WALCHEREN Zuid-Beoeland Z.-VLAANDEREN n Sluiskil-Breda aan een Buslij zijden draad JOH. LE CLERCQ ERE-VOORZITTER VAN DE Z.L.M. IN SLUIS BANDEN MIDDELBURGS MAD VERGADERDE IN IJLTEMPO Commissaris der Koningin opende de Woningtentoonstelling te Goes Kilometers Beter! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JUNI 1953 K. v. K. en F. voor Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderde Geen belangstelling voor Saeftinge Kamer voor Oosthaven te Breskens De electriciteitsvoor- ziening van de Kungsholm Kringvergaderingen V.K.A.J. De schade aan landbouwmachines De Eén van de vele onderscheidingen Een expositie die baanbrekend zal werken Zilveren feest van de R. K. Boerinnenbond LOPEND Er komt een Volkscredietbank op gewijzigde grondslag MIDDELBURG VLISSINGEN GOES TERNEUZEN OOSTBURG Waterschap Borssele stelde polderlasten vast AGENDA HEDEN MORGEN r)E KAMER van Koophandel en Fa- brieken voor Zeeuwseh-Vlaande- ren heeft zich in haar vergadering te Breskens uitgesproken voor de aanleg van een nieuwe veerhaven ten Oos ten van de thans bestaande inloop haven. Zoals bekend zijn er voor het aan leggen van een nieuwe haven twee plannen. Het eerste voorziet in een haven ten Westen, het andere ten Oosten van de huidige haven. Reke ning houdende met de belangen van het handeldrijvende Breskens en te vens met de verkeerszekerheid, be sloot de Kamer zich uit te spreken voor de haven aan de Oostzijde. Van dit besluit is gisterenmiddag nog te legrafisch het college van Ged. Sta ten op de hoogte gesteld. weinig animo. WERDER is besloten de poging om te komen tot een commissie ter onderzoek naar de inpolderingsmoge lijkheden van het verdronken Land van Saeftinge te staken. De Kamer heeft zich reeds geruime tijd geleden tot diverse instanties en organisaties gewend met het verzoek vertegen woordigers in een dergelijke commis sie te doen plaats nemen. Er is echter van vele zijden en voornamelijk van officiële zijde zo weinig belangstel ling ondervonden, dat men het onnut tig achtte de pogingen nog voort te zetten. De voorzitter van de Kamer, ir. C. A. L. Horstmann, noemde het Voldoende voor een Zweedse stad LJET motorschip Kungsholm, dat, zo- als men weet, voor rekening van de Zweden-Amerika-lijn op de wer ven van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt gebouwd, krijgt een moderne electrische krachtinstal latie. De generatoren worden aange dreven door dieselmotoren. Er zijn zes eenheden, vier aggregaten van 125 kW. en twee van 200 kW. Deze aggre gaten geven genoeg kracht om het schip van voldoende clectriciteit te voorzien. Het totale vermogen van de electrische installatie is 3300 kW., voldoende om een Zweedse stad van gemiddelde grootte van kraclft te voorzien. De electriciteit wordt in de eerste plaats gebruikt voor de verlichting van het gehele schip, voor de naviga- tielichten en voor het uitgebreide sig naal- en beveiligingssysteem aan boord. In totaal zijn er 11.500 licht punten aan boord, welke 500 kW. ge bruiken. Het door de aggregaten opgewekte vermogen wordt aangewend voor de hulpwerktuigen der voortstuwingsiu stallatie zoals oliepompen, koelwa terpompen en compressoren. Ook de navigatie-instrumenten als radar, lo- ran, gyrokompas, echolood en de ejec- trisch aangedreven stuurmachine ver bruiken veel electrisch vermogen. De grootste verbruiker aan boord is echter de civiele dienst; de electri sche fornuizen in de keuken, de in stallatie van de bakkerij, vleesmachi nes, koelmachines om de proviand op temperatuur te houden, de pompen die het water door het schip aanvoe ren naar wastafels, douches en baden, de laadlieren, ja, zelfs de kleine elec trische mixer in de bar, al deze nood zakelijke apparatuur vraagt electrisch vermogen. De centrale zal straks dag en nacht bezet zijn met een vakkundige staf. De lengte van de in het m.s. Kungs holm gelegde electrische leidingen is gelijk aan de afstand Stockholm Göteborg. Autoriteiten naar Wenen Van 15 tot en met 20 Juni a.s. wordt te Wenen het Internationaal Congress of Local Authorities gehou den. dat door ruim zestig Nederlan ders zal worden bijgewoond, waaron der zich uit Zeeland bevinden de bur gemeester van Middelburg en me vrouw Bolkestein-Pull. uitermate betreurenswaardig en ver bazingwekkend, dat de pogingen van de K. van K. zo weinig resultaat had den opgeleverd. de verbinding met bra bant. MAAR ir. J. F. de Nie meedeelde, verkeert de autobusdienst Sluis- kil-Breda van de Z.V.T.M. voor de zo veelste maal in een gevaarlijke posi tie. Gisteren is van een hoofd van de vreemdelingendienst bericht binnen gekomen, dat de faciliteiten voor de passagiers bij de grensoverschrijding opgeheven worden. Het wordt dan o.a. noodzakelijk, dat de reizigers, die van deze dienst gebruik maken, een pas of bewijs van Nederlanderschap bezitten. Ir de Nie zag hierin een groot ge vaar voor het voortbestaan van deze buslijn. De Kamer machtigde op voor stel van de voorzitter, het bestuur al les te doen, wat mogelijk is, teneinde te bereiken, dat de Z.V.T.M. deze dienst permanent zal kunnen blijven exploiteren. In verband met de Lourdes-reis MOG maar pas zijn de Lourdesda- gen achter de rug of er staan de V.K.A.J. in het bisdom Breda weer belangrijke activiteiten te wachten. Het diocesaan bestuur heeft de over tuiging. dat het nieuwe programma eerst voor de volle honderd procent kan slagen wanneer de activiteiten goed worden voorbereid. Voorts zul len in kringverband de moeilijkheden worden besproken, die hier en daar met de Lourdesbedevaart kunnen voorkomen. Om al deze reden zijn er zgn. kringbijeenkomsten georgani seerd, waarmede Vrijdag 12 Juni e.k. te Breda een begin zal worden ge maakt. Verder zijn deze vergaderin gen bepaald voor Etten op 19 Juni, Oudenbosch, op 16 Juni Steenbergen, op 17 Juni Bergen op Zoom, op 11 Juni. Oosterhout op 15 Juni en Rijen op 18 Juni a.s. Op deze kringbijeen komsten worden verwacht de dis- tricts-aalmoezenier van de betreffen de kring, de aalmoezeniers van de parochiële V.K.A.J. en van elke af deling minstens het bestuur. In over leg met de kringleidsters uit Zeeuwsch-Vlaanderen zullen voor de ze afdelingen de bijeenkomsten nog nader worden geregeld. Een van de rampgevolgen Technische noodhulp prov. Voedselcommlssaris voor Zeeland berichtte ons: De scha delijke invloed van zeewater op trac toren en werktuigen valt niet licht te overschatten. Slechts een grondige be handeling kan volledige onbruikbaar heid voorkomen. Het ligt daarom in de bedoeling de machines onder leiding van de PBH's voor zoveel mogelijk uit het water te halen en na registratie onmiddellijk kosteloos met een roestwerend middel te behandelen. Hiertoe kan worden beschikt over een aantal met de nodige apparatuur toegeruste technici van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationali satie te Wageningen. De behandeling heeft tot doel de schadelijke inwer king van het zout, zo niet te voorko men, zo veel mogelijk te beperken. Na behandeling met roestwerende mid delen, waardoor de machines tenmin ste voor enige tijd voor verder bederf worden behoed, moet een algehele re vise volgen. Canadese vriendschap r~\JC burgemeester van Aarden- burg ontving dezer dagen een cheque van 100 Canadese dollars ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp van het Regiment „Princess Louise's Hus sars" uit Sussex, Provincie New Brunswick in Canada. De commandant van dit Regi ment, luitenant-kolonel E. W. George, schrijft, dat deze som is bijeengezameld onder de leden van zijn regiment en bestemd is voor Eede. Het betreft hier een Canadees regiment, dat in September—Oc tober 1944 in de omgeving van Eede gevochten heeft, waar toen het gehele gedeelte ten Oosten van de Rijksweg onder water stond geïnundeerd door de Duit sers. Deze Canadezen, die het daar in het watergebied zeer zwaar hebben gehad, en m de mening waren dat dit gebied bij de over stromingsramp thans ook weer onder water was gekomen, had den gemeennd deze blijk van vriendschap te moeten overma ken. Het betreffende bedrag is in het Rampenfonds gestort. Faillissement geëindigd Het faillissement van J. de Looff, slager. Middelburg, is geëindigd. Dit door het verbindend worden van de enige uitdelingslijst. "VY/einigen is het gegeven op een zo arbeidzaam leven op organisa torisch gebied terug te zien als Joh. Ie Clercq te Sluis, die onl ngs in de afdelingsjaarvergadering van de Z.L. M. te Sluis bij het neerleggen van zijn voorzitterschap bij monde van de heer a. J. de Bruijne werd voorge steld als ere-voorzitter, waarmede de vergadering dankbaar instemde in stemde. Is een dergelijk ereblijk voor ande ren een bekroning op een levenswerk, waarmede ze het verder moeten stel len, voor deze krasse Sluizenaar, die de eerste November a.s. zijn 79e ver jaardag hoopt te vieren is het slechts een van de vele onderscheidingen, welke hij als verdienste voor zijn be langeloos werk voor de gemeenschap mocht ontvangen. Daarvan getuigen onder meer de oorkonden van de Z. L.M. ter gelegenheid van zijn betoon de ijver in binnen- en buitenland voor de in 1950 te Oostburg gehouden ten toonstelling. van de gemeente Oost burg in 1951 wegens zijn 40 jaar be stuurslidmaatschap van de Vereni ging van Oud Landbouwleerlingen, UNe verenigde bonden van vrouwen VJ ten plattelande die de reizende Woningtentoonstelling op touw zetten, hebben eer van hun werk. Deze expo sitie, we zijn er van overtuigd, zal baanbrekend inwerken op de smaak ten plattelande en moet o.i. de dood betekenen voor veel ongeriefelijk en foei-lelijk huisraad, waar nog al te veel mensen mee opgescheept zitten. Vooral nu zovelen in zeeland zich opnieuw moeten installeren, kan deze voorlichtende tentoonstelling schitte rend werken en dat het belang hier van wel degelijk wordt ingezien, wordt wel geïllustreerd door het feit, dat ze gisteren te Goes, door niemand min der dan jhr. de Casemoroot. de Com missaris der Koningin, werd geopend en ter bezichtiging aanbevolen. smaak- en sfeervol F\e inrichting der expositie getuigt van grote deskundigheid. De meu belen zijn niet kris en kras door el kaar gezet, maar in afgeronde gehelen en afgeschoten ruimten uitgezet, waardoor zowel de sfeer wordt getrof fen van de huiskamer, als van de slaapkamer en de keuken. De goedkope types vindt men naast de middelbare en de duurdere soort en de standaard-keuken-inrichtingen zijn eveneens in verschillene prijs klassen te zien. Door een gescherpt oog voor de kleurschakeringen, opstel ling en versiering hoe sober ook ontstond er iets. dat ieder boeien zal. En omdat een legertje dames speciaal geïnstrueerd werd, kunnen de bezoe kers (sters) rekenen op de juiste voor lichting. Behalve de meubelen is de expositie voorzien van het nieuwste en meest practische op huishoudelijk terrein en woningtextiel: de tips lig gen op ieder der veelvuldige vlakken voor het grijpen en omdat verkopers het publiek niet lastig vallen, kan al le aandacht geconcentreerd worden op het geëtaleerde. Naar wij vernamen, ligt het in de bedoeling om deze tentoonstelling ook nog te Ziarikzee en Haamstede te houden. Dit zal echter nog wel even aanhouden en uitgesteld worden tot ook op Schouwen de herbewoning af gekondigd kan worden. wegens erelidmaatschap van de Z.L. M. en wegens zijn zelfopoffering in 1894. Op 23 Augustus 1894 bezocht H.M. Pantserschip ..Stier" de garnizoens plaats Vlissingen. ter gelegenheid van het bezoek van H.K.H. Prinses Wilhelmina met haar moeder H.K.H. Emma. Regentes. Helaas deed zich aan boord van dat schip bij het los sen van de saluutschoten een ont ploffing voor, waardoor enkele ma trozen brandwonden opliepen. opofferende daad Advertentie) TN het hospitaal wei-den de matro zen goed verzorgd en spoedig kon den ze worden ontslagen, behalve een matroos, wiens wond steeds opnieuw open ging. Als laatste poging zag de arts de mogelijkheid om huid over te planten op de wond. De hospitaalsol daten moesten aantreden en de zaak werd uiteengezet. Wie wil vrijwillig huid afstaan voor deze zieke? Uit de groep stapte direct een soldaat naar voren. De hospitaalsoldaat Joh. Ie Clercq uit Sluis. Het bracht hem eerst een dag verlof op en toen werd de operatie uitgevoerd. Voor die tijd een zeer belangrijke stap. Bij Ko ninklijk Besluit van 11 Februari 1895 no. 24 werd aan Joh. Ie Clercq toege kend een toelage van f 25 en extra verlofdagen als blijk van waardering voor zijn opoffering. Reeds toen was hij bereid zich in te zetten voor an deren en de gemeenschap. Is het te verwonderen, dat deze soldaat, terug in de maatschappij, steeds bereid was de gemeenschap te dienen? Naast het liefdadigheidswerk enz. trok zijn hart echter naar alles wat de landbouw betrof. Het gevolg is, uat na 'n lange staat van dienst in ve le organisaties „Wannes" door jong en oud wordt gekend en gewaavdevrd. FAE R.K. Boerinnenbond van dp N. C.B. staat aan de vooravond van de viering van het vijfentwintig-jarig bestaan. Het feestprogramma is thans vastgesteld en geprojecteerd op Maandag 29 Juni a.s. De viering is bepaald te Den Bosch, waar mgr. Mutsaerts om half elf in de Kathe draal van St. Jan een pontificale Hoogmis zal opdragen. Na deze plech tigheid volgt een défilé en om drie uur des namiddags wordt de feest- vergadering gehouden. Omstreeks vijf uur hoopt men de dag te besluiten met de opvoering van een groots openluchtspel. RIJWIEL s MOTOR overzicht van koninklijke stoet Trafalgar Square, op weg naar Westminster Abbey. Op de acli tergrond de Admirality Arch. IWIet menige raad is het hollen of stilstaan. De ene keer weet men van geen ophouden, wordt er op ieder slakje zout gelegd en de andere keer hamert de voorzitter in een wip en achter elkaar alle voorstellen er door. Dit laatste gebeurde ook gistermid dag te Middelburg. Er was amper 'n kwartier nodig voor de agenda en als er geen rondvraag dat gezellig keu- vel-halfuurtje was geweest, zou de gehele vroedschap na 'n half uur thuis aan de thee gezeten hebben. Eerlijk gezegd waren de punten weinig belangrijk. De aflossing der bouwvoorschotten werd opgeschort, het gereformeerde onderwijs kreeg wat banken in bruikleen en de aan-» vraag van het zelfde onderwijs om een nieuwe school op 't Zand te hel pen bouwen, werd zonder 'n kik alge wezen. ook de gewijzigde gemeentelij ke Volkscredietbank kwam zonder 'n woord tot stand. Bij 't voorstel van B, en W. om een verplaatsbare muziektent aan te schaffen voor 10,000, dat 'n jaar ge leden sneuvelde, althans werd terug genomen. constateerde men nu alleen 'n instemmend knikken. AUeen vroeg de heer Schenk of de tent deze zomer nog te bewonderen zou zijn. Dat hangt van de datum af waarop ze besteld wordt, zei de voorzitter veelbetekenend. De leveringstijd is slechts drie weken. Als G. S dus maar spoedig ,.)a' willen zeggen... De 12.300 subsidie voor de restauratie van de Gasthuis- kerk werd welwillend gegeven, van ontmanteling, zei de voorz.. zal voor lopig nog geen spraak zijn; de huizen kan men niet missen. Bovendien zijn de geleerden het er niet over eens. of zo'n ontmanteling wel gewenst is. Waarschijnlijk komt er niet veel moois te voorschijn! Tenslotte werd een verzoek van „de Christelijke bur gerschool" om gelden voor de verbou wing van de school aan de Singel straat. In handen van B. en w. ge steld om advies. de zwem-inrichting tentoonstelling hand werken De traditionele tentoonstelling van vrouwelijke handwerken, voorafgaan de aan de verloting er van ten bate der charitatieve instellingen alhier, wordt vandaag en morgen gehouden in de Statenzaal. De collectie is weer fraai en geva rieerd en bestaat uit 250 stuks. Vrijdag heeft meteen al de trek king plaats. zilveren priesterfeest rector v. d. togt Luid schalden gistermorgen de stemmen van zusters en verpleegsters in een der hallen van het St. Joseph- ziekenhuis. Deze ongewone manifes tatie in het domein der gedempte ge luiden, gold rector H. v. d. Togt, die zijn zilveren priesterfeest mocht vie ren en die zich zeer gevoelig toonde voor het hem toegezongen feestlied, dat nog gevolgd werd door de decla matie van een schoon gelegenheids gedicht. Daarna werden zoveel ge schenken aangeboden, dat er een ta fel nodig was om ze te bergen en kwa men de zusters en verpleegsters nog even hun goede woorden met een krachtige handdruk bezegelen. De rector hield daarop een warme toespraak, die via de huisradio ook naar de ziekenzalen werd doorgezon den. Z. Eerw. wees er op, dat het priesterschap meer een gave Gods is dan iets van de mens en indien er lof gegeven moet worden, komt die daar om God alleen toe. Hem dankte spr. voor zijn uitverkiezing en in Hem vond hij de kracht de priesterlijke taakde mens dichter bij God te bren gen. uit te oefenen, Spr. vroeg aller gebed en verzocht de zieken deze dag hun lijden voor hem op te dragen aan God. De gehele morgen recipieerde de ju bilaris op zijn kamer. Het was een gaan en komen van vrienden en be kenden. Namens het bestuur van het ziekenhuis kwam de heer J. de Mooy zijn complimenten aanbieden en over handigde de jubilaris de schetsteke- ning van een fraaie boekenkast welke voor hem besteld is. De officiële vie ring is in de avond besloten met een plechtig Lof in de kapel, gecelebreerd door de rector met assistentie van pastoor ouwendijk uit Vlissingen en pastoor Snel uit Middelburg. HAVEN VAN GOES Burgemeester en Wethouders van Goes geven kennis aan belanghebben den, dat wegens het lichten en revi seren van de binnenvloeddeuren op het Goesse Sas tussen Zondag 28 Juni 1953 en Vrijdag 31 Juli d.a.v. de vaart slechts met beperking moge lijk zal zijn. Per dag moet op een sluiting van circa 3 uur worden gere kend, terwijl bij hoog water niet kan worden geschut. Goes, 28 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders van Goes, W. C. ten Kate, Burgemeester. Burger, Secretaris. Heinkenszand de burgemeesters installatie Het feestprogramma Een organisatiecommissie, samenge steld uit het bestuur van de plaatse lijke Oranjevereniging en twee afge vaardigden van elke buurtvereniging, belegde een vergadering teneinde de plannen voor de viering van het in- stallatiefeest van de heer H. J. J. Derckx tot burgemeester der gemeen te Heinkenszand, vaste vorm te geven. Tot in details werd het feestprogram ma voor Zaterdag 6 Juni a.s. samen gesteld, hetgeen er in grote trekken als volgt uitziet: De burgemeester en zijn echtgeno te worden om kwart voor een aan de grens der gemeente verwelkomd door een deputatie uit de organisatiecom missie. Na een welkomstwoord zul len aan mevr. Derckx bloemen wor den aangeboden. Voorafgegaan door de plaatselijke muziekver. Euterpe en een ruiterstoet zal de burgemeester hierna zijn intrede in de gemeente doen. Na aankomst ten gemeentehui ze zullen de kinderen der 3 plaatse lijke scholen een zanghulde brengen. In een buitengewone raadszitting zal de nieuwe burgemeester in zijn ambt worden geïnstalleerd. Vervolgens vindt een défilé van de plaatselijke verenigingen plaats waarin tevens zijn opgenomen versierde wagens, rij wielen enz. Op het voetbalterrein van Luctor beginnen om 4 uur volksspe len. Van 7 tot 9 uur volgt een bal- champêtre in de Kerklaan bij de mu ziektent en van 9 tot 10.30 uur con certeren Euterpe en een mandoline- orkest. De versieringen in het dorp aan te brengen, zullen worden verzorgd door de buurtverenigingen. 1 erseke AANBIDDJNGSFEEST Zondag hield de parochie haar jaar- lijks aanbiddingsfeest. Voor deze ge legenheid was de oud-pastoor H. H. A. Rouw speciaal overgekomen. Met assistentie van de paters Majella en Hildebertus werd een plechtige Hoog mis gecelebreerd. Hierbij werd voor het eerst het prachtige nieuwe drie stel gebruikt dat nog een geschenk was van pastoor Rouw en dat bij zijn vertrek nog niet was afgewerkt. Ook het effect van de nu voltooide werk zaamheden kon pastoor Rouw als re sultaat van zijn werk in Yerseke be zichtigen. De feestdag werd 's avonds met een plechtig Lof besloten. WONINGBOUW VORDERT De bouw van de 39 woonhuizen plus een winkelpand door de fa. Priem begint nu enig zicht te krij gen. Vele gezinnen zien met verlan gen de voltooiing en afwerking tege moet en gaan zich dikwijls op de hoogte stellen van de vorderingen. Ook de particuliere bouw heeft vijf woningen onderhanden, terwijl bo vendien dezer dagen met de bouw van nog twee particuliere woningen een begin zal worden gemaakt. Scheepvaart. Het komt slechts sporadisch voor <jat men in het Ze- venaardok een zeeschip gemeerd ziet liggen. Deze week was dit het geval. Het was namelijk het Panamese zee schip de s.s. sabrina, dat daar ligging koos. Het is een tankschip, waarvan de inhoud in kleinere tankers wordt overgeladen met bestemming België. Sluiskil Dij de rondvraag deelde de voorzitter nog mee, in de volgende zit ting, die eind Juni wordt gehouden, met 'n nieuw voorstel te zullen komen tot de bouw van een zwem-inrichting. Dank zij de tussenkomst van de mi nister van Binnenlandse zaken, heeft zijn college de eis, dat de inrichting een zuivelings-installatie kosten ƒ50.000 moet bezitten, laten vallen en is er dus kans °P> dat men de zaak financieren kan. Een der leden stelde nog de positieve vraag of het bacte riologisch en serologisch laboratorium te Goes zal komen inplaats van te Middelburg. Waarschijnlijk wel, ant woordde de voorzitter. P. DE GUCHT TE HULST ONDERSCHEIDEN Bij 40-jarig beroepsjubileum U)E heer P. de Gucht te Hulst is ter gelegenheid van zijn veertig-jarig schildersjubileum onderscheiden met de Orde van Oranje-Nassau in brons. Het ere-teken werd hem uitgereikt door burgemeester B. A. Th. Truffino, die de jubilaris ten huize van de fa milie Wauters, waar hij reeds 40 jaar in dienst is, kwam bezoeken. Het ju bileum van de heer de Gucht is ver der gevierd in Hotel de Korenbeurs, waar 's avonds de Kon. Stedelijke Harmonie, waarvan de jubilaris ook werkend lid is, een serenade kwam brengen. PRAATAVOND VAN DE H.K.W. Onder leiding van de districtsbe stuurder, de heer Loomans uit Eind hoven, werd door de plaatselijke af deling een contactavond belegd, waar op, in tegenstelling met de bijeen komsten van voorheen, de leden aan het woord waren. Door de districts bestuurder werden verschillende so ciale problemen aan de leden voor gelegd, die ieder op hun beurt een visie hierop moesten geven. Een en ander ontspon zich tot een geanimeer de praatavond. Deze wijze van verga deren viel bijzonder in de smaak, waarbij het tevens voor de leden zeer leerzaam is, door hun ideeën onder woorden te brengen. Nieuwe woningen. Ons dorp is weer verrijkt met een zestal nieuwe woningen die eind voorgaande week in gebruik konden worden geleverd. Het zijn woningen die gebouwd zijn door de gemeente Terneuzen met fi nancieringshulp van de A.C.Z. alhier. In deze woningen zal personeel van bovengenoemde fabriek worden on dergebracht. Met het gereed komen van deze woningen is de Vinkestraat tot aan de Kanaalweg geheel be bouwd. MOEDERCURSUS De Moedercursus die door het Wit' Gele Kruis alhier werd georganiseerd is een buitengewoon succes geworden. Ruim 40 dames, waaronder veel a.s. moeders namen aan de cursus deel, welke werd gegeven in de recreatie zaal van de verpleegsters in het R.K. Ziekenhuis. De cursus werd gedo ceerd door Zuster Vernimmen. Op prettige, en leerzame wijze, vaak met behulp van lichtbeelden, heeft zij haar lessen gegeven. Alle cursisten waren over de lessen ten zeerste vol daan. De cursus heeft men besloten met een gezellige avond. Namens de cursisten werd aan Zuster Vernim men dank gebracht voor de leerzame lessen en werd haar uit erkentelijk heid een passende herinnering aange boden. Nog geruime tijd bleef men nadien gezellig onder een. In aanslui ting op deze cursus zal begin Septem ber een vervolgcursus worden gege ven betreffende het opvoeden van kleuters. Ook voor deze cursus ver wacht men een grote opkomst. De Poppenkast. Jaren is het ge leden dat een Openlucht Poppenkast ons dorp aandeed om de jeugd te ver maken. Zaterdagmiddag kwam 'n rij dende poppenkast door onze straten. Dit in het kader van de inzamelings actie voor het Rode Kruis. Op ver schillende punten van het dorp wer den de voorstellingen gegeven. De jeugd was overal in grote getale te genwoordig, terwijl de Rode Kruis- colonne, waarvan ons dorp het geluk heeft, een dergelijke colonne te bezit ten, de kans waarnam om voor het Rode Kruis te collecteren. De op brengst van deze actie mag zeer be vredigend genoemd worden. Sas van Gent De Klinge Waes EERVOLLE ONDERSCHEIDING De minister van Landsverdediging verleende aan onze dorpsgenoot P. Theijlaert voor zijn moedig gedrag gedurende de laatste wereldoorlog de herinneringsmedaille 1940'45. Kemseke EERLIJKE VINDSTER Door een zekere L. V. uit onze grensgemeente werd een brieventas gevonden, die behalve een paspoort ook een grote som gelds inhield. De eerlijke vindster verwittigde de po litie, die de eigenares weldra op spoorde. Koewacht Brand. In de morgenuren brak brand uit in de zwingelarij van de heer A. Raes in de Klapstraat. Door spoedige hulp van de buren kon het ergste worden voorkomen, en kon ook het gebouw worden behouden. De zwingelmolens brandden echter geheel uit. Ook de plaatselijke brand weer was spoedig ter plaatse en kon zorgen, dat de omliggende gebouwen gespaard bleven. Oorzaak was kort sluiting. Verzekering dekt de schade. Kapelle elke dag exportveiling Er worden thans weer elke dag ex portveilingen van kruisbessen gehou den, met uitzondering van Zaterdags. Op Maandag, Woensdag en Vrijdag beginnen deze veilingen om 1 uur; op Dinsdqg en Donderdag om half twaalf. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN Op 3 Juli a.s. zullen de ouden van dagen weer een rijtoer maken. Dit* maal is als doel uitgekozen de Belgi sche kust tot de Panne met een be zoek aan het vogelpark de Melie al daar. Op de terugtocht, via Veurne, worden de oudjes in Brugge door de directie van de Gist- en Spiritusfa brieken aldaar ontvangen. Als gebruikelijk zal de Oostburgse harmonie de reizigers 's avonds met vrolijke tonen opwachten. Retranchement Gedetacheerd. De assistenten van 's-Rijks belastingen. B. W. Brugman, van Zuiddorpe en L. J. Manni, van Sas van Gent, worden m.i.v. 1 Juni gedetacheerd naar Retranchement. Schoondijke HARMONIE IN UNIFORM? In onze gemeente heeft zich een voorlopig comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld actie te voeren voor het verkrijgen van de nodige gelden ter „uniformering" van de le den van het Harmoniegezelschap „De Verenigde Vrienden". Om aan deze actie zoveel mogelijk bekendheid te geven en iedereen in de gelegenheid te stellen aan dit prijzenswaardige werk mede te doen, is tegen Donder dag a.s. in het café van de heer P. Kalfsvel aan het Stationsplein een vergadering belegd, waarbij alle be langstellenden welkom zijn. Wij hopen het dan toch eens te mo gen beleven, dat onze harmonie ook qua kleedij niet voor andere korpsen zal behoeven onder te doen. ROZENKRANSSPEL. Ter plechtige afsluiting van de Mei maand-viering, werd in het parochie kerkje in de wijk Zandstraat met me dewerking van alle parochianen het „Spel van de Levende Rozenkrans" uitgevoerd. De kinderen fungeerden bij dit spel als hoofdpersonen, terwijl het koor bij de diverse gezangen op het orgel werd begeleid door de heer R. C. v. d. Spiegel. Na het Lof werd aan de H. Maagd een grootse bloe menhulde gebracht. Tot slot werd door allen staande het „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" gezongen. St, Jansteen otter geschoten Door de landbouwer G. de Badts werd in de vaart bij zijn boerderij een niet alledaags roofdier geschoten. Een flinke otter, die zich vermoede lijk reeds geruime tijd in de vaart ophield en zeker de nodige schade aan de visstand zal hebben aange richt, werd door een goed gemikt schot onschadelijk gemaakt. Het dier, een pracht exemplaar, was bijna 1 meter lang. voor de oud-verpleegsters In de week van 14 tot 21 Juni zal in deze gemeente een huis-aan-huis- inzameling gehouden worden ten ba te van het „Erefonds voor Oud-Ver pleegsters". Dit erefonds heeft ten doel de 600 tot 800 zusters van alle gezindten in het gehele land, die we gens ver gevorderde leeftijd haar liefderijk werk hebben moeten staken, een zorgvrije oude dag te bezorgen. Vele oud-verpleegsters verkeren ln kommervolle financiële omstandighe den. nadat zij haar beste krachten aan onze zieken hebben gegeven. Pen sioenregelingen bestaan voor hen nog niet of zijn volstrekt onvoldoende. Het comité van actie bestaat uit de dames van Rosevelt, zuster Grondijs, Hamers, Quaak, Rienks en de Rijk. Ter inleiding van deze actie wordt op Maandag, 8 Juni op het plaatse lijk sportterrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen onderwijzers uit ge heel Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en verschillende ambtenaren uit Schoondijke. De baten daarvan ko men ten goede aan dit Erefonds. Provinciale subsidie ED. STATEN van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor wel willend te beschikken op een verzoek van de Z.L.M. om subsidie in de kos ten der stichting van een gebouw voor de lagere tuinbouwschool te Ka pelle en 25 proc. van de eventuele kosten te verlenen tot een maximum van 10.000. Tn de vergadering der ingelanden van de calamiteuse polder Borssele werd de rekening 1952'53 vastgesteld met een goed slot van 712. De begroting 1953'54 vermeldde aan ontvangsten en uitgaven een be drag van 94.739.93 met een post on voorzien van f 583.90. De polderlasten werden gebracht op f 66 per ha. Be bouwde eigendommen volgens de grondbelasting werden belast met 13,20 per ha. Tot gezworene werd gekozen de heer L. de Winter. Op bedevaart. Door de vrouwen der Kath. Actie uit O. Z.-Vlaanderen werd naar O.L. Vrouw Ter Eecken te Kapellebrug een grote bedevaart ge houden. Naar België. De R.K. harmonie St. Jan zal op 14 Juni a.s. aan het mu ziekfeest te Vrasene iB.i deelnemen. Clinge PLECHTIGHEID BIJ DE BOSCHKAPEL Traditiegetrouw vindt er iedere avond in de Meimaand een gebeurte nis plaats, welke aan de bevolking reeds zeer vertrouwd is. Vele Clinge- naren komen iedere avond naar de Boschkapel in de Meimaand om daar voor O.L. Vrouw te bidden. Het einde der Meimaand wordt op bijzondere wijze gevierd. Het Allerheiligste werd door kapelaan Van Osta, begeleid door bruidjes en misdienaars, naar de Boschkapel gebracht. Pastoor Cosijn celebreerde er een plechtig Lof, ter wijl hij een kort woord richtte tot de vele aanwezigen. Na het plechtige Lof werd het Allerheiligste wederom naar de kerk gedragen. Het zangkoor van de dames verzorgde de Latijnse gezangen, onder leiding van de di recteur van het zangkoor, de heer E. van den Branden. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. GOES. In zaal Krijger Woningbouw- tentoonstelling. Grand: Othello. MIDDELBURG. In Nieuwe kerk: Con. cert door Marinekapel om 19.30 uur. In Electro: Kangoeroe OOSTBURG. Ledel 20 uur: De raad selachtige mr. Moto. SAS VAN GENT. Olympia-theater, 20 uur: Het eiland der Pygmeeën. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Tot ziens in New-Orleans. VLISSINGEN. In Alhambra: Othello. In Luxor: Ontwrichte jeugd, en m R. K. Verenigingsgebouw: bestuursver gadering St. Eloy. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Komediantenrevue 1953. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Rigoletto Ballet. GOES. In Grand: Moord uit genade. In Prins van Oranje: Woningbouwten- toonstelling. MIDDELBURG. In Electro: December- nacht. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Het leven van Dr. Ehrlich. VLISSINGEN. In Alhambra: Baker sprookje en in Luxor: Ontwricht# jeugd.

de Stem | 1953 | | pagina 2