan. Ook voor het nog in gang zijnde dijkherstel wordt op verschillende plaatsen de nieuwe vinding toegepast. OPENBARE LES WERD SUCCES De openbare les en tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werkstukken in de Landbouwhuis- houdschool „De Leeuwtjes" mochten zich in een buitengewoon grote be langstelling verheugen. Met tie grootst mogelijke interesse trokken de vele dames van klas tot klas. om zich ten slotte neer te vlijen in het lokaal, waar a raison van enkele dubbeltjes thee met gebak, poffertjes, enz, wer den geserveerd. De exploitatie-over schotten van deze „tea-room" en van een mooie verloting waren bestemd voor de zusterschool te Kortgene, die tijdenR de rampdagen het zwaar te verduren heeft gehad. Reeds vroeger zijn door de leerlingen van de Ter- neuzense school schortjes en verdere benodigheden vervaardigd voor de ge troffen leerlingen van deze school. REIS VOOR OUDEN VAN DAGEN Evenais vorige jaren heeft het Co mité wederom 'een tocht voor de ou den van dagen georganiseerd. Weer verlangen de oudjes naar hun jaar lijkse reis, die ieder jaar een feestdag voor hen is. en waar zij lang over praten. Voor deze reizen is echter veel geld nodig, maar het Comité doet alle moeite om elk jaar een reisplan te ontwerpen voor de plm. 210 oudjes. Dit jaar wordt gedacht aan een reis naar Brussel, via St. Nicolaas, Den- dermonde naar Hekelgem, waar de be kende Zandtapijten worden bezocht. Verder gaat de reis naar de beziens waardigheden van Brussel, o.a. Lae- ken. Kamer en Bos over de Boule vards naar Temse, waar een versna pering met koffie wordt gebruikt, om daarna weer naar huis te keren. Zonder medewerking is zulks echter niet mogelijk. Sas van Gent VERFRAAIING BEBOUWING Door de aannemersfirma Vernaeve werd aan de Zuidzijde van de Markt een oud magazijn gesloopt. In de plaats daarvan werd een viertal auto- garages gebouwd, dat uit aesthetisch oogpunt ook de goedkeuring van de Provinciale Zeeuwse Schoonheidscom missie te Middelburg kon verwerven. De boxen, waarvan de voorgevel uit een zachte, gele handvormsteen is op getrokken. en de toegangsdeuren, zgn. „overhead-doors". doen zeker geen afbreuk aan hun omgeving en bete kenen al met al weer een kleine ver fraaiing van het marktplein. PRACHTIG WERK De R.K. Vereniging tot Bevorde ring van de Volksgezondheid en tot Bestrijding van Volksziekten heeft zich voor 1953 het jaar. waarin aij haar 40-jarig jubileum viert ten doel gesteld haar donateursaantal zo hoog mogelijk op te voeren. Het plaatselijk comité Sas van Gent kan met recht trots zijn op haar drie leden uit de Zandstraat, omdat dezen het hebben gepresteerd om het aantal donateurs in hun wijk van 1 op 44 te hrengen, hetgeen zeker een buitengewoon mooi resultaat mag worden genoemd. AFWATERING SK ANAAL WORDT VERBETERD Juist waar het oude afwaterings kanaal in het nieuw gegraven gedeel te overgaat, is men met uitbaggerings werkzaamheden begonnen om de af watering te verbeteren van de rijks waterleiding Axel-Hulst. Ook de demping van het oude ge deelte aan de Kanaalkade vordert nu goed. Dit tot vreugde van de omwo nenden, daar de geuren, die op wanne dagen uit dit oude kanaaltje opstegen, verre van welriekend waren. Vrijwilligsters. Momenteel poogt men in onze plaats vrijwilligsters te werven voor het verlenen van hulp in het getroffen gebied. indien zich voldoende dagnes aan melden. zullen zij worden ingezet in Zierikzee. TELEPATHISCHE DEMONSTRATIE Zaterdagmiddag zal de telepaat Co- roni. die onlangs te Goes een dergelij ke demonstratie gegeven heeft, om 4.30 uur in de stad een autorit maken terwijl hij afdoende geblindoekt is. Behalve deze krachttoer zal hij tij dens de zonderlinge rit nog andere telepathische demonstraties geven. Clinge Westdorpe BRANDWEER OP REIS De brandweer heeft haar jaarlijkse reis gehouden. Er werd een rondrit gemaakt door de povincie Luik, waar verscheidene bezienswaardigheden werden bezocht. Om één uur keerden de brandweerlieden in Westdorpe te rug. DE VETERANEN DEDEN HET GOED De voetbalwedstrijd Ambtenaren korps Hontenisse tegen de veteranen van Lamswaarde ten bate van het missiewerk van pater de Klerk werd door onze veteranen met 42 gewon nen; Geen gekke prestatie. DE KERMIS NADERT De Missie Fancy Fair is amper voorbij en nu staat de kennis weer al voor de deur: De verschillende attracties en de dansgelegenheden zullen oud en jong in staat stellen hun hartje op te halen. Als de weersomstandigheden mede werken. zal het er Zondag en Maan dag weer heel gezellig naar toe gaan. Een mooie actie. De kajotters van onze parochie willen deelnemen aan de grote Nationale K.A.J. bede vaart naar Lourdes, welke in 1954 zal plaats vinden. Het is daarom, dat zij alle activi teiten willen ontplooien om het in hun afdeling bestaande Lourdesfonds fi nancieel aan te vullen, opdat het mo gelijk zal zijn. dat elke jonge arbeider, die zulks wenst, aan de bedevaart zal kunnen deelnemen. Tijdens de kermis zullen kajotters een rijwielstalling houden achter het patronaatsgebouw en de opbrengst daarvan komt geheel ten goede van het afdelings-Lourdes- fonds. Vogelwaarde BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c, is in onze gemeente niet naar wens verlopen. Van de ongeveer 3700 inwo ners. die voor het onderzoek waren uitgenodigd, verschenen er slechts 1645. Onder diegenen, die niet aan het onderzoek hebben deelgenomen, bevinden zich vrij veel gevallen, die op het bedrijf worden doorgelicht of onder regelmatige controle staan. In dien men deze categorie buiten be schouwing laat. is het aantal wtige- raars echter nog veel te groot om een tevreden geluid te doen horen. HULDE AAN RIJKSPOLITIE Voor hun bewezen diensten bij de watersnoodramp werd aan opper wachtmeester A. Schelfaut en wacht meester J. de Beule van de Rijkspo litie alhier, door de Algemeen Inspec teur van Rijkspolitie een oorkonde uitgereikt. Het personeel van de Rijks politie, hetwelk in de ben/uwde Fe- bruari-dagen dag en nacht in touw was. komt deze hulde zeker toe. Aardenburg OPRICHTING VAN K.A.V. Donderdag 11 Juni zal in het St. Aloysiuspatronaat een bijeenkomst plaats vinden, waarbij alle vrouwen van de leden van de K.A.B. zullen worden uitgenodigd. Het ligt in de be doeling om op die avond te komen tot de oprichting van de Katholieke Vrouwen Vereniging. Mej. Kessel zal het woord richten tot de aanwezige vrouwen. Verder zal de avond gevuld worden met vrolijke muziek, terwijl versnaperingen zullen worden aange boden. BEVOLKINGSONDERZOEK NIET BEVREDIGEND Het bevolkingsonderzoek voor onze gemeente is weer nabij. Hoewel dit zeer belangrijk is voor de gezondheid van de bevolking in het algemeen, zien velen het nut hiervan nog niet in. in Clinge-dorp heeft zich slechts 65 pet. gemeld om doorgelicht te worden. Van de 35 pet. weigeraars, hebben slechts 16 pet. een geldige re den. zodat toch nog 19 pet. van de bevolking absoluut weigert om door gelicht te worden. In Nieuw-Namen is het nog slechter. Daar verschijnt maar 61 pet. voor het toestel. 39 Pet. van de bevolking weigert, alhoewel 15 pet. hiervoor een geldige reden kan inbrengen. In Kapellebrug dito. Hier zal slechts de helft van de bevolking zich laten doorlichten. Van 50 pet. weigeraars hebben 24 pet, een geldi ge reden, doch de overige 26 pet. blij ven achterwege zonder geldige reden. Wanneer we zo de stand eens be kijken over de gehele gemeente, dan zien we dat ér in totaal 2062 perso nen aan het bevolkingsonderzoek deelnemen. Dit is 60 pet. van de be volking. Er blijven dus 40 pet. weige raars. 24 Pet of 833 personen heb ben geen geldige reden om zich te onttrekken aan de doorlichting. Het is dus bijna een kwart deel van de be volking dat zich aan een bevolkings onderzoek onttrekt RAADSVERGADERING Van dé kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te Aardenburg is een verzoek binnengekomen om een gemeentelijke garantie voor de uitvoering van de Mattheus-passion van J. S. Bach, welke in de Sint Baafskerk zou wor den gehouden. Het is de bedoeling dit tot een jaarlijks terugkerend gebeu ren te maken. De uitvoerenden zijn het Amsterdams Oratorium Koor met medewerking van een katholiek kna penkoor. Gevraagd wordt een garan tie van f 33O0 waarvan 3 door de kerk, 1/3 door de gemeente en 1/3 door de plaatselijke V.V.V. Door ge noemd koor wordt eenzelfde uitvoe ring jaarlijks gegeven in het Con certgebouw te Amsterdam. Aangezien het verzoek eerst kort voor de aan vang der vergadering is binnengeko men wordt beraadslaging en beslis sing tot dé volgende vergadering uit gesteld. Door het R.K. schoolbestuur Eerie wordt vergoeding gevraagd voor de aanschaffing van 13 nieuwe school banken voor de R.K. Lagere School te Eede. zonder hoofdelijke stemming wordt dit verzoek ingewilligd. Namens het R.K. schoolbestuur en R.K. kerkbestuur van Eede is een ver zoek binnengekomen om gemeentelij ke vergoeding voor het bouwen van een muur rond het terrein van de R.K. Lagere School en de zaal Sanc- ta Maria. Burgemeester en wethou ders stellen voor om in plaats van een muur, die vrij veel zal kosten, een ligusterhaagje te planten. Uit de raad komt echter naar voren, dat hier onderscheid dient te worden ge maakt tussen de afscheiding van het terrein der school en het terrein der zaal „Sancta Maria". Met algemene stemmen wordt besloten een vergoe ding te verlenen voor het planten van een ligusterhaagje rond het ter rein der school en met 3 tegea 8 stemmen wordt het verlenen van ver goeding voor het plaatsen van een 11- gustei'haagje om de zaal afgewezen. Een verzoek van de Stichting Ka tholieke Maatschappelijke Gezinszorg, afd. Aardenburg om een subsidie in het exploitatietekort van f 800 wordt goedgekeurd. In de vacature van onderwijzeres aan de O.L. School Markt moest worden voorzien. Met 7 tegen 3 stem men en 1 onthouding werd mej. Tri. Janssen uit Middelburg benoemd. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de gelden op de begroting te brengen voor het aanstellen van een jonge kracht op de secretarie. GOES. Grand: Tr?nen over Johannes burg. MIDDELBURG. Electro: Der fidele Bauer. Schouwburg: Het gestolen, gelaat. SAS VAN GENT. Olympia-theater: Sterren stralen overal, om 8 uur. TERNEUZEN. Luxor 7.30 uur: Don Camillo. Concertgebouw 8 uur: Don Camillo. VLÏSSING-EN. Alhambra: Tranen over Johannesburg. R.K. Verenigingsge bouw: vergadering Overheidspersoneel. ANTWERPEN. Kon. Ned Schouwburg Komediantenrevue 1953. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Victoria en haar Huzaar. AXEL. Centrum 18.30 en 21 uur: Ster ren stralen overal. DE KLINGE. Kinema van Dijck. 20 uur: Koning van een nacht, en Dood slag. GOES. Grand: Tranen over Johannes burg. HULST. Bioscoop gebouw 20 uur: Ster ren stralen overal. MIDDELBURG. Electro: Der fidele Bauer. Schouwburg: Het gestolen, gelaat. OOSTBURG. Ledel 20 uur: De smok- kelpoort van Azië. SAS VAN GENT. Olympia-theater: Sterren stralen overal. TERNEUZEN. Luxor 19.30 uur: Don Camillo. Concertgebouw 20 uur: Don Camillo. VLISSINGEN. Alhambra: Tranen over Johannesburg. Luxor: Zondige grenzen.

de Stem | 1953 | | pagina 2